PDA

Виж пълната версия : Подхранване



Cecitotham1
14.03.2016, 15:26
Здравейте
Преди около 20-25 дни подхраних пчелите с храна, и сега ми препоръчаха да ги подхраня пак с bee fonda с тимол.
Исках да си искажете мнението, все още се уча.
Поздрави

redbull
14.03.2016, 18:44
Здравейте
Преди около 20-25 дни подхраних пчелите с храна, и сега ми препоръчаха да ги подхраня пак с bee fonda с тимол.
Исках да си искажете мнението, все още се уча.
Поздрави

Ако си я купил вече- слагай, ако не си -може и сиропче да дадеш ( Емо каза, че се затопля) след 2-3 дни.

kuline
14.03.2016, 18:46
( Емо каза, че се затопля) след 2-3 дни.

12-13 дни, ако не си сменят прогнозата братушките.
https://www.gismeteo.ru/month/3419/

Domingo61
14.03.2016, 19:17
Аз имам два кошера от една година и тази година на всеки десет дена слагам апифонда.За сироп смятам че времето е още студено.

redbull
14.03.2016, 19:25
Аз имам два кошера от една година и тази година на всеки десет дена слагам апифонда.За сироп смятам че времето е още студено.

То, че е студено- така е, но колко пчела ще измре да носи вода- не ми се мисли.

kuline
14.03.2016, 19:27
А и какво ще се случи, ако медовите запаси са на привършване, при това напреднало развитие на семействата?

redbull
14.03.2016, 19:42
А и какво ще се случи, ако медовите запаси са на привършване, при това напреднало развитие на семействата?
Да се надяваме прогнозата да е неточна след 3-тия ден и да си ровим кошерчетата с кеф.

Валентин.
14.03.2016, 19:46
То, че е студено- така е, но колко пчела ще измре да носи вода- не ми се мисли.
За това трябва влажност на въздуха.... Плътно дъно, притворени прелки, затворен горен вход, затоплящи материали където позволява..... Найлон..... конденз.... Сега влагата и мухъла не са проблем, семействата нарастват и ще се справят с мухъла.

redbull
14.03.2016, 19:59
Мисля си по-скоро за нещо като милерова хранилка, но нямам и немога да правя сравнение. В това време трябва да помага много.

old_greyish
14.03.2016, 20:13
12-13 дни, ако не си сменят прогнозата братушките.
https://www.gismeteo.ru/month/3419/
И норвежците долу горе така го дават yr.no (http://www.yr.no/place/Bulgaria/Razgrad/Razgrad/long.html) , аз за повече от 3 дни напред не вярвам де :) . Тъкмо бях почнал сироп да давам , много конденз взе да се събира в хранилките и сега като застуди им сложих мед .

Валентин.
14.03.2016, 20:29
И норвежците долу горе така го дават yr.no (http://www.yr.no/place/Bulgaria/Razgrad/Razgrad/long.html) , аз за повече от 3 дни напред не вярвам де :) . Тъкмо бях почнал сироп да давам , много конденз взе да се събира в хранилките и сега като застуди им сложих мед .
Ако не е тайна, захаросан мед или течен. Аз подадох захаросан, малко.

Бърз
14.03.2016, 20:31
За това трябва влажност на въздуха.... Плътно дъно, притворени прелки, затворен горен вход, затоплящи материали където позволява..... Найлон..... конденз.... Сега влагата и мухъла не са проблем, семействата нарастват и ще се справят с мухъла.
Поддържам за *конденз*.
*Не слагал затоплящи материали - защото пчели в горния корпус.(затворен горен вход)
*Не слагал найлон - доста има прополис по табли.
Но - напълно затворих мрежести дъна преди застудяване, ОБАЧЕ!!!...кога миналата година направих същата работа и СЛОЖИХ найлон - била толкова голямата влага в кошера, вода направо течеше навън. Добре това че дъна се затваря з ламарина - тя направо кондензира излишна влагата и не плътно притиска от пред (има 1-2 мм процеп) - от там видял *рекички*.

petrov_mm
14.03.2016, 20:33
До сега имаше сумати хубави дни. Можеше да се прегледат кошерите, да се стеснят и да се надраска мед, ако няма тогава да се подхрани.

old_greyish
14.03.2016, 20:35
Захаросан , т.е. от тенекията , от конденза ще поомекне и ще си го вземат ( така съм виждал така правя , ако греша е за моя сметка ) .

zapstojan
14.03.2016, 20:41
Захаросан или течен, няма значение. Важно беше подхранването да се направи преди застудяването,
за да свалят храната в килийките около пилото, където ще се свие кълбото.
При минусови температури пчелите едва ли ще се качват в хранилката.

