PDA

Виж пълната версия : Мравчена киселина



христо
26.09.2010, 16:00
Досега не съм третирал с мравчена киселина.Моля да ми обясните- концентрация, време, температура...Благодаря предварително.

ANIBAL
26.09.2010, 20:51
Наистина киселината е опасна за още новите ,но това да не те плаши.Аз конкретно третирах в опасните температурни зони и няма никви жертви.Сложих я най-горе в/у магазините.Имаше и платно .Тя беше под платното.В друг от кошерите си я сложих в едно от отделенията на покривната табла.Но премахнах отдолу дъските.Само мрежа.Това за ДБ.Реакцията на пчелите беше първо дразнещо .Но това за един час.До един ден преминава екстремалното поведение и всичко утихва.Операцията я повторих поне още три пъти.Дозите са около 15куб. 60% киселина поставена в капачка от винтов буркан и налята в/у домакинска кърпа за попиване.Семействата бяха почти еднакви и затова не съм променял количеството.
От мен това.

mmm.1979
26.09.2010, 22:12
Аз третирах с 60% мравчена кисилина около 3-5 септември като напоих домакински гъби/с дебелина 4-5мм./ с 20-25мл течност и ги сложих в наилонов плик на които отгоре е прорязан отвор.На 12 септември сложих и ленти Варостоп по 3 а на някой по силни по 4.Имам и въпрос към по опитните- дали след 20 октомври/като 10 дена преди това съм махнал лентите/ при хубав ден с температури около 18-20градуса мога пак да третирам с мр. кесилина или няма да има нужда?

ANIBAL
26.09.2010, 22:33
Ами ти ще третираш профилактично.А това както го питаш е когато няма или почти няма пило.Значи нужда има ,но ефекта вече е по-различен Поразяваш тези В/у пчелите.Все пак една намалена доза ще е добре за теб и за тях. wink;

mmm.1979
26.09.2010, 22:47
Да и аз така мисля да направя -да третирам профилактично с по малка доза 15мл.

ANIBAL
26.09.2010, 22:57
За мен киселината е достатъчна за поразяване на акара.Аз не вземам други средства.Когато е по-висока температурата тя се изпарява много бързо.Но и това кратко облъхване си казва думата.

buci59
03.10.2010, 13:04
http://pchelari.com/snimka/images/eqd04pnmlphir2n1jmem.jpg (http://pchelari.com/snimka/)
Това е инструкцията за ползване на плаките FURMITOM на базата на мравчената киселина.

mmm.1979
22.01.2011, 18:37
От къде мога да си закупя /поръчам/ мравчена кисилина и каква е цената. Преди 2 год при мене беше на 15лв -1 л.

vanHanegem
22.01.2011, 18:43
От къде мога да си закупя /поръчам/ мравчена кисилина и каква е цената. Преди 2 год при мене беше на 15лв -1 л.

Като гледам указанията за употреба на "Фурмитом", мисля че е по-практичен от "чистата" мравчена к-на, освен ако не ти трябва с друга цел.
Никога не съм работил с мравчена к-на, но ако я използвам, бих предпочел "Фурмитом".

христо
22.01.2011, 18:45
На пчеларските магазини има - струва към 13-14лв. Сигурно и в Плевен ще има .

Данко Пейчев
24.01.2011, 22:07
цената е 4.20лв. за литър 85%

mmm.1979
24.01.2011, 22:31
От къде мога да си закупя /поръчам/ мравчена кисилина и каква е цената. Преди 2 год при мене беше на 15лв -1 л.

Като гледам указанията за употреба на "Фурмитом", мисля че е по-практичен от "чистата" мравчена к-на, освен ако не ти трябва с друга цел.
Никога не съм работил с мравчена к-на, но ако я използвам, бих предпочел "Фурмитом".
Използвам я и при съхранението на питите но и от 2 год и третирам с нея .Доволен съм от резултатите и затова искам отново да си взема че няма да ми стигне за пролетното третиране.А относно цената мой познат ми каза че е купувал по 5 лв за литър а цена от 15 лв ми се стори доста завишена.

syzi
24.01.2011, 23:25
В Русе има един склад,от където я купувам по 4,8 лв. за литър.

scutellator
25.01.2011, 00:08
Mite away II също е на основата на мравчата киселина (мисля че носещия агент беше захарна питка).
Там се дават практически съвети за употреба.

Много е важно входа на кошера да бъде напълно отворен, за да може пчелите да си вземат въздух за да не се задушат от парите.

Макар мравчата киселина да е биологичен метод за борба, лошото е че освен вароата убива и трахейния акар.

N-2
25.01.2011, 09:33
Макар мравчата киселина да е биологичен метод за борба, лошото е че освен вароата убива и трахейния акар.
Това, че убива трахейния акар, лошо ли е?

ANIBAL
25.01.2011, 10:20
Мисля,че изобщо не е лошо!
Този акар паразитира в дихателните органи на пчелата и затруднява доброто състояние на индивида.Не ми е известно неговата необходимост за доброто здраве на пчелата.Както всички паразити и той не е желан.Моята оценка за използването на мравчената киселина е ОТЛИЧНА.Нейното използване е голямо облекчение, както на бюджета за пчелина ,така и за добрите резултати.Като никога досега семействата ми са завидно силни.И смятам,че това се дължи на нея.Ще допълня само ,че провеждам и праралелни мероприятия за повишаване на благосъстоянието на индивидите.Това са увеличаване на количеството на пилото,подмяна на майките в този период и много други.Но резултата е налице.

scutellator
25.01.2011, 15:24
Макар мравчата киселина да е биологичен метод за борба, лошото е че освен вароата убива и трахейния акар.
Това, че убива трахейния акар, лошо ли е?

използването на химия е като употребата на наркотик. В началото е хубаво, но после не чак толкова, но продължаваш да го вземаш не защото ти харесва, а защото ти се налага. За да може да мислиш, да се храниш, да спиш- всичко онова което нормалните хора по принцип вършат.

Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с трахейния акар, то премахвайки този натиск, който той извършва, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с него. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези пчели, които не се справят чак толкова добре с този акар(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).

Пълната стерилна среда не е от полза за никого, дори и при хората, освен ако имате намерение да прекарате остатъка от живота си в балон.

ANIBAL
25.01.2011, 16:25
Да ,напълно аргументирано!Но мисля,че се прилага в специфични концентрации.И това трябва да те навежда на мисълта ,че и те като организми имат своите защитни функции.Иначе биха били лесна плячка на ХИМИЯТА.Твоето мислене е много правилно ,но не дотам изчерпателно и като се поставят едни аргументи ,трябва да ги има и онези, които са в противовес.Тогава се прави изчерпателен извод!По метода на сравнението.
Всяка отрова в определени количества е лекарство.Така,че единствено от нас зависи какво правим-Лекарство или Отрова.Надявам се да сте ме разбрали.

христо
25.01.2011, 16:57
Перфектно мнение !!! Позволих си да сменя само две думи от него : пчели - с хора, (човек) и акар - с болест. Ето какво се получи :


Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с болестите, то премахвайки този натиск, които те извършват, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с тях. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези хора, които не се справят чак толкова добре с тези болести(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).

Това прави медицината и лекарите ....излишни , и решава въпроса с пренаселяването на планетата!

N-2
25.01.2011, 17:18
По тази логика трябва да не лекуваме децата си, както и да не третираме пчелите си.

ANIBAL
25.01.2011, 17:41
Значи ,мравчената киселина е светъл лъч в профилактиката на Вароа.Защото има бързо действие.Естествено ,не е единственото средство с бъдеще.

scutellator
26.01.2011, 00:57
Перфектно мнение !!! Позволих си да сменя само две думи от него : пчели - с хора, (човек) и акар - с болест. Ето какво се получи :


Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с болестите, то премахвайки този натиск, които те извършват, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с тях. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези хора, които не се справят чак толкова добре с тези болести(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).

