PDA

Виж пълната версия : ТЪРТОВКА



ттитто
13.06.2011, 18:46
Ще използвам по-общата формулировка на темата, за да попитам за моя случай. Търтовките са пчели работнички, които поради липса на феромоните на майката пронасят неоплодени яйца. В тези случаи яйцата са по няколко в килийка и в повечето случаи не са точно на дъното. Същевременно осеменяването на питата не е постоянно, а има пропуски.
Имал съм няколко търтовки, с които съм се справял като изтръсквам всички пчели от питите на земята на около 30 - 40 метра от кошера. Питите без пчели връщам в кошера и им придавам пита с прясно пило, зрял маточник или майка в клетка.
Този случай, който имам в момента, обаче, малко ме изненада. В една от отводките които направих със зрял маточник намерих пита изцяло снесена с яйца. Яйцата не бяха по дъното, но имаше и яйца в килийките с прашец. Имаше и три маточни килийки - в двете имаше по едно яйце, а в третата имаше две яйца.
Питам се дали е търтовка или просто майката е млада и много и се снася.

plamen
13.06.2011, 18:58
Ще използвам по-общата формулировка на темата, за да попитам за моя случай. Търтовките са пчели работнички, които поради липса на феромоните на майката пронасят неоплодени яйца. В тези случаи яйцата са по няколко в килийка и в повечето случаи не са точно на дъното. Същевременно осеменяването на питата не е постоянно, а има пропуски.
Имал съм няколко търтовки, с които съм се справял като изтръсквам всички пчели от питите на земята на около 30 - 40 метра от кошера. Питите без пчели връщам в кошера и им придавам пита с прясно пило, зрял маточник или майка в клетка.
Този случай, който имам в момента, обаче, малко ме изненада. В една от отводките които направих със зрял маточник намерих пита изцяло снесена с яйца. Яйцата не бяха по дъното, но имаше и яйца в килийките с прашец. Имаше и три маточни килийки - в двете имаше по едно яйце, а в третата имаше две яйца.
Питам се дали е търтовка или просто майката е млада и много и се снася.

Аз имам подобен случай но има само 5 , 6 килийки със по две яйца останалата част от питата е осеменена като трябва.Според мен майката е млада и е снесала по две яйца без да иска.Майката съм я белязл вече и утре ще отворя пак кошера да видя дали ще има и на други пити по две яйца в килийка.

Юрий Цветков
13.06.2011, 21:33
ттитто, кога е направена тази отводка?

Пчелите на стават търтовки за ден-два.

ттитто
13.06.2011, 22:19
Семейството е останало без майка на 14.05 и в него ден е имало запечатани маточници. Според календара между 29.05. и 03.06 може да се очаква яицеснасяне от нова майка. Аз го установих на 11.06, което по-скоро навежда на мисълта, че е търтовка, освен ако не се е излюпила майка от яйце снесено непосредствено преди отнемането на майката на 14.05. Това което реших да направя, за да съм сигурен е да оставя яйцата да се излюпят и да се запечатат килийките, за да видя дали е нормално или търтеево пилото. Следващият преглед е планиран за 19.06 и тогава ще пиша резултатите.

Б.Медаров
14.06.2011, 07:13
Според мен не си губете времето с глупости,не си заслужава времето,нервите и инвистицята за да оправям търтовка,имал съм 2 досега,едната с много голям зор е оправих.Но,не излезе сполочливо сем.и го унищожих.Същото направих и оня ден с една друга търтовка.При положение че сега има паша по добре направо да се направи една отводка и чиста работа и пак си имате пълен кошер на есен.Търтовката се оправя в малък пчелин,ако се занимаваш с промишлено пчеларство,надали ще ви устава време за губене.

Юрий Цветков
14.06.2011, 08:13
ттитто, по каледнар е едно, но на практика не винаги е така. Мисля, че няма от какво да се притесняваш.

Владо-Gillan
14.06.2011, 18:51
търтовката се оправя лесно за 3-4 дена. занеси кошера на 200 метра от пчелина. стръскай всички пчели от питите и от кошера на земята. пренеси кошера на старото му място но не връщаи питите който са били в него.постави празни пити без в тях да има нито мед нито прашец.летящите пчели ще се върнат в кошера, не се притеснявай че ще се върне и някоя търтовка ( те също са летящи) стесни входовете много яко. тук е тънкия момент, като няма нито мед и прашец в кошера пчелите се излагат на глад. а от 4-5 дена глад търтовката загубва способността да снася.на там ти е ясно

Владо-Gillan
14.06.2011, 21:07
напреднал сам само у канафката дет я копая за да зема заплата. колкото до въпроса, да знам от глад им се стесняват органите чрез който снасят.
тва не съм го чел никъде, а ми го каза оня стария пчелар за когото съм ви разправял. не знам защо ама тва ми го е казвал сигурно 10 пъти. не помни ли че ми е казвал или.... нямам и на идея.

Юрий Цветков
14.06.2011, 22:41
ттитто определено тази ситуация не е нормална. Майката не би трябвало да снася в питите с прашец, но тя снася според количеството на подготвените и килийки, както и според количеството на пчелите в кошера. Ако те са малко, не са в състояние да и подсигурят необходимите площи и съответно да се грижат за пилото. При такива случаи се наблюдават и по повече яйца в килийките. Факта, че пилото е компактно, ме кара да си мисля, че има майка. При търтовките, пилото не е компактно и е разхвърляно по всички пити.

ттитто
20.06.2011, 10:15
При прегледа вчера се оказа, че семейството наистина е търтовка. Обработих я по каналния ред за този случай.

Ивайло Велинов
16.08.2011, 10:35
Здравейте,

В един кошер забелязах че освен липса на пило, няма и майка а пчелите пърхат с крилца и вирнато дупе. Търсих майка но безуспешно. Видях 3-4 нормално изглеждащи запечатани маточника в долната част на долен корпус, както и току що осеменена пита в горен корпус. Беше правилно осеменена, в кръг, под венеца. Въпреки това се съмнявам че е търтовка. Има ли разлика между нормален и свищев маточник, как да ги различа?

N-2
16.08.2011, 15:18
Възможна е самосмяна заради прекъсване на яйцеснасянето.
А и също е възможно маточниците да са заложени като свищеви, ако пчелите не са усещали майката /маточниците - долу, а майката - горе/ в пренаселен с кошер пчели.

Angel_A
16.08.2011, 15:45
Колега,
Нормално в повечето случаи маточника за самосмяна е по-голям (по-дълъг) от свищевите такива както и това, че за самосмяна рядко залагат повече от 2-3 и обикновенно са на една пита, докато свищевите обикновенно са 4-6 и са разположени на 2-3 пити. Успех.

Ивайло Велинов
17.08.2011, 13:11
За съжаление, се оказа търтовка. Прясното пило при липса на майка, което видях преди 2 дена, сега е доосеменено и има по 2-3-4 яйца в килийка.

Другите семейства бяха отслабнали по незнайни за мен причини майките бяха в стачка групово и отказаха да осеменяват за 3-4 седмици. Но сега имат добър обем от пило.

