PDA

Виж пълната версия : Продавам майки, маточници и отводки през 2016 г.



Mateev
22.02.2016, 11:47
Тази година ще произведа около 4000 ДБ и ЛР ОТВОДКИ и около 5000 ПЧЕЛНИ МАЙКИ. Отводките ще са на 5 рамки, от които поне 3 ще са с пило. Количеството на пчелите в тези семейства ще е по-много от нормалните отводки може би с около 30%-40%. Преди да се експедира, всяка една отводка ще е живяла при мене поне 20 дена, като така ще има пълна гаранция, че майката е приета от семейството, започнала е да снася и е напълнила питите със собствено пило.

Отводките ще се закупуват от базите на фирмата в гр. Габрово или гр. Ловеч, като на всеки един клиент предварително ще му бъде казана дата и час, на която да дойде и да си ги вземе. От Ловеч могат да се получават само ЛР отводки, а от Габрово - както ЛР, така и ДБ. Транспорта се организира от клиента и е за сметка на клиента, но при желание от негова страна аз също мога да му организирам външен транспорт посредством превозвачи с бусове, които да доставят отводките и клиента да си ги получи там на място. Експедицията ще се прави късно вечерта след залез слънце, а транспорта ще се извършва през нощта.

Вече набирам заявки за покупка на майки и отводки. Заявките се вписват в списък, като приоритет ще имат клиентите, записали се в списъка по-рано. Даването на аванс не е задължително, но ако някой клиент реши да го направи, то тогава той застава в на предни позиции преди клиентите без аванс. Тези, които не са дали аванс, ще получат майките и отводките си само ако останат налични такива. Всъщност редът в списъка ще зависи и от процента на аванса. Тези клиенти, които са дали по-голям аванс ще застанат начело на списъка, след тях тези с по-малък и най-накрая тези без аванс, ако останат майки и отводки за тях.

Цената на една отводка е 120 лв. с ДДС.
Цената на една пчелна майка е 22 лв. с ДДС.

Mateev
22.02.2016, 11:54
На всички клиенти, които пожелаят, се издава сертификат за закупените майки и отводки. С тези клиенти, които са по пчеларската програма, се сключва договор за доставка съгласно изискванията на ДФЗ. Има два типа договори за клиенти по НПП:

1. Които не ползват кредит от ДФЗ - при тях договора се сключва с аванс 50%
2. Които ползват кредит от ДФЗ - при тях аванса е самоучастието им в този кредит и точната сума се изчислява от самото ДФЗ

С клиенти, които не са по НПП, договор се сключва само ако те пожелаят и ако решат да изпращат аванс по банков път.

По принцип всички договори се сключват само и единствено заради желанието на клиентите. На мене договор не ми трябва, но ако клиентите пожелаят - тогава той се сключва.

Mateev
22.02.2016, 11:58
За заявки и за включване в списъка моля напишете ми Лично Съобщение, като в него упоменете:

1. Трите имена
2. Телефон за връзка
3. Какви отводки искате - ДБ или ЛР и колко е техната бройка
4. Искате ли майки и колко е тяхната бройка
5. Имате ли сключен договор с ДФЗ по пчеларската програма
6. Искате ли да сключим с вас договор за доставка или не

Ако ще сключваме договор за доставка, ще се наложи да дадете една камара допълнителна информация за този договор, но това ще го уточняваме допълнително.

Заявки могат да се правят и на телефони: 0888 314 550, 0888 631 789

Mateev
22.02.2016, 12:29
Относно датите на експедиране - всичко зависи от това дали пролетта ще е топла или не. Миналата година пролетта беше студена и първите качествени маточници се получиха на 8-ми май, а първите отводки се продадоха на 25-ти май. Тази година мисля да продавам отводки не на 16-тия ден, а на 22-24-тия ден. Така ще има по-много пило (младо и старо). Това означава, че ако пролетта е студена, първите отводки ще са готови някъде към 1-ви юни. Ако пролетта е топла, отводки могат да излязат и на 15-ти май.

Офанзивата с направата на отводки ще е само 15-20 дена, след което ще има офанзива по експедиране 15-20 дена. Следователно последните получени отводки ще са някъде към 15-ти до 20-ти юни при студена пролет и 5-10-ти юни при топла пролет.

Майки ще се експедират след приключване на офанзивата по отводките. По-рано няма как да стане, защото всяка една произведена майка ще отива за направата на отводки. При това положение първите майки ще се експедират някъде към 15-ти юни и експедициите ще продължат чак до края на Август.

Mateev
22.02.2016, 12:40
За направата на по няколкостотин отводки всеки божи ден ще е необходимо огромно количество маточници, които трябва се произвеждат в мащаби, в които да има достатъчни ежедневни количества. Това обаче автоматично означава, че вероятно ще има и ежедневни излишъци от маточници - може би по 20-30 или дори по 50 бройки. Тези маточници могат да се продават на колеги, които са сравнително близко до Габрово и които са готови да дойдат, за да си ги вземат на ръка. Такива маточници ще могат да се продават от началото на Май та чак до края на Август. Цената ще е 5 лв. на маточник.

kapanec
22.02.2016, 18:25
Записах се преди месец при Вас за майки но ми се каза ,че ще мога да разчитам на тях началото на месец Юли,след като си изпълните вашите заявки за отводки и за лични нужди майки.Едва тогава ,ще продавате на други клиенти което мен лично Юли месец не ме устройва но за маточниците ако сте сериозни бих се възползвал.

Mateev
22.02.2016, 18:40
Няма как да продаваме майки по-рано от средата на юли. Дотогава те ще са огромен дефицит и при нас. Асоциацията трябва да произведе хиляди майки за свои отводкаджии, и ако случайно някой член на БПРА продаде на външния пазар, буквално ще бъде линчуван. Подобно е и положението в другата развъдна асоциация.

Mateev
22.02.2016, 18:44
Записах се преди месец при Вас за майки но ми се каза ,че ще мога да разчитам на тях началото на месец Юли,след като си изпълните вашите заявки за отводки и за лични нужди майки.Едва тогава ,ще продавате на други клиенти което мен лично Юли месец не ме устройва но за маточниците ако сте сериозни бих се възползвал.

Маточници ще се продават само ако има излишни. Те няма да са основното производство. Предполагам че ще има излишъци, защото винаги когато се залагат маточници това се прави с известен запас, но колко точно ще остават излишни няма как да се прогнозира. Някъде в средата на април се обади, за да знам от каква бройка се нуждаеш, и да те имам предвид при планирането на това колко маточници трябва да се залагат.

Господин Каров
22.02.2016, 23:41
Може ли да ни покажете оразец на септификаца за майки и отвотки?Пакети пчели ще прдавате ли и ако каква ще е цената на килограм?

Господин Каров
22.02.2016, 23:46
И още какви параметри ще вклучват сертификаците?

Mateev
23.02.2016, 09:10
Дизайна на сертификата за произход на БПРА все още не е разработен, но още от сега се знае какви полета ще съдържа:

1. Уникален номер на сертификата
2. Производител
3. ЕГН
4. Регистрационен номер на пчелина
5. Номер на линията за произход
6. Колко отводки (майки) са продадени
7. Година на производство
8. Номер на партидата
9. Дата на експедицията
10. Същия комплект данни и за получателя на сертификата - имена, адрес, номер на пчелина и т.н.
11. Дата на издаване на сертификата
12. Подпис и печат
13. Холограма и/или електронен чип за защита на документа

ves
23.02.2016, 09:25
Искам да попитам майките свободно ли ще се оплождат или ще има изкуствено оплодени?

Mateev
23.02.2016, 20:05
Няма да се продават изкуствено оплодени майки, освен разбира се ако се заплати цена от няколко стотин лева. Тези майки не са пълноценни. Тяхната роля е да са носител на качествен генетичен материал с вече известно родословие, но количеството на сперматозоидите в тях е по-малко от това на естествено оплодените майки. При това положение те не трябва да се презорват със снасяне на яйца. Точно обратното - те се ограничават в яйцеснасянето, за да снасят едри и хубави яйца, които са една от предпоставките за направата на качествени племенни майки.

icofly
23.02.2016, 22:54
Какви майки ще предлагате?

