PDA

Виж пълната версия : Семейства-отглеждачи



Дамян Дамянов
14.04.2016, 22:56
Теориите и технологии са много хубаво нещо. Какво правим обаче когато не работят?
Пренасям личинки, пчелите гравират маточниците, стесняват ги, хранят ги и после ги чистят.
Пренасям отново личинки, гравират като за снимка и после чистят. Майтап си правят....!
Сираците обаче няма къде да ходят :laughing:

В момента по рапицата почти няма пчели, но овощните дръвчета са ПЪЛНИ, а акацията ще се застъпи с рапицата. Задръстиха се с нектар, подготвят си роеви маточници, но са празни. Като хиена обикалям за роеви маточници :)
Вече вярвам, че инстинкта е по-силен от всякакви технологии :bigsmile:

rosty_sz
15.04.2016, 06:43
Теориите и технологии са много хубаво нещо. Какво правим обаче когато не работят?
Пренасям личинки, пчелите гравират маточниците, стесняват ги, хранят ги и после ги чистят.
Пренасям отново личинки, гравират като за снимка и после чистят. Майтап си правят....!
Сираците обаче няма къде да ходят :laughing:

В момента по рапицата почти няма пчели, но овощните дръвчета са ПЪЛНИ, а акацията ще се застъпи с рапицата. Задръстиха се с нектар, подготвят си роеви маточници, но са празни. Като хиена обикалям за роеви маточници :)
Вече вярвам, че инстинкта е по-силен от всякакви технологии :bigsmile:

Инстинкта е водещ винаги, но и правилните технологии са съобразени със инстинкта;).
Има едно много важно правило което в момента не спазваш и за това не ти се получават маточниците. Майки не се правят по време на усилен принос на нектар. При наличие на множество цъфтящи овошки и зацъфтяваща рапица маточници чрез прехвърляне няма да направят ама щом са ти блокирани вече плодниците, не си никак далеч от роевите но ВНИМАВАЙ КАКВО СИ ПОЖЕЛАВАШ.

радо
15.04.2016, 08:26
Теориите и технологии са много хубаво нещо. Какво правим обаче когато не работят?
Пренасям личинки, пчелите гравират маточниците, стесняват ги, хранят ги и после ги чистят.
Пренасям отново личинки, гравират като за снимка и после чистят. Майтап си правят....!
Сираците обаче няма къде да ходят :laughing:

В момента по рапицата почти няма пчели, но овощните дръвчета са ПЪЛНИ, а акацията ще се застъпи с рапицата. Задръстиха се с нектар, подготвят си роеви маточници, но са празни. Като хиена обикалям за роеви маточници :)
Вече вярвам, че инстинкта е по-силен от всякакви технологии :bigsmile:
Темата е майчино семейство тоест семейство от което се взима материал за бъдещите майки , но другото важно семейство ,което участва в цикъла на производство на майки е отглеждача .Според мен проблема ти е при семейството отглеждач ,не знам дали правиш отглеждачите без присъствие на майка или с присъствие на майка но аз ще ти кажа предпочитания от мен вариант - избирам супер силно семейство майката остава в плодника, от където се вземат две рамки с отворено пило като на тяхно място се слагат основи, ако има паша върху плодника слагам магазини според моята преценка следва ханеманова решетка и корпус, където подреждам питите в средата двете пити с отворено пило като между тях се оставя място за една рамка допълвам с рамки с мед и прашец и съм готов.Нарочно оставям празно място между двете пити с отворено пило за да се съберат много млади пчели и на другия ден там слагам рамката с маточници.С този пост само се опитвам да помогна нищо повече все пак мисля ,че за първа година прехвърляш личинки и е нормално понякога да не се случват нещата.

m_pchelari
15.04.2016, 08:39
Радо ти говориш за финишъри нали. Слагаш маточници от стартер на 24 часа в така подготвения кошер нали.

В случая на Дамянов ми се струва, че се опитва да направи стартер с наличие на изолирана майка или млади ларви.

Георги Кръстев
15.04.2016, 09:33
Аз държа майчините семейства в 5р лр на 2 корпуса и магазин, като магазина и почти целия горен корпус е с нектар, майката е яко задръстена и лист ламарина да и подам ще снесе на него...:laughing:. Матеев е прав, личинките са по-едри!! И с повече млечице. При мен са с милерова хранилка и мина замина подавам и по-малко сироп. Скоро от тях ще направя и по 2 отводки, за да ги охлабя малко, че ще се пръснат....
Само една забележка, не разбирам как твоите хора виждат какво да пренесат в нова пита, винаги слагам стара пита защото в беляи восък (въпреки че съм на 28г и виждам перфектно) нищо не се вижда. Използвам и фенерче....

Георги Кръстев
15.04.2016, 09:37
Не засичам дните, просто гледам личинката да е с форма на банан и със светло млечице. Стане ли на буквата "С" и млечицето край нея става бяло... я прескачам.

nikola.vladov
15.04.2016, 10:25
Аз не виждам добре (ГОЛЯМ НЕДОСТАТЪК), на 55 съм. Затова досега съм се блъскал с йентеров апарат и му знам недостатъците. Мисля все пак да пробвам с пренасяне от черна пита. Да сподели някой дали е успял с лупи и очила или да търся млад човек с добро зрение, да го обуча и той да го прави вместо мене. Хубаво е ако има някое филмче как точно се пренася (правено умишлено с добър zoom). За отглеждач вижте и какво е "Cloake board".

радо
15.04.2016, 11:49
Радо ти говориш за финишъри нали. Слагаш маточници от стартер на 24 часа в така подготвения кошер нали.

