PDA

Виж пълната версия : И мене ми натровиха семействата



Страници : [1] 2

Mateev
19.04.2016, 20:26
Днес и при мене открих в един от пчелините ми натравяния на пчелните семейства. Пред всеки един кошер имаше по една шепа умрели пчели. Самото натравяне вероятно е станало преди няколко дена, защото умрелите пчели бяха започнали да загниват.

За разлика от други години, когато пак имах подобни натравяния, тази година имам точни и конкретни доказателства какъв е процента на щетите. Преди около 2 седмици (на 6-ти април) този пчелин беше проверен и междурамията с пчели на всеки един кошер бяха записани. 13 дена след това констатирах натравянето и отново записах всички междурамия с пчели. Старите междурамия с пчели ги умножих по коефициент 1.5, който коефициент вече е доказано, че е такъв от елитните пчелини, които ги измервам точно през 12 дена и знам колко нарастват пчелните семейства за такъв период от време.

Та старите междурамия, умножени с верния коефициент, ги сравних с междурамията, констатирани днес. След това с малко формули в Excel-a изчислих загубите и установих, че средно в пчелина са убити 61% от летящите пчели, като в по-силните семейства е убит по-голям процент, а в по-слабите - по-малък.

Като цяло развитието на семействата ми е върнато с 1 месец назад, което автоматично означава, че ще пропусна акациевата паша, която ще започне след няколко дена. А говорим за пчелин, който е в центъра на 1500 декара акациева гора. Предвид бройката на кошерите (над 160) си изчислявам загубите и пропуснатите ползи на над 15 000 лева.

Информирахме с писменна молба всички инстанции, които трябва, но комисия ще се сформира чак утре, защото разбирате ли членовете на комисията са много заети с техните си бюрократични проблеми (съвещания и писане на някакви хартийки, което те го считат за по-важна задача от това, че някъде някой търпи щети за десетки хиляди левове).

Не съм злобар, но съм се зарекъл, че в този конкретен случай ще разкатая фамилията персонално на всички членове на комисията, ако утре не ми открият конкретен виновник за криминалното пръскане, срещу когото да заведа съдебно дело и да го осъдя.

Mateev
19.04.2016, 20:54
Много съм зает и все не ми остава време да пиша във форума, но съм запланувал да ви опиша един случай от 13.04.2016 г., когато ми звънна един пчелар от с. Куцина, общ. Полски Тръмбеш. Човека е член на КБП и се е видял в чудо, защото нито една държавна институция не му обръщаше внимание на неговите сигнали за пръскане с хеликоптер около пчелина му.

Накратко - кмета му казал, че не знае за това пръскане, не е уведомен и разбираш ли - нищо не може да направи по въпроса. От ОДБХ му казали, че не са разрешавали подобно пръскане. Дори са му казали, че това е криминално пръскане, но разбираш ли - нищо не може да се направи по въпроса. От 112 му казали да отиде в полицията и да подаде молба. Въобще - пълна абдикация на всички държавни институции.

Човекът ми звъни отчаян по телефона и ме моли да направя нещо. Хеликоптера е пръскал в продължения на няколко часа и продължава да пръска докато човека говори с мене (чува се по телефона). Хеликоптера е продължил да пръска и през следващите 2-3 часа, през което време аз изправих на нокти всички държавни институции, до които успях да се докопам. Хубавото при мене обаче беше това, че всички разговори се записваха, така че в следващите дни ви обещавам да публикувам малко бисери, изречени от държавни служители ........

Накратко - развънях кого ли не и къде ли не по всички висши държавни служители, на които имах номера. В интерес на истината получих пълно съдействие от служителите на МЗХ, които от своя страна поеха случая в ръцете си и успяха да предизвикат провекра на място от местни служители от В.Търново, които преди това отказаха да съдействат на пчеларя и после на мене.

Крайния резултат от случая - аз излязох виновен, защото изправих на нокти цялата държавна администрация, а най-накрая се оказа, че хеликоптера е пръскал с обикновенна листна тор. Това ми беше казано на мене вечерта след приключване на случая, но според разследването, което ние проведохме, се оказа че това не е много вярно, защото в листната тор е бил налят и инсектицид (не си спомням точното му име, но го знам). С две думи - случая беше заметен под килима, от МЗХ ми се понацупиха, че съм вдигнал такава олелия, и дори ме обявиха за виновен, защото разбираш ли арендаторите имат право да пръскат с листна тор когато си искат и колкото си искат, без да уведомяват никого. Все още важи старата Наредба 15 и т.н. ........

Сега вече нямам очи да звъня в МЗХ, дори и цялата селскостопанска авиация да се вдигне във въздуха и да си направи авиошоу с пъскане над пчелина ми или над пчелина на някой друг пчелар. Докато не започнат да мрат пчели нямам право да се обаждам, защото разбираш ли пак ще сбъркам ..... :tres:

Това беше накратко ...... но ще има и повече подробности, когато се поосвободя малко ......

Илиев
19.04.2016, 23:27
При мен масово пъплещи пчели по земята - отдавам го единствено на рапицата, семейстата ми са сравнително чисти от акар - нямам акари по търтиеовото пило, но виждам как по цялата земя пълзят ошеметени пчели, които не могат да летят!!

n.kostadinov
20.04.2016, 06:34
Колеги при мен също имаше пъплещи по земята,но бяха по две-три пред кошер и нямаше купчини с умрели.Колега от село ми се обади,че при него е по-зле и ходих да видя.Нямаше къде да се стъпи и пълзящите се събираха на купчинки.Моите са на три метра от рапицата и ако е от конкретно пръскане ще си проличи веднага.Със земеделеца подържаме постоянна връзка и знам винаги кога започва пръскането,с какъв препарат,как действа той и в каква концентрация.Другото което на мен ми прави впечатление е това което Матеев споделя-семействата не нарастват.Същото смята и колегата при който бях вчера.Пило има на по 7-8 цели рамки и това не е от сега,а пчелите стоят на един корпус.Много са малко тези които са усвоили втори корпус,но дори и те са напълнили по 4-5 рамки само.Матеев е много прав огромна част от летящата пчела я няма,а акацията чука на вратата.....Явно химията макар и щадяща пчелите си действа полека лека и летящите пчели окапват малко по малко.За съжаление това го разбираме твърде късно,аз заложих личинки да си направя отводки,а сега сърце не ми дава да взема пчела за направа на отводки....

Дамян Дамянов
20.04.2016, 06:43
Вчера към обяд, говоря с един колега по телефона и се разхождам между кошерите. 10 мин преди това преглеждах кошери, слагах рамки с основи и т.н
Докато говоря по телефона, виждам по земята тук-там пчели да се разхождат пеша. За броени минути цялата трева се насити с пчели и нямаше къде да стъпя. Имах чувството, че 20-30 рояка просто се разхождат по тревата. Пчелите които се опитваха да влязат в кошерите, ги връщаха пазачите по прелките. В началото нямаше агресия, но когато им наливах сиропа, се наложи да се облека. Накрая пчелите по земята направиха много на брой малки групички и едва се движеха.
Днес ще видя резултата, но предполагам какъв ще бъде.
При мен не са виновни арендаторите в района. На 06.04 в 12:30 засякох единя арендатор да пръска пшеницата с Ротер и имаше 1001 нарушения. Естествено имам и видео записи. Поговорихме си на дълго и широко и се разбрахме. Нямах никакви щети! С арендаторът на рапицата се срещнах преди седмица, пихме по едно, говорихме как можем да работим заедно и с него нямам проблеми. Пръскал е един път и то вечерта(наистина вечерта след 19-20 е било) и повече няма да третира.
При мен не са виновни арендаторите, виновен е някой неграмотник, който си пръска ябълките по обяд или използва препарат с голям карантинен период. Още по-виновен е този, който му е продал препарата.
Затова трябва да се въведе забрана за продажба на препарати дори слабо токсични за пчелите на физически лица. Също така и редовни проверки върху агроаптеки, магазинчета и търговци, защото продават забранени препарати, но са скрити в склада, а не са по рафтовете. Никой не следи тези пръскания!

От две седмици, пчелите отказват да произведат майки, като чистят личинките в края на първия или началото на втория ден. Един майкопроизводител предположи, че причината е натравяне и най-вероятно ще се окаже прав. Накрая осиротих семейство и пчелите не произведоха НИТО ЕДИН свищеви маточник.

Георги Куров
20.04.2016, 07:13
Нали не сте забравили за неоникотиноидите с които обработват семето на слънчогледа и царевицата. Вече приключи сейтбата или в момента се сее. Не е задължително да има пръскане по въздух, когато отровата е силна и има високи температури както предните дни летящите пчели или не се прибират, ако се приберат вкарват отровата чрез прашеца и нектара.

bob6666
20.04.2016, 08:01
И при мен има смъртност като половината кошери са на бетонна плоча и всичко се вижда средно по една лопата на седмица защото рапицата е сравнително далече .Колега с малък опит се оплака че и при него няма маточници и също чистят прясно пило За липсата на маточници предположих че е прехвърлил майката ама явно аз съм с грешка а проблем има и при него

roxterox
20.04.2016, 09:11
Пълзящи пчели имам както тази година така и миналата година. Миналата нямаше рапица тази има. Рапицата я пръскаха в най-големия пек с препарат терагард(агрия 1050) токсичен за пчелите с карантинен срок 28 дни! Постъпващият прашец в кошера може би е отровен в някаква степен. Миналата година, при стимулиращото подхранване имаше давещи се в сиропа пчели. Третирах с Нозавит+ есента, и тази пролет. При подхранването със захарен сироп тази година пчелите които се давеха бяха в пъти по-малко както и броят на кошерите. Мисля да събера пчели от лазещите и да ги пратя за анализ да видя какво ще кажат знаещите нозема ли е, отрова ли е, кърлеж ли е? От месец бадема насам редовно пред кошерите имам по няколко бройки умрели пчели. То не бяха овошки да цъвтят, не бяха пръскания, то арендатори, нозема, кърлежи, препарати, съседи... За съжаление всичката отрова която трепи пчелите трепи и нас бавно и неусетно.

Вълчан
20.04.2016, 09:30
При мен същото положение като при Дамянов. Нямам в района никакво мащабно земедлие, защото райна е виладжиско-градски! Пред кошера лопата пчели, на баща ми му се дорева! Това на единия. На другия отивам утре, пръскаха в събота житата.

jdrumev
20.04.2016, 09:39
При мен същото положение като при Дамянов. Нямам в района никакво мащабно земедлие, защото райна е виладжиско-градски! Пред кошера лопата пчели, на баща ми му се дорева! Това на единия. На другия отивам утре, пръскаха в събота житата.

както каза матеев вчера и аз съм на същото мнение слагат добавки с тубите и ни заблуждават че торят

zurkelai
20.04.2016, 10:09
Добре не може ли да се викне на место ветеринар да вземе проби от растенията?Какво значи да видиш туба че пише захар и да вярваш че в нея има захар.Четох че сега пчеларите в БГ се борят за създаване на лаборатория че да има доказателства с какво се третира и от какво измират пчелите.

Дамян Дамянов
20.04.2016, 10:10
Интетнетът ми е бавен на пчелина, а мобилния няма да ми стигне. Затова качвам снимки.
Умрелите пчели пред кошерите са Много малко. По нищо не можеш да разбереш какво се е случило. Нищо не можеш да докажеш. Трябва да търсиш труповете из тревата. После го пишем нозема, синдром, роило се и т.н.
Пчелите се държат странно на прелките, но времето е лошо и най-вероятно няма да ги отварям.

http://s31.postimg.org/4pjizt9zr/IMG_20160420_104954.jpg (http://postimg.org/image/4pjizt9zr/)

http://s31.postimg.org/h1mfdaxuf/IMG_20160420_105016.jpg (http://postimg.org/image/h1mfdaxuf/)

ivootur
20.04.2016, 10:53
Мисля си и умувам за някакво решение на проблема.Земеделците си гледат интереса,няма как да се трогнат от това че ни измират пчелите и да не си третират посевите срещу неприятели.Войната помежду може би ще реши от части нещата,те ще ни тровят пчелите,ние ще им палим нивите,в крайна сметка загубите ще са големи и от двете страни,но дали ще се реш проблема?Не вярвам.В съвременното земеделие е невъзможно да се мине без химизация в промишленни количества,така че който иска да се занимава с земеделе ще трябва да ни трови пчелте.
Според мен едно от решенията е да се наложи екологичен данък на всеки земеделец според декарите които обработва и парите да се разпределят по няакакъв механизъм между пчеларите за да могат да си покрият загубите и пропуснатите ползи.За да стане това трябва силно лоби и да се вдигне много шум по медиите,въобще много не ми се вярва че може да стане.
Друго решение което ми идва на ум е селектирането на линии пчели устойчиви на пестициди,да им пръскаш с нурелето отгоре и те да си махат радосно с опашки хаха
Вярно е че продуктите които ще произвеждат няма да бъдат от висше качество,но хората ще свикнат да ги консумират,както всички ние сме свикнали да консумираме хляба от зърно третрано с какви ли не пестициди.
Въобще мисля че положението си е много сериозно и в крайна сметка всички сме прецакани,едни повече други по-малко,но раковите заболявания продължават да растат сигурно и методично.Може би след 50-100 години ще се смята за феномен ако човек около 40-те няма раково заболяване.Дано се лъжа!

бат тянко
20.04.2016, 11:56
Щом колегите земеделци и овощари, сами не проумяват, че тровейки пчелите обричат добивите, респективно бизнеса си- няма какво да се прави! Диагноза им е глупоста, а за нея няма лек.

zurkelai
20.04.2016, 12:03
има инсектициди има и хербициди

tsc1
20.04.2016, 12:27
http://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/s_15_mln_lv_se_borim_sreshtu_opasniya_dermatit-330287.html
http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/news/press_news/16-04-19/-356027851.aspx
http://darikradio.bg/kabinetat-otpusna-14-5-mln-za-borba-sas-zabolavane-po-govedata.html (http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/news/press_news/16-04-19/-356027851.aspx)
Мисля, че тук е проблема. Паниката е невероятна.

borislav aleksandrov
20.04.2016, 13:43
За пълзенето - Нещата може да се окажат много сериозни както при мен през 2009 година. Донякъде се дължи на внесен отровен прашец но това е само един от факторите (нещо като последна капка). Прежалете малко средства (а те не са кой знае колко много) и изпратете проби за изследване.

ves
20.04.2016, 14:17
Мисля си и умувам за някакво решение на проблема........
То едва ли има пчелар, който да не е умувал върху този проблем.
Като се замисля основната ни слабост е, че не можем да стачкуваме ефективно.Като реши една гилдия да стачкува тя спира работа, така се нарушава ритъма на живот, създава се дискомфорт на останалите, губят се пари, така биват забелязани и им се обръща внимание. Примерно ако лекарите излязат на стачка и спрат да работят, става проблем. Фермерите направо блокират пътищата с тракторите и създават проблем, летището стачкува - не летят самолети - проблем! БДЖ стачкува - няма влакове - проблем!

А ние какво? Организираме протест ама пчелите си опрашват. Тровят ги, догодина ще дойдат други, пчеларите ще ги размножат пак. Обаче я си представете като цъфнат овошките и всички пчелари да сложат мрежи на дъната и да затворят пчелите по време на цъфтежа. Говориме за две-три седмици. Череши - няма, круши- няма, ябълки- от Италия ама на 5лв килото, може да се качат и на 10 тогава, сини сливи,праскови..... - няма.
Теоретично ако това стане сещате ли се какъв отзвук ще има.

ivootur
20.04.2016, 14:18
http://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/s_15_mln_lv_se_borim_sreshtu_opasniya_dermatit-330287.html
http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/news/press_news/16-04-19/-356027851.aspx
http://darikradio.bg/kabinetat-otpusna-14-5-mln-za-borba-sas-zabolavane-po-govedata.html (http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/news/press_news/16-04-19/-356027851.aspx)
Мисля, че тук е проблема. Паниката е невероятна.

Химия и отрови ще се сипят от небето.Дупе да им е яко на колегите от тези райони.А дали ще ма обезщетения за изтровените пчели от тези пръсканя?Надали,защото сектор пчеларство не преоритетен!

Mateev
20.04.2016, 15:32
Нова информация от натровянето на моите пчели. Комисията вече е на място и взема проби от пчелите и от цъфтящата растителност наоколо. Пробите ще трябва да ги заплатя аз, като например изследването на една проба от цъфтяща растителност струва ......... дръжте си шапката да не падне ........ струва 350 лева.

Вече има пълна яснота, че ПРЪСКАНЕТО Е КРИМИНАЛНО - тоест никой никого не е уведомявал на нищо. Комисията се опитва да се измъкне, че от нея нищо не зависи, но аз ги заплаших, че ако не ми открият виновника - лошо им се пише в персонален план. Сега са седнали да четат Наредба 15 и да я изпълняват точка по точка, но за съжаление при СКАПАНА НАРЕДБА ще има и СКАПАН РЕЗУЛТАТ - тоест НИКАКЪВ РЕЗУЛТАТ.

Така или иначе щетите ми са за минимум 15 000 лева и този път няма да им се размине. Готов съм да похарча още 3 пъти по толкова, за да въведа ред и порядък в това направление. Мога да заведа камари от съдебни дела срещу виновници (преки или косвени), както и срещу държавни служители, които не са си изпълнили задълженията, вменени им от закона.

Случая ще получи медийна гласност, а материалите по него ще бъдат изпратени в МЗХ. Не че очаквам нещо сериозно да се случи, но все пак на служителите в МЗХ трябва да им стане ясно, че така не може повече да продължава. Колкото по-много оплаквания получат в МЗХ, толкова по-голям шанс има да ни обърнат сериозно внимание и да се навият да направят нещо ДРАСТИЧНО в наша защита.

borislav aleksandrov
20.04.2016, 16:58
Нова информация от натровянето на моите пчели. Комисията вече е на място и взема проби от пчелите и от цъфтящата растителност наоколо. Пробите ще трябва да ги заплатя аз, като например изследването на една проба от цъфтяща растителност струва ......... дръжте си шапката да не падне ........ струва 350 лева.

А за какво ще изследват растенията ? интересувай се понеже лаб. на БАХБ не изследва за всичко а само за фос съединения (освен ако не са променили нещо от 2014 насам) останалото най-близката лаборатория е в Гърция ако не бъркам и пак си плащаш ти...
Тия от комисията когато взимаха проби от растенията уведомиха ли арендатора или неговия агроном а те присъстваха ли?

jdrumev
20.04.2016, 19:48
Нова информация от натровянето на моите пчели. Комисията вече е на място и взема проби от пчелите и от цъфтящата растителност наоколо. Пробите ще трябва да ги заплатя аз, като например изследването на една проба от цъфтяща растителност струва ......... дръжте си шапката да не падне ........ струва 350 лева.

Вече има пълна яснота, че ПРЪСКАНЕТО Е КРИМИНАЛНО - тоест никой никого не е уведомявал на нищо. Комисията се опитва да се измъкне, че от нея нищо не зависи, но аз ги заплаших, че ако не ми открият виновника - лошо им се пише в персонален план. Сега са седнали да четат Наредба 15 и да я изпълняват точка по точка, но за съжаление при СКАПАНА НАРЕДБА ще има и СКАПАН РЕЗУЛТАТ - тоест НИКАКЪВ РЕЗУЛТАТ.

