PDA

Виж пълната версия : За многокорпусен кошер :впечатления на един начинаещ.



_seeker
12.04.2016, 10:21
Многокорпусния кошер ала ЛР си е чисто ИНДУСТРИАЛНА система за ИНТЕНЗИВНО отглеждане на пчели. Семействата стават силни и опасни , не са подходящи за любителско отглеждане , безопасността на околниите следва да е грижа номер 1: Нкакви външни хора или животни на пчелина, всичко вън от населени места!, няма отглеждане в дворче или от сорта. В България липсва ясна технология за отглеждане - мнозина се опитват да ги гледат като нещо ала дадан-блат, при все, че общата идея (е според моето мнение на лаик де) е разработена с целта да се сведе бърникато из семействата дои въобще разхода на човешко внимание до мин(въртиш корпуси, не се занимаваш излишно с рамки освен ако не се налага , ако стане гаф просто слагаш следващото семейство и така). . Други пък пробутват откровено странни идеи от сорта на кули от по пет корпуса (че и нагоре!)- това чудо си е бомба със закъснител най-малкото, да не говорим, че е невъзможно за обработване. .Прочее сравнението многокорпусен ЛР и дадан блат , е като между товарен или боен кон кон и пони (ми съ струва).

Вълчан
12.04.2016, 11:58
Нещо не схващам!
Има тема за корпусни кошери!
Ако имаш нещо ново пиши!

vasilevsa
12.04.2016, 12:18
Многокорпусния кошер ала ЛР си е чисто ИНДУСТРИАЛНА система за ИНТЕНЗИВНО отглеждане на пчели. Семействата стават силни и опасни , не са подходящи за любителско отглеждане , безопасността на околниите следва да е грижа номер 1: Нкакви външни хора или животни на пчелина, всичко вън от населени места!, няма отглеждане в дворче или от сорта. В България липсва ясна технология за отглеждане - мнозина се опитват да ги гледат като нещо ала дадан-блат, при все, че общата идея (е според моето мнение на лаик де) е разработена с целта да се сведе бърникато из семействата дои въобще разхода на човешко внимание до мин(въртиш корпуси, не се занимаваш излишно с рамки освен ако не се налага , ако стане гаф просто слагаш следващото семейство и така). . Други пък пробутват откровено странни идеи от сорта на кули от по пет корпуса (че и нагоре!)- това чудо си е бомба със закъснител най-малкото, да не говорим, че е невъзможно за обработване. .Прочее сравнението многокорпусен ЛР и дадан блат , е като между товарен или боен кон кон и пони (ми съ струва).


Мисля че изводите ти са доста добри. това е кошер чиято технология се основава на периодично разцепяне на пчелното гнездо с празен корпус, като се възползват от инстинкта за възстановяване да инкасират буден растеж

kando
12.04.2016, 13:26
Няма такова нещо, поради дадена система на кошера, пчелите да стават опасни - едното няма нищо общо с другото.

Юрий Цветков
12.04.2016, 17:24
Няма такова нещо, поради дадена система на кошера, пчелите да стават опасни - едното няма нищо общо с другото.

От време на време, трябва да се пише и по някоя тъпотия, та да живне малко форума.:bigsmile:

rosty_sz
12.04.2016, 18:28
Многокорпусния кошер ала ЛР си е чисто ИНДУСТРИАЛНА система за ИНТЕНЗИВНО отглеждане на пчели. Семействата стават силни и опасни , не са подходящи за любителско отглеждане , безопасността на околниите следва да е грижа номер 1: Нкакви външни хора или животни на пчелина, всичко вън от населени места!, няма отглеждане в дворче или от сорта. В България липсва ясна технология за отглеждане - мнозина се опитват да ги гледат като нещо ала дадан-блат, при все, че общата идея (е според моето мнение на лаик де) е разработена с целта да се сведе бърникато из семействата дои въобще разхода на човешко внимание до мин(въртиш корпуси, не се занимаваш излишно с рамки освен ако не се налага , ако стане гаф просто слагаш следващото семейство и така). . Други пък пробутват откровено странни идеи от сорта на кули от по пет корпуса (че и нагоре!)- това чудо си е бомба със закъснител най-малкото, да не говорим, че е невъзможно за обработване. .Прочее сравнението многокорпусен ЛР и дадан блат , е като между товарен или боен кон кон и пони (ми съ струва).

От написаното си личи, че нямаш никакъв опит с ЛР кошера. Наистина има писано доста по темата и съм споделял за много от проблемите на системата. Намам намерение да захващам на ново. Намери темите, прочети и ако имаш нещо конкретно да питаш или споделиш действай.
Едната тема в която можеш да намериш интересни неща мисля че се казваше преминаване от ЛР към дадан или нещо такова.

Pavel_Bs
12.04.2016, 18:50
Колега,пчелите стават опасни най-вече заради пчеларя.Освен това има колеги,които правят кули с 8-9 корпуса.Подпират ги с ритловици и ги обработват със стълби.Единия от тях е пенсионер и ги обслужва с жена си.Това,че някоя идея на теб ти се струва нереална не значи ,че в действителност е такава.Освен това,ако не си прочел още,Дадан Блат също може да се работи с двукорпусна технология,въпрос на акъл и умения.

slavi 13
12.04.2016, 19:01
Многокорпусния кошер ала ЛР си е чисто ИНДУСТРИАЛНА система за ИНТЕНЗИВНО отглеждане на пчели. Семействата стават силни и опасни , не са подходящи за любителско отглеждане , безопасността на околниите следва да е грижа номер 1: Нкакви външни хора или животни на пчелина, всичко вън от населени места!, няма отглеждане в дворче или от сорта. В България липсва ясна технология за отглеждане - мнозина се опитват да ги гледат като нещо ала дадан-блат, при все, че общата идея (е според моето мнение на лаик де) е разработена с целта да се сведе бърникато из семействата дои въобще разхода на човешко внимание до мин(въртиш корпуси, не се занимаваш излишно с рамки освен ако не се налага , ако стане гаф просто слагаш следващото семейство и така). . Други пък пробутват откровено странни идеи от сорта на кули от по пет корпуса (че и нагоре!)- това чудо си е бомба със закъснител най-малкото, да не говорим, че е невъзможно за обработване. .Прочее сравнението многокорпусен ЛР и дадан блат , е като между товарен или боен кон кон и пони (ми съ струва).



Проблемът е в рамките и в големите вътрешни размери на корпусите, 45 см. съществува като размер, и там е проблемът.
Заради размерът 45 см., е безсмислен спорът кой кошер е по-добър, ДБ или многокорпусен. И двата кошери са убийци на пчели.
И заради това се лекуват пчелите в тези кошери.

slavi 13
12.04.2016, 19:21
Проблемът с тези 45 см., се наблюдава в стремежа на пчеларите да намалят този размер. Самите пчелари го правят.
Как го правят?
Пчеларите не могат да променят размера на стандартната рамка. Но могат да намалят броя на питите в корпуса.

И така се "раждат" от 12 рамкови корпуси, корпуси с 11-10-9-8 рамки, и по-малки.
Това е доказателството, колко са вредни стандартните кошери със стандартни рамки. Самите пчелари се опитват да ги променят, и пак нямат успех.

Нямат успех, защото единият размер на корпуса си остава 45 см, каквото и да правят с броя на рамките в корпуса. Тук проблемът е в стандартната рамка. Тя е направена така, че да изисква вътрешен размер 45 см. Иначе няма как да се правят отводки.


Затворен кръг.

vasilevsa
12.04.2016, 19:36
Колега,пчелите стават опасни най-вече заради пчеларя.Освен това има колеги,които правят кули с 8-9 корпуса.Подпират ги с ритловици и ги обработват със стълби.Единия от тях е пенсионер и ги обслужва с жена си.Това,че някоя идея на теб ти се струва нереална не значи ,че в действителност е такава.Освен това,ако не си прочел още,Дадан Блат също може да се работи с двукорпусна технология,въпрос на акъл и умения.

Прав си, че е заради пчеларя. То ротацията я извършва той, а не самия кошер. ЛР е най-разпространения в света кошер. Извършването на постоянни ротации свързани с разделяне на гнездото с празен корпус, води до две неща:
1. Първо агресия;
2. Нерационално строителство на пити и прекомерно осеменяване от страна на майката, от там получаваш голяма армия пчели като бройка, но с ниско качество- къс живот, заради недоброто изхранване в стадий личинка.

Георги 1974
12.04.2016, 19:45
Това за затворения кръг важи ли като обърнеш рамката на 90 градуса имам приятел който има кошери направени за стандартна рамка но обърната. Казва че са добри но не може да прави прехвърляния от други.

slavi 13
12.04.2016, 20:02
Това за затворения кръг важи ли като обърнеш рамката на 90 градуса имам приятел който има кошери направени за стандартна рамка но обърната. Казва че са добри но не може да прави прехвърляния от други.


Там където има рамка има затворен кръг с проблеми. Каквото и да направи пчеларя, или ще е добре или ще е зле, но според времето напред, което не можем да прогнозираме.

Предполагам че говориш за лежаците - украинските.

Те също имат проблеми заради стандартните рамки, независимо че са обърнати на 90 градуса, и заради вътрешните размери на плодника, който в едната посока е по-голям от 90 см. И няма височина от 60 см. през пролетта.

jdrumev
12.04.2016, 20:14
Там където има рамка има затворен кръг с проблеми. Каквото и да направи пчеларя, или ще е добре или ще е зле, но според времето напред, което не можем да прогнозираме.

Предполагам че говориш за лежаците - украинските.

Те също имат проблеми заради стандартните рамки, независимо че са обърнати на 90 градуса, и заради вътрешните размери на плодника, който в едната посока е по-голям от 90 см. И няма височина от 60 см. през пролетта.
тия украинци не ги препоръчвам на никой ако не е щангист но
за мед дават добре аз имам такива няколко 2 семейства с общ магазин само магазина сигурно е 30 кг:bigsmile:

Pavel_Bs
12.04.2016, 21:08
Прав си, че е заради пчеларя. То ротацията я извършва той, а не самия кошер. ЛР е най-разпространения в света кошер. Извършването на постоянни ротации свързани с разделяне на гнездото с празен корпус, води до две неща:
1. Първо агресия;
2. Нерационално строителство на пити и прекомерно осеменяване от страна на майката, от там получаваш голяма армия пчели като бройка, но с ниско качество- къс живот, заради недоброто изхранване в стадий личинка.