Mateev
24.02.2016, 17:04
Майките са такива, каквито са по закон - БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА.

Ако ме запитате що е това Българска Медоносна Пчела - отговорът е следния:

Всяка една пчела, която по морфологични признаци отговаря на стойностите, заложени в нашата Развъдна програма, която е утвърдена от МЗХ, се счита за Българска Медоносна Пчела. А стойностите в нашата Развъдна програма са копирани от трудовете на Ruttner и на проф. Ненчев.

Mateev
03.03.2016, 18:40
Искам да информирам колегите, които все още не са си заявили отводки, че капацитета ми за ДБ отводки вече е близо до изчерпване. Все още имам капацитет за ЛР отводки, но като гледам темповете на заявки, има голяма вероятност и той да се запълни.

Статистиката към днешна дата е следната - заявките за ДБ отводки са 60%, а за ЛР - 40%. В същото време моите семейства са в обратното съотношение - 30% ДБ и 70% ЛР. Явно ще се наложи да правя СМЕСЕНИ ОТВОДКИ, за да удовлетворя кандидатите за ДБ. Тоест ще правя ДБ отводки като слагам в тях 2 ЛР пити с пило и след това ще допълвам с 3 ДБ пити. Майката като се излюпи и оплоди, ще снася във всичките 5 пити и клиента така ще получи отводката като ДБ отводка, но в нея ще има 2 ЛР пити и 3 ДБ.

Всички съществуващи клиенти, които до момента са направили заявка за ДБ отводки ще получат отводки с 5 ДБ пити, но на всички бъдещи ДБ клиенти ще предлагам такива смесени ДБ отводки с 2 ЛР и 3 ДБ пити. И ако се съгласят, ще приемам заявката. Ако не - здраве да е.

С ЛР отводките няма проблеми - те ще са с 5 ЛР пити и повечето от тях ще са разположени в ЛР сандъчета от фибран. Само една малка част от ЛР отводките ще са направени в ДБ сандъчета от фибран, но това няма значение за качеството на отводките. ДБ сандъчето е универсално и поема в себе си както ДБ, така и ЛР отводки.

nikola.vladov
03.03.2016, 20:17
И аз се интересувам от маточници. Ще се обадя средата на април. Аз съм близо до В.Търново и лесно мога да дойда до Габрово.

Mateev
03.03.2016, 20:58
Днес за кой ли път препрочетох книжката на проф. д-р Йежи Палеолог за генетиката и селекцията на медоносната пчела, и за кой ли път достигнах до извода, че май наистина е по-добре в България масово да се продават маточници (това не е противозаконно), а не майки. Доказателството на това твърдение е дълго и е плод на цяла една отделна тема.

Продажбата на качествени маточници с верния комплект гени по майчина линия наистина е по-бързият и по-евтин метод в България да се направи революция в расовата принадлежност на всички пчели и да се постигне във възможно най-кратки срокове висока продуктивност на всеки един български пчелар. Това обаче е невъзможно без съдействието на всички пчелари, което естествено няма как да го получим най-вече поради незнание, така че забравете за това, което го написах.

Бърз
03.03.2016, 21:06
Кога започнете с пакетно пчеларство?

Валентин.
03.03.2016, 21:32
Искам да информирам колегите, които все още не са си заявили отводки, че капацитета ми за ДБ отводки вече е близо до изчерпване. Все още имам капацитет за ЛР отводки, но като гледам темповете на заявки, има голяма вероятност и той да се запълни.

Статистиката към днешна дата е следната - заявките за ДБ отводки са 60%, а за ЛР - 40%. В същото време моите семейства са в обратното съотношение - 30% ДБ и 70% ЛР. Явно ще се наложи да правя СМЕСЕНИ ОТВОДКИ, за да удовлетворя кандидатите за ДБ. Тоест ще правя ДБ отводки като слагам в тях 2 ЛР пити с пило и след това ще допълвам с 3 ДБ пити. Майката като се излюпи и оплоди, ще снася във всичките 5 пити и клиента така ще получи отводката като ДБ отводка, но в нея ще има 2 ЛР пити и 3 ДБ.

Всички съществуващи клиенти, които до момента са направили заявка за ДБ отводки ще получат отводки с 5 ДБ пити, но на всички бъдещи ДБ клиенти ще предлагам такива смесени ДБ отводки с 2 ЛР и 3 ДБ пити. И ако се съгласят, ще приемам заявката. Ако не - здраве да е.

С ЛР отводките няма проблеми - те ще са с 5 ЛР пити и повечето от тях ще са разположени в ЛР сандъчета от фибран. Само една малка част от ЛР отводките ще са направени в ДБ сандъчета от фибран, но това няма значение за качеството на отводките. ДБ сандъчето е универсално и поема в себе си както ДБ, така и ЛР отводки.
Ако ще мешаш питите в отводките по-добре ЛР питите ги маправи медови. Майките предпочитат да осеменяват ДБ пити. Пък после клиентите може да си ги правят каквото решат ЛР питите.....

Mateev
04.03.2016, 11:04
Ти изглежда не разбра какъв е проблема. Аз нямам проблем с броя и вида на питите, имам проблем с броя на ДБ питите с пило, понеже ДБ кошерите ми са малко, но имам ЛР в изобилие. Затова и предлагам направата на ДБ отводки да става посредством слагането в тях на 2 ЛР пити с пило и допълването на сандъчето с неизградени ДБ пити. Докато пчелите чакат майката да се оплоди ще изградят ДБ питите и после майката ще започне да снася в тях. Всъщност тя ще снася където си реши във всичките 5 пити на отводката и когато клиента я получи, в ЛР питите може да се случи както пило, така и мед или прашец или и трите едновременно.

Самият клиент след това при развитие на семейството може двете ЛР пити постепенно да ги измести към края на плодника, където пчелите ще ги напълнят с мед и той ще може вече да ги извади и изцентрофужи. Крайният резултат е създаването на ново ДБ семейство за клиента и този резултат пак се постига без никакви проблеми.

Миналата година имах клиенти, които искаха ДБ отводки, но поради липсата им си купиха ЛР. Сложиха си ги в ДБ кошери и пак си направиха ДБ семейства, но впоследствие трябваше да подменят всичките 5 ЛР пити с ДБ. Сега аз предлагам модифициран вариант, при който клиента трябва да подменя само 2 ЛР пити.

От моя гледна точка аз нямам какво друго да направя, след като капацитета ми за истински ДБ отводки вече е пред изчерпване. От гледна точка на потенциалния клиент това е ДОБРОВОЛНА СДЕЛКА - ако не е съгласен, трябва да си потърси други доставчици. Ако обаче не намери такива, или не го устройват условията им, то тогава варианта само с 2 ЛР пити е много по-добър от варианта с 5 ЛР пити.

enchev
04.03.2016, 13:32
Могат да си ползват ЛР рамката и за строителна да си подрязват после търтеевото пило

Mateev
19.05.2016, 18:34
Искам да информирам всички клиенти, които са се записали за доставка на отводки по пчеларската програма, че веднага след празниците (след 25-ти май) започват експедициите. За да се случи това обаче, всеки един клиент трябва ПРЕДВАРИТЕЛНО да заплати оставащата сума до 100% ПО БАНКОВ ПЪТ. Такива са изискванията на пчеларската програма. Вече има клиенти, които са заплатили отводките си на 100%, така че експедицията ще започне от тях.

Който не си е заплатил сумата, ще чака. Особен проблем представляват клиентите, които са сключили договор за кредит с ДФЗ. На част от тях ДФЗ им бави преводите по месец-два и такива клиенти няма как да си получат отводките, докато не си разрешат проблема с ДФЗ.

