PDA

Виж пълната версия : Със колко кошера да започна



Ayho
13.03.2016, 08:49
Здравейте колеги. Въпросът ми е по точно с колко кошера да започна отглеждането пчели. Насочиха ме кам кошери Дадан. Блат с корпусен магазин искам да замочна с отводки. И какъв инветар ми е нужен за започна. Като за начсло си мисля за 3 кошера. Като ми казаха да отида на Пчелараския панаир в Добрич.

Георги Кръстев
13.03.2016, 08:54
Тук всеки ще посъветва какво ли не... Къде правилно къде не!. Зависи какви са ти целите, финансите и свободното време....
Ако си свободен събота неделя, искаш това да ти е хоби. Заложи на -3-4 отводки дб. Като задължително кошерите да са ти с отделни мрежести дъна. За да ти зимуват магазините от долу, за да няма на есен ... как да се избавя от мулеца, как се ползва мк, нафталин, сяра и тнт и тнт и после меда не е мед а отрова!

Бърз
13.03.2016, 09:35
Аз започнах з 6 ДБ + магазини. Препоръчвам - за 4-ри МК, само с корпуси (по 3 корпуса/кошер за тази година). Ако вземеш отводки (на 4-5 пити) в края на май и подхранваш - изградят по 3 корпуса нови восъчни основи (твои!!! - без болести) , бракуваш купени, третираш и подбудително захранваш на есен, по не 30-35 кила на кошер (да остане 20-25 кила за пролетно развитие). Зимуваш с 3 МК корпуса (3-ти и 2-ри корпуси медени) на мрежесто отворено дъно, таван без вентилации, прелка в долни празен корпус. Следващата календарна година ще имаш силни и здрави семейства за най рана паша.
Успех.

Валентин.
13.03.2016, 09:56
Тук всеки ще посъветва какво ли не... Къде правилно къде не!. Зависи какви са ти целите, финансите и свободното време....
Ако си свободен събота неделя, искаш това да ти е хоби. Заложи на -3-4 отводки дб. Като задължително кошерите да са ти с отделни мрежести дъна. За да ти зимуват магазините от долу, за да няма на есен ... как да се избавя от мулеца, как се ползва мк, нафталин, сяра и тнт и тнт и после меда не е мед а отрова!
Мда. Не лош съвет. А за такива неща, че съм си бил сложил магазините под плодниците ме направиха на парцал още на втория ми пост лани........ Че даже ме изкараха че не мога да мисля и съм ощипана мома......... Мда. Къде правилно, къде не. Иначе към колегата дето започва, може например 2 отводки и 2 развити кошера..... Все пак да се облажиш с някой буркан мед до наесен......

old_greyish
13.03.2016, 11:36
Инвентара който на първо време ще ти трябва долу горе е :
Предпазно облекло ( много ще кажат че не трябва ама докато свикнеш много жила ще отнесеш )
Кошери и хранилки за тях , поилка ( нея и сам можеш да си направиш ( потърси из форума ) и стойки за кошерите ( също можеш сам )
Пушалка , рамкоповдигач и четка ( пера от голяма птица също стават )
Центрофуга и вилица/нож за разпечатване - най-добре потърси на старо някоя 6 рамкова ( божа работа дали ще ти трябва на първо време )
Много консумативи - рамки , восъчни основи , храна и т.н.
Провери дали си алергичен ( алергичен или не , ако се захванеш да гледаш пчели , гледай да имаш под ръка медикаменти )
Удоволствието , да вземеш пет 10 рамкови Дадан-Блат и да ги заредиш с всичко , ще ти струва най-малко 1200 лв ( ако няма кой да ти помага ) и това без излишните покупки от мерак .
Успех каквото и да си решиш .

Ayho
13.03.2016, 16:02
Да ми препоръчате от кого да си взема отводки рсйона на Варна и какви книги или Pdf файл. Какъв цвят да са кошерите.

бат тянко
13.03.2016, 16:15
Отводки, само от БПРА ! За книгите, вече ще стана банален- намери си чичко пчеличко! Кошерите и цвят каки може, по- важно е какво има около тях и в тях! Поздрави и успех!

old_greyish
13.03.2016, 17:47
Книги (http://almus.net/docs/Pcheli/Bylgarski/) , Календарният справочник на Радоев задължително , другите по-скоро недей . Много книги не ти трябват докато не си стъпиш на краката , по-добре намери някой около теб да те съветва ( опитен пчелар имам предвид ) - че не знаеш какви чудеса стават заради печатни грешки :)

Ayho
13.03.2016, 18:05
Колеги някой от вас ще ходи ли на панаира в Дорич. Да ми препорачате от кого да взема кошери Звънях сега в Билайн искам Дадн-блат

old_greyish
13.03.2016, 18:24
Доколкото разбирам сте от Варна или близо до града - сещам се за 3 пчеларски магазина - 1 на пазарчето до ХЕИ , 1 срещу Райфайзен банк на Владислав ( тракия ) и на Лега ( виж го в нета , от синия пазар към димчо дебелянов като тръгнеш ) - изложението в Добрич е скоро и не е далеч от Варна ( града на евтините горива ) та има време и опции , едва ли ще намерите отводки преди края на април .