За да се справим с търтовката, го присъединихме към слабо семейство, като върху семейството поставихме корпус-а с търтовките.

Благодаря на Евгени Филимонов за помощта че дойде на място и ми помогна. Също така на Пламен Iris и Angel_A за ценните съвети.

http://dezign.us/turtovka.png

N-2
17.08.2011, 16:55
За съжаление, се оказа търтовка. Прясното пило при липса на майка, което видях преди 2 дена, сега е доосеменено и има по 2-3-4 яйца в килийка.
Проследил си процеса. wink;

krasta4ka
01.09.2011, 22:37
Здравейте колеги днес ходих на пчелина и реших да унищожа търтовката.Отдаличих кошера с пчелите на около 50 метра и изтърсих питите.Прибрах кошера в къщи и отидох да видя мястото където беше.Там заварих струпани пчели,а също така и скупчени пчели на единият кошер.Въпросът ми е могат ли тези пчели от търтовката да повреди сем.от кошера или да предизвика кражба.Търтовката бе на 3 рамки и часът бе около 18,30

Цеко Сифоня
01.09.2011, 22:57
Постъпил си правилно колега не се притеснявай ,ще се набутат в другия кошер, няма опасност от кражба или да убият майката.

nolkov
17.09.2011, 08:56
Здравейте,

Имам следният проблем с един от кошерите.
Маркирах майката на 28 юли. На следващият преглед 18 дни по-късно установих че има нова майка, имаше само запечатано пило. Реших, че тази още не се е оплодила и затова не се притесних повече от нормалното.
Вчера видях че в кошера няма никакво пило или снесени яйца, но майката си стои там.
Още не е станала търтовка, но мисля, че скоро или тя ще стане или някой или някои други пчели ще почнат да снасят.
Моля ви дайте ми съвет. Аз си мисля за няколко варианта:
1. Другият четвъртък ще ходя и ако не е пронесла вдигам кошера и го стръсквам на 200-300 м. от другите на земята. На негово място слагам един друг, който ми е с по-малко пчели та летящите от стръскания да се върнат в него.
2. Директно стръсквам пчелите в този кошер в който искам да добавя пчели.
3. Оставям семейството на 1 корпус с надеждата майката да пронесе зимата чак. Така рискувам да изпапат меда, който са си събрали, но пък може да пронесе майката и да се спаси семейството.
4. Придавам майка сега - макар, че незнам дали има смисъл вече е късно и кога ще почне да снася, да се люпят, пък и дали ще я приемат толкова късно...?

Има ли причина която да кара майката да не иска да снася, но и другите да не искат да стават търтовки? Дали нощните температури защото са ниски към 8-9 градуса или защото няма паша и семейството да не иска да се разраства, но пък идва зима инстинкта и трябва да проработи?

buci59
17.09.2011, 17:58
Според описаният случай,излиза,че нямаш снесени яйца от около началото на август,т.е точно времето,когато е трябвало майката да снася за създаване на зимното поколение пчели,което ще обрече с-то.Моето мнение е,че майката не ти се е оплодила а да чакаш това да се случи,както и да започне да снася яйца и да ти засили с-то е вече абсурдно.Дори и да му придадеш оплодена майка,времето за възстановяване е много малко и с-то няма да успее да се засили,каквито и гимнастики да правиш.Затова,според мен е най-добре да го присъединиш към друго с-во.Най-лесно това ще направиш,като просто стръскаш пчелите настрани и махнеш кошера от мястото му.Пчелите ще налетят в съседните кошери и това е всичко.Така мисля аз.

milko_enev
17.09.2011, 19:35
ако наблизо имаш нормално семейство придвижи го по близо до мястото на търтовката. по този начин ще го подсилиш и напролет от него си направи отводка.не си заслужава труда да я спасяваш!/за кога?/

nolkov
19.09.2011, 09:23
да наистина няма за кога да се спасява семейството....
ясно е, че ще го присъединя към някое друго.
Само искам да попитам - ако случайно е почналада снася сега през тези дни? Да я оставя ли или да го присъединя все пак?

evgeni.filimonov
19.09.2011, 09:38
Ами подхранвай по малко, за да я принудиш да пронесе, колкото да разбереш дали е оплодена. Иначе вече е нормално някои семейства да престанат да отглеждат пило. Имах такъв случай по същото време, майката я има, но открито пило никакво. Сипах им малко сироп и малко суха захар, на следващата седмица имаше малко снесени яйца.
При тебе как е положението, има ли достатъчно пчели и запаси. Ако има, остави ги така. Напролет ще му мислиш. То сега търтовка няма как да стане.

nolkov
19.09.2011, 10:21
Евгени,
Подхранвах преди 2 седмици....но явно резултат никакъв.
Пчели има - запаси също - около 16 кг мед. Аз като направя проста аритметика, че тоя мед мога да го използвам за стартиране на силно семейство напролет хич не ми се иска да и давам шанс на майката, щото ако не пронесе дори напролет, какво се получава - изпапали са меда, а семейство пак няма да им :)
И от икономическа гледна точка мисля, че е по-ефективно да ги обединя и напролет от това силно зазимено семейство да направя отводка, то би трябвало да тръгне силно.

Станко Ставров
19.09.2011, 12:19
Според мен в това семейство, през март в критичния за сем. период ще остане с шепа пчели и майката.Ако аз бях на негово място, щях да го обединя с някое средно по сила сем. или отводка.

nolkov
19.09.2011, 12:24
Станко, в момента предлагаш да го обединя нали? Защото не се знае дали ще пронесе майката все пак. От друга страна ако не пронесе, може други да станат търтовки и да съсипят семейството.
Мисля да ги обединя сега за да ми е чиста работата и да не я мисля цяла зима ще пронесе или не :)

Станко Ставров
19.09.2011, 12:38
Станко, в момента предлагаш да го обединя нали? Защото не се знае дали ще пронесе майката все пак. От друга страна ако не пронесе, може други да станат търтовки и да съсипят семейството.
Мисля да ги обединя сега за да ми е чиста работата и да не я мисля цяла зима ще пронесе или не :)

Аз така бих постъпил.Пролетта ще си го въстановиш.Вероятноста зимата или рано пролетта да го загубиш е голяма.

nolkov
19.09.2011, 12:48
мерси и аз така мисля :)

milko_enev
19.09.2011, 21:31
Правилно!Действай!

Ангел Йосифов
20.09.2011, 17:19
Има и други "решения",но само ако са в наличност.На пример-знам,къде около моя пчелин има хралупи(2 хралупи) и ако имам подобен проблем(съмнявам се за една отводка)с удоволстви го решавам от раз(заради спорта).

nolkov
20.09.2011, 17:47
ееее ама така сте вие с хралупите :) ние без обединяваме :)

Ангел Йосифов
20.09.2011, 18:20
ееее ама така сте вие с хралупите :) ние без обединяваме :)И правелно.

Цеко Сифоня
21.09.2011, 15:54
едва ли тази практика е прогесивна колега-по скоро може да си навлечете болести и непроизводителни пчели с които впоследствие да се стремите да се справите и да търсите съвет.Мое мнение.

nolkov
21.09.2011, 17:00
не разбрах дали на мен ми отговаряш или на Алексей?

