PDA

Виж пълната версия : странна смъртност на семейства от какво ?



encho123
14.03.2016, 21:07
здравейте !
тази година се сблъсквам с нещо ново за мен и то доста неприятно и не знам какво да правя не знам болест ли е какво е .....
ситуацията е следната при мен от месец февруари започнаха буквално да ми изчезват пчелите.
отварям кошерите когато позволи времето и това е грубо на 20 дена ,отварям в началото на февруари всичко е добре отварям към края и какво да видя 4-5 кошера който са били на 7-8 рамки пчели сега са с 50-60 пчели с майката и рамка рамка и половина пило .
няма умрели пчели по дъното нито пред кошера няма и следи от диария все едно някой е откраднал пчелите....
това се повтори и този месец още 2 кошера по същия начин са паднали но явно по на време съм погледнал защото са на 2-3 рамки пчели но и те ще изчезнат с това темпо на стапяне на популацията :(
моля ако някой се е сблъсквал с нещо подобно да сподели опит как да процедирам .
благодаря предварително на всички който се включат в темата !

никодимов
14.03.2016, 21:54
С какво и кога са третирани семеиствата.

zapstojan
14.03.2016, 22:04
Според това което съм чел - nosema ceranae.


Пиша понеже е късно и skutelator-a и другите профита във форума може да не отговорят тази вечер.
Имай готовност по-обяд да третираш с церанон или др.https://gordyan.wordpress.com/2013/03/17/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%B1%D0%B8%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82-%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BD-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%BC/
Дотогава следи за мненията във форума. Успех!

evgeni.filimonov
14.03.2016, 22:27
Преди 3 години след една лекция на проф д-р Ангел Грънчаров (Мир и светлина на душата му) , времето беше студено, а и аз щастлив, че съм бил на негова лекция и съм се запознал с него, му предложих да го закарам до тях. Та той каза, че има ново становище, относно изчезването на пчелите. И то е свързано с това, че пчелите живеещи в райони с едро земеделие, каквото е по северна България и по Златна Добруджа, складират лятото прашец за пролетното си развитие от растения, които са обработени с каква ли не химия и сега го консумират и сега започват проблемите. Правете си изводите.

Георги 1974
14.03.2016, 22:35
Фокус: Какво е положението у нас? До каква степен е разпространен Синдромът на празния кошер?
Доц. д-р Първан Първанов: В България проблемът е свързан предимно с инфекция, причинена от паразита Nosema ceranae. Наши проучвания през пролетта на 2008 г. за първи път установиха новия вид нозема – Nosema ceranae, като причинител на нозематоза по пчелите в България. На лице е широко разпространение на Nosema ceranae – инфекцията и масова подмяна на Nosema apis – популацията с новооткритата Nosema ceranae.
В 73,3% от изследваните проби бе установява чиста Nosema ceranae-инфекция, като в 26,7 % от пробите инфекцията е смесена (Nosema ceranae + Nosema аpis) с преобладаваща доминация на Nosema ceranae (90,5% / 9,5%). Наличието на смесена (Nosema ceranae + Nosema аpis) инфекция обяснява установяването в някои случаи на нетипични за Nosema ceranae-инфекцията признаци (диарични петна, разпълзени пчели и пр.) наблюдаващи се при Nosema аpis-инфекция.
Пчелини със Синдрома на празния кошер се откриват в почти всички райони на страната – Добрич, Варна, Хасково, Монтана, Видин, Търговище, Плевен и община Шабла и др. В обследвани от нас 39 пчелина с 5960 пчелни семейства чрез обезлюдяване са отпаднали общо 3083 или 51,7% от пчелните семейства.
Резултатите от микроскопските изследвания и генетичната (PCR) детекция на ноземни щамове от злополучните пчелини, както и обобщените данни от проведената анкета и епизоотологичното изследване, показват, че установеното обезлюдяване на пчелните семейства при всичките случаи е свързано с Nosema ceranae – инфекция.
В повечето от случаите (71,8%) обезлюдяването на пчелните семейства настъпва през пролетта (март – април), и сравнително по-рядко (28,2 %) пчелите напускат кошерите си през есента (септември – октомври). Обезлюдяването настъпва чрез постепенно намаляване броя на пчелите в кошерите, докато остане само пчелната майка с 20 – 30 пчели и накрая семейството затова, макар че в гнездата има достатъчно хранителни запаси. По дъното на кошерите най-често не се откриват умрели пчели (подмор), като в повечето от случаите липсват и диарични петна. Резултатите от проведената анкета и клиничните епизоотологични проучвания на злополучните пчелини дават основание да бъдат отхвърлени като основна причина за обезлюдяването на пчелните семейства фактори като гладуването, недостатъчните и некачествени хранителни запаси, вароатозната инвазия, наличието на пестициди в пчелните гнезда, наличието на генетично модифицирани култури, както и на високоволтови и нискочестотни магнитно вълнови въздействия. Тези фактори обаче несъмнено отслабват устойчивостта на пчелите и пчелните семейства като цяло. Като се има предвид, че наблюдаваната Nosema ceranae-инфекция в пчелните семейства се проявява като бавно протичаща – латентна и инапарентна (безсимптомна) инфекция, вероятно решаващо значение за нейното обостряне и преминаване в тежка форма водеща до бързо обезлюдяване на кошерите имат и някои от горепосочените предразполагащи фактори.
Най-вероятно обаче това могат да бъдат вирусни въздействия, водещи до нарушаване на белтъчния синтез в пчелния организъм и до подтискане регенеративната способност на чревния епител, което ускорява и утежнява Nosema ceranae – инфекцията. Това обстоятелство реално най-убедително може да обясни бързото отслабване на пчелните семейства и обезлюдяването на кошерите, от които силно увредените пчели излизат и не са в състояние да се завърнат. Такова е и мнението на някои на изследователи в последно време.

