PDA

Виж пълната версия : Откраднаха ми кошерите



chubakap
16.04.2016, 21:59
Здравейте колеги.
Макар че не знам дали всички са колеги.Има някой се занимават с една долна работа това е кражбата на кошери.Не знам имат ли страх но да знаят че пипна ли ги прошка няма да има.Преди четири години започнах с четири отводки от тях развих 22 пчелни семейства силни здрави в нови сандъци без да бързам исках всичко да стане естествено отглеждах ги с много любов,лишавах се от много работи но ми доставяха страхотно удоволствие.На28 март отидох да ги видях бяха много раздразнени но не обърнах внимание и реших на 1 април да отида да сложа магазини и да разцепя някой че бяха на по 8 рамки пило повечето.Взех си отпуска и когато отидох ми прималя любимите ми пчели ги нямашеcrying;,4 годишният ми труд отиде при някой който ще се нарече колега на някоя сбирка ще седнем заедно ще обсъдим проблеми и т.н.Не се прави така колеги всеки трябва да започне от някъде и аз помагам на някой който иска да завъди пчели но това е КРАЖБА не само на кошери а на труда любовта и надеждите на човек.Утре вие може да сте в същата ситуация.Така че

Моля Ви ако някои се е сдобил с 13 бр.крадени кошери 6 бр. Дадан блат 10 рамкови проидводство на Екокошер Стражица 2,5 см.дебелина 6 бр.12 рамкови произведени в Дорково 3,5 см.дебелина 1 бр 6 рамков.Мога да ги позная, повечето са надписвани на много места с моите имена рамките са надписани на някой направил съм допълнителни подобрения на 10 рамковите имат крака боядисани различен цвят от кошерите.Така че ако някой нещо види или се усъмни ще бъда благодарен на всякаква информация. Благодаря ви предварително колеги телефона ми е 0884808998 Петър.Не се притеснявайте да ми се обадите ако се съмнявате в нещо ще бъда дискретен и ще проверя всеки сигнал.Забравих да кажа от Враца съм макар че за крадени кошери няма значение най вероятно не са в района вече.

n.kostadinov
16.04.2016, 23:17
Тц тц....просто не знам какво да кажа.Дано по някакъв начин се намерят,а на извършителя оня горе ще му плати!

wenciautoklima
17.04.2016, 07:42
Само който не виждал празни кошерите си,не може да разбере мъката на стопанина им!!Проклети да са ръчичките които са направили злото,но и да не подмина оня който е дал поръчката.

evgeni.filimonov
18.04.2016, 10:21
Колега, съжалявам за случилото се. И на мен ми се е случвало, а като знам как се прави пчелин..... Много жалко. Съсипана държавица е тази България. БОГ да ни е на помощ.

chubakap
08.05.2016, 10:32
crying;crying;crying;

grand_pn
08.05.2016, 10:38
Някой се гаври с теб,но ти не направи ли нещо за сигурноста след първия път. Наистина е много грубо това,а ако ги хванеш жандармерията ще дойде да ги пази.Ако не си се отказал трябва да помислиш за охраната преди да има трети път.

tarty
08.05.2016, 11:17
Това си е работа на пчелар. Обиколи околните села,но първо рапитай каде им са пчелините.

бат тянко
08.05.2016, 11:30
Има и непчелари, които заработват грешни пари!

tsc1
08.05.2016, 11:56
Има и непчелари, които заработват грешни пари!

Да, като после ги продават на пчелари, на които им е ясно, че са крадени, но купуват.

freddie46
26.07.2016, 15:50
Да споделя и аз кошмарите на един приятел.Кошерите му бяха на полето до един блок с рапица.Отива той и какво да види цялото ремарке го няма барабар с кошерите.Добре че полицаите си свършиха бързо работата-понеже е станало същия ден когато е открил че ги няма.Някакви хора са видели джип да тегли ремаркето и са запомнили номера му.Оказа се че са от съседното село и бяха прибрани в един двор с високи дувари за да не се виждат.Горкият щеше да получи удар от притеснение.За такива трябва затвор.

kli6o
26.07.2016, 22:18
Да споделя и аз кошмарите на един приятел.Кошерите му бяха на полето до един блок с рапица.Отива той и какво да види цялото ремарке го няма барабар с кошерите.Добре че полицаите си свършиха бързо работата-понеже е станало същия ден когато е открил че ги няма.Някакви хора са видели джип да тегли ремаркето и са запомнили номера му.Оказа се че са от съседното село и бяха прибрани в един двор с високи дувари за да не се виждат.Горкият щеше да получи удар от притеснение.За такива трябва затвор.

Полицаите… Добре,че са били хората и са запомнили номера,а не полицаите! На мен вчера полицая ми вика: Игла в купа сено,намира ли се? Толкова кошери по пътищата и не ги пипат,как пък точно твоите?! Та мисля,че са се заловили за работа понеже е ремарке,а не само няколко кошера.

valaz
27.07.2016, 05:43
На селото, където ми е пчелина, посред бял ден откраднаха кравата на една баба. Завалял дъжд, хората се скрили по домовете си. Кравата била на полето. Минал бял бус, натоварили кравата и отпътувал. Хората не видяли регистрационния му номер. Полицията не можа да направи нищо по въпроса.

grand_pn
27.07.2016, 17:33
Грешно е не "неможа" а непожела!

kando
25.08.2016, 14:06
Да споделя и аз кошмарите на един приятел.Кошерите му бяха на полето до един блок с рапица.Отива той и какво да види цялото ремарке го няма барабар с кошерите.Добре че полицаите си свършиха бързо работата-понеже е станало същия ден когато е открил че ги няма.Някакви хора са видели джип да тегли ремаркето и са запомнили номера му.Оказа се че са от съседното село и бяха прибрани в един двор с високи дувари за да не се виждат.Горкият щеше да получи удар от притеснение.За такива трябва затвор.

