PDA

Виж пълната версия : ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА САМОСМЯНА



lyub4eto
08.06.2011, 20:08
Моля за съвет.Аз съм начинаещ пчелар,от тази година започнах да се занимавам със пчели.Та едното ми семеиство е със стара маика,аз съм от Самоков-Софиско,очаква се до 10-15 дни да цъфне акацията.Кога е наи подходящо да оконтузия маиката сас отрязването на половината от едното и краче,за да заложат маточници за самосмяна.До колкото знам тази маика от самосмяна е наи добра.

ledenia123
08.06.2011, 20:13
веднага може да го направиш колкото по рано толкова по добре аз пчеларствам до София в едно село на 20 км от сф казва се Росоман ако ти говори нешто и при мен ситуациата е саштата с цавтежа така че даваи смело

ahilis
08.06.2011, 20:13
Моля за съвет.Аз съм начинаещ пчелар,от тази година започнах да се занимавам със пчели.Та едното ми семеиство е със стара маика,аз съм от Самоков-Софиско,очаква се до 10-15 дни да цъфне акацията.Кога е наи подходящо да оконтузия маиката сас отрязването на половината от едното и краче,за да заложат маточници за самосмяна.До колкото знам тази маика от самосмяна е наи добра.Направо я убий и започват да си произвеждат нова. Няма нужда да я осакатяваш. Възможно е да продължи да си снася и осакатена.

Владо-Gillan
08.06.2011, 20:15
едната ми майка е с едно крило от както взех кошерите. те залагаха маточници, та се и роиха даже, но майката с едното крило си седи. често я виждам, не знам що не я сменяват. накрая ще зема да я махна та дано саложат мато1ници за нова

ivandespotov
08.06.2011, 20:18
Колеги, става въпрос за самосяна не за свищеви маточници! Ако наистина е много калпава направи го сега, но ако става още остави процедурата за края на сезона! Успех!

ledenia123
08.06.2011, 20:23
Колеги, става въпрос за самосяна не за свищеви маточници! Ако наистина е много калпава направи го сега, но ако става още остави процедурата за края на сезона! Успех! Не сам сагласен ако става какво да става при полужение че е дефекна кога според теб трябва да я смени ? по добре е сега

Владо-Gillan
08.06.2011, 20:28
едната ми майка е с едно крило от както взех кошерите. те залагаха маточници, та се и роиха даже, но майката с едното крило си седи. често я виждам, не знам що не я сменяват. накрая ще зема да я махна та дано саложат мато1ници за нова

с този си коментар исках да каже че пчелите сами ще изберът най правилния момент за самосмяна. то затова се и нарича самосмяна доколкото знам

ledenia123
08.06.2011, 20:32
едната ми майка е с едно крило от както взех кошерите. те залагаха маточници, та се и роиха даже, но майката с едното крило си седи. често я виждам, не знам що не я сменяват. накрая ще зема да я махна та дано саложат мато1ници за нова

с този си коментар исках да каже че пчелите сами ще изберът най правилния момент за самосмяна. то затова се и нарича самосмяна доколкото знам Но зашто да не им помогнеш за тяхното решение следя твоита тема с голям интерес наистина от теб ште стане пчелар и то много добар но по някога трябва да взимаш решениа не само да разчиташ на пчелите и техниа инстинкт та нали за това ги гледаме

Владо-Gillan
08.06.2011, 20:41
едната ми майка е с едно крило от както взех кошерите. те залагаха маточници, та се и роиха даже, но майката с едното крило си седи. често я виждам, не знам що не я сменяват. накрая ще зема да я махна та дано саложат мато1ници за нова

с този си коментар исках да каже че пчелите сами ще изберът най правилния момент за самосмяна. то затова се и нарича самосмяна доколкото знам Но зашто да не им помогнеш за тяхното решение следя твоита тема с голям интерес наистина от теб ште стане пчелар и то много добар но по някога трябва да взимаш решениа не само да разчиташ на пчелите и техниа инстинкт та нали за това ги гледаме