Бърз
14.03.2016, 20:50
Захаросан или течен, няма значение. Важно беше подхранването да се направи преди застудяването,
за да свалят храната в килийките около пилото, където ще се свие кълбото.
При минусови температури пчелите едва ли ще се качват в хранилката.
В някаква книга прочел - *захаросан мед свалят в килийки само кога има доста влага и температура (да разредят), иначе изхвърлят навън* Практиката нямал.

zapstojan
14.03.2016, 21:10
От моята практика, на дъното падат малко кристали от загарно-медените питки сложени в-ху рамките.
Предполагам когато е много сухо в кошера.
Кристали от меда трудно ще ги вземат и ги изхвърлят.
По това време заради пилото има влага в кошера.
Захаросания мед го взимат по-трудно от течния, даже се препоръчва меден сироп, но все пак няма да го изхвърлят.
Въпроса е да успеят да го взимат достатъчно бързо, че да внесат и в килийките преди застудяването.

old_greyish
14.03.2016, 21:14
Захаросан или течен, няма значение. Важно беше подхранването да се направи преди застудяването,
за да свалят храната в килийките около пилото, където ще се свие кълбото.
При минусови температури пчелите едва ли ще се качват в хранилката.
Като ги отварях последно бяха си пренесли доста ( и запасите бяха добри ) , ама нали страх лозе пази все давам допълнително . Дано няма минусови , или ако има да е за кратко - днес при 5 градуса хранилките бяха пълни с пчели и по-това което пада от мрежестото дъно съдя че яко хапват .

zapstojan
14.03.2016, 21:20
Щом имат запаси 3-4 дни ще изкарат. Нямай притеснения!
Още повече, че само нощните температури ще са минусови.

Cecitotham1
14.03.2016, 22:19
А тимола как по точно действа на пчелите,мога ли след 3-4 дни като се оправи времето да подхраня с сироп.

old_greyish
15.03.2016, 08:48
А тимола как по точно действа на пчелите,мога ли след 3-4 дни като се оправи времето да подхраня с сироп.
Можеш да прочетеш тук (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=262) .

Светозар Генов
21.03.2016, 10:24
Преместено мнение.

ivootur
21.03.2016, 10:28
Храни и прехвърляй пило към по-слабите,основи за градеж.Храната прави борбата

Светозар Генов
21.03.2016, 11:03
Мерси за бързия отговор колега! Струва ми се логично!

evgeni.filimonov
21.03.2016, 12:11
В момента силните семейства консумират много храна, средните по-слабо. Запасите са силно намалели, имам семейства, които вече трета питка по 2.5 кг започват. Опасявах се да не задръстят майката, но в средата около пилото няма почти никакви запаси и венци. Не оставяйте силните семейства без питки, поне още десетина дни. Може и в хранилките да слагате храна.

Cecitotham1
24.03.2016, 21:06
Може ли в хранилките да се поставя твърда храна.

Ivan Mankov
24.03.2016, 21:31
Може ли в хранилките да се поставя твърда храна.

Вдигай преградата и действай, няма проблем ама идва време за течна ! ;)

delta.e
24.03.2016, 21:51
Давай течна храна .

marianski
24.03.2016, 22:04
Тя рапицата вече цъфти вие още питки слагате !
Колега наливай сироп с нещо вътре сиреч да НЕ е "гол" сироп.

Cecitotham1
24.03.2016, 23:43
Подхраних ги със захарен сироп 1:1 миналата седмица когато имаше 2-3 хубави дни.
Също към сиропа прибавих 2-3 капки йод и малко лимонена киселина, така ме посъветва един възрастен пчелар за да стимулирам майката.
Във форума изчетох още куб неща за стимулирането,от борови иглички до чесън и люти чушки но не знам кое действа най-добре.
Поздрави.

