PDA

Виж пълната версия : Предупреждение от МЗХ за пръскане в почти цялата страна



Mateev
19.04.2016, 09:32
Вчера КБП (а предполагам и другите пчеларски организации) получиха от МЗХ официален мейл за пръскане в почти цялата страна, като молбата на МЗХ е да се информират всички пчелари и всички членове на пчеларските организации. Публикувам пълния текст на писмото:

Уважаеми дами и господа, представители на пчеларски организации,

Във връзка с предприемане на спешни мерки за предотвратяване разпространението на болестта заразен нодуларен дерматит по едрите преживни животни, ще бъдат извършвани пръскания с репеленти в областите както следва:
Бургас, Благоевград, Хасково, Ямбол, Кюстендил, Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Плевен, Перник, София - столица, София област, Сливен, Смолян и Стара Загора.

В тази връзка и предвид чувствителността на сектора, е необходимо да поддържате постоянен контакт с Директорите на Областни дирекции по безопасност на храните и официалните ветеринарни лекари по здравеопазване на животните, които ще Ви информират за местата за пръскане.

Получената информация следва да представите на Вашите членове за сведение и предприемане на съответните мерки, с цел опазване на пчелните семейства.

delta.e
19.04.2016, 16:32
Вчера КБП (а предполагам и другите пчеларски организации) получиха от МЗХ официален мейл за пръскане в почти цялата страна, като молбата на МЗХ е да се информират всички пчелари и всички членове на пчеларските организации. Публикувам пълния текст на писмото:

Уважаеми дами и господа, представители на пчеларски организации,

Във връзка с предприемане на спешни мерки за предотвратяване разпространението на болестта заразен нодуларен дерматит по едрите преживни животни, ще бъдат извършвани пръскания с репеленти в областите както следва:
Бургас, Благоевград, Хасково, Ямбол, Кюстендил, Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Плевен, Перник, София - столица, София област, Сливен, Смолян и Стара Загора.

В тази връзка и предвид чувствителността на сектора, е необходимо да поддържате постоянен контакт с Директорите на Областни дирекции по безопасност на храните и официалните ветеринарни лекари по здравеопазване на животните, които ще Ви информират за местата за пръскане.

Получената информация следва да представите на Вашите членове за сведение и предприемане на съответните мерки, с цел опазване на пчелните семейства.
За останалите тринайсет области ?

valaz
19.04.2016, 17:31
Заразния нодуларен дерматит е вирусно заболяване по говедата. Интересно, къде и с какво ще пръскат? Не виждам никаква логика в това? Може би ще пръскат животните с репеленти срещу кърлежи. Ако е така, не представлява опасност за пчелите.

Георги 1974
19.04.2016, 17:36
Заразния нодуларен дерматит е вирусно заболяване по говедата. Интересно, къде и с какво ще пръскат? Не виждам никаква логика в това? Може би ще пръскат животните с репеленти срещу кърлежи. Ако е така, не представлява опасност за пчелите.

Заболяването се причинява от вирус, който се разнася от комари, кърлежи, мухи и др. насекоми.

zurkelai
20.04.2016, 16:40
Ако колеги от Хасковско знаят дата и час на пръскането нека пишат!Вие какви мерки предприемате за опазването на семействата си по време на такова пръскане?Ужасс!

Mateev
22.04.2016, 12:25
Ето ви информация какво представлява болестта по животните, заради която ще пръскат в цяла Южна България. Във файла има информация и за огнищата на болеста в България, както и план за справяне с нея - къде ще се пръска и къде ще се ваксинира всяко едно животно.

6529

Болеста е много сериозна и много опасна, така че държавата ще се опита да я спре НА ВСЯКА ЦЕНА, дори и тази цена да означава десетки хиляди отровени пчелни семейства. Така че препоръчвам на колегите от засегнатите региони да не стоят и да чакат да ги предупредят, което може и да не се случи, а да бъдат активната страна и живо да се интересуват кога и как ще се пръска.

Mateev
22.04.2016, 12:28
Най-засегнати са регионите около Стара Загора и Хасково, така че в тези региони очаквайте драконови мерки.

6530

Aranis
22.04.2016, 13:06
http://www.babh.government.bg/bg/Object/news/view/1671/%D0%9F%D1%80%D1%8A%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D 1%82%D0%BE

Тук пише, че пръсканията започват от утре, а в последния абзац, че днес трябва да е готов точният график с пръсканията. Дали ще е публикуван на страницата на БАБХ не се казва. Ако някой се сдобие с него да го пусне.

Aranis
22.04.2016, 16:26
Това е дадената изформация за първите пръскания:

http://www.fermer.bg/%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D 0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D1%8A%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D 1%8F-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%BD%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B5%D 0%BD-%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82-%D1%89%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BE%D1%82-530-%D0%B4%D0%BE-830-%D1%87-%D0%B8-%D0%BE%D1%82-18-%D0%B4%D0%BE-20-%D1%87%D0%B0%D1%81%D0%B0-news16696.html

И втора статия:

http://www.fermer.bg/%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B5-%D1%89%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%88%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%86%D 0%B8%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BA%D 0%B0-%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%B0-%D0%B2-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D 0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-news16698.html

Mateev
22.04.2016, 16:38
Ето и оригиналните заповеди, които преди малко получих от МЗХ:

6531
6532

boris
22.04.2016, 16:46
Някой знае ли какво точно ще пръскат горите, ливадите, деретата или всичко?

boris
22.04.2016, 16:50
Матеев и Аранис благодаря ви ! От общината ми бяха дали много оскъдна информация.

Gavazov
22.04.2016, 17:01
Господ да опази пчелите това е инсектицид, ще има много загуби как се затварят пчели и като се пуснат още по лошо директно на отровата. Това вече си е икономическа война с тея умишлени зарази и то борба за пазари.

Mateev
22.04.2016, 18:13
МЗХ наистина се притесняват за това пръскане и за тровенето на пчелите на пчеларите. Преди малко лично ми звъннаха и ме помолиха да уведомя колкото се може повече пчелари. Звънят и на другите организации.

Та молбата ми е - ако живеете в някой от тези региони и сега четете това, много ви моля - вдигнете телефона си и предупредете всичките си приятели-пчелари. Направете го още сега. Така със сигурност ще спасите пчелите на хора, които не четат форума, и които няма кой друг да ги предупреди.

tsc1
22.04.2016, 18:35
Вие имате вече регистрация в системата www.bsms.bg (http://www.bsms.bg) . Ако имате база данни с мобилните номера на пчеларите (или на голяма част от тях), аз от своя страна ще направя всичко по моите възможности съобщенията да стигнат до тях. Това могат да направят и другите пчеларски организации.

Mateev
22.04.2016, 18:54
Aко ти дам 500-600 телефона, би ли им изпратил безплатен SMS?

Иначе аз сега си играя с E-Mail адресите на членовете на КБП и БПРА, но хората по принцип нямат навика често да си гледат пощенските кутии.

tsc1
22.04.2016, 19:24
Aко ти дам 500-600 телефона, би ли им изпратил безплатен SMS?

Иначе аз сега си играя с E-Mail адресите на членовете на КБП и БПРА, но хората по принцип нямат навика често да си гледат пощенските кутии.Ако бях член на КБП или БПРА - да. Но тъй като вие не щете "търговци в храма", а аз съм такъв, цената на пакет от 500 SMS-a е 46лв.

Mateev
22.04.2016, 19:34
Все някой трябва да се жертва, а за мене напоследък това стана ежедневие. Напиши ми на ЛС E-Mail адреса си, за да ти пратя файл с телефонните номера. Парите ще ти ги дам по начин, който ти сам избереш (на ръка, с банков превод или каквото там друго измислиш).

tsc1
22.04.2016, 20:14
Мейла ми е общодостъпен от сайта: office.tsc1ltd@gmail.com
Дай номерата в екселски файл и текст на латиница до 150 знака. А за парите се пошегувах, за да видя реакцията. Ще почерпите като се съберем някой хубав ден.

Mateev
22.04.2016, 20:26
Изпратих ти около 570 телефонни номера на мейл info@bsms.bg. Сега ще ти го пратя и на другия мейл. С молба да ги изпратиш още тази вечер. За плащането няма проблеми - ще си платя колкото трябва.

Текста, който го измислих набързо, е следния:

Уважаеми колеги пчелари,
В събота и в неделя ще се пръска с репеленти в различните общини на областите Хасково, Стара Загора и Пловдив. С молба да предупредите всички ваши колеги-пчелари от тези области. За повече информация вижте http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3039&page=2
КБП

Ако измислите нещо по-добро - кажете, но да е бързо, че пращането на SMS-те трябва да стане тази вечер.

ves
22.04.2016, 21:16
Сега погледнах в сайта на МЗХ. В събота (23-ти)ще пръскат в община Димитровград. В неделя в област Стара Загора.

roxterox
22.04.2016, 21:20
Пръскането ще продължи до 8,30 часа. Ще се пръскат места където се размножават преносителите - реки, язовири заблатени местности. По тези места влажността е много голяма а пчелите пият вода от тези водоизточници. Колко време трябва да бъдат затворени кошерите? Колко време е карантиния период на препарата?

Дамян Дамянов
22.04.2016, 21:31
Получих СМС-а.

6535

boris
22.04.2016, 21:48
Утре или вдругиден ще пиша какво е положението. Аз съм много притеснен. В окото на бурята съм. Там дето са най - многото кърфички на картата.

galin_f
24.04.2016, 08:21
За днес е насрочено пръскане в община Опан. Абсурдно е че са обявени пръскания сутрента и вечерта и на силните кошери няма да им е лесно цял ден затворени. За сега прирадата им помага малко защото е облачно и на моменти преросява. Ако по обяд напече ще е тежко.

Но главният въпрос е АКО Е ТАКА ДЪЖДОВНО ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ ЛИ ПРЪСКАНЕТО ПО ГРАФИК или ще си го пренасрочат за друг ден и време?
Информация от държавни институции по принцип се получава трудно.

tsc1
16.05.2016, 07:41
Попаднах днес на тази статия: http://www.standartnews.com/biznes-zemedelie/tsenite_na_zarnoto_nayniski_ot_10_g-332881.html
Тук едва ли ви интересуват цените на зърнените култури, но между редовете се чете друго - поради лошото време са плъзнали всякакви болести и вредители. Стопаните са почнали експресни масови пръскания. Поради размекнатата земя машините за наземно пръскане не могат да влязат в нивите, което означава много неоторизирани пръскания от въздуха. Едва ли за всяко ще има уведомления, особено при сега действащата тромава система. Така че имайте си "едно на ум".

Mateev
06.06.2016, 15:43
Предупреждение за ново пръскане, разпратено от МЗХ до пчеларските организации:

Уважаеми дами и господа,

Изпращам Ви информация за предстоящи пръскания за предотвратяване разпространението на заболяването Заразен нодуларен дерматит по говедата:

Моля да уведомите членовете си, които имат пчелини в районите.
За местата и графика на следващите пръскания ще Ви уведомим веднага след получаване на информацията.

Сряда и Четвъртък (08.06-09.06.2016 год.)
Летателна площадка с.Покровник, Обл.Благоевград
Ще бъдат третирани площи в землищата на следните населени места:
С.Покровник, с.Кочериново, с.Бараково, с.Мурсалево, с.Бураново, с.Пороминово, с.Бело поле, с.Рилци, с.Драгодан, с.Боровец, с.Българчево, с.Зелен дол, гр.Благоевград.

Mateev
08.06.2016, 17:54
Предупреждение за ново пръскане, разпратено от МЗХ до пчеларските организации:

Уважаеми дами и господа,
Уважаеми колеги,

Изпращам съобщение относно пръсканията, които ще се извършват за предотвратяване разпространението на Заразния нодуларен дерматит.
Моля да уведомите членовете си – пчелари, които имат пчелини в близост до районите за пръскане, за да предприемат необходимите действия.

С уважение,

Сийка Пеева, държ. експерт
д-я „Животновъдство“, отдел ЖГР

ГРАФИК:

1. Четвъртък и петък (09.06-10.06.2016 год.)
Летателна площадка с.Покровник, Обл.Благоевград
Ще бъдат третирани площи в землищата на следните населени места:
С.Покровник, с.Кочериново, с.Бараково, с.Мурсалево, с.Бураново, с.Пороминово, с.Бело поле, с.Рилци, с.Драгодан, с.Боровец, с.Българчево, с.Зелен дол, гр.Благоевград.

2. Петък - Понеделник (10.06 - 13.06.2016г.)
Дунав: СС Летища: Щръклево, Обл.Русе; Кайнарджа, Обл.Силистра и Гривица, Обл.Плевен.
От Брегово (западната граница със Сърбия) до Силистра вкл. Да се предупредят всички намиращи се в зоната до 10км от р.Дунав в посочената по-горе отсечка.

Моля да предупредите местната власт, пчеларските организации по места и др. заинтересувани.

Графика е примерен. Промени могат да се налагат по време на работния процес в следствие на влошени метеорологични условия, технически проблеми и/или др. непридвидими фактори. БАБХ ще бъдат своевременно уведомени, ако се налагат промени.

Mateev
09.06.2016, 13:06
Допълнително уточнение, получено в нов мейл:

Във връзка със съобщението, което Ви изпратих вчера и постъпило запитване, Ви уведомявам, че пръсканията ще се извършват в часовия интервал, съгласно действащата Наредба 15 – до 10 часа (чл.5, ал.6, т.5 във връзка с чл.3 ал.3 от наредбата) .

Mateev
09.06.2016, 13:09
Нов мейл с нови пръскания в други региони:

От събота до събота (11.06.2016 – 17.06.2016)
На юг от Благоевград землищата; Общини: Симитли, Кресна; Струмяни; Петрич

От събота до петък (11.06.2016 – 16.06.2016)
СС Летище Войсил
Общини: Марица, Раковски, Родопи, Катуница, Садово, Куклен

solaris60
09.06.2016, 17:36
Те хубаво предупреждават. Ние затваряме пчелина за определеното време, но отровата действа и след това - колкото разбрах -28 дни. Дали е вярно това не знам, но вече почти два месеца като проверявам пчелите и се натъквам на много пило, много търтеи и малко пчели. Тези пчели пило ли да хранят, търтеи ли, да градят основи или да събират мед? Аз си мисля, че като се напръска, този срок от 28 дни, че и повече продължава да действа и пчелите излизайки на следващия, по следващия..... продължават да внасят в кошера от отровното вещество. След всяко активно излитане и облитане има пълзящи пчели из тревата. Пред прелките вече има купчини разлагащи се пчели. Не стига неблагоприятната година за пчеларството, но и държавата се постара активно да допринася за краха на пчеларството в БГ, който си мисля, че ще настъпи през зимните месеци.

Mateev
10.06.2016, 13:18
Още уточняваща информация за пръсканията:

По план кампаниите от Горски извор - Хасково и Войсил- Пловдив ще започнат вторник 14.06.2016. В понеделник следобяд ще бъде уточнено.
От утре 11.06 започва третиране по план от летище Петрич.

НАСКО1976
10.06.2016, 13:28
Над гр.Лом днес от 8.00до 11.20ч. прелетя самолета 4-5 пъти. Пръскат си и не им пука.
Кошерите не съм ги затварял..дано няма жертви, въпреки че се съмнявам.

rainforest
10.06.2016, 15:54
Колега и над населеното място ли пръскат ?

Ангел Йосифов
10.06.2016, 17:02
Да и над населените места.

solaris60
10.06.2016, 19:03
Над гр.Лом днес от 8.00до 11.20ч. прелетя самолета 4-5 пъти. Пръскат си и не им пука.
Кошерите не съм ги затварял..дано няма жертви, въпреки че се съмнявам.

Днес едно хеликоптерче :plane:налази и Страната на чудесата. Всичко заминава по дяволите. Жалко за труда и средствата.:target:

Дамян Дамянов
10.06.2016, 19:06
Днес едно хеликоптерче налази и Страната на чудесата. Всичко заминава по дяволите. Жалко за труда и средствата.

Лошо :( Какви са загубите?

solaris60
10.06.2016, 19:09
Лошо :( Какви са загубите?