Така или иначе щетите ми са за минимум 15 000 лева и този път няма да им се размине. Готов съм да похарча още 3 пъти по толкова, за да въведа ред и порядък в това направление. Мога да заведа камари от съдебни дела срещу виновници (преки или косвени), както и срещу държавни служители, които не са си изпълнили задълженията, вменени им от закона.

Случая ще получи медийна гласност, а материалите по него ще бъдат изпратени в МЗХ. Не че очаквам нещо сериозно да се случи, но все пак на служителите в МЗХ трябва да им стане ясно, че така не може повече да продължава. Колкото по-много оплаквания получат в МЗХ, толкова по-голям шанс има да ни обърнат сериозно внимание и да се навият да направят нещо ДРАСТИЧНО в наша защита.

матеев има решение за нашия проблем с отровените семейства и да спазваме наредба 15
наемаме един самолет и с раундъп пръскаме покрай кошерети за тревна площ:bigsmile:само трябват съмнения де е тревата

nyanakiev
21.04.2016, 11:15
Сега ще пръскат,ще купуват ваксини, ами като няма подписан рамков договор с ветеринарните доктори кой ще ваксинира животните.Кой ще ни подпише пролетния преглед.

tarty
21.04.2016, 11:45
Винаги ще се намери кой да вземе парите. На мен ми го подписа ветеринаря, но в краен случай отиваш при държавния/общински/началник и той ще подпише. Така беше преду две години, ако не се лъжа.

Mateev
21.04.2016, 11:49
Ето линк с видео от Novini.bg, в който вече можете да видите какъв е резултата от нерегламентираното пръскане в района на Полски Тръмбеш:

https://www.facebook.com/Novini.bg/videos/1110933752306616/

Май-интересното в този случай е, че още по време на самото пръскане аз изправих на нокти цялата висша държавна администрация, в опити да спрем пръскането. За съжаление не успяхме да го спрем, а вечерта бях обвинен от МЗХ, че съм вдигнал голяма олелия, а пръскането е било само с листна тор. Ето сега можете да изгледате клипа и да се убедите с листна тор ли е било пръскано, или с нещо друго.

Случая е много показателен. По него всичко беше направено НАВРЕМЕ, бяха предупредени висши отговорни държавни служители НАВРЕМЕ, и въпреки това пчелите на хората в региона бяха отровени. Невероятно, но факт. Всичко това показва, че ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ Е БЕЗСИЛНА ДА СЕ СПРАВИ С ПРОБЛЕМА.

Mateev
21.04.2016, 12:01
А сега ето ви извадки от разговора по телефона, който го проведох на 13.04.2016 г. с Димитър Стоянов от Растителна защита гр. В. Търново. Разговорът е проведен по повод пръскането, което се опитах да го спра, и за което гледахте клипа по-горе.

Добре, много лесно е на някой от жълтите плочки, когато няма никаква представа как стават нещата, да хвърля една задача, когато решават там как да изглеждат нормативните документи и как да се изпълняват, е много лесно да го хвърлят надолу и някой да се оправя, без никакъв ресурс и без никакви възможности. И когато дойде време за съкращения, първо от нас да съкращават. Е има един човек, няма как, в момента имам разрешение за становища, до утре им излизат становищата за плащане по овощните. И аз да оставя плащанията за овощните и да хукна по полето – е, няма как да стане! И министерството – да не се правят на идиоти, а пък като се правят на идиоти и ние ще се правим на идиоти вече, няма как да стане това нещо! Нямаме процедурата, нито финансовата...нито някакво обезпечение, за да го правят това нещо. Нито някоя друга институция ме връзват – като ще се .... авиацията защо не ме вързаха със закона за ... да ми дават информация – кой лети и кой не лети. Въздухоплаването е първа тайна – никой не лети. И аз какво трябва – с една прашка, както вашите пчелари, да събарям самолети – как да стане тази работа? Тези неща трябваше да ги знаете и да ги обсъждате, когато става дума за наредби и за закони. А не да се хвърлят и да казват „ Един служител, там някъде ще спаси нещата”. Как ще ги спася нещата? Кажете ми вие как ще го определите, този, който лети – как лети и кой лети? И аз да отида да го санкционирам. Разбирате ли, и аз съм пчелар. И ме поставяте в невъзможност да изпълня моите служебни задължения, по простата причина, че няма как да го направя. Полицията вдига рамене, тя не иска да сезира и да направи нещо – а кой трябва? При едно нарушение, което е почти криминално, защото лети тотално незаконно в случая, полицията вдига рамене и не може нищо да направи. Аз какви повече правомощия имам? Министърката, като е толкова велика, да каже какви правомощия имам аз и с какво мога да надделея в тази ситуация.

Кметът е казал „Не е моя работа”. Как да не е негова работа, като той може да сезира полицията, че има проблем. Как да не е негова работа? Аз съм един човек и мога ли когато във всички области започнат да летят вертолети, в срок от 20 дена....всеки земеделски производител – единият иска да пръска рапицата с наземна техника, другият – със самолет, на единия трябва да направя обследване, да проверя на другия дали самолетът лети....ами извинявайте, не знам как ги мислят тези неща в София. Как си мислят, че един човек ще свърши всичката тази работа. И при следващото съкращение – хайде, давайте, ще ги съкращаваме, защото не вършат никаква работа. Е хубаво, като не вършим – не вършим! Общо взето така става. Аз ще се самосезирам и утре трябва да взема проби от растения, да видим коя е тази площ, но става дълга история и пчелите ще измрат. Както казват: „Битият – бит..” и продължението хората го знаят, но общо взето, аз трябва да взема сега едни изследвания на растения, да доказвам дали е пръскано или не – една процедура, за която ще отиде минимум една седмица.

Mateev
21.04.2016, 12:04
Накратко - местните държавни служители НЕ ИМ ПУКА ЗА ПРЪСКАНИЯТА. Нещо повече - НЕ ИМ СЕ ЗАНИМАВА С ПЧЕЛАРИТЕ и най-наглото от всичко това е, че ТЕ СИ ИЗМИСЛЯТ НЯКАКВИ ОПРАВДАНИЯ, за да им е чиста съвеста, че не са си мръднали пръста да направят нещо по въпроса.

ivootur
21.04.2016, 12:09
То че държавата е безсилна всички го знаем,проблема е че не ни разрешава на нас да се справим с проблема.
Същото се получава както по гранцата и бежанците.Хем не могат да ги хващат хем не дават на доброволците да ги спират

kando
21.04.2016, 18:50
E Матеев вече се убеди, в каква немилост сме пчеларите - хайде кажи сега, като човек бизнесмен, какво можем да направим. Дай някаква идея конкретно по въпроса за пръсканията, защото докато този проблем не се реши, всякви протести, искания и петиции относно други въпроси, са чисто и просто безсмислени. Проблем номер едно за пчеларите в България, са безразборните пръскания - всичко останало е на второ четене. И не един път съм заявявал във форумите и сред колеги - докато някой богат пчелар не си изпати, нямаме шанс: та ти отговаряш на това "предсказание". Измисли нещо и за другите колеги не знам, но имаш моята пълна подкрепа - каквото мога (то какво ли мога де - ако можех ... нали) ще направя.

jdrumev
21.04.2016, 20:36
E Матеев вече се убеди, в каква немилост сме пчеларите - хайде кажи сега, като човек бизнесмен, какво можем да направим. Дай някаква идея конкретно по въпроса за пръсканията, защото докато този проблем не се реши, всякви протести, искания и петиции относно други въпроси, са чисто и просто безсмислени. Проблем номер едно за пчеларите в България, са безразборните пръскания - всичко останало е на второ четене. И не един път съм заявявал във форумите и сред колеги - докато някой богат пчелар не си изпати, нямаме шанс: та ти отговаряш на това "предсказание". Измисли нещо и за другите колеги не знам, но имаш моята пълна подкрепа - каквото мога (то какво ли мога де - ако можех ... нали) ще направя.
и да не си бизнесмен колега можеш винаги да отмъстиш на арендатора по свой начин щом институциите нехаят
просто ти трябва малко въображение/ф22 върши чудеса/:bigsmile:
днес в община златарица тракторите за пръскане излязоха в 11 00 в 15 00 отидоха на друг блок цял ден треперя
за моя радост за сега няма проблеми

Bobi-M9598
21.04.2016, 20:58
Здравейте,

Съжалявам за понесените загуби. Миналата год. пролетта и при мен имаше умрели пчели пред кошерите. Не бяха в такива размери. Но в селото където ми са пчелите не бяха садили рапица. Тази год. има. На 12.04. си ходих и всичко беше нормално, даже извадих малко мед. Какво ли ще заваря сега като си отида?
От цялата работа излиза, че и листният тор е отровен за пчелите!
Миналата год. октомври говорих с единият от арендаторите по повод на пръсканията на рапицата. Думите му бяха: Ще пръскам само нощем, как да убивам нещо което ми прави парите? Ще разберем след време.

Поздрави, Г. Георгиев

kapanec
22.04.2016, 06:14
Проблемът не в това че са пръскали рапицата преди време а в това ,че пръскат сега житата и изпаренията ги тровят.Щом пчелна майка излязла за оплождане я постига същата участ замислете се тя как и от къде би се на тровила.

tsc1
22.04.2016, 07:47
Проблемът не в това че са пръскали рапицата преди време а в това ,че пръскат сега житата и изпаренията ги тровят.Щом пчелна майка излязла за оплождане я постига същата участ замислете се тя как и от къде би се на тровила.
Ако това е вярно (а на мен ми изглежда да е така), то след всяко пръскане в радиус до 5км от пчелина е добре поне 24ч след това пчелите да не излизат от кошерите.

Aranis
22.04.2016, 10:17
Ако това е вярно (а на мен ми изглежда да е така), то след всяко пръскане в радиус до 5км от пчелина е добре поне 24ч след това пчелите да не излизат от кошерите.

Въпросът е, че това не може да стане. Може, но е мъчително за пчелите. Както знаеш "шило в торба не седи". Сега семействата са силни и дори разширени с един корпус вътре пак става сериозна жега, когато са затворени всички входове. Особено като нагрее слънцето. 24ч затвор е почти равносилно на смърт, да не говорим за изпадане на семейството в роево настроение. Аз съм си мислил за постарянето отгоре на корпус, изграден изцяло от мрежа, дали няма да разреши до някъде тези проблеми, но това пак е свързано с допълнителни разходи за изработка, тестове и т.н. Аз извадих късмет, че като пръскаха житото целия ден беше със значителна облачност и слънцето не се показа. Въпреки това когато прелките се отвориха 50% от пчелите се захванаха на грозд пред кошера, а от вътре бученето за вентилация на кошера се чуваше от 50 метра. Представи си в слънчев ден какво се случва в кошера.

delpi
22.04.2016, 10:46
С изцяло мрежесто дъно е малко по-добре положението, но пак е тежко.

tsc1
22.04.2016, 11:00
Все още жегите не са толкова големи като през юни-август. А и при дилемата "затвор или газова камера" вие лично какво бихте избрали?

Mateev
22.04.2016, 11:38
Все още жегите не са толкова големи като през юни-август. А и при дилемата "затвор или газова камера" вие лично какво бихте избрали?

Дилемата е ясна, но върви да я обясниш на пчелите. Миналата година при едно пръскане ги затворих в един пчелин за има-няма 15-16 часа (от вечерта по тъмно до другия ден до след обяд). Умряха ми 4 от най-силните семейства, а и на останалите не се знае колко щети им бяха нанесени по пилото и по пчелите. При това кошерите ми са с мрежесто дъно, което позволява много добро проветрение. Въпреки това в желанието си да излязат навън пчелите се бяха натрупали по дъното и така си бяха запушили достъпа до кислород. Представи си 4-5 пръста умрели пчели по цялата площ на дъното - да ти се скъса сърцето.

Именно поради тази причина в новата Наредба 15 силно лобирахме и успяхме да наложим в нея да отпадне възможността за вечерно пръскане. Остава само нощното и сутрешното пръскане, за да може ако ще се затварят прелки, то това да става само за 3-4 часа сутринта, а не за цял ден.

tsc1
22.04.2016, 11:50
Обстановката около тая нова болест е изключително тревожна. Избити са вече стотици говеда, предстои още. Ще започне масово и безогледно пръскане със самолети и наземно. Борбата е да не се пренесе заразата и в северна България. Никой няма да спазва наредбите и пчеларите ще са последната грижа на държавата. Започнат ли протести на говедарите, ще стане страшно. Или както се казва "делото по спасяване на давещите се е дело на самите давещи се" (Остап Бендер).

Cvetomir
23.04.2016, 06:30
Вчера по магистралата между Бургас и Нова Загора се пръскаше поне на 4-5 места . Пътувах между дванадесет и един на обяд . Миналата седмица същото се случваше в ранния следобед , общо взето няма абсолютно никакъв контрол и всеки пръска когато си иска а препаратите които използва само той си ги знае . Ще помоля ако може да се направи една тема с важни номера и имейли за сигнализация при нередности . Вчера исках да звънна до някъде но не знаех къде . Също се замислих дали ако ги снимам дали има на кой да пратя снимките . Явно хората които трябва да контролират пръсканията нямат никакъв стимул - та да помагаме с квото можем ...

Mateev
23.04.2016, 08:40
При съмнения за криминални пръскания се звъни на 112. Не че ще ви помогнат с нещо, но обаждането ви ще се регистрира и ще влезе в статистиката, която статистика после ще бъде предоставена на МЗХ.

Към днешна дата МЗХ не е наясно какви ОГРОМНИ МАЩАБИ са придобили КРИМИНАЛНИТЕ ПРЪСКАНИЯ.

zurkelai
23.04.2016, 08:53
Ако предстои голямото пръскане заради този дерматит и се знае коя е датата може би ако се направят отводки без майки така имаме около 25 дена в които няма да се събира нектар и прашец.Аз съм от Хасково и тука се очаква това пръскане.Поне ако пръскат да е веднъж или през седмица на два пъти.Мисля тогава да направя отводки апък каквото спася-спася.

ch.atanasov
23.04.2016, 08:55
При съмнения за криминални пръскания се звъни на 112. Не че ще ви помогнат с нещо, но обаждането ви ще се регистрира и ще влезе в статистиката, която статистика после ще бъде предоставена на МЗХ.

Към днешна дата МЗХ не е наясно какви ОГРОМНИ МАЩАБИ са придобили КРИМИНАЛНИТЕ ПРЪСКАНИЯ.

По съм клонен да вярвам, че си затварят очите, защото са безсилни и така им изнася.

Cvetomir
24.04.2016, 06:17
Матеев това с 211 е добре ама реално , като се обадим идва ли някой и кой е той ? Той ни трябва и е добре ако знаем кой отговаря за това за да се търси персонална сметка . Вчера сутрин отидох до единия пчелин и към обед гледам идва един трактор разпъна пръскалката и взе да пръска на 100 метра от пчелина . Питах го какво прави , с какво пръска , на кой е земята и шофьора обясни всичко . Дойде и собственика на пръскалката и той не знаел законите , пък арендатора искал да пръска като се дигне росата . Сега трябва да ги търся един по един да им "чета " законите или да ги оставя сами да ме потърсят .
П.С. препарата каза ,че е леопард та ако някой знае дали и до колко е вреден да пише .

s3s3s3
24.04.2016, 18:53
потърсят .
П.С. препарата каза ,че е леопард та ако някой знае дали и до колко е вреден да пише .


Леопард 5
– Селективен листен хербицид със системно действие за употреба по време на вегетацията на широколистните култури, срещу едногодишните и многогодишните житни плевели
– емулсионен концентрат, съдържащ 50г/л Квиазалофоп-п-етил

Валентин.
24.04.2016, 19:24
Някой да е наблюдавал пчели да посещават НЕцъфтящи растения..... Никой няма да спре да си пръска посевите срещу мана, гъбички или плевели, само щото е забранено пръскането на растения по време на цъфтеж.

ch.atanasov
24.04.2016, 19:31
..... Никой няма да спре да си пръска посевите срещу мана, гъбички или плевели, само щото е забранено пръскането на растения по време на цъфтеж.

ШЪ, ШЪ, като му спрат субсидиите плюс другите санкции, даже и нивите ще продаде.

Валентин.
24.04.2016, 19:44
ШЪ, ШЪ, като му спрат субсидиите плюс другите санкции, даже и нивите ще продаде.
:bigsmile: :bigsmile: вярваш си.....:bigsmile:
П.П. ам нищо не каза, дали си виждал пчели да посещават НЕцъфтящи растения.....

vasilevsa
24.04.2016, 19:57
:bigsmile: :bigsmile: вярваш си.....:bigsmile:
П.П. ам нищо не каза, дали си виждал пчели да посещават НЕцъфтящи растения.....

По принцип посещават като набират вода от утринната роса.

ch.atanasov
24.04.2016, 19:59
:bigsmile: :bigsmile: вярваш си.....:bigsmile:
П.П. ам нищо не каза, дали си виждал пчели да посещават НЕцъфтящи растения.....

Не съм казал, само написах.Вярвам си за това, че има начин земеделците да се вкарат в пътя.За другият ти въпрос -не съм виждал пчела да посещава НЕцъвтящи растения.

валко
25.04.2016, 08:49
Проблема с отравянията на пчели е когато се пръска цъвтяща медоносна култура слънчоглед ,лозя когато ресят ,рапица когато цъвти,царевица като реси памук и овошки по време на цъвтеж .Хербицидите с които пръскат житните култури не са опасни ,колко от нас използват тотален хербицид в пчелините си и нямат проблем с пчелите и тревата ,пътувам навсякъде и винаги оглеждам за кошери как са настанени и се подържат в 50 процента се пръска с хербицид ако имаше проблем никои нямаше до го използва ,да не стане като лъжливото овчарче да ревем за нищо а когато има натравяне с инсецитит да не ни повярват.

ivootur
27.04.2016, 12:17
На кой телефон точно трябва да се обаждаме когато има нерегламентирани пръскания?

valaz
27.04.2016, 14:35
Aко се пръска нива с нецъфтяща култура, в която има цъфтящи плевели, пчелите ще пострадат. Ако пръскането е със самолет, пчелите ще пострадат, независимо, каква култура се пръска. Много често, арендаторите маскират пръскането с опасни инсектициди с торове и хербициди. После иди доказвай, с какво е било пръскано.

Mateev
27.04.2016, 14:52
Излезе ми пробата от лабораторните анализи на отровените ми пчели. Вече имам доказателства, че пчелите ми наистина са отровени. В тях са намерени следните препарати:

1. Coumaphos - от лабораторията казаха, че той обикновенно се добавя в разтвора когато се пръска с други препарати
2. Tebuconazole - фунгицид, забранен за употреба в Евросъюза още през 2009 г.
3. Thiacloprid - инсектицид от групата на неоникотиноидите

Всеки един от тези препарати е в състояние да убие пчелите при надвишаване на максималната доза (0.01 mg/kg). При мене пчелите са убити и от трите препарата, като надвишението на дозите е съответно 3.1 пъти, 5.6 пъти и 1.5 пъти.

Иначе лабораторията е страхотна. Изследвала е моята проба за над 1000 различни вида препарати и сред тях е открила тези 3, които са убили пчелите посредством високи дози на употреба. Страшно съм доволен, че в България съществува такава лаборатория, която е в състояние да постигне такива впечатляващи резултати при изследванията. Цената на пробата е много висока (около 400 лв.), но резултата си струва парите.

