PDA

Виж пълната версия : Нов пчелин - подреждане



Cvetomir
22.03.2016, 17:53
Здравейте !
Започвам заграждането на едно място в близост до Нова Загора за изграждането на нов пчелин . Мястото е около 2 декара и се чудя кое как да наредя вътре . Местоположението му е на ръба на регулацията на селото (в нивите) .От югозапад е селото и що годе е завет но северната е открита и трябва да се мисли някаква защита от вятъра . Дайте съвети за дръвчета , растителност и разположението на всичко вътре , къде да е сянката за кошерите . Мога да отделям малко време за растителността но трябва да е между другото. тук съм нахвърлил един план но търпи всякакви промени (освен пътя)
6377 .

Бандит
22.03.2016, 18:11
добре на мястото на тия малини , защо не сложиш акация , а на мястото с растения до 1 метър малини с жасмин :) .Успех.

Недялко Атанасов
22.03.2016, 20:44
Дай снимки на навеса,останалото са подробности:bigsmile:

kuline
22.03.2016, 21:04
По спомен, на времето в училище ни учеха, че слънцето изгрява от изток и залязва на запад. Ти как мислиш, къде е удачно да бъдат дърветата, така че да изпълняват своята функция лятно време - сянка? Това за мястото на дърветата, но друг е въпроса какви да са те? Не е за предпочитане плодни дръвчета, защото е необходимо да се третират с препарати, да се кастрят и т.н. А и плодовете като започнат да презряват и да падат върху кошерите - сещай се как ще се чувстват пчелите. За предпочитане е бързо растящи видове, примерно акация.
Що се отнася до северните ветрове, то има храстовидна растителност, която ще ти е от полза.

Cvetomir
22.03.2016, 21:38
Дай снимки на навеса,останалото са подробности:bigsmile:
Черната дупка със столовете е по-важното от навеса :bigsmile: .

По спомен, на времето в училище ни учеха, че слънцето изгрява от изток и залязва на запад
Тоя урок съм го пропуснал а зимата е добре сутрин да те напече слънцето , точно удачната растителност ме интересува . Плодни дръвчета дори и да има със сигурност няма да са над кошерите .

kuline
22.03.2016, 21:50
а зимата е добре сутрин да те напече слънцето

Учил сии. :bigsmile: Имах в предвид и в югозападната част, да има дървета. Следобедното слънце през лятото е доста силно.

П.С. Сутришното слънце е полезно и лятото. Жалко, че колегата се прави на сърдит, а той най-добре знае, все пак Соларис е.

iliew
22.03.2016, 22:20
А навесът неможе ли да е от север, за да спира вятъра?

borislav aleksandrov
23.03.2016, 00:23
Ако мястото беше мое:
1 вариант:
Бих посадил Акация покрай оградата - стават чудесни колчета за мрежа след време и Топола. Между кошерите в никакъв случай плодни дръвчета. По скоро - Албиция, Софора японска, Липа, Еводия, Клен, Гледичия. За вятъра - Жив плет, Аморфа, Маргарит бял, Леспедеца - медоносни храсти. Минимални грижи за всичко.

2 Вариант - които ми допада повече
отвътре навън - малини, драка, хинап, жив плет, завършвам с Акация и Топола (от външната страна на мрежата) и както се казва ако на някой му стиска може да пробва да мине през това. :) иначе се получава добра защита от вятър, медоноси, възможност за допълнителен източник на доход. За дървета вътре между кошерите - някое от горните

спартак
23.03.2016, 18:30
А по земята до кошерите и около тях слагай маточина . При мен за един , два сезона превзе всякаква трева и е приятно когато вървиш по нея, отделя се приятен лимонов аромат. Мажа си ръцете с нея при работа с пчелите. Китка от маточина е идеална на вместо четка и т.н.
Аз бих засадил и лешници , на пролет ще са от полза за пчелните семейства.

delta.e
23.03.2016, 19:28
Учил сии. :bigsmile: Имах в предвид и в югозападната част, да има дървета. Следобедното слънце през лятото е доста силно.

П.С. Сутришното слънце е полезно и лятото. Жалко, че колегата се прави на сърдит, а той най-добре знае, все пак Соларис е.

Слънчо , не се сърди . За мен , той е най -големият спец във форума. Другите колеги , да ме извинят , включая и модераторите .

Камен Крумов
23.03.2016, 19:30
Тоя урок съм го пропуснал а зимата е добре сутрин да те напече слънцето , точно удачната растителност ме интересува . Учудвам се, че никой не споменава Пауловнията, а аз съм толкова доволен от нея. Още първата година през август ще имаш сянка на кошерите (при сериозно поливане достигат до 3 метра). На следващата година всички дръвчета се изрязват през пролетта до земята и от поникналите издънки се оставя една, която до края на сезона е вече 4-5 метра и си прави сериозна светла сянка. На третата година се оставя да развие корона над четвъртия метър височина. Така кошерите хем са на светло, хем са на сянка. На четвъртата година започва цъфтежа ( 10-15 април). Садят се на 3 метра едно от друго, а редовете според кошерите. Успех!

Бандит
23.03.2016, 19:43
Учудвам се, че никой не споменава Пауловнията, а аз съм толкова доволен от нея. Още първата година през август ще имаш сянка на кошерите (при сериозно поливане достигат до 3 метра. На следващата година всички дръвчета се изрязват през пролетта до земята и от поникналите издънки се оставя една, която до края на сезона е вече 4-5 метра и си прави сериозна светла сянка. На третата година се оставя да развие корона над четвъртия метър височина. Така кошерите хем са на светло, хем са на сянка. На четвъртата година започва цъфтежа ( 10-15 април). Садят се на 3 метра едно от друго, а редовете според кошерите. Успех!

.Добър медонос е ..
колега не искам да се заяждам , ама само с пауловния не става , както са каза ли хората 3 дена ахо иху , после тихо

Така да го направи , че да има застъпване .

Гогол
23.03.2016, 20:55
[QUOTE=Cvetomir;90751 :bigsmile: .