От утре ще видим какво ще става. За сега продължават да лазят по земята след излитане и най - вече облитане. Не е нозематоза. Третирани са и през есента и пролетта, ако някой го чопли тази мисъл.
А загубите са пари, пчели, време, мед, восък, клей, нерви, амортизация на колите от блъскането им по пътищата с месеци наред и много други неща. И тази година ПРЕКАЛЕНО МНОГО ТРУД.

Дамян Дамянов
10.06.2016, 19:47
От утре ще видим какво ще става. За сега продължават да лазят по земята след излитане и най - вече облитане. Не е нозематоза. Третирани са и през есента и пролетта, ако някой го чопли тази мисъл.
А загубите са пари, пчели, време, мед, восък, клей, нерви, амортизация на колите от блъскането им по пътищата с месеци наред и много други неща. И тази година ПРЕКАЛЕНО МНОГО ТРУД.

При мен замина летящата пчела. Дано поне да нямаш загинали семейства.
Никой не го е грижа за твоя труд! Сега трябва да ти заплатят всички загуби, но това няма да се случи, освен ако не отидеш на съд. Ей това е справедливост в България!

solaris60
10.06.2016, 20:00
При мен замина летящата пчела. Дано поне да нямаш загинали семейства.
Никой не го е грижа за твоя труд! Сега трябва да ти заплатят всички загуби, но това няма да се случи, освен ако не отидеш на съд. Ей това е справедливост в България!

Това казвам и аз, че заминава летящата пчела и то в тези семейства които са били по - силни в началото. Там се чувства по - осезателно за разлика от тези които са били по - слаби - те сега са по силни, но и те започват да дават жертви, защото както казах по - горе в един от постовете си - отровата продължава да си действа с пълна сила. Загинали семейства нямам, но не е изключено и това да се получи след време, че то само шепа пчели, а търтеи бол. Семействата се изтощават и накрая ще има и летален край. Знам, че никой не го е грижа за моя труд. Просто споделям, защото аз съм от тези които се стараят с малко труд, но на място да получат максимум резултати и ми се получаваше. Но тази година се пребих, а резултата засега е повече от плачевен. На последното няма да ти отговарям. В България СЪД и СПРАВЕДЛИВОСТ. Ха, ха. България. За кой ли път ще кажа, че ме е СРАМ, че съм българин. Който, както иска така да го разбира и да ме съди.

Ivan Mankov
10.06.2016, 21:04
Нещата звучат направо потресаващо ! Миналата неделя са взели проби от 5 говеда на ел.пастир и във вторник ги отстреляха . Това се случва точно на 1 км. от мен .В момента съм на нокти дали просто аероплана няма да прелети а някой кротко да си трае . Тия дни съм на нокти ?! Били третирали локално и от сряда ваксинират, макар. че това е трябвало да стане преди месец ! Съжалявам за загубите на колегите ! Скапана година !

Pavel_Bs
10.06.2016, 21:30
От утре ще видим какво ще става. За сега продължават да лазят по земята след излитане и най - вече облитане. Не е нозематоза. Третирани са и през есента и пролетта, ако някой го чопли тази мисъл.
А загубите са пари, пчели, време, мед, восък, клей, нерви, амортизация на колите от блъскането им по пътищата с месеци наред и много други неща. И тази година ПРЕКАЛЕНО МНОГО ТРУД.

И аз забелязах пълзящите след облитане,но интересното е,че за нашия район не съм получил информация за пръскане.Един от кошерите ми на два пъти през седмица, изхвърляше по две пълни шепи с натровени,агонизиращи пчели,но по другите не видях подобна реакция.Лоша работа.

Mateev
10.06.2016, 21:34
Утре сутринта ще се пръска в общините Петрич и Струмяни от 6 до 10 часа.

tarty
10.06.2016, 21:51
И аз забелязах пълзящите след облитане,но интересното е,че за нашия район не съм получил информация за пръскане.Един от кошерите ми на два пъти през седмица, изхвърляше по две пълни шепи с натровени,агонизиращи пчели,но по другите не видях подобна реакция.Лоша работа.
При нас пръскат редовно за комари.

НАСКО1976
10.06.2016, 21:55
Утре сутринта ще се пръска в общините Петрич и Струмяни от 6 до 10 часа.


Благодаря ти Матеев, че постоянно ни предоставяш актуална информация за пръсканията..., но кажи ни как да предпазим пчелите си?, как да затворим кошерите за цял ден?, какво да направим, като е голям карантинния срок на препарата с който се третира?
Обречени сме..., жалко за невинните създания и за труда положен от нас.
Тази вечер и при мен наблюдавах засилено присъствие на пълзящи пчели пред кошерите.Хванах няколко в шепа, а те се гърчеха, сякаш нещо отвътре ги ядеше...crying;

agro
10.06.2016, 22:26
При нас пръскат редовно за комари.
И какво се случва? Утре и вдругиден и при мен ще пръскат за комари със самолет. Препарата срещу ларвите на комарите ли е, или срещу летящата гад?

Гогол
10.06.2016, 23:34
Те хубаво предупреждават. Ние затваряме пчелина за определеното време, но отровата действа и след това - колкото разбрах -28 дни. Дали е вярно това не знам, но вече почти два месеца като проверявам пчелите и се натъквам на много пило, много търтеи и малко пчели. Тези пчели пило ли да хранят, търтеи ли, да градят основи или да събират мед? Аз си мисля, че като се напръска, този срок от 28 дни, че и повече продължава да действа и пчелите излизайки на следващия, по следващия..... продължават да внасят в кошера от отровното вещество. След всяко активно излитане и облитане има пълзящи пчели из тревата. Пред прелките вече има купчини разлагащи се пчели. Не стига неблагоприятната година за пчеларството, но и държавата се постара активно да допринася за краха на пчеларството в БГ, който си мисля, че ще настъпи през зимните месеци.
Слънчоо....о ,Слънчо ,ама защо си позволил на твоите г,спойци да ходя по не цъфтящи растения ? Когато писах тук ,че имам 7–8 рамки с пило ,пред кошерите има нормален подмор ,а няма пчели –в кошера и летящи ,едно момченце –''капацитет'' в пчеларството надигна вой до бога –видите ли, някой да е виждал пчели да посещават НЕ ЦЪФТЯЩИ РАСТЕНИЯ ? Интересно ми е защо сега мълчи като ...... в нови гащи след като е толкова капацитивен .Знам че ще отнеса много негативизъм за това изречение ,но не можах да се стърпя да не отговоря –пчелата ходи навсякъде ,тя е любопитна ,иска да провери всичко което би ставало за мамбо,дори и изпражнения . В тях намира минерали ,които не може да намери другаде .Това не е към теб Слънчо,просто използвам твоя пост ,прости ми Приятелю ! А ....той ,капацитета се сеща кой е .Дано ,в Страната на ЧУДЕСАТА ДА НЯМА ЕКСЦЕСИИ и Алиса да си хапва чист ,еко мед .ДАНО !

Димитър Бонев
11.06.2016, 11:00
Това, което се прави в момента е пълно безумие.. Все едно да убиеш комара кацнал на бузата с ло пата. Трепят се всичко що лети. Това освен нашите загуби, ще наруши и екоравновесието. Държавните институции грубо нарушават законите. В момента особено след дъждовете всичко цъфти. Ще ни унищожат мамка им. А и начина на уведомяване е меко казано плачевен. Тази седмица ще се пръска, но няма нито час, нито с какъв препарат, нито къде. Направиха ни на маймуни. Научихме голяма част от земеделските производители да ни пазят, но държавните институции не можахме.

solaris60
11.06.2016, 16:32
Защо този процес трябваше да се извърши с пръскане, а не с ваксина индивидуално на всяка крава? Всяка една се води на отчет, а и всеки стопанин е заинтересован да ги ваксинира. Каква е сметката в моя район?
Преди време имаше три сборни стада с по 40-50 говеда и 3 стада на отделни частници с по 60 - 100 глави. Сега тези същите трима драстично са ги съкратили въпреки субсидиите, а сборните са само 6 говеда. Тези 6 говеда струват 2 500 - 3 000 лв. максимум. Аз ги плащам с 12 кошера. 30 - 40 кошера за по - крупните трима частници. Заради 20 000 лв. затриха пчели, продукция, труд, средства, време, нерви.... за много повече. А и щетите продължават да се трупат и както гледам, пчелите няма да могат да се подготвят за зимата и ще стане МОР. Толкова ли беше трудно да вземат ваксината и да я приложат в кратък срок? Нали това им е работата? Държава за чудо и приказ.

sandan
11.06.2016, 16:49
Пръскането в община Струмяни го отложиха за утре сутрин от 6.00 до 10.00.
Посред нощите затваряхме кошери ,но се оказа напразно. Пръскането отложено за неделя. Тази нощ същата акробатика.

Ангел Йосифов
11.06.2016, 17:39
Чудя се,кое е по голямото зло;да напръскат и изтровят летящата пчела или след пръскане да отвориш кошера и пчелите да вкарват отрова в кошера.И в двата варианта ще вкарват,но в първия,отровата ще е в пъти по малко....Какви ли добавки слагат във фуражите за по голям млеконадой.Дали пък те(добавките) не са виновни за болеста......
Днес около 10ч,време прекрасно,нощес е валяло дъжд,но летежът......не е като преди 2 дена.Летящата пчела на половина.Пред кошерите не се забелязва пресен подмор....

nyanakiev
11.06.2016, 18:03
Целта е в БЪЛГАРИЯ да няма говеда на 4 крака а само на 2 крака

радо
11.06.2016, 20:37
Защо този процес трябваше да се извърши с пръскане, а не с ваксина индивидуално на всяка крава?
Защото трябва да се спре разпространението на болестта и да се ваксинират животните в незаразените места.

Ivan Mankov
11.06.2016, 20:57
Преди няколко часа говорих с един роднина, който има 11-12 говеда ! Според него има доста нерегистрирани с по една-две крави и на тях им отказват ваксина, дори срещу заплащане ! Вчера видях да изкарват стада в Балкана, а там се смесват с други от Южна България и ще е манджа с грозде ! Кой ваксиниран,кой не е всички ще лапаме попарата ! Жалка история !

Валентин.
11.06.2016, 20:57
Слънчоо....о ,Слънчо ,ама защо си позволил на твоите г,спойци да ходя по не цъфтящи растения ? Когато писах тук ,че имам 7–8 рамки с пило ,пред кошерите има нормален подмор ,а няма пчели –в кошера и летящи ,едно момченце –''капацитет'' в пчеларството надигна вой до бога –видите ли, някой да е виждал пчели да посещават НЕ ЦЪФТЯЩИ РАСТЕНИЯ ? Интересно ми е защо сега мълчи като ...... в нови гащи след като е толкова капацитивен .Знам че ще отнеса много негативизъм за това изречение ,но не можах да се стърпя да не отговоря –пчелата ходи навсякъде ,тя е любопитна ,иска да провери всичко което би ставало за мамбо,дори и изпражнения . В тях намира минерали ,които не може да намери другаде .Това не е към теб Слънчо,просто използвам твоя пост ,прости ми Приятелю ! А ....той ,капацитета се сеща кой е .Дано ,в Страната на ЧУДЕСАТА ДА НЯМА ЕКСЦЕСИИ и Алиса да си хапва чист ,еко мед .ДАНО !
Тука сме бе Льо-Льо....май ти е домъчнело да се чепкаш с некой. И пак не мой ме убедиш да ти пристана на акъла и да рева и аз......... ПА ДАЛИ ЩЕ ВЛИЗАМ У ТОЯ САЙТ ИЛИ НЕ (И КОГА) НЕ СИ ТИ ЧОВЕКА ДЕТО ЩЕ ГО ОПРЕДЕЛЯ........

okic
11.06.2016, 21:47
Теодор Костов (https://www.facebook.com/teodor.kostov2?fref=nf)
Вчера в 08:42 (https://www.facebook.com/teodor.kostov2/posts/1091078087634180) ·
Здравейте госпожо Танева! Повод да се обърна към Вас ми дава странното поведение на лицата натоварени с изпълнение на заповедта за пръскане на площите по поречието на река Дунав срещу кръвосмучещи. В разрез с наредба №15, вчера 09.06.2016г ми беше съобщено по телефона че днес от 6ч до 10 ч ще се извърши пръскане против комари. Без да се изясни къде, с какъв препарат и с каква техника. Каза ми го кмета на селото, който е получил устна заповед от кмета на общината. След разговор с общинския кмет разбрах че той е уведомен устно от областния управител. Звъннах на областния. От него разбрах подробности.До късния след обяд повечето от колегите с които поддържам контакти или не знаеха изобщо за пръскането или бяха чули от някого, включително и от кметовете на населени места. Искам да внеса яснота че за затваряне на пчелните семейства и предпазването им от отравяне е необходимо време. Това време е предвидено в наредбата. Бяха проведени няколко разговора с един от пилотите на самолета който ще участва в пръскането на площите. По неговите думи ние трябвало да вземем мерки защото сме получили телеграми че ще бъде извършено третиране на площите. Така му било казано. В крайна сметка се наложи да звъним в МЗХ и по тачно в отдел Животновъдство. В 17.10ч ми се обади една госпожа която ми каза че се отлага пръскането за днес 10.06. 2016г . То ще бъде извършено два дни по късно.По тоя начин ни се дава време за реакция. Чудя се какво какво щеше а се случи с 912-те пчелни семейства за които се грижи моето семейство, и десетките хиляди други на колегите ако не бяхме толкова настоятелни. Трябва ли за сметка на един сектор от животновъдството да се загроби друг? Къде се скъса нишката? Защо ние обикновените граждани трябва да контролираме и коригираме беззаконните действия на управляващите?
Пълно безхаберие от страна на чиновниците.

kapanec
12.06.2016, 08:32
Браво колега за упоритостта и находчивостта с която сте постигнали резултат за Вас и колегите във вашия регион.

Ангел Йосифов
12.06.2016, 08:50
Почти съм сигурен,че повечето пари за пръскане ще бъдат откраднати.Вероятността на повечето места да пръскат с чиста водичка е мн.голяма.Разбира се,трябва и да има и жертви.Преди малко говорих с един колега-"минават за втори път и пръскат,но ......комари много и подмор няма"

tsc1
12.06.2016, 09:05
Теодор Костов (https://www.facebook.com/teodor.kostov2?fref=nf)
Вчера в 08:42 (https://www.facebook.com/teodor.kostov2/posts/1091078087634180) ·
Здравейте госпожо Танева! Повод да се обърна към Вас ми дава странното поведение на лицата натоварени с изпълнение на заповедта за пръскане на площите по поречието на река Дунав срещу кръвосмучещи. В разрез с наредба №15, вчера 09.06.2016г ми беше съобщено по телефона че днес от 6ч до 10 ч ще се извърши пръскане против комари. Без да се изясни къде, с какъв препарат и с каква техника. Каза ми го кмета на селото, който е получил устна заповед от кмета на общината. След разговор с общинския кмет разбрах че той е уведомен устно от областния управител. Звъннах на областния. От него разбрах подробности.До късния след обяд повечето от колегите с които поддържам контакти или не знаеха изобщо за пръскането или бяха чули от някого, включително и от кметовете на населени места. Искам да внеса яснота че за затваряне на пчелните семейства и предпазването им от отравяне е необходимо време. Това време е предвидено в наредбата. Бяха проведени няколко разговора с един от пилотите на самолета който ще участва в пръскането на площите. По неговите думи ние трябвало да вземем мерки защото сме получили телеграми че ще бъде извършено третиране на площите. Така му било казано. В крайна сметка се наложи да звъним в МЗХ и по тачно в отдел Животновъдство. В 17.10ч ми се обади една госпожа която ми каза че се отлага пръскането за днес 10.06. 2016г . То ще бъде извършено два дни по късно.По тоя начин ни се дава време за реакция. Чудя се какво какво щеше а се случи с 912-те пчелни семейства за които се грижи моето семейство, и десетките хиляди други на колегите ако не бяхме толкова настоятелни. Трябва ли за сметка на един сектор от животновъдството да се загроби друг? Къде се скъса нишката? Защо ние обикновените граждани трябва да контролираме и коригираме беззаконните действия на управляващите?
Пълно безхаберие от страна на чиновниците.
Ако беше създадена и пусната в действие системата за SMS известяване, за която говорим и Матеев и аз вече няколко години целия този кошмар и бюрократщина би била спестена.
Нещата биха станали за минути в следните стъпки:
1. Влиза отговорния служител за пръсканията от МЗХ в системата и огражда с курсора регионите, в които ще се пръска или има промени във вече посочени региони.
2. Въвежда данните или прави нужните промени.
3. Системата автоматично определя географските координати на регионите и открива всички регистрирани пчелини в тези региони и в 10км зона около тях.
4. Системата вади от базата данни телефонните номера на собствениците на пчелините и кметовете на общините и изпраща уведомителни SMS съобщения, както веднага, така и в деня, преди пръскането.
5. От DLR-ра на съобщенията служителя вижда кои не са получили съобщения (сменени или изключени телефони, неплатени карти и т.н) и изпраща SMS до кметовете на общините за ръчното им уведомяване.
Да, ама не! Защо да е просто, като може да е и сложно!
И още нещо - редно е в такава обстановка МЗХ да има оперативен дежурен, на разположение 24ч в денонощието, който да получава и дава информация за планираните пръскания и настъпващите промени.

