PDA

Виж пълната версия : ПОМОЩ ПРИ РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМ С БЕЗРАБОТНИ ПЧЕЛИ



galin_f
26.05.2011, 17:37
Здравейте! Колега още ми е трудно да се нарека с малкото практика която имам и затова не го ползвам като обръщение :) От доста време чета форума и ми харесва като цяло, имам малко градивна критика относно изграждането на сайта и опциите му и някои въпроси, но това друг път :)

ИМАМ НУЖДА ОТ СЪВЕТ, защото от многото изчетена информация от различни източници (най-вече книги и форуми) и малкото практика в определен момент човек се чуди как точно да постъпи и в стремежа си да направи най-доброто някои неща не му светват дори и да ги е налял в главата си. Абе новобранеца си е новобранец във всяка нова сфера, колкото и да е добър в нещо друго и да се е подготвял теоретично за новото начинание :)

От тази година имам 6бр. 10 рамкови ДБ кошери. Четирите от тях са в едното ми село (повече не е удачно да има там въпреки, че го посещавам по-често - почти през ден) планински район е и първата главна паша е акацията след това има малко липа сега друго не се сещам. Другите два са в другото село, полски район и първата главна паша е рапицата после слънчогледа, за друга не се сещам да има между тях която да е силна.

До този момент всичко върви нормално и се оправям с всичките му добри и лоши моменти (жилят по някои път "гадовете" :) и не е имало момент много да се двоумя какво да ги правя. Развиха си се семействата добре кое до колкото е можело.

Двата се развиха до рапицата добре, градиха си плодникови пити и т.н. Изкараха рапицата задоволително, изградиха си и магазинни пити бяха 50% изградени и не изградени. Общо взето така са нещата, че има недостиг на плодникови и магазинни пити и гледах да си по направят, но още няма оборотни и резервни.

Четирите и те сега до акацията се развиха добре. По едно време бяха поогладнели между овошките и акацията, че за седмица се наложи да ги подхранвам и братята с рапицата помогнаха с материал :) Вече са с магазини и бачкат яко :)

Миналата седмица знаех, че рапицата прецъфтява и тези буби може да изпаднат в безвъздушно простространство. Ходих огледах и видях, че полето е нацъфтяло с лайка, мак, разна само израсла рапица извън нивите и като се огледаш полето в цветчета и си викам - Охоо ще има с какво да се занимават. След някои ден цъфнаха и акациите в селото които са нищожно количество на обема от пчели които са в района. Но реших, че ще има с какво да се занимават и нищо не ги бъзиках. Отивам преди два дни и като ги видях как са се струпали на предните стени на кошерите и бездействат, тук там някои отлитат и други се връщат. Разрових ги и двата да видя как е вътре. Имат си мед, прашец, открито пило, закрито пило, но и празни килийки в средните пити между всичко друго. Абе работата е много "китаец" ама бездейства. Не видях да има градени маточници, че да се роят ама това си е въпрос на време с тая бездейственост. Чудя им се защо не се щурат да събират дори и малко да им се вижда. Бутнах им по средата по една стара празна пита уж да има къде да снася мамата и малко от малко да са заети и извадих от края пълна с мед. После и нея ще им набутам в средата ама сега имат мед и затова празна а извадих пълна.

Сега идва и развръзката, че много предистория стана ама реших да ви въведа в нещата до този момент.

Какво да го правя аз този много "китаец" :) Не, че не ми идват варианти от многото четене :) НО... Имам два празни кошера, но не искам да правя отводки и да увеличавам бройките за сега. Не искам и да правя временно отводки и после за слънчогледа да ги обединявам пак ако основните не са се засилили достатъчно. Пък докато цъфне слънчогледа освен ливадната растителност друго не виждам да има и ако им намалее храната трябва да помагам. Затова се замислям Дали да не им дръпна летящите пчели като отводка с налитане и да ги придам на тези които са четирите и сега имат работа за целия китайски народ :) Да ама не се усещам как точно да я завъртя схемата. Нямам нуклеуси на които да ги налитя тези двата и да ги замъкна летящите буби при другите и там да ги разхвърля при които е по слаб и т.н. Преносни сандъчета има, някоя плодникова и магазинна пита има, рамки, основи и общо взето това е което се сещам, ако може да се ползва.

Това което ми се върти като чуденки в главата е:
Дали мога да ги налетя тези двата в друг корпус но без майка вътре а само с празни пити, пити с основи или такива с мед и вечерта да ги замъкна при другите и там да ги пръскам по кошерите да бачкат :)
Дали да ги налетя в корпус с майка пило и дрън-дрън, а основния които изместя да остане без майка до вечерта или другия ден докато настаня летящите по другите кошери и да им я върна на другия ден :)
... въобще умотворения на човек без опит :)

Всички мои умувания са хипотетични и просто ги споменах.