olepi4
14.03.2016, 22:36
И аз се сбласках този проблем от януари по силните изведнаж окапаха вече пет изчезнаха

koragroup
14.03.2016, 22:39
Тоя проблем се лекува със захар. Как ли?
Каквото оцелее до края на април - оцелее. После отводки и почваш да ги храниш. А от август храниш всичките. Не е лошо да смениш всички майки

kuline
14.03.2016, 22:46
Тоя проблем се лекува със захар. Как ли?
Каквото оцелее до края на април - оцелее. После отводки и почваш да ги храниш. А от август храниш всичките. Не е лошо да смениш всички майки

ЕЕЕ, сега ще почнат едни негативни постове за храненето. :bigsmile: После, върви обяснявай, какъв е смисъла от това.

Георги 1974
14.03.2016, 22:49
От няколко години има колеги в района се оплакват от подобна чудо но мен ме учудва че оплакват че загиват най силните и не голям процент и
че на другата година обикновено го няма ако е Nosema ceranae не би трябвало да е така от друга страна ноземата я дават като едино от основните заболявания с признаците описани от колегата.

delta.e
14.03.2016, 23:36
[QUOTE=Георги 1974;89783]От няколко години има колеги в района се оплакват от подобна чудо но мен ме учудва че оплакват че загиват най силните и не голям процент и


Колега - ,,силните и не голям процент и ....,,
Не разбирам , какво точно искаш да кажеш ?

icofly
14.03.2016, 23:42
Според мен това е пръскане с отрови с дълаг карантинен срок,вследствие на което пчелите са го консервирали,чрез прашеца,сега го консумират и това е резултата.От три години при мен слагат рапица,стремя се да унищожа всички пити с прашец и сега го нямам този проблем!Първата година беше чудо пролетта вместо да се засилват сапочват прогресивно да намаляват!

Георги 1974
15.03.2016, 08:42
[QUOTE=Георги 1974;89783]От няколко години има колеги в района се оплакват от подобна чудо но мен ме учудва че оплакват че загиват най силните и не голям процент и


Колега - ,,силните и не голям процент и ....,,
Не разбирам , какво точно искаш да кажеш ?


И миналата година и по миналата имаше колеги който
казваха че рано напролет изведнъж рязко от порядъка на 3-4 седмици най силните им кошери загиват по гореописания начин. Пример единия е с 15ина семейства и не помня точно 3 или 4 загинаха. Другия бе с около 25бр. също 3-4 загинаха. Обаче имаше и един с 6 и 4 загинаха (след пробите казаха Вароатоза) обаче за нозема церане и вируси не бяха изследвани. И сега са си добре тези който оцеляха.
Мен лично ме учудва че и тримата ми казаха че цялата работа става за около месец и тези оцелялите видимо нямат проблеми досега.

зуница
15.03.2016, 09:32
Преди 3 години след една лекция на проф д-р Ангел Грънчаров (Мир и светлина на душата му) , времето беше студено, а и аз щастлив, че съм бил на негова лекция и съм се запознал с него, му предложих да го закарам до тях. Та той каза, че има ново становище, относно изчезването на пчелите. И то е свързано с това, че пчелите живеещи в райони с едро земеделие, каквото е по северна България и по Златна Добруджа, складират лятото прашец за пролетното си развитие от растения, които са обработени с каква ли не химия и сега го консумират и сега започват проблемите. Правете си изводите.
Ето и това:
https://www.gismeteo.ru/news/sobytiya/18343-v-medonosnyh-pchelah-obnaruzhili-57-pestitsidov/

Георги 1974
15.03.2016, 09:41
Има голяма логика за прашеца и отровите от растителна защита и аз съм склонен да се съглася но има и пострадали пчелини в планината далеч от земеделски посеви (чел съм статии не че съм виждал). Чудна работа