Георги 1974
13.03.2016, 18:25
Колеги някой от вас ще ходи ли на панаира в Дорич. Да ми препорачате от кого да взема кошери Звънях сега в Билайн искам Дадн-блат

10 или 12 рамков и с какво дъно.

Ayho
13.03.2016, 18:31
Даданн- блат 10 рамков с корпусен магазин и мрежесто дъно

Георги 1974
13.03.2016, 18:42
Даданн- блат 10 рамков с корпусен магазин и мрежесто дъно

Питам те защото като купуваш нови кошери хубаво е да са от една система (10 рамковия ако е съобразен с размерите може да е Дадан Блат ,Фарар и Лангстрот -Рут) тоест 3 в 1 и за в бъдеще може да ти спести пари ако сменяш системата. Също е голямо удобство частите да са взаимнозаменяеми.
Имам и нови като гореописаните работи се лесно но имам и самоделки и всекакви видове събирани от цяла северозападна България всякакви модели с който се работи трудно но това се компесира от цената.

Бърз
13.03.2016, 20:17
Даданн- блат 10 рамков с корпусен магазин и мрежесто дъно
Ако искаш да минеш *начално образование* с пчели - по добре земи един кошер-лежак https://lcd.alle.bg/cc2df975baurn-jpg-470-352-cc-dri-r0v2nkxr2b.jpg . Слагаш до него пейка и гледаш спокойно какво то искаш, ако изморен - може и слагаш възглавница на него; още и 2-3 тенекии с мед остане и за теб :) ...
Ако нещо по сериозно искаш, препоръчвам:
*Дъно двойно мрежесто, с въртяща прелка/летвичка - http://www.beeline-consult.com/img/14a.jpg
*Корпуси МК (3 бр/кошер), магазини изобщо ти не трябва в начало, ако искаш да увеличаваш бройка. *Днеска* градят основи и залагат пило, *утре* вадиш от тези пити мед, *другия ден* зазимяваш на тях семейства. Всички основи винаги под пчели - нямаш ангажименти с восъчен молец и т.н.т. - http://www.beeline-consult.com/img/13a.jpg
*Капак, покривна табла, гуляма! хранилка - как то обикновено.
*има представител на производител в Варна (те имат и рамки и основи и отводки)
Успех.

Ayho
13.03.2016, 20:35
Някой пчелар от Суворово няма ли в форума евентуално ако не намеря кошери в Добрич. Във варна да. Ми кажете става ли с блажна боя да се боядисат и ако може снимка.

Bobi-M9598
13.03.2016, 20:53
Здравейте,

Не, не става! Има си бои за кошери на водна основа. Но в крайна сметка това ти го решаваш.
Има си и тема във форума, прочети!

Поздрави, и успех! Г. Георгиев

Бърз
13.03.2016, 21:18
.. Ми кажете става ли с блажна боя да се боядисат и ако може снимка. Аз боядисвам з валяк само тази - https://www.mr-bricolage.bg/catalog/akrilna-boya-sokrates-siva-934182.html
Така става - http://postimg.org/image/gt2e0ogdh/

zapstojan
13.03.2016, 21:32
Сивата боя и на мен ми харесва.

Какво дъно използваш?
Не виждам прелка на дъното.

ch.atanasov
13.03.2016, 21:44
Не, не става! Има си бои за кошери на водна основа. Но в крайна сметка това ти го решаваш.

Г. Георгиев

Да, той сам ще си реши, но не го заблуждавай, че блажна боя не става.Хайде моля до вчера, като нямаше бои на водна основа, какво правехме.

Бърз
13.03.2016, 22:11
Сивата боя и на мен ми харесва.

Какво дъно използваш?
Не виждам прелка на дъното.

Дъно двойно мрежесто, с въртяща на един пирон прелка/летвичка (5mm височена от пред) - http://www.beeline-consult.com/img/14a.jpg
Основно ползвам корпусни прелки, но следващи корпуси бъдат без прелки.

zapstojan
13.03.2016, 23:08
Дъно двойно мрежесто, с въртяща на един пирон прелка/летвичка (5mm височена от пред) - http://www.beeline-consult.com/img/14a.jpg
Основно ползвам корпусни прелки, но следващи корпуси бъдат без прелки.

Благодаря за отговора. Успех!

Bobi-M9598
14.03.2016, 07:58
Здравейте,

Чанко, съгласен съм с теб. Но нали трябва да се движим напред! Трябва ли да го посъветваме да започне с тръвни, щото и така става? Не се заяждам. Просто много от питащите не си правят труда да попрочетат нещо което ги интересува, а за по лесно: Става ли така? Какво ще ме посъветвате?
Нима е изписано малко по темата? Нима не е коментирано, каква боя, какви лакове?

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
14.03.2016, 09:16
,

Чанко, съгласен съм с теб. Но нали трябва да се движим напред! Трябва ли да го посъветваме да започне с тръвни, щото и така става?

Ако пита може ли да започне с тръвни, отговора не трябва да бъде:" не, неможе." Ако пита кой е най-съвременния кошер, му се обяснява.

бат тянко
14.03.2016, 09:37
Градски, кой е най- съвременния кошер?

ch.atanasov
14.03.2016, 09:44
Градски, кой е най- съвременния кошер?

Задай си въпроса към аудиторията, не към мен.

judas
14.03.2016, 09:48
Градски, кой е най- съвременния кошер?
По моему е полистиролният.

Бърз
14.03.2016, 14:36
...кой е най- съвременния кошер?
Аз мисля тази модел на кошера куя във връзка с технология, позволява отглеждане от 500 до 700 кошера на ЕДИН пчелар (а не на *колхоз* от роднини и приятели)
Една от роботещи модели - http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=3785&view=findpost&p=560726
*Разбира се става вопрос за пчелин с медено направление в своя географски регион.

Валентин.
14.03.2016, 15:12
Виждате ли се сами срещу 400-500 кошера. Тея планове и разчети са направени за една бригада примерно от 3 или 5 човека. И тая бригада да гледа и обслужва 1200-300....2000 кошера. Стига с тия самохвалства. Я да питам, има ли някой тук дето сам-саменичък гледа и обслужва 400+ кошера? Сам-саменичък.
П.П.Не че ще повярвам ако се изтъпани някой и каже аз гледам и обслужвам САМ-САМИЧЪК 400 кошера.

Бърз
14.03.2016, 15:50
... Я да питам, има ли някой тук дето сам-саменичък гледа и обслужва 400+ кошера?.. Сигурно няма такива...и няма да имат. Защото хората, куито стигнали това е ниво вече не пишат по форумите (ако писали изобщо) Вече нямат мотивация да общуват с *хоби пчелари* (куито повече от 90%, каде и аз) И кога четеш форуми налагасе всички впечатлениея от тези 90%...
Има изключения (много рядко) кога някуй *ентузиаст* безкористно споделя своя опит (за кой то е платил СВОИ пари, като Г-н Матеев) въпреки критиката. И пак това е само направление, а не готово решение.
И това е пример на такив *ентузиаст* - https://youtu.be/E9g4frJSJqA
И хора вземат опит и прилагат за свои региони, со свои климатични особености.
Много ли от тях ще намерим по форумите?

бат тянко
14.03.2016, 15:51
Имам познат пчелар, който се грижи сам за 300 семейства! Помощ търси, когато вади мед. Помага му, собствения син. Не, че има значение но е над 70 годишен- да е жив и здрав!

Nasko89
14.03.2016, 22:56
Здравейте!Имам въпрос относно боята.Днес разговарях с познат пчелар(не начинаещ като мен :( )и той сподели,че имал проблеми с боядисаните кошери с боя на водна основа,тъй като водата от дъждовете и снеговете попивала в тях. Наблюдавал боядисаните и с блажна боя-те оставали на капки. До колко това е възможно и каква боя наистина да използваме, за да нямаме проблеми?!

zapstojan
14.03.2016, 23:25
Здравейте!Имам въпрос относно боята.Днес разговарях с познат пчелар(не начинаещ като мен :( )и той сподели,че имал проблеми с боядисаните кошери с боя на водна основа,тъй като водата от дъждовете и снеговете попивала в тях. Наблюдавал боядисаните и с блажна боя-те оставали на капки. До колко това е възможно и каква боя наистина да използваме, за да нямаме проблеми?!

Това, че не се задържат капки, не означава, че водата напива.
Има понятия от физиката като: пълно мокрене, непълно мокрене и пълно немокрене, с които се определя задържането на капки по повърхността.
Моите кошери са боядисани с боя на водна основа. Не знам дали остават капки по боята, но вътре не влиза вода.

Ако държиш да боядисваш с блажна боя, то използвай автоемайллак,
защото обикновената блажна боя след година става на люспи и тогава водата наистина ще влиза в кошера.

Ayho
15.03.2016, 22:51
Колеги кой от вас ще е на изложението в Добрич да ме посъветва какви кошери да си купя зс инвентара

borislav aleksandrov
15.03.2016, 23:31
Колеги кой от вас ще е на изложението в Добрич да ме посъветва какви кошери да си купя зс инвентара

аз ще съм там :)

Remi
16.03.2016, 08:19
Здравейте колеги. Въпросът ми е по точно с колко кошера да започна отглеждането пчели. Насочиха ме кам кошери Дадан. Блат с корпусен магазин искам да замочна с отводки. И какъв инветар ми е нужен за започна. Като за начсло си мисля за 3 кошера. Като ми казаха да отида на Пчелараския панаир в Добрич.

Трябавше да зададеш първо въпроса С точно каква литература да започна ?