PDA

Виж пълната версия : Аз и пчелите - началото



Бандит
18.04.2016, 19:30
Здравейте , колеги (вече мога да се нарека и ваш колега ) купих си 6 кошера , 5 ДБ и 1 МК. Историята е доста дълга , но накратко кошерите ги взех от един много възрастен дядо който ги е занемарил. Кошерите са стари почти пред разпад но пчелата вътре е много силна. Целите са запечатани с много клей . Идеята ми е да прехвърля семействата с нови кошери със всичките им екстри . Тук може да давате своите препоръки , идеи , съвети и т.н . Благодаря предварително

6510 6511

Георги 1974
18.04.2016, 19:36
а критика може ли разбира се градивна

Бандит
18.04.2016, 19:38
а критика може ли разбира се градивна

Всякаква критика е позволена :)

Георги 1974
18.04.2016, 21:10
Чудя се какво са тия чаршави сигурно нямаш таванки и са на плат ако искаш им метни отгоре на покрива по един бял стериопор дебел че руснаците казват главата е важна трябва си ушанка че и студа и жегата идват от главата.

Бандит
18.04.2016, 21:15
Чудя се какво са тия чаршави сигурно нямаш таванки и са на плат ако искаш им метни отгоре на покрива по един бял стериопор дебел че руснаците казват главата е важна трябва си ушанка че и студа и жегата идват от главата.

имат си , просто бяха за предпазна мярка при транспортирането , да не излязат ;)

ch.atanasov
18.04.2016, 21:20
Кошерите са стари почти пред разпад но пчелата вътре е много силна.

Само при мен ли пчела не се вижда на снимките.:bigsmile: Иначе -честито.

НАСКО1976
18.04.2016, 21:23
От мен Честито за новата придобивка и Успех ти желая!
Сменяй тези срупани съндъци с нови и продължавай напред.

бат тянко
19.04.2016, 02:42
Айде наздраве за сефтето- отпуши се ей! Нищо им няма на съндъците. По руските стандарти са направо нови! Слагай малко кит по фугите и направо с четката, както са така. И махни тия партенки, че паднах от смях!

Бандит
19.04.2016, 05:17
Айде наздраве за сефтето- отпуши се ей! Нищо им няма на съндъците. По руските стандарти са направо нови! Слагай малко кит по фугите и направо с четката, както са така. И махни тия партенки, че паднах от смях!


Махнати са , но кошерите ще бъдат сменени .

Ангел Йосифов
19.04.2016, 05:55
Банди,час по скоро прехвърляй в нови кошери,а старите използвай за капани-идеални са за тази цел.

Bobi-M9598
19.04.2016, 06:37
Здравейте,

Бандит, честито! Преди да прехвърлиш в новите кошери: Слагаш новият кошер на постоянното място и го нивелираш с лек наклон напред, това е с цел, като сипваш сиропче в хранилката да могат пчелите да вземат всичко. Пожелавам ти успех, и не се отказвай!

Поздрави, Г. Георгиев

Rado76
19.04.2016, 07:01
Здравейте на всички.току що регистриран и новобранец във пчеларството:) закупих си 3 кошера даданблат преди 20дена.Региона ми е село Паскалевец община Павликени обл.Велико Търново. Със общи усилия до 4-5 дена сме готови със още 10 нови кошера и заявени 10 отводки за 25-30май.Надявам се със ваша помощ да се науча и правилно да си развивам кошерчетата.

Валентин.
19.04.2016, 20:56
Здравейте,

Бандит, честито! Преди да прехвърлиш в новите кошери: Слагаш новият кошер на постоянното място и го нивелираш с лек наклон напред, това е с цел, като сипваш сиропче в хранилката да могат пчелите да вземат всичко. Пожелавам ти успех, и не се отказвай!

Поздрави, Г. Георгиев
Разгледай си по-хубаво хранилките.....от към всички страни......

Бандит
23.04.2016, 20:49
Днес отворих за преглед кошерите , пълни с нектар и перга , пилото е на 7 рамки от който 2 са на 98 % запълнени , многокорпусния 2-ри корпус пълен с мед , сложих им по 1 магазин . Пчелите покриват 12 рамки.Майка не видях , а някъде имаше и кристализирал нектар . В един от кошерите имаше доста търтей. Някакви идей и съвети ?

boris
23.04.2016, 21:02
Многото търтеи не са на хубаво. Наблюдавай за роеви маточници.

zapstojan
23.04.2016, 21:11
Днес отворих за преглед кошерите , пълни с нектар и перга , пилото е на 7 рамки от който 2 са на 98 % запълнени , многокорпусния 2-ри корпус пълен с мед , сложих им по 1 магазин . Пчелите покриват 12 рамки.Майка не видях , а някъде имаше и кристализирал нектар . В един от кошерите имаше доста търтей. Някакви идей и съвети ?

Пишеш като че ли още са в старите кошери. Няма значение.
Не търси майки, а гледай дали ма прясно пило.
Това което ти прилича на кристализирал нектар най-вероятно е прашец, залят с мед, но още не е запечатан.
За семейството с търтеите и аз съм на мнението на boris. Има вероятност за роене.
Успех!

Бандит
23.04.2016, 21:18
Със старите кошери съм още , нектара прилича също на кристализирал мед , на много от тях не видях , само на 2 ларви , само на 1 семейство има търтей по 20 на пита. Слагането на магазини ще помогне ли

Ангел Йосифов
23.04.2016, 21:24
Старите рамки ускоряват кристализацията,увеличава се търтиевите участъци.............вероятност а от заболяване....

zapstojan
23.04.2016, 21:26
Със старите кошери съм още , нектара прилича също на кристализирал мед , на много от тях не видях , само на 2 ларви , само на 1 семейство има търтей по 20 на пита. Слагането на магазини ще помогне ли

Не казваш какво има в кошерите. Ако междурамията са пълни с пчели, слагай магазините.
След като само в два кошера си видял ларви, то в другите би трябвало да има само запечатано пило, прашец и мед- в такъв случай си закъснял с магазините, така че побързай!

zapstojan
23.04.2016, 21:27
...............