По принцип си прав колега,но корпусния кошер може да се ползва и без ротация или поне с една.За многото пчели и късият им живот е така,но това също подлежи на подобрение.Ако пашата е кратка,но обилна,то тогава мисля,че голяма армия с кратък живот,ще свърши повече работа от малка армия с дълъг живот.Друго би било ако имаме дълга,но по-бедна паша.Моята цел е да намеря най-подходящата технология на работа с ЛР кошер за моя район,като съм се насочил към това да сведа ротациите до минимум и да имам добре отгледани пчели,тъй като пашата е ливадна,горска.

vasilevsa
12.04.2016, 21:36
По принцип си прав колега,но корпусния кошер може да се ползва и без ротация или поне с една.За многото пчели и късият им живот е така,но това също подлежи на подобрение.Ако пашата е кратка,но обилна,то тогава мисля,че голяма армия с кратък живот,ще свърши повече работа от малка армия с дълъг живот.Друго би било ако имаме дълга,но по-бедна паша.Моята цел е да намеря най-подходящата технология на работа с ЛР кошер за моя район,като съм се насочил към това да сведа ротациите до минимум и да имам добре отгледани пчели,тъй като пашата е ливадна,горска.
По принцип има и един друг проблем технологията създава чест дисбаланс между количеството на младите пчели и откритото пило с всички произтчащи от този факт последствия. Колкото хора познавам, които го ползват всеки прави модификации в технологията, което ме навежда на мисълта, че в тази система има много неполадки.

Pavel_Bs
12.04.2016, 22:35
Това му харесвам на пчеларството - има възможност всеки да мисли с главата си и да се развива,а не да ползва само готови рецепти.

slavi 13
15.04.2016, 10:46
По принцип има и един друг проблем технологията създава чест дисбаланс между количеството на младите пчели и откритото пило с всички произтчащи от този факт последствия. Колкото хора познавам, които го ползват всеки прави модификации в технологията, което ме навежда на мисълта, че в тази система има много неполадки.

Тук си много точен, Василевса.
Уцели в деседката.
При многокорпусните кошери се опитваваме да ползваме рамковата технология на кошерите ДБ. И аз така го правя за да избегна недостатъците на многокорпусния кошер при слаба паша.
А при кошерите ДБ се опитваме да ползваме корпусната технология на многокорпусния кошер, като слагаме втори плодник, и стесняваме плодника на 10-8 рамки.

slavi 13
15.04.2016, 11:16
Стандартен кошер - това ми прилича на стандартно двустайно жилище за хора. Дали в стандартното двустайно жилище ще живеят еднакво добре 3-4-5-6 членни семейства на хората? И дали в това стандартно двустайно жилище ще живеят добре: бедни, средни, богати и много богати семейства на хората?
Поради това стандартният кошер е убиец на пчелите!
Или е малък, или е много голям за пашата в района на пчелите.
Поради тази причина, добрите пчелари си правят модификации, според пашата в района на пчелина. И променят технологията на работа с тези кошери.
Винаги съм казвал, че голямото разнообразие на рамкови кошери, се дължи на пашата в района на пчелина.

Remi
15.04.2016, 13:05
Стандартен кошер - това ми прилича на стандартно двустайно жилище за хора. Дали в стандартното двустайно жилище ще живеят еднакво добре 3-4-5-6 членни семейства на хората? И дали в това стандартно двустайно жилище ще живеят добре: бедни, средни, богати и много богати семейства на хората?
Поради това стандартният кошер е убиец на пчелите!
Или е малък, или е много голям за пашата в района на пчелите.
Поради тази причина, добрите пчелари си правят модификации, според пашата в района на пчелина. И променят технологията на работа с тези кошери.
Винаги съм казвал, че голямото разнообразие на рамкови кошери, се дължи на пашата в района на пчелина.

Когато е широко винаги стига !!

valaz
15.04.2016, 13:06
Два ЛР корпуса са много за плодник, един е малко. Ротацията на плодниковите корпуси решава едни проблеми, но създава други. С ХР се решават едни проблеми, но се създават други. При работа с ЛР съм получавал най-яростните нажилвания от пчелите, особено, когато бях по-неопитен. Веднъж, при опит за ротация, след отстраняването на горния корпус, от долния излязоха едни зли и гладни пчели, едвам успях да събера кошера. С ДБ винаги съм вадил мед, независимо, каква е била годината и пашата. При ЛР, не мога да се похваля с подобни резултати.

evgeni.filimonov
15.04.2016, 13:40
При нас миналата година от 15 ти юни до 30 юли не падна и една капка дъжд. Работя с два ЛР корпуса за плодник и магазин/и отгоре. Пчелите не се качиха изобщо в магазина, а напълниха почти целия втори корпус с мед, при което извадих по 10 тина кг мед от семейство. В наше село има много пчелари, които са основно с ДБ, те не можаха да извадят никакъв стоков мед. Всяка година си е различна, всяка технология е добра, стига пчеларя да си разбира занаята и да помага на пчелите.

vasilevsa
15.04.2016, 13:46
Когато е широко винаги стига !!

Дали? Стига и не само стига ами е в повече. Да не говорим че няма капацитет за улавяне на главната паша щото пчелата вместо да събира нектар топли пило.Съществува риск от преохлаждане на пило по време на ротациите също да добавя.

Юрий Цветков
15.04.2016, 13:51
Дали? Стига и не само стига ами е в повече. Да не говорим че няма капацитет за улавяне на главната паша щото пчелата вместо да събира нектар топли пило.


Това са пълни глупости. Нали точно за това човека е извадил пчелите от хралупата и ги е сложил в разборен кошер, за да може да работо с тях и да ги управлява. За това има и различни технологии на пчеларстване. Ако пчеларя не съомее да използва правилната технология, то за това не му е виновен кошвра, а надраменното устройство.

Юрий Цветков
15.04.2016, 13:52
Два ЛР корпуса са много за плодник, един е малко. Ротацията на плодниковите корпуси решава едни проблеми, но създава други. С ХР се решават едни проблеми, но се създават други. При работа с ЛР съм получавал най-яростните нажилвания от пчелите, особено, когато бях по-неопитен. Веднъж, при опит за ротация, след отстраняването на горния корпус, от долния излязоха едни зли и гладни пчели, едвам успях да събера кошера. С ДБ винаги съм вадил мед, независимо, каква е била годината и пашата. При ЛР, не мога да се похваля с подобни резултати.
Васко, как позна че пчелите са гладни, щом са те нападнали? Едва ли са искали да те изядат.

vasilevsa
15.04.2016, 13:55
Това са пълни глупости. Нали точно за това човека е извадил пчелите от хралупата и ги е сложил в разборен кошер, за да може да работо с тях и да ги управлява. За това има и различни технологии на пчеларстване. Ако пчеларя не съомее да използва правилната технология, то за това не му е виновен кошвра, а надраменното устройство.

Той Бутлеров е правил опити и го е установил. Все пак е академик не е лукова глава. Ама щом казваш че са глупости вярвам ти.

Юрий Цветков
15.04.2016, 15:00
Е щом Бутлеров е правил опити.................. майната им на 1 милион пчелари по света.

vasilevsa
15.04.2016, 15:07
Е щом Бутлеров е правил опити.................. майната им на 1 милион пчелари по света.

Юрий това, че нещо си е много разпространено незначи, че е много добро. То има и много наркомани по света ма ползването на наркотици не е добро. Същото е и тук колегите споделят някои негативни измерения на работата с ЛР и са прави, че ги има. Тук е важна обективността, а фенщината следва да е на второ място. Човек като използва система трябва да и знае слабите места щото перфектни системи няма.

Ангел Йосифов
15.04.2016, 15:13
В наше село има много пчелари, които са основно с ДБ, те не можаха да извадят никакъв стоков мед.
Брях,Генчо те щом с дб не може да изкарат мед,значи "пчеларите" са толкова пчелари.....

Юрий Цветков
15.04.2016, 15:14
Системата е едно, а технологията е съвсем друго. За различните условия има различни технологии, според системата. На един голям кошер, обема може да се намали според нуждата, но от малкия, може само да чакаш рояка от вън.

Освен това говорим за голям обем кошери, не само за ЛР.

Георги 1974
15.04.2016, 15:16
Ами системата си е система чудя се на този с каква ли система е и още колко като него има:
http://apicultura-online.com/wp-content/uploads/2015/12/stupi-suspendati-SHENNONGJIA-CHINA-SEPTEMB.jpg

valaz
15.04.2016, 15:20
Васко, как позна че пчелите са гладни, щом са те нападнали? Едва ли са искали да те изядат.
Тогава бях по-неопитен. Тогава, след снемането на горния корпус, от долния започнаха да излизат гладни и зли пчели. В този корпус, тогава нямаше мед и пушалката не помагаше. При връщането на горния корпус на мястото му, мачкането на пчели бе неизбежно. Едвам отървах кожата. При ДБ, колкото и неопитен да съм бил в началото, до подобни ситуации никога не съм стигал. А сега, откакто замених покривната табла с найлон, мога да направя основен преглед на ДБ кошер, без да смачкам нито една пчела. При ротация на ЛР корпуси, това е невъзможно, особено за сам пчелар, без помощник. Сега, когато предстои да правя ротация на ЛР корпуси, от предния ден наливам по една хранилка сироп. При откриване на гнездото, пчелите трябва да са напълно спокойни. Това е сигнал, че ротацията може да бъде извършена успешно. Ако при откриване на гнездото, пчелите започнат да излизат нагоре и да ме нападат, не опитвам да правя ротация.

vasilevsa
15.04.2016, 15:34
Системата е едно, а технологията е съвсем друго. За различните условия има различни технологии, според системата. На един голям кошер, обема може да се намали според нуждата, но от малкия, може само да чакаш рояка от вън.

Освен това говорим за голям обем кошери, не само за ЛР.

Юрий, има обем по хоризонтала и обем по вертикала. Ако сбора на двата обема е еднакъв няма никаква разлика във вместимостта ,но тесния кошер дава възможност да се отоплява по-лесно пилото и с по-малък ресурс, от там идва по-бързо развитие и обхващане на капацитета на ранната паша, поради наличие на по-голям брой летящи пчели.

Юрий Цветков
15.04.2016, 15:47
Големия брой летящи пчели, идват от многото пило преди това. А много пило става на големи площи.

Юрий Цветков
15.04.2016, 15:49
Васко, разбрах те и първия път. Нарушил си им спокойствието и са те нападнали. Но това не значи че, са гладни.

vasilevsa
15.04.2016, 16:03
Големия брой летящи пчели, идват от многото пило преди това. А много пило става на големи площи.

Прав си но в случая дето разглеждаме обема е един и същ единия случай е хоризонтала за сметка на вертикала а в другия е вертикала за сметка на хоризонталата, това е по-добро според Бутлеров. Разлика в обема няма.

Георги 1974
15.04.2016, 18:59
KРАЯТ НА ЕПОХАТА НА ХРАЛУПИТЕ
А.С. Сенюта

Впчеларската литература по различни поводи се повтаря мисълта: „В началото беше хралупата”. Но фактите опровергават тази догма.

