PDA

Виж пълната версия : Пчелари-проверители



Mateev
19.03.2016, 12:08
Отварям тази анкета, защото една от точките на Декларацията на ОБПС (Мишо Михайлов), която ще бъде внесена по време на техния пчеларски протест в МЗХ, е искането ПЧЕЛАРИТЕ-ПРОВЕРИТЕЛИ ДА БЪДАТ ВЪЗСТАНОВЕНИ. Считам, че това противоречи на ИНТЕРЕСИТЕ НА ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, но за да бъде всичко честно и демократично, отварям тази анкета.

Моля кажете си какво е вашето мнение, и съобразно него КБП ще отговори или не с КОНТРА ПРОТЕСТНА ДЕКЛАРАЦИЯ, но не срещу МЗХ, а срещу ОБПС, които на практика в момента се опитват да извършат ПРЕДАТЕЛСТВО СРЕЩУ ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ !!!

Подобна анкета вече има във Фейсбук и резултатите от нея са недвусмислени. Пчеларите от Фейсбук НЕ ЖЕЛАЯТ ДА ИМА ПЧЕЛАРИ-ПРОВЕРИТЕЛИ !!!

Mateev
19.03.2016, 12:16
Ето текста на декларацията на ОБПС. Част от точките в нея са разумни, но точка 6 е направо ПРЕДАТЕЛСТВО СРЕЩУ ПЧЕЛАРИТЕ. Не знам с каква наглост Мишо Михайлов си позволява да свиква протест на пчеларите, и на този протест самите пчелари да си забият нож в гърба. Как може дори само да си го помисли това?

6339

6340

Георги 1974
19.03.2016, 12:47
Не разбирам от точка 6 за да се възстанови дейността на държавната профилактична програма
Да не би 2016г, да е прекратена ДПП защото 2015г. си я имаше само че не от проверители а от лицензирани вет. специалисти.
Нямам представа дали е направена за 2016г. знам само че щяха да я правят за 3 годишен период а не година за година.

зуница
19.03.2016, 12:56
Не разбирам от какво са притесненията от проверките? Една приятелска консултация от човек с опит никому не е излишна.Още по-вече на новите пчелари.
Преди много години ме е проверявал "пчелар проверител". Той само гледаше и нищо ни пипаше.Това, което го интересуваше показах.Това, което исках да знам, попитах. Побъбрихме, почерпихме се и поне аз останах доволен. Явно нещо пропускам след като има негативна реакция към проверките от такъв вид?

Mateev
19.03.2016, 16:01
Не разбирам от какво са притесненията от проверките? Една приятелска консултация от човек с опит никому не е излишна.Още по-вече на новите пчелари.
Преди много години ме е проверявал "пчелар проверител". Той само гледаше и нищо ни пипаше.Това, което го интересуваше показах.Това, което исках да знам, попитах. Побъбрихме, почерпихме се и поне аз останах доволен. Явно нещо пропускам след като има негативна реакция към проверките от такъв вид?

Случил си на пчелар-проверител. Ами ако ти дойде някой заядливец или некадърник? Ами ако ти дойде човек, който иска да ти направи мръсно? Достатъчно е да каже "имам съмнения за гнилец" и ти загиваш. Влизаш в една процедура, която ще ти струва огромни загуби на пари, време и нерви. Това по действителен случай.

Ако в закона отново се върнат пчеларите-проверители, всеки един пчелар ще се сдобие с поредния корумпиран властимащ, който може да се разпорежда с неговата съдба, и ако му е кеф - да го затрие веднъж завинаги. Малко ли са ни и съществуващите проверяващи, че да искаме и още една инстанция да го прави това?

rosty_sz
19.03.2016, 16:03
Нямам нищо против пчеларите проверители ако си вършат работата съвестно, но за момента не ми пречи и да ги няма. В момента пчелните семейства в България реално не са по ветеринарен контрол. Хубавото е че няма сериозна епидимиологична обстановка в страната за момента и не се налагат някакви масови мероприятия, но ако се наложат кой ще ги проведе не ми е ясно.


Гласувам: Въздържал се , но ако трябва да заема крайна позиция по скоро клоня към ЗА.

Bobi-M9598
19.03.2016, 16:12
Здравейте,

А, какво ще кажете за 11 и 12 точки? Ето така се "плете кошницата".
За пчеларите проверители съм в размисъл, но за тея двете нямам думи! От целият ПРИЗИВ-ОБРЪЩЕНИЕ ............ Оставам с усещането, че г-н ММ "нарежда" на МЗХ, какво трябва да се направи, и какво не трябва да се прави. За мен това е голямо изхвърляне.

Поздрави, Г. Георгиев

Mateev
19.03.2016, 16:13
Специално за мене една проверка от когото и да било за каквото и да било ми струва над 1000 километра транспортни разходи и над 20 човекодни разходи, които аз заплащам. Като обща сума е над 3000 лева + 2 или 3 дена ПРЕКЪСВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ ПРОЦЕС. През активния сезон хората нямат време да си надигнат главата от работа, и това трябва да го прекъснем за 2-3 дена само за да угодим на кефа на някого, които иска да си изкара 100-200 лева надник. Съжалявам, ама на мене ми струва 10 пъти по-много, за да угаждам на нечий друг кеф.

Достатъчно проверки си имам и в момента и достатъчно бюрокрация ме вкарва в една камара излишни разходи, за да се съглася на още една проверяваща инстанция, ползата от която за мене е никаква. Поне да беше дошъл някакъв специалист, а то ще дойде някой плюнчо с измислена (купена) хартийка, доказваща измислеи знания, за да ми казва какво е положението с моите пчели.

И откъде ще ги намерят тези пчелари-проверители? Та всеки един истински пчелар през активния сезон е претоварен от работа по собствените си пчели. Кой ще е този, който ще предпочете да стане пчелар-проверител? Ами само този, който НЯМА ПЧЕЛИ. Само един провалил се НЕКАДЪРЕН ПЧЕЛАР има интерес да стане пчелар-проверител, за да си докара някой лев, измъчвайки другите пчелари.

solaris60
19.03.2016, 16:17
А защо няма:
Говедар - проверител.
Свинар - проверител.
Кокошкар - проверител.
Паткар - проверител.
Рибар - проверител.
Овчар - проверител.
Гъбар - проверител
Овощар - проверител.
Лозар - проверител и всички други производители?

Не искам никой да ми рови в кошерите и затова съм отговорил с НЕ.

Mateev
19.03.2016, 16:26
Единствения пчелар-проверител, когото познавам, е Янко Янков от Белослав. Човек с ниско образование и нисък интелект. Не чете книги, не чете форуми, не чете фейсбук, не чете в интернет - въобще скаран е с компютрите, с книгите и въобще скаран е с всяко едно познание. Единственото образование, което го има за пчелите, е неговия личен опит. Ами как да повярвам на този опит, след като от 200 семейства по програмите ги докара до нула броя само са 3 години. От "много акъл" е потънал в дългове, банката скоро ще му конфискува апартамента и ще го изхвърли на улицата. Миналата година от 6 живи пчелни семейства вместо да ги направи 30, направи ги на НУЛА. Въобще един пълен провал като човек и като пчелар, но има хартийката за пчелар-проверител.

Та как да повярвам на един такъв пчелар-проверител? Ако всички са като него, а има голяма вероятност за това, сори ама няма да ги допусна дори и да припарят до пчелините ми.

Та същия този Янко Янков е зам. председател на ОБПС и това за пчеларите-проверители е по негова инициатива. Е няма да стане. Не може провалили се некадърни пчелари да решават съдбините на пчеларския сектор в България.

Mateev
19.03.2016, 16:39
Здравейте,

А, какво ще кажете за 11 и 12 точки? Ето така се "плете кошницата".
За пчеларите проверители съм в размисъл, но за тея двете нямам думи! От целият ПРИЗИВ-ОБРЪЩЕНИЕ ............ Оставам с усещането, че г-н ММ "нарежда" на МЗХ, какво трябва да се направи, и какво не трябва да се прави. За мен това е голямо изхвърляне.

Поздрави, Г. Георгиев

Така е - аз съм против тази декларация най-малкото защото не е съгласувана с пчеларите и с пчеларските организации. Ако беше напраен опит за съгласуване, сега в нея нямаше да ги има тези глупости.

Точка 1 също е безсмислена. МЗХ вече решиха да премахнат антибиотиците от Закона за пчеларство, но Мишо Михайлов това не го знае, защото не идва редовно на срещите.

Георги 1974
19.03.2016, 19:16
Ако не си регистриран в И.С. на БАБХ и ако нямаш договр с вет. лекар не ти прави преглед за А.Г. защото няма как да то регистрира прегледа.
Проверителя как ще регистрира прегледа да си вземе парите

Cvetomir
19.03.2016, 19:32
Аз съм против някой да идва да ми рови в кошерите ако не съм го поканил . Развие ли се зараза проверителя ще е последния човек научил за нея . Иначе в исканията прочетох и доста смислени , като и тук е по-добре диалог и отстраняване на необмислените отколкото да се плюем едни други .

Д.Стоянов
19.03.2016, 21:13
Не съм много на ясно с дейността, която ще имат тези проверители.Но няма ли да се припокриват с нещата,които би трябвало да вършат ветеринарите.Поне което се отнася до здравния статус.Просто могат да се опуснат пари за периодични изследвания.

solaris60
19.03.2016, 21:22
Не съм много на ясно с дейността, която ще имат тези проверители.Но няма ли да се припокриват с нещата,които би трябвало да вършат ветеринарите.Поне което се отнася до здравния статус.Просто могат да се опуснат пари за периодични изследвания.

Това трябва да го върши именно ветеринара. При мен когато беше идвал такъв - казвам идвал, защото ме е нямало, нашия ветеринар се разсърди и каза, че няма право и каза, че той ще си върши тази работа и да не го допускам повече в пчелина си.

zapstojan
19.03.2016, 21:40
Този който е дал идеята за проверителите, едва ли изгаря от желание той да пчеларства, а някой да го проверителствува.
По-скоро пчеларството не му е доходен бизнес и търси обект върху когото да паразитира. /съпоставка вароа деструктор/.
Винаги съм бил против паразитите.
Гласувах с НЕ.

