PDA

Виж пълната версия : Отводки



Cecitotham1
22.03.2016, 18:42
Колеги,кое е най-подходящото време за отводки и как ги правите точно.
Благодаря предварително :)

jordanov
22.03.2016, 20:03
Младеж, дотук си с 10 мнения и си започнал 7 нови теми. По всички тях е писано подробно през годините във форума. Ако не ти се чете, вземи се спри с пускането на нови теми и си направи една отделна тема в раздел "Начинаещи", например "пчелите на Cecitotham1" и си питай там. Ако на никой не му се отговаря, обещавам ти когато имам време да бъда активен. Айде умната и успех ти желая.

Cecitotham1
22.03.2016, 21:27
Младеж, дотук си с 10 мнения и си започнал 7 нови теми. По всички тях е писано подробно през годините във форума. Ако не ти се чете, вземи се спри с пускането на нови теми и си направи една отделна тема в раздел "Начинаещи", например "пчелите на Cecitotham1" и си питай там. Ако на никой не му се отговаря, обещавам ти когато имам време да бъда активен. Айде умната и успех ти желая.

Благодаря за съвета, найстина много се запалих и от часове не съм спирал да чета, излизат все по-интересни теми.

kuline
22.03.2016, 21:34
Благодаря за съвета, найстина много се запалих и от часове не съм спирал да чета, излизат все по-интересни теми.

Те, нещата ще стават и по-интересни, стига да не ти омръзне да четеш. Ще трябва и труд, и се опасявам, че тогава е възможно да настъпи критичния момент - да ти мине мерака.

Георги 1974
22.03.2016, 21:42
Благодаря за съвета, найстина много се запалих и от часове не съм спирал да чета, излизат все по-интересни теми.

Не го приемай като критика но отвори тема ленти супер стрип с активна съставка кумофос какво прочете не знам но много ме учуди че после в новооткритата ти тема медосбор написа това цитирам те:

Здравейте колеги!
Вчера поставих ленти Super Strips и бих искал да ви попитам ако ги задържа по-дълго време ще се отрази ли на качеството на меда.
Извинявам се за малко глупавия въпрос но искам...

Много те моля ако не ти е проблем да споделиш защо пренебрегна мненията на колеги с много авторитет които се изразяват негативно за тази съставка.

Георги 1974
22.03.2016, 21:44
Просто от любопитство не е критика всеки сам определя как да гледа пчелите си.

Бандит
22.03.2016, 22:10
Моя съвет е следния : да прочетеш темата
ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=815&page=28)
и намери някой пчелар покрай теб , че само с четене ще ти стане каша , а той ще ти обясни нагледно и ще можеш да си задаваш въпросите.

Може да си купиш и Библията за пчеларите - Календарния справочник на Л. Радоев.

Успех

Cecitotham1
23.03.2016, 20:03
Здравейте!
Имам пчелар около себе си,но съм от малкко село, та пчеларя който ме обучава е възрастен и изобщо не е навлязъл в новите технологи.Практикува си технологии от преди 30-40 годдини и искам да се усъвършенствам чета сам и доста клипове гледам и доста практикувам сам, щеше да е много хубаво някой да ми показва ноо..
А относно лентите имаше и лоши отзиви и добри отзиви а лошите бяха на пчелари използвали ги преди 3-4 год.
А ме е страх да третирам с друго без да ми е показал някой как точно става.
Извинявам се за многото теми.
Благодаря!

Cecitotham1
23.03.2016, 20:05
А относно лентите попитах дали влиаят на меда е защото при нас рапицата е цъфнала на 10-20 % и се чудя кога да слагам магазините и да махна лентите.

kuline
23.03.2016, 20:18
А относно лентите попитах дали влиаят на меда е защото при нас рапицата е цъфнала на 10-20 % и се чудя кога да слагам магазините и да махна лентите.

Човече, отново не си прочел и задаваш въпроси. Прочети, помисли и тогава задай въпрос. Що касае магазините, то до преди дни отново се разисква този въпрос, който бе зададен от друг. Има много стари теми, касаещи точно тази манипулация - кога, как и защо. Горе в дясно, има поле за писане, а до него бутон "search" - търсене. Успех!

Бандит
23.03.2016, 20:21
А относно лентите попитах дали влиаят на меда е защото при нас рапицата е цъфнала на 10-20 % и се чудя кога да слагам магазините и да махна лентите.

от кой регион си колега ?

kuline
23.03.2016, 20:52
От мен да мине, ще те улесня малко.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2276&highlight=%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0% BD%D0%B8

и още http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=54
Останалото обаче от теб.

Cecitotham1
23.03.2016, 21:07
Не задавам въпрос,просто казвам!