Късметлия - познавам човек, който така и не си намери, ни ремаркето, ни кошерите. За това, когато се занимавах с подвижно, свалях теглича - някои колеги бяха измислили и блокажи на колелата.

demonj
18.09.2016, 19:26
Преди година,цигани ми предлагаха кошери със семействата за по 100лв. бройката,естественно отказах,но разбрах че има (колеги пчелари) с големи пчелини(явно по програми дето не им достига бройката ) са купували от тях кошери.Такива хора са по големи престъпници от циганите дето крадат!За мем кражбите се извършват защото има такива (пчелари) които да купуват крадени кошери,ако няма кои да купува и кражби няма да има!

zayo
18.09.2016, 19:57
Има тракери на съвсем достъпни цени https://www.aliexpress.com/af/gsm-tracker.html?ltype=wholesale&d=y&origin=n&isViewCP=y&catId=0&initiative_id=AS_20160918095822&SearchText=gsm+tracker&blanktest=0 трябва единствено да им се подобри захранването - с по няколко батерии ще държат по 8-10 и повече дни. Един такъв ще върши работа за цялото ремарке. Поне ще се знае къде да се търси. Пък след като се намери...

jdrumev
18.09.2016, 20:03
Винаги съм се питал де им е акъла на тия дето купуват крадени кошери.Как викаше бай Драган/търтея/,,Алчността ще го погуби,,

tsc1
18.09.2016, 20:13
Има тракери на съвсем достъпни цени https://www.aliexpress.com/af/gsm-tracker.html?ltype=wholesale&d=y&origin=n&isViewCP=y&catId=0&initiative_id=AS_20160918095822&SearchText=gsm+tracker&blanktest=0 трябва единствено да им се подобри захранването - с по няколко батерии ще държат по 8-10 и повече дни. Един такъв ще върши работа за цялото ремарке. Поне ще се знае къде да се търси. Пък след като се намери...
Точно така! За охрана на ремарке или платформа, където тракера може да бъде добре скрит и с по-голяма батерия си заслужава. Имам внесен един наистина добър - RF-V8S, но все не намирам време да се заема с пускането и тестовете му. http://www.banggood.com/search/rf-v8s.html

Валентин.
18.09.2016, 20:21
Как се работи с това чудо?

tsc1
18.09.2016, 20:52
Как се работи с това чудо?
Не е просто за обяснение. Това е комбинация от GPS сателитен приемник и GSM модем (подобен на тези, които ползваме и в нашите системи за охрана) При задействане от някакво събитие (сензор, шум, разклащане или напускане на определена зона) то изпраща алармен сигнал чрез SMS или позвъняване и започва да предава координатите си чрез SMS-и или GPRS канал. Това са две числа, означаващи еднозначно точката в която се намира - северна ширина и източна дължина във WGS координатната система. Тези данни, ако са предадени чрез SMS, могат да се вкарат в GoogleMap софтуера и да ти покажат местоположението на карта. Вкарани в навигатор за кола могат да те заведат на мястото, където е устройството. Ако обаче се предават данните по GPRS, те се адресират към специален сървър, който ги изобразява на карта. Тази услуга често е платена и за да я ползваш ти трябва мобилно устройство (смарт телефон или таблет) и връзка с Интернет. Точността обикновено е в рамките на 15-20 метра и зависи от броя на спътниците, които устройството вижда в момента.

Валентин.
18.09.2016, 20:59
Ако МПС-то, което ще се следи е паркирано на място със слаб или нулев сигнал на мобилен оператор, ще работи ли устройството?

tsc1
18.09.2016, 21:23
Не. Има и такава особеност - трябва да няма метален капак между него и небето, за да може да хваща сигнала от сателитите. За това не е подходящо за кошери.

tarty
18.09.2016, 21:25
Не. Има и такава особеност - трябва да няма метален капак между него и небето, за да може да хваща сигнала от сателитите. За това не е подходящо за кошери.
И защо не? Да няма само дървени кошери?

Валентин.
18.09.2016, 21:29
Има ли работещи варианти за места със слаб или “губещ“ се сигнал на мобилен оператор?

Mateev
18.09.2016, 21:47
Има ли работещи варианти за места със слаб или “губещ“ се сигнал на мобилен оператор?

На такива места можеш да сложиш външна GSM антена с по-голямо усилване (по-много децибели). С такава външна антена едва ли ще намериш точка от България, която да не е покрита.

valaz
19.09.2016, 05:36
Не. Има и такава особеност - трябва да няма метален капак между него и небето, за да може да хваща сигнала от сателитите. За това не е подходящо за кошери.

Полистиролните кошери нямат метален капак отгоре. И са по-леки и по-лесни за крадене. При тях, тази система ще работи добре.

tsc1
19.09.2016, 06:12
Полистиролните кошери нямат метален капак отгоре. И са по-леки и по-лесни за крадене. При тях, тази система ще работи добре.
Хванахте се за метала върху капака, но не той е основния проблем. Ето другите:
1. Проблема със батериите. Тези устройства се захранват от вградена Li-Ion батерия, която е зареждаема. Устройството се включва към адаптер в мрежата и батерията се зарежда няколко часа без да се демонтира от тракера. Колкото и да е ниска консумацията в "спящо" състояние все пак ще се налага поне едно зареждане седмично. Сега си представете, че имате 30 кошера с тракери и всяка седмица трябва да ги сваляте от кошерите и да си ги носите в къщи за зареждане. Едно зареждане трае мин.4-5 часа. Ако нямате и 30 зареждачки колко време ще Ви отнеме това?
2. Цена и качество. Тези евтинките по 18-20$ са разработка от преди поне 5 години (поне аз от тогава ги следя). Те са на тази цена, защото са залежали по рафтовете и батериите им са вече със значително влошен капацитет. Зареждате и след два дни - пак. Новите разработки (с нов чипсет и ниска консумация) са над 30$. Готови ли сте да заплатите 1000$ за тридесет кошера? Не броя цената на SIM картите в устройствата и трафика, който навъртат.
3. Проблема с проследяването. Описах в предишен пост как се прави това. Никак не е просто за хора, които не са на ТИ със смартфона или лаптопа си. А да го правиш в реално време през чуждестранен сървър също струва пари.
Така че се поражда истинския въпрос: Струва ли си?