Юрий Цветков
19.03.2016, 21:52
Това трябва да го върши именно ветеринара. При мен когато беше идвал такъв - казвам идвал, защото ме е нямало, нашия ветеринар се разсърди и каза, че няма право и каза, че той ще си върши тази работа и да не го допускам повече в пчелина си.
А върши ли я?

solaris60
19.03.2016, 21:54
А върши ли я?

Не, но и проверителя не я върши. И двамата са един дол дренки. Всички са един дол боклуци.

rosty_sz
19.03.2016, 22:45
Много сте ми странни.
Всички сте ЗА добър здравословен статус на пчелите, обаче настоявате сами да си го определяте. Много е комично. От какво се притеснявате бе колеги? Не сте доволни че ветеринарите не преглеждат семействата, а само попълват бумащината, обаче се оказва, че това идеално ви устройва!!!!
На въпроса кой би станал проверител, АЗ бих станал ако мога да покрия критерия, а той трябва да е сериозно висок. Колкото и да съм зает до края на април си мисля че мога да проверя пчелини с няколко хиляди кошера и ако се плаща дори и по 0,50 лв. на семейство бих генерирал сериозен доход в началото на сезона. При положение че ще го генерирам още веднъж в края на сезона просто съм супер.
Матеев, не виждам от какво се притесняваш,дори напротив, ако съм на твое място бих назначил подходящия специалист, да се грижи за бумащината по майкопроизводството, да участва активно в него, да контролира изпълнението на развъдната програма и да ГАРАНТИРА ЗДРАВОСЛОВНИЯ СТАТУС НА ВСИЧКИТЕ ТИ СЕМЕЙСТВА. Та ти ако пожалиш средства да си гарантираш здравословния статус при прогноза от над 1 000 000 лв. оборот от развъдна дейност то ние какво да правим?

Юрий Цветков
19.03.2016, 22:55
Работата на проверителя, не е да ти нанесе финансови щети или да ти запали кошерите, а да ти даде предписания и напътствия, ако е забелязал някакъв проблем. И да сигнализира на ветеринаря, който да вземе съответните мерки, да не пламне епидемия.
Който иска да има 1000 кошера, трябва да му е ясно, че ще има и 1000 пъти по-големи разходи от този с 1.

solaris60
19.03.2016, 23:01
Много сте ми странни.
Всички сте ЗА добър здравословен статус на пчелите, обаче настоявате сами да си го определяте. Много е комично. От какво се притеснявате бе колеги? Не сте доволни че ветеринарите не преглеждат семействата, а само попълват бумащината, обаче се оказва, че това идеално ви устройва!!!!
На въпроса кой би станал проверител, АЗ бих станал ако мога да покрия критерия, а той трябва да е сериозно висок. Колкото и да съм зает до края на април си мисля че мога да проверя пчелини с няколко хиляди кошера и ако се плаща дори и по 0,50 лв. на семейство бих генерирал сериозен доход в началото на сезона. При положение че ще го генерирам още веднъж в края на сезона просто съм супер.
Матеев, не виждам от какво се притесняваш,дори напротив, ако съм на твое място бих назначил подходящия специалист, да се грижи за бумащината по майкопроизводството, да участва активно в него, да контролира изпълнението на развъдната програма и да ГАРАНТИРА ЗДРАВОСЛОВНИЯ СТАТУС НА ВСИЧКИТЕ ТИ СЕМЕЙСТВА. Та ти ако пожалиш средства да си гарантираш здравословния статус при прогноза от над 1 000 000 лв. оборот от развъдна дейност то ние какво да правим?

Да ти отговоря аз какво мисля. Не съм против това да се проверяват пчелните ми семейства, но този проверител искам да е компетентен ветеринар, а не такъв който като дойде да ми каже - абе ние сме учили и за пчелите, но не кой знае колко. Вие си знаете по - добре. Ами за какъв .... ми е дошъл тогава? А за колега пчелар и не искам да чувам. С какво този колега е по - добър от мен, че да ми проверява пчелина? А що се отнася за генерирането на пари - оооооооо, стига да има глупаци да ми генерират пари ей така - с удоволствие ще се възползвам. Но не трябва да е така. Иска се качество и отговорност. До кога ще минаваме по този начин? До кога няма да си вършим работата както трябва? До сега каквото се извършваше изобщо не се гарантираше здравословния статус на нито едно семейство в БГ.

rosty_sz
19.03.2016, 23:18
Не е нужно колегата да е с нещо по добър от теб
Трябва да е достатъчно компетентен да установи здравословния статус и да понесе отговорност за това.

tarty
20.03.2016, 02:34
Не е нужно колегата да е с нещо по добър от теб
Трябва да е достатъчно компетентен да установи здравословния статус и да понесе отговорност за това.
Рости като те чета оставам със съмнението, че си нямаш на идея как се проверяват много кошери,но не е така имаш ги в изобилие. Във най добрия случай 150 бр на ден под жаркото слънце, и то да погледнеш набързо без да ровиш и след три дена ще те заболи кръста и ще има едно и...о си м....а/ако можеш повече, ще съм благодарен да споделиш с нас как става/. Ако имаш подписан договор и няма да можеш да работиш ще започнеш да преглеждаш само 10% от общия брой, но ще си прибираш парите за всички/и ще започнеш да питаш как се става митничар/,това най ще ти се услади. А с препоръките, защо да не станеш дистрибутор на Баер/лекарства бол/,още едно перо за пари/така ще спреш да гледаш пчели,но ще си проверяваш другите/. Аз като не съм третирал дасега за нозема, а проверителя ме задължи, ще трябвали да изпълнявам, има и още много но,но,нота.

rosty_sz
20.03.2016, 06:12
Нозематозата би следвало да е с малко по особен подход, защото няма доказано ефикасно лечение тоест няма начин някой да те задължи да лекуваш нещо, което не се лекува. Обаче може да се направи предписание в което да ти се препоръчат добри пчеларски практики относно ограничаване на болестта и профилактика за здравите и занапред. Освен това няма как нозематоза да бъде доказана без лабораторни изследвания и колкото и да е добър пчеларя и проверителя трябва да се изкаже лаборатория. Това може също да е част от предписанието.Имаме пресен пример със колега който не е виждал пчелно ако и създаде тема преди ден два да му се обясни че и пчелите се изхождат.
Повече от 150-180 семейства и аз не мога да погледна на ден ако искам осведомителен преглед. Тук идва и ролята на пчеларя да каже какви съмнения има, да насочи проверителя към по слабите семейства, към проблемите които изпитва и т.н. Ако разглеждаме проверителя като една долна номенклатура която идва да ни напакости с неговите претенции работата ще е кофти и аз ще съм против. Ако тези хора бъдат поставени в ситуация да обясняват, помагат, отговарят на въпроси за които повечето пчелари нямат отговор съм ЗА. Точно заради това гласувах ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ все пак споделям част от опасенията.

iliew
20.03.2016, 08:24
Спорът ви е за това дали има съвест и може ли да се разчита на нея.

Нищо изградено върху основите на човешката съвест, не е просъществувало. Но всеки има право да вярва. :)

бат тянко
20.03.2016, 09:26
Моето мнение, е че тези трябва да се назовават пчелари- провеТрители! Защото, ще ходят по пчелините да си проветряват крачолите на гащите. Абе, някои от нас мнение и опит не щат да споделят тук! Камоли, да пуснат някой по обектите си! Вие, луди ли сте? Аз на моя територия, ингели не ща! Искам хора, дето ще си пия ракията с тях и ще черпя и давам опит.

Ангел Йосифов
20.03.2016, 09:39
Освен това няма как нозематоза да бъде доказана без лабораторни изследвания

А по мирис и вида на подмора,дали не би могло да се прецени....

solaris60
20.03.2016, 09:45
Проверителите искали да проверяват и да вземат пари? Добре. Защо периодично ветеринара проверява кравите примерно, взема им кръв за изследване и бие някаква инжекция? Това става и с кучетата, а предполагам и за другите отглеждани животни. И това се прави безплатно. Защо пак пчелите не са поставени под такъв контрол? Веднъж в годината ветеринара да си вдигне задника и да направи една такава проверка - безплатна разбира се. Пчеларите да не би да сме от друга планета?

ch.atanasov
20.03.2016, 09:59
Проверителите искали да проверяват и да вземат пари? Добре. Защо периодично ветеринара проверява кравите примерно, взема им кръв за изследване и бие някаква инжекция? Това става и с кучетата, а предполагам и за другите отглеждани животни. И това се прави безплатно. Защо пак пчелите не са поставени под такъв контрол? Веднъж в годината ветеринара да си вдигне задника и да направи една такава проверка - безплатна разбира се. Пчеларите да не би да сме от друга планета?

Чувал съм че безплатен обяд няма. hi; Незнам защо се тормозите.Тази идея няма как да стане реалност--няма кадри, никой не знае колко кошера има и къде, няма пари и т.н. За статистиката : при мен не е идвал проверител.

m_pchelari
20.03.2016, 09:59
А по мирис и вида на подмора,дали не би могло да се прецени....

Ако могат и трюфели да намират, аз съм за. Може да се нарекат и пчелари-преносители, най-вероятно с едно и също желязо ще бъркат из кошерите на цялата околия.
Интересно в световен мащаб има ли такова животно или пак сме велики откриватели.

solaris60
20.03.2016, 10:08
Може да се нарекат и пчелари-преносители, най-вероятно с едно и също желязо ще бъркат из кошерите на цялата околия.
Интересно в световен мащаб има ли такова животно или пак сме велики откриватели.

За желязото не знам, но си беше забравил булото. На другия ден си го взе и имаше остри реплики помежду ни и дежурното - "Ти мен, знаеш ли кой съм?":bigsmile:

ch.atanasov
20.03.2016, 10:14
За желязото не знам, но си беше забравил булото. На другия ден си го взе и имаше остри реплики помежду ни и дежурното - "Ти мен, знаеш ли кой съм?":bigsmile:

Ее, как няма да си го забрави.При твоите пчели, явно не му е трябвало.Да дойде при мен, ще си тръгне и с едно от моите.:bigsmile:

m_pchelari
20.03.2016, 10:18
Това са снимки от началото на март, на канадски пчелар с 1200 кошера. Доказано с резултати от 2 независими лаборатории има спори на церана между 20 и 25 милиона (а това е ужасно много). Какво ли ще стане с тия пчели ако някой бг проверител го провери и му замирише...