В случая на Дамянов ми се струва, че се опитва да направи стартер с наличие на изолирана майка или млади ларви.
Не използвам стартер защото произвеждам майки само за лични цели ,при стартера процента на приемане е почти 100 докато в този случай ,когато слагам прехвърлените ларви направо в така направения отглеждач процента понякога е по-малък за да компенсирам това аз първо прехвърлям по стари ларви на 2-3 дена и на другия ден прехвърлям младите ларви.

n.kostadinov
15.04.2016, 12:26
Да ви споделя и аз как си правя майките,дано повече хора се включат в споделянето на информация,ще е полезно за всички :)
Сега за втора година пренасям,миналата беше пробна.За донор на личинки малко късно разбрах как точно се подготвя семейството и те най-добрите ми естествено станаха много силни вече.Реших да взема личинки от една миналогодишна отводка.Въпросната бе сред най-слабите зазимени есента и в края на февраури бе само на 3 рамки пчели.Впечатли ме със развитието си през тази пролет като размина всички останали миналогодишни отводки и догонва редовните семейства.Оставих я на един корпус и има около 5 цели рамки с пило,от нея си взех личинки.Стартер не ползвам.Рамката с чашките я напръсквам със захарен сироп и я оставям за 2-3 часа за облизване и полиране в семейството отгеждач.За отглеждачи избирам най-силните семейства със много пчели,мед и прашец.Те съответно имат и най-много пило.Многото открито пило обаче не е в плюс в момента на придаване на личинките.Затова ако ми се стори че откритото пило е много отнемам някоя рамка и я заменям с пълна с мед от горния корпус за да огранича майката да снася по времето,когато се отглеждат личинките.Отнетото открито пило придавам на някой изоставащо семейство.В семейството отглеждач майката остава в първи корпус под ХР,а във втори корпус са основно медови пити.В средата на втори корпус поставям една прашецова рамка и една с прясно пило(може и да не е изцяло заета с пило,но да е повече от 1/2).Рамката с личинките поставям между тези две рамки.Това решение взех след прочита на "СЕЛЕКЦИЯ И ГЕНЕТИКА НЕ МЕДОНОСНАТА ПЧЕЛА"-от СТИЙВ ТЕЙБЪР.Там автора описва тази подредба и също казва,че многото открито пило по време на отглеждане на майки не е желателно.В такъв случай личинките за майки се конкурират за внимението на кърмачките с личинките за работнички,а ние искаме добре гледани майки.Готовите маточници вадя на десетия ден,като за първи броя деня след пренасянето.На пример,пренасям на 13.04 и броя за пръв ден 14.04.Маточниците вадя на 23.04 и ги раздавам.Написаното до тук е с цел да споделя опит с колеги и да видим кой,как и защо.И пак казвам това го правя за втора година не претендирам,че го правя по най-добрия начин и може и да допускам някой грешки,ако има такива с времето ще ги изчистя.Успех на всички :)

Mateev
15.04.2016, 12:50
Отварям тази тема, като ще ви помоля в нея да пишете само за семействата-стартери и семействата-отглеждачи.

m_pchelari
15.04.2016, 13:05
Не използвам стартер защото произвеждам майки само за лични цели ,при стартера процента на приемане е почти 100 докато в този случай ,когато слагам прехвърлените ларви направо в така направения отглеждач процента понякога е по-малък за да компенсирам това аз първо прехвърлям по стари ларви на 2-3 дена и на другия ден прехвърлям младите ларви.


В такъв случай си наясно, че не си произвеждаш възможно най-добрите майки. Ясно е, че не сме майкопроизводители и се правят компромиси. Аз използвам само един кошер за донор, стартер и отглеждач за не повече от 10 маточника, като спазвам основни правила. Маточниците да се правят от яйца а не от прехвърлени личинки, семейството да е напълно осиротено без отворено пило.

Дамян Дамянов
15.04.2016, 15:17
Инстинкта е водещ винаги, но и правилните технологии са съобразени със инстинкта;).
Има едно много важно правило което в момента не спазваш и за това не ти се получават маточниците. Майки не се правят по време на усилен принос на нектар. При наличие на множество цъфтящи овошки и зацъфтяваща рапица маточници чрез прехвърляне няма да направят ама щом са ти блокирани вече плодниците, не си никак далеч от роевите но ВНИМАВАЙ КАКВО СИ ПОЖЕЛАВАШ.

Това е един от вариантите. Просто инстинкта за събиране на храна да е по-силен.
Днес говорих с много опитен колега и неговото мнение е, че най-вероятно става дума за натряване. Семейството не умира, но чистят маточниците.


Темата е майчино семейство тоест семейство от което се взима материал за бъдещите майки , но другото важно семейство ,което участва в цикъла на производство на майки е отглеждача .Според мен проблема ти е при семейството отглеждач ,не знам дали правиш отглеждачите без присъствие на майка или с присъствие на майка но аз ще ти кажа предпочитания от мен вариант - избирам супер силно семейство майката остава в плодника, от където се вземат две рамки с отворено пило като на тяхно място се слагат основи, ако има паша върху плодника слагам магазини според моята преценка следва ханеманова решетка и корпус, където подреждам питите в средата двете пити с отворено пило като между тях се оставя място за една рамка допълвам с рамки с мед и прашец и съм готов.Нарочно оставям празно място между двете пити с отворено пило за да се съберат много млади пчели и на другия ден там слагам рамката с маточници.С този пост само се опитвам да помогна нищо повече все пак мисля ,че за първа година прехвърляш личинки и е нормално понякога да не се случват нещата.

Първият път беше корпус (майката), ханеманова и корпус(пренесените ларви). Вторият път корпус(майката), ханеманова, магазин, корпус(пренесените ларви).


Радо ти говориш за финишъри нали. Слагаш маточници от стартер на 24 часа в така подготвения кошер нали.

В случая на Дамянов ми се струва, че се опитва да направи стартер с наличие на изолирана майка или млади ларви.

Стартер и отглеждач 2в1


Аз държа майчините семейства в 5р лр на 2 корпуса и магазин, като магазина и почти целия горен корпус е с нектар, майката е яко задръстена и лист ламарина да и подам ще снесе на него...:laughing:. Матеев е прав, личинките са по-едри!! И с повече млечице. При мен са с милерова хранилка и мина замина подавам и по-малко сироп. Скоро от тях ще направя и по 2 отводки, за да ги охлабя малко, че ще се пръснат....
Само една забележка, не разбирам как твоите хора виждат какво да пренесат в нова пита, винаги слагам стара пита защото в беляи восък (въпреки че съм на 28г и виждам перфектно) нищо не се вижда. Използвам и фенерче....

