PDA

Виж пълната версия : Загинал кошер - болест ли е ?



Eternal_flame
26.02.2016, 02:39
Пчелите са в кошера ,голяма част от тях са умрели в килийките ,а храна видимо има. Правена им е профилактика на пролет с Варостоп, а през есента с мравчена киселина. Подхранвани са с инвертен сироп в края на лятото и готова суха храна в началото на зимата. Дадохме пчели за изследване,но ресурса на вет. служба беше само проверка за нозематоза, която беше отрицателна . Моля за съвети или подобни случаи ,за да бъдем по-адекватни и да не позволяваме нови загуби . Пчелите са близо до гр. Сливен.

бат тянко
26.02.2016, 03:00
Айде, почна се.....

redbull
26.02.2016, 05:45
Така набити в килийките-ГЛАД!

solaris60
26.02.2016, 07:20
Така набити в килийките-ГЛАД!

Така набити в килийките - СТУД. Пчелите са малко и са измрели от студ, но преди това има болест която обикаля из пчелините ни от известно време. Действа година - две и преминава. Може да унищожи от 1 - 2 кошера до целия пчелин. За сега няма данни на какво се дължи.

koragroup
26.02.2016, 07:41
Абе преминава-преминава, па от време на време се връща... и айде пак половината пелин...

petrov 79
26.02.2016, 07:43
Колега та ти нямаш мед,това си е суха рамка.Причината според мен е липса на храна.

ivchobmw
26.02.2016, 09:41
Дай снимка на дъното да се види колко пчели са умрели,но според мен са малко пчелите и са умрели от глад.

Юрий Цветков
26.02.2016, 11:26
Абе преминава-преминава, па от време на време се връща... и айде пак половината пелин...
Ако това е така (а вероятно е точно така), то имали смисъл от нашите третирания? Дали с тях не ускоряваме нещата сами?

solaris60
26.02.2016, 12:41
Колега та ти нямаш мед,това си е суха рамка.Причината според мен е липса на храна.

И на мен така ми се видя, че няма храна. Това от страни изобщо не ми прилича на мед.;)

iliew
26.02.2016, 12:58
Тези на снимката са умрели от самота.

А майката откри ли я в подмора?

delta.e
26.02.2016, 14:27
Дай снимка на дъното да се види колко пчели са умрели,но според мен са малко пчелите и са умрели от глад.

От глад и студ.
Стигнали са горната летва на рамката .
Подобно на първият случай на колегата със седемте кошера.

Mateev
26.02.2016, 15:06
Зимно време меда може да кристализира вътре в килийките. Такъв мед може да бъде изяден от пчелите, но преди това трябва да бъде декристализиран. Това се случва от самосебе си, когато кълбото е силно и вдига висока температура. При слабо кълбо (малко пчели) отделената топлинна енергия е недостатъчна за декристализиране на меда по периферията на кълбото, и тогава се получава подобна ситуация - има запечатан мед, а пчелите са умрели от глад (студ).

Та според мене причината е СЛАБО СЕМЕЙСТВО. От самата пита се вижда, че КЪЛБОТО Е БИЛО МАЛКО. Слабите семейства могат да оцелеят през зимата САМО ПРИ БЛАГОПРИЯТНО СТЕЧЕНИЕ НА ОБСТОЯТЕЛСТВАТА.

Силните семейства оцеляват дори и когато има едно или повече неблагоприятни обстоятелства.

Nik_m
26.02.2016, 15:23
От тези снимки не виждам какво може да се разбере.
Но все пак, моето мнение е калпава майка която е зазимила кошера с малко и то стари пчели. Септември смених няколко такива майки които поддържаха пило на 1 пита.

olepi4
26.02.2016, 17:43
сиропа на коя фирма е били аз имам5 броя умрели и мисля че от сироп

licho76
26.02.2016, 18:45
сиропа на коя фирма е били аз имам5 броя умрели и мисля че от сироп


Не е вината вав сиропа ВАВ ТЕБ Е ВИНАТА
:laughing:

olepi4
26.02.2016, 19:23
само че беше останалооколо 8 килограма и се захароса една известна фирма не искам да споменавам фирма

Mateev
26.02.2016, 19:30
Ако споменаваш, че се е взахарил АПИИНВЕРТА - да, той също се взахарява. Взахарява се и всеки един друг мед, различен от акацията. Дори и акацията може да се взахари при много ниски температури. Но това е нормално - просто такава е химията на меда.

Пчелните семейства не ги бърка взахаряването. Те могат обратно да декристализират взахарения мед, като просто го държат на температура около 30 градуса за 2-3 денонощия. Но това може да го прави само СИЛНОТО СЕМЕЙСТВО.

delta.e
26.02.2016, 19:39
Добър ден Матеев !

slavi 13
26.02.2016, 20:02
Ами снимките не дават много информация но:
Многокорпусен кошер;
Липса на надграждане на килийките с мед, най-отгоре Под летвите медът е равен, без надграждане, което не е добре за зимуването;
Подреждане на питите, както го пише в учебниците извършено от пчеларя;
Слабо семейство или отводка. Умрели са от глад. Вижте го зимуването в рамкови кошери. Типичен пример на наличие на мед и смърт от глад в рамков кошер.
Но аз си мисля, че причината за умирането на семейството е подреждането на гнездото от пчеларя, но нека колегата да каже, дали е подреждал гнездото през късна есен. Това е само мое предположение.
Семейството не е умряло от болест, така аз си мисля. Това го виждам за втори път в този форум за тази година.

solaris60
26.02.2016, 20:08
Ами снимките не дават много информация но:
Многокорпусен кошер;
Липса на надграждане на килийките с мед, най-отгоре Под летвите медът е равен, без надграждане, което не е добре за зимуването;
Подреждане на питите, както го пише в учебниците извършено от пчеларя;
Слабо семейство или отводка. Умрели са от глад. Вижте го зимуването в рамкови кошери. Типичен пример на наличие на мед и смърт от глад в рамков кошер.
Но аз си мисля, че причината за умирането на семейството е подреждането на гнездото от пчеларя, но нека колегата да каже, дали е подреждал гнездото през късна есен. Това е само мое предположение.
Семейството не е умряло от болест, така аз си мисля. Това го виждам за втори път в този форум за тази година.



Според теб половината пчелари в България не могат да си подреждат питите в кошерите. Ха, ха...Манол Тодоров пък изобщо не може да си ги подрежда. На него му измряха на 100%. :bigsmile:

Георги 1974
26.02.2016, 20:13
Но аз си мисля, че причината за умирането на семейството е подреждането на гнездото от пчеларя, но нека колегата да каже, дали е подреждал гнездото през късна есен
Това изречение ме заинтригува и мен за подреждането дава повод за размисъл но не разбрах защото ги е подреждал или защото не е.

slavi 13
26.02.2016, 20:18
Не могат да си подреждат гнездата, прав си. При Манол Тодоров миналата година се виждаше точно тази гледка, хайде дайте стари снимки. Равни пити с мед, без надграждане на восъкът под горните летви, и подреждане на гнездата в късна есен, защото така пише в книгите.

ch.atanasov
26.02.2016, 20:36
хайде дайте стари снимки.


:bigsmile: http://btvnovinite.bg/video/videos/news/pchelite-v-strandzha-masovo-umirat.html:laughing:

zapstojan
26.02.2016, 20:39
Не могат да си подреждат гнездата, прав си. При Манол Тодоров миналата година се виждаше точно тази гледка, хайде дайте стари снимки. Равни пити с мед, без надграждане на восъкът под горните летви, и подреждане на гнездата в късна есен, защото така пише в книгите.



С ЛР кошери съм. Никога не подреждам гнездото за зимуване, а само храня есента. Умрели семейства нямам засега.

Пчелите надграждат килийките когато има приток на храна/ отвън или в хранилката/. При недостатъчно храна няма как да надграждат.

Според мен семейството е било слабо по някаква причина, затова там където е било кълбото, меда е изяден до горната летва, а встрани на същата пита има мед.
В случая е хубаво да се търси причината: Защо семейството е било слабо?

Георги 1974
26.02.2016, 20:45
обърках снимката май е тази но и за нея не съм сигурен
http://www.flagman.bg/news/2015/02/24/tn/142476948986295.jpg

ch.atanasov
26.02.2016, 20:54
Загинал кошер - болест ли е . Аз залагам на болест.Здраво семейство не може да отслабне толкова и да умре от студ.

zapstojan
26.02.2016, 21:05
обърках снимката май е тази но и за нея не съм сигурен
http://www.flagman.bg/news/2015/02/24/tn/142476948986295.jpg

Към vasilevsa: Тръвната също е пчелно семейство, та ако ще и да е само една.

zapstojan
26.02.2016, 21:06
Подведе ни и двамата с vasilevsa с тази снимка!

Георги 1974
26.02.2016, 21:19
Относно подреждането преди години питах един стар пчелар как подрежда питите за зимата. Той ми отговори
-Ами те ако не могат да се оправят та аз ли.
Този девиз го използвам години вярно че с малък брой кошери (5-6) и от 2години 20-30 (последните 2 години нямам загинало семейство)
Мисля че подреждането е последната причина за смрът след болест, студ,стара майка и т.н.

delta.e
26.02.2016, 21:22
Колега , дай снимки на подреждане на пчелното семейство .

delta.e
26.02.2016, 21:26
Към vasilevsa: Тръвната също е пчелно семейство, та ако ще и да е само една.

Явно , ти ни хвърляш в тъч , а не Василевса ?

vasilevsa
26.02.2016, 21:32
Към vasilevsa: Тръвната също е пчелно семейство, та ако ще и да е само една.

To това е от ясно по ясно, но какво целиш с вмятането и препратката към мен? Нека колегата да покаже ако има възможност и снимка на дъното да се види колко пчели има по това, че са малко набити в рамката не значи, че дъното не е осеяно с множество пчели.

delta.e
26.02.2016, 21:36
обърках снимката май е тази но и за нея не съм сигурен
http://www.flagman.bg/news/2015/02/24/tn/142476948986295.jpg
А , кой да знае ? А , намесвате Василевса.

zapstojan
26.02.2016, 21:42
To това е от ясно по ясно, но какво целиш с вмятането и препратката към мен? Нека колегата да покаже ако има възможност и снимка на дъното да се види колко пчели има по това, че са малко набити в рамката не значи, че дъното не е осеяно с множество пчели.

Не разбирам за какво дъно говориш. "Препратката" ми към теб беше за червената ръчичка, която си спуснал на оригиналната снимка, с протестиращите.

ch.atanasov
26.02.2016, 21:43
Нека колегата да покаже ако има възможност и снимка на дъното да се види колко пчели има по това, че са малко набити в рамката не значи, че дъното не е осеяно с множество пчели.

И без да показва снимки е ясно, че на дъното няма много пчели.Умряло семейство от глад изглежда така : цялото кълбо е на рамките ,все едно, както е било и е припарирано.

zapstojan
26.02.2016, 21:44
Явно , ти ни хвърляш в тъч , а не Василевса ?

Поемам отговорност за това.blush;

vasilevsa
26.02.2016, 21:46
И без да показва снимки е ясно, че на дъното няма много пчели.Умряло семейство от глад изглежда така : цялото кълбо е на рамките ,все едно, както е било и е припарирано.

Това ако е цялото кълбо, то не е никакво кълбо, а по-скоро скомболоф. Все пак нека покаже ако е снимал. Ясно ясно ма хич не е ясно щото никой не го е видял, другото са изводи по аналогии, които я верни, я неверни. Когато пчелното семейство изпитва студ не всички пчели се набиват в килийките, далеч не всички.

zapstojan
26.02.2016, 21:50
Това ако е цялото кълбо, то не е никакво кълбо, а по-скоро скомболоф. Все пак нека покаже ако е снимал. Ясно ясно ма хич не е ясно щото никой не го е видял, другото са изводи по аналогии, които я верни я неверно.

Думата скомболов не ми е ясна, но че кълбото е били никакво ме кара да се съглася с и теб и с думата.:cool:

zapstojan
26.02.2016, 21:51
Снимката с протестиращите е :"Ни в клин, ни в ръкав с темата" та затова е и ръчичката

щом е така и аз бих пуснал ръчичка. Вече е късно.:(

ch.atanasov
26.02.2016, 21:52
Това ако е цялото кълбо, то не е никакво кълбо, а по-скоро скомболоф.

Няма кълбо, нали затова говорим.Болест-слабо семейство.И питка да имаше отгоре, пак щеше да замине.

solaris60
26.02.2016, 22:31
Това ако е цялото кълбо, то не е никакво кълбо, а по-скоро скомболоф. Все пак нека покаже ако е снимал. Ясно ясно ма хич не е ясно щото никой не го е видял, другото са изводи по аналогии, които я верни, я неверни. Когато пчелното семейство изпитва студ не всички пчели се набиват в килийките, далеч не всички.

Те ако се набиваха всичките в килийките нямаше да се казва кълбо.

vasilevsa
26.02.2016, 22:33
Те ако се набиваха всичките в килийките нямаше да се казва кълбо.

Съгласен съм с теб, това го написах с определена цел, мисля че разбра каква е тя.

Eternal_flame
27.02.2016, 01:32
Колеги ,благодаря за активността ви и многото предположения . Ситуацията е следната -точно този кошер беше един от най-силните и продуктивни с много пчели .Заземихме го на 2 корпуса имаше и пакет суха храна отгоре,почти непокътната . Пчелите бяха на дъното и бяха много. Направила съм снимки от 3 пити ,за да покажа пчелите как са останали в килийките въпреки меда наоколо . Питите не са сухи ,напротив прибрахме оттам поне 5 пити с мед,който се разтече на път от пчелина в кутията. Не сме преподреждали на есен рамките . Не мога да направя повече снимки вече,защото махнахме кошера оттам, за унищожение,ако има болест да не влизат други пчели в него. Тази зима имаше само една студена седмица ,през останалото време пчелите бяха активни .Проверявали сме ги всяка седмица . Някой казват да се стисне коремчето на пчела - и това направих -изпръска съдържанието си на 0,5 м. разстояние . Затова занесохме 100 бр. за изследване,но уви .

Eternal_flame
27.02.2016, 01:52
6177

При тази пита,ситуацията с пчелите в килийките беше същата,но има мед и в долната си част ,като се вижда че има и незапечатан.Отблясъците са от светкавицата на тел.от меда .

koragroup
27.02.2016, 09:11
Ако това е така (а вероятно е точно така), то имали смисъл от нашите третирания? Дали с тях не ускоряваме нещата сами?

Юрий болестта за която аз говорех се казва "грешки на пчеларя". Срещу нея третиране няма!

Колежке Вечен Пламък, първо "заземен" е термин нямащ нищо общо с пчеларството. Второ, ти наистина ли очакваш да получиш отговор тук, какво се е случило на твоя пчелин? Или викаш да си почешем клавиатурите?
Нито се карам, нито се заяждам. Ама слагаш 3 снимки, не даваш подробна информация и чакаш отговори. Примерно на колко корпуса бяха зазИмени? В кой корпус ги намери умрели? Останалия мед в предната или задната част на питите е? Да не говорим, че не знаем колко кошера имаш, къде пчеларстваш, от колко време...
Аз когато имам такова чудене си правя анализа на място - как е бил преди зимата, как е бил при последния преглед, майката каква е, в какво състояние са съседните кошери (при мен един така го намерих умрял с шепа пчели, а съседния прелива от пчели - явно са го нападнали и повечето пчели са тръгнали с "нападателите").

Георги 1974
27.02.2016, 09:59
Казахте че ресурса на местните ветеринари е само за Нозематоза.
Но каква не уточнихте има голяма разлика също така има много вирусни заболявания (някъде във форума г-н. Матеев ни запозана с доклада на професор Вълчовски заслужава си да го прочетете) също така в националния институт при професор Гургулова диагностицират подлежащи на обявяване и значими за страната заболявания, като американски и европейски гнилец, нозематоза, акароза, вароатоза, малък кошерен бръмбар, кошерен акар, микотични и вирусни болести по пчелите.(това са само значимите за страната заболявания) а колко са един господ знае а лечението им пак така.
Заради това по мое скромно мнение към всяко загинало семейство трябва да се отнасяме като към опасен източник на зараза. Надявам се вашия случай да не такъв (но казват че страхът е най човешкото чувство - а той ни предпазва от много проблеми.

vasilevsa
27.02.2016, 10:14
Юрий болестта за която аз говорех се казва "грешки на пчеларя". Срещу нея третиране няма!

Колежке Вечен Пламък, първо "заземен" е термин нямащ нищо общо с пчеларството. Второ, ти наистина ли очакваш да получиш отговор тук, какво се е случило на твоя пчелин? Или викаш да си почешем клавиатурите?
Нито се карам, нито се заяждам. Ама слагаш 3 снимки, не даваш подробна информация и чакаш отговори. Примерно на колко корпуса бяха зазИмени? В кой корпус ги намери умрели? Останалия мед в предната или задната част на питите е? Да не говорим, че не знаем колко кошера имаш, къде пчеларстваш, от колко време...
Аз когато имам такова чудене си правя анализа на място - как е бил преди зимата, как е бил при последния преглед, майката каква е, в какво състояние са съседните кошери (при мен един така го намерих умрял с шепа пчели, а съседния прелива от пчели - явно са го нападнали и повечето пчели са тръгнали с "нападателите").

Пише колежката че е зазимен на два корпуса.

Недялко Атанасов
27.02.2016, 13:30
Пише колежката че е зазимен на два корпуса.След дъжд качулка.

бат тянко
27.02.2016, 19:34
Бат Гошо, я сподели- как чистиш свещите?

zapstojan
27.02.2016, 21:38
Бат Гошо, я сподели- как чистиш свещите?

бат тянко, мисля че ти си професионалист в тази област. Там зелева чорба, шкембе чорба приготвена мераклийски и др.
Аз като непрофесионалист в готвенето, нямам право и да бъда придирчив.
Задоволявам се с каквото има на момента и според зора.

Валентин.
28.02.2016, 09:51
блокиран плодник..... Август майката трябва да има място да осеменява...... Ама някой хранят...щотот чули, че пчелите се подхранват......

Георги 1974
28.02.2016, 16:31
Има няколко вида подхранване периода всеки сам преценява:
Цитат извадка от руски пчелар:
Често обвиняват във фалшификация пчеларите, които подхранват пчелите със захарен сироп. Това доведе до явлението, че много пчелари, особено начинаещите започнаха да се боят да подхранват пчелите със захарен сироп през трудното за тях време без паша. Резултатът е системна гибел на пчелните семейства през есента и зимата. Това загиване се обяснява в пчеларската преса с най-различни причини, само не и с последствията на гладуването в периодите без паша.
Под “фалшификация” на меда разбират въобще добавянето в пчелния мед на различни примеси или подмяната му с други медоподобни продукти. Медът действително се фалшифицира и то в големи мащаби. Пчеларите обаче тук нямат никаква вина. На тях пчеларската съвест не им позволява да правят това – в болшинството си пчеларите са порядъчни хора. Постоянният брой клиенти представлява най-добрата визитна картичка за всеки пчелар. Освен това храненето на пчелите със захарен сироп с цел изработване от тях на захарен мед за следваща реализация не е икономически изгодно за пчеларя и отнема много време.

Ангел Йосифов
28.02.2016, 16:38
Именно подхранването може да включи "червената лампа",естествено,ако пчеларя си има такава .Семействата,които не свалят бързо сиропа (1 литър за денонощие)са проблемните семейства........

evgeni.filimonov
28.02.2016, 19:23
Август месец подхранването трябва да е често и с малки количества, за стимулиране на майката да снася. Най-добре е с твърда храна , за да се взима по бавно. Поне аз така правя. Септември месец се храни за дозапълване на запасите, но след преглед на всички семейства и да се хранят само нуждаещите се, а не всички наред, както правят повечето пчелари. Края на септември , най-късно до средата на октомври аз сипвам инвертиран сироп по хранилка-две за да го складират в рамките на кълбото, където е било последното пило. И задължително късен преглед, за да има пчеларя информация колко са дебели венците и какви са запасите и да се водят записки, за да се помогне на тези с по-малки запаси още през януари или най-късно средата на февруари. До тогава консумацията на мед е много малка. Силните семейства консумират много. И борбата с вароатозата е много важна.
Само да добавя, че слабото семейство и с много мед да го зазимиш в страни, ако няма дебел венец над кълбото, стига до горната летва и загива, защото кълбото е малко и не е в досег със страничните запаси, при големи застудявания.Затова на слабите семейства трябва да се сложат питки още в началото на януари. Голямото кълбо контактува с много мед и там ситуацията е друга. При него проблема е че консумира много и тръгне ли пилото, трябва да се помага и на него. Средните семейства, за тях аз съм по-спокоен за момента.

vasilevsa
28.02.2016, 19:37
блокиран плодник..... Август майката трябва да има място да осеменява...... Ама някой хранят...щотот чули, че пчелите се подхранват......

Много добро предположение колега. Неправилното подхранване в късна есен особено може да доведе до това.

Валентин.
28.02.2016, 19:44
Аз понеже, нали.....не мога да мисля. Когато ми е блокиран плодника НЕ ПОДХРАНВАМ.

Валентин.
28.02.2016, 19:52
Евгени, не че нещо, ама Август ако има някакъв принос от нещо цъфтящо в природата нужно ли е да се подхранва. Мисля, че то не е само да се гледа у кошера, ами да се гледа и какво става у природата...... Чеки забравих, че не мога да мисля.СОРИ.
П.П. А и не трябва ли да се погледне у плодника ........има ли място за снасяне.......Август е малко късно за такова гледане.
П.П. Ти като слагаш питки се застраховаш с тях, един вид. А и действително сухата храна се взема много по-бавно.
П.П. Евгени Филимонов го е написал.......само нуждаещите се.........

Валентин.
28.02.2016, 19:59
Да не обяснявам и споделям, ама преди години имах случай ДБ10 в края на Юли в плодника 8 пити ПЪЛНИ, ПЪЛНИ с мед. На другите 2 пити пилото беше колкото пепелник....... НЕ ПОДХРАНИХ.

Георги 1974
28.02.2016, 20:27
Мисля че всичките говорим за едно и също нещо на различен език. Разбира се че има две положения в кошера или много пчели или мед.
Всеки район всяка година е различен и подържащата паша е различна . Няма какво да го умувам август се прави пило подпомогнато от пчеларя ако няма необходимите условия (комплекс от мерки) и септември ги запасяваме (по собствена преценка с какво и как в зависимост пак от различните условия)
Всяка година е различно както в всеки кошер така и в микрорайна на пчелина.

zapstojan
28.02.2016, 21:47
Много добро предположение колега. Неправилното подхранване в късна есен особено може да доведе до това.

Може ли да обясниш как правиш правилното подхранване през декември /в късната есен/?

vasilevsa
28.02.2016, 21:53
Може ли да обясниш как правиш правилното подхранване през декември /в късната есен/?

През декември не храня по принцип. подхранването се извършва според случая и целта му е различна, т. е зависи с каква цел. септември за седмица ги залях с 8 литра 1 към 1 после намалих по 0,5 грама на два дни до 18 септември след което приключих с храненето. В късна есен се допуска подхранване само за попълване на запаси, за да не се допусне гладна смърт. Никой не може да даде точна вакса с подхранването, защото зависи от много фактори, наличие на храна в природата, наличие на пространство за градеж, дали е стимулиращо майката за снасяне. Според мен в случая е давано много и са блокирали снасянето на майката, същевременно са изтощили наличните пчели с преработката /вероятно е даван неинвертиран/ нямам предвид през декември а есента, може би неправилно се изразих с термина късна есен.

solaris60
28.02.2016, 22:02
Може ли да обясниш как правиш правилното подхранване през декември /в късната есен/?

Ти много късна есен му даде, но пък погледнато от друга страна други подхранваха по същото време за друго.

zapstojan
28.02.2016, 22:03
Аз през октомври започвам да ги наливам сутрин и вечер, докато спрат да взимат сиропа.
Тогава знам, че горния ЛР корпус е пълен с мед, достатъчно е надграден и изобщо не си правя труда да отварям.
От средата на янури започвам с питките. Питките си ги правя аз, за по евтино.

zapstojan
28.02.2016, 22:04
Ти много късна есен му даде, но пък погледнато от друга страна други подхранваха по същото време за друго.

Имах предвид, че есента е от 23 септември до 21 декември.

solaris60
28.02.2016, 22:06
Аз през октомври започвам да ги наливам сутрин и вечер, докато спрат да взимат сиропа.
Тогава знам, че горния ЛР корпус е пълен с мед, достатъчно е надграден и изобщо не си правя труда да отварям.
От средата на янури започвам с питките. Питките си ги правя аз, за по евтино.

В тоя ред на мисли да взема, че да попитам. Кога е крайния срок за "наливане"?

vasilevsa
28.02.2016, 22:08
Аз през октомври започвам да ги наливам сутрин и вечер, докато спрат да взимат сиропа.
Тогава знам, че горния ЛР корпус е пълен с мед, достатъчно е надграден и изобщо не си правя труда да отварям.
От средата на янури започвам с питките. Питките си ги правя аз, за по евтино.
Целта ти е друга. Аз развивах гол рой с цел да изгради 3 корпуса с пити и да има достатъчно мед да иззимува и достатъчно пчели, като всичко се изпълни.Зависи от поставената цел на занятието. Моята бе да подготвя зимовката и ранното развитие.

solaris60
28.02.2016, 22:09
Имах предвид, че есента е от 23 септември до 21 декември.

Ха, хааа..... Това и аз го знам, но ти направо си го пита за декември. А това си е доста тежък въпрос. Шегувам се, разбира се.

solaris60
28.02.2016, 22:14
Целта ти е друга. Аз развивах гол рой с цел да изгради 3 корпуса с пити и да има достатъчно мед да иззимува и достатъчно пчели, като всичко се изпълни.Зависи от поставената цел на занятието. Моята бе да подготвя зимовката и ранното развитие.

Добре, че всичко знаем за какви корпуси говориш, че ако не се знаеше, хората ще си помислят, че правиш чудеса.

zapstojan
28.02.2016, 22:22
В тоя ред на мисли да взема, че да попитам. Кога е крайния срок за "наливане"?

Крайния срок не съм го следил, но бързо се насищат. Това е според запасите които имат до наливането.


Ха, хааа..... Това и аз го знам, но ти направо си го пита за декември. А това си е доста тежък въпрос. Шегувам се, разбира се.

Въпроса наистина беше тежък.

zapstojan
28.02.2016, 22:25
Целта ти е друга. Аз развивах гол рой с цел да изгради 3 корпуса с пити и да има достатъчно мед да иззимува и достатъчно пчели, като всичко се изпълни.Зависи от поставената цел на занятието. Моята бе да подготвя зимовката и ранното развитие.

Като за първоначално развитие на семейството - добре.
От тук нататък как ще си гарантираш чист мед и в същото време запаси за зимата.

Eternal_flame
29.02.2016, 02:41
Колега coragroup , регистрирах се в този форум не за да си "почешем клавиатурите" както се изразихте, а защото реших, че тук има много опитни пчелари, които биха дали съвет и предполагам за това е създаден форумът- да се подкрепят пчеларите и да обменят информация. А може би греша!?
Част от нещата ,които Вие конкретно ме питате съм ги написала по-горе, като това, че кошерът беше на два корпуса зазимен, и че се намират до гр. Сливен. Подхранвани са септември месец с инвертна захар, тъй като в района в периода от средата на август вече няма никаква паша. Останалото ако би било полезно : В момента имаме 25 кошера и се грижим за тях със съпругът ми 4-та година(започнахме с 10). Конкретно това загинало семейство беше с двугодишна майка. Пчелите зимуваха в долния корпус и бяха разположени в средата имам предвид ок. 4-6 рамка,три от тях ги видяхте на снимките, а от двете страни крайните пити бяха целите с мед. В горния корпус медът беше значително по-малко. Ние също правихме "анализ" на ситуацията и ако бяхме намерили причината, нямаше да се обърна към вас колеги. Благодаря за отделеното време още веднъж!

solaris60
29.02.2016, 07:38
Колега coragroup , регистрирах се в този форум не за да си "почешем клавиатурите" както се изразихте, а защото реших, че тук има много опитни пчелари, които биха дали съвет и предполагам за това е създаден форумът- да се подкрепят пчеларите и да обменят информация. А може би греша!?
Част от нещата ,които Вие конкретно ме питате съм ги написала по-горе, като това, че кошерът беше на два корпуса зазимен, и че се намират до гр. Сливен. Подхранвани са септември месец с инвертна захар, тъй като в района в периода от средата на август вече няма никаква паша. Останалото ако би било полезно : В момента имаме 25 кошера и се грижим за тях със съпругът ми 4-та година(започнахме с 10). Конкретно това загинало семейство беше с двугодишна майка. Пчелите зимуваха в долния корпус и бяха разположени в средата имам предвид ок. 4-6 рамка,три от тях ги видяхте на снимките, а от двете страни крайните пити бяха целите с мед. В горния корпус медът беше значително по-малко. Ние също правихме "анализ" на ситуацията и ако бяхме намерили причината, нямаше да се обърна към вас колеги. Благодаря за отделеното време още веднъж!

Колежке, не му забелязвайте на колегата coragroup. Той си е малко спонтанен. Като не може да гръмне някое диво прасе, дойде, накара ни се тук из форума и задуе в неизвестна посока. Иначе е готин пич.;) А сега сериозно. Имате 25 кошера. Загинал ви е един. Това се случва на всеки пчелар, всяка зима. Семейството ви е зазимено със стара майка, не много, но все пак. Било е слабо още при зазимяването. Майката не е снасяла до по - късно и семейството е останало с малко пчели. Това семейство е трябвало да се постави при по особени грижи при зазимяването, най - вече стеснено и по - затоплено. Мед както гледам има и можеше да избута при тази сравнително лека зима, макар, че имаше няколко застудявания които разредиха малко кошерите ни. И аз имам един точно по същия начин загинал. Вадите питите, центрофугирате ги, меда го слагате на палачинки и си ги ядете със здраве. Питите за всеки случай ги претопявате или унищожавате, обгаряте рамките, кошера също и при първа възможност заселвате ново семейство в него. Живота отново започва да си тече нормално. Надявам се бях изчерпателен в отговора си който трябваше да го даде колегата, но той както казах е зает с неотложни дела. Шегувам се.

koragroup
29.02.2016, 07:51
Колега coragroup , регистрирах се в този форум не за да си "почешем клавиатурите" както се изразихте, а защото реших, че тук има много опитни пчелари, които биха дали съвет и предполагам за това е създаден форумът- да се подкрепят пчеларите и да обменят информация. А може би греша!?
Част от нещата ,които Вие конкретно ме питате съм ги написала по-горе, като това, че кошерът беше на два корпуса зазимен, и че се намират до гр. Сливен. Подхранвани са септември месец с инвертна захар, тъй като в района в периода от средата на август вече няма никаква паша. Останалото ако би било полезно : В момента имаме 25 кошера и се грижим за тях със съпругът ми 4-та година(започнахме с 10). Конкретно това загинало семейство беше с двугодишна майка. Пчелите зимуваха в долния корпус и бяха разположени в средата имам предвид ок. 4-6 рамка,три от тях ги видяхте на снимките, а от двете страни крайните пити бяха целите с мед. В горния корпус медът беше значително по-малко. Ние също правихме "анализ" на ситуацията и ако бяхме намерили причината, нямаше да се обърна към вас колеги. Благодаря за отделеното време още веднъж!

Колежке Eternal_flame, предполагам, че на мен си писала, въпреки, че не ми е това "името". Точно за това говоря. ВАЖЕН Е ДЕТАЙЛЪТ! Една буква в името, един ден за роевото настроение, няколко часа за приемане на майката, по колко сироп им наливаш на ден през есента и т.н. Казваш на 2 корпуса били. Аз също имам няколко ЛР семейства. Повечето от тях в момента са така: корпус с празни пити, корпус с малко мед при зазимяването, корпус с достатъчно мед за изкарване на зимата. Това значи ли че съм ги зазимил на 3 корпуса? Както доописа ситуацията, аз имам същата жертва. Моят отговор за мене си е: моя грешка - стара майка, която не е "направила" достатъчно пчели за зимата, неправилно подреждане на запасите за зимата. Ако оставиш полупразен корпус над слабо семейство, колкото и мед да има в страни от кълбото, вероятността за гибел е голяма. Защо? Защото кълбото се движи само нагоре и назад по рамките. Но ти би трябвало да знаеш това, защото 4-та година не е малко. Би трябвало да знаеш и че един от малкото недостатъци на ЛР е преминаването на кълбото от долния в горния корпус през зимата. А пити само с венци от мед никаква работа не вършат в корпус над кълбото - напротив пречат. Защото добавят празен обем, който пчелите топлят, съответно за това ядат повече и храната им свършва по бързо. И хоп пада на 24 бройката. Ако и другите си ги зазимила така и не си ги отваряла още, моят съвет е бързо да го направиш, като си подготвиш достатъчно варианти за подхранване (питки или мед или друго).

Ето, че 5 приказки повече от твоя страна разгадаха (поне за мен) загадката. Ако ги беше споделила в първия пост, вероятно някой колега щеше да даде правилен съвет и нямаше да има 9 страници с неориентирана и пръсната информация, която на някой ако му потрябва едва ли ще намери. А ето за това е създаден форумът. Не за да се задават едни и същи въпроси по 100 пъти, а за да можеш да намериш информацията, която ти е нужна.

Гледам регистрирала си се преди 3 дни. Не знам от колко време четеш тук, но бих те посъветвал - първо почети малко, за да си съставиш мнение на кого колко да вярваш. Защото в целия форум има 10 - 15 човека, които могат да ти дадат смислен отговор. За съжаление повечето от тях вече почти не пишат (за разлика от мен, което автоматично поставя под съмнение написаното по-горе). За съжаление, напоследък нивото на форума доста падна и за това не са виновни неопитните или ново регистрираните тук пчелари...

Успех през пчеларския сезон ти пожелавам!