Ristis
19.09.2016, 08:35
Животът на Li-Ion батериите се съкращава експоненциално при температури под 0 градуса. Оставени навън, изкарват около година, след което се издуват и прекъсват. LiFePO са още по чуствителни на отрицателни температури. Оставени на -30 градуса и надолу, заминават тотално. Вариант са NiMH или NiCd, които са по устойчиви, но си имат други недостатъци...

Mateev
19.09.2016, 11:52
Най-добрият вариант е Ni-MH батерия с паралелно свързан към нея малък соларен панел без никаква междинна електроника. Ni-MH батериите издържат на ниски и високи температури, и освен това издържат и на презареждане, което ще се случва през лятото от соларния панел. Също така хубавите Ni-MH батерии (не китайските) имат и доста по-дълго време на живот в сравнение с литиевите батерии. На практика могат да издържат 5-6 години, че дори и повече (2000-2500 цикъла за качествените батерии, 500 цикъла за некачествените).

Ni-Cd батериите не стават, защото имат елемент на "памет" и бързо деградират, когато цикъла на разряд не е пълен (а при нас ще е точно така).

Li-Po батериите не стават заради температурния диапазон (необратимо деградират при отрицателни температури). Освен това имат само по 500 цикъла (1-2 години), изискват сложна електроника за балансиране по време на заряд и не на последно място - пожароопасни са.

Споре мене слагането на каквато и да било електроника в кошера задължително трябва да се захранва с Ni-MH акумулатори, които пък от своя страна трябва да се зареждат от соларен панел със съответното напрежение и ток (площ). Други варианти за качествено автономно захранване при малки мощности просто няма. При големи мощности вече могат да се използват AGM или MVR оловни акумулатори (стартерните акумулатори за лека кола не стават).

Валентин.
19.09.2016, 12:08
За отделни кошери може да не е оправдано, но за МПС-та, ремаркета, фургони, мисля, че си струва. Някой може ли даде примерна конфигурация на тия елементи, разположение и т.н. за 1 МПС?

tsc1
19.09.2016, 12:13
Най-добрият вариант е Ni-MH батерия с паралелно свързан към нея малък соларен панел без никаква междинна електроника. Ni-MH батериите издържат на ниски и високи температури, и освен това издържат и на презареждане, което ще се случва през лятото от соларния панел. Също така хубавите Ni-MH батерии (не китайските) имат и доста по-дълго време на живот в сравнение с литиевите батерии. На практика могат да издържат 5-6 години, че дори и повече (2000-2500 цикъла за качествените батерии, 500 цикъла за некачествените).

Ni-Cd батериите не стават, защото имат елемент на "памет" и бързо деградират, когато цикъла на разряд не е пълен (а при нас ще е точно така).

Li-Po батериите не стават заради температурния диапазон (необратимо деградират при отрицателни температури). Освен това имат само по 500 цикъла (1-2 години), изискват сложна електроника за балансиране по време на заряд и не на последно място - пожароопасни са.

Споре мене слагането на каквато и да било електроника в кошера задължително трябва да се захранва с Ni-MH акумулатори, които пък от своя страна трябва да се зареждат от соларен панел със съответното напрежение и ток (площ). Други варианти за качествено автономно захранване при малки мощности просто няма. При големи мощности вече могат да се използват AGM или MVR оловни акумулатори (стартерните акумулатори за лека кола не стават).
Ако имаш натрупан опит с някои некитайски марки Ni-MH батерии, ще е полезно да се знае кои са - марка, капацитет и цена. Ето малко информация и от мен за батериите и техните качества: http://anrieff.net/batterytest/index_bg.html
Този колега, с помощта на всички от форума mcu-bg направи тестове на огромно количество марки и модели батерии.

tsc1
19.09.2016, 12:21
За отделни кошери може да не е оправдано, но за МПС-та, ремаркета, фургони, мисля, че си струва. Някой може ли даде примерна конфигурация на тия елементи, разположение и т.н. за 1 МПС?
Специално за МПС бих ти препоръчал и едно наше изделие - MG 08 (http://www.tscommunication.com/index.php?index=products&view=3)
С него не само разбираш, че някой ти пипа колата, имаш задействана аларма или запален двигател, но можеш и да угасиш и блокираш дистанционно двигателя и да заключиш колата. Няма вградено GPS проследяване, но може да се свърже допълнително при нужда.

Mateev
19.09.2016, 14:30
Ако имаш натрупан опит с някои некитайски марки Ni-MH батерии, ще е полезно да се знае кои са - марка, капацитет и цена. Ето малко информация и от мен за батериите и техните качества: http://anrieff.net/batterytest/index_bg.html
Този колега, с помощта на всички от форума mcu-bg направи тестове на огромно количество марки и модели батерии.

Аз също съм купувал една камара Ni-MH батерии от различни производители и също много съм си играл да правя различни видове тестове за измерване на техния капацитет. Особенното при такива батерии е, че за да се получи пълния им капацитет, първо трябва да се направят 2 или 3 пълни цикъла за регенериране на химията вътре в тях. Не знам дали автора на тестовете по-горе прави такива цикли, а трябва да се правят, защото понякога акумулаторите се застояват в магазина.