валко
12.06.2016, 10:02
Пръскане срещу комари в бургаско се прави от много години и няма отравяния,пръска се рано сутрин около водните басеини към 9 часа спират и даима засегнати летяща пчела са единични броики.Кошерите особено силните око ги затвориш за един ден вътре става страшно горещо пчелите се мъчат да свалят температурата напускат пилото ,подмора е голям не помага и мрежестото дъно а и като гледам кошерите на повечето колеги дълбоки дъна и мрежи няма.Които е затварял пчели в жегите едва ли ще повтори .

tarty
12.06.2016, 18:29
Пръскане срещу комари в бургаско се прави от много години и няма отравяния,пръска се рано сутрин около водните басеини към 9 часа спират и даима засегнати летяща пчела са единични броики.Кошерите особено силните око ги затвориш за един ден вътре става страшно горещо пчелите се мъчат да свалят температурата напускат пилото ,подмора е голям не помага и мрежестото дъно а и като гледам кошерите на повечето колеги дълбоки дъна и мрежи няма.Които е затварял пчели в жегите едва ли ще повтори .
И защо си мислиш,че няма отравяния. От 4 год. всяко начало н лятото, брат ми има загуба на летяща пчела. Пръскат си с въртолетите и не им пука. От кмета знам, че ги задължват, но да споделят пчеларите по черноморието колко пъти са ги птредупреждавали.

distedi
12.06.2016, 21:27
http://ruse-news.com/atakuvat-komarite-v-rusensko-ot-vazduha/

А това е отровата, с която ще се пръска:
http://pcp-bg.com/wp-content/uploads/2014/08/Cytrol-10-4-ULV-informacionen-list-za-bezopastnost.pdf

Интересен ми е карантинният период: 1-4 месеца :mad:thumbdown;:help:

Mateev
13.06.2016, 12:03
Поредният мейл от МЗХ. Публикувам го без изменения и без коментари от моя страна:

Уважаеми колеги,
Уважаеми пчелари,

Изпращам информация относно пръскането които ще се извършват за предотвратяване разпространението на Заразния нодуларен дерматит.

Моля направете всичко възможно информацията да достигне да всички пчелари, с кошери в тези райони.
При получаване на нова информация ще ви информирам своевременно.

С уважение,
Сийка Пеева



Препратено от Галин Михайлов на Марин Маринов, а той от своя страна го препраща в МЗХ на Сийка Пеева, която го препраща на всички пчеларски организации. Ето текста:

Поради влошени метеорологични условия се налага промяна в плана на работа в района по поречието на р.Дунав както следва:

От Силистра до границата на Област Монтана ще се третират площите на 14.06-16.06. При условие, че неблагоприятните условия се запазят, графика се измества напред във времето.
Моля, потвърдете ни, че местната власт, ОДБХ-тата и пчеларите са уведомени. При условие, че не получим потвърждение от БАБХ, изчакваме до получаването му, за да продължим работа.

rosty_sz
13.06.2016, 14:20
Днес вече беше изпратено протестно писмо до Ганчо Ганев. Ще попитам и г-н Матеев от името на всички пострадали и от името на бъдещите такива.
ДО КОГА КАТО ЛИДЕРИ НА НАЦИОНАЛНИ ПЧЕЛАРСКИ ОРГАНИЗАЦИИ ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАТЕ ДА ТЪРПИТЕ ТОВА?
ЩЕ СЕ ПРОТИВОПОСТАВИТЕ ЛИ НА МИНИСТЕРСТВОТО МОЩНО И ЕДИНОДУШНО ЗА ДА ЗАЩИТИТЕ ВСИЧКИ ВАШИ ЧЛЕНОВЕ И КОЛЕГИ?
ТОЛКОВА ЛИ Е ТРУДНО МИНИСТЕРСТВОТО И БАБХ ДА СПАЗЯТ РЕДА ЗА ОПОВЕСТЯВАНЕ И КАК ЩЕ РАЗЧИТАМЕ НА ТЯХ ДА КОНТРОЛИРАТ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА НАРЕДБА 15 СЛЕД КАТО ТЕ САМИТЕ НЕ Я СПАЗВАТ?
НАЦИОНАЛНИТЕ ПЧЕЛАРСКИ ЛИДЕРИ ЩЕ СПРАТ ЛИ МИГНОВЕНО ПОРОЧНАТА ПРАКТИКА СЕЗИРАЙКИ ПРОКУРАТУРАТА АКО НЯМА ЧУВАЕМОСТ В МИНИСТЕРСТВОТО?

Mateev
13.06.2016, 15:30
Ако си мислиш, че някой национален "лидер" може да направи нещо по въпроса, значи жестоко се лъжеш. Аз също те подкрепям и също мога да пиша с дебели червени букви, но дотам. Специално по тровенията на пчелите аз вложих (и продължавам да влагам) много енергия, много пари и много загубено лично време, но резултатите са повече от скромни. Ако някой си мисли, че може да направи нещо повече по въпроса - ами нека да се пробва, а ние ще стоим отстрани и ще го критикуваме с дебели червени букви.

Похвално е, че сте изпратили протестно писмо до Ганчо Ганев, но трябваше да го пратите до МЗХ. И не едно писмо, а 1000. Не че ще има някаква полза, но поне ще можете да се похвалите, че наистина сте положили някакъв труд за общото благо. И като ви се съберат няколко гигабайта документи, по всеки от който сте влагали по 1-2 седмици труд, тогава ще те питам дали ще търпиш критики от хора, които не си мръдват пръста по въпроса, дори и когато ги помолят.

6883

Mateev
13.06.2016, 16:01
Специално за борбата с тровенията на пчелите моето скромно мнение е, че това е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА. Можем да постигнем някакви скромни резултати на хартия с много борба и много усилия, но на практика нещата ще си останат същите още много много години. Сам виждаш, че и мене ме тровят, и в момента водя дело за десетки хиляди лева, защото арендатора отказа да ги плати доброволно. И ще минат години преди да спечеля делото, ако въобще го спечеля. И дори и да го спечеля, не се знае ще получа ли някакви пари, защото ако арендатора е умен, ще изпразни фирмата от пари и ще припише имотите си на роднините. Най-накрая за мене ще останат разходите по делото и една хартийка (съдебно решение), с което мога само да духам супата. Ще го дам на съдия изпълнител, което ще ми струва още 800-900 лв., и после ще чакам 20 години съдията да му удържа от заплатата по 100-200 лева на месец.

За съжаление такива са законите в милата ни родина към днешна дата. Арендаторите (престъпниците) ги знаят и се възползват от тях. По принцип нищо не може да им се направи на бандитите, които са ви завлекли с пари, или са ви причинили големи финансови щети. Нищо, ама наистина нищо, ако се опитвате да си търсите правата по ЗАКОНЕН ПЪТ. Виж по незаконен може, но тука трябва да си развинтите въображението ........

rosty_sz
13.06.2016, 16:24
Написаното с червени букви не е упрек или критика. Искам да се събудим всички заедно и да направим нещо. Първи обаче трябва да са лидерите. Ние можем да си напишем и няколко хиляди писма но тогава за какво сте ни Вие?
Твоят случай е много по различен от това за което става дума сега. Аз се възхищавам на хъса ти съдиш арендатора и да си потърсиш правата. Полза ще има дори и да не спечелиш делото и ти знаеш това. Сега става дума за откровено нарушаване на уведомителния режим и нямат абсолютно никаква правилна стъпка да се защитят защото нарушението е очевадно. Сигурен съм че веднага ще бъде отделен един чиновник който да изпише правилно съобщенията и да ги разпространи. НИЕ ПРОСТО ТРЯБВА ДА ГО ПОИСКАМЕ.
Много ми хареса и поста на Д.Бонев по назад в темата. Това си го мисля от началото на тези безумни пръскания.
Пловдивската организация сте силни. Утре е предвидено да почват във вашите райони, но времето е кофти и ще пръскат пак когато си поискат с оправданието че времето не позволява. Сезирайте прокуратурата и спрете пръскането въобще. Ние сме с вас.
Матеев, разполагаш с управителен съвет. Разпредели задачите, напишете протестно писмо или декларация не вярвам да нямате капацитет за това да се случи дори в рамките на час два.Свържи се с Ганчо и Мишо. Хвърлете томахавките и ни защитете.

Mateev
13.06.2016, 16:54
......Матеев, разполагаш с управителен съвет. Разпредели задачите, напишете протестно писмо или декларация не вярвам да нямате капацитет за това да се случи дори в рамките на час два.Свържи се с Ганчо и Мишо. Хвърлете томахавките и ни защитете.

А защо мислиш, че не го правим. Не сме спирали да атакуваме МЗХ по всички възможни начини. Нали ви описах един случай, в който изправих на нокти МЗХ, ОДЗ и БАБХ заради едно пръскане с хеликоптер в с. Куцина. И това е само един от случаите. Резултатите от нашата борба обаче клонят към нула - това си го признавам честно и почтенно. На практика идеите ми вече се изчерпаха - не знам какво повече може да се направи от това, което вече е направено.

Mateev
13.06.2016, 17:02
Публикувам текста на поредния мейл, пристигнал преди малко от МЗХ. Вярно е, че параметрите на пръсканията в тези мейли са непълни и неточни, но не можем да отречем факта, че поне се опитват някакси да ни информират. Други години и това не го е имало, така че може да се отчете известен малък напредък. Борбата обаче трябва да продължи, и тя според мене ще трае много дълго време с минимални напредъци всяка една следваща година.

Забележете - все пак МЗХ редовно изпращат мейли и аз своевременно ги публикувам. Другите "лидери" дори и това не го правят.

Текст на мейла:

Поради влошени метеорологични условия се налага промяна в плана на работа както следва:

От 11.06.2016 – 19.06.2016
На юг от Благоевград землищата; Общини: Симитли, Кресна; Струмяни; Петрич

От 14.06.2016 – 20.06.2016
СС Летище Войсил
Общини: Пловдив, Марица, Раковски, Родопи, Садово, Куклен

От 14.06.2016 – 21.06.2016
СС Летище Горски извор
Общини: Хасково, Гълъбово, Димитровград, Свиленград, Първомай, Садово, Симеоновград, Харманли, Любимец, Раднево, Опан, Димитриево, Чирпан, Ст. Загора, Братя Даскалови


Поради влошени метеорологични условия се налага промяна в плана на работа
При условие, че неблагоприятните условия се запазят, графика се измества напред във времето.

rosty_sz
13.06.2016, 18:33
Уважаеми колеги от района на Стара Загора и всички от последната точка на горното съобщение, утре в 8,00 се събираме да решим как да прекратим пръсканията до момента в който ни се представи точен график, препарат с който ще се пръска и т.н. и т.н. Срещата ще е в Пчеларски център Южен ( магазина). Заповядайте и моля бъдете точни. Успях да се свържа с директора на БАБХ Стара Загора. За момента той няма официална информация и сега почва да звъни в министерството той е предупреден че сутринта ще е искаме среща с него и обеща да ни приеме.
Предполагам че в 9,00 ще бъдем пред сградата на Областната дирекция по безопасност на храните така че ако някой закъснява ще ни открие там.

Димитър Бонев
13.06.2016, 20:04
Публикувам текста на поредния мейл, пристигнал преди малко от МЗХ. Вярно е, че параметрите на пръсканията в тези мейли са непълни и неточни, но не можем да отречем факта, че поне се опитват някакси да ни информират. Други години и това не го е имало, така че може да се отчете известен малък напредък. Борбата обаче трябва да продължи, и тя според мене ще трае много дълго време с минимални напредъци всяка една следваща година.

Забележете - все пак МЗХ редовно изпращат мейли и аз своевременно ги публикувам. Другите "лидери" дори и това не го правят.
[/COLOR]

Матеев,
След като от МЗХ ти изпращат неточна и непълна информация( същата, която от кметствата ни изпращат и на нас, не ти ли е хрумнало да ги попиташ, защо така грубо погазват нормативната уредба.

rosty_sz
13.06.2016, 20:38
Матеев, другите лидери си нямат медии и няма къде да публикуват уведомителните имейли. Ганчо препраща тези имейли на местните си председатели на дружества, а те уведомяват членовете си. Призовах ви да спрете да се лаете и да ни защитите, обаче това е обречена кауза.
Чудя се какво ли трябва да стане за да се обединим пчеларите и да извоюваме някакви дреболии като уведомителна система за пръскания? Колко семейства трябва да бъдат отровени за да се създаде необходимото напрежение? Предполагам че това трябва да се случи на всеки за да надигне глава и да не казва "Това не е мой проблем". Извинявайте ама МАТЕРИАЛА ни за нищо не става. Не са виновни лидерите ни. Всички ние сме си виновни и си заслужаваме това което ни се случва. Докато стоим с наведена главица и не смеем да потърсим отговорност от никой и само като застанем анонимни зад клавиатурата ставаме Мъже така ще е.

okic
13.06.2016, 20:53
Специално за борбата с тровенията на пчелите моето скромно мнение е, че това е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА. Можем да постигнем някакви скромни резултати на хартия с много борба и много усилия, но на практика нещата ще си останат същите още много много години. Сам виждаш, че и мене ме тровят, и в момента водя дело за десетки хиляди лева, защото арендатора отказа да ги плати доброволно. И ще минат години преди да спечеля делото, ако въобще го спечеля. И дори и да го спечеля, не се знае ще получа ли някакви пари, защото ако арендатора е умен, ще изпразни фирмата от пари и ще припише имотите си на роднините. Най-накрая за мене ще останат разходите по делото и една хартийка (съдебно решение), с което мога само да духам супата. Ще го дам на съдия изпълнител, което ще ми струва още 800-900 лв., и после ще чакам 20 години съдията да му удържа от заплатата по 100-200 лева на месец.

За съжаление такива са законите в милата ни родина към днешна дата. Арендаторите (престъпниците) ги знаят и се възползват от тях. По принцип нищо не може да им се направи на бандитите, които са ви завлекли с пари, или са ви причинили големи финансови щети. Нищо, ама наистина нищо, ако се опитвате да си търсите правата по ЗАКОНЕН ПЪТ. Виж по незаконен може, но тука трябва да си развинтите въображението ........
Има " Молба за допускане на обезпечение на бъдещ иск" и това твоите адвокати ако не са го направили .........

Mateev
13.06.2016, 22:45
Матеев,
След като от МЗХ ти изпращат неточна и непълна информация( същата, която от кметствата ни изпращат и на нас, не ти ли е хрумнало да ги попиташ, защо така грубо погазват нормативната уредба.

Със сигурност ще ги попитам и нещо повече - със сигурност ще им намекна, че този хаос можеше да бъде разрешен с автоматизираната система за оповестяване, която те провалиха. Вместо да я дадат на нас да я направим, и сега да работи, те я дадоха за разработка на БАБХ - тоест беше ясно, че е обречена на провал още в зародиш.