Вижте как изглежда протокола от анализите на тази лаборатория:

6568

А ето го и целия протокол, който се състои от 7 страници. Пет от тях са пълни с информация за всеки един препарат, който го изследва тази лаборатория, както и какви са максималните допустими дози за този препарат:

6567

ivootur
27.04.2016, 15:09
Ето почнаха отново с пръсканията.Посред бял ден около 13 часа с хеликоптер в района на село Крумово Градище,община Карнобат.Пръскат житата с инцектицит.Баща ми каза че миришело на нуреле,а пчелите занулени и пълзят пред кошерите,няма къде да стъпне човек.
Матеев,сега ти остава най-трудната част,да докажеш кой е извършил незаконното пръскане!Успех и насоли го здраво!Ти си един от малкото които могат да се справят с тази нагляри

jdrumev
27.04.2016, 16:42
На кой телефон точно трябва да се обаждаме когато има нерегламентирани пръскания?

И аз това се чудя.

kando
27.04.2016, 17:28
Забранени препарати - дали няма контрабанда на химия?! Побесняха за пари!!!

ves
27.04.2016, 17:59
Излезе ми пробата от лабораторните анализи на отровените ми пчели. Вече имам доказателства, че пчелите ми наистина са отровени. В тях са намерени следните препарати:

1. Coumaphos - от лабораторията казаха, че той обикновенно се добавя в разтвора когато се пръска с други препарати
2. Tebuconazole - фунгицид, забранен за употреба в Евросъюза още през 2009 г.
3. Thiacloprid - инсектицид от групата на неоникотиноидите

Кумафоса не е ли акарицид. Суперстрипс и Перицин са на негова основа.

Дамян Дамянов
27.04.2016, 18:20
Забранени препарати - дали няма контрабанда на химия?! Побесняха за пари!!!

Можеш да си внесеш почти всичко. Забранени препарати се внасят от Македония. И като го знаем това, какво?!?! Ще се промени ли нещо?!?!
Ще се спре вноса на забранени препарати, само ако на някой официален вносител му бъркат в джоба. Но това не означава, че няма да използват позволени и да превишават дозата 2-3-5 пъти.

Pavel_Bs
27.04.2016, 18:51
Матеев,ето ти един препарат съдържащ тебуконазол който се ползва масово и не е забранен,защо ли...http://www.agrocenter.bg/Falkon-460-EK--5l/275/product/

Може би защото е производство на Байер...

П.С. Съвсем наскоро,учени доказаха пряка връзка между групата на триазолите и деменцията,Алцхаймер.Въпро сните вещества,които са едни от най-удобните за ползване на пазара се свързват и отключват гени водещи до дегенеративните заболявания.Такъв препарат е например "Еклер","Куадрис" - и двата се ползват широкоспектърно при трайните насаждения и зеленчуковите градини.Минавайте на мед,сяра и билкови илачи.

христо
27.04.2016, 20:03
Има един препарат за обработване на дървесина против гниене, тук във форума доста хора го ползваха и му се възхищаваха- май че бохемит се казваше. Вижте му състава- тебуконазол и още три четири химикала. Модерните скъпи кошери са третирани със него задължително...за да не гният.

Юрий Цветков
27.04.2016, 20:09
Кумафоса не е ли акарицид. Суперстрипс и Перицин са на негова основа.
Чекмайта също. Някои бяха много доволни от него. ;)

Pavel_Bs
27.04.2016, 20:23
Допуснал съм грешка - не групата на триазолите,а групата на стробилурините.Иначе посочените препарати са точно в тази група(трифлоксистробин и азоксистробин). http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:pTlzabdznmMJ:po-zdravidnes.com/%25D0%25A2%25D0%25BE%25D0%25BA%25D1%2581%25D0%25B8 %25D0%25BD%25D0%25B8%25D1%2582%25D0%25B5%2B%25D0%2 5B2%2B%25D0%25B7%25D0%25B5%25D0%25BB%25D0%25B5%25D 0%25BD%25D1%2587%25D1%2583%25D1%2586%25D0%25B8%25D 1%2582%25D0%25B5%2B%25D0%25BE%25D0%25BF%25D0%25B0% 25D1%2581%25D0%25BD%25D0%25B8%2B%25D0%25B7%25D0%25 B0%2B%25D0%25BC%25D0%25BE%25D0%25B7%25D1%258A%25D0 %25BA%25D0%25B0!/1/YVK7I9KDYROHc9eLclePMBWzIJKDMVKTcBevMdaDIVaHcFK3cJ KbMdOfcZOTIlK3IJePIVeT%3Fsave%3D1+&cd=6&hl=bg&ct=clnk&gl=bg

Mateev
27.04.2016, 20:38
Чекмайта също. Някои бяха много доволни от него. ;)

Ако говорим за третиране с Чекмайт - то тогава говорим за съвсем различни дози. Нали знаеш - дозата прави отровата. В случая с натравянето на моите пчели дозата е много голяма.

ПС: То и готварската сол е отрова, ако прекалиш с дозата. Ракията - също ..... :)

Гогол
27.04.2016, 21:43
Някой да е наблюдавал пчели да посещават НЕцъфтящи растения.....
Само след 3 дена получаваш точен ,конкретен отговор от колегата ivootur в пост 54 за ''НЕцъфтящите '' . Колегата Чанко ти отговори за НЕ цъфтящите .И не цъфтящите в определен период са привлекателни за пчелите .Защо си мислиш че търсят само сладкото ,на тях им трябва и горчиво и леко лютиво . Пък може би и малко соленичко, малко киселичко ,знам ли какво още им харесва .Може би някой ще допълни и друго .Аз ,на моите им давам и по малко етилов дестилат когато е необходимо .Стават кротки като Гергьовски агънца преди заколението .

Георги 1974
27.04.2016, 22:02
Това с пръскането по растенията когато е яко се вижда. Но когато е в малки дози дълго време има две разклонения единото организма свиква с него
но лятото пчелите живеят малко за разлика от Вароа и другото се натрупва във восъка и прашеца та дори и по стените на корпусите.

Гогол
27.04.2016, 23:03
Това с пръскането по растенията когато е яко се вижда. Но когато е в малки дози дълго време има две разклонения единото организма свиква с него
но лятото пчелите живеят малко за разлика от Вароа и другото се натрупва във восъка и прашеца та дори и по стените на корпусите.
Жоре, нещо не схванах този пост .Извинявам се ,но дообясни се /на лични/ .

Георги 1974
27.04.2016, 23:53
Знае се че Вароа изгражда резистентност към кумафоса доста бързо.Във ветеринарната медицина се използва като лекарство Стрихнин (една доста силна отрова) но в супер малка доза. Също така една отрова ако я приемаме продължително време в малки дози то ние привикваме към нея тоест ставаме резистентни към нея. (в Чекмайта дозата е много ама много по завишена от необходимото).
Та ако се пръскат растенията с кумафос то летящите пчели умират (защото предполагам се използва доза голяма и летална за тях) но няма начин да не остане кумафос в по малки дози другите пчели отиват и събират прашец и нектар от тези растения внасят го в кошера там го преработват и складират Вароа има досег с кумафоса но в доза която само го погаделичка и така цяла пролет и лято идва есента и ние даваме Супер Стрипс с активна съставка Кумафос но Вароа вече има резистентност (и то в най силните кошери защото най работят) а мързелаците се изчистват от Вароа. И после кърлежа Вароа както го наричат руснаците е пусковия механизъм за много вируси на острия паралич на деформираните крила и т.н.

Това е едната ми версия разбира се не съм я измислил аз а съм я оформил от няколко статии и ще я подкрепя с една от тях:

При лична беседа с пчеларя от щата Тенеси Харворд Керр ми се удаде да узная накои подробности относно изчезването на пчелите през есента на 2006 г. През 2005 г. той е обработил своя пчелин (примерно 80 семейства) с Апистан. В течение на сезона не е провеждал някакъв контрол за нивото на опаразитеност на пчелина си.
През есента на 2006 г. същите 80 семейства ги е обработил с Кумафос. При последният преглед на семйствата през септември, семействата бяха в добро състояние, обаче през ноември Хаворд намерил, само 12 останали живи семейства. В останалите кошери пчелите отсъстваха, но в тях останала много храна. Климатът в Тенеси е много мек, и семействата зимуват на открито.
През пролетта само едно от 12 семейства е започнало успешно да се развива и от него той получил 50 кг стоков мед. Останалите се развивали слабо и се оказали непродуктивни. През пролетта кошерите с храната, но без пчелите са били на пчелина, а останалите живи семейства не са се опитвали да ги разграбят, макар, че не може да бъдат обвинени в пълно отсъствие на активност. Сиропът от хранилките си те го взимали охотно, а миналогодишният мед от случайно разбит стъклен буркан на пчелина събраха и отнесоха много бързо. В миналите години, ако по някаква причина е загинало семейство, при настъпването на топло време пчелите от другите семейства моментално разнасяха хранителните запаси, а в началото на юни восъчния молец оставяше от питите само трохи. В 2007 г. восъчният молец започна да се проявява на питите на изчезналите семейства чак през август месец. В течение на сезона част от кошерите, които останаха празни, но с хранителни запаси ги заселихме с купени пчелни семейства. Пчелите заживяха в тях и опити за излитане не се наблюдаваше. В края на сезона ги обработиха с мравчена киселина и в течение на есента колапс, подобен на миналогодишния нямаше. В течение на зимните месеци наблюдения за пчелите аз не водих, а за резултатите от зимуването Хеворд Керр - обеща да съобщи.
Теоретически може да се предположи, че през 2005 г. след обработката с Апистан, значително количество кърлежи е оживяло (отдавна е известно за появяването на популация кърлежи, които са устойчиви към този препарат). За сезона 2006 г. останалите кърлежи се размножили и техният брой в семействата достигна критичното ниво. Даже и ако през есента на 2006 г. обработката с Кумафос да е била ефективна, останалите пчели са били вече болни и постепенно са напуснали кошерите при последните облитания. Тъй като по степента на опаразитеност на семействата в един пчелин, те могат да се отличават силно едно от друго, някои от тях са оживяли. Възможно е, при наличието на израелската разновидност на вируса на острия паралич на пчелите, даже при много по – малка опаразитеност (по – малко кърлежи в семейството), катастрофическите последствия настъпват по – бързо, но механизмът на развитието на процеса може би е сходен. Ако това е така, то при появяване на този вирус в Русия на пчеларите ще им се наложи още по – старателно да лекуват своите пчели от вароатозата, и да понижават опаразитеността до по – ниско ниво. Възможно е да са необходими и противовирусни обработки. Единственият противовирусен препарат за пчелите в днешно време се явява Ендоглюкин.
Може така също да се предположи, че остатъците от кумафоса в меда са отпъждали пчелите крадци и восъчния молец, но неговата концентрация е била не толкова голяма, за да предизвика излитане на новите семейства пчели, заселени в тези кошери. Обработката на пчелните семейства през 2007 г. с мравчена киселина, според нас не е била най – добрия вариант. Семействата пчели се отглеждат в многокорпусни кошери, и препаратите с фумигантно действие, такива като мравчена киселина, в тях дават нестабилен резултат.
По такъв начин, съдейки по наличните данни, първопричината на така наречения колапс на пчелните семейства в САЩ се явява кърлежът вароа, без който израелският вирус на острия паралич не би проявил такава висока вирулентност. Както е известно, този вирус е открит и в Австралия, но там няма кърлежи вароа и няма съобщения, че има масова гибел на пчели от него. Възможно, втора причина се явяват природните особености на сезона 2006 г. в САЩ. Няма съобщения за повторен колапс през есента на 2007 г.
След като статията беше подготвена за печат, ние получихме съобщение от Харворд Керр. През зимата при него са загинали много пчелни семейства. Сега той е съгласен с нашето мнение, че основната причина за тяхната гибел – това е вароатозата.

ves
28.04.2016, 08:31
Ако говорим за третиране с Чекмайт - то тогава говорим за съвсем различни дози. Нали знаеш - дозата прави отровата. В случая с натравянето на моите пчели дозата е много голяма.

ПС: То и готварската сол е отрова, ако прекалиш с дозата. Ракията - също ..... :)
Нещо пак не се връзва.
Ако приемем, че допустимата граница е както казваш - 0,01мг/кг пчели.
В една лента Чекмейт се съдържат 1,36гр. (1360 мг)

Тоест една лента съдържа Кумафос да натрови 136 тона пчели.

Значи или сметките са ми грешни, или лабораторията е дала грешни резултати, или максималната доза не е 0,01мг, или пчеларите сами си тровим пчелите като ги третираме срещу акари.

Mateev
28.04.2016, 08:38
Да, ако пчелите изядат всички лентички. Но те не ги ядат - само се оттъркват около тях. Ядат перицина, но в него дозата кумафос е много по-ниска.

Георги 1974
28.04.2016, 08:48
Екип от учени от Университета на Пенсилвания е изследвал 108 проби от прашец от различни региони за наличието на 171 химически вещества и техните метаболити. Открити са остатъци от 46 пестициди, включително 20 инсектициди и 6 от техните метаболити, 14 фунгициди, и 6 хербициди.

Сред 14-те най-често срещани пестициди на първо място са с активните субстанции: флувалинат (в 70% от пробите), кумафос (60%), хлорпирифос (55%) и ендосулфан (54%). Останки от други препарати се срещат в 10-20% от пробите.

В някои проби, се съдържат до 17 пестицида. Средно, във всяка проба присъстват 5 пестицида. Само 3 проби са се оказали чисти.

В 88 проби от восък от разплодната част на гнездата са открити 20 пестицида и 2 от техните метаболити. Сред 11 най-често използвани активните субстанции, "шампиони" се се оказали кумафос и флувалинат (при 100% от пробите), хлорпирифос (76%). Други лекарства са намерени в 5-30% от пробите.

Наличието на инсектициди в проби от различни класове, в комбинация с фунгициди и по-малко с хербициди е причина да се смята, че тези препарати могат да имат комбиниран ефект върху здравето и поведението на пчелите, както еднократно, така и за дълъг период от време.

На никой не са измряли пчелите от лентичките ама дали от внесен и консервиран прашец с кумафос е така

ves
28.04.2016, 09:16
Да, ако пчелите изядат всички лентички. Но те не ги ядат - само се оттъркват около тях. Ядат перицина, но в него дозата кумафос е много по-ниска.
Добре! При Перицина, според указанието,една пчелна колония се третира с 1ml , което съдържа 32mg Кумафос, което пак е хиляди пъти повече от допустимата доза дадена в твоя анализ. И пак стигаме до моите хипотези.
1. Греша в сметките
2. Грешка в лабораторния анализ
3. Сами си тровим пчелите

п.п. Ако не е тайна кога последно си третирал за акар с Кумафос?

ves
28.04.2016, 09:22
Екип от учени от Университета на Пенсилвания е изследвал 108 проби от прашец от различни региони за наличието на 171 химически вещества и техните метаболити. Открити са остатъци от 46 пестициди, включително 20 инсектициди и 6 от техните метаболити, 14 фунгициди, и 6 хербициди.

Сред 14-те най-често срещани пестициди на първо място са с активните субстанции: флувалинат (в 70% от пробите), кумафос (60%), хлорпирифос (55%) и ендосулфан (54%). Останки от други препарати се срещат в 10-20% от пробите.

В някои проби, се съдържат до 17 пестицида. Средно, във всяка проба присъстват 5 пестицида. Само 3 проби са се оказали чисти.

В 88 проби от восък от разплодната част на гнездата са открити 20 пестицида и 2 от техните метаболити. Сред 11 най-често използвани активните субстанции, "шампиони" се се оказали кумафос и флувалинат (при 100% от пробите), хлорпирифос (76%). Други лекарства са намерени в 5-30% от пробите.

Наличието на инсектициди в проби от различни класове, в комбинация с фунгициди и по-малко с хербициди е причина да се смята, че тези препарати могат да имат комбиниран ефект върху здравето и поведението на пчелите, както еднократно, така и за дълъг период от време.

На никой не са измряли пчелите от лентичките ама дали от внесен и консервиран прашец с кумафос е така
Колега, имаш ли линк към оригиналния документ?

Георги 1974
28.04.2016, 10:25
Колега, имаш ли линк към оригиналния документ?

http://agronet.bg/community/blog/na-kakvo-ni-nauchi-masovata-gibel-na-pchelite-zad-granitza.html

valaz
28.04.2016, 10:29
Някъде четох статия, която много подробно описва влиянието на различните противоакарни препарати върху пчелите и пчелния восък.

judas
28.04.2016, 10:39
Не е възможно един милилитър от някаква течност да тежи 32 милиграма! Най-плътната течност, за която се сещам е живакът. Той има плътност 13, т.е. 1 мл живак тежи 13 мг. 1 мл вода тежи само 1 мг.
1 мл вода тежи 1 ГРАМ!

Mateev
28.04.2016, 11:11
Току що говорихме с лабораторията, за да проверим как напредват изследванията и на растителната проба от ябълковата градина. От там казаха, че в пробата са намерени 2 от 3-те препарата. Тоест имаме доказателство, че именно този земеделец с ябълките ми е отровил пчелите. Нещата вече замирисват на съдебно дело с претенции за поне 15 000 лева.

Юрий Цветков
28.04.2016, 13:49
Ако говорим за третиране с Чекмайт - то тогава говорим за съвсем различни дози. Нали знаеш - дозата прави отровата. В случая с натравянето на моите пчели дозата е много голяма.

ПС: То и готварската сол е отрова, ако прекалиш с дозата. Ракията - също ..... :)
Точно така. Обаче допустимата доза ти си я вкарал сам с Чекмайта. И сега, дори озата на кумафоса да е била малка, се получава натрупване, което превишава допустимата доза.

Не го приемай като заяждане, защото не е. В случая имаме криминално деяние, от където и да го погледнеш и си в правото си да си търсиш правата. Само че, понякога пчеларите сами допринасят за натравянията по пчелите.

Дамян Дамянов
28.04.2016, 17:41
Table I. Maximum pesticide incidence in apiary samples of wax, pollen, bee and honey.


Total pesticidea
CLASSb

Maximum detection in ppb (ref.)c





Wax
Pollen
Bee
Honey


Acephate
S OP
n.d.
163
n.d.
52


Acetamiprid
S NEO
n.d.
134
n.d.
n.d.


Acrinathrin
PYR
590 (1)


2400 (2)


Aldicarb
S CARB
693
1342
n.d.
n.d.



Aldrin
CYC
5 (3)


150 (4)


Allethrin
PYR
139
11
24
n.d.


Amicarbazone
HERB
n.d.
98
n.d.
n.d.


Amitraz
FORM
46 060
1117
13780
555


Atrazine
S HERB
31
49
15
81 (5)


Azinphos ethyl
OP


94 (6)



Azinphos methyl
OP
817 (7)
643
91(6)
n.d.


Azoxystrobin
S FUNG
278
107
n.d.
4 (27)


Bendiocarb
S CARB
22
n.d.
n.d.
n.d.


Bifenthrin
PYR
56
13
12
3


Bitertanol
S FUNG



0.1 (8)


Boscalid
S FUNG
388
962
33 (9)
n.d.


Bromophos ethyl
OP



12 (10)


Bromophos methyl
OP


1733 (6)



Bromopropylate
MITI
135 000 (11)
11
2245 (12)
245 (12)


Captan
PS FUNG
400 (13)
10 000
1740 (13)
19 (14)


Carbaryl
PS CARB
820 (13)
94 000 (15)
5800 (13)
42


Carbendazim
S FUNG
133
149
14
27 (27)


Carbofuran
S CARB
22
1400 (16)
669 (6)
645 (17)


Carfentrazone ethyl
PS HERB
17
3
n.d.
n.d.