За тестове на батериите, както и за зареждане, регенериране и т.н. използвам следните устройства:
BC-700: http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=NiMH+BC-700&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XBattery+C harger+NiMH+BC-700.TRS0&_nkw=Battery+Charger+NiMH+BC-700&_sacat=0
BC-1000: http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Battery+Charger+NiMH+BC-700&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XBattery+C harger+NiMH+BC-1000.TRS0&_nkw=Battery+Charger+NiMH+BC-1000&_sacat=0
IQ-328: http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Battery+Charger+NiMH+IG-328&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XBattery+C harger+NiMH+Accupower+IG-328.TRS0&_nkw=Battery+Charger+NiMH+Accupower+IG-328&_sacat=0

Имам и още 2-3 други подобни модела с индикация, управление и измерване на ток, напрежение, капацитет и дори един с измеране на вътрешно съпротивление.

zayo
19.09.2016, 20:45
Нещата не са толкова сложни и невъзможни, както ви ги описват някой колеги. Определено не си заслужава да се поставя тракер на всеки един отделен кошер, но за платформа или отделно превозно средство всеки лев си заслужава. Относно това дали тракера ще работи там където няма добър обхват на GSM мрежата- е няма да работи, НО тези платформи трябва да ги закарат в някой тунел или под земята или на място което няма добра връзка от мобилния оператор обслужващ картата която сте поставили в тракера. Е, та колко време кошерите ще бъдат в тунела или на място с невъзможен обхват? Тук пак стигаме до капацитета на батериите. Същите същите вързани паралено https://www.aliexpress.com/item/4PCS-100-Original-3400mAh-18650-Rechargeable-Battery-3-7v-Li-ion-Batteries-For-Panasonic-NCR18650B/32621441128.html?spm=2114.30010308.3.2.FEqamC&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_2_100 57_10056_10065_10068_10055_10054_10069_10059_10058 _418_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_100 53_10050_10051,searchweb201603_3&btsid=b9b58e97-b729-4866-9c06-289f9d566299 биха свършили работа. По-стърите тракери работят на принципа пратен-получен СМС с координати на местоположението на тракера. Пращаш СМС на картата с тракера и получаваш обратно координати. Същите има начин да ни напишеш в Гугъл Мапс и да ти покаже реалното положение на тракера....и всичко това съвсем безплатно....

tsc1
19.09.2016, 21:49
Нещата не са толкова сложни и невъзможни, както ви ги описват някой колеги. Определено не си заслужава да се поставя тракер на всеки един отделен кошер, но за платформа или отделно превозно средство всеки лев си заслужава. Относно това дали тракера ще работи там където няма добър обхват на GSM мрежата- е няма да работи, НО тези платформи трябва да ги закарат в някой тунел или под земята или на място което няма добра връзка от мобилния оператор обслужващ картата която сте поставили в тракера. Е, та колко време кошерите ще бъдат в тунела или на място с невъзможен обхват? Тук пак стигаме до капацитета на батериите. Същите същите вързани паралено https://www.aliexpress.com/item/4PCS-100-Original-3400mAh-18650-Rechargeable-Battery-3-7v-Li-ion-Batteries-For-Panasonic-NCR18650B/32621441128.html?spm=2114.30010308.3.2.FEqamC&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_2_100 57_10056_10065_10068_10055_10054_10069_10059_10058 _418_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_100 53_10050_10051,searchweb201603_3&btsid=b9b58e97-b729-4866-9c06-289f9d566299 биха свършили работа. По-стърите тракери работят на принципа пратен-получен СМС с координати на местоположението на тракера. Пращаш СМС на картата с тракера и получаваш обратно координати. Същите има начин да ни напишеш в Гугъл Мапс и да ти покаже реалното положение на тракера....и всичко това съвсем безплатно....
До тук всичко е точно и няма никакви разногласия. Тракера обаче си е тракер, той не следи състоянието на МПС-то и не може да отгатне има ли кражба. Трябва и друга система с датчици, която да познае, че има някакво посегателство и да ти прати съобщение. След което да задейства (събуди) тракера. Не случайно ти предложих MG 08, като евтин вариант на система, която да те извести, че нещо става.

rosty_sz
19.09.2016, 23:32
До тук всичко е точно и няма никакви разногласия. Тракера обаче си е тракер, той не следи състоянието на МПС-то и не може да отгатне има ли кражба. Трябва и друга система с датчици, която да познае, че има някакво посегателство и да ти прати съобщение. След което да задейства (събуди) тракера. Не случайно ти предложих MG 08, като евтин вариант на система, която да те извести, че нещо става.

Абсолютно не е вярно. Тракера са настройва да следи вибрация и периметър и сигнализира ако периметъра се напусне. Четете ги тея упътвания все пак. Това са елементарни функции. Детските часовници от 50 кинта вече дават пълна проследяемост на хлапето.

tsc1
20.09.2016, 05:31
Абсолютно не е вярно. Тракера са настройва да следи вибрация и периметър и сигнализира ако периметъра се напусне. Четете ги тея упътвания все пак. Това са елементарни функции. Детските часовници от 50 кинта вече дават пълна проследяемост на хлапето.
За кой модел говориш? Този, който аз посочих и е на бюрото ми ги има тези функции, за старите модели не съм сигурен.

PS. Ето за какво се ползват евтините модели:
7398

Обърнете внимание на гаранцията, която му дават самите китайци (най-долу).

rosty_sz
20.09.2016, 08:35
Еми като ги има твоя и знаеш че съществуват такива възможности защо обобщаваш че не стават без друг датчик ? Няма толкова страшна разлика в цената на нов и стар модел. Проблема с батериите също не е проблем. Има си устройства с изведени кабели за захранване. Та нима твоите датчици да не ползват батерии.
Тракерите са прекрасно решение за да можеш да си свършиш сам работата която полицията няма да свърши. И стига сте коментирали. Всяка система за охрана има слаби точки. Като продължавате с коментарите и те ще излязат на яве. Знаете колко кибици висят във форума и знаете че кошери се крадат от пчелари.