Това прави медицината и лекарите ....излишни , и решава въпроса с пренаселяването на планетата!

Да. Доста правилно си разбрал какво имам в предвид.
Преди да се намеси съвременната медицина болните хора са умирали.
Не забелязвате ли че днес хората поддържат живота си с все повече медикаменти отколкото преди. Има повече болни хора от преди. Тъкмо човечеството се справи с някоя болест, и изниква друга...


Докато при хората да оставиш болен човек да умре или да го стерилизираш (де да можехме да стерилизираме мангалите) , само за да не предаде болестта си на поколението, е неетично. Това решение е предоставено на свободната воля на всеки от нас.

При животните този проблем не съществува. Никой няма да те упрекне, че си убил или не даваш възможност да се размножава семейство което е болно.

N-2
26.01.2011, 09:55
Не е трудно да разбере човек какво си искал да кажеш, както се казва, не е необходимо да имаш висше образование. Но по-трудно е, знаейки всичко това да постъпиш правилно. Затова задавам конкретен въпрос - като имаш предвид гореизложеното, как постъпваш ти, как обезпаразитяваш семействата си, обезпаразитяваш ли ги изобщо?
Аз съм от хората, които правят всичко след предварително проучване. Затова се съобразявам с безброй условия. Това ме прави /според майка ми, все пак тя е човекът, който, предполагам, най-добре ме познава/ абсолютен перфекционист, но и непроизводителна, защото колкото повече знам толкова с повече неща се съобразявам. От тази гледна точка ти задавам и въпроса си.
Явно не третираш с мравчена киселина, затова отговорът може би трябва да е в друга тема. Възможно е да не третираш изобщо?

ANIBAL
26.01.2011, 10:13
Ще кажа само ,че сълзите, които съм ронил по тези загиналите е повече от твоите пчели колега Скутелатор.И то само защото съм мислил като теб.Но как ще се чувстваш ти, ако този дето плаче си ти самия?Как ще се почувстваш щом разбереш ,че 98% от пчелина е станал жертва на тези ,които ти искаш да спасиш?Явно не си го преживял.
ПАРЕН КАША ДУХА!!!
Смисъл от спорове няма, защото акарите са проблем на целия свят.Това ,което ти толерираш е в сила само за дивите пчели.Тези ,които живеят свободно в природата.Нали ти самия проповядваш,че природата поддържа размножаване и оцеляване.В нейните сметки не присъстват такива фактори ,като резултати.В живота на човека това е номер 1.

scutellator
26.01.2011, 14:18
Колежке iris, не, не ползвам мравча киселина.
И да, третирам. Ползвам варостоп. Но се старая да не го правя. Не всички семейства имат нужда от третиране, или поне не еднакво. Използвам препарати само през есента. И ако някое семейство не проявява признаци на опаразитяване през годината - не го третирам, поне до следващата есен, един вид отсрочка. Ако и тогава няма признаци - картбланш за следващи 12 месеца.
Ако някое семейство прояви признаци на опаразитяване преди есента - смяна на майката с млада- в рамките само на месец това намалява нивото на акари в кошера 3-4 пъти. Повечето млади майки по-добре контролират акарите. Отводките (това че ги правя на маточник също помага) може и да не се третират първата есен.
Кошерите ми са групирани в малки пчелини. Цикъла на развитие на акара е различен в малък пчелин и във голям.
Третирането при мен е по-скоро застраховка, когато нещо се обърка, като крайна мярка, не механично повтарящо се действие.

Не казвам че това е най-добрия вариант, но друг за сега нямам. Надявам се някой ден да мога да се откача съвсем.

scutellator
26.01.2011, 14:33
Ще кажа само ,че сълзите, които съм ронил по тези загиналите е повече от твоите пчели колега Скутелатор.И то само защото съм мислил като теб.Но как ще се чувстваш ти, ако този дето плаче си ти самия?Как ще се почувстваш щом разбереш ,че 98% от пчелина е станал жертва на тези ,които ти искаш да спасиш?Явно не си го преживял.
ПАРЕН КАША ДУХА!!!
Смисъл от спорове няма, защото акарите са проблем на целия свят.Това ,което ти толерираш е в сила само за дивите пчели.Тези ,които живеят свободно в природата.Нали ти самия проповядваш,че природата поддържа размножаване и оцеляване.В нейните сметки не присъстват такива фактори ,като резултати.В живота на човека това е номер 1.

Само здравото семейство може да бъде силно и продуктивно. Химията не го прави здраво, просто го поддържа живо, все едно е на хемодиализа. Дори по-зле, щото химията вреди, прави ги болни.
Не искам да спася акарите, но след като не може да се унищожат колкото и химия да използваш, пчелите по някакъв начин трябва да свикнат да живеят с тях. Вароата е четвъртия индивид в пчелното семейство.

ANIBAL
26.01.2011, 14:40
Да ,определено това е предприемчивост!И присъствие на мислене.Ето, вече сме на една писта.
ОСОБЕНО ТОВА ЕСЕННО ПОДМЕНЯНЕ НА МАЙКИТЕ.Не посмях да го приложа към постовете си това с късните майки.Но полека -лека си идваме на думата. inlove; drinks;

ANIBAL
26.01.2011, 14:57
Не четохте ли всички постовете ми в оня забравения форум?Не прочетохте ли, че аз третирам именно през този прозорец от време ,когато пилото напълно се изчисти.Не споменах ли,че с късните майки, които произвеждам преследват друга цел?Да това е -прекъсване на цикъла на вароа.Отделно пилото скача до небесата.
Но е необходима РАБОТА.Значи все пак се прави нещо по въпроса.Не се оставят на самотек семействата да се развиват природно.Ето това вече е приказка.
Аз съм се спрял именно на мравчената киселина ,защото именно тогава при изчистване на пилото, акара остава по телата на пчелите.Така третирането има по висока ефективност.И след като мамите излязат на бял свят, имат значително почистено от тези гадове гнездо.Точно това прекъсване на цикъла на вароа.

N-2
26.01.2011, 17:33
Колега scutellator, благодаря за изчерпателния отговор. Такива отговори ми помагат да подреждам пъзела-пчеларство.

христо
26.01.2011, 19:09
Колега , моля Ви , за да не прилагам същата редакция на Вашия...текст :

Само здравото семейство може да бъде силно и продуктивно. Химията не го прави здраво, просто го поддържа живо, все едно е на хемодиализа. Дори по-зле, щото химията вреди, прави ги болни.

хора-семейства(пчели)

Просто за да не се подведат някои колеги (както аз , преди доста години ) и да загубят пчелите си , защото са слушали (чели) глупостите на някой ПЪРВООТКРИВАТЕЛ казвам - нелекувания човек(пчела , организъм ) е болен и трябва да му се помогне! Това , че си болен от грип не означава , че като изпиеш 5 дози антибиотик и ставаш непълноценен !Напротив !!! Всички други писания първо трябва да се обмислят...

N-2
26.01.2011, 19:15
Да, така е. Затова задаваме уточняващи въпроси.

Бай Пчеличко
26.01.2011, 19:23
sadsmile;

Jikata-OVECH
19.12.2011, 18:58
От къде мога да си закупя мравчена киселина?

kyuchukov
16.02.2012, 17:03
Здравейте!
Изчетох темата от началото и това което ми направи впечатление, че се говори за третиране в дози от 20-25мл течност на семейство.Попадна ми един материал публикуван в Интернет цитирам:


Мравчена киселина
Дата: 2004-01-19 Автор: farmerbg
Тъй като мравчената киселина е съставен компонент на меда, няма никаква опасност от замърсяването му при използването й. Не е доказана никаква резистентност при продължителна употреба на мравчена киселина. При използването й се унищожават и други микроорганизми в кошера. Монтираният на горната част на рамката изпарител се запълва със 180 мл (куб. см) мравчена киселина със спринцовка или със специален накрайник към бутилката с киселината. По време на запълването съдът (заедно с рамката) се накланя в обратна посока на отвора. След това се монтира изпарителният картон с капачето и се поставя предпазителят (решетката). РАМКАТА С МОНТИРАНИЯ ИЗПАРИТЕЛ СЕ ПОСТАВЯ БЛИЗО ДО ГНЕЗДОТО, КЪДЕТО СА СЪСРЕДОТОЧЕНИ ПЧЕЛИТЕ, НО НЕ ДО ПИЛОТО Това е необходимо, за да се поддържа температура за изпаряването на киселината. За системи кошери Лангстрот-Рут и на двата корпуса се монтира по един изпарител.
Има ли някой опит с тези изпарители и в крайна сметка тази доза от 180 мл. нормална ли е?

kyuchukov
16.02.2012, 17:07
МнениеПуснато на: Пон Дек 19, 2011 6:58 pm Заглавие:
От къде мога да си закупя мравчена киселина?

http://chimspectar.dir.bg/_wm/diary/?df=46&GDirId=aac74b7cefca1f9031fd261f00bc1428[/code]

По данни в каталога им.
Мравчена киселина 85% M=46,03 g/mol HCOOH
1л чиста 5,10 лв.
25 кг чиста 3,30 лв./кг

hari hristov
26.05.2012, 19:07
здравейте как разредя киселината от 85%на 60%

Angel_A
28.05.2012, 12:28
Колега,
Прилага се просто правило (същото се отнася и за спирт - ракия):

милилитри умоножени по градусите цялото това разделено на процентите ще получиш милилитрите обем общо оттам вадиш количеството което си сложил и получаваш количеството вода което трябва да добавиш.
Пример:
100 мл. х 85% : 60% = 8500:60= 141,66 ml обем. 141,66 мл.- 100 мл. киселина (вече вложени) = 41,66 мл. вода за добавяне.

Успех.

hari hristov
28.05.2012, 17:02
мерси колега

valyo
01.10.2012, 17:08
Опит с мравчена киселина (https://docs.google.com/file/d/0B5o6gWmi2tUJanA2ekY1QWVwVm8/edit?pli=1)

gaikata1982
15.12.2012, 20:06
здр колеги ,аз сам от сливен ,можели ниакои колега които е от сливен дамикаже откаде мога даси закупиа мравча киселина?

Evgeni Petkov
15.12.2012, 21:27
здр колеги ,аз сам от сливен
Не съм от Сливен , но опитай на този адрес с еконт или друг доставчик- http://www.valerus-bg.com/index_bg.php

gaikata1982
21.01.2013, 13:23
кога през пролета се третира с мравча киселина и как точно се изваршва третирането?

metbet
10.02.2013, 19:58
Здравейте колеги. Едно нещо ми направи впечатление. Всички клипове на тема пчеларство, които съм изгледал, показват, че в съответните пчелини се ползват органични киселини за третиранията срещу вароатозата. Например: Сръбски, Турски, Немски, Американски, Канадски (все страни с развито пчеларсто) пчелари ползват киселини. Защо в нашата страна масово се използват неефективните и скъпи лентички !? Тази пролет имам намерение да ползвам мравчена киселина от която намерих 95% (трябва да се разреди). Какво мислите за това третиране, и според вас защо органичните киселини не са популярни ?

Румен Димитров
10.02.2013, 20:20
Киселините (мравчена и оксалова) са малко известни и рекламирани сред българските пчелари, по простата причини, че скапаните търговци лобират и налагат скапаните си ленти за третиране, които ленти не вършат работа, даже и за 1/3 от цената си!
Някъде из пчеларските форуми видях решение на ЕС от 2003 г., че оксаловата киселина се счита и приема за основен и важен метод за третиране.....обаче ако питате наще търговци, това не е вярно! Те ви набутват безсмислените ленти, които освен за украшение на кошера за друго не стават!
Преди години си купих изпарители за Мравчена Киселина (МК) ползвах ги 3 години подред, не съм имал никакви проблеми с акарите! От миналата година опушвам с Оксалова Киселина (ОК), поради улеснения начин на работа и пак нямам проблеми!
Е ако може някой търговец на скапани ленти да ме убеди в тяхната полза, с удоволствие ще си купя такива wink;

trocadero
16.04.2013, 06:42
Здравейте колеги ,каква е дозата /мл./ на 60%-на мравчена киселина за една рамка

kroum
16.04.2013, 17:24
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2641

Stefanbg
18.04.2013, 11:42
Здравейте колеги ,каква е дозата /мл./ на 60%-на мравчена киселина за една рамка

Колега, аз до сега слагах лентички, но след като изгледах този материал си купих плаки, а днес си купих и 2 л мравчена киселина. Киселината струва общо 10,80 лв, след разреждане до 60% ще се получи разтвор около 2,8 л. Това са 112 дози, при двукратно третиране ще заменят 56 лентички,т.е. 5,5 пликчета с по 10 лентички. Това за 10,80 лв. Плаките са 9 лв за 10 бр и се използват неограничен брой пъти (ако се спазват указанията).Толкова за рентабилността. А за начина на използване ти препоръчвам да изгледаш това филмче. Аз мисля точно да се придържам към тази технология, все пак изпробвана е на практика. Във вторник махнах плаките, поради лошото време закъснях с един ден. В резултат 1 плака беше 20% изгризана, а две други бяха почнали да ги мажат с клей. Така че, получи се точно това, което каза лектора. Ето филмчето, цялото е интересно, но за акара почва към 31-та минута.
http://www.optitroyan.net/?p=8094

Nic
18.04.2013, 14:10
Колега, аз до сега слагах лентички, но след като изгледах този материал си купих плаки, а днес си купих и 2 л мравчена киселина. ...

Какви мерки за безопасност използваш-ръкавици, маски и т.н

asm22
18.04.2013, 16:07
Какви мерки за безопасност използваш-ръкавици, маски и т.н

Закупих и ползвах:

3М полумаска серия 6000
3М 6057 филтър за органични пари,
марля дето се закрепва на филтъра с капаче
чифт плътни гумени ръкавици
очила тип скиорски

Stefanbg
18.04.2013, 17:13
Колега, аз до сега слагах лентички, но след като изгледах този материал си купих плаки, а днес си купих и 2 л мравчена киселина. ...

Какви мерки за безопасност използваш-ръкавици, маски и т.н

Ами на първо място повишено внимание! И ръкавици!!! Ако не си вреш лицето вътре или да духа към лицето ти не се усеща нищо. Ама мойта госпожа любопитна (жени, кво да ги прайш) още с отварянето реши да ги помирише. Подскочи малко, ама нищо и няма, тя и преди така си изглеждаше. Но работихме експедитивно. Повдигам капака, тя пъха плаката, избутвайки пчелите, които са върху рамките, аз затварям...всичко за 10-15 сек. на кошер. Но пропуснах на ЛР да сложа по две, минаха с по една. Значи, в събота около 15-16 ч. ги сложихме и във вторник около 11 ги махнахме. Бяха сухи, без миризма, леко деформирани от изсъхването. Вземахме ги с едни малки плоски клещички, за да не си завираме пръстите между рамките. Всичко става много лесно и бързо, и ако вярваме на по-опитните, действат надеждно. Само че забравих да отворя прелките докрай, ама добре, че не беше горещо.
Пропуснах да спомена, че ние обработвахме само 14 семейства, при това в хладно и проветриво време. При високи температури може да се вземат и други мерки, но най-важно е да не се допуска контакт с кожата. Иначе изпаренията едва ли ще навредят, освен ако не ги размахваш над главата си, защото парите на киселината са по-тежки от въздуха и падат надолу.
А ако трябва да спазваш изискванията за безопасност, трябва си и маска и очила (работил съм в химическо п-во и зная как е). Но когато регенерираш (деба сложната дума) плаките, мисля че задължително трябва да се вземат сериозни мерки. Възможно е разливане, пръски, изпарения да се изтласкат от плика и т.н.т. И най-важното - никакви полови снош..пардон, тва беше за спин. Никога не наливай вода в киселината, докато разреждаш. Налива се киселина във водата. Иначе може да те напръска сериозно. И най-добре да се работи на открито. Абе ако сам си разреждаш киселината, прочети правилата за тази работа. Ако не ги знаеш, де.

gaikata1982
20.05.2013, 22:07
колеги отводка мжели дасе третира с мравча киселина?

Stefanbg
21.05.2013, 06:33
колеги отводка мжели дасе третира с мравча киселина?

Аз не съм срещал противопоказания за отводките, но не забравяй, че ако киселината не е в специално у-во за контролирано освобождаване (разни кутийки с регулируеми капачета), а на плаки или други напоени материи, трябва да се слага по хладно, привечер, защото в жегата много се изпарява и може да задуши пчелите. Прелката да е отворена докрай! Нормално на отводките се намалят прелките. Ако третираш, отвори я!

gaikata1982
21.05.2013, 17:48
благодариа колега !

gaikata1982
01.08.2013, 17:52
здр колеги тези гъбички които се напояват с мк задължително ли трябва даса в найлонови торбички?

Stefanbg
28.08.2013, 20:20
здр колеги тези гъбички които се напояват с мк задължително ли трябва даса в найлонови торбички?

Ами ако питаш за фурмитома, това не са гъбички, а дебел картон. Важното е да е напоен с 25 мл. мравчена киселина - явно производителите така са сметнали. Важно: говорим за 60% киселина, а не както я продават 85 %. За целта в 416 мл чиста вода се сипва 1 л. 85 % мравчена киселина. Препоръчвам ти да погледнеш тази лекция: http://www.optitroyan.net/?p=8094 на Любо Григоров - аз съм се ръководил от неговите препоръки и нямам проблем. А няма как да ги напоиш и да дозираш киселината, ако не са в найлонова торбичка. Това само докато се напои. Когато я слагаш, вадиш от торбичката с гумена ръкавица, поставяш върху рамките, избутвайки пчелите и затваряш. Пак да напомня - това се прави вечер, по хладно и прелката се отваря. И в никакъв случай не проверявай на какво мирише, пази очите и кожата!

Stefanbg
28.08.2013, 20:22
Извини ме за закъснението, но все пак ще отговоря. Според производителите на ФУРМИТОМ слага се по една плака на кошер, а тя съдържа 25 мл. Ако е на два корпуса - 2 плаки.

niksan_83
29.08.2013, 15:41
А да попитам от къде могат да се купят тези плаки с фурмитом,и какви пари са.Интересува ме за гр.София и северозападна България

mivanov
29.08.2013, 17:38
Аз си купих от магазина на Жоро-фирма "Стрелец" на Централна гара на бул."Христо Ботев".Цената е 9лв за пакет от 10бр. плаки.Но не ми стана ясно като са два корпуса на всеки корпус по една плака ли трябва да се слага или две плаки най-отгоре.И при две плаки вече количеството препарат е 50мл - не е ли рисковано?

А да попитам от къде могат да се купят тези плаки с фурмитом,и какви пари са.Интересува ме за гр.София и северозападна България

Валтер Желязков
29.08.2013, 20:20
Аз си купих от магазина на Жоро-фирма "Стрелец" на Централна гара на бул."Христо Ботев".Цената е 9лв за пакет от 10бр. плаки.Но не ми стана ясно като са два корпуса на всеки корпус по една плака ли трябва да се слага или две плаки най-отгоре.И при две плаки вече количеството препарат е 50мл - не е ли рисковано?

Върху рамките на всеки корпус по една плака.

mivanov
30.08.2013, 11:29
Благодаря!

Stefanbg
04.09.2013, 06:30
Във връзка с предните ми постинги за мравчената киселина: Както прибрах сухи плаките след третирането, така стояха до миналия ден. Опаковките не са много удобни и се късат. Затова си направих от здрав полиетилен яко пликче - слепих го с битов уред за вакумиране на продукти. Разредих си 85%-вата киселина до 60%, като на 1 л. киселина добавих 416 мл вода. Сложих в плика 10 плаки, налях 250 мл. от разредената киселина, след което подгънах няколко пъти отвора на плика и го защипах с яки щипки. На следващия ден всички плаки бяха равномерно и изцяло напоени, в плика нямаше непоет разтвор. Сложих ги в кошерите и днес ще ги махам. Стигам до извода, че всяка материя, която да може да поеме 25 мл киселина (с добре проявени капилярни свойства), да не се разпада при намокряне и да не се поврежда от киселината ще свърши работа. Мисля, че е добре обаче площта де е колкото на плаката, тъй като от това ще зависи и интензивността на изпарение.

Stefanbg
04.09.2013, 06:32
На опаковката пише за два корпуса - две плаки. На три кошера сложих така, ще видя резултата.

михаил савов
08.10.2013, 12:58
здавейти колеги ас третирах за първипът пчелите с формитом и сигурно няма да повторя 50 процента от семействата останаха бес майки друг колега третирал лие с тос препарат дайте савет данеби ас да сам объркал нещо

михаил савов
08.10.2013, 13:07
hi;здравейте колеги тази есен за пръв път третирах пчелите с мравчена киселина формитом 50 процента от семействата останаха бес майки друг колега исползвал лие формитом и какъв е резолтата с майките

gogol
08.10.2013, 15:08
Да вреди само на майките ?

Mateev
08.10.2013, 17:54
Ето линк за онлайн проверка на правописа: http://slovored.com/spellchecker/

Хубаво е човек да си проверява постингите за грешки, защото това, което е написал, се чете от хиляди други.

Цветан Андров
08.10.2013, 20:35
hi;здравейте колеги тази есен за пръв път третирах пчелите с мравчена киселина формитом 50 процента от семействата останаха бес майки друг колега исползвал лие формитом и какъв е резолтата с майките

От 2-3 години използвам МК за третиране и не съм имал загуба на майка.С Фурмитома работата е лесна,защото препарата е дозиран и няма опасност от предозиране (което крие опасност).Трябва стриктно да се спазват инструкциите за температура на въздуха по време на третирането,а и всички други инструкции.Сподели подробно как третира,за да ти кажем евентуално къде си сбъркал.

михаил савов
09.10.2013, 20:27
hi;здавейте колеги обяснявам точно в един сайт прочетох че плаките формитом трябва да се сложат по обят и сега като мисля и премислям стигам до заклучението че майките не са умрели а работните пчели които се врьщат ги обиват заради миризмата може би трябва да се слагат кьсно когато всички пчели са се прибрали в кошера иначе ефекта беше много добьр даната се посипаха с акар с лентите никога не сьм получавал такьв ефект затова искам да разбера каде мие грешката дайте сьвет благодаря предварително

Валтер Желязков
10.10.2013, 08:07
hi;здавейте колеги обяснявам точно в един сайт прочетох че плаките формитом трябва да се сложат по обят и сега като мисля и премислям стигам до заклучението че майките не са умрели а работните пчели които се врьщат ги обиват заради миризмата може би трябва да се слагат кьсно когато всички пчели са се прибрали в кошера иначе ефекта беше много добьр даната се посипаха с акар с лентите никога не сьм получавал такьв ефект затова искам да разбера каде мие грешката дайте сьвет благодаря предварително

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3&page=7
Това са указания за употреба на Фурмитом. Прочети ги внимателно и виж дали си спазил всичко. Сподели подробно как си третирал означава да обясниш какво точно си направил. Иначе казано дай повече информация за следните неща: система кошери/дадан блат, многокорпусни ../,кога си третирал/дата/, по колко броя плаки постави, къде ги постави, каква беше околната температура, кога ги извади, колко пъти третира, препарата от магазин ли го купи или е твое изпълнение.

михаил савов
10.10.2013, 20:01
hi;здравейте колеги обяснявам за формитома кошерите са ми само даданблат около 230 броя има и много силни има и средни има и отводки по слаби на по 4 римки интересното е че от слабите няма исчезнали майки има от силните и средни семейства на всички кошери сложих по една плака това е вземам пакета распечатвам вьтре са 10 вадя една и я слагам вьрху рамките това беше на 13 септември на 15 ги извадих температурата беше около 30 градуса третирал сьм ги само ведньж формитома го купих по интернет от пчеларски центьр !-ожен стара загора извинявам се но моя лаптоп няма буквата !-о

aleko
10.10.2013, 20:54
Голяма грешка! С мравчена киселина се третира при температура максимум 22-23 градуса. Плаките се поставят привечер.

ttoo
10.10.2013, 21:42
Привет на всички.Попитах рускиня химик,как точно трябва дасе разреди МК от 85 до 60%,(нали това е концентрацията която се търси?),отговора беше,че са нужни 295мл вода на литър 85% кеселина,тук е писано за 416мл,при такова разреждане се получавало 49.8% разтвор на МК,дано съм бил полезен.

aleko
11.10.2013, 12:07
416 мл. се добавят към 1000мл. 85% и се получава 1416мл. 60% . Описаното от теб количество дестилирана вода трябва да добавиш към 705мл. 85% киселина и получаваш 1л. 60% .Или не си слушал внимателно или рускинята греши.

vencii
11.10.2013, 12:13
416 мл. се добавят към 1000мл. 85% и се получава 1416мл. 60%- това е вярното

Валтер Желязков
11.10.2013, 13:10
Голяма грешка! С мравчена киселина се третира при температура максимум 22-23 градуса. Плаките се поставят привечер.
И едно допълнение: Всички долни прелки и вентилационни отвори на дъната да са широко отворени.

Генчо Генчев
11.10.2013, 15:08
И едно допълнение: Всички долни прелки и вентилационни отвори на дъната да са широко отворени.

Аз миналата есен третирах с МК и по следния начин привечер говорим за октомври при температура 20 градуса и ги поставих върху магазина.Съборих акар и нямах проблеми.Пролета по същия начин.Сега за второ третиране съм закупил Форбийвар гел.Това е препарат съдържащ МК и гел Който се поставя по едно грахово зърно върху рамките покрити с пчели.Казват,че щади повече майките.

vencii
11.10.2013, 20:32
И кой го казва

Цветан Андров
11.10.2013, 20:35
Мишо,бива ли така бе човек.Имаш толкова семейства колкото няма в целия град и околностите където живея и да допускаш такива грешки.Не искам да те съдя,ама мен ме хваща яд.За мравчената киселина има изписани стотици постове и коментари и ако човек е прецизен нещата никак не са сложни.Валтер и алеко ти казаха двете основни и важни неща при третирането.Мога само да добавя,че е добре плаките да се поставят в задната част на кошера,максимално далеч от входа.При температура 30 градуса е възможно майките дори да са напуснали кошерите,бягайки от задушливата миризма.Чети повече и питай,винаги има кой да помогне.Успех и дано повече нямаш загубени майки.

Искрен Мутафов
12.10.2013, 02:41
hi;здравейте колеги обяснявам за формитома кошерите са ми само даданблат около 230 броя има и много силни има и средни има и отводки по слаби на по 4 римки интересното е че от слабите няма исчезнали майки има от силните и средни семейства на всички кошери сложих по една плака това е вземам пакета распечатвам вьтре са 10 вадя една и я слагам вьрху рамките това беше на 13 септември на 15 ги извадих температурата беше около 30 градуса третирал сьм ги само ведньж формитома го купих по интернет от пчеларски центьр !-ожен стара загора извинявам се но моя лаптоп няма буквата !-о

пробвай да я намериш буквата "Ю" над табулацията в ляво от цифрата "1", а "Ъ" на реда под "6" и "7" на мястото на латинската буква "Y"

nestle
24.08.2014, 12:42
здравейте колеги.купил съм мравчена киселина и ще я разредя до 60% не ми е не ми е ясно точната дозировка милилитри на семейство.един вика 16мл друг 20.добре ли ще е ако я постъавя както колегата е описал в капаче от винтов буркан с попшивна гъба вътре и колко мл.разтвор 60%да налея.мисля да го поставя около 19:00 часа и да ги махна сутринта към 9:00.и след колко дена да повтаря

nestle
24.08.2014, 12:48
здравейте колеги.купил съм мравчена киселина и ще я разредя до 60% не ми е не ми е ясно точната дозировка милилитри на семейство.един вика 16мл друг 20.добре ли ще е ако я постъавя както колегата е описал в капаче от винтов буркан с попшивна гъба вътре и колко мл.разтвор 60%да налея.мисля да го поставя около 19:00 часа и да ги махна сутринта към 9:00.и след колко дена да повтаря

bobi mitrev
25.08.2014, 17:07
здравейте колеги.купил съм мравчена киселина и ще я разредя до 60% не ми е не ми е ясно точната дозировка милилитри на семейство.един вика 16мл друг 20.добре ли ще е ако я постъавя както колегата е описал в капаче от винтов буркан с попшивна гъба вътре и колко мл.разтвор 60%да налея.мисля да го поставя около 19:00 часа и да ги махна сутринта към 9:00.и след колко дена да повтаря

Като я разредиш взимаш спринцовка, измерваш 25мл. МК и взимаш дамски превръзки. Изсипваш МК върху дамската превръзка равномерно навсякъде, слагаш дамската превръзка в най отдалечения край. Много важно е температурата да нее над 25 градуса. Два дни не пипаш нищо. На втория ден я изваждаш. Така повтаряш след пет дни същото.

Dull
27.08.2014, 09:05
Това с дамската превръзка е интересно, но те са направени от вещества които абсорбират течността(превъщат я в гел) и съответно няма как да се изпари мравчената киселина, а си остава в тях!

bobi mitrev
27.08.2014, 16:28
Това с дамската превръзка е интересно, но те са направени от вещества които абсорбират течността(превъщат я в гел) и съответно няма как да се изпари мравчената киселина, а си остава в тях!

има и по обикновенни дамски превръзки, хем са и по евтени ;)

srg
27.08.2014, 16:45
И аз тази година пробвах с превръзки. Много по удобно е отколкото с картона който ползвах.

Dull
14.09.2014, 11:33
От мненията Ви за превръзките направих опит от любопитство.Купих най-евтините от магазина(пакет 50бр за около 4лв). След, като ги напоих с мравчена киселина 25мл претеглих 10бр и тежаха 290гр.След 2 дена ги извадих и претеглих отново тежаха...270гр...Повторих със салфетки на следващия ден.10бр - 270гр, след два дена 15гр.Извода, които аз си правя, е че киселината не се изпарява от превръзките.

asm22
14.09.2014, 12:33
За получаване на 1000 мл. 60% мравчена киселина от 85% към 420 мл. вода добавям 580 мл. киселина 85%. Водя се по стр. 132 табл. 31, от Здрави пчели XXI век на Й. Кантар. Над рамките от най-горния корпус в капаче за буркан без винт поставям малко памук/или парцалче от чаршаф/ което напоявам с 25 мл. 60% МК, ползвам спринцовка за точно отмерване. На дъното поставям тавичка пластмасова 15 на 10 см. пак с памук но с 50 мл. 60% МК. През 3-4 дена добавям МК общо 3-4 пъти.

Държа разтвора в кофичка която побира 3 литра, от нея изливам по малко в бурканче от което вече е удобно да тегля със спринцовка.

Всички ползвани съдове се изплакват задължително.

Ползвам маска http://catalogue.3m.eu/pcimages/2683/item.jpg с подходящи филтри/не всеки е подходящ/, гумени ръкавици, и предпазни очила. Нужно е и някакво облекло което да защитава ако се полеете с МК.

Киселината е много силна причинява жестоки изгаряния като попадне върху кожа. Личен опит от нищожно количество киселина! Предполагам вдишване ще доведе до нещо страшно!