Konsula
24.03.2016, 23:56
Стар пчелар-стимулиране-йод???

kando
25.03.2016, 01:00
.....не знам кое действа най-добре.....
Купуваш си Стартовит - не е скъпо. Пет семейства храни с него, пет семейства по останалите методи - и ще узнаеш.

Георги 1974
25.03.2016, 08:34
Купуваш си Стартовит - не е скъпо. Пет семейства храни с него, пет семейства по останалите методи - и ще узнаеш.

Аз съм за стартовита и подхранване по една хранилка сироп 1:1 през 4-5дни + ротация на питите (да се внимава за майката) и може би но нямам наблюдения само теоретични витамин Б.

Cecitotham1
25.03.2016, 13:27
А пчелите не се ли изтощават много когато се подхранва със захарен сироп.

Георги 1974
25.03.2016, 15:43
А пчелите не се ли изтощават много когато се подхранва със захарен сироп.

Теза която напоследък възприех не казвам че е вярна е следната даваш мед респективно (инверт) пчелите го ядът и складират. Даваш захарен сироп 1:1 пчелите не правят разлика пак ( спорна тема ) между него и пашата почват да го преработват имитира се паша и семейството се стимулира.Пчелите когато са в паша толко се изтощават че чак козината им пада и стават черни и излъскани явно че от работата не се хубавее а доколкото знам летните пчели живеят дни в сравнение с зимните който са в месеци.
А и зависи от дозата на сиропа дали е подбудителна или ударна (за запас за зимата). Обаче имам съмнения за друг проблем с захарата тъста ми помага че едно ходене до пчелите ми е близо 300км. и до преди 2г. не бяхме давали захар а сега ми помага обаче като се обадих и го питам как са пчелите ми отговари:
Ебах тия моулузи качили се у хранилката и зинали като лами само мене чекат на готово оти не одат по полето ще се измулузат - не е работа това.

kando
25.03.2016, 18:54
.... и може би но нямам наблюдения само теоретични витамин Б.
По мое мнение няма смисъл при наличието на Стартовит - даже лично за мен, дори и Стартовита е въз прекалено силен, спомням си първия път, когато го ползвах, спазвах по предписание и после се хванах за главата. След него случай, винаги когато съм подавал Стартовит съм прилагал двойно по- ниска доза и количество - за мен пак е достатъчно, щом плодника е пълен с пило, когато посрещам рапицата и имам пчели, които да покрият един магазин.

petttto
27.03.2016, 12:03
:) Разбира се че силничък http://www.forumci.com/images/forum-links/forum-za-smartphoni.png (http://www.forumci.com/viewforum.php?f=27) http://www.forumci.com/images/forum-links/forum-za-futbol.png (http://www.forumci.com/viewforum.php?f=38) http://www.forumci.com/images/forum-links/forum-za-zdrave.png (http://www.forumci.com/viewforum.php?f=43)

freddie46
29.03.2016, 12:55
Аз подхранвах с Апифонда през втората половина на декември,януари и началото на февруари.Слагах го в хранилките и пчеличките се качваха и си го хапваха.Съм 5-6 март започнах да подхранвам със захарен сироп 1:1 и започнах да слагам и Стартовит в него.Доволен съм от действието на Стартовита и го препоръчвам.Бързо се размножават и засилват.Вече съм поставил магазините понеже рапицата започна да цъфти.Дано времето бъде благоприятно-рапицата е на не-повече от 600 метра от пчелина.
Стартовита го препоръчвам като отлично средство за подхранване и стимулиране на майката.

Vertex
29.03.2016, 13:56
Колеги , с какво е по-добре да се стимулират пролетно време семействата? захарен неинвентиран сироп 1:1 или меден сироп 1:1. Също искам да попитам: може ли да се храни примерно с количество от 500 600 мл наведнъж на семейство,тъй като нямам възможност да ходя през ден? Възможно ли е да вкисне сиропа ако е меден и да направя някоя беля? Благодаря предварително !

Георги 1974
29.03.2016, 14:42
Колеги , с какво е по-добре да се стимулират пролетно време семействата? захарен неинвентиран сироп 1:1 или меден сироп 1:1. Също искам да попитам: може ли да се храни примерно с количество от 500 600 мл наведнъж на семейство,тъй като нямам възможност да ходя през ден? Възможно ли е да вкисне сиропа ако е меден и да направя някоя беля? Благодаря предварително !

