PDA

Виж пълната версия : Няколко яйца в килийка



ivonaumov
18.04.2016, 10:09
Здравейте,
искам да попитам следното: на 16,04 при преглед на едно от семействата забелязах, че в някои от килийките има по две или три яйца. Питата на която се забелязва това е новоизградена поставена на 02,04,16. Кошера беше на 10 рамки има налично запечатано пило, яйца и личинки. Това което ме озадачава е, че намерих майката, тя е на две години(закупена е 2014 юни). От началото на месеца разширявам с поставяне на основи за градеж през 6-7 дни и подхранвам със захарен сироп 1:1 като добавям стартовит. Моля кажете вашето мнение и дайте съвет как да действам.

srg
18.04.2016, 10:16
Спри стартовита.

licho76
18.04.2016, 11:59
Ти кво си мислиш че стартовита има ефект ли??


ти ма отрепа бе пич:laughing:

ivonaumov
18.04.2016, 14:19
Благодаря за отговора. Имаш съмнение, че майката е прекомерно стимулирана?

ivonaumov
18.04.2016, 14:21
Спри стартовита.

Благодаря за отговора. Имаш съмнение, че майката е прекомерно стимулирана?

valaz
18.04.2016, 14:58
Излиза, че от Стартовита има полза. Защо иначе ще снася толкова много? В плодника има ли достатъчно свободни килийки за снасяне?

nikolai_kn1979
18.04.2016, 16:13
Чел съм някъде че търтовката снася къде и падне и по колко и падне

Ангел Йосифов
18.04.2016, 17:17
А нещо за самосмяна и ,че младата майка като пронася...........Друг вариант е да няма място за осеменяване.

валко
18.04.2016, 20:03
Търтовка за 20 години не съм попадал на нормална маика да снася по 2-3 яица в една килиика правят го само търтовките ще видиш как ще замалее това семеиство ,обаче после нищо не пишете .

bat_minka
18.04.2016, 20:48
Това не е случайно. Младите майки понякога снасят по няколко яйца в килийка . Имал сам много такива случаи и не вярвах на това което ми казваха по опитните.

ivonaumov
19.04.2016, 09:36
А нещо за самосмяна и ,че младата майка като пронася...........Друг вариант е да няма място за осеменяване.

През около седмица правих прегледи не съм забелязал да има заложени маточници. Освен това майката я видях не е сменена, както вече писах тя е закупена през 2014. Като причина клоня към намалено пространство за осеменяване (въпреки, че беше на 10 рамки) в комбинация с използване на Стартовит.

ivonaumov
19.04.2016, 09:43
Търтовка за 20 години не съм попадал на нормална маика да снася по 2-3 яица в една килиика правят го само търтовките ще видиш как ще замалее това семеиство ,обаче после нищо не пишете .

При наличие на майка, запечатано и открито пило, яйца нормално поставени в килийки, възможно ли е да стане търтовка? Неправилно снесени имаше само по новоизградена пита, но яйцата са разположени по дъното на килийките.

Remi
19.04.2016, 12:09
Младите майки ги вършат тези работи

evgeni.filimonov
19.04.2016, 15:07
Днес преглеждах такова семейство. Преди 2 седмици имало нова неоплодена майка. Днес преровихме 5 пъти питите , бяха 5-6 пити, и не видяхме майка. Обаче имаше в килийките яйца изправени и полуполегнали, но някъде по 1 в средата, някъде по 2 и по 3 яйца в килийка по цялото дъно на килийката. Имаше и яйца по килийки с прашец, че даже в една стара чашка за маточник имаше 3 яйца. Последното вече наклони везните към това, че е търтовка. Приведохме семейството в гол рой и го прибрахме на тъмно в една барака да погладува. В четвъртък ще го извадим и ще му придадем рамка с открито пило.

ivonaumov
19.04.2016, 16:04
Днес преглеждах такова семейство. Преди 2 седмици имало нова неоплодена майка. Днес преровихме 5 пъти питите , бяха 5-6 пити, и не видяхме майка. Обаче имаше в килийките яйца изправени и полуполегнали, но някъде по 1 в средата, някъде по 2 и по 3 яйца в килийка по цялото дъно на килийката. Имаше и яйца по килийки с прашец, че даже в една стара чашка за маточник имаше 3 яйца. Последното вече наклони везните към това, че е търтовка. Приведохме семейството в гол рой и го прибрахме на тъмно в една барака да погладува. В четвъртък ще го извадим и ще му придадем рамка с открито пило.

Аз при прегледа намерих майката. Както казах не беше сменена. Възможно ли е все пак да е търтовка или има друга причина?

evgeni.filimonov
19.04.2016, 16:43
При наличие на майка, запечатано и открито пило, яйца нормално поставени в килийки, възможно ли е да стане търтовка? Неправилно снесени имаше само по новоизградена пита, но яйцата са разположени по дъното на килийките.

Всичко е възможно, ако се повреди майката или е доста стара. Ако пилото е нормално запечатано, няма от какво да се притесняваш. Ако след време откриеш гърбаво пило върху нормални килийки, тогава може да се притесняваш. Обикновено, когато в работническа килийка има ларва на търтей, пчелите надграждат работническата килийка, тогава можеш да познаеш , че естанала търтовка в по-ранен стадий, но трябва масово всички новоизлюпени ларви да са в такива надградени килийки.