Колкото до гафовете и до непълната и неточна информация - ами то е ясно, че ще бъде така. Представи си че на тебе беше възложено да координираш пръсканията в цяла България и от първа ръка да комуникираш с над 100 човека, един от друг по-некомпетентни и по-незаинтересовани от тебе. Всичките те са луднали и без пчеларите, а какво остава да се съобразяват и с тях. Всичкото това не е работа за живи хора - работа си е за компютър, в който стотици въвеждат информация, други стотици гледат и се синхронизират един с друг, а хиляди биват предупреждавани от сега за след 1 минута за всяка една промяна в сложния процес по координиране на тази колосална задача.

rosty_sz
14.06.2016, 05:08
Мисля че можеше работата да се свърши що годе добре и " на ръка". Министерството просто реши да ни отсвири.
Каква ми е ползата от вчера в 17,00 часа да знам, че през следващите 7 дни има вероятност да остана без пчели?
Сигурен съм, че обществената поръчка за милиони е взета от "наши" хора. Сега просто им предоставят комфорт на работа като не обявяват часове, райони, препарати и т.н. Пък и те пчеларите си нямат стабилна организация, в сезон са, пък и да не са потенциала има за протести е пак толкова.
Какво ли щеше да стане ако за да се спасят пчелите се убиваха крави или се унищожаваха посеви?

tsc1
14.06.2016, 07:50
Не мисля, че в случаи като този емоциите ще помогнат. Трябва трезва оценка на ситузцията и бързи и добре премислени мерки. Както вече писах преди месец, това което се случва можеше да се предвиди с голяма степен на достоверност.
Какви са в момента реалностите:
1. Заразния нодуларен дерматит е опасна за цялото ни говедовъдство болест и ако се допусне разрастването на епидемията, това ще е катастрофа.
2. Възможните мерки за ограничаването и са: унищожаване на вече заразените животни, ваксинация на застрашените или всички говеда и ограничаване до минимум разпространението на болеста чрез кръвосмучещите насекоми.
3. МЗХ не е подготвено за действия при такива мащабни събития, изискващи предварително изготвени и добре обмислени планове и хора, които да ги приведат незабавно в действие. Действа се по скоро стихийно, "на парче" в началото и развитието на събитията изпреварва мерките за противодействие. Няма постоянно, 24 часово събиране на оперативна информация и нейното огласяване.
4. Лошото и силно променливо време не позволява спазването на предварително направените графици за пръсканията и налага честото им променяне според метео обстановката.
5. Не бива да се отрича факта, че МЗХ този път прави много повече за уведомяването на пчеларите с цел минимизация на загубите, но то не може да надскочи сянката си, процедурите по известяване са бавни и неефективни именно поради работата "на ръка".
Какво може да се очаква в рамките на близките 5-10 дни?
Времето да се оправи, дъждовете и гръмотевичните бури значително да намалеят и температурите да се повишат над 30гр.Това означава две неща - всичко, което има крила и перки да бъде вдигнато във въздуха, за да се извършат планираните пръскания и едновременно с това усилен летеж на пчелите заради цъфтежа на липите и всякаквите билки и треви.
Какво може да се направи?
1. Незабавно да се поиска от МЗХ да разгласяват незабавно във всички медии графиците за пръскане по дни и часове, регионите в които ще се пръска и ползваните препарати. Това ще има добър PR ефект и за самото министерство.
2. Пчеларските лидери да се обединят и да тръгнат по медиите с разяснителна работа каква огромна опасност грози пчелините при така създалата се обстановка. Ефекта ще е двоен - ще се заостри общественото внимание към проблема "отравяне на пчелните семейства" и едновремено с това ще държи МЗХ и БАБХ "под пара". Освен всичко друго, трябва да се наблегне и на необходимостта от въвеждането на автоматизирана система за известяване. Сегашната е тромава и неефективна.
И както се казва "Господу помолимся" загубите да са минимални.

solaris60
14.06.2016, 11:47
5. Не бива да се отрича факта, че МЗХ този път прави много повече за уведомяването на пчеларите с цел минимизация на загубите, но то не може да надскочи сянката си, процедурите по известяване са бавни и неефективни именно поради работата "на ръка".
.

Министерството започна да оповестява едва когато се започна да се шуми около тия пръскания. Къде беше то когато Гогол преди два месеца сподели, че измират пчели, къде беше когато преди месец и повече моите пчели започнаха да измират, къде е то когато Рости каза, че измират пчелите. Тогава си пръскаха и се надяваха да се размине, че ние няма да се усетим. Ха дано, ама надали? Усетихме се. Аз лично не съм получил никакво предупреждение от когото и да е било. Пчеларите около мен и ни най - малка представа си нямат какво се получава и защо им измират пчелите. Кой да им каже? Когато им показвам сините букви на Матеев, гледат като малоумници и не вярват, че всичко това им го причинява държавичката, която както винаги са я изненадали.....да не навлизаме в полемики.

Mateev
14.06.2016, 11:52
Нов мейл от МЗХ от преди малко:

Уважаеми колеги,
Уважаеми пчелари,

По информация на д-р Маринов от БАБХ - утре 15 юни се очаква да се осъществят пръсканията в общините от Никопол до Козлодуй.
Пръскането се осъществява само сутрин от 06 – 10 часа
Моля да информирате кметовете на населените места/ пчеларите за да се вземат необходимите мерки за опазване на пчелните семейства.
Моля потвърдете уведомяване на пчеларите.

За допълнителна информация се обръщайте към д-р Маринов от БАБХ: m_marinov@bfsa.bg

Димитър Бонев
14.06.2016, 14:34
Проблема е основно в хаоса, който държавните институции сами създават. Било извънредна ситуация. Дрън, дрън. Създаването на стройна организация не е толкова неосъществимо дори и със сега съществуващите средства на комуникация и уведомяване. При мен например уведомлението изтича утре, но пръскане така и не е осъществено. Ако нямах достъп до информация за това, че няма да се пръска, трябваше всеки един ден от посочените в т.н. уведомително писмо дни да ходя да затварям кошерите и понеже в писмото няма час то това означава денонощно. Или иначе казано вече щях да съм без пчели. Освен всичко друго препарата е силно токсичен и с много голям период на последействие. Така ефекта от затварянето на кошерите е нулев. Дори и да решиш да спасяваш стопанството като преместиш някъде другаде пчелите то пръскането е повсеместно и нямаш шанс. Толкова ли няма друг щадящ препарат, та избраха този? Или може би има и друга далавера.
Щях да ви предложа да ходим да скачаме пред МЗХ, щото само така някой може да се сети, че и ние сме хора, но като се сетя последния път колко се събрахме, чак жал ми стана за пчеларството.

rosty_sz
14.06.2016, 14:49
Министерството започна да оповестява едва когато се започна да се шуми около тия пръскания. Къде беше то когато Гогол преди два месеца сподели, че измират пчели, къде беше когато преди месец и повече моите пчели започнаха да измират, къде е то когато Рости каза, че измират пчелите. Тогава си пръскаха и се надяваха да се размине, че ние няма да се усетим. Ха дано, ама надали? Усетихме се. Аз лично не съм получил никакво предупреждение от когото и да е било. Пчеларите около мен и ни най - малка представа си нямат какво се получава и защо им измират пчелите. Кой да им каже? Когато им показвам сините букви на Матеев, гледат като малоумници и не вярват, че всичко това им го причинява държавичката, която както винаги са я изненадали.....да не навлизаме в полемики.

Първите предупреждения бяха за пръскане с РЕПЕЛЕНТИ. Откровена лъжа разпространена на официална бланка на министерството. Ще пробвам да ги кача след малко.
Да ви кажа как се развиха нещата днес. Събрахме се двайсетина човека сутринта. Написахме писмо до директора на ОДБХ с искане за график за пръсканията и искане да се смени часовата зона от 6.00- 10.00 на пръскания след 20.00 часа. Отидохме до дирекцията като по пътя към нас се присъединиха репортер и оператор от национална телевизия. Оказа се че директора отсъства в момента въпреки че имахме уговорка, но явно не се бяхме разбрали добре за часа. Посрещна ни секретарката която беше силно резервирана и отказа да се обади на директора въпреки че и обяснявахме колко са спешни нещата. След няколко минути и бяха казали че долу има доста хора и телевизия и я заварих вече да разговаря с директора. Беше ми даден телефона да разговарям и изясних нещата. Директора нямаше информация за никакви пръскания и много се учуди, че въобще ще има такова пръскане защото ваксинацията в района е преминала, а и вече е имало пръскания, а и нови заболели животни няма. В крайна сметка се разбрахме да изчакаме да се свърже с министерството. След няколко минути бяхме поканени да влезем и бяха получили информация. Гоооооолям смях, бяха получили същия мейл който ние имахме от предния ден. Стана доста конфузно и се започнаха едни обяснения. Заместникът беше изключително начетен човек и ни много деликатно ни обясни, че нищо повече не могат на този етап да получат като информация и нищо повече за сега не могат да направят. Тръгнахме си с идеята да продължим нещата директно в София ползвайки националната си организация. Ганчо не си вдигаше телефона и явно все още не го прави, защото председателя не се е обадил че се е свързал. Вчера едно от нашите момчета е говорило с него и той е казал, че нищо не може да се направи ама да пробваме. Всички които се бяхме събрали бяхме бесни и предполагам това ще преосмислили членството ни в националната организация. Направихме и телефонна консултация с адвокат, според който прокуратурата няма отношение при нарушение на наредба а не на закон. Това не знам до колко вярно но вече всички го бяха обърнали на бясно псуване до десето коляно на всякакви политици, ръководители и т.н. и искарата за борба вече беше доста поизгаснала. До жалба в прокуратурата така и не се стигна. Сега още псуваме и чакаме да се появи график.

Mateev
14.06.2016, 15:07
Предполагам след цялата тази твоя одисея сега вече започна да разбираш защо нещата с пръсканията стоят така. Поздравления - вече си изминал едно от 100-те стъпала по пътя към върха. Остават още 99. Най-интересното обаче ти предстои когато се изкачиш на самия връх. Там вече ще имаш поглед върху цялостната картинка, и след като я видиш, ще получиш пълно осъзнаване за безнадеждноста на всичко, с което си се захванал, и което си направил, за да изкачиш тези 100 стъпала.

И ще осъзнаеш, че виновни за всичко са хората, хората и пак хората. Всички хора с техните си лични тарикатлъци, егоизъм, незаинтересованост и мързел. Не говоря само за властимащите, а и за целия държавен административен апарат, както и за всички останали, имащи нещо общо с проблема - арендатори, авиатори и дори пчелари.

Ти очакваш една огромна група от хора (може би 100 000 човека) да работят задружно и синхронно по разрешаване на един единствен проблем, но как това да се случи, след като всеки един от тези хора си има други, по-важни за него си лични проблеми. Говоря за всички, дори и за пчеларите, които на един протест не можеш да ги изкараш. Самият ти също нямаше да се активираш, ако в списъка за пръскане не беше попаднала и Стара Загора.

rosty_sz
14.06.2016, 15:17
Имам теория по въпроса с тези пръскания, но тя не е за споделяне във форума.

Матеев, учтива молба, не ме закачай днес особено със назидателен тон, че ми е много нервно и ще се скараме и ще изречем неща за които после ще съжаляваме.

Mateev
14.06.2016, 15:56
Не съм искал да те назидавам нито съм искал да те обидя с нещо. Прото искам да ти кажа, че си тръгнал по път, който други вече са го извървяли. И че тепърва ти предстои колкото повече се стараеш да направиш нещо добро на пчеларите, толкова по-много да те критикуват и оплюват. Просто трябва да започнеш да свикваш, защото вече си от другата страна на бариерата. Вече си от страната на активистите, които си скъсват гъза да работят за неблагодарните пчелари.

Колкото до държавния административен апарат - ами той така работи и ти днеска го видя. В цялата структура от няколко хиляди човека, които уж трябва да знаят за наредба 15 и да я изпълняват, едва ли ще се намерят 10 човека, които да са я прочели, и сред тези 10 няма нито един, който да се кани да я спазва. Това е, и ти днеска го разбра от собствен опит. Предполагам разбра и това, че публикувайки тези мейли дефакто аз свършвам работа, която 1000 други отговорни служители не са я свършили и нямат никакво намерения да я свършат.

Предполагам че вече си разбрал и елементарния факт, че НЯМА СРЕЩУ КОГО ДА СЕ БОРИШ. При толкова силно размита отговорност между 10 000 човека на практика ВИНОВЕН НЯМА или по-точно ВИНОВНИ СА ВСИЧКИ, което си е едно и също.

Ганчо правилно ти го е казал - НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ. Аз ти го казвам същото. Наредба 15 не работи. Никой, ама наистина никой не се интересува от нея. Каквото и да се направи в момента по проблема, ефекта от него ще е нулев. Дори и от пчеларски протест ефекта ще е нулев, ако въобще успеем да го съберем.

Димитър Бонев
14.06.2016, 18:34
Съжалявам, че не можах да намеря текстовете в закона, но ме нагазиха одитори и нямаше как да продължа, но по памет в ззр имаше точно описано как се прави авиационно третиране и кой носи отговорност. Така, че ако сте решили да търсите отговори по-рано ще се опитам да ви цитирам членовете от закона на които да се опрете.

rosty_sz
14.06.2016, 18:39
Помагай ако може. Утре почват и при вас.

Димитър Бонев
14.06.2016, 20:25
Утре няма да е, защото не са пуснали полетен план. Но в Северна България има пуснати три, т.е. три пръскачки ще летят. Много ми е интересно, как в другиден ще започнат пръскане, след като уведомяването им изтича или пак в нарушение ще ни уведомят утре в пет часа вечерта.
Освен всичко друго текстовете закона за пчеларството(че.32 и чл.33) са тези, които уреждат пръсканията, така че наредба15 е частта която урежда правилата, които да се спазват при прилагането на този закон. На практика нарушаването на наредбата де Юре е нарушаване на закона и адвокатите би трябвало добре да знаят това.
Сетих се и нещо друго. След като имате отравяне, защо масово не сезирате постоянните комисии. Интересно ще е да се види каква ще е реакцията им. Те са задължени да направят предвидените процедури.

rosty_sz
14.06.2016, 20:33
Тези полетни планове обществено достъпни ли са
Благодаря за подсказката за чл.32 и чл.33

Димитър Бонев
14.06.2016, 20:39
Не са. Нямам и аз пряк достъп до тях.

Димитър Бонев
14.06.2016, 20:55
Мислих, че закона зарастителна защита ще ни е от полза, но реално тези пръскания не попадат под неговото действие, което ни оставя да се определи самонасочване закона за пчеларството, но и това не е малко.

jdrumev
14.06.2016, 21:01
Утре няма да е, защото не са пуснали полетен план. Но в Северна България има пуснати три, т.е. три пръскачки ще летят. Много ми е интересно, как в другиден ще започнат пръскане, след като уведомяването им изтича или пак в нарушение ще ни уведомят утре в пет часа вечерта.
Освен всичко друго текстовете закона за пчеларството(че.32 и чл.33) са тези, които уреждат пръсканията, така че наредба15 е частта която урежда правилата, които да се спазват при прилагането на този закон. На практика нарушаването на наредбата де Юре е нарушаване на закона и адвокатите би трябвало добре да знаят това.
Сетих се и нещо друго. След като имате отравяне, защо масово не сезирате постоянните комисии. Интересно ще е да се види каква ще е реакцията им. Те са задължени да направят предвидените процедури.

В кои градове ще са тия планове?Ловеч и силистра?

Димитър Бонев
14.06.2016, 21:07
Нямаше никакви уточнаващи данни.

