PDA

Виж пълната версия : След роене



lyub4eto
17.06.2011, 22:59
Здравеите колеги.Днес едно от семеи.ми се рои.Хванах роя с помоща на примамката про рои.Колеги вапросат ми е може ли след роене и хващане на роя за липата да се върне в основното семеиство от което е излязъл.

lyub4eto
19.06.2011, 15:49
Колега аз сам от Самоков и тук още не е прецъвтяла акацията.
Какво трябва да се направи след роене ,да се прекрати следващо роене.

ahilis
19.06.2011, 17:16
Колега аз сам от Самоков и тук още не е прецъвтяла акацията.
Какво трябва да се направи след роене ,да се прекрати следващо роене.
А ще има ли такова? Не е задължително да се рои 2-3-5 пъти, може и само веднъж.

lyub4eto
19.06.2011, 17:32
На два три пъти премахвам по 5-6 маточника.Дне премахнах 5 и оставих само един голам отстрани на рамката и им сложих 3 В.О.

lyub4eto
19.06.2011, 18:41
Благодаря колега.
Другият ми кошер е доста силен,трябва ли след първата паша да правя от него отвотка-за да не се изрои,защото е със стара маика.В този раион 1-е акацията която чак сега цъвти,после липата и нещо от гората и ливадите ако съберът.

lyub4eto
19.06.2011, 19:44
Мн.ти благодаря

ivandespotov
19.06.2011, 21:00
Ами що не попита някого дали му трябват маточници. Не разбрах защо на 2 пъти ти се е налагало да ги махаш - дали защото не си посмял да махнеш всички наведнъж или защото са заложили пак, което е по-вероятно.
Понеже искаш начин за предотвратяване на роенето и понеже приемам че си с ДБ ето ти няколко начина за следващия път .

1.Гол рой : Ако имаш още един празен кошер, което ме съмнява то премести кошера със роящото се семейство на няколко метра встрани. На негово място сложи празен кошер с няколко изградени пити и ВО. Намери майката ако има такава(нали каза че си върнал роя в кошера) , заедно с питата на която е я сложи в новия кошер( той е на старото място на семейството). На мястото на тази пита сложи пита в която си сипал малко вода. Изрежи всички маточници без един, два. Толкова.
2.Дъска на Г. Ф. Таранов:
Дъска на Таранов.
(http://beehoneyportal.com/forum/download/file.php?id=1408)
При рано изпадналите в роево състояние На 8-10см пред прилетната дъска на кошера се поставя друга наклонена дъска, пред която се постила платно. Роевото семейство се подпушва, за да се насмучат пчелите с мед. След това всички пити последователно се изваждат и пчелите заедно с майката се изтърсват на платното. Освободените пити се връщат обратно. Маточниците се унищожават. Оставя се само един или привечер се придава млада майка с клетка. Изтърсените пчели пропълзяват по наклонената дъска и като дойдат на края, се разделят - младите роеви пчели преминават под дъската и образуват роев грозд, а нероевите пчели прехвъркат и влизат през входа на кошера. Вечерта роят се прибира и се заселва в нов кошер.
3. Ако вече се е роил един път правиш това което си направил но с отнемане на пчели а не свръщането им в кошера. Чистиш всички маточници без един за да излезе нова майка. И ако не върнеш роя вътре това трябва да стигне. Все пак за да чистиш 2 пъти маточници ако НЯМА майка вътре то няма да има яйца, лаврите ще надхвърлят 3 дена и няма да има на какво да залагат повече маточници. Ако си върнал вътре роя с майката, тя ще си снася яйца на които ще си слагат маточници. В този случай извад мед колкото може повече да погладуват и слагай магазини за да им е широко, не че ще ги напълнят. И помисли за метод номер 1.
Моля. Ако искаш не ме слушай щото и аз не знам дали му разбирам малко от малко на пчеларството. Еми Колега след като не си сигурен,че разбиреаш от тези неща що ги пускаш тези мнения?

Nic 59
19.06.2011, 21:29
Тоя метод на Таранов е описан във много справочници но почти никой не го практикува. Много е трудоемък и рисков. Не се използва при ранно роево настроение а се изчаква няколко дни преди роенето - както казват Руснаците кошера се довежда до "кипене". Целта е да се отделят колкото се може по вече роеви пчели. Със майката се процедира по два начина - във клетка под дъската или не се търси. Според мен трябва да се направи всичко възможно да се намери и в клетка. При мен майката прелетя от дъската /тя е вече летяща/ и се върна в стария кошер и първата и работа е да унищожи оставения маточник /бях се застраховал и отделих маточник в нуклеус но имах проблеми при придаването и на роевото семейство. Въпреки отличното осеменяване на М времето което изисква оплождането и пронасянето и отслаби роя много.