Тоя урок съм го пропуснал а зимата е добре сутрин да те напече слънцето , точно удачната растителност ме интересува . Плодни дръвчета дори и да има със сигурност няма да са над кошерите .[/QUOTE]
Щом този урок си пропуснал /а той е А–то / ,значи и много други си пропуснал. Цветомире, твоята отива към ''хем боли ,хем сърби '' .Искаш да ти се помогне ,а проявяваш неуважение към предложенията и препоръките на колегите .Това се нарича неблагодарност.Бих те оставил в небитието да си трошиш главата 5–10 години и да търсиш правилното решение .Впрочем, не си само ти ,много са , за твое успокоение !!!!:laughing::laughing::laughing:;).Това не е провокативно,просто вземи се в ръце и се вслушай /прочети и разтълкувай /предложенията на колегите .Отсей това което не е удачно за твоя пчелин и приложи това което ще ти е от полза т.е. за пчелите. Успех в устройването на пчелина .

Cvetomir
23.03.2016, 21:00
Радвам се ,че се включвате . Има доста добри предложения за мен които от които със сигурност ще се възползвам . Почти всички споменати дървета са в списъка и е въпрос на време да ги набавя и засадя . Мрежата и коловете сега а след това всичко ще подреждаме.

Cvetomir
23.03.2016, 21:05
Щом този урок си пропуснал /а той е А–то / ,значи и много други си пропуснал. Цветомире, твоята отива към ''хем боли ,хем сърби '' .Искаш да ти се помогне ,а проявяваш неуважение към предложенията и препоръките на колегите .Това се нарича неблагодарност.Бих те оставил в небитието да си трошиш главата 5–10 години и да търсиш правилното решение .Впрочем, не си само ти ,много са , за твое успокоение !!!!:laughing::laughing::laughing:;).Това не е провокативно,просто вземи се в ръце и се вслушай /прочети и разтълкувай /предложенията на колегите .Отсей това което не е удачно за твоя пчелин и приложи това което ще ти е от полза т.е. за пчелите. Успех в устройването на пчелина .

Това си го написал до като съм писал и не знам дали да отговоря...

Камен Крумов
24.03.2016, 11:01
.Добър медонос е ..
колега не искам да се заяждам , ама само с пауловния не става , както са каза ли хората 3 дена ахо иху , после тихо

Така да го направи , че да има застъпване . Тук става въпрос за сянка. Не вярвам да разчиташ на растенията, които са в двора ти, да ти донесат добиви;) Ако някой гони застъпване има друга тема за платформи и ремаркета.
P.S: Неписано правило е, че в пчелина не трябва да има плодни дървета по разбираеми причини.

Бандит
24.03.2016, 15:34
Тук става въпрос за сянка. Не вярвам да разчиташ на растенията, които са в двора ти, да ти донесат добиви;) Ако някой гони застъпване има друга тема за платформи и ремаркета.
P.S: Неписано правило е, че в пчелина не трябва да има плодни дървета по разбираеми причини.

Мога да разчитам само ако имам хиляди декари ;) но си е плюс да гледаш че ги посещават .

kalpak
25.03.2016, 13:51
На какво разстояние може да се направи пчелин от 120 кошера от регулацията на селото.

borislav aleksandrov
25.03.2016, 19:04
На схемата която е дал Cvetomir има само от едната страна малини - ако примерно се обгради от 4 страни място с малини, жив плет, драка (които дадох и за пример) е възможно и да извади някакви минимални количества мед (тук не става въпрос за тонове, а по-скоро някоя друга тенекия но чист малинов мед примерно). Това са високо медоносни растения. Но дори и да не вади мед са добра поддържаща паша.
Като пример мога да посоча живия плет - моя пчелин е обграден от 3 страни от жив плет (широчина 2-3 метра) дълъг цъфтеж до късно на есен - пчелите буквално го превръщат в "жив" също както и с калдъръмчето за прашец.
Белия маргарит от 1 дка средно дава 30-50 кг мед е при колегата едва ли ще е 1 дка ако го използва но няма и да е никак малко ако обгради отвсякъде мястото и с него например. Малините също не са за подценяване като медонос със свойте 25 мг нектар на цвят ....

Гогол
25.03.2016, 22:53
На схемата която е дал Cvetomir има само от едната страна малини - ако примерно се обгради от 4 страни място с малини, жив плет, драка (които дадох и за пример) е възможно и да извади някакви минимални количества мед (тук не става въпрос за тонове, а по-скоро някоя друга тенекия но чист малинов мед примерно). Това са високо медоносни растения. Но дори и да не вади мед са добра поддържаща паша.
Като пример мога да посоча живия плет - моя пчелин е обграден от 3 страни от жив плет (широчина 2-3 метра) дълъг цъфтеж до късно на есен - пчелите буквално го превръщат в "жив" също както и с калдъръмчето за прашец.
Белия маргарит от 1 дка средно дава 30-50 кг мед е при колегата едва ли ще е 1 дка ако го използва но няма и да е никак малко ако обгради отвсякъде мястото и с него например. Малините също не са за подценяване като медонос със свойте 25 мг нектар на цвят ....
Просто е невъзможно ДА ВАДИ МЕД . За защита от ветровете –ДА .Не панирайте момчето .От където са ветровете –там са постройките–височина 2.50–3.00 м.Всичко друго е фантазия на собственика .При мен –жив плет 25–30 м.,широчина 4–5 м.,поддържаща паша,мед –не .Изкорених го и построих базата си на тази страна –север–североизток .От там идваха бедствията ми .От север–северозапад ме пазят комшиита –отчитам им се на всяко центрофугиране с по 4–5 буркана мед.Съответно и мрежа висока 3.50 м.Така че,постройките да са от страната от която духа най –много.Всичко друго е импровизация на умствения багаж. Успех!

borislav aleksandrov
25.03.2016, 23:37
Просто е невъзможно ДА ВАДИ МЕД . За защита от ветровете –ДА .Не панирайте момчето .От където са ветровете –там са постройките–височина 2.50–3.00 м.Всичко друго е фантазия на собственика .При мен –жив плет 25–30 м.,широчина 4–5 м.,поддържаща паша,мед –не .Изкорених го и построих базата си на тази страна –север–североизток .От там идваха бедствията ми .От север–северозапад ме пазят комшиита –отчитам им се на всяко центрофугиране с по 4–5 буркана мед.Съответно и мрежа висока 3.50 м.Така че,постройките да са от страната от която духа най –много.Всичко друго е импровизация на умствения багаж. Успех!

