PDA

Виж пълната версия : А ИМА ЛИ ЗАЙЧАРИ ?



Страници : [1] 2

jordanov
31.05.2011, 15:57
Тъъй, мотористите си обадиха кои са, а има ли зайчари тука, да питам аз ? hi; Викам Бате Юри да ни нагласи в някое кьошенце, хем да си хвърляме по някоя лакърдийка там, хем и да ни държи по изкъсичко :D

Ангел Йосифов
31.05.2011, 17:23
Е от зайци мед несъм изкарвал но до преди 4-5 години всяка зима си правех луканки,кърначета,суджуци kiss; kiss; kiss; не по един брой а десетки килограми.Бях намислил нещо,но с тази пуста управия... next_mad; next_mad; next_mad; ми мина мерака.

христо
31.05.2011, 18:14
Меда си е мед , а тревата от пчелина - на зайците ! Имам зайци от 30 години...

Юрий Цветков
31.05.2011, 19:16
Е защо и тук да няма зайчари tongueout; . В момента отглеждам само Белгийски великани.

Тук в свободната тема, едва ли ще пречим на някого, макър че всички знаем за специализираните форуми за зайци. Но няма лошо да си знаем интересите, а защо и да не си помогнем в нужда. drinks;

Владо-Gillan
31.05.2011, 19:20
Тъъй, мотористите си обадиха кои са, а има ли зайчари тука, да питам аз ? hi; Викам Бате Юри да ни нагласи в някое кьошенце, хем да си хвърляме по някоя лакърдийка там, хем и да ни държи по изкъсичко :D

хахахаахахах има имаааааааа
имам великани аз. на 6 маи заикинята ми се окоти и имам 8 зайчета сега. та хем мотористи, хем пчелари ама и заичари има в тоя форум. и то 3 в 1

jordanov
03.06.2011, 09:07
Алексей, давай акъл за кърнаци тогава :D Снощи обезкостявах една големшка зайка и си викам - бе цяла зима мусаки, сарми, сега лятото трябва да разнообразим малко drinks; Тъй че чакам !

HONEYED
04.06.2011, 11:49
И аз имам няколко калифорниеца.Срещал съм в заичарските форуми и други nicknames oт пчеларските wink; Хубаво хоби!

Ангел Йосифов
05.06.2011, 17:01
Алексей, давай акъл за кърнаци тогава :D Снощи обезкостявах една големшка зайка и си викам - бе цяла зима мусаки, сарми, сега лятото трябва да разнообразим малко drinks; Тъй че чакам !Най ми е лесно да ти дам акъл за кърнаците много бързо се пекат на барбекюто и вървят със бира или вино и сладка компания особено ако сте почнали по отранко на ракия. drinks; drinks; drinks; Иначе отивам с мръвката в саламджийницата и там ми предлагат рeцепти и готово,но най ми харесва рeцептата със накълцан праз смлян със заешкото.Пазят в тайна всяка рeцепта. tongueout;

jordanov
01.09.2011, 09:43
Колеги таз година май ще ни се размине миксоматозатаhttp://www.pic4ever.com/images/47b20s0.gif Няма комари , няма и болести . Надявам се и при вас всичко да е на шест http://www.pic4ever.com/images/acigar.gif

Ангел Йосифов
01.09.2011, 17:21
При мен даже е на шестнайсет-тъстът вече ми ги гледа аз само ваксинирам и дегостирам.Няма жертви от болести. tongueout; tongueout; tongueout;

jordanov
03.09.2011, 08:54
Еее ти вече си на друго ниво http://www.pic4ever.com/images/shv.gif Пък и като ти чета резултатите явно си се концентрирал само върху пчелитеhttp://www.pic4ever.com/images/229.gif

Ангел Йосифов
03.09.2011, 17:57
На този етап не разчитам на пчелите да ме хранят,но един ден се надявам да потъна в това приятно занимание.Така че за сега вниманието е концентрирано върху двамата ми студенти.Иначе намирам време и за пчелите и зайците,който са направо лек за душата ми. drinks;

jordanov
07.09.2011, 08:31
Респект и http://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif
Аз съм на етап " ученици младша възраст " http://www.pic4ever.com/images/pillowfight.gif

Jikata-OVECH
08.09.2011, 21:53
Аз зайците ги махнах, оставих пцхелите и гълъбите.

kostadinstoyanov
15.09.2011, 21:05
Пчелари-мотористи, пчелари-зайчари, ловци и ...
На пчеларите-учители много здраве и успехи!
Да е спорна!

jonny
16.09.2011, 13:02
Има зайчари, но каква ли е файдата вече в тази държавица. Никнейма ми е еднакъв с зайчарските форуми, тези които участват и там може би ме знаят. И аз покрай зайците реших от тази година да започна и с пчеларстване /на първо време като хоби...то при мен всичко на първо време е хоби де/. Успех и на зайчарите и на пчеларите.

ттитто
23.03.2012, 09:23
Дайте линк към най-добрите форуми за зайци. Намерих два, но явно са с ограничен достъп и не мога да ги посещавам, нито да се регистрирам. bgrabbit.com и zaicite.info

jordanov
23.03.2012, 09:53
Най-добрите ? Няма такива. Навремето имах регистрация и в двата дето си посочил, а и други хора тук присъстващи бяха там. Виж форума на farmer.bg има теми за зайците и хубава информация.

Юрий Цветков
23.03.2012, 09:57
Ами за съжаление, това са най-посещаваните на български език. Има още http://zaici.forumi-bg.com/ но той е малко коментиран, макар регистрираните потребители да са едни и същи. И този, но е специализиран за великани http://giantrabbit.ucoz.net/forum

ттитто
23.03.2012, 16:30
А пробвали ли сте да си поискате регистрация в двата форума, които писах по-горе. Има ли някакви специални изисквания? Да се хабя ли въобще да питам?

jordanov
23.03.2012, 17:08
Ами първия долу горе беше интересен ама нещо началниците много се изнервиха, отърваха съвсем нещата и решиха преди година някъде да правят пререгистрации със снимки, препоръки и всекви салтанати, нещо като затворен клуб. Аз бях дотам, някой от тукашните колеги ако знае как са се развили после нещата сигур ще ти каже. Втория хич го няма, не съм влизал от месеци там, за него нямаше изисквания, сега не знам как е. Ти какви гледаш, проблеми нещо ?

buci59
23.03.2012, 17:58
А пробвали ли сте да си поискате регистрация в двата форума, които писах по-горе. Има ли някакви специални изисквания? Да се хабя ли въобще да питам?

Да има специални изисквания особено за този сайт- http://forum.bgrabbit.com/ Там можеш да се регистрираш само с покана от админа.Например:аз съм регистриран там и отправям молба до админа да регистрира и теб.По този начин аз гарантирам за теб и ако ти сгафиш изчезваме и двамата.Интересно,нали?

ттитто
23.03.2012, 19:45
Ти какви гледаш, проблеми нещо ?

Наследих една градина близо до мястото където живея сега, а и скоро ще живея на тази градина, където строя къща. Та искам да си взема една две зайки и един мъжкар, за месо за семейно ползване. Имам налични на мястото четири клетки за зайци, които са подходящи. Основно ме интересува храненето и превенцията на болести. Както и колко долу горе излиза кг заешко след заколване и изчистване, ако го гледам с готови храни т.е. такива, че да не трябва да бера трева и да кълцам и да бъркам, а само ги купувам и им ги сипвам по установения график. Какъв комбиниран фураж да използвам. Засега стигнах до извода, че най-евтино излиза с комбинран фураж за сухостойни крави на Топ Микс(Калояново) - каквото и да значи това - около 75ст/кг фураж
Породите на които съм се спрял са бройлерни - новозеландски и калифорнийски, защото се предлагат от сливенската агенция за селекция и разплод.

Изобщо искам малко да се образовам за около месец, за да се справя лесно и бързо.

Ангел Йосифов
23.03.2012, 20:09
Преди да си започнал имай впредвид,че зайците искат всекидневна работа.Неса като пчелите дес-утре могат да минат без надзор,а при зайците грижите са всекидневни.Но си заслужава стига да им уцелиш рецептата.Успех drinks;

jordanov
26.03.2012, 09:07
Буци, и ти ли ги въдиш ?
Ттитто, нямаш много време за четене, наближава юли-август, най-тежкото време за зайците /ако не са на климатик де/ дотогава трябва да си завъртял производствения цикъл. Щом за себе си гледаш тънка сметка няма да правиш, остави тая работа за бизнесмените. Цената на фуража и смъртността са основните фактори в себестойността плюс още десетина, за тях по-нататък. От години съм на същата схема- две майки с един татко при 4 озайчвания год./майка при смъртност под 10 % и сметките излизат. Само че мойте са селска превъзходна, ти избираш бройлери, няма да те разубеждавам , че току виж спретнем нов зайчарски форум :D . Съвет- майки калифорнийки, баща бял великан или пеперуда, може и някаква смеска. Ако ти ги дадат заплодени, ще е най-добре. Храната- предлагам ти следната схема за начало- едно чувалче/10 кг/ заешки стартер и две чувалчета угояване на зайчило, това е 1/3 до 1/2 от концентрата, останалото зърнен микс в състав- овес 50-100%, ечемик 50-100%, жито до 20%, царевица до 20 %, кюспе до 10 %, някоя филийка сух хлебец също. Груб фураж- зимата сено, люцерна, лятото може и клонак-акация , върба, топола, липа, дъб, бряст, обичат и горчиво- пелин, орех, бъз, но по малко. Филизи от лозята, ако не са пръскани- също. Хранилките- винаги пълни ! Райграса не става. Цените ги знаеш как са, аз фуража си го произвеждам и затова мойте тая зима от октомври са само на люцерна и ечемик, другия месец ще се хванем за зелено. Давам само по едно чувалче стартер в храната, когато прояде зайчилото, ползвам Бонмикс, отскоро и павликенска. На 130-150 дена са готови за клане при добър рандеман, твойте ги смятай на 120. Давам единствено СВ3 във водата, ваксини не съм ползвал никога, вероятно няма и да ползвам, ти ще питаш от дето вземаш зайците. Клетките лятото трябва да са на сянка и на проветриво, но не на течение, зимата е хубаво поне за час-два да ги напича слънчице. Пусни някоя снимка да видим имат ли кусури. Най-важното със зайците е да не се предаваш пред провалите, досущ като с пчелите, па то с всичко май е така. Това на първо време от мен. Успех !

jordanov
07.05.2012, 10:35
Ттитто, какво направи със зайците ? Ей, да не си се отказал ?

Ангел Йосифов
10.02.2013, 16:05
Е защо и тук да няма зайчари tongueout; . В момента отглеждам само Белгийски великани. drinks;

Юрка ето с какво уважих 12 годишното винце tongueout; .
Благодаря ти и drinks; drinks; drinks;
http://s3.postimage.org/q99rp3vrj/0262.jpg (http://postimage.org/image/q99rp3vrj/)

Юрий Цветков
10.02.2013, 22:18
Чудесно. Дано ти е харесало винцето, че има още. drinks;

jordanov
16.04.2013, 12:35
Я да видим кой ще познае породата ? cool;


http://s17.postimg.org/43ymm7yff/P1020924.jpg (http://postimg.org/image/43ymm7yff/)


Жокер за непрофесионалистите - отлични стопански качества, резултат на дългогодишно промишлено кръстосване и чистопородно развъждане. Майчината линия я поддържам точно от десет години. :D :D

спартак
16.04.2013, 13:44
Йорданович, така като гледам най големия в средата е Белгиец ,окото ми долавя и калифорнийски отенък в тези беличките , а останалите към Чинчила клонят.
Давай наградата :D drinks; drinks; drinks; Кабернето е от мен

jordanov
16.04.2013, 16:27
Ха, човече, ти направо ме изпрати на тъча ! Преди 5-6 години имах полубелгиец, сегашния ми жребец има нещо калифорнийско по очите, ма много едър пущината, по-скоро на пъстър немец ми прилича. Туй пък, че някой преди мене може да е въдил и чинчила, хич не бях се сетил.http://www.pic4ever.com/images/monkey.gif Още много има да уча.

Заслужи си наградата, само че я пиши на тефтеря. Сега е криза, знаеш как е. Ще се оправим и ще черпя !http://www.pic4ever.com/images/2.gif

Юрий Цветков
16.04.2013, 19:28
Най-добрата българска порода. Свищовска уедрена. wink;
Не претенциозна и не се нуждае от ваксинации и специални смески. drinks;

jordanov
17.04.2013, 09:35
И ти заслужи награда. Поощрителнаhttp://www.pic4ever.com/images/13.gif

Напоследък съм станал щедър като политик в предизборна кампанияhttp://www.pic4ever.com/images/Vishenka_09.gif

спартак
18.02.2014, 20:00
http://www.youtube.com/watch?v=l6zFe20LNXU&list=PL2103BC9F1F637E8C&index=75
" Човека е храсталак и не знаеш от кой храст , ще изскочи заек ..."

Telfera1
21.02.2014, 11:42
Ето ги и моите таушани. Гледам ги като пчели - стеснени максимално, пълно покриване на пода.
А къде е темата с мотористите да се отбележа и в нея :D

jordanov
21.02.2014, 13:50
Телфер, за маторя има време ! Дай една-две снимки на хранилката за комби фураж в близък план, ако може, благодаря.

Telfera1
21.02.2014, 14:31
Хранилката за комбиниран фураж е изработена за овце или кози, но я приватизирах от баща ми за зайците.
Специфичното е, че има тава за да се събира събореното и да се използва, като се мели фураж за прасетата или да се върне за дообиране от зайците.
Другата е бункерна, като може да се регулира височината на отвора през, който пада зърното (гранулите). Вътре има конус за да не се задръства. Вдигнал съм я по-високо (върху джанта от кола), за да не ровят в нея.

спартак
21.02.2014, 18:16
Мамини убавци! Изглеждат щастливи.Браво !

jordanov
21.02.2014, 22:15
Кофата в момента предполагам им стига за 2-3 дена ? Що не им сложиш вдясно от портичката едно нарче примерно метър на метър на 40-50 см височина. Печелиш полезна площ.

спартак
22.02.2014, 11:08
Много отдавна съм чел за метод на угояване във Франция , който се състои в следното:на метър височина на един кол е закована обикновена дъска , а върху и стои неподвижно заека. Целта е минимално движение и само се дава храна и вода.
Давам ви го този пример за размишление.

Юрий Цветков
28.02.2014, 22:42
Много отдавна съм чел за метод на угояване във Франция , който се състои в следното:на метър височина на един кол е закована обикновена дъска , а върху и стои неподвижно заека. Целта е минимално движение и само се дава храна и вода.
Давам ви го този пример за размишление.
При този метод се разчита на естествения страх на зайците от височини. Но при моите "акробати" това не важи.

jordanov
25.06.2014, 10:17
1597Ново поколение "селска превъзходна". Или както Бате Юри много точно я класифицира - "Свищовска уедрена" - най-добрата българска порода :)

Имат си и весела компания. Една японка изкара отнякъде десет япончета:1598

А пък гордият баща временно е обърнал гръб на любимите си асистентки:1600

Ще ги видя и тез двечките какво ще направят тая седмица:1601

Ангел Йосифов
25.06.2014, 18:00
Браво наборе,всичката стока щастлива-без клетки и най-щасливия момент е че имат "мъже"..........Нека не лишаваме пч.семейства от "мъже"

jordanov
29.12.2014, 14:01
Я който знае, да дава акъл. Нощес една хубава зайка първескиня умря и остави шест зайчета, двуседмични. Почнах ги със спринцовка в устата с разбито кисело мляко. Ще им осигуря и някакви витамини от аптеката и засега това е. На топло са, в кашона е пълно със слама и люцерна, ако се закрепят няколко дена ще им купя и гранулка. Приемам всякакви съвети - и от практиката, и от теорията:)

Ангел Йосифов
29.12.2014, 14:12
Пробвал съм да ги придам към друга майка-40% успеваемост,като уеднаквявам миризмата с ракия,като при пчелите.Но не съм пробвал със спринцовка.

зуница
29.12.2014, 14:18
Ако имаш друга майка зайка опитай да и ги "пробуташ".Имал съм случай, когато малките от две съседни клетки така се бяха изхитрили, че минаваха и при едната и при другата зайка.Така и не разбрах кои чии са били.

evgeni.filimonov
29.12.2014, 14:27
С приятеля ми си купихме от пазара малко рижаво зайче с огромни уши и много добричко, гали се като кученце. Сега е огромен заек и няколко пъти го пускаме на различни женски и пусто нито една не иска да захване. А е толкова добър и гальовен, ще ми е жал да види ножа...

koragroup
29.12.2014, 14:30
Аз много опит нямам, ама жокера "обади се на тъщата" каза: Няма друг вариант, само спринцовката. Може да се пробва да се придадът на друга майка, но пак не е сигурно, че ще ги приеме. А от какво умря зайката?

Тъкмо мислех и аз да се включа в "заешкия подфорум". Прочетох цялата тема и открих отговори на първите си въпроси: Има ли заешки форуми и кои са по-добрите. Та в този ред на мисли, ако някой може да ме покани в http://forum.bgrabbit.com ще съм безкрайно благодарен.

Опита ми със зайците към момента основно стои от към дръжката на ножа и когато се ваксинират. Тази година обаче ми се очертава да изкарам на село, покрай кошерите и мисля да поема сериозно и зайковците. Вчера се сдобих с една бъдеща майка от известната порода "Две Могилска - подобрена" и мисля да я кръстосам с наличния мъжки от специално селектираната "Долно Аблановска - превъзходна" :laughing:

Ето и един фотос на настоящите дългоушковци:

2754

Мама и 4 дъщери, някои от които също ще станат "мами".

Ангел Йосифов
29.12.2014, 15:08
С приятеля ми си купихме от пазара малко рижаво зайче с огромни уши и много добричко, гали се като кученце. Сега е огромен заек и няколко пъти го пускаме на различни женски и пусто нито една не иска да захване. А е толкова добър и гальовен, ще ми е жал да види ножа...

Гена,а погледнахте ли под опашката на заека?

jordanov
29.12.2014, 17:07
Такаа, преди малко говорих с Доктора от аптеката. Според него, щом са прогледнали и са в добро състояние към момента, трябва да оцелеят. Препоръчва по-често хранене, 4-5 пъти на ден и направо с прясно краве мляко, докато захванат гранулата. Люцерна и топло съм им осигурил.
Отговарям на въпросите. Това за придаването го знам и гледам, особено ако са първескини, да имам две зайки, които да се озайчват едновременно. За съжаление, в случая другата зайка се провали още при раждането и в момента се подготвя за втория си /и последен/ шанс. А пък тази от какво умря, не знам. Охранена, перфектен екстериор, два дена беше умърлушена, но лежа вътре в сандъчето да топли зайчетата. Много мислех вчера да й тегля ножа, ама то грехота, а пък тази сутрин се измъкнала по-надалеч от малките и се опънала... Корагруп, поздравления, избрал си най-добрите породи /Според мен/, така че кръстосвай смело, хаха, пък и с такава тъща не знам и за какво ти е форум!? В бграбита, докато бях там и преди да го реформират най-активни бяха търговците и самохвалковците, сега не знам как е. Имаше и няколко много свестни колеги, за съжаление им изгубих дирите и не поддържаме кореспонденция. Тука също има колеги, които са и там, някой от тях ще те включи. Не знам Юри, ако участва? Гена, заплождането, особено едрите породи, е тънка работа;) Тая есен по нашия край хората масово се оплакваха от провали. За мъжкар гальовността и добротата са последните по важност качества. Мастерът също е прав както винаги, всеки път преди и след брачна церемония, мъжкия трябва да се преглежда. Това при положение, че от пазара сте взели мъжки заек де:)

Искрен Мутафов
29.12.2014, 17:36
Я който знае, да дава акъл. Нощес една хубава зайка първескиня умря и остави шест зайчета, двуседмични. Почнах ги със спринцовка в устата с разбито кисело мляко. Ще им осигуря и някакви витамини от аптеката и засега това е. На топло са, в кашона е пълно със слама и люцерна, ако се закрепят няколко дена ще им купя и гранулка. Приемам всякакви съвети - и от практиката, и от теорията:)

Навремето с дядо ми(лека му пръст), сме имали такъв случай и как постъпихме - одрахме внимателно кожата на майката и я заковахме на една конструкция от четири летви като сито, с боцките на долу, получава се нещо като мех и така ги хранихме с краве мляко, доколкото си спомням процента на оцелели не беше особенно висок, но имаше няколко които се "хванаха" за гранулките и зопта...

koragroup
29.12.2014, 19:16
Корагруп, поздравления, избрал си най-добрите породи /Според мен/, така че кръстосвай смело, хаха, пък и с такава тъща не знам и за какво ти е форум!? В бграбита, докато бях там и преди да го реформират най-активни бяха търговците и самохвалковците, сега не знам как е. Имаше и няколко много свестни колеги, за съжаление им изгубих дирите и не поддържаме кореспонденция. Тука също има колеги, които са и там, някой от тях ще те включи. Не знам Юри, ако участва?

Йорданович, мерси за подкрепата. Тъщата и тъста са вещи в занаята, най-малкото защото повече от 25 години гледат зайци, но както често се случва и със старите пчелари компетенциите се ограничават само в собствения опит в рамките на собственото стопанство. Дето се вика те знаят как, а аз имам и други въпроси като "защо" и "има ли и друг начин".
Примерно интересуват ме схеми за близкородствени кръстоски, добри практики, евентуален пазар на продукцията...

evgeni.filimonov
29.12.2014, 21:05
Гена,а погледнахте ли под опашката на заека?

Мислиш ли, че сме толкова боси ?

jordanov
30.12.2014, 11:23
Ами храних ги вече 3-4 пъти, някои вече си дърпат както трябва, но като общо си личи че няма гладни. Надвечер ще мина през някой зоомагазин да им взема някаква гранулка за декоративни зайци, че не ми се купува цял чувал толкова от рано.
Корагруп, малко отговори от моя страна. Наистина много неща има общи между двете въдства за които говорим. И действително, ако човек има голям опит или рутина и ако не гони нови цели, на много от въпросите тип "защо така?" няма да ти даде отговор.
Пазар. За едровия не съм се интересувал от години и сега не знам как е. На дребно - има си, трябва да си го търсиш, да си го създаваш и да си го поддържаш. Особено в по-големичък град, само да те разберат хората че си точен. Аз чат-пат съм носил на колеги, къде с пари, къде без, ама после все подпитват. И дет се вика, ей тъй между другото мога да си докарам в годината още 1-2 минимални заплати, но не ми се занимава. Пазар за домашна продукция си има... Яйца понякога също съм носил от излишъците, после ме питат що са различни от купешките. Отговорът е прост и веднага им го казвам - щото съм ги произвеждал за мен си а не за търговия. Така че имаш ли условия, почвай смело. Ако гледаш за теб, за кеф или храна, ясно че сметката не е толкоз важна. Гледаш ли ги за пазар обаче, все нещо ще трябва да калкулираш, най-малкото за да може да си формираш ценовата политика, хаха. Основните фактори в себестойността са смъртност и цена на фуража. Селските породи спокойно могат да се изхранват с клонак и разнотревие и малко зърно, тъй че прави си сметката. Гласи хранилки и поилки, да ги минаваш веднъж дневно. 5-6 зайки, 1 мъжки, планираш 4 озайчвания в година, долу-горе смяташ всеки месец че имаш за реализация по 10 заека. При повече зайки трябва допълнително мъжки и така, схемата става друга. От края на май до средата на септември се въздържаш от озайчвания. Зимата не ги е страх, стига да не са на течение. При мен във февруари, при под -15 град. и са раждали нормално. Кафезът е под навес, увит с черги, сандъчето натъпкано със слама и всичко е ОК, само майката да не е първескиня... Комари ако имаш, също трябва да ги мислиш... При мъжкия пускаш по 2 зайки, лесно стават работите и после можеш да прехвърляш от приплодите, само трябва да ги наблюдаваш, да не се претоварва мъжкия излишно. За близкородственото какво да ти кажа, имал съм инциденти между брат и сестра или аз съм пускал по изключение щерка при баща, с приплода всичко е ОК, но никога не съм оставял от тях разплодни. В старите книжки препоръчват в домашни условия да се чифтосват животни от различни породи, сигурно има защо. Част от колегите които имат великани си имат и проблеми с тях, че как иначе - в БГ сигур всички великани са роднини. Аз си оставям женски от моите а мъжките ги вземам от различни населени места и така, мелези и чудо. Ами засега това е, иначе може още много да се каже, ама евентуално нататък.

koragroup
30.12.2014, 12:41
Мерси за съветите. На каква възраст или тегло може да се запложда за първи път една зайка?

галин
30.12.2014, 13:22
Мерси за съветите. На каква възраст или тегло може да се запложда за първи път една зайка?

Зависи от породата и направлението/лична консумация или печалба/, но както всяко животно си има време за израстване и узряване.Когато гледах зайци/преди 2 години/ пусках майките на около 6месеца за разплод, но до тогава ги държах на диета да не затлъстеят много.
За пазара на дребно колегата Йорданов е прав, малко трудно се създава мрежата, но още има хора които ми звънят.Важно е постоянството и да ги подготвиш за празниците, много се търсят за велик ден, гергьов ден,димитров ден и коледа.

Успех на всички през новата 2015 година!

jordanov
30.12.2014, 14:26
А да, това за празниците е така, на 100%! За възрастта, аз горе долу ги пускам след 5ия месец, но се е случвало и с по-млади. В книжката мисля че даваха като тегло че трябва да е стигнала 3/4 от теглото на възрастен заек. Иначе за клане при мен са готови на 4 месеца и половина средно, при добър рандеман. Навсякъде говоря за селски превъзходни.

jojonov
04.01.2015, 05:26
Корагруп, пиши ми на скайпа тия дни, ще помоля да те пуснат в заешкия форум.
Това с пускането на две зайки едновременно при мъжкия ме изненада- нито съм чел, нито чувал, нито пробвал. Но и не ми се струва добра идея. Много ще му дойдат наведнъж ( практиката при хората показва, че такива тройки са само глезотия за окото, добър резултат няма...за жените де )

jordanov
04.01.2015, 13:50
Чудо по Нова година, jordanova храни зайци! И даже ми заяви, че отсега нататък Тя ще ги храни! Представяте ли си!?

2834

jojonov , едно време, като ученици, ни даваха пионерски поръчения да отглеждаме зайци за държавата. Нямахме си компютри, затова ни препоръчваха да си купуваме книжки, да четем и да си ги разменяме. Тази е най-съвременната, която ми е останала, хаха:

2835

Страница 56, втори абзац отгоре.

2836

Групово не практикувам, но тройка, да. Като се пробва, може и да се види дали има резултат или е само глезотия. Подсказка - ако едната зайка не е съвсем в кондиция, бързо й идва ищаха... На предната страница, последен абзац, си пише, че заплождането се извършва в клетката на мъжкия и под наблюдението на Зайцевъда! Мисля, че това не подлежи на коментар.

Абе, тънка работа, ви казвам.

koragroup
04.01.2015, 15:47
...

Абе, тънка работа, ви казвам.

Пък после...таковалисе като зайци...

jordanov
04.01.2015, 19:37
Една случка от днес, може да е от полза някому. Купувам гранула, продавачът е нов, има си гостенин и си говорят. Нашия диалог:
-Добър ден!
-Добър.
-Имаме ли заешки стартер?
-Има.
-Прясна ли е? (Следва насмешка в очите и тона)
-Мчи то храната старей ли!?
-Старей, старей, продавали са ми стара и съм патил... (Леека промяна в тона)
-Мчи виж де, ей го твоя чувал...
-Ааа добрей, март 15! (Съвсем друг тон и поглед)
-Може ли да ми покажеш къде пише?
-Ей къде са ударили печата хората!
Пито платено и айде със здраве. После си спомних, че тоя човек, навремето като се смени системата, новите силни го назначиха за директор на Родопа, /или на Винпрома, не помня вече/, после на държавния Хлебозавод, после пък се пробва с една фурна и в частния бизнес...

Юрий Цветков
14.01.2015, 13:18
Доста късно виждам темата, но на последък почти нямам време за форума и когато намеря обръщам внимание преди всичко на някои пчеларски теми. В зайчарския форум не съм влизал от месеци (след операцията бях оставил всичко на самотек и понеже баща ми пое отчасти грижите за зайците и пилците, то за пчелите нямаше кой да се грижи и дори бях решил да ги махна. Но за късмет след 5 годишно ходене по мъките най-после от преди няколко месеца ми уточниха диагнозата и сега вземайки нужните лекарства се чувствам сравнително добре и няма да се отказвам, дори живот и здраве на пролет може да ги увелича до петнайсетина. Ще видим.) та се надявам да не ми е премахната регистрацията в него и ако Георги не се е регистрирал и разбира се има желание, ще пиша лично на Боряна с молба да го включи. Поздрави.

koragroup
14.01.2015, 14:48
Юрий, благодаря за предложението.
Заешкия форум са си направили ФБ група и там се свързах с Боряна, оказа се че даже сме градски. Та помолих направо нея и тя "ме ме регистрира".
Прав е обаче Йорданов. Няма много голяма активност както във форума, така и в групата във ФБ. Нищо де. Имам какво да чета 1-2 месеца във форума, така че все ще науча основното.
Днес даже ходих до село да храня зайците. Пробвах и да направя заешка сватба. Първи опит - преди хранене. Не става работата. Зайката тропа - ще продъни кафеза. Мъжкия се оглежда като обран евреин. Сложих им зрънце с гранулки, люцерна, по някой лист зеле, налях им топла водичка, че съдинките още бяха замръзнали.
Заформих по един червен гердан на две септемврийки. Оказа се, че едното е септемвриец blush;.
Пак пуснах булката при младоженеца. Този път нямаше тропане а само гонитба из кафеза. Мъжкия мъркаше и зайката не му налиташе. И хоп. Стана работата. Оставих го да я качи общо три пъти. За награда таткото и мамата получиха по 2-3 корички сух хляб. Хубаво се получи, че предната седмица комшията е носил зайка за заплождане и мъжкия не се е застоявал.
И така, ще си имаме Валентинки и Зарезанчовци inlove;

Юрий Цветков
14.01.2015, 15:09
Дано да е станала "работата". blush; В заешкия форум имаше (предполагам, че още си стои) много полезна информация, така че има какво да научиш. А за активността сте много прави, но това може би се дължи на това че Зайцевъдството в България е в подем, а виж Пчеларството като е в криза, колко е активен тематичния форум :laughing:.

jordanov
14.01.2015, 16:57
Корагруп, аз па очаквам да имам нещо на Петльовден тъй че може и да се сватим някога, чистопородно:). Значи по моята схема винаги гледам в първата половина на февруари, до Зарезан най-късно да имам озайчване. Зайчилото е готово за клане преди жегите, а майките ги гласиш за април месец да повторят. Новите приплоди са готови в края на лятото, началото на есента. Наесен две озайчвания от всяка зайка-майка и планът е изпълнен. Сега тоя твоя септемвриец, сигурен ли си че не е съгрешил с някоя от септемврийките? По-нагоре ти казах че съм имал такива "инциденти", но няма проблем, то си е Божа работа. Иначе сега за заешката сватба, започват да ти се получават нещата;) Зимата обикновено искат затопляне, слънчице, покълнало зрънце, топла водица и т.н. Профитата ползват и хормоностимуланти, но аз не съм профи и карам по бабешки. Предполагам знаеш че ако след "качването" е имало и "случка", мъжкият го демонстрира по характерен начин? "Застояването" на мъжкия може би е един от зайчарските митове, имал съм случай след 3-4 месеца бездействие и си изпълнява перфектно задълженията, но пак да уточним, че говорим за селски мелези. Иначе добрата практика е /и се придържам към нея/ да се пусне предварително на женска за бракуване/клане и след няколко дена вече където трябва. Вкарване на чужд заек и пращане на свой заек в командировка и после прибиране без съответна карантина е нещо подобно да ползваш чужд рамкоповдигач без обеззаразяване. Сухия хлебец - да, обичат го.

koragroup
14.01.2015, 17:51
Той чуждия заек живее на 20м по въздуха... и е потекло на нашите. Знам че дори така не е ОК, ама тъста не може да му откаже и така... ще видим дали аз мога да променя нещата.

jordanov
16.01.2015, 17:17
Моите питомци към момента

2966

2967

Първата седмица като ги взех, стояха в един кашон вкъщи, по три пъти на ден хранене от ръка с кисело мляко и някое листенце люцерна. След това ги преместих в импровизиран бокс в мазата и едно хранене дневно с мляко, люцерна и гранула на воля. Утре заминават на село, надявам се чистия въздух да им се отрази добре. Тежката дума, разбира се е на Началника.

koragroup
16.01.2015, 17:34
Ееее браво бе Джорданич! Ти дето се вика си им и баща и майка :bigsmile:

Да знаеш, че Началника ти е помогнал с причина! Голям берекет те чака тази година!

Поилката ти също е маркова. Ако им даваш лятото от оригиналната течност, вероятно направо мариновани ги колиш:laughing:

Ще споделиш ли как се прави или от къде се купува механизъма за поилката?

BateMisho
16.01.2015, 19:21
Браво Йорданов, мераклийска работа!
Стоката си бива, а и телена люлка си им сложил! Ама кажи наистина за шишето, че възбуди интерес и в мен.
Иначе се връщам в младежките години, когато и аз гледах зайци. Ама тогава ни гранули имаше ни нищо. С малко житце, царевица, трева/сено, върба, клонки от черен бор някак си ексензивно стигаха до варено с моркови и картофи.

jordanov
16.01.2015, 19:39
Ааа, те баща си имат, па и аз не мога да огрявам навсякъде;) И да, засега съм много доволен. Па като ме питаш за мариноването и се сетих, навремето у Бграбита, къде на бъзик, къде на сериозно споделих че мисля да им подавам малко зелева чорба и настана голяма веселба:). Значи поилките са много полезно нещо и ги препоръчвам, само да не замръзва водата вътре. Имам два вида - монтирани на капачка за пластмасови бутилки и Г-образни. Г-тата съм ги монтирал на туби, напред в темата се виждат на снимките. Купих ги от Плевен, в деня на концерта на АС/ДС и оттогава ги ползвам, даже мислех да гипробвам и на кокошките , но не съм засега. Визитката е малко изтрита, но - фирма "Виктория-90",тел.064/820684 или 0888571223. Продават всякакви неща, аз си взех и една бункерна хранилка, но там имам забележки.

jordanov
16.01.2015, 21:54
И при мен са на екстензивно, и пчели и зайци. По моя начин на работа, като прояде зайчилото и му приготвям смес от едно чувалче 10кг стартер-гранула и зърно. Като го опоскат с майката и нататък са на каквото си написал и ти. Телената каса в случая е хранилка за сено/люцерна. Много е удобна при боксово отглеждане на земя-предпочитан от мен начин. Тоя номер го видях преди много години при един разбирач от нашия край. Той мисля че имаше някакво вет.образование и наистина на дребния домашен добитък му разбира.

Росен Младенов
16.01.2015, 22:09
И при мен са на екстензивно, и пчели и зайци. По моя начин на работа, като прояде зайчилото и му приготвям смес от едно чувалче 10кг стартер-гранула и зърно. Като го опоскат с майката и нататък са на каквото си написал и ти. Телената каса в случая е хранилка за сено/люцерна. Много е удобна при боксово отглеждане на земя-предпочитан от мен начин. Тоя номер го видях преди много години при един разбирач от нашия край. Той мисля че имаше някакво вет.образование и наистина на дребния домашен добитък му разбира.
И в гранулите вече не се знае какво има,ако са за собственна консумация най добре е зърно и сено.

jordanov
18.01.2015, 20:26
Може би си прав. За съжаление и зърното не е това, което беше:(. Темата е много дълга, но ще бъда кратък:) Нейде из форума сме говорили за царицата на полята, съща работа е и с житата. Моите зайци изяждат по-малко от килограм гранула всеки от 3та до 6та седмица, после до 18-20та седмица /клането/ още 5-6 кг зърно. Имам бегла представа какво има в гранулата и знам долу-горе моето зърно по каква технология е. Не ползвам ваксини и лекарства и през годините съм преценил каkво да слагам. Та в гранулката, за радост, башка другото, ама има и някои неща които им помагат по-бързо и по-лесно да преминат през най-трудния период в живота си... Действително обаче, ако съм сигурен че точно тогава ще мога да ги наблюдавам ежедневно, вероятно бих си спестил и гранулата. Ноо, както казваше моята баба "Като не можем както искаме, ще искаме както можем". С тая философия живя 84 години и се трудеше до последния си ден.

koragroup
18.01.2015, 21:21
... Не ползвам ваксини и лекарства и през годините съм преценил каkво да слагам.
... Ноо, както казваше моята баба "Като не можем както искаме, ще искаме както можем". С тая философия живя 84 години и се трудеше до последния си ден.

Дай Боже и ние да доживеем тия години!

Ама с първото ме озадачи. Доколкото знам и ти си край Дунава, а не вярвам да няма кОмари кат' врабци... и така като те слушам бая стока щъка из двора ти и едва ли си на центъра до Академията, та вероятно имаш и комшии със зайци. Не те ли е страх от някоя епидемия?

jordanov
19.01.2015, 12:44
Аз живея в крайдунавски град, но стоката ми е на село, на 20ина километра от Дунава. Там си имаме пък стари корита на Осъма, лонгози и всякакви такива красоти, хаха, и в някои години комарите са напаст! Покрай Дунава поне ги пръскат чат пат, но действително много хора от града се отказаха от зайците. А на село, в радиус поне 150 метра около мен никой не гледа зайци. Основното ми стадо е в боксове /по около 2 кв.м./, под навес, навремето там насипвахме зърно. Отдолу цимент, от три страни ламарина, отгоре и отпред с портичката е рабица /против гризачи/. Лятно време отстрани слагам стари врати и тараби за сянка, а върху рабицата мятам комарна мрежа. Кафезите отдолу са със скара и там няма спасение, затова слагам някои единични бройки. По-добро от това не съм измислил, с химии няма да се занимавам. Всяка година почти, имам по 1-2 заека с миксоматоза /2014 - 1 бр/, но не ги броя за загуба, защото са били готови за клане. Затова и лятото се въздържам от озайчвания. Събота, неделя ги оглеждам, глася си нещата, вуйчо съм го пазарил през седмицата да минава по 1-2 пъти да залага фураж и вода ако трябва и ако забележи нещо да сигнализира. От епидемии не ме е страх, не гледам много бройки или скъпи разплодни животни, от близо 10 години съм на смъртност под 5% твърдо, в някои години и 0, дори и да имам 100% смъртност, дезинфекция и стартирам наново. Бе същата работа като с пчелите.

галин
19.01.2015, 21:02
Пшеницата и царевицата са обем с ниска хранителна стойност. За здрави и вкусни зайци ви трябва овес и ечемик,като на расови жребци. Качествените гранули трябва да са с това/по принцип/ ако не са се увеличава себестойността.

jordanov
20.01.2015, 11:41
Съгласен съм с теб, но в първото изречение не си съвсем точен. От четирите вида зърно овесът е с най-ниска хранителна енергия, но има висок % лесноусвояеми протеини, което го прави почти перфектна храна за млади животни. Може би затова през 50те години овесът е избран за нещо като еталон - 1кг овес-1 кръмна единица. Царевицата е с висока енергия /мисля че беше някъде около 1,3 КЕ/, но на зайците им липсва някакъв ензим и не могат да я усвояват напълно. Затова дажбите концентриран фураж ги правят с 20-25% царевица, толкова и пшеница, като царевицата даже препоръчват едросмляна с кочаните. Овесът може да е 100% в концентрата, ечемика над 50%, долу горе към тия пропорции се придържам и 10% кюспе за аромат. За жалост от по-миналата година в наше село никой не се занимава с овес, но пък ечемик имаме хубав. Имал съм и периоди да ги карам само на ечемик или само царевица, добре че е люцерната да оправя всичко:). Абе искат си разнообразна и балансирана храна и да не им се сменя рязко менюто, това е. Па ако човек има време и условия спокойно може да наблегне на листно-клонков фураж и рязко да намали зърното /и себестойността;)/, то това е една от хубавите страни на зайовците.

Росен Младенов
20.01.2015, 17:59
Сега има дъбова шума ,като им начупя клони ги ядът като солетки.

спартак
20.01.2015, 19:04
Йорданович, лятото, обичат да гризат и динени кори:laughing:

jordanov
21.01.2015, 12:01
Охоо, кори задължително, тиквица, жълти краставици, цвекла всякакви, по някое стебло пипер като почнем да го търгаме... Ябълки, като ги почна с петровката и докато има да падат от дърветата, само да не са загнили. По някой зелев лист докато падне снега... Имал съм години по цяло лято съм ги изкарвал на клонак топола и върба и по малко орех. Коприва могат да ядат, само да има кой да им угажда. Едно лято люцерната се провали, а пък се очертаваше да вляза в зимата с бая бройка и кво направих - изчаках хората да си изрежат есента лозята /аз вече моето го режех пролетта/ и от купищата пръчка с ножицата си нагласих 2 ремаркета снопчета с дължина на пръчката колкото са ми хранилките. Ми изкараха си цяла зима бейски! По-нагоре Росен вика за дъбовата шума, нямам при мене иначе бих ги пробвал и на жълъди.

koragroup
21.01.2015, 12:57
На лозовите пръчки листата ли ядът или пръчките? А синия камък не им ли вреди?
От корите и другите "мокри" храни не им ли става нещо?
У нас ябълките ферментират и минават през серпентината.
На барата (която е едната ограда на двора), върби и топли да искаш. Ще падне събиране тази година...

jordanov
21.01.2015, 13:43
Пръчката я ошмулват от листата и почват кората и докъдето стигнат . Синият камък в определени дози се дава като лекарство на някои СС животни, забравил съм схемите, пък сега не ми се търси. Иначе ако са пръскани с модерни неизвестни препарати безброй пъти, естествено че се въздържаш. При мен пръчката от лозята тогава беше план Б и сработи, иначе винаги рязаното и колтученото от моите асми минава през заешките хранилки. Мокрите храни са вид сочен фураж и за зайци се дават в ограничени количества, по малко, за разлика прим. от сено, люцерна, клонак които са на воля. А и те не им се нахвърлят чак толкова, като има друго основно, по-скоро са за витаминно-минерална гарнитура. Основен принцип е да не се сменя рязко храната, постепенно и по малко! Треволяк, люцерна и което е много сочно трябва да е завехнало! Върбата на първо място и тополата ги даваш колкото могат да изядат и колкото можеш да им събереш. Едно лято бях направил наръчи топола, изядоха я зимата, но върбата е трошлива. Може би има значение и сортовете де, но не съм се задълбавал чак толкоз в детайлите. Нали знаеш, трябва да имат дърво за гризкане? Ако нямат клони, почват каквото дървено намерят, така че може и някоя дъска да им се подава. Салкъм и бук не обичат, предполагам че и дъб, така че скари и хранилки трябва да са от такова. А па хранилките от дъски от военни сандъци ги ядат с кеф:). Една буца каменна сол слагам, следващата седмица местя в друг бокс/кафез и така обикаля докато я изближат...

Ангел Йосифов
21.01.2015, 18:07
Върбата има високо съдържание на аспирин и горчи-поне така ми каза нашия ветеринар.Пробвал съм да храня с върба,но трудно я ядат.

jordanov
22.01.2015, 13:46
Е тя върбата е чудно растение и от салицила правят аспирин

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B0

При тебе що не я ядат, не знам. При мен покрай Осъма има два вида - дребнолистна и едролистна, едрата действително не я обичат твърде. Ноо, дребната направо им я хвърлям без никаква подготовка и я почват. Иначе по принцип зайовците си обичат горчиво - пелина и бъзето си го ядат, ама не трябва да се прекалява, че променя вкуса на месото. Към някои по-особени вкусове трябва да се приучават и привикват постепенно, копривата например, тя пък е неизчерпаем ресурс и по някои показатели даже бие люцерната. Орехови клонки, не знам дали нещо друго СС ги яде, но аз на втори трети месец възраст и им давам по малко. Първите ден два само ги душат и после ги почват. Имах някъде из книжките една схема за йод и калиев перманганат във водата и преди години съм я прилагал, но сега вече - не. Само един месец преди клането трябва да се спира с тия храни с по-особените вкусове. Акацията май не я споменах, абсолютно внимание заслужава и тя.

Standart
23.01.2015, 22:42
Акацията май не я споменах, абсолютно внимание заслужава и тя.

Преди 7-8години гледах зайци интензивно(8 майки калифорнийки 5-6 озайчвания годишно) основно на гранула. След тях оставих само две майки за задоволяване на семейството и храненето беше предимно листна маса най вече акация. Заслужава си вниманието определено, като недостатък са убожданията при събирането и после при изхвърлянето на обелените пръчки. А, да и конфликта на интереси с другите любимци относно нея...

kseno
24.01.2015, 15:47
Standard .... В момента имаш ли от калифорнийските? Нещо което ...... :) щом си гледал от тях ....предполагам знаеш какво би ме заинтересувало :)

koragroup
24.01.2015, 16:22
Дайте някоя снимка на най-удобните си кафези за отглеждане на майки и малки до отбиване, моля.
Оказа се, не само че от 14.02 през 3 дена ще имам новородени, ами вероятно и преди това ще има изненади... След като от 4 сестри едната се оказа брат...

kseno
24.01.2015, 16:40
Клетките ми са с размери 60/80/35 в см. А родилните сандъчета с размери 30/40/30 . Като дадените размери са широчина дълбочина и височина

Standart
24.01.2015, 19:06
Standard .... В момента имаш ли от калифорнийските? Нещо което ...... :) щом си гледал от тях ....предполагам знаеш какво би ме заинтересувало :)

За съжаление от зайците имам само спомени... Поверих ги на тъста и подгоних пътищата из Европата преди няколко години. За няколко месеца ги довърши на100%. Сега съм му поверил само да пази кошери и съм почти сигурен, че с гледане от десетина метра не може да ги умори :)

jordanov
26.01.2015, 13:15
Хаха, убожданията от акацията са си част от играта. Все едно че правиш букет от рози...;)

Корагруп, тъй ли стана? Знаеш ли колко е забавно да заложиш едно женско стадо за угояване в някоя стая, ма то си имало и някой мискинин из вътре и в един прекрасен ден ги гледаш как почват да си свиват гнезда една до друга?:) За кафезите кажи първо каква ти е идеята, че да говорим по същество. Аз досега съм направил, развалил и преправял сигурно 10 броя и всеки път има нещо за доизкусуряване. Има много дребни неща дето са от значение после. Ако са на закрито може да са изцяло от метал, ламарини, мрежи, решетки от хладилници или кошници и каквото се сетиш и каквото имаш. Ако са навън, дали под навес или на открито, вече трябва да се мислят по-сериозно и да отговарят на повече условия. Желателно да са предимно от дърво, някои дървесини ги гризат както казах... Вътрешната височина, за нашите едри породи;), 35-40 см, долу-горе гледай с ръка да можеш да стигаш навсякъде в клетката. Единична, двойна, на един, на два етажа, варианти всякакви. Ако имаш подходящи помещения, гласи им боксове и ги гледай на земя. Сега на тия сестри-септемврийки им нагласи по едно хубаво дървено сандъче, както е казал колегата в по-горния пост и отпред да имат дупка колкото да влизат, вътре сложи слама. Ако са заплодени, най-вероятно е по едно и също време, така че докато минат 30+ дена от клането на мъжкия, може да имаш озайчвания. Ако имаш начин, остави ги от двете страни на тая общата хранилка но ги раздели с мрежи или тараби една от друга и при това положение после може да смесиш зайчетата. Почти винаги се разгонват след раждането и както са първескини ще се разбесуват и може да изпотъпчат малките, така че е хубаво да са ти под око. Мъжкия да е в друго помещение. Вода трябва да имат постоянно... Бе и други работи има , ама засега толкоз.

koragroup
26.01.2015, 15:27
Тъй.
Виж тази снимка (на колега от ФБ е не е моя)

3065

Досегашните са нещо като тези от дясно на снимката - металните. Но са големи и са само два.
Колегата собственик на снимката, каза, че е най доволен от тези които се виждат насреща.
Аз харесах този с двустранната хранилка (пак на същия колега)

3066

Но не знам има ли някакви недостатъци (колегата не каза). Затова съм се насочил кум препоръчаните от него като вид, но всичките с външна хранилка за люцерна. Всичките му снимки, тук:https://www.facebook.com/profile.php?id=100002056149590&sk=photos&collection_token=100002056149590%3A2305272732%3A69&set=a.649814875097045.1073741828.100002056149590&type=1

Предвид факта, че ме мързи да се науча да чертая, ето една скица "на ръка":

3068

обяснения:
1. Първи и втори етаж са неразделни
2. Краката са от гредички 6х8см
3. Подовете и страниците са от военни сандъци (четох за "солетите" ма няма матр'иал)
4. Таваните са от подръчни плоскости.
5. Долния таван е наклонен напред и настрани и е покрит от ламарина за по-лесно почистване. Колебая се ламарината от алуминиеви плаки ли да е или поцинкована.
6. Хранилките от поцинкована ламарина и решетка с "око" 4-5см
7. Вратичката е с панти отдолу и се отваря на 180 градуса
8. Поилките са тенджерки, а за хранилките за гранули и жито, още не съм го измислил.

Зайците живеят в закрито, неотопляемо помещение, на пръстен под. Кафезите опират в стените. Има една кошара за подово отглеждане, като може да се направи още една. И двете са с размер ~ 2 х 2.5м

Мнение? Че утре ги почвамммм....

jordanov
26.01.2015, 17:32
Да, на колегата могат да ти служат за ориентир, но имам някои допълнения. По твоите точки 1, 2, 4 и 7 - да. По т. 3 - за страници - да, но за пода горещо ти препоръчвам да търсиш друг материал ако не искаш след една година да ремонтираш. Букови дъски от някой палет не можеш ли да извадиш? Или салкъм най-добре. Разбичваш на летви 3-4 см и ковеш през 1,5 см. Има и много подходящи сита с такъв размер на окото, рабицата не става. Около 1/3 от пода може да е с плътни дъски. По 5 - наклона напред не ми допада, предпочитам наклон назад. Ламарина-каквато имаш, аз съм с поцинкована и с покривна мушама. Т.6-да, капак задължително+райбер или ключалка. 8- мани ги тенджерките, като идеш на Плевен си купи нипелни поилки, ще видиш и бункерните хранилки какво представляват и ще си направиш и такива, подвижни. Още съображения - никакви отвори по-големи от око на рабицова мрежа. Дървени ъгли където са удобни за гризане ги обличаш с ламарина или ал.профили за шпакловка. Нагласи ги странично да можеш да закачаш родилното сандъче. То е с капак, с ключалка и да е под нивото на пода с 4-5 см. Входа на сандъчето се затваря с ламарина, която да е на плъзгачи към стената на сандъка. Сандъка го мисли да е двоен или ако е голям пък да може да се прегражда- за угояване на мъжките. Подовете с тия размери спокойно ги преграждаш на две и във всеки бокс гледаш зайка с малките. Към третия месец мъжките ги изкарваш по кафезите по 2-3 броя, женските остават на стадо до клането. Пръст, кирпич - много обичат да ровят. Ето и две снимки за ориентация от онази книжка с жълтите корици.

30693071

kapanec
26.01.2015, 22:10
Свободно боксовото крие някой рискове преди години за една вечер една гадинка НА 88бр готови за клане им прегриза вратовете .Освен това е малко не рентабилно относно угояването

koragroup
26.01.2015, 23:02
Да, на колегата могат да ти служат за ориентир, но имам някои допълнения. По твоите точки 1, 2, 4 и 7 - да. По т. 3 - за страници - да, но за пода горещо ти препоръчвам да търсиш друг материал ако не искаш след една година да ремонтираш. Букови дъски от някой палет не можеш ли да извадиш? Или салкъм най-добре. Разбичваш на летви 3-4 см и ковеш през 1,5 см. Има и много подходящи сита с такъв размер на окото, рабицата не става. Около 1/3 от пода може да е с плътни дъски. По 5 - наклона напред не ми допада, предпочитам наклон назад. Ламарина-каквато имаш, аз съм с поцинкована и с покривна мушама. Т.6-да, капак задължително+райбер или ключалка. 8- мани ги тенджерките, като идеш на Плевен си купи нипелни поилки, ще видиш и бункерните хранилки какво представляват и ще си направиш и такива, подвижни. Още съображения - никакви отвори по-големи от око на рабицова мрежа. Дървени ъгли където са удобни за гризане ги обличаш с ламарина или ал.профили за шпакловка. Нагласи ги странично да можеш да закачаш родилното сандъче. То е с капак, с ключалка и да е под нивото на пода с 4-5 см. Входа на сандъчето се затваря с ламарина, която да е на плъзгачи към стената на сандъка. Сандъка го мисли да е двоен или ако е голям пък да може да се прегражда- за угояване на мъжките. Подовете с тия размери спокойно ги преграждаш на две и във всеки бокс гледаш зайка с малките. Към третия месец мъжките ги изкарваш по кафезите по 2-3 броя, женските остават на стадо до клането. Пръст, кирпич - много обичат да ровят. Ето и две снимки за ориентация от онази книжка с жълтите корици.

Букови дъбови и акациеви дъски не'а. Ма те и досега караха на чамови. Обаче имат хранилки за жито удобни а за гризкане...
Наклона напред е щото са опрени до стената. поилките не са нипелни щото зимата замръзват.
Родилните сандъчета. Гледах, че ина практика да не са "боксове" а по-скоро ограждения в кафезите 10-15см високи е единия ъгъл на кафеза.

Да оправя "роенето", угояването ще го мисля...hi;

jordanov
27.01.2015, 09:42
Капанец, затова казвам че навсякъде трябва да има ключалки и най-голям отвор като око на рабица. Аз също преди години гледах мъжките в бивша кочина, отдолу цимент, отстрани желязо, отгоре небе. В един момент 5 бр. готови за клане паднаха геройски пред някаква си бялка и оттогаз всичко е облечено в рабица. Рентабилността всеки сам си я изчислява, също като при пчелите.
Корагруп, родилните сандъчета са за твое удобство. Особено ако имаш зайки първескини. Иначе аз на старите зайки в боксовете зимата им слагам една дървена щайга с малко слама, пролетно и есенно време заграждам с три тухли единия ъгъл и направо й хвърлям вътре сламата, тя се оправя.

uli
27.01.2015, 14:17
ето още идей.https://www.youtube.com/watch?v=Un4_Y_ZO_D0

jordanov
27.01.2015, 21:22
А, от руснаците може много да се научи. И в тюбето и у фермерския им сайт е пълно. Имам една статия с чертежи, двоен триетажен кафез, ама нещо не мога да я намеря из папките. Списание "Моделист-конструктор", 81 или 2ра година;)

галин
28.01.2015, 08:58
Нещо не намирам как се качват снимки.
Моите са модулни на три етажа по два за майките, а за угояване три етажа по три кафеза.
Не си направил тава на долния кафез.Желателно е, ако искаш да си улесниш работата да сложиш за под, точкована поцинкована мрежа 15-15.
Тавите от алуминий ще се раздробят по бързо.
От поцинкована ламарина можеш да направиш тавата по дълга напред и както има наклон всичко течно ще може да събереш в кофа.
Улесняваш си почистването.Тавата веднъж седмично е напълно достатъчно да изхвърляш и почистването става удоволствие.
Хранилките за гранули си ги правих сам от поцинкована ламарина 0,4 че по лесно се огъва, но ще кача снимка като имам повече време да се оправя със качването на снимки

koragroup
28.01.2015, 09:47
Нещо не намирам как се качват снимки.
Моите са модулни на три етажа по два за майките, а за угояване три етажа по три кафеза.
Не си направил тава на долния кафез.Желателно е, ако искаш да си улесниш работата да сложиш за под, точкована поцинкована мрежа 15-15.
Тавите от алуминий ще се раздробят по бързо.
От поцинкована ламарина можеш да направиш тавата по дълга напред и както има наклон всичко течно ще може да събереш в кофа.
Улесняваш си почистването.Тавата веднъж седмично е напълно достатъчно да изхвърляш и почистването става удоволствие.
Хранилките за гранули си ги правих сам от поцинкована ламарина 0,4 че по лесно се огъва, но ще кача снимка като имам повече време да се оправя със качването на снимки

Супер. Чакам с нетърпение снимките. Те се качват като докато пишеш, натиснеш иконката с едно квадратче с дърво в него. Трябва да е активно прозорчето "от компютъра", -> Избери файлове -> Можеш да качиш повече от един файл наведнъж -> Натискаш качване на файлове и си готов.

галин
28.01.2015, 10:30
http://www.img-share.eu/f/images/52/DSC00331JPGQSFNP1o.jpg

http://www.img-share.eu/f/images/52/DSC00333JPG1cnFvIV.jpg

http://www.img-share.eu/f/images/52/DSC00332JPGfhg1yhf.jpg

галин
28.01.2015, 10:33
Нямам тази иконка ама нещо се получи.
Снимките са от 2010 и резолюцията е малка, ако искаш ще снимам хранилката и вътре като отида на село тия дни.

koragroup
28.01.2015, 11:28
Благодаря! Добих представа за какво говориш. Мрежите за под не създават ли проблеми на краката?
При мен поилките могат да са нипелни само през лятото, защото зимата замръзва водата.
Хранилките ти са чудесни. Ако дадеш малкоо указания за направата им ще е супер. Аз гледах един вариант с ПВЦ тръба ф110 с две кривки по 45 градуса. Мнения за този вариант?

Ангел Йосифов
02.02.2015, 19:44
Ето по нещо такова се бях запалил преди почти 20г.

https://www.youtube.com/watch?v=B9dOU_eJo

koragroup
02.02.2015, 20:28
Нещо клипа го няма...

Ангел Йосифов
02.02.2015, 20:37
https://www.youtube.com/watch?v=B9dOU_eJolM

jordanov
03.02.2015, 20:10
Ами кефят ме руснаците. Тоз мужик с опашката дава хубава идея на колегите които ползват насипно сено.

https://www.youtube.com/watch?v=11_r-bGuXSU

jojonov
04.02.2015, 10:19
Аз и сега балирам така, като не мога да намеря балировачка, но сандъкат ми е голям и балата става като истинска. Миналата година два декара така балирах първото косило и през годината като кося на пчелина също .

jordanov
04.02.2015, 13:32
Да и аз я ползвам тая техника:) отдавна, даже една година и слама така си балирах... В случая обаче ми допадна това, че габарита на вързопчето е съобразен с хранилката. Направо може да го приемем за интензификация на процеса в домашни условия;)

kseno
04.02.2015, 20:33
Аз правя друго .... На мен хранилка е тавана на клетката ...цялата площ. Балите ги редя върху клетките ... И не се занимавам цяла зима със люцерна, само вода и зърно сипвам :) :) :) недостатък е че клетките ги правя под навес и само на един етаж....от гор балираната люцерна от дол пада ...... :)

jordanov
05.02.2015, 10:32
Балирана люцерна не ми я хвали:). Откакто гледам само зайци и без пари да са ми карали балите, аз ги прибирам в запас и напролет като се хванем за зелено балите заминават при комшиите. Иначе балирано сено приемам;)

Росен Младенов
05.02.2015, 10:48
Балирана люцерна не ми я хвали:). Откакто гледам само зайци и без пари да са ми карали балите, аз ги прибирам в запас и напролет като се хванем за зелено балите заминават при комшиите. Иначе балирано сено приемам;)
Какво не и харезваш?

kseno
05.02.2015, 15:45
Някой случайно да гледа чисти Калофорнийци ???

jordanov
05.02.2015, 16:53
Какво не и харезваш?

Оо, поне от 30 години знам какво да й харесвам на люцерИната /диал./;) . Два или три пъти са ми попадали хубави бали, като за зайци. Или не са я балирали в точния момент, или машината е била кекава, или механизатора не е за таз работа... Най си я обичам да си я прибера насипна, особено пък ако имам време и аз да си я наглася след коситбата... Ама айде стига че нещо се размечтах в мъглата.

Росен Младенов
05.02.2015, 16:53
Някой случайно да гледа чисти Калофорнийци ???
Аз имам калифониици,какво значи чисти.

kseno
05.02.2015, 18:23
Дай някоя снимка :)

Росен Младенов
05.02.2015, 18:31
Оо, поне от 30 години знам какво да й харесвам на люцерИната /диал./;) . Два или три пъти са ми попадали хубави бали, като за зайци. Или не са я балирали в точния момент, или машината е била кекава, или механизатора не е за таз работа... Най си я обичам да си я прибера насипна, особено пък ако имам време и аз да си я наглася след коситбата... Ама айде стига че нещо се размечтах в мъглата.
Ако балите са само клечките(стърковете)не е балирана в точния момент,много хора ги е страх да не се запали и я чакат да изсъхне,и при балирането се оронва остават само стърковете,първия откос също не дава хубави бали.

Росен Младенов
05.02.2015, 18:35
Дай някоя снимка :)
Ако имаш вайбър или фейсбук,че тука нещо не мога да се справям със снимките.

jordanov
05.02.2015, 20:22
...че тука нещо не мога да се справям със снимките.


Еее айди пусни и тука де, да оплакнем очите с нещо марково:). Целия форум ни завижда за готината темичка, па само ний с Корагрупчето пускаме снимки, и то на некви селенки...

Росен Младенов
05.02.2015, 20:31
Еее айди пусни и тука де, да оплакнем очите с нещо марково:). Целия форум ни завижда за готината темичка, па само ний с Корагрупчето пускаме снимки, и то на некви селенки...
Абе дали са ми някакъв таблет и не става,аз ли съм бос таблета ли не отваря всичко не знам.

koragroup
05.02.2015, 20:40
Както вече писах, така става далаверката:

Те се качват като докато пишеш, натиснеш иконката с едно квадратче с дърво в него. Трябва да е активно прозорчето "от компютъра", -> Избери файлове -> Можеш да качиш повече от един файл наведнъж -> Натискаш качване на файлове и си готов.

Ако ви ги няма иконките трябва да направите следното:

В потребителски панел/общи настройки/разни опции, трябва да е активно "Включване на интерфейс - пълен WYSIWYG редактор"

Росен Младенов
05.02.2015, 20:48
Както вече писах, така става далаверката:

Те се качват като докато пишеш, натиснеш иконката с едно квадратче с дърво в него. Трябва да е активно прозорчето "от компютъра", -> Избери файлове -> Можеш да качиш повече от един файл наведнъж -> Натискаш качване на файлове и си готов.
Това с дървото го знам,но не става,аз ли съм дърво не знам ,казаха ми,че като е система андроид не отваря всичко.Изпратил съм на КСЕНО той ако може да ги качи,ако не утре жената ще ги пусне от компютър.

koragroup
05.02.2015, 21:11
Иначе по темата.

Лееекичко съм обезпокоен.
Женската на комшията, която моя мъжки оправя преди месец.... не роди. По принцип при "моите скачки" мъжкия не "припадаше" баш съвсем, а по-скоро се опитваше да направи кълбо назад... От друга страна при "тестът с повторното пускане след 5 дни", женските го гонят и пеят...

Иначе два дена съм инж. и дърводелец едновременно. Кафеза става много тежък и стабиУен. Размерите са 65х100, на два етажа с отделни родилни сандъчета. Подовете са от заварена мрежа 1.2х1.2см око и тел 1.5мм. Хранилките за сено ще са вътрешни, водата и зърното още не съм ги измислил. Снимки няма читави, защото всичко е още "на камара"...:bigsmile:

kseno
05.02.2015, 21:18
В момента нямам достъп до мои снимки. Качвам две снимки на човека от който взех моите зайкини :) ( свалил съм ги от обявите му )32103211

Росен Младенов
05.02.2015, 22:21
Иначе по темата.

Лееекичко съм обезпокоен.
Женската на комшията, която моя мъжки оправя преди месец.... не роди. По принцип при "моите скачки" мъжкия не "припадаше" баш съвсем, а по-скоро се опитваше да направи кълбо назад... От друга страна при "тестът с повторното пускане след 5 дни", женските го гонят и пеят...

Иначе два дена съм инж. и дърводелец едновременно. Кафеза става много тежък и стабиУен. Размерите са 65х100, на два етажа с отделни родилни сандъчета. Подовете са от заварена мрежа 1.2х1.2см око и тел 1.5мм. Хранилките за сено ще са вътрешни, водата и зърното още не съм ги измислил. Снимки няма читави, защото всичко е още "на камара"...:bigsmile:
Те и зайците се побъркаха,аз имам една дето скача на мъжкия като не е разгонена,а за скачката не издаде ли звук като се обърне нему е читава работата.

koragroup
05.02.2015, 22:25
Те и зайците се побъркаха,аз имам една дето скача на мъжкия като не е разгонена,а за скачката не издаде ли звук като се обърне нему е читава работата.

Абе пищи като ощипан... ма ще видим,,, на 16.02 няма ли поколение, по спешност ще търся ебач :bigsmile:

Росен Младенов
05.02.2015, 23:11
Абе пищи като ощипан... ма ще видим,,, на 16.02 няма ли поколение, по спешност ще търся ебач :bigsmile:
И тенджера.

jordanov
06.02.2015, 14:49
Абе ще дойдете вие на мойта приказка за заешката тройка;). Групи, мъжкият трябва да изхърка или изпръхти с кеф и тогава значи всички сте си свършили работата и може да се черпите. Обикновено женската /поне моите де/ ако скимти при второто пускане може да мислиш за сандъчетата. Но не винаги!
Иначе аз вече си имам петльовденчета:). Оная зайка дето й бях дал втори шанс, засега ми оправдава доверието.

П.п. Да си допиша по темата за кафезите. Един колега беше пускал снимки, не помня вече къде, на едни кафези с колела отдолу, едно време с тях разкарваха хляба от хлебозаводите, вътре с подвижни тави-решетки. Та той ги беше направил на 3 етажа мисля, оборудвани с хранилки, поилки, как си му е ред - за угояване на мъжките. Корагруп, нали си в търговския бранш?

kseno
06.02.2015, 15:29
Зависи кога се прави контролното пускане. При него ако зайкинята не е заплодена се получава покриване на99%
"Гонят и пеят ", "заешки тройки" - що за чудо и глупости :) това е строго индивидуално за всяка зайкинята .....може просто да стой но да не си вдигне опашката .....