Написах този постинг защото доколкото знам утре е последния работен ден, в който банките ще работят, и след това ще отворят чак на 26-ти май. Ако не успеете утре да преведете парите, може и след празниците, но колкото по-късно ги преведете, толкова по-късно ще се наредите в списъка за получаване на отводки.

Mateev
19.05.2016, 19:04
Иначе многото дъждове силно забавиха развитието на отводките и на майките в нуклеусния парк. Проблемът беше с оплождането на майките - времето просто не им даваше да излетят. И в първите 2-3 слънчеви дена всичките масово и едновременно излетяха да се оплождат. Това означава, че някъде около 25-ти до 30-ти май едновремено ще са готови за експедиране може би 1000 или дори повече отводки, но самото експедиране ще става с по-бавни темпове (по 100-200 на ден) заради физическите ограничения на персонала по подготовката за експедиране.

Mateev
19.05.2016, 19:26
Да ви покажа и как изглеждат майките, които продавам, и които присъстват и във всяка една отводка. Буквално тежка артилерия - едри, тлъсти, с дължина около и над 2 сантиметра. Вижте сами. Съжалявам за лошото качество на снимките, но пластмасата пречи на фотоапарата да фокусира добре, а светлината се отразява от нейните дефекти. Размера на майките обаче се вижда много добре. Правоъгълниците отдолу са със стъпка точно 11 mm (9 mm отвор и 2 mm ребро), така че преценете размерите на майките сами. :)


6750

6751

6752

rosty_sz
25.05.2016, 07:20
Чета, че Матеев от днес започва да изпълнява заявките за отводки. Ако това се случи Матеев и екипа му заслужава едно голямо БРАВО. При толкова дъжд и студ за да успеят да изпълнят заявките в такъв срок си е направо геройство подплатено с мноооого труд, мнооого добра организация и много инат.
Още веднъж БРАВО.

Mateev
25.05.2016, 07:54
Положението не е чак толкова розово. Отводките са направени отдавна, но се развиват много бавно. Първо се объркаха нещата с оплождането - заради дъжда майките чакаха по 10-15 дена да намерят сгоден момент за излитане. Второ - имаше голям процент загубени майки по време на полет. Предполагам са отлетяли на няколко километра от пчелина и там ги е свалил поредния дъждовен порой. Трето - много слаб градеж поради хроничния дефицит на нектар и прашец. Четвърто - пак поради същатата причина (глад) майките снасят по-малко и отделно от това в отводките почти няма медови запаси. Каквото е имало, са го изяли, а нови постъпления почти няма.

Това е ситуацията. Положението е меко казано трагично. В момента водим борба за спасяване на отводки с нови майки или маточници (съобразно състоянието), както и за подсилване на вече станалите отводки с цел придобиване на търговски вид (повече градеж и създаване на меден венец). Все се надявах че ще започнат слънчевите дни и за няколко дена отводките ще дръпнат, но това не се случи. Днес ще купя един ТИР захар и ще започна интензивно подхранване.

Иначе има някакъв процент отводки, които са в състояние, почти годно за експедиция, но трябва да се хранят интензивно поне няколко дена, за да мога да имам очи да повикам клиенти да си ги получат. Като цяло експедициите ще се забавят с поне 1 седмица спрямо първоначално направения план, а периода за експедиране силно ще се проточи (вместо до 10-ти юни ще се проточи до 30 юни).

Положението с майкопроизводствения пчелин е подобно, въпреки че там храня почти непрекъснато - късно оплождане, нисък процент на оплождане, голям процент на нуклеусите, на които им се налага да се слагат маточници пак и пак и пак.

Положението с основните семейства е също почти трагично. Пролетта имаха голямо количество неизяден мед. Дори се наложи да вадя цели пити, за да освободя място на майката за снасяне. Към днешна дата обаче са изяли всичко до последната килийка и на практика са преминали в режим на оцеляване и спасяване от гладна смърт.

rosty_sz
25.05.2016, 08:44
Положението на всякъде е така и заради това съобщението че започва масова експедиция на готови отводки събуди в мен искрено възхищение.

П.п. всички майки които трябваше да ми се оплодят след 20.04 пронасят минимум след 20 дни. Така беше и 2014 г. Лошото е че цикличноста на кошмарните години много зачестява. От друга страна сме подложени и на все по умели начини за отравяне от земеделците. Натиска на цените на меда от изкупвачите е безмилостен и започвам все повече да се замислям дали си заслужава и как евентуално да поставя финала.

Mateev
21.06.2016, 12:05
Експедициите на отводки вече са към своя край. Останаха само клиентите, които поради една или друга причина не са платили, или които по свое желание искат доставката да се забави. Експедициите на майки текат с пълна сила. Времето се оправи, вдигна се процента на оплождане, така че майки има и ще има все повече и повече.

Относно маточниците - все повече и повече хора ми звънят и заявяват нови и нови маточници. Стигнахме до ситуация, в която вече трябва да правя списъци и точно планиране, за да има за всички желаещи. Освен маточници мога да доставям и неплодни майки - вече има хора, които се възползваха от това предложение.

Специално за маточниците искам да кажа, че мога да предоставям както 10-дневни, така и 11 дневни маточници. По принцип е редно маточниците да се прехвърлят след 11 дневен престой в отглеждачите, и след това да се излюпват през нощта или сутринта на следващия ден. В последните дни обаче има големи горещини, и това вероятно води до по-бързо развитие и излюпване на маточниците. Стигна се дотам, че някой от тях започнаха да се люпят след обяда или вечерта на 11-тия ден. Поради тази причина вече по-желание на клиента мога да му извадя и маточници в 10-тия ден. Няма проблеми с това - пробвано е.

delpi
21.06.2016, 12:28
Моля, напишете цените към днешна дата какви са.

Mateev
21.06.2016, 13:14
Моля, напишете цените към днешна дата какви са.
Отводки - 120 лв.
Оплодени майки - 22 лв.
Неоплодени майки - 10 лв.
Маточници - 5 лв.

Отводките са към привършване, но може и да остане някоя друга бройка за закъсали.
Оплодени майки тепърва ще има в големи количества.
Неоплодените майки ще се правят само по заявка 2 дена предварително.
Маточници - пак по заявка 2-3 дена предварително, за да мога да си направя график и да не ми страда собственото майкопроизводство.

С изключение на отводките всичко останало ще се продава до края на Август.

damyan82
24.07.2016, 10:23
Г-н Матеев разполагате ли с налични майки? Ще ми трябват за след седмица най-много. Около 5 майки май, ще са ми необходими.

Mateev
24.07.2016, 12:39
Разполагам с майки - всеки ден ловя по 50-60 бройки. Ако искаш да си заявиш - пиши ми на ЛС или ми се обади по телефона (0888 314 550). Мога да те запиша в списъка и един път като влезе човек в него, аз жив или умрял се опитвам да изпълня заявката на точно определената дата.

damyan82
24.07.2016, 13:36
Благодаря! Но преди да ги прибера от слънчогледа и ги прегледам нама как да дам точна дата и бройка. Ще се съобразя с вас когато ви се обадя идните дни като имам яснота. Жал ме е да взема повече и да не ги ползвам.

Mateev
24.07.2016, 14:04
Благодаря! Но преди да ги прибера от слънчогледа и ги прегледам нама как да дам точна дата и бройка. Ще се съобразя с вас когато ви се обадя идните дни като имам яснота. Жал ме е да взема повече и да не ги ползвам.

Разбира се, че така трябва да направиш. Майки се купуват от пчеларите тогава, когато им потрябват, и то точно толкова, колкото им трябват. Моя си е грижата така да си организирам нещата, щото винаги да изпълнявам желанията на клиентите точно и навреме - както като бройка, така и като ден на изпращане.

По принцип са възможни 2 ситуации:

НЕДОСТИГ НА МАЙКИ: Тогава още при заявката ще ви кажа, че за дадената дата няма майки, и или ще ви предложа друга дата, или въобще няма да ви приема заявката. Щом обаче съм я приел и съм ви записал във файла със заявки, то тогава можете да бъдете абсолютно сигурни, че на дадената дата ще си получите заявените майки.