Може би истината е някъде по средата, както и всеки, е прав за себе си.... не само, че не го изкоренявам, а се радвам, че завзема съседни изоставени дворове... то и 100 кг/мед са фантазия за едни и реалност за други... или доход от 300-500 лв. от пчелно семейство ....

Bobi-M9598
26.03.2016, 07:58
Здравейте,

За мен, първото което трябва, е да решиш колко кошера ще разположиш. От там нататък всичко останало. Всички знаем, че не трябва да има струпване на много кошери. В селото колко са? Каква е пашата? Смяташ ли за в бъдеще да се занимаваш с подвижно? За мен това са въпросите на които трябва да си отговориш.
Ако гледаш по-малко кошери, има възможност, и за плодни дръвчета (за семейството).

Поздрави, и успех в начинанието. Г. Георгиев

Ангел Йосифов
27.03.2016, 08:37
Здравейте !
Започвам заграждането на едно място в близост до Нова Загора за изграждането на нов пчелин . Мястото е около 2 декара и се чудя кое как да наредя вътре . Местоположението му е на ръба на регулацията на селото (в нивите) .От югозапад е селото и що годе е завет но северната е открита и трябва да се мисли някаква защита от вятъра . Дайте съвети за дръвчета , растителност и разположението на всичко вътре , къде да е сянката за кошерите . Мога да отделям малко време за растителността но трябва да е между другото. тук съм нахвърлил един план но търпи всякакви промени (освен пътя) .

Поогледай се наоколо да разбереш какво,кога цъфти и засаждай такива медоноси,които да цъфтят,когато раьона не предлага цъфтяща растителност.Демек да осигуриш цъфтящ конвейр.Най-лесно се маниполира(контролира) цъфтежа на тревните медоноси,като-детелина,фацелия,люцерна и др.Не бих се спрял на пауловнията,защото цъфти през първата половина на пролетта,когато природата предлага изобилие от цъфтяща растителност.Паоловнията бих заменил със софора или еводия.И изобщо бих се съсредоточил в късните медоноси,цъфтящи през втората половина на лятото....

Cvetomir
28.03.2016, 08:18
Със сигурност не съм мислил да вадя мед от два декара място . Целта на въпросите ми беше конкретната растителност (храсти и дървета ) , като храстите са за живия плет а дърветата за сянка . Единственото нещо което гледам е възможно повече да са с ранен(пролетен) и късен (есенен) прашец . Ветровете също ме притесняват и това е нещото което може да ме изненада . Пчели имаме в това село от повече от десет години и що годе съм запознат с пашата .
Събота и неделя сложихме коловете и мрежата и от нива се превърна в двор . Вече има и малко дръвчета - по две лешник и албиция и една акация , другата седмица още десет и така . Бяхте ми полезни с мненията си ! Темата за мен си свърши работата и ако модераторите преценят могат да я изтрият , ако пък решат , че за други би била полезна да остане .
6397
6398
6399

Камен Крумов
28.03.2016, 22:22
На човека му трябва сянка и завет, а всички го затрупват с предложения за медоноси. Медоносната растителност в един двор не стига за един кошер, та камо ли за цял пчелин.

valaz
29.03.2016, 09:01
Широколистните дървета, разположени зад кошерите на разумни разстояния едно от друго, трябва да засенчват кошерите през лятото, когато слънцето е високо и силно. През зимата, листата окапват и кошерите ще са максимално огрени от слънцето, което ще е ниско и ще ги грее отпред.

ch.atanasov
29.03.2016, 09:36
Като гледам снимките ще стане хубав пчелин.При разположението му обаче едва ли проблема е -сянка и завет.Най-добре ограждане с маскировачна мрежа и зелен цвят на кошерите.В переспектива бързо растящ жив плет от всички страни.Също така молебен -да не вали от 25 юли ,до 15 август. :bigsmile: Дано не изчезне мрежата още преди поставянето на кошерите.:(

Cvetomir
29.03.2016, 10:38
За мрежата и аз имах притеснения но така реших , не ми се гледа бодлива тел . Коловете даже съм им оставил няколко тестови да вида дали някой ще се реши да пипне 70 кила е единия и ни се такова таковата докато ги пренесем . Последната къща е точно от където съм снимал 20-30 метра колкото е и черния път , предполагам за това си писал за валежите . За криене трудна работа по-скоро ще мисля за някаква охрана или застраховка за мое успокоение , а и е населено все пак за да се стигне до там трябва да се мине през къщи и т.н. което доста ще ги затрудни . Далеч съм от мисълта , че нещо може да се предпази ако някой е решил да краде но предпазвам до колкото мога и гледам да ми е кеф , като ида там .

Искрен Мутафов
01.04.2016, 05:29
...На човека му трябва сянка и завет...


Да, така е - на човека(пчеларя) му трябва сянка, а дали и на пчелите им трябва, докато за завета, защита от ветрове си е повече от препоръчително, особенно за пчелите...

kando
04.04.2016, 13:05
Taka, като гледам този двор на снимките, без сянка ще е тегава работа - виждал съм в големи жеги и пило да изхвърлят. Та конкретно за сянка силно препоръчвам пауловнията - това дърво ..... е най- невероятното дърво, което съм виждал, сеща ме за онази приказка, мисля че "Джак и бобеното зърно" се казваше.

changov
29.08.2016, 07:34
Колеги, като стана дума за жив плет и влечащи растения се сетих за повета, не го обичам особено, но е късен медонос и става добра ограда от него, особено в комбинация с акация.

solaris60
29.08.2016, 09:50
Taka, като гледам този двор на снимките, без сянка ще е тегава работа - виждал съм в големи жеги и пило да изхвърлят. Та конкретно за сянка силно препоръчвам пауловнията - това дърво ..... е най- невероятното дърво, което съм виждал, сеща ме за онази приказка, мисля че "Джак и бобеното зърно" се казваше.

За пчелин е много добра. Висока става и няма да ти пречи на работата, обилна сянка и медонос. Аз я имам в пчелина и завзема половината пчелин, добавени и другите овощия пчелите няма от къде да минат.

inio33
29.08.2016, 23:21
За такова място мечтая за пчелин но го нямам,а вие му намирате кусури.