И аз съм на 28 и ги виждам идеално и гледам да пренасям възможно най-младите ларви(с прозрачно млечице).
Черната пита е много удобнa за възрастни хора, но качеството на майките ме съмнява МНОГО. Можеш да си поръчаш черни пластмасови рамки от Mann Lake -> http://www.mannlakeltd.com/beekeeping-supplies/category/page19.html
Слагаш в майчиното семейство и чакаш майката да ги осемени, след пренасянето, качваш рамката над ХР и чакаш да се излюпи пилото. Трябват ти няколко такива рамки, защото ще чакаш да се излюпи пилото от тях.


Аз не виждам добре (ГОЛЯМ НЕДОСТАТЪК), на 55 съм. Затова досега съм се блъскал с йентеров апарат и му знам недостатъците. Мисля все пак да пробвам с пренасяне от черна пита. Да сподели някой дали е успял с лупи и очила или да търся млад човек с добро зрение, да го обуча и той да го прави вместо мене. Хубаво е ако има някое филмче как точно се пренася (правено умишлено с добър zoom). За отглеждач вижте и какво е "Cloake board".

Точно с Cloake board пробвах. Резултатът е 0:2

радо
15.04.2016, 18:23
И аз съм на 28 и ги виждам идеално и гледам да пренасям възможно най-младите ларви(с прозрачно млечице).
Направи бърз тест прехвърли по стари ларви с тяхното млечице на суха маточна чашка ,резултата ще е видим още на другия ден може вината да е в теб ,а не в отглеждача. И изтрий това .

Дамян Дамянов
15.04.2016, 22:09
Направи бърз тест прехвърли по стари ларви с тяхното млечице на суха маточна чашка ,резултата ще е видим още на другия ден може вината да е в теб ,а не в отглеждача. И изтрий това .

Предполагам, че се съмняваш, че обръщам личинката и се дави. Не, не ги обръщам и дори някоя случайно да не съм я видял, то това е изключение. От две пренасяния поне една ларва щяха да я избутат, но това не се случва.
Има няколко хипотези:
- Силната паша. Такъв приток на нектар не бях виждал.
- Натряване. Възможно е, защото всеки си пръска с каквото иска и когато иска.
- Усещат феромоните на майката под тях и форматират :bigsmile:. Майката е 3 годишна и не ми се вярва, но не го изключвам.

Утре е ден 4-ти от осиротяването и ще видя дали са заложили свищеви и дали са ги изчистили и т.н.

iliew
15.04.2016, 22:23
Дамяне, а входа на долния корпус завъртя ли го назад?

Дамян Дамянов
15.04.2016, 22:28
Дамяне, а входа на долния корпус завъртя ли го назад?

Да, завъртях целия кошер с дъното, научих ги набързо да влизат през горния вход, ХР и плътната преграда. Всичко е по учебник, но резултата е нула. http://pchelari.com/forum/images/smilies/bigsmile.gif С фрезата направих фалц и плътната преграда ляга плътно. :laughing:
Ако утре и при теб е така, ще пробвам отново чак след липата.

Господин Каров
15.04.2016, 22:31
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=296018693899799&set=pb.100004750113270.-2207520000.1460751038.&type=3&theater Във нашите пчелини рано на пролет започваме с три семейни отгледвачи.Майките донори поставяме за 12ч в касета/с цел да си гарантираме възраста на материала/ и на четввъртия ден пренасяме

DimityrG
16.04.2016, 18:17
Най- удобния отглеждач който ползвам е от 16 рамков лежак ,подреждането в гнездото с майката : мед ,прашец,4-5 пити пило,1-2 РАМКИ С ОСНОВИ,мед Ханеманова решетка,мед пита със закрито пило,открито пило,Маточната рамка,прашец и мед,всеки ден захарно меден сироп 1към 1,маточната рамка е по-тесна-1,2 см приблиз. и по два сантиметра по-малка от всички страни маточните чашки на две снемаеме литви ...

DimityrG
16.04.2016, 18:32
В случай ,че използвам подреждане над гнездото ползвам парче от ханеманава решетка и здрав покривен лист(полиетиленова платно, като в началото-1-2 дена решетката е почти закрита и има оставени само 3 -4 на 15-20см.в задната страна на кошера.Често не използвам семеиства в пълно развитие (ако ги осиротявам особено)струва ми се ,че не ги е много грижа за майката както едно семейство на 5-7 рамки пило...

tihmr
17.04.2016, 19:54
Като запечатат маточниците, по книгите пише, че може да се сложи втора партида.
А първата остава ли в отглеждача заедно с втората партида?

meho
17.04.2016, 20:29
Две години правя така.В деня когато залагам личинките / работя с йентеров апарат/ затварям отново майка в йентеровия апарат.В деня на затваряне на маточниците от първа смяна подавам личинките от втората майка.И тях ги хранят и правят добри маточници.

tihmr
17.04.2016, 20:59
Две години правя така.В деня когато залагам личинките / работя с йентеров апарат/ затварям отново майка в йентеровия апарат.В деня на затваряне на маточниците от първа смяна подавам личинките от втората майка.И тях ги хранят и правят добри маточници.
Мерси за отговора, но пак не разбрах - запечатаните остават в отглеждача заедно с новата партида ли?

zayo
11.05.2016, 14:10
25 захранени от 28 прехвърлени. Получени по метода на двойното прехвърляне в стартер. Двете летвички с маточниците ги разделих в два отглеждача по 12 и съответно 13 маточника...

Mateev
11.05.2016, 14:34
А виждал ли си 64 приети от 64 заложени? Имам масово такива случаи, но в кошери за пчелно млечице. При това говорим за пластмасови чашки.

Невероятно, но факт. В кошерите за пчелно млечице имам по-голям процент на приемане отколкото в кошерите-отглеждачи. Започвам да си мисля, че има значение какво е разстоянието между маточниците. Ако са разположени на 2 сантиметра един от друг (в кошерите за млечице) ги приемат почти на 100%, а ако са на 3 сантимера (при отглеждачите) ги приемат в по-малък процент. В момента правя експерименти, за да си изясня какво точно се случва.

zayo
11.05.2016, 14:58
А виждал ли си 64 приети от 64 заложени? Имам масово такива случаи, но в кошери за пчелно млечице. При това говорим за пластмасови чашки.

Невероятно, но факт. В кошерите за пчелно млечице имам по-голям процент на приемане отколкото в кошерите-отглеждачи. Започвам да си мисля, че има значение какво е разстоянието между маточниците. Ако са разположени на 2 сантиметра един от друг (в кошерите за млечице) ги приемат почти на 100%, а ако са на 3 сантимера (при отглеждачите) ги приемат в по-малък процент. В момента правя експерименти, за да си изясня какво точно се случва.

100% е повече от перфектен резултат! Аз лично не съм го постигал. Работя с китайски игли /писалки/ които ги отричаш ;), но обикновено резултата изобщо не е лош. В литературата и форумите съм срещал мнения за дебелината на рамката с маточници, отстоянието на летвичките с маточниците от горната и долната летвичка, отстоянието на маточниците от/до страничните летвички, но не се сещам да съм чел нещо за разстоянието меджу самите маточниците. Ако решиш да споделиш нещо от експериментите, ще съм благодарен, за което.

iliew
11.05.2016, 17:08
А виждал ли си 64 приети от 64 заложени? Имам масово такива случаи, но в кошери за пчелно млечице. При това говорим за пластмасови чашки.

Невероятно, но факт. В кошерите за пчелно млечице имам по-голям процент на приемане отколкото в кошерите-отглеждачи. Започвам да си мисля, че има значение какво е разстоянието между маточниците. Ако са разположени на 2 сантиметра един от друг (в кошерите за млечице) ги приемат почти на 100%, а ако са на 3 сантимера (при отглеждачите) ги приемат в по-малък процент. В момента правя експерименти, за да си изясня какво точно се случва.

А за млечице не пренасяш ли по-възрастни ларви?

Mateev
11.05.2016, 20:17
А за млечице не пренасяш ли по-възрастни ларви?

За млечице се пренасят всякакви ларви, но все пак се гледа да са по-малки, за да не ми изядат натрупаното млечице. На практика със 6 кошера за пчелно млечице (3 групи по 2 през 3 дена) си осигурявам цялото ми нужно млечице (и дори хартисва) за направата на маточници в 100 отглеждача (5 групи по 20 отглеждача със зареждане през 5 дена на група по 400 личинки на ден). Групите се въртят, така че всеки божи ден се залагат по 400 маточни чашки и се вадят между 50 и 300 готови маточника.

Иначе за рамки си направих специални такива с ширина 10 mm. Старите рамки с ширина 25 mm много ги надграждаха. Те и 10 милиметровите рамки ги градят, но много по-малко и много по-рядко. За да обуздая мерака им за градеж, всеки божи ден слагам по 2 пити с восъчни основи и досега са ми изградили около 30-40 корпуса.

Mateev
11.05.2016, 20:31
Най-много съм впечатлен от кошерите за пчелно млечице. Всеки един от тях за 3 дена ми дава по около 50-60 пластмасови чашки, напълнени до ръба с млечице (че дори и над ръба). Ако имаше достатъчно пазар за млечице, щях да захвърля всичко друго и да се занимавам само с неговото добиване и с нищо друго.

meho
11.05.2016, 20:41
Да точно така.Запечатаните и новите ги разделя една рамка- обикновенно с прашец.

delta.e
11.05.2016, 21:28
Най-много съм впечатлен от кошерите за пчелно млечице. Всеки един от тях за 3 дена ми дава по около 50-60 пластмасови чашки, напълнени до ръба с млечице (че дори и над ръба). Ако имаше достатъчно пазар за млечице, щях да захвърля всичко друго и да се занимавам само с неговото добиване и с нищо друго.

Матеев , де да беше средата на 70-те .

ch.atanasov
14.05.2016, 08:07
Матеев , де да беше средата на 70-те .

Интересно, какво ли щеше, да беше, ако сме 1975г.:bigsmile: До колкото помня, тогава беше премахнат антагонизма между селото и града и бяхме на прага на комунизъма.:laughing:

delta.e
14.05.2016, 14:36
Интересно, какво ли щеше, да беше, ако сме 1975г.:bigsmile: До колкото помня, тогава беше премахнат антагонизма между селото и града и бяхме на прага на комунизъма.:laughing:

Атанасов , отново не си ме разбрал , но както и да е.:)

tihmr
14.05.2016, 15:09
Ето и моя първи опит с прехвърляне на личинки в отглеждач с майка, без стартер. Майката с Ханеманова решетка в първи корпус със запечатано пило, втори с незапечатано и 3 корпус със 7-8 рамки запечатано пило, събрано от други кошери. След 9 дена сложих рамката с личинките между 2 с прашец в трети корпус и храних с меден сироп 5 дена докато ги запечатат. Дори наръсих рамките допълнително с пресен прашец.
Нека някой с повече опит каже дали изглеждат добре.

Stefan_S
15.05.2016, 15:04
Ето и моя първи опит с прехвърляне на личинки в отглеждач с майка, без стартер. Майката с Ханеманова решетка в първи корпус със запечатано пило, втори с незапечатано и 3 корпус със 7-8 рамки запечатано пило, събрано от други кошери. След 9 дена сложих рамката с личинките между 2 с прашец в трети корпус и храних с меден сироп 5 дена докато ги запечатат. Дори наръсих рамките допълнително с пресен прашец.
Нека някой с повече опит каже дали изглеждат добре.
Нямам опит с отглеждане на майки,но изглеждат добре твоите като за първи път.
Какви маточни чашки използваш колега,пластмасови или си ги правиш от восък и как ги закрепваш на рамката?

tihmr
15.05.2016, 18:30
Пластмасови, залепени с разтопен восък и четка. Пренасям ги в суха чашка, с китайска игла-писалка, хубавото при нея е, че освен личинката се пренася и капчица пчелно млечице.
Но въпрос на предпочитание е кой с какво пренася.
И наистина -най хубавата личинка е тази която не виждаш, само капчица бистро пчелно млечице.
Бях питал за двойното захранване, но никой не отговори. Дони го споменава в старите теми.
Разтърсих се в чуждите форуми и попаднах на мнения, че каквото и да слагаме в чашката-медена вода, кисело мляко, пчелно млечице и т.н., пчелите го изчистват и ги захранват наново.
Може и да не е така!