tsc1
20.09.2016, 08:52
Еми като ги има твоя и знаеш че съществуват такива възможности защо обобщаваш че не стават без друг датчик ? Няма толкова страшна разлика в цената на нов и стар модел. Проблема с батериите също не е проблем. Има си устройства с изведени кабели за захранване. Та нима твоите датчици да не ползват батерии.
Тракерите са прекрасно решение за да можеш да си свършиш сам работата която полицията няма да свърши.
Не обобщавам, а коментирам показаните от Zayo модели. Ето го моето устройство: http://www.banggood.com/RF-V8S-Mini-Remote-Listening-GPS-Tracker-GSM-GPRS-Tracking-Device-SOS-Communicator-p-1054721.html
Обърни внимание на цената! Моите датчици ползват незареждаеми алкални батерии и с един добър комплект могат да изкарат и година. Това Li-Ion акумулаторче след 20 зареждания няма да държи и по 2 дни.
Не че въпроса много ме вълнува, всеки си има глава на раменете и който е решил да се набутва си е негова работа. Счетох за необходимо да споделя личния си опит. Първия GPS приемник ми попадна в ръцете през далечната 93г. Тогава се ползваше предимно на Запад и то за нуждите на военните. Ако не ме лъже паметта, личния си GPS Garmin купих през 97г за страшно много пари. Работи и до сега! Така че си прави изводите.
Тракерите са си само тракери, независимо какво пишат китайците по рекламите. Те са само помощно средство към една истинска охранителна система. Същото е и с видеонаблюдението. Който не вярва нека се консултира със специалист по СОТ и да чуе и неговото мнение.

rosty_sz
20.09.2016, 09:38
Последното изречение е супер вярно. Това имах предвид. Да обсъждаме по повърхносно нещата свързани с охрана, а който иска да се охранява или се свързва с подходящия специалист и си набавя нужното инфо по трудния начин.

Валентин.
20.09.2016, 14:42
Че кво пречи и айдуците да се допитват до СОТ?
П.П. Моля ако някой знае или може да даде примерна схема на частите и разположението им за GPS следене на фургон или ремарке примерно. Без захранване от двигател или динамо. За район със слабо покритие на мобилен оператор.
П.П. Най-просто казано, какво трябва да си купя и как да го свържа горе-долу по фургона.

Mateev
20.09.2016, 17:09
.....П.П. Най-просто казано, какво трябва да си купя и как да го свържа горе-долу по фургона.

В електрониката и електротехниката няма "горе-долу" ..... :)

Всичко трябва да е точно и ясно, добре изчислено, и добре проектирано от СПЕЦИАЛИСТ ПО ВЪПРОСА. Няма как да се обясни на някой неразбиращ какво трябва да направи.

Иначе "горе-долу" аз вече съм го описал и TSC-1 ме е разбрал и може да го реализира, но за неспециалистите това не е достатъчно. :)

Remi
21.09.2016, 08:11
Най просто е да използваш превантивни методи а не после да гониш михаля с GPS. Слагаш три четири вълчи клюси и табела ПЧЕЛАРЯТ НЕ Е ЛОШ НО Е СЪС СЛАБИ НЕРВИ !

delta.e
21.09.2016, 17:46
Това , не е решение .
Моите пчели сами се пазят .

ivohit
21.09.2016, 17:56
Охранителната система на TSC 1 ( дано го пиша правилно ) е добра .Със 100 ампера тягов акумулатор изкара почти 4 месеца без зареждане.А батериите за датчиците купих от Лидл три пъти ААА за голямата цена от май 3,48 лв за 8 бр.Системата беше свързана към охранителна фирма които имаха и два патрула на 3-4 км от подвижният пчелин.Зимата кошерите са на стационарен пчелин който си има ограда и периметрова охрана.Батериите от Лидл са си още здрави но ще ги махна да не здадът багажа и да се разтекат в датчиците.Перфектната охрана още сигурно не е измислена .Но кошерите не са евтини така че всеки си решава сам.Не правя и реклама ако някой е намерил нещо по добро навит съм да си купя и да опитам

tsc1
21.09.2016, 20:57
Благодаря за добрата оценка!

jdrumev
28.04.2017, 18:59
Не знам да ли тук е мястото на това което ще напиша.Колеги и колежки,бъдете бдителни покрай пчелините си.Тръгналиса алчниците да крадат летящата пчела.Как го правят не знам,но инфото ми е достоверно.

demonj
28.04.2017, 19:24
Не знам да ли тук е мястото на това което ще напиша.Колеги и колежки,бъдете бдителни покрай пчелините си.Тръгналиса алчниците да крадат летящата пчела.Как го правят не знам,но инфото ми е достоверно.
Колега,ти по кой начин си го представяш това да крадът летящата пчела от разстояние,защото аз лично немога да си го представя,нямам за цел да обидя никого просто питам?

jdrumev
28.04.2017, 19:27
Споделям информация която чух.Попитах защо сега,а не на акацията казаха ми,че сега била по малко.Това е.И аз не знам как го правят,но мога да поразпитам тук таме.

tsc1
28.04.2017, 19:56
Споделям информация която чух.Попитах защо сега,а не на акацията казаха ми,че сега била по малко.Това е.И аз не знам как го правят,но мога да поразпитам тук таме.
Да не те пързалят? Че и на мен тая работа ми се вижда малко в областта на фантастиката.

jdrumev
28.04.2017, 20:00
Сега звъннах на колеги и те незнаели как се прави това.Продължавам да питам.:bigsmile:

jdrumev
28.04.2017, 20:11
Моля модератора да ми изтрие постовете.Може и да са ме излъгали.аз нали съм си наивен.

tarty
28.04.2017, 20:19
Няма по просто нещо от това да стръскаш няколко рамки в един чувал и с тези пчели да си подсилиш кошерите преди акацията.

jdrumev
28.04.2017, 20:26
Няма по просто нещо от това да стръскаш няколко рамки в един чувал и с тези пчели да си подсилиш кошерите преди акацията.