Ангел Йосифов
25.09.2011, 18:37
едва ли тази практика е прогесивна колега-по скоро може да си навлечете болести и непроизводителни пчели с които впоследствие да се стремите да се справите и да търсите съвет.Мое мнение.
Естествено че нее прогресивна,не бива да се превръща в практика.Относно болестите-в природата не може да виреят слаби и болни рояци.Въпросните рояци за които споменах по горе,ги наблюдавам вече две години.Интересно ми е да разбера колко години ще изкара рояка в хралупата.

Цеко Сифоня
25.09.2011, 20:18
Понякога пчелите бягат заради акара и биха могли да се заселят в хралупа а вароатозата може да се разглежда и като спътница на доста болести, но не твърдя че всички живеещи в хралупа са болни колега.
------------------
Колега nolkov коментара ми по-горе беше към колегата Алексей ,неправилно съм написал.

Ангел Йосифов
26.09.2011, 08:03
До сега не съм виждал или чул семейства да бягат от вароа по рано от август месец.Сигурен съм че такъв късен рояк няма да изкара зимата,защото.......
отклонихме се от темата.

nolkov
03.10.2011, 14:21
Здравейте,

Еми пронесла е редовно пило - отворих я преди 1 седм. и не видях нищо, реших да и дам още 1 седмица.
Отварям я вчера и гледам снесени рамки редовни яйца в центъра на килийките, изправени, имаше даже и малко запечатано пило.
Може би е намерила време за брачен полет и се е оплодила все пак. Ще го оставя семейството да видя как ще влезе в зимата макар, че горе нощните температури са около 4 градуса - все пак през деня е 20.
Събират още мед и прашец от лъжливата коприва и един нисък приличащ на магарешки бодил бодил, който цъфти в лилаво.
Надявам се другата седмица като ги отворя да видя повечко пило.

evgeni.filimonov
03.10.2011, 16:44
Значи миналата седмица също е имало пресни яйца, но не си ги забелязал.
Това е добре щом е пронесла.

nolkov
03.10.2011, 17:43
точно! :)
вече си купих лупа в допълнение на очилата които нося :) явно и на очен лекар трябва да отида :)

evgeni.filimonov
04.10.2011, 11:38
Най лесно се виждат, ако обърнеш питата към слънцето.
Иначе си е трудна работа, особено ако има човек проблем с очите.

nolkov
04.10.2011, 12:36
да, и аз ги обръщам към слънцето - може и тренинг да ми липсва, но трудно ги виждам....

Ангел Йосифов
04.10.2011, 17:30
точно! :)
вече си купих лупа в допълнение на очилата които нося :) явно и на очен лекар трябва да отида :)
Рискуваш да изгориш всичко живо под лупата.Внимавай!

nolkov
04.10.2011, 21:02
eee аз няма да правя точчки фокус върху тях :), но въпреки това благодаря за съвета.

SharK69
06.05.2012, 07:49
Съмнявам се че семейството е станало търтовка.....Беше останало без майка,мисля че го установих края на март или началото на април.Поставих една пита с прясно пило.Създадоха свещеви маточници,миналата седмица стяха още запечатани,вчера когато отворих да видя маточниците бяха прегризани,викам си "браво" имаме майка,но като взех да преглеждам питите на едната пита имаше снесено прясно пило но бяха по 2-3 в една килийка,търсих майка неможах да намеря.Дали семейството е станало търтово и търтовките са прегризали маточниците,или греша.Четох тук в тази тема че майката защото била млада и тя можело така да снася,малко странно ми се струва.

plamen
06.05.2012, 11:25
Майката може да снася по няколко неоплодени яйца във килийка от там излизат търтеи.Погледни дали има яйца във килийките със прашец и мед.

SharK69
06.05.2012, 12:45
Майката може да снася по няколко неоплодени яйца във килийка от там излизат търтеи.Погледни дали има яйца във килийките със прашец и мед.

Ще проверя тази седмица,ако има в килийките с прашец и мед значи е търтовка нали?

Димитър Бонев
06.05.2012, 21:15
Изчакай малко недей да бързаш. Понякога младите майки правят такива глупости.

SharK69
06.05.2012, 21:24
Изчакай малко недей да бързаш. Понякога младите майки правят такива глупости.
Обърква ме това че носят нектар и прашец,а има в килийка по 2-3 яйца,но както казвате ще изчакам да видя какво ще стане....

plamen
07.05.2012, 00:23
Изчакай малко недей да бързаш. Понякога младите майки правят такива глупости.

Да кажем не само младите майки ами някой от майките.на мене ми се е случвало и презимувала майка да го прави при настъпване на главната паша.Аз имам чувството че майката по този начин се облекчава но това си е мое мнение tongueout;

N-2
07.05.2012, 12:47
Може би, понякога, когато майката не намира подготвени за снасяне килийки, снася по две яйца /редовни/ в килийка.

koragroup
08.05.2012, 05:34
А какво ще стане ако на търтовка придам майка? И ако това не е грешка, как да го направя? Има ли специфичен начин или както нормално се придава?

gogol
08.05.2012, 07:07
От началото на април наблюдавам два кошера без пило, не откривам майка, но сега забелязах че изграждат маточници.В единия има малко търтеево пило.Възможно ли е да изграждат маточници на неоплодени яйца ? Или просто има неоплодена майка ?

aleko
08.05.2012, 08:47
100% търтовки колега gogol

aleko
08.05.2012, 08:54
Изчакай малко недей да бързаш. Понякога младите майки правят такива глупости.
Обърква ме това че носят нектар и прашец,а има в килийка по 2-3 яйца,но както казвате ще изчакам да видя какво ще стане....
Случва се млади майки да снасят по две че и по три яйца в килийка но винаги на дъното.Търтовките поради това че имат по късо тяло полагат повечето от яйцата по стените на килийката.Огледай добре къде са закрепени яйцата.

ivootur
08.05.2012, 09:16
А какво ще стане ако на търтовка придам майка? И ако това не е грешка, как да го направя? Има ли специфичен начин или както нормално се придава?
Губиш я 100%.Ще я убият.За мен единственото спасение за търтовката е изтърсване на пчелата на извесно растояние и прибиране на кошера за да не се върне там.Ако някой знае как може да се спаси едно семейство търтовка да пише!

SharK69
08.05.2012, 10:55
Изчакай малко недей да бързаш. Понякога младите майки правят такива глупости.
Обърква ме това че носят нектар и прашец,а има в килийка по 2-3 яйца,но както казвате ще изчакам да видя какво ще стане....
Случва се млади майки да снасят по две че и по три яйца в килийка но винаги на дъното.Търтовките поради това че имат по късо тяло полагат повечето от яйцата по стените на килийката.Огледай добре къде са закрепени яйцата.