Историята на взаимоотношенията на средноевропейската (средноруската) порода от пчели с хралупата е тясно свързана с един от най – загадъчните въпроси на пчеларската наука – вторичното разселване на медоносната пчела по Европа след ледниковия период. Съгласно общеприетата версия, във времето на ледниковия период, пчелите са могли да се съхранят само в три изолирани района: Испания и Южна франция, Италия и на Балканите (Г.Д.Билаш, Н.И.Кривцов, 1985). С отстъпването на ледника те обхващали все по – голяма територия. По мнението на Н.И. Кривцов (1995), “пчелите от средноруската порода са се заселвали в израсналите в следледниковия период гори, адаптиралиса се към природно – климатичните условия, и към времето на появяването на човека в западна и централна Европа са били аборигените на гористите равнини. Естественото разселване на средноруските пчели е стигнало по всяка вероятност до Урал”. Ясно е, че подобно мнение здраво „привързва” медоносната пчела към хралупата.
Обаче сценарият може да бъде и съвършенно друг. Вторичното разселване на медоносната пчела по Европа е станало при непосредственото участие на човека. Отглеждането на пчели в пчелин, известно на много племена на древните преселници, е станало началото не само на цялата последваща история на европейското пчелопроизводство, но и историята на средноруската порода. На някакъв етап, различни екотипове медоносни пчели, доставени от човека на освободилата се от ледника територия, се съединяват в суперпорода, което довежда до грандиозен генетически взрив: появява се пчела с нови биологически и поведенчески качества и превъзходни производителни способности. Пчелите на Африка, Юго – Западна Европа, Мала Азия и Закавказието се сливат в яростен и крадлив хибрид. Тези качества са давали на новата пчела забележими преимущества пред нейните добродушни предци. Действително в този период немалко хралупи в горите са били заети от пчели. Нерядко след продължително търсене на празни „жилища”, роевете строили своите гнезда в короните на дърветата или атакували жилищата на други пчели. Това време може по право да се нарече Период на Великия Катарзис.
Не е изключено, че в условията на Руската Равнина, аналогични периоди са били няколко, но е очевидно, че за последния и и най – значителния от тях е писал Алберт Кампензе (1524): „Московия е много богата на мед, който пчелите поставят направо на дърветата без каквато и да е охрана. Заселилите се хора, които държат домашни пчели близо до своите жилища и ги предават във вид на наследство от род в род, с труд могат да ги защитят от нападенията на дивите (горски) пчели”. (Абселютната точност на даденото свидетелство напълно ще се подтвърди след няколко стотин години, когато точно такава генетична бомба ще се взриви на американския континент, след вкарването там на няколко семейства африкански пчели).
Новият хибрид като грандиозна вълна преминава по твърде големите територии на Московската държава и много бързо добродушните пчели от пчелините се разтварят в този яростен поток. След някакво време „домашните” пчели вече с нищо не се отличават от дивите. Пчелните семейства на пчелините достигали невероятна сила, и на пчеларите им се налагало да използват колоди с огромни размери. Многопудовите медови реколти от едно семейство стават обикновено явление. Именно на този период се падат най – големите успехи на русийските пчелари.
Интензивното разселение на хибридните пчели полага началото на формирането на средноруската порода. При това хралупата никак не е повлияла на дадения екотип. Еволюцията в условията на хралупата (приписвана на средноруските пчели) не е могла да не се отрази на развитието на специфичните признаци на породата, но средноруските пчели нямат нито един оригинален признак, получен във връзка с периода преживян в хралупата. Например, най – характерната и особеност – поведението и при прегледа на гнездото (те се спускат към долната летвичка и увисват като грозд). Но, аналогично се държат и африканските пчели на Бразилия: при преглеждането на пчелите младите пчели също така побягват към долната част на питите и образуват „брада”.

Георги 1974
15.04.2016, 19:01
Друга разлика на средноруската порода – силната злобливост. Но и в африканизираните пчели на Южна Америка се наблюдава изключителна агресивност.
В отделни години на пчелините, където се отглеждат средноруски пчели, до 100% от семействата стигат до роево състояние.. Обаче с чрезвичайна ройливост се отличават и африканизираните пчели. Още едно отличие – и двете породи са склонни към излитане от тясно, запълнено с мед жилище.
Това далече не е пълно пречисляване на сходните признаци на две имащи различна историческа възраст и разделени географически породи, позволява да се разглеждат въпросите на еволюцията на средноруските пчели от нова гледна точка. Хибридите от африканизираните пчели за своя кратък исторически път са имали твърде незначителен опит във времето на живеене в хралупи, следователно, е позволително да се смята, че и средноруските пчели също не са задължени на хралупата за нито един от пречислените признаци на поведението си. Освен това е важно да се разбере, че еволюционирането на средноруските пчели се е съпровождало от тяхната постепенна деградация. Високата производителна енергия на семействата постепенно е угаснала. С времето частично се е намалила тяхната ройливост, агресивност и крадливост.
Съгласно разпространеното мнение, древното пчеларство е започнало да влиза в упадък във връзка с появяването на захарта и гроздовите вина, изсичането на горите, разораването на равнините и т.н. Обаче, главното следствие от това – е израждането на пчелите. Даже пълната отмяна на налозите от Империатрицата Екатерина II не е могла да спаси приближаващата се гибел на великия занаят. Приетите в това време закони за охрана на „чудното” дърво с борт, възможно и да са спасили някакво количество хралупи, но самите хралупи не са могли да спасят пчелите от постепенна деградация.
Независимо от това именно в периода на упадъка на отрасъла се заражда митът за еталонноста на хралупата и преимуществото на бортничеството. Като се сравняват скромните средностатически килограми на медът за продаване от семейство с многопудовите добиви от легендарното дърво с борт, пчеларите се опитват да си обяснят и да разберат „феномена” на хралупата. Най – ранните документални сведения за пчеларството са открити в мястото Хатал Хююк в Мала Азия, където на стената на храма е намерено изображение на пчели, което е с възраст от седмо хилядолетие до нашата ера. В същото време, там, където човекът напълно унощожава горите, е разпространено пчеларството в землянки. Домашните пчели са ги заселвали в землянки и ями (Ю.К. Барбарович, 1994). По такъв начин, и девет хилядолетия назад, когато студа на ледника още току що е напуснал Източно – Европейската равнина, пчеларите не са се надеяли на дърво с хралупа и ясно са разбирали, че природата на пчелите няма нищо общо с него; с доисторически времена, пчеларите са предпочитали прости при изработването си кошери и удобно разположени пчелини.
Случаите на живеенето на пчелите в хралупа не заслужават повече внимание, отколкото фактите за тяхното комфортно съществуване в статуите, междуетажните пространства или сандъци.
Пчелното гнездо, прикрепено към свода на пещера в гората или към гънка в скалата, би могло да стане емблема на новото пчеларство и символ на пчеларско процъфтяване. Медоносната пчела като вид се е формирала не в дремещите гори. Пчелите и до ден днешен не се заселват в черни гори, независимо от това, че именно тук има много дървета с хралупи. Пчелата е дете на планината, и да не се отчита тази историческа даденост не е възможно.
Само тук може да се разбере, до каква степен са се заблудило неотдавна „слезлото от дървото” пчеларство с неговите възникващи в едно или друго място входни отвори, разкъсани от полета от пити, запатентовани покривни платна и мокри възглавници на затолящи отгоре материали. В просторната пещера, пчелното гнездо има естествена форма. Фундаментът на всеки дворец от восък тук е херметичния таван. Тук никога няма отвори над гнездото и възходящи въздушни потоци през него в тавана. Под гнездото има окесн от въздух, именно океан, а не жалки порции от кислород, пресметнати по модните сега форуми и вкарани в кошера през съкратения до неузнаваемост входен прилетен отвор. Тук семействата относително рядко се роят, а роевете в болшинството случаи не напускат пещерата, като се заселват, като правило, близко до родното гнездо. Пчелните семейства тясно съседстват едно с друго, между тях няма ярко изразен антагонизъм. При това в периодите без паша, слабите семейства биват крадени, в резултат на което силните още повече се усилват с пчели и мед. На остатките от пити и мед в роевото време, могат да се появят веднага няколко роя. Нерядко в семейството работят няколко майки едновременно. На обитаващите в пещерата пчели не е познат входният отвор в неговия съвременен вид. Събирачките на нектар от няколко семейства излитат през входа на пешерата и като се разлитат в различни посоки, образуват след себе си гигантска следа, която пилича на ветрило. Температурата на водата в естественните пещерни резервуари не се спуска по – ниско от 8 С. Организмът на пчелите за милион години се е приспособил към тази температура и, като употребява по – студена вода пчелата загива. През лятото, когато под действието на топлината восъкът се размеква, някои медови пити се откъсват, защото не издържат тежестта на собственото си тегло, така природата „изрязва” излишния мед, като освобождава място за нови пити.
Хралупата винаги е била и си остава жалко копие на пещерата и вече само за това е безсмислено да се продължава да се превръща кухото отвътре част от дърво в съставен кошер, работещ по принципа на изтеглящата тръба, или кошер капсула с 5 литра метаболическа вода в пространството под питите. На съвременното пчеларство му е нужен не просто нов кошер, а принципно нова идея, която следва да се търси в историята на самата пчела.
Рано или късно, на пчеларя ще му се наложи да върне на своите пчели естествената форма на гнездото, да премахне ограниченията на пчелните пити, на херметичните тавани, активната вентилация и т.н. Трябва да се нарушат от векове устоявщите правила и да се конструира кошер с принципно нови възможности, в които пчелите не страдат от влага и задух, лесно извършват свръхранни пролетни и свръхкъсни есенни облитания, успешно зимуват, интензивно се развиват през есента и произвеждат рекордно количество мед от високо качество при минимална помощ на човека – ето една интересна задача за новото пчеларство.
В света на казаното е правомерен и крайно интересен въпросът: възможно ли е в съвременните условия повторение на Периода на Великия Катарзис? Теоретически – да. За това би трябвало да се кръстосат африканските пчели (например, кенийски или етиопски, сред които се срещат такива с тъмна украска – планински, които запечатват меда с бял восък) с пчелите от южната част на Далечния Исток (Приморски край), които водят своя неотдавнашен произход от средноруските, украинските, итализнските и кавказките. Ако такъв афроевроазиатски хибрид се интернира в условията на южна Русия или Украйна, то, очевидно, след някакво време, пчеларите ще получат невероятно продуктивна „средноруска порода”, катарзисната енергия на която независимо от всички правила ще се съхранява в течение на няколко стотин години. Впрочем, процесите на деградация могат да се появят достатъчно скоро, ако пчеларите, следвайки съвременната традиция, размекнат африканските гени с въведеното италиано – кавказко добродушие, хранят пчелата със захар, тровят я с лекарства и я заселят в кошер, който е конструиран по законите на „еталонната” хралупа.

Юрий Цветков
15.04.2016, 23:04
Георги, кой е автора на тази теория? Вероятно е руснак, които очевидно, не е чувал за академик Бутлеров.

Георги 1974
16.04.2016, 07:36
Руснак има много статии
Патенты автора — Сенюта А.С.

