PDA

Виж пълната версия : КАК СЕ ВАДИ РОЯК ОТ СТЪЛБ



Владо-Gillan
12.06.2011, 16:28
колеги днес видях от един стълб не далче от вкъщи да излизат и влизат пчели. спрях за 5 минути и установих че рояк се е заселил вътре в стълба. като гледах броя на пчелите който влизаха и излизаха съдя че рояка е доста силен. дайте някакъв акъл ако въобще е възможно как да го изкарам и да го хвана.

ANIBAL
12.06.2011, 16:49
Здравей Гилъне!!

Ако има ток по този стълб,твоят живот е най-най-важното нещо на света.Зарежи го !Цената му е доста висока, щом е там.

Владо-Gillan
12.06.2011, 17:00
има ток, да. по принцип си прав и съм съгласен с теб, но знам че няма и невъзможни неща. все пак може да изпъкне някоя хитра идея. преди 7-8 години знам че имаше пчели в този стълб и един дядо ги хвана. но как не знам а и няма как да го питам защото човека се спомина

Angel_A
12.06.2011, 17:07
Колега,
Има начин, но моят съвет е като на колегата по-горе НЕ СЕ МЪЧИ ОПАСНО Е !!! по-добре си направи отводка от твойте. Успех.

Владо-Gillan
12.06.2011, 17:19
лошото е че може да е мой рояка. направо го закъсах с тез рояци. 2 отводки направих. разширил съм ги на макс, сложил сам по 3 основи да градят, отворите са отворени максимално, магазини има и те пак роят. плодника разбърках и пак рой..... абе аз имам една идея ама ще я дообмисля. ще кача кошерището до дупката с един голям прът. отвътре ще го намажа с мед и маточина. наи отдоло на стълба ще започна да нагрявам с бензинова горелка. те като видят на зор от топлината би трябвало да излязат от стълба. другия варянт е да го пробия отдоло и яко подпушване. третия е да чакам техниците от енергото. те често идват тук с камйона си. та да ги почерпа и да ме качът с стълбата горе на стълба и на там е ясно

Angel_A
12.06.2011, 17:33
Колега,
Хвала на ентусиазма ти, но внимавай !!! Такива идеи която имаш може да стане, но малко се съмнявам. Ако са си изградили далаци (което е много вероятно) и на тях има прясно пило много трудно ще ги накараш да си изоставят пилото и майката. Единствено с доста яко подпушване може да стане и друго ако успееш да закрепиш кошерището до дупката то трябва да е доста плътно към нея (да няма къде да излизат без да минат през него) вътре сложи не мед, а пита прясно пило. Запомни, че много трудно те си изоставят пилото (зимата умират от глад при неправилно разположени медови запаси върху него за да го топлят, не го изоставят), а от друга страна ако намерят такова макар и чуждо започват да се грижат за него. Успех.

Юрий Цветков
12.06.2011, 18:23
Колега, ти нямаш инвентар за да си гледаш собствените семейства, а си решил да се пребиеш за един рояк.

ivandespotov
12.06.2011, 19:24
Гилън, я хвани китарата и пусни нещо яко, вместо да се занимаваш с щуротии!!!

Владо-Gillan
12.06.2011, 20:26
колега какъв инвентар ми трябва???? имам кошери, имам кошерище, имам рамки с основи, пушалка у була също имам. какъв повече инвентар ми трябва????нямам преносимо и работно съндъче. колкото до китарата няма как, преди няколко години паднах заедно с майка ми с стария мотор и си смлях лявата китка. сега не я движа напълно. движа я едва няколко сантиметра, и с китарата се простих както и с някой други неща, за съжаление.

Юрий Цветков
12.06.2011, 21:16
Ами щом си го имал този инвентар, защо ги остави да се роят, та сега да ги гониш по стълбовете? Колко пъти ти обяснявахме какво да направиш? Не че имам нещо против да хванеш този рояк.

Владо-Gillan
12.06.2011, 21:31
тези дни се сдобих с него/ колкото до обяснението ясно. правих всико по книга. разширявах, слагах основи и магазини. отворите отворени на макс и плодниците базиках яко. знам къде е грешката ми. в подхранването, когато ги взех до идването на пашата ги хранех с много ама много сироп. по този начин много засилих семействата, и резултата е на лице. но за мен всичко това е положително, защото знам какво не трябва да се прави вече. ;);););) човек се учи от грешките си. утре имам да центрофугирам още мед. та ще ги прег;едам по основно и ще ги оправя. в главата ми вече има по ясни идеи отколкото от преди.не кат отворя кошера и да се чудя, сега поне знам какво да търся и къде и какво да правя.а колкото до рояка, дали ще го хвана или не е все едно.ако го хвана ще е добре ама не ми е цел.

ahilis
12.06.2011, 21:45
тези дни се сдобих с него/ колкото до обяснението ясно. правих всико по книга. разширявах, слагах основи и магазини. отворите отворени на макс и плодниците базиках яко. знам къде е грешката ми. в подхранването, когато ги взех до идването на пашата ги хранех с много ама много сироп. по този начин много засилих семействата, и резултата е на лице. но за мен всичко това е положително, защото знам какво не трябва да се прави вече. http://pchelari.com/forum/images/smilies/wink.gifhttp://pchelari.com/forum/images/smilies/wink.gifhttp://pchelari.com/forum/images/smilies/wink.gifhttp://pchelari.com/forum/images/smilies/wink.gif човек се учи от грешките си. утре имам да центрофугирам още мед. та ще ги прег;едам по основно и ще ги оправя. в главата ми вече има по ясни идеи отколкото от преди.не кат отворя кошера и да се чудя, сега поне знам какво да търся и къде и какво да правя.а колкото до рояка, дали ще го хвана или не е все едно.ако го хвана ще е добре ама не ми е цел.

Ти гледай да не те метне тока в шипките, че тогава ще ти мине мерака за пчелите. :bigsmile:

Владо-Gillan
12.06.2011, 21:49
хахахахахах гледай аз ако го ловя няма да имам допир до тока. ще измисля нещо хитро. другия варянт е като доидат техниците някои ден ( те са ми дружки) да ги хвана с тяхна помощ, но пак казвам не ми е цел този рой.просто попитах какви са варянтите. аз с 2 семейства, 2 отводки и 1 рояк едвам се оправям какво остава за още пчели хахахаха. има време за всичко. ще направя всичко възможно да иззимеят, а дотогава ще съм наясно с много неща.

Пеньо Лазаров
21.06.2011, 23:03
Колега вземи една тръвна намажи я с мед и маточина и я вържи на един прът ама дъвен за да те неприбие тока и я вдигни до дпката дето излизат пчелите,след това пробии една дупка в основата на стълба,палиш пушалката хбаво и слагаш в нея парчета гума да миришат,от гадната миризма след 2-3 часа пушене роя ще излезе от стълба и ще влезе в тръната.Аз така преди време извадих един рои от кумин.Пожелавам ти успех.Пиши дали си го хванал и как ще ми е интересно.