Слагаш в кипнала вода захар 1:1 сипваш по една хранилка 600-700мл. на 4-5 дни (като нямаш възможност да ходиш през ден да сипваш по 200-300мл) според мен няма проблем с тази доза е абсурд да задръстиш майката.
Но е хубаво да се види как е положението с плодника ако има повече мед и в средата няма място можеш да ротираш някоя рамка, също можеш да вземеш крайна пита с дебел венец мед да я разпечатиш и да я сложиш по средата между пилото или до него (по преценка).
Според мен е по добре да се подхранва с захар но от друга страна ако имаш много мед трябва да го използваш да не се задръсти плодника в последствие.
меден сироп 1:1 (това 1:1 не ми е понятно и не давам мнение) но Меден сироп в това време само когато няма летеж възможност от кражби.

BateMisho
29.03.2016, 15:35
Колеги , с какво е по-добре да се стимулират пролетно време семействата? захарен неинвентиран сироп 1:1 или меден сироп 1:1. Също искам да попитам: може ли да се храни примерно с количество от 500 600 мл наведнъж на семейство,тъй като нямам възможност да ходя през ден? Възможно ли е да вкисне сиропа ако е меден и да направя някоя беля? Благодаря предварително !

А случайно да си попрочел нещо от форума преди да попиташ? Подхранването е дъвкано десетки пъти тук и има поне една изчерпателна тема по въпроса. Да не говорим за ползване на Гугъл.

Vertex
29.03.2016, 18:08
Попрочетох колега, но ми прави впечатление ,че всички хранят със захарен сироп, а при мен въпроса е по-скоро за подхранване с меден сироп. Бих подхранвал пролетта със захарен сироп, само ако действа по различен начин за стумилирането на семействата,само през пролетта и ако някой потвърди ,че е за предпочитане. Не виждам защо трябва да се заяждаш вместо да удариш една ръка ако знаеш.Нали форума е за да си помагаме. Прочетох хиляда мнения за хранене със захар, но не точно това ме интересува. Не виждам какво лошо има да попитам за нещо, на което за да намеря отговора трябва да си загубя целия ден и я го намеря, я не.

Георги 1974
29.03.2016, 18:48
Попрочетох колега, но ми прави впечатление ,че всички хранят със захарен сироп, а при мен въпроса е по-скоро за подхранване с меден сироп. Бих подхранвал пролетта със захарен сироп, само ако действа по различен начин за стумилирането на семействата,само през пролетта и ако някой потвърди ,че е за предпочитане. Не виждам защо трябва да се заяждаш вместо да удариш една ръка ако знаеш.Нали форума е за да си помагаме. Прочетох хиляда мнения за хранене със захар, но не точно това ме интересува. Не виждам какво лошо има да попитам за нещо, на което за да намеря отговора трябва да си загубя целия ден и я го намеря, я не.

Защо ти е да подхранваш с меден сироп чел съм за 1част мед:1 част захар към 2 части вода
Но меден сироп 1:1 честно казано не го разбирам мед за подхранване да, като го разредиш с малко вода разбирам но 1:1 не виждам никаква логика предполагам ми липсват знания защо си го решил така.
Питам от любопитство неми се рови в нета да чета някакви теории и да предполагам на коя си се спрял. А и аз си имам една теория недоказана и ненаучна но подхранване с мед дори от собствени кошери крие риск от А.Г.

valaz
30.03.2016, 10:37
Веднъж подхранвах с меден сироп и подхранваното семейство бе нападнато! От тогава повече не съм подхранвал по този начин.

Vertex
30.03.2016, 12:41
Ами мисля за подхранването с медения сироп защото в захарта знам,че няма нищо полезно за разлика от меда, а и да не се изтощават пчелите. За А.г. и за нападенията съм съгласен с вас и явно с медения сироп наистина можеш да си вкараш голям автогол.

jordanov
30.03.2016, 14:42
Сега, ако техниката ти на пчеларстване тотално изключва възможността за обмен или досег на оборудване и пчели, директно или индиректно /напр. чрез ръцете ти/ от кой да е към кой да е кошер от стопанството ти, то тогава наистина не се занимавай с медения сироп. В противен случай отиваме в темата за митове и легенди. За да има пък нападение при подаване на меден сироп трябва да има наличие и на някои други условия. Или просто подаващият да не е спазил някои съществени изисквания. Но това наистина многократно е обсъждано тук, както така любезно ни припомни Бате Мишо. По първото ти изречение пък хептен не ми се говори, наистина прекалено много сме го дъвкали. Все пак да те успокоя, медът и производните му като храна за пчелите, все още има не малко поддръжници у форума.