Страна - Россия (RU), количество патентов - 15, получены - 2003-2008

Бях чел подобна статия не се сещам дали от същи автор който се чудеше че пчелите са на земята от 30 до 50милиона години а човека само от 5мил. когато са били динозаврите (някой от тях са достигали 50 тона) то дърветата са били над 100метра височина. Та автора се чудеше какви ли са били хралупите на тези дървета.

бат тянко
16.04.2016, 08:41
Остави хралупите! Какви ли далаци са градяли? Колко ли мед са трупали? А какви акари са ги гризели? Руска им работа...

Георги 1974
16.04.2016, 08:44
Остави хралупите! Какви ли далаци са градяли? Колко ли мед са трупали? А какви акари са ги гризели? Руска им работа...


Това беше яко.

Юрий Цветков
18.04.2016, 11:39
Остави хралупите! Какви ли далаци са градяли? Колко ли мед са трупали? А какви акари са ги гризели? Руска им работа...
Явно и акарите са били динозавърски. :bigsmile: Добре че е тряснал метеорита и са изчезнали.

П.с. Интересно, след последвалата "ядрена зима" пчелите все пак са оцелели. Явно не са измрели от студ.

зуница
18.04.2016, 12:15
...П.с. Интересно, след последвалата "ядрена зима" пчелите все пак са оцелели. Явно не са измрели от студ.
Оцелели са, защото не е имало пчелари, които да се "грижат" за тях.:laughing:

slavi 13
24.04.2016, 13:57
Къде отиде първоначалното мнение на пчеларя който създаде темата? Не го виждам.
Метла, метла, ама чак пък толкова? Я върнете неговото мнение за многокорпусния кошер.
Изродихте темата в тема за хралупите, на никого не препоръчвам да си гледа пчелите в хралупа.

licho76
24.04.2016, 15:29
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от _seeker http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=92158#post92158)
Многокорпусния кошер ала ЛР си е чисто ИНДУСТРИАЛНА система за ИНТЕНЗИВНО отглеждане на пчели. Семействата стават силни и опасни , не са подходящи за любителско отглеждане , безопасността на околниите следва да е грижа номер 1: Нкакви външни хора или животни на пчелина, всичко вън от населени места!, няма отглеждане в дворче или от сорта. В България липсва ясна технология за отглеждане - мнозина се опитват да ги гледат като нещо ала дадан-блат, при все, че общата идея (е според моето мнение на лаик де) е разработена с целта да се сведе бърникато из семействата дои въобще разхода на човешко внимание до мин(въртиш корпуси, не се занимаваш излишно с рамки освен ако не се налага , ако стане гаф просто слагаш следващото семейство и така). . Други пък пробутват откровено странни идеи от сорта на кули от по пет корпуса (че и нагоре!)- това чудо си е бомба със закъснител най-малкото, да не говорим, че е невъзможно за обработване. .Прочее сравнението многокорпусен ЛР и дадан блат , е като между товарен или боен кон кон и пони (ми съ струва).

Mateev
27.04.2016, 15:48
Къде отиде първоначалното мнение на пчеларя който създаде темата? Не го виждам.
Метла, метла, ама чак пък толкова? Я върнете неговото мнение за многокорпусния кошер......

Много мразя когато някой несправедливо обвинява други хора от позицията на собственото си незнание и некомпетентност. И започва да ги плещи едни измислици, че дори и сам си вярва. Не ми се сърди, но това е болестно състояние ......

Първия постинг на темата липсва, защото е получил от посетителите на форума ПОВЕЧЕ ОТ 10 ОТРИЦАТЕЛНИ РЪЧИЧКИ. И форума го е написал това отдолу на постинга, но кой ли да ти го чете? Много по-лесно е човек да си измисли някаква простотия и после на базата на измислицата да обвини някой друг за собствената си глупост и незнание.

Нормално е човек нещо да не го знае, и да попита другите. Тогава щеше да получиш учтив отговор защо е изчезнал постинга. Не е нормално обаче човек да си отправя критики и обвинения на базата на собствените си некомпетентни измислици.

slavi 13
27.04.2016, 19:07
Много мразя когато някой несправедливо обвинява други хора от позицията на собственото си незнание и некомпетентност. И започва да ги плещи едни измислици, че дори и сам си вярва. Не ми се сърди, но това е болестно състояние ......

Първия постинг на темата липсва, защото е получил от посетителите на форума ПОВЕЧЕ ОТ 10 ОТРИЦАТЕЛНИ РЪЧИЧКИ. И форума го е написал това отдолу на постинга, но кой ли да ти го чете? Много по-лесно е човек да си измисли някаква простотия и после на базата на измислицата да обвини някой друг за собствената си глупост и незнание.

Нормално е човек нещо да не го знае, и да попита другите. Тогава щеше да получиш учтив отговор защо е изчезнал постинга. Не е нормално обаче човек да си отправя критики и обвинения на базата на собствените си некомпетентни измислици.


Що се отнася до омразата, при мен я няма, никого не мразя. Що се отнася до болестното състояние – при мен, то не съществува.
Ако за 10 отрицателни мнения се скрива пост на някой пчелар, то тогава, тук не е място за обсъждане на пчеларски въпроси. От кога е това правило? Отговори учтиво все пак на незнаещия, некомпетентния, болния и глупавия. Условия за БАН, но не на мен.
Това ми прилича на цензурирана област в интернет. Тук важат само „точните и верни“ мнения за кошери и пчеларски проблеми.
Остави ме все пак да се съмнявам, в перфектните качества на стандартните кошери и на стандартните рамки.

evgeni.filimonov
28.04.2016, 21:07
Аз съм забелязал, че пчелите са агресивни, когато се отварят в неподходящо време. Късно, ветровито или облачно. Не е проблем в технологията или системата или в ротациите. Пчелите не обичат мръсни и миризливи пчелари или припряни. Трябва да се дейста бавно и спокойно, да не се бърза.

vasilevsa
29.04.2016, 06:12
Аз съм забелязал, че пчелите са агресивни, когато се отварят в неподходящо време. Късно, ветровито или облачно. Не е проблем в технологията или системата или в ротациите. Пчелите не обичат мръсни и миризливи пчелари или припряни. Трябва да се дейста бавно и спокойно, да не се бърза.

Пчелите хич не обичат да им се нарушава цялостта на гнездото и грижливо поддържания температурен режим.

Георги 1974
04.05.2016, 20:56
Четох една статия и ми хареса тази мисъл на автора затова реших да я копирам.

От височината на новите знания, наивни изглеждат дискусиите на пчеларите за това, какво е по – добре, хралупата, лежакът или многокорпусния кошер. Все едно живеещите в пещера хора да спорят коя пещера е по – добра – широката или високата. Трябва да се излезе от пещерата в жилището, в което се създават оптималните параметри на средата – в съвременните апартаменти, които са оборудвани с нагреватели, увлажнители на въздуха и климатици. В жилищата притежаващи оптимални параметри на средата, пчелите ще съберат максимално възможното количество мед и ще запазят своята сила. Бъдещето е за кошерите, които гарантирано осигуряват биологическата пълноценност на пчелните семейства. И не е важно дали това са лежаци или многокорпусни кошери. Самите пчели не могат да си създадат оптимални условия за интензивно развитие и събирането на максимално количество мед. Те могат да се приспособят към условията на обкръжаващата среда. И само човекът със своя разум и възможности е способен да създаде за пчелите оптимална изкуствена среда с цел получаване от тях на максимална изгода.

Георги 1974
05.05.2016, 07:55
Не опорочавам темата.
Не искам да обидя никого практиката ми по хралупи и тръвни е нулева, мижавата ми практика е с Д.Б.плодник но преминах и използвам и магазини и корпуси всичките ми елементи са отделящи се и взаимнозаменяеми та на практика системата е долу горе като на многокорпусния.
Щом системата на многокорпусния и въобще разборния кошер (минаха почти 200г. откакто се използват и смея да твърдя масово) е толкова лоша каква е алтернативата каква е идеята за идеалния кошер. Желанието ми е да имам щастливи пчели които евентуално да ми върнат вложените средства като пари, отделено време както за учене така и за практика с тях а удоволствието за заниманията ми с тях да върви редом до тези условия.
Все пак ако сме само филантропи ще фалираме и това ще се отрази на нашите пчели.

Remi
05.05.2016, 10:04
Не опорочавам темата.
Не искам да обидя никого практиката ми по хралупи и тръвни е нулева, мижавата ми практика е с Д.Б.плодник но преминах и използвам и магазини и корпуси всичките ми елементи са отделящи се и взаимнозаменяеми та на практика системата е долу горе като на многокорпусния.
Щом системата на многокорпусния и въобще разборния кошер (минаха почти 200г. откакто се използват и смея да твърдя масово) е толкова лоша каква е алтернативата каква е идеята за идеалния кошер. Желанието ми е да имам щастливи пчели които евентуално да ми върнат вложените средства като пари, отделено време както за учене така и за практика с тях а удоволствието за заниманията ми с тях да върви редом до тези условия.
Все пак ако сме само филантропи ще фалираме и това ще се отрази на нашите пчели.
Може да те зайнтересува Лазутин и неговата теория и практика
http://beefarm.ru/blog/pages/resources/fyodor-lazutin-keeping-bees-with-a-smile.html

Георги 1974
05.05.2016, 16:53
Улей Лазутина (улей-лежак на высокую рамку)
http://beefarm.ru/blog/images/pages/resources/lazutin-hive-small.jpg

Канадски палетен многокорпусен кошер
http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=6541&d=1461485933

Това са мойте 1 редица номер 1 и 4 от дясно на ляво са 4 см. дебели +2 см. фибран капака е 20 см. мисля под него стериопор 6см. Другите нови Д.Б. са
с стериопор 6см.таванка +2см. фибран над капака под ламарината Лятото слагам върху капака лист дебел бял стериопор под тухла.
Тези с 2 магазина са по силни има в магазините плодникови рамки.
http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=6483&d=1460663586


Ще почета ще поумувам и ще пиша какво съм изумувал

slavi 13
05.05.2016, 17:34
Може да те зайнтересува Лазутин и неговата теория и практика
http://beefarm.ru/blog/pages/resources/fyodor-lazutin-keeping-bees-with-a-smile.html


Браво Remi.
Лазутин се е видял в безисходица при отглеждането на пчели в стандартни кошери. И тъй като е мързелив и пестелив, и не желае да отваря кошерите си през 1-2 седмици, си прави кошер, който отваря само 3-4 пъти в годината при средноруската пчела.
Мързелът, пестеливостта на средствата и изгодата са двигател на прогреса.
И да се спазват изискванията на пчелите за нормално гнездо като височина.

Ангел Йосифов
05.05.2016, 17:56
Не опорочавам темата.
Гошка,палците не са за теб,а за статията.....
Ако искаш щастливи и здрави пчели,вземи по един-два магазина мед и ги остави да се изроят.Те да се роят не ти да ги делиш.....

