PDA

Виж пълната версия : Прелка запушена от пчели. Защо?



Ивайло Велинов
30.05.2011, 21:31
Преди малко бях на село и надзърнах пчелина в тъмното. Направи ми впечатление, че една от прелките на най-силното ми ДБ семейство е почерняла. Намерих фенер и светах - видяното ме шокира и озадачи http://www.betscorer.com/forum/Smileys/betscorer/smiley-shocked028.gif

Пчелите бяха изградили стена с телата си и на талази, покриваха процепа на прелката който е около 1-2см. Първоначално реших, че са умрели от глад и са се струпали на дъното. Като любопитно хлапе сръчках с една пръчка и видях че са живи но стоят неподвижно здраво закрепени една за друга. Не е като да се вентилират, понеже входа беше зазидан!

От 3-4 дена забелязах че има винаги 20-30 неподвижни пчели в левия край на прелката, обикновенно като винтелират, пърхат с крилца но в случая стоят и не помръдват. Дядо ми каза, че днес е имало доста пчели, по прелката и предната стена на кошера. Инак преди 2-3 дена ги гледах, нямаха маточници, (само малки калпачета заготовки за маточници). Въпреки, че ливадите са цъфнали е голяма суша и почти нямаха нектар в плодника, затова не спирам да ги подхранвам.

Моля обяснете ми това явление, че ме чака безсънна нощ в четене за да открия отговора.

drinks;

ahilis
30.05.2011, 21:36
Преди малко бях на село и надзърнах пчелина в тъмното. Направи ми впечатление, че една от прелките на най-силното ми ДБ семейство е почерняла. Намерих фенер и светах - видяното ме шокира и озадачи http://www.betscorer.com/forum/Smileys/betscorer/smiley-shocked028.gif

Пчелите бяха изградили стена с телата си и на талази, покриваха процепа на прелката който е около 1-2см. Първоначално реших, че са умрели от глад и са се струпали на дъното. Като любопитно хлапе сръчках с една пръчка и видях че са живи но стоят неподвижно здраво закрепени една за друга. Не е като да се вентилират, понеже входа беше зазидан!

От 3-4 дена забелязах че има винаги 20-30 неподвижни пчели в левия край на прелката, обикновенно като винтелират, пърхат с крилца но в случая стоят и не помръдват. Дядо ми каза, че днес е имало доста пчели, по прелката и предната стена на кошера. Инак преди 2-3 дена ги гледах, нямаха маточници, (само малки калпачета заготовки за маточници). Въпреки, че ливадите са цъфнали е голяма суша и почти нямаха нектар в плодника, затова не спирам да ги подхранвам.

Моля обяснете ми това явление, че ме чака безсънна нощ в четене за да открия отговора.

drinks;Горещо ли е при вас през деня?

Ивайло Велинов
30.05.2011, 21:48
Да, 26-28C инак когато ги гледах беше 16C.
Не ме разбирайте погрешно. Аз се чудя на това, защо пчелите са запушили прелката!

ahilis
30.05.2011, 21:53
Да, 26-28C инак когато ги гледах беше 16C.
Не ме разбирайте погрешно. Аз се чудя на това, защо пчелите са запушили прелката!
Когато е горещо така запушват прелката. Ти си ги гледал при 16*, но вътре е все още топло и не са влезнали още. Разшири малко прелката и ако има и горен отвор го отвори и него.

Ивайло Велинов
30.05.2011, 22:03
Те са отворени от долу, имат отвор с диаметър 10-15 см. Прелката отпред е отворена до долу, процепа е около 2 см висок. Отделно имат друга постоянно отворена прелка над центъра на плодника. Класически Даданблат произведен 90те години наследен от Пра-дядо ми. Повече не може да се отваря, това е максимум-а. Имам друго също силно семейство в абсолютно същия вид кошер, който също е отворен но не съм забелязал това.

Миналата година, нямаха отвори на дъното и ги направих тази пролет. Случвало се е да вентилират в края на Юли и началото на Август но се прибират напълно още привечер.

Позицията им изглеждаше по скоро отбранителна, все едно пазеха нещо да не влезе или излезе..

Инак те са на сянка след 2-3 часа.

Дано причината да е просто висока температура.

христо
30.05.2011, 22:11
Стършели има ли наоколо, видял ли си ?

Ивайло Велинов
30.05.2011, 22:15
Не, не съм забелязал. Безпокоят ги някакви глупави и огромни бръмбари, но биват прогонени мигновено. Има само пчелояди за 1 час прелитат над 20, намират пчели от тревата около кошерите, пренасят до близкото дърво, похапват и изчезват.

ahilis
30.05.2011, 22:16
Стършели има ли наоколо, видял ли си ?
Тази година при мен е пълно със стършели и няма такива отбранителни реакции. Идват вземат си жертвата от прелката и ако имат късмет да не съм наоколо си я отнасят, ако ли не дават и те жертва. :D

Юрий Цветков
31.05.2011, 19:50
За пръв път чувам за подобно нещо. Но щом няма паша и подхранваш, а същевременно всички входове са отворени, може би се опитват да се предпазят от нападение. Опитай да увеличиш обема на кошера, а на входовете сложи мрежа, за да ги улесниш в отбраната.

А всъщност, дали през ноща вентилацията не е прекалена и така се опитват да намалят загубите на топлина?

Ивайло Велинов
31.05.2011, 21:15
Yuri, когато го видях се изцъклих. Немога да си го обясня все още. Приличаха на онези пчели в джунглите, които живеят по високите дървета и се бранят с "мексиканска вълна" от пчелоядите. Бяха направили еластично "шкембе" което стърчеше от прелката.

Утре ще ида отново, ще ги прегледам и ще вдигна прелката с 1 см.

Кошера е максимално разширен. Има магазин, в който само се разхождат.
Сложих го когато цъфна еспарзетата (10дка в непосредствена близост до пчелина). А магазините дори не са изградени, там където е изградено качват меда от плодника, свалят го и така.

Забелязах че, този кошер е по-агресивен. Работя по къс ръкав, и обикновенно се разминавам без ухапвания. От този кошер обаче дежурно имам ухапване и винаги и само от него се подувам за 2-3 дена. Ухапвания от съседните, приключват със сърбеж като от комар.

Не знам дали има връзка между всичко това, но неизвестността в подобни ситуации ме стряска...

Юрий Цветков
31.05.2011, 21:28
Ако не те затрудява, може ли да снимаш.

Да не е някаква друга раса пчели? То вече какво ли не се внесе. sadsmile;

plamen
31.05.2011, 22:21
И при мен го има това поведение и не мога да си отговоря ЗАЩО

kando
31.05.2011, 22:41
А това поведение пред входа денем забелязва ли се пак?

п.п.наистина вземи шракни некоя снимка.

Ивайло Велинов
31.05.2011, 22:41
Не мисля, че са внесени от някъде, дори да е така с годините са станали мелези :)

Този кошер го имам от един рояк, който хванах миналата година. Пчелина от който беше избягал е на 20-25 години. До колкото знам не е придавано в този период нито майки, нито отводки.