BateMisho
30.03.2016, 15:10
.... Не виждам защо трябва да се заяждаш вместо да удариш една ръка ако знаеш.Нали форума е за да си помагаме. Прочетох хиляда мнения за хранене със захар, но не точно това ме интересува. Не виждам какво лошо има да попитам за нещо, на което за да намеря отговора трябва да си загубя целия ден и я го намеря, я не.

Не се заяждам, просто плявата във форума нарасна драстично, а това отказа доста от знаещите да пишат и споделят тук. А както става ясно и от някои други коментари, въпросите ти са дъвкани многократно.

Относно медения сироп - както valaz спомена има опасност от нападение, а уважаемият jordanov споменава за условията, които го предизвикват. Ще избегнеш нападение, ако дадеш сиропа привечер като захлади при намален или спрян летеж. Действаш бързо и прецизно - без да окапваш по кошера и таблата и хубаво затваряш хранилката. Можеш и да стесниш входовете на кошерите, които подхранваш с меден сироп. През нощта сиропът ще е вдигнат.

Аз давам меден сироп след като измия центрофугата и съдовете, които съм позвал при ваденето на меда. Толкова от мен. Пиши какво си направил.

nikolai_kn1979
30.03.2016, 21:17
Може и да ми се смеете но познат пчелар ми каза че през зимния сезон слага подхранващите пити в хранилката,Този вариант удачен ли е,Задавам този въпрос защото кошерите ми нямат разстояние между рамките и дървения капак и зимата подхранването с готови пити беше цирк,Кошерите са Дадан блат

kando
30.03.2016, 21:41
да не се изтощават пчелите.
В това отношение дали ще е захарен или меден сироп, няма съществена разлика - същото и по въпроса за нападенията.



........,
Вариянта за хранилката - да; вариянта за зимата - според зависи.

valaz
31.03.2016, 06:14
Може и да ми се смеете но познат пчелар ми каза че през зимния сезон слага подхранващите пити в хранилката,Този вариант удачен ли е,Задавам този въпрос защото кошерите ми нямат разстояние между рамките и дървения капак и зимата подхранването с готови пити беше цирк,Кошерите са Дадан блат
И моите кошери нямат място за поставяне на питка над рамките под покривната табла. Затова махам покривната табла, поставям питката и покривам плодника с найлон. Още по-добре, покриването с найлон да става още есента. В такъв случай, поставям над рамките клечка за повдигане на найлона, за да могат пчелите да преминават над рамките през зимата.

yaskata
10.04.2016, 16:22
Аз обръщам покривната табла на обратно и няма проблеми

nikolai_kn1979
10.04.2016, 17:53
Мислих го и това но около хранилката съм сложил 5 см полистирол.Сега мисля да да закова на таблата 4мм летвички ,че имах проблеми и с лентичките против кърлежи

zurkelai
14.04.2016, 17:12
Да попитам по-опитните!Започнал съм подхранване на пчелите със захарен сироп+стартовит.Имам направени 6 подхранвания от по 200-250мл през два дни го правех а някъде през 3.Целта ми е да ги развия за акацията.Ефект има-развиват се.Сега акацията започва да се разлиства.В района има и рапица ,но като че ли от нея само прашец носят.Въпроса ми е да продължа ли със стимолиращите подхранвания до навечерието на акацията?Кошерите са 10 рамкови Дадан/т-Блат!И второ за сега кошерите са със мишепредпазители със отворена само долна прелка-да отварям ли прелките и горе?Благодаря ви предварително!

valaz
14.04.2016, 17:26
Да попитам по-опитните!Започнал съм подхранване на пчелите със захарен сироп+стартовит.Имам направени 6 подхранвания от по 200-250мл през два дни го правех а някъде през 3.Целта ми е да ги развия за акацията.Ефект има-развиват се.Сега акацията започва да се разлиства.В района има и рапица ,но като че ли от нея само прашец носят.Въпроса ми е да продължа ли със стимолиращите подхранвания до навечерието на акацията?Кошерите са 10 рамкови Дадан/т-Блат!И второ за сега кошерите са със мишепредпазители със отворена само долна прелка-да отварям ли прелките и горе?Благодаря ви предварително!
При наличие на рапица в цъфтеж, аз не бих подхранвал допълнително, освен някоя много слаба отводка по изключение. По-важното е да внимаваш да не ти отровят пчелите, когато решат да я пръскат. Наблюдавай поведението на пчелите. Ако започнат да вентилират пред входовете, значи искат по-голям приток на свеж въздух в кошера. Тогава разширявай входовете на кошерите.

Лъчо
14.11.2016, 08:54
Здравейте,колеги.
Купих две късни отвотки които(и с моя помощ подхранване с инвертиран сироп и медена пита)зазимих със недостатъчно храна. Мисля да ги подхраня средата на Декември със по една питка. Преди седмица третирах с ОК, пчелите са на около 4-5 междурамия. Въпросът ми е:
Да си омеся питки с мед,пудра захар и малко прашец(колко се слага на килограм тесто),или да си купя качествени такива от магазина?
Благодаря ви предварително за съветите.

n.kostadinov
14.11.2016, 09:16
Декември е рано за питка с прашец.Ако искаш да си направиш домашна питка си омеси от мед и пудра захар, съотношението е 1:4 горе долу.Може и с купешка, аз ползвам немските-апифонда и съм доволен.

бат тянко
14.11.2016, 10:06
Здравейте,колеги.
Купих две късни отвотки които(и с моя помощ подхранване с инвертиран сироп и медена пита)зазимих със недостатъчно храна. Мисля да ги подхраня средата на Декември със по една питка. Преди седмица третирах с ОК, пчелите са на около 4-5 междурамия. Въпросът ми е:
Да си омеся питки с мед,пудра захар и малко прашец(колко се слага на килограм тесто),или да си купя качествени такива от магазина?
Благодаря ви предварително за съветите.
Ако ти се занимава, направи си сам. Ако ли не, купи си готови! Но, обезателно с витамини, за да им поддържаш имунитета! Прашец, ако искаш може, но не е за предпочитане.

Искрен Мутафов
14.11.2016, 10:20
Здравейте,колеги.
Купих две късни отвотки които(и с моя помощ подхранване с инвертиран сироп и медена пита)зазимих със недостатъчно храна. Мисля да ги подхраня средата на Декември със по една питка. Преди седмица третирах с ОК, пчелите са на около 4-5 междурамия. Въпросът ми е:
Да си омеся питки с мед,пудра захар и малко прашец(колко се слага на килограм тесто),или да си купя качествени такива от магазина?
Благодаря ви предварително за съветите.

Само за две отводки не си заслужава да се занимаваш с цапане и експерементиране относно консистенцията на питките, особенно с мед - а може да стане много мазало в кошера, което повече да им навреди отколкото да помогне.
Най-добре си поръчай няколко килограма готова храна с витамини от Дамян Дамянов. (http://pchelari.com/forum/member.php?u=4683) Много добра консистенция, с много ниско водно съдържание, което позволява запазването на консистенцията, както при ниски, така и при по-високи температури. Няма разтичане или изсъхване, пчелите добре ги вземат - абе страхотни са.

Лъчо
14.11.2016, 11:03
Благодаря на всички колеги за бързите отговори.
Желая ви здраве и късмет.

Валентин.
14.11.2016, 19:24
Ако ще слагаш храна през Декември, слагай само захаросан мед. Всъщност колко запаси имат към последното отваряне, че да се налага толкова ранно добавяне. И всякакви там захари,прашец, витамини....и други подобни, само ще стимулират пелите за развитие през декември да не говорим, че може да доведат до допълнително натоварване на чревната система . Което би било по-рано от нормалното.

Лъчо
15.11.2016, 14:16
Последен преглед първите дни на Септември. Едната отводка с нула запечатани килийки( може би кражба... нямам обяснение), другата с около 4-5кг. Сипал съм им по 5л инвертиран сироп, а на празната +2 маломедени пити и няколко магазинни с около2--3кг да го свалят. Развиваха се добре и изведнъж забиха. При последният преглед имаха запечатано пило на по 4 рамки.

различен
15.11.2016, 17:45
Лично за мен /зависи много от региона в който си/, зимно време само захаросан чист мед, без нищо допълнително. По този начин пчелите само го изсмукват и слагат в килийките. Ако има нещо допълнително, без значение какво, за да го преработят, трябва да дигнат температурата в семейството, младите пчели почват да отделят млечице, майката почва да снася. Появява се пило, което изисква определена температура, влажност и т.н.н.. Пчелите се изтощават много повече и може резултатът да е трагичен и да загубиш семейството. Та затова, само чист мед. А февруари, особено към края му, можеш да им даваш всичко и да ги стимулираш. Пак зависи от региона!

Трендафил Дончев
15.11.2016, 18:53
Лично за мен /зависи много от региона в който си/, зимно време само захаросан чист мед, без нищо допълнително. По този начин пчелите само го изсмукват и слагат в килийките. Ако има нещо допълнително, без значение какво, за да го преработят, трябва да дигнат температурата в семейството, младите пчели почват да отделят млечице, майката почва да снася. Появява се пило, което изисква определена температура, влажност и т.н.н.. Пчелите се изтощават много повече и може резултатът да е трагичен и да загубиш семейството. Та затова, само чист мед. А февруари, особено към края му, можеш да им даваш всичко и да ги стимулираш. Пак зависи от региона!

А когато меда е захаросан не вдигат ли температура, а и всичко останало което си написал?

бат тянко
15.11.2016, 18:58
Същия трагичен резултат, може да се случи, при подхранване само с уж чист мед. Кой може да каже, до колко е чист? И дали не съдържа патогени, които да преодолеят имунната защита на по- слабите семейства?

Лъчо
15.11.2016, 19:45
Района ми е планински в западна България, на 980м. А за меда... не съм го изследвал, но на 9км радиус около мен има само гора:)

delta.e
15.11.2016, 19:49
Същия трагичен резултат, може да се случи, при подхранване само с уж чист мед. Кой може да каже, до колко е чист? И дали не съдържа патогени, които да преодолеят имунната защита на по- слабите семейства?


Бат Тянко и ти си прав .
Да споделят колегите с инвертираният сироп .

Илиев
15.11.2016, 20:15
Аз съм "ЗА" твърдата храна Апифонда - моите пчели я мелят с найлона барабар!...за мен това е най-добрата храна - първо, че е два пъти по-евтина от меда, и второ, че е много лесна/удобна за раздаване на семействата, за разлика от кристализиралия мед, подаването на който е голяма хамалогия.

delta.e
15.11.2016, 20:20
Идеята бе друга , но както кажеш .

tihmr
15.11.2016, 20:32
Аз съм "ЗА" твърдата храна Апифонда - моите пчели я мелят с найлона барабар!...за мен това е най-добрата храна - първо, че е два пъти по-евтина от меда, и второ, че е много лесна/удобна за раздаване на семействата, за разлика от кристализиралия мед, подаването на който е голяма хамалогия.
Чудя се дали Апифондата я правят с инвертиран сироп? Не съм чел съдържанието и.

tihmr
15.11.2016, 20:43
Потърсих в нета. Някъде споменават инвертиран сироп, някъде не!

Лъчо
15.11.2016, 20:45
Има ли начин без да ги безпокоя да разбера дали са гладни? Чрез прослушване.. ще ми подскажат ли?
Както написах вчера на 7ми третирах с ОК. Пчелите бяха спокойни,кълбата долу в центъра(ако това има значение).

iliev12
15.11.2016, 21:08
Разбира се, че има значение.Щом кълбата са били надолу ще имат мед поне до нова година. Предлагам Ти да започнеш подхранването едва след това на всеки две седмици с по около 0,5кг.

delta.e
15.11.2016, 21:08
За момента са супер .

n.kostadinov
15.11.2016, 21:11
Щом са ниско долу значи има меден венец между тях и горните летви на рамките.Ако се загледаш и има светлина се вижда лесно.Виждал съм и стеснени семейства и част от пчелите са в междурамията с медени венци и изглежда, че кълбото се е качило много нагоре и няма мед, а всъшност не е така.За звука, по книгите пише, че е като шумене на суха шума.През декември и януари все има някой ден с температури около 15 градуса, отваряш и гледаш.Успех!

Remi
16.11.2016, 13:13
Колеги, какво слагате в питките за по-добра консистенция ?