Mateev
15.05.2016, 21:03
....Разтърсих се в чуждите форуми и попаднах на мнения, че каквото и да слагаме в чашката-медена вода, кисело мляко, пчелно млечице и т.н., пчелите го изчистват и ги захранват наново.
Може и да не е така!

Така е - пчелите изчистват всичко и захранват личинката с прясно пчелно млечице. Предполагам причината е в това, че състава на млечицето за пчели-работнички се различва от състава на млечицето за майки, и пчелите много добре го знаят това.

Иначе аз слагам в маточните чашки прясно пчелно млечицв, извадено предишния ден, и разредено с дестилирана вода в съотнопение 1:1.

petrov_
14.06.2016, 13:49
Бях чувал че в чашката слагат вместо млечице малко мед, изпробвах този метод и се получи.

Mateev
14.06.2016, 15:18
Бях чувал че в чашката слагат вместо млечице малко мед, изпробвах този метод и се получи.

Каквото и да сложиш, пчелите ще го изхвърлят, и ще заредят с ново истинско пчелно млечице.

n_markov
03.04.2017, 00:28
Да питам нещо и аз дали съм на правилната логика, че всеки пише различно!
(1?). Майки създадени чрез пренасяне на личинки пише се в литературата, че е най добре да са до 24 часа след снасянето.
Но тогава има вероятност да ги изхвърлят. Затова чета, че повечето хора пренасят личинки в ПОЛЕГНАЛО СЪСТОЯНИЕ на 3,4 дена вече захранени с мляко. Тогава имало по голяма вероятност за приемане, захранване на маточниците.
Друго да питам!
(2?)! Отглеждане в присъствие на майка. Система ЛР на 2 корпуса. В първи корпус (долен) майка + затворено пило + мед и прашец. Във втори корпус (горен) открито поло+ шарено пило+ мед+прашец и маточна рамка в средата на корпуса между откритото поло. Така ли се прави ?
Ханеманова решетка между корпусите.
И въпрос сега (3)? НУЖНО ЛИ Е ДА СЕ СЛАГА ПРЕГРАДА(ОТ ПЛАТ) над ХР, като в задния край да се остави промеждутък около 2,3 сантиметра за да има движение на пчелите.
(4?) Трябва ли да се подготви кошера т.е. няколко часа преди поставянето на маточната рамката да се изолира майката в първи корпус с ХР?
Благодаря на отзовали те се и успешен сезон на всички!

demonj
03.04.2017, 05:50
По точка 1,личинките трябва да са на 2-3 дни като в маточника се слага капка разредено млечице.С точка 2 напълно съм съгласен.По точка 3,не е нужна преграда от плат над ХР.По точка 4,относно подготовката аз лично започвам да храня отглеждача интензивно седмица преди да поставя маточната рамка като 1 ден преди пренасяне на личинките поставям рамката за полиране и дооформяне на чашките,през целия период на отглеждане на маточниците отглеждача се храни интензивно.

ch.atanasov
03.04.2017, 07:30
По точка 1,личинките трябва да са на 2-3 дни ......

Това не е вярно.

demonj
03.04.2017, 08:38
Това не е вярно.

От 3 години насам предавам ларви на 2-3 дни и на 90% ги отглеждат.А според теб на колко дни трябва да бъдат?

Трендафил Дончев
03.04.2017, 09:02
От 3 години насам предавам ларви на 2-3 дни и на 90% ги отглеждат.А според теб на колко дни трябва да бъдат?

В дебелите книги пише, че колкото по - рано, толкова по - добре/еднодневни/. Въпроса е кога започва да се храни личинката? Ето това е крайния период.

kuline
03.04.2017, 11:07
Да питам нещо и аз дали съм на правилната логика, че всеки пише различно!
(1?). Майки създадени чрез пренасяне на личинки пише се в литературата, че е най добре да са до 24 часа след снасянето.
Но тогава има вероятност да ги изхвърлят. Затова чета, че повечето хора пренасят личинки в ПОЛЕГНАЛО СЪСТОЯНИЕ на 3,4 дена вече захранени с мляко. Тогава имало по голяма вероятност за приемане, захранване на маточниците.
Друго да питам!
(2?)! Отглеждане в присъствие на майка. Система ЛР на 2 корпуса. В първи корпус (долен) майка + затворено пило + мед и прашец. Във втори корпус (горен) открито поло+ шарено пило+ мед+прашец и маточна рамка в средата на корпуса между откритото поло. Така ли се прави ?
Ханеманова решетка между корпусите.
И въпрос сега (3)? НУЖНО ЛИ Е ДА СЕ СЛАГА ПРЕГРАДА(ОТ ПЛАТ) над ХР, като в задния край да се остави промеждутък около 2,3 сантиметра за да има движение на пчелите.
(4?) Трябва ли да се подготви кошера т.е. няколко часа преди поставянето на маточната рамката да се изолира майката в първи корпус с ХР?
Благодаря на отзовали те се и успешен сезон на всички!

Първия въпрос не е правилно формулиран, защото майката снася яйце, което е такова до 3 дена или до 72 часа, в последствие от яйцето се излюпва ларва. Яйцата отначало са прави, след което полягат и следва излюпването. Когато пренесеш айца, то те се изчистват от пчелите. Пренясат се ЕДНОДНЕВНИ ларви, за да бъдат по-рано захранени с маточно млечице, иначе казано излюпени преди един ден от яйцето или ЧЕТВЪРТИЯ ден от снасянето на яйцето.