Георги 1974
05.05.2016, 18:12
Ааа мойте са си много щастливи казват че захарен сироп бил вреден ама пролет и есен като им го сипя:
Излизат милите да ми благодарят и пърхат с крилца и тропат с крачка абе красота.

Remi
09.05.2016, 07:52
Браво Remi.
Лазутин се е видял в безисходица при отглеждането на пчели в стандартни кошери. И тъй като е мързелив и пестелив, и не желае да отваря кошерите си през 1-2 седмици, си прави кошер, който отваря само 3-4 пъти в годината при средноруската пчела.
Мързелът, пестеливостта на средствата и изгодата са двигател на прогреса.
И да се спазват изискванията на пчелите за нормално гнездо като височина.

Понеже тази система на работа и мислене ме запалиха преди време, единственното което не съм постигнал е високата рамка по обективни причини всичко друго, като дълбоко дъно + мрежа + високо пространство м/у капака и покривната табла + 3,5 см дебелина +26 рамки ДБ +2 семейства или 4 отводки и тн..... много пчела, колкото и да вадиш от вътре все има и при добра година достатъчно мед за всички :-) или отводки в несвяст. Можеш да пчеларстваш промишлено или по метода на Лазутин зависи от теб това в друга система не го намерих. За момента единствения проблем да отварям семействата повече от 2 или 3 пъти е рапицата. Успех!

kando
09.05.2016, 12:15
Щом системата на многокорпусния и въобще разборния кошер (минаха почти 200г. откакто се използват и смея да твърдя масово) е толкова лоша каква е алтернативата каква е идеята за идеалния кошер.
Нито разборния кошер е чак толкова - каквото и да означава това "толкова"- лош, нито пък е възможно такова нещо, като "идеален кошер".

Георги 1974
13.06.2016, 19:42
Пчелите са по щастливи и се радват на по добър живот от техните посестрими в природата макар и в стандартни кошери като
многокорпусния (доказал се около150години). Според мен най важния факт е че в природата няма лабаво
мисъл на Ранди Оливър:
Дори и при най-добрите условия, природата е брутална за пчелите. Нека си представим, естествен рай със стабилна популация на колонии, свободни от човешкото влияние. В един идеален свят пролетта, всяка колония ще произвежда най-малко един рояк, което означава, че населението на колониите временно ще се увеличат повече от два пъти. Но тъй като населението е стабилено, само първоначалния брой ще оцелеят през следващата пролет. Простата математика е, че при най-добрите условия, със стабилно население, половината от колониите ще загиват всяка година.

А при пчеларите не е така дори и със стандартни кошери.

Валентин.
13.06.2016, 21:15
тая година ми се САМОЗАСЕЛИ рояк, в един мой сандък. Не съм го и усетил кога се е намъкнал. Просто един ден видях движение на входа на кошера. Понаобиколих го, сложих булото и пушалката..... Повдигнах му таблата, вътре 3 далачета по около 15 сантима (съжалявам, че не снимах). пчелите кротки, тихи, лепнали се за далачетата и си живеят....работят....почиват. Па нали сме КАПАЦИТЕТ и взех че му заврях 4 рамки с основи (ловешки) едната изградена. Айде и сироп у хранилката.......айде и питка над рамките....... ЗАПОЧНАХА ДА БУЧАТ ПЧЕЛИТЕ.....ШАНТОРЯТ ПО ПИТИТЕ (ДАЛАЧЕТАТА ГИ ИЗРЯЗАХ И ГИ ПРЕТОПИХ). сИРОПА НЕ ГО ПОГЛЕДНАХА.........ПРОКИСНА СЕ У ХРАНИЛКАТА.... ОЩЕ БУЧАТ...И БЕЗ ДА ГИ ОТВАРЯМ. А бяха кротки....тихи.... Майната му на Ранди Оливър и тем подобни Хамериканци.....от мое име.

valaz
14.06.2016, 04:25
Някъде в темата се споменаваше за хралупата, като жилище на пчелите. На единствената лекция по пчеларство, която посетих преди години в София, съм запомнил една мисъл на лектора, която ми направи силно впечатление: "Някои пчелари твърдят, че кошерът трябва да наподобява естественото жилище на пчелите - хралупата. На такива пчелари, задавам следния въпрос: Вие колеги, защо не отивате да живеете в гората?"

vasilevsa
14.06.2016, 07:07
Някъде в темата се споменаваше за хралупата, като жилище на пчелите. На единствената лекция по пчеларство, която посетих преди години в София, съм запомнил една мисъл на лектора, която ми направи силно впечатление: "Някои пчелари твърдят, че кошерът трябва да наподобява естественото жилище на пчелите - хралупата. На такива пчелари, задавам следния въпрос: Вие колеги, защо не отивате да живеете в гората?"

Ей от такива лектори страда съвременното пчеларство. Правещи сравнения между несравними неща. Да не мислите, че милиони години еволюция свързана с дървената хралупа ще се изтрият за 150-200 години използване на съвременни кошерни системи? Ще цитирам колега и приятел - Пчелата иска топло, тясно и тъмно. Проблемите и заболяванията започнаха с промишленото пчеларство и поставянето на пчелите в кошери несвойствени за тях. Тоя лектор решил да се направи на оригинален.

vasilevsa
14.06.2016, 07:14
Пчелите са по щастливи и се радват на по добър живот от техните посестрими в природата макар и в стандартни кошери като
многокорпусния (доказал се около150години). Според мен най важния факт е че в природата няма лабаво
мисъл на Ранди Оливър:
Дори и при най-добрите условия, природата е брутална за пчелите. Нека си представим, естествен рай със стабилна популация на колонии, свободни от човешкото влияние. В един идеален свят пролетта, всяка колония ще произвежда най-малко един рояк, което означава, че населението на колониите временно ще се увеличат повече от два пъти. Но тъй като населението е стабилено, само първоначалния брой ще оцелеят през следващата пролет. Простата математика е, че при най-добрите условия, със стабилно население, половината от колониите ще загиват всяка година.

А при пчеларите не е така дори и със стандартни кошери.

Природата е брутална за всички. А не е ли човекът далеч по-брутален от самата природа? Че пчелите са по-щастливи в многокорпусния ме съмнява дълбоко, той им предоставя условия, които мразят но не могат да ги неутрализират за тяхно съжаление.

vasilevsa
14.06.2016, 07:55
Георги, кой е автора на тази теория? Вероятно е руснак, които очевидно, не е чувал за академик Бутлеров.

То по-точно никой не е чувал за Сенюта. и неговите теории са разбити на пух и прах из руските форуми пчеларски като несъстоятелни

ves
14.06.2016, 09:26
Природата е брутална за всички. А не е ли човекът далеч по-брутален от самата природа? Че пчелите са по-щастливи в многокорпусния ме съмнява дълбото, той им предоставя условия, които мразят но не могат да ги неутрализират за тяхно съжаление.
Ами тогава почвай да правиш мед от щастливи пчели. Щом има яйца от щастливи кокошки.

vasilevsa
14.06.2016, 09:31
Ами тогава почвай да правиш мед от щастливи пчели. Щом има яйца от щастливи кокошки.

Почнал съм отдавна.

ves
14.06.2016, 09:40
Почнал съм отдавна.
И по колко грама от хралупа вадиш?

vasilevsa
14.06.2016, 09:46
И по колко грама от хралупа вадиш?

В грамове ли да ти го конвертирам? Ти май бачкаш по закона за големите числа. Ти да не мислиш, че мед се вади с килограми само от разборен кошер?

ves
14.06.2016, 09:48
В грамове ли да ти го конвертирам? Ти май бачкаш по закона за големите числа.
:laughing:

Георги 1974
14.06.2016, 11:14
Пчелите се чустват по добре в кошери независимо от формата на кутията и имат по голям шанс за оцеляване за разлика от тези в природата и да си ги гледаме в сандъци като например многокорпусен кошер дават по малко фира от колкото в природата.
По книгите пише че особено първия рояк излиза след разузнаване и намерено жилище защо като го хванем и сложим в кошер остава а не бяга в природата.

Георги 1974
14.06.2016, 11:23
Африканизирани пчели продължават да разширяват своя ареал на обитание в Калифорния и се движат на север, което потенциално говори за заплаха от изместването на местните популации от тези опасни „насекоми убийци“ из целия юг на САЩ, пишат еколози в статия, публикувана в сп. PLoS One. (http://www.plosone.org/)
От друга страна, не всичко е толкова лошо – по текущи представи на учените въпросните насекоми са способни да завладяват по 300–500 километра територия всяка година. Като се отчита, че те са се придвижили само с 250 километра за 9 години, има надежда, че тяхната експанзия ще спре в близките години.
Ако това е вярно то могат да се направят някой изводи и то при положение че мутантите превзимат и кошерите с нормални пчели.

vasilevsa
14.06.2016, 11:30
Пчелите се чустват по добре в кошери независимо от формата на кутията и имат по голям шанс за оцеляване за разлика от тези в природата и да си ги гледаме в сандъци като например многокорпусен кошер дават по малко фира от колкото в природата.
По книгите пише че особено първия рояк излиза след разузнаване и намерено жилище защо като го хванем и сложим в кошер остава а не бяга в природата.

Абе дали се чувства добре си знае тя. Пчелата много "обича" прекъсване на питите по вертикала, до там че изоставя всичко други дейности и използва всеки ресурс да ги възстанови. Пчелата е оцелявала, оцелява и ще оцелява и без човека. Тя е нужна на човека, а човека на нея не и е нужен може си много добре и без него. преди да се въведат модерните кошери в русия са се отглеждани 70 милиона семейства, след въвеждането на модерните системи 3,5 милиона. Според теб кога се е добивал повече мед и кога са били по-добре пчелите?
Масово се носят и скъсани дънки, не защото е практично и красиво и необходимо, а просто защото е мода.

rumenggr
14.06.2016, 11:49
Малко прекалена ми се струва тезата, че пчелите(насекоми!!!) са щастливи, нещастни и разборния кошер им е омразен. Мисля, че просто си търсят място за оцеляване. Хралупи в изобилие, с приличен температурен режим и в общия случай достатъчно далече от по-силните им врагове. За тези неща всеки пчелар се опитва да се погрижи. Да кажем, че никой не се интересува от пчелите и техните продукти. Хората пак ще си отглеждат селскостопански продукти и ще си ги пръскат с каквото им е кеф. Няма наредба 15, 16, 17,... , няма отваряне затваряне на прелки, зимно подхранване, завиване, напояване и т.н. И пчелите с тяхната еволюция си заминават, а и ние след тях. От такава гледна точка, в последните 150 - 200 години, изглежда че интереса на човека и разборния кошер е най-голямия шанс на пчелата за оцеляване. Всеки се чуди как да създаде здрави и силни пчелни семейства, как да им осигури най добро зимно оцеляване, изпускат се тежки та тлъсти рояци, а пчелите са нещастни и кошерите омразни. И кой разбра, че те точно така си мислят и така се чувстват? Сигурно е Чък Норис.

ves
14.06.2016, 12:31
Абе дали се чувства добре си знае тя. Пчелата много "обича" прекъсване на питите по вертикала, до там че изоставя всичко други дейности и използва всеки ресурс да ги възстанови. Пчелата е оцелявала, оцелява и ще оцелява и без човека. Тя е нужна на човека, а човека на нея не и е нужен може си много добре и без него. преди да се въведат модерните кошери в русия са се отглеждани 70 милиона семейства, след въвеждането на модерните системи 3,5 милиона. Според теб кога се е добивал повече мед и кога са били по-добре пчелите?
Масово се носят и скъсани дънки, не защото е практично и красиво и необходимо, а просто защото е мода.
Добре де, нали модераторите създадоха специално за теб отделна тема, където да си изказваш теориите. Защо се набута и в тая тема. Темата е многокорпусен кошер, а не хралупа. Направи си тема многокорпусен кошер срещу хралупа (кое е по-добро), където да ръсиш мозък и спри да осираш всички теми.