Chlordane
CYC
60 (13)

690 (13)



Chlorfenapyr
PS MITI
12
1
3
n.d.


Chlorfenvinphos
OP
7620 (1)
11
n.d.
0.2 (18)


Chlorothalonil
FUNG
53 700
98 900
878
10 (19)


Chlorpyrifos
OP
890
830
57 (6)
15 (5)


Chlorpyrifos methyl
OP


36 (6)
0.2 (18)


Clothianidin
S NEO
n.d.
2.6 (20)
n.d.
0.9 (20)


Coumaphos
OP
94 131
5828
2777 (6)
2020 (21)


Cyfluthrin
PYR
45
34
14
9 (19)


Cyhalothrin
PYR
17
1672 (22)
2
0.8 (23)


Cymiazole
MITI



17 (24)


Cypermethrin
PYR
131
1900 (15)
26
92 (5)


Cyproconazole
S FUNG

8 (15)




Cyprodinil
S FUNG
106
344
19
n.d.


DDT-p,p"
OC
>40
45
7
658 (17)


Deltamethrin
PYR
613
91
39
7 (23)


Dialifos
OP



92 (4)


Diazinon
OP
4
29
350 (13)
35 (24)


p-Dichlorobenzene
OC
60 000 (25)
n.d.
n.d.
112 (25)


Dichlofluanid
FUNG



11 (26)


Dichlorvos
OP



8 (19)


Dicloran
FUNG



2 (27)


Dicofol
OC
21
143
4
90 (27)


Dieldrin
CYC
35
n.d.
12
13 (4)


Difenoconazole
S FUNG
n.d.
411 (14)
n.d.
0.9 (14)


Diflubenzuron
IGR
n.d.
128
n.d.
n.d.


Dimethomorph
S FUNG
133
166
56
n.d.


Dimethoate
S OP


4864 (9)
9 (23)


Diphenamid
S FUNG
n.d.
1
n.d.
n.d.


Diphenylamine
FUNG
n.d.
32
n.d.
n.d.


Endosulfan
CYC
800 (13)
2224 (22)
4400 (13)
24 (5)


Endrin
CYC



7 (4)


Esfenvalerate
PYR
56
60
9
0.7 (23)


Ethion
OP
131
n.d.
n.d.
n.d.


Ethofumesate
S HERB
560
n.d.
n.d.
n.d.

Дамян Дамянов
28.04.2016, 17:41
Total pesticidea

CLASSb

Maximum detection in ppb (ref.)c





Wax
Pollen
Bee
Honey


Etoxazole
MITI
n.d.
n.d.

n.d.
1


Famoxadone
FUNG
n.d.

141
n.d.
n.d.



Fenamidone
FUNG
138
74
n.d.
n.d.


Fenbuconazole
S FUNG
183
264
n.d.
n.d.


Fenhexamid
FUNG
9
129
n.d.
n.d.


Fenitrothion
OP
511 (7)

10 330 (6)



Fenoxaprop-ethyl
S HERB
n.d.
n.d.
15
n.d.


Fenoxycarb
IGR


157 (6)



Fenpropathrin
PYR
200
170
37
n.d.


Fenthion
S OP


38 (6)



Fipronil
INS
36
29
3060
n.d.


Fluoxastrobin
S FUNG
45
n.d.
n.d.
n.d.


Fluridone
S HERB
7
24
7
n.d.


Flusilazole
S FUNG

71 (15)

0.03 (8)


Flutolanil
S FUNG
105
n.d.
n.d.
n.d.


Flumethrin
PYR
50 (28)


1 (28)


Fluvalinate
PYR
204 000
2670
5860
750 (24)


Fonofos
OP



15 (10)


Heptachlor
CYC
31
2
n.d.
57 (4)


Heptenophos
S OP


162 (6)
230 (17)


Hexachlorobenzene
FUNG
1
1
n.d.
270 (17)


Hexaconazole
S FUNG

12 (15)




Imidacloprid
S NEO
14
912
n.d.
2 (29)


Indoxacarb
INS
n.d.
330
n.d.
n.d.


Iprodione
FUNG
636
5511 (30)
n.d.
266 (30)


Lindane
OC
290 (1)
7 (29)
11 (29)
4310 (17)


Malathion
OP
6000 (31)
61
4200 (13)
243 (5)


Metalaxyl
S FUNG
1
n.d.
n.d.
n.d.


Methamidophos
S OP


38 (6)



Methidathion
OP
79
33
32
68 (17)


Methiocarb
CARB


346 (6)
27 (17)


Methomyl
S CARB
140 (13)

3400 (13)



Methoxychlor
OC



593 (4)


Methoxyfenozide
IGR
495
128
21
3 (27)


Metolachlor
PS HERB
n.d.
103
n.d.
n.d.


Metribuzin
S HERB
8
44
n.d.
n.d.


Myclobutanil
S FUNG
n.d.
981
n.d.
n.d.


Norflurazon
S HERB
38
108
n.d.
n.d.


Omethoate
S OP


1156 (9)



Oxamyl
S CARB
n.d.
43
n.d.
n.d.


Oxyfluorfen
HERB
34
5
5
n.d.


Parathion ethyl
OP
99 (7)
19 (15)
5 (6)



Parathion methyl
OP
3085 (32)
26 000 (33)
3600 (13)
50 (33)


Penconazole
S FUNG

126 (15)
8 (29)



Pendimethalin
HERB
84
1730
28
n.d.


Permethrin
PYR
372
92
19 600
11 (27)


Phenothrin
PYR
n.d.
84
n.d.
n.d.


Phenthoate
OP


1 (6)



Phorate
S OP



0.9 (18)


Phosalone
OP
n.d.
31
66 (9)
n.d.


Phosmet
OP
209
418
96 (6)
n.d.


Phosphamidon
S OP


50 (6)



Phoxim
OP


355 (6)



Piperonyl butoxide
SYN
470 000 (34)
n.d.
3000 (34)
10 (27)


Pirimiphos ethyl
OP


30 (6)



Pirimiphos methyl
OP
57
n.d.
62
19 (10)


Prallethrin
PYR
7
8
9
n.d.


Prochloraz
FUNG


412 (9)



Procymidone
S FUNG
28 (7)



Дамян Дамянов
28.04.2016, 17:42
Total pesticidea

CLASSb

Maximum detection in ppb (ref.)c





Wax
Pollen
Bee
Honey


Profenofos
OP


17 (6)



Pronamide
S HERB
23
378
2
n.d.


Propanil
HERB
n.d.
358
n.d.
n.d.


Propiconazole
S FUNG
227
361
n.d.
n.d.


Pyraclostrobin
FUNG
438
265

9
17


Pyrazophos
S OP


53 (6)
6 (10)


Pyrethrins
PYR
237 000 (34)
62
600 (34)
n.d.


Pyridaben
MITI
5
27
n.d.
n.d.


Pyrimethanil
FUNG
28
83
n.d.
4


Pyriproxyfen
IGR
8
n.d.
n.d.
n.d.


Quinalphos
OP


70 (6)
10 (23)


Quintozene = PCNB
FUNG
3
n.d.
n.d.
n.d.


Sethoxydim
S HERB
n.d.
173
n.d.
8


Simazine
S HERB
n.d.
54
n.d.
17 (5)


Spinosad
INS

320 (16)




Spirodiclofen
MITI
29
2
n.d.
n.d.


Spiromesifen
S INS
n.d.
2101 (22)
n.d.
n.d.


Tebuconazole
S FUNG
n.d.
34
1146 (9)
5 (5)


Tebufenozide
IGR
28
58
23
n.d.


Tebuthiuron
S HERB
22
48
n.d.
n.d.


Tefluthrin
PYR
3
n.d.
n.d.
n.d.


Temephos
OP


689 (6)
7 (10)


Tetradifon
MITI
580
n.d.
n.d.
19 (19)


Tetraconazole
S FUNG


17 (29)



Tetramethrin
PYR
n.d.
6
23
n.d.


Thiabendazole
S FUNG
76
6
n.d.
n.d.


Thiacloprid
S NEO
8
115
n.d.
33


Thiamethoxam
S NEO
n.d.
53
n.d.
n.d.


Triadimefon
S FUNG
2
n.d.
n.d.
n.d.


Triallate
HERB



4 (26)


Triazophos
OP


9 (6)



Tribufos = DEF
SYN
59
4
n.d.
n.d.


Trifloxystrobin
PS FUNG
22
264
n.d.
0.3 (8)


Trifluralin
HERB
36
14
n.d.
9 (19)


Vamidothion
S OP


24 (6)



Vinclozolin
FUNG
27
31 909 (30)
657 (9)
173 (30)

Валентин.
28.04.2016, 20:47
Днес трактора с пръскачката мина на 20 метра от ремаркето с кошерите, след него камиона с цистерната с вода. Пръскаха на 800 метра пшеница. Проблеми нямам. Нито с пшеница, нито с ечемик. И не е само тази година. Иначе колкото и да се дзверя, еми не виждам пчели да посещават житото и ечемика. 300 000 дка. са землищата наоколиш, обикалям ги през ден що е речено. Досега пчели по есенниците не съм виждал. Иначе не отричам че пчелите имат нужда от соли, киселини, минерали, захари.......както всяко едно живо същество.

delta.e
28.04.2016, 20:50
Колега , сам си отговори .
300 000 декара каква площ са ?
Да ти кажа средно 10-17 села .

Валентин.
28.04.2016, 21:13
Колега , сам си отговори .
300 000 декара каква площ са ?
Да ти кажа средно 10-17 села .
4-5 села. В интерес на истината не скитам по всички землища.....но са ми познати кое къде се намира.....какво е насято.....кой-къде обработва......

Pavel_Bs
28.04.2016, 22:03
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1571747

scutellator
28.04.2016, 22:37
Пчелите имат поне десетина механизма, които да минимизират внасянето на токсини в кошера (каквито е имало много преди появата на човека)
Първия от тях е- ако пчела бъде натровена на полето, има голям шанс тя да умре по пътя (и да не занесе отровата в кошера). Най-отровните химикали са най-трудни за откриване в кошера! И обратното - ако пчелите са по-устойчиви на пестициди, съответо - ще ядете мед, който може да ви натрови. Най- отровните химикали обикновено са и тези ,които се разпадат най- бързо.
Ако пчела, консумирала "лош" нектар успее да се завърне в кошера, престава да го събира и изпраща стоп сигнал на останалите нектаросъбирачки (не ходи там) . Същото се случва и когато някоя от междинните пчели приемачки срещне нектар, свързан със спомени за лош предишен опит . и т.н.

Токсините от околната среда могат да бъдат внесени в кошера единствено чрез прашеца и прахоляка полепващ по тялото на пчелата.


С лентичките обаче пчелите нямат такъв късмет, освен ако някой ден не се научат да ги изхвърлят през прелката.

Току що говорихме с лабораторията, за да проверим как напредват изследванията и на растителната проба от ябълковата градина. От там казаха, че в пробата са намерени 2 от 3-те препарата...

Има ли нужда да познавам кой е липсващия препарат. И дано пробите са били взети както трябва, иначе може да се окаже че в крайна сметка е бил открит не препарата убил семействата

iuli1971
28.04.2016, 23:27
Има ли вероятност пчелата да бъде убита на входа на кошера / нейния си кошер / ако бъде "обработена " на полето.Все пак тя идва с друга миризма-на химикал.

delta.e
29.04.2016, 20:15
4-5 села. В интерес на истината не скитам по всички землища.....но са ми познати кое къде се намира.....какво е насято.....кой-къде обработва......

Средното землище е 20 000 -25 000 декара .

delta.e
29.04.2016, 20:16
Има ли вероятност пчелата да бъде убита на входа на кошера / нейния си кошер / ако бъде "обработена " на полето.Все пак тя идва с друга миризма-на химикал.

Възможно е .

Валентин.
29.04.2016, 20:31
Има ли вероятност пчелата да бъде убита на входа на кошера / нейния си кошер / ако бъде "обработена " на полето.Все пак тя идва с друга миризма-на химикал.
А има ли вероятност пчелата да подуши, че растенията са обработени с химикал и да не ги посещава въобще...... Еле пък когато не цъфтят....... Пчелите живеят ведно с миризмите(полезни или вредни)...... Пчела без миризма е като.......сватба без булка......

Валентин.
29.04.2016, 20:33
Средното землище е 20 000 -25 000 декара .
Не ми е работа да ти обяснявам......ама само града, който е община има +200 000 дка......

marinow
30.04.2016, 07:25
Не ми е работа да ти обяснявам......ама само града, който е община има +200 000 дка......

Това може да го потвърди и Емко. Той пчеларства в този район.

Емко
30.04.2016, 12:16
точни цифри не мога да дам , но спокойно мога да кажа , че мойте кошери се развиват по бързо и по добре от тези който са извън града. Именно заради ранната паша и много на брой овошни дръвчета. Ако се замислите все едно има в двора си поне по 3-4 дръвчета :)

kando
30.04.2016, 18:32
Не е заради ранната паша - тя си е една и за "градските" пчели, и за пчелините извън града. Заради пръсканията е.

meho
05.05.2016, 21:04
Излезе ми пробата от лабораторните анализи на отровените ми пчели. Вече имам доказателства, че пчелите ми наистина са отровени. В тях са намерени следните препарати:

1. Coumaphos - от лабораторията казаха, че той обикновенно се добавя в разтвора когато се пръска с други препарати
2. Tebuconazole - фунгицид, забранен за употреба в Евросъюза още през 2009 г.
3. Thiacloprid - инсектицид от групата на неоникотиноидите

Всеки един от тези препарати е в състояние да убие пчелите при надвишаване на максималната доза (0.01 mg/kg). При мене пчелите са убити и от трите препарата, като надвишението на дозите е съответно 3.1 пъти, 5.6 пъти и 1.5 пъти.

Иначе лабораторията е страхотна. Изследвала е моята проба за над 1000 различни вида препарати и сред тях е открила тези 3, които са убили пчелите посредством високи дози на употреба. Страшно съм доволен, че в България съществува такава лаборатория, която е в състояние да постигне такива впечатляващи резултати при изследванията. Цената на пробата е много висока (около 400 лв.), но резултата си струва парите.

Вижте как изглежда протокола от анализите на тази лаборатория:

6568

А ето го и целия протокол, който се състои от 7 страници. Пет от тях са пълни с информация за всеки един препарат, който го изследва тази лаборатория, както и какви са максималните допустими дози за този препарат:

6567

Матеев, коя е тази лаборатория?Дай координати за връзка с нея.

Mateev
05.05.2016, 21:09
Матеев, коя е тази лаборатория?Дай координати за връзка с нея.

гр. Пловдив
ул. Братя Бъкстон 134
тел. 0885 800 806

jdrumev
05.05.2016, 21:12
гр. Пловдив
ул. Братя Бъкстон 134
тел. 0885 800 806


Матеев сигурен ли си за улицата и номера ,че аз в софия съм точно на тоя адрес.

borislav aleksandrov
05.05.2016, 21:19
:laughing: не в София а в Пловдив

borislav aleksandrov
05.05.2016, 21:21
Отровени са над 3000 пчелни семейства.....

http://dobrich.topnovini.bg/node/704645

Mateev
05.05.2016, 21:22
А ето и другите 2 протокола. Единия е пак от тази същата Пловдивската лаборатория и в него е изследването на растителната маса, в което се доказва наличието на пестициди и инсектициди (неоникотиноиди). Втория протокол е от акредитираната лаборатория на проф. Гургулова. В него се установява наличие на Ацетилхолинестеразии инхибитори (форфороорганични и карбаматни). Изприщих се, докато препиша тези сложни думички. Не знам какво означават, но ми изглеждат доста страшни .....

Важното е, че тези думички ще ми помогнат да спечеля съдебното дело, и по-важното е, че моя случай ще се прочуе. Целта е не да взема някакви пари, а да принудя всички арендатори от Ловечкия регион от сега нататък да се съобразяват, когато решат да пръскат с нещо забранено. Така че на делото ще предява претенции за големи суми и ще се постарая медиите да отразят случая в цялата страна.

Ето още веднъж трите протокола:
6633
6632
6634

jdrumev
05.05.2016, 21:28
Отровени са над 3000 пчелни семейства.....

http://dobrich.topnovini.bg/node/704645

Аз писах преди време колчета арматура Ф25-30 върши страхотна работа.Но проблема не е там а в държавата че бездейства.

jdrumev
05.05.2016, 21:49
При толкова не регламентирани пръскания ,при тия глоби за нула време може да се оправи пенсионния бюджет

rosty_sz
05.05.2016, 22:29
Одеве качих инфо и за масово отравяне в добричко. Пръсканията за комари в старозагорско заради кравите също бяха извършени против всякакви правила. Много съжелявам за всички загуби на колеги и ми е кофти за тях, но понеже българите сме доста късопаметни искам да ви припомня, цяла зима се подготвя новата наредба регламентираща пръсканията и съвсем скоро беше и общественото обсъждане на окончателния вариант. Почти всички съфорумници бяха абсолютно безучастни и не взеха абсолютно никакво отношение по въпроса. При положение че форума се посещава от стотици потребители вдеки ден текста на последния вариант на наредбата качен от Матеев за последно обсъждане беше изтеглен двайсетина пъти. Е няма как да искаме нещата да ни де получават при такова поведение.
БАБХ преди две седмици в петък в 16,10 часа пусна безумно съобщение за пръскания в район СЗ. Без да спази абсолютно никакви правила, а това е институцията която трябва да контролира всички да спзват правилата. Е точно тогава местих на акация а и сега не мога но и никой друг не поде инициативата да ги попелее по медиите пък защо да не сезира и прокуратурата. Искам да кажа че докато търпим да ни ебат в задника и да се правим че нищо не се е случило ЩЕ Е ТАКА.

Дамян Дамянов
05.05.2016, 22:42
Одеве качих инфо и за масово отравяне в добричко. Пръсканията за комари в старозагорско заради кравите също бяха извършени против всякакви правила. Много съжелявам за всички загуби на колеги и ми е кофти за тях, но понеже българите сме доста късопаметни искам да ви припомня, цяла зима се подготвя новата наредба регламентираща пръсканията и съвсем скоро беше и общественото обсъждане на окончателния вариант. Почти всички съфорумници бяха абсолютно безучастни и не взеха абсолютно никакво отношение по въпроса. При положение че форума се посещава от стотици потребители вдеки ден текста на последния вариант на наредбата качен от Матеев за последно обсъждане беше изтеглен двайсетина пъти. Е няма как да искаме нещата да ни де получават при такова поведение.
БАБХ преди две седмици в петък в 16,10 часа пусна безумно съобщение за пръскания в район СЗ. Без да спази абсолютно никакви правила, а това е институцията която трябва да контролира всички да спзват правилата. Е точно тогава местих на акация а и сега не мога но и никой друг не поде инициативата да ги попелее по медиите пък защо да не сезира и прокуратурата. Искам да кажа че докато търпим да ни ебат в задника и да се правим че нищо не се е случило ЩЕ Е ТАКА.