Бандит
23.04.2016, 21:33
4 рамки с нектар и перга , 5-та малко пило , 6-та 98% пило , 7-8-9-10-11с малко пило колкото юмрук , 12 нектар. Има около 60-70 килийки с търтиево пило на всичките , до месец всичко ще бъде сменено .

zapstojan
23.04.2016, 21:40
Е килийките около пилото празни ли са или са пълни с нектар? В такъв случай майката е задръстена. В Ямболско в момента трябва да има силна паша.

Бандит
23.04.2016, 21:41
пълни с нектар , дали след като сложих магазините ще ги изпразнят ?

zapstojan
23.04.2016, 21:49
Според мен центрофугирай по две крайни пити и ги сложи в средата м-у пилото през една. Разбира се и магазините отгоре.

Бандит
23.04.2016, 22:01
да но не са запечатани ?? може ли ?

zapstojan
23.04.2016, 22:09
Може. След това им го върни в хранилките по малко.

Бандит
23.04.2016, 22:24
нектара ли ?? няма ли да се смеси с меда ?

iuli1971
23.04.2016, 22:32
нектара ли ?? няма ли да се смеси с меда ?


Тва е много яко.:bigsmile:

Христо Димитров
23.04.2016, 23:13
нектара ли ?? няма ли да се смеси с меда ?

Каква е разликата между двете?

Гогол
24.04.2016, 00:16
Каква е разликата между двете?
ОГРОМНАhi; !!! Но той не го знае ,питането е интуитивно ,от чувство за само съхранение ,защото не иска да чете;) :tres: :smow: :yo: .Това е само мое мнение,неангажиращо :yahoo: .

бат тянко
24.04.2016, 06:25
Аз се притеснявам от евентуална хронология в заглавието на темата. Щом има началото. После да не би да пусне средата? Или пък не дай боже, аз и пчелите- края? А, Бандит да се тревожа ли?

Бандит
24.04.2016, 06:37
Краят се вижда , октомври месец ;)

Rado76
24.04.2016, 07:20
Добро утро,както Бандит така и аз съм нов в пчеларството и ще ви поискам съветите как да постъпя.Имам 3 кошера даданблат-10 рамкови,двата кошера са на 10 рамки пълни и сложих магазините вече,на двата кошера има запечатано пило и прясно пило на 6-7 рамки и медец запечатан на две рамки само медец има си и търтеево пило нужното за момента.Но третия кошер ми е много слаб на 4 рамки е в момента.Може ли да направя ето това?

Да взема по една рамка със запечатано и прясно пило от двата кошера да изтръскам пчеличките и да ги сложа в слабия кошер също така и да взема само рамка с мед и да я сложа да ги подсиля слагам им също така и захарен сироп в момента.На взетите от двеата кошера рамки ще сложа чисто нови рамки най-отдясно да си изградят основите и след 2-3 дена ще ги преместя между рамките със пило и мед.
Доста чета от този сайт какво сте писали и наистина много ми помага:)
Когато взех кошерите им сложих лентички против акари-2ленти на кошер и 1 само на слабия,трябва ли да слагам сега някакъв друг препарат?
Надявам се че писал що годе нормлно и ме разберете:)

бат тянко
24.04.2016, 07:37
Аз бих изкарал по рамка запечатано и прашецомедова от двата силни. Към тях бих добавил основа. Това ще вкара в кондиция слабака. Но ако майката снася неравномерно, бих се заигравал с него единствено с цел самосмяна. Ако е добра- магазин! Поздрави!

Rado76
24.04.2016, 07:44
вторник или сряда при хубаво,дават го дъждовно ще направя подсилването на слабака и ще направя някоя и друга снимка

Прашецомедовата рамка също ще я сложа,аз да попитам а тези рамки вече запечатаните с медец да си стоят за зимата?

Георги 1974
24.04.2016, 08:19
Радо имаш ли идея защо слабия е слаб ако се дължи на скапана майка какво правиш.Поогледай майката и нейната работа.

ch.atanasov
24.04.2016, 08:20
.Но третия кошер ми е много слаб на 4 рамки е в момента.





Огледай вида на майката.Старите майки са по-тънки, по-оръфани.Виж как реди пилото.Прецени и дали ще могат да покрият даденото запечатано пило.В подобни случаи ,аз подсилвам с млади пчели, като изтърсвам рамки с открито пило на прелката.За по-сигурно майката е покрита с мрежеста клетка до другия ден.

Георги 1974
24.04.2016, 09:36
Всички искаме да имаме силни и здрави семейства. Ако искаш мед ти трябват минимум 50-60хил. пчели за главната паша (много тънък момент ако завали дъжд например сега в акцията то ще се рой и няма нито мед нито пчели).Ако си направим няколко лидери за главната паша то резултатите от медосбора ще ни учудат (миналата година го правих за слънчогледа на стационарен пчелин при среден добив 20-25кг от лидера получих около 50кг. тази година от 2 такива лидера (единия вчера извадих 10кг. мед запечатан на 80-90% и има 1 магазин с нектар другия 1 магазин с нектар пред запечатване).В момента нямам рапица това е мед от треволяци и овошки. В моя район сеа слагат магазините и не са вадили мед.
Та ако не те е страх от роене защо трябва да отрежеш шанса на един силен кошер да стане лидер за сметка на друг който не се знае какво ще стане освен ако няма основателна причина да е слаб.Много е важен броя на пчелите за медосбора дали два средни кошера с 40-50хил. пчели ще ти дадът повече мед от един лидер с например 70хил. за тези под 40 хил не коментирам. Има огромно значение на силата на семейство за медосбора по книгите има таблици за брой пчели и добит мед хубаво е да се прочетат.
Пчелар който има само силни семейства на пчелина който го постига без разформироване на слабаци шапка му свалям.