Гогол
14.06.2016, 21:45
Тука сме бе Льо-Льо....май ти е домъчнело да се чепкаш с некой. И пак не мой ме убедиш да ти пристана на акъла и да рева и аз......... ПА ДАЛИ ЩЕ ВЛИЗАМ У ТОЯ САЙТ ИЛИ НЕ (И КОГА) НЕ СИ ТИ ЧОВЕКА ДЕТО ЩЕ ГО ОПРЕДЕЛЯ........
Твоята май стана като в поговорката–Гузен ,негонен бяга .Или –Разлай кучетата,пора сам ще излезе . Или –Папунека където и да отидел,все му миришело . Ама никой , абсолютно никой не ти е забранил къде и кога да влизаш и излизаш ,да пишеш ,да обиждаш от безсилие пред истината за свое оправдание, да се правиш че имаш амнезия /впрочем може наистина да си получил амнезия/.Предпочитам да не влизам в твоя тон ,защото уважавам колегите ,които пишат в тази много сериозна и важна тема за нас ,пчеларите . Така че , дотук .

Валентин.
14.06.2016, 21:52
Твоята май стана като в поговорката–Гузен ,негонен бяга .Или –Разлай кучетата,пора сам ще излезе . Или –Папунека където и да отидел,все му миришело . Ама никой , абсолютно никой не ти е забранил къде и кога да влизаш и излизаш ,да пишеш ,да обиждаш от безсилие пред истината за свое оправдание, да се правиш че имаш амнезия /впрочем може наистина да си получил амнезия/.Предпочитам да не влизам в твоя тон ,защото уважавам колегите ,които пишат в тази много сериозна и важна тема за нас ,пчеларите . Така че , дотук .
На къв език да ти обеснявам....аз проблеми с пръскане нямам. Аре напалвай с 200......

cvetkovski84
14.06.2016, 22:07
Чл. 32. (1) Физически и юридически лица, които провеждат дезинфекционни и дезинсекционни дейности с използване на продукти за растителна защита и препарати за дезинфекция и дезинсекция, задължително предвиждат мерки за опазване на пчелите от отравяне.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности се уреждат с наредба на министъра на земеделието и храните.

Чл. 44. (1) Който не спазва мерките за опазването на пчелите от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности, определени по реда на чл. 32, се наказва с глоба от 3000 до 5000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 8000 до 10 000 лв.

И сега въпросът е кой трябва да се глоби.

МЗХ или фирмата ,която пръска.

tsc1
14.06.2016, 22:18
Чл. 32. (1) Физически и юридически лица, които провеждат дезинфекционни и дезинсекционни дейности с използване на продукти за растителна защита и препарати за дезинфекция и дезинсекция, задължително предвиждат мерки за опазване на пчелите от отравяне.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности се уреждат с наредба на министъра на земеделието и храните.

Чл. 44. (1) Който не спазва мерките за опазването на пчелите от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности, определени по реда на чл. 32, се наказва с глоба от 3000 до 5000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 8000 до 10 000 лв.

И сега въпросът е кой трябва да се глоби.

МЗХ или фирмата ,която пръска.

Изобщо си е интересен казуса когато тези мерки се възлагат от държавата в пандемична ситуация дали това законодателство е приложимо.

cvetkovski84
14.06.2016, 23:17
Или краен вариант е да правим като животновъдите дето водят говеда и др.

Ние да караме кошери с пчели. Тогава и жандармерията няма да може да ги спаси :)

Mateev
15.06.2016, 14:02
Нов мейл от МЗХ:

Уважаеми колеги,
Уважаеми пчелари,

Препращам съобщение за приключване на пръсканията по поречието на Дунав!

Текст на прикаченото съобщение:

Обработката с инсектицидни средства по река Дунав приключи днес 15.06.2016

С уважение,
Dr. Marin Marinov

rosty_sz
15.06.2016, 17:49
Днес са пръскали между Крепост и Узонджово - Хасковско. Самолетите са летяли доста ниско и са пръскали в деретата и по рекичките.
За Стара Загора е обявено че ще се пръска с Ротрин 200 с активно вещество циперметрн, предполагам на всякъде се пръска с това. Днес е забелязан и самолет да идва от северна БГ и да отива към Димитровград.

Димитър Бонев
15.06.2016, 18:04
Утре ще се пръскат частиците край с Цалапица идесет километрова зона около тях.

solaris60
15.06.2016, 18:29
Майка ми съобщи, че в Страната на чудесата отново е бръмчал самолет.:plane: Направил е само 4 - 5 обиколки. Ха, ха.... слаба работа.:boi: Ейййййййййй, избихте ми пчелите бе ГЛУПАЦИ.:target:

jdrumev
15.06.2016, 18:34
колегите от БЯЛА русенско получилиха писма, че ще се пръска при тях

ivo111
15.06.2016, 19:03
По последнa информaция, утре ще пръскaт в селaтa: Трилистник, Мaноле и Белозем, в общ. Мaрицa, обл. Пловдив.

iliew
15.06.2016, 20:27
Майка ми съобщи, че в Страната на чудесата отново е бръмчал самолет.:plane: Направил е само 4 - 5 обиколки. Ха, ха.... слаба работа.:boi: Ейййййййййй, избихте ми пчелите бе ГЛУПАЦИ.:target:

Това е Лудият шапкар, да знаеш! ;)

solaris60
15.06.2016, 21:21
Това е Лудият шапкар, да знаеш! ;)

Не знам луд ли е шапкаря или не, но аз вече наистина ще полудея. Егати, за да спасят 5 умрели от глад крави ми оставиха кошерите с по една шепа пчели. Е па тия ще ги стрелям, ако ми паднат без да ми мигне окото. Скапана държава от всякъде. Боклуци неграмотни.

tsc1
15.06.2016, 21:32
.... Е па тия ще ги стрелям, ако ми паднат без да ми мигне окото. Скапана държава от всякъде. Боклуци неграмотни.
За стрелба по нисколетящи самолети и хеликоптери препоръчвам употребата на "Игла" или "Стрела". Наше, родно производство и са безотказни!:ae:

solaris60
15.06.2016, 21:45
За стрелба по нисколетящи самолети и хеликоптери препоръчвам употребата на "Игла" или "Стрела". Наше, родно производство и са безотказни!:ae:

А знаеш ли къде се произвеждат като ги препоръчваш?

galin_f
15.06.2016, 22:23
Безумна работа...
До сега с никое друго занимание не съм се вбесявал така както сега.
Кои е този мързеливец дето не му се занимава един гравик да напише по населени места кога точно се пръска и да се представи.
То е ясно, че ще има щети, но когато са тотални е най-неприятно.
Стоиш и чакаш просто да се случи...

Спазват ли поне часовете за пръскане? То е ясно, че ако въобще се разбере на кого кога ще му напръскат кошерите, ще е в последния момент.

tsc1
16.06.2016, 07:29
А знаеш ли къде се произвеждат като ги препоръчваш?

Знам, ама там продават само "на едро", а в последно време на битака не съм виждал.

galin_f
16.06.2016, 08:12
Че какъв е проблема, че продават на едро. Те ще трябват много.
Шегуваме се тук, но на някои вече им се плаче. Нищо чудно и на други да им се доплачи.

rosty_sz
16.06.2016, 08:24
Галине, стягай се тези дни ще минават през Средец. Следя ги по всякакви канали и дано успея да предупредя колегите от района.
Днес бяха от Узунджово до Харманли.

rosty_sz
16.06.2016, 08:45
Току що получих летателните планове за вчера и днес. Малко подир дъжд качулка ама...

Различните цветове предполагам са плановете на различните самолети.
Както се вижда третират течението на Марица.

Ясно се вижда че днес вече работят 5 самолета и тази информация е потвърдена от още две места. Днес ще свършат с Марица и от утре явно ще тръгнат на север от Димитровград или ще се пръснат по обявените други точки. Така или иначе от утре Старозагорска област ще е под прицел.

rosty_sz
16.06.2016, 09:06
В момента летят над Трилистник. Самолета е минал ДВА ПЪТИ над селото като е летял доста високо и е бил със ПУСНАТИ ДЮЗИ. Колегите са заснели клипове и е много възможно да ги видим и по ТВ.
ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ В РАЙОНА СА БЕСНИ. Самолетите не са се съобразили и с вдигнатите бели флагове. Всички се молят да ги спаси умерения вятър в обратна посока.

Mateev
16.06.2016, 09:19
Току що получих летателните планове за вчера и днес. Малко подир дъжд качулка ама.......Тези планове са изпратени вчера в края на работното време от БАБХ на МЗХ и на отговорни лица от засегнатите региони. Тъй като обаче държавните служители стриктно спазват кодекса на труда и не работят в извънработно време, то всички са научили за тези планове чак днес сутринта. Същото важи и за МЗХ - мейла съм го получил в 08:21 сутринта.

Какво се получава на практика - мудната и незаинтересована държавна администрация обрича на загиване хиляди кошери, защото служителите не са свикнали да работят дори и 1 час след работното време. И това в условия на бедствена ситуация, когато се нанасят щети на пчеларите за стотици хиляди левове. В резултат на това ни изпращат плановете за пръскане тогава, когато вече е късно да се направи каквото и да било. Това не е просто МЪРЗЕЛ и НЕЗАИНТЕРЕСОВАНОСТ - това е ПОДИГРАВКА С ПЧЕЛАРИТЕ. Поне да не ги бяха изпращали тези планове със задна дата, а сега това си е чиста проба ИЗДЕВАТЕЛСТВО.

Не знам как спят спокойно тези мурдарски държавни служители, след като знаят, че благодарение на техния кеф да си се приберат в къщи навреме, са предизвикали фалита на десетки пчелари.

Вижте часовете на изпращане, препращане и най-накрая на получаване, което вече е след дъжд - качулка:

6907

solaris60
16.06.2016, 09:31
Знам, ама там продават само "на едро", а в последно време на битака не съм виждал.

Колега, виждам, че се опитваш да остроумничиш, но в случая все едно аз да ти предлагам електронни разработки. Ако не си разбрал какво искам да ти кажа ще се опитам пак.;)

tsc1
16.06.2016, 10:14
Колега, виждам, че се опитваш да остроумничиш, но в случая все едно аз да ти предлагам електронни разработки. Ако не си разбрал какво искам да ти кажа ще се опитам пак.;)
Не знам за остроумниченето, можеш наистина да се опиташ да обясниш как и кого ще стреляш. Май си взел на мушката не когото трябва! И вместо да пишеш празни приказки и закани, по-добре се опитай като Матеев, Рости и Бонев да помогнеш с нещо!

IVO 80
16.06.2016, 10:55
Има ли някой възможност от колегите да даде координати на някой който може да даде планове за пръскане по райони, а не по общини. В община Струмяни, обл.Благоевград има около 20 села, а са дали график че ще пръскат от 11 до 19 юни в общини Сандански, Струмяни, Кресна,Симитли и Благоевград, като това не върши никаква работа. Не можеш да ги затваряш всеки ден от цялата седмица. Правих опити да говоря в ветеринарните доктори-казват : -затваряй ги че ще пръскат! Питам в общината и там само са чули че ще пръскат! Ако някой има връзка с познати работещи към водачите на хелипоптери, пак ще е от полза да дадад инфо. Поне на тях им задават някакъв маршрут на пръскане. Ако Матеев или някой друг от колегите имат позиции да опитат да накарат някой "запознат държавен ОРГАН" за качат инфо за планове за пръскатето по села/в съответната община/, а не по общини иначе само ще си псуваме и обираме негативите! Прав беше и един друг колега който каза, че "убиват" комарите с правата лопата. По безумна "операция" на бях чувал....досега...

Mateev
16.06.2016, 11:36
Нов мейл, получен днес в 11:09 часа:

Уважаеми колеги,
Уважаеми пчелари,

Графиците за пръсканията се правят от страна на изпълнителя на мероприятието и се съгласуват с централно управление на БАБХ (в качеството им на възложител), които уведомяват по съответния ред!

Аз Ви препращам получената от БАБХ информация, за да сте информирани и Вие.

Малко обяснение по предходното съобщение което Ви изпратих:
Картата от 15 .06. показва третираните вече площи, извършено на 15 юни – вчера.
На картата от 16 юни е показана траекторията на петте летателни машини, които ще извършат пръсканията.

Графика за пръсканията, който получих от БАБХ Ви препратих на 13 юни (можете да го видите в прикачения файл)!

При получаване на допълнителна информация ще Ви я препращам!

С уважение,
Сийка Пеева

Към мейла са прикачени двата файла с картата на вчерашните и днешните пръскания, както и плана, който вече е публикуван в тази тема. За всеки случай го публикувам още веднъж:

От 11.06.2016 – 19.06.2016
На юг от Благоевград землищата; Общини: Симитли, Кресна; Струмяни; Петрич

От 14.06.2016 – 20.06.2016
СС Летище Войсил
Общини: Пловдив, Марица, Раковски, Родопи, Садово, Куклен

От 14.06.2016 – 21.06.2016
СС Летище Горски извор
Общини: Хасково, Гълъбово, Димитровград, Свиленград, Първомай, Садово, Симеоновград, Харманли, Любимец, Раднево, Опан, Димитриево, Чирпан, Ст. Загора, Братя Даскалови

6909
6908

solaris60
16.06.2016, 11:37
Не знам за остроумниченето, можеш наистина да се опиташ да обясниш как и кого ще стреляш. Май си взел на мушката не когото трябва! И вместо да пишеш празни приказки и закани, по-добре се опитай като Матеев, Рости и Бонев да помогнеш с нещо!

Ха, ха...а аз се чудех - защо kuline се държи враждебно с теб? Останалото ще ти го напиша на лични.

rosty_sz
16.06.2016, 12:06
Новия мейл който Матеев публикува е резултат от разговора ми с г-жа Вазелова (директор отдел животновъдство в министерството) по телефона днес. От мен тя научи че БАБХ се оправдават, с министерството, че не дава информация, а всъщност информацията трябва да идва от БАБХ. До колкото разбирам случая ще достигне до министърката. Заради това недоразумение в мейла се описва добре, че госпожа Пеева препраща информация която идва от БАБХ.
Очаквам графиците за утре и като (ако) ги получа веднага ще ги кача.
Ето ви и видео от днес което показва как се извършва пръскането. Нарушени са всички възможни правила. Вижда се много добре и поставения бял флаг, а е имало и един който се развява ръчно и въпреки това дюзите не са били затворени. Колегите над които се случи това ме увериха, че ще направят всичко възможно прокуратурата да се занимае лично с този пилот.
https://youtu.be/se_6UV0g288

galin_f
16.06.2016, 12:52
Благодаря на всеки дал информация.
Безумно е ръководни личности да нямат информация.
Директора на БАБХ Стара Загора към момента няма подробен график, информация лично от него.
Разни други висши и не толкова служители в различни институции които трябва поне да са чули и те да не знаят.
Не ми се мисли, че умишлено не казват.
Държавна тайна се оказа това публично действие.
В момента се извършва престъпление от всякъде заради мързел или нехайство.
Заради малко старание и неспазване на законите много хора губят хиляди левове.
Със сигурност има поне един които може да информира своевременно, но това не се случва.
Остава и летателните планове да ги правят сутринта на летището върху коляно с цигара в едната ръка. Което няма как да се случва.
Каква ли не съм я мислел:
Дори да ги преместя, но на каква база да прецениш къде няма да пръскат месец напред като няма информация.
Склонен съм да ги затварям всяка вечер до обяд, ама като мине един път да опраши по никое време и пак си изгорял. Защото и това не се спазва.
Вече мисля да пратя по едно циганче да дежури на летищата и докладва пък аз ще се направя нещо да не пръска ако не е оповестено.
Водим война с държавата в която плащаме данъци…

rosty_sz
16.06.2016, 13:59
Получихме плановете за утре след малко ще съм на компа и ще ги кача

IVO 80
16.06.2016, 14:08
Благодарности на Матеев за усилията, които полага за да уведоми колегите....Но, както се вижда от прикачения файл, към мейла-за 20 "планирани" общини са изпратили план на машините за пръскане в 3-4 от тях...А за другите!!! Нека ако някой има инфо за община Сандански и Струмяни да пише. Не мога да повярвам че се извършва това умишлено унищожаване на пчелините!!! А и на никой ли не му пука от властимащите, че това пръскане е напълно неефективно срещу комарите...е да де, срещу пчелите е друга работа!!!

rosty_sz
16.06.2016, 14:23
План за пръскане за утре 17.06 от летище Горски извор. Различните цветове са различните самолети.

