PDA

Виж пълната версия : Въпрос за пролетно стесняване.



pavka07
22.02.2016, 21:50
Здравейте.
Миналата пролет си купих 5 кошера със семействата. Цяло лято се учих и правих грешки след грешки, въпреки това до есента направих още две отводки. Есента ги зазимих на два корпуса както пише по книгите (или аз колкото съм разбрал). Януари започнах да подхранвам, без да знам дали има достатъчно мед в кошера. Тези дни когато беше топло видях, че семействата са в долния корпус, а от всичко което до сега съм чел и говорил с колеги знам ,че би трябвало да са горе. Днес реших да ги стесня на един корпус и когато извадих горния се оказа, че питите са пълни с мед. Отнех горния и ги оставих на един корпус.
Въпросът ми е правилно ли съм постъпил. Когато изпълнят долния корпус ще поставя втория , но дилемата е , че в питите има мед. Дали ще го изядат и ще има ли място за пило? Принципа на ротация на корпусите ми е ясна, обаче има толкова много различия от това което е писано в книгите.

zapstojan
22.02.2016, 22:06
Ами, като си им отнел корпуса с меда, центрофугирай го и им говърни за да го напълнят пак, и пак центрофужиш.
Същевременно може да питаш Валентин, откъде да си купиш тенекии с безплатна доставка.:laughing:

Ако говориш сериозно, връщай им меда на пчелите и повече не ги барай до средата на април.

licho76
22.02.2016, 22:56
Това на бг се казва ЛАКОМИА

земи още да ги стесниш и от 1 корпус им земи меда

връщай им меда на пчелите и повече не ги барай до средата на април.

zayo
22.02.2016, 23:14
Ако семействата са добри на пчела и заемат 6-7 междини, след като се убедиш,че има достатъчно място за снасяне на майката върни медовия корпус отдолу. Ако не си стеснил прелката го направи. В зависимост от това кога ще настъпи първата ти паша може да предприемеш различни тактики. Също така действията които ще предприемеш зависят и от това дали целиш мед или увеличаване на бройките и така......

iliew
23.02.2016, 01:09
Ако в момента са на 4-5 междурамия, просто им върни корпуса, като надраскаш в долния край една от питите, които идват над кълбото и после продължавай да им разпечатваш по малко мед.

Искрен Мутафов
23.02.2016, 01:17
Здравейте.
Миналата пролет си купих 5 кошера със семействата. Цяло лято се учих и правих грешки след грешки, въпреки това до есента направих още две отводки. Есента ги зазимих на два корпуса както пише по книгите (или аз колкото съм разбрал). Януари започнах да подхранвам, без да знам дали има достатъчно мед в кошера. Тези дни когато беше топло видях, че семействата са в долния корпус, а от всичко което до сега съм чел и говорил с колеги знам ,че би трябвало да са горе. Днес реших да ги стесня на един корпус и когато извадих горния се оказа, че питите са пълни с мед. Отнех горния и ги оставих на един корпус.
Въпросът ми е правилно ли съм постъпил. Когато изпълнят долния корпус ще поставя втория , но дилемата е , че в питите има мед. Дали ще го изядат и ще има ли място за пило? Принципа на ротация на корпусите ми е ясна, обаче има толкова много различия от това което е писано в книгите.

Прекалено оскъдна информация даваш за да получиш конкретни отговори/съвети/наставления, вземи си попълни информацията на профила като за начало.
Какво е количеството на пчелите, къде ти е района? Какви паши имаш, каква и кога е първата.
Едно от най-добрите неща е да им разпечатваш питите с мед и да им ги подаваш, от двете страни на питите с пило или на питите които покриват в момента, разпечатваш по една страна. След като имаш по цял корпус с мед, използвай го да развиеш пчелите.

pavka07
23.02.2016, 10:22
Благодаря за бързите отговори! Разбрах, че съм сгрешил с това стесняване. Целта в момента ми е да се уча и всяка грешка която правя е от незнание и липса на опит(честно, не е от ЛАКОМИА).
Да обобщя някой мнения са, да върна горния корпус, като разпечатвам по малко мед. Когато майката напълни долния корпус(или реши, че горе е по-топло) ще се качи, а през това време пчеличките ще вземат мед и ще почистят горния.
Моят район е Североизточния. Наблизо няма гори, основно са ниви.

бат тянко
23.02.2016, 17:43
Аз бих изхвърлил книгите, дето си чел до сега. И бих купил нови- белким помогнат повече от старите.

zapstojan
23.02.2016, 18:23
Като не знаят хората какви книги да четат?
Бат тянко, ти знаеш. Вече си препоръчвал!:laughing:

solaris60
23.02.2016, 18:39
Аз бих изхвърлил книгите, дето си чел до сега. И бих купил нови- белким помогнат повече от старите.


Като не знаят хората какви книги да четат?
Бат тянко, ти знаеш. Вече си препоръчвал!:laughing:

Книгите помагат що годе, но понякога човек малко греши, ако се води по тях. Защо? Защото условията при всеки са различни и много от нещата написани в книгата са неприложими. Та книгите служат само да се ориентираш, а най - важното е да ти работи ума за да разбереш какво му е необходимо на кошера в дадения момент. Ако не ти работи мозъка и се надяваш само на книгите или тоз казал това, онзи казал онова - просто ги запали тези кошери и хич не мисли за пчеларство.

Ангел Йосифов
23.02.2016, 18:43
Като не знаят хората какви книги да четат?

Не,че незнаят какви книги да четът,а незнаят как да ги четът........Трябва 10 пътити да се прочетът,за да се направи връзка м/у 20 страница и 65 страница....

zapstojan
23.02.2016, 18:54
Книгите помагат що годе, но понякога човек малко греши, ако се води по тях. Защо? Защото условията при всеки са различни и много от нещата написани в книгата са неприложими. Та книгите служат само да се ориентираш, а най - важното е да ти работи ума за да разбереш какво му е необходимо на кошера в дадения момент. Ако не ти работи мозъка и се надяваш само на книгите или тоз казал това, онзи казал онова - просто ги запали тези кошери и хич не мисли за пчеларство.


Не,че незнаят какви книги да четът,а незнаят как да ги четът........Трябва 10 пътити да се прочетът,за да се направи връзка м/у 20 страница и 65 страница....

Прави сте и двамата. Разбирам ви напълно.
Книгите на бат тянко нямат нищо общо с пчеларството.
Те са една закачка, заради която Емко ми се разсърди. Надявам се че му е минало.