ВНИМАВАЙТЕ МНОГО С МК.


Тази година постъпих както съм описал горе, ако някой намира, че подхода не е правилен, моля да пише.

tanasko
17.09.2014, 11:37
Аз купих едни малки изпарителчета,които се слагат между рамките и побират около20 мл.МК. Пълня ги догоре но след два дни отварям да погледна какво става и в парителчетата са бяха почти пълни

kuline
17.09.2014, 19:07
Аз купих едни малки изпарителчета,които се слагат между рамките и побират около20 мл.МК. Пълня ги догоре но след два дни отварям да погледна какво става и в парителчетата са бяха почти пълни


Така е защото площта от която се изпарява МК е много малка. Една плака от фурмитом, която е напоена с 20 мл киселина има приблизително размери 20х15 см -300 кв.см само едната страна и от другата още толкова е 600 кв.см без да отчитам ръбовете на плаката, защото сравнени с основната площ са нищожно малки, но вероятно площта на тези ръбове е по-голяма от тази на твоити изпарители, които са много неефективни за борба с акара. И още нещо МК е хигроскопична и какво става на практика, изпарява се малко киселина и в същото време се поема влага, която задържа същия обем на киселината, но със значително по-ниска концентрация

В интернет пространството има клип на лектория с пчелари в Троян, където един биопчелар споделя
опита си за третирането с МК с неколкократно използване на плаките от Фурмитом. Аз 2 години вече прилагам неговия опит и съм доволен. Третирам против акар само есен.

tanasko
17.09.2014, 21:55
Откъде мога да си взима такива плаки

kuline
18.09.2014, 08:48
Наложи се заличаване на поста, за което съжалявам.

kuline
18.09.2014, 08:51
Откъде мога да си взима такива плаки

От ветеринарна аптека се купува Фурмитом. По-добре изгледай това http://vimeo.com/100145847. Ако се наложи няколко пъти, защото има тънкости, на които трябва да се наблегне.

pamo
01.01.2015, 18:57
Здравейте! Може ли мравчена киселина да се ползва с мъглообразовател FOGGER ? ЧНГ !

Георги Куров
21.09.2015, 13:34
Пускам линк към сайта на германска фирма за изпарители на мравчена киселина. Преди години цените бяха много високи, но сега има намаление. Перфектни изпарители, подходящи най-вече за биологичните пчелари, да не си тровят пчелите с тимол и други химии, този изпарител дозира точно и щади не само пчелите, но и пчеларя. Лошото е, че не се намери дистрибутор за България и трябва да се купува директно от Германия, турците и румънците пак са ни изпреварили, може да се купи от Истанбул и Букурещ. http://bee.nassenheider.com/artikel/index/1

Mircata
23.09.2015, 09:54
Сложих ЕКОСТОП.. Може ли да сложа и мравчина киселина понеже ми казаха че умаря и мулеца...понеже в единия ми кошер се развива мълец

Nik_m
23.09.2015, 19:22
Не разбрах само мулеца или мълец искаш да убиваш :)
Сега сериозно, щом кошера са го нападнали молци значи не може да обслужва питите, по добре махни тези пити няма смисъл да го мъчиш.
Другото което е лошо че идва зима и щом няма сили да се справи с молеца не знам как ще изкара зимата.

BateMisho
26.09.2015, 22:51
Като маха лентите на колко пити беше пилото. Ако пилото вече е излюпено нормално е да има акари по пчелите, няма къде да се скрие, няма препарат все още които да убива акарите в пилото. Не мисля, че Варостопа е неефективен, просто не става само с него, трябва да се изчисти останалия акар след излюпване на пилото с друго третиране.

Относно акарите скрити в пилото - мравчената киселина ги убива. Затова като има пило може да се ползва фурмитом или просто велпапе напоено с мравчена киселина (в старите мнения бях срещнал предложение да се ползва дамска превръзка).
Повече за мравчената киселина - http://nbps.press.bg/br7/2.htm
Улътването на фурмитом в пост номер 7 - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3

scutellator
27.09.2015, 08:36
Относно акарите скрити в пилото - мравчената киселина ги убива.
..
Само близо 50% от тях и то само при т.н. flash метод (всичкото количество се изпарява за 24 часа), но има поражения( в смисъл убива част от) и върху пилото

BateMisho
27.09.2015, 16:24
Само близо 50% от тях и то само при т.н. flash метод (всичкото количество се изпарява за 24 часа), но има поражения( в смисъл убива част от) и върху пилото

Скутелаторе, благодаря! Уточнението за увреждането на пилото е много важно, но не бях запознат с тази подробност. Бях чувал, обаче, че интензивното изпарение може да повреди майката, но така ли е наистина?

Георги Куров
27.09.2015, 20:19
Относно акарите скрити в пилото - мравчената киселина ги убива. Затова като има пило може да се ползва фурмитом или просто велпапе напоено с мравчена киселина (в старите мнения бях срещнал предложение да се ползва дамска превръзка).
Повече за мравчената киселина - http://nbps.press.bg/br7/2.htm
Улътването на фурмитом в пост номер 7 - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3

Можеш сам да се убедиш дали убива акара в пилото МК, като третираш напролет и разпечаташ търтиевото пило. Няма да споря по въпроса, всеки може да провери. Тези дето пишат статиите правят реклама на продуктите си, ние сме длъжни да проверим дали е така, а не да вярваме сляпо.

scutellator
27.09.2015, 21:20
Скутелаторе, благодаря! Уточнението за увреждането на пилото е много важно, но не бях запознат с тази подробност. Бях чувал, обаче, че интензивното изпарение може да повреди майката, но така ли е наистина?

МК е най-токсичния за пчелите измежду всички антивароатозни препарати (по-токсична дори и от Кумафос). Разликата е,че синтетичните продължават да вредят дълго след като третирането е приключило.
Почти всеки препарат може да повреди майката - всичко е в дозата, тъй че не виждам причина защо МК да е изключение (майка, нападната от мравки умира за секунди и моментално става трошлива). Проблема с МК е че лесно човек може да обърка нещо и да убие повече от майката.

Тъй че всеки който реши да третира било с МК, Тимол, ОК или някакъв друг продукт,не преминал през производствена дозировка и интензивност на подаването на препарата, препоръчвам първо да научи всичко възможно за съответния начин на третиране.



Благодаря на m_pchelari за четивото.

Светозар Генов
28.09.2015, 08:10
Здравейте колеги,
мисля си че е подходящо да споделя какво ми се случи при третиране с мравчена киселина.Първо искам да кажа че третирам с МК за втора година-миналата септември-тази една част на 28-ми август и 10 септември, другата 10 септември и 20 септеври. При третирането на 20 септември се получи голям подмор! На някой кошери повече на други по-малко.Даже на един кошер майката беше излезнала на прелката и там предаде погудух(тя не беше добра и целия сезон така и не успя да развие семейството оптимално ) . В другите кошери майките си бяха ок. На колега пчелар през 2 села на около 10 километра от мен му се е случило същото-той е третирал при 19 градуса температура вечер-аз пак вечерта но беше около 24.Начина напоени плаки от фурмитом с 25 мл.60 % мравчена киселина -на един литър 85% добавям 420 милилитра вода от чешмата-както всеки път!Според колегата вероятно подмора е предимно от стари пчели! Ако някой има мнение по въпроса и му се е случвало подобно нещо моля да сподели.
Поздрави!

ivootur
28.09.2015, 09:41
Значи относно разреждането на мравчената киселина,съм раздвоен относно формулата по която трябва да се изчислява.Първата формула е тази
Необходимото количество вода за разреждане може да се
определи по формулата:

V = Vk* pk*((Ck/C) - 1) където:

V - необходимият обем вода за разреждане [ml]
Vk - взетият обем от неразредената киселина [ml]
pk - плътността на неразредената киселина [g/ml]
Ck - концентрацията на неразредената киселина [%]
C - концентрацията, която желаем да получим [%]