Rado76
24.04.2016, 10:30
Майките са маркирани със жълто ако това е гаранция за нещо:) човека от когото ги взех не е лицензиран.Ще разгледам обезателно как реди пилото,колко са пчеличките дали има млади,дано се справя със задачата успешно:)При нас дал господ много паша имаме и е на близко,акацията почна да цъфти.В селото имаме стар опитен пчелар събота вадеше мед,но е странен тип и не иска да помогне със един поглед да дойде да помогне а аз не харесвам такива хора,бързо паля на такива типове.Дано се запозная със някой от вас лично ако евентуално ще идвате на Габрово-ЕТЪРА на пчеларския.
Снимки ще кача обезателно на слабия кошер,нямам проблем да ходя почти всеки ден
Благодаря за отговорите.

Георги 1974
24.04.2016, 10:38
списание „Пчела" статия написана преди 100 и кусур години:

КОЛКО МЕД МИ ДАДЕКОШЕРЪТ „КУЛА"„Многото мед в един кошер произ*вежда голямо множество пчели, а го*лямото множество пчели събира мно*го мед".И „следователно меда и пчелите взаимно си въздействати биват едно след друго - причина и следствие". Много пчели- много мед! Но как ще да имаме много пчели? На този въп*рос отговора ще намерите във всичките по пълни ръководст*ва по пчеларство. Едно от средствата е спекулативното кър*мене, на което аз отдавам от сега тъй голямо значение.От 1899 до миналата година аз подкърмвах пчелите сипролет твърде слабо, затова и резултатът бе нечувствите*лен. - Този ми лош резултат ме уверяваше да не предприемам никакво спекулативно кърмене. От друга страна, катопрочетох наново „Пчеловъдския Календар" аз се укоража-вах, понеже в него срещнах: ако кърмя пчелите си 45 днипреди главната паша, народът в кошера ще се усили до тол*кова, щото може би, ще ми събере от 50 до 120 кг мед. Бошлаф - си рекох аз, па си приготвих сиропа.Тази пролет бях се решил да пчеларствувам с по-твърдаволя. Приготвих се. Почнах спекулативно да кърмя пчелитеси от 1-и април. По-рано не можах, поради непостоянно вре*ме. Главната паша у нас почва от 7 или 10 май и продължа*ва до 10-и юни, до като покосят ливадите, що забикалят се*лото ни. Тук пашата е изобилна, но кратковременна, за товапчеларят трябва внимателно да се приготви за да я използ*ва. Продължавах да кърмя пчелите си само 20 дни и прекъс*нах. Продължих само с кошер № 16 и си рекох: ще го кърмядо 7 май. И направих го.Сега ще се отклоня от въпроса, за да кажа накратко исто*рията на кошер № 16.През миналата година заинтересувах с пчелите си тукаш*ния пограничен фелдфебел. Той си построи 6 Дадан-Блато-ви кошери, купи си пчели, настанихме ги при кулата (единчас далеч от селото). За да му бъда помагач в работата, тойме покани да отнеса и аз поне един кошер от моите пчели. Иаз се съгласих да пратя един кошер на турската граница, зада мога да си взема чист липов мед. Жребието се падна накошер № 16. Той ще пази България от турците, рекох си аз.Изпратих го. През пролетта (1903) тоз рой бе слаб - с 4 рам*ки, но изобилната и продължителна паша му даде възмож*ност да напълни кошера без никаква моя помощ (нито спе-кул, кърмене, нито изкуствени пити). На есента взех самоедна крайна пита с мед (3 кг).По това време фелдфебел а го преместиха и моя кошеростана без надзор. Стъпи 1904 г. през месец март преместих№ 16 обратно в пчелина си. От сега нататък № 16 на прис*мех го нарекох „Кула". При първото пролетно преглеждане,намерих го с 8 рамки и голямо количество мед. Добро поло*жение, казах си на ума. И тъй на въпроса. Аз продължихспекулативното кърмене само с кошер „Кула" до 7 май. Дотази дата кошерът бе вече с 12 рамки, питите по горните сикраища бяха побелели, аз се не забавих да натъкмя медни*кът с доизградени пити и го сложих отгоре. На 13 май коше*рът „Кула" прегледах и що да видя, медникът напълнен смед и запечатан, пък нямах възможност да го изпръскам,едно, че центрофугата бях пратил на поправка в града, дру*го, че на 14 трябваше да се върви на Педагогическата кон*ференция. Намислих да поставя още един медник. Взех вза-имнообразно медник от един приятел, поставих му изкуст*вени пити и го поставих под пълния. На 13 май поставихмедниците и по другите кошери. Като се завърнах подир 6дни намирам, че кошерът „Кула" напълнил и запечатал ивторият медник. Изпръсках готовия мед и от двата медникаи пак ги поставих едновременно; след 4 дни долния медникбе напълнен само незапечатан. Поставям пълния отгоре, анепълния отдолу. Щом се напълниха и двата изпръсках вто*рия път меда. Сега взех мед и отдолу. Поставих ги и третияпът; на 10 юни взех последните два медника от кошера „Ку*ла" и му поблагодарих за добрата реколка. - Той даде 6 мед*ника мед! Меда от кошера „Кула" аз държах отделно и следсвършека на беридбата, понеже беше станал доста голямкупчинка, притеглих го и намерих, че възлиза на 101 (сто иедин) килограма. Това е вследствие на продължителнотокърмене.От другите кошери получих средно по 30 килограма.Счетох за нужно да дам отчет за този ми прекрасен кошер

m_pchelari
24.04.2016, 11:10
Книгата за Делчо Мерджанов се казва "Старо злато" има я в нета, поучително четиво.