Виждаш, че всичко в сектора се случва с клизма, дори и да има желание за промяна. Знаеш колко е трудно дори и когато не се засягат нечий интереси, а когато има страна насреща е битка със зъби и нокти.
Всичко ми е ясно, освен ЗАЩО ПЧЕЛАРИ ПРЕЧАТ И РАБОТЯТ ПРОТИВ ОБЩИТЕ ИНТЕРЕСИ.
Няма да пиша повече, че съм вкарал едно голямо, а и се дразня на простотията.

Валентин.
06.05.2016, 19:49
А ето и другите 2 протокола. Единия е пак от тази същата Пловдивската лаборатория и в него е изследването на растителната маса, в което се доказва наличието на пестициди и инсектициди (неоникотиноиди). Втория протокол е от акредитираната лаборатория на проф. Гургулова. В него се установява наличие на Ацетилхолинестеразии инхибитори (форфороорганични и карбаматни). Изприщих се, докато препиша тези сложни думички. Не знам какво означават, но ми изглеждат доста страшни .....

Важното е, че тези думички ще ми помогнат да спечеля съдебното дело, и по-важното е, че моя случай ще се прочуе. Целта е не да взема някакви пари, а да принудя всички арендатори от Ловечкия регион от сега нататък да се съобразяват, когато решат да пръскат с нещо забранено. Така че на делото ще предява претенции за големи суми и ще се постарая медиите да отразят случая в цялата страна.

Ето още веднъж трите протокола:
6633
6632
6634
Каква култура е пръскана, ако не е тайна.

rosty_sz
19.05.2016, 14:40
За голямо мое съжаление и аз се включвам в темата със регистрирани огромни загуби. При мен отравянето не е типичното отравяне със инсектицид. В моя случай става въпрос за отравяне с препарат с бавно действие и все още не съм сигурен кога ще спре отравянето или ще се стигне до "празния кошер". Всъщност всички изследвания по повод на синдрома водят до използвани препарати които бавно и сигурно ибават семейството като умиращите пчели имират далеч от кошера (заради дезорентация или просто заради инстинкта им да не умират в кошера и да го замърсяват по този начин) И така какво се случи. Мека зима с нула смъртност и пролет която позволи и най - слабите да се надигнат сериозно до началото на май. Семействата бях събрал в два пчелина за да ги обслужвам по лесно. И на двата пчелина имах по няколко блока с рапица които с моя помощ взривиха семействата от пило. Към 20.04 имах 12-14 пити пило в основните семейства и 3 корпуса покритие на пчелите, а в отводките от миналата година имах 10-12 пити пило и 2 корпуса покритие на пчели. От 21.04 до 25.04 местих на акация. На 26-27.04 семействата получиха 3-ти корпус. Дъждовете и студовете бяха започнали и реших да поставя 4-ти корпус в първия момен като се оправи малко времето. Така и стана. Всички семейства за които беше предвидено получиха 4-ти корпус при първите длънчеви лъчи. За голямо мое съжаление това стана след много дни (10 мисля) дъжд и студ и установих точно това което най много ме плашеше - тотално роево настроение във абсолютно всички семейства които бях донесъл на акация.
Пускам поста до тук и продължавам да пиша да не се затрие че голям зор от тоя телефон.

rosty_sz
19.05.2016, 15:08
Та така кошмарите ми се сбъднаха близо 200 семейства в роево. За три дни предприех необходимите действия и овладях роенето и това съвпадна и с някакви хубави дни и начало на цъфтеж на акацията най-после. Семействата ми се видяха поодслабнали, но си викам студено е 12-13градуса и са посвили "кълбото" пък и летящата пчела е по акацията и не регирах. Оставих ги след това да работят на спокйствие няколкото дни цъфтеж които оставаха и все се чудех защо не летят" както трябва". Така до вчера когато реших да надникна да видя какво са събрали.
Ужас
Чисто празни 4ти корпуси. На третите корпуси мед 30 до 50 процента пълни и никави пчели вътре. В две семества намерих запечатано пило в трети корпу върху което няма нито една пчела.Във вторите корпуси основите на са докоснати, а в изградените пити напръскан мед. Всичкото пило в първи корпус там съсредочени и 90 процента от пчелите. В някои семейства имаше покритие на втори корпус с пчели, а в някои почти нямаше. Картината която гледах ми беше абсолютно непонятна. Как в по топло време има мед който не е покрит от времето през което е събран. Как има пило което е изоставано в по топло време от когато е запечстано. Ясно е че пчелите са намалели но как като съм на сред гората и няма начин да имам отравяне. Пък и какво отравяне на акация, пък и без никакъв подмор. Все пак говорим за мноооого пчели.
Дойдоха ми гости и ще продължа довечера.

valaz
19.05.2016, 15:21
Съвсем като на война, и противника търпи загуби "в жива сила и бойна техника". Някои пчелари са извадили късмет. Късметът не е голям, ако са пръскали пшеница.
http://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti/helikopter-se-razbi-kraj-nesebyr-pilotyt-e-zaginal-snimki-6053956

BateMisho
19.05.2016, 16:05
Съвсем като на война, и противника дава жертви. Някои пчелари са извадили късмет. Късметът не е голям, ако са пръскали пшеница.
http://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti/helikopter-se-razbi-kraj-nesebyr-pilotyt-e-zaginal-snimki-6053956

Дали загубата на човешки живот е съизмерима със загубата на 50-100 пчелни семейства?

Mateev
19.05.2016, 16:17
При мене днес заедно с адвокат и нотариус връчихме писмо на арендатора, който ми натрови пчелите в с. Александрово. Връчихме му официална писменна покана за среща, на която да уточним какво ще правим - ще плаща доброволно или ще се съдим. В писмото има претенции за над 30 000 лева щети.

Междувременно вече не знам за кой ли път един или друг арендатор звъни и предупреждава за пръскания. Явно са се стреснали и сега вече спазват закона. Въпреки че вече ме предупреждават и затварям прелки, щетите пак продължават, но този път поради ЗАДУШЕНИ СЕМЕЙСТВА. Загиват по 2-3 семейства от пчелин, но това са най-силните семейства. Загиват защото имат много пчела и тя в желанието си да излезе навън, слиза на дъното и запушва цялата решетка на мрежестото дъно. Температурата в кошера се вдига толкова много, щото питите се стопяват и меда изтича на земята. С две думи - трагедията пак продължава, но в по-малки размери.

Днес пак ми звъннаха за поредното пръскане и утре сутринта пак ще затварям 3 пчелина, които съм ги затварял само преди 3 дена за друг арендатор. В разговора с този новия арендатор установих, че той въобще си няма на идея що е това Наредба 15 и има ли тя почва у нас. В началото ми каза "Абе утре може би ще пръскам, ама ако духа вятър, ще го отложа за след обяд или за някой от следващите дни." Смразих се и мислено си представих как му прегризвам гръкляна. След това се овладях и малко по-учтиво му обясних, че трябва да пръска най-късно до 11 часа и то точно утре (или в точно определен предварително известен ден), а не когато му скимне.

Накратко - повечето арендатори си нямат ни най-малка представа кога и как имат право да пръскат. Освен това си мислят, че като ни звъннат, и вече съвеста им е чиста. И се опитват да пробутват номера от типа "абе може би ще пръскам през следващите дни, ако ми кефне, пък ти си длъжен цялата седмица да си държиш пчелите затворени". И като се случат няколко арендатора около тебе, то това означава да си затвориш прелката на 1-ви април и да я отвориш чак на 1-ви септември.

Дамян Дамянов
19.05.2016, 18:04
Матеев, комисията която идва и прави "оценка" на щетите са СЪЩИТЕ ХОРА или техни близки, бизнес партньори и т.н, които продават препаратите. Това не е предположение, а самата истина, която мога да подкрепя с видео материали и свидетели.

Mateev
19.05.2016, 18:11
Матеев, комисията която идва и прави "оценка" на щетите са СЪЩИТЕ ХОРА или техни близки, бизнес партньори и т.н, които продават препаратите. Това не е предположение, а самата истина, която мога да подкрепя с видео материали и свидетели.

Още по-добре. Случая го направих толкова дебел, щото дълго време да им държи топло както на комисиите, така и на техните близки, авери, бизнес-партньори, арендатори и прочее тарикати. Ако не друго, то поне стегнах дисциплината в Ловешка област, а предполагам, че ще се разчуе и в други области.

Дамян Дамянов
19.05.2016, 18:34
Още по-добре. Случая го направих толкова дебел, щото дълго време да им държи топло както на комисиите, така и на техните близки, авери, бизнес-партньори, арендатори и прочее тарикати. Ако не друго, то поне стегнах дисциплината в Ловешка област, а предполагам, че ще се разчуе и в други области.

Мен ме изкараха по-черен от дявола, защото вдигнах врява. Единят арендатор ходил да се оплаквал от мен на другите. А същия го хващам вече 2 пъти да пръска в сигурно най-топлия и ветровит ден на месеца след обяд. Първият път пръска за широколистни плевели, втория път с фунгицид. В момента масово пръскат пшеницата с фунгициди.

Рапицата е заобиколена от пшеница. Това е снимка от въпросния ден.

http://i.imgur.com/TgIdD6A.jpg

rosty_sz
19.05.2016, 19:51
Продължавам по на кратко.
Фактите:
Силно намалели пчели.
Изчезнали новоизлюпени пчели и 20 дни след напускане на полските пчелини с активно земеделие около тях.
Причинителя на изчезването не действа на търтеите, което довежда но нереално много търтеи е семействата.
Подмор извън нормалното няма.
Не се забелязва заболяване по пилото.
Пчелите изчезнаха най видимо в първите дни хубаво време. Намаляха очевидно и върху поилката.
Забелязвам странно поведение трупат се по прелките от два дни стоят и върху предната част на корпусите.

rosty_sz
19.05.2016, 20:04
Моята теза:Причинител е някакъв химикал ( отрова). Въпросната химия дезореантира пчелите, те просто излизат на паша и не се връщат. Тази химия по някаква причина не действа на търтеите и нещо в тяхната физиология или начин на хранене може да е ключа към загатката. Химията действа продължително като действа върху захранено с нея пило или по вероятно се намира в меда във венците и при неговата консумация се получава прооооооодължително отравяне.

радо
19.05.2016, 20:11
Пчелите изчезнаха най видимо в първите дни хубаво време.
Сигурен ли си ,че за три дена си успял да овладееш роевото състояние на 200 кошера.

rosty_sz
19.05.2016, 20:57
Да на 90 процента. По принцип звучи малко невъзможно но имаше фактори в моя полза:
Настъпваща обилна паша.
Силно намаляване на пчелите заради отравянето.
Мноооооого опит с роенето.
Работя със съпругата си която е много на ти с нещата и когато няма тежки корпуси за вдигане работи на равно с мен.,
В момента стесняваме поради създалата се ситуация и преглеждаме и плодниците. Тук там има по един зап. маточник и не залагат нови.
Утре не знам какво ще им дойде на ума но за момента роенето изглежда овладяно. ОБАЧЕ ТОВА НЕ Е СЪЩИНАТА НА МОЯТА ИСТОРИЯ. Говорих по телефона с много колеги и се оказа че почти всички колеги с полски пчелини имат такъв проблем. Много от тях се притесняват да си признаят защото мислят че те са сгрешили нещо, други ги е страх от карантина , НО СЕ ОКАЗВА ЧЕ ПТОБЛЕМА Е ДОСТА МАСОВ. АКО ВИ СЕ Е СЛУЧИЛО НЕЩО ПОДОБНО ТАЗИ ГОДИНА ДПОДЕЛЕТЕ НА КРАТКО И ДА МЪЧИМ ДА ОТКРИЕМ ПРИЧИНАТА. МОЖЕМ И ДА ОБЕДИНИМ СИЛИ ЗА ПРОБИ И Т.Н. НО ПЪРВО ТРЯБВА ДА РАЗБЕРЕМ МАСОВ ЛИ Е ПРОБЛЕМА.

grand_pn
19.05.2016, 20:57
Преди малко дадоха в новините пилот на хеликоптер загинал повреме на пръскане с пестициди над житни култури,не беше ли забранено пръскането от въздуха,дадохо го в новините в седем часа по бтв.
Онзи ден ръсеха в нашия район със самолети,пак житните култури.

tsc1
19.05.2016, 21:19
Едно предположение съвсем "на сляпо". Писа, че си ги водил на акация. Да не би акацията да е била пръскана с някакъв инсектицид срещу комарите, във връзка със заболяването по говедата?

Mateev
19.05.2016, 21:26
Продължавам по на кратко.
Фактите:
Силно намалели пчели.
Изчезнали новоизлюпени пчели и 20 дни след напускане на полските пчелини с активно земеделие около тях.
Причинителя на изчезването не действа на търтеите, което довежда но нереално много търтеи е семействата.
Подмор извън нормалното няма.
Не се забелязва заболяване по пилото.
Пчелите изчезнаха най видимо в първите дни хубаво време. Намаляха очевидно и върху поилката.
Забелязвам странно поведение трупат се по прелките от два дни стоят и върху предната част на корпусите.

Искам да спомена за още 2 факта, които може да се добавят към логиката и да спомогнат за разрешаването на загадката:
1. Търтеите се хранят само от килийки, които са пълни ДОГОРЕ с мед (сгъстен нектар). Те са дебели и не могат да влизат в килийките, така че зоната им на хранене се простира до дължината на хоботчето им. При това положение се счита, че те се хранят САМО С ПРЕСЕН МЕД, който все още не е запечатан. Не са в състояние да ядат стар мед или нектар, който е по дъното на килийките. Следователно ако търтеите ти са живи, а пчелите - мъртви, търси причината за отравянето в едно по-далечно минало (5-6-10 дни), а не в последните 2-3 дена. Може би тази логика куца, но все пак нали търсим по какво се различават търтеите от пчелите при хранителния си режим. Ами по това - търтеите ядат от високите етажи на килийките, а пчелите - от ниските.
2. Търтеите летят на височина 20-40 метра, а пчелите - на височина 8-10 метра над нивото на терена. По-високия летеж на търтеите предполата по-висока скорост на вятъра, а от там и по-чист въздух (ако случайно е бил замърсен с изпаренията от някакво пръскане).

Може тези 2 жокера да ти помогнат да вържеш картинката в едно единно цяло. Нали все пак разследваме и търсим логиката на всичко това.

Дамян Дамянов
19.05.2016, 21:57
Водил ги е вързани на синджир. Пръскали са акацията против пчели.
Хайде спри най-сетне да предполагаш в чисто пчеларски теми.


:laughing: Добър вечер! :laughing:
Явно си в настроение :)

Кажи при теб какво е положението. На мен един път ми умориха летящите пчели и вече не ги мисля.
Виж долу на снимката на какво разстояние ми е рапицата и записах 0кг.

радо
19.05.2016, 21:59
Причинителя на изчезването не действа на търтеите, което довежда но нереално много търтеи е семействата.
Търтеите излезли с рояка са се върнали в старото си семейство при този глад роякът няма нужда от ненужни гърла това е най логичното обяснение.

kuline
19.05.2016, 22:01
:laughing: Добър вечер! :laughing:
Явно си в настроение :)

Кажи при теб какво е положението.

Добра да е. Провокираш ме а?
Идентично и то не само при мен. С почти всички, с които разговарях е така. Другите които не споделиха този проблем, вероятно си затраяха, а не защото липсва. Това ме навежда на мисълта, че не е пръскане.
Аз, липсата на пчела установих още на 29 април.

kuline
19.05.2016, 22:11
Колеги, както казваше един борец "Раната прай борбата, партията рани, ний борим." В нашия случай, пчеларя е необходимо да стимулира пчелите, за да могат те да се възстановят за следващите паши, ако има такива. В противен случай тотално нулева година.

rosty_sz
19.05.2016, 22:12
Търтеите излезли с рояка са се върнали в старото си семейство при този глад роякът няма нужда от ненужни гърла това е най логичното обяснение.

Повтарям, няма роене. Във всички кошери си работят маркираните майки. Няма прекъсване на пилото.Няма излюпени маточници. Има поставени 6 капана с три различни примамки. 24 часа съм на пчелина.

Валентин.
19.05.2016, 22:15
Като понапече, работят бе. Бъзето дава......колкото да не бъркаме в ланшните тенекии.

Дамян Дамянов
19.05.2016, 22:19
Колеги, както казваше един борец "Раната прай борбата, партията рани, ний борим." В нашия случай, пчеларя е необходимо да стимулира пчелите, за да могат те да се възстановят за следващите паши, ако има такива. В противен случай тотално нулева година.

Нали ти разправях за изядената рапица? Дори не успях да я помириша, че да се похваля и аз с рапица.
Аз се чудя как няма загинали семейства от глад.

vasilevsa
19.05.2016, 22:20
Нали ти разправях за изядената рапица? Дори не успях да я помириша, че да се похваля и аз с рапица.
Аз се чудя как няма загинали семейства от глад.

При мен е аналогично акацията е почти към края си като отворих кошера 100 грама мед няма пчели бол, а мед не. Без захар няма да се мине тая година абсурд. Не дава нектар и да дава малко е повече вода с ниско качество.

kuline
19.05.2016, 22:21
Повтарям, няма роене. Във всички кошери си работят маркираните майки. Няма прекъсване на пилото.Няма излюпени маточници. Има поставени 6 капана с три различни примамки. 24 часа съм на пчелина.

Рости, няма смисъл да им обясняваш. Разбира се че не е роене.
Аз започвам да вадя меда от рапица, отварям първия почти няма пчела в магазина, викам си роил, отварям втория същата работа и т.н. Че те всички роили бе. А проблема не е в роенето, а някъде другаде, но неясно къде.

kuline
19.05.2016, 22:23
Нали ти разправях за изядената рапица? Дори не успях да я помириша, че да се похваля и аз с рапица.
Аз се чудя как няма загинали семейства от глад.

Каквото са донесли, са го хапнали и както се казва "карали са на мускули".

Дамян Дамянов
19.05.2016, 22:30
Каквото са донесли, са го хапнали и и както се казва карали са на мускули.

Точно! Но глад + дъждовно време + пило + фунгицид... е няма такава пчела, която да се развива при такива условия.
Фунгицидите намаляват протеолитичните ензими и предизвикват протеинов глад. Гледаш перга има, прашец вкарват, а пчелата гладува.

Рости, ето за това говорех. Небето става черно от пчела, маточници няма, а след малко се връщат. Вдигат се на 5-6м височина правят облак и вече бягах със стълбата, но напразно.
Напомня ми на синдрома на празния кошер. Видеото е към края, когато се връщат, но преди това не ми беше до снимане.


https://www.youtube.com/watch?v=WjvnCeG7PzE

kuline
19.05.2016, 22:32
Напомня ми на синдрома на празния кошер.

И не само на теб.

zapstojan
19.05.2016, 22:35
Добра да е. Провокираш ме а?
Идентично и то не само при мен. С почти всички, с които разговарях е така. Другите които не споделиха този проблем, вероятно си затраяха, а не защото липсва. Това ме навежда на мисълта, че не е пръскане.
Аз, липсата на пчела установих още на 29 април.

При мен няма пръскане, няма земеделски култури, а положението е същото.
Пълни корпуси с пило и когато очаквах кошерите да се препълнят с пчели се оказа че семействата дори са отслабнали и гладуват.
Причината я отдавам на променливото време. Съвсем лаишки го казвам.

Иначе за настроението Дамянов е прав. Оти се косиш като че ти мине. Успех!

roxterox
19.05.2016, 22:53
Възможния проблем може да бъде събран натровен прашец, пръскан с препарат с дълъг карантинен период на действие. Събран и запечатан - силни семейства, 10 дена стояли по кошерите и консумирали запасите. Младите пчели изхранващи пилото консумират тайните пролетни запаси с перга. А може при ферментацията на прашеца в перга да е станало нещо. При мен рапицата бе пръскана с подобен препарат и забелязах как семействата боксуват в развитието си.

kuline
19.05.2016, 22:57
При мен рапицата бе пръскана с подобен препарат и забелязах как семействата боксуват в развитието си.

При мен рапицата я пръскаха вечер след 20,30ч., а препарата е с много къс карантинен период. По-скоро това е някаква пандемия при пчелите.
И пак ще спомена, разговарях с колеги, които са на 30-40 че и повече километра от мен - идентична ситуация.

Гогол
19.05.2016, 23:31
Рости ,събираш ли прополис чрез решетка ?Питам информативно .В подобна ситуация бях през април,някъде м/у 5 –10 април . Пило на 6–8 рамки ,а няма летяща .Подмор пред кошерите –нормален .Сега са топ .

Дамян Дамянов
20.05.2016, 01:09
Почнахме много да гадаем, а и болести и причини много.
Виждам, че бавно се насочваме към поленова токсикоза или т.нар майска болест или спироплазма. А да не забравяме и Нозема Ц, а там нещата са сериозни и никой не иска и да си го помисля.
Както и да е... Искам да напомня на колегите, които са намерили пило без покритие или такова изоставено в магазините, че трябва да вземат мерки веднага или поне да следят дали няма да "избие" гнилец. Условията са идеални за гнилцови заболявания, а не искам да ставам лош пророк.
Ако имате добър ветеринар на разположение, по-добре го почерпете едно и да си каже мнението на място. Иначе ако ще е само за "дойдох и видях"...

Ангел Йосифов
20.05.2016, 06:12
Основната причина за отслабването на семействата е ранния блокаж на плодниците,още по време на овошките.Резултатът е виден сега....

vasilevsa
20.05.2016, 06:21
Основната причина за отслабването на семействата е ранния блокаж на плодниците,още по време на овошките.Резултатът е виден сега....

Евала адаш и аз мисля така, даже снощи му споделих на колегата kuline в чата.

asusat
20.05.2016, 06:52
Основната причина за отслабването на семействата е ранния блокаж на плодниците,още по време на овошките.Резултатът е виден сега....

А това не е ли по вина на пчеларя ? Не погледнал в плодника за да види блокажа !

rosty_sz
20.05.2016, 07:15
Хора за какъв блокаж говорите? За това писах най подробно целия случай. Дойдох на акация с 12-14 пити пило. Имаше семейства с 16 пити пило. Все пак на съм Бръснар а Пчелар.
Дамянов, имаше условия за майска болест но няма оодмор който е характерен и дори се събират на купчинки умирайки. И при мен се нсблюдаваше бурно облитане което продължсваше мноооооого дълго. Обикалях да гледам многократно по дървртата и нищо.
Най близко е предположението за отравяне с прашец третиран с пестицид.
Складерат го в кошера и съм го пренесъл от полето в балкана.
Имаше в изобилие такъв прашец от рапица.
Вреди на пчелите когато го консумират тоест действа с отлагане във времето както се и случи.
Не убива търтрите защото те не го консумират.
Изчезнали са пчелите и от излюпващото се пило защото стават кърмачки и консумират активно от прашеца. Ако беше засегната само летящата пчела кошерите ми щяха да са пълни защото при излюпването на 12-14 пити пило щях да получа покритие на три корпуса а сега такова няма.
Всички пострадали пишат че семействата в един момент се оправят без да са лекувани и е възможно това да съвпада с края на заоасите от такъв прашец.

Гогол, не не събирам прополис.

Матеев, дали е възможно да направиш преценка на силата на семействата от двата ти пчелина които бяха изпаднали в роево? Имаше ли рапица до тях?

kuline
20.05.2016, 08:44
А това не е ли по вина на пчеларя ? Не погледнал в плодника за да види блокажа !

Там е работата, че не е имало блокаж.

ves
20.05.2016, 09:17
@Rosty
Колега, какви точно мерки си предприел заради роенето.
Мисля си, че основния проблем не идва от отравяне, а е низ от неблагоприятни фактори. Единия фактор може да е вкарване на някакви токсини в кошера, но това не е основното. При мен също има отслабване на кошери, но го отдавам на лошото време. При мен обаче нямаше роево преди да заслабнат. Убеден съм че оправи ли се времето нещата ще потръгнат.

Ангел Йосифов
20.05.2016, 11:15
При нормална година съм влизал в застъпващи се паши от рапица и акация и след 30 дена медосбор,семействата излезнаха супер отслабнали.А тази година в началото на април и "камъните" отделяха нектар,което доведе до преждевременно блокиране.Последва,всички знаем какво време и в резултат,стопиране на развитието и изяждане да мед запаси.Всички знаем,че живота на пчелата по това време е най-кратък.Е,не на всякъде се получи така.Не твърдя,че блокажа и стопираното развитие е единствен проблем.....

jdrumev
20.05.2016, 16:05
Моето мнение като начинаещ пчелар са 2 неща.1.прашеца и меда от рапица.2 рязката промяна на температурата.Колега колко градуса беше на рапицата и колко като ги закара в балкана?

Mateev
20.05.2016, 16:51
......Матеев, дали е възможно да направиш преценка на силата на семействата от двата ти пчелина които бяха изпаднали в роево? Имаше ли рапица до тях?

По-скоро не, а дори и да е имало, то тя е била сравнително далеко, а декарите - малко.

Аз подозирам нещо друго, но то при мене е частен случай. Близо до пчелините ми има хеликоптерна площадка. Там наливат "супата" и после летят нанякъде да пръскат с всякакви уж "безопасни" препарати. В интерес на истината досега не са ме тровили, но като се замисля, ако на поляната случайно разлеят някакъв безопасен препарат, но в големи дози, това също би могло да умори любопитните пчели или да ги дезорентира или ....... да предизвика масово роево настроение. Нали знаете, че ДОЗАТА ПРАВИ ОТРОВАТА.

Тази версия поне на мене ми изглежда правдоподобна ........

tarty
20.05.2016, 17:08
Рости, от миналата година познати пчелари ми казват същото, за рязко намаляне на пчелите нищо, че имат пило. Тази година в Плевен седях на маса с пчелари от Карнобат и Сливен, те споменаха същото и казаха, че е вирус, който и в лабораторийте не могат да разберат какъв е. Отговора им бил, нозема и акар, не могли да дадът друго обяснение.

Валентин.
20.05.2016, 20:27
По-скоро не, а дори и да е имало, то тя е била сравнително далеко, а декарите - малко.

Аз подозирам нещо друго, но то при мене е частен случай. Близо до пчелините ми има хеликоптерна площадка. Там наливат "супата" и после летят нанякъде да пръскат с всякакви уж "безопасни" препарати. В интерес на истината досега не са ме тровили, но като се замисля, ако на поляната случайно разлеят някакъв безопасен препарат, но в големи дози, това също би могло да умори любопитните пчели или да ги дезорентира или ....... да предизвика масово роево настроение. Нали знаете, че ДОЗАТА ПРАВИ ОТРОВАТА.

Тази версия поне на мене ми изглежда правдоподобна ........
Безопасните препарати са БЕЗПЛАТНИ и се разливат в ГОЛЕМИ ДОЗИ по поляните.sweating;

Валентин.
20.05.2016, 20:40
Пръскаха житата на 600 м. от мен, проблеми нямам, загуби нямам. От пръскането ли....от какво ли, ама такива силни кошери не съм имал. Половината са на 2 плодника ДБ. Осеменяват и в мгазините.... През няколко дни избивам по някоя отводка, че ще ревнат за трети плодник...... Па тва вече ще ми дойде тежко.......
П.П. Като понапече малко работят перфектно.......ама мед НЯМА.

Mateev
21.05.2016, 10:03
Безопасните препарати са БЕЗПЛАТНИ и се разливат в ГОЛЕМИ ДОЗИ по поляните.sweating;

Понякога имам чувството, че някой хора са бавноразвиващи се третокласници с коефициент на интелигентност под нулата .....

Започвам да обяснявам като за такива:
Препаратите пристигат в най-различни опаковки в течно или твърдо (прахообразно) състояние. За да се икономисва тегло при транспорт, почти всички препарати пристигат в КОНЦЕНТРИРАН ВИД. Така ги правят производителите. При тези високи концентрации АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ПРЕПАРАТИ са отровни, дори и най-безопасните. Там на поляната до хеликоптера се извършва разреждането и смесването на готовата "супа", с която ще се пръска. При това разреждане често се случва разсипване (или разливане) на препарати по земята. Обикновенно се бърза, оборудването е примитивно, хората са невнимателни и т.н. - могат да се изредят поне още 100 причини, поради които по-малки или по-големи количества отрови попадат на земята (тревата, почвата) и никой не се грижи да ги почисти.

Чети бавно и внимателно, дано този път да го разбереш. Ако не, ще обясня още по-подробно като за деца от детската градина, а следващия път и като за деца от детските ясли.

Валентин.
21.05.2016, 21:30
Тъй стават тия неща.....точно както ги замисля елита на каймака на държавата ни......Добре си го замислил.....ще мине в съда.sweating;

kando
21.05.2016, 21:37
Докато бяха дъждовете, семействата силни - два дена пекна слънце, пръскачките не излязоха от нивите и семействата рязко отслабнаха. Не знам за колегите, които твърдят, че наблизо не е имало пръскания, но пчеларя, с който най- много общувам, има втори пчелин на място около, което наистина не се пръска и разликата в силата на семействата, е достатъчно очевадна, дори за хора не виждали пчели. Пък, че мед няма е от годината.

Валентин.
21.05.2016, 22:22
Нивата вече зрее.......

валко
21.05.2016, 22:58
Понякога имам чувството, че някой хора са бавноразвиващи се третокласници с коефициент на интелигентност под нулата .....

Започвам да обяснявам като за такива:
Препаратите пристигат в най-различни опаковки в течно или твърдо (прахообразно) състояние. За да се икономисва тегло при транспорт, почти всички препарати пристигат в КОНЦЕНТРИРАН ВИД. Така ги правят производителите. При тези високи концентрации АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ПРЕПАРАТИ са отровни, дори и най-безопасните. Там на поляната до хеликоптера се извършва разреждането и смесването на готовата "супа", с която ще се пръска. При това разреждане често се случва разсипване (или разливане) на препарати по земята. Обикновенно се бърза, оборудването е примитивно, хората са невнимателни и т.н. - могат да се изредят поне още 100 причини, поради които по-малки или по-големи количества отрови попадат на земята (тревата, почвата) и никой не се грижи да ги почисти.

Чети бавно и внимателно, дано този път да го разбереш. Ако не, ще обясня още по-подробно като за деца от детската градина, а следващия път и като за деца от детските ясли.

Няма грам логика в написаното първо времето на ткзс та замина и никои не разхищава скъпите препарати по земята и пчелите какво ще ги превличе да отидат точно там,обясниго като на на деца от детските ясли.

vasilevsa
22.05.2016, 05:57
По-скоро не, а дори и да е имало, то тя е била сравнително далеко, а декарите - малко.

Аз подозирам нещо друго, но то при мене е частен случай. Близо до пчелините ми има хеликоптерна площадка. Там наливат "супата" и после летят нанякъде да пръскат с всякакви уж "безопасни" препарати. В интерес на истината досега не са ме тровили, но като се замисля, ако на поляната случайно разлеят някакъв безопасен препарат, но в големи дози, това също би могло да умори любопитните пчели или да ги дезорентира или ....... да предизвика масово роево настроение. Нали знаете, че ДОЗАТА ПРАВИ ОТРОВАТА.

Тази версия поне на мене ми изглежда правдоподобна ........

Как разлетите химикали могат да предизвикат масово роево настроение?

бат тянко
22.05.2016, 07:04
Въпреки, че около пчелина постоянно се пръска, семействата ми не са отслабнали. Пръскането не е епизодично, а ежегодно. Все пак са до овощия. Понякога се съобразяват, друг път не! Да, изпадат в роево, но рапицата помогна за това! В момента градежа и развитието на семействата продължава с пълна сила. Има принос на нектар, има и пило в изобилие. Това е при мен. Да, има и пчелояди! И, ако не ме кефи изкупната цена, пак ще си пия ракията, варена с мед. Като не спечеля от пчелите, има и други поприща, в коита да си чукам празната кратуна! Няма да свърши света, да вложил съм сума ти пари, но здравето е най- важно!

kapanec
22.05.2016, 07:44
Вчера разговарях с един колега който също има подобен проблем .При него нещата са се случили по времето когато са засявали царевицата и слънчогледа след сеитба или преди сеитбата не разбрах точно, обработвали масивите с някакъв препарат и точно над обработвания масив бил коридора за летеж към съседния граничещ масив с рапица .Пръскали са със навесна пръскачка но пораженията били на лице след няколко дена. Подмор пред кошерите е нямал но семействата рязко отслабнали.

rosty_sz
22.05.2016, 09:12
В края на цъфтежа на рапицата масово се сее слънчогледа. При този колега нещата са съвпаднсли но не мисля че това е причината за проблема. След засяването на слънчогледа се оръска с хербицид. Няма никакъв цъфтеж в прясно засетия блок. Вида на пръскачката е такъв че да има минимум загуба на препарат еъ въздуха.
Все още не съм дал проби от пергата и от прашеца в които най-много се съмнявам. Охранявам подвижния пчелин денонощно и това страшно много ми пречи да действам експедитивно. Колкото повече колеги се свързват с мен и обсъждаме нещата все повече надделява теорията за замърсен с пестициди прашец който води до отравяне което се проявява с дезореантация на пчелите и сътветно силно намаляване на семейството без видим подмор. Характерни са много продължителни ишумни облитания в началото на изчезването. Пчелите кацат по челната страна на кошера и стоят там с часове. Остават изчезването почти не засяга търтеите и те стават в семейството което се забелязва много защото са нереално много спрямо големината на семейството и броя на пчелите. Повечето пострадали са в края на цъфтежа на рапицата но има и в първата половина на цъфтежа. Тези които са пострадали по рано в повечето случаи са били сложили прашецоуловители. На една лекция в дружеството зададох въпрос на лектора който беше специалист (доцент) по хранене на пчелите - пресен прашец ли ядът или перга? Отховора беше ,че и двете но предпочитат перга. Това се вързва точно и със случая. При наличие на прашецоуловител пергата от овошки е по малко и консумацията на такава от рапица е започнала по-рано както и на пресен рапичен прашец. При нен отравянето стана след като се вдигнах от рапицата но и след 10 дни почти постоянен дъжд което принуди семействата да консумират много рспична перга. Нямаше проблем до първото силно облитане. Но след това..... И последно, при почти всички пострадали е извършено поне едно третиране на рапицата по време на цъфтеж в повечето случаи е началото на бурния цъфтеж.

Дамян Дамянов
23.05.2016, 20:23
Вчера са го давали по БТВ.


https://www.youtube.com/watch?v=riY4sXV1G9Q

rosty_sz
23.05.2016, 21:43
Гадове мръсни. Не били пръскали. Един килограм добив да нямате дано.

jdrumev
25.05.2016, 07:28
Някой знае ли с какво трябва да се пръска царевицата и слънчогледа сега?

rosty_sz
25.05.2016, 07:39
Сега с нищо, но понеже не можеха да влязат дълго време изтърваха момента за хербицидите и царевицата и слънчогледа потънаха в треви. Хербицидите са относително безопасни, не се притеснявай. Сега е опасно само житни от самолет. По изключение заради многото дъжд за някаква гадина ги пръскат сега.

jdrumev
25.05.2016, 07:46
Имам 10 семейства най силните с голям подмор,за това питам.

rosty_sz
25.05.2016, 09:02
Забравих. КРАВАРИТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ПРЪСКАТ ПОСТОЯННО И БЕЗОГЛЕДНО И ТО СЪВЕТВАНИ ОТ ВЕТИРИНАРИТЕ.

jdrumev
25.05.2016, 11:19
По-мои наблюдения пръскат царевицата или слънчогледа с нещо защото подмора се появи четвъртък петък,но нека видим дали и някой други колега да ли ще се оплачи от В.ТЪРНОВСКО.

ves
25.05.2016, 11:56
По-мои наблюдения пръскат царевицата или слънчогледа с нещо защото подмора се появи четвъртък петък,но нека видим дали и някой други колега да ли ще се оплачи от В.ТЪРНОВСКО.
Като смесват препаратите и си хвърлят опаковките, не може ли да се види от какво са или ги прибират?

jdrumev
25.05.2016, 11:59
Като смесват препаратите и си хвърлят опаковките, не може ли да се види от какво са или ги прибират?

До сега не съм се сещал да търся такова нещо.

jdrumev
25.05.2016, 12:02
Най интересното е че подмора не е на всички кошери

jdrumev
25.05.2016, 12:11
http://dox.bg/files/dw?a=fb6275591a
това е при мен
https://drive.google.com/file/d/0B6rlZQaIsUd3a2lBSmFyZUhUYVU/view?usp=sharing

Дамян Дамянов
25.05.2016, 12:44
http://dox.bg/files/dw?a=fb6275591a
това е при мен
https://drive.google.com/file/d/0B6rlZQaIsUd3a2lBSmFyZUhUYVU/view?usp=sharing

Не е добре работата!

n.kostadinov
25.05.2016, 13:23
Най интересното е че подмора не е на всички кошери

Като минавам да събирам прашеца ми прави впечатление разликата му между отделните кошери.Сега цъфти мак и в някой чекмеджета черния прашец преобладава,а вдруги няма нито едно зрънце...Дано намериш причинителя не бедата!

grand_pn
26.05.2016, 14:20
http://dox.bg/files/dw?a=fb6275591a
това е при мен
https://drive.google.com/file/d/0B6rlZQaIsUd3a2lBSmFyZUhUYVU/view?usp=sharing

Най-отвратителната гледка за пчеларя!

jdrumev
26.05.2016, 19:59
При мен вече се знае с какво са ги изтровили пчели.
Инсектициди (https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwidjv7QqPjMAhVHbRQKHS6LDQUQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.agrostart.eu%2Finsekticidi.ht ml&usg=AFQjCNEIqWp22yQEhHaTsmfDEZKulG2vOg)

Пръскали са за някаква буболечка по царевицата и слънчогледа
Някой ако знае за каква буболечка става въпрос,моля да драсне два реда.

Валентин.
26.05.2016, 20:14
При мен вече се знае с какво са ги изтровили пчели.
Инсектициди (https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwidjv7QqPjMAhVHbRQKHS6LDQUQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.agrostart.eu%2Finsekticidi.ht ml&usg=AFQjCNEIqWp22yQEhHaTsmfDEZKulG2vOg)

Пръскали са за някаква буболечка по царевицата и слънчогледа
Някой ако знае за каква буболечка става въпрос,моля да драсне два реда.
Сив царевичен хоботник. А какво ти дирят пчелите у кукуруза, дето е на 2-4 листенца....... или от слънчогледа са почнали да теглят нектар още с поникването.........

jdrumev
26.05.2016, 20:18
Сив царевичен хоботник. А какво ти дирят пчелите у кукуруза, дето е на 2-4 листенца....... или от слънчогледа са почнали да теглят нектар още с поникването.........


