PDA

Виж пълната версия : ОТВОДКА В РОЕВО СЪСТОЯНИЕ



Ники
31.05.2011, 20:51
Здравейте Колеги!
Първо да спомена ,че съм начинаещ и практиката ми е направо нулева.Работя с ЛР система.
От 4 дни имам отводка на 5 пити,която закупих от пчелар.По мое мнение отводката беше много добра с много запечатано и незапечатано пило.Колегата допълнително стръска пчели освен тези който си бяха по питите.Майката имах късмета да си я видя аз и беше със сигурност поставена в отводката.
Та преди четири дни ги взех пчелите и ги настаних в 10 рамков ЛР кошер.Поставих петте пити в кошера и добавих една восъчна основа.
Днес ги отварям и гледам по краищтата на питите заложени маточници ,запечатани и незапечатани и чашки.Без много да се старая да ги броя над 15 бр..Като се има впредвид ,че са само 5 пити и са заложени по краищата на питите съм почти сигурен ,че става въпрос за роеви маточници.
Унищожих някой от маточниците но понеже не намерих майката ме достраша да ги унищожавам всичките.Восъчната основа ,която им бях оставил не беше и започната да я градят. В кошера има доста пчели и запечатано пило.Открих и личинки и яйца на крайна пита.
От 4-6 дни акацията при мен е цъфнала и по мое мнение има доста от нея.Както съм чел има главна паша.
Сега моите разсъждения:
Отводката е при мен от 4 дни.Няма как аз да съм го принудил да изпадне в роево настроение при положение ,че вече има запечатани маточници.Семейството е изпаднало в роево състояние в стария си кошер при колегата .Според мен още не са се роили.
Поставих в кошера две основи през две пити и една изградена пита.Сипах им и сироп около 200гр.В краината пита от средата надолу открих яйцата и личинките над тях имаше сироп от предишното подхранване или нектар , немога да преценя.
Кажете дали съм взел правилните решения.И какво трябва да се направи спешно за да не ги изпусна.
И има ли как да ги използвам тези роеви маточници?

kando
31.05.2011, 21:13
Ъъъъъ чакай сега,за 4-и дни са заложили и запечатали маточници - допълнително основи защо си сложил след като не градят ...... но поне си сложил изградена пита.След два дена провери питата,ако няма яйца значи няма и майка - в смисъл точно това ме съмнява,че няма майка.

п.п.ако има от къде да вземеш пчели със тези маточници можеш да си направиш още отводки.

Юрий Цветков
31.05.2011, 21:35
Щом си видял пресни яйца и пило, значи има работеща майка. Разширявай и им създавай работа.

evgeni.filimonov
31.05.2011, 21:52
Раделяй ги на две и чети и се учи. Не може само с едно семейство да караш.
Майката е Божие творение и не може така лесно да унищожаваш маточниците, използвай ги. Хаха , както и за мен се отнася същата забележка.

Ники
31.05.2011, 22:21
Ъъъъъ чакай сега,за 4-и дни са заложили и запечатали маточници - допълнително основи защо си сложил след като не градят ...... но поне си сложил изградена пита.След два дена провери питата,ако няма яйца значи няма и майка - в смисъл точно това ме съмнява,че няма майка.

п.п.ако има от къде да вземеш пчели със тези маточници можеш да си направиш още отводки.

Сложих им основи за да ги градят.Незнаех ,че са изпаднали в роево настроение.Майката не можах да я видя,но мисля че това се дължи на моята неопитност.
Наистина при настаняването не търсих майката но след като има яйца занчи има и майка.Така си мисля.
Странно ми е ,че след като са отслабени не са унищожили маточниците.Аз вече придадох един (ако мога така да се изразя) " грозд с два запечатани и един незапечатан маточник на един осиротен рой.Но това е друга тема.
В момента нямам свободни кошери.Какво мислите за отделяне на пити с пило и пчели в горен корпус разделени с табла?
И все пак ако разделя отводка то трябва да стане на по 2 пити. sweating;

kando
31.05.2011, 22:38
Майката,че не си я видял не е от неопитност,а просто не е тогава момента да я търсиш - неопитност е,че не си видял още тогава маточниците.

Другата неопитност е,че не си разширил - имаш пчели,имаш пити задръстени от пило и мед,какво чакаш още.

Това което питаш за горния корпус си е цял метод на пчеларстване - единия обособен такъв е метода на Демари,другия разработен е Пелетовата система.Изключително практични!!!

Ако не искаш да правиш други отводки,без значение дали ще делиш на корпуси имаш за цел две неща - да провериш изградената пита дали е наснесена или да потърсиш внимателно за майка,и другото е да разшириш със много,но не със основи,а със пити и да унищожиш всички маточници.

п.п.относно другата тема - не е желателно да се предават незапечатани маточници.

Ники
31.05.2011, 23:03
Не мислех ,че ще ми се наложи да се занимавам с роящ се кошер още от самото начало.Ще прочета за методите който ми посочваш.Благодаря.


п.п.относно другата тема - не е желателно да се предават незапечатани маточници.
Дадох и незапечатан, защото както се изразих(може да е неправилно)маточниците бяха един до друг и ме беше страх да не повредя някой от тях ако се опитам да ги разделя.

Ники
03.06.2011, 22:57
Здравейте ,отново!
Днес отворих кошера и опитах да намеря майката ,но неуспях.Незапечатано пило имаше ,но яйца не успях да открия.Празната пита която им бях дал(беше от центрофогиран мед)я бяха привели в идеален вид но дали защото беше черна неуспях да видя в нея прясно снесени яйца.Питата според мен беше празна.На двете восъчни основи, който им бях поставил,беше започнат градеж.Поставих им и трета.
Между люпещото се пило бяха набутали нектар.Като се замисля нектар имаше на всяко свободно място.И има усилен летеж на пчелите.
Според мен кошера работи усилено и няма и помен от роевото му настроение.
Но ме притеснява факта ,че не открих майката както и прясно снесени яйца.А също на една от питите по средата открих 3 незапечатани маточника.Роевите маточници имаше запечатани по-краищата на питите.Не посмях да ги унищожавам.
Дали са се ройли ,вече незнам? speechless;

kando
04.06.2011, 14:56
Нищо няма да рои,съдейки по думите ти при теб ситуацията е друга тогава - ей трудна и омотана работа е това по форумите,ама ......

Значи при теб е станало най-вероятно другата възможност - отводката ти си е имала майка и т.н.,но пчелите не са я харесали и са я убили т.е.в момента макар да си мислиш,че виждаш роеви всъщност това са самосменни маточници.

п.п.махай само калпавите маточници и го оставяй на мира.

Ники
04.06.2011, 16:18
Аз като видях ,че кошера си работи се успокоих.
Та значи кошера си отглежда майка.Само незнам дали да ги подхранвам със сироп?В момента акацията е в разгара си.Месността е полупланинска и в повисоките места(в радиус от 2км.) има и още неразцъфнали акаций.

Благодаря за отзивчивостта колеги. drinks;

kando
04.06.2011, 18:42
В момента няма смисъл от подхранване - а е нормално да работи дори да си е убил майката.

п.п.блазе ти за акацията - тука свърши преди поне 4-5 дена.

buci59
04.06.2011, 21:28
Моето мнение е,че когато си видял яйца,то те са били преди излюпване и това те е заблудило,че има майка.Всъщност тя е липсвала и маточниците са били свищеви,след като и в средата на питата има такива.Най-добрия вариант е да придадеш нова оплодена майка,за да не губиш време в създаването на нова такава.

Ники
04.06.2011, 22:42
Както съм споменал в началото на темата,опит нямам и се опитвам да разбера какво се е случило с ваша помощ и това което съм чел .Не изключвам и варианта за свещевите майки.Може и при транспорта нещо да се е случило.Но ако са свещеви майки защо първо бяха изградени маточници по краищата на питите(вече са запечатани)и едва след това 3 маточника(още незапечатани)в средата на една от питите?

Сега се питам, ако отводката е била в роево състояние и си е заложила роеви маточници.В последствие по моя вина нещо се е случило с майката и те са заложили и спасителните маточници.Възможно ли е да се е случило това нещо или много ми работи фантазията?

zina1980
05.06.2011, 00:33
няма отводка в роево състояние-тя едвам бре душа.като гледам как ги правите ,по на няколко питички.мъжа ми ги прави силни о оше на същата година дават мед

ahilis
05.06.2011, 16:11
няма отводка в роево състояние-тя едвам бре душа.като гледам как ги правите ,по на няколко питички.мъжа ми ги прави силни о оше на същата година дават медТе това е отводка де - на няколко питички.

Ники
17.06.2011, 23:52
Здравейте!
Семейството вече си има майка ,която си е отгледало.На питата на която открих майката имаше и яйца.Пчелите носят прашец.
Мисля ,че всичко е наред, ВЕЧЕ!


Благодаря на всички за мненията.

lyub4eto
19.06.2011, 15:43
Един от кошерите ми се изрои.Какво трябва да направя за да спра следващо роене.Благодаря ви предварително