Nic 59
19.06.2011, 22:37
Теоритичния опит съм почерпил е от тук- http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=14610
Направих роево делене по Таранов и си направих някои изводи. Сега ще опитам други способи за делене на роево семейство.
Метода има и други недостатъци но темата Таранов е голяма.

lyub4eto
19.06.2011, 22:55
До valyo.Колега а ако се наложи да се сложи втори магазин тои как се слага (над сложеният магазин или между сложения магазин и плодника)

Nic 59
20.06.2011, 00:08
Ееее прочети по нататък де не само първата страница. Той / Таранов де/ и не пише по вече за дъската си. Трудовете му са главно за храната и подхранването на пчелите. Изненадан съм че над 32000 регистрирани ползващи форума и половин милион съобщения не са авторитет за теб.

kando
20.06.2011, 00:25
Изненадан съм че над 32000 регистрирани ползващи форума и половин милион съобщения не са авторитет за теб.
това за кой форум говориш,че изпуснах нишката.

Пеньо Лазаров
21.06.2011, 22:37
Колеги да ви се нерят семеиствата преди да слойите магазина се вадят 3 пити със запечатано пило и пчелите по тях и се прави отводка,а на тяхно мято се поставят восъчни основи,така летящите пчели се връщат в основния кошер и си събират мед от акацията,но след това в кошера няма млади бездеистваши пчели които да мислят за роене.Кошер тръгне ли да се рои спасение няма ,целта е да имаш силни кошери но да им непозволяваш да помислат за роене.Аз така практикувам и от 150 кошери само 2 ми се роха,но воина без жертви няма.

Angel_A
22.06.2011, 06:57
Кошер тръгне ли да се рои спасение няма ,целта е да имаш силни кошери но да им непозволяваш да помислат за роене.Аз така практикувам и от 150 кошери само 2 ми се роха,но воина без жертви няма.

Колега,
Добре е, че успяваш да се справиш с роенето (преди да изпаднат в роево настроение), но е много силно изказването ти, че тръгне ли да се рои кошер спасение няма. По този начин ти отричаш доста методи при които кошера се спасява от роене. Успех.

lyub4eto
22.06.2011, 19:33
Колеги моля за помощ!!!!!!!!
Днес отворих кошера които ми се роии,и видях млада маика може би още не оплодена а и имаше няколко маточниика.Какво трябва да направя със тях

ivandespotov
22.06.2011, 19:44
Колеги моля за помощ!!!!!!!!
Днес отворих кошера които ми се роии,и видях млада маика може би още не оплодена а и имаше няколко маточниика.Какво трябва да направя със тях Със сигурност не е оплодена, премахни маточниците и... чакай.

ANIBAL
22.06.2011, 21:17
Колеги моля за помощ!!!!!!!!
Днес отворих кошера които ми се роии,и видях млада маика може би още не оплодена а и имаше няколко маточниика.Какво трябва да направя със тях

Колега ,не ги пипай,защото това са резерви.Ако трябва пчелите ще ги разрушат.Препоръчвам ти да следиш отблизо този кошер.Пчелите решават каква да е съдбата им.Отвори го на другия ден и виж пак дали са здрави.Ако са проядени ,страшно няма.Дори майката е била на брачен полет.Но, ако са здрави, дай им време поне още ден.После следвай съвета на Деспотов.

Angel_A
22.06.2011, 22:28
Колега,
Премахни маточниците както те посъветва колегата Деспотов ЗАДЪЛЖИТЕЛНО !!! Ако ги оставиш те не са резерва, а предпоставка за още роеве (семейството ти е в роево настроение и никой няма да ги премахне). Успех.

evgeni.filimonov
22.06.2011, 22:31
Ако имаш възможност, направи си 2-3 отводки.

lyub4eto
23.06.2011, 11:34
Колеги благодаря ви много за съветите и информацията която ми давате.

Владо-Gillan
23.06.2011, 11:43
Колеги благодаря ви много за съветите и информацията която ми давате.

