PDA

Виж пълната версия : Това нозематоза ли е или някаква друга болест?



brusa
18.03.2016, 11:25
Много се извинявам но не мога да определя каква е тази болест мисля че е нозематоза. Благодаря предварително.
6332633363346335
И с какво точно да третирам.

ch.atanasov
18.03.2016, 12:20
На мен ми прилича на гъсто "ако", след няколко дневно необлитане.

brusa
18.03.2016, 12:26
Ами не знам от скоро се занимавам с пчелите и за това снимах да видим по добрите пчелари да кажат какво е точно.

borislav aleksandrov
18.03.2016, 13:57
виж как е на рамките, само така никой не може ти отговори...

brusa
18.03.2016, 14:20
Да гледам дали има по рамките такива петна ли?

дядо борю
18.03.2016, 14:31
Не са излизали няколко дни и затова серат така и при мен е същото. Вътре в кошерите няма

borislav aleksandrov
18.03.2016, 14:55
Да гледам дали има по рамките такива петна ли?


Да. Но ако имаш такива пак никой не може ти каже със сигурност това е нозематоза, може да е диария (незаразна) примерно. Само чрез лабораторен анализ може да получиш на 100 % отговор.
Затова почти всички пролетта дават и някой препарат срещу ноземотозата .

vasilevsa
18.03.2016, 15:31
Няма смисъл да гледаш нищо им няма на пчелите. По това време тези петна са нормални, тъй като пчелите консумират повечко прашец. Мисля че нямаш основания за притеснение. Докато бе студено нямаха облет около 4 дни и затова. Тия дни като махнеш петната ще видиш че други такива няма да се появят.

marianski
18.03.2016, 22:06
По малко трябва да се паникьосваме. Малко нещо да видим и се почва това Нозема ли е? Това АГ ли е и т.н.
И тук се почва едни дълги дискусии,поставят се диагнози от разстояние и се почва третирай с това третирай с онова.
Колега гледай си пчелите спокойно и с любов. Те си знаят работата!

enchev
19.03.2016, 19:22
точно такива трябва да са изпражненията на пчелите а когато е на кръгче (петна) тогава има проблем

solaris60
19.03.2016, 20:12
Днес като ходих на пчелина видях, че покривите на кошерите са целите такива. Мога да кажа на тези които се съмняват дали това е болест. Няма проблеми. Всичко е ОК. Просто пчелите са сторили необходимото след дългото застояване в кошерите и обилното хранене с прашец от преди това и по време.

dimitar_petkof
19.03.2016, 20:43
Днес и аз се притесних. Надвечер ходих до пчелите и гледам по прелките и по ламаринените капаци надрискали яко. Сега като чета че не са се облитали няколко дни и е нормално ще спа спокойно :) Въпреки това мисля да дам профилактично нозевит +.

kanko
19.03.2016, 22:23
Дали да се притеснявам за това?6346

Вътре по рамките намерих само на едно място (срещу входа) с площ не повече от това на снимката.
Предполагам някоя пчела не е успяла да излезе навреме навън.
"НОЗЕСТАТ" - Имам и ще ползвам за профилактика не е грешка нали?

kanko
20.03.2016, 22:26
Почти 24 -ри часа +++ никои не казва нищо! Е вече почвам да се претиснявам.
А миоже би сте заети с првегледи!
Ми и рейтига ми е мижав, и за тва не представлявам интерес.
Да да .....!?? Но продължавам да чета!!

solaris60
20.03.2016, 22:32
Почти 24 -ри часа +++ никои не казва нищо! Е вече почвам да се претиснявам.
А миоже би сте заети с првегледи!
Ми и рейтига ми е мижав, и за тва не представлявам интерес.
Да да .....!??

Ами не можем всички петна да разберем от какво са, а и да го беше снимал малко по отблизо. Но и аз малко се съмнявам. Сложи му малко лекарство за всеки случай.

marianski
21.03.2016, 09:22
Да добавя и аз, Нозестат(йод) не съм давал затова моя съвет е да им дадеш Нозевит+ или Церанон!
Нозестата ако го дадеш към сиропа може да имаш проблем със взимането му. Ако го ползваш по добре пръскай над рамките директно.
п.с.-рейтинга ти няма никакво значение в случая. Просто на колегите им омръзна при едно петънце или малко клей всеки да снима и пита това какво е!

Nik_m
21.03.2016, 21:16
Хората за едно петно се тревожат а аз какво да кажа като ми насраха цялата кола.

solaris60
21.03.2016, 21:21
Хората за едно петно се тревожат а аз какво да кажа като ми насраха цялата кола.