Mateev
16.06.2016, 14:43
Да, и аз го получих. Ето го мейла от 14:44 часа:

Уважаеми колеги,
Уважаеми пчелари,

Препращам информация от БАБХ с карта на зоните, които ще се пръскат утре – 17 юни!
С уважение,

Сийка Пеева

6911

IVO 80
16.06.2016, 15:21
Колеги дайте инфо за област Благоевград, звънях на тел. за регионалната дирекция на агенцията по храните.Естествено никой не отговаря. Ако можете на насочите към кой да се обърнем, пак ще е от полза.

galin_f
16.06.2016, 16:05
Браво
Вече има положително развитие.
Но похвалата не е за чиновниците на които това им е работата и не я вършат навреме или въобще.
Този резултат е плод на усилията на хора на които не им е задължение това!
Сега незнам дали се сещат, че утре трябва да оповестят леетателните планове за събота, неделя и понеделник. Защото както е напекло и те почиват ще се мъчат на някои плаж. И колко му е в понеделкик следобед да се похвалят къде са пръскали. Което и без тях ще сме го разбрали.

rosty_sz
16.06.2016, 16:45
Току що разговарях отново с министерството и им напомних, че идват почивни дни. Дано се организират някак че като гледам точно тогава ще са наред Стара Загора, Братя Даскалови и Чирпан.

Като гледам пръскат над реките и където е имало заболели крави. Можем да очакваме да пръскат течението на Съзлийка. Заболели животни на юг от Стара Загора имаше в Бяло Поле и Воденичарово. Имаше и в Дълбоки. За Чирпан и Братя даскалови не се сещам къде ми казаха че има заболели животни.

solaris60
16.06.2016, 17:27
Тези мейли за предупреждение да се затварят кошерите са само хвърляне на прах в очите на колегите пчелари. Затваряш ги днес и само си мъчиш пчелите, а действието на препарата е 28 дни. А утре? Внесения прашец от тези дни допълнително удължава срока. Гледат ни в очите и ни лъжат. Нямало график, нямало план. Всичко се извършва с желязна дисциплина - точно и ясно. Не знаели били. Те ли не знаят?

rosty_sz
16.06.2016, 17:55
Действието не е 28 дни. Това е карантинен срок. Обозначава периода на ПЪЛЕН разпад. Тоест след 28 дни ако някое животно е къпано с циперметрин няма да има никаква следа от препарата. Иначе препарата спира да действа много по рано, още при първите разпади на съединението, в случая с циперметрина приложен с пръскане този срок е максимум 30-40 мин.

solaris60
16.06.2016, 18:20
Действието не е 28 дни. Това е карантинен срок. Обозначава периода на ПЪЛЕН разпад. Тоест след 28 дни ако някое животно е къпано с циперметрин няма да има никаква следа от препарата. Иначе препарата спира да действа много по рано, още при първите разпади на съединението, в случая с циперметрина приложен с пръскане този срок е максимум 30-40 мин.

Да, да. Напълно съм съгласен. Само дето резултатите не са съвсем такива. Без значение дали е действие или карантина. Важното е, че вече втори месец откакто са започнали да измират пчелите и края все още не се вижда. Месец и половина си бях в отпуск и виждам тази картина. Прекратих отпуската си и вече не ходя на пчелина. Не ми се гледа повече това, колкото и да съм корав. На края на месеца ще ида и ако има някакъв живот - добре, ако ли не - майната му. След тези :plane: от миналата седмица мисля, че ще намеря ПЪЛЕН разпад. drinks;Да живее държавата и всички нейни кадърни управници.

rosty_sz
16.06.2016, 18:41
Мнооого е гадно. Писах вече за подозренията ми за отравянето посредством прашеца който е третиран с отрова. Подозирам че и сега така ще стане. 30-40 мин ще се мре от първото действие на препарата, а после ще има изчезване (дезореантиране) на пчели от последействието на полуразпаднатата отрова внесена с прашеца. Дано да не е така, но да не бъдем прекалени оптимисти, НЕГАТИВЕН ЕФЕКТ ЩЕ ИМА. ПРЕДСТОИ МНООООГО ТЕЖКА ЗИМА.

galin_f
16.06.2016, 20:09
Не са ми основно занимание пчелите и съм поел ангажименти които нетрябва да отменям.
Ама като гледам, че до петък вечер няма да ме опрашат. Както нямат мед и са леки като ги затворя малко ми трябва да препаля ивекото. Голяма галимация ще си отворя, но само да съм сигурен, че в община Мъглиж и Гурково - Твърдица няма да се пръска, сменяме жителството.
Сега търся сигурна информация и хващам гората.

Георги 1974
16.06.2016, 20:24
Скоро четох че пръскането с отрови мори не само летящите пчели ами внесен с прашеца не само мори и нелетящите а ми и при преработката на прашеца не може да става добре ферментацията в перга (много по важна от прашеца 7:1 това са аминикиселините които се натрупват в корема и главата и от тях зависи продължителността на живота и имунитета на пчелите като свърши умират природата го е изчислила спрямо летателните часа на пчелата).
Тезата с недобрата перга обяснява защо пчелите 1-2-3 години се развиват добре например в рапицата ама после фокуса не става получава се слаби семейства който не могат току така да се оправят.
Дали е вярно не знам само споделям а и не помня дали ставаше въпрос за инсектициди, хербециди или пестициди.

vesboy
16.06.2016, 21:05
До колко може да се вярва на тези летателни планове? За утре 17ти е дадено да се пръска само в едно село в община Димитровград .а днес всички в община Димитровград ни уведомяват,че утре ще пръскат по всички села в общината ....:(

galin_f
16.06.2016, 21:54
Обявено е,че пръскат от две-три летища през тези дни а си правят труда да дават информация само за едно и то в последствие.
До сега само за един ден са дали и то почти в последния момент.
Явно е много сложно това високо квалифицирано деиствие.
Едвам смогват горките.
Дават си малко зор само за там където се натиска най-много. Другите щом не се оплакват на високо ниво значи са спокойни за бъдещето, което е сигурно.

Цеко
16.06.2016, 21:55
Добре сте си вие на юг, предупреждават ви и даже летателни планове ви спускат. При нас на север (по точно на северозапад) мълвата се предаваше между колеги от уста на уста и цирка беше по голям. 4 дена затварях и отварях от 6 до 10 часа над 150 кошера, но така и не видях самолет да прелита наблизо въпреки че съм в 10 км зона до Дунав......чак после се усетих че 4000 кв км не се третират така лесно за 4 дни по 4 часа на ден, но поне си раздвижих райберите на кошерите :bigsmile:

jdrumev
16.06.2016, 22:01
Най лошото е в тия пръскания е пчелите да не попаднат облака,100% смъртност.24 часа му е силата на препарата ако е тоя който писа колега вчера.
Само се чудя защо ще спасяваме кравите като масово се вкарва мляко от полша и сега от скоро германски кашкавал който се преработва в наши мандри и става с етикет бг

jdrumev
16.06.2016, 22:08
Тук има колеги от Русе и се чудя що не пишат нищо по темата.Намерили са цаката да не се пръска при тях,но нека обяснят какво трябва да се направи.В обласна дерекция май се пуска нещо.

Цеко
16.06.2016, 22:29
Тук има колеги от Русе и се чудя що не пишат нищо по темата.Намерили са цаката да не се пръска при тях,но нека обяснят какво трябва да се направи.В обласна дерекция май се пуска нещо.
Чух че при тях ще се пръска след като прецъфти липата, т.е. края на юни???

Дамян Дамянов
16.06.2016, 22:34
Утре ще затварям :(
Цялата операция ще протече така:
Ще пусна пръскачки, които да пръскат на облак и ще се моля да има достатъчно налягане.
Вече съм го правил един път и имаше ефект. НО ако продължават да летят, тогава слагам мрежа на прелките и махам капаците(на таванките имам вентилация).
Ако просто ги затворя, на 100% съм сигурен, че за 1 час ще умрат. Семействата са много силни и няма начин да издържат. Предполагам, че с мъглата от вода, температурата на въздуха ще падне до 15-20 градуса максимум.

distedi
17.06.2016, 07:50
Чух че при тях ще се пръска след като прецъфти липата, т.е. края на юни???


Има една местност около Русе - "Лесопарк Липник" (Текето) и само там ще се пръска след като прецъфтят липите. Останалите места по Дунав ги опръскаха без да има подробна информация и пчеларите тук бяха в пълно неведение. Тези дни ще видя какво се е случило с моите пчели.

galin_f
17.06.2016, 08:19
Тази вечер им слагам по една мрежа за прополис и с мрежестото дъно дано изкарат ареста.
Пък за после каквото им е писано...

Димитър Бонев
17.06.2016, 13:42
Днес и мен ме поръсиха. Без уведомление естествено. Добре че колегата като разбрал маршрута на полетите ми звънна, но вече беше късно.Коато стигнах до пчелина самолетите вече бяха във въздуха. Пчелите отдавна летяха за прашец. Обикновено маршрутите ги обявяват в 6-6:30 непосредствено преди излитането и то само за зони където е необходимо разрешение, а по това време пчелите вече се връщат от първите си полети.Затворих и отпред стана страшно.Вдигнах по тревога сутринта колегите на които имах номерата , но след дъжд качулка. Колегата питал пилота дали са предупредени пчеларите, а отговора бил че всички знаят???? Знаят ама друг път. Никой не беше предупреден.

galin_f
17.06.2016, 13:58
Гимнастика правим, гимнастикаааааа и то художествена.
Тренираме за олимпиадата, но дали ще се класираме…
Май пак късметът ни няма да сработи.

rosty_sz
17.06.2016, 16:20
Колеги получих плановете за пръсканията от летище горски извор за 18.06 и 19.06

solaris60
17.06.2016, 17:19
Днес и мен ме поръсиха. Без уведомление естествено. Добре че колегата като разбрал маршрута на полетите ми звънна, но вече беше късно.Коато стигнах до пчелина самолетите вече бяха във въздуха. Пчелите отдавна летяха за прашец. Обикновено маршрутите ги обявяват в 6-6:30 непосредствено преди излитането и то само за зони където е необходимо разрешение, а по това време пчелите вече се връщат от първите си полети.Затворих и отпред стана страшно.Вдигнах по тревога сутринта колегите на които имах номерата , но след дъжд качулка. Колегата питал пилота дали са предупредени пчеларите, а отговора бил че всички знаят???? Знаят ама друг път. Никой не беше предупреден.

Този им начин на действие ме навежда на мисълта, че са изпуснали контрола над ситуацията и сега действат без да се съобразяват с каквото и да било. Но в крайна сметка ще стане, че хем пчелите и много други видове ще избият, а и кравите ще изтребят в даден момент. Ще смачкат два сектора от раз плюс екологичното равновесие.

galin_f
17.06.2016, 19:55
Летателни планове, ала-бала...
Да се надяваме, че са верни и се спазват.
Сега престигам в с.Средец и още не съм си видял кошерите и един с перка на гърба ме посрещна. Прелитя по-близо до Ястребово посока изток- запад. Далеч ми беше и не видях дали пръска, ама ще разберем дали е, да се надяваме, че просто се разхожда.
Добре, че ми е добре психикара иначе щях да натъпча едно бренике в чешмата и да премеря една сврака прелитаики между мен и него. Пък да му мисли свраката... Коражлии са като знам колко луд народ има по тези земи.

rosty_sz
17.06.2016, 21:17
Летателни планове, ала-бала...
Да се надяваме, че са верни и се спазват.
Галине , скъсах си задника за да ги получавам тези картинки и както виждаш съм единствения в БГ който ги разпространява. Малко уважение не е излишно.

galin_f
17.06.2016, 22:14
Упрека ми не е насочен към никои от форума, пчелар и най-малко към теб лично. Дори съм отправял и скромни похвали. Извинявам ти се! Но и си го изтъкувал неправелно. В момента на всички ни е напрегнато и нервно.
Знам какво е да се бориш с държавата и чиновници изпитвал съм го лично и продължавам да го изпитвам.
Аз също съм личност която не търпи държавни тъпотии и ако не се занимавах основно с друго щях да съм деен по темата, но за съжаление калкулатора показва днес за какво ще си използвам денонощието. Имам приятел които е близък с директора на БАБХ Стара Загора още първия ден го чухме и разбрах, че не го мисли много и няма да мога да отделя време за дълга офанзива която правиш ти. Отговора му беше, че още няма точни планове и бля, бля политически изрази. Звънял съм и другъде но не ми се разправя.
Проблемът е че чиновник не си върши навреме работата и просто я няма информацията.
Иначе и в министерството мога да се обадя и на Живко кмета и на военните от противовъздушна, но проблемът е че само ще си приказваме общи приказки защото това което търся го няма. Да не забравяме че освен познати всички тези също са чиновници. Прави се в последния момент.
Поздравления на всеки направил нещо по въпроса и помогнал дори и с малко.
Ще се радвам като приключи одисеята независимо с какъв край да почерпя, дори и да се включа във финансовите разходи.

Не сме врагове, че да се нападаме. В момента врага ни е общ.

jdrumev
17.06.2016, 23:25
Току що ходих на пчелина на обход.Бради на прелката огромни.Ако дойде някой и ми каже как да ги затворя и не ги изморя от задушаване ще му стисна ръката

tarty
17.06.2016, 23:50
Току що ходих на пчелина на обход.Бради на прелката огромни.Ако дойде някой и ми каже как да ги затворя и не ги изморя от задушаване ще му стисна ръката
Смени си кошерите, за да го избегнеш този проблем за напред. Сещам се за варианта-отгоре слагаш мрежа за комари с един ластик да го държи и махаш капака и таблата. Може да добавиш и един, два магазина още, да имат място.

jdrumev
17.06.2016, 23:55
в момента са на 2 магазина но това за таблата е идея и то много добра.

rosty_sz
18.06.2016, 05:26
Упрека ми не е насочен към никои от форума, пчелар и най-малко към теб лично. Дори съм отправял и скромни похвали. Извинявам ти се! Но и си го изтъкувал неправелно. В момента на всички ни е напрегнато и нервно.
Знам какво е да се бориш с държавата и чиновници изпитвал съм го лично и продължавам да го изпитвам.
Аз също съм личност която не търпи държавни тъпотии и ако не се занимавах основно с друго щях да съм деен по темата, но за съжаление калкулатора показва днес за какво ще си използвам денонощието. Имам приятел които е близък с директора на БАБХ Стара Загора още първия ден го чухме и разбрах, че не го мисли много и няма да мога да отделя време за дълга офанзива която правиш ти. Отговора му беше, че още няма точни планове и бля, бля политически изрази. Звънял съм и другъде но не ми се разправя.
Проблемът е че чиновник не си върши навреме работата и просто я няма информацията.
Иначе и в министерството мога да се обадя и на Живко кмета и на военните от противовъздушна, но проблемът е че само ще си приказваме общи приказки защото това което търся го няма. Да не забравяме че освен познати всички тези също са чиновници. Прави се в последния момент.
Поздравления на всеки направил нещо по въпроса и помогнал дори и с малко.
Ще се радвам като приключи одисеята независимо с какъв край да почерпя, дори и да се включа във финансовите разходи.

Не сме врагове, че да се нападаме. В момента врага ни е общ.

До 22-23.06 ще е така. Нервите ще са опънати до край. Мръсни гадове. Залагат живота на цялото ми семейство " на карта" заради бездушието си и нежеланието да си свършат работата.
Поздрави.

Димитър Бонев
18.06.2016, 05:41
Снощи ме предупредиха, че днес и утре, ще продължат пръскането около мен. В момента пръскачката ръси около селото, но като гледам няма да успее да напръскани и утре пак ще трябва да моря пчелите в тая жега.

ch.atanasov
18.06.2016, 06:06
Смени си кошерите, за да го избегнеш този проблем за напред.

Ееее как бре, туй да не са долни гащи.:bigsmile:

vasill83
18.06.2016, 08:03
И при мен е същата работа тая сутрин във 04,00 бради големи не можах да ги прибера и не ги затворих

rosty_sz
18.06.2016, 18:16
Летателните планове стават все по безумни. Два дни не можеха да покрият една тънка ивица върху Обрутище. Преди това два дни едвам свършиха долното течение на Марица. Сега ако забелязахте за утре какви огромни площи дават, а вече имам и за понеделник и пак такива огромни площи дават. Ето плана за понеделник 20.06.

Димитър Бонев
19.06.2016, 05:18
И при мен вече трети ден пръскат. Вчера даже бяха два самолета. Колегите като получат информация ми звънят, но това е общо взето малко преди излитане на самолета. Добре че поне за втория и третия ден ме предупредиха от кметството. Проблема е,че пръскат всичко наред, а в момента има доста състояща растителност включително и слънчоглед. Ще видим в следващите дни какви ще са щетите.

rosty_sz
19.06.2016, 06:26
Току що разговарях с колега в обявен район за пръскане за днес. Самолетите са там. Имало и един хеликоптер. Пръскало се наред. Неговите думи бяха "движат се като комбайн". Така че може да се вярва на плановете които ми дават. Следете информацията и взимайте мерки.

solaris60
19.06.2016, 07:39
И при мен вече трети ден пръскат. Вчера даже бяха два самолета. Колегите като получат информация ми звънят, но това е общо взето малко преди излитане на самолета. Добре че поне за втория и третия ден ме предупредиха от кметството. Проблема е,че пръскат всичко наред, а в момента има доста състояща растителност включително и слънчоглед. Ще видим в следващите дни какви ще са щетите.


Току що разговарях с колега в обявен район за пръскане за днес. Самолетите са там. Имало и един хеликоптер. Пръскало се наред. Неговите думи бяха "движат се като комбайн". Така че може да се вярва на плановете които ми дават. Следете информацията и взимайте мерки.

Не знам какви мерки ще вземете, но картинката е ужасяваща не в момента когато пръскат, защото не виждате последствията веднага, а след това, когато детелината която сте изкосили гладко оживее от пълзящи пчели.

rosty_sz
19.06.2016, 07:54
Мерките трябва да ги вземем всички заедно. Няма начин да си мълчим и да се получат нещата. Да ревем във форума не е решение. След няколко дни самолетите ще си идат от района. Пострадалите ще останат сами в борбата си. Няма да постигнат нищо. Останали те кажат " не ме интересува, да се оправят".
Никога не съм вярвал че пловдивчани ще се дадът така лесно. Явно много съм ви надценявал.

tsc1
19.06.2016, 09:04
Мерките трябва да ги вземем всички заедно. Няма начин да си мълчим и да се получат нещата. Да ревем във форума не е решение. След няколко дни самолетите ще си идат от района. Пострадалите ще останат сами в борбата си. Няма да постигнат нищо. Останали те кажат " не ме интересува, да се оправят".
Никога не съм вярвал че пловдивчани ще се дадът така лесно. Явно много съм ви надценявал.
Моите уважения за адекватната и разумна позиция, която заемаш в тази трудна ситуация. А тя е наистина такава - имаме рядко срещана и сложна ситуация. Ще продължа разсъжденията от предишния си пост, тъй като вече и се вижда края и е време за изводи.
Защо ситуацията е уникална?
1. Пръскането не е редовното - с пестицити, хербециди и др., то е предизвикано от една опасна зараза, която е в състояние да унищожи огромно количество едър рогат добитък и да нанесе непоправими щети на българското животновъдство
2. Всички мероприятия, свързани с ограничаване на тази зараза и минимизиране на загубите са инициирани, организирани и провеждани от държавата, а не от частни лица - арендаторите. Те са с национален обхват и зад организацията им стои не отделно лице, а цялата държавна машина - МЗХ, областни и общински ръководства, летателна техника и персонал, РВД и още куп други, за които ние даже и не знаем.
3. Пръсканията се извършват на големи територии в едни силно променливи и почти непредсказуеми метеорологични условия - дъждове, силни ветрове и гръмотевични бури. Това прави предварителните графици почи неизпълними, налага чести промени, понякога от днес за днес. Същевременно е впрегнат огромен ресурс от хора и техника, както и големи райони с възможни щети.
Какви изводи могат да се направят от цялата кампания?
1. Държавата като цяло не е достатъчно добре подготвена за такива едромащабни действия - няма предварителни планове за действие, няма оперативен щаб с 24-часово дежурство, които да събира и разпространява адекватно данни за непрекъснато променящата се обстановка. Информацията, която се подава към пчеларите е непълна и закъсняла.
2. Самите пчелари нямат единна и добре организирана система за бързото разпространение на тази информация и предварителна нагласа за действие съобразно обстановката. Да не говорим за технически решения, позволяващи дистанционно затваряне и отваряне на прелки или други възможни защитни действия.
3. Нормативната уредба (наредба 15, Закона за защита на пчелите, Закона за защита на растенията и др.) не третира достатъчно действията и отговорностите на всички при подобна ситуация.
Какво трябва (според мен) да се направи?
1. Сега, след приключване на офанзивата без бавене, докато нещата са още пресни да се проведе разширена среща между пчелари, МЗХ, БАБХ, пилоти и представители на РВД за анализ и набелязване на мерки за минимизиране на загубите на пчеларите. Няма да е продуктивно да се търсят виновници и да се искат наказания, още по-малко да се стига до съдебни дела. Но задължително трябва да се постави въпроса за парични компенсации - на пострадалите да се изплатят суми за възстановяване на пчелните семейства!!! Както държавата дава пари на краварите за всяка умъртвена крава, така трябва да заплати и за всяки унищожен кошер. Само така може да се говори за някакво справедливо и равнопоставено третиране на пострадалите!
2. Трябва отново, с оглед на сегашните събития да се анализира и да се предложат адекватни промени в нормативната уредба. Това не бива да се проточва във времето, за да може тези промени да са в сила за следващия сезон.
3. Пчеларските организации, независимо от тяхната многобройност и разединеност трябва да намерят начин за бърза и оперативна връзка по между си за разпространяване на информация, касаеща всички пчелари. Очевидно е, че държавата в лицето на БАБХ няма скоро да създаде автоматизираната система за регистрация и оповестяване.

В тази тема има няколко много интересни и ползотворни идеи, но върху тях ще пиша в друг пост, когато отново прочета цялата тема.

rosty_sz
19.06.2016, 09:23
Пръскането днес е приключило в 9,00. Случайно или не не са пръскали един блок с цъфнал слънчоглед. Стига ли са до него и са обръщали, но дали така им е било по координати зададено или са го направили заради цъфтежа само можем да гадаем.


Верни са нещата в горния пост, но спешната среща след приключване ще изглежда мноооооого смешно в нашите очи. Подир дъжд качулка. Ще направя и аз изводи, но нека да си тръгнат самолетите.

tsc1
19.06.2016, 09:30
.........
Верни са нещата в горния пост, но спешната среща след приключване ще изглежда мноооооого смешно в нашите очи. Подир дъжд качулка. Ще направя и аз изводи, но нека да си тръгнат самолетите.
Желязото се кове, докато е горещо! И мерки трябва да се вземат, за да не се превърне следващия дъжд в унищожителен порой.

rosty_sz
19.06.2016, 09:35
Така е, прав си и бих участвал в такава среща, но в очите на обикновения пчелар ще е голям смях.

Димитър Бонев
19.06.2016, 13:44
Мерките трябва да ги вземем всички заедно. Няма начин да си мълчим и да се получат нещата. Да ревем във форума не е решение. След няколко дни самолетите ще си идат от района. Пострадалите ще останат сами в борбата си. Няма да постигнат нищо. Останали те кажат " не ме интересува, да се оправят".
Никога не съм вярвал че пловдивчани ще се дадът така лесно. Явно много съм ви надценявал.

Защо смяташ че сме се предали. Всички сме потърпевши. ОБДХ са изолирани от процеса и дори и те не получават коректна информация. Институциите действат хаотично и със сигурност отговорните лица не са си направили труда да прочетат законите. За съжаление няма как да спрем пръскането. Но не мислим да оставим нещата така.

rosty_sz
19.06.2016, 13:58
Еми не казвате нищо. Не търсите подкрепа. Имам познати в района не казват да се предприема нещо. Въобще не очаквах, че ще допуснете такова безумно пръскане. Мислех че ще неутрализирате безумието в зародиш.
До мен достигна информация, че дори председателя ви е спрял да отговаря на повиквания по телефона преди първото пръскане.

Истински се надявам да не оставите нещата така. Определено не се заяждам. Провокирам ви нарочно дано не се сърдите.

slavi 13
19.06.2016, 14:36
И при мен беше така вчера. Бради от пчели пред прелката. Температура около 36 градуса.
Махнах им чекмеджетата под мрежестото дъно. И ги засенчих, така, че слънчев лъч да не ги види след 14 часа.
Слаби са кошерите, против прегряване, които ползвам.
И им дадох няколко пити да градят.
Само не ме питайте колко мокър бях след прегледа, пчелите бяха агресивни.

vasilevsa
19.06.2016, 15:51
И при мен беше така вчера. Бради от пчели пред прелката. Температура около 36 градуса.
Махнах им чекмеджетата под мрежестото дъно. И ги засенчих, така, че слънчев лъч да не ги види след 14 часа.
Слаби са кошерите, против прегряване, които ползвам.
И им дадох няколко пити да градят.
Само не ме питайте колко мокър бях след прегледа, пчелите бяха агресивни.
Слави, Варе в своята книга препоръчва при формиране на брада леко да се вдигне връхния капак и да се подпре с нещо.

Димитър Бонев
19.06.2016, 16:51
Еми не казвате нищо. Не търсите подкрепа. Имам познати в района не казват да се предприема нещо. Въобще не очаквах, че ще допуснете такова безумно пръскане. Мислех че ще неутрализирате безумието в зародиш.
До мен достигна информация, че дори председателя ви е спрял да отговаря на повиквания по телефона преди първото пръскане.

Истински се надявам да не оставите нещата така. Определено не се заяждам. Провокирам ви нарочно дано не се сърдите.

Не е така. Ако сме могли да направим нещо,сме го направили. Вие успяхте ли да спрете пръскането? Не. И ние се пробвахме и резултата е същия. За съжаление както Матеев писа нищо не зависи от нас. Единственото което ни остава е да се опитваме да намираме информация и да предупреждаваме. Колкото до председателя,разбере ли къде ще се пръска звъни на ред. Ако на някой не е вдигнал си е било чиста случайност.

solaris60
19.06.2016, 17:38
Както държавата дава пари на краварите за всяка умъртвена крава, така трябва да заплати и за всяки унищожен кошер. Само така може да се говори за някакво справедливо и равнопоставено третиране на пострадалите!


Само, че нещата тук стоят по друг начин. В случая няма загинали кошери. Достигат до крайност, но се стараят да се съвземат. Няма как при проверка да се докаже. А това е най удобния начин за властимащите да се изплъзнат. Както и ще стане. Загубите са огромни по мащаб, но никой няма да получи и лев за тия отравяния. Пийте по една студена вода и се молете всичко да приключи.

tsc1
19.06.2016, 18:11
Само, че нещата тук стоят по друг начин. В случая няма загинали кошери. Достигат до крайност, но се стараят да се съвземат. Няма как при проверка да се докаже. А това е най удобния начин за властимащите да се изплъзнат. Както и ще стане. Загубите са огромни по мащаб, но никой няма да получи и лев за тия отравяния. Пийте по една студена вода и се молете всичко да приключи.
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се."
Остап Бендер
За тия с примиренческата позиция - кладенци със студена вода дал Бог.

solaris60
19.06.2016, 19:16
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се."
Остап Бендер
За тия с примиренческата позиция - кладенци със студена вода дал Бог.

Това, че си се нагълтал с фрази като сврака с топли л...а не значи, че нещата ще се оправят с НАСЪСКВАНЕ на пчеларите. Пак казвам: няма с какво да докажеш, че си пострадал от пръсканията. Няма как да ти зачетат загубите, макар и колосални. То е лесно да стоиш от страни на огъня, да хвърляш барут в него и да се радваш на искрите. В един друг пост бях краен, сега съм бил пък с примиренческа позиция. На теб май не може да ти се угоди.

П.П. Що не си гледаш старинките и пенсийката, ами си тръгнал да се разправяш с пчеларските ни несгоди?

kuline
19.06.2016, 19:44
П.П. Що не си гледаш старинките и пенсийката, ами си тръгнал да се разправяш с пчеларските ни несгоди?

Стааарост - нерадост!

tsc1
19.06.2016, 20:15
Това, че си се нагълтал с фрази като сврака с топли л...а не значи, че нещата ще се оправят с НАСЪСКВАНЕ на пчеларите. Пак казвам: няма с какво да докажеш, че си пострадал от пръсканията. Няма как да ти зачетат загубите, макар и колосални. То е лесно да стоиш от страни на огъня, да хвърляш барут в него и да се радваш на искрите. В един друг пост бях краен, сега съм бил пък с примиренческа позиция. На теб май не може да ти се угоди.

П.П. Що не си гледаш старинките и пенсийката, ами си тръгнал да се разправяш с пчеларските ни несгоди?


Стааарост - нерадост!


Вероятно от Ваша гледна точка сте прави, но е въпрос на начин на мислене и на характер.
А за Вас имам специален поздрав:

https://www.youtube.com/watch?v=Ai5u53L3Rcg
Пускайте си го всяка вечер след третата ракия, действа успокояващо.

solaris60
19.06.2016, 20:35
Вероятно от Ваша гледна точка сте прави, но е въпрос на начин на мислене и на характер.
А за Вас имам специален поздрав:

Пускайте си го всяка вечер след третата ракия, действа успокояващо.

Оффффффф..............започне ли човек да изкуфява му дай само песнички на Васко Кръпката да слуша. :bigsmile: Пусни си и Лили Иванова. По ще ти подхожда.

П.П. Хайде да се придържаме към тази тема: Предупреждение от МЗХ за пръскане в почти цялата страна.

kuline
19.06.2016, 20:40
Пускайте си го всяка вечер след третата ракия, действа успокояващо.

Ха, ха, ха та ние си имаме жени да ни успокояват, при теб обаче май тази опция липсва.

Дамян Дамянов
19.06.2016, 20:45
Ха, ха, ха та ние си имаме жени да ни успокояват, при теб обаче май тази опция липсва.

Който, както се уреди :laughing:


https://www.youtube.com/watch?v=dF8qPEbBxoo

solaris60
19.06.2016, 20:56
Който, както се уреди :laughing:



tsc1, какво ще кажеш за избора на Дамянов? Само като го пуснах и се заредих на секундата, а твоето като го пуснах и добре, че съм добре с акъла иначе щях да се застрелям сам.:bigsmile:

tsc1
19.06.2016, 20:59
Оффффффф..............започне ли човек да изкуфява му дай само песнички на Васко Кръпката да слуша. :bigsmile: Пусни си и Лили Иванова. По ще ти подхожда.

П.П. Хайде да се придържаме към тази тема: Предупреждение от МЗХ за пръскане в почти цялата страна.
Лили Иванова ти я отстъпвам! Никога не се е дореждала до плейлистите ми. А иначе с последното съм съгласен. Давайте идеи какво трябва да направят именно пчеларите за решаване на проблема с пръсканията. Защото темата е твърде бедна от към предложения и идеи.

tsc1, какво ще кажеш за избора на Дамянов? Само като го пуснах и се заредих на секундата, а твоето като го пуснах и добре, че съм добре с акъла иначе щях да се застрелям сам.http://pchelari.com/forum/images/smilies/bigsmile.gif
PS Е какво да кажа - всяко поколение с вкусовете си! Няма лоша музика. Мацките от клипа са добри, но твърдостта на рока ми идва малко в повече. Не си падам по "металургията".
А Васко ти го пуснах заради текста, заслушай се. Ти си интелигентен човек и се надявам да ме разбереш.

solaris60
19.06.2016, 21:00
Хайдеееее, е....е м....а и на тази тема. Дамянов идвай си на работното място и действай. А нали знаеш - хонорара в моята сметка. ;)

solaris60
19.06.2016, 21:05
Давайте идеи какво трябва да направят именно пчеларите за решаване на проблема с пръсканията. Защото темата е твърде бедна от към предложения и идеи.

