PDA

Виж пълната версия : Пренасяне на личинки във восъчни чашки - производство на маточници



n_markov
05.04.2016, 20:42
Колеги имам няколко въпроса относно производството на маточниците
След като се направят маточните чашки от восък трябва ли да се поставят в семейството за да ги полират? (естествено монтирани на рамка)
По какъв начин става "захранването" с мед? Какво трябва да се прави. Капва се мед в чашката или ? Трябва ли да се разреди с вода както с млечицето?
Благодаря на отзовали те се !!!

boris
05.04.2016, 20:58
Колега, има една книга на Жил Фер, дръпни я от темата за книгите. Там има и други полезни неща за производство на майки .

n_markov
05.04.2016, 21:15
Купих си книга, но в нея никъде не пише за захранване с мед. Най добре ше е някои колега практикуващ този метод да сподели тънкости

Mateev
07.04.2016, 15:29
......След като се направят маточните чашки от восък трябва ли да се поставят в семейството за да ги полират? (естествено монтирани на рамка).....

Новите маточни чашки ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се слагат за полиране. Трябва да престоят в кошера поне няколко часа, преди в тях да се прехвърли 12-часова ларва.

Предварително трябва да си разпишеш графика за производство на маточници с точност не един, а половин или дори 1/3 ден. Трябва да отчиташ работата, която ще се върши сутрин и работата, която ще се върши след обяд и вечерта. Полирането трябва да се извършва от сутринта за след обяд или за вечерта или още по-добре от вечерта за следващата сутрин.

Този график с точност 1/3 ден е важен и за други операции по майкопроизводството. Например кошер с елитна майка се отваря за вземане на ларви или рано сутринта или в късната вечер. Целта е търтеите да не напускат кошера, защото това може да доведе до близкородствено оплождане (инбридинг), който е вреден от гледна точка на количеството полови алели в оплождащите се нови майки.

petrov_
07.04.2016, 16:53
И аз съм чувал за метода с мед но никъде не можах да намеря информация как се прави точно.

delta.e
08.04.2016, 17:41
И аз съм чувал за метода с мед но никъде не можах да намеря информация как се прави точно.

Описано е какво се слага във восъчните чашки , а самото семейство се подхранва с мед .

milen757
09.04.2016, 12:59
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=161&page=16
Мнение #152