И сега какво? Да дойдем да ти я измием ли?:bigsmile:

Nik_m
22.03.2016, 11:07
И сега какво? Да дойдем да ти я измием ли?:bigsmile:
Заповядай, още е наакана :)
Чакам да завали да спестя 4 лв. :::)))

Mixi
14.04.2016, 20:32
Здравейте,
Бих искала да използвам темата и качвам снимка с въпрос, това ли е нозематоза? Открих ги днес на прелките на кошер с рояк от миналата година, при който имаше голям подмор зимата.
Утре ще прегледам вътре, че днес бяха много агресвини и ме съмнява, че са били пчели крадци. Тази вечер го преместих в друг двор на 2-3км, за да запазя другите на пчелина. Ще пиша утре какво сме открили.
6481

DimityrG
14.04.2016, 20:42
По-скоро е обрано семейство(загинало или много отслабнало преди това...)

kubio
14.04.2016, 20:54
Обрано семейство.

jdrumev
14.04.2016, 21:13
Здравейте,
Бих искала да използвам темата и качвам снимка с въпрос, това ли е нозематоза? Открих ги днес на прелките на кошер с рояк от миналата година, при който имаше голям подмор зимата.
Утре ще прегледам вътре, че днес бяха много агресвини и ме съмнява, че са били пчели крадци. Тази вечер го преместих в друг двор на 2-3км, за да запазя другите на пчелина. Ще пиша утре какво сме открили.
6481

аз като новобранец в бранша бих заложил на загинал кошер през зимата а това са крадци но нека колегата отвори ще каже

Mixi
15.04.2016, 08:42
Имахме такова предположение, благодаря!
Мърлявите петна по прелката не са болест, което много ме успокоява.
Тази сутрин има по една две пчели, но да се стопли още малко и ще го проверим. Ще ви пиша по-късно.

Mixi
16.04.2016, 11:05
Здравейте,
Минавам да дам отчет, защото нали това е идеята на форумите.
Спред един Пчелар от форума петната от снимките си е чиста нозматоза, по негов съвет третирах всички семейства. Въпросното вечерта преместихме в друг двор на 1-2км, като на сутринта установихме, че кражба е имало, защото излитаха по 2-3 пчели, но се надявам, че ще оцелее, въпреки че не ни позволи да го прегледаме.
След 3дни ще повторим третирането, като мисля да правим прифилактика всяка пролет. Все пак от няма и една година имаме кошери и всичко ни е ново и непознато.
Успех на ваички!

валко
16.04.2016, 12:17
При такова зацапване на входа от крадци няма щанс семеиството да е живо ,наи малко маиката е мортос нормално семеиство се пази.

iuli1971
16.04.2016, 14:05
Здравейте,
Минавам да дам отчет, защото нали това е идеята на форумите.
Спред един Пчелар от форума петната от снимките си е чиста нозматоза, по негов съвет третирах всички семейства. Въпросното вечерта преместихме в друг двор на 1-2км, като на сутринта установихме, че кражба е имало, защото излитаха по 2-3 пчели, но се надявам, че ще оцелее, въпреки че не ни позволи да го прегледаме.
След 3дни ще повторим третирането, като мисля да правим прифилактика всяка пролет. Все пак от няма и една година имаме кошери и всичко ни е ново и непознато.
Успех на ваички!


Колега,с какво третира останалите кошери и ако не е проблем по чий съвет.

Mixi
16.04.2016, 20:06
Нямам идея какво става вътре, не можем да ги отворим, адски злобни са и хвърчат, като пирони. В понеделник отново ще ги третираме, пък каквото дойде. Няма да ги тормозим известно време. Кошера беше с мого сериозен подмор през зимата и преди 13-15-тина дни му придадохме пило с пчели на 2 рамки. Може да не са си уеднаквили миризмите, може старите пчели от кошера, от който придадохме да е нападнал, не знам. Сега кошера с остатъка от пчелите вътре е на сигурно място, далеч от пчелина, та, или ще се оправи, или няма.

Юли1971, третирахме по рецепта, която учителя ни пчелар е казал на мъжът ми, а тя е 1л:1кг сироп + 5мл йодова тинктура 5%, като се дава по половин литър на семейство два пъти за три дни.

Георги 1974
16.04.2016, 20:16
Чувал съм подобна рецепта от известен пчелар само че 2-3 през седмица иначе дозите са същите но аз не съм я прилагал и нямам мнение според мен е препоръчително този кошер да го разглеждаш като евентуален заразоносител и да не ползваш питите от него но ти си знаеш.