Бедна е наистина, защото "простите" пчелари разбраха, че нищо няма да им помогне каквото и да правят, а само ти умника не разбра. Поне не ги дразни. Достатъчно им е тежко. А и толкова работа им се създаде по пчелините, че им е само до теб.

Дамян Дамянов
19.06.2016, 21:05
tsc1, какво ще кажеш за избора на Дамянов? Само като го пуснах и се заредих на секундата, а твоето като го пуснах и добре, че съм добре с акъла иначе щях да се застрелям сам.:bigsmile:

Може пък това да му хареса. Само да не ми иска превод :)


https://www.youtube.com/watch?v=HVxt-Qr8ml0

galin_f
19.06.2016, 21:27
Днес един хеликоптер летеше не по пплан. Мина си баш през село в 8:10 на 300-400 метра от кошерите ми в посока запад-изток, но не видях да пръска. А по план пръскат отдругата страна на съседното село посока юг-север.

Моята комбинация за спасение днес беше. Мрежесто дъно, плодник, два магазина (до сега си бяха така), празен плодников корпус какъвто набарам, мрежа за прополис, капак.Още вечерта им махна капаците, сутрента ги затворих и сложих капака повдигнат на 3-4см. До обяд си бяха относително спокойни. Следобед им прекратих отпуската и ги пратих да се тровят. Предимството на мрежата за прополис освем за проветрение събра всичката пчела която е нощувала навън. Нуклеусите добре, че не са препълнени, с мрежесто дъно температурата до хранилката достигна 40 градуса.

Имам заселен един стар 10 рамков Дадан с падащо дъно с кръгъл отвор на един магазин. В името на науката и помощ на колеги го жертвах и го затворих и него като си е без екстри. Еми много издушена пчела, три сантимерта на дъното. Изчистих дъното и не съм го отварял. Жив е, но ближе рани и не се знае дали ще се оправи. Не се сетих да го накича с термометри.
Извода е КОЛЕГИ ТАКИВА КОШЕРИ ПО ДОБРЕ ДА СЕ ТРОВЯТ ОТ ПРЪСКАНЕТО ОТ КОЛКОТО ДА СИ ГИ УБИВАМЕ САМИ. Загубите в случая нама да са само изтровена летяща пчела, но и вътрешно кошерна и прегрято пило.
Съдестично постъпих, но мога да си го позволя ако това помогне на някои.

Утре пак ще пръскат до мен и пак ще има гимнастики.

tsc1
19.06.2016, 21:28
Може пък това да му хареса. Само да не ми иска превод :)


https://www.youtube.com/watch?v=HVxt-Qr8ml0

Това определено ми харесва повече, може би поради умело вкараните елементи на кънтри музиката.

rosty_sz
19.06.2016, 21:48
Бонев, мислите ли по въпроса за лолективен иск, за щета и пропуснати ползи?

Дамян Дамянов
19.06.2016, 22:45
Бонев, мислите ли по въпроса за лолективен иск, за щета и пропуснати ползи?

Имаш ли доказателства, че пчелите са умрели от препарата?
Ако имаш: Районна прокуратура, жокер към ЕС и после Страсбург.

rosty_sz
20.06.2016, 05:10
Има доказателства че самолетите е летяха многократно с пуснати пръскачки над населени места и над пчелини. Има доказателства за разпръскване на цъфнали растения. Експертиза би казала недвусмислено че щети във пчелините няма начин да няма, а как ще се оценят вече е друг въпрос.
Общо взето трудна работа и беше далеч по-добре ако ги бяхме спрели за момент и принудили да спазят закона. До там ние не можахме да се преборим както и никой друг. Тук мигновено се събрахме двайсетина човека и направихме някакви напъни, но тези които знаеха, че се събираме и за какво бяха поне двойно. Журналистите питаха няма ли протести в други градове и по този национален въпрос не се ли подготва национален протест и ме досрамя да им отговоря.

tsc1
20.06.2016, 05:59
Имаш ли доказателства, че пчелите са умрели от препарата?
Ако имаш: Районна прокуратура, жокер към ЕС и после Страсбург.

Ако хипотезата на Рости, че препарата има голямо последействие и се внася в кошерите с пчелния прашец и нектара, а после продължава да трови пчелите е вярна, то доказателствата са все още в кошерите. Никой ли не даде събрани по надлежния ред проби от умрелите пчели в лабораториите??? Пръскания ще има още тази седмица и не е късно.

rosty_sz
20.06.2016, 12:28
Получих плана за утре 21.06.

vesboy
20.06.2016, 17:42
http://www.dimitrovgrad.bgvesti.net/news/393514/Pchelari-ot-dimitrovgradsko-pretarpyaha-zagubi-ot-praskaneto-sresthu-nodularen-dermatit

rosty_sz
20.06.2016, 18:33
Предупреждение имаше тук, във фейса ги пуска съпругата ми и на сайта на пчеларски център южен който ползваме и като сайт на организацията. Всички тези предупреждения бяха на добра воля от мен и не бяха официални, както трябва да стане по закон. Служителите в БАБХ си починаха в неделя и предполагам се поразходиха из плажовете, а сега хората са със загуби за десетки хиляди левове.
Поредно доказателство, че да се чете форума е много полезно;) и че фейса понякога може да се ползва и за полезни неща.

Съжалявам за загубите на колегите.

galin_f
20.06.2016, 19:46
Тези до 21-ви няма да насмогнат да приключат. Аз ли ги изтървах или в Стара Загора още не са пръскали. Тук в базата имам няколко броя за проба и вниманието ми е насочено към другите.

rosty_sz
20.06.2016, 20:19
Няма съобщение за гр.Ст. Загора. Ставаше дума за общини и определено не за цели общини, а за някакви части. Утре или е последно или има още един и да се махат че .....

tsc1
20.06.2016, 21:00
Днес по новините съобщиха, че има нови огнища - в Ямболско и Ловешко.

solaris60
20.06.2016, 21:06
Днес по новините съобщиха, че има нови огнища - в Ямболско и Ловешко.

Както ви казах и преди, ще изтровят пчелите и след това ще унищожат и кравите.

kuline
20.06.2016, 21:23
Както ви казах и преди, ще изтровят пчелите и след това ще унищожат и кравите.

И биволите, че и троловете, които са паразити по своята същност, а в "нашия" форум са на почит.

rosty_sz
21.06.2016, 16:31
Ето схемата за пръскане за утре

rosty_sz
21.06.2016, 16:33
Надявам се утре да е последното пръскане и да се разкарат от района вече. Ако това се случи утре ще обобщавам и опитам да извадя някакви изводи на глас.

Cvetomir
22.06.2016, 12:06
Rosty благодаря ти за информацията която пускаш , няколко дни карах приятели да проверяват във форума да знаем дали ще пръскат около нас ! На мен ми е интересно кой носи отговорност ако се напръска пчелина и аз не съм уведомен от длъжностно лице , кмета на населеното място ли е задължен , ветеринарния лекар на пчелина или някоя друга институция ? От май до сега не съм уведомен за нито едно пръскане , около мен , сигурно сме най-био и еко района в света . Веднъж видях да пръскат около мен и се наложи сам да се оправям , но колко пъти не съм видял ... И пак да попитам някой знае ли кой носи отговорност ако не съм уведомен за пръскане в района на пчелина ? От приятел разбрах , че са кръжали самолетите миналата седмица около тецовете и към 9;30 са спрели .

donn75
22.06.2016, 13:43
Rosty от мен също огромно благодаря за летателните планове които пускаше.Благодарение на тях успяхме да затваряме кошерите.Срокът на пръскане за община Димитровград беше удължен до 25.06.Надявам се ,че ще успееш да ни информираш за новите летателни планове.

rosty_sz
22.06.2016, 15:55
Преди малко прочетох горния пост и проверих за втори път днес. ДА наистина срокът е удължен и за това не беше информирани дори директора на БАБХ Стара Загора. Очаквам всеки момент да получа плановете за третиране, но няма да имам обхват няколко часа и ще мога да ги кача след 21,00. По рано ще се появят в фейс бук страницата на пчеларски център Южен.
Много тъпо, форума знае повече за пръсканията възложени от министерството на БАБХ, от директора на областен БАБХ в чийто район се пръска. БЪЛГАРИЯ.

Mateev
22.06.2016, 18:15
Днес не е имало нов мейл от МЗХ, така че не чакайте по-нова информация от вече известната.

rosty_sz
22.06.2016, 18:25
Това е летателния план за пръсканията за утре 23.06

Mateev
23.06.2016, 14:18
Летателен план за пръсканията на 24.06 (петък) - този път от летище Гоце Делчев:

7009

Също така получих мейл, че всички пръскания по поречието на р. Дунав са приключили.

iuli1971
23.06.2016, 16:01
Да,точно така.Ветеринаря преди малко звънеше.Утре пръскане в Сатовча и Плетена.

Mateev
23.06.2016, 16:09
Ето грубия график за следващата седмица:

План на работа както следва:

От 24.06.2016 – 01.07.2016
От Летище Гоце Делчев ще се третират както следва:
Землищата на Общини: Сатовча, Доспат (на юг от яз. Доспат), Хаджи Димово, Гоце Делчев, Гърмен.

Ето още веднъж летателния план за утре (24.06.2016 г.):

7009

Mateev
23.06.2016, 16:16
А ето и плана за днешния ден, който вече е остарял. Състои се от два файла, единия от които вчера го е публикувал Ростислав от Стара Загора, а втория дойде днес в 9:42 ч. За съжаление по това време не бях пред компютъра, но дори и да бях - все тая - плана дойде тогава, когато пръсканията вече бяха извършени. Публикувам го със закъснение, за да видите къде е било пръскано, и ако пчелина ви е наблизо, да отидете да хвърлите едно око дали всичко е наред.

7010
7011

iuli1971
25.06.2016, 16:22
Летателния план за община Сатовча напълно съвпада с полетите на самолетите.Бяха 3 броя.Пръскаха от доста високо с по две дюзи .Започнаха в 5.30 и приключиха към 8.30 .Към девет и нещо пуснах пчелите.Това беше вчера 24 .06 и за да ни е гадно днес пак бяха тук по същите маршрути.:mad:

Mateev
27.06.2016, 11:37
Нов мейл от МЗХ:

Дезинсекционните мероприятия от въздуха срещу векторите на заболяването Заразен нодуларен дерматит за територията на областите Стара Загора, Пловдив и Хасково приключиха.

Mateev
27.06.2016, 11:40
Нов мейл от МЗХ:

Дезинсекционните мероприятия от въздуха срещу векторите на заболяването Заразен нодуларен дерматит за територията на областите Стара Загора, Пловдив и Хасково приключиха.

Мейла е изпратен от БАБХ на МЗХ в петък в 13:12 ч., а е препратен на пчеларските организации в понеделник в 10:55 ч.

Димитър Бонев
27.06.2016, 20:35
По интересно е дали с това пръскане постигнаха желания резултат или само ядове ни създадоха. Май по-скоро второто.

iuli1971
27.06.2016, 23:38
Пръсканията от летище Гоце Делчев трябваше да продължат до 01.07.2016г. но са спрени заради това http://infomreja.bg/nad-50-pchelari-ot--gocedelchevsko-protestiraha-sreshtu-pryskaneto-po-vyzduh-31571.html

http://infomreja.bg/kmetyt-na-goce-delchev-nastoq-za-nezabavno-spirane-na-tretiraneto-sreshtu-komari-po-vyzduh-31578.html

Да добавя само,че колегите от Гоце Делчев и околните села са спрели самолетите на 26 в 5 пет сутринта буквално на пистата.Не са им позволили да излетят.Чак след това се задейства кмета Москов.Та те така.

Димитър Бонев
15.07.2016, 10:28
Днес имах възможност да направя по обстоен преглед на пчелите след пръскането. Щетите са отчайващо големи. По-голяма част от летящата пчела е изчезнала. Преди пръскането кошерите вряха от пчели, имаше по 7-8 пити с пило, сега пилото е много ограничено до една, две пити, а пчелите едва покриват един корпус. Провален ми е целия сезон, защото в момента ми е главната паша, а няма работнички. Вместо да вадя мед ще се наложи да спасявам това което е останало.

solaris60
15.07.2016, 12:11
Днес имах възможност да направя по обстоен преглед на пчелите след пръскането. Щетите са отчайващо големи. По-голяма част от летящата пчела е изчезнала. Преди пръскането кошерите вряха от пчели, имаше по 7-8 пити с пило, сега пилото е много ограничено до една, две пити, а пчелите едва покриват един корпус. Провален ми е целия сезон, защото в момента ми е главната паша, а няма работнички. Вместо да вадя мед ще се наложи да спасявам това което е останало.

Спасявайте, че няма да изкарате/ме зимата. Голям мор ще е.

georgi rumenov
15.07.2016, 13:26
Днес имах възможност да направя по обстоен преглед на пчелите след пръскането. Щетите са отчайващо големи. По-голяма част от летящата пчела е изчезнала. Преди пръскането кошерите вряха от пчели, имаше по 7-8 пити с пило, сега пилото е много ограничено до една, две пити, а пчелите едва покриват един корпус. Провален ми е целия сезон, защото в момента ми е главната паша, а няма работнички. Вместо да вадя мед ще се наложи да спасявам това което е останало.

За наще институции важи поговорката ,,измила си гъ.а ама си оцапала п.тката '' ако беше в някоя бяла страна се случило това щяша да хвърчат оставки можеше и до прокорор да се стигне със сигорност пострадалите щяха да бъдат компенсирани за щетите и пропуснатите ползи.Някой ще вземе бонус,че се е справил с разпространението на болестта а други ще се чудят как да си запазят поминъкът

delta.e
15.07.2016, 14:07
Това е вярно , но не е за първа година .
Трудно се бори системата .
Матеев , знае най-добре.

Mateev
18.07.2016, 08:16
Пръсканията срещу нодуларен дерматит се подновяват. Преди малко получих писмо от МЗХ, което всъщност е написано от фирмата-изпълнител на договора за пръскане, а МЗХ само го препращат на всички пчеларски организации.

Ето това е фирмата-изпълнител на пръсканията: http://www.ivesta.eu/

А ето това е писмото:

На 21.07.2016 год. подновяваме третирането на площи по Договор N:20/05.05.2016 год..

План на работа както следва:
От 21.07.2016 – 24.07.2016 год. включително:
От Летище Гоце Делчев ще се третират както следва:
Землищата на Общини: Сатовча, Доспат (на юг от яз. Доспат), Хаджи Димово, Гоце Делчев, Гърмен.

Подробно по дати и Общини както следва:
- 21.07.2016 – Община Хаджи Димово, Община Гоце Делчев;
- 22.07.2016 – Община Гоце Делчев, Община Банско, Община Разлог;
- 23.07.2016 – Община Сатовча, Община Доспат, Община Гърмен;
- 24.07.2016 – Община Гърмен, Община Гоце Делчев.
- 24.04.2016 - По Договор с ОДБХ Благоевград – 15 000 дка – Община Гърмен (с.Рибново, с.Осиково и с.Огняново)

Прилагаме карти на покритията по дни.

Следва да уведомите местната власт, пчеларските организации, МЗХ и др. заинтересовани в законов срок.
При условие, че настъпят неблагоприятни метеорологични условия, графика се измества напред във времето.

Mateev
18.07.2016, 08:22
А ето и летателните планове по дати както следва:

21.07.2016 - 7109

22.07.2016 - 7112, 7111

23.07.2016 - 7113

24.07.2016 - 7118

Mateev
18.07.2016, 08:53
А ето същите планове и като картинки:

21.07.2016 г.
7124


22.07.2016 г. - План 1
7126
22.07.2016 г. - План 2
7125


23.07.2016 г.
7127

24.07.2016 г.
7128

freddie46
25.07.2016, 09:22
Кел файда че от министерството предопреждават!КЪДЕ И КОГА СЪОБЩАВАТ!
Май че всичко се научава пред свършен факт!Само ни замазват очите!а земеделските производители който пръскат по регионите да неби да съобщават кога и къде!
Когато пръскаха рапицата моите и на няколко приятеля едвам ги спасихме!