http://almus.net/docs/Pcheli/Bylgarski/Staro_Zlato.pdf

Георги 1974
24.04.2016, 12:20
Аз и пчелите началото:

В час по Български език учителката решила да направи ученето по интересно и решила да направи игра с децата...
-Деца, днес ще играем на една игра аз ще казвам 1вата и последната буква от някой автор а вие ще трябва да познаете кой е той...
-започва с В и завършва на В
Иванчо дигнал ръка пръв и учителката го вдигнала
Иванчо: -Вазов
Учителката: - Вапцаров Иванчо но ми харесва начинът по който мислиш
-започва с К и завършва на Р
Иванчо пак пръв вдигнал ръка и директно казал
-Каравелов
Учителката:
-Каралийчев Иванчо но ми харесва начинът по който мислиш
Иванчо се нервирал и казал:
-Госпожо може ли аз да ви задам един въпрос?
Учителката:
-слушам те Иванчо
Иванчо:
-кое е това нещо което започва с Х завършва на Й и някъде посредата има У
Учителката ядосана :
-Иванчо излез веднага от стаята!
Иванчо пристъпвал бавно към вратата на стаята с усмивка на лицето и точно преди да излезне казал:
-Хемингуей госпожо, но ми харесва начинът по който мислите....

milen757
24.04.2016, 12:42
[QUOTE=m_pchelari;93150]Книгата на Делчо Мерджанов се казва "Старо злато" има я в нета, поучително четиво.



Страхотна книжка, много истина има в страниците и, умен и наблюдателен човек е бил дядо Делчо!

Георги 1974
24.04.2016, 13:10
На мен също ми хареса и като се има в предвид преди колко години е практикувал човека.
Затова за начинаещите в самото начало трябва много да четат и ако могат да го разберат и спрямо района да го опитат и да преценят дали им върши работа.
Буда създава религия преди 3000г. върху тезата че истината е по средата и крайностите са зловредни-мисля че за пчеларството това важи в пълна сила и човек не трябва да изпада в самозаблуди а да чете анализира и коментира и практикува най вече.

ch.atanasov
24.04.2016, 15:25
Майките са маркирани със жълто


По мои сметки, това показва 2012г.При първа възможност ги смени.

evgeni.filimonov
24.04.2016, 21:27
Всички искаме силни семейства, но при хубаво , топло и влажно време, а не както е тези дни , че и следващите десетина.

Георги 1974
24.04.2016, 21:43
Допълнението за времето е наистина от изключителна важност.
При мен акацията започна да цъфти но летежа все още слабичък (тъста ме бъзика че с тези подбуди където ги правих съм ги направил готованковци ) аз му обяснявам че е от времето а той:
-е да не е като едно време тогава и слънцето по друго грееше.
Извън шегата сега пак гледах прогнозите нещо много дъжд и студ миналата година този студ ми прецака липата.

Гогол
24.04.2016, 22:42
Краят се вижда , октомври месец ;)
Много бързо се отчайваш .Пчеларя е костелив орех ,държи до край. Ние сме като кокичка на гъз. Вземи и прочети А ,Б –то и го запамети . С гледане няма да стане .Не знам при кой ходи да гледаш от форума /нали така писа / ,но нищо не те е научил ,защото продължаваш да задаваш такива въпроси че колегите се чудят как да ти отговорят . Да плачат или да се смеят ? Стегни се и попрочети малко ,колкото и да ти е трудно .Все пак ,си от Ямболския регион .А пчеларите от този регион винаги са били м/у най –добрите ,още преди Татово време . Пак ти повтарям –чети! Това ти казах и в чата .Ти се разсърди и престана да контактуваш .Отдаде се на словоблудство във форума за какво ли не.Но не и да прочетеш това което ще ти бъде необходимо когато купиш пчелите .Поучи се от Радо 76 .Прочети постовете му .Момчето чете,от там знае как да пита и за какво .Макар да има проблем с българския.Сравни твоите въпроси с неговите .Той е много ,много напред от теб. Пиша всичко това тук ,а не на лични ,за да те накарам да започнеш да четеш .Защото пак ще ми кажеш –аз ще гледам и ще се уча .Това е последния ми пост по твоя въпрос .Ще взема отношение по твой въпрос ако се убедя че си започнал да четеш и учиш .Имаш потенциал ,така че развий го .Успех в НАУКАТА ''Пчеларство'' Бандитче –човека със страшния ник . Спомни си какво отговори .То е същественото Ако ги помниш тия неща .Още веднъж –УСПЕХ !!!!

Rado76
25.04.2016, 06:07
Поучи се от Радо 76-Макар да има проблем с българския.Колега ГОГОЛ не знам за какво намекваш на тема Български език но евентуално ако съм те подразнил СОРИ за което.Всеки прави правописни грешки това е заложено в нашата човешка природа не сме безпогрешни.Но благодаря за критиката ще се поправя.

Гогол
25.04.2016, 21:31
Поучи се от Радо 76-Макар да има проблем с българския.Колега ГОГОЛ не знам за какво намекваш на тема Български език но евентуално ако съм те подразнил СОРИ за което.Всеки прави правописни грешки това е заложено в нашата човешка природа не сме безпогрешни.Но благодаря за критиката ще се поправя.
Радо 76 ,след този твой пост ,аз трябва да кажа ''сори '' и извинявай .Посочих те на страшния ник за пример .Че ти четеш ,четеш и ако има неяснота –тогава питаш ,не си мислиш че гледането му е майката .При него е обратно ,без четене .А за ''проблема '' с българския .Не е умишлено от моя страна ,подведох се от твоите думи че може да не те разберем и останах с впечатлението че си руски говорящ .Във форума има доста .Няма умисъл в моите думи .Извинявай ако съм те засегнал с тях.

