PDA

Виж пълната версия : Една странна технология



Бандит
16.03.2016, 21:18
Преди 2 дни разговарях с един пчелар (опитен) с 100 кошера , ми сподели една технология - температурата ако е над 5 градуса , си ги човъркал спокойно и подхранвал октомври,ноември , декември и след това ги зазимявал.Как бихте коментирали това и има ли положителни неща.

kapanec
16.03.2016, 22:07
Преди 2 дни разговарях с един пчелар (опитен) с 100 кошера , ми сподели една технология - температурата ако е над 5 градуса , си ги човъркал спокойно и подхранвал октомври,ноември , декември и след това ги зазимявал.Как бихте коментирали това и има ли положителни неща.
"Всеки луд с номера си" :)

zapstojan
16.03.2016, 22:18
Преди 2 дни разговарях с един пчелар (опитен) с 100 кошера , ми сподели една технология - температурата ако е над 5 градуса , си ги човъркал спокойно и подхранвал октомври,ноември , декември и след това ги зазимявал.Как бихте коментирали това и има ли положителни неща.

За кога ли ги е зазимявал?

Бандит
16.03.2016, 22:25
Нямам представа , също сподели че няма и загуби.

Дамян Дамянов
16.03.2016, 23:36
Кое е странното?
Виждаш, че носят прашец и температурата е висока. Чакаш да спре пилото, но то не спира и едва забележимо намалява...
Ако не храниш, тази "зимна" пчела ще изтощи семейството и при първия по-сериозен студ... (Протеина е много подходящ, но не точно)
Това, че отглеждат пило, изобщо не означава, че тази пчела става за нещо. Обаче ако няма пило и прашец, подхранването трябва да бъде много слабо или изобщо да не се подхранва.
А колкото до ровенето над 5 градуса - ако му е приятно, нека да си ги преглежда, но дали е добре за тях е друга тема.

evgeni.filimonov
17.03.2016, 15:11
Какво толкова чудно виждате в това. Миналата седмица при 9 градуса и слънчево време успях да направя на всички основен преглед. Нямаше никакъв проблем. Октомври, ноември и декември няма никакво пило, за което да се притеснява пчеларя да ги отвори при 5 градуса. Това е много правилна тактика да се правят късно есенни прегледи, защото може да се помогне на някое нуждаещо се семейство, да се обедини, да се стесни, да се добавят запаси и тн. без да се притеснява пчеларя , че ще има какво да се простуди.... Аз съм ЗА.

solaris60
17.03.2016, 18:18
Какво толкова чудно виждате в това. Миналата седмица при 9 градуса и слънчево време успях да направя на всички основен преглед. Нямаше никакъв проблем. Октомври, ноември и декември няма никакво пило, за което да се притеснява пчеларя да ги отвори при 5 градуса. Това е много правилна тактика да се правят късно есенни прегледи, защото може да се помогне на някое нуждаещо се семейство, да се обедини, да се стесни, да се добавят запаси и тн. без да се притеснява пчеларя , че ще има какво да се простуди.... Аз съм ЗА.

Аз съм против. Дори още не съм ги отварял.

Бърз
17.03.2016, 18:31
Кое е странното?
..Ако не храниш, тази "зимна" пчела ще изтощи семейството и при първия по-сериозен студ...
Аз стигнал до извода, че най ефективен начин как, да „принудим„ всяко различно пч. семейство да развива на СВОЯ максимум, това ОПТИМАЛНИ хранителни запаси (мед и прашец) целогодишно. Защо то храна - това е *Средство за комуникация на пчели*!!!
Нищо ново - вече всичко измислено и проверено с практика, и хиляди пчелари, и описано в „Енциклопедия рут„

За какво става дума:
1. „Автоматична хранилка„ - един МК корпус с мед (25 кила) кой ВИНАГИ над пило и от всякаква паша „хран. минимум„ възстановява . (за зима 35-40 кила) Изобретение* от 100 години - в свое време направило „революция в пчеларство„
2. Прашец- 3-4 и повече ПЪЛНИ ДБ пити, пак винаги в кошера.
3. Необходимо място в кошера за всички тези хр. запаси. (препоръчва 3 МК корпуса за зима)

При тези условия той (Рут), утвърждава - „Пч. семейство развива на своя максимум БЕЗ значение от външни условия„
Не сигурен, ако пчелар може да бъде по ефективен от пчели с различни *подбудителни работи*, особено при това променливо времето.

tarty
17.03.2016, 22:59
Аз съм против. Дори още не съм ги отварял.
Аз миналата седмица прегледах 5 бр ,че като ва чета почнах да се плаша, че може да се рой някой :-) :-) :-)

валко
17.03.2016, 23:36
Ако вярваме на на всичко написано някои някои ще слагат и магазини с восъчни основи ,долу отдавна имат градеж.

бат тянко
18.03.2016, 01:19
Магазините не съм ги махал. Основи в тях, при първа възможност- през една. Ровене в плодника, при безветрие и 20 градуса. За запасите съм съгласен, ако си в някой балкан, а наблизо няма модерен земеделец. Фен на Синджента, Баер и др.

kando
02.04.2016, 15:53
Преди 2 дни разговарях с един пчелар (опитен) с 100 кошера , ми сподели една технология - температурата ако е над 5 градуса , си ги човъркал спокойно и подхранвал октомври,ноември , декември и след това ги зазимявал.Как бихте коментирали това и има ли положителни неща.
Aми за това освен въпроса "какво правиш" се пита и "защо го правиш" - занаят не се копира, а се разбира. Сега ние трябва да гадаем поради що практикува по този начин - не знам, но при мен е напълно безсмислено. Ако почна да подхранвам от октомври и продължа ноември, и декемеври, то пило ще имам и януари, за кога да зазимявам, като около трифон зарезан почвам да ги подбуждам - като ще съм почнал един път изобщо няма и да спирам, само за някакъв си един месец. После - казваш, че ги човъркал, ок, но за какво: основи ли им подава, пило ли разпределя, разширява ли ги, за отводки ли ги гласи. При мен като мине септември имам само един преглед за зазимяване - имат ли мед, имат ли майки, празните пити вън и толкова, за какво да ги отварям, какво да ги човъркам и то при температури в рисковите зони, условия, климат, нападения лесно стават, паша няма, жилят и т.н.