спартак
06.02.2015, 18:05
Като не си вдига опашката , особено първескиня ,и се върже опашката със сезал и през ушите дърпаш когато мъжкия е от горе .За да се разгонят зайките се дава малко ечемик. Гаранция че мъжкия ще свърши работа.От личен опит го казвам. От 78 до 85 година се занимавах със зайцевъдство любителски. Това с тройки и четворки отдавна е техника за разплод. Само два мъжки да има и се скопяват. Дори съм виждал и женска да я свърши този сакатлък.sweating;

kseno
06.02.2015, 18:09
Като не си вдига опашката , особено първескиня ,и се върже опашката със сезал и през ушите дърпаш когато мъжкия е от горе .За да се разгонят зайките се дава малко ечемик. Гаранция че мъжкия ще свърши работа.От личен опит го казвам. От 78 до 85 година се занимавах със зйцевъдство. Това с тройки и четворки отдавна е техника за разплод.
С ластик става ли??? :) :) :)

kseno
06.02.2015, 18:15
Вдигането на опашката е инстинкт и се появява само и единствено когато зайкинята е разгонена и е оцелен течния момент, а не началото или края на разгонването..... Ако не е ...в точния момент ако ще и с мед да я намажеш ......все тая .. Не сезали не въжета :)
После защо заека скачал пък не се заплождали.....
Човек занимаващ се с зайци и малко разбиращ от тях ....с един преглед на половия орган на зайкинята разбира за какво иде реч ...

Росен Младенов
06.02.2015, 19:02
Като не си вдига опашката , особено първескиня ,и се върже опашката със сезал и през ушите дърпаш когато мъжкия е от горе .За да се разгонят зайките се дава малко ечемик. Гаранция че мъжкия ще свърши работа.От личен опит го казвам. От 78 до 85 година се занимавах със зайцевъдство любителски. Това с тройки и четворки отдавна е техника за разплод. Само два мъжки да има и се скопяват. Дори съм виждал и женска да я свърши този сакатлък.sweating;Много смешен виц,а ушите да и търкам ли като подръпвам сезала.

Росен Младенов
06.02.2015, 19:24
32503251325232533254325532563257325832593260

спартак
06.02.2015, 19:33
Много смешен виц,а ушите да и търкам ли като подръпвам сезала.

Не толкова, колкото да сменяш картофи за пчели:laughing:

Росен Младенов
06.02.2015, 19:59
Не толкова, колкото да сменяш картофи за пчели:laughing:
Мога да сменям каквото си искам това не е твоя работа.

kseno
06.02.2015, 22:11
Много смешен виц,а ушите да и търкам ли като подръпвам сезала.

Межд да се почесва нещо на мъжкаря :)

koragroup
06.02.2015, 22:25
Айдеееее стига сте си ги мерили.... те зайкините си искат "заяци"...

Росене, тези кафявите имат ли порода? Много искам да завъдя такива. Някъде четох, че били не претенциозни и се развивали бързо. Твоите наблюдения какви са?

Росен Младенов
06.02.2015, 22:49
Айдеееее стига сте си ги мерили.... те зайкините си искат "заяци"...

Росене, тези кафявите имат ли порода? Много искам да завъдя такива. Някъде четох, че били не претенциозни и се развивали бързо. Твоите наблюдения какви са?Червен новозеландски,много са хубави...за ядене,но се гледат тегаво и съм решил да ги махам,ще ги сменя с бял новозеландец ,става хубава кръстоска(бисер) с калифорнииския.

kseno
06.02.2015, 22:58
Червен новозеландски,много са хубави...за ядене,но се гледат тегаво и съм решил да ги махам,ще ги сменя с бял новозеландец ,става хубава кръстоска(бисер) с калифорнииския.

Получава се много добър прираст ....е при добро гледане :)

kapanec
06.02.2015, 23:00
Ако тия кафявите са от едно време са много добри животни..Преди години на тия кафявите развъдника им беше в Русе породата се казвашеЧервен Новозеландски Заек (http://grad.bg/o-486990-%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D0%BD%D0%BE% D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1 %81%D0%BA%D0%B8_%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%BA) има и друга разпространена порода червени зайци "Веселина"

Росен Младенов
06.02.2015, 23:14
Ако тия кафявите са от едно време са много добри животни..Преди години на тия кафявите развъдника им беше в Русе породата се казваше "Веселина" или Червен Новозеландски Заек (http://grad.bg/o-486990-%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D0%BD%D0%BE% D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1 %81%D0%BA%D0%B8_%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%BA)
Аз не съм доволен от тях.

kseno
06.02.2015, 23:15
Ако тия кафявите са от едно време са много добри животни..Преди години на тия кафявите развъдника им беше в Русе породата се казваше "Веселина" или Червен Новозеландски Заек (http://grad.bg/o-486990-%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D0%BD%D0%BE% D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1 %81%D0%BA%D0%B8_%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%BA)

Ако са толкоз добри ....ще са разпространени поне колкото калифорнийския и новозенладския :)
А не да се гледат като ...."екзотика" :)

kapanec
07.02.2015, 09:02
Ако са толкоз добри ....ще са разпространени поне колкото калифорнийския и новозенладския :)
А не да се гледат като ...."екзотика" :)
Относно Червения новозелански найстина си беше добра порода и за това преди 1989г си имаше специален развъдник за тая порода .За така наречената породата"Веселина " не съм отглеждал и не мога да твърдя какви качества притежават

jordanov
07.02.2015, 20:21
Иначе по темата.

... Подовете са от заварена мрежа 1.2х1.2см око и тел 1.5мм. Хранилките за сено ще са вътрешни...

Моите са плетено сито, око 1,3, тел 3 мм. Задържат доста при по-големи животни, ма без пари толкоз. Вътрешните хранилки по принцип не са много удобни за по-голям клонак и суха люцерна, дано си ги измислил добре. Не знам дали са ти казвали да поглеждаш вътре в ушите на възрастните зайци? Трупат люспа отвреме навреме. Аз ползвам Ектолуцил и съм много доволен, става за всякакви рани по животните.

gogol
07.02.2015, 22:28
Южна България пламна от заешка треска http://news.burgas24.bg/539941.html

jordanov
08.02.2015, 10:11
Затова всеки зайцевъд е длъжен да направи всичко възможно абсолютно никакъв гризач да няма достъп до неговите зайци. А иначе тая болест може да дойде от много места.

koragroup
09.02.2015, 19:02
Ей ми го на "творчеството"

3299


Засега само първия етаж има акт16, че за втория не стигнаха матрИалите, а и вятъра спря и бързах да дам питки на пчеличките.

Иначе новата зайка е вече в новия кафез. Мисля че и хареса - обиколи, помириса, полегна...

3300

Страховете ми за яловия мъжки се засилват. Мислите ли, че е добра идея да вкарам малко калифорнийска кръв, с перспектива да има и мадама такава по някое време?

kseno
09.02.2015, 19:42
Както гледам .....това лалугерче ... не се напъвай. Вържи и червения гердан и започни наново с качествен материал за да имаш резултати .... Като при пчелите :) :) :)

koragroup
09.02.2015, 22:27
Както гледам .....това лалугерче ... не се напъвай. Вържи и червения гердан и започни наново с качествен материал за да имаш резултати .... Като при пчелите :) :) :)

Дай идея де...
Иначе тоз лалугер е още малък 4-5 месеца, затуй е маломерен. Майката е грамадна...

kseno
09.02.2015, 22:34
Дай идея де...
Иначе тоз лалугер е още малък 4-5 месеца, затуй е маломерен. Майката е грамадна...

Малък .... една калифорнийка на 4-5 м би могло да отгледа има няма едно котило вече при добро гледане :) та. Има едно съчетание скорозрялост - висок рандеман :)

jordanov
10.02.2015, 11:17
Честит ти празник първо, жив и здрав! Нали знаеш, че днеска може да черпиш само за здравето на пчелите;) , па догодина как си му е ред!



Страховете ми за яловия мъжки се засилват. Мислите ли, че е добра идея да вкарам малко калифорнийска кръв, с перспектива да има и мадама такава по някое време?

Мъжкият ако не е на пределна възраст и ако не е скопен, не може да е ялов. Грешката е на друто място. Ако нямаш човек, опитен в палпацията, докато не минат 31-2 дена от скачката, ще чакаш. Особено първескинята, може да се случи да я разбереш чак като ги разпилее по пода... Иначе в нормалния случай 1-2 седмици или пък 1-2 дена преди озайчването почва да събира сено/слама с устата и да прави гнездо. Има и изключения разбира се.
По вкарването на калифорнийската кръв, а на теб каква ти е идеята? Това са световни, скорозрели, бройлерни породи за интензивно и промишлено производство със съответните особености. Имаш ли пазар за такива животни или ти ще ги консумираш? Ако да, почвай производството. А ако искаш само да вкараш "маркова" кръв, мисли за бял великан или пъстър немски, пеперуда дето му викат.
По кафезите, много разпиляно има отдолу, мисли за хранилките. При това положение, едра зайка с 8-9 приплода /няколко случая имам да отглеждат по 11/ на 5-6 седмици ще им бъде тясно, иначе ако са калифорнийци с външни хранилки и да махаш зайката на 30ия ден става екстра. И мноого високи си ги оставил, такава височина ти трябва само ако гледаш великани, там колегите много държат на изправените уши. За бройлерни породи в такава височина спокойно може да вкараш 3 етажа. Струва ми се и че входа на родилното сандъче е твърде голям, там ако си предвидил преграда тип "гилотина" си улесняваш работата с малките.

koragroup
10.02.2015, 12:00
Честит ти празник първо, жив и здрав! Нали знаеш, че днеска може да черпиш само за здравето на пчелите;) , па догодина как си му е ред!



Мъжкият ако не е на пределна възраст и ако не е скопен, не може да е ялов. Грешката е на друто място. Ако нямаш човек, опитен в палпацията, докато не минат 31-2 дена от скачката, ще чакаш. Особено първескинята, може да се случи да я разбереш чак като ги разпилее по пода... Иначе в нормалния случай 1-2 седмици или пък 1-2 дена преди озайчването почва да събира сено/слама с устата и да прави гнездо. Има и изключения разбира се.
По вкарването на калифорнийската кръв, а на теб каква ти е идеята? Това са световни, скорозрели, бройлерни породи за интензивно и промишлено производство със съответните особености. Имаш ли пазар за такива животни или ти ще ги консумираш? Ако да, почвай производството. А ако искаш само да вкараш "маркова" кръв, мисли за бял великан или пъстър немски, пеперуда дето му викат.
По кафезите, много разпиляно има отдолу, мисли за хранилките. При това положение, едра зайка с 8-9 приплода /няколко случая имам да отглеждат по 11/ на 5-6 седмици ще им бъде тясно, иначе ако са калифорнийци с външни хранилки и да махаш зайката на 30ия ден става екстра. И мноого високи си ги оставил, такава височина ти трябва само ако гледаш великани, там колегите много държат на изправените уши. За бройлерни породи в такава височина спокойно може да вкараш 3 етажа. Струва ми се и че входа на родилното сандъче е твърде голям, там ако си предвидил преграда тип "гилотина" си улесняваш работата с малките.

Аааа Джордани, благодаря за пожеланията! Ние с жената сме родени на една дата, ама тя ме гони с една година, та днеска тя ще черпи, догодина аз и така...:bigsmile:

Мъжкия е миналогодишен, доколкото знам и не е скопяван, освен ако нещо не му се е случило без да разбера. Но откакто е при нас живее сам. Има опитен в палпацията, ама не мога да го засека на село. Ще изчакам (има ли избор), но ако на 25 няма поне една родила от трите зайки... ще има пълнен заек...
За калифорнийската кръв, идеята ми е, че тези селектирани породи, биха подобрили "гена" на моите. Бързина на разтеж, устойчивост, плодовитост и т.н. Пазар нямам още, но то и стока нямам. Имам някои идеи но ще видим. Пеперудите съшо ми се въртят в главата ;-)
За кафеза - Да има разпиляно, че мисля за някаква тава под сеното. Тя и люцерната/балите са кофти. Хранилката лесно може да се изкара отвън. Вътрешния размер е 60х100см без бокса. Малко ли ще е за едно котило до отбиването? Високи са по 50см. И старите ни кафези са по толкова, затова така ги направих.
Вратички на сандъчетата лесно могат да се сложат. Входа на долния сандък е по-малък, горния не е довършен и той.
Организират ли се някакви изложения из околията или някакви странстващи пазари има ли? А някакви официални развъдни станции от където може да се купи мъжки или прясно заплодена женска има ли?

jordanov
10.02.2015, 17:34
...
За калифорнийската кръв, идеята ми е, че тези селектирани породи, биха подобрили "гена" на моите. Бързина на разтеж, устойчивост, плодовитост и т.н...

А, ще си дойдем на думата най-накрая. За подобряване на гена на твоите - значи трябва прекрасно да знаеш с какво разполагаш и какво искаш да постигнеш. Или селектираш сам с изкуствен и естествен подбор в продължение на години или купуваш готов разплоден материал отнякъде и спазваш стриктно технологията, /да си спомним за хибридите Цика/, целта/пазара/ оправдава подхода. Аз споменах някъде, моята майчина линия я държа от 10 години. Плодовитостта на нашите мисля че е съвсем приемлива - по правило дават колкото цицки има зайката, толкова зайчета да й се оставят. Първия път или ако не й познаваш качествата, с 1-2 по-малко. Аз не махам никога, около 8-9 отглеждат стандартно. Оставяш само зайки които при второ, трето озайчване покриват този показател, разбира се и назад по линията до където знаеш.
Устойчивост- не знам как може да я подобриш ако разплодника не е бил специално селектиран по това качество?
Бързина на растеж, не знам, не съм правил такъв научен експеримент ;). При абсолютно еднакви условия на гледане бройлера става годен за клане /с добър рандеман/ по-бързо и трябва да го реализираш. Селските, при селско гледане около 19-20 седмица вече имат приемлив рандеман за клане и поне още два месеца наддават... Твойта зайка на първата снимка трябва да е над 6 кила? Пак зависи какъв ти е пазара, аз лично си мисля че на дребно хората търсят по-едри трупчета...
Та такива ми ти работи, не знам дали в района останаха някакви селекционни бази. Изложби мисля че правеха в Шумен и Сливен, пролетно и есенно време. С изложбените експонати обаче трябва да се има едно наум, сигурно има хора дето живеят от изложбите, то и това си е бизнес.

П.п. А пък с рождените дни си го нагласил пирфектно.

радо
10.02.2015, 18:05
Организират ли се някакви изложения из околията или някакви странстващи пазари има ли? А някакви официални развъдни станции от където може да се купи мъжки или прясно заплодена женска има ли?
Има изложби и там можеш да си купиш калифорнийци,новозеланци,п еперуда и най вече сив великан избора е голям аз всяка година ходя, когато е в Търговище за теб http://www.galabite.com/pigeons-bazaar-1021.html

koragroup
10.02.2015, 19:51
Супер, там съм!

koragroup
10.02.2015, 20:12
А, ще си дойдем на думата най-накрая. За подобряване на гена на твоите - значи трябва прекрасно да знаеш с какво разполагаш и какво искаш да постигнеш. Или селектираш сам с изкуствен и естествен подбор в продължение на години или купуваш готов разплоден материал отнякъде и спазваш стриктно технологията, /да си спомним за хибридите Цика/, целта/пазара/ оправдава подхода. Аз споменах някъде, моята майчина линия я държа от 10 години. Плодовитостта на нашите мисля че е съвсем приемлива - по правило дават колкото цицки има зайката, толкова зайчета да й се оставят. Първия път или ако не й познаваш качествата, с 1-2 по-малко. Аз не махам никога, около 8-9 отглеждат стандартно. Оставяш само зайки които при второ, трето озайчване покриват този показател, разбира се и назад по линията до където знаеш.
Устойчивост- не знам как може да я подобриш ако разплодника не е бил специално селектиран по това качество?
Бързина на растеж, не знам, не съм правил такъв научен експеримент ;). При абсолютно еднакви условия на гледане бройлера става годен за клане /с добър рандеман/ по-бързо и трябва да го реализираш. Селските, при селско гледане около 19-20 седмица вече имат приемлив рандеман за клане и поне още два месеца наддават... Твойта зайка на първата снимка трябва да е над 6 кила? Пак зависи какъв ти е пазара, аз лично си мисля че на дребно хората търсят по-едри трупчета...
Та такива ми ти работи, не знам дали в района останаха някакви селекционни бази. Изложби мисля че правеха в Шумен и Сливен, пролетно и есенно време. С изложбените експонати обаче трябва да се има едно наум, сигурно има хора дето живеят от изложбите, то и това си е бизнес.

П.п. А пък с рождените дни си го нагласил пирфектно.

А тъй! За гените разбрах - тефтер и яснота к'во търсим. За твоята линия кои са важните качества? При нас зайките са доживявали до 18-24 месеца макс. Ти как практикуваш?
За устойчивостта разчитам, че е нормално за всяка селекция.
За бързината - точно имах предвид от "селските" 5 месеца, да сляза на 4 което е средата спрямо 3-те на бройлерите. Малко просто средно аритметично ама... новобранска работа blush;. Като каза рандеман, е тва щеше да ми е следващия въпрос. Има ли някаква таблица с рандеманите по възраст и порода? Ако няма, вероятно има лични наблюдения :cool:.
Зайката от снимката е на близо година и не съм я теглил. Както казах пазар нямам, но като потребител бих харесвал нещо "кръгло от към цена". Като готвач, по едрото може да нахрани повече хора и по лесно се готви ;).

Айде, че ми се стопли ракията!

Наздраве на всички!

Росен Младенов
10.02.2015, 20:19
Дай идея де...
Иначе тоз лалугер е още малък 4-5 месеца, затуй е маломерен. Майката е грамадна...
Честит празник на всички и от мен,а сега и за лалугера,според мен изчакай заека да видиш какво ще стане,ще се окоти ли ,колко,ще ги гледа ли или ще го слагаш във фурната.Не всяка женска е добра майка,по външния вид не и личи,ако ти дава 8-10 зайчета и ги отглежда,не ти трябват зайци от сой,като го заколяш по нищо не личи каква порода е.Ако не е загонена проблема може и да е в нея,пробвай я пак.Вземи си песторин ,при отбиването ги ваксинирай и шапка на тоягаКръстоските се гледат много по леко от чистокръвните,мое мнение.

радо
10.02.2015, 20:28
За да не чакаш и да се надяваш дали ще имаш зайчета научи се да ги напипаш с ръка, когато зайката е бременна зайчетата са като броеница и се напипват пробва се на незаплодена и бременна зайка за да видиш разликата.

галин
10.02.2015, 21:50
Като взех първите линии Цика изхвърлих всички селско подобрени, НО като всички хибриди са взискателни към условията на живот и са по податливи на болести от свободно кръстосаните.А за разликата след като заколиш такъв хибрид ще разбереш , че разликата е като между бройлер и домашна гарга.

Росен Младенов
10.02.2015, 22:07
Като взех първите линии Цика изхвърлих всички селско подобрени, НО като всички хибриди са взискателни към условията на живот и са по податливи на болести от свободно кръстосаните.А за разликата след като заколиш такъв хибрид ще разбереш , че разликата е като между бройлер и домашна гарга.
Е чак от бройлер до гарга.

jojonov
11.02.2015, 07:00
При кръстосване на мъжки калифорниец със женска селска подобрена резултатите са доста кофти. Проверено е от мен, но може да се убедиш, ако не вярваш. Зайчетата са по-дребни отколкото селските, но не стават набити като за бройлерна порода. Обратният вариант ( женска калифорнийка с по-едър мъжки) е добър вариант.
Ако ще гледаш зайци за лична консумация и тук-таме да продадеш някое зайче за клане, препоръчвам ти безпородно развъждане. Правиш си сам селекцията с течение на времето, като оставяш за разплод зайчета, които растат по-бързо, показват добри майчински качества...или каквото си поискаш. Аз харесвам шаренийката, а слабост са ми оранжевите зайци.
Калифорниците са прекрасна порода, но имат някой недостатъци: както казаха по-горе- малко по-капризни са, отколкото безпородните; затлъстяват при по-рядко заплождане;
Това дето го мислиш за готовност за колене на 3 месеца си е висш пилотаж и се получава с интензивно хранене и пак е трудно. Калифорнийците ще са готови на 4 месеца, безпородните- за 5. Аз лично не ги бързам много. Предпочитам да сваля себестойността, като давам (когато имам време да събера) клонаци, черница, царевичак, каквото падне от косенето на пчелина и да намаля леко зърното.
Една вметка за черницата: страхотно дърво. Дава хубав цвят на ракията, расте бързо, понася кастрене и е хранителна почти колкото люцерната. Давам в изобилие лятото в свежо състояние- бера и давам. Не се притеснявайте от надуване от нея, въпреки даването и без да е завехнала.

Юрий Цветков
11.02.2015, 10:07
Докато ми дойде редът да се включа и колегата преди мен го е описал супер подробно. Абсолютно същото мнение споделям и аз. Зайци гледам с малки паузи от над 30 години.

jordanov
11.02.2015, 11:21
Абсолютно солидарен съм с мненията на колегите преди мен. Единствено за Песторина и домашната гарга не мога да кажа нищо, там съм с нулев практически опит.
Не отричам и не превъзнасям никоя порода, основните съм ги проучвал внимателно, знам им меда и жилото и знам че всяка си има своето запазено място.

А тъй! За гените разбрах - тефтер и яснота к'во търсим. За твоята линия кои са важните качества? При нас зайките са доживявали до 18-24 месеца макс. Ти как практикуваш?
За устойчивостта разчитам, че е нормално за всяка селекция.
За бързината - точно имах предвид от "селските" 5 месеца, да сляза на 4 което е средата спрямо 3-те на бройлерите. Малко просто средно аритметично ама... новобранска работа blush;. Като каза рандеман, е тва щеше да ми е следващия въпрос. Има ли някаква таблица с рандеманите по възраст и порода? Ако няма, вероятно има лични наблюдения :cool:.


Моите женски трябва да са с добри майчини качества, спокоен нрав и както казах - 8 зайчета от зайчило стигнали до реализация. Мисля че повече от 2 години не съм задържал или 8 озайчвания. Няколко пъти съм теглил охранена зайка, без да е тлъста, над 1 година, преди клане - около или малко над 7 кг. Най-много съм виждал да ражда 13 бр. /възможно е да са били повече/, двете ги изхвърли сама и другите си ги отгледа. Първото раждане не го броя, имал съм поне 5-6 случая да се провали и на втория шанс всичко е ОК. В момента също имам такава зайка. Мъжките ги подменям на година, година и половина. За бързината на угояването, башка другите фактори, голямо значение има и колко зайчета отглежда майката. Едно е да са 4, друго е да са 6 и съвсем друго е да са 10. Така че някой като ти каже колко бързо му растат зайците, първо го питаш колко зайчета са били при майката и второ как ги храни. Едно е със смески, друго е с люцерна, жито, царевица, трето и четвърто е с върба и топола. При 8 зайчета при мен, като направят 4 месеца и вече мога да заколя някое. Около 4 месеца и половина вече женските са перфектни за клане. Мъжките им трябва още 10ина дена. Лятото - още седмица. Бройлера при равни условия до 3-4 месеца ще има по-добър рандеман - натрупва месо, леки кости, тънка кожа, малки уши, после почва да тлъстей. Великанът пък - здрави и тежки кости, дебела кожа, огромни и тежки уши - ще направи рандеман за клане на 7-8 месец, ама с него ще нахраниш двойна или тройна компания. Всичко зависи от целите и възможностите. Пазара както казах си го създаваш, така че каквото искат хората и на каквото ги научиш. За Великден и Гергьовден със сигурност ще искат по-голямо... Бягай надалеч обаче от чистопородното развъждане /М и Ж от една порода/, освен ако няма да ги гледаш за разплодници и за изложби. М и Ж, щом си мераклия, нека да са породисти, но от различни породи - бягаш от инбридинга а пък първото поколение наследява ценните качества на родителите. Селските са ти базата, на тях може да разчиташ винаги. С чиста съвест сега си вземи един М пеперуда, като им посвикнеш и ако искаш по-нататък и една-две Ж калифорния или новозеланд /макар че белия великан е участвал и при трите породи, но той и сега се води за отлична бащина/ и за 2-3 години ще си избистриш технологията.

koragroup
11.02.2015, 11:36
Ей, ще направите зайчар от мене, няма лабаво!

В Плевен кога ще ходите? Аз с един колега сме в там Петък. Не искате ли да си видим мутрите на живо? В Плевен къде продават нипели за поилките? А пеперуди дали продават някъде?

Юрий Цветков
11.02.2015, 11:47
Аз ако изобщо ходя ще е в събота. Правя го преди всичко за да се вид с някои колеги и приятели. Иначе самия битак ми е неприятен. Това е всичко друго, но не и Изложение.

jordanov
11.02.2015, 12:21
В Плевен кога ще ходите? Аз с един колега сме в там Петък. Не искате ли да си видим мутрите на живо? В Плевен къде продават нипели за поилките?

На мен ми се ходи и бях планувал за утре или петък, но май няма да се случи... Иначе тая фирма дето й бях написал телефоните по-напред в темата, нищо чудно да има щанд някъде на изложението, ако още съществува де... Навремето като пазарувах оттам, момъкът държеше нещата в една къща на центъра и един подблоков гараж. А, и съм виждал поилки и в някои вет.аптеки.

Росен Младенов
11.02.2015, 14:02
При кръстосване на мъжки калифорниец със женска селска подобрена резултатите са доста кофти. Проверено е от мен, но може да се убедиш, ако не вярваш. Зайчетата са по-дребни отколкото селските, но не стават набити като за бройлерна порода. Обратният вариант ( женска калифорнийка с по-едър мъжки) е добър вариант.
Ако ще гледаш зайци за лична консумация и тук-таме да продадеш някое зайче за клане, препоръчвам ти безпородно развъждане. Правиш си сам селекцията с течение на времето, като оставяш за разплод зайчета, които растат по-бързо, показват добри майчински качества...или каквото си поискаш. Аз харесвам шаренийката, а слабост са ми оранжевите зайци.
Калифорниците са прекрасна порода, но имат някой недостатъци: както казаха по-горе- малко по-капризни са, отколкото безпородните; затлъстяват при по-рядко заплождане;
Това дето го мислиш за готовност за колене на 3 месеца си е висш пилотаж и се получава с интензивно хранене и пак е трудно. Калифорнийците ще са готови на 4 месеца, безпородните- за 5. Аз лично не ги бързам много. Предпочитам да сваля себестойността, като давам (когато имам време да събера) клонаци, черница, царевичак, каквото падне от косенето на пчелина и да намаля леко зърното.
Една вметка за черницата: страхотно дърво. Дава хубав цвят на ракията, расте бързо, понася кастрене и е хранителна почти колкото люцерната. Давам в изобилие лятото в свежо състояние- бера и давам. Не се притеснявайте от надуване от нея, въпреки даването и без да е завехнала.
За калифорниец най добрата порода за кръстосване е бял новозеландец,а за затлъстяването не са виновни зайците,а този дето ги храни,като при пчелите и всички други животни-грижиш ли се както трябва получаваш.

jordanov
11.02.2015, 15:27
...а за затлъстяването не са виновни зайците,а този дето ги храни,като при пчелите и всички други животни-грижиш ли се както трябва получаваш...

Росене, аз мисля че jojonov точно това имаше предвид, но като човек с деликатен изказ се изразява малко по-меко. Все пак сме опитни зайцевъди и носим отговорността да маркираме особеностите на конкретната порода и да предпазим интересуващите се начинаещи колеги от евентуални /пази Боже/ несполуки.

Росен Младенов
11.02.2015, 18:20
Росене, аз мисля че jojonov точно това имаше предвид, но като човек с деликатен изказ се изразява малко по-меко. Все пак сме опитни зайцевъди и носим отговорността да маркираме особеностите на конкретната порода и да предпазим интересуващите се начинаещи колеги от евентуални /пази Боже/ несполуки.
Ставаше дума за затлъстяване при по рядко заплождане,иначе и аз съм съгласен с него.Даже ще сложа един зелен палец.

kseno
12.02.2015, 15:20
Малко снимки

спартак
12.02.2015, 16:23
Това в буркана чай ли е , или вода за поене на тез хубавци? sweating;

kseno
12.02.2015, 19:58
Това в буркана чай ли е , или вода за поене на тез хубавци? sweating;
Почти чай :) Вода с ...магийки :)

Росен Младенов
12.02.2015, 22:00
Малко снимки
Женски ли са,не са ли много охранени.

kseno
13.02.2015, 12:15
Женски ли са,не са ли много охранени.
Да женски са и след седмица чакам да почват да раждат :)

jordanov
14.02.2015, 20:28
Хора, зайци и обяви.

http://zaicite.com/

koragroup
15.02.2015, 17:44
Помоооооощ!

Спешно търся мъжки за разплод. Предпочитам пеперуда или селска подобрена, както и на всякакви други НЕчистопородни.

Поради финансови причини го търся до 50км радиус около Русе.
Плащам на място и веднага, стига да е разумна цената.

jordanov
16.02.2015, 09:43
В линка дето съм го пуснал отгоре, има карта на регистрираните зайцевъди. Из вашия край има бая народ, някой от тях може да ти е интересен.

RDV_83
20.02.2015, 23:28
Аз само да попитам Новозенландските зайци не се ли наричат и Цика, бял с червени очи?

Росен Младенов
21.02.2015, 00:03
Аз само да попитам Новозенландските зайци не се ли наричат и Цика, бял с червени очи?
Не приятелю,различни породи са,новозеландските са бели,черни и червени .

koragroup
21.02.2015, 07:31
Да се похваля, имам си нов "пръч" в стадото. Половината моми вече минаха под венчилото, останаха 2 по свенливи :bigsmile:
Пак почваме обратното броене.

jordanov
23.02.2015, 11:20
Е ти не каза най-важното. Имаше ли пълнен заяк?
А иначе по темата. Не те разбрах с колко зайки ще пчеларств..., опс - зайчарстваш? Ако сега всичко е наред, приплодите /зайчетата/ ще са готови за клане точно в жегите... Тия двете "свенливите" според мен ги пусни около 8 март или средата на март, техните зайци ще са перфектни в края на лятото. А първите зайки, пак казвам ако всичко е наред, ги нагласи пак да се обебят някъде около или след Гергьовден. Така за есенните празници - градски панаири и селски сборове - ще имаш хубава стока.
Аз моята схема така съм си я ориентирал от много години - по празниците и летните жеги. Зимните озайчвания ги глася от около Нова година до към Петльовден, нааай-късно Зарезан. Приплодът е напълно готов преди Горещниците. Пролетните озайчвания, от Великден докъмто Гергьовден, така зайчетата са укрепнали вече преди Горещниците и цяло лято си караме на клонак и квото падне, пък на есен - с песен.

koragroup
23.02.2015, 14:25
Пълнен заек немА... Щото заменка напрайхме.
Едната "свенлива" вчера и излезе късмета, а другата принципно има термин (от яловия) днес-утре. Така че в сряда ще има менделсон.
Графици да правя ми е още рано. За сега технологията да усъвършенствам, а пазара ще го мислим като имам продукция.

В момента имам 5 зайки- 2 раждали и 3 първескини. Тъй като изтървах един месец, много се чудя дали да не ги заплодя "на кръв" или на 14-15 ден след раждането.

jordanov
23.02.2015, 15:29
Брях, кога стана калайджия, кога почна за заплождане "на кръв" да мислиш. До кат не си усъвършенствал технологията, гледай зайчетата да стоят повечко при майките, поне 6-7 седмици. Нал знаеш и с кошерите как е - не е важна бройката, важно й всеки кошер да ти носи рентабилност. Тия дето са раждали, с тях лесно, с първескините внимавай много докато им свикнеш на табиетите, па и те на твоя. Тая последната, нищо чудно да те изненада нощес...

Ангел Йосифов
23.02.2015, 16:23
Наборе,че какво има да му разбира на "кръвта" те зайците си го разбират.Найстина е добре малките да изкарат поне 40дена при майката ама.....Стремях се максимално бързо да раждат поне 3 пъти до средата на годината и след това всичко на угояване.Само 3-4 майки от най грижовни и плодовити ги пусках 4-ти път.Стремях се последните озайчвания да са най късно до края на септември.При последните раждания махах половината зайчета и оставях макс по 5 зайчета на майка,като този път оставях малките при майката поне 2месеца.От последните зайчета оставях за нови майки.

jordanov
23.02.2015, 17:04
Е пет зайчета в края на септември, до края на ноември при майката, че то в средата на януари трябва да ги колиш. Ам за Зарезан, за 3 март, за 8 март, за Великден, 1 и 6 май, 24 май като почнат да питат хората, отде зайци? Две озайчвания пролет и две есен задължително, ако работим за пазар на дребно.

спартак
23.02.2015, 21:25
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTWuF9Pm1hIsTJp6Yk_t5gmF2r2ueKr-H8YcS5hYc9VOibA0KEx
Заек sex маниак:laughing:
(https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTWuF9Pm1hIsTJp6Yk_t5gmF2r2ueKr-H8YcS5hYc9VOibA0KEx)

Росен Младенов
23.02.2015, 22:35
Наборе,че какво има да му разбира на "кръвта" те зайците си го разбират.Найстина е добре малките да изкарат поне 40дена при майката ама.....Стремях се максимално бързо да раждат поне 3 пъти до средата на годината и след това всичко на угояване.Само 3-4 майки от най грижовни и плодовити ги пусках 4-ти път.Стремях се последните озайчвания да са най късно до края на септември.При последните раждания махах половината зайчета и оставях макс по 5 зайчета на майка,като този път оставях малките при майката поне 2месеца.От последните зайчета оставях за нови майки.Как "махаш"половината зайчета.

Ангел Йосифов
24.02.2015, 07:37
С ръцете.Целта е останалите да бъдат кърмени обилно.Все пак това е поколението от което избирам бъдещите майки.

Росен Младенов
24.02.2015, 09:02
С ръцете.Целта е останалите да бъдат кърмени обилно.Все пак това е поколението от което избирам бъдещите майки.
Пак да питам,като ги махнеш с ръцете какво ги правиш, убиваш ли ги на друга майка ли ги слагаш.

Ангел Йосифов
24.02.2015, 11:25
Хвърлям ги на кокошките или прасетата. Това ли искаш да чуеш.

vivanov
24.02.2015, 13:17
Хвърлям ги на кокошките или прасетата. Това ли искаш да чуеш.

Мисля че, Росен Младенов съвсем резонен въпрос зададе ..убиваш ли ги?...на друга майка ли ги слагаш?. Аз също не разбрах в крайна сметка какво става с тези зайчета...но както и да . Жив и здрави!

kseno
24.02.2015, 14:21
Какво да ги направи бре колега? Да им дава от него ли да бозаят или под козата да ги сложи????? Това е една масова практика в зайцевъдството ....за който незнае

jordanov
24.02.2015, 16:10
Е айде чак пък масова? По книжките пише че зайката спокойно отглежда толкова зайчета, колкото са и цицките. Това даже е и здравословно за нея. Само на първескинята е редно да се намалят с 1-2. Ся, опитния зайцевъд ако си селектира майчината линия по млечност, не виждам проблем да оставя колкото си е родила. Хубаво е разбира се две или три майки да се озайчат едновременно в рамките на 2-3 дена и ако някоя е с по-малка бройка пък се е доказала че ги изхранва добре и да и се прехвърли някой мъник. Аз лично не махам зайчета, а прехвърлям само по необходимост - ако някоя е с много малко и досега проблеми никакви в това отношение.

Росен Младенов
24.02.2015, 16:42
Хвърлям ги на кокошките или прасетата. Това ли искаш да чуеш.
Боли ме дедовия на какво ги хвърляш.

Ангел Йосифов
24.02.2015, 18:43
Е айде чак пък масова? По книжките пише че зайката спокойно отглежда толкова зайчета, колкото са и цицките. Това даже е и здравословно за нея. Само на първескинята е редно да се намалят с 1-2. Ся, опитния зайцевъд ако си селектира майчината линия по млечност, не виждам проблем да оставя колкото си е родила. Хубаво е разбира се две или три майки да се озайчат едновременно в рамките на 2-3 дена и ако някоя е с по-малка бройка пък се е доказала че ги изхранва добре и да и се прехвърли някой мъник. Аз лично не махам зайчета, а прехвърлям само по необходимост - ако някоя е с много малко и досега проблеми никакви в това отношение.


Наборе,обикновено по това време(септември) всичко из двора е пълно със зайци.Та 20-30 зайчета по малко.....Както и да е,това приключи преди 5 години.

koragroup
24.02.2015, 20:39
Уважаеми колеги, за да приключим тегавата тема, аз естествената или изкуствената смъртност при зайците, предлагам да си дадем отговор (всеки за себе си) на следния(те) въпрос(и): Каква е разликата между смъртта на една пчела и един заек? А на една пчелна майка, която сме решили, че не работи пълноценно? Тези (зайковци) които влизат в тавата, самоубиват ли се?
Нека не ставаме по големи светци от Папата.
Аз също не бих могъл (за сега) да "махна" зайковци, кучета... но май пчелни майки негодни мога...

Росен Младенов
24.02.2015, 20:47
Уважаеми колеги, за да приключим тегавата тема, аз естествената или изкуствената смъртност при зайците, предлагам да си дадем отговор (всеки за себе си) на следния(те) въпрос(и): Каква е разликата между смъртта на една пчела и един заек? А на една пчелна майка, която сме решили, че не работи пълноценно? Тези (зайковци) които влизат в тавата, самоубиват ли се?
Нека не ставаме по големи светци от Папата.
Аз също не бих могъл (за сега) да "махна" зайковци, кучета... но май пчелни майки негодни мога...
Кой ти се видя като по голем светец от Папата.

Ангел Йосифов
24.02.2015, 21:07
Каква е разликата между смъртта на една пчела и един заек?

Гошка ето приликата;Когато си произвеждаш пч,майки увеличаваш кърмачките.Това не може да се получи при зайците,затова пък се намалят приплодите.
И в двата случая се цели изобилно кърмене.

Росен Младенов
24.02.2015, 21:10
Матеев не е лошо да сложи и една ръчичка с преобладаващ среден пръст при ръчичките с палците.

koragroup
24.02.2015, 21:13
Кой ти се видя като по голем светец от Папата.

Уфффффффф... кАжи, честно... какъв е проблема?

Освен че "на дядо ти му има нещо..." Като не ти харесва какво е казал някой, тури му един пръст... надолу. Ма не го туряй на места където не би го облизал в последствие.
Не разваляй впечатлението, "че си пич".

Поздрави,
Жоро

Росен Младенов
24.02.2015, 21:23
Уфффффффф... кАжи, честно... какъв е проблема?

Освен че "на дядо ти му има нещо..." Като не ти харесва какво е казал някой, тури му един пръст... надолу. Ма не го туряй на места където не би го облизал в последствие.
Не разваляй впечатлението, "че си пич".

Поздрави,
Жоро
Проблем няма,ако някой не иска да му задават въпроси да не се включва в дискусиите,зададох конкретен въпрос виж как ми отговаря,защо мислиш ,че ме интересува кой какво си прави зайците ,мислех ,че има чалъм ,който не знам затова попитах,а комплексите на друго място.

koragroup
24.02.2015, 21:45
Ок! Съжалявам, че се намесих. Давайте го по-спокойно.
..... И по-отговорно. За една седмица имаме повече мнения, отколкото повечето "заешки" форуми за една година....

jordanov
25.02.2015, 10:24
Хаха, Групи, личи си че нямаш школовка в зайчарските форуми. Тук разговорът е напълно джентълменски, даже отвреме навреме се усеща мирис на скъпи пури и старо бренди.
Но да побъбрим още малко за приплодите. В първата седмица след раждането, малките са наистина малки и консумират малко. Зайката, каквато и да е, изхранва всичко каквото е родила и няма да ги усети. Втората седмица малките започват да приличат на нещо, консумацията нараства и тук си проличава вече дали зайцевъдът си е свършил добре работата, т.е. дали си е избрал хубава майка. През цялото това време сме длъжни да подаваме качествен, пълноценен фураж! Ако зайката е пускана "на кръв" започват да я ядат и отвътре и отвън. И какъв е смисълът тогава от това пускане? Да сме в играта. Единствено мога да го приема ако има бурна разгоненост след раждането, но ако зайката го направи това нещо и втория път - има пълнен заяк. Третата седмица-излизат си навън, опознават света, който не му стига храната почва да дърпа някое листенце люцерна и някоя гранулка, след него и другите. Следват още четири седмици при които зайката е хубаво да е с тях, но фуражът и водата са много важни! В този период вече зайцевъдът може и трябва да си прецени кога да пуска зайката при мъжкия, съобразно производствения план. Така знам и така разсъждавам аз и никога не махам. Както казах и напред, виждал съм 13 родени наведнъж и 11 отгледани. А най-важния показател по който оценявам една майка е колко зайчета от едно раждане са стигнали до реализация. Много добре знам разбира се какво е моето участие в изпълнението на тази задача и моите грешки не ги пиша на гърба на животинката. Вторият показател е за колко седмици бройката е готова за реализация, пак със съответните корекции. Ако махам зайчета, всяка една посредствена майка ще изпълни моите изисквания - значи няма да стане.
За селски зайци говоря, разбира се.

П.п. Надявам се всички сте виждали хубава, добре подбрана свиня майка с малките?

kseno
25.02.2015, 16:06
До тук .... За три дни 5 зайкини родили ... :) От тях 4 х 8 бр. и една 10 бр. До петък чакам още 3 зайкини :) ..... Ще се похваля и за тях. До тук няма нито една незаплодила се, повечето зайкини и мъжкия са млади ...това им е сефтето а и заплождах и по две на ден :)

Росен Младенов
25.02.2015, 18:55
До тук .... За три дни 5 зайкини родили ... :) От тях 4 х 8 бр. и една 10 бр. До петък чакам още 3 зайкини :) ..... Ще се похваля и за тях. До тук няма нито една незаплодила се, повечето зайкини и мъжкия са млади ...това им е сефтето а и заплождах и по две на ден :)Да са ти живи и здрави ,според масовата практика по колко ще "махаш".

jordanov
26.02.2015, 09:39
Бравос! Здрави и живи и след 4 месеца пак да се похвалиш!

kseno
27.02.2015, 11:48
Да са ти живи и здрави ,според масовата практика по колко ще "махаш".

В момента изчаквам и последната от трите които чаках ...ако се наложи правя някоя рокада и ако са в повече пак .....ще им се радват котките. Не оставям повече от 8 малки на зайкиня :)

kseno
27.02.2015, 17:35
Равносметката до тук: 8 зайкини заплодени .....8 родили ..... Оставени по 8 бр. зайчета ...... + някоя и друга котка сита :)

koragroup
27.02.2015, 18:54
Уффф блазе ви. Аз още чакам... И 5-те зайки уж са заплодени. На 04.03 трябва да стават за палпация - ще падат тренировки :laughing: Пробвам мъжкия - търся разлики с майките (внимателно разбира се).

Иначе днес поработих по прехраната. Набавих още 3 чувала с жито, един с царевица и един с ечемик. По принцип, ако нямах аз мерака, до сега две от бъдещите майки щяха да скочат в тавата... Ма сега няма да изкараме до зеленото, та се наложи да търся зърно по никое време.

Един страничен въпрос. Как се справяте с агресивните зайки? Не към поколението, а към почистващия персонал? Варианта с червения гердан е ясен...
Тая новата гостенката мога да я вързвам да пази двора - спуска се като ротвайлер. И няма оправия и по-зле става...

Ангел Йосифов
27.02.2015, 20:57
Равносметката до тук: 8 зайкини заплодени .....8 родили ..... Оставени по 8 бр. зайчета ...... + някоя и друга котка сита :)

По този начин котките се преучават на зайчета и постоянно се навъртат около кошерите и безпокоят майките.Дори и изхвърлени в контейнера,котките пак ги намитат.Затова аз ги изхвърлям .....вече писах къде.

Ангел Йосифов
27.02.2015, 20:59
. Как се справяте с агресивните зайки? Не към поколението, а към почистващия персонал?

Като при пчелите с ръкавъци,но брезентови или кожени.

Росен Младенов
27.02.2015, 21:19
По този начин котките се преучават на зайчета и постоянно се навъртат около кошерите и безпокоят майките.Дори и изхвърлени в контейнера,котките пак ги намитат.Затова аз ги изхвърлям .....вече писах къде......Котките се прЕучават на зайчета и постоянно се навъртат около кошерите и безпокоят майките.

Как ли се отразява на пилото......друго си е прасето..и кокошката е друго.

kseno
28.02.2015, 10:15
Няма страшно .....кучетата пък оправят котките :) както се вика ...колелото се върти :)

Ангел Йосифов
28.02.2015, 10:31
Веднъж сварих кучето вътре в клетката на подрастващи майки 5 одушени и 1 разполвен.Кучето доволно се беше излегнало на местопрестаплението.Акакв му се случи.......

kseno
28.02.2015, 16:10
Моите макар и ловни вече знаят " обясних им " че домашните зайци не се закачат ... И ....нямам проблеми :)

Росен Младенов
28.02.2015, 17:28
Моите макар и ловни вече знаят " обясних им " че домашните зайци не се закачат ... И ....нямам проблеми :)
Това е добре иначе трябва до го вариш и ти.:laughing:

ch.atanasov
28.02.2015, 21:04
https://i.ytimg.com/vi/bicmiYYDeNc/mqdefault.jpg А такива зайци имате ли?:bigsmile:

jordanov
28.02.2015, 21:21
"Сещам се за една жена от Варна -на 62г. ,която роди близнаци.Интересно какво доказва това."

Цитат на един от класиците, от една друга тема;)

ch.atanasov
28.02.2015, 21:26
Напротив ,ти си класик. Я се виж от коя година те четат тук.Хеле в тая тема.:laughing:

Росен Младенов
28.02.2015, 22:27
https://i.ytimg.com/vi/bicmiYYDeNc/mqdefault.jpg А такива зайци имате ли?:bigsmile:
Е това вече е на ЙосифоФ от прасето:laughing:

jordanov
04.03.2015, 12:26
Моите храненици, дето ги кърмих със спринцовката, вече са на 11 седмици.

3637

Пет албиноса, като пет капки вода. Шестото беше черноок светъл бисер, но Началника явно го хареса и си го прибра... Или пък стрес при преместването, де да знам.
Леля им, първия път се изложи безобразно /може би известна вина имах и аз/, но от втория си, последен шанс, се възползва с всички сили, хахаа. На път е да спечели моето доверие.

3638

koragroup
05.03.2015, 08:55
Моите храненици, дето ги кърмих със спринцовката, вече са на 11 седмици.

...


Раздялата май ще бъде трудна...

Ще споделиш ли подробности за ноу-хау -то?
Храна, дози, интервали, инструменти, техника на кърменето, отбиване?

jordanov
05.03.2015, 17:19
Няма ноу-хау, трябва търпение и сигурна ръка. Бяха на две седмици като се спомина майка им, питах баща им дали ще ги гледа, не му се занимавало и по необходимост аз се ангажирах. Айде в един кашон със хубава слама и люцерна отдолу и - изненада в къщи! Отварям скоби - много е важно как ще представиш ситуацията пред домочадието, затварям скобите. Спринцовка 10 кубика, разбивам кисело мляко магазинско, сядам на тоалетната чиния в банята и почвам да мушкам между зъбите - целта е веднъж да се оближат и да вкусят млякото. Тук допуснах тактическа грешка - не се заключих отвътре и jordanova през цялото време седя на вратата и дуднеше и примираше какъв грубиянин съм бил. Като потръгнаха малко работите, аз и разказах едни детски спомени... Някоя от нашите овце като се оагнеше с тризнаци и ако до един-два дена няма начин за прехвърляне към друга овца, дядо почваше да мъчи някой от тройката с лимонаденото шише и бибероната. Ний с баба разбира се сме до оградата и в един момент на него като не му издържат нервите /все пак е бил на фронта/ и метне животинчето на другия край, аз кряквам, баба почва как си му е реда с клетвите, чумата и т.н. и нещата се нареждат;). Та така, първи ден по мъничко, няколко пъти, после почнах по три пъти или сутрин и вечер кога съм на работа. Отначало по една спринцовка, после по две на всяко зайче на хранене. Като изгризаха отпред спринцовката пригодих едно шишенце, мисля 150 мл беше - знаете ги, масльонки разни и т.н. - капачката им е като чучурче завършва с резба накрая и малко капаче. С него им давах по 20-25 мл, мисля че последно стигнах до около 30. Една седмица в къщи в кашона, втората седмица вече като почнаха да чоплят люцерната и ги прехвърлих в мазата в едно боксче, има снимки напред из темата. Там две седмици, укрепнаха, проядоха и гранула, почнаха и вода да пият, мляко по веднъж на ден и към края вече не се и натискаха толкова много за шишето. После на село и си я подкарахме старата песен на нов глас.
А раздялата, да сме живи и здрави, наистина ще бъде трудна. Целокупната фамилия категорично заявиха че няма да ядат от тях, няма да има и кой да ги готви... Възможно е да оставя една или две майки от тях, ще видим, другите сигурно ще ги ядат колегите, не знам...

спартак
06.03.2015, 10:48
"......Целокупната фамилия категорично заявиха че няма да ядат от тях, няма да има и кой да ги готви... Възможно е да оставя една или две майки от тях, ще видим, другите сигурно ще ги ядат колегите, не знам...[/QUOTE]"
Обаждай се де , Аз нямам угризения по тоз тъй деликатен въпрос hi; Тенджери се намират из дома

jordanov
10.03.2015, 12:13
Тцъ, твойта работа май няа да стане. Не си отклонявай вниманието, ами стягай центрофугата, чe ония наште пак ше ни изненадат;) За Гергьовден, колегите им омръзнали румънските агнета, мисля да им предложа нещо по-добро, кво ще кажеш? Към 5-6 кила живо тегло...