Валентин.
16.11.2016, 17:43
Колеги, какво слагате в питките за по-добра консистенция ?
Какви питки!?! Сам ли ще си ги правиш? Пудрата захар ги стяга. Аз ги забърквам по-рано, поне месец преди да ги сложа. Така меда започва пак да се захаросва. За моите 30 кошера става. Правя им по 2 питки по около 400-500гр. Ако трябва да правя повече, по-добре още от есента да ги запасявам повече.

Ангел Йосифов
16.11.2016, 18:02
Щом са ниско долу значи има меден венец между тях и горните летви на рамките.Ако се загледаш и има светлина се вижда лесно.Виждал съм и стеснени семейства и част от пчелите са в междурамията с медени венци и изглежда, че кълбото се е качило много нагоре и няма мед, а всъшност не е така.За звука, по книгите пише, че е като шумене на суха шума.През декември и януари все има някой ден с температури около 15 градуса, отваряш и гледаш.Успех!

Пчелите винаги покриват част от меда.25% от кълбото седи на мед и го подгрява,за да може да се консумира.А за медените запаси най-правилно се определя,когато температурата е около и под 0*. Пчелите са свити (не са пръснати по рамките) и един поглед от горе е достатъчен за да се определят мед запаси.

Лъчо
18.11.2016, 10:14
Пчелите винаги покриват част от меда.25% от кълбото седи на мед и го подгрява,за да може да се консумира.А за медените запаси най-правилно се определя,когато температурата е около и под 0*. Пчелите са свити (не са пръснати по рамките) и един поглед от горе е достатъчен за да се определят мед запаси.

Благодаря колега,ще обмисля всички съвети и според ситуацията се надявам да взема правилно решение.

MuTko
19.11.2016, 23:47
78877888
Това са мои снимки от вчера вечерта и тази сутрин. Забелязах че няма влага!

Валентин.
20.11.2016, 17:22
Това са мои снимки от вчера вечерта и тази сутрин. Забелязах че няма влага!
Рано е за влага. Ако имат достатъчно храна, не ги барай поне още 2 месеца. Ако ти домъчнее за тях, докторска слушалка и си ги слушаш през горния вход. Ама да знаеш, че звука на всеки кошер си е различен. Да не се чудиш дали има проблем. Едва доловима, ама все пак има разлика.

freddie46
21.11.2016, 08:53
За влага е рано да се говори.Първо няма толкова валежи, а от мъглите не може толкова много влага да влезе.Когато има храна влагата не е опасна , пчелите си поддържат определена температура и влага няма.

Вълчан
21.11.2016, 09:16
Подхранва!? Значи в събота ми се обади колега пчелар, че третирал кошерите с ОК и открил пило, яйца в кошери с млади майки. Пчеластва в райна на Кюстендил. Запасите му били намалели, чувствително и смяташе да започва похранва с тесто!
Това пролетно време е: Нож с две остриета!

freddie46
21.11.2016, 10:04
За Кюстендил може и да е пролетно време , докато при нас в Централна северна България не е . Щом няма храна в кошерите може вината и да е в него , да не ги е зазимил с необходимото количество мед. Пило по това време е нещо много необичайно, това не е кроят на март началото на април , а краят на ноември . Явно при тях е много топло за да се получат такива аномалии.

Remi
21.11.2016, 10:05
78877888
Това са мои снимки от вчера вечерта и тази сутрин. Забелязах че няма влага!
А мед имали мед?

MuTko
22.11.2016, 05:58
Видях че са отпред долу ниско, което ме навежда на мисълта, че си имат достатъчно запаси. Не съм ги ровил понеже беше студено. Прослушах ги останалите със слушалките, чува се много тихо монотонно жужене, а при почукване засилват за 6, 7 секунди и утихват. На изцяло отворено дъно са с празен магазин под плодника.

freddie46
22.11.2016, 20:53
При това полажениещом бързо се успокояват значи всичко е наред.Несебезпокойза сега,но ги наблюдавай периодично.Успешно презимуване колега!:bigsmile:
Поздрави:Цветан Димитров

agro
28.12.2017, 13:31
Ето една хубава статия за подхранването на пчелите от времената преди питките. На руски е, но който иска, има гугъл преводач:http://apiary.su/pchelovodstvo-komarov-gubin-1937/kormlenie-pchyol/. Като цяло сайта ми хареса.