ИЗЛИШЪК НА МАЙКИ: Ако в някой ден останат излишни майки, тогава или ги оставям за следващия ден, или ги използвам в моите пчелини. При всички случаи така организирам нещата, щото една майка да не стои при мене повече от ден и половина. Заедно с доставката по куриер (още 12-16 часа) се получава така, щото една майка, получена от мой клиент, да е стояла в кутийката не повече от 48 часа (2 денонощия). Така клиента също има шанс, ако пожелае, да държи майката при себе поне още 2 денонощия, преди да я придаде.

Като ориентир за безопасно престояване на майката в кутийката приемам цифрата 5 денонощия. Това е тествано не един път по един или друг повод. Аз обаче ГАРАНТИРАМ, че получената от клиента майка няма да е стояла в кутийката повече от 48 часа.

Mateev
24.07.2016, 14:31
Отговарям публично на въпроси по чата към форума и в ЛС, задавани от време на време от различни пчелари:

Въпросът е: Могат ли маточници да се изпращат по куриер?
Отговорът е: Не, не могат !!!

Който иска да си закупи маточници, трябва да дойде да си ги получи на място в гр. Габрово. Причините за това изискване са няколко:
1. Маточниците трябва да се транспортират колкото се може по-бързо след изваждането им от отглеждачите. Това куриерите не могат да го осигурят.
2. Маточниците не трябва да се накланят настрани и не трябва да се тръскат. Това куриерите не могат да го осигурят.
3. На маточниците трябва да им се осигурява оптимална температура и влажност. Това куриерите не могат да го осигурят.

Иван_Барабан
27.07.2016, 16:50
Благодаря ти за това случайно вмъкнато в текста изречение. С него ти ме светна, че аз на практика притежавам два двутонни хомогенизатора. Това всъщност са двете машини, с които си бъркам инвертирания сироп. Имам ги вече цяла година, но до момента не съм се сещал, че те на практика се явяват напълно оборудвани хомогенизатори с бавнооборотна бъркалка и отопление с водна риза.

Благодаря ти за акъла. Ще черпя една бира. drinks;

Привет,
Аз така и намерих време да си изпия бирата, но за да станат две ще си позволя да ви дам още една идея....
Защо не помислите да произведете майки за зимата и пролетта, които да се продават за запасни. Естествено тогава цената им ще е по-висока (като това ще е следствие на повечето им производствени разходи по хранене и съхранение, както и малко спекулация предвид ексклузивния продукт с нищожно предлагане по това време). Предвид идващите месеци на залязващо търсене, но възможност от ваша страна да произвеждате, мисля че това една неразработена ниша за продукт на двойна или тройна цена, която би била лесно платена пред угрозата да загубиш семейство за 120-150лв.

Mateev
27.07.2016, 20:12
Тази идея отдавна ми се върти в главата, но търся някакъв начин да гледам майките в малки кутийки със загуба само от по 200-300 пчели на пчелна майка. Ако го открия, ще е чудо - ще зазимя хиляди майки.

Иначе по стандартния метод ще зазимя само 720 майки (целия нуклеусен парк), 360 от които ще могат да се полват (продават) във всеки един момент от време от октомври до април. Цената им обаче наистина ще е по-висока.

За който не знае какъв е стандартния метод за гледане на запасни майки: Това е гледане на майки в двоен нуклеус (при мене 2х3 ЛР) с преградна дъска между двете групи рамки. Когато се извади едната майка, вади се и дъската, и втората майка продължава да се грижи за обединеното семейство. По този начин могат да се вадят майки дори и през зимните месеци.

Проблемът през зимата не са самите майки (такива ще има), а това, че няма как да се изпращат с Еконт - просто ще измръзнат по време на транспорта с куриер. Aко обаче клиента дойде да си ги вземе с лека кола - тогава всичко ще е наред.

tsc1
27.07.2016, 21:01
.....
Проблемът през зимата не са самите майки (такива ще има), а това, че няма как да се изпращат с Еконт - просто ще измръзнат по време на транспорта с куриер. ...
Това трябва да се провери, защото не е много сигурно. Пратките пътуват не повече от 12-14 часа в закрити фургони. А може да се направят и транспортни опаковки от фибран или стиропор, достъчно големи за да не се издушат за тия часове.

scutellator
28.07.2016, 22:51
НЕДОСТИГ НА МАЙКИ: Тогава още при заявката ще ви кажа, че за дадената дата няма майки, и или ще ви предложа друга дата, или въобще няма да ви приема заявката. Щом обаче съм я приел и съм ви записал във файла със заявки, то тогава можете да бъдете абсолютно сигурни, че на дадената дата ще си получите заявените майки
Да, да. То производителите на майки въобще си нямат проблеми като всички пчелари. Кошерите им не ги натравят, климатичните условия не оказват влияние на оплождане на тяхните майки, маточниците винаги се получават в достатъчно количество и качество, партиди никога не се налага да се бракуват....

Какво правим - наемаме на работа роботи, които не правят грешки, не се напиват и не се разболяват. Правим свръхпроизводство, което винаги да надхвъля многократно търсенето във всеки момент. Подкупваме синоптиците за слънчево време над оплодния пункт.
Или почваме да продаваме непронесли, сакати,дефектни, току-що излюпени, не излюпени и виртуални майки.
Понякога канселиране на поръчката или преместване за по-късна дата е най-доброто решение и за двете страни.

Mateev
29.07.2016, 05:48
Ти описваш ситуация ФОРСМАЖОР (непредвидени обстоятелства). Да, при форсмажор датите се разсрочват по взаимно съгласие, ако има такова. Ако има несъгласие, има и недоволни клиенти. Това се случи тази пролет - безкрайни дъждове с почти нулево оплождане на пчелните майки и със забавено развитие на пчелните отводки.

valaz
29.07.2016, 06:00
Като ориентир за безопасно престояване на майката в кутийката приемам цифрата 5 денонощия. Това е тествано не един път по един или друг повод. Аз обаче ГАРАНТИРАМ, че получената от клиента майка няма да е стояла в кутийката повече от 48 часа.

В този максимално допустим срок за престой на майката в клетката от 5 денонощия включва ли се и времето на престой на клетката в кошера? Това в оптималния случай е още едно денонощие. Ако обаче пчелите не са склонни да приемат майката, може да се наложи този срок да бъде удължен, за да се открие и отстрани причината за това.

scutellator
29.07.2016, 08:10
Ти описваш ситуация ФОРСМАЖОР (непредвидени обстоятелства).
Това, което си написал е едно хубаво пожелание. Най-старото правило във войната е че всеки план се проваля при първата среща с врага. Ето ти сам виждаш, че още първата година и... я, изненада - непредвидени обстоятелства. Тази година бяха тези, спокойно - догодина ще са някакви други. Ако успееш да реализираш по-горното пожелание почти всяка година, значи ще си първия производител на майки на Земята, който е успял да го постигне.

Mateev
29.07.2016, 08:48
Това, което си написал е едно хубаво пожелание. Най-старото правило във войната е че всеки план се проваля при първата среща с врага. Ето ти сам виждаш, че още първата година и... я, изненада - непредвидени обстоятелства. Тази година бяха тези, спокойно - догодина ще са някакви други. Ако успееш да реализираш по-горното пожелание почти всяка година, значи ще си първия производител на майки на Земята, който е успял да го постигне.

Освен калпавата година с многото дъждове имаше и поне 100 други по-големи или по-малки проблеми, които през цялото време се сипеха един след друг. Някои от тях ги разрешихме, а други - не. Ха-ха ..... вече имам готовност да напиша книга от 500 листа на тема "Проблеми в майкопроизводството". :) То книга не знам, ама че цяла зима ще ги бистрим тези проблеми във форума - това е 100% сигурно. :)

Mateev
29.07.2016, 11:54
В този максимално допустим срок за престой на майката в клетката от 5 денонощия включва ли се и времето на престой на клетката в кошера? Това в оптималния случай е още едно денонощие. Ако обаче пчелите не са склонни да приемат майката, може да се наложи този срок да бъде удължен, за да се открие и отстрани причината за това.