спартак
10.03.2015, 15:18
Че то както сте близко по Дунава с каиците, събота и неделя търговийка може да става с брат Руманеско:cool: Пет шест кила заек за агне ще мине...

koragroup
15.03.2015, 16:46
Можете ли да ми препоръчате сорт люцерна подходящ за заешка консумация? Домашно ръчно балиране и ръчно косене.

Ангел Йосифов
15.03.2015, 17:13
Сорт не мога да ти препоръчам,но засяването трябва да стане едновременно с например Фий или овес,за да пази сянка на младата люцерна.Някъде в нета четох за листата на пауловнията.Един брат се "кълнеше",че листата от пауловния са по хранителни от люцерната,дори говореше за някакви изследвания в тази насока.......

Искрен Мутафов
15.03.2015, 22:43
Някъде в нета четох за листата на пауловнията.Един брат се "кълнеше",че листата от пауловния са по хранителни от люцерната,дори говореше за някакви изследвания в тази насока.......

Това и аз съм го "чувал", тъй че на лято Жорка подсети ме да дойдеш да откъснеш по някое и друго листо за проба, а наесен след първата слана направо с ремаркето...

jordanov
16.03.2015, 12:45
Корагруп, за сортовете не съм се интересувал никога, вземаш семе каквото ти падне. Ако е за декар-два, силно ти препоръчвам да намериш някой тракторист с хубава малка сеялка. Башка качеството, ама може да ти излезе и по-евтино. При ръчна сеитба удвояваш сеитбената норма. Дребното семе, знаеш, задължително се смесва с 2-3 части пясък и разделяш целия терен на малки участъци. Това дето го казва Мастера отгоре, едно време на село е било едва ли не задължително - сеитба под покров се казва. Есенна сеитба с покров от пшеница, пролетна сеитба - покров от смеска фий/овес или грах/овес. На основната култура посевната норма се завишава, на покровната се намалява. Освен че покровът защитава младите растения, ако е овес има и още един голям плюс - подтиска пролетните бурени. Затова и сега овесът го включват по разни агроекологични мерки. Значи, ако намериш такова семе /фият беше скъп навремето, сега не знам как е, овес има/ - смело насей мястото на ръка и после минаваш със сеялка с люцерната. Първата култура я косиш във млечно-восъчна зрялост и е екстра храна за зайците, но до зимата трябва да я изхраниш, че събира много мишоци. Иначе се надявам че есента е обработено мястото, сега веднага хвърляй малко изкуствен тор, валираш и брануваш. След сеитбата, ако е ръчна, пак брануваш на кръст и валираш. Да е равно! Ако намериш подходящ инвентар, тез операции може и с Жипката да ги свършите:) По-нататък пак едно леко подхранване и контрол на плевелите. Косиш и прибираш насипно, някъде на сушина до зайците или на скара от колове и отгоре някво покривало против водата. Един декар хубава люцерна, двегодишен посев, вероятно няма да стига за пет зайки с приплода при уплътнени зимни раждания, обаче.
Гледам, наближава ти и денят на истината;) Вода да имат задължително, желателно е и бучка сол да имат за близане. Първескините наблюдавай - при хубаво време със сигурност ще се разгонят, особено ако и мъжа е наблизо. Може да разхвърлят зайчетата, ако ги намериш жизнени, събираш в гнездото, оскубваш й пуха и ги покриваш. Ако беснее много, пускай я на мъжкия да й дойде акъла, пък може и да си отгледа малките. Може и бройката на другите да попълниш, преценяш на място, това ти е работата.

Росен Младенов
16.03.2015, 12:59
Корагруп, за сортовете не съм се интересувал никога, вземаш семе каквото ти падне. Ако е за декар-два, силно ти препоръчвам да намериш някой тракторист с хубава малка сеялка. Башка качеството, ама може да ти излезе и по-евтино. При ръчна сеитба удвояваш сеитбената норма. Дребното семе, знаеш, задължително се смесва с 2-3 части пясък и разделяш целия терен на малки участъци. Това дето го казва Мастера отгоре, едно време на село е било едва ли не задължително - сеитба под покров се казва. Есенна сеитба с покров от пшеница, пролетна сеитба - покров от смеска фий/овес или грах/овес. На основната култура посевната норма се завишава, на покровната се намалява. Освен че покровът защитава младите растения, ако е овес има и още един голям плюс - подтиска пролетните бурени. Затова и сега овесът го включват по разни агроекологични мерки. Значи, ако намериш такова семе /фият беше скъп навремето, сега не знам как е, овес има/ - смело насей мястото на ръка и после минаваш със сеялка с люцерната. Първата култура я косиш във млечно-восъчна зрялост и е екстра храна за зайците, но до зимата трябва да я изхраниш, че събира много мишоци. Иначе се надявам че есента е обработено мястото, сега веднага хвърляй малко изкуствен тор, валираш и брануваш. След сеитбата, ако е ръчна, пак брануваш на кръст и валираш. Да е равно! Ако намериш подходящ инвентар, тез операции може и с Жипката да ги свършите:) По-нататък пак едно леко подхранване и контрол на плевелите. Косиш и прибираш насипно, някъде на сушина до зайците или на скара от колове и отгоре някво покривало против водата. Един декар хубава люцерна, двегодишен посев, вероятно няма да стига за пет зайки с приплода при уплътнени зимни раждания, обаче.
Гледам, наближава ти и денят на истината;) Вода да имат задължително, желателно е и бучка сол да имат за близане. Първескините наблюдавай - при хубаво време със сигурност ще се разгонят, особено ако и мъжа е наблизо. Може да разхвърлят зайчетата, ако ги намериш жизнени, събираш в гнездото, оскубваш й пуха и ги покриваш. Ако беснее много, пускай я на мъжкия да й дойде акъла, пък може и да си отгледа малките. Може и бройката на другите да попълниш, преценяш на място, това ти е работата.
Ее семе каквото ти падне:laughing:

koragroup
16.03.2015, 19:03
...1. задължително се смесва с 2-3 части пясък и разделяш целия терен на малки участъци. .........
2. смеска фий/овес или грах/овес. На основната култура посевната норма се завишава, на покровната се намалява.
3. Значи, ако намериш такова семе /фият беше скъп навремето, сега не знам как е, овес има/ - смело насей мястото на ръка и после минаваш със сеялка с люцерната. ....
4. Първата култура я косиш във млечно-восъчна зрялост и е екстра храна за зайците, но до зимата трябва да я изхраниш, че събира много мишоци.
5. Иначе се надявам че есента е обработено мястото, сега веднага хвърляй малко изкуствен тор, валираш и брануваш. След сеитбата, ако е ръчна, пак брануваш на кръст и валираш. Да е равно!
6. Ако намериш подходящ инвентар, тез операции може и с Жипката да ги свършите:) По-нататък пак едно леко подхранване и контрол на плевелите. Косиш и прибираш насипно, някъде на сушина до зайците или на скара от колове и отгоре някво покривало против водата.
7. Един декар хубава люцерна, двегодишен посев, вероятно няма да стига за пет зайки с приплода при уплътнени зимни раждания, обаче.
8. Гледам, наближава ти и денят на истината;) Вода да имат задължително, желателно е и бучка сол да имат за близане. Първескините наблюдавай - при хубаво време със сигурност ще се разгонят, особено ако и мъжа е наблизо. Може да разхвърлят зайчетата, ако ги намериш жизнени, събираш в гнездото, оскубваш й пуха и ги покриваш. Ако беснее много, пускай я на мъжкия да й дойде акъла, пък може и да си отгледа малките. Може и бройката на другите да попълниш, преценяш на място, това ти е работата.

Тъй. Са някои работи разбрах, други почти, трети хич.
1. Разбрах една кофа семе 2-3 кофи пясък. Карашик сичкото и "сей земеделецо" - всички операции ще са ръчни, че до мястото няма достъп за тежка механизация, даже и за Жипката.
2. В Русе на пазара продават насипно овес и грах. Отивам и купувам по колко?
3. Не се ли сее всичкото по едно и също време?
4. Ако засея сега люцерната, тя няма ли да изпревари овеса за първо косене?
5. Мястото е оплевено есенес, защото преди пак беше правен опит (не успешен) за люцерна. Утре влизам с фрезата и после сея на ръка. После с греблотоотгоре отгоре и туй то. Няма с какво да го валирам. Че и да го поля едва ли ще мога...
6. Плевелите с мотиката ли ги контролирам или с пръскачката?
7. Складирането мисля да го правя на домашни бали, че по-малко място ще заема. Люцерната ще е предимно за зимата. Само чакам да тръгнат върбите и тревите и почвам изхранването с тях до есента.
8. Даааа, утре отивам да се правя на акушерка. Вода имат, солта си стои постоянно там, ечемика съм го спрял от седмица да намаля разгонването. Мъжкият е в помещението, но мога да го преместя. От утре датите ми са 17ти - 2, 18ти, 22ри и 25ти по една, така че ако се наложи ще "налитам" бебоци между майките - да не се налага де...

радо
16.03.2015, 19:36
1. Разбрах една кофа семе 2-3 кофи пясък. Карашик сичкото и "сей земеделецо" - всички операции ще са ръчни, че до мястото няма достъп за тежка механизация, даже и за Жипката.
2. В Русе на пазара продават насипно овес и грах. Отивам и купувам по колко?
Един съвет посей чиста люцерна единствено може малко овес сее се едновременно, защо да не сееш фий и грах защото после, когато косиш на ръка всичко ще се е оплело и ще ти е трудно - фият и граха се захващат с мустачки и така растат.Сложи повече семе люцерна за да стане посевът по гъст и няма да става много висока и с дебели стъбла ,а зайците харесват дребна и с повече листа люцерна и клечките отиват на боклука .На декар при ръчна сейтба отиват 3-4 кг. завиши според възможностите си и дано няма кукувича прежда ...

Ангел Йосифов
16.03.2015, 19:44
Пясъкът задължително трябва да е сух.

jordanov
16.03.2015, 20:50
Така, всички мерки са за декар, люцерна около 5 кила, овес и грах около 10-15 кг. Търсиш фуражен или високостъблен грах! Едрото семе -грах и овес се сеят на 4-5 см, леките до 2 см дълбочина! Сееш първо едрото, минаваш с грапа, сееш дребното смесено с чист пясък, брануваш и минаваш с тежка дъска. Утре вземаш и една торба NPK за 1 дка (с повече фосфор да е) и 1(2 хвърляш след фрезата, другото после. Плевелите се контролират с химия, питаш у аптеката. Жалко, имахме тука спецове по растениевъдство ама нещо са пас... Абе много зависи почвата каква е и в какво състояние е и от Началството, нал знаеш. Мъжкия задължително го изкарваш оттам, ако щеш го вземи при тебе да си правите компания;), това мъжете не тряа да гледаме ражданията... Айде, от утре форума ще стискаме палци:)

радо
16.03.2015, 21:00
Грахът съхне по бавно и прави проблем при съхранение ако не е изсушен, както трябва ще се забави и люцерната най хубавата от първия откос ще изгори или дъждовете ще я съсипят.

jordanov
16.03.2015, 21:57
Е, първа година, пролетна сеитба, лоша подготовка на почвата, ръчна сеитба от неопитен земеделец, каква люцерна да очакваме? С покровна култура ще си осигури добър фураж, ще забави сериозно плевелите а и насища почвата с азот. Нищо не губи, освен малко повече труд.

koragroup
20.03.2015, 19:13
Тъй. Първо да докладвам. Нивата е фрезована и наторена. Овесът и люцерната са заприходени и другата седмица ще се сеят.

Обаче зайчета до тази сутрин нямаше. Първите две майки са заплодени на 17.02 третата на 18.02. Знам, че има мегдан още ден два да родят ама се изнервям така. Три дена полу болен (вече съвсем) ги чакам да родят... от кога се броят дните в същност?

Росен Младенов
20.03.2015, 19:28
Тъй. Първо да докладвам. Нивата е фрезована и наторена. Овесът и люцерната са заприходени и другата седмица ще се сеят.

Обаче зайчета до тази сутрин нямаше. Първите две майки са заплодени на 17.02 третата на 18.02. Знам, че има мегдан още ден два да родят ама се изнервям така. Три дена полу болен (вече съвсем) ги чакам да родят... от кога се броят дните в същност?
Нали знаеш февруари колко дни е ,не бързай,пии една ракия успокой топката.

Ангел Йосифов
20.03.2015, 19:42
За сянка на люцерната аз бих ползвал нещо цъфтящо.Зайците носят 28-32 дена.

радо
20.03.2015, 19:50
Не казваш дали са направили гнездо ,обикновено на 25-ия ден се слага сандъче с слама или сено и се наблюдава зайката обикновено тя влиза и изхвърля всичко навън и след това започва да подрежда всичко наново като това е признак за сигурно озайчване /носейки сламата с уста все едно има мустаци/,ако обаче лежи и цапа сламата и сеното в сандъчето значи нищо не е станало единствено първескините може да са изключение но не всички.Няколко часа преди раждането се оскубва като пак първескините може да са изключение и обикновено раждат по рано от 30 -ия ден особено ако са с много зайчета рядко прескачат 30 -ия ден.Ако започне да събира рано сено около 20 -ия ден това е признак за фалшива бременност и веднага се пуска наново .

koragroup
20.03.2015, 20:08
Нищо не правят. Нито носят, нито скубят... седят си в сандъчетата и похапват добре.
Всичките зайки обаче доста наедряха и си изглеждат като "бременни булки".

jordanov
20.03.2015, 20:53
Да, най-мъдрото в случая е да си налееш една ракия... И Радо е прав, ама тва спокойно похапване нещо не ми харесва... Както и да е, ще видим тия дни какво ще става:)

Росен Младенов
20.03.2015, 21:09
Нищо не правят. Нито носят, нито скубят... седят си в сандъчетата и похапват добре.
Всичките зайки обаче доста наедряха и си изглеждат като "бременни булки".
Заека се скубе минути преди да се окоти,изчакай ,спокойно ,не знам имаш ли домашна да почерпиш за малките,по мои сметки до понеделник и двете трябва да са готови.

радо
20.03.2015, 21:25
Заека се скубе минути преди да се окоти,изчакай ,спокойно ,не знам имаш ли домашна да почерпиш за малките,по мои сметки до понеделник и двете трябва да са готови.
Най вероятно почерпката ще остане за след един месец особено за тези от 17.02 и много ми е интересно, какво не ти харесва от това което съм написал да може и аз да си сверя часовника макар ,че вече не гледам зайци.

Росен Младенов
20.03.2015, 21:57
Най вероятно почерпката ще остане за след един месец особено за тези от 17.02 и много ми е интересно, какво не ти харесва от това което съм написал да може и аз да си сверя часовника макар ,че вече не гледам зайци.
Няма да е след месец,утре ще черпи,а от това което си написал съм съгласен само със сламата в устата за сигурното озайчване.

радо
20.03.2015, 22:04
Няма да е след месец,утре ще черпи,а от това което си написал съм съгласен само със сламата в устата за сигурното озайчване.
Ясно разбрах какъв зайцевъд си .

Росен Младенов
20.03.2015, 22:10
Ясно разбрах какъв зайцевъд си .
Е не съм като теб специалист ама въдя.

koragroup
21.03.2015, 16:25
Айдеееее почна се!

Едната (старата) зайка роди 11 - 10 в сандъка и едно "в тоалетната".
Другата (първескиня) роди 9 - всичките в сандъка, но като ги проверих, за съжаление всичките бяха мъртви.
Третата (първескиня) от сутринта усилено се скубе и мъкне клечки в сандъка.
Останалите са далече.

На какво може да се дължи издънката на първескинята? Как да избегна подобни фалове за в бъдеще? И кога мога да я пусна на мъжкия - утре?

Още няколко въпроса. Една от зайките разпилява всичката люцерна по пода на кафеза, а другите си похапват както трябва (и те пилеят но не толкова). Кофти характер или нужда от нещо има? Мъжкия пък друго двайсе - не пипва сено, а набляга само на жито, царевица и гранула - микс. Нормално ли е подобно поведение?

jordanov
21.03.2015, 20:20
Абе налей първо по една ракия, па после с въпросите бе! Ади на хаирлия да е! Ех, как мислех снощи да разиграем едно залагане... виртуално де. Според мен пускай издънкаджийката угре, напълно заслужава втори шанс. За ровенето - и аз съм имал такива, слагай по-малко и само клонака ще я оправи. Мъжкия не му трябва гранула. Или ще го водиш на изложба?:)