Георги 1974
14.06.2016, 12:42
преди да се въведат модерните кошери в русия са се отглеждани 70 милиона семейства, след въвеждането на модерните системи 3,5 милиона..

Ако това е вярно намалението е не заради стандартните кошери и пчеларите а заради пестециди хербециди и др. циди , заради намалените територии за пчелите и ред други неща.
до преди 2 години имах 6-7 бр.кошери след като реших ги увеличих и сега имам над 30бр. и то при положение че не искам да се увеличават (роят се) ако ги бях оставил тези 6 бр. дали сега щаха да са 30 бр.

vasilevsa
14.06.2016, 12:44
Добре де, нали модераторите създадоха специално за теб отделна тема, където да си изказваш теориите. Защо се набута и в тая тема. Темата е многокорпусен кошер, а не хралупа. Направи си тема многокорпусен кошер срещу хралупа (кое е по-добро), където да ръсиш мозък и спри да осираш всички теми.

А ти къде се буташ не мога да разбера? Кандидат модератор ли го играеш? И чети внимателно заглавията на темите дето коментираш и как вървят постовете. Човека сподели мнение относно тоя кошер и аз се съгласих с него, тъй като е прав. Ти какво искаш от мен да пиша възхвални оди за модерните разборни кошери ли?

Георги 1974
14.06.2016, 12:46
До Василевса
Надявам се разбираш че не влагам лоши чуства просто спора ми е много интересен и ще се радвам ако можеш да ме убедиш в твоята теза.

vasilevsa
14.06.2016, 12:47
До Василевса
Надявам се разбираш че не влагам лоши чуства просто спора ми е много интересен и ще се радвам ако можеш да ме убедиш в твоята теза.

Аз също не влагам никакви чувства, а си изказвам мнението, което обикновено масово не се харесва, това е сори за спама.

Георги 1974
14.06.2016, 12:58
Аборигенното население на пчелите е ограничено от липсата на подходящи кухини и от неспособността да се съхранява достатъчно мед, за зимата. В допълнение, вируси и други паразити (по-специално Varroa) често са пагубни за пчелите в природата.
В момента в България има около 700 000 регистрирани пчелни семейства, а колко са не регистрираните сигурно още толкова а колко ли са в природата.

Вълчан
14.06.2016, 12:59
Дали са щастливи или не едни пчели в разборен, многокорпусен кошер или в неразборен ( тръвна, япоски и т.н.) е много трудно да се прецени!
Няколко години подред, отглеждах в два вариянта на многокорпусния кошер пчели. Когат през лятото не въртях плодниковите корпуси, август месец при взимане меда от магазинните корпуси, най-долния се оказваше винаги изоставен и празен откъм мед, пило, пчели.

Георги 1974
14.06.2016, 13:05
Ние всички отглеждаме пчелите си естествено на восъчна основа в естествени борови кутии, и с естествен фураж (нектар от природата) тук изключвам подхранванията и използваме естествени средства за борба с Вароа (оксалова к-на и др.) а при мен и естествено се размножават.

Георги 1974
14.06.2016, 13:13
Вълчан е прав трудно е да се определи кой вид кошер е по добър.
Но видът кошер няма нищо общо с най важният фактор за оцеляването на пчелното семейство (тук изключвам изключенията).

vasilevsa
14.06.2016, 13:16
Вълчан е прав трудно е да се определи кой вид кошер е по добър.
Но видът кошер няма нищо общо с най важният фактор за оцеляването на пчелното семейство (тук изключвам изключенията).

Оцеляването особено зимния период изисква да се осигури добра вентилация на кошера, достатъчно количество храна, която да е разположена върху пчелното кълбо. Че в някой зими движение на кълбото встрани няма.

Георги 1974
14.06.2016, 13:25
Оцеляването особено зимния период изисква да се осигури добра вентилация на кошера, достатъчно количество храна, която да е разположена върху пчелното кълбо. Че в някой зими движение на кълбото встрани няма.

Аз говоря за най важния фактор от които зависи живота на пчелите за неговата продължителност (много добре знаем че пчелата живее и един месец и над половин година и тук кислорода има отрицателен ефект) и сила на имунитет тук видът кошер не играе роля.

Remi
14.06.2016, 14:32
Колеги за колко време при силна паша ЛР гради един корпус с основи ?

Remi
14.06.2016, 14:38
Само догатки от де ще знаеш от де ще им дойдат витамините ??

Mateev
14.06.2016, 14:43
Пчелите се чустват по добре в кошери независимо от формата на кутията и имат по голям шанс за оцеляване за разлика от тези в природата и да си ги гледаме в сандъци като например многокорпусен кошер дават по малко фира от колкото в природата.....

Пчелите нямат чувства и емоции. Нямат дори и мозък. Имат само нервни струпвания (ганглии), които контролират различни части от телата им и вътрешните органи. Има само един централен ганглий, който се занимава с обработката на информацията и донякъде планира бъдещите действия, но това в никакъв случай не е МОЗЪК. При пчелите няма болка, няма размишления, няма емоции, няма самоосъзнаване (пчелата не прави разлика между себе си и цветето, на което е кацнала). Пчелата не може да се сърди или да обича и най-важното, заради което спорите - ПЧЕЛАТА НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЩАСТЛИВА.

Пчелата реагира на околната среда и в резултат на това предприема някакви действия, но същото може да го прави и една електронна детска играчка, натъпкана със различни сензори и работеща по предварително заложена програма. Това е, само където програмата на пчелата е малко по-сложна, но НИЩО ПОВЕЧЕ.

Та искам да ви кажа, че на пчелата и е все тая дали ще живее в хралупа, в разборен кошер или в буркан от кисели краставички. За нея това е просто някаква околна среда, която активира различни сензори, и след това програмата предприема някакви действия съобразно информацията от тези сензори.

Представете си вашият компютър. На пръв поглед създава илюзията, че е много умен и наистина може да върши изчислителни чудеса, но всички осъзнавате, че е смешно да говорим за ЩАСТЛИВИ КОМПЮТРИ или за компютри, които изпитват болка, когато ги човъркаме по интегралните им схеми. Та когато говорим за пчели си представяйте един компютър. Когато говорим за пчелно семейство, си представяйте компютър, на който са инсталирани сложни софтуерни продукти, написани на китайски, и за това не ги разбираме напълно. В никакъв случай обаче не си представяйте живо същество с мозък, емоции и чувства. Те се появяват на един много по-късен етап от еволюцията. Зачатъци има във влечугите и птиците, но пълноценното развитие и самоосъзнаване настъпва чак при бозайниците.

vasilevsa
14.06.2016, 14:54
Само догатки от де ще знаеш от де ще им дойдат витамините ??

E само витамини ли ?Ами магнезий, микроелементи, антиоксиданти и омега 3 киселини къде ги забравихте? Шегувам се!

vasilevsa
14.06.2016, 14:57
Пчелите нямат чувства и емоции. Нямат дори и мозък. Имат само нервни струпвания (ганглии), които контролират различни части от телата им и вътрешните органи. Има само един централен ганглий, който се занимава с обработката на информацията и донякъде планира бъдещите действия, но това в никакъв случай не е МОЗЪК. При пчелите няма болка, няма размишления, няма емоции, няма самоосъзнаване (пчелата не прави разлика между себе си и цветето, на което е кацнала). Пчелата не може да се сърди или да обича и най-важното, заради което спорите - ПЧЕЛАТА НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЩАСТЛИВА.

Пчелата реагира на околната среда и в резултат на това предприема някакви действия, но същото може да го прави и една електронна детска играчка, натъпкана със различни сензори и работеща по предварително заложена програма. Това е, само където програмата на пчелата е малко по-сложна, но НИЩО ПОВЕЧЕ.

Та искам да ви кажа, че на пчелата и е все тая дали ще живее в хралупа, в разборен кошер или в буркан от кисели краставички. За нея това е просто някаква околна среда, която активира различни сензори, и след това програмата предприема някакви действия съобразно информацията от тези сензори.

Представете си вашият компютър. На пръв поглед създава илюзията, че е много умен и наистина може да върши изчислителни чудеса, но всички осъзнавате, че е смешно да говорим за ЩАСТЛИВИ КОМПЮТРИ или за компютри, които изпитват болка, когато ги човъркаме по интегралните им схеми. Та когато говорим за пчели си представяйте един компютър. Когато говорим за пчелно семейство, си представяйте компютър, на който са инсталирани сложни софтуерни продукти, написани на китайски, и за това не ги разбираме напълно. В никакъв случай обаче не си представяйте живо същество с мозък, емоции и чувства. Те се появяват на един много по-късен етап от еволюцията. Зачатъци има във влечугите и птиците, но пълноценното развитие и самоосъзнаване настъпва чак при бозайниците.

При пчелите има обмен на информация и действие съобразно обмена. Тук Георги спомена, че търсят жилище преди да излезне роя и е така, при търсенето се преценя обема местоположението на жилището и редица други фактори за да се одобри за заселване и да се докладва в кошера. Нещата са по-сложни отколкото си ги мислим или ни ги представя науката. Може би съзнанието им да е колективно свързано нещо като сървърните облаци незнам, но го има.

ves
14.06.2016, 15:03
При пчелите има обмен на информация и действие съобразно обмена. Тук Георги спомена, че търсят жилище преди да излезне роя и е така, при търсенето се преценя обема местоположението на жилището и редица други фактори за да се одобри за заселване и да се докладва в кошера. Нещата са по-сложни отколкото си ги мислим или ни ги представя науката. Може би съзнанието им да е колективно свързано нещо като сървърните облаци незнам, но го има.
По твоята логика, след като не са щастливи в разборните кошери, защо просто не се изнесат от там. Намират си една хубава хралупа и отлитат, никой не ги спира.

vasilevsa
14.06.2016, 15:11
По твоята логика, след като не са щастливи в разборните кошери, защо просто не се изнесат от там. Намират си една хубава хралупа и отлитат, никой не ги спира.