Когато написах 5 дена, имах предвид 5 дена престой извън кошера при неблагоприятни за пчелите условия - ниска температура, ниска влажност на въздуха и суха храна, която не съдържа необходимата за оцеляването на пчелите влага. Това е тествано многократно - при 5 дневен престой в клетката оцеляват 99% от пчелите и пчелните майки. Има някъде около 1% смъртност, причините за която в общия случай са неизвестни. Например умирали са ми майки или отделни пчели още след първата нощ престой в клетката, което е странно, при положение че останалите 50 или 100 майки си гледат кефа и си живеят щастливо.

Колкото до престоя в кошера - там времето не се брои. Дори и пчелите да не успеят да освободят майката, те спокойно могат да я хранят през отворите в кутийката, и така тя може да живее години наред.

solaris60
29.07.2016, 19:38
Колкото до престоя в кошера - там времето не се брои. Дори и пчелите да не успеят да освободят майката, те спокойно могат да я хранят през отворите в кутийката, и така тя може да живее години наред.

Не, не. Ще заложат маточници. Фалшиви - защото няма яйца.

Mateev
07.08.2016, 18:47
Искам да ви информирам, че в областа на майкопроизводството текат последните няколко дена на сезон 2016. Причината - тази година семействата много рано започнаха да изхвърлят търтеите от кошерите, което означава, че до 1-2 седмици (а може и по-рано) оплождането на майките ще стане МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА. Във връзка с това мисля след 2 дена да прекратя зареждането на нови маточници. Това означава, че след 12-13 дена вече няма да мога да вадя майки за клиенти, защото последните заредени в нуклеусите майки ще останат за мене (за да поддържат нуклеусите живи до напролет).

Във връзка с това ако някой от вас има планове да подменя някоя майка през този сезон, трябва да я заяви през тази седмица или най-късно през следващата. Същото важи и за маточниците - ако някой иска да експериментира с късни отводки, може да си закупи маточници само в следващите 12 дена.

С цел експеримент ще оставя наколко отглеждача и ще продължа да ги зареждам с ларви докато умре и последния търтей, но количеството на произведените от тях майки вероятно ще е нищожно, така че не може да се разчита на тях.

Mateev
07.08.2016, 19:13
Още една информация:

След няколко дена предстои и офанзивата за направата на известно количество (100-200 бр.) ИНСТРУМЕНТАЛНО ОСЕМЕНЕНИ МАЙКИ С КОНТРОЛИРАН ПРОИЗХОД, родителите на които ще са само ЕЛИТНИ МАЙКИ (както по майчина, така и по бащина линия). Ако някой иска да си заяви такава майка, цената е 100 лв.

За да не стане объркване искам да ви кажа, че това няма да са ДОКАЗАНИ ЕЛИТНИ МАЙКИ. Това ще са само КАНДИДАТ ЕЛИТНИ МАЙКИ с много добър генетичен материал както по майчина, така и по бащина линия, но преди да получат статут на ИСТИНСКИ ЕЛИТНИ МАЙКИ тепърва им предстоят тестове съгласно НАРЕДБА 35 за условията и реда за извършване на дейностите по селекция и репродукция в пчеларството.

Тези майки ще имат НОМЕРЦА НА ГЪРБА СИ и ГАРАНТИРАН ПРОИЗХОД. Тоест техни родители ще са само майки (и търтеи от майки), вписани като елитни в родословната книга на БПРА. Всъщност тези майки ще се произведат като част от селекционната програма на БПРА, съгласно която всяка година след тестове се подбират 10-те най-добри майки, и от тях се произвеждат нови 100 (а ако има клиенти, може и повече), които майки отново се подлагат на тестове с цел подбор на най-добрите 10. И така всяка година цикъла се върти - от 100 след тестове се избират най-добрите 10, те стават родители на нови 100, от които се избират нови 10 и т.н.

Това всъщност е механизма за създаване на ИСТИНСКИ ЕЛИТНИ МАЙКИ съгласно НАРЕДБА 35, но докато една майка след тестове се докаже, че наистина е елитна, минават 2 години и тя остарява. При това положение тя може да се използва само като носител на генетичен материал през третата година, и нищо повече. Наредба 35 обаче е оставила една отворена вратичка, съгласно която всички майки, които имат за родители елитни майки, също се водят за елитни майки. Така че предлаганите от мене майки са ЕЛИТНИ от гледна точка на Наредба 35, но от гледна точка на селекционната програма на БПРА тепърва им предстоят тестове (състезание), след което ще има класация и ще бъдат подбрани най-добрите 10 от тях, които да станат родоначалници на следващото поколение.

бат тянко
07.08.2016, 19:30
Тия обещавам да ги пробвам- мераклия съм. Но когато ги изпипаш. Цената е добра.

Mateev
07.08.2016, 19:53
Тия обещавам да ги пробвам- мераклия съм. Но когато ги изпипаш. Цената е добра.

Живот и здраве - догодина ще има и "изпипани" елитни майки, но тяхната цена ще е от порядъка на 300 лв., и то само ако има излишни борйки за продаване. Всичко зависи от класацията (състезанието). Съгласно Приложение 4 на Наредба 35 ако след тестове една майка получи бал, равен или по-голям от 24, то тогава тя придобива клас ЕЛИТ РЕКОРД, и цената на такава майка е над 500 лв., ако въобще някой някога пожелае да ви я продаде (все пак тя е безценна). Ако балът е от 19 до 24, то тогава майката придобива клас ЕЛИТ и струва около 300 лв. Двата класа - ЕЛИТ и ЕЛИТ РЕКОРД се използват САМО ЗА СЕЛЕКЦИОННИ ЦЕЛИ.

Майки с бал от 13 до 18 се водят МАЙКИ КЛАС 1 и такива майки се дават на членовете на развъдните асоциации, от които те посредством прехвърляне на ларви произвеждат стокови майки. Също така може да им се дават и майки клас ЕЛИТ, ако след състезанието има много такива и останат излишни. Проблемът обаче както вече казах се състои в това, че доказано изтестваните майки вече са стари. Именно поради тази причина Наредба 35 позволява на членовете на развъдните асоциации да се дават и неизтествани ДЪЩЕРИ на майки, които са клас ЕЛИТ или ЕЛИТ РЕКОРД.

Всъщност за 100 лв. предлагам именно това - неизтествани ДЪЩЕРИ на майки (и бащи), които са клас ЕЛИТ или ЕЛИТ РЕКОРД.

За който не е разбрал, ако говорим за футболисти, аз ви предлагам футболист от националния отбор. Ако сте късметлии, може да ви се случи дори и Стоичков, ако не - поне ще е футболист от националния, който е по-добър от който и да било друг футболист от регионалните клубое.

delta.e
07.08.2016, 20:37
Матеев , ако са като нашият национален отбор - не , благодаря .
За сравнението със Стоичков съм съгласен , ще са ,,леваци,, и ще има мед бол.

Валентин.
07.08.2016, 20:42
Ако може таблица за образуване на бала, че да си дадем оценка и на нашите селски майки от селската N-та група.

Mateev
07.08.2016, 20:46
Ако може таблица за образуване на бала, че да си дадем оценка и на нашите селски майки от селската N-та група.

http://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D 0%BD%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%B0-35-%D0%BE%D1%82-12-%D0%B0%D0%B2%D0%B3%D1%83%D1%81%D1%82-2004-%D0%B3-%D0%B7%D0%B0-%D1%83%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F%D1%82%D 0%B0-%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%88%D0%B2%D0%B0%D 0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%D 1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-_l.l_i.129445_at.5.html

Валентин.
07.08.2016, 21:05
На бързи сметки (на ум) имам 2 майки над 25 бал.:yahoo:drinks;

Mateev
08.08.2016, 12:47
На бързи сметки (на ум) имам 2 майки над 25 бал.:yahoo:drinks;

Това е напълно възможно - при над 1 милион майки в България някъде някои пчелари сигурно притежават СУПЕРМАЙКИ клас ЕЛИТ РЕКОРД, но те не го знаят това, и така опропастяват удачната генетична комбинация, която природата случайно е направила за тях.