Бандит
25.04.2016, 22:47
Радо 76 ,след този твой пост ,аз трябва да кажа ''сори '' и извинявай .Посочих те на страшния ник за пример .Че ти четеш ,четеш и ако има неяснота –тогава питаш ,не си мислиш че гледането му е майката .При него е обратно ,без четене .А за ''проблема '' с българския .Не е умишлено от моя страна ,подведох се от твоите думи че може да не те разберем и останах с впечатлението че си руски говорящ .Във форума има доста .Няма умисъл в моите думи .Извинявай ако съм те засегнал с тях.


Гогол уважавам те , и се надявам да се запознаем на живо , да обменим опит и т.н , от форума съм ходил при много , дори извън него . Прав си четенето му е майката , но ако се сещаш " не питай старило, питай патило". С чете без практика няма как да се научиш , прав ли съм ? Въпросите ми са тъпи , първични , недодялани , но са породени от опита ми да съм перфектния стопанин на пчелите си другарите) искам на тях да им е удобно . И на последно място не се страхувам от провал , за мен ще е победа. Пожелавам ти и на теб Успех и да се видим .

бат тянко
26.04.2016, 05:02
Кога го натрупа тоя опит, че тръгна и да го обменяш? Я кажи коя книга, за пчели прочете последно? Аз събирам от пет години, и нищо не съм натрупал още. Явно ще си остана прост...

Бандит
26.04.2016, 08:19
Така се казва бат тянко ;)

Rado76
30.04.2016, 07:04
Добро утро,вече съм готов със кошерите си 10бр.ДБ-10рамкови,мрежесто дъно изцяло,лакирани със лак на водна основа две ръце.Днеска ще ги местя на село и ще проверя 3-те кошера.Започнах интензивно да подхранвам слабия кошер със захарен сироп 1/1.Днеска ще се решава дали ще се сменя майката както ми казаха някои колеги в по-горните постове.Ще кача снимки обезателно.
Благодаря за инфото което сте натрупали във сайта не се натрапвам със много въпроси има всичко от което се нуждая.Принтирах си качените от г-н Матеев майкопроизводители при нужда ще им звънна за закупуване на майка от тях има доста лицензирани от Търновска област.

Забравих да напиша,миналата седмица разширих другите два кошера със по=една рамка изградена вече,стерилизация във фризера 2-3 дена,напръскана обилно със сироп захарен и сложена както ми казахте,проверката след 2-3 дена беше по-средата на основата личинки доста само от едната страна,и обърнах рамката на 180гр.То друго обръщане няма де.Весели празници на всички:)

Rado76
30.04.2016, 17:37
6588-снимка на майката от слабия кошер

Rado76
30.04.2016, 17:40
ето ги и новите кошери
6589

Rado76
08.05.2016, 07:45
Добро утро колеги,следващата седмица най-вероятно във петък вечерта ще си взема отводките които си бях поръчал-10бр.
Запитването ми е по какъв начин става прехвърлянето на отводите във кошерите,има ли някакъв специфичен метод?
Подхранването им след това със захарен сироп задължително ли е и колко време трябва да ги подхранвам.

Валентин.
08.05.2016, 09:40
Оставяш ги в сандъчетата върху капаците на кошерите в които ще бъдат да пренощуват там, да се успокоят и на следващия ден ги прехвърляш. Ако е лошо времето може и на по-следващия, нищо няма да им стане. А за подхранване.....зависи. Ако има някаква паша, няма смисъл от подхранване. Зависи и отводките на какво дередже са. Имат ли летящи пчели....и т.н.
П.П. А за прехвърлянето, подреждаш питите в аболютно същия ред както са били в сандъчетата. И входовете притворени.

Валентин.
08.05.2016, 10:04
Сега ти видях снимката дето си качил. Такива пити като тази няма да е лошо до “наесен“ да подмениш доста от тях. Ако ги оставиш да презимуват, догодина март ще бъдат направо черни. А ще си добиеш и малко восък.

Валентин.
08.05.2016, 10:26
ето ги и новите кошери
6589
Разпробий си горен вход......преди да си ги заселил.
П.П. И горна прилетна дъсчица е хубаво да има......

Гогол
08.05.2016, 22:16
Разпробий си горен вход......преди да си ги заселил.
П.П. И горна прилетна дъсчица е хубаво да има......
По точка 1 си прав . ''Разпробий ''предполага кръгъл отвор . Тогава не му трябва прилетна дъска .Допълвам –отвора да е под 45* спрямо дъното ,за да не се пълни кошера с вода при дъждовете . Напътствайте младите колеги точно и конкретно . Впрочем ти .... А, да, сетих се ! Успешен сезон ,колега !!!

vlado 9
09.05.2016, 09:06
ето ги и новите кошери
6589

Екстра си ги спретнал.Само освен горна прелка помисли дали не трябва да има и вентилационни отвори на капаците?

Rado76
09.05.2016, 15:57
засега съм направил само отпред отвори,на плодника и на магазина,за капаците не знам дали ще правя дъното ми е изцяло мрежесто,подготвих и летвичките за стесняване на отвора оставих място колкото да се сложи прашецоуловител.