дядо борю
20.09.2016, 12:54
Колеги, като стана дума за жив плет и влечащи растения се сетих за повета, не го обичам особено, но е късен медонос и става добра ограда от него, особено в комбинация с акация.

По добро от повета е полигонум,при мен цъфти вече два месеца и ще цъфти до първата слана,само,че е много агресивен и оплита всичко;трябва всяка година да се реже доста силно.

Ангел Йосифов
29.09.2016, 17:13
Ето го полигонума

demonj
30.09.2016, 20:00
За мрежата и аз имах притеснения но така реших , не ми се гледа бодлива тел . Коловете даже съм им оставил няколко тестови да вида дали някой ще се реши да пипне 70 кила е единия и ни се такова таковата докато ги пренесем . Последната къща е точно от където съм снимал 20-30 метра колкото е и черния път , предполагам за това си писал за валежите . За криене трудна работа по-скоро ще мисля за някаква охрана или застраховка за мое успокоение , а и е населено все пак за да се стигне до там трябва да се мине през къщи и т.н. което доста ще ги затрудни . Далеч съм от мисълта , че нещо може да се предпази ако някой е решил да краде но предпазвам до колкото мога и гледам да ми е кеф , като ида там .
Колега на твое място бих се замислил по скоро за охраната на пчелина отколкото за медоносна растителност,вземиси 3-4 фалшиви камери(има ги за по 7-8лв.) и ги разположи по оградите,сложи и някаква тъбела със лепенка че обекта се охранява от сот,аз така направих в един мой имот където влизаха на няколко пъти крадци,оттогава никой не е влизал!

freddie46
04.12.2016, 11:21
А бе твоето решение е добро , но решат ли да пипат нищо не ги стряска!Нито табели нито камери.Дано и в бъдеще продължава така.
Късмет!

alekks
01.01.2017, 15:25
Здравейте колеги
Честита Нова година , живи и здрави да сте https://www.pushalka.com/forum/images/smilies/icon/smile.gif

Имам един въпрос, съседа си продаде мястото до мен което е , и сега дойдоха едни и направиха фотоволтаици.
Въпроса ми е това проблем ли е за пчелина ми и най-вече за пчеличките - вреди някакви за тях и т.н.

freddie46
01.01.2017, 16:04
Колега alekks , Честита нова година и на теб!
Колкото до твоят въпрос мисля че фотоволтаиците няма да вредат на пчеличките.Работата ми е такава че много пътувам и където видя пчелин се оглеждам какво има около него.Виждал съм на 3-4места пчелини в непосредствена близост да фотоволтаици.Смятъм че колегите щом ги държат там няма никаква опастност за пчелите.

Profi
01.01.2017, 16:19
Здравей, ЧНГ
фотоволтаиците поглъщат електромагнитните лъчения , включително и вредните ,би трябвало пчелите да се развиват по добре
наблюдавай ги и ни пиши за резултата ,разбира се ако имаш контролни кошери на друго място,
от лични наблюдения ,тревата расте по бързо и е по буйна под фотоволтаика.

Трендафил Дончев
01.01.2017, 17:12
Здравей, ЧНГ
фотоволтаиците поглъщат електромагнитните лъчения , включително и вредните ,би трябвало пчелите да се развиват по добре
наблюдавай ги и ни пиши за резултата ,разбира се ако имаш контролни кошери на друго място,
от лични наблюдения ,тревата расте по бързо и е по буйна под фотоволтаика.

Това е не защото фотоволтаика поглъща нещо, а защото пази сянка и има повече влага под него.

Бърз
07.08.2017, 19:38
Преключих сезона, малко поуспокоих, започнал приготвяне за своя обичан КАС-81... а в събота ми сутринта сервират - "Махай до трите седмици пчели на другото място". )) Добре ми майка наумила, докато бил малък - "Приготвяй каруцата през зима, а сани - през лятото" (иначе сега би мислил, на колко тя е възрастна )) ) С една дума, от февруари имам разрешително от горски фонд, за пчелин - просека 4х70 метра в акация/ липовата гората. (фото на пролет, за сега не говорим...)
http://s013.radikal.ru/i322/1708/72/e8b4c9614286.jpg (http://www.radikal.ru)
От утре започвам )) - http://s008.radikal.ru/i306/1708/c4/2527b17a9521.jpg

Бърз
08.08.2017, 16:56
Ден първи...
http://s04.radikal.ru/i177/1708/20/408c7f57c278.jpg (http://www.radikal.ru)
Цял ден нито мухи, нито комарите, само в небето въртят пчелояди )). Още нямал опит общуване с тях... Изчистване и формирането, отляво, на града от изсечени храсталаци (отдясно започва дере). Сухо, пясък. До обяд много приятно за работат - разкъсана сянка при пълното безветрие. Чак 14:30 излиза слънцето на поляната, обаче до слънчев удар. Гледката на фото, на юго-заход, в тази посока, мисля да гледат прелките. Ще бъда признателен, за съвети.
http://s018.radikal.ru/i525/1708/d9/5ed5a6327468.jpg (http://www.radikal.ru)

Пизо
08.08.2017, 17:33
Ден първи...
http://s04.radikal.ru/i177/1708/20/408c7f57c278.jpg (http://www.radikal.ru)
Цял ден нито мухи, нито комарите, само в небето въртят пчелояди )). Още нямал опит общуване с тях... Изчистване и формирането, отляво, на града от изсечени храсталаци (отдясно започва дере). Сухо, пясък. До обяд много приятно за работат - разкъсана сянка при пълното безветрие. Чак 14:30 излиза слънцето на поляната, обаче до слънчев удар. Гледката на фото, на юго-заход, в тази посока, мисля да гледат прелките. Ще бъда признателен, за съвети.
http://s018.radikal.ru/i525/1708/d9/5ed5a6327468.jpg (http://www.radikal.ru)
Перфектно е.Не знам колко ще разполагаш и дали целогодишно ще бъдат там.Мисля че в средата е добре,слънцето ще ги огрява по рано а и на тебе като работиш ще ти е по светло.В смисъл по напред от дърветата.

delta.e
08.08.2017, 20:07
Ден първи...
http://s04.radikal.ru/i177/1708/20/408c7f57c278.jpg (http://www.radikal.ru)
Цял ден нито мухи, нито комарите, само в небето въртят пчелояди )). Още нямал опит общуване с тях... Изчистване и формирането, отляво, на града от изсечени храсталаци (отдясно започва дере). Сухо, пясък. До обяд много приятно за работат - разкъсана сянка при пълното безветрие. Чак 14:30 излиза слънцето на поляната, обаче до слънчев удар. Гледката на фото, на юго-заход, в тази посока, мисля да гледат прелките. Ще бъда признателен, за съвети.
http://s018.radikal.ru/i525/1708/d9/5ed5a6327468.jpg (http://www.radikal.ru)

Браво , Бърз !
Шапка ти свалям .
В нашата татковина докато не се светнат по въпросът за пчелните семейства , какво работят няма да го бъде .
За администрацията трудът на пчеларя е нула .
Ние , само печелим според тях .

solaris60
08.08.2017, 20:09
Прекрасно място. Ако намалиш още малко отпред дръвчетата ще е супер. Имам предвид височината.

Бърз
09.08.2017, 17:45
Здравейте колеги.
Приключихме днеска с баща (80 годишен )) ) почистване.Както съветвали колегите- подрязаха малко клонови и прецениха за подреждане на кошери (черни стойките) по средата. Утре ще продължаваме с почистване на пътища до пчелина...
http://s002.radikal.ru/i198/1708/5d/e0f47d86b410.jpg (http://www.radikal.ru)

http://s46.radikal.ru/i111/1708/17/bc7112501007.jpg (http://www.radikal.ru)

Ангел Йосифов
09.08.2017, 18:17
Вятър!Вятърът понякога пречи,но и без него не може..!!!Мястото трябва и да диша..

Валентин.
10.08.2017, 12:46
Тая суха трева под тия дървета...поне 2 метра изолация против пожар бих оставил аз.

Бърз
10.08.2017, 18:06
Здравейте колеги.
Ако някой може да ми помогне с търсене на военен фургон, в моя регион, ще бъда много признателен. http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=351&page=10&p=25500&viewfull=1#post25500

http://s019.radikal.ru/i616/1708/f0/3b74777c0670.jpg (http://www.radikal.ru)

delta.e
12.08.2017, 21:24
Военен фургон в България ? :)
Виж тук
http://www.alo.bg/searchq/?q=фургон%20под%20наем

gogol
13.08.2017, 08:00
Нещо подобно и във Варна ~ https://www.olx.bg/ad/upotrebyavani-morski-konteyneri-promo-tseni-na-izpolzvan-konteyner-ID66dwu.html#08851900f8

Бърз
13.08.2017, 15:45
Здравейте колеги.
Днеска приключихме...
http://s61.radikal.ru/i174/1708/ba/3ba41ea3fa61.jpg (http://www.radikal.ru)

http://s019.radikal.ru/i626/1708/b0/f44a3983053e.jpg (http://www.radikal.ru)

http://s019.radikal.ru/i633/1708/df/6dfd25c678b0.jpg (http://www.radikal.ru)
Приучване к поилка - метална кофа с медени распечатки + обърната кофа с вода (на 5 литра вода - 1 кг. захар)
Успех.

Валентин.
13.08.2017, 15:52
Здравейте колеги.
Днеска приключихме...
Успех.

И от двете страни на корпусите (отпред и отзад) ли имаш отвори. С каква цел ако не е тайна.:yo:

Бърз
14.08.2017, 17:01
Здравейте колеги.

Вятър!Вятърът понякога пречи,но и без него не може..!!!Мястото трябва и да диша..
Така изглежда, кога ветровито - https://youtu.be/JspAXL1HDvk

И от двете страни на корпусите (отпред и отзад) ли имаш отвори. С каква цел ако не е тайна.:yo:
Преди малко всеки моя корпус имал вграден 2-у рамков нуклеус ("джобове"/"карманы" рус. ) затова прелките на двете страни. Идеята била взета от тук - https://youtu.be/7cVmA8dsn_M
Сега, за полеко разпечатване, сложих метални релси в корпуси и всеки моя 10 рамков корпус побира 9 пити. Много удобно за работа, с тях, исползване на този уред - http://www.legabg.com/index.php/pchelin/instrumenti/schipka-za-ramki.html
Успех.

Бърз
17.08.2017, 13:55
Здравейте колеги.
Пчелите свикнали с поиска и консумират 5-7 литра вода на денонощие. Слагам кофата с прясна и кофата с подсолена. Започнал подхранване з сироп (3. кг.захар/2 литра водата) - метал. кофата заминава за 2-та денонощия . Да не се топят, 2-3 щипки слама (не сено) отгоре. Не трябва да има хората селскостопански животни наблизо и чужди пчели/пчелини по над 500 метра. Пчелите приймачки съдят не само по прелките, но и направо на самата кофа и вътре по стените - https://youtu.be/ONnC0UUVXks

http://s008.radikal.ru/i306/1708/65/13240d08224f.jpg (http://www.radikal.ru)

http://s016.radikal.ru/i337/1708/6c/7adc995241af.jpg (http://www.radikal.ru)
Успех.

Гогол
20.08.2017, 23:26
Колега Бърз,направил си перфектен пчелин!!!Адмирации от мое име.Желая ти успех!!!

Бърз
23.08.2017, 20:38
...Бърз , когато подхранвам със сироп винаги го правя с пелин и шипки . ;)

Здравей колега.
Тази седмица приключвам з сироп и от следваща започвам с другото...
Сега:
- поне 3-4 седмици трябва да стимулираме майка за снасянето
- при това - не трябва да изработим зимни пчели от сироп
- трябва да третираме от акар, да имаме здравословна генерацията от август/септември/октомври (а сега НЕ 14-16 градуса навънка за мравчена киселина )...

В сироп КАС не слагал, ще слагам в водата, до късна есен. В тази вода, коя те най повече обичат ( проверено - на 5 литра вода/1 кг. захар). При тази концентрация, освен да пият, нищо друго не могат да направят от нея. Как мислиш, ще намерим ли ларва, коя не бъде напоена/нахранена с тази горчилка, когато пчели свикнали со своята поилка? ))
(*става дума за цялото сезонно системно напояване/профилактично третиране/стимулиране)
Ще бъда признателен за мнения по тази тема.
Успех.

Илиев
23.08.2017, 21:34
Понял, спасибо!

Бърз
25.08.2017, 17:30
Здравейте колеги.
Днеска започнал подбудително подхранване/третиране - пият от поилка като луди )). Кой иска да пробва, давам рецепта:
в 1 литр вода слагаме 90 гр. пилин на цвят + по 5 гр. пилин на стрък и връхчета на борчета. Да кипи на слаб огън 2 часа, после да престои на топло 8 часа (на кой мързи - направо да запари в термос, ще съхрани етерични масла). След филтриране получим около 0.7 литр препарат(КАС-81) - стига за 20 литра сироп при захранване(35 гр/литр). В моя случай, аз стимулирам/третирам, а НЕ захранвам, затова на 20 литра вода слагам 4 кг захар (5:1). В водата повече усеща горчиво, отколкото нещо сладко, с съответна на пилин миризма и цвят. Успех.
http://s019.radikal.ru/i609/1708/30/3824d08f9521.jpg (http://www.radikal.ru)

Валентин.
28.08.2017, 13:38
Здравейте колеги.
Пчелите свикнали с поиска и консумират 5-7 литра вода на денонощие. Слагам кофата с прясна и кофата с подсолена. Започнал подхранване з сироп (3. кг.захар/2 литра водата) - метал. кофата заминава за 2-та денонощия . Да не се топят, 2-3 щипки слама (не сено) отгоре.

Приятел, наблюдавай си кофите. Преди 3-4г когато започнах да `пробвам` да гледам кошери извън населено място, имах страхотни проблеми с подобни кофи. Мишките и гризачите направо се къпят вътре. Опитвах и с разни туби и бутилки да висят по дърветата и да капят капки, но е нередовна работа. Дано да нямаш проблеми. `Но мисли по въпроса за скрита поилка. hi;

Бърз
28.08.2017, 16:13
До сега още нямам такив проблем. Дребни мравките идват на поилка, обаче други животинки няма - сигурно горчиво за тях ))

agro
02.04.2018, 20:58
Тъй като ще започвам нов пчелин, за който дълго време се борих с горските, имам един въпрос. Снабдих се с употребявана гумено-транспортна лента с ширина 1,5 м и дебелина 20 мм. Навита е на рула по около 50 м. Мисля да я разстеля на новия пчелин, след като подравня и утъпча мястото. Така ще кося по-малко, ще се движа лесно с количката и няма да газя кал след дъжд. Питането ми е дали да сложа и кошерите върху лентата или да я ползвам само като пътека? Аз бих искал кошерите да са върху нея, за да не се налага да кося под тях. Стойки за кошерите ще има, високи около 30 см. Между отделните пътеки ще оставя полоси, в които да посея нещо, да расте на воля / и на височина/, за да прави завет и сянка на редиците с кошери. Какво да е засятото нещо, а и всякакви други съвети ще ми дойдат добре, преди да съм свършил работата.

jdrumev
02.04.2018, 21:04
Няма ли да се хлъзгаш по тая гуменячка?:bigsmile:

Трендафил Дончев
02.04.2018, 21:04
Тъй като ще започвам нов пчелин, за който дълго време се борих с горските, имам един въпрос. Снабдих се с употребявана гумено-транспортна лента с ширина 1,5 м и дебелина 20 мм. Навита е на рула по около 50 м. Мисля да я разстеля на новия пчелин, след като подравня и утъпча мястото. Така ще кося по-малко, ще се движа лесно с количката и няма да газя кал след дъжд. Питането ми е дали да сложа и кошерите върху лентата или да я ползвам само като пътека? Аз бих искал кошерите да са върху нея, за да не се налага да кося под тях. Стойки за кошерите ще има, високи около 30 см. Между отделните пътеки ще оставя полоси, в които да посея нещо, да расте на воля / и на височина/, за да прави завет и сянка на редиците с кошери. Какво да е засятото нещо, а и всякакви други съвети ще ми дойдат добре, преди да съм свършил работата.

Почти 40* температури през лятото и тази черна гума?

jdrumev
02.04.2018, 21:13
Гумата може също да привлече и доста влечуги.Това също го имай в предвид.

agro
02.04.2018, 21:55
Почти 40* температури през лятото и тази черна гума?
Мина ми през акъла най-напред това. Та и питам съответно, някой може вече да го е правил. Може да сложа само за една част от кошерите и да видя кое как.

tsc1
02.04.2018, 22:11
Без да имам някаква логическа обосновка, чисто интуитивно нещо не ми харесва в тази идея. Миризмата на нагрята гума ще доминира над всичко останало в пчелина през лятото.
Замислял ли си се каква точно е системата на ориентация на пчелите? И за влиянието на геомагнитните мрежи на Хартман и Кюри върху нея? Колкото и странно да ти прозвучи, повикай някой радиоекстезист да се разходи из мястото преди да подредиш кошерите.

rumenggr
03.04.2018, 06:02
Доколкото си спомням, част от кошерите на Юри Цветков са върху такава лента. Може да го попиташ.

freelancer_bg
03.04.2018, 11:31
Насипи някакви камъчета върху лентата.

Юрий Цветков
03.04.2018, 16:44
Мина ми през акъла най-напред това. Та и питам съответно, някой може вече да го е правил. Може да сложа само за една част от кошерите и да видя кое как.