Говорим за летяща колега.И на мен ми е чудно кк я крадат.Не ,че ще им взема занаята но ми е любопитно./101 болес не ми трябва/

ndm
28.04.2017, 20:40
Не знам да ли тук е мястото на това което ще напиша.Колеги и колежки,бъдете бдителни покрай пчелините си.Тръгналиса алчниците да крадат летящата пчела.Как го правят не знам,но инфото ми е достоверно.
За да се направи такова събиране се изисква "специално" приспособление. Учителя ми по пчеларство беше направил такова, да експериментира на неговия пчелин дали действа така да се каже. След време каза, вземи го, ако ти се занимава с хамалогия можеш да напълниш няколко кошера. Аз като новобранец се чесах там където не ме сърби, обикалях го като голям камък и реших, че с кокошкарска хамалогия няма да се занимавам.

jdrumev
28.04.2017, 20:44
За да се направи такова събиране се изисква "специално" приспособление. Учителя ми по пчеларство беше направил такова, да експериментира на неговия пчелин дали действа така да се каже. След време каза, вземи го, ако ти се занимава с хамалогия можеш да напълниш няколко кошера. Аз като новобранец се чесах там където не ме сърби, обикалях го като голям камък и реших, че с кокошкарска хамалогия няма да се занимавам.



Ако имаш фотография на това моля ако можеш да я споделиш или да обясниш как работи на какъв принцип
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО/може и на лично/

валко
28.04.2017, 20:51
Наи вероятно някои е сложил капани за роеве около пчелините на тези твои приятели и те са дали достоверно имфо,да си гледат както трябва пчелите и да не им дават да се роят.

rumenggr
28.04.2017, 20:59
Нали не сме във форум на крадци?!. Преди години пуснаха криминален филм, в който имаше сцена как се разбива брава тип ”питон”. След това пропищяха масово тези, които разчитаха на такава защита. Сега Друмев, какво ”полезно” нещо очакваш да научиш?

jdrumev
28.04.2017, 21:05
Нали не сме във форум на крадци?!. Преди години пуснаха криминален филм, в който имаше сцена как се разбива брава тип ”питон”. След това пропищяха масово тези, които разчитаха на такава защита. Сега Друмев, какво ”полезно” нещо очакваш да научиш?



Аз търся да науча какво да търся.

rumenggr
28.04.2017, 21:17
Аз търся да науча какво да търся.
.... в кутията на Пандора.

jdrumev
28.04.2017, 21:29
.... в кутията на Пандора.



Много съм тъп и упорит да знаеш.Ако трябва и Пандора ще отворя,а тоя дето го хвана и с 1 буркан пчели ще го.../голямо въображение имам/

Гогол
28.04.2017, 21:55
За да се направи такова събиране се изисква "специално" приспособление. Учителя ми по пчеларство беше направил такова, .
Предлагам да спрем да подхранваме една илюзия в областта на фантазиите.

jdrumev
28.04.2017, 22:42
Значи след всичкито което се коментира тая вече по темата разбрах ,че летяща пчела неможе да се краде.Благодаря,колеги то и утре може и натравяния да нема.
Модернизаторчетата нека ми изтрият всичките постове по темата
Живи и здрави да сме,а другото ще си го купим.

gorgi
29.04.2017, 07:24
Може да се краде летяща пчела.Много е лесно,но няма да спомена как става.Досетете се защо?

tsc1
29.04.2017, 08:27
По принцип всичко може да се краде. Въпроса е струва ли си усилията и риска. Нека се разберем - ако някой е намерил начин да събира летящи пчели извън вашия пчелин от въздуха, по смисъла на закона това не е кражба! Вие нямате никакъв шанс да докажете, че това са именно вашите пчели. Дали по някаъв начин ще събирам пчели или ще бера лапад в близост до пчелина ви (но извън него) е едно и също. Можете ли да обвините някой хванал рояк на съседно до пчелина ви дърво в нещо незаконно? Да, и вие и той знаете, че най-вероятно рояка е излетял от вашия пчелин, но какво от това? Това забранено ли е от закона? Ами не!

Nik_m
29.04.2017, 09:11
Браво, друга тема нямате ли за говорене! Супер е да давате идеи за кражба, даже може да направите и нова тема!
"Как да откраднем пчелите на комшията!"

ПС: И как да си пазим летящата пчела!? Да ги вържем, да ги инструктираме или да ги маркираме?

icofly
29.04.2017, 09:52
Аз мисля,че само арендаторите могат да ви "откраднат" летящите пчели!

Nik_m
29.04.2017, 10:27
Аз мисля,че само арендаторите могат да ви "откраднат" летящите пчели!
И нека така да завършим темата :)

Mateev
29.04.2017, 16:57
Учудвам се, че не можете да се досетите как се крадат летящи пчели. Метода е много лесен и наистина е добре, че малко пчелари са се досетили за него.

Иначе нали знаете - виновен е не метода за крадене или оръжието на убийството, виновен е самият човек (крадец или убиец) който си е позволил да ползва оръжие за убийство или методи за крадене.

Така че недейте да обвинявате някого, ако разкаже във форума как се крадат летящи пчели. Всъщност всеки пчелар би трябвало да го знае как се прави. Това обаче не означава, че трябва наистина да го прави.

Nik_m
29.04.2017, 18:14
Учудвам се, че не можете да се досетите как се крадат летящи пчели. Метода е много лесен и наистина е добре, че малко пчелари са се досетили за него.

Иначе нали знаете - виновен е не метода за крадене или оръжието на убийството, виновен е самият човек (крадец или убиец) който си е позволил да ползва оръжие за убийство или методи за крадене.

Така че недейте да обвинявате някого, ако разкаже във форума как се крадат летящи пчели. Всъщност всеки пчелар би трябвало да го знае как се прави. Това обаче не означава, че трябва наистина да го прави.
Разбира се че всеки пчелар знае, но не виждам защо трябва да се популяризира. В нашия край има пострадали колеги, но няма какво да се направи, освен тръбата и на крадеца в главата.

jdrumev
29.04.2017, 19:53
По принцип всичко може да се краде. Въпроса е струва ли си усилията и риска. Нека се разберем - ако някой е намерил начин да събира летящи пчели извън вашия пчелин от въздуха, по смисъла на закона това не е кражба! Вие нямате никакъв шанс да докажете, че това са именно вашите пчели. Дали по някаъв начин ще събирам пчели или ще бера лапад в близост до пчелина ви (но извън него) е едно и също. Можете ли да обвините някой хванал рояк на съседно до пчелина ви дърво в нещо незаконно? Да, и вие и той знаете, че най-вероятно рояка е излетял от вашия пчелин, но какво от това? Това забранено ли е от закона? Ами не!