Валентин.
09.05.2016, 20:45
По точка 1 си прав . ''Разпробий ''предполага кръгъл отвор . Тогава не му трябва прилетна дъска .Допълвам –отвора да е под 45* спрямо дъното ,за да не се пълни кошера с вода при дъждовете . Напътствайте младите колеги точно и конкретно . Впрочем ти .... А, да, сетих се ! Успешен сезон ,колега !!!
При мен кацат и пълзят преди да влязат. Без значение какви са дупките за входовете.......За това давам такъв съвет.
П.П. Натоварени с нектар, падат, търкалят се.... Пролетта като е по-хладно едвам-едвам докацват до прелката и там си почиват с минути, преди да влязат..... Дишат, като мен кога съм бъркал бетон цял ден...... За това за мен е хубаво да има дъсчици пред входовете.

Бандит
09.05.2016, 21:22
Я споделете опита си с хващане на роеве , в детайли ако може , че гледам хора вече с по 20 хванати.

Гогол
09.05.2016, 23:31
При мен кацат и пълзят преди да влязат. Без значение какви са дупките за входовете.......За това давам такъв съвет.
П.П. Натоварени с нектар, падат, търкалят се.... Пролетта като е по-хладно едвам-едвам докацват до прелката и там си почиват с минути, преди да влязат..... Дишат, като мен кога съм бъркал бетон цял ден...... За това за мен е хубаво да има дъсчици пред входовете.
Не зная в кой регион си Вальо ,/не обичам да чета писаното в профилите,заключението за пчеларя си правя по написаното в постовете /,но при мен влизат директно през горната прелка/ фи–24 / .Но там където се допира прилетната дъска до стената на корпуса ,влагата се задържа по –дълго време и започва гниене на стената .Затова не слагам такава дъсчица горе .А иначе са като самолети –шпиони,като Пауърс,кацат директно на Червения площад,в 10–та .

Бандит
11.05.2016, 19:34
http://vbox7.com/play:dfc8c25e96

това е от мен , и мойте войници , но ми страна странно че както им нямаше нищо и се юрнаха , на какво може да се дължи?

Ангел Йосифов
11.05.2016, 20:27
Ходи им се по нужда...

jordanov
12.05.2016, 09:01
Кошерите ти не са идеално лоши, но ми се струва, че някои от дъната са в отвратително състояние. Опитай се до наесен да ги подмениш. Четворките като подложки под краката сме ги коментирали и не са най-добрия вариант наистина. Дано не го разбереш по трудния начин.

Бандит
12.05.2016, 16:33
Колега още другата седмица подменям кошерите и ще бъдат на стойки , благодаря за съветите.

Бандит
15.05.2016, 18:00
6718 6719 6720

това измислих аз , и доста харесвано от пчелите .

6721

а това бихте ли ми казали какво е , имаше пчели в него ?

delta.e
15.05.2016, 19:09
Хех !
Само не предизвиквай кражба .

Бандит
15.05.2016, 19:13
Хех !
Само не предизвиквай кражба .

в какъв смисъл кражба колега ??

delta.e
15.05.2016, 20:05
в какъв смисъл кражба колега ??

Имах в предвид нуклеуса , в който влизат пчелки .
Голям отвор , а вътре пити с мед .
С другите снимки не откриваме топлата вода .

Бандит
15.05.2016, 20:13
Имах в предвид нуклеуса , в който влизат пчелки .
Голям отвор , а вътре пити с мед .
С другите снимки не откриваме топлата вода .

за нуклеоса , той е на комшията , не знам защо го е сложил . За пойлката показвам развитието си ;')

delta.e
15.05.2016, 20:34
За ройче и е първа линия.

Бандит
15.05.2016, 20:47
значи чака от мен да хване рой ;)

Гогол
15.05.2016, 23:54
6718 6719 6720

това измислих аз , и доста харесвано от пчелите .

6721

а това бихте ли ми казали какво е , имаше пчели в него ?
Бях решил да не забелязвам бисерите които сипеш във всяка тема .Ти стана супер капацитет във пчеларството и даваш акъли наляво и на дясно .Бат Тянко те запита някъде кога набра опит /или тем подобно/ ,че даваш и акъл и колко книги на пчеларска тематика имаш в библиотеката /ако въобще имаш библиотека /.Бандюга ,вземи се в ръце ,прочети някоя друга книжка ,поровичкай в кошерите след като си ги прочел .Комшията ти ,не само ще ти вземе роевете които ще пусниш ,ами и с–вата ще отидат при него .От тук нагоре ,само твои бисери,кандидат –пчеларски .Мислех да те взема някоя събота и неделя и да ти покажа туй ,онуй ,но ти пак се изсра на метеното .По –малко пиши тук, повече чети в къщи ! За втори път ти го пиша това . Не се прави на капацитет /аз продължавам да се уча / .Ти и едно момиченце станахте много бързо капацитети без четене ,само с гледане .Като кучето и касапина .ЕВАЛЛА !!! нЕ СЕ ОБИЖДАЙ .Желанието ми е да станеш наистина пчелар.

Rado76
16.05.2016, 06:14
Здравейте колеги,закупих сряда три нови оплодени майки и всичко мина прекрасно приеха ги без проблем,доста се притеснявах дали всичко ще е ок но се получи идеално прегледах ги събота и беше пълно с прясно пило навсякъде.Благодаря на всички които писаха и ми казаха как става смяната,лесно е но за вас които сте сменяли стотици пъти:)))Сряда очаквам да си взема и 10бр.отводки които ще са готови и смело продължавам да се развивам за догодина.
Успех на всички и лека седмица:)

Старите кошери не ми харесват поне на мен искам да ги сменя и в момента правя нови 3 за смяна,бихте ли казали как става смяната на стар във нов кошер,Старите ще си ги оставя за всеки случай при нещо наложително.

Бандит
16.05.2016, 06:40
Гогол , да съм казал че съм супер знаещ ?. Да съм казал така го правете иначе е грешно. Не ми говори че и ти не бил така в началото. Комшията каквото иска хваща , всичко е божа работа , щом може ще хваща. Библиотека имам всички вестници за тази година , и мисля че те са добро четиво за опита на хората.Какво за теб не е "кандидат-пчеларски бисери" ? А за кучето малко грешно си се изказал , надявам се да я знаеш цялата поговорка , и се усетиш къде грешиш. Нека до тук спре спама и за напред да продължим с градивни неща ,ако толкова не ти се четат "бисери" не посещавай темата , иначе си добре дошъл с градивна критика или съвети. Когато имаш желание да се видим , няма да ти откажа. Със здраве и всичко най-хубаво.

Гогол
16.05.2016, 22:40
Гогол , да съм казал че съм супер знаещ ?. Да съм казал така го правете иначе е грешно. Не ми говори че и ти не бил така в началото. Комшията каквото иска хваща , всичко е божа работа , щом може ще хваща. Библиотека имам всички вестници за тази година , и мисля че те са добро четиво за опита на хората.Какво за теб не е "кандидат-пчеларски бисери" ? А за кучето малко грешно си се изказал , надявам се да я знаеш цялата поговорка , и се усетиш къде грешиш. Нека до тук спре спама и за напред да продължим с градивни неща ,ако толкова не ти се четат "бисери" не посещавай темата , иначе си добре дошъл с градивна критика или съвети. Когато имаш желание да се видим , няма да ти откажа. Със здраве и всичко най-хубаво.
За да не съм голословен ,ще ти посоча най –пресния твой пост в който така задаваш въпросите си и си вярваш че можеш да им отговориш .Ако това 16 годишно момче ти отговори на въпросите ,ти какво ще го посъветваш ? Че ти не знаеш твоите кошери как да ги коланиш ,тръгнал си да даваш акъл на опитващ се да проходи в пчеларството . Остави други да го напътстват ,белким и ти научиш нещо без четене .Впрочем грешка ,ще го прочетеш тук без да го търсиш по книги ,вестници ,списания ,брошури,апокрифи и тем подобни . По –градивно от това да те накарам да четеш за пчелите и да се учиш не виждам .Надявам се ,че вече правиш разлика от сандък за кондури и пчелен кошер . Ако някои думи са ти непознати –питай . Пак пиша –целта е да те накарам да четеш ,а не да чакаш на готово .

Rado76
17.05.2016, 16:19
Ето ги и новите кошери заселени днеска със новодошлите отводки:)))
6727

бат тянко
17.05.2016, 17:07
Ама са красиви, пущините! Честито!

marinov
17.05.2016, 17:21
Ето ги и новите кошери заселени днеска със новодошлите отводки:)))
6727
Добре е и под средния кошер да има подпора.

delpi
18.05.2016, 08:27
Мен ако питаш средния(дето е сам) го премести някъде другаде, за да можеш двата крайни на тройките да си ги обслужваш и отстрани. По-удобно е, отколкото отзад. Това е и недостатък на стойките по тройки, че средния трябва да се обслужва само отзад.

Валентин.
18.05.2016, 21:10
Аз пък бих казал, много едноцветни.......

Rado76
20.05.2016, 06:14
Здравейте,какво ми препоръчвате за подсилване на отводките като храна
1.захарен сироп 1/1
2.стартовит да купя
3.Не знам пропорцията мед със вода колко супени лъжици се слага-храниликите са ми 0.700мл.
Няма още паша докато цъфне липата след 10 дена ще се подхранва а може и след това.

delpi
20.05.2016, 08:23
Захарен сироп 1:1 и твърда храна с прашец в нея.

Joefresh
30.08.2016, 08:26
а какъв тип кошери ползваш за "лидерите"?

Debora
07.09.2016, 19:18
Здравейте на всички!Казвам се Дебора и съм нова тук,както и съвсем нова се роди идеята ми да се занимавам с пчеларство.Всичко е супер,чета онлайн книги за пчелите и кошерите,мястото подходящи за тях,грижите който изискват според различните сезони,да - много инфо...Но това освен още повече да ме обърна ме навява и на мисълта,че преди всичко това ще бъде моят малък бизнес и добре разбирам,че от книгите трудно ще открия например колко времв отнема,за да се извади кг мед,къде евентуално се пласира,каква е цената,избиват ли се парите,въобще възвръщаем ли е този труд!Извинявам се за глупавите въпроси,много ще съм благодарна,ако някой който се занимава да ми помогне малко с по подробно разяснение.
Deborah Dikova е фейсбука,ако се решите!
Поздрави!!!!!!!

jdrumev
07.09.2016, 19:57
И аз като теб в началото направих тая грешка да смятам и пресмятам.

tarty
07.09.2016, 20:24
Първо си помисли как да ти стане хоби, защото за хобито нищо не е скъпо, когато купуваш каквото ти трябва. След година-две, вече може да помислиш как да спечелиш някой лев.

jordanov
07.09.2016, 21:30
Първо си помисли как да ти стане хоби, защото за хобито нищо не е скъпо, когато купуваш каквото ти трябва. След година-две, вече може да помислиш как да спечелиш някой лев.

Да, рядко ми се случва нещо написано от Тартю да ми допадне толкова много, че да го цитирам, затова сега няма да пропусна;). Само ще си позволя да го допълня, че пчеларството като хоби може да бъде неприлично евтино сравнено с повечето съвременни хобита. Същевременно може да бъде и една отлична школа, която евентуално да постави здравите основи на сполучлив личен бизнес. Това при определени условия, категорично.

borislav aleksandrov
07.09.2016, 22:28
Здравейте на всички!Казвам се Дебора и съм нова тук,както и съвсем нова се роди идеята ми да се занимавам с пчеларство.Всичко е супер,чета онлайн книги за пчелите и кошерите,мястото подходящи за тях,грижите който изискват според различните сезони,да - много инфо...Но това освен още повече да ме обърна ме навява и на мисълта,че преди всичко това ще бъде моят малък бизнес и добре разбирам,че от книгите трудно ще открия например колко времв отнема,за да се извади кг мед,къде евентуално се пласира,каква е цената,избиват ли се парите,въобще възвръщаем ли е този труд!Извинявам се за глупавите въпроси,много ще съм благодарна,ако някой който се занимава да ми помогне малко с по подробно разяснение.
Deborah Dikova е фейсбука,ако се решите!
Поздрави!!!!!!!