колега премахни маточниците и ги изчакай няколко дена.ако заложат пак маточници а има пресно пило значи майката е оплодена но още са в роево състояние.ако няма пресно пило а има маточници значи майката се е изгубила. тогава остави 2-3 от най хубавите маточници и си готов. разширяваи и слагаи основи същевременно.

п.п. да не си от вършец колега???? ако си от вършец се познаваме, някога бях на концерт на нова грацка от вършец и там единия китарист любчо има кошери. дано си ти, ако си ти наздраве братле

Пеньо Лазаров
25.06.2011, 16:10
До колегите Valyo и Angel_A аз не отричам методите за прекратяването на роевото настроение но вичките методи са много трудоемки.Ако имате 100 кошера и 50 испаднат в роево насроение и ношта да сте на пчелина само маточниците неможете да изчистите гледаите малко по професионално не сме всички с 5-10 кошера и да ровичкаме през ден в тях.Аз споделям своя опит и мисля че е по-добре и по-икономически изгодно да не се позволява на силните кошери да изпадат в роево настроение.По този начн хем правите ранна отводка която до есента става силна като кошер хем вадите същото количество мед и не се занимавите с ловене на рояци или предотвратяване на роенето.

ahilis
25.06.2011, 16:21
До колегите Valyo и Angel_A аз не отричам методите за прекратяването на роевото настроение но вичките методи са много трудоемки.Ако имате 100 кошера и 50 испаднат в роево насроение и ношта да сте на пчелина само маточниците неможете да изчистите гледаите малко по професионално не сме всички с 5-10 кошера и да ровичкаме през ден в тях.Аз споделям своя опит и мисля че е по-добре и по-икономически изгодно да не се позволява на силните кошери да изпадат в роево настроение.
Ако имате 100 кошера и 50 изпаднат в роево състояние. Какво се прави? Прави се един график на кошерите в който тези 100 кошера няма да са всичките силни. 10-15 ще са бита карта. Остават 85. По голямата част ще са средни по сила и може би няма да се роят тази година по ред причини. Станаха по малко от 50. И ако се вземат активни мерки да се преглеждат по споменатия график, то нищо сложно да не се допусне никакво роене. Като казвам никакво то не значи 100 % . 100 кошера се оправят за максимум две седмици и пак с начале.

Angel_A
25.06.2011, 17:24
До колегата Lazrov,
Колега никъде не съм писал, че съм против мерките против роене (изземване на пило, основи за градеж и т.н.), но в случаят мисля, че става дума когато въпреки, че си взел противо-роеви мерки те тръгват да се рояват. Ако си взел предварително тези мерки със сигурност няма да тръгнат да ти се рояват 50% от кошерите, а останалите мисля, че спокойно можеш да ги спреш по доста начини. Успех.

ANIBAL
27.06.2011, 18:19
Колеги моля за помощ!!!!!!!!
Днес отворих кошера които ми се роии,и видях млада маика може би още не оплодена а и имаше няколко маточниика.Какво трябва да направя със тях


Ето го поста, породил коментарите.Ангеле,прочети внимателно какво е помолил и описал колегата.Не мисля да му препоръчам твоето мнение.Ако унищожи маточниците, ОГРОМНА е вероятността това семейство да остане сиротно и да се превърне в Търтовка.Уникален е страха ви от присъствието на маточници.

ТЕЗИ МАТОЧНИЦИ СА ТОЧНО КАКТО КАЗАХ РЕЗЕРВИ.ТОВА СЕМЕЙСТВО ВЕДНЪЖ Е ПУСНАЛО РОЙ.И да те питам колега ,след колко време напуска кошера втория рой?Знаеш ли?А третия?

Angel_A
27.06.2011, 19:44
Колеги моля за помощ!!!!!!!!
Днес отворих кошера които ми се роии,и видях млада маика може би още не оплодена а и имаше няколко маточниика.Какво трябва да направя със тях


Ето го поста, породил коментарите.Ангеле,прочети внимателно какво е помолил и описал колегата.Не мисля да му препоръчам твоето мнение.Ако унищожи маточниците, ОГРОМНА е вероятността това семейство да остане сиротно и да се превърне в Търтовка.Уникален е страха ви от присъствието на маточници.

ТЕЗИ МАТОЧНИЦИ СА ТОЧНО КАКТО КАЗАХ РЕЗЕРВИ.ТОВА СЕМЕЙСТВО ВЕДНЪЖ Е ПУСНАЛО РОЙ.И да те питам колега ,след колко време напуска кошера втория рой?Знаеш ли?А третия?