Моите са на такива ленти и с целогодишно отворени мрежи на дъното. Няма никакъв проблем. И никога, прелките не се запушват от прерасла трева, колкото и рядко да кося. Когато е мокра се хлъзга, та незнам дали е добър вариан за пътека между кошерите. Само още нещо, на пчелина имам посадени дървета за сянка, но отделни участъци са си на слънце и няма видима разлика с останалите кошери. Ако те притеснява, че ще се нагряват, катто окосиш тревата, ч разтеляй върху гумите и толкова.

agro
03.04.2018, 20:04
Моите са на такива ленти и с целогодишно отворени мрежи на дъното. Няма никакъв проблем. И никога, прелките не се запушват от прерасла трева, колкото и рядко да кося. Когато е мокра се хлъзга, та незнам дали е добър вариан за пътека между кошерите. Само още нещо, на пчелина имам посадени дървета за сянка, но отделни участъци са си на слънце и няма видима разлика с останалите кошери. Ако те притеснява, че ще се нагряват, катто окосиш тревата, ч разтеляй върху гумите и толкова.
Е, това е мнение - направо от личен опит. Благодаря. Това, че ще се хлъзгат на мокро, не ме притеснява, нали няма да газя кал и количката ще върви леко. Трябва да си пазя кръста по всеки възможен начин, че дано изкара по-дълго. А и гледам да си направя колкото мога повече механизация и улеснения, за да мога да работя сам.

Гогол
03.04.2018, 20:54
Та и питам съответно, някой може вече да го е правил..

Вече 38 години ми са такива магистралите на пчелина.Разликата с теб ще бъде само тази,че ще качиш и кошерите в/у ГТЛ. Моите са разцепени на 60 см. широчина.Удобно и приятно по всяко време на годината.Е,като се намокри малко се пързаля,но се свиква да си винаги на титик да не направиш някой шпагат.Особено лошо е ако пренасяш пълен плодник на 12–так.Слагай,няма да сгрешиш.

agro
03.04.2018, 21:22
Вече 38 години ми са такива магистралите на пчелина.Разликата с теб ще бъде само тази,че ще качиш и кошерите в/у ГТЛ. Моите са разцепени на 60 см. широчина.Удобно и приятно по всяко време на годината.Е,като се намокри малко се пързаля,но се свиква да си винаги на титик да не направиш някой шпагат.Особено лошо е ако пренасяш пълен плодник на 12–так.Слагай,няма да сгрешиш.
Благодаря! Вдигане и пренасяне - само с количката. На ръка само капак, рамки и преносно сандъче.

WpackOff
20.07.2018, 19:42
Здравейте! Сметнах, че темата е подходяща за моето запитване. Малко предистория ...Аз съм на 20 години от град Пловдив. Родителите ми се преместиха да живеят, когато бях 6 годишен, в едно село близо до Чирпан с цел да отглеждат дребен добитък. Преди няколко години случайно на нашата слива се хванал рой с пчели и с помоща на приятел пчелар, баща ми хваща роя и от тогава се запалва по пчелите. Сега има 10 кошера, гледани с голяма грижа. Тъй като миналата година се разболя от сърце и вече му е трудно да се занимава с овце е решил да ги затрива тази година, и съм решил да му направя подарък. Имам намерение да му купя 80-100 чисто нови кошера с пчели и всичкото необходимо оборудване, сграда за инвентара.Тъй като искам да мога му помагам пчелина трябва да е близо до Пловдив. Преди година закупих земя 2,5 декара за друга цел, която не се осъществи. Искам там да разположа новите кошери. Щателно съм обиколил района, за да разгледам каква паша ще имат животинките. Какво открих в радиус от 2км. : 350 декара чиреши, 50 декара праскова, 80 декара ябълкка, около 1 500 декара слънчоглед, поляни без посеви, има пояси с трънки, малини,капини; растителност около река Марица, в този радиус влиза и друга река по маловодна и съответната растителност около нея; тук там дървета от акация, топола, около реката върби. Пчелина не е много добре защитен от ветрове от към северна страна, но това може да бъде решено с засаждането на различни храсти, жив плет.
Тъй като искам това да му е подаръка за рождения ден през 2019 все още не съм му казал, но по разговорите които сме провеждали занам, че иска да се занимава с това, и също така знам, че искат да се прибират към Пловдив затова мястото от тази гледна точка е добро. Също така в неприкосновенно съседство с нивата има фирма която има денонощна охрана. Това е добре за пчелина.

Първия ми въпрос е: Как оценявате пашата? Удачна ли е за 80 и повече пчелни семейства. В района няма други пчелини.

Втори въпрос: Тъй като той не трябва да вдига тежко, от прочетените материали сметнах, че кошерите Фарар са най-подходящи. 10те кошера които има баща ми са Дадан Блат- стари и прогнили/закърпени от него/. Кой тип кошери да поръчам какви са вашите мнения? Мога и така да задам въпроса: ако вие сега можете да подмените старите си кошери с нови, кой тип система бихте избрали?

Ще съм благодарен на всяко едно мнение, съвет.

Трендафил Дончев
20.07.2018, 19:47
Здравейте! Сметнах, че темата е подходяща за моето запитване. Малко предистория ...Аз съм на 20 години от град Пловдив. Родителите ми се преместиха да живеят, когато бях 6 годишен, в едно село близо до Чирпан с цел да отглеждат дребен добитък. Преди няколко години случайно на нашата слива се хванал рой с пчели и с помоща на приятел пчелар, баща ми хваща роя и от тогава се запалва по пчелите. Сега има 10 кошера, гледани с голяма грижа. Тъй като миналата година се разболя от сърце и вече му е трудно да се занимава с овце е решил да ги затрива тази година, и съм решил да му направя подарък. Имам намерение да му купя 80-100 чисто нови кошера с пчели и всичкото необходимо оборудване, сграда за инвентара.Тъй като искам да мога му помагам пчелина трябва да е близо до Пловдив. Преди година закупих земя 2,5 декара за друга цел, която не се осъществи. Искам там да разположа новите кошери. Щателно съм обиколил района, за да разгледам каква паша ще имат животинките. Какво открих в радиус от 2км. : 350 декара чиреши, 50 декара праскова, 80 декара ябълкка, около 1 500 декара слънчоглед, поляни без посеви, има пояси с трънки, малини,капини; растителност около река Марица, в този радиус влиза и друга река по маловодна и съответната растителност около нея; тук там дървета от акация, топола, около реката върби. Пчелина не е много добре защитен от ветрове от към северна страна, но това може да бъде решено с засаждането на различни храсти, жив плет.
Тъй като искам това да му е подаръка за рождения ден през 2019 все още не съм му казал, но по разговорите които сме провеждали занам, че иска да се занимава с това, и също така знам, че искат да се прибират към Пловдив затова мястото от тази гледна точка е добро. Също така в неприкосновенно съседство с нивата има фирма която има денонощна охрана. Това е добре за пчелина.