6351

6352

Дамян Дамянов
20.03.2016, 10:23
Рости е прав, в момента ни устройва идеално ветеринарите да не си вършат работата. Друг е въпроса защо това е така.
В България винаги е възможно и най-добрата идея да се опорочи и да се превърне в хранилка за поредната група паразити.
А колкото до Янко да стане проверител - ХАХАХА ХА ХАХ ХА Тука колегите много го обичат, затова го пратиха в София при Михайлов с бележка "Задръжте си го".

Въздържал се, клонящ към НЕ!

Юрий Цветков
20.03.2016, 11:06
Нозематозата би следвало да е с малко по особен подход, защото няма доказано ефикасно лечение тоест няма начин някой да те задължи да лекуваш нещо, което не се лекува. Обаче може да се направи предписание в което да ти се препоръчат добри пчеларски практики относно ограничаване на болестта и профилактика за здравите и занапред. Освен това няма как нозематоза да бъде доказана без лабораторни изследвания и колкото и да е добър пчеларя и проверителя трябва да се изкаже лаборатория. Това може също да е част от предписанието.Имаме пресен пример със колега който не е виждал пчелно ако и създаде тема преди ден два да му се обясни че и пчелите се изхождат.
Повече от 150-180 семейства и аз не мога да погледна на ден ако искам осведомителен преглед. Тук идва и ролята на пчеларя да каже какви съмнения има, да насочи проверителя към по слабите семейства, към проблемите които изпитва и т.н. Ако разглеждаме проверителя като една долна номенклатура която идва да ни напакости с неговите претенции работата ще е кофти и аз ще съм против. Ако тези хора бъдат поставени в ситуация да обясняват, помагат, отговарят на въпроси за които повечето пчелари нямат отговор съм ЗА. Точно заради това гласувах ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ все пак споделям част от опасенията.Едва ли може да се обясни по-точно. Идеята за проверителите, независимо дали са пчелари, ветеринари, космонавти или покемони, е да са достатъчно компетентни (успешно издържали съответните изпити по пчелни болести), които не да те задължават какво да правиш, а сама да дадът препоръки на теб, а мен, като твой съсед да предупредят, че примерно имат съмнение за гнилец или т.н. при теб. За да мога аз да взема мерки за моите пчели, ти за твоите и отговорния орган за района (ветеринаря), за да няма епидемия и значителни щети за всички, не само за теб в частност. И понеже самите ветеринари нямат необходимия ценз, идеята за проверителите е добра и навремето работеше доста успешно. Парите за тези проверки, трябва да идват от там, от където идват и заплатите на ветеринарите, защото тава е тяхна работа. Но след като те не са в състояние да я вършат, да я върши този, който може.

П.п. От цялата декларация на Мишо, това е най-смисленото предложение, другото е плява.

Георги 1974
20.03.2016, 12:49
Аз съм виждал проверител преди 15ина години проверява и на хвърчащ лист пише брой кошери име и адрес на собственика (между другото мисля че имаха ограничение от минимум и максимум брой кошери да няма злоупотреби в никакъв случай не бяха над 1000бр. респективно и парите са толкова).
Сега в момента ситуацията към 2015г.е такава за 2016г. не знам каква е. Ветеринарните говоря като цяло не отделни случай избягват всяка конфронтация със животновъди включително и пчелари - не е в техен интерес защо
Ситуацията е такава че някой еврокомисар от Брюксел може да провери даден обект в информационната система на БАБХ (има такива случай) и да нареди проверка.Ветеринарите за момента проверяват само регистрирани пчелари с който са сключили договор пише се образец ЗХОЖ-27 документа се сканира и се прикача към животновъдния обект в последствие официалния лекар на общината го проверява дали съответства като брой кошери ,капацитет на обекта , подадена декларация инвентаризационен опис от собственика който е длъжен по закон да я предоставя като вътре в нея има актуалния брой на кошерите има и дневник на пчелина който също се проверява за коректност на данните и след това се пуска за заплащане.Като тези документи мисля се съхраняват 5 години за проверка.
Та ветеринарите са минали курс за работа в информационната система , подписали са клетвена декларация да не злоупотребяват с данните даден им е достъп до тези обекти с който работят имат компютър с програмата на ВетИС на БАБХ да могат да работят имат скенер и принтер за да могат документално да обработят бумащината. И ако някой пчелар не е направил някой от изискванията по закон то местния ветеринар е длъжен да подаде рапорт до официалния ветеринарен лекар който трябва да провери работата да пусне предписание и след това акт ако не се изпълни от собственика при нормални обстоятелства а при груби нарушения акт и предписание. Та в повечето случай ветеринарите вдигат ръце и казват ами аз откъде да зная че има пчели този човек (не че не знае но е избягал конфронтацията).
Та цялото това нещо не знам дали е добро или лошо категорично не давам мнение.
Та сега като сме в Европейския съюз проверителите трябва да изпълнят гореописаните неща за да могат да проверяват пчелините не могат само с един хвърчащ лист да минат и да вземат парите. е не че в България има невъзможни неща но кой ще субсидира цялото това нещо при положение че сега има действащо пак повтарям добро или зло но документално действащо.

Ангел Йосифов
20.03.2016, 13:13
Ако могат и трюфели да намират, аз съм за. Може да се нарекат и пчелари-преносители, най-вероятно с едно и също желязо ще бъркат из кошерите на цялата околия.
Интересно в световен мащаб има ли такова животно или пак сме велики откриватели.


А ти дезинфекцираш ли инвентара и себе си при преглед на всеки кошер? И в поста си изобщо не визирах "проверител",а това,че нозематазата може да се определи не само в лаборатория.

rosty_sz
20.03.2016, 14:33
Проверителите искали да проверяват и да вземат пари? Добре. Защо периодично ветеринара проверява кравите примерно, взема им кръв за изследване и бие някаква инжекция? Това става и с кучетата, а предполагам и за другите отглеждани животни. И това се прави безплатно. Защо пак пчелите не са поставени под такъв контрол? Веднъж в годината ветеринара да си вдигне задника и да направи една такава проверка - безплатна разбира се. Пчеларите да не би да сме от друга планета?

Ветеринара в момента е длъжен два пъти в годината "да си вдига задника" и да прави проверка която му се заплаща от държавата на бройка семейства. Парите на проверители могат да са същите тези които ветеринарите прибират в момента попълвайки бумащината без никакви прегледи и никаква компетентност по наболелите проблеми, иновации и т.н.

m_pchelari
20.03.2016, 15:17
А ти дезинфекцираш ли инвентара и себе си при преглед на всеки кошер? И в поста си изобщо не визирах "проверител",а това,че нозематазата може да се определи не само в лаборатория.


Не, не го дезинфекцирам. Аз разсъждавам за пчелина като един единствен кошер. Веригата е толкова здрава, колкото е здраво най-слабото и звено.
Ако мислиш, че нозематозата може да се определи с поглед или нос, кажи как по дяволите тези пчели от снимките са още живи.


А по въпроса за проверителите питам, след като всички признават, че системата с ветеринаря не е работеща, защо тази система не се оправи а се предлага друга още по-абсурдна. Бих я нарекъл соц-утопия. Ще чакам аз комшията да ми спасява пчелите. И ако го има някъде този идеален пчелар проверител самарянин, защо няма да си гледа неговите 300 кошера а ще тръгне по селата за 50ст. да спасява моите.

Ангел Йосифов
20.03.2016, 15:41
Къде пише,че носителите на нозематоза задължително умират...ааа сигурно в западната литература(бъкел не разбирам).Аз чета наши книжки и там си пише...Ако питането за проверителите ти е към мен-нямам отговор.Всъщност изобщо не съм мислил по въпроса...

inio33
20.03.2016, 20:34
моето мнение е; НЕ ЖЕЛАЯ ДА ИМА ПЧЕЛАРИ ПРОВЕРИТЕЛИ(ХЛЕБАРИ)

Вълчан
21.03.2016, 14:03
Пчелаството: С него винаги са се знимавали хора с интелект (попа,даскала, кмета). При някакви съмнени всеки, може да си направи справка с материали публикувани в интернет, снимки, обяснения на болеста и т.н. Ако не може, тогава търси ветеринар и изпращане на проба! Не на проверител.

evgeni.filimonov
21.03.2016, 16:56
Кажете как да се преборим с немърливите пчелари, когато няма никакъв контрол. Сульо и пульо се юрна да гледа пчели и на втората година вдига ръцете и зарязва всичко. В наше село има поне 2-3 ма такива пчелари. Единия гледа една рамка с гнилцово пило, как се точи и вика , че това не е гнилец , а измръзнало пило. Следващия така си сложил кошерите, че вятъра ги преобърнал и така стоят цяла седмица, че от есента не ги е поглеждал. Следващия събрал в двора си подарени кошери от починали пчелари и оставил до кошерите рамки за дообиране. Друг пък не третира, защото разчитал на естествения подбор и още много други случаи. ТРЯБВА ДА ИМА КОНТРОЛ, ТРЯБВА ВСЕКИ КОШЕР ДА Е РЕГИСТРИРАН, ТРЯБВА ВСЕКИ ПЧЕЛАР ДА Е МИНАЛ КУРС НА ОБУЧЕНИЕ. Ох, МЕЧТИИИИ. Тези неща биха се случили само в нормална държава, обаче. Нека има любители пчелари, но до 2-3 семейства, за собствени нужди. Искаш ли да гледаш повече кошери, задължително регистрация и сключване на договор с ветериналната служба, примерно. Щом искаш да продаваш мед, ще се регистрираш, примерно. И ТН.

Бърз
21.03.2016, 17:50
Един сънародник, кой вече с години роботи в Канада, казва - "Идват хора от проверяващи инстанции и САМОСТОЯТЕЛНО проверяват мои пчелини, по своя график. Аз само време на време, намирам бележки по пчелини с резултати за проверяване (на това, или онова семейство). Никой (от колеги), изобщо при нас (в Канада) не пази пчелини". От друга страна - в някакъв форум (държава Словения) видял как пчелари СПЕЦИАЛНО измислят и работят с нестандартни големи и тежки кошери, маркирани навсякъде, ако пчелин без охрана. При тях изобщо не става въпрос за "чужди хора" в пчелина, ако няма собственик.
Мое мнение - България много малко прилича на Канада... )
/гласувам - НЕ/

delta.e
21.03.2016, 18:45
Народът го е казал - ,,Насила , хубост не става ,,.

rosty_sz
21.03.2016, 19:04
Много сериозни доводи се изказаха ПРОТИВ:laughing::bigsmile:
Почти ми променихте позицията по въпросаblush;
Дано не се налага да се защитава такава позиция пред министерството.

delta.e
21.03.2016, 20:24
Явно , пак съм не разбран .

Mateev
21.03.2016, 20:30
Аз ще обобща резултатите до момента. В общия случай пак се намесва Българската НАРОДОПСИХОЛОГИЯ. Логиката на разсъжденията на почти всички е нещо подобно на това:

1. Нека да проверяват пчелините на другите "некадърни" пчелари около мене, защото те могат да ми натресат някакви болести.
2. Не трябва обаче да ме проверяват мене, защото аз съм "много добър" и е унижение да ме проверява някой "некадърник".

При това положение може да се заформи някакъв консенсус около следното:

1. На задължителни проверки да подлежат:
- нерегистрираните пчелари
- пчеларите с по-малко от 20 кошера
- пчеларите по програмите
- майкопроизводителите и производителите на отводки (те така или иначе вече се проверяват по профилактичната програма)

2. Няма да се проверяват:
- пчелари, които имат или които са наели на трудов договор магистър по пчеларство
- пчелари, които са изкарали специализирани курсове за болести по пчелите
- пчелари-професионалисти с над 150 кошера, които си изкарват хляба само и единствено с пчеларство

Двата списъка може и да са други и в тях да има и други клаузи. Важното е обаче да се направи ДИФЕРЕНЦИАЦИЯ кои пчелари са ЗАПЛАХА и подлежат на ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПРОВЕРКА, и кои са безопасни, защото са компетентни, грижат се за пчелите и за бизнеса си, и пазейки себе си, всъщност пазят и другите пчелари около тях.

Юрий Цветков
21.03.2016, 20:39
Това е дискриминация.

rosty_sz
21.03.2016, 20:41
Няма как да проверяваш нещо което не съществува. Тоест нерегистрираните няма как да подлежат на контрол.
Пчелари по програми ??????? кви са тея:laughing: Тази година ще взимам майки и лекарства, влизам ли в графата? Шегувам се разбира се. Може да има клауза в договора както нямат право да продават активите така и семействата да подлежат на специален контрол.
Не знам какви се резултатите от анкетата защото няма бутон въздаржал се и не мога дагласувам и съответно не виждам как са гласували останалите, но видях как е работата във фейса и предполагам и тук е така. Ако е така по добре този въпрос въобще да не се разбутва защото този който го разбута ще понесе "народната пчеларска любов"

Видях резултата, такъв си и мислех че ще е.

m_pchelari
21.03.2016, 20:53
Няма как да проверяваш нещо което не съществува. Тоест нерегистрираните няма как да подлежат на контрол.
Пчелари по програми ??????? кви са тея:laughing: Тази година ще взимам майки и лекарства, влизам ли в графата? Шегувам се разбира се. Може да има клауза в договора както нямат право да продават активите така и семействата да подлежат на специален контрол.
Не знам какви се резултатите от анкетата защото няма бутон въздаржал се и не мога дагласувам и съответно не виждам как са гласували останалите, но видях как е работата във фейса и предполагам и тук е така. Ако е така по добре този въпрос въобще да не се разбутва защото този който го разбута ще понесе "народната пчеларска любов"

Видях резултата, такъв си и мислех че ще е.

Резултата е такъв благодарение на думичката корупция. Българина е настръхнал от възможността някой да го рекетира. Този термин "пчелар-проверител" е отвратителен, кой може да му хрумне толкова идиотски термин.
Ако контрола мине под шапката на някаква институция резултата ще е друг. Мен от ДФЗ по програмите последните 5-6 години са ме проверявали поне 6-7 пъти и страшно няма. Може и ветеринарния контрол да мине от някаква институция от хора на които може да се довериш, но от "пчелар-проверител" не, мерси.

Mateev
21.03.2016, 20:54
Ако все пак искаме ДЕМОКРАЦИЯТА да възтържествува, ще трябва да се съобразяваме и с мнението на останалите наши колеги - пчелари.

А то до момента е 86% ПРОТИВ ПЧЕЛАРИТЕ-ПРОВЕРИТЕЛИ.

scutellator
21.03.2016, 20:59
Без да навлизам в детайли, ще изкажа моите доводи
Всички искаме здрави семейства нали? Трябва обаче да се попитаме дали възстановяването на пчеларите проверители ще подобри с нещо здравословносто състояние на семействата в България? - Ами - НЕ.
Не защото ще съществува, корупция, злоупотреби, некадърни пчелари-проверители и т.н. Просто това е НЕРАБОТЕЩА система, дори и човешкия фактор да успява си върши идеално работата.
Това е все едно ХЕИ, вместо да контолират стоката в магазина, да идват у вас и да следят дали храната в хладилника е годна за ядене. АБСОЛЮТНО СЪЩОТО Е!

Професионалния пчелар е този който има най-голям личен интерес пчелите му да са здрави. Принципно трудно някой пчелар проверител ще знае по-добре здравословното състояние на пчелите му от самия него! А пък като е мърляч - като му умрат пчелите и или ще се стегне ( ще се образова за да не повтаря грешката) или евентуално обявява фалит и напуска бизнеса. Хоби пчеларите (тези които не различават търтей от майка и перга от пило) имат НАЙ-ГОЛЯМА ПОЛЗА от пчелри проверители. Да обаче, точно това са хората, на които принципно кошерите не им са регистрирани.

Пчелар-проверител може да бъде от полза в случаи на епизоотични заболявания от американски и европейски гнилец (когато трябва да се горят кошери), но в останалите случаи просто ще констатира заболяване, което не се лекува. Много важно.

Моето мнение по въпроса е че целия проблем може да се реши с напечатването на една обикновенна листовка- инструкция(указания) за вземане на проби за лабораторно изследване (PDF) към ветеринарния лекар. Не е нужно той да разбира от пчели, просто да изпълнява указанията (как се взема проба), щом бъде повикан от някой пчелар със съмнение за заболяване.

delta.e
21.03.2016, 21:00
Аз ще обобща резултатите до момента. В общия случай пак се намесва Българската НАРОДОПСИХОЛОГИЯ. Логиката на разсъжденията на почти всички е нещо подобно на то.

Всички подлежат на проверка.

solaris60
21.03.2016, 21:05
Тази анкета нещо кекава ми се струва. Гласувах с НЕ и като проверих ме няма. Натиснах бутона още няколко пъти. Пак ме няма. Значи не всички ги приема анкетата. ;)

delta.e
21.03.2016, 21:07
Гласувал си на тъмно.:)

Mateev
21.03.2016, 21:07
Тази анкета нещо кекава ми се струва. Гласувах с НЕ и като проверих ме няма. Натиснах бутона още няколко пъти. Пак ме няма. Значи не всички ги приема анкетата. ;)Резултатите се преизчисляват веднъж на 5 минути. Не бъди припрян ..... :)

Във форума има поне 200 различни шедулета, които смятат една или друга статистика. Дори не помня кое как е настроено ..... :)

evgeni.filimonov
21.03.2016, 21:10
Слънчо, то тези кратки отговори-коментари ДА НЕ , не са за теб или по-точно не са в твоя стил. Компютъра автоматично те отсвирва.....

kuline
21.03.2016, 21:12
Тази анкета нещо кекава ми се струва. Гласувах с НЕ и като проверих ме няма. Натиснах бутона още няколко пъти. Пак ме няма. Значи не всички ги приема анкетата. ;)

Манипулирана е анкетата. Я чукни "да" и белким се получи :bigsmile:

solaris60
21.03.2016, 21:16
Резултатите се преизчисляват веднъж на 5 минути. Не бъди припрян ..... :)

Във форума има поне 200 различни шедулета, които смятат една или друга статистика. Дори не помня кое как е настроено ..... :)

Аз гласувах преди няколко дни - в самото и начало.;)

solaris60
21.03.2016, 21:17
Слънчо, то тези кратки отговори-коментари ДА НЕ , не са за теб или по-точно не са в твоя стил. Компютъра автоматично те отсвирва.....

Е дееее, не съм чак толкова приказлив.:bigsmile:

solaris60
21.03.2016, 21:17
Манипулирана е анкетата. Я чукни "да" и белким се получи :bigsmile:

Нещо друго по - бих искал да чукна.:ae:

зуница
21.03.2016, 21:21
Има ли нужда от контрол върху здравното състояние на ВСИЧКИ пчелни семейства? Не ми казвайте, че няма.
Ако "пчеларите проверители" се избират от съответните териториални пчеларски организации и проверяват само кошери на организацията от която са избрани, проблема с некоректното им поведение е решим. Тези, които са ги упълномощили, ще ги сменят.Идеята е "проверителят " да е консултант на новите колеги и да алармира колегите си и ветеринарните при съмнения за заболяване.
Мисля , че при такива функции на "пчеларите проверители" организираните пчелари само ще спечелят.А това ще е и привлекателна възможност за новите пчелари да се включат в пчеларска организация.
Приказките за ровене и разнасяне на болести са несериозни. Нали пчелари ще избират пчелар.И то колега когото познават.
Контролът на всички не организирани и не регистрирани е проблем на държавата.Има закон.
"Пчеларите проверители" са възможност да се направи нещо добро.Дали ще се използва е въпрос на зрелост на пчеларските организации.
Който иска и може, ще се възползва.

delta.e
21.03.2016, 21:25
Слънчо, то тези кратки отговори-коментари ДА НЕ , не са за теб или по-точно не са в твоя стил. Компютъра автоматично те отсвирва.....