ми моята както казах си е с 1 крило, явно стария собственик го е скъсал и то още миналата година, защото аз когато взех кошерите времето все още беше студено. пчелите залагаха маточници, дори се и роиха. а майката така и не я сменяват, а тя продължава усилено да яицеснася.... и идеята ми е че при такава майка инвалид, а си е и бая стара оскубана и офурфана. и въпреки всичко не я махат, то значи са доволни от нея.а и да бъда честен малко ми е жал, та докато не я сменят те аз няма да я убивам.

ivandespotov
08.06.2011, 20:45
Отнемане на майката или осакатяване винаги води до стресови ситуации, а това преди главна паша е равносилно на безумие! Това от мен със скромния 30 годишен стаж,от вас останалото!

ivandespotov
08.06.2011, 20:48
Колега ГИЛЪН твоята мама си е опръпана от старост най вероятно, ще и дойде време и на нея.

ledenia123
08.06.2011, 20:51
Отнемане на майката или осакатяване винаги води до стресови ситуации, а това преди главна паша е равносилно на безумие! Това от мен със скромния 30 годишен стаж,от вас останалото! Сагласен сам че води до стресова ситуациа но за раиона в които пчеларства колегата този сезон е много кратак и ако го остави накраиа на сезона не се знае какво ште стане таи като аз сам пчеларствал в северозападна България преди години и знам как е там и как е тука в софииска област това сас моя малак опит които имам

ahilis
08.06.2011, 20:53
Абе момчета, питате за съвет и ние ви го даваме- направете каквото ви се казва. Отворете кошера и и откъснете главата и след 16 + най - много 5 дни ще имата нова която ще ви осеменява и ще ви радва окото- какво ги държите тези опърпаните. (жал ми е за майката- ами като ти е толкова жал си я сложи в едно шишенце със спирт и си я гледай, а през това време
другата да ви снася яко). Хайде- действайте.

ledenia123
08.06.2011, 20:59
И пишете малко по грамотно, че ще ви дърпам ушите. :D Предполагам че това се отнася за мен приемам критиката wink;

ivandespotov
08.06.2011, 21:00
Абе момчета, питате за съвет и ние ви го даваме- направете каквото ви се казва. Отворете кошера и и откъснете главата и след 16 + най - много 5 дни ще имата нова която ще ви осеменява и ще ви радва окото- какво ги държите тези опърпаните. (жал ми е за майката- ами като ти е толкова жал си я сложи в едно шишенце със спирт и си я гледай, а през това време
другата да ви снася яко). Хайде- действайте. Нека да са 16+ 12 съгласен?

ledenia123
08.06.2011, 21:04
Абе момчета, питате за съвет и ние ви го даваме- направете каквото ви се казва. Отворете кошера и и откъснете главата и след 16 + най - много 5 дни ще имата нова която ще ви осеменява и ще ви радва окото- какво ги държите тези опърпаните. (жал ми е за майката- ами като ти е толкова жал си я сложи в едно шишенце със спирт и си я гледай, а през това време
другата да ви снася яко). Хайде- действайте. Нека да са 16+ 12 съгласен? Съгласен съм със оплождането колега

Владо-Gillan
08.06.2011, 21:09
компютъра ми няма кирилица, от франция съм го взимал и клавятурата му е с френски стандарт. няма нищо общо с нашите, вижте в гугъл за какво иде реч. и мене ме дразни ама няма да хвърля лаптопа в контеинера сега.
вчера слагах на един приятел магазините, защото той е на софия и няма как да ги сложи той, та...
единия му кошер е с много хапливи пчели, както го отворих така изригна и нямаше пчела дето да не търси да ме жилне някъде. бая жила отнесох. не бях виждал такова нещо досега, питах го какво е това хапливо семейство, а той ми отговори че преди били наи спокойните му пчели. да минеш и да ритнеш кошера не налитали да хапят. но скъсал крило на майката за да я сменят, и оттогава нещо се объркало с новата майка и започнали да жилят много, ама много.и сега щел да я маха пак.