Как мислиш се прави селекция на състезателни коне? Отговорът е - НИКАК. Просто хората са се сетили да организират състезания, и на тези състезания си проличава кой кон е най-добрия (създаден по случаен начин от природата). После се опитват от него посредством "селекция" да получат други добри коне, но резултатите в повечето случаи са трагични. Знам го това, защото писах реферат на тема ПЛЕВЕНСКИ КОНЕ. Та нашите умници още в началото на миналия век за луди пари са закупили някакъв супер кон от Германия и вече повече от 100 години се опитват да развиват неговата линия, но до ден днешен не са получили кон, който дори и малко да се приближава до параметрите на закупения тогава кон.

Та сега и с пчелните майки - аз правя състезание (класация) на 2000 майки, и избирам 10-те най-добри, но ако имах шанса това да го направя сред 1 милион майки, няма начин да не се попадне на някоя наистина СТРАХОТНА СУПЕР МАЙКА, която да предизвика революция в българското пчеларство.

Валентин.
08.08.2016, 13:35
Да де. Предполагам всички пчелари си правят нови майки от НАЙ-силните си семейства (без значение по какъв начин). Ама после резултатите......са как да кажа......не са това, което се очаква.

Mateev
08.08.2016, 14:08
Да де. Предполагам всички пчелари си правят нови майки от НАЙ-силните си семейства (без значение по какъв начин). Ама после резултатите......са как да кажа......не са това, което се очаква.

Има си обяснение, свързано с половите алели, но не му е мястото в тази тема да го обсъждаме. В общия случай направата на много майки за собствена употреба от 1 единствена майка е груба грешка, която води до получаване на кекави семейства в резултат на близкородственото оплождане след 1 поколение.

solaris60
08.08.2016, 18:41
1 милион майки, няма начин да не се попадне на някоя наистина СТРАХОТНА СУПЕР МАЙКА, която да предизвика революция в българското пчеларство.

Да, да. Надявай се. Това е като да удариш джакпота в лотария която не съществува.

Remi
18.08.2016, 07:41
Г-н Матеев сезон 2016 приключи, какви са плановете за пчелни майки сезон 2017 ?

Mateev
18.08.2016, 11:11
Г-н Матеев сезон 2016 приключи, какви са плановете за пчелни майки сезон 2017 ?

Плановете са да произведа колкото се може повече и колкото се може по-качествени - както майки, така и отводки и дори маточници.

Интересното за пчеларите ще е, че още в началото на Април ще предложа на пазара около 300-400 бр. презимували майки. Това ще са майки 2016 г., родени през Август и грижили се за презимуването на нуклеусите в нуклеусния парк. Когато догодина отново заредя нуклеусите с маточници, тези майки ще ги извадя и ще ги предложа на пазара. Предполагам, че ще бъдат хит, защото търсенето на майки през Април е огромно.

delpi
18.08.2016, 11:41
Плановете са да произведа колкото се може повече и колкото се може по-качествени - както майки, така и отводки и дори маточници.

Интересното за пчеларите ще е, че още в началото на Април ще предложа на пазара около 300-400 бр. презимували майки. Това ще са майки 2016 г., родени през Август и грижили се за презимуването на нуклеусите в нуклеусния парк. Когато догодина отново заредя нуклеусите с маточници, тези майки ще ги извадя и ще ги предложа на пазара. Предполагам, че ще бъдат хит, защото търсенето на майки през Април е огромно.

Вероятно и цената им ще бъде хит, което е нормално де...

xenon
18.08.2016, 18:24
Това ще са майки 2016 г., родени през Август и грижили се за презимуването на нуклеусите в нуклеусния парк. Когато догодина отново заредя нуклеусите с маточници, тези майки ще ги извадя и ще ги предложа на пазара.

На един корпус ли зазимявате нуклеусите, и каква е рамката ако е на един /ЛР или ДБ/

Това са мойте експериментални нуклеуси и незнам дали ще презимува семейството в тях /магазинни рамки са/
7268

Mateev
18.08.2016, 20:50
Това е тема за продажба, така че задавай въпросите си в друга тема.

Иначе моите нуклеуси са полистиренени Финландски с 6 нормални ЛР рамки. По средата има преграда, така че дефакто се получават 2х3 рамки с отделни прелки, хранилки и всичко останало. Двете семейства зимуват на по 3 рамки, но правят общо кълбо от 6 рамки (двете полукълбета се допират до преградата). Ако през зимата ми потрябва майка, спокойно мога да я извадя от едното семейство, и след това да махна преградата. Така майката на второто семейство ще се започне да се грижи за пчелите и на двете половинки.

Та на практика аз ще зазимя около 720 майки в 360 такива нуклеуса. Предполагам, че 100-200 от тях ще ми влязат в употреба за спасяване на семейства през зимата, а останалите напролет ще ги предложа на пазара.

Mateev
18.08.2016, 20:54
Между другото тази вечер по настояване на потенциални бъдещи клиенти отворих НОВ ФАЙЛ ЗА ЗАЯВКИ ЗА СЕЗОН 2017, и вече направих първите вписвания в него. Та ако има и други какндидати още от сега - могат вече да си правят заявките.

По план догодина ще продавам същия асортимент - маточници, отводки (ДБ и ЛР) и майки (ранни презимували от 2016 г. и нормални, създадени и оплодени през 2017 г.).

vui4o.vili
23.08.2016, 19:16
Как да се включа в списъка за отводките за 2017 или вече закъснях?

Mateev
19.09.2016, 10:29
От около 20 дена бях спрял да продавам майки, защото си оправях собствените семейства и ги подготвях за зимата. Оплодени майки обаче продължаваха да излизат по 5-15 бройки всеки божи ден. Нещо повече - поради неведоми за мене причини процента на оплождане в последните партиди силно се завиши. Тъй като вече съм спрял да зареждам нови маточници, то това, което е в оплодните сандъчета, е за последно за този сезон. В тях обаче все още има запаси от около 200 бр. пчелни майки, които ще се вадят в следващите 9-10 дена до края на месеца.

И така ........

Ако някой е закъсал и слешно се нуждае от оплодени майки за спасяване на някое пчелно семейство, мога да му продам в следващите дни до края на месеца. Цената е 20 лв. на пчелна майка. Не гарантирам, че ще удовлетворя всички заявки. Просто ден по ден ще гледам колко майки излизат (може да са само 5 или пък 25) и ще ги изпращам по реда на пристигане на заявките.

Така че ОТНОВО ОТВАРЯМ СЕРГИЯТА ЗА ПЕРИОД ОТ 10 ДЕНА (до края на месец септември)! :)
За заявки: 0888 314 550, 0888 631 789

Юрий Цветков
19.09.2016, 21:20
Това с процента на осеменяване (оплождането е съвсем друг процес), дали не е свързано с това че, пчелоядите и лястовиците отлетяха? ;)

Mateev
20.09.2016, 18:46
Това с процента на осеменяване (оплождането е съвсем друг процес), дали не е свързано с това че, пчелоядите и лястовиците отлетяха? ;)

Това е едното обяснение. Другото обяснение е, че още преди 40 дена престанах да зареждам с маточници основния нуклеусен парк от финландски нуклеуси, и оставих само малките оплодни сандъчета. При такава конфигурация среднодневно при мене вече се оплождат само 10-20 майки, а не по 100-200, както беше по-рано.

Като цяло пак основния проблем си остава дефицита на търтеи, но малкото останали вече ги използвам по-ефективно.