Миналата година , аз съм давал на час по лъжичка . :)

Георги 1974
21.03.2016, 21:35
А кой ще проверява проверителите

scutellator
21.03.2016, 21:44
Има ли нужда от контрол върху здравното състояние на ВСИЧКИ пчелни семейства?
Представете си че всички пътища за навлизане на нови болести в страната ( примерно грип, като всяка година) бъдат пресечени и затворени. Строг контрол по аерогари и митници, със съответния карантинен период при навлизането в страната. В този случай има ли нужда всички български граждани да ходят ежегодно на основен преглед при лекаря и пълни изследвания ( за Антракс, Сифилис, Ебола, Ешерихия)? Може би ще помогне с нещо, но дали ефекта ще си заслужава средствата?

Ако се упражнява контрол на входа (движението), то нуждата от контрол на изхода (крайния потребител) почти се обезмисля.
Максимален ефект със минимално влагане на средства.

delta.e
21.03.2016, 21:49
Представете си че всички пътища за навлизане на нови болести в страната ( примерно грип, като всяка година) бъдат пресечени и затворени. Строг контрол по аерогари и митници, със съответния карантинен период при навлизането в страната. В този случай има ли нужда всички български граждани да ходят ежегодно на основен преглед при лекаря и пълни изследвания ( за Антракс, Сифилис, Ебола, Ешерихия)? Може би ще помогне с нещо, но дали ефекта ще си заслужава средствата?

Ако се упражнява контрол на входа (движението), то нуждата от контрол на изхода (крайния потребител) почти се обезмисля.
Максимален ефект със минимално влагане на средства.

Хайде , отново барахолка . Резултат нула.

Георги 1974
21.03.2016, 21:58
А кой ще проверява проверителите

Имах в предвид документално а не професионално (едва ли някой знае броя на нерегистрираните пчелни семейства може би са 50% и с по голям рисков фактор) та проверителите могат ли да проверяват нерегистрирани семейства и документално да ги оправят не говоря за преди години а за сега когато сме в Е.С.

delta.e
21.03.2016, 22:00
Няма как да проверяваш нещо което не съществува. Тоест нерегистрираните няма как да подлежат на контрол.
Пчелари по програми ??????? кви са тея:laughing: Тази година ще взимам майки и лекарства, влизам ли в графата? Шегувам се разбира се. Може да има клауза в договора както нямат право да продават активите така и семействата да подлежат на специален контрол.
Не знам какви се резултатите от анкетата защото няма бутон въздаржал се и не мога дагласувам и съответно не виждам как са гласували останалите, но видях как е работата във фейса и предполагам и тук е така. Ако е така по добре този въпрос въобще да не се разбутва защото този който го разбута ще понесе "народната пчеларска л

Рости , когато го писах имах друго в предвид.

Mateev
21.03.2016, 22:17
Добавих в анкетата две нови опции:

-Въздържам се
-Нямам мнение

Така ще могат да гласуват абсолютно всички пчелари.

solaris60
21.03.2016, 22:20
Не минаха ли вече тез 5 минути?;)

rosty_sz
21.03.2016, 22:21
Пчелари по програми ??????? кви са тея:laughing: Тази година ще взимам майки и лекарства, влизам ли в графата? Шегувам се разбира се. Може да има клауза в договора както нямат право да продават активите така и семействата да подлежат на специален контрол.
Не знам какви се резултатите от анкетата защото няма бутон въздаржал се и не мога дагласувам и съответно не виждам как са гласували останалите, но видях как е работата във фейса и предполагам и тук е така. Ако е така по добре този въпрос въобще да не се разбутва защото този който го разбута ще понесе "народната пчеларска л

Рости , когато го писах имах друго в предвид.

Сега аз не разбирам за какво става дума, ама карай.

Mateev
21.03.2016, 22:23
Не минаха ли вече тез 5 минути?;)

Стига си спамил. Просто гласувай по някоя от точките, и веднага ще се появиш.

dankov64
21.03.2016, 22:39
Много пъти съм започвал да пиша по темата и никога не съм стигал до финала, по простата причина че не виждам как в една държава където всичко е объркано, пчеларския сектор ще е първият сектор където нещата започват да се подреждат.
Ветеринарен лекар съм и имам договор за над 3500 кошера. По тази причина моите кошери стоят извън населено място, като ги карам на паша гледам да съм поне на 1,8км. от др. пчелни семейства. За мен е много рисковано да си настаниш семействата в населено място.
Ще посоча главните пропуски в нормативните уредби относно Американския гнилец.
-Времето през което се извършват прегледите. Пролетен профилактичен преглед 01. 04- 15. 05 . Ако някой може да диагностицира Американския гнилец по това време, аз шапка му свалям.
Есенния преглед като дати горе долу са по приемливи но последните няколко години, ветеринарите нямат договори (сключват се след 01.10месец) което означава че не им се плаща за неща които са извън този период.
- На кои пчелари се извършват профилактични прегледи. Регистрирани пчелари които имат договор с ветеринарен лекар. Давам пример. При проверка на пчелин по искане на собственика ( има нужда от протокол за прегледа) от проверени 4 семейства 3 са с признаци на Американски гнилец. Даааааа ама сега на къде, не сме подписали договор с държавата а вече сме септември месец, аз съм господин никой, нямам договор с държавата, нямам договор със собственика.????????????? Мога да му пръдна на оная работа, той господина разбра, че като не сключва договор никой не може да му влиза в двора и ето вече 2год. какво става с този пчелин, само той си знае. Да обаче до този пчелин на 300метра има др. с 200семейства по програма а поставете се на негово място.
- Друг пример от миналата година. Съвестен пчелар ми сигнализира за съмнения за Американски гнилец, добре ще вземе проба и ще я изпратим в лаборатория за доказване. Дааааааааааааа амаааааааааааа не. Като прозвънях телефоните се оказа че сме в региона на Варненската лаборатория която не е акредитирана за изследване за гнилеца и следователно по наредбите на ветеринарите можеш да си я занесеш в която искаш лаборатория като всичко е за сметка на пчеларя.
Та затова си държа кошерите в гората, то дали ще са вандали, крадци, недобросъвестни пчелари или законите в майка България, времето ще покаже.

solaris60
21.03.2016, 22:40
Стига си спамил. Просто гласувай по някоя от точките, и веднага ще се появиш.

ОК. Това ми е последният СПАМ - пост.

delta.e
21.03.2016, 22:43
Сега аз не разбирам за какво става дума, ама карай.

Рости , извиниме , но давай напред .

rosty_sz
21.03.2016, 22:46
Рости , извиниме , но давай напред .
И ти ако съм те засегнал по някакъв начин, не съм имал никакво намерение;)

evgeni.filimonov
21.03.2016, 22:53
Пробите за изследване на кошерите от АГ са безплатни, стига да има протокол от ветеринарния лекар. След което кошерите се изгарят и с протокола, пчеларите се обезщетяват финансово.

dankov64
21.03.2016, 22:57
Пробите за изследване на кошерите от АГ са безплатни, стига да има протокол от ветеринарния лекар. След което кошерите се изгарят и с протокола, пчеларите се обезщетяват финансово.

Защо си мислиш че знаеш всичко. Не си ли се сблъсквал с държавна бюрокрация, ТО ТЪЙ АМА НЕ ТОЧНО ТАКА.

m_pchelari
21.03.2016, 23:03
... Като прозвънях телефоните се оказа че сме в региона на Варненската лаборатория която не е акредитирана за изследване за гнилеца и следователно по наредбите на ветеринарите можеш да си я занесеш в която искаш лаборатория като всичко е за сметка на пчеларя....

Знаеш ли някоя лаборатория където може да се замерят надеждно броя на ноземните спори от проба, срещу заплащане естествено. Питам защото искам регулярно са следя определени групи кошери и ефекта от различни препарати, които струват пари.
Благодаря.

dankov64
21.03.2016, 23:12
Съжалявам но не мога да ви помогна.

rosty_sz
22.03.2016, 07:12
Знаеш ли някоя лаборатория където може да се замерят надеждно броя на ноземните спори от проба, срещу заплащане естествено. Питам защото искам регулярно са следя определени групи кошери и ефекта от различни препарати, които струват пари.
Благодаря.

Съдейки по заснетите лекции на Софрониев това в БГ не става. Имам спомен, че в нашия университет може да се изследва за нозема апис , но за нозема церана, НЕ. Още по-голям е въпроса до колко ще може да се вярва на тези изследвания. Според мен е най-добре да се свържеш със Софрониев, защото сина му е завършил тук и е на ясно с тези неща.

m_pchelari
22.03.2016, 07:42
Съдейки по заснетите лекции на Софрониев това в БГ не става. Имам спомен, че в нашия университет може да се изследва за нозема апис , но за нозема церана, НЕ. Още по-голям е въпроса до колко ще може да се вярва на тези изследвания. Според мен е най-добре да се свържеш със Софрониев, защото сина му е завършил тук и е на ясно с тези неща.

Да той каза, че праща пробите в Швейцария ако не се лъжа, но за съжаление не съм от неговата черга за да си го позволя.
Именно затова се питам какво ще ти каже пчеларя-проверител ако поради някакви екстрасенски възможности определи, че кошерите ти имат прекалено високи нива на ноземни спори. Дали подобно на лекарите няма да се превърнат в търговски посредници на една камара препарати, всички със съмнителни качества, но пък на подозрително еднакви цени.

rosty_sz
22.03.2016, 08:01
Вече отговорих за нозематозата. Всички сме наясно, че с нея има проблем. Със заразяването, със развитието или не на болестта, с лечението и т.н.
Насреща стоят елементарни действия против вароатозата които не се предприемат или се предприемат грешно което ги обезсмисля, стоят европейския и американския гнилец, стои черния маточник и т.н. и т.н. Предстои ни среща с малкия кошерен бръмбър. Пчеларството е в тотален подем, а нашето дружество за изминалата година е приело 3-4 нови члена. Никой не се интересува от проблемите, болестите, профилактиката, интересни са само печалбите сметнати на ум със замъглен от ракия мозък.
БЕЗ КОНТРОЛ НИ ЧАКА ТЪМНО БЪДЕЩЕ!!!