Георги 1974
23.03.2016, 21:25
А относно лентите попитах дали влиаят на меда е защото при нас рапицата е цъфнала на 10-20 % и се чудя кога да слагам магазините и да махна лентите.

Не знам за кумофоса не съм го ползвал и не съм чел инструкците за него но щом Scutellator казва Определено не искате остатъци от този химикал във восъка. Значи трябва да имаш едно наум восъчните пити са нещо като черния дроб на един организъм заради това старите се претопяват и се слагат нови (е и заради стесняването на килийките защото почват да се раждат пчели -мравинци)

Ти си ги сложил на 11.03.2016 а днес е 23.03.2016г. тоест те са били 12 дни (мислиш ли че е достатъчно 12 дни да свършат работа за вароатозата).Аз не знам не съм чел инсрукцията колко дни да стоят в кошера и нямам желание да я чета защото не мисля да го ползвам този препарат.

Но те поздравявам за усърдието което проявяваш и за отговора ти (с него изразяваш добро възпитание и уважение -което за съжаление днес е рядко срещано явление в България с изключение на форума все пак тук са хора отглеждащи пчели - занимание изискващо малко повече интелект)

Cecitotham1
24.03.2016, 12:30
По -добре няколко дни да седят и да има минимален ефект отколкото да ги няма!

И искаш да кажеш че нямам нужния интелект за отглеждане на пчели ли илии съм разбрал погрешно.

Cecitotham1
24.03.2016, 12:35
[QUOTE=Cecitotham1;90884]По -добре няколко дни да седят и да има минимален ефект отколкото да ги няма!

И искаш да кажеш че нямам нужния интелект за отглеждане на пчели ли илии съм разбрал погрешно.[/QU

Ловешко

Георги 1974
24.03.2016, 14:40
[QUOTE=Cecitotham1;90884]По -добре няколко дни да седят и да има минимален ефект отколкото да ги няма!

И искаш да кажеш че нямам нужния интелект за отглеждане на пчели ли илии съм разбрал погрешно.[/QU

Ловешко


Много се извинявам ако съм те обидил (взимам си забележка) не си ме разбрал правилно не съм казал че нямаш интелект за пчели.
Мисълта ми бе че когато се слагат ленти те обикновено седят в кошера например Варостоп - 42дни сега погледнах в нета за супер стрип е 35 дни .
Лентите действат контактно тоест не действат на кърлежите в запечатаното пило като стоят само 12 дни не можеш да повлиаеш на кърлежите в тях.
Човека който ти цитирах Scutellator е измислил рецепта с оксалова к-на
Рецептата на scutellator
35 гр. ОК
900мл вода
100гр захар.
Концентрацията на ОК е достатъчно висока за да има ефект върху акарите, а захарния сироп е достатъчно слаб за да не привлича пчелите и по този начин да им причини стомашни проблеми. Ако разтвора съдържаше само вода и ОК , при изпарението на водата, концентрацията на ОК в кошера би се увеличила (с нея и страничните ефекти) , захарта се използва за да държи Ph-то под контрол.
Разтвора може да се използва по всяко време на годината, дори при всеки преглед . 2-3 впръсквания на семейство с пулверизатор върху плодника са достатъчни. Използва се по преценка на пчеларя, когато се сметне за необходимо.
Направения разтвор трябва да се използва в рамките на 1 седмица.
50 мл на семейство. 2-3 впръсквания не са достатъчни.
Има и други рецепти за пролетно третиране на пчелите многократно е коментирано във форума с препарати(и други начини) въпроса който зададе в темата медосбор е коментиран многократно в много много постове като всеки си вади сам някакви изводи и не може да ти се отговори в един пост.

Още веднъж се извинявам ако съм те засегнал но форума има много функции и една от тях е взаимопомощ (понякога в нея има елемент от критика) иначе няма как да се изяснят нещата макар че понякога се замаглявът.
Дано си ме разбрал правилно но при борбата с Вароатозата - борба за минимален ефект не е удачна, пример за това има много. Искрено ти желая бързо и успешно навлизане в пчеларството. Успех.

Камен Крумов
24.03.2016, 16:03
[QUOTE=Cecitotham1;90885]Човека който ти цитирах Scutellator е измислил рецепта с оксалова к-на
Рецептата на scutellator
35 гр. ОК
900мл вода
100гр захар.
. Всички сме благодарни на Scutellator за тази рецепта, известна във форума, като "рецептата на Scutellator", но не я е измислил той. Дони я публикува пръв: ;) http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2&p=16003&viewfull=1#post16003

Cecitotham1
24.03.2016, 17:10
Благодаря колега за полезните съвети.
Успех.