Mateev
03.04.2017, 11:10
Най-добре е ларвите да са на възраст между 12 и 24 часа. Само тогава може да се гарантира, че на 100% от времето на развитието си те ще бъдат хранени само с пчелно млечице и с нищо друго. Това е АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО УСЛОВИЕ, ако искате да получите качествена майка със 100% развит яйценосен апарат.

Ларвите на пчелите-работнички освен с пчелно млечице, се хранят и със смес от мед и перга, като това е особенно силно изразено след 3-я ден, че дори и след 2-рия. Това автоматично означава, че те вече са започнали да се развиват като работнички. Ако една такава ларва се прехвърли в маточна чашка, тя пак ще стане на майка, но тази майка ще е някакъв хибрид между пчела-работничка и истинска майка. Тоест нейния яйценосен апарат няма да се развие на 100%, а например на 80-90% (с по-малко на брой яйчни тръбички). Ефекта от всичко това е, че ще получите майка, която вместо 2000 яйца на денонощие, снася например 1500. В генетично отношения няма да има проблеми с тази майка и тя ще може да дава поколения с верните гени, но самата тя ще поддържа слабо семейство през целия си живот. Също така се повишава вероятноста пчелите да направят самосмяна, когато се усетят, че с майката нещо не е наред. След самосмяната вече ще се получи по-качествена майка, защото пчелите ще са хранили ларвата с пчелно млечице от самото начало.

Така че ларва се прехвърля между 12-тия и 24-ия час - не по-късно. Начина да откриете дали сте прехвърлили по-стара ларва е като направите проверка на маточниците на 5-тия ден от прехвърлянето (точно след 120 часа от прехвърлянето). Ако има запечатани маточници, то това означава, че в тях сте прехвърлили по-стара ларва. Такива маточници се унищожават, защото от тях няма да се излюпи качествена майка. Такива маточници са заплаха и за останалите маточници, в които сте прехвърлили млади ларви. Причината е, че некачествената полу-майка ще се излюпи преди останалите маточници и ще ги унищожи, а това е най-лошия възможен вариант, който може да се случи на един майкопроизводител - губят се например 20 хубави маточника заради 1 некачествен със стара ларва в него.

Mateev
03.04.2017, 12:10
Според някои стари потомствени пчелари-майкопроизводители ларвите могат и трябва да се прехвърлят на възраст дори и под 12 часа, но за тази цел се изисква набито око и много, много опит. Според тях една ларва е най-добре да се прехвърля между 4-тия и 8-ия час от излюпването на яйцето. По-рано от 4-тия час не е редно, защото ларвите се давят в разреденото млечице след прехвърлянето.

Така че ако обединим знанията и опита на пчеларските учени и на майкопроизводителите-практици, то като правила можем да си изведем следното:

1. Ларви се прехвърлят между 4-тия и 24-ия час от излюпването на яйцето.
2. Колкото е по-млада една прехвърлена ларва, толкова по-добре, но най-младите ларви под 4 часа трудно оцеляват в процеса на самото прехвърляне.

ПС: И като забележка към написаното от колегите пчелари искам да кажа, че едно яйце се излюпва не за 3 дена (72 часа), а за 3.5 дена (84 часа). В зависимост от условията в кошера и расата на пчелите има някакво вариране в тези часове, но за практически нужди и за сметки на Excel е най-добре да използвате цифри в диапзаона 80-84 часа.

tsc1
03.04.2017, 12:14
Според някои стари потомствени пчелари-майкопроизводители ларвите могат и трябва да се прехвърлят на възраст дори и под 12 часа, но за тази цел се изисква набито око и много, много опит. Според тях една ларва е най-добре да се прехвърля между 4-тия и 8-ия час от излюпването на яйцето. По-рано от 4-тия час не е редно, защото ларвите се давят в разреденото млечице след прехвърлянето.Има ли критерий за определяне момента на излюпване?

Mateev
03.04.2017, 12:23
Има ли критерий за определяне момента на излюпване?

По-скоро не, и затова предложих да се направи калкулация на Excel, но не в дни, а в часове. В общия случай една майка може да бъде затворена в ханеманова касета заедно с една готово изградена и облизана пита, така че началния час на започване на снасянето да е точно определен. От тука нататък е въпрос на сметки и питата с ларвите може да се извади в точно определен момент от време така, щото да имаме 100% гаранция, че всяка една видима ларва в тази пита да е годна за пренасяне.

За който не му се смята ще кажа, че това време е 5 дена минус няколко часа. Тоест ако днес след обяд затворите майката в ханемановата касета, след 5 дена сутринта е идеалния момент да вземете питата и да прехвърлите всяка една ларва с изключение на току-що излюпените (те са микроскопични и почти невидими).

tsc1
03.04.2017, 13:13
По-скоро не, и затова предложих да се направи калкулация на Excel, но не в дни, а в часове. В общия случай една майка може да бъде затворена в ханеманова касета заедно с една готово изградена и облизана пита, така че началния час на започване на снасянето да е точно определен. От тука нататък е въпрос на сметки и питата с ларвите може да се извади в точно определен момент от време така, щото да имаме 100% гаранция, че всяка една видима ларва в тази пита да е годна за пренасяне.

За който не му се смята ще кажа, че това време е 5 дена минус няколко часа. Тоест ако днес след обяд затворите майката в ханемановата касета, след 5 дена сутринта е идеалния момент да вземете питата и да прехвърлите всяка една ларва с изключение на току-що излюпените (те са микроскопични и почти невидими).
Подобна идея се завъртя и в простата ми непчеларска глава и за това попитах. Остава да има гаранция, че тя ще започне незабавно да снася, а няма да се офлянква.

kuline
03.04.2017, 13:25
ПС: И като забележка към написаното от колегите пчелари искам да кажа, че едно яйце се излюпва не за 3 дена (72 часа), а за 3.5 дена (84 часа). В зависимост от условията в кошера и расата на пчелите има някакво вариране в тези часове, но за практически нужди и за сметки на Excel е най-добре да използвате цифри в диапзаона 80-84 часа.

Матеев, любопитно ми е това, което пишеш що касае часовете - не 72, а 84. Това от опит ли го установи или от нейде го прочете?Досега не съм срещал нейде писано такова нещо. Може би това е тайна на майкопроизводителите. Защото аз знам от опит, че от яйцето след седемдесет и втория час вече се е излюпила ларва.

n_markov
03.04.2017, 20:06
Можем ли от количеството пчелно плечице да се разбере ориентировъчно на калко дена(или часове) е излючената ларва?. Задавам го този въпрос защото като гледам снимката (календар на пчелната майка) http://pchelar.com/node/173 това е времето от 4-ти до 5-ти ден. Можели да се ориентираме по снимката и положението на яйце-ларва и неговото развитие? Матеев ако имаш снимки на пренесени ларви (по време на пренасяне), моля сподели ги да добием визуална представа поне.

kuline
03.04.2017, 20:34
https://www.youtube.com/watch?v=KD52TYOqzIs

След 15:36 има снимки в близък план на ларвите, които се пренасят

n_markov
03.04.2017, 22:18
Няма ли да стане по следния начин? Ако се постави нова основа за градеж, пчелите щя е изградят за 2 дена максимум. Майката осеменява и по този начин долу горе ще се знае възраста на яйцата -> личинките.

rosty_sz
04.04.2017, 07:13
Матеев ти каза ка се прави. Пише го на сто места в спец. литература. Ти топлата вода ще откриваш.
Аз ти предлагам строителна рамка да им сложиш че ще са по-едри личинките и лесно се прехвърлят.

tsc1
04.04.2017, 07:52
Имаме вече прилична концепция как да се направи стенда за пренасяне на личинки. Решението как микрослопичната личинка да изглежда като тлъста гъсеница е много елегантно и високотехнологично, без да се налага пчеларя да е окичен с лупи, челници за осветление и друго приспособления по главата си. Тя ще му служи само за управление на процеса. Но търсим специалист по пренасяне, с достатъчно практически опит да ни помогне в цялостната конструкция, за да стане тя ергономична и удобна за работа. Ако има мераклия да се включи в разработката нека ми пише на ЛС.

Недялко Атанасов
05.04.2017, 20:15
Имаме вече прилична концепция как да се направи стенда за пренасяне на личинки. Решението как микрослопичната личинка да изглежда като тлъста гъсеница е много елегантно и високотехнологично, без да се налага пчеларя да е окичен с лупи, челници за осветление и друго приспособления по главата си. Тя ще му служи само за управление на процеса. Но търсим специалист по пренасяне, с достатъчно практически опит да ни помогне в цялостната конструкция, за да стане тя ергономична и удобна за работа. Ако има мераклия да се включи в разработката нека ми пише на ЛС.Нали знаеш,че тук, се изисква сръчност и бързина,температура и влага,та ако трябва стенда да се насочва един път, после да му чакам действията времето тече......................и тн.Ако съм разбрал криво идеята ти ..............blush;Виж ,по скоро за конвейрн за пч. млечице би свършило работа.

Mateev
05.04.2017, 20:29
Матеев, любопитно ми е това, което пишеш що касае часовете - не 72, а 84. Това от опит ли го установи или от нейде го прочете?Досега не съм срещал нейде писано такова нещо. Може би това е тайна на майкопроизводителите. Защото аз знам от опит, че от яйцето след седемдесет и втория час вече се е излюпила ларва.

В главата ми това е останало, но не си спомням откъде. Наистина си прав, че трябва да потърсим НАДЕЖДЕН ИЗТОЧНИК, за да си изясним къде е истината. Самият аз дълго време си мислех, че яйцето се излюпва след 3 дена (72 часа). Сега обаче съм твърдо убеден, че дните не са 3, а 3.5. Това означава, че някъде някой или нещо прочетено ме е принудило да си променя убежденията. За съжаление не си спомням къде и кой, но в главата ми това вече е чиста монета и аз вярвам в него.

Недялко Атанасов
05.04.2017, 21:37
................. Сега обаче съм твърдо убеден, че дните не са 3, а 3.5. Това означава, че някъде някой или нещо прочетено ме е принудило да си променя убежденията. За съжаление не си спомням къде и кой, но в главата ми това вече е чиста монета и аз вярвам в него.Интересно ,при ползването на изолатор,а и не само, цифрите са 72-74ч.Или моята чиста монета е ,че след поставянето на майката в изолатор ,давам и аванс от два часа и след 84 часа пренасям .Пак казвам, интересно ми е да разбера как стигна до това ти заключение.

Недялко Атанасов
05.04.2017, 21:40
Няма ли да стане по следния начин? Ако се постави нова основа за градеж, пчелите щя е изградят за 2 дена максимум. Майката осеменява и по този начин долу горе ще се знае възраста на яйцата -> личинките.И точността ще ти е +- 40-48часа.

tsc1
05.04.2017, 22:20
Нали знаеш,че тук, се изисква сръчност и бързина,температура и влага,та ако трябва стенда да се насочва един път, после да му чакам действията времето тече......................и тн.Ако съм разбрал криво идеята ти ..............blush;Виж ,по скоро за конвейрн за пч. млечице би свършило работа.
Температурата и влагата според мен са параметри на помещението, в което се извършва процеса, а бързината и сръчността - умения на оператора. Стенда трябва само да му осигури най-удобно разположение на предметите с които ще работи, добра "картинка" на работното поле и силна светлина. Има ли още нещо важно, което пропускаме или не знаем?

kuline
05.04.2017, 22:31
Температурата и влагата според мен са параметри на помещението, в което се извършва процеса, а бързината и сръчността - умения на оператора. Стенда трябва само да му осигури най-удобно разположение на предметите с които ще работи, добра "картинка" на работното поле и силна светлина. Има ли още нещо важно, което пропускаме или не знаем?

Крайния резултат!

tsc1
05.04.2017, 22:36
Крайния резултат!
Exitus acta probat!

kuline
05.04.2017, 22:46
Exitus acta probat!

Прав си, нооо... Резултата се формира от неизвестни, за да ги превърнем в известни, са необходими изследвания, анализи и изводи, но живота е ограничен във времето!

delta.e
08.04.2017, 19:37
Практика от два , три сезона и всичко е известно .

n_markov
12.04.2017, 20:21
Колко време преди да предадем маточната рамка в отглеждача (система МК) с пренесените ларви трябва да се отдели майката в първи корпус с ханеманова решетка. Колко часа или ден са нужни да бъде ограничена майката. Добре ли би било ако се сложи твърда преграда между корпусите, а в задния край леко отворено?

seto4e
12.04.2017, 21:39
Колко време преди да предадем маточната рамка в отглеждача (система МК) с пренесените ларви трябва да се отдели майката в първи корпус с ханеманова решетка. Колко часа или ден са нужни да бъде ограничена майката. Добре ли би било ако се сложи твърда преграда между корпусите, а в задния край леко отворено?

Да правиш маточници над ханеманова решетка с майка в долен корпус е най-чутовната глупост измислена от българския пчелар. По-добре си купи една лицензирана двайсетолевка.

solaris60
12.04.2017, 21:42
Да правиш маточници над ханеманова решетка с майка в долен корпус е най-чутовната глупост измислена от българския пчелар. По-добре си купи една лицензирана двайсетолевка.

Би ли казал по подробно защо мислиш така?

seto4e
12.04.2017, 22:17
Би ли казал по подробно защо мислиш така?

Казах достатъчно.

Марияна Стоянова
12.04.2017, 23:39
http://pchelata.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D 1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4/

n_markov
12.04.2017, 23:42
Да правиш маточници над ханеманова решетка с майка в долен корпус е най-чутовната глупост измислена от българския пчелар. По-добре си купи една лицензирана двайсетолевка.

Разни хора, разни технологии и методи. Ако не симпатизирате на дадени методии и практики не се изказвайте.

jdrumev
12.04.2017, 23:44
Бай Станьо лежака ги прави по подобен начин.И верно има голям успех с майките.

Vertex
17.04.2017, 14:40
Здравейте колеги. Моля да ме посъветвате как да постъпя с отглеждането на майки. За целта подготвям едно семейство в ЛР. Искаше ми се да е по-силно,но това е положението. Семейството вчера беше на 9 междурамия и 4.5 рамки ЗП с от край до край.Добавих му още един корпус в конфигурация 8 на 8 рамки долу и горе. Целта ми на първо време е да отгледа 20тина майки.В района ми има рапица,акация и слънчоглед. Идеята ми е да изпреваря рапицата с подаването на рамката за отглеждане.Мога да го подсиля със запечатано пило от други семейства, но не знам колко рамки с пило ще са му нужни за да отгледа прилично 20 маточника. Ще се получи ли според Вас и ако да, как да процедирам от тук нататък. Рапицата предполагам,че ще цъфне около 5май, но не съм сигурен. За първа година има рапица в района.Акацията обикновено цъфти около 20-24 май

demonj
17.04.2017, 16:04
Според ме в твоя случай зареди 12-15 маточника, вкарай майката в ханеманов изолатор на 3 рамки за да има къде да снася след 5 дни отбракуваш запечатаните маточници,след 14 дни местиш маточниците в оплодни сандъчета и след това зареждаш нова партида маточници,така действам аз,едно съм разбрал от скромния си опит в майкопроизводството,колко о по малко са маточниците толкова по качественни майки се получават.

Vertex
17.04.2017, 23:14
Пропуснах да кажа,че мисля майките да се отглеждат по метода с наличие на майка в кошера.

Ако подам 2 3 рамки с пило допълнително от друг кошер на отглеждача, кога според вас ще са готови пчелите за качествено гледане и хранене. Предполагам също,че трябва обема на кошера в който се отглеждат майките да пращи от пчели и да са на мн.тясно. Ако не успеят примерно до момента с подаването на личинките да изпълнят обема на 2 лр корпуса с по 8 рамки, да ги свия ли на 2х5 или 2х6 примерно? Разбрах,че в корпуса с майката под ханемана се слага запечатаното пило и се обръща входа назад;откритото пило се дава на други семейства с изключение на 1 2 рамки,които да използвам за да привлека кърмачки до момента с придаването(после и тях ги разкарвам);Изобилие на прашец и подаване на сироп по време на отглеждането. По препоръка на demonj ще заложа по-малко бройки 12-15.
Ако нещо пропускам ,а то е почти сигурно, споделяйте :))

Благодаря

jdrumev
17.04.2017, 23:23
Не знам колега кой метотод ще използваш, но аз на моите отглеждачи съм им сложил подово.Според моята теория която може да я опровергаят много хора,след 20 май трябва да се копуват майки.

tihmr
17.04.2017, 23:23
Обикновено са нужни 9-10 дена за да влезе в режим-през това време отвореното пило се запечатва, а запечатаното се излюпва.
Заложи поне 30 и се радвай ако приемат 12-15, от тях не всички ще се излюпят или ще са качествени.
Ако са ти в повече придавай по 2 маточника на нуклеус.

jdrumev
17.04.2017, 23:31
Да не го съветваш за двумайчин оглеждач.:bigsmile:Те сегашните маточници са като майски търтеви килийки.:bigsmile:

Mateev
21.04.2017, 13:36
Сегашните маточници са си съвсем супер. :)

Днес извадихме първата партида готови маточници. От 200 заложени личинки получихме 53 качествени маточника (поне визуално изглеждат много добре). Бяха повече на брой, но през ден отваряхме по 2-3 маточника, за да видим как се развиват.

Така че началото на сезона вече е поставено, и по всичко изглежда, че нещата се развиват добре въпреки падналия сняг ....... :)
Разбира се много ми помагат полистиренените кошери и нуклеуси, в които пчелите се чувстват комфортно въпреки студените нощи.

rosty_sz
21.04.2017, 19:14
И аз извадих днес първите маточници. Приемането е на 100% всички изглеждаха прекрасно. Големи, "къдреви" всичко изглеждаше ОК.

demonj
06.04.2018, 06:39
9390
Сефтето за тази година с личинки от F1 на Бъкфаст.

meho
10.12.2019, 18:20
Аз слагам и трета партида и се получава.

meho
10.12.2019, 18:22
Запечатаните остават с новите партиди.