яйцата бяха в дъното на килийката.....

viko83
08.05.2012, 12:20
за да спасиш семейството първо трябва да изтръскаш всички пчели някъде на края на пчелина.след това си заложи кошера на същото място и ако имаш възможност го напълни с изградени пити.изтръсканите пчели ще се върнат в кошера,но майките търтовки няма.изчакай 4часа и придай оплодена майка.аз миналата година така успях да си спася едно семейство.успех и на теб!

ivootur
08.05.2012, 12:26
за да спасиш семейството първо трябва да изтръскаш всички пчели някъде на края на пчелина.след това си заложи кошера на същото място и ако имаш възможност го напълни с изградени пити.изтръсканите пчели ще се върнат в кошера,но майките търтовки няма.изчакай 4часа и придай оплодена майка.аз миналата година така успях да си спася едно семейство.успех и на теб!
И търтовките се връщат и най–вероятно ще убият майката.И става едно голямо обикаляне и хабене на нерви.Та веднъж та два пъти,та една майка та друга,та прегризани маточници,хабене на пити със пило.Въобще не предприемам опити за спасяване.Оставам пчелите да налетят другите кошери и толкова.

galin_f
11.05.2012, 08:59
Когато една пчела стане търтовка нейното тяло видоизменя ли се подобно на майката? Като си четях и ми изплува този въпрос.

Ангел Йосифов
11.05.2012, 09:17
Настъпват само физиологични промени.Пчелата търтовка не достига дъното на килийката.

Мартин Цаков
13.05.2012, 14:39
Колеги имам един въпрос...чулвал съм,че търтовка може да се оправи като и се предаде запечатано пило. Някой пробвал ли го е и има ли успех?

mladen99
13.05.2012, 19:41
Миналия сезон и аз имах такъв проблем.
Едно осиротяло сем. или по скоро отводка която се беше развила на 6-7 рамки станало търтовка.
имаше 2-3 рамки с търтиево пило е не целите но 1/2 от питите плътно търтеи.
Извадихме рамките с наи много търтиево пило и го стръскахме в другия краи на двора, след 1-2 дни придадохме маточник, но го прогризаха, след още 2 придадохме маика, и се получи оправи се и тази година даже ще чакаме добив на медец.

Димитър Бонев
13.05.2012, 22:18
Колеги имам един въпрос...чулвал съм,че търтовка може да се оправи като и се предаде запечатано пило. Някой пробвал ли го е и има ли успех?
И какво ще постигнеш като и дадеш запечатано пило? Ще накараш търтовките да спрат да се правят на майки? Има ного начини за оправяне на търтовки, но даване на пита със запечатано пило не е сред тях

Максим Тодоров
20.05.2012, 19:03
Здравейте искам да попитам опитните пчелари след колко време едно осиротяло семейство БЕЗ ПРЯСНО ПИЛО ще започне да става търтеево.

Владо-Gillan
20.05.2012, 19:55
Здравейте искам да попитам опитните пчелари след колко време едно осиротяло семейство БЕЗ ПРЯСНО ПИЛО ще започне да става търтеево.

относително е, и не може да се каже с точност. Всичко зависи от самите пчели, може много рано а и може след 20 дена примерно.Пак казвам, колкото са малки пчеличките, толкова голям е инстинкта им за самосъхранение на вид.......

Но търтовката не се ли оправи в нормално семейство, броиш 90 дни от загиването на майката, и в кошера няма да е останала и една пчела. Нито работничка, нито търтей, всички горе доло около 90тия ден умират. Това е единственото точно.

vanHanegem
20.05.2012, 19:58
Друго си е, когато опитен пчелар ти обясни! Всичко вече е ясно.....То какъвто въпроса, такъв и отговора - т.е. каквото повикало, това се обадило!

Владо-Gillan
20.05.2012, 20:12
е като е така, що го пишат така по книгите? drinks; drinks; drinks; не е до опитност, търтовка до сега не съм и виждал, ама така съм чел в сп. Пчеларство не мога да цитирам броя и годината в момента но ако се наложи ще ги прехвърля набързо и ще разбера броя кой е

Максим Тодоров
20.05.2012, 20:39
То какъвто въпроса, такъв и отговора - т.е. каквото повикало, това се обадило! Какво не харесваш на въпроса или какво му е на въпроса.
Все още не разбрах приблизително колко дена след осиротяване на семейство в което липсва прясно пило то ще стане търтовъчно семейство.

Владо-Gillan
20.05.2012, 21:41
То какъвто въпроса, такъв и отговора - т.е. каквото повикало, това се обадило! Какво не харесваш на въпроса или какво му е на въпроса.
Все още не разбрах приблизително колко дена след осиротяване на семейство в което липсва прясно пило то ще стане търтовъчно семейство.

няма и да разбереш братле, 10 пчелара 10 различни неща ще ти кажат.Евала само на Станко, когато започнах аз да гледам пчели той ми помогна.Иначе преди това се занимавах само с глупости и четене на неща който не ми трябват.Преди него идваха разни старци и приятели и само ядове берех..Станко пича дойде, каза ми тва е това, тва е онова и така нататък. Както казвате тук в форума отвори ми очите, и засега се справям добре благодарение на това което научих.

Жоро$73
30.05.2012, 21:23
ludiqmaks,въпросът ти е много добър.Аз също не съм спец.Дори никак даже.Но ти си видял нещо пич.Усетил си го.Просто спри процеса.Ако имаш,още няколко кошера,просто вземи адекватно решение.Аз го взех,и се получи.

syzi
30.05.2012, 22:18
Цитирам по памет думите на д-р Пламен Христов:

"Пчелите-кърмачки остават без работа,след като няма пило в кошера и се натрупва изобилие от пчелно млечице.В резултат от обилното насищане на организмите им с мощни биологично активни вещества и енергия,се активизира дейността на яйчниците им и те се превръщат в търтовки.Пчеларят трябва да даде обратно направление на нарастването на яйчниците на пчелите-кърмачки и те от активно състояние да атрофират и да престанат да произвеждат яйца. Това може да се постигне единствено при силно "натоварване" на тези пчели с изхранването и отглеждането на на голямо количество открито пило.Това постигаме като придаваме на търтовъчно семейство,в зависимост от силата му,2,3 пити с яйца и открито пило,като махаме рамките с търтеевото пило. Допълваме след 4,5 дни още 1,2 пити,а след това потретваме,до излизането на майката,ако то си произвежда"

vanHanegem
30.05.2012, 22:25
Уважаема колежке!
Бих казал само, че...имате добра памет!

Ruslan
31.05.2012, 08:18
Друго си е, когато опитен пчелар ти обясни! Всичко вече е ясно.....То какъвто въпроса, такъв и отговора - т.е. каквото повикало, това се обадило!
Е, не се сдържах!Уважаеми, ако можеш да помогнеш-направи го!
На кого са нужни жлъчни подмятания!
Всичките ти коментари ли са в този стил?
А с последното към колежката какво казваш?

vanHanegem
01.06.2012, 05:10
Колега,
с последното към колежката искам да кажа, че....има добра памет!!!
Точно така казва д-р Пл.Христов, а и не само той! Това мнение се споделя от д-р О.Димитров и др...автори.

galin_f
06.07.2012, 09:23
Миналата седмица установих, че едно от семействата е станало търтовка, нещо не съм доглеждал и съм го изпуснал.
Та реших да го ликвидирам.
По обяд имах време, грабнах го и го замъкнах на около 50-60м. Стръсках ги, прибрах кошера и ги оставих да се оправят.
Набутаха се в съседния кошер, наредени са по двойки.
Днес установих, че в кошера в които се набутаха няма майка и има заложени свещеви маточници без никакви яйца по питите.
От търтовките няма следа, но и майката в които се настаниха също я няма.
Днес унищожих всички маточници и им предадох майка и ще видим дали ще я приемат.
Та се чудя къде е грешката или проблема.
Грешно време за извъшване на манипулацията?!?
Грешен подход?!?
По-добре обединяване ли е или изтръскване и да се оправят?
Ако има друго подсказвайте, че не се сещам.