Въпроса ми е как да стане врътката? Да им дръпна летящите пчели на тези двата (така да ги отслабя и да си се развиват а не да им дойдат глупости да правят) и да ги наместя по кошерите които сега са луднали по акацията и ще създам работа на безработниците :) Въобще да се занимавам ли с такива "щуротии" или какво да правя? Ама пак уточнявам, че при двата отводки не ми се правят ако не е краен и единствен вариант на ситуацията а при четирите трудно ще поместя две отводки или една сборна, че да знам поне, че там има какво да папат :)

Малко дълго се получи, но които има желание, ще го изчете :)

Успехи на всички!

galin_f
26.05.2011, 20:19
Препрочетох това онова белким го намисля как да постъпя. До утре сутринта каквото сънувам и някои ако се изкаже, отивам и каквото сътворя :) Или ще се експериментира или ще е нещо сигурно което е малко вероятно като се знам :)))

Сега докато си пландзиках мозъка и ми изскочи друг въпрос които най-вероятно утре ще ми се изясни като отида. Каква е вероятността струпаните пчели отпред да са млади (не летящи)? Нямам идея по този въпрос дали е възможно. В плодника си беше направо претъпкано от пчели, но в магазина не бяха чак толкова много, че да им е отесняло и отвън на предната стена да има струпани две три пити пчели които си чоплят носовете. То вярно, че малко топличко последните дни ама следобед са на сянка кошерите и това не им повлиява на шляенето. Та ако се окаже, че са млади как да процедирам някои да ме подсети.

Юрий Цветков
26.05.2011, 20:28
Здрасти.Ако в момента няма паша, пчелите няма какво да правят в магазитите. Това, че има много пчели по прелката може да означава, че нямат работа, вентилацията е не достатъчна или обема на кошера е малък. Всичко това са предпоставки за роене. Не знам защо неискаш да си направиш отводки. За мен те са най-добрия вариант. С тях създаваш нови биологични еденици, а до есента може да постъпиш, както си пожелаеш с тях. Друго за което се сещам, е да натовариш и 2-та кошера и на другото село на акацията, а след нейното приключване, върни които искаш 2, щом там нямаш място за повече.

Владо-Gillan
26.05.2011, 20:44
Друго за което се сещам, е да натовариш и 2-та кошера и на другото село на акацията, а след нейното приключване, върни които искаш 2, щом там нямаш място за повече.

аз съм на същото мнение.а може и да ги разделиш ако имап празен сандък, чрез налитане. не съм го правил, ама от литературата която чета го описват много подробно. и хубавото е че там няма почти как да сгрешиш а и ще имаш още 1 семеиство

evgeni.filimonov
26.05.2011, 20:57
Колега, така сладкодумно пишеш, направо си за писател готов.
Създай им работа, разбъркай им гнездото, сложи крайните пити с мед в средата, пилото в края. или им извади питите с мед и им дай основи за градеж.
Или сложи още един магазин с основи между магазина с мед и плодника и качи две плодникови рамки. При тази ливади и тези следобедни дъждове и хубавото слънце, не може да бездействат, освен ако няма къде да складират нектара. Но май спомена, че не се качват в магазините. Ако имат дебели венци в плодника, разпечати ги и ги напръскай с вода, ще ги почистят и тези венци няма да им действат като преграда за качване в магазина. Ако дъната имат вентилационни отвори, отвори ги докрай.
Напръскай питите в магазина със сироп, за да се качат пчелите горе в магазина. Това се казва приканване на пелите. Има тъпи пчели които трябва да ги научиш какво да правят. Извинявам се за израза.
Това ни е прблема на младите пчелари, че знаем много на теория, но на фронта се панираме и не се сещаме за елементари неща, иначе по писането сме велики - не изключвам и себе си.
Успех.

galin_f
26.05.2011, 21:08
Благодаря за отговора!


Здрасти.Ако в момента няма паша, пчелите няма какво да правят в магазитите.
За това не бях сигурен, но вече ми се потвърди :)



Това, че има много пчели по прелката може да означава, че нямат работа, вентилацията е не достатъчна или обема на кошера е малък. Всичко това са предпоставки за роене.
Аз малко се поизненадах, защото не са само при прелката а и нагоре по стената. Особено на единия направо са поне две три пити, на другия са на половина.
То, че след рапицата няма толкова много работа съм сигурен, за вентилацията е отворен горния отвор и долния нацяло (тои е почти по цялата дължина) дъното не съм го спускал, защото не знам дали е уместно пък и корпусите не са много здравички и знам ли го дали ще може да се затвори после. Ще ги сменям ама ще е след някои месец, че сега и други задачи имам. Сега вътре няма толкова много нектар и няма кои знае колко пчели да вентилират, има си там някоя. В общи линии повече им е тясно от колкото им е топло.
Обема на кошера няма на къде да го разширявам повече а и виждам, че е пълен и с това бездействие нещата ще отидат към щури мисли :) Затова и на всяка цена ще ги отслабя.



Не знам защо неискаш да си