Предложението да се избират от местни структури е чудесно, но неизпълнимо за момента защото няма структури.

ПАК ПОВТАРЯМ, ЧЕ ПРОВЕРИТЕЛЯ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЛИШЕН РЕСТРИКТНИ ПРАВА. НЕГОВАТА ФУНКЦИЯ ДА БЪДЕ ДА СЕ ЗАПОЗНАЕ ОТ БЛИЗО СЪС СЕМЕЙСТВАТА, ДА ДАДЕ ПРЕДПИСАНИЕ СЪВЕТ, ДА ПРЕДАДЕ ОПИТ И ПРИ НУЖДА (гнилец примерно) ДА СИГНАЛИЗИРА ГЛАВНИТЕ ВЕТ. ЛЕКАРИ ПО РАЙОНИ. ТЕ ВЕЧЕ ДА СФОРМИРАТ КОМИСИЯ И ДА ДЕЙСТВАТ.

Вълчан
22.03.2016, 08:59
Проверитери!? Ако се въведе и клауза, за всяко унищожено семейство, държавата плаща по пазарни цени, едно ново. Няма да има противене! Преди 15 и повече години имах АГ. От съществуващите тогава 20 и няколко семейства, нито едно не се разболя. Това беше много продуктивен и с млада майка кошер, който може би, беше ограбил есента, някое болно семейство от АГ. Унищожих семейството, кошера го бработих и вече години в него живеят и се сменят поколения пчели.
Убеден съм, че в почти всеки кошер има спори на АГ, но не се развиват. Пчелите имат някакъв имунитет.

evgeni.filimonov
22.03.2016, 22:09
Защо си мислиш че знаеш всичко. Не си ли се сблъсквал с държавна бюрокрация, ТО ТЪЙ АМА НЕ ТОЧНО ТАКА.

Не претендирам, че знам всичко, а искам да кажа, че не познаваме законите и не си знаем правата, това ни е проблема. Иначе можем да лаем яко.
А и горките комшии, които не искат да имат пчели до дворовете си, ако знаеха, че не са ни регистрирани пчелините, само едно оплакване и пчелина е аут. Закони, какво да ги правиш.
Нека пуснат анкета, кой е чел закона за пчеларство, да видим резултатите.

dankov64
23.03.2016, 10:51
Не претендирам, че знам всичко, а искам да кажа, че не познаваме законите и не си знаем правата, това ни е проблема. Иначе можем да лаем яко.
А и горките комшии, които не искат да имат пчели до дворовете си, ако знаеха, че не са ни регистрирани пчелините, само едно оплакване и пчелина е аут. Закони, какво да ги правиш.
Нека пуснат анкета, кой е чел закона за пчеларство, да видим резултатите.

Имах в пред вид, че в закона го пише, да така е но има много др. непреодолими фактори които противоречат на закона и де факто в конкретния случаи не можеш да си изследваш пробите безплатно.

dankov64
23.03.2016, 11:13
Мен не ме притесняват проверителите.

dankov64
23.03.2016, 11:31
Мен не ме притесняват проверителите.

valaz
23.03.2016, 14:18
По принцип е необходимо държавата да осъществява някакъв контрол върху заразните болести по пчелните семейства! Проблемът е в това, че е малко вероятно, тази дейност да бъде извършена професионално и качествено. Ако ще е само губене на време и формално попълване на някакви документи, с цел усвояване на някакви пари, по-добре да ги няма. Поради тези мои съображения, не гласувам в анкетата.

dankov64
23.03.2016, 14:49
Мен не ме притесняват проверителите.

rosty_sz
23.03.2016, 19:00
Напълно си прав, но като гледам резултата от анкета не виждам как да разсъждаваме над тези въпроси. Явно е че контрола над семействата е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО НЕЖЕЛАН.
Общо взето пчеларите искат: никакъв контрол, никакви данъци, подпомагане на семейство, заплащане на опрашване, висока цена на меда. Сладка работа а? Търси се кой да обещае гореизброеното и веднага се превръща в тотален лидер. Никакво обединение няма да ни трябва.

Дамян Дамянов
23.03.2016, 21:11
Внимавайте какво си пожелавате!
Ако искате сериозен контрол, то трябва да се започне от подвижните пчелари. Хайде да не се правим на глухи и слепи.
Като ти сложат 2-3 прегледа преди местене и отрият някакъв "проблем" - забрана за местене, карантина.... отиде и акация и рапица... А накрая се оказва, че било неоснователно! :bigsmile:

scutellator
23.03.2016, 21:33
Рости, прав си че повечето пчелари искат точно това, но не може да си представиш до какви последици биха довели подобни носталгични по комунизма утопични блянове. Знам че по стара българска традиция повечето най-обичат сами да си го начукват, но от това най-тежко ще пострадат едрите пчелари. Манол не го мислете, той ще се уреди някак, но ТИ лично, от сега да те питам, какво си склонен да купуваш - отводки или мед?

Лично аз нямам нищо против подобна недалновидност, на мен ми е все тая - като си ликвидирате пчелите- ако се наложи, и мед мога да почна да ви продавам (поне ще знаете че ядете мед чист откъм пестициди).

Мисълта ми е, система за ветеринарен контрол е необходима, НО моля ви, впрегнете сивото вещество да размишлява върху система отвъд пчеларите-проверители.

Все пак парите така или иначе излизат от вашия джоб (нали не мислите че министерството пачките ги бере от някое дърво), помислете си добре как бихте ги похарчили за да се постигне максималния ефект, с минимални средства от ваша страна.

Георги 1974
23.03.2016, 21:45
пчеларите-проверители
Има ли някъде статистика да ли са имали реални резултати нали ги е имало толкова години. Не можах да открия в нета но това не означава че не са имали .
Може би някой знае, аз не знам само умувам.

scutellator
23.03.2016, 21:45
И аз самия не съм много умен ( изненада а? ), но поне се ослушвам какво се случва в другите държави. Препоръчвам ви и вие да правите същото, така по-добре ще знаете какво ви очаква.

rosty_sz
23.03.2016, 21:58
Аз не прочетох нито една разумна алтернатива. Нямам време и нерви сега да ровя как се справят колегите в чужбина. Трудно работя с чуждите езици и ми трябва много време и усилия. За пореден път казвам, че не съм се хванал за проверителите като удавник за сламка. Аз също се притеснявам от злоупотреби, но съм ЗА реда и контрола, защото българина самосъзнание НЯМА.

kuline
23.03.2016, 22:01
И аз самия не съм много умен ( изненада а? ), но поне се ослушвам какво се случва в другите държави. Препоръчвам ви и вие да правите същото, така по-добре ще знаете какво ви очаква.

Плагиатстваш а? :bigsmile: Разбира се, че не ни очаква нищо добро и не се учудваме на това. Резервирани сме към всяко нещо. Дано не прозвучи песимистично, но в България всичко се прави на парче, на принципа речено-сторено. Няма планиране, няма перспективи, няма визия за развитие и т.н. или ако има, то те са насочени да задоволят интереси на малак кръг хора. Погледнете един произволно избран закон или подзаконов нормативен документ, в рамките на няколко години, ако не е сменен, то колко поправки е понесъл.

Ето ви и пример.
ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО

Обн. ДВ. бр.57 от 24 Юни 2003г., изм. ДВ. бр.87 от 1 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.51 от 26 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.36 от 4 Април 2008г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр.26 от 6 Април 2010г., изм. ДВ. бр.8 от 25 Януари 2011г., изм. ДВ. бр.19 от 8 Март 2011г., изм. и доп. ДВ. бр.61 от 25 Юли 2014г.

rosty_sz
23.03.2016, 22:04
Ако сега трябваше да повдигам този въпрос пред министерството нямаше да съм толкова отворен. Сега многознайствам за да представя и другата гледна точка.

kando
25.03.2016, 00:51
Самото понятие "пчелар- проверител" ми звучи баш като балканска измишльотина - но това да речем как да е, ала и на практика е пак същото, някаква напълно неефективна, безсмислена и създаваща само проблеми идея. Има си служби за тази цел - ветеринарния контрол - които ....... всъщност те са толкова много неща, че кое по- напред да се посочва, за по в кратце, просто е пълна пародия на "нещо си", този вариянт, с който сме запознати всички и който се предлага: най- напред това не е проверка, даже не е и подобие на проверка, а някаква убий време глупост, от която няма съвършено никакъв смисъл, ама абсолютно никакъв. Изцяло ЗА съм ветеринарния контрол - изцяло ПРОТИВ съм подобна на "пчелар- проверител" парлама. Тази форма на ветеринарен контрол т.е. "пчелар- проверител" е форма на нищото - това е, като психологическо хапче, което го пиеш и си въобразяваш, че става нещо, нали, че има нещо, че нещо се случва, пък в действителност просто си халюцинираш. самовнушаваме си, че има контрол някакъв, че се правят проверки ..... мда. Ако ще се прави нещо - да се прави като хората. Другото са глупости, от които си имаме в излишък и без "пчелар- проверител" няма ветеринарен контрол.

Mateev
25.03.2016, 07:23
Самата идея за пчеларите-проверители е СБЪРКАНА НА ФУНДАМЕНТАЛНО НИВО. Каква ще е ползата от тях, дори и да приемем, че ще бъдат много компетентни и че няма да изпозлват власта си за рекет и за изнудване? Нима ще спомогнат за подобряване на здравословния статус в целия район? Ако приемем, че това е целта, която се преследва, то тогава трябва да се предприемат следните предварителни мерки:

1. Задължителна регистрация на всеки един пчелин и всеки един кошер в България. Гледането на нерегистриран кошер да се счита за престъпление. Именно пчеларите с нерегистрирани кошери са огромна заплаха за здравословния статус на региона, а тях никой няма да ги проверява.

2. Задължителна регистрация на всяка една хралупа в гората. В горите вероятно живеят милиони диви пчелни семейства и тях също никой не ги проверява. Ако държавата иска да си похарчи някъде парите, първо трябва да създаде длъжноста горски пчелар-проверител, който за 1 лев на хралупа да обикаля по цял ден по чукарите.