Alex77
06.07.2012, 10:06
Може да е съвпадение, че и в съседния кошер няма майка, защото и аз съм правил същото нещо и са влизали в съседния кошер, без да имам проблеми с майката там.

Evgeni Petkov
06.07.2012, 14:29
Миналата седмица установих, че едно от семействата е станало търтовка, нещо не съм доглеждал и съм го изпуснал.
Та реших да го ликвидирам.
По обяд имах време, грабнах го и го замъкнах на около 50-60м. Стръсках ги, прибрах кошера и ги оставих да се оправят.
Набутаха се в съседния кошер, наредени са по двойки.
Днес установих, че в кошера в които се набутаха няма майка и има заложени свещеви маточници без никакви яйца по питите.
От търтовките няма следа, но и майката в които се настаниха също я няма.
Днес унищожих всички маточници и им предадох майка и ще видим дали ще я приемат.
Та се чудя къде е грешката или проблема.
Грешно време за извъшване на манипулацията?!?
Грешен подход?!?По-добре обединяване ли е или изтръскване и да се оправят?
Ако има друго подсказвайте, че не се сещам.

Същото се е случвало и при мен- влезлите пчели от изръсената търтовка убиват читавата майка от съседния кошер и става още една търтавка в пчелина. Затова вече не си играя да оправям търтовка/ да слагам пита с прясно пило, да придавам маточник или майка/, в даден момент си вземам питите и си я оставям да си изживее "старините".

mladen99
06.07.2012, 17:16
При мен миналата година имаше такъв момент, с едно от 4-те семеиства, но много лесно се оправи. Изтърсих пчелите от питите 2-3 с наи много търтиево пило, на 20м. на следващия ден придадохме маточник. и се оправи.

Владо-Gillan
06.07.2012, 18:31
пичове hi; hi; hi; hi; hi; hi; hi; hi; hi; абе що стръсквате, смитате и налитате??? Това дава резултат, но бих казал че е 50 на 50, да се оправи или няма да се оправи.Метода за 100 процентово, оправяне на търтовка е един.... Глад, глад и само глад.Като се установи търтовка, отново се смита, но само в кошера, междувременно се отнемат всички пити от кошера, в кошера да има само пчели.стеснява се входа, на 2-3 см най много.Всяка сутрин и вечер, се махат далаците който са по стените и таванката.Така се махат 5 поредни дни далаците, на петия ден се поставят 2-3 пити с прясно, преди запечатване и запечатано пило.Директно на тях се пуска оплодена майка, търтовката приема пилото и майката, защото вече не е тртовка заради глада. drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks;

п.п. Да се получи търтовка в пчелина , най меко казано е безотговорност и немарливост към пчелите

Владо-Gillan
06.07.2012, 18:56
другия вариант е, чрез размяна ма места.изразява се в това, на мястото на търтовката се поставя редовно семейство, на което майката му се затваря в клетка.Търтовката отива на мястото, на редовното придава се майка и тя се затваря в клетка.Така майките се държат 2 дена затворени, след което се освобождават, и честито няма вече търтовка.

Alex77
06.07.2012, 21:58
gillan, би ли обяснил малко по- подробно каква е логиката на това с размяната на местата? На практика звучи лесно, но не схващам идеята и какво се получава така. Ясно е, че на този с редовната майка ще му налетят работните пчели от търтовката и с пилото вътре, след приемането на майката, ще си е ок.
Но какво се случва с търтовката, когато отиде на мястото на редовния кошер? В него е ясно, че ще налетят пчелите от редовния, (вътре обаче си е и търтовката), а и ние придаваме още една майка. Тук не схващам какво се случва?

Владо-Gillan
06.07.2012, 23:48
редовната пчела налита, заварва друго гнездо, намира вътре търтовка, намира и редовна майка.Започва да пази майката, и убива останалите търтовки.А и в кошера няма кой знае колко търтовка, защото тя пък налита в редовното семейство.Мит и лъжа е, че търтовката не лети...Същото се случва, и с редовното семейство, само че по обратен ред

Владо-Gillan
06.07.2012, 23:55
като последен вариант, и това което бих направил аз е, просто на мястото на търтовката да поставя, някоя от изоставащите ми отводки.без да смитам пчелите от търтовката, просто ще изместя кошера настрани, и на негово място слаба отводчица.Щото при смитане, смиташ всички търтовки, и почти всички се връщат.а така се разделя на някакъв процент, и отводката понеже е слаба, по лесно пази майката.

Николай Христов-nikberk
09.07.2012, 08:11
някоя от изоставащите ми отводки.Може ли да не се съглася ?Има много голяма вероятност да загубиш и отводкота.Помисли малко и ще разбереш какво имам в непредвид.За да пребориш успешно търтовката ти трябват две неща : Силно семейство ,което да сложиш на нейното место и майка или отводка ,която да сложиш на местото на силния кошер където ще преместиш търтовката.
п.п. сега прочетох ,че в по горен пост си споделил за размяната ,а после вече говориш за изоставаща отводчица?!

Владо-Gillan
09.07.2012, 12:56
някоя от изоставащите ми отводки.Може ли да не се съглася ?Има много голяма вероятност да загубиш и отводкота.Помисли малко и ще разбереш какво имам в непредвид.За да пребориш успешно търтовката ти трябват две неща : Силно семейство ,което да сложиш на нейното место и майка или отводка ,която да сложиш на местото на силния кошер където ще преместиш търтовката.
п.п. сега прочетох ,че в по горен пост си споделил за размяната ,а после вече говориш за изоставаща отводчица?!

точно това имам предвид.Говоря за размяна и за отводка, като различни начини и способи за отреагиране.Какво имам предвид с отводката... Прав си, че може да стане злополука с майката и оттам да се изгуби отводката. Но именно това целя, да избегна като не смитам търтовката.Логично е че като я смета, ще има масово налитане в отводката, а оттам и проблемите.Като просто се измести настрана, без да се смита, пчелите от търтовката, постепенно и плавно навлизат в отводката.Където бързо се приобщават, към семейството на отводката, и започват да пазят майката.Ако случайно, налети пчела търтовка, която е враждебна към майката, то тя ще бъде елиминирана, още едва ли не на влизане в кошера.

И пак казвам, с риск да обидя някого, но да се получи търтовка в пчелина , най меко казано е безотговорност и немарливост към пчелите

Николай Христов-nikberk
09.07.2012, 15:24
И пак казвам, с риск да обидя някого, но да се получи търтовка в пчелина , най меко казано е безотговорност и немарливост към пчелите
Никой не е застрахован!Чукай на дърво! Не мисля ,че съм безодговорен към пчелите ,но преди две седмици открих търтовка в моите пчели.