п.п. не бях виждал по изтърбушени кошери от тези.сигурно са на 50 години.ще ги снимам другият път. нямаха покривни дъски а някакви рогозки и одеала.а магазините се слагаха във самите покриви.не съм виждал и на снимка подобно нещо. той каза че ще се опита да ги подмени тази година. та като ходя пак ще снимам за темата да си покажем кошерите.

ahilis
08.06.2011, 21:22
Абе момчета, питате за съвет и ние ви го даваме- направете каквото ви се казва. Отворете кошера и и откъснете главата и след 16 + най - много 5 дни ще имата нова която ще ви осеменява и ще ви радва окото- какво ги държите тези опърпаните. (жал ми е за майката- ами като ти е толкова жал си я сложи в едно шишенце със спирт и си я гледай, а през това време
другата да ви снася яко). Хайде- действайте. Нека да са 16+ 12 съгласен?
Така пише в дебелите книги и това е най - големия срок за оплождане. На практика най - малкия срок който съм засякъл е 3-4 дни.

ledenia123
08.06.2011, 21:22
И пишете малко по грамотно, че ще ви дърпам ушите. :D Предполагам че това се отнася за мен приемам критиката wink;Всъщност се отнася за всички. Това не е чат и никой не ви гони. Преди да публикувате мнението, го прочетете и вижте какво сте написали. Не че сте на изпит по български език, но понякога е трудно да се разбере за какво става въпрос. Всеки може да сгреши, но нека положи малко усилие. drinks; Съгласен drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; Ще се радвам да се запознаем на живо и аз сам от София пиши на лични ако искаш

kando
08.06.2011, 22:05
Абе момчета, питате за съвет и ние ви го даваме- направете каквото ви се казва. Отворете кошера и и откъснете главата и след 16 + най - много 5 дни ще имата нова която ще ви осеменява и ще ви радва окото- какво ги държите тези опърпаните. (жал ми е за майката- ами като ти е толкова жал си я сложи в едно шишенце със спирт и си я гледай, а през това време
другата да ви снася яко). Хайде- действайте.
:D :D :D :D :D :D споко бре човек за миг си помислих,че ще откъснеш некоа друга глава деба drinks;



ми моята както казах си е с 1 крило, явно стария собственик го е скъсал и то още миналата година, защото аз когато взех кошерите времето все още беше студено. пчелите залагаха маточници, дори се и роиха. а майката така и не я сменяват, а тя продължава усилено да яицеснася.... и идеята ми е че при такава майка инвалид, а си е и бая стара оскубана и офурфана. и въпреки всичко не я махат, то значи са доволни от нея.а и да бъда честен малко ми е жал, та докато не я сменят те аз няма да я убивам.
ашколсун Гилъне - признавам изненада ме във тази тема drinks; Ако и за напред продължаваш така по-внимателно да обмисляш нещата,смятай че си схванал есенцията на занаята.

п.п.опит със осакатяване на майки нямам никакъв - така че не мога да помогна,но мисля че Деспотов е обобщил каквото има за казване.

lyub4eto
09.06.2011, 09:34
Маиката до колкото знам е на 3 сезона,вчера като отворих кошера,имаше пило но и доста търтево пило

jordanov
09.06.2011, 09:56
Въй как тъй ги късате тез глави бе ? При пчелите ли го правите ? thumbdown; Ами ако дойде оная красивата птичка баш когато не трябва ? sadsmile; Аз не съм осакатявал майка умишлено никога и най- вероятно няма и да го направя.

Даниел Йорданов
09.06.2011, 10:45
Не мисля че е добре да се убие майката и да се чака свищева да заеме нейното място в кошера....ако сегашната е стара и изтощена така и така сезона го изпускате откъм добив на мед ами поне й резнете крилце и ще стане самосмяна...за догодина ще имате страхотна майка....може б най-добрия вариант е да се отнеме/или убие/ мамата и да се придаде млада оплодена майка от добър произход?!