Тук в тази тема за щастието на пчелите се изказа друг колега, а аз казах че не смятам че са по-щастливи. Тука обаче се хванахте затова пусто щастие. В разборния кошер си ги сложил на пити готови или основи, които те възприемат за повредени пити, и като видят това го възприемат за предимство, че ще строят малко или че са на място където и преди е имало пчели, т.е одобрено за живот. Не случайно в капаните за роеве слагат стари пити или основи, защото така са предпочитани от роя за заселване.

Георги 1974
14.06.2016, 15:28
За пчелите към днешна дата се чудя има ли разлика от домашни и диви пчели тоест домашните сме ги взели от дивите в гората или в гората са избягали домашни рояци.
Интересно е тези в гората дали оцеляват защото ги подсилваме с избягали рояци.

Pavel_Bs
14.06.2016, 15:32
Темата се измества,но все пак.Учени доказаха,че пчелата е в състояние да взема самостоятелни решения на база натрупан опит.Това посредством следене с gps и разположени на различни места подхранки.Вече от доста време слагам капани за роеве и наблюдавам разузнавачките.В деня преди да дойде роя,в капана са се събрали повечето скаути и заедно куфеят в бъдещия си дом.Няма как да не се забележи възбудата която ги е обхванала.Като побъркани са.Тази възбуда,далеч от кошера може ли да се определи като чувство,е ли това емоция?

Георги 1974
14.06.2016, 15:38
Темата се измества,но все пак.

Няма начин да не се измести все пак това не е научен труд и така сповече факти е по интересно и научаваме повече.

vasilevsa
14.06.2016, 15:40
За пчелите към днешна дата се чудя има ли разлика от домашни и диви пчели тоест домашните сме ги взели от дивите в гората или в гората са избягали домашни рояци.
Интересно е тези в гората дали оцеляват защото ги подсилваме с избягали рояци.

В гората ще си оцелеят и без подсилването с рояци от кошерите според мен. Пчелите са си едни и същи диви домашни все тая.

Дамян Дамянов
14.06.2016, 15:59
В гората ще си оцелеят и без подсилването с рояци от кошерите според мен. Пчелите са си едни и същи диви домашни все тая.

В гората оцеляват, защото се роят и то доста по-често. Пчелата не е създадена да поддържа огромна популация продължително време и не може да издържи.
Шансът за оцеляване на семейството се увеличава, като хване пътя 1-2-3 пъти в годината.

Георги 1974
14.06.2016, 16:06
Пчелите са си едни и същи диви домашни все тая.

Това не е вярно.

vasilevsa
14.06.2016, 16:12
Това не е вярно.

Не виждам никаква разлика по-точно е да се каже, че няма домашна пчела. Така мисля аз.

Георги 1974
14.06.2016, 16:20
Извадка от статия превода не е точен защото използвам преводач но са проведени редица изследвания на анализ на митохондриалната ДНК има и домашни има и диви пчели и има малко мелези между тях поне аз така го разбирам ако някой иска може да преведе статията от оригинал

Давам линк за блога горе в дясно са темите там е и статията за домашните и дивите пчели използвания транслатор не е съвършен но това мога за хора знаещи английски ще е по лесно да го разберат



https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=bg&js=y&prev=_t&hl=bg&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fscientificbeekeeping.com%2Fold-bees-cold-bees-no-bees-part-1%2F&edit-text=

zapstojan
14.06.2016, 22:19
Някъде в темата се споменаваше за хралупата, като жилище на пчелите. На единствената лекция по пчеларство, която посетих преди години в София, съм запомнил една мисъл на лектора, която ми направи силно впечатление: "Някои пчелари твърдят, че кошерът трябва да наподобява естественото жилище на пчелите - хралупата. На такива пчелари, задавам следния въпрос: Вие колеги, защо не отивате да живеете в гората?"

Тези "някои пчелари" бих ги попитал: Кое е естественото жилище на пчелите?
Избягалия рояк се заселва където намери и не разполага с голям избор. Той не си изаботва сам хралупата, нито някой му я изработва по поръчка.
Има рояци направили гнездо на клон. Хралупа ли предпочитат пчелите или клоните на дърветата.
Много са случаите, рояк да се засели в празен кошер. Може би кошера се е харасал на пчелите повече от хралупата.
Много рояци са се заселили и обитават старите железобетонни стълбове. В бетонния стълб лятото е горещо, а зимата-студено.- Пчели мазохисти.
В природата каквото намерят, това им е естественото жилище и то нито може да се стеснява нито да се разширява, нито им осигурява захарен сироп при необходимост.

solaris60
14.06.2016, 22:27
нито им осигурява захарен сироп при необходимост.

И никой не им краде запасите на 100%, че и повече.

Bobi-M9598
15.06.2016, 06:35
Здравейте,

Извън темата, като допълнение.

В петък един рояк се засели в комина на съседна къща. Направих опит да му "предложа" по-добри условия, но уви. Остана си в харесаното от него жилище.

Поздрави, Г. Георгиев

Remi
15.06.2016, 12:43
Ей от такива лектори страда съвременното пчеларство. Правещи сравнения между несравними неща. Да не мислите, че милиони години еволюция свързана с дървената хралупа ще се изтрият за 150-200 години използване на съвременни кошерни системи? Ще цитирам колега и приятел - Пчелата иска топло, тясно и тъмно. Проблемите и заболяванията започнаха с промишленото пчеларство и поставянето на пчелите в кошери несвойствени за тях. Тоя лектор решил да се направи на оригинален.
И аз искам топло тясно и тъмно значи сме от една порода !

бат тянко
15.06.2016, 14:31
Не, това значи че някой е ГМО!

Юрий Цветков
15.06.2016, 20:12
И аз искам топло тясно и тъмно значи сме от една порода !
Нещо не се връзва. Този комин е поне 4-5 метра, че може и повече. Значи не е тясно. Отворен е от горе и от долу и става супер течение, нали все пак е комин, та не е и топло.Теорията за трите Т издиша от всякъде.

Георги 1974
15.06.2016, 20:23
Аааа пчелите много обичат тясното то тази пролет се видя колко го обичат тясното, толкова много че хванаха гората.

vasilevsa
15.06.2016, 20:25
Нещо не се връзва. Този комин е поне 4-5 метра, че може и повече. Значи не е тясно. Отворен е от горе и от долу и става супер течение, нали все пак е комин, та не е и топло.Теорията за трите Т издиша от всякъде.

Комина е дълъг и тесен. Колко е широк едън къщен комин? Едно е дължина, друго е ширина.

Георги 1974
15.06.2016, 20:30
То той е дълъг и тесен но има обем.Под трите Т аз тясното го разбирам като липса на обем а не като измерение.

vasilevsa
15.06.2016, 20:31
То той е дълъг и тесен но има обем.Под трите Т аз тясното го разбирам като липса на обем а не като измерение.

Обема като е тясно лесно се регулира от пчелите, който с телата си прекъсват сечението на местообитанието напълно, стига им бройката, за да го направят.

Юрий Цветков
15.06.2016, 20:46
Обема като е тясно лесно се регулира от пчелите, който с телата си прекъсват сечението на местообитанието напълно, стига им бройката, за да го направят.
Когато "бройката" на пчелите е голяма, обема няма значение. Даже е желателно и той да е голям, иначе си търсят друг. ;)

vasilevsa
15.06.2016, 20:48
Когато "бройката" на пчелите е голяма, обема няма значение. Даже е желателно и той да е голям, иначе си търсят друг. ;)

Един рояк стандартен първак соча за пример никога няма численост да покрие сечението на кошер ДБ. За това е нужно да е около 4 кг рояк.

Георги 1974
15.06.2016, 20:48
Обема като е тясно лесно се регулира от пчелите, който с телата си прекъсват сечението на местообитанието напълно, стига им бройката, за да го направят.

Добре де като прекъснат сечението какво става по топло или по тясно или по тъмно .

vasilevsa
15.06.2016, 20:49
Добре де като прекъснат сечението какво става по топло или по тясно или по тъмно .

Първото и последното!

Георги 1974
15.06.2016, 20:51
Да ама на тия отгоре ще им е светло а на тези отдоли ще им духа. В комина има голямо течение.

vasilevsa
15.06.2016, 20:53
Да ама на тия отгоре ще им е светло а на тези отдоли ще им духа. В комина има голямо течение.

Винаги на някои им духа ,тежко им ако не им духа вентилацията е много важна. Течението се регулира от тях.

Юрий Цветков
15.06.2016, 20:53
Един рояк стандартен първак соча за пример никога няма численост да покрие сечението на кошер ДБ. За това е нужно да е около 4 кг рояк.Не разбирам това какво отношение има по темата, но важното е лаф да става. И между другото един "стандартен рой първак" е най-много половината от пчелите на роилото се семейство. Ами останалите, а пилото, А хранителните запаси. И тели ще са само на 4 ДБ пити.

И между другото аз не харесвам ДБ, не знам защо само ми го даваш за пример.

tarty
15.06.2016, 20:55
Един рояк стандартен първак соча за пример никога няма численост да покрие сечението на кошер ДБ. За това е нужно да е около 4 кг рояк.
Чета ти постовете и не мога да разбера за теб лично, колко кг пчели, за теб е едно нормално семейство/лято и зима/. Ако може да споделиш и колко кг пчели имат твоите семейства/лято и зима/.

vasilevsa
15.06.2016, 20:58
Чета ти постовете и не мога да разбера за теб лично, колко кг пчели, за теб е едно нормално семейство/лято и зима/. Ако може да споделиш и колко кг пчели имат твоите семейства/лято и зима/.

Ще ти отговора и спирам със спама, че дойде много. Стандартно нормално зимуващо семейство е около 2-2,5 кг. Семейство в активния сезон в апогея си е около 5,5- 6кг. Силен рояк първак е максимум 3 кг.

Юрий Цветков
15.06.2016, 21:06
Ще ти отговора и спирам със спама, че дойде много. Стандартно нормално зимуващо семейство е около 2-2,5 кг. Семейство в активния сезон в апогея си е около 5,5- 6кг. Силен рояк първак е максимум 3 кг.
Нещо пак не се връзва. Това което си написал го приемаме за вярно (аз съм сигурен) и какво излиза. Рояци не излизат зимата, а когато семейстрото е макс развито. Та 6 кила пчели покриват 30 ДБ пити, значи половината ще покриват 15. КАК ЩЕ ГИ СЪБЕРЕШ НА 4???

vasilevsa
15.06.2016, 21:08
Нещо пак не се връзва. Това което си написал го приемаме за вярно (аз съм сигурен) и какво излиза. Рояци не излизат зимата, а когато семейстрото е макс развито. Та 6 кила пчели покриват 30 ДБ пити, значи половината ще покриват 15. КАК ЩЕ ГИ СЪБЕРЕШ НА 4???