Пример:

Нека да вземем 100 ml 36 % - на солна киселина и да определим с
какъв обем вода трябва да я разредим, за получим солна киселина
с концентрация 10%. О съответния справочник виждаме, че солна
киселина с концентрация 36% има плътност р = 1.179 g/ml. Вече
имаме всички необходими данни и можем да заместим буквените
означения във формулата с тях:

V = 100*1.179*((36/10)-1) = 306.54 ml

Втората формула която се прилага обикновенно
Милилитри [умножени по] градуси [разделено] на търсения процент

Пример: Имаме 1 литър 85% мравчена киселина и искаме да я разредим до 60%

(1000 мл. * 85%)/60% = 1416.66~ мл. общо количество
т.е. водата която трябва да добавим е 416 мл. или като формула:

(1000 мл. МК/85%)+(416мл.Вода)= 1416мл. разтворена мравчена киселина от 60%

Аз разреждах по първата формула и ми се получи че за литър МК 85% са необходими 680 мл дестилирана вода,за да се получи 60% концентрация.
Моля някой химик да вземе отношение по въпроса!
Модераторите ако сметнат че поста е за темата МК да го прместят

m_pchelari
28.09.2015, 09:43
Нямам опит с МК, но с нея не се ли третира еднократно? Учудвам се на тези третирания по 2,3 пъти с МК.

По принцип киселините са бавни убийци, предполагам че втория път им е дошло в повече. А и при изпарението има много променливи, които не винаги могат да се предвидят, например вятър, отворено дъно, брой и размер на отворите по прелките.

meho
28.09.2015, 10:22
Тази есен си правих експеримент при третиране с МК тъй като за пъэрви път работя с МК.На 4 семейства /отводки/ - 10 рамки фарар с пчели, пило и мед на тях в един корпус фарар с плътно дъно и прелка 100/8 мм и кръгъл отвар на корпуса 25 мм сложих една плака фурмитом вечерта.Температурата беше 24 градуса.На другия ден след обяд плаките бяха сухи.Махнах ги и направих проверка на третираните семейства.Всички майки бяха живи.имаше по около 20-30 новоизлюпени пчели умреле по дъното.Откритото пило беше умряло.Пчелите които бяха пробили капачетата да излизат от килийките бяха умрели.Имаше яйца и запечатано пило.Проследих какво ще стане - Яйцата се излюпиха и личинките се развиха нормално до тяхното запечатване.Запечатаното пило се излюпи и от него излизаха нормални млади пчели.След това правих опит с други семейства при същите условия, но с 1/2 плака фурмитом.Всичко беше нормално след третирането - явно дозата е от значение, но колко е ефикасно не знам, тъй като на тези семейства нямах мрежести дъна.

Георги Куров
10.07.2016, 15:05
Има една неточност при разреждането на 85 % МК до 60 %, която искам да обясня. Мерната единица при производството и търговията на МК е в тегло, респективно тон и килограм. Нашите търговци внасят МК в туби по 25 кг. , като процента е 85 w/w.% . Разфасоват в бутилки по 1 л и обявяват същия процент 85. А това не е точно, когато се обърне от теглови процент ( w/w.% ) в обемен процент ( vol. % ) се получава друг процент, изчислява се в зависимост от плътността на МК, примерно плътност 1.16. Тогава обемния процент е 82.6. При този обемен процент трябва да прибавим съвсем различно количество дестилирана вода от общоизвестното 416 мл на литър МК. Препоръчителното количество вода е приблизително 400 мл на 1 л. МК 85 w/w.%, да се разреди до 60 % .Нас пчеларите ни интересува обемния процент, тъй като дозите за третиране са в мл. Купувайте МК само от специализираните магазини, те са длъжни да имат сертификат от производителя, за да сте наясно с точния обемен или теглови процент.

sandan
15.09.2016, 09:34
Колеги, ползвали ли сте тези изпарители ,някакви отзиви ?
http://www.aslanlarbg.com/page/product/83.html

tsc1
15.09.2016, 10:02
Има една неточност при разреждането на 85 % МК до 60 %, която искам да обясня. Мерната единица при производството и търговията на МК е в тегло, респективно тон и килограм. Нашите търговци внасят МК в туби по 25 кг. , като процента е 85 w/w.% . Разфасоват в бутилки по 1 л и обявяват същия процент 85. А това не е точно, когато се обърне от теглови процент ( w/w.% ) в обемен процент ( vol. % ) се получава друг процент, изчислява се в зависимост от плътността на МК, примерно плътност 1.16. Тогава обемния процент е 82.6. При този обемен процент трябва да прибавим съвсем различно количество дестилирана вода от общоизвестното 416 мл на литър МК. Препоръчителното количество вода е приблизително 400 мл на 1 л. МК 85 w/w.%, да се разреди до 60 % .Нас пчеларите ни интересува обемния процент, тъй като дозите за третиране са в мл. Купувайте МК само от специализираните магазини, те са длъжни да имат сертификат от производителя, за да сте наясно с точния обемен или теглови процент.



Изключително ценен пост!
Към админа и модераторите на форума - има ли начин на такива важни постове фона да се променя примерно в жълт или червен цвят или да се повдига текста като с маркер?

Валентин.
11.02.2017, 18:42
8302
Някой ползвал ли е киселина в такава опаковка и такъв процент. Ако може да даде начин на ползване. Благодаря.:yo:

ch.atanasov
11.02.2017, 23:40
Някой ползвал ли е киселина в такава опаковка и такъв процент. Ако може да даде начин на ползване. Благодаря.:yo:

Нали съм от ЕКС- : http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3:)

Валентин.
13.02.2017, 14:25
Ще звънна на тая фирма “вечни пчели“ да видя какво ще кажат, колко точно е процента на тая киселина. На изложението в Плевен масава я продаваха, ама НИКОЙ не знаеше как се ползва и какво означава 65%мин. Всеки казваше-“чети в интернет как се ползва“. Както и да е. Въпроса ми е някой работил ли е с киселина по-малко от 60%, и има ли ефект? Щото ако не ми кажат точния процент, ще я разредя все едно е 85%. А накрая да не стане така, “вечни пчели-умрели пчели“sweating;

Валентин.
28.03.2017, 10:38
Как се съхранява отворена бутилка с киселина? Няма да ползвам всичката киселина. Бутилките на вечната фирма са като на оцета за готвене. Найлонови с цицка отгоре която се прерязва.

Трендафил Дончев
28.03.2017, 10:54
Как се съхранява отворена бутилка с киселина? Няма да ползвам всичката киселина. Бутилките на вечната фирма са като на оцета за готвене. Найлонови с цицка отгоре която се прерязва.
Бутилката трябва да е стъклена и за предпочитане с тъмен цвят. Моите бутилки които ми изпратиха са с найлонови тапи които се набиват в отвора. Германската бутулка е 2,5 л.и е с голяма капачка на резба с добро пластмасово уплътнение.