А какво разбираш под "твоя малък бизнес" ?

бат тянко
08.09.2016, 05:44
Госпожо Дикова, пчеларските обяснения са малко като депутатските. Повечето можем да говорим около седмица по даден въпрос, а не се знае колко от казаното ще ви помогне? Накратко такъв разговор не е за писане. А най- добре да ви показва някой от вашия район. Аз например винаги съм готов да споделям. Ако се решите, сте добре дошла! Поздрави!

kapanec
08.09.2016, 06:10
Здравейте на всички!Казвам се Дебора и съм нова тук,както и съвсем нова се роди идеята ми да се занимавам с пчеларство.Всичко е супер,чета онлайн книги за пчелите и кошерите,мястото подходящи за тях,грижите който изискват според различните сезони,да - много инфо...Но това освен още повече да ме обърна ме навява и на мисълта,че преди всичко това ще бъде моят малък бизнес и добре разбирам,че от книгите трудно ще открия например колко времв отнема,за да се извади кг мед,къде евентуално се пласира,каква е цената,избиват ли се парите,въобще възвръщаем ли е този труд!Извинявам се за глупавите въпроси,много ще съм благодарна,ако някой който се занимава да ми помогне малко с по подробно разяснение.
Deborah Dikova е фейсбука,ако се решите!
Поздрави!!!!!!!
Ако правилно съм видял в профила Ви Фейсбук сте от Берковица.Човека който ,ще Ви окаже пълно съдействие се казва Владо Гилана.Тая пролет беше организирал училище за начинаещи .

jordanov
08.09.2016, 13:26
Ееех, таз Берковица... В началото на форума някои от най-готините участници бяха оттам. А за Гилъна май имаше отделна тема. Където коскоджамити активисти се изреждахме да му тълкуваме азбуката на пчелите и ей го - сега училища прави, тцъ, тцъ, тцъ...

delta.e
08.09.2016, 14:11
Ееех, таз Берковица... В началото на форума някои от най-готините участници бяха оттам. А за Гилъна май имаше отделна тема. Където коскоджамити активисти се изреждахме да му тълкуваме азбуката на пчелите и ей го - сега училища прави, тцъ, тцъ, тцъ...

Важно е ,учениците да надминат своя даскал .
Успех момиче !

delta.e
08.09.2016, 14:40
[QUOTE=jdrumev;106424]И аз като теб в началото направих тая грешка да смятам и пресмятам.[/QUO

Няма лошо .
Два примера ще ти дам с мои съседи , които станаха пчелари - толкова мед по толкова лева - това е.
И накрая нищо .

delpi
08.09.2016, 14:44
https://www.youtube.com/watch?v=EgQ7m4C7US0

За тези, които нямат възможност да ходят на училище при Гилъна ;)

delta.e
08.09.2016, 15:09
Добро е за начинаещи пчелари .

Debora
08.09.2016, 15:54
Здравейте!!!
Много благодаря за всички отговори,съвети и добри пожелания!!!
Аз пчеларството колкото бизнес и хоби го приемам и като вид спасение за себе си.Нека поясня - живея и работя в Германия,но честно казано не ми допада особено,може би съм прекалено насталгично настроена,но с прости думи - искам си в България пък!Във моят край,берковският,съм се занимавала доста със земеделие и грубо казано - работа на полето,харесва ми и смятам,че в комбинация със пчели би се оказала една добра комбинация.Не само,за да докажа на себе си и останалите,не само за да съм самостоятелна,но и за да покажа,че в България има още хляб и не си струва да се бяга,а напротив - да се работи усилено вътре в страната,съм готова на всичко,за да успея.
Колкото до Владо - да знам го,лично не,но съм чувала много за него,ще се свържа при пръв удобен момент,за да го помоля за помощ!
Отново благодаря на всички!!!Супер сте!

Георги 1974
08.09.2016, 16:14
Дебора по добре прочети темата за доходите там има един пчелар казва се Янчо с никнейм Тарти имах честа и удоволствието да се запозная с него лично.
Та ако искаш да изкараш някой лев от пчеларство не е зле да се запознаеш с такива пчелари.

ttt1980
13.04.2017, 22:21
Имам едно питане как да подходя с първото отваряране на кошера взех д.б. с пчели и не съм сигурен в себе си
не съм спокоен и пчелите го усещат

old_greyish
13.04.2017, 22:58
Гледай да си се окъпал , да ти е прано защитното облекло ( да няма странични миризми - дезодорант , да не си пръскал овошки или нещо преди това ) , добре заредена и запалена пушалката - може да си намажеш ръцете с оцет ( ако не ползваш ръкавици ) . Ако си нервен купи си неуропан ( мента/глог и валериан ) и удари две глътки . Ако имаш рапица е нормално да са по-агресивни но не се притеснявай (ако не си алергичен ) , не прави резки движения . Няма страшно .

borifototo
14.04.2017, 06:58
Имам едно питане как да подходя с първото отваряране на кошера взех д.б. с пчели и не съм сигурен в себе си
не съм спокоен и пчелите го усещат


Като те жилнат два,три пъти и ще се успокоиш.

ttt1980
14.04.2017, 07:02
Мерси за съвета

ttt1980
14.04.2017, 07:10
Вчера замахнах рязко и една се лепна за булото и се опита да ме ужили