Колега Kosta zhelev,
Няколко пъти прочетох какво е помолил и описал колегата "може би не още оплодена", това че кошера се е роил веднъж не означава, че няма да пусне втори и трети рой. Нормално на 9-10 - тия ден след излизането на първият рой (при благоприятни условия) излиза вторият рой, третият 1-2 дни след вторият, а след още 1 ден може и четвърти рой да излезе в зависимост от условията. И ако обичаш колега не ме изпитвай повече, приеми, че и други хора освен теб могат да знаят нещо за пчелите. Успех.

ivandespotov
27.06.2011, 20:01
това че кошера се е роил веднъж не означава, че няма да пусне втори и трети рой. Колега, Ангел може би си искал да кажеш следното: това че кошера се е роил веднъж не означава, че ЩЕ пусне втори и трети рой. Исках да цитирам пасаж от поста на Ангел но не се получи!

kando
27.06.2011, 20:12
според мен е искал да каже точно това,което е написал - ма знам ли?

Angel_A
27.06.2011, 20:34
Колеги,
Написал съм го правилно. След първият може да има и втори и трети дори четвърти рой. За това препоръчах на колегата, понеже е видял майката да премахне останалите маточници както го е препоръчал и колегата ivandespotov в предишен пост. Успех.

ivandespotov
27.06.2011, 21:07
Май не се разбрахме ама карай, важното е Любчето да си оправи роилото се семейство ако е схванала това което и казваме!

Пеньо Лазаров
28.06.2011, 00:14
Колеги неискам да си натрапам мнението всеки да си гледа кошерите както иска,а за кошера на колегата нещата са относителни когато има роево настроение се получава търпимост между маиките които не са оплодени и след като се оплоди и пронесе пъвата майка самите пчели убишат останалите живи майки в кошера, така става и с маточниците пчелите и маиката не са ги уништожили,но незначи че кошера може да се рои втори път,но не значи ,че няма да се рои, сигурен съм,че в този случай в кошера има повече от една майка и дано като излезе да се оплоди първата да убие останалите за да няма последващи роявания,а маточниците трябва да се унищожът или да се остави само един за всеки сучай, трябва да се постави основа в средата на гнездото и ако пчелите я изградятза 2-3 дена значи, че роевото настроение е преминало , но кошера е испуснат много дано колегата си го оправи и да не допуска още роявания и да не съжалява човек се учи от грешките си,кошери се въдят само ние да сме живи и здрави.

Angel_A
28.06.2011, 06:14
Колега Lazrov,
Точно това имах предвид в моите постове, но изглежда колегите не ме разбраха какво искам да кажа. Защото наистина в зависимост от условията един кошер може да се рои няколко пъти (лично аз преди години съм имал случай когато един кошер ми се беше роил четири пъти и накрая загина, защото не можа да се зазими нормално). Успех.

Пеньо Лазаров
28.06.2011, 20:38
Колега, аз съм имал такъв кошер, който в него пееха майки и като късах маточниците излизаха още майки общо в една хранилка бях събрал 27 майки, които въобще не се биеха ,но го спасих по чудо то всичко си е божа работа.Тази година като отворих капака на 1 кошер на 1 приятел на възглавницата бяха излезнали 8 майки, които пак не се биеха,ама и него го спасихме по чудо изчистхме маточниците и какво имаше майки и взе да си работи, но всеки кошер си е специфичен може да се рои няколко пъти,а може и само веднъж ,затова ви предложих метод, чрез който кошерте няма да се роят и няма да си блъскаме главите.Дано Любчето си оправи кошера,че при нас с повече кошери загубата е незначителна, ако загубиме 1 кошер, но на човек с малко кошери загубата е огромна.

proinov1944
24.02.2012, 17:18
Здравеите колеги.Днес едно от семеи.ми се рои.Хванах роя с помоща на примамката про рои.Колеги вапросат ми е може ли след роене и хващане на роя за липата да се върне в основното семеиство от което е излязъл.
Прочети упътването:http://agronet.bg/community/blog/upatvane-za-rabota-s-pchelnata-primamka-proroj.html

спартак
24.02.2012, 17:35
Колега да не би пчелите да са облитали , какъв нагон за роене насред зима sadsmile;

георги ананиев
24.02.2012, 19:01
Колегата Пройнов дава отговор на първият пост от тази тема ( на yub4eto ,който е от Юни 17, 2011 10:59 pm )