PDA

Виж пълната версия : Горни входове



Cecitotham1
21.03.2016, 10:17
Здравейте колеги,бих искал да ви попитам за горните входове на плодника,как трябвва да са по това време отворени или затворени и защо.
Благодаря ви предварително.

evgeni.filimonov
21.03.2016, 21:17
Отворени, трябва кислород за пилото.

solaris60
21.03.2016, 21:19
Затворени, трябва топлина за пилото.

kuline
21.03.2016, 21:25
Отворени, трябва кислород за пилото.


Затворени, трябва топлина за пилото.

Разбра ли? Полуотворени (полузатворени). ;)

Георги 1974
21.03.2016, 21:39
Затворени има много кражби по това време.

Ivan Mankov
21.03.2016, 22:03
Отворени, трябва кислород за пилото.


Затворени, трябва топлина за пилото.

Аз ги отглеждам като кокошки : Денем на половина отворени ,нощем затворени! Личи си, че ме обичат защото една ме целуна днес !

П.С. Отворени, само когато температурата е над 14 гр. !

evgeni.filimonov
21.03.2016, 22:31
Само си чешем пръстите по клавиатурата, а истината е една.
Както и да ги оставим , те си се развиват, другото са някакви наши размишления.....
Пчелите са флексабилни.
От 3 години зазимявам на долен и горен отворени входове, на долен отворен мрежест отвор. Пролетно време стеснявам само слабите, силните не стеснявам , както и не вдигам таблите на горно положение на дълбоките дъна. Силните семейства се развиват и без наша намеса, стига да имат хранителни запаси. Извода е ясен, поддържайте само силни семейства, тогава работа ви ще е по-малко. Топлина искат само слабаците. Февруари преди големите студове, проверих едно семейство, беше на 9 рамки плътно покрити с пчели. В интерес на истината до сега не съм зазимявал толкова силно семейство. Имаше 4 рамки с пило запечатано на половин рамка в предната част до входа и от двете и страни. Реших да завъртя една от рамките. През нощта се събуждам и гледам сняг , всичко побеляло. Леле , сега пчелите се свили на кълбо, и пилото на завъртяната рамка ще се простуди, не мигнах до сутринта. Ставам сутринта и директно при това семейство, понеже съм му сложил питка 2.5 кг, найлон и наставка отгоре, отарям капака и таблата, пчелите активни, щъкат из целия корпус. А беше под нулата. Вчера го отворих и същата рамка, цялата с пило и от двете и страни, като в задната част вече почти излюпено.

delpi
22.03.2016, 10:52
Отворена при мен е горната прелка. Пчелите ползват само нея, а през долната единствено чистят подмора.
Това е за сега в моимента, както и за цялата зима през топлите дни за облитането.
След като се затопли врвмето и започне пашата е друга бира.

mici-92
22.01.2018, 10:53
Горна или долна прелка?Спора е отдавна,но при 10-11градуса,когато пчели се завръщат натоварени с прашец:-Не е ли по-добре да е отворена горната прелка?