нямам и грам представа но това е даже и съмненията за арендатора са ми 99,999% верни кой е

Валентин.
26.05.2016, 20:30
нямам и грам представа но това е даже и съмненията за арендатора са ми 99,999% верни кой е
Пич, разбери..... няма какво да ти търсят пчелите у поникваща царевица и слънчоглед. Според мен си търси проблема другаде.

jdrumev
26.05.2016, 20:33
ясно е че един е същ човека който ми прави натравянията през 15-20 дена ще ти докажа,че съм прав не с думи а с дела.

vasilevsa
26.05.2016, 22:27
Пич, разбери..... няма какво да ти търсят пчелите у поникваща царевица и слънчоглед. Според мен си търси проблема другаде.
Може да са събирали роса.

jdrumev
26.05.2016, 22:36
Може да са събирали роса.

Роса,мана там ми е проблема в това пръскане.За това го пиша защото други колеги могат да го избегнат ако са по бдителни

kapanec
27.05.2016, 06:23
Те там нямат работа но минават от там към пашата и когато е по ветровито летят и по ниско.А такива третирани масив мирИшат на отрова на 1км от самите масиви. А дали им пречи това според Вас.

валко
27.05.2016, 08:14
Има голяма вероятност да са пръскали слънчогледа за черен щурец обикновено пръскат с фюри силно отровен за пчелите и ако нивата е обрасла с плевели пчелите я посещават масово ,дори и да е третирана схербицит ида е чиста от треви око пътя на пчелите е от там пак ще имаш загуби на летяща пчела аз една година им ядох попарата и сега ми пращат по 5 писма ако са грамотни арендатори знаят че и тяхните добиви зависят от нас и пазят.

tsc1
27.05.2016, 08:16
Те там нямат работа но минават от там към пашата и когато е по ветровито летят и по ниско.А такива третирани масив мирИшат на отрова на 1км от самите масиви. А дали им пречи това според Вас.
И не е само това. Тези химикали и по време на самото пръскане и после, в следствие на изпаренията при вятър могат да се пренесат надалеч и да се отложат и върху непръскани площи и върху тревите и други цъфтящи растения наоколо. Не случайно подхвърлих въпроса да се търсят подходящи репеленти, които да отблъскват пчелите и те задължително да се смесват с препаратите за третиране. Само тогава може да има някаква гранция, че пчела няма да кацне на растение, върху което е попаднал препарата!

jdrumev
02.07.2016, 11:22
Здравейте,колеги от района на В.Търново.Наблюдавайте си пчелините току що ми се обадиха че пак са ми натровени пчели.Голям мор камари,камари.
Това се е случило вчера.

Mateev
02.07.2016, 12:49
Мойте съболезнования. Да ти натровят семействата е голяма трагедия (вече съм я преживявал). Аз ще ви кажа обаче кое е още по-голямата трагедия - това, че НИЩО НЕ МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ ПО ВЪПРОСА.

Както всички знаят от тази тема, на мене ми изтровиха пчелите в един от пчелините ми с почти 200 кошера в него. Направих всичко както са изискванията по Наредба 15 - виках комисия, сдобих се с протоколи, открихме виновника, взехме проби от неговата ябълкова градина, изследвахме пробите в 2 различни лаборатории, и след много перипетии и над 1000 лева разходи се сдобих с доказателства, че този човек ми е натровил пчелите. Опитах се с него да се разбера с добро, като нотариално го поканих на преговори за договаряне на обезщетението, което трябва да ми заплати. Той обаче се оказа нагъл и нахален и отказа да преговаряме. Влязох в процедура по завеждане на съдебно дело и чак на този етап осъзнах ЗЛОВЕЩАТА ИСТИНА, а именно че НАЙ-ВЕРОЯТНО ЩЕ ЗАГУБЯ ДЕЛОТО.

Това ми го каза моя адвокат. В правото имало някакъв основополагащ принцип, че общото изключвало частното или нещо подобно (не го запомних точно). Запомних обаче, че дори и в протоколите от лабораториите да има доказателства, че пчелите ми са отровени точно с този препарат, с който е пръскана и неговата градина, това не е доказателство, че точно той ми е изтровил пчелите. Трябвало е да взема проби от всички блокове в 3-километровата зона (28 260 декара) и тези 50-100 проби да ги дам за изследване (по 400 лв. едното), за да докажа, че никой друг арендатор не е пръскал с този същия препарат, с който са отровени пчелите.

Накратно - според съдебната система аз имам доказателства за натравяне, но нямам доказателства, че точно този ябълкар ме е натровил. И ако той си наеме верния адвокат (а той ще го направи), най-вероятно аз ще загубя делото, заедно с още 3-4 хиляди лева разходи. Въпреки това аз ще заведа дело, но ако наистина се окаже, че не мога да го осъдя, то това автоматично ще означава, че ЦЯЛАТА НАРЕДБА 15 ТРЯБВА ДА СЕ ИЗХВЪРЛИ НА БОКЛУКА.

Вече информирах устно (неофициално) служители на МЗХ за този казус, и те също останаха изненадани. Предполагам, че ще възложат на юридическия си отдел да провери казуса, и ако има такъв, наесен най-вероятно отново ще има работна група, на която за кой ли път отново ще измисляме поредната неработяща Наредба 15. Към днешна дата има една неработеща Наредба 15, има и втора, която все още не е излязла в Държавен Вестник, но за която знам, че също няма да е работеща (участвах в пазарлъците по нейното създаване). Сега обаче на практика се убедих, че ОДИСЕЯТА ПРОДЪЛЖАВА и че не се знае кога ще завърши и дали въобще някога ще завърши.

jdrumev
02.07.2016, 13:05
Има оправия,ами не трябва повече да гледам пчели

Валентин.
02.07.2016, 20:12
Има пчелар осъдил арендатор.............

Rado76
03.07.2016, 05:14
Има и пчелар набил арендатор!

jdrumev
03.07.2016, 20:55
http://vbox7.com/play:970e7833d5
http://vbox7.com/play:2265df4012
http://vbox7.com/play:d46298a616
Току що получих клиповете от моя пчелин това се е случило в петък
А кажете какво ще ми помогне де минимис или тая държава за 4 път е това тая година миналата 7 пъти

Дамян Дамянов
03.07.2016, 21:19
http://vbox7.com/play:970e7833d5
http://vbox7.com/play:2265df4012
http://vbox7.com/play:d46298a616
Току що получих клиповете от моя пчелин това се е случило в петък
А кажете какво ще ми помогне де минимис или тая държава за 4 път е това тая година миналата 7 пъти

Почакай търпеливо! Скоро ще им вземат земите, машините и цялото имущество.

jdrumev
03.07.2016, 21:24
И това не е пръскане за дерматит не ми се мисли след като напръскат и за него какво ще остане от пчелина. В Елена вече има огнище на дерматит

Валентин.
03.07.2016, 21:36
И това не е пръскане за дерматит не ми се мисли след като напръскат и за него какво ще остане от пчелина. В Елена вече има огнище на дерматит
Я виж та ошлекай кой ти обикаля пчелина........ Пръскане по това време на годината = фантастика.

Дамян Дамянов
03.07.2016, 22:02
Я виж та ошлекай кой ти обикаля пчелина........ Пръскане по това време на годината = фантастика.

Пръскаха пшеницата с фунгицид преди седмица. Няма фантастика, ако искаш даже ще ти снимам следите от трактора.
Сега прибират рапицата, но житото има някаква болест и не са добра нещатата.

Валентин.
03.07.2016, 22:15
И при мен пръскаха май месец жита, ечемици, соя, слънчоглед, царевица..... всичко. И проблеми нямах. А после се оказа, че един “приятел“ ходил да ми гледа кошерите в трънките. Похвали ми се.....

jdrumev
03.07.2016, 22:17
може и да не са арендаторите последния път имаше много бълхи.
в софия по минали четвъртък на бояна към 23 00 са минали с едно камионче да пръскат
никой нищо никъде не е съобщавал

kuline
05.07.2016, 22:19
Ето ви националната стратегия за мора на пчелите.
http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/regionalni-novini/pchelari-v-goce-delchev-blokirat-praskaneto-sreshtu-zarazen-dermatit.html

malkia.sandanski
05.07.2016, 22:53
До мой пчелин миналата седмица пръскаха цъфтяща люцерна с инсектицид. Добре, че поне започнаха да се обаждат, че ще пръскат.
На тези, които пчелините са покрай реката състоянието им е като при jdrumev. Това съвпадна с пръскането срещу дерматита. Хората не са били уведомени, че ще се пръска.

rosty_sz
24.04.2017, 07:36
За съжаление пак се наложи да се раздвижи тази тема. Понесох първия удар за сезона. Отравянето е станало между 09.04 и 15.04. но беше установено вчера. Говорихме си с колеги миналата седмица, че семействата от над 10 дни тъпчат на едно място и не се развиват като двама които имат и планински пчелини казаха че там нещата са добре и планинските които излязоха по зле от зимата са настигнали и задминали полските. Не можахме да намерим причината и така завършихме разговора. Вчера ми излязоха вторите заложени маточници и трябваше да правя сборни отводки от най-силните кошери. За мое съжаление се оказа, че най-силните кошери са станали най-явни индикатори какво се е случило и защо другите семейства са тъпчели на едно място. Оказа се, че най силните са станали на нивото на слабите -един корпус пчели. Загубите са един корпус пчели и пчелите които са се излюпели за последните 14-15 дни. Отравянето е на летящите пчлеи и за това картината е най-ярка при най-силните. Най-интересното е, че рапицата която имам е пръскана преди цъфтеж и не виждам какво друго са пръскали с инсектицид.
Момента на отравянето съвпада с масовото пръскане на пшеницата и ечемика. В този период и пчелите бяха адски нервни.
Успешен сезон и дано нямате поводи да пишете в тази тема.

tarty
24.04.2017, 08:31
Днес като пътувах към София видях след Пловдив самолет да пръска блоковете. Това е в 9,00 часа.

kapanec
24.04.2017, 08:44
Лошо много лошо почти на всякъде в полските райони е такова положението.Няма оправия в тая Държава при всичките усилия които полагаме трудът ни отива по дяволите .Мамка му и "теле"

jdrumev
24.04.2017, 16:19
Винаги когато съм писал за моите натравяния колеги са се чудели какво правят моите пчели в такива култури които не са медоносни.
Мистерията е почти разкрита.Тук никой не е писал и не е търсил проблем на отровените си пчели в стърнищата.Съвсем случайно научих,че те също се пръскат с инсектицид.Може и да бъркам за препарата,но ги пръскат с някаква отрова.

Ангел Йосифов
24.04.2017, 17:14
Да,стърнищата ги пръскат с хербециди,а може и да добавят и инсектицид.Но полския район не може да предостави разнообразие от цъфтящи.Към това,като добавим пренаселеноста на места и времето през последната седмица,картината придобива реален образ.Хранителните запаси в кошерите са не достатъчни,а и постъпването на такива е преустановено + студеното време,ограничава развитието на пч.семейства.На ден измират 1000 пчели,а майката снася поне два пъти по малко...и ето ти отслабнали кошери.

П.П.Ежегодишното пръскане с хербециди ще задълбочи проблема с цъфтящите по полските райони.

rosty_sz
24.04.2017, 17:33
Да,стърнищата ги пръскат с хербециди,а може и да добавят и инсектицид.Но полския район не може да предостави разнообразие от цъфтящи.Към това,като добавим пренаселеноста на места и времето през последната седмица,картината придобива реален образ.Хранителните запаси в кошерите са не достатъчни,а и постъпването на такива е преустановено + студеното време,ограничава развитието на пч.семейства.На ден измират 1000 пчели,а майката снася поне два пъти по малко...и ето ти отслабнали кошери.

П.П.Ежегодишното пръскане с хербециди ще задълбочи проблема с цъфтящите по полските райони.

Не съм съгласен че в момента и преди десетина дни са измирали по 1000 пчели на ден. Дори и да е така ЗАПЕЧАТАНОТО пило в кошера не се влиае от притока на нектар и захлаждането и би следвало като се излюпи да попълни "бройката". Ако е имало намалено яйцеснасяне в момента би следвало да има малко запечатано пило, а то е 5 рамки и корпуса всъщност е запълнен изцяло (2 пити прясно+ мед и прашец) Майката не се качава на другия заради липсата на пчели. А къде са пчелите ......
Минали са 15 дни от ротация при два пълни корпуса с пчели и единия пълен с пило и ще минат поне още 15 докато се качи майката. Това по никакъв начин не може да ме убеди някой, че е нормално и може да се случи без отравяне.

delta.e
24.04.2017, 17:56
Възможно е , и след 15 дни майката да не се качи горе .
Причините са много .

Ангел Йосифов
24.04.2017, 18:10
Рости,преди 15 дни си ротирал,а пилото е 7рамки?Правилно ли съм разбрал?Не твърдя,че гореописаното от мен е единствената причина.

rosty_sz
24.04.2017, 18:22
Да преди 15 дни беше 7-8 рамки и имаше два корпуса препълнени с пчели. Сега пилото пак е толкова и има един корпус пчели.

delta.e
24.04.2017, 18:33
Да не би , някой да дърпа от системата ?

rosty_sz
24.04.2017, 18:55
Не знам вече какво да мисля.
Това се случи само с най-силните.
Средните избухнаха през последните няколко дни. Днес погледнах и слабаците и те са понадигнали глава. За мен това се случва така, защото силните имат повече свободна, летяща пчела и съответно страдат най-много.

jdrumev
24.04.2017, 19:03
Преди 3 седмици писах за подобно явление и при мен.Понеже при всеки преглед записвам броя на рамките които са с пчели забелязах от 1 до 2 рамки назад.След около седмица нещата се върнаха в норма.Сега вече мога да се похваля,че семействата вървят нагоре.При натравяния от рапица по мои наблюдения от 10 рамки печели остават 5-6.Подмора под кошерите се забелязва.

delta.e
24.04.2017, 19:28
Не знам вече какво да мисля.
Това се случи само с най-силните.
Средните избухнаха през последните няколко дни. Днес погледнах и слабаците и те са понадигнали глава. За мен това се случва така, защото силните имат повече свободна, летяща пчела и съответно страдат най-много.

Точно , за това писах .
Колега , от Дългополският край пострада от това .
А , дали е така ?

Ангел Йосифов
24.04.2017, 19:47
Да може само да се предполага,например.Септем ври-октомври от пълен кошер остане половин и сега се получава същото със силните кошери,но да не забравяме,че до преди 15-20 дни е имало и доста зимни пчели.Кои пчели измират в двата случая.Да не забравяме и че живота на първата генерация пчели е най-къс....

evgeni.filimonov
24.04.2017, 20:04
Да преди 15 дни беше 7-8 рамки и имаше два корпуса препълнени с пчели. Сега пилото пак е толкова и има един корпус пчели.

7-8 рамки с пило са от пчели на 1 корпус, ако бяха на 2 корпуса, пилото трябва да е повече от 10 рамки. Дали не си сбъркал с преценката си за силен кошер. Ако погледнеш между двата корпуса, без да вдигаш долните рамки, ще видиш много пчели по горните летви на долния корпус и като вдигнеш някоя средна рамка от долния корпус, ще видиш че са празни и надолу няма пчели. Поне при мен беше така при силните. Не е задължително да съм прав, просто споделям мнение.

Гогол
24.04.2017, 21:46
Да преди 15 дни беше 7-8 рамки и имаше два корпуса препълнени с пчели. Сега пилото пак е толкова и има един корпус пчели.

Рости,не се кахъри.Миналата година,при пръскането за дерматита написах пост с подобно съдържание–пити с пило фул,а летящата я няма.Излита и не се връща.От корпус и 2 магазина пращящи от пчела след рапицата,останаха само на корпус.Кориандъра ми се провали тотално.Тогава ме анатемосаха някои–други колежанчета,че не си разбирам от отглеждането и причината е в мен,защото видиш ли,и при тях пръскали но техните пчели нямали работа по житата и синорите.Може,но не го допускам.Интересно,че още не са започнали да оборват и твоите споделяния ,че отново ни тровят.Аз разсъждавам така–НЕЗАВИСИМО КАКВО СЕ ПРЪСКА,ПОТЪРПЕВШИ СА ПЧЕЛИТЕ!Защо? Защото от нектаро и прашецо–дайните те събират това което отделят растенията.Но от тези които не отделят нито едното,нито другото, пчелите събират някоя от съставките на клея.Ако очакваш акация или липа,ще трябва да ги прежалиш.Няма да превъзмогнат тази ситуация,ако продължи тровенето.Моите се включеха на слънчогледа.Затова и написах да не се кахъриш.Все една паша ще хванем,да сме в далаверата.Дано да престанат!

rosty_sz
25.04.2017, 06:07
Благодаря за хубавите думи. Този път не се ядосах много (жалко е, че почвам да свиквам). Поради тежката зима силните семейства бяха малко 10-15% и за тава и щетите не са непреодолими. Сигурен съм че това се е случвало със семействата и преди също съм сигурен че това се случва и с вас колеги. Мисля така, защото винаги като започнат третиранията на пшеницата и ечемика пчелите стават супер нервни. Разрових малко из нета и се оказа че третиранията на житните въобще не са безобидни. Само след 5 минути търсене открих два вредителя срещу които се пръска яко из цяла БГ - ЖИТЕН БЕГАЧ И ЖИТНА ПИЯВИЦА. Част от комплексните мерки за борба с тези вредители е ПРЪСКАНЕ С ИНСЕКТИЦИДИ ВЪВ ФАЗА НА ВЕГЕТАЦИЯ НА РАСТЕНИЯТА. Ето малко инфо за ползваните препарати:След сеитбата по време на вегетацията може да се използват контактни инсектициди, с по-дълго последействие, от групата на органофосфорните, неоникотиновите и др. Регистрирани инсектициди за борба с ларвите са: АКТАРА 25ВГ – 7г/дka; ВАЗТАК НОВ 100 ЕК – 30 мл/дka; ДУЕТ 530ЕК ( ТЕРАГАРД ПЛЮС ) – 70 мл /дka; ДУРСБАН 4Е – 150 мл /дka; МОСПИЛАН 20СП – 12,5г /дka; НУРЕЛЕ ДУРСБАН - 70 мл /дka; ПИРИНЕКС 48 ЕК - 150 мл /дka; ТЕРАГАРД ПЛЮС - 70 мл /дka; ЦИПЕРФОС 530 ЕК - 70 мл / дka

На пчеларите ЧЕСТИТО.

При тази третиранията се обливат и синорите, които по това време са изпъстрени с цвят и пълни с пчелите ни.