Владо-Gillan
09.07.2012, 15:37
друго имах предвид, и за други ситуации, и за едни други (пчелари).Когато имат проблем пишат в форума, и се вайкат, и после до тук, няма ги никъде, до следващия проблем.Не винаги пчеларя е виновен за търтовично семейство.


Вместо да водим безсмислени разговори, сподели как оправи търтовката. Защото доколкото те познавам, и начина ти на работа не се и съмнявам че си решил бързо и ефикасно проблема.

Владо-Gillan
09.07.2012, 18:52
друго имах предвид, и за други ситуации, и за едни други (пчелари).Когато имат проблем пишат в форума, и се вайкат, и после до тук, няма ги никъде, до следващия проблем.Не винаги пчеларя е виновен за търтовично семейство.


Вместо да водим безсмислени разговори, сподели как оправи търтовката. Защото доколкото те познавам, и начина ти на работа не се и съмнявам че си решил бързо и ефикасно проблема.


офффф от бързане за писане.... judge; judge; judge; judge; judge; judge; имах предвид, че съм сигурен че си решил проблема.Но ако споделиш как ще е добре, защото с ЛР, ми е малко тъмна Индия

Николай Христов-nikberk
09.07.2012, 19:07
Вместо да водим безсмислени разговори, сподели как оправи търтовката. Защото доколкото те познавам, и начина ти на работа не се и съмнявам че си решил бързо и ефикасно проблема.

Бяха ми нужни пет секунди за мислене! След това нещата вървеха светкавично .Първо вдигнах търтовката от дъното и -два корпуса +ХР+два магазина+1ЛР корпус.Веднага на неговото място поставих съседния работещ кошер.Трето изтръсках двата корпуса под ХР на страни и претопих питите след това.Магазините на търтовката не ги тръсках и направо ги сложих на другото дъно като най-отгоре сложих дъска с мрежа и вход,а над нея приготвих празен корпус.Запалих колата и за 10мин. бях на другия пчелин.Взех една отводка и след 20мин. тя вече бе в празния корпус.За около час време операцията бе извършена.На другия ден прегледах семейството което сложих над търтовката,майката се разхождаше необезпокоявана-семейството вече работеше с пълна пара.С другото семейство с търтовката и отводката процедирах така: проверих за майката в най-горния корпус ,с нея всичко бе наред ,изобщо семейството вече бе спокойно.Махнах преградната дъска с мрежата и сложих ХР ,а над нея вестник и корпуса с майката .На другия ден вестника вече бе прояден ,майката работеше ,а семейството бе спокойно.Преди да тръгна за полето свалих майката вече на първо ниво и сега долу вече работи с пълна пара.Общо взето това е ! Просто е ,но трябва да се действа бързо и решително.За мен това е най-добрия начин за борба с търтовка ,затова винаги се стремя кошерите да са по-двойки!

Владо-Gillan
09.07.2012, 19:29
Вместо да водим безсмислени разговори, сподели как оправи търтовката. Защото доколкото те познавам, и начина ти на работа не се и съмнявам че си решил бързо и ефикасно проблема.

Бяха ми нужни пет секунди за мислене! След това нещата вървеха светкавично .Първо вдигнах търтовката от дъното и -два корпуса +ХР+два магазина+1ЛР корпус.Веднага на неговото място поставих съседния работещ кошер.Трето изтръсках двата корпуса под ХР на страни и претопих питите след това.Магазините на търтовката не ги тръсках и направо ги сложих на другото дъно като най-отгоре сложих дъска с мрежа и вход,а над нея приготвих празен корпус.Запалих колата и за 10мин. бях на другия пчелин.Взех една отводка и след 20мин. тя вече бе в празния корпус.За около час време операцията бе извършена.На другия ден прегледах семейството което сложих над търтовката,майката се разхождаше необезпокоявана-семейството вече работеше с пълна пара.С другото семейство с търтовката и отводката процедирах така: проверих за майката в най-горния корпус ,с нея всичко бе наред ,изобщо семейството вече бе спокойно.Махнах преградната дъска с мрежата и сложих ХР ,а над нея вестник и корпуса с майката .На другия ден вестника вече бе прояден ,майката работеше ,а семейството бе спокойно.Преди да тръгна за полето свалих майката вече на първо ниво и сега долу вече работи с пълна пара.Общо взето това е ! Просто е ,но трябва да се действа бързо и решително.За мен това е най-добрия начин за борба с търтовка ,затова винаги се стремя кошерите да са по-двойки!



лелееееее е ще си карам на Дб аз, тези ЛР са прекалено сложни за мен, имам мерак за няколко ЛР, но все още не мога да събера смелост... sadsmile; ще зема да объркам нещо, и после мъка.Някой път трябва да спра (стига да не досаждам), да погледам как действаш, все ми се ще че клиповете в интернет не показват всичко

Димитър Бонев
09.07.2012, 20:29
ЛР са много по лесни за работа и са с много повече възможности. Нищо сложно няма

Николай Христов-nikberk
09.07.2012, 20:37
ЛР са много по лесни за работа и са с много повече възможности. Нищо сложно няма
Прав си!Затова преди 15 години тотално смених системата,но има един проблем за да не изглежда всичко перфектно-много са тежки! Не знам докога ще карам така но имам вече резервен вариант...

Владо-Gillan
09.07.2012, 20:44
ЛР са много по лесни за работа и са с много повече възможности. Нищо сложно няма
Прав си!Затова преди 15 години тотално смених системата,но има един проблем за да не изглежда всичко перфектно-много са тежки! Не знам докога ще карам така но имам вече резервен вариант...

много хора ми казват че са по лесни, ама като гледам какви процедури пишете и ми щръква косата.Може би, се подвеждам че са сложни по това че ги описвате доста изчерпателно.Тва за тежината е проблем за мен, след катастрофата и с тоя потрошен крак... Имам забрана за тежки натоварвания, за години напред sadsmile; sadsmile; sadsmile; sadsmile; Ама живот и здраве да е drinks;

Shine
20.07.2012, 16:48
много ми писаха в Фейсбук как да си оправя търтовка та начините бяха |.Гладна 2 дена ||.Стръскване на 50~100м |||.Държане на тъмно пробвах всичко и сега вече си я оправих след един месец блъскане на главата пробвах вариант | държах я гладна 5 дена придадах пита с пило и на следващият ден питата е чиста и яйце няма ... ||. Стръсках я първо на 50 метра пак дадох пита.. изядоха ги след тва я стръсках на 150 метра пак яйца нямаше и така стана похабих 3 пити с прясно пило |||. Казаха ми да я държа на тъмно за 12~24 часа държах я 31 пак похабих питата накрая се ядосах стръсках ги на 60 70 м махнах питите държах я гладна 10 дена махах всеки далак всеки ден държах я на тъмно ден и половина и нищо още една пита загубено пило.. звъннах на дядо ми и той вика тва са пълни глупости... И ето го начина по който си я оправих ~ Разместих търтовката на мястото на един силен кошер в 13:41 (трябва да се измести по обед) и стана налитане там където беше търтовката охраната уби пчелите още на входа и не можаха да стигнат до майката а където беше силният кошер връщащи те се от паша пчели убиха търтовката и стана едно голямо меле на следващият ден видях по една шепа пчели по земята и придавах една пита с пило след 24 часа отидох и проверих дали е станало нещо бях и взел горелката отчаях се от него (се пак е била месец месец и половина търтовка) и кво да видя зели се да градят маточници днес отварям всичко е 6 има зрели маточници взех питата и си направих отводка като придавах на бившата търтовка оплодена майка така че тези глупости с седенето на гладно и тем подобни са митове най добре става с налитане bow; bow; доста хора сигурно биха казали а то работи то туй то унуй налитането е най сигурният начин поне за мен drinks; дано да съм помогнал на някй или да помогна hi;

Mind_Control
20.07.2012, 17:13
Само не разбрах, кой си държал гладен!? Трудно ми е да си представя, че сред всички пчели си намерил, коя е търтовката :D

Shine
20.07.2012, 18:26
не всички пчели държах гладни и не не съм я намерил като налетяха те сами си я убиха ;)

Владо-Gillan
30.07.2012, 15:24
Чарли Шийн какво става с търтовката, майката оплоди ли се

Shine
30.07.2012, 16:26
еми минаха около 4 дена немисля че се е оплодила още като се върна от италия ще видя

Nedji
21.09.2012, 08:32
Десетина дена не бях отварял кошерите и вчера 20.09
http://s12.postimage.org/xgym3iqop/picture002ar.jpg (http://postimage.org/image/xgym3iqop/)
една единственна рамка с пило и то търтеево
семейството е с млада майка м.Юли

Драгошинов
21.09.2012, 09:51
Грозна гледка..... Нека по-опитните да кажат, но вероятно става въпрос за майка търтовка.

Тодор Тодоров
21.09.2012, 12:47
Търтовка....

Максим Тодоров
21.09.2012, 13:00
Как преди десет дена е било нормално а сега има запечатано търтеево пило speechless;
Според мен трябва да е осиртяло най рано преди 21 дена.

Nedji
21.09.2012, 18:42
Колеги преди десетина дена тази рамка си беше с открито пило със нормално снесени яйца , пропуснах да кажа , че в кошера има майка

Цветан Андров
21.09.2012, 19:26
Колега,според мен това е типичен пример на пило от семейство търтовка,като в него майката трябва да е изчезнала поне преди 30 дни(виждат се килийки от които са се излюпили търтеи).Твърдението ти,че в семейството има майка противоречи на снимката,защото присъствието на такава(дори да не е способна да снася каквито и да било яица)не би позволило на обикновенните пчели да станат търтовки.Нямам логично обяснение.Чакай други мнения от по компетентни колеги.

Димитър Бонев
21.09.2012, 20:26
Тази година имах много такива майки. Половината от отводките се наложи дан ги присъединявам по същата причина. Или майката станала търтовка или въобще нямаха майка. А имах и такива с 50/50 работническо и търтеево пило. Въобще калпава година.

Nedji
23.09.2012, 17:57
Вчера "старата" млада майка я премахнахме и придадохме нова млада майка , дано пчелите я приемат.

ianev
23.09.2012, 18:01
Мисля си че ако дълго време пчелите не са гледали работническо пило няма да приемат майката. Имах подобен случай с едно семейство придавах му майка на 2 пъти не е прие. Сложих една рамка с пило след 2 дена придадох новата майка и нямаше проблеми

Драгошинов
23.09.2012, 22:27
Вчера "старата" млада майка я премахнахме и придадохме нова млада майка , дано пчелите я приемат. Имах подобен случай, като накрая ги "излъгах" със зрял маточник. sweating;

Владо-Gillan
24.09.2012, 16:05
и аз останах днес изненадан, направих преглед на семействата и се добре за този период от време.Мед има що годе добре, ще им стигне за зимата, прашец и пило също има, майките на всички семейства не са преустановили снасянето още.Пилото е запечатано, незапечатано и прясно, но ми направи впечатление друго което не съм виждал до сега, а и не помня някой да е писал за такова нещо в форума.Като правих прегледите забелязах на някой от семействата, по няколко пчели от семейство бяха някак странни.Между очите точно и на гръбчето дето по принцип се бележи майка, забелязах жълто.Жълтото е с големината на точката с което се бележи майката, говоря за това на гръбчето, а жълтото между очите е малко по малко.Такива пчели забелязах по 5-6 в кошер.Забелязах го в 3 кошера, и интересното е че всички който забелязах са така с жълто, между очите и на гръбчето.Нямаше пчела да са само на гръбчето или само на очите, а всички на който видях такова оцветяване са и на двете и места.Пипнах едната пчела да видя да не е от косъмчетата и това, но не беше някакво оцветяване на самото косъмче, а беше все едно някакво вещество полепнало.Мисля си че може да е прашец, но не мисля че е прашец защото, забелязах че тези пчелички излизат от кошера и отлитат, а ако е прашец според мен първо биха се отърсили от него преди да отлетят.

scutellator
24.09.2012, 16:21
Правилно си помислил - някои растения дават на пчелите отличителна "окраска". От цветовете на маслините , например, пчелите продобиват вид на "болни от паралич" - космите им слепват по тялото заради мазнината и издлеждат все едно са окапали.

Владо-Gillan
24.09.2012, 16:31
Правилно си помислил - някои растения дават на пчелите отличителна "окраска". От цветовете на маслините , например, пчелите продобиват вид на "болни от паралич" - космите им слепват по тялото заради мазнината и издлеждат все едно са окапали.

благодаря за бързият отговор drinks;

ivootur
24.09.2012, 18:49
Само да не са акари

Владо-Gillan
24.09.2012, 19:22
не са, акарите паднаха при мен отдавна, това все едно е мацната с маркер, с който се бележат майките

vankogos
24.09.2012, 20:06
В събота бях на пчелина на колега пчелар и мен ме учуде факта че има пчели с гърбове оцветени в жълто.Учудването ми не трая дълго след като видях че има цъфнали тикви,предполагам че влизайки във фунийката на цвета получават жълтата окраска на гърба.

FVCVS CAESAR
25.09.2012, 12:30
Миналата година имах много пчели, сякаш намацани с жълта боя, като всичките бяха само в един кошер. Явно бяха надушили нещо жълто... ако не са намерили бело. wink; Жалко че тогава ми беше повредена добрата стара камера, та не можах да ги снимам. Беше през септември, ако не ме лъже паметта, но не съм си и помислял, че може да е от тиквите, защото от юни до август, когато пчелите доста добре посещават тиквите и понякога се навират по 4 - 5 пчели в един цвят, не съм виждал така боядисани добичета.
http://s17.postimage.org/mnn5t3lzf/DSC00042.jpg (http://postimage.org/image/mnn5t3lzf/) http://s10.postimage.org/d9mgmi3np/DSC00043.jpg (http://postimage.org/image/d9mgmi3np/)
Снимки от 19 юли 2012 г.

jordanov
08.10.2012, 13:54
Снимки от вчера. Пчели и тикви.

http://s12.postimage.org/mss5ptgqh/P1020502.jpg (http://postimage.org/image/mss5ptgqh/) http://s10.postimage.org/5ph2bzmut/P1020506.jpg (http://postimage.org/image/5ph2bzmut/)

FVCVS CAESAR
08.10.2012, 14:46
Онези пчели, които съм виждал миналата есен, изглеждаха по-различно. По тези си личи, че е полепнал прашец, а онези бяха като боядисани с жълт маркер за майки. И тъй като бяха в жълто оцветен кошер, първата мисъл, която ми мина през главата, беше, че са се намацали с боя от кошера. Разбира се, половин секунда по-късно тази мисъл беше отхвърлена, защото боята беше напълно изсъхнала мноооого преди тези пчели изобщо да се излюпят.
Иначе такива жълтоглави пчели (като на първата снимка) по време на рапицата - колкото щеш, но не ми и правят впечатление.
Не знам, може пък и от тиквите да са се били боядисали, ако са прекалявали с тях.:D

jordanov
09.10.2012, 10:29
Всъщност точно такава "маркирана" пчела видях в тиквите и тогава изтичах за апарата. После дебнах 10 минути , но по-подходящи моделки не можах да хвана. Времето хубаво, пък работата из двора мен чака. Мъка. Летежът сега не е като август и септември.

Boko
16.06.2013, 20:34
здравеите искам да ви попитам преди две седмици си направих 5 отводки с маточници четирите се излюпиха майките и с тях няма проблем но с едната имам и то голям . Отворих го да го прегледам и не видях никъде майка но видях че има килийки с по едно,две,и три яица и сега незнам какво да го правя

Димитър Бонев
16.06.2013, 20:40
Изчакай, понякога младите майки правят такива магарии да снасят по няколко яйца в килийка.

Boko
16.06.2013, 20:49
добре и аз така мисля да по изчакам малко

Nik_m
23.09.2013, 20:34
Имах преди месец и нещо търтовка, тогава ги стърсих и им предадох оплодена майка, приеха я започна да си работи и не съм ги отварял след това.
Сега преди зазимяването като го отворихме с един колега гледаме майката работи на 1 пита а на други 2 пити си снасят търтовките.
Оставих го така дано иззимее!

HINAP
24.09.2013, 08:42
Не се притеснявай,и при мен се е случвало същото.Даже М осеменява отгоре на питата,а отдолу търтовките снасят.Ще им мине мерака след време или ще умрат.Трябва им време.Понякога им трябва месец.Радвай се,че има мирно съжителстване.Работата е там,че късно си разбрал за ненормалността на семейството и търтовките са снасяли поне 1 седмица и по трудно прекратяват дейността си.Сега като позастудее ще кротнат.Според мен изчакай и не ги отваряй поне 1 седмица.Ако искаш бърз резултат,сложи около търтеевото пило на съседната пита в празните килийки капчици от паста за зъби и вода.Миризмата ще ги откаже да снасят и всичко ще дойде на място.Пък и пчелите постоянно ще чистят там докато се премахне миризмата.

Nik_m
24.09.2013, 20:01
Няма да ги пипам повече, ако иззимеят добре, ако не здраве да е.
Пролетта тия пчели (търтовките) ще умрат и кошера ще се оправи ако изкара зимата.

кентавър
29.10.2013, 18:33
Днес като бях на пчелина, гледам имаше облитане на търтеи в два кошера .Това нормално ли е

М.Петров
29.10.2013, 20:13
И при мен има търтеи в 2-3 кошера,които си имат майки.То това време ги обърка,че няма да има зима а сигурно ще почва пак пролетта :D

кентавър
30.10.2013, 12:21
Заради хубавото време ли не ги гонят,май ще трябва да допълваме запаси

Nik_m
01.11.2013, 07:53
И при мен има търтей в 3 кошера, при облитане ги виждам.
И аз се бях притеснил да няма някакъв проблем.
Малко са, но все пак е ноември вече.

ivan103
01.11.2013, 17:20
Не се притесняваѝте нормално е в силно семеѝство да бъдат оставени по няколко търтея.

kvoore4i
30.07.2016, 17:07
Здравейте колеги ако може някои да ми даде съвет какво да правя. Имам една отводка която е станала търтовка има доста килийки с по две три ларви, а също така има и не оплодена майка излюпила се към сряда или четвъртък.

georgi rumenov
31.07.2016, 22:46
Здравейте колеги ако може някои да ми даде съвет какво да правя. Имам една отводка която е станала търтовка има доста килийки с по две три ларви, а също така има и не оплодена майка излюпила се към сряда или четвъртък.

Изчакаи 10-15 дни ако не почне да снася маиката присъедини семейството с някое друго

changov
02.08.2016, 19:06
Здравейте, каква е разликата между търтовка и свищева майка, четох из темата, но не ми стана ясно ?

grand_pn
02.08.2016, 20:14
Свищевата майа снася оплодени яйца,а търтовката неоплодени.

jdrumev
02.08.2016, 20:17
Търтовката може ли да има маточници големи

old_greyish
02.08.2016, 20:32
Най-просто казано свищевата я правят от зор , т.е. не е маточна чашката където е снесено яйцето , по-късно е захранена като за майка и резултатът е по-дребна ( обикновено ) и по-слаба ( не винаги ) майка - но все пак снасяща оплодени яйца . Търтовката е стара пчела ( работничка ) която почва да снася неоплодени яйца в момент когато 1. старата майка е умряла и 2 ро не е останало яйце или ларва на подходяща възраст да си направят свищева майка ( най-често ако млада майка не се върне от оплождане ( при отводка с маточник/ци )) .

jdrumev
02.08.2016, 20:36
Благодаря за отговора

old_greyish
02.08.2016, 20:45
Търтовката може ли да има маточници големи
Освен да са фалшиви . Виждал съм рой с млада майка , която не се върна от оплождане , да залага големи маточници все фалшиви . Търтовка да я трая чак маточници да залага не съм :) - стръскваш пчелите на 20-30 метра и стара майка през прелката :) .

jdrumev
02.08.2016, 20:48
Освен да са фалшиви . Виждал съм рой с млада майка , която не се върна от оплождане , да залага големи маточници все фалшиви . Търтовка да я трая чак маточници да залага не съм :) - стръскваш пчелите на 20-30 метра и стара майка през прелката :) .


Ако преместя и съндъка на друго място нямали да има по голям % да я оправя

old_greyish
02.08.2016, 21:01
Ако преместя и съндъка на друго място нямали да има по голям % да я оправя
Тук въпроса е : дали семейство или отводка ще спасяваш . Ако е отводка няма много време , ако е семейство стръскване , стара майка и каквото стане ( аз така знам/съм правил ) - ако е отводка пак става или я пишеш неуспешна , рамките във фризера и после тук там ги даваш да ги почистят и ползват . То най-големият проблем с търтовките е че оси..т рамките и ги правят за топене . Преместване на сандъка - ще загубиш всичката летяща пчела , а повечето от младите пчели не летят добре и така или иначе след стръскването ги губиш .