зуница
15.03.2016, 09:50
Има голяма логика за прашеца и отровите от растителна защита и аз съм склонен да се съглася но има и пострадали пчелини в планината далеч от земеделски посеви (чел съм статии не че съм виждал). Чудна работа
И горското пръска срещу вредители.Преди десетина години ми изпразниха кошерите само за две седмици.:mad:При последното пръскане бяха по-коректни и уведомиха .А и пръскаха с "безвредни" препарати. Няма място за чудене. В България живеем. Страната на неограничените... Каквото си избереш.От възможности до глупости и простотии.:laughing:

delpi
15.03.2016, 13:11
Според мен това е пръскане с отрови с дълаг карантинен срок,вследствие на което пчелите са го консервирали,чрез прашеца,сега го консумират и това е резултата.От три години при мен слагат рапица,стремя се да унищожа всички пити с прашец и сега го нямам този проблем!Първата година беше чудо пролетта вместо да се засилват сапочват прогресивно да намаляват!

Тогава, ако се събира прашец за лична консумация от райони с рапица, то той е много опасен и за хората.

icofly
15.03.2016, 13:58
Тогава, ако се събира прашец за лична консумация от райони с рапица, то той е много опасен и за хората.

Карантината на отровите е дадена в дни,но да се разгражда в атмосферата,а когато пчелите го консервират в килийките с мед няма как да се разгради в затшорено пространство!Зависи от силата на отровите и от карантинния срок.Може и да не съм прав,но гледам да се освободя от питите с прашец /колкото е възможно/!

delpi
15.03.2016, 14:50
Карантината на отровите е дадена в дни,но да се разгражда в атмосферата,а когато пчелите го консервират в килийките с мед няма как да се разгради в затшорено пространство!Зависи от силата на отровите и от карантинния срок.Може и да не съм прав,но гледам да се освободя от питите с прашец /колкото е възможно/!


Логично е и за прашеца в пититите изглежда си прав. Но интересно как стои въпроса с прашеца за лична консумация? Може би ако има някой да събира прашец от райони с рапица и го е давал за изследване може да сподели.

IVO_3
15.03.2016, 17:42
Видеото е интересно!

https://www.ted.com/talks/marla_spivak_why_bees_are_disappearing?language=bg (https://www.ted.com/talks/marla_spivak_why_bees_are_disappearing?language=bg )

icofly
15.03.2016, 19:41
Тогава, ако се събира прашец за лична консумация от райони с рапица, то той е много опасен и за хората.

Тук ние мислим как да си опазим пчелите,който трябва да мисли,не мисли за хората:(

encho123
18.03.2016, 21:48
Доста информация за тази болест прочетох и обмислям да третирам с препарата Тимол. Искам да попитам няколко въпроса във връзка с използването му.
Дали третирането с тимол в захарен сироп ще има действие върху акара? Подходяща ли е дневна температура от 10-15 градуса ? Дали ще има вкус и мирис на тимол медът, след като след около 30 дни започва пашата?
Другият ми вариант е Нозестат, но ме притеснява че пише да не се комбинира с други препарати. И се чудя как ще третирам срещу акар?

kando
24.03.2016, 21:04
С тези отрови, така ще е - то е достатъчно един път да пробие имунната ситема на пчелата, пък после ходи го търси, какво го нагазило. За съжаление или не, явно така ще е и за в бъдеще, борбата със следствията от пръсканията ще са основен аспект от пчеларската практика. А какво реално можеш да направиш - в обща сметка нищо ... по- различно от да се молиш Богу. Давай им там Нозестат, сироп, тимол, ала и да не им даваш разлика амен амен никаква - поне по моя опит, давах им какво ли не, ала имаше и няколко, които за експеримента не получаваха нищо по- различно от сироп и пчелен мед, та според мен е все едно, щото тя пчелата прибита, образно казано, ма така, че не можеш да я възстановиш, един вид инвалид. А е майката си трака - нема шанс за подобрение относно този въпрос и няма как да има, при положение, че те най- напред хората тровят, такива боклуци ни пробутват за храна, та за пчелите ли, някой ще ти мисли.

delta.e
24.03.2016, 21:27
Точно казано .

dankov64
25.03.2016, 15:50
С какво и кога са третирани семеиствата.



encho123 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=4503) защо не отговори на този въпрос, че колегите ги заболяха пръстите да пишат ??????????????

freddie46
29.03.2016, 13:28
Аз съм третирал с тимол на кристали който поставям н торбички от тензух на дъното на кошерите и престояват там около 20-22дни.Това става в периода февруари-началото на март,след това го махам за да няма остатъци от него в меда.Доволен съм от резултатите.