Angel_A
09.06.2011, 13:55
Не мисля че е добре да се убие майката и да се чака свищева да заеме нейното място в кошера....ако сегашната е стара и изтощена така и така сезона го изпускате откъм добив на мед ами поне й резнете крилце и ще стане самосмяна...за догодина ще имате страхотна майка....може би най-добрия вариант е да се отнеме/или убие/ мамата и да се придаде млада оплодена майка от добър произход?!

Колега,
По принцип си много прав, но по отношение на младата майка от добър произход съм малко разколебан, защото всеки се кълне, че продава най-добрите майки, а доста често това не е вярно (поне при мен). Успех.

kando
09.06.2011, 14:06
Дачето говори принципно и за мен е много прав - а това,че майкопроизводителите ни са калпазани е друга тема.

п.п.м/у другото това със отрязване на крилце,не го вярвам,че предизвиква самосмяна - е ако е цялото крилце,тогава може би ще стане номера.

Angel_A
09.06.2011, 14:13
п.п.м/у другото това със отрязване на крилце,не го вярвам,че предизвиква самосмяна - е ако е цялото крилце,тогава може би ще стане номера.

Да с цялото крилце е почти до основата. На другото в нашия край му казваме подстригване (за да се знае колко годишна е майката). Успех

ivandespotov
09.06.2011, 14:26
Най - добри резултати съм постигал при кръстосаното рязане: ляв крак дясно крило или обратното.

христо
09.06.2011, 14:46
Най- добри - в смисъл , че задължително се постига самосмяна , нали ?

ivandespotov
09.06.2011, 14:57
Най- добри - в смисъл , че задължително се постига самосмяна , нали ? Да разбира се.

Ангел Йосифов
09.06.2011, 16:47
Маиката до колкото знам е на 3 сезона,вчера като отворих кошера,имаше пило но и доста търтево пилоА подменяш ли питите редовно-всяка година по 3-4.Ако питите са старички затова има доста търтеи не заради майката.Дори и нова майка да си вземеш ако питите са с много търтиеви килийки пак ще имаш доста търтиево пило.

Владо-Gillan
29.06.2011, 21:40
колеги ще е добре ли след липата да взема майката на едното семейство, и да ги оставя да си отгледат нова? миналия път а и днес като ги преглеждах ми направи впечатление че има пресни яица само на пита и половина. а преди това беше най силния ми кошер. като цяло не само яицата а и пилото е малко.другия варянт е да я изчакам до средата на август и да я убия и да им предам майка оплодена от някой майко производител. проблема е че средата на август може би ще е твърде късно за да направя това. дайте съвет как да процедирам.

evgeni.filimonov
29.06.2011, 21:55
Нормално е сега да има спад в развитието, недей да правиш нищо. Времето беше лошо, няма паша след акацията, пчелите са уморени, затова е малко пилото. Ще дръпнат.

Владо-Gillan
29.06.2011, 22:01
и аз това си мисля но като правя съпоставка с другите семейства те са по добре с пилото. даже в едното майката е много саката без крило, а гледам че и другото е почнало да се скапва. а плодника целия е в пило та даже е снасяла и в единия магазин. рояка първия и той е задръстен о пило, даже днес намерих и маточник при него. магазина не са пипнали да го градят, качих 1 пита с разновъзрасно пило в магазина и сега ще чакам по този начин пчелите да се каат горе и да се захванат с изграждането на магазина. отводките и те се развиват добре, майките вече снесохна на по 1 пита, има и запечатано пило вече.само тоя кошер дет ме притеснява, и ви казвам че нещо не е наред. плюс това през 3-4 дена скуба от него по 4-5 маточника.не знам заложени са за самосмяна или се готви за роене.днес му притворих малко входа, че го бях отворил напълно, а той пада на 4 см. ще видя след 3 дена как е и ще мисля варянти.сигурен съм почти че майката е стара, но не съм обеден

kando
29.06.2011, 22:02
Гилън баце - все имам смътното усещане,че някой ти пуска разни мухи на тебе,има ли нещо такова?

п.п.от къде ти хрумна това - от някъде,някого си го чул (или прочел) ?