ето и два линка за по-любознателните:
http://nivabg.com/news/rastitelna-zashtita-obiknoven-zhiten-begach---zabrus-tenebrioides-goeze-375/

http://nivabg.com/news/shtom-tsufti-forzitsiyata-zhitnata-piyavitsa-e-nablizo-2765/

Кънев
25.04.2017, 06:34
На 01.03 и на 15.04 пчелните ми семейства изглеждаха по един и същи начин. И сега са на по 4-5 рамки. Но са здрави, и когато е топло летят много. Аз отдавам това слабо развитие на студеното време. Не си спомням друга година, през целия Април месец да е било толкова неприятно студено. Не изключвам, междувременно, да са били и отровени.

rosty_sz
25.04.2017, 07:15
2014 беше по-студен април и много по-дъждовен. Март тогава беше мнооооого по-топъл и студения април не им попречи да избухнат и после да се изроят зверски. Заради дъждовете тогава земеделците не са могли да ни "помогнат" с противороевите мерки.

jdrumev
25.04.2017, 09:44
От моите скромни 4 годишни тровения само като инфо мога да кажа,че всеки препарат влияе различно на пчелите.Има ло е моменти когато неги пускат да се преберат летящите бият ги на входа.Имало е момент когато сутринта ги наблюдавам да тръгват и повече не се и връщат.Имало е момен когато пчелина става като екирсаж.Имало и след пръскане извесно време да продължават да измират.Едно време като малък лозята ги пръскаше дядо сам със син камък и вар,а сега влизаш и гледаш 1000 препарата.

jdrumev
25.04.2017, 09:58
Ако погледна пък от хубавата страна ако не бяха тия натравяния при мен,как щях да се науча да развивам пчелно семейство.Кошер с магазин след натравяне става на 5-6 рамки.Махам магазина свивам с преградна и полека почвам да развивам до 10 рамки.После пак слагам магазина и му се радвам 3-4 дена до седмица.След това идва следващото натравяне и пак с начале опражнението и накрая да ми е хубаво вътре ме карат да им дам някакво удостоверение за продукция за някаква помощ от която само имат облаги тарикатите.

jdrumev
25.04.2017, 10:34
То ясно ,че не може да се докаже кой ти е натровил пчелите,но нека тая държава и умните ни пчеларски организаци да поработят за някаква помощ макар и минимална при установени натравяния.Как има едно 200 хил.лв ако не се лъжа за бетствени които се дават всяка пролет защо да няма и за натровени помощ.Аз ще ви кажа защо няма.
Държавата ако отпусне такива пари ще гледа да си ги върне от арендаторите,а гарван гарваново око невади.;)

Cvetomir
25.04.2017, 13:00
Рости по-миналата година станах свидетел как на приятел от пълни кошери с пчели и пило остана само пилото. Миналата година ми се наложи сам да се оправям с арендатор но не съм сигурен до кога ще му държи влага . Лошото е че само на нас пречат пръсканията и на никой друг не му пука за пчелите . При теб ситуацията е такава че няма как да докажеш намалянето на колониите а то май и няма пред кой .... Има ли някой който да е чул за глобен земеделец за нерегламентирано пръскане и това не е ли нарушаване на закона ???

delpi
25.04.2017, 14:34
Преди малко ми звънна кмета, че утре преди обяд ще пръскат за кърлежи, което за мен означава, че ще се пръскат само тревните площи на територията на селото. Мисля, да не затварям кошерите, тъй като няма да имам възможност след това да ги отворя, а времето ще е хубаво. В парковите пространства в момента цъфти глухарчето и може би някоя друга трева.

Kowalski
25.04.2017, 20:00
Преди малко бях на моя малък пчелин.Вече нямаше летеж.Напълних им поилката,изкосих тревата край кошерите и видях нещо отчайващо!Семействата ,които ги развих на два корпуса някаде набарали отровни препарати .Надникнах през входа с фенерче и в дъното по шепа-две умрели пчели.Ти са трепи да ги развиваш и накрая някой неграмотен да ти съсипе всичките ти усилия.Ходих малко за разтоварване и се върнах пренатоварен.

kuline
25.04.2017, 20:04
Преди малко бях на моя малък пчелин.Вече нямяше летеж.Напълних им поилката,изкосих тревата край кошерите и видях нещо отчайващо!Семействата ,които ги развих на два корпуса някяде набарали отровни припарати.Надникна през входа с фенерче и в дъното по шепа-две умрели пчели.Ти са трепи да ги развиваш и накрая някой неграмотен да ти съсипе всичките ти усилия.Ходих малко за разтоварване и се върнах пренатоварен.
Спокойно човек! Една-две шепи пчели в кошера, не са повод за притеснение. Проблем е тогава, когато пчелите са навън, умрели на камари , а други пълзят върху тях в агония.

jdrumev
25.04.2017, 20:12
Спокойно човек! Една-две шепи пчели в кошера, не са повод за притеснение. Проблем е тогава, когато пчелите са навън, умрели на камари , а други пълзят върху тях в агония.



Свиква се с тая гледка.Но след като видиш такова нещо веднага бягай в черквата и пали свещи доло за здраве.;)

kuline
25.04.2017, 20:14
Свиква се с тая гледка.Но след като видиш такова нещо веднага бягай в черквата и пали свещи доло за здраве.;)

Ей, атеиста, не вкарвай чиляка в излишни тревоги.

jdrumev
25.04.2017, 20:16
Църковното пеене успокоява доказано е.

Kowalski
25.04.2017, 20:19
Спокойно човек! Една-две шепи пчели в кошера, не са повод за притеснение. Проблем е тогава, когато пчелите са навън, умрели на камари , а други пълзят върху тях в агония.

Незнам кuline. Щом в 7 часа в дъното са се събрали по шепа пчели,кой знае извън кошера колко загинаха.Лошото е че са ми вързани ръцете, таман се радваш на нещо в пчеларството,то скачат пет проблема и пуфффф!Изгасва пламъка.

kuline
25.04.2017, 20:25
Църковното пеене успокоява доказано е.

Стига, че Трендафил ще ни разпее! :bigsmile:

kuline
25.04.2017, 20:29
Незнам кuline. Щом в 7 часа в дъното са се събрали по шепа пчели,кой знае извън кошера колко загинаха.Лошото е че са ми вързани ръцете, таман се радваш на нещо в пчеларството,то скачат пет проблема и пуфффф!Изгасва пламъка.

Колега Ковалски, не само на дъното, но и по време на полет, загиват доста пчели, които ние не забелязваме. Това обаче, не е причина за притеснение. Пий една ракия, успокой се! В кръга на шегата, що касае пламъка, какво да кажат пожарникарите?

Kowalski
25.04.2017, 20:44
Ракия не ми се пие,отворих си бира,утре ще ги видя пак.

jdrumev
25.04.2017, 20:48
Аз под няколко кошера съм сложил обърнати керемиди.Така по лесно следя нещата.Не се хваля но мога да различа пръскането на комшията и пръскането на някой арендатор.

Юрий Цветков
10.05.2017, 15:55
Друмев, казваш че, всяка година ти тровят пчелите и то по няколко пъти на сезон. Ами тогава защо не преместиш пчелина на друго място? Питам сериозно. Какъв е смисъла да преливаш от пусто в преазно, освен ако не е за да "усвоиш" някакви средства?

old_greyish
12.05.2017, 20:27
Благодаря за хубавите думи. Този път не се ядосах много (жалко е, че почвам да свиквам). Поради тежката зима силните семейства бяха малко 10-15% и за тава и щетите не са непреодолими. Сигурен съм че това се е случвало със семействата и преди също съм сигурен че това се случва и с вас колеги. Мисля така, защото винаги като започнат третиранията на пшеницата и ечемика пчелите стават супер нервни. Разрових малко из нета и се оказа че третиранията на житните въобще не са безобидни. Само след 5 минути търсене открих два вредителя срещу които се пръска яко из цяла БГ - ЖИТЕН БЕГАЧ И ЖИТНА ПИЯВИЦА. Част от комплексните мерки за борба с тези вредители е ПРЪСКАНЕ С ИНСЕКТИЦИДИ ВЪВ ФАЗА НА ВЕГЕТАЦИЯ НА РАСТЕНИЯТА. Ето малко инфо за ползваните препарати:След сеитбата по време на вегетацията може да се използват контактни инсектициди, с по-дълго последействие, от групата на органофосфорните, неоникотиновите и др. Регистрирани инсектициди за борба с ларвите са: АКТАРА 25ВГ – 7г/дka; ВАЗТАК НОВ 100 ЕК – 30 мл/дka; ДУЕТ 530ЕК ( ТЕРАГАРД ПЛЮС ) – 70 мл /дka; ДУРСБАН 4Е – 150 мл /дka; МОСПИЛАН 20СП – 12,5г /дka; НУРЕЛЕ ДУРСБАН - 70 мл /дka; ПИРИНЕКС 48 ЕК - 150 мл /дka; ТЕРАГАРД ПЛЮС - 70 мл /дka; ЦИПЕРФОС 530 ЕК - 70 мл / дka

На пчеларите ЧЕСТИТО.

При тази третиранията се обливат и синорите, които по това време са изпъстрени с цвят и пълни с пчелите ни.

ето и два линка за по-любознателните:
http://nivabg.com/news/rastitelna-zashtita-obiknoven-zhiten-begach---zabrus-tenebrioides-goeze-375/

http://nivabg.com/news/shtom-tsufti-forzitsiyata-zhitnata-piyavitsa-e-nablizo-2765/







Пиявица , дървеница , бегач ( житни ) и хоботник - Април ако е първото пръскане ( при нас в Североизточна България ) , средата на Юни може да е последното . По-принцип , средностатистическият фермер , из моя край , слага инсектицид при всяко пръскане на пшеница . Средата на Май-средата на Юни , този инсектицид обикновено е системен - Хлорпирифос ( Нуреле , Хлорсирин , Агрия 1050 и т.н. органофосфорни ) или неоникотиноид Актара , Протеус , Биская , Моспилан . По разбраните , Април и Май , пръскат контактни инсектициди ( пиретроиди - циперметрин , ламбада , фюри , цитрин макс ) и могат само летяща пчела да бастисат . Най-лошо е , ако земеделеца е некадърен ( баба ми , бог да я прости , ползваше думата " писюрин " ) и не си е извел растителната защита като хората - тогава , във фаза изкласяване ( когато задължително се слага инсектицид при пръскане ) в посева , има цъфтящ хардал ( дива рапица ) , мак и прочие - и се посещава от пчели които могат да бъдат отровени . Рапицата и пшеницата , са най-пръсканите с инсектицид полски култури . Аз поне , където съм питал , казват - Ламбада / Фюри излиза 20-30 ст/дка , що да не си вържа гащите ? .
Апропо , два от препаратите , които сте постнал , са неоникотиноиди - Актара и Моспилан , и никога не са забранявани/ограничавани - нещо повече , в която и агро аптека да отидете , ще ви ги препоръчат горещо .
Гогол , който е постнал преди вас е прав . Всички пестициди са вредни , но , ние се фокусираме върху инсектицидите - а дали сме прави ? хербицидите и фунгицидите нямат репелентно действие - и пчелата ги вкарва в кошера ( отровена пчела не се връща ( уж )) , един хербицид има няколко химични съединения - за прилепител , за противоотрова и за активно вещество - никой не ги гледа щото са само за растения .
Разбира се , винаги го има вариантът , Господ да ви насее слънчоглед , рапица , кориандър или лавандула . И не го казвам да се заяждам , аз за да е ясно че в гората има мечки - сее се ама и се пръска - и човек трябва да е информиран . Твърде голяма част , от пчеларската общественост , може да ви обясни как се работи с Йентеров апарат ама няма хабер какво се случва на къра/окръжаващата среда даваща по-голямата част от добива на мед .

Niki1313
12.05.2017, 21:42
В наширят регион започнахме да получаваме SMS-и, коя кооперация с какво и кога ще пръска. Има посочен телефон и лице за контакт. При прозвъняване всичко се обяснява много подробно.

Относно пръсканията на рапицата - разбрахме се с кооператорите да си пръскат рапицата след 19:30. Те се съгласиха, защото и за тях така е по-добре - сутрин рано по-трудно лепне препарата по листата заради росата.

Има се предвид, че карантинното действие на инсектицида е 2 часа и така, като пръскат вечер, значително по-малко се натравят пчелите.

Това което зависи от нас и това което можем да направим е предварителни разговори със земеделците за взаимно образоване и съответно за намаляване на щетите.

Гогол
12.05.2017, 21:53
Пиявица , дървеница , бегач ( житни ) и хоботник - Април ако е първото пръскане ( при нас в Североизточна България ) , средата на Юни може да е последното . По-принцип , средностатистическият фермер , из моя край , слага инсектицид при всяко пръскане на пшеница . Средата на Май-средата на Юни , този инсектицид обикновено е системен - Хлорпирифос ( Нуреле , Хлорсирин , Агрия 1050 и т.н. органофосфорни ) или неоникотиноид Актара , Протеус , Биская , Моспилан . По разбраните , Април и Май , пръскат контактни инсектициди ( пиретроиди - циперметрин , ламбада , фюри , цитрин макс ) и могат само летяща пчела да бастисат . Най-лошо е , ако земеделеца е некадърен ( баба ми , бог да я прости , ползваше думата " писюрин " ) и не си е извел растителната защита като хората - тогава , във фаза изкласяване ( когато задължително се слага инсектицид при пръскане ) в посева , има цъфтящ хардал ( дива рапица ) , мак и прочие - и се посещава от пчели които могат да бъдат отровени . Рапицата и пшеницата , са най-пръсканите с инсектицид полски култури . Аз поне , където съм питал , казват - Ламбада / Фюри излиза 20-30 ст/дка , що да не си вържа гащите ? .
Апропо , два от препаратите , които сте постнал , са неоникотиноиди - Актара и Моспилан , и никога не са забранявани/ограничавани - нещо повече , в която и агро аптека да отидете , ще ви ги препоръчат горещо .
Гогол , който е постнал преди вас е прав . Всички пестициди са вредни , но , ние се фокусираме върху инсектицидите - а дали сме прави ? хербицидите и фунгицидите нямат репелентно действие - и пчелата ги вкарва в кошера ( отровена пчела не се връща ( уж )) , един хербицид има няколко химични съединения - за прилепител , за противоотрова и за активно вещество - никой не ги гледа щото са само за растения .
Разбира се , винаги го има вариантът , Господ да ви насее слънчоглед , рапица , кориандър или лавандула . И не го казвам да се заяждам , аз за да е ясно че в гората има мечки - сее се ама и се пръска - и човек трябва да е информиран . Твърде голяма част , от пчеларската общественост , може да ви обясни как се работи с Йентеров апарат ама няма хабер какво се случва на къра/окръжаващата среда даваща по-голямата част от добива на мед .

Колега, не трия нищо от поста ти.За да го прочетат всички още веднъж.Дано да прогледнат.Особено някои.Да прогледнат и да видят нещата в дълбочина,а не само от тяхното минаре.Нарочно използвам последната дума,да помислят.Имаме си наша.След този пост,само гледай зевзеците.Ако се счете от Уважаваните Модератори за спам –ДА СЕ ИЗТРИЕ.

jdrumev
12.05.2017, 22:37
Друмев, казваш че, всяка година ти тровят пчелите и то по няколко пъти на сезон. Ами тогава защо не преместиш пчелина на друго място? Питам сериозно. Какъв е смисъла да преливаш от пусто в преазно, освен ако не е за да "усвоиш" някакви средства?




Е що трябва аз да се местя.Нека те да се местят.Средствата които съм усвоил 20к лв от ,,общинска банка,,.Ако отида в Елена според теб колегите как ще ме посрещнат със 150 семейства?Тая година да се похваля имам сефте с натравяне но нямам клип както обикновенно.Незнам кой с какво пръска,но тоя път нямам камари,нито пълзащи нито безкрили.

Юрий Цветков
15.05.2017, 13:21
Друмев, земеделците няма как да се преместят (немогат да си отнесат нивите на друго място). Но ти можеш. Въпроса е да го направиш на място където няма интензивно земеделие, а не просто да се натресеш някъде, където ти е удобно. Тази сума дето си я налял до сега, кога ще си я върнеш или ще продължиш да наливаш на олимпийски принцип?

jdrumev
15.05.2017, 21:10
Работим по въпроса.;)Но ако всеки бяга,какво правим?Пари Юрка се изкарват,аз съм виждал хора 20к лв са ги губили за 2 часа в казиното.Ще се боря до края с арендаторите,с колегите които са злонамерени и с всички които са врагове на пчелите/децата/.Докато ми тровят пчелите аз уча много за тях което няма от къде да науча.
Благодарен съм и на колегите които ми помагат кой с каквото може.Само заради такива хора си заслужава да се боря до последното живо семейство.

Гогол
31.05.2017, 21:17
Минало годишната история започна при мен.От 2 дена смитам по лопатка и половина.Луноходите обикалят по житата и ръсят.А в много от нивите има нацъфтял мак и някакъв бурен със синьо–виолетови цветове.Паша няма в момента/до кориандъра –още минимум 10 дена/Хубаво, че имат по 6–8 рамки с пило/повечето запечатано/,резултат от хранене ,а не от паша.По мои сметки,ще смитам още 2–3 дена.Дано да остана само с това.

jdrumev
31.05.2017, 21:34
Жито имаш ли покрай теб?

Гогол
31.05.2017, 22:04
Жито имаш ли покрай теб?

Данчо,нали това пиша–житата.Жито,пшеница,з имница е=.Ечемика пожълтява и не го закачат.

jdrumev
31.05.2017, 22:10
Пръскат го с нещо за по бързо узряване житото,ако не се лъжа от рода на раундъпа,нещо ми се върти едни цифри в главата 2000 и 4000.

Ангел Йосифов
31.05.2017, 22:28
Данчо,че за къде да бързат със зреенето..Препарата е за да може люспата да се стегне да не се рони зърното...е поне така мисля.

Гогол
31.05.2017, 22:30
Пръскат го с нящо за по бързо озряване житото,ако не се лъжа от рода на раундъпа,нещо ми се върти едни цифри в главата 2000 и 4000.

Чувал съм подобно нещо,но за рапицата.След като направи шушулката т.е. тя е прецъфтяла почти на 98%.Пък знам ли,може и тук да хитреят.Но не,житото е във восъчна зрялост сега/според моите познания в тази област,на лаик/.Не биха си го позволили.Отказах се да търча като разсилен кон,ходя с лопатката и метлата и ...псувам до девето коляно,наред.

jdrumev
31.05.2017, 22:40
Данчо,че за къде да бързат със зреенето..Препарата е за да може люспата да се стегне да не се рони зърното...е поне така мисля.



Ачка може и да си прав,ама аз по на просто го пиша.Ако ми пратят писмо за какво пръскат щях да съм по точен.;)

jdrumev
31.05.2017, 22:45
Ако искат да да посеят още една култура може и да бързат.Неокопна,окопна.Тов е последователноста.

ivootur
01.06.2017, 06:36
Рапицата я пръскат с глифозат или друг тотален хербицид преди узряване, защото не узрява едновременно. Долните шушулки узряват и се разпукват докато горните може и да са в цъфтеж още. Освен това се пръска и с Еластик. Това е препарат който запечатва шушулките за да не се разпукат. С това се търси предотвратяване на загубите. При житните също може да се използва Еластик, зависи от обстоятелствата.

Гогол
02.06.2017, 21:17
Шукер на Бога! От днес,след обяд,ходя по –рядко,ама много по–рядко с метлата и лопатката.Но ги усещам,че не са това,което бяха след рапицата/за която имах данни че е сдала багажа след студовете./ До 3–5 дена кориандъра ще цъфне,Дано да забави!И дано да спрат да ни тровят безнаказано!

jdrumev
16.04.2019, 16:17
От много места чувам за натравяния и то зверската.Странно е ,че темата е празна.

зуница
16.04.2019, 19:58
Пълни, бе Дака! Пълни!;) Празно място да не остане!:laughing:

Трендафил Дончев
16.04.2019, 20:06
От много места чувам за натравяния и то зверската.Странно е ,че темата е празна.

Помагай на Кехайов в другата тема.

Атанас Пенев
20.05.2019, 19:08
И мен ме натровиха