През деня има 20 пчели в левия край, това е винаги.
Прелката обаче е отпушена и спокойно излитат и влизат пчели. Дядо ми ми каза, че е имало ден в който са били излезли доста, но аз не съм свидетел за да кажа точно какво са правили. Колкото до снимка, в тъмното с телефон не става, а онзи ден не носех фотоапарат. Ще го занеса на пчелина в случай, че има отново подобно явление.

Владо-Gillan
31.05.2011, 22:54
колега порови се в моята тема. при мен беше същото дори го писах в темата някъде. през деня много пчели които просто си седят на прелетната дъска и предната стена без да летят, да вентилират или квото и да е друго. вечер се събираха масово на входа, все едно са залепени. резултата след няколко дена, седмица някъде беше рояк.

Ивайло Велинов
31.05.2011, 23:00
Да, аз го очаквам това да се случи. Няма паша, кошера ще пръсне по шевовете. Единствено разчитам на това докато са гладни да не мислят глупости, и ако тръгне пашата да е достатъчна че веднага да се захванат за работа. Имаха приготвени калпачета за маточници. Майката е миналогодишна и вървеше с рояк, така че очаквам изненади. За беда почти всички кошери са готови за паша, а такава почти няма, един вече изпадна в роево настроение, друг прави самосмяна, трети им се чудя как не са избягали и в същото време нямам пространство за още сандъци в двора за да ги деля. - абе нормални пчеларски неволи.

kando
31.05.2011, 23:01
хм ...... според мен нещо ги дразни.

Направи сравнение със другите ти семейства - както за агресията,която проявява,как е с пилото,меда,другите ти семейства как отчитат магазините,по ли е слабо/силно?

п.п.юри по това време на годината,пчелите зор се оплакват от прекалена вентилация - хората карат с мрежести дъна и табли по това време,не вярвам да е от това,дори съм по-склонен да повярвам,че се задушава,ма знам ли,наистина странно звучи.

Ивайло Велинов
31.05.2011, 23:07
Ами това семейство е единственото, което е тип-топ. При преглед в началото на май имаше 9 рамки с пило от 10, 2-3% търтиево. Малки медни венчета тук там, прашец. Рамките са идеално изградени, понеже са от миналата година. Когато ги проверявам по обяд, и извадя 1 пита, пчелите тръгват да излизат като вулкан, по стените и после не мога да ги събера обратно. Много често ги оставям отвън понеже просто немога да ги върна и това е. Сега докато обяснявам това, ми минава през главата - дали пчелите нямат място в кошера и за това се наблъскват за да влязат, и тези които немогат се закрепват отвън?

kando
31.05.2011, 23:21
Ооооо жега бе бате,жега - те и за това те жилят,както и подозирах това ти е най-силното семейство и се задушават.

Два съвета - ако имаш сложи още един магазин.И да имаш и да нямаш направи нещо,което със изненада установих тази година - има едни пластмасови мрежи/решетки,които се продават по магазините за добиване на прополис.Понеже тази година взех да се занимавам и със това,си купих няколко да пробвам - изненадата ми дойде от там,че установих още една полезност на тези мрежи,когато не се слага таблата над тях т.е.само мрежата и над нея капак (като дори под капака можеш да сложеш напречно нещо,примерно пръчка,за да не ляга плътно) и сега се каня да си купя за всички кошери.Прополис може и да не добия,ма вентилация става един път - пробвай струват макс. 5 лева,ако се оправи семейството ясна работата,ако не ще мислим па.

п.п.ма вземи мерки по-скоро,защото идва следващия етап :D (ако съм прав де)

Ивайло Велинов
31.05.2011, 23:25
Имам чисто нов ЛР. Утре ги прехвърлям там! ще сложа плодника в ЛР+ 7см и ще им сложа направо корпус отгоре. Дъното е мрежа - така че ще им е весело!

Благодаря на всички за коментарите ви!

Юрий Цветков
01.06.2011, 08:10
kando и за мен е доста чудно. Моите също са на 1/4 мрежести дъна целогодишно. Може би си прав, че изпитват задух, но защо не вентилират усилено на входа, а го затварят плътно? Поне от описанието на колегата, аз си представям нещо като кора на зимно кълбо. Затова ми е толкова странно. Виждал сим "бради" и "гроздове" по прелката и предната стена на кошера, но не и по този начин.

Ивайло Велинов
01.06.2011, 08:24
Предполагам че щом майката разполага с 9 от 10 пити, то семейството е станало по-голямо от колкото може да събере кошера. Предполагам, че пчелите просто не могат да се поберат, когато се прибират вечер. Ще ги преместя след 2-3 часа в ЛР. Жалко е само, че ЛР e жълт, a ДБ син и ще загубя летящите пчели. Пълен ЛР не мога да местя, но ако им сложа ДБ за да налетят в него, може да се получи същия ефект на препълване, като при този.

Юрий Цветков
01.06.2011, 08:35
Сложи новия кошер точно на мястото на стария и няма да загубиш и една пчела, нищо, че е друг цвят.

kando
01.06.2011, 09:53
kando и за мен е доста чудно. Моите също са на 1/4 мрежести дъна целогодишно. Може би си прав, че изпитват задух, но защо не вентилират усилено на входа, а го затварят плътно? Поне от описанието на колегата, аз си представям нещо като кора на зимно кълбо. Затова ми е толкова странно. Виждал сим "бради" и "гроздове" по прелката и предната стена на кошера, но не и по този начин.
Юрка дано да съм прав,че инак не знам speechless;

Имал съм такива проблеми,когато си бях обособил един двор за пчелин - първата година това беше една изцяло гола поляна и жегата ги побъркваше.Тогава и аз съм виждал вечерно време как се сбират пред входа на прелката - защо го правят,мога по-скоро да направя предположения без да съм 100% сигурен.Едното е,че колкото и странно да звучи,е че си почиват на 'ладно :D няма майтап и има нещо друго - най-вероятно майката е някъде около/сред/зад тези пчели.

Това,че новия сандък е жълт,бял,зелен няма никакво значение - не си прави никакви опити за налитане и прочие,както ти каза Юри слагаш сандъка точно на същото място и разкарваш стария,няма да имаш наистина и една загубена пчела.

п.п.сега видях първия му пост,където човека е казал,че това му е най-силното семейство,ама нещо съм го пропуснал на първо четене.
Прехвърли,погледни тази вечер и пиши - но и на ЛР-а сложи и корпуси и магазини,нека им е широко в излишък,да си 100% сигурен,че нема да им е тесно.

Ивайло Велинов
01.06.2011, 15:03
Ами без малко да ги прехвърля днес. Отворих ги, видях, че в плодника има сироп. Всичко изглежда нормално. Нямат роево настроение, събират прашец имат си пило, имат си миналогодишен мед и тазгодишен сироп. Имат пластмасова покривна табла/хранилка, която винтелира и през капака. Имат и магазин, неизграден в който са се качили пчели но нищо не правят. Прелката им е МНОГО отворена, от долу са отворени. Отнех им 1 пита с пило. Абе с 2 думи, не видях никаква причина да ги местя и реших да не ги пипам засега. Лошото е че утре заминавам за десетина дена, но мисля че всичко ще бъде ок - дано!

ahilis
01.06.2011, 15:06
Ами без малко да ги прехвърля днес. Отворих ги, видях, че в плодника има сироп. Всичко изглежда нормално. Нямат роево настроение, събират прашец имат си пило, имат си миналогодишен мед и тазгодишен сироп. Имат пластмасова покривна табла/хранилка, която винтелира и през капака. Имат и магазин, неизграден в който са се качили пчели но нищо не правят. Прелката им е МНОГО отворена, от долу са отворени. Отнех им 1 пита с пило. Абе с 2 думи, не видях никаква причина да ги местя и реших да не ги пипам засега. Лошото е че утре заминавам за десетина дена, но мисля че всичко ще бъде ок - дано!
Върви си върши работата спокойно, то какво е писано да стане ще стане. Че влезат ли ти бръмбари в главата- лошо. :D Затова, че не ги мисли.

N-2
01.06.2011, 15:15
... събират прашец имат си пило, имат си миналогодишен мед и тазгодишен сироп... Имат и магазин, неизграден в който са се качили пчели но нищо не правят...
Този миналогодишен мед гледай да го разпечатваш по-рано. Първо, за да нямаш стар мед в кошера, освен това, за да не е бариера за качването на пчелите в магазина. Разбира се, ако има дебели венци мед особено в средата на гнездото.

kando
01.06.2011, 15:26
А iris не се хаби - ще помислят,ще помислят,па на края па ще решат,че няма смисъл :D и "дано всичко бъде ОК"

Ивайло Велинов
01.06.2011, 15:28
Не, има мед само в една крайна пита и тук там венци. Тази година доста често стигаха до тези запаси така, че меда от миналата година е сравнително малко.

Да от утре сутринта ме подхващат други задачи така че искал не-искал ще спра да мисля за това. Благодаря ви отново!

N-2
01.06.2011, 15:31
Kando, това ми направи впечатлени от поста, това коментирам. Advanced може да вземе предвид коментара ми в работата си, ако иска. A може да го пренебрегне.

Ивайло Велинов
01.06.2011, 15:42
А iris не се хаби - ще помислят,ще помислят,па на края па ще решат,че няма смисъл :D и "дано всичко бъде ОК"

Според мен, обема в ЛР няма да им се увеличи кой-знае колко повече ако отново не се качат в корпуса. Пчелите не ползват магазина в момента. Не са се качили в пълния смисъл на думата. Ако се сетят да се качат ще има място.

Имам и друг проблем да НЕ го направя. Мястото на което се намира ДБ кошера не е удобно да сложа ЛР, понеже е на наклон, и не съм монтирал метални поставки, както съм направил при ЛР кошерите. ДБ то го закрепвам с няколко камъка, но не си правя експерименти с тези чудовища ЛР.

Единственият начин да ги преместя на момента е ако поставя преместените пчели 2м в дясно от сегашното им място. Бях готов да реагирам по този начин, но е безумно да отслабвам семейството по този начин а и ако сложа друг кошер на мястото му, ще имам същия проблем отново само с различно семейство. Дори това да не е проблем, най-после е започнала пашата, има сироп в плодника, очаквам да почнат да градят и качват в магазина. Според мен, само мога да му навредя, от колкото да помогна.

Kando благодаря за мнението ти, въпреки че не реагирах по начина препоръчан от теб, то е ценно за мен. Обаче, решението лошо или добро, трябва да го взема аз. Благодаря ти отново, както и на всички останали.

kando
01.06.2011, 16:02
Не е въпроса дали ще постъпиш по начина препоръчан от мен - всичките ти доводи са ясни и разбираеми,особенно щом ти е тръгнала пашата,наистина се очаква да се качат и във магазина,обаче тука грешиш и то много:


Според мен, обема в ЛР няма да им се увеличи кой-знае колко повече ако отново не се качат в корпуса. Пчелите не ползват магазина в момента. Не са се качили в пълния смисъл на думата. Ако се сетят да се качат ще има място.

пчелите не се качват,не защото не са се сетили,а защото се задушават.Жегата може да бъде много по-голям проблем от колкото очаквате - дано наистина не се стигне до там,но съм виждал как именно заради този род неподходящи условия,най-силните семейства стават най-слаби,а защо и как оставям на вас да си отговорите.

А какво решение ще вземете си е изцяло ваша,не моя отговорност - в крайна сметка,това не са моите пчели и не аз ще печеля/губя от тях,фатката е да се разбира защо се прави дадено нещо,защо се получават дадени проблеми и изобщо,да се отговаря на въпроса ЗАЩО,това е нещото,което трябва да ви ръководи,а не моите и които и да е било съвети.

Ивайло Велинов
01.06.2011, 16:30
Да, така е. Не споря. Ще ги наблюдавам, имам готовност да ги пренеса в ЛР, но искам да видя дали ще почнат да градят магазина. Ако след 10 дена когато се върна не са го почнали, ги местя веднага. Мисля че, не е задушно в магазина, покривната табла има решетка а и капака има процепи също. Може да им е течение, но не и задушно. Инак кошера е на сянка от обяд до вечерта.

Ивайло Велинов
01.06.2011, 17:41
Ето снимка от днес:

http://dezign.us/kosheri-scheme.png

Кошера в ляво е този за който става въпрос, най-силния. Тези ЛР, са ДБ всъщност все още, когато изградят 2-3 корпуса мога да ги нарека ЛР. Преместени са от стари ДБ сандъци.

За съжаление не можах да снимам точно проблема, но ако се появи имам ауторизиран фотограф който дебне денонощно.

N-2
01.06.2011, 18:08
Advanced, може би са в предроево състояние - на 9 пити пило /махнал си една пита с пило, какво си сложил на нейно място, сигурно основа, която трябва да градят и докато изградят майката няма да има къде да снася/; не се качват в магазина, за да работят, защото няма работа и защото са на основи, така плодника се пренаселва, затова са отвън.
Може би е трябвало да пуснеш пита с пресно пило през магазина, така поне двете съседни магазинни пити щяха да ти изградят и майката щеще да се качи горе и да потръгнат нещата.
Само се чудя защо въпреки сиропа не са се качили да работят. Тази хрнилка събира доста сироп, нали?
След десет дена ще трябва да си подготвен за разрояване. Не се шашкай, мисли за текущите си задачи, но имай предвид какво те чака като се върнеш.

Ивайло Велинов
01.06.2011, 18:33
Advanced, може би са в предроево състояние - на 9 пити пило /махнал си една пита с пило, какво си сложил на нейно място, сигурно основа,
Да основа. Имаха 9 пити с пило още преди джанките да цъфнат. Сега е по-малко понеже плодника е пълен с хранителни запаси :)


която трябва да градят и докато изградят майката няма да има къде да снася/; не се качват в магазина, за да работят, защото няма работа и защото са на основи, така плодника се пренаселва, затова са отвън.
Ами да, и аз стигнах до подобно заключение.



Може би е трябвало да пуснеш пита с пресно пило през магазина, така поне двете съседни магазинни пити щяха да ти изградят и майката щеще да се качи горе и да потръгнат нещата.
Така правя с ЛР, и винаги се качват. Ей не съм се сетил да го направя, утре сутринта ще мина и ще го направя!


Само се чудя защо въпреки сиропа не са се качили да работят. Тази хрнилка събира доста сироп, нали?
Хранилката побира 2л. май. Половината е с вода, другата сироп.


След десет дена ще трябва да си подготвен за разрояване. Не се шашкай, мисли за текущите си задачи, но имай предвид какво те чака като се върнеш.
Да, явно ще се занимавам с рояци. ДБ до него беше в роево състояние миналата събота, днес ми се видя, че са се захванали в работа. Средния прави самосмени (или ще се рои) също.
Избягвам да се "хвърлям във филми" и за това изчаквам точния момент. Могат да тръгнат на роене, но може и да не. Ако имах достатъчно място, тези 5 броя щяха да са вече 15, но за сега трябва да държа щастливи, сити и спокойни :)

N-2
01.06.2011, 18:42
Това със сиропа не ми се изясни, отделно ли слагаш водата и отделно сиропа или на едно и също място?

Ивайло Велинов
01.06.2011, 18:43
Това със сиропа не ми се изясни, отделно ли слагаш водата и отделно сиропа или на едно и също място?

Хранилката е разделена на 2, целия капак е хранилка която е обиколена от мрежеста пластмаса. Ето тук пример: http://vimeks-bg.com/pic/tablaplast4l3.jpg

N-2
01.06.2011, 18:59
Да, разбрах.
Само че също прочетох, че плодникът е задръстен с храна, което е допринесло за блокиране на майката, както и за образуване на тази бариера към магазина. Ако имаш време утре разпечатай тези хранителни запаси, ако са запечатани, поне тези дето са в средата на гнездото. Не знам къде ще ги сложат обаче, за да освободят място за майката.
Разбутай гнездото, сложи поне още една основа, а тази пита дето е пълна само с мед я извади.

Владо-Gillan
09.06.2011, 22:21
колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.

Юрий Цветков
09.06.2011, 22:26
колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.Грешиш. Твоето наблюдение е показателно, че kando е бил прав. В момента в кошера ти, няма питите от магазина и следователно, няма къде да се настанят за почивла летящите пчели. Те сега нямат работа върху пилото. Времето е топло и за това са овиснали от вън.

Владо-Gillan
09.06.2011, 22:42
колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.Грешиш. Твоето наблюдение е показателно, че kando е бил прав. В момента в кошера ти, няма питите от магазина и следователно, няма къде да се настанят за почивла летящите пчели. Те сега нямат работа върху пилото. Времето е топло и за това са овиснали от вън.

има място, аз съм извадил половин магазин от него. не мисля че 6-7 рамки са кои знае какво. но пък знае ли се като се замисля колко пчели има горе доло на 1 рамка, оттам проста аритметика колко има на 6 и се получават бая.така че има логика и в твърдението на кандо.

kando
10.06.2011, 02:06
Ммммм не kando не е прав.

kando е разбрал,че греши някъде и ще се отегли да се отдаде на малко размисъл и съзерцание,да потърси къде и какво точно,защото определено прави някаква основна и елементарна грешка,която обаче нещо му бяга от поглед.А карайки със тази грешка,няма да се стигне до нищо добро,дори се притеснява и вижда,че става все по-лошо.


п.п.дано и консултацията със колеги да помогне.

Angel_A
10.06.2011, 07:26
колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.Грешиш. Твоето наблюдение е показателно, че kando е бил прав. В момента в кошера ти, няма питите от магазина и следователно, няма къде да се настанят за почивла летящите пчели. Те сега нямат работа върху пилото. Времето е топло и за това са овиснали от вън.

има място, аз съм извадил половин магазин от него. не мисля че 6-7 рамки са кои знае какво. но пък знае ли се като се замисля колко пчели има горе доло на 1 рамка, оттам проста аритметика колко има на 6 и се получават бая.така че има логика и в твърдението на кандо.

Колега,
6-7 рамки са доста още повече, че сега времето е топло. Имай предвид, че пилото не само може да се простуди, а може и да се прегрее като резултата е един същ (то умира). Успех.

Владо-Gillan
10.06.2011, 11:16
колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.Грешиш. Твоето наблюдение е показателно, че kando е бил прав. В момента в кошера ти, няма питите от магазина и следователно, няма къде да се настанят за почивла летящите пчели. Те сега нямат работа върху пилото. Времето е топло и за това са овиснали от вън.

има място, аз съм извадил половин магазин от него. не мисля че 6-7 рамки са кои знае какво. но пък знае ли се като се замисля колко пчели има горе доло на 1 рамка, оттам проста аритметика колко има на 6 и се получават бая.така че има логика и в твърдението на кандо.

Колега,
6-7 рамки са доста още повече, че сега времето е топло. Имай предвид, че пилото не само може да се простуди, а може и да се прегрее като резултата е един същ (то умира). Успех.

точно това имах предвид като казах вчера че се замислих.средно на пита да има наи малко 300 пчели по 6 са 1800 така че ми се изяснява картинката с запушената прелка. поне на мен де.

Юрий Цветков
10.06.2011, 12:02
:D Гилъне, в момента в кошера (както го описваш) има към 60 000 пчели. Сам прецени по колко са на рамка. wink;

Владо-Gillan
10.06.2011, 14:22
:D Гилъне, в момента в кошера (както го описваш) има към 60 000 пчели. Сам прецени по колко са на рамка. wink;

така е съгласен съм. но просто говорех хипотетично. не съм казал йок толкоз са. написах го за мое сравнение и за колегите с по малък опит като мен. дали са 300 или 3000 на рамка няма значение.просто исках да го опиша така че да е разбираемо за хората като мен с по малко опит - един вид сравнение.

Ивайло Велинов
12.06.2011, 16:41
Днес ги проверих. От никаква паша, сега след 8 дена ЛР имат по 3-4 рамки запечатан мед. ДБ обаче отказват да се качат в магазина. Нямат маточници, задръстили са плодника. Кошера буквално ще гръмне от пчели.
Утре ще поръчам майка и ще направя отводка от най-силния чрез налитане веднага щом дойде. ДБ то ще го преместя в ЛР и ще разпечатам венците.
Надявах се да намеря някой друг маточник, но явно ще се купува. Вие от къде и какви майки купувате?

Angel_A
12.06.2011, 17:17
Днес ги проверих. От никаква паша, сега след 8 дена ЛР имат по 3-4 рамки запечатан мед. ДБ обаче отказват да се качат в магазина. Нямат маточници, задръстили са плодника. Кошера буквално ще гръмне от пчели.
Утре ще поръчам майка и ще направя отводка от най-силния чрез налитане веднага щом дойде. ДБ то ще го преместя в ЛР и ще разпечатам венците.
Надявах се да намеря някой друг маточник, но явно ще се купува. Вие от къде и какви майки купувате?

Колега,
В една друга тема бях писал за разпечатването на венците на ДБ плодниковите пити, пробва ли този вариант и още другият вариант с качване на плодникова пита в магазина? А иначе майка винаги можеш да си купиш и да направиш отводка ако искаш да си увеличаваш семействата. Успех.

Ивайло Велинов
12.06.2011, 18:03
Да качването на плодникова пита с пило винаги ми е давало добър резултат. Направих го на другия ДБ, както и на ЛР и работи безотказно.

Днес, след 9 дена активна почивка от работа, пчели проблеми гледам на нещата друго-яче. Дойдох на пчелина и прегледах кошерите набързо един по един. Чак сега усетих лекотата на работа с ЛР.
Та.. Мисля да реализирам метода споменат от Юри, който споменава в друга тема, но с лека намеса на друга идея за да имам точно сценарио за обстоятелствата и възможностите ми.

1. Рано около 9 часа, местя ДБ рамките в ЛР+7см. Като ДБ си остава на място и празен, след преместването на рамките. (ДБ е син, ЛР е жълт и се намира на 2 м.)
2. Добавям на ДБ сандъка 3 основи и може би 1-2 пити с пило и меден венец, преградна дъска + новозакупена майка
3. Пожелавам добре дошли на летящите пчели в стария им дом но ново-обзаведен wink;
4. И семейството и отводката, подхранвам със сироп и поддържам чиста вода в поилките.
---------------------
Очакванията ми:
- Силния ДБ вече преместен в ЛР, за догодина да се засели на ЛР рамки/ корпуси.

- Да развия отводката на ЛР рамки в ДБ съндък, и по-късно когато купя дъна и корпуси просто да го преместя.

Юрий Цветков
12.06.2011, 18:15
advanced сложиш ли пило в кошера с новата майка, може и да не я приемат. Съветвам те да сложиш само празни пити и основи. Може и някоя с мед или прашец, но без каквото и да е пило. След седмица новата майка, вече ще работи и тогава може и 10 пити с пило да му сложиш, ако искаш.

Ивайло Велинов
12.06.2011, 18:26
Благодаря Yuri,
Точно този момент с пилото и купешката майка ми се губеше. Видя ли пило в отводката, ще и помогна с 1-2 рамки с пило от съседни кошери.

Колкото до празните пити, ще опитам да открадна изградени рамки от някой съседен кошер понеже нямам никакви изградени на склад. В краен случай ще ги настаня само на основи.

Ивайло Велинов
14.06.2011, 11:57
Готово!

Без малко да го изпусна. Жалко че купих майка, имаше готови маточници бол. Толкова пчели в един кошер не бях виждал. Странно но нямаха много мед, нито прашец за сметка на това имаше пило на 7-8 пити. Бяха си направили и далаци и далаците запечатани с работническо пило. Майката се е разцепила от снасяне. Айде дано сега тръгнат на някъде..

Ивайло Велинов
14.06.2011, 14:49
Преди малко отворих отводката защото забравих преградната дъска. Има 4 основи вече пълни с пчели, както и стените на кошера облицовани в пчели. Дали не е по-добре да сложа още 2-3 основи?

Друго, което ми направи впечатление е че пчелите носят прашец, който няма къде да складират. Какво се случва в този случай?

Angel_A
14.06.2011, 16:35
Колега,
Никакви празни пити ли нямаш? Ако е така вземи от някой друг кошер поне една, но гледай да е без пило. Успех.

Ивайло Велинов
14.06.2011, 18:07
Angel_A - За съжаление нямам нито една. Погледнах в другите кошери но всичко е пълно или с мед или с пило. Мога да пренеса пило с мед но чак в събота. Дано до тогава са се устроили.

ANIBAL
14.06.2011, 18:12
advanced


КАЖИ КОЛЕГА ОТ КАКВО СЕ ПРИТЕСНЯВАШ.

Ивайло Велинов
14.06.2011, 18:15
Има и друго което не ми е ясно. Ако при отводка с налитане, майката се върне обратно в кошера си (където е новата майка с налетелите пчели ?

Ивайло Велинов
14.06.2011, 18:17
Коста, от нищо не се притеснявам, да става каквото ще :)

ANIBAL
14.06.2011, 18:18
Това връщане, как мислиш,че може да стане??

Ивайло Велинов
14.06.2011, 18:39
След брачен полет или ако е хвръкнала по време на преместването. Съвсем естествено, въпроса ми е породен от незнание :)

Но както и да е, каквото станало станало в събота ще видя резултатите! drinks;

Angel_A
14.06.2011, 22:02
Колега,
След брачен полет тя ще се върне в кошера от който е излетяла. Много трудно ще се обърка да влезе някъде другаде, единствено възмоно е ако кошерите са на по-малко разстояние от 50 см. един от друг и са еднакви по форма и цвят, но дори тогава рядко се объркват да влязат другаде. Успех.

Юрий Цветков
14.06.2011, 22:14
Има и друго което не ми е ясно. Ако при отводка с налитане, майката се върне обратно в кошера си (където е новата майка с налетелите пчели ?Не знам дали правилно съм ти разбрал въпроса. Но след като веднъж се оплоди и започне да снася, майката никога повече не излиза от кошера, освен при роене, с първия рояк.

Юрий Цветков
14.06.2011, 22:18
advanced сложиш ли пило в кошера с новата майка, може и да не я приемат. Съветвам те да сложиш само празни пити и основи. Може и някоя с мед или прашец, но без каквото и да е пило. След седмица новата майка, вече ще работи и тогава може и 10 пити с пило да му сложиш, ако искаш.

Абе тук не знам.. Отводките нали се правят с пити с пило и им се придава майка. ПО-голяма е вероятността да не я приемата ако има открито пило, но ако всичкото е закрито и пред излюпване мисля няма да има проблем. Майки се придават и в кошери, където по принцип има всякакво пило и пак се приемат . Верно с повече предпазни мерки .
Аз не бих се притеснявал толкова ако има само закрито пило.Не е задължително да не я приемат, но има ли пило, има и риск. Освен това, колегата е нов в занаята и може да пропусне нещо. Освен това е платил кеш, за тази майка. След като има начин, който му гарантира 100% успех, защо да рискува?

Ивайло Велинов
15.06.2011, 12:52
Събудих се с натрапчива мисъл че трябва да отида и да погледна какво се случва.

Е от там се връщам. Коригирах си груба грешка от вчера. В бързината не съм махнал пластмасовите предпазители на клетката.

Пчелите в отводката бяха направили брада на прелката, и се люлееха. Речих че нямат достатъчно основи и им сложих още 4. На око изглежда че, пчелите могат да покрият 7-8 основи. Изненадващо много пчели са се върнали обратно.

Друго, което ми направи впечатление е че бяха зазидали клетката на майката с ярко жълта субстанция. Повече приличаше на прашец като цвят но имаше качествата на восък. Извадих клетката и почнах да я почиствам. В момента в който отворих няколко дупчици от кошера долетяха 10-тина пчели върху клетката и почнаха агресивно да жужат и да се мушат в дупчиците.
Аз ги отърсвам, а те нахално се връщат, пърхат с криле и трептят. Явно не се разбират все още с доведената им майка :)

evgeni.filimonov
15.06.2011, 22:01
Може и да не я искат...

Юрий Цветков
15.06.2011, 22:11
Щом няма пило в кошера. ще я приемат. Не я мисли и през следващите 5-6 дни не го отваряй.

Ивайло Велинов
15.06.2011, 22:52
Дано не се задуши майката в клетката след като и запечатват източниците на кислород.

evgeni.filimonov
16.06.2011, 07:53
Според мен си имат маточник, не е нормално да запушват или заклейват клетката. Дано да не съм прав. Прегледай добре питите и ако няма маточник, пусни майката в мед да се омаже и я пускай директно.

Ивайло Велинов
16.06.2011, 10:03
Не, нямат маточник. Имат абсолютно празни 8 основи които се покриват от пчели, както и майка в клетка.

jordanov
16.06.2011, 11:39
Добре де за толкоз дни не бутнаха ли нещо по основите ? Аз в такива екстремни случаи съм слагал поне по една пита изградена , че без нея - зор , може и магазинна да е ама надолу си я правят работническа. И друго - преди като съм опирал до купешки майки винаги омазвам клетката с мед от кошера, може и един два търтея да прежаля и да ги смачкам върху клетката и не е имало проблем . Те проблемите после почват thumbdown; Живот и здраве като излезе майката трябва да има поле за изява , иначе - лошо

Ивайло Велинов
18.06.2011, 15:21
Днес нагледах пчелина. Пчелите от отводката са активни като нормално семейство. Когато им сипвах сироп, внимателно, без дори да ги опушвам извадих клетката. Видях, че майката е излязла от нея, но въпреки това ми се струва, че част от пчелите са неспокойни и неориентирани. Има плътно пчели на 6 основи и са започнали да градят. Няма да ги закачам поне 1 седмица, освен с наливане на сироп.

Другото семейство от което взех летящите пчели вече има такива макар и доста малко.

Извода е, че всичко се случи по най-добрия начин. Благодаря на всички, които помогнахте с акъл!

Ceko
11.07.2011, 22:38
Здравейте колеги. Изчетох цялата тема и до колкото можах да разбера, проблема на advanced е в следствие на липсата на паша, при много добре развито семейство /една от най-честите причини за роенето/.
При мен в момента се случва нещо подобно. Аз имам два развити кошера /все пак съм начинаещ/ и от 3-4 дена наблюдавам нещо, което е доста странно за мен. На 1.5км от кошерите има няколко декара слънчоглед, които доста добре е разцъфтял. Има страшна паша. До тук ОК .
Странното за мен е това, че при всичките тези условия, и на двата кошера наблюдавам една част от пчелите, които не летят, а обикалят доста жизнено по дъската пред прелката и по стената над нея. На по-силният от двата кошера, друга част пчели /около една шепа/ висят от дъската. В събота отворих кошера и имаще 11 напълно запечатани пити. Извъртях ги и ги върнах обратно с мисълта, че ще им създам повече работа, но уви - все същото е. Днес като се прибрах от работа наминах да ги видя забелязах нещо, което не ми беше направило впечатление по-рано. Пчелите, които стоят пред прелката, усилено пърхат с криле. Сега отидох отново да ги видя. Шепата висящи пчели ги нямаше, но другите продължаваха да пърхат с криле и то доста шумно. От видяното до тук , а и от прочетеното в тази тема започвам да си мисля, че това е от много високите температури тези дни и че по този начин охлаждат кошера.
Моля за съвет, какви спешни мерки да предприема, тъй като в момента кошерите нямат друг отвор освен прелката и хранилката, но хранилката е затворена. Благодаря предварително.

ahilis
11.07.2011, 23:02
Здравейте колеги. Изчетох цялата тема и до колкото можах да разбера, проблема на advanced е в следствие на липсата на паша, при много добре развито семейство /една от най-честите причини за роенето/.
При мен в момента се случва нещо подобно. Аз имам два развити кошера /все пак съм начинаещ/ и от 3-4 дена наблюдавам нещо, което е доста странно за мен. На 1.5км от кошерите има няколко декара слънчоглед, които доста добре е разцъфтял. Има страшна паша. До тук ОК .
Странното за мен е това, че при всичките тези условия, и на двата кошера наблюдавам една част от пчелите, които не летят, а обикалят доста жизнено по дъската пред прелката и по стената над нея. На по-силният от двата кошера, друга част пчели /около една шепа/ висят от дъската. В събота отворих кошера и имаще 11 напълно запечатани пити. Извъртях ги и ги върнах обратно с мисълта, че ще им създам повече работа, но уви - все същото е. Днес като се прибрах от работа наминах да ги видя забелязах нещо, което не ми беше направило впечатление по-рано. Пчелите, които стоят пред прелката, усилено пърхат с криле. Сега отидох отново да ги видя. Шепата висящи пчели ги нямаше, но другите продължаваха да пърхат с криле и то доста шумно. От видяното до тук , а и от прочетеното в тази тема започвам да си мисля, че това е от много високите температури тези дни и че по този начин охлаждат кошера.
Моля за съвет, какви спешни мерки да предприема, тъй като в момента кошерите нямат друг отвор освен прелката и хранилката, но хранилката е затворена. Благодаря предварително.
Ти си достигнал до отговора, но просто не си категоричен. Точно затова е: висока температура и много нектар който трябва да изветрят. Идеално си работят. drinks;

Ивайло Велинов
11.07.2011, 23:25
При мен ЛР кошерите работят усилено, а пчелите в ДБ вентилират. ЛР имат мрежесто дъно, широка прелка, вентилация на капака и такава през хранилките, както и отворена прелка на горен корпус. ДБ, имат мрежесто кръгче на дъното, прелка отворена до край (до колкото позволява) и втора малка прелка. Намерих сено и потрупах ДБ кошерите, явно сработи и последните 2 дена си работят нормално а на сянка беше 35ц.

kando
12.07.2011, 10:09
Мрежа за мухи баце - махаш таблата, мрежата и една хоризонтална клечка под капака, за да не затваря плътно.

Сеното също върши работа, но да знаеш със един магазин (поне така разбирам, че си) не е работа.

Ceko
14.07.2011, 17:55
Ами не, с три магазина съм, но нямам никакви отвори освен прелката. Споделих проблема си с един колега в работата, който съшо гледа пчели и той ми каза, да отхлупя дъната колкото ми позволява. Направих го, но ефекта беше минимален. На по-слабия кошер лутащите се пчели изчезнаха и сега си работят нормално, но на по-силния изчезна единствено "брадата" , която правеха на дъската под прелката. Смятам да им отворя и капака, както казваш - с мрежа. А как се вентилира през хранилката ??? Пак ли мрежа се слага?

Kiril8305
14.07.2011, 18:20
Колега не зная за вас , но аз също имам един стар кошер ДБ 10 рамки със много малък отвор , като стане топло пчелите излизат и се събират на две от двете страни на входа , даже синмка съм му пуснал в да си покажем кошерите, та когато дойде пашата, магазина го размествам спрямо плодника малко на страни така , че четирите края на плодника остават леко отворени, и така пчелите спират да висят по кошера спират да вентилират и си вършат работата.Може да е неумесно , но със сигурност е ефикасно , изпитал съм го и работи.
Поздрави!

Ceko
14.07.2011, 19:03
Готово! Намерих една рамка с мрежа за прозорци, която бях правил преди време за "комин" за съхранение на изградени магазинни пити. Оказа се малко къса, но сложих допълително една летвичка, която да затвори пролуката. Махнах капака и сложих рамката с мрежата и летвичката. Отгоре сложих покрива. В задната част покрива е захлупен, а в предната = надигнат заради по-голямата дължина на летвичката, която допълнително сложих. Тъй като покрива е с по-голяма дължина заради капака, сега има отвор с широчина около 8-10см. през който влиза въздух.
За сега не виждам някакво раздвижване на прелката. Ще почакам и ще видим. Благодаря Ви за съветите drinks;

Ceko
16.07.2011, 21:46
Здравейте. Определено имаше резултат от мрежата. Отново едно голямо благодаря на kando за съвета drinks;.
Сега остава да дебна като намалее пашата, за да затворя дъната.

павликянин
08.06.2012, 21:27
Здравейте, колеги!
За да не отварям нова тема, задавам въпроса си тук - какво трябва да е нормалното количество пчели около входа и по прелетната дъска при ДБ, пълен на около 8-9 междурамия?

Ангел Йосифов
09.06.2012, 08:07
Ако се трупат се канят да роят иначе само охраната10-15пели може да се въртят около входа и прелката.

павликянин
09.06.2012, 08:21
Не се трупат, но отвреме-навреме се събират към 20-30 пчели по дъската + десетина, застанали плътно на входа. Някои се мотат насам-натам, други правят кръгчета. Нямам достатъчно опит и не мога да определя дали е само облитане. Останалите носят и прашец, и нектар, младите вътре имат основи за градене. Тук липата цъфти и не исках да им се бъркам вътре, за да размествам рамки и да им отварям допълнителна работа. Миналата седмица го отварях, беше им малко тясно, имаше заложени запечатани маточници, махнах ги и им сложих допълнително основи. Да взимам ли още противороеви мерки?

Ангел Йосифов
09.06.2012, 08:43
Явно са в роево настроение.Само премахването на маточниците не спира роевото настроение,а само го удължава във времето.Виж дали градят ако не градят трябва да действаш.

Гинчев
09.06.2012, 11:08
Вчера и аз забелязах висящи пчели на грозд от прелката. Активно събират и летят ... само тези на грозда си висят thumbdown;

Ангел Йосифов
09.06.2012, 11:26
Ами ако не действаш;гроздето; ще узрее.Явно и при теб става въпрос за предстоящо роене.

Гинчев
09.06.2012, 11:52
Ами ако не действаш;гроздето; ще узрее.Явно и при теб става въпрос за предстоящо роене.

Утре ще направя подробна проверка и ще пиша. drinks;

Ангел Йосифов
09.06.2012, 12:09
Утре може и да е късно.Преди да се отвори кошер трябва да знаеш какво ще правиш и да се подготви необходимия инвентар.

dunsho78
09.06.2012, 17:03
32 градуса как няма да висят по прелките паша почти няма дано дъната да ви са спуснати аз даже и сено съм нахвърлял върху кошерите drinks;

Димитър Бонев
09.06.2012, 23:07
Ако дъната са с цяла мрежа, то този проблем няма да го има. Нищо че е жега влагата е достатъчно голяма, така че пчелите си летят и си носят нектар и прашец.

purkinie
10.06.2012, 08:09
Вярно ли е , че тези пчели които са на грозд пред прелката в горещите летни дни и без паша период , изобщо през целия си живот не влизат в работа в кошера ( един вид стават мързеливи и когато излезе пашата не се включват в нея)?

jonny
10.06.2012, 08:25
При мен вчера към 16 часа до към17.30 часа се получи също, много пчела пред входовете насъбрана. Ето и снимка.
http://s15.postimage.org/gcphev5o7/0090.jpg (http://postimage.org/image/gcphev5o7/)

Димитър Бонев
10.06.2012, 18:54
Колега, къде ти е третия корпус или искаш рояци да гониш. Рутовата система е с три корпуса. Имаш много пчела в кошера и това струпване отпред може да е и признак за скорошно роене. Разширявай и ако имаш мрежа отдолу ще е най-добре. Създавай им работа - да градят да гледат пило, да събират нектар, но за целта реябва да има къде да го слагат.

Гинчев
10.06.2012, 19:47
Ами ако не действаш;гроздето; ще узрее.Явно и при теб става въпрос за предстоящо роене.

При мен колегата се оказа прав. Имаше заложени маточници. Взехме необходимите мерки и ... да видим.

jonny
11.06.2012, 09:46
Колега, къде ти е третия корпус или искаш рояци да гониш. Рутовата система е с три корпуса. Имаш много пчела в кошера и това струпване отпред може да е и признак за скорошно роене. Разширявай и ако имаш мрежа отдолу ще е най-добре. Създавай им работа - да градят да гледат пило, да събират нектар, но за целта реябва да има къде да го слагат.
В момента този кошер е с новоизлюпена от роеви маточници майка, чаках я да се оплоди. Отгоре над тези два корпуса има поставен ДБ магазин с основи.

Гинчев
12.06.2012, 15:20
Жегата днес е невероятна. Всички плъзнаха на вън.

Ангел Йосифов
12.06.2012, 17:13
Жегата днес е невероятна. Всички плъзнаха на вън.


Можеби съм пропуснал,но я разкажи какви са ти кошерите и в момента с колко магазина-корпуса си на къде са ориентирани каква паша имаш в момента....?

HDH
17.06.2016, 17:54
Здравейте на всички, темата е стара, но да не отварям друга.
Та на кратко, началото на май си взех 2 отводки ЛР 2 пило и 2 с прашец и нектар и оплодена майка, през целия май им давах захарен сироп 3:1 и вече са на 10 рамки. Но забелязах от няколко дена на прелката има пчели обърнати към кошера с вирнати на жила, стоят си така без да мърдат може би половината ден , та искам да Ви попитам като хора с повече опит това на какво се дължи?

[http://www.img-share.eu/main/image_view/dsc_0003_27696197336_oK45PwRO.jpg.htm

http://www.img-share.eu/main/image_view/dsc_0001_27119570233_oBeUs7yE.jpg.htmhttp://www.img-share.eu/main/image_view/dsc_0001_27119570233_oBeUs7yE.jpg.htmhttp://www.img-share.eu/main/image_view/dsc_0001_27119570233_oBeUs7yE.jpg.htm

solaris60
17.06.2016, 18:21
Здравейте на всички, темата е стара, но да не отварям друга.
Та на кратко, началото на май си взех 2 отводки ЛР 2 пило и 2 с прашец и нектар и оплодена майка, през целия май им давах захарен сироп 3:1 и вече са на 10 рамки. Но забелязах от няколко дена на прелката има пчели обърнати към кошера с вирнати на жила, стоят си така без да мърдат може би половината ден , та искам да Ви попитам като хора с повече опит това на какво се дължи?

http://www.img-share.eu/main/image_view/dsc_0003_27696197336_oK45PwRO.jpg.htm


Така като ги гледам си мисля, че само вентилират.

П.П. Позволих си да ти поправя линка, тъй като твоя не се отваря.

npachovski
17.06.2016, 18:23
Вентилират много е топло такива горещени не помня от 4-5 години. Направи каквото можеш смисъл, ако си със старите кошери отваряш им дъната махаш клиновете и даното пада надоло. Или слагаш подходящото дъно за тези горещени, ако модела на кошера ти го позволява.

HDH
17.06.2016, 18:39
Отворено е от всякъде където позволява (дъното и отпред на снимката), а и нямам сянка за жалост. Мислих си да ги разширявам с още 1 корпус и от там да отворя да има по добра циркулация на въздуха. Колко рамки да кача горе и ВО ще сложа тъй като нямам изградени?
Благодаря за бързите отвори, че се бях притеснил да не вземат да ходят на някъде :)

npachovski
17.06.2016, 20:35
С каква система пчеларстваш, ако е ДБ магазин няма ли отгоре, ако е МК кажи наколко корпуса е колко е усвоил и т.н. ако си с ДБ и имаш вече магазин отгоре, а трябва да има вече може да му сложиш още един, но това само ако района ти го позволява както и силата на кошера най-добре с подръчни средства им направи сянка аз в тези големи жеги съм им сложил стиропор който е дебел 20см. взех ги от работата ми когато ни докараха новото оборудване с който бяха опаковани палетите. Но не е казано, че трябва да бъде толкова дебел. Виж от коя страна ти напича стените на кошерите и там може да сложиш листовете стиропор. Аз така съм ги сложил, че да се показват и да хвърлят сянка и на прелките отпред. Както и тук във форума някой беше написъл поговорка за руснаците, че винаги си пазат главата и краката. Просто се опитай да им направиш сянка от нещо, но без да им пречи на полета.

HDH
17.06.2016, 20:48
Системата е лангстрот рут (многокорпусен), на 1 корпус вече на 10 рамки, но ще слагам и др корпус да не им е тясно. Благодаря за съвета ще им измисля нещо за сянка, че с тези температури не им е лесно.

А да попитам и др, като сложа и 2 корпус колко пило (поне така ми казаха) да кача във втория корпус? Някой казват 2 др 3 и ВО за градеж (нямам изградени), малко и аз се обърках. Иначе си взех една книга "календарен справочник по пчеларство" и там преглеждам какво се казва.

vasilevsa
17.06.2016, 20:52
Системата е лангстрот рут (многокорпусен), на 1 корпус вече на 10 рамки, но ще слагам и др корпус да не им е тясно. Благодаря за съвета ще им измисля нещо за сянка, че с тези температури не им е лесно.

А да попитам и др, като сложа и 2 корпус колко пило (поне така ми казаха) да кача във втория корпус? Някой казват 2 др 3 и ВО за градеж (нямам изградени), малко и аз се обърках. Иначе си взех една книга "календарен справочник по пчеларство" и там преглеждам какво се казва.
Колега, гледах снимката ти. Прелката не е ли малка за това време на годината ?

HDH
17.06.2016, 20:57
Ами не знам около 10 см е, ако мислите че е малко ще я разширя, не бях се замислил за това. Все още се уча, така че всякаква критика се приема :)

vasilevsa
17.06.2016, 21:07
Ами не знам около 10 см е, ако мислите че е малко ще я разширя, не бях се замислил за това. Все още се уча, така че всякаква критика се приема :)
Разшири я и то спешно тази прелка не е за това време на годината.

HDH
17.06.2016, 21:19
Добре, благодаря за съвета.

Атанатос
27.07.2018, 17:51
Въпреки че темата е стара ме заинтригува. Имам същият проблем с два от кошерите, а тази година лятото е хладно при нас в пернишко.
Мился си, че може да е от пчелите.
В двата проблемни кошера майките са чисто нови, от май месец. Място много. На два корпуса са. Има недоизградени пити а те висят отвън
и пчелите ми в тези кошери са като твоите, доколкото мога да преценя. С два широки оранжеви пръстена в началото.
Имам още една отводка. Там майката не я приеха и ги оставих да си изкарат сами, нямам такъв проблем.
А и са доста агресивни тия оранжевите. Мисля да ги сменя двете майки след слънчогледа, но съм притеснен, дали не е рисковано да го правя в края на август?

agro
20.06.2020, 22:31
Пчели отвън, място вътре има, проверено. Кошера е един от най-слабите, миналата седмица го видях с няколко маточника и реших, че ще сменят калпавата си майка. Вчера го гледам - пчелите отвън. Сложих му един магазин с пити след центрофугиране - хем да обират, хем за място. Тази вечер пак са навън:
10522

На съседния кошер частично се вижда колко пчели са по прелките на останалите кошери. И те ми се виждат много - не е чак толкова горещо /27 градуса/, липата сега отваря. Прегледани са - миналата седмица нямаха маточници, този уикенд още не съм ги отварял, че много работа.

Трендафил Дончев
20.06.2020, 22:44
Пчели отвън, място вътре има, проверено. Кошера е един от най-слабите, миналата седмица го видях с няколко маточника и реших, че ще сменят калпавата си майка. Вчера го гледам - пчелите отвън. Сложих му един магазин с пити след центрофугиране - хем да обират, хем за място. Тази вечер пак са навън:


На съседния кошер частично се вижда колко пчели са по прелките на останалите кошери. И те ми се виждат много - не е чак толкова горещо /27 градуса/, липата сега отваря. Прегледани са - миналата седмица нямаха маточници, този уикенд още не съм ги отварял, че много работа.

Ти в черна кола стоял ли си, макар отвън да е 15 градуса и да я пече слънце?

agro
21.06.2020, 00:03
Защо само при този кошер е така, се чудя. Останалите са с доста повече пчели, еднакво огряни, с еднаква конструкция на дъно и корпуси, пък не са отвън на брада.

Трендафил Дончев
21.06.2020, 08:32
Защо само при този кошер е така, се чудя. Останалите са с доста повече пчели, еднакво огряни, с еднаква конструкция на дъно и корпуси, пък не са отвън на брада.

Отляво на този същият ли е като конструкция, семействата еднакви ли са откъм пило, възрастни пчели.....и още други фактори, които не се виждат на снимката?

Севдалин72
21.06.2020, 10:28
Прегледай го и го следи за наличие и състояние на майката

mici-92
21.06.2020, 12:50
Защо само при този кошер е така, се чудя. Останалите са с доста повече пчели, еднакво огряни, с еднаква конструкция на дъно и корпуси, пък не са отвън на брада.
Миналата година на един кошер се случи,покри се целият с пчели,но от прибиращи се поред в 2дена.След 3 дни открих липса на майка.