Владо-Gillan
29.06.2011, 22:06
кое че не схванах? никой ми не пуска нищо, скоро не съм говорил с никои даже и не съм чел че съм затръпан от работа. та на всичко отгоре 2-3 дена и за пчелите не се бях сещал.ама знам ли,нещо на там ме бута мисълта

evgeni.filimonov
29.06.2011, 22:26
Вече не би трябвало да мислят пчелите за роене, прегледай питие, ако има достатъчно открито пило за гледане, не се притеснявай. Може да не са толкова силни и затова да не се качват в магазина. Знам ли. А ти с това скубане на маточници, що пари щеше да изкараш, ако ги беше продал...

Владо-Gillan
29.06.2011, 22:31
не си падам бизнесмен, а и няма къде и как да оплодя майките. тва с магазина се отнася за рояка, не за семейството което ви споменах.

Николай Христов-nikberk
30.06.2011, 07:05
За оплождането не бери грижа.Наситил съм пространството с търтеи та празно няма.Само да надушат майка и веднага тя замирисва на мъж!

Angel_A
30.06.2011, 07:25
Колега,
Като прочетох постовете ти в темата смятам, че можеш да направиш следното: След липата вземи майката която те съмнява с още 2-3 пити и направи отводка, а на кошера от който си я взел придай маточник (писал си, че имаш много). В случай, че нещо се обърка винаги можеш да си ги обединиш обратно (в случая ще имаш резервна отводка), ако всичко пък е наред подсилваш отводката с пило (има достатъчно време) и зазимяваш още един редовен кошер. Ако има проблеми с старата майка (в отводката) пчелите сами ще си я сменят ако не тази година на пролет със сигурност. Успех.

N-2
30.06.2011, 09:09
Гилъне, Ангел ти дава идеалния вариант за теб в момента.

Като вариант на горния:
Можеш да обединиш двете семейства, като отнемеш старата майка преди зазимявене или ако имаш паша преди пашата, така че да съберат нещо, а не да храниш.

Владо-Gillan
30.06.2011, 10:46
има логика, идеята ми хареса. само да мине липата и ще го погледна да видя как ще е. може до тогава да се е оправил,ма ме съмнява.

Владо-Gillan
30.06.2011, 10:50
За оплождането не бери грижа.Наситил съм пространството с търтеи та празно няма.Само да надушат майка и веднага тя замирисва на мъж!
хахахаха има верно е прав си. аз вчера като ходих до Берковица видях колата ти при форгоните, и ти свирнах може да си чул и мотора той бая реве. не исках да спирам да те видя, щото като видях че те няма отвън помислих че имаш работа вътре.ама някой ден ще се засечем, и ще спра за по цигарка

Ангел Йосифов
30.06.2011, 16:28
колеги ще е добре ли след липата да взема майката на едното семейство, и да ги оставя да си отгледат нова? миналия път а и днес като ги преглеждах ми направи впечатление че има пресни яица само на пита и половина. а преди това беше най силния ми кошер. като цяло не само яицата а и пилото е малко.другия варянт е да я изчакам до средата на август и да я убия и да им предам майка оплодена от някой майко производител. проблема е че средата на август може би ще е твърде късно за да направя това. дайте съвет как да процедирам.Изрежи си от фазер преграда плътно по стените на кошера,като изрежеш на преградата прозорче с размери 15см./15см. и заковеш мрежа от двете страни.Със тази преграда ограничаваш майката в единия край на 3-4рамки.Тъй като останалите пчели ще усещат слабо майката ще заложат свищеви маточници,но само на млади личинки.След 11-12 дена чупиш врата на старата майка,местиш преградата в средата и разделяш поравно в двете отделения маточници,пило и мед.Необходимо е да разделиш и прелката с дъска за по добър ориентир на майките и пчелите.Бъди сигурен че пчелите по добре от нас знаят от кой маточник да пуснат майката да излезе.Малко играчка е но ще спистиш от неизвестни майки.Ако и в двете отделения майките се оплодят ги оставяш да зимуват така.