Валентин.
28.03.2017, 21:38
Благодаря.:yo:

Светозар Генов
23.08.2017, 08:57
Здравейте,
бих искал да обърна внимание на колегите третиращи с Мравчена киселина относно разреждането!!!
Прикачам файл със сканирана страница за разреждането на МК до желания от нас процент, с обяснения и изчисления.От него ясно се вижда че разреждането от 85% до 60% не се получава с общо приетото изчисление -към литър 85% да се добави 416 мл вода а към 582,36 мл 85% МК добавим 417,64 мл дестилирана вода което е съвсем различно!!!
В подкрепа на написаното ще добавя,че аз разреждам по този начин вече втора година и нямам никакъв проблем с подмор, умрели майки тн. като отново спазвам температурното изискване 14-25 градуса!!! При общоприетото разреждане преди винаги съм имал подмор и 2-3 случая на споминали се майки!
8881

kristiqn1980
25.08.2017, 06:20
Здравейте колега, искам да ви помоля ако е възможно да качите файл с по близък план на снимката защото мерните еденици/проценти не се виждат ясно.
Много благодаря и за инфото защото ми предстоеше третиране по горните сметки

kristiqn1980
25.08.2017, 06:31
Може ли да опишеш и начина по който го прилагаш (изпарение в какво)

Георги Куров
25.08.2017, 13:28
Здравейте,
бих искал да обърна внимание на колегите третиращи с Мравчена киселина относно разреждането!!!
Прикачам файл със сканирана страница за разреждането на МК до желания от нас процент, с обяснения и изчисления.От него ясно се вижда че разреждането от 85% до 60% не се получава с общо приетото изчисление -към литър 85% да се добави 416 мл вода а към 582,36 мл 85% МК добавим 417,64 мл дестилирана вода което е съвсем различно!!!
В подкрепа на написаното ще добавя,че аз разреждам по този начин вече втора година и нямам никакъв проблем с подмор, умрели майки тн. като отново спазвам температурното изискване 14-25 градуса!!! При общоприетото разреждане преди винаги съм имал подмор и 2-3 случая на споминали се майки!
8881
Грешно четеш текста от книгата. Автора обяснява за теглови процент/грам/ как се разрежда, а ти даваш мерките в обем / мл/ , бъркаш и колегите.Писал съм за този проблем.

Светозар Генов
25.08.2017, 13:57
Нека да го обсъдим...на мен ми е много интересно. След като в таблицата е написано ,че 582,36 мл. 86% МК трябва да се допълни до литър с дестилирана??? От долу на таблицата като забележка пише ,че може да приемем 1 мл. вода като 1 гр. за по-лесно!
Как да го разбираме?
Кое изпускам ? Къде е уловката?

Светозар Генов
25.08.2017, 13:59
"Дадено количество МК с определена концентрация в МЛ трябва да допълним до 1000 г с дестилирана вода"

Светозар Генов
25.08.2017, 14:06
Аз ползвам вече използваните плаки от фурмитома,както и пликовете.Просто връщам обратно 10 бр. плаки и наливам 250 мл. от предварително разредената по гореописаният начн киселина.
Пак подчертавам,че като съм го правил със общоприетото разреждане : 1 л 85% Мк + 416мл. вода съм имал проблеми. От както допълвам 580 мл 85% МК +420 мл. дестилирана или обикновенна вода не съм имал проблем. Акари бадат на листата в шкафчетата за прашец както и при фурмитома. Имал съм и подмор,както и излезнала майка на прелката да бере душа при общоприетото разреждане.
Не твърдя нищо със сигурност...просто така разчитам написаното в учебника,което съм свалил от друг форум и определено ми допада дозата много повече от общоприетата!!!

Георги Куров
25.08.2017, 14:08
582.36 мл МК 86 % слагаш на ел.везна и допълваш до 1000 грама. Ако сметнеш плътността 1.19 както е посочил автора това са 693 грама, би трябвало да се долеят 307 гр/мл вода.

Светозар Генов
25.08.2017, 14:12
Аз разбирам ст-ста в таблицата като вече готово количество в милилитри което трябва да допълним до 1000 гр! А не което трябва да подлежи на допълнителни сметки.По-долу от таблицата може да го сметнеш и там да включиш платноста и ще получиш 582,36 мл.

Георги Куров
25.08.2017, 14:18
Когата вкараш МК с подръчни материали, плаки, парцали и др, не се знае какъв ще е резултата. От изпаренията умират личинките само, но ако протече киселината макар и с малка концентрация всичко живо отдолу умира.

Светозар Генов
25.08.2017, 14:19
86г МК / 1000г разтвор=60 г/ Х

Х=100*60/86=69,76744

69,76744/1,198 ПЛЪТНОСТ= 582,36 МЛ.

Георги Куров
25.08.2017, 14:21
1000 гр ??? Как да ти го обясня по-просто.

Светозар Генов
25.08.2017, 14:21
Когата вкараш МК с подръчни материали, плаки, парцали и др, не се знае какъв ще е резултата. От изпаренията умират личинките само, но ако протече киселината макар и с малка концентрация всичко живо отдолу умира.

Нали разискваме разреждането.Нека него да определим защото е много важно да стигнем до истината!!!

Светозар Генов
25.08.2017, 14:24
1000 гр ??? Как да ти го обясня по-просто.

Да ..да допълним 582,36 до 1000 гр. От долу пише ,че може да прием един милилитър вода за 1 грам!!!

Светозар Генов
25.08.2017, 14:26
А по начина с плаките на фурмитом няма никакъв вариант да протече от тях защото те едвам го попиват това количество даже винаги остават малки сухи участъци по тях...камо ли да протече!

Светозар Генов
25.08.2017, 14:38
582.36 мл МК 86 % слагаш на ел.везна и допълваш до 1000 грама. Ако сметнеш плътността 1.19 както е посочил автора това са 693 грама, би трябвало да се долеят 307 гр/мл вода.

То за това делиш тези 693 гр. на 1,19....за да я уеднаквиш с водата! Така го разбирам.

Светозар Генов
25.08.2017, 14:40
Моля и по-компетентни колеги да вземат участие защото въпросът е важен...така може да спасим много пчели от излишни натравяния!!! В единия случай дозата е почти двойна, а това е общоприетия начин за разреждане !!!!!

Георги Куров
25.08.2017, 20:38
Моля и по-компетентни колеги да вземат участие защото въпросът е важен...така може да спасим много пчели от излишни натравяния!!! В единия случай дозата е почти двойна, а това е общоприетия начин за разреждане !!!!!

За да не стават натравяния трябва да знаеш каква МК си закупил. Продавачът на МК трябва да ти предостави сертификат, качил съм сертификата за МК която съм закупил тази година, за собствени нужди. След като не можеш да разбереш описания метод в книгата и не приемаш моето обяснение,вземи 1 буркан мед и отиди при учител по химия. Тази материя се преподава в 7-8 клас в средното училище. А най-добре си купувай Формитом от ветеринарна аптека, след като си решил да третираш с МК.

Cvetomir
26.08.2017, 08:52
Трета година третирам , като разреждам 1лт.80%МК с 416мл. дестилирана вода . Слагам по около 2,5мл. на междурамие с пчели или на 10 рамков ДБ 25мл. при по-слабите кошери намалям количеството . Имал съм проблеми със слаби семейства и стари майки(3-4 за трите години) . Другите фактори с които се съобразявам са външната температура (дебна август месец два дни с максимална температура 25-27 градуса и третирам) , кошера дали е с мрежесто дъно или е от старите -изцяло затворен (тук също малко намалям) а слабите и проблемни кошери подминавам . Тази година третирах на 22.08 ,като видимо пчелите са доста по-слабо опаразитени от предни години , такъв е и резултата на контролните листи -има с по два-три акара и такива с 10-15 .
Като за изпарител на киселината съм използвал капачка с памук , плат , дамска превръзка и контеинерите за изпарение на МК без да съм забелязал разлика .

srg
26.08.2017, 10:27
И моите наблюдения са че опаразитеността е слаба тази година. Дано нещо не ни подведе.

Nik_m
26.08.2017, 11:36
И моите наблюдения са че опаразитеността е слаба тази година. Дано нещо не ни подведе.
Същото положение, разпечатвах търтеево пило където видях при зазимяването и не видях акари. При третирането по 10 акара което е нищо. ОК ноемви ще доубие каквото е останало. Мисля след 15 дена да направя контрола, но ще видя какво ще измисля до тогава.

Валентин.
26.08.2017, 14:13
На мен пък ми изчезна майка на кошер който сложих плака Фурмитом. И на него видях 2 търтея да се разхождат с кърлеж на г...зовете, седмица след третирането. Кошерите дето третирах с мравчената на Вечните пчели, нямам проблеми. Каква им е концентрацията, немам представа.