Марияна Стоянова
23.09.2016, 23:05
7446744774487449

бат тянко
24.09.2016, 00:05
Ей такова нещо, за пръв път виждам. Сега, ако някой каже и че го е пробвал, и работи- евала! Пак се изненадах положително!

n.kostadinov
24.09.2016, 00:33
Така наречените на английски queen banks.Стийв Тейбър описва в своята книга "Отглеждане на супер пчели", начина за съхраняване на оплодени майки.Само дето не се сещам сега за подробностите, ще прелистя тези дни като имам време.Но щом някой някъде го прави значи е възможно, въпроса е да се разбере кои са тънкостите в това по лесния начин.

Mateev
24.09.2016, 00:58
Тази идея веднага ще я пробвам и дано да се окаже работеща, защото иначе ще загубя стотици майки.

Аз имам някакъв частичен опит с нещо подобно, но съм го правил с неплодни майки, които със все кутийки ги насипвах по 20-30 в пчелно семейство с цел да ги хранят, докато им дойде времето да ги разпределя по нуклеуси. Да, получава се, но не на 100% - някои майки умират може би защото пчелите отказват да ги хранят - знам ли. Освен това аз съм ги държал само по няколко дена, а не няколко месеца, и то през зимата.

Така или иначе тази година ще пробвам идеята, но с по-малко на брой майки, защото не ми се иска да търпя големи загуби, ако стане някакъв гаф. Може би ще пробвам с 50 майки, пък да става, каквото ще става.

tarty
24.09.2016, 06:30
Да, получава се, но не на 100% - някои майки умират може би защото пчелите отказват да ги хранят - знам ли. Освен това аз съм ги държал само по няколко дена, а не няколко месеца, и то през зимата.
Да, пчелите отказват да ги хранят, защото не са качествени майки.

n.kostadinov
24.09.2016, 07:56
Украинеца Хмара има успешен вариант за зимуване, но на 2-3 майки в семейство.

бат тянко
24.09.2016, 08:46
Две ,три, четири...хубаво. Ама това си е цял склад?!? Кеф!!

Георги 1974
24.09.2016, 10:41
Страхотна идея само се чудя за тънкостите тия майки снасят ли и как, къде и какво става, а и пише че темепературата трябва да е 15 градуса ама от коя до коя дата а и с какво ще се хранят а и ще трябва да се затопля и друг кошер за взимане на пчели.
Иначе такива майки ако са от август пролетта биха ни решили много проблеми.

Гледам че има нови хора във форума това е добре 1 мнение = страхотна идея в този случай.

tsc1
24.09.2016, 10:55
Страхотна идея само се чудя за тънкостите тия майки снасят ли и как, къде и какво става, а и пише че темепературата трябва да е 15 градуса ама от коя до коя дата а и с какво ще се хранят а и ще трябва да се затопля и друг кошер за взимане на пчели.
Иначе такива майки ако са от август пролетта биха ни решили много проблеми.

Гледам че има нови хора във форума това е добре 1 мнение = страхотна идея в този случай.
За затоплянето не се притеснявайте. Имаме готово решение заедно с необходимите материали и терморегулатора. Коментирали сме го тук по повод затоплянето през пролетта нощем, за по-бързо развитие на семейството.

Mateev
24.09.2016, 12:18
Аз вече действам ......... :)

Днес ще измислим специализираните рамки и утре ще ги изработим. Отделно от това ще изработим от дърво някакво специализирано помещение в стил телефонна будка. Ще го топлоизолираме отвътре, ще сложим осветление, отопление, вентилация, терморегулатор, че и може би камера за дистанционно наблюдение. Вътре ще има 1 или 2 кошера, и поне още толкова място, за да може да влезе човек и да работи на топло. Прелките ще са затворени, но на тях ще направя дупка, през която с PVC тръба ще направя тунел на пчелите за излизане извън будката. Ще сложа и вентилатор за вкарване на пресен въздух в будката, като с часовник ще го включвам например за по 1 минута веднъж на 2-3 часа.

Сега като се замисля - направо ще сложа контролер Siemens Logo за управление на температурата, осветлението, вентилацията, че дори и храненето. Благодарение на него ще мога и дистанционно през LAN мрежата да наблюдавам различните параметри, че дори и да рисувам техните графики. Голяма играчка се заформя, но тя е част от удоволствието.

Искрен Мутафов
24.09.2016, 19:59
Аз вече действам ......... :)

Днес ще измислим специализираните рамки и утре ще ги изработим. Отделно от това ще изработим от дърво някакво специализирано помещение в стил телефонна будка. Ще го топлоизолираме отвътре, ще сложим осветление, отопление, вентилация, терморегулатор, че и може би камера за дистанционно наблюдение. Вътре ще има 1 или 2 кошера, и поне още толкова място, за да може да влезе човек и да работи на топло. Прелките ще са затворени, но на тях ще направя дупка, през която с PVC тръба ще направя тунел на пчелите за излизане извън будката. Ще сложа и вентилатор за вкарване на пресен въздух в будката, като с часовник ще го включвам например за по 1 минута веднъж на 2-3 часа.

Сега като се замисля - направо ще сложа контролер Siemens Logo за управление на температурата, осветлението, вентилацията, че дори и храненето. Благодарение на него ще мога и дистанционно през LAN мрежата да наблюдавам различните параметри, че дори и да рисувам техните графики. Голяма играчка се заформя, но тя е част от удоволствието.

Ти, преди три години не прави ли подобен експеримент, или то беше със зимуване на много на брой, но малки семейства?!?
Мисля си, че основният проблем тук ще е очистителното облитане. Понеже идеята е да се поддържа температура която да държи пчелите не на кълбо, то те със сигурност ще консумират повече храна, отколкото докато са на кълбо, и следователно на много по-кратки периоди ще им е необходимо да се облигат с цел очистване на червата. Евентуално този проблем би могъл да се реши ако се оставят изцяло да зимуват на инверт или на акациев или друг некристализиращ мед. Или пък по някое време през зимята да се жертват няколко семейства и да се заредят въпросните няколко експерементални кошера с пчели(ако са намалели, нещо подобно се прави ако се зимуват майки на стайна температура с по 1/2 шепа пчели).

Mateev
24.09.2016, 20:21
Започваш да гадаеш за неща, които подробно са описани как се правят в статията на американеца. :)

Прави се тъмно помещение, в което се поддържа 15 градуса. Кошерите са наредени покрай стената и посредством тръба прелката излиза навън от помещението. Пчелите когато си искат излизат навън и се облитат. В същото време понеже помещението е топло, то ще поддържа топли и стените на кошера, което ще лъже пчелите спокойно да се разхождат из него, без да се свиват на кълбо.

Всеки месец се добавят нови пчели в кошера - разчетите в килограми са в статията. Храни се със сироп 1:1, в който се слагат витамини против нозематоза.

Георги 1974
24.09.2016, 20:34
То че ще стане, ще стане но се чудя после напролет тези майки дали ще са това което трябва да са.

Mateev
25.09.2016, 07:25
То че ще стане, ще стане но се чудя после напролет тези майки дали ще са това което трябва да са.

Това също го пише в статията. Изследвано е с контролни групи и не се наблювдава никаква разлика (поне така твърди американския професор).

Абе хора - първо четете, а после пишете разни небивалици. С всички коментари до момента доказвате само едно - никой не си е направил труда да прочете статията.

Ангел Йосифов
25.09.2016, 07:29
Освен от храна майката има нужда от почистване.Знаем,че майките през зимата изпускат не малко яйца...Може би ако мрежата се замени с ХР,за да могат пчелите да почистват.Според мен трябва да се помисли-дали е необходимо подхранване,след като ще се добавят пчели.Топлото+подхранванет о ще стимулира и други дейности у пчелите,като градеж(примерно)......

Освен това,като гледам зелената трева,явно опита е правен на топло,затова са добавяни млади пели-кърмачки.Дали е необходимо да се добавят още зимни пчели..необходимо ли е да се отнемат пчели от други кошери...