Ако се изпълнят точки 1 и 2, тогава бих бил склонен да има и пчелари-проверители, но да са ветеринарни лекари с висше образование, които са учили по специалността. Ако трябва да има някакви курсове по болести на пчелите, то на тези курсове трябва да ходят именно ветеринарни лекари, а не корабни електротехници например.

В момента над 80% от пчелните семейства в България не подлежат на контрол (дивите и тези на нерегистрираните пчелари), а вие искате с помощта на пчеларите-проверители да контролирате останалите 20% честни и почтенни пчелари, които си регистрират семействата, и които така или иначе се грижат за тях, включая и за здравословния им статус.

Юрий Цветков
25.03.2016, 15:01
Много сте ми странни. Нима има доктор по всичко? Като идеш при личния лекар и кажеш какви са ти оплакванията, той те праща при специалист, защото няма как да е компетентен по всички болести. Същото е и с ветеринарите. Колко ветеринари, които имат някаква представа от пчеларство има? Уж повечето искате да има контрол, но как реално да стане? Дали ще се казва "пчелар-проверител" или както и да е, няма значение, важното е да е специалист по пчеларство и най-вече пчелни болести. Работата на този специалист е освен да проверчва здравния статус на пчелина, а и да дава съвети на неопитните пчелари с цел да се предотвратят появата и разпространението на болести. И да за тази работа, този специалист, трябва да получава адекватно заплащане, както за всеки друг труд.

dankov64
25.03.2016, 15:30
Много сте ми странни. Нима има доктор по всичко? Като идеш при личния лекар и кажеш какви са ти оплакванията, той те праща при специалист, защото няма как да е компетентен по всички болести. Същото е и с ветеринарите. Колко ветеринари, които имат някаква представа от пчеларство има? Уж повечето искате да има контрол, но как реално да стане? Дали ще се казва "пчелар-проверител" или както и да е, няма значение, важното е да е специалист по пчеларство и най-вече пчелни болести. Работата на този специалист е освен да проверчва здравния статус на пчелина, а и да дава съвети на неопитните пчелари с цел да се предотвратят появата и разпространението на болести. И да за тази работа, този специалист, трябва да получава адекватно заплащане, както за всеки друг труд.

И защо ги няма тези специалист запитвал ли си се. Ти от пчелар пари взимал ли си.:laughing:

Mateev
25.03.2016, 15:30
А как "пчеларя-проверител" ще доказва, че е КОМПЕТЕНТЕН ПЧЕЛАР и че разбира от болести по пчелите?

Само не ми казвай, че ще носи някаква хартийка от някакви курсове, защото с такива хартийки всеки може да се сдобие на килограм. Това обаче не го прави пчелар, а още по-малко пък КОМПЕТЕНТЕН. Вече ти дадох пример с един пчелар-проверител, който никога през живота си не е прочел нищо за пчелите, а личните си кошери от 200 по програмите ги доведе до нула броя, но притежава заветната хартийка и гръмко се нарича ПЧЕЛАР-ПРОВЕРИТЕЛ.

Такива хора ли искаш да те проверяват, защото повечето ще са такива? Никой свестен пчелар няма да си изостави кошерите през активния сезон и да хукне да проверява чужди кошери. Ще ги изоставят само такива, които ГИ НЯМАТ или пък които се пишат пчелари с по 2-3 кошера и претендират да имат "знания" от дядото си от преди 50 години.

На практика заради лесните държавни пари за пчелари-проверители ще се кандидатират една камара провалили се в живота си неудачници. И ще грабната хартийката, която ще им даде неограничена власт и разбира се - пари.

Ами хайде тогава да лобираме и за кокошкари-проверители - такива ще станат всички цигани. Следват кучкари-проверители, кравари-проверители, гълъбари-проверители, рибари-проверители, казанджии-проверители, овощари-проверители и най-важното - курвари-проверители.

tarty
25.03.2016, 16:24
Много сте ми странни. Нима има доктор по всичко? Като идеш при личния лекар и кажеш какви са ти оплакванията, той те праща при специалист, защото няма как да е компетентен по всички болести. Същото е и с ветеринарите. Колко ветеринари, които имат някаква представа от пчеларство има? Уж повечето искате да има контрол, но как реално да стане? Дали ще се казва "пчелар-проверител" или както и да е, няма значение, важното е да е специалист по пчеларство и най-вече пчелни болести. Работата на този специалист е освен да проверчва здравния статус на пчелина, а и да дава съвети на неопитните пчелари с цел да се предотвратят появата и разпространението на болести. И да за тази работа, този специалист, трябва да получава адекватно заплащане, както за всеки друг труд.

По твоята логика, отделни ветеринари трябва да се специализират по-тясно в специалност пчеларство, но това води до още две,три години учене, което от друга страна води до по високото им заплащане. Така един ветеренар специализирал пчеларство ще иска да взема по 2000 лв на месец. Разхвърли регистрираните пчелари на лекар и ще се сетиш сам, че тогава ще е по-добре да си купуваш мед, отколкото да го произвеждаш :-) :-) :-) :-) :-). Проблема е, че ветеринарите не са учили както трябва, а са преписвали. Държавата пък не ги претиска с нищо, само ги субсидира да не напуснат работа.

ch.atanasov
25.03.2016, 16:46
Държавата пък не ги претиска с нищо, само ги субсидира да не напуснат работа.

Специално в нашият сектор защо да ги притиска.Аз не съм чул някой човек да е заболял от АГ или Нозема.Освен това незнам и за някакъв бум на заболели пчелни семейства, изискващ специални мерки.

tarty
25.03.2016, 16:57
Специално в нашият сектор защо да ги притиска.Аз не съм чул някой човек да е заболял от АГ или Нозема.Освен това незнам и за някакъв бум на заболели пчелни семейства, изискващ специални мерки.
В България винаги е било така със болестите. Първо трябва да се разрази епидемия, че тогава да се стреснат и да вземат мерки.

ch.atanasov
25.03.2016, 17:07
В България винаги е било така със болестите. Първо трябва да се разрази епидемия, че тогава да се стреснат и да вземат мерки.

За епидемия по пчелите никой няма да се трогне.Виж ако изскочи пчелен грип, тогава -може.Истината е, че ако няма хляб и месо, ще има гладни бунтове, ако няма мед- никакъв проблем.

Георги 1974
25.03.2016, 17:15
Няколко пъти съм бил свидетел на А.Г. всеки случай е различен ще дам пример преди 4-5г. в едно село в Софийско се разрази А.Г. в няколко пчелина (който е имал А.Г. знае че не се засяга 100%семействата за разлика от други болести дори и нападение ако си неопитен със слаби семейства който могат да те занулят).
Та пчелари сигнализираха дойдоха ветеринарите и заедно с пчелари от селото направиха преглед (то пчеларите си го правеха а ветеринарите съдействаха) намериха се с изразена клиника и се унищожиха сложи се карантина и проблема се реши.
Но този другия пример е по фрапантен пчелар продава слабички семейства на един млад и неопитен пчелар евтинко. Младия пчелар по едно време се усеща че нещо не върви търси съдействие от колеги и се оказва А.Г. отиват при продавача след натиск но вече от опитни пчелари се оказва че той знае че са болни дава антибиотици да ги подържа и ги продава.
Има различни случай невинаги проблема е от некомпетентност.

Георги 1974
25.03.2016, 17:27
Всеки пчелар е зависим от тези около него.
Ако пчеларите тоест местните решат да направят контролен орган от хора от района който ги познаваме не съм против дори срещу заплащане като държавното 1лв. на кошер за компетентно мнение това е нищо. Няма проблем пускам ги първо на африканския кошер (лудия му викам) гоните те поне 20-30 м. жилат и през дънки и през евтин костюм лично аз 5 години не му бях отварял плодника камо ли да съм го гледал за А.Г. хубаво е да се прегледа.
Та този орган ако открие нещо нередно след подаване на сигнал предполагам че другите институции ще си свършат компетентно работата.

бат тянко
25.03.2016, 17:51
Повечето институции у нас, само констатират! Те не искат да контролират, или да регулират! Мога да дам примери, но няма смисъл- кервана си върви...

Георги 1974
25.03.2016, 18:29
Повечето институции у нас, само констатират! Те не искат да контролират, или да регулират! Мога да дам примери, но няма смисъл- кервана си върви...

Прав си защо ни е още една. Така и не разбрах тези проверители като ги е имало и то доскоро имало ли е реални резултати от дейността им. Лично аз не съм чул или видял но това нищо не означава.

kando
25.03.2016, 19:10
Дали ще се казва "пчелар-проверител" или както и да е, няма значение, важното е да е специалист по пчеларство и най-вече пчелни болести. .
Юри, точно, че не е както и да е - много добре знам какви специалисти бяха пчеларите проверители, фактически дори и на мен самия ми предлагаха да съм такъв, естествено отказах. Та всеки може да стане пчелар- проверител, ала далеч не всеки може да се брои за ветеринар - така, че не е както и да е.

Юрий Цветков
27.03.2016, 22:03
Защо се хващате за думите "пчелар - проверител", както казах трябва да е доказан специалист, учил, държал изпити, имащ практика и т.н. Дреме ми как ще се казва, важното е да е компетентен и ако имам някакво съмнение, да се обърна към него, а не да пиша глупави въпроси в някой форум и да получавам още по-глупави отговори.

kando
30.03.2016, 22:27
Защото не малко народ се хваща тъкмо за думите, а не за ученото - и пак едни схеми, някакви пари, потъват някъде си, отчитат се разни дейности, свършена работа "по официални данни", а за нас само още норми и изиксвания. Може ли - да ми предлагат да съм проверител и то хора, които много добре знаят, че ма бъкел си нямам ни представа, ни познания, изобщо от медицина, камо ли ветеринарна, а дори в дипломата имам тройка по биология, не разбирам честно и ще ми дадът да им бъркам из кошерите, ако стане някакъв проблем ще ме търсят за помощ ....... специализирана. За мен трябва да бъде нещо подобно, както хуманитарната медицина - личен лекар, безплатен годишен преглед и така. Минава един път в годината, взема проби каквито се изискват, пчели, мед, восък, не ги знам и проверява ето, както сега върлува нозема, ще провери за гнилец и т.н. .... другото какво е, не го разбирам, не виждам никаква реална полза, идва първо той ученик на баща ми, това как да е, после е съвсем обикновен пчелар, който не е учил никаква медицина, сетне идва гледа и какво гледа сега, какво ще види повече от мен, нещо което и на него му е ясно, ама нали, работа вършим и накрая подпиши тука и тука, и айде, жив и здрав. За какво ни е изобщо това - не съм съгласен и не подкрепям инициативи тип "пенсионерска седянка", а тази точно на такава ми прилича "без нищо, да вземем някой левиц от държавата".

freddie46
31.03.2016, 11:00
Аз съм съгласен с мнението на Юри Цветков.Хубаво е да има някой компетентен ,който да дава съвети.Но да не ни се налага да ползваме услугите им.

Вълчан
31.03.2016, 12:31
Незнам защо, но като зачетох днес темата и се сетих; за ДАЙ и схемите барабар с шефа!

Юрий Цветков
31.03.2016, 20:35
Незнам защо, но като зачетох днес темата и се сетих; за ДАЙ и схемите барабар с шефа!
Като се има предвид, що за племе сме, много е възможно това да се случи. Рушвет се взима САМО ако има кой да го даде.

nyanakiev
01.04.2016, 17:04
По добре да идва проверител ,който знае малко , отколкото доктор който знае много , ама не идва НИКОГА

ch.atanasov
01.04.2016, 20:20
По добре да идва проверител ,който знае малко , отколкото доктор който знае много , ама не идва НИКОГА

За какъв грездей ти е тогава или няма с кой да си пиеш ракията.:laughing:

nyanakiev
02.04.2016, 09:55
ракията си я пия докато чета бисерите на някой от форума. друго е някой да ти покаже

зуница
05.04.2016, 20:05
...Няма проблем пускам ги първо на африканския кошер (лудия му викам) гоните те поне 20-30 м. жилат и през дънки и през евтин костюм лично аз 5 години не му бях отварял плодника камо ли да съм го гледал за А.Г. хубаво е да се прегледа. ...
Това не биваше да го пишеш. Сам ще се сетиш, защо.;)

Георги 1974
05.04.2016, 20:51
Знам ама е истина а и от миналата година се престрашавам от време на време да му сменя и някоя пита. А 2014 се рой а в другата тема се избиват да слагат капани за роеве.(сигурно ги слагат под карантина знам ли)

зуница
06.04.2016, 18:20
Знам ама е истина а и от миналата година се престрашавам от време на време да му сменя и някоя пита. А 2014 се рой а в другата тема се избиват да слагат капани за роеве.(сигурно ги слагат под карантина знам ли)
Ще ти напиша какво прочетох аз в предния ти пост, за да ме разбереш.
Първо. Не си сменяш питите, след като не си го отварял толкова години.Смяната на питите знаеш защо се прави.
Второ. Не правиш никаква селекционна работа.Търпиш да те жилят от години.За агресията томове са изписани. Ройливостта също не е за поощрение.
Ти си знаеш защо е така. За мене не се включва в добрите пчеларски практики.
Та за това не биваше да го пишеш.:bigsmile:

Георги 1974
06.04.2016, 19:56
Напълно си прав аз помислих че това си разбрал плюс опасност от патогени. Но аз се занимавам малко по сериозно от 2 години преди това 10 ина години съвсем ама съвсем любителски. Жилещия кошер го държа защото дава 30-40% повече мед даже като се рой дъщерния е с подобни показатели но вечерно време по тъмно ако отидеш на пчелина те нападат и аз предполагам че е от тях.(миналата година ги изнесох от населеното място). В действителност съм мислил да сменя майките но още го обмислям. (мразя да убивам майки) и засега ги държа.
В плодника имаше доскоро пити от 97-98г. смених ги но ми направи впечатление че част от тези килийки май са били разрушавани и пак изграждани (но не съм сигурен ).
Но си напълно прав че това не трябва да го практикувам но за казването съм на друго мнение (ако не бях го казал как някой начинаещ ще знае какво не трябва да прави).

evgeni.filimonov
06.04.2016, 20:03
Във всяка книга пише за тези неща, но ти си прав, повечето начинаещи не четат книги, а ползват форума, така че - добра е темата тук.

IVO_3
06.04.2016, 20:54
повечето начинаещи не четат книги, а ползват форума.

За това повечето начинаещи не могат да задават правилно въпросите, а някои не знаят и какво питат!

kando
06.04.2016, 23:20
Жилещия кошер го държа защото дава 30-40% повече мед.
И по- малко работа :Д

Remi
07.04.2016, 12:18
Има и по лесен начин да поканиш колега на гости но и това е повод;)

nyanakiev
19.04.2016, 07:40
Няма пчелари проверители. Ветеринарите не са подписали рамковия договор с държавата. Кой ще ни разпише пролетния преглед на пчелините?

scutellator
26.04.2016, 14:01
Задачка-тест:
Какви действия би предприел/предписал (по ваше мнение) един пчелар проверител при следната ситуация ? http://scientificbeekeeping.com/scibeeimages/sickbees5.jpg
За да се ориентирате по-добре, моля, ПЪРВО прочетете коментара под въпросната снимка . http://scientificbeekeeping.com/sick-bees-part-1/

ivootur
26.04.2016, 14:31
Ами вероятно би направил един протокол за натравяне на пчелите от пестициди,а като предписани би смотолевил накрая "И да си пазите пчелите,ей"!

Mateev
26.04.2016, 15:35
Най-вероятно ще каже "Това не зависи от мене и нищо не мога да направя". Така ще каже и кмета на общината. Така ще каже и шефа на растителна защита, както и шефа на ОДБХ. А от 112 ще ви кажат "Ами подайте жалба в полицията". А в полицията ще ви кажат, че с такива случаи не се занимават. От МЗХ ще ви кажат, че местните ОДБХ и Растителна защита са длъжни да сформират комисия. Да, ама местните служби пък ще ви отговорят, че в момента са заети да пишат някакви важни справки. Ако подирите сметка на арендатора, той пък ще ви каже, че е пръскал само с листна тор.

Това е реален сценарий по действителен случай, който сценарий се повтаря пак и пак и пак с почти всеки един пчелар с натровени пчели.

Единствените, които ще ви обърнат някакво внимание, са медиите. Обадете се на колкото се може повече от тях. Ще се появите във вестниците, може и в някоя местна телевизия, и после всички ще забравят за вас.

Юрий Цветков
26.04.2016, 15:36
Когато става въпрос за отравяне, какви предписания може да даде? Никакви. А относно , конкретни действия, зависи от правомощията които има.

Георги 1974
26.04.2016, 16:04
За пчеларите директните плащания са подаяние но за сметка на това не се занимават с нас ни за добро ни за лощо практически макар теоретически да не е така. Давам пример за производството на сурово краве мляко държавата се зае със тях резултатът е че вече в България има най много 3хил. законни ферми защото инвестицията за хладилна вана и помещение е голяма и да могат законно да си купуват от теб млекопреработватели трябва да ги имаш + десетки други правила и норми което си е в редът на нещата.
Та ако и на нас ни кажат трябва да имаш законно помещение например с акт 16 за центруфугиране и съхранение на медът да си регистриран да си минал курс за хуманно отношение за животните кошерите да са ти само с боя на водна основа и т.н. и т.н. за да може прекупвачите да купуват само от законни пчелини с добри пчеларски практики то какво става.
Защо трябва сами да се набиваме в шамарите за голямите сериозни пчелари това няма да е проблем но за такива като мен (който сме поне 50% от пчеларите в България до 50 бр.) меко казано това ще е нерентабилно и равносилно на не мога да намеря точната дума.
Та за какво са ни тези проверители (схващам концепцията за какво би трябвало да служат но дали ще стане така).
стара китайска поговорка казва-внимавай какво си пожелаваш защото може да се изпълни.

ivootur
26.04.2016, 16:05
Дони кажи в Гърция има ли проверители и как действат и какво се случва когато има отравяния.

scutellator
26.04.2016, 21:28
Ами вероятно би направил един протокол за натравяне на пчелите от пестициди,а като предписани би смотолевил накрая "И да си пазите пчелите,ей"!


Значи в този случай е също толкова компетентен по пчелните болести, колкото и бай Пешо, който гледа 8 кошера от 30 години.
На външен вид изглежда като натравяне, само че НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА НАТРАВЯНЕ.
Точно затова казах да прочете коментарите.


Относно на въпроса как се случват нещата в Гърция - нямам си идея. Никога досега през живота си не съм имал натравяне нито в България, нито в Гърция.
В Гърция е лесно - няма екстензивно земеделие. Всеки си работи нивата и си я обработва, задава и пръска когато на него му е удобно. Голяма работа че ще отиде да напръска своите три декара слънчоглед, като в същото време семейството има на разположение други 9997 декара полезен радиус, които не са напръскани в този момент.

ves
27.04.2016, 09:23
Задачка-тест:
Какви действия би предприел/предписал (по ваше мнение) един пчелар проверител при следната ситуация ? http://scientificbeekeeping.com/scibeeimages/sickbees5.jpg
За да се ориентирате по-добре, моля, ПЪРВО прочетете коментара под въпросната снимка . http://scientificbeekeeping.com/sick-bees-part-1/
Според мен пчеларя проверител би трябвало да вземе проби от пчелите за изследване за болести. Не за отравяне с пестициди, а за болести. Струва ми се, че с тази гатанка искаш да намекнеш, че много пчелари като им измрат пчелите от болести или по някаква тяхна вина, веднага обвиняват арендаторите и пестицидите.

scutellator
28.04.2016, 21:59
Според мен пчеларя проверител би трябвало да вземе проби от пчелите за изследване за болести...
И после кво?
Просто разиграх една реална ситуация, където вещото лице я разпознае че има болест(не се точи и не мирише на туткал), я- не. По-важен е въпроса - кво правим после - горим всичко наред (някои болести са "безсимптомни" дълго време и ако човек има навика да разменя рамки между кошерите и да не си води статистика, след две години ще се чуди откъде му е дошло и кой да обвини) или за всякакви болежки и ситуации - Ospamox 1000?