3 кг, заедно с меда който носят в гушките си ;) а и 4 рамки е слаб рояк

Георги 1974
15.06.2016, 21:15
Не знам защо ама си мисля че адаша ако бе ги хванал щеше да им е по добре дори и в Дадан Блат отколкото в комина

http://media.snimka.bg/s1/5390/037023639-big.jpg?r=0

tarty
15.06.2016, 21:38
Ще ти отговора и спирам със спама, че дойде много. Стандартно нормално зимуващо семейство е около 2-2,5 кг. Семейство в активния сезон в апогея си е около 5,5- 6кг. Силен рояк първак е максимум 3 кг.
Това което си писал/така пише и в книгите/ отговаря ли на твойте кошери?
Цели 6 кг пчели лятно време може би се равняват на 10 етажа на твоят кошер а може и да са малко. Ползвашмли стълба или друго приспособление? Ако е вярно което пише Юрий, че 3 корпуса/10 рамкови ДБ/ са 6 кг пчели, то 90% от пчеларите са със недоразвити семейства.

vasilevsa
15.06.2016, 21:59
Това което си писал/така пише и в книгите/ отговаря ли на твойте кошери?
Цели 6 кг пчели лятно време може би се равняват на 10 етажа на твоят кошер а може и да са малко. Ползвашмли стълба или друго приспособление? Ако е вярно което пише Юрий, че 3 корпуса/10 рамкови ДБ/ са 6 кг пчели, то 90% от пчеларите са със недоразвити семейства.

Моя кошер също е многокорпусен, но особен тип. 9 корпуса е в момента. Кошера е на мой ръст за удобство ползвам стълба да. Но следва да се вземе предвид, че в моя кошер няма рамки и пространството се използва на 100 процента, т.е нямам неизползваемо заради ползване на дървена рамка пространство, това следва да се вземе предвид с оглед на обективността. Предлагам да се мине по темата

Юрий Цветков
15.06.2016, 22:05
Ако твоя кошер стане 6 кг, ще му трябват поне още 5-6 корпусчета, а това вече не е кошер, а комин. За 1 ок, ами ако са 20-50-100, как ли ще работиш с тях.

vasilevsa
15.06.2016, 22:12
Ако твоя кошер стане 6 кг, ще му трябват поне още 5-6 корпусчета, а това вече не е кошер, а комин. За 1 ок, ами ако са 20-50-100, как ли ще работиш с тях.

Въз основа на какво са изчисленията ти? Колко хиляди пчели са 6 кг? Какъв е средния обем на пчелата? Да ти кажа миналата година заселих 2 кг. гол рой и първоначално бе на 3 мои корпуса след като построи двата му подложих още един.

Юрий Цветков
15.06.2016, 22:19
Ами не съм ги мерил, но съм виждал добре (според мен) развити едномайчини пчелни семейства, които покриват ДБ с 3 магазина или 4-5 ЛР корпуса, та като ги приравня с твоите по размер, ми идва малко като комин.

vasilevsa
15.06.2016, 22:21
Ами не съм ги мерил, но съм виждал добре (според мен) развити едномайчини пчелни семейства, които покриват ДБ с 3 магазина или 4-5 ЛР корпуса, та като ги приравня с твоите по размер, ми идва малко като комин.

Въпрос на интерпретация за теб комин, за мен кошер все тая важното е мед да пада и да сме здрави. Останалото е вятър и мъгла. Приравнението няма как да бъде точно, тъй като имаш мъртъв обем зает от рамките, който не приспадаш.

Юрий Цветков
15.06.2016, 22:27
Ами пожелавам ти искрено да вадиш много мед. Въпроса е че няма как от нещо малко да извадиш нещо голямо. Голямото нещо (много мед) се вади от друго голямо нещо (голям кошер).

vasilevsa
15.06.2016, 22:31
Ами пожелавам ти искрено да вадиш много мед. Въпроса е че няма как от нещо малко да извадиш нещо голямо. Голямото нещо (много мед) се вади от друго голямо нещо (голям кошер).

Благодаря ти за пожеланията и на теб пожелавам да изкарваш много мед. Кошера ми не е малък просто пространството му е празно няма рамки.

solaris60
15.06.2016, 22:32
Ами пожелавам ти искрено да вадиш много мед. Въпроса е че няма как от нещо малко да извадиш нещо голямо. Голямото нещо (много мед) се вади от друго голямо нещо (голям кошер).

От малко нещо може да се извади нещо голямо - не, то само ще излезе.;)

Ангел Йосифов
16.06.2016, 18:40
Моя кошер също е многокорпусен, но особен тип. 9 корпуса е в момента. Кошера е на мой ръст за удобство ползвам стълба да. Но следва да се вземе предвид, че в моя кошер няма рамки и пространството се използва на 100 процента, т.е нямам неизползваемо заради ползване на дървена рамка пространство, това следва да се вземе предвид с оглед на обективността. Предлагам да се мине по темата

Адаш,хайде да си мерим......японките.Моята е тип Българска японка с рамки и се обзалагам,че ще изкара повече мед от твоята,въпреки,че не е висока колкото твоята.За дециметрите незнам,но знам,че има 11 рамкиДБ с пило от които 7 от летва до летва...

vasilevsa
16.06.2016, 19:05
Адаш,хайде да си мерим......японките.Моята е тип Българска японка с рамки и се обзалагам,че ще изкара повече мед от твоята,въпреки,че не е висока колкото твоята.За дециметрите незнам,но знам,че има 11 рамкиДБ с пило от които 7 от летва до летва...
Ще спечелиш адаш. Предавам се! Хубаво изпълнение да те радва и да ти носи много мед това ти желая.

Георги 1974
16.06.2016, 19:50
Моята е тип Българска японка .

Ачка евала поне 5 минути и се кефих на тая бг японка.Тая тема бе супер интересна ама с тая снимка май финализирахме темата.

Георги 1974
16.06.2016, 20:45
25.09.2011, 19:37

Естествено че нее прогресивна,не бива да се превръща в практика.Относно болестите-в природата не може да виреят слаби и болни рояци.Въпросните рояци за които споменах по горе,ги наблюдавам вече две години.Интересно ми е да разбера колко години ще изкара рояка в хралупата.

бай Ангеле преди време като бях чел архива бях прочел този твой пост публикуван 2011г.заинтригуваме фразата:
колко години ще изкара рояка в хралупата.
Моля те ако имаш възможност да споделиш какво стана с рояка от тогава.

Remi
17.06.2016, 06:32
Снимката от тази година ли е?

Ангел Йосифов
20.06.2016, 18:28
Гошка,от 3 години не съм посещавал мястото и не мога да дам информация.Мисля,че се сещам за коя хралупа става въпрос.Става дума за топола(около 60г) на която ствола е кух с височина на кухината около 5м. с два входа- по средата и отгоре.Иначе тополата е жива и се намира малко след големия детски магазин на Ботевградско в посока Варна.А в района на самия магазин имаше цяла "колонада" от бет.ел. стълбове(8 бр) заредени с рояци(стълбовете вече ги няма).Та самото шосе-магистрала минава на 40м-50м от въпросното дърво-живо и здраво.
Remi снимката е от датата на публикуване на поста.Иначе,почти всяка година подхвърлям снимки-идеи с този "кошер"

Георги 1974
20.06.2016, 19:45
Беше ми любопитно дали наистина Вароата ги мори щото вече за много работи виждам че едно пише ама на практика излиза малко по иначе.

Remi
21.06.2016, 07:20
Гошка,от 3 години не съм посещавал мястото и не мога да дам информация.Мисля,че се сещам за коя хралупа става въпрос.Става дума за топола(около 60г) на която ствола е кух с височина на кухината около 5м. с два входа- по средата и отгоре.Иначе тополата е жива и се намира малко след големия детски магазин на Ботевградско в посока Варна.А в района на самия магазин имаше цяла "колонада" от бет.ел. стълбове(8 бр) заредени с рояци(стълбовете вече ги няма).Та самото шосе-магистрала минава на 40м-50м от въпросното дърво-живо и здраво.
Remi снимката е от датата на публикуване на поста.Иначе,почти всяка година подхвърлям снимки-идеи с този "кошер"
Браво тези отзад добре си ги подготвил !

Ангел Йосифов
21.06.2016, 16:49
Че тези отзад са подготвени още от август 2015.Моята заслуга за 2016 е да им сложа магазините. Иначе имам 12-ци и с 5 магазина.А ,това синичкото е 25р лежак...

Remi
22.06.2016, 06:07
Че тези отзад са подготвени още от август 2015.Моята заслуга за 2016 е да им сложа магазините. Иначе имам 12-ци и с 5 магазина.А ,това синичкото е 25р лежак...
Лежака двусемеен с два магазина виждам добре ли се представя? Моите лежаци ги ползвам за да подсилвам основните семейства от тях мед не вадя ама пчела бол и градеж два пъти. А за ДБ за 5 магазина значи имаш и много паша.

mici-92
01.01.2018, 09:18
Големия брой летящи пчели, идват от многото пило преди това. А много пило става на големи площи.
Много логика.Благодаря.Така,ще чета 2 книги по–малко!

mici-92
01.01.2018, 09:32
Оцелели са, защото не е имало пчелари, които да се "грижат" за тях.:laughing:
Малко сериозно.Колко ли са били дебели стените на хралупите?

mici-92
01.01.2018, 10:07
Дали са щастливи или не едни пчели в разборен, многокорпусен кошер или в неразборен ( тръвна, япоски и т.н.) е много трудно да се прецени!
Няколко години подред, отглеждах в два вариянта на многокорпусния кошер пчели. Когат през лятото не въртях плодниковите корпуси, август месец при взимане меда от магазинните корпуси, най-долния се оказваше винаги изоставен и празен откъм мед, пило, пчели.
Пчелата обича високото!

ch.atanasov
01.01.2018, 10:33
Малко сериозно.Колко ли са били дебели стените на хралупите?


mici-92 , ще стане пчелар от теб.:yo: Хванал си същината : големина на пчелата, дебелина на хралупата , обичта на пчелата към високото.....:laughing:

mici-92
01.01.2018, 11:09
mici-92 , ще стане пчелар от теб.:yo: Хванал си същината : големина на пчелата, дебелина на хралупата , обичта на пчелата към високото.....:laughing:
Апетита за медец,ме кара,да не обръщам внимание на иконките.

ch.atanasov
01.01.2018, 11:22
Апетита за медец,ме кара,да не обръщам внимание на иконките.

Пак си в десятката. Меда е истината. Тези които гледат пчели ужким само от любов към тях, са просто едни лъжливи мазохисти.

пп. иконките са за настроение.:bigsmile:

Kowalski
01.01.2018, 11:54
Аз обичам шума на меда!