А забранено ли да му науча бъбреците да играят ламбада

jdrumev
29.04.2017, 20:25
Разбира се че всеки пчелар знае, но не виждам защо трябва да се популяризира. В нашия край има пострадали колеги, но няма какво да се направи, освен тръбата и на крадеца в главата.



Ник ако няма гласност тоя проблем няма кой да го чуе.Младите пчелари като мен няма как да ги знаем тия работи за кражба на летяща пчела.
Докато аз търся проблеми в пръскания и др подобни някой си пие ракията и ме има за глупак.

дядо борю
29.04.2017, 20:45
Метода е елементарен,но не си заслужава да се популяризира и прави,това е зайкаджйска история.Със същите усилия ще си направя отводки.

tsc1
29.04.2017, 21:29
А забранено ли да му науча бъбреците да играят ламбада
Не, стига да не страдаш от мания за известност и не си оставяш визитката ма местодействието.

Гогол
05.05.2017, 22:10
Може да се краде летяща пчела.Много е лесно,но няма да спомена как става.Досетете се защо?

Може ли да ми го споменеш на ЛС.Защото за мен си остава Утопия.Не,че ще го използвам,но ми е интересно какво са измислили мързеливите пчеларо –назовани люди.Ако желаеш и знаеш,разбира се.

Гогол
07.05.2017, 20:03
Метода е елементарен,но не си заслужава да се популяризира и прави,това е зайкаджйска история.Със същите усилия ще си направя отводки.

Сега молбата ми е към теб,ДЯДО БОРЬО.Казваш,елементарно е.Напиши ми го на лични,ще ти бъда благодарен.Иначе има вероятност да отида в Рая неосведомен и ненаучен.Говоря т.е. пиша сериозно.Всички пишат ,че е супер просто и лесно,барабар със собственика.Е,ма никой не драсна и редче на лични,аджеба,как става тази работа.Впрочем лъжа.Един приятел ми прати дори и клипчета,НО.....Те не обясняват същината.Теории,ама така,ама иначе.Благодаря му,за труда.Е, дедо,драсни някой ред,ама практически.Надявам се да си по–точен.

Гогол
09.05.2017, 21:34
Три поста с молба за информация.Глас в пустиня.За мен,всичко написано под тия 3 мои поста е празнодумство и поза,че много знаем и сме осведомени.Ако греша,на този който ми отговори ще се извиня,тук.С едър шрифт,ако трябва–с карминено–червен цвят.Да се вижда! Но не вярвам фантазиите да имат покритие.

jdrumev
09.05.2017, 21:39
Три поста с молба за информация.Глас в пустиня.За мен,всичко написано под тия 3 мои поста е празнодумство и поза,че много знаем и сме осведомени.Ако греша,на този който ми отговори ще се извиня,тук.С едър шрифт,ако трябва–с карминено–червен цвят.Да се вижда! Но не вярвам фантазиите да имат покритие.


За тровене е ясно как може да стане,но аз пробвах с кутия за обувки да събера пчела,но се чудя дали трябваше като в руските сайтове да ползвам мазето?

krasivasi
10.05.2017, 20:25
Относно кражбата на пчели имаше пост във форума или някъде другаде съм прочел, но не успях да го намеря.По спомен ставаше реч за поставяне на капан със сироп на едно и също място близо до някой пчелин по едно и също време примерно за 3часа на ден в продължение на 2-3 седмици.Пчелите се приучавали ,че на това място и в това време има храна и в даден момент когато е пълно с пчели затваряш прелката и хайде у дома /ако не те хване пчеларя/ и така .Наистина мисля ,че такова усилие не си заслужава.Това си припомних,може и да не става така.

Гогол
10.05.2017, 21:41
Ако греша,на този който ми отговори ще се извиня,тук.С едър шрифт,ако трябва–с карминено–червен цвят.Да се вижда! .
ИЗВИНЯВАМ СЕ ДЯДО БОРЬО!
PS. Нещо с цвета не се получи.

Kowalski
10.05.2017, 22:45
ИЗВИНЯВАМ СЕ ДЯДО БОРЬО!
PS. Нещо с цвета не се получи.

Радвам се,че си далеч от моя скромен пчелин:laughing:

jdrumev
10.05.2017, 23:44
Радвам се,че си далеч от моя скромен пчелин:laughing:



Само ако беше ти да се радваш.:bigsmile:

Гогол
13.05.2017, 22:04
Радвам се,че си далеч от моя скромен пчелин:laughing:

Толкова ли страшен изглеждам в твоите очи,колега? Моя милост не краде чужди летящи пчели никога.Тези прийоми използвам за 100% сигурност при хващането на роеве отколе.Така че,успокой духа.Няма да съм аз който ще ти съкрати скромния пчелин.Страхувай се от скрития въглен,от тихата вода и от този който ти ръкопляска,защото не го виждаш,тя е дълбока,а той ти ръкопляска за да направиш още една глупост от която само той печели.Това ми е показал живота.А на теб не знам.

Domingo61
25.08.2017, 15:37
Колеги в една друга група за пчелари има информация за крадени кошери.Пчелина с крадените кошери се намира в ДВЕ-МОГИЛИ Русе.

tsc1
25.08.2017, 16:14
Колеги в една друга група за пчелари има информация за крадени кошери.Пчелина с крадените кошери се намира в ДВЕ-МОГИЛИ Русе.

https://www.facebook.com/groups/669095853216967/permalink/1267207260072487/

(https://www.facebook.com/groups/669095853216967/permalink/1267207260072487/)Моля всички, които правят запитвания за системата BeeG13 да имат в предвид следното:
Цената на системата зависи от нейната конфигурация и броя датчици. На всеки се прави индивидуален проект и оферта. Ако имате интерес към нея, напишете мейл до office.tsc1ltd@gmail.com и дайте следните данни:
1. Размери на пчелина и брой кошери?
2. Има ли постройка или фургон?
3. Има ли 220V ел.захранване?
4. Как е ограден пчелина и искаре ли периметрова охрана?
5. Има ли покритие на някой от мобилните оператори?
Тези данни са важни за проекта!

rosty_sz
16.02.2018, 18:05
http://pchelarite.com/%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-88-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B0/

demonj
16.02.2018, 19:23
http://pchelarite.com/%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-88-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B0/
Докъто има хора (колеги),които да купуват крадени кошери ще има и кой да ги краде,в случея на този пчелар (клиента) му е било напълно ясно че купува крадени кошери,кой купува кошери без дори да ги погледне как изглеждат на външен вид а камоли да им направи преглед пък и цената е повече от съмнителна!

jdrumev
16.02.2018, 19:42
Това с краденето на кошери не е голям проблем защото 1 кошер струва пари,но проблем е краденето на пчели и то злонамерено.Не говоря за капаните за пчели да поясня.