Максим Тодоров
25.09.2016, 08:12
https://m.youtube.com/watch?v=95DCi5g5DCA ttps://m.youtube.com/watch?v=95DCi5g5DCA

Прегледайте ги ка Руснака експериментира .

Ангел Йосифов
25.09.2016, 08:19
Мегастарател е доста интересен.Заслужава си да се гледа...

n.kostadinov
25.09.2016, 11:59
Освен от храна майката има нужда от почистване.Знаем,че майките през зимата изпускат не малко яйца...Може би ако мрежата се замени с ХР,за да могат пчелите да почистват.

Именно затова Хмара е направил своя изолатор от хр, а семейството е така стеснено че покрива плътно всички рамки и няма възможност да премине в горен корпус.Ако отгоре се остави корпус с храна има голяма вероятност пчелите да преминат в него и майките ще дадат фира.

Ангел Йосифов
25.09.2016, 13:09
Именно затова Хмара е направил своя изолатор от хр, а семейството е така стеснено че покрива плътно всички рамки и няма възможност да премине в горен корпус.Ако отгоре се остави корпус с храна има голяма вероятност пчелите да преминат в него и майките ще дадат фира.

И на всичкото отгоре нито ги топли,нито ги храни и даже не им добавя пчели.

Георги 1974
25.09.2016, 14:18
Абе хора - първо четете, а после пишете разни небивалици.

Прав си не съм чел статията, но това е задача чието решение ще се сблъска с предизвикателства не само от технически (чието реализиране не се съмнявам ще бъде перфектно изпипано) но и от биологически аспект.
Спирам да коментирам този въпрос защото нямам абсолютно никаква практика по казуса.

Господин Каров
25.09.2016, 21:12
Казват , че са пращали такива майки в Аржетина. Но кога,
и защо не са пращали на същата гео. ширина? Целта е тук да ги изимим и тук да ги ползваме

rosty_sz
30.11.2016, 08:15
Матеев, има ли яснота за цената на майките през новия сезон? Предвиждате ли диференциране на цените спрямо броя на заявените майки?
Благодаря.

Mateev
30.11.2016, 08:48
Матеев, има ли яснота за цената на майките през новия сезон? Предвиждате ли диференциране на цените спрямо броя на заявените майки?
Благодаря.

Още не съм готов с решението за цените, пък и трябва да го обсъдя със семейството. Засега ми се върти в главата следното:

Майки - 20 лв. без ДДС (и документ) и 24-25 лв. със ДДС и документи по програмите. Малки количества майки по програмите директно ще ги отказвам, заради мнгото разходи около оформлението на документите, или ще ги обявя на някаква доста по-висока цена.

Отводки - 110 лв. без ДДС (документ) и 132-135 лв. със ДДС и с документи по програмите. Тука също важи проблемът за единичните бройки по програмите - много скъпо излиза комплекта с документи и няма как 1 отводка да се продаде за цената на 20 или 50 отводки например.

Също така се чудя дали да не направя някаква диференциация на цените. От всяка партида майки излизат по няколко супермайки, които е редно да са на по-голяма цена. Тук-там излизат и кекави майки, който пък е редно да са на по-ниска цена. Тази година убивах или подарявах по-кекавите (дребните) майки, но понякога се оказва, че те имат много голяма яйценосна дейност и правят много силни семейства.

Antonov
30.11.2016, 08:55
Още не съм готов с решението за цените, пък и трябва да го обсъдя със семейството. Засега ми се върти в главата следното:

Майки - 20 лв. без ДДС (и документ) и 24-25 лв. със ДДС и документи по програмите. Малки количества майки по програмите директно ще ги отказвам, заради мнгото разходи около оформлението на документите, или ще ги обявя на някаква доста по-висока цена.

Отводки - 110 лв. без ДДС (документ) и 132-135 лв. със ДДС и с документи по програмите. Тука също важи проблемът за единичните бройки по програмите - много скъпо излиза комплекта с документи и няма как 1 отводка да се продаде за цената на 20 или 50 отводки например.

Също така се чудя дали да не направя някаква диференциация на цените. От всяка партида майки излизат по няколко супермайки, които е редно да са на по-голяма цена. Тук-там излизат и кекави майки, който пък е редно да са на по-ниска цена. Тази година убивах или подарявах по-кекавите (дребните) майки, но понякога се оказва, че те имат много голяма яйценосна дейност и правят много силни семейства.



130-140 лв. за отводка.Ти всяка година ги дигаш тия отводки и после сравняваш трабанти и мерцедеси.Да не смениш мерцедеса с майбах.

Mateev
30.11.2016, 09:00
130-140 лв. за отводка.Ти всяка година ги дигаш тия отводки и после сравняваш трабанти и мерцедеси.Да не смениш мерцедеса с майбах.

Не, просто се опитвам да ми излезе сметката. Ако не ми излезе, по-добре е да не продавам нищо.

Специално за мене аз продавам отводките със сандъче от фибран, което струва 15 лева, и отделно отводките са ми на 5 рамки.

Между другото това е фактор за намаляване на цената - мога да намаля рамките до минимума и да махна сандъчето, и тогава да обявя цена, но с допълнителни ограничаващи условия. Ще го помисля това.

rosty_sz
30.11.2016, 18:47
До скоро ни убеждаваше че трябва да си направим производството по рентабилно за да намалим разходите и увеличим печалбата, а ти действаш по друга схема.
Въпроса ми за диференциране на цената беше спрямо броя заявени майки, а не спрямо "кекавост" Примерно:
до 20 бр. - 25лв.
20-50 бр. - 24лв
50-100 - 23лв
100-150- 22лв
над 150 - договаряне

s3s3s3
30.11.2016, 18:52
Също така се чудя дали да не направя някаква диференциация на цените. От всяка партида майки излизат по няколко супермайки, които е редно да са на по-голяма цена. Тук-там излизат и кекави майки, който пък е редно да са на по-ниска цена. Тази година убивах или подарявах по-кекавите (дребните) майки, но понякога се оказва, че те имат много голяма яйценосна дейност и правят много силни семейства.



Какъв е критерия, една майка да е кекава, a друга супермайка?

Mateev
30.11.2016, 19:11
Какъв е критерия, една майка да е кекава, a друга супермайка?

Критерия е визуален. По майчина линия се предполага, че всички майки имат приблизително еднакви гени (комбинация от двете генни вериги на майката), но по бащина е това, което са срещнали там в небето. В резултат на това не всички майки се получават еднакви. Нали и при хората е така - раждат се бебета както под 1 кг, така и над 4 кг, раждат се негърчета от бели родители и бели деца от родители-негри и т.н..

Mateev
30.11.2016, 19:19
До скоро ни убеждаваше че трябва да си направим производството по рентабилно за да намалим разходите и увеличим печалбата, а ти действаш по друга схема.
Въпроса ми за диференциране на цената беше спрямо броя заявени майки, а не спрямо "кекавост" Примерно:
до 20 бр. - 25лв.
20-50 бр. - 24лв
50-100 - 23лв
100-150- 22лв
над 150 - договаряне

Това се нарича ЦЕНОВА ПОЛИТИКА. Ще се опитаме в събота да изработим такава на семейсния съвет.

Cvetomir
30.11.2016, 19:34
раждат се негърчета от бели родители
Пу пу да не даде господ .
Не се стърпях изтрии го .

delta.e
30.11.2016, 19:45
Пу пу да не даде господ .
Не се стърпях изтрии го .

Сакън !
Така е .
На лични .

borifototo
30.11.2016, 20:33
Това се нарича ЦЕНОВА ПОЛИТИКА. Ще се опитаме в събота да изработим такава на семейсния съвет.

Най-обичам някой много компетентен да дойде и да ми обяснява кое ,как и колко да струва.
На такива им казвам: В къщи е безплатно.

ПП: Да почват и сами да си ги произвеждат и ще са безплатни.