Първия ми въпрос е: Как оценявате пашата? Удачна ли е за 80 и повече пчелни семейства. В района няма други пчелини.

Втори въпрос: Тъй като той не трябва да вдига тежко, от прочетените материали сметнах, че кошерите Фарар са най-подходящи. 10те кошера които има баща ми са Дадан Блат- стари и прогнили/закърпени от него/. Кой тип кошери да поръчам какви са вашите мнения? Мога и така да задам въпроса: ако вие сега можете да подмените старите си кошери с нови, кой тип система бихте избрали?

Ще съм благодарен на всяко едно мнение, съвет.

Подмени му старите 10 и да си гледа кефа, иначе ще го довършиш с подаръка си.

WpackOff
20.07.2018, 20:07
Баща ми е на 48, и иска да работи не му се стои на едно място. А да работи някъде в Пловдив някаква работа която не му е на сърце...според мен двамата с майка ми и моя помощ/два дни в седмицата мога да отделям да им помагам/ това е постижимо. Знам работтата не е лека, но и живота не е лесен. Аз им помагам финансово, но според него още е млад за да не върши нищо и няма да се примири просто така. Работата с пчели е на открито, препоръка от лекари да е повече на чист въздух, може да си нагласяш работата, така че по жегите да не си на слънцето.

Трендафил Дончев
20.07.2018, 20:16
Баща ми е на 48, и иска да работи не му се стои на едно място. А да работи някъде в Пловдив някаква работа която не му е на сърце...според мен двамата с майка ми и моя помощ/два дни в седмицата мога да отделям да им помагам/ това е постижимо. Знам работтата не е лека, но и живота не е лесен. Аз им помагам финансово, но според него още е млад за да не върши нищо и няма да се примири просто така. Работата с пчели е на открито, препоръка от лекари да е повече на чист въздух, може да си нагласяш работата, така че по жегите да не си на слънцето.

За да се грижиш за сто кошера е доста работа. Препоръката е на чист въздух, а не да блъскаш като хамалин. Защото пчеларството е именно хамалогия. Казвам го от опит.

ch.atanasov
20.07.2018, 20:36
За да се грижиш за сто кошера е доста работа....

Я стига, това да не са овце. Пчеларството е песен. :bigsmile:Няма много работа, само за болни от сърце.:(

Трендафил Дончев
20.07.2018, 20:43
Пчеларството е песен.

Само, че друг да я пее, както виждам, че ще се получи в случая. ;)

ch.atanasov
20.07.2018, 20:53
Само, че друг да я пее, както виждам, че ще се получи в случая. ;)

Явно доброто ( иначе ) намерение стъпва на греша информация. Трябва цял роман да пиша но с няколко думи. На мой познат, гледащ 100 овце, шурито му ( с 20 кошера) му казал: пчелите нямат много работа, лятно време ти е спокойно с овцете -вземи кошери. Стигна до 36 бр. и на втората година ги продаде.
пп. Става дума за здрав 50 г. човек.

kroum
20.07.2018, 21:35
При 100 кошера освен количеството труд, вече технологията и техниката на работа са различни..., разходите също.
Аз бих ги увеличил на 20-30-40 за да пробвам за година -две -работа, паша, пазар
Ако можеш поразпитай и разбери и колко пч. семейства има в радиус от 2км. от мястото за пчелин. При тая пренаселеност ми е трудно да повярвам, че няма други пчелини.
Огромната част от пчелините в Бг се устройват там където имаме място(парцел), а не където има потенциал(паши). И следва Олеле...
С фарар нямам опит, но като корпусна технология ще я предпочета пред ДБ с всичките и предимства и недостатъци.

WpackOff
21.07.2018, 03:01
При 100 кошера освен количеството труд, вече технологията и техниката на работа са различни..., разходите също.
Аз бих ги увеличил на 20-30-40 за да пробвам за година -две -работа, паша, пазар
Ако можеш поразпитай и разбери и колко пч. семейства има в радиус от 2км. от мястото за пчелин. При тая пренаселеност ми е трудно да повярвам, че няма други пчелини.
Огромната част от пчелините в Бг се устройват там където имаме място(парцел), а не където има потенциал(паши). И следва Олеле...
С фарар нямам опит, но като корпусна технология ще я предпочета пред ДБ с всичките и предимства и недостатъци.

Благодаря ви за точния отговор на поставения от мен въпрос. Пчелни семейства в близост от 2км. няма гаранция/ кръстосал съм го с мотора на длъж и шир/. И тъй като няма други пчелари в този радиус които да кажат със сигурност как е, се допитвам до всички вас дали мястото е подходящо за да няма после олеее :DDD :))

rumenggr
21.07.2018, 10:43
Благодаря ви за точния отговор на поставения от мен въпрос. Пчелни семейства в близост от 2км. няма гаранция/ кръстосал съм го с мотора на длъж и шир/. И тъй като няма други пчелари в този радиус които да кажат със сигурност как е, се допитвам до всички вас дали мястото е подходящо за да няма после олеее :DDD :))
Колегите са прави за хамалогията. Вместо да купуваш 100, купи му 30 съвременни леки кошера, други помощни средства от сорта количка елеватор, цетрофуга с автоматика.... Засели 20 от тях и остави човека да се развива с кеф. Сърцето не е шега работа! Работи ср често в жегата( в пловдивско я има в изобилие). Така бих постъпил аз. Успех!

WpackOff
25.07.2018, 01:55
Ще взема в предвид Вашите насоки и съвети. Благодаря!

boreto2
25.07.2018, 20:37
Аз не съм пчелар. Термина "разболя се от сърце" какво значи. Аз съм с операция на сърцето и две стави . На слънце -абсурд. Вдигане повече от 3-4кг - търся помощ, за да не стана тежест на зетовци и дъщери. Работата подлъгва. Тотално си промених физическите натоварвания. Иначе единия ми зет е пчелар събота и неделя. Моята помощ - коване на рамки, восъчни основи, реализация на меда, решаване на технически проблеми. Радвай се на баща си. С поздрав Борето / Където и да са в Пловдивско новите кошери са проходили/