Трендафил Дончев
16.02.2018, 20:17
Докъто има хора (колеги),които да купуват крадени кошери ще има и кой да ги краде,в случея на този пчелар (клиента) му е било напълно ясно че купува крадени кошери,кой купува кошери без дори да ги погледне как изглеждат на външен вид а камоли да им направи преглед пък и цената е повече от съмнителна!

Той може да е петия участник.

Валентин.
16.02.2018, 20:20
Ако не е била полицейската “хайка“, да им вдигнат палката и да ги гонят после, сега само ще го четем това като статистика за кражбите.


Повече бих се зарадвал на статия от рода- Земеделски производител “Х“ е подал жалба за кражба. Полицията е разследвала и установила... Районен съд “Х“ е постановил присъда...
Ама не би, родната полиция ни (ги) пази.

Валтер Желязков
16.02.2018, 21:20
При нас кражбите вече започнаха. Вчера колега установи, че му липсват 10 броя. Последно е ходил при тях на 10 февруари.

icofly
16.02.2018, 21:56
Колеги,докато се въртят едни пари по програми,а с тези програми се занимават "пчелари"които си нямат представа от отглеждане на пчели,кражби ще има!
Лично аз съм потърпевш,преди години ми откраднаха 16 бр./подбрани само нови/кошера!Преди 10тина дена получих известие,че се прекратява препиката по йздирването.

agro
16.02.2018, 22:11
Колеги,докато се въртят едни пари по програми,а с тези програми се занимават "пчелари"които си нямат представа от отглеждане на пчели,кражби ще има!
Лично аз съм потърпевш,преди години ми откраднаха 16 бр./подбрани само нови/кошера!Преди 10тина дена получих известие,че се прекратява препиката по йздирването.
Не е в това проблема. Като чета: прокуратурата казва, че тези с кражбата от март 2014 сега /2018/ ще отиват на съд...! За кога ще се насрочи делото, кога и дали ще ги осъдят - един господ знае. Тука е заровено кучето. След толкова време - свидетелите "забравили", документите се "изгубили" и така, докато, например, мине давност или нещо друго. На заспал народ това му приляга и няма на кого да се сърди, освен на себе си. Как и кога народа ни е станал такъв, е друг въпрос.

jdrumev
17.02.2018, 00:29
Не е в това проблема. Като чета: прокуратурата казва, че тези с кражбата от март 2014 сега /2018/ ще отиват на съд...! За кога ще се насрочи делото, кога и дали ще ги осъдят - един господ знае. Тука е заровено кучето. След толкова време - свидетелите "забравили", документите се "изгубили" и така, докато, например, мине давност или нещо друго. На заспал народ това му приляга и няма на кого да се сърди, освен на себе си. Как и кога народа ни е станал такъв, е друг въпрос.


За това като ти ги открадна като оня колега в другия форум плати на доктора да ти пише глинец и изгори 300бр;)
Изгодно и имаш ,,Ново начало".Щом държавата дава да се краде що и ние да не крадем от държавата?:bigsmile:

jdrumev
17.02.2018, 00:33
Някой колега знаели каво е обезщитението от държава при откраднати и болни от глинец.:bigsmile:
п.п.Биото ми са обадиха ама тия нема ми простят.:bigsmile:

Трендафил Дончев
17.02.2018, 01:03
За това като ти ги открадна като оня колега в другия форум плати на доктора да ти пише глинец и изгори 300бр;)
Изгодно и имаш ,,Ново начало".Щом държавата дава да се краде що и ние да не крадем от държавата?:bigsmile:

Лошото е, че не всички могат да крадат. Едни крадат, а други пият само студена водица и това е.

jdrumev
17.02.2018, 01:20
Лошото е, че не всички могат да крадат. Едни крадат, а други пият само студена водица и това е.


Хубавото е , че като крадат и те не знаят какво крад.Утре реват за глинец някой минава леко само с молец.

Трендафил Дончев
17.02.2018, 01:37
Хубавото е , че като крадат и те не знаят какво крад.Утре реват за глинец някой минава леко само с молец.

Ти пък за много прости ги имаш. Я виж какви схеми вихрят само. Добре, че са карали по - бързо, че тя такава работа се прави бързо, а и полицаите като това е единствената работа която вършат добре, случайно ги засичат. Шах в два хода, но колко хода ще е присъдата? Предполагам - реми.

jdrumev
17.02.2018, 02:30
Ти пък за много прости ги имаш. Я виж какви схеми вихрят само. Добре, че са карали по - бързо, че тя такава работа се прави бързо, а и полицаите като това е единствената работа която вършат добре, случайно ги засичат. Шах в два хода, но колко хода ще е присъдата? Предполагам - реми.

Има едн нов Български филм,двама гледат фходовете на селото кой излиза и кой влиза.;)Тая вечер серията беше с култова реплика от полицая.:bigsmile:

Трендафил Дончев
17.02.2018, 02:38
Има едн нов Български филм,двама гледат фходовете на селото кой излиза и кой влиза.;)Тая вечер серията беше с култова реплика от полицая.:bigsmile:

Ще го гледам след малко.:bigsmile: