PDA

Виж пълната версия : До кога ще продължи това според вас ?



Ивайло Георгиев - ingivo
22.02.2016, 21:15
Всички виждаме голямото търсене на отводки и майки . Аз лично като производител на кошери виждам и огромно търсене на нови кошери . До кога според вас ще продължи това ? Питам не защото нямам собствен отговор просто искам да го сверя и искам всички да се замислиме на къде отиват нещата . Преди години произвеждах мебели и с голяма точност предвидих и отиграх разумно настъпилия крах в строителния бранш съответно и в мебелното производство . Много мебелни фирми ,доставчици на материали и консумативи за мебелната индустрия фалираха в рамките на няма 12 месеца . Не че има нещо общо , но все пак на всички ни е ясно че всяко нещо има край . Кога според вас е краят на възходящата крива в търсенето на отводки ? 2020 ? 2019 ? 2021 ? ;)

borislav aleksandrov
22.02.2016, 21:26
От 1990 година насам това е 4 или 5 възходяща крива ...

zapstojan
22.02.2016, 21:27
Не разбирам какво те тревожи.:cool: Пчеларството се развива!:yahoo::laughing::laughing:

licho76
22.02.2016, 21:31
Е ти отрепа коня:laughing:

ch.atanasov
22.02.2016, 21:33
. Кога според вас е краят на възходящата крива в търсенето на отводки ? 2020 ? 2019 ? 2021 ? ;)

Това го пусни до Матеев, на лични.hi;:bigsmile:

галин
22.02.2016, 22:28
Според мен крайъгълния камък е 2020г. Тогава евро парите (за програми) за България ще спрат и субсидиите ще намалеят. От там на сетне държавата ще дава ако има излишък, а той от къде ще дойде при тази "развита икономика". Направо не ми се мисли, какво доене на всичко работещо ще падне.

koragroup
22.02.2016, 22:38
Според мен крайъгълния камък е 2020г. Тогава евро парите (за програми) за България ще спрат и субсидиите ще намалеят. От там на сетне държавата ще дава ако има излишък, а той от къде ще дойде при тази "развита икономика". Направо не ми се мисли, какво доене на всичко работещо ще падне.


Съгласен съм с идеята на горното изказване. С тази разлика, че бих добавил - ако ЕС го има до тогава...
Защо? Ами до скоро Гърция беше кризата, оня ден и Великобритания на косъм се разминаха... ама на лято има референдум там. И ако кажат "НЕ" на ЕС... до там са кинтите (ГБ е един от двата най-големи "вносители" в ЕС).

А за думите "...държавата ще дава..." - дано внуците ми го доживеят!

kuline
22.02.2016, 22:39
Според мен крайъгълния камък е 2020г. Тогава евро парите (за програми) за България ще спрат и субсидиите ще намалеят. От там на сетне държавата ще дава ако има излишък, а той от къде ще дойде при тази "развита икономика". Направо не ми се мисли, какво доене на всичко работещо ще падне.

Прав си. То неможе безкрайно да ни ръсят едни пари. Това са пари, за "прохождане". Кой успял - успял, кой не е- да е. Макар, че много "неграмотници" като мен, не са се възползвали от програмите.

галин
22.02.2016, 22:46
Прав си. То неможе безкрайно да ни ръсят едни пари. Това са пари, за "прохождане". Кой успял - успял, кой не е- да е. Макар, че много "неграмотници" като мен, не са се възползвали от програмите.
:D и аз явно съм в същата "таблица", че се съм на опашката, а колко НЕ работещи, НО УСВОЯВАЩИ ЗП-та знам.
Ама кой накрая ще плаща сметката?

kubio
22.02.2016, 22:49
Е, той отговора е очеваден, ако сериозно питаш: докато А). ЕС врътне кранчето Б). ЕС престане да съществува. Абе с четири думи, ''Нет ЕС - Нет Проблемъй''.
И при двата сценария е въпрос на 1-3 години и след това бранша ще се върне в релси и ще може си гледаме пчелите на спокойствие без ''програмисти'' наоколо...

kuline
22.02.2016, 22:51
:D и аз явно съм в същата "таблица", че се съм на опашката, а колко НЕ работещи, НО УСВОЯВАЩИ ЗП-та знам.
Ама кой накрая ще плаща сметката?

Който е на пангара. :bigsmile: Простолюдието.

zapstojan
22.02.2016, 22:55
Който е на пънгара. :bigsmile: Простолюдието.

Ми то няма кой друг.

zapstojan
23.02.2016, 00:04
Е, той отговора е очеваден, ако сериозно питаш: докато А). ЕС врътне кранчето Б). ЕС престане да съществува. Абе с четири думи, ''Нет ЕС - Нет Проблемъй''.
И при двата сценария е въпрос на 1-3 години и след това бранша ще се върне в релси и ще може си гледаме пчелите на спокойствие без ''програмисти'' наоколо...

Ест ЕС - ест корупция. Нет ЕС - ест МУТРИ.
Спокойствието в БГ ще бъде дефицит, докато не си го осигурим сами.
Иначе само ще си мислим, че си гледаме спокойно пчелите.

kubio
23.02.2016, 08:33
Ест ЕС - ест корупция. Нет ЕС - ест МУТРИ.
Спокойствието в БГ ще бъде дефицит, докато не си го осигурим сами.
Иначе само ще си мислим, че си гледаме спокойно пчелите.

мислиш, че ЕС-ето ни избави от мутрите?... :) блаженни са вярващите... просто минаха в сянка, както са навсякъде из европа. Излязоха от светлината на прожекторите, тъй да се каже, станаха ''по-културни'', не че са изчезнал вид. И, прав си, свободата не идва даром.

Mateev
23.02.2016, 09:00
Пазара на кошери, майки и отводки си го има и без пчеларските програми. По моя груба преценка годишно се продават около 50 000 кошера, 50 000 отводки и поне 100 000 майки. Пчеларските програми покриват една малка част от това. Дори и да приемем, че те създават нов пазар, който нямаше да го има без тях, то този пазар е само 10-15% от целия съществуващ пазар.

Има логика това да е така предвид ежегодната смъртност на пчелни семейства, която средно за страната може би е около 10-15%. Колкото до кошерите - средното време на живот е някъде около 7-8 години, така че е нормално 50 000 или дори 100 000 кошера да се подменят всяка една година.

Майките - според мене дори и годишно да се произвеждат по 150 000 майки, пак за тях винаги ще има пазар. Откакто пчеларството е станало такова, винаги е имало дефицит на пчелни майки.

Ristis
23.02.2016, 14:06
Аз лично като производител на кошери виждам и огромно търсене на нови кошери . До кога според вас ще продължи това ?

Интересно е какви са ти клиентите - с големи поръчки (примерно над 20-30кошера), малко на брой хора или обратното - с малки поръчки, голям брой хора? Вероятно второто е по-изразено?

Според мен, българинът се връща към селото, което заряза от средата на 90-те, та до скоро. Този процес на завръщане започна преди 2-3 години, но с всяка изминала, става все по-силно изразен. Търсенето на чиста храна е все по-голямо, респективно производството на пчелен мед като "хоби/събото-неделно" занимание става популярно, което увеличава продажбите на кошери.

Същевременно съм на мнение, че бъдещето е в новите технологии (материали) за производство на кошери, които изключват недостатъците на дървото. Матеев подробно писа преди време какви са му мотивите да избере финландските кошери. Тяхната цена ще спада и ще натиска тази на дървените. Когато цената им се изравни, тогава ще бъде доста трудно на производителите на кошери по традиционен начин.

tsvetanko1973
23.02.2016, 14:51
Като каза новите материали за кошери/ полистирол/ интересно каква ли е цената в момента при положение, че основната суровина за производството им/нефт/ в момента е на около 20-25% от пиковите стойности в доларово изражение.

Вълчан
23.02.2016, 15:54
Да не се заричам, но пчели в пластмаса не мисля да слагам никога! Дървеният кошер подлежи на ремонт, имам кошери на 38г функциониращи почти без никакви поправки!

marianski
25.02.2016, 10:54
Незнам къде хората се връщат по селата като в нашият край селата са след война все едно. Изоставени къщи само, по някоя циганско семейство самонастанило се в безброй пустеещите къщи.
Кошерите ми са в село с 15 души население без хр. магазин! А преди това селото е било, няколко стотин.
Селата загиват при нас.
А, колкото до европрограмите тези пари ще искат един ден връщане! Никой не дава даром било то и ЕС.

M.Milkov
25.02.2016, 11:14
Всичко което го описваш е така и в моето село.При нас поне има хранителен магазин.Поздрави.

Емко
25.02.2016, 17:32
Както виждаме и интернет , в повечето села или няма или е слаб(флашки и т.н.)

Георги 1974
25.02.2016, 18:11
Надявам се да греши:

Според теорията на Кондратиев западните капиталистически икономики в дълъг период (50 до 60 г.) правят цикли на скокове, бумове, последвани от състояния на икономическа депресия. Този цикъл днес е наречен вълна на Кондратиев.


В съответствие с тази теория (още я наричат теория на „дългите вълни”), разработена от съветския икономист Николай Кондратиев, поредната световна война може да започне в близкото десетилетие, смята членът на Академията на военните науки Сергей Малков. По молба на нашата радиокомпания той изложи гледната си точка на ситуацията.
В съвсем опростен вид, циклите на Кондратиев са периоди на икономическо развитие на съвременната цивилизация за продължителност от 40-60 години. Предишната, Третата световна война беше на границата на четвъртия и петия цикъл на Кондратиев. Тя премина без повсеместно използване на оръжие, но резултатите са налице: прекроена беше геополитическата карта на света, претендентът за световно господство, СССР, и неговите съюзници претърпяха съкрушително поражение и престанаха да съществуват в предишния вид.
Николай Кондратиев опредил шест цикли, обхващащи историческия период от 1803 до 2060 година. Четвъртият цикъл продължил от края на Втората световна война до първата половина на 80-те години на миналия век. Сега преживяваме петият цикъл, който според теорията на Кондратиев, трябва да завърши в 2018 година. Тази теория тясно обвързва всеки икономически цикъл с присъщото му технологично равнище. Сегашният период се различава с развитие на IT, телекомуникации и робототехника. Следващият шести цикъл трябва да се прояви с пробив в нано-, био-, информационните технологии.
Но всеки цикъл заедно с технологичните пробиви, неизменно се съпровожда от кризи и войни. Финалът на сегашния цикъл и преходът към следващия технологичен строй ще се съпровожда минимум от силна политическа нестабилност, а може би и от световна война, е убеден Сергей Малков:
- Сега се намираме в стадий на кризисна ситуация, която премина в депресия, трескаво се търсят някакви изходи от това депресивно състояние. В частност, за сметка на нови технологии, които ще бъдат драйвъри на ръста. Този период е много опасен, тъй като изход за сега не се вижда, а противоречията се натрупаха. Обикновено в такова време започват световните войни – търговски, финансови, икономически, политически. И разбира се, класически. Става един вид преразпределение на света.
Действително, ако вземем за модел теорията на циклите, то може да се забележи, че в течение на двата последни века, най-кръвопролитни събития в световната история са ставали именно в самия спад на т.н. вълни на Кондратиев. Сега приближаваме съдбоносната черта. По прогнози на привържениците на теорията на Кондратиев, критичният момент ще настъпи в 2016-2017 години.

Естествено, сега е сложно да се говори, дали ще започне мащабна световна война в традиционния смисъл. Но в това, че ще се разгърне информационна, психологическа, икономическа и търговска войни, Сергей Малков не се съмнява.

solaris60
25.02.2016, 19:53
А дали войната не е започнала вече?

Георги 1974
25.02.2016, 19:58
И аз това се питам

Георги 1974
25.02.2016, 20:05
Силно се надявам да не греши:
Слава Севрюкова:„Ще дойде време населението в България силно да оредее. Мнозина ще я напуснат. Но по земите ни все ще има хора, зовящи се българи, говорещи родния език. От най-старите народи в Европа сме, няма да ни затрият.”
„Българското племе никога, ама никога не ще бъде заличено от лицето на земята. Други народи, както ми се „разкрива“, ще изчезнат, ние – не. Помнете – НИКОГА! Събудената мощ на духа на българина е голяма. Родината ни ще се превърне в райска градина. Тези, които сега я напускат един ден горчиво ще съжаляват.” „Таман страната ни ще се пооправи и светът ще тръгне на зле. Но ние тогаз вече ще сме на завет за онова, което иде… То ще трае наполовина на времето на Втората световна война…“

Георги 1974
25.02.2016, 20:23
Аааа пак се чудя дали пак не сбърках темата ама нали е все за свършек.(не знам с коя друга дума да я заместя)

tsvetanko1973
25.02.2016, 20:42
Мисля, че Духът български започна да се възражда и така да се каже обърнахме тренда. Може да звучи налудничево, но в момента се забелязват онези малки синкави пламъчета от които в последствие се разгаря силния огън, просто върху тях трябва да поставим подходящите клечки и пламъка ще тръгне.

Георги 1974
25.02.2016, 21:04
Мисля, че Духът български започна да се възражда и така да се каже обърнахме тренда. Може да звучи налудничево, но в момента се забелязват онези малки синкави пламъчета от които в последствие се разгаря силния огън, просто върху тях трябва да поставим подходящите клечки и пламъка ще тръгне.
Дано да е така че изчезваме като народ и нация.

zapstojan
25.02.2016, 21:07
Силно се надявам да не греши:
Слава Севрюкова:„Ще дойде време населението в България силно да оредее. Мнозина ще я напуснат. Но по земите ни все ще има хора, зовящи се българи, говорещи родния език. От най-старите народи в Европа сме, няма да ни затрият.”
„Българското племе никога, ама никога не ще бъде заличено от лицето на земята. Други народи, както ми се „разкрива“, ще изчезнат, ние – не. Помнете – НИКОГА! Събудената мощ на духа на българина е голяма. Родината ни ще се превърне в райска градина. Тези, които сега я напускат един ден горчиво ще съжаляват.” „Таман страната ни ще се пооправи и светът ще тръгне на зле. Но ние тогаз вече ще сме на завет за онова, което иде… То ще трае наполовина на времето на Втората световна война…“

Здравей Георги 1974, През кои години е живяла Слава Севрюкова и колко хора, и по каква причина са напускали родината си тогава?
Хващам се за четвъртото изречение отзад напред.
Дали това не са съчинения на пловдивчанина, който пише от нейно име?

Не го приемай като заяждане. Просто съм Тома Неверни.

Георги 1974
25.02.2016, 21:15
Здравей Георги 1974, През кои години е живяла Слава Севрюкова и колко хора, и по каква причина са напускали родината си тогава?
Хващам се за четвъртото изречение отзад напред.
Дали това не са съчинения на пловдивчанина, който пише от нейно име?

Не го приемай като заяждане. Просто съм Тома Неверни.

Това е проблема на пророците не знаеш кое е казала кое не. И съм съгласен с теб просто не виждам как ще се изпълнят пророчествата.(но много империи паднаха византийска, османска, римска и т.н. и то от варварите)
Мен ако питаш проблема е че е жалко да се надяваме на пророци но на кой

зуница
25.02.2016, 21:23
А дали войната не е започнала вече?
Да. От няколко години вече се води. Ако имам време в някоя от подходящите теми ще се обоснова. Дано до тогава не стане "очевадна" истина и не отпадне нуждата от обосновка.:(

solaris60
25.02.2016, 21:28
Да от няколко години вече се води. Ако имам време в някоя от подходящите теми ще се обоснова. Дано до тогава не стане "очевадна" истина и не отпадне нуждата от обосновка.:(

Че ти толкова ли много време ще се моткаш?:bigsmile:

zapstojan
25.02.2016, 21:34
Това е проблема на пророците не знаеш кое е казала кое не. И съм съгласен с теб просто не виждам как ще се изпълнят пророчествата.(но много империи паднаха византийска, османска, римска и т.н. и то от варварите)
Мен ако питаш проблема е че е жалко да се надяваме на пророци но на кой

Гърците ни създават проблеми вече втора годинапо границата.
Явно не се надяват на пророци.

Ако крупция и кражби /точно кражби, а не източване/ на милиони и милиарди лв. се прекратят, какво ли ще стане с България?

Георги 1974
25.02.2016, 21:39
Гърците ни създават проблеми вече втора годинапо границата.
Явно не се надяват на пророци.

Ако крупция и кражби /точно кражби, а не източване/ на милиони и милиарди лв. се прекратят, какво ли ще стане с България?

Ами чисто и просто не знам. Нашия брутен вътрешен продукт бях чел някъде е 1/10 от на дженарал мотърс.

зуница
25.02.2016, 21:46
Че ти толкова ли много време ще се моткаш?:bigsmile:
"Много" в случая е относително понятие. Дано имаме късмет да останем само с разчесването на клавиатурите.

Валентин.
25.02.2016, 21:47
Мисля, че Духът български започна да се възражда и така да се каже обърнахме тренда. Може да звучи налудничево, но в момента се забелязват онези малки синкави пламъчета от които в последствие се разгаря силния огън, просто върху тях трябва да поставим подходящите клечки и пламъка ще тръгне.
Разгаря се силния огън.....на околовръстното в София. Падат зъби, кръв се лее.........а колите подминават....като пътен знак.
П.П. Нищо лично колега само си казвам мнението по темата. Сори.

zapstojan
25.02.2016, 22:03
Напълно нормално е да нямаме икономика.
В Гърция хората са богати а държавата бедна. Богатото население развива икономика.
В България и хорат и държавата са бедни, понеже, малко на брой, крадат и изнасят.