PDA

Виж пълната версия : Как да започна да гледам пчели



Стоян96
01.03.2016, 18:23
Здравейте искам да започна да гледам пчели но не знам кои кошери са по добри как се гледат пчелите как се захранват през зимата как се подрежда кошера с рамките изобщо нищо не знам ще се радвам ако някои ми да де насока как да почна какво ми трябва и т.н благодаря предварително

solaris60
01.03.2016, 18:36
Здравейте искам да започна да гледам пчели но не знам кои кошери са по добри как се гледат пчелите как се захранват през зимата как се подрежда кошера с рамките изобщо нищо не знам ще се радвам ако някои ми да де насока как да почна какво ми трябва и т.н благодаря предварително

Колега, знаеш ли какво? В момента ти ни молиш всички тук от форума да започнем да го пишем( форума ) от самото начало. Аз бих те помолил ти да започнеш да го четеш от начало и ще намериш необходимото, дори и повече от това което те интересува.

npachovski
01.03.2016, 18:36
Отиваш на твоето село, намираш някои пчелар отиваш на пчелина му и започваш да ги гледаш. Да ги гледаш не се иска никакви умения просто ги гледаш виж, ако искаш нещо повече във форума има много информация търсиш стари теми където има всичко което ти трябва.

Дамян Дамянов
01.03.2016, 19:14
Здравейте искам да започна да гледам пчели но не знам кои кошери са по добри как се гледат пчелите как се захранват през зимата как се подрежда кошера с рамките изобщо нищо не знам ще се радвам ако някои ми да де насока как да почна какво ми трябва и т.н благодаря предварително

1. Впиши населеното си място в профила
2. Попитай отново дали някой колега има нужда от помощник. Ако намериш тук-добре, иначе намираш някой далечен познат и се лепиш за него като дъвка на подметка през гореща юлска вечер.
3. Какви чужди езици владееш?
4. Колко пари можеш да отделиш?
5. Имаш ли място подходящо за пчелин?
6. Отиваш при личния лекар и искаш направление за алерголог.
7. Питаш във форума за всичко което те интересува и няма значение колко глупав ти се струва въпроса.

бат тянко
01.03.2016, 20:01
Човека иска да гледа, пчели! За тази цел има предостатъчно видеоматериали! Вие какво му говорите? Ако , обаче има намерение да започне да ги отглежда- тогава е лесно! Най- добрия кошер е силния! През зимата не се храни , а се подбужда- със суха захар и питки! Ако искаш мед, закупи семейства! Успех!

Георги 1974
01.03.2016, 20:22
Преди 20 ина години и аз 2 г. гледах два кошера гледах ги, гледах ги докато на комшията зверовете дойдоха и ги отнесоха барабар с медът за един следобяд и на другия ден до обяд ги довършиха.

kuline
01.03.2016, 20:47
Здравейте искам да започна да гледам пчели но не знам кои кошери са по добри как се гледат пчелите как се захранват през зимата как се подрежда кошера с рамките изобщо нищо не знам ще се радвам ако някои ми да де насока как да почна какво ми трябва и т.н благодаря предварително

Като гледам, се изписа доста по въпроса ти.
Ако в действителност желанието ти е голямо, то:
Снабдяваш се с поне 2-3 семейства и четеш-четеш, успоредно с това се присламчваш към някой "по-стар" пчелар, за да му помагаш, а от него ще добиеш фундаментални и практични познания за отглеждането на пчелното семейство.
Това като начало, ако впоследствие вложиш и достатъчно разум, ще имаш успех.
И знай!
Никой не се е родил научен!
За всяко нещо, освен ЖЕЛАНИЕ, е необходимо и ПОЗНАНИЕ, за което освен теория е необходима и практика!

vasilevsa
01.03.2016, 21:29
Колега, с каква технология мислиш да започнеш имаш ли някаква предварителна представа?
Защото действията с пчелите до голяма степен зависят от вида кошер, който си избрал. Поздравявам те за желанието и решението да се занимаваш с пчели. Просто молбата ми е да придадеш повече конкретика за начинанието си, ако разбира се имаш по-избистрена идея поне за вида кошер, с който ще работиш. Като гледам какво си писал нямаш на идея с какъв кошер да работиш, а тук под формата на съвети сигурно ще получиш най-малко 4-5 алтернативи.
Успех ти желая и още веднъж поздрави за начинанието

evgeni.filimonov
01.03.2016, 22:18
Технологии, семейства, какви ли термини са това в пчеларството? Първо това трябва да разбере младежъъъът.
На Любен Радоев календарния справочник първо трябва да прочете. Успех.

Стоян96
02.03.2016, 03:25
Колеги реших да се спра на кошер дадан блат четох много през последните чесове според вас добре ли съм се орентирал и ако може да дадете мнение за този вид кошер

roxterox
02.03.2016, 08:14
Здравей,
Първо трябва да кажеш каква е целта на отглеждането на пчелите(от любопитство, за добив на мед и пчелни продукти за лична консумация, с цел бизнес). Колко време ще можеш да отделиш за това начинание(всеки ден, веднъж в месеца или всеки уикенд).
В замунда има няколко филма както и в youtube. От тях трябва да се запознаеш с терминологията.
И както каза Евгени Филимонов прочети книгата на Любен Родоев. Някои неща ще ти се изеснят други не...
Намери някой пчелар да ти покаже това онова. И чак тогава може да вземеш решение с каква система кошери да пчеларстваш.
След това си купи 2 кошера със семейства и си в играта. ;)

бат тянко
02.03.2016, 10:05
Адаш, всяка система има предимства и недостатъци! Разбери каква е преобладаващата за твоя район и действай! Сложи на кантара плюсовете и минусите, на твоя избор и ако положителните аспекти те кефят, скачай в дълбокото! Започни с толкова бройки, колкото можеш да си позволиш. Аз се отпуших с десет отводки, които развих ама на другата пролет оцеляха само 4? Така че пак бих започнал с толкова, ама сега от 10 ще ми оцелеят 20!

evgeni.filimonov
02.03.2016, 16:06
Все още има време, нека първо намери пчелар, който да му покаже какво е кошер, рамка, хранилка, пило открито, пило запечатано, запечатан мед, венец, пчела, търтей и майка. После като чете ще разбира за какво става на въпрос. Теорията и практиката вървят ръка за ръка. Макар, че в нета има снимки и клипове за всичко. И да започне първо с две пчелни семейства, за да може ако едното закъса, да помага от другото. В действителност ДБ е по-лесен за обслужване. Ако се ориентира към модулния кошер на Младен Котларски, винаги може да промени системата.

IVO_3
02.03.2016, 17:10
Тъй като аз не намерих нито опитен, нито начинаещ пчелар, който да ми показва, ми се наложи сам да се оправям. Започнах да чета книги, но само суха теория не става. Започнах да гледам клипове и филми, и ми се видя, че не е толкова трудно, но това беше докато не отидох да отворя кошерите ( бяха ми подарили два ). Започна се едно притеснение, едно потене и пчелите само това чакат, нападнаха ме като чакали. На няколко пъти мислех да се откажа от пчеларството, но не го направих, за което не съжалявам.
Та ако може наистина да намериш някой опитен пчелар, както те съветват колегите, това ще е голям плюс.

Мисля, че поредицата - НАСАМЕ С ПЧЕЛИТЕ ще ти бъде от полза. Успех!

http://www.vbox7.com/play:04d2a2b7 (http://www.vbox7.com/play:04d2a2b7)

distedi
02.03.2016, 17:18
И според мен е добре да наблегнеш на четене, след което да намериш пчелар, който да то покаже в действителност как стоят нещата. Преди да си казал твърдо, че ще се занимаваш с пчеларство, трябва да си сигурен, че ще издържиш близо до отворен кошер. Това не го казвам случайно - тази година един познат се е амбицирал да става пчелар и вече 2 пъти идва с мен на пчелина. Оказа се, че изпитва голям страх от пчелите и ..... вече се чудя, дали ще успее да се справи.

pchelar4e
07.03.2016, 15:09
Избора на тип кошер е доста специфично нещо. Всичко зависи от региона, пашата и т.н...още куп фактори. Ако ще пчеларстваш в планински район ДБ не е лош избор, но ако си под 500 м. надморска височина по-подходящи ще са многокорпусни кошери, както казах всичко е много специфично. Поинтересувай се в региона в който си решил да пчеларстваш, каква система кошери използват колегите.....

evgeni.filimonov
07.03.2016, 15:13
И според мен е добре да наблегнеш на четене, след което да намериш пчелар, който да то покаже в действителност как стоят нещата. Преди да си казал твърдо, че ще се занимаваш с пчеларство, трябва да си сигурен, че ще издържиш близо до отворен кошер. Това не го казвам случайно - тази година един познат се е амбицирал да става пчелар и вече 2 пъти идва с мен на пчелина. Оказа се, че изпитва голям страх от пчелите и ..... вече се чудя, дали ще успее да се справи.

Ако е мераклия, ще се справи. Дядо ми беше пчелар, баща ми също, до 2008 година много се страхувах от пчелите, че и 2-3 години след като се захванах, също се страхувах.

freddie46
31.03.2016, 12:35
Моето мнение започни да се занимаваш с ДБ докъто се научиш,по лесни са за обслужване.След това може да смениш системата.Хубаво е да има някой да ти помага и показва,защото само с четене и гледане не става.Ако ставаше само с гледане кучето щеше да бъде най добрият касапин.Важното е око да види и ръка да пипне.Докъто не започнеш няма да се научиш.Успех!

Стоян96
14.04.2016, 03:23
Здравейте може ли да ми кажете кое е най-доброто телене за рамки ДБ които сте изпробвали

бат тянко
14.04.2016, 04:32
Адаш, най- доброто обтелване е купешкото! А още по- добро от него е безтелното!

jdrumev
14.04.2016, 20:04
сега се загледах в тая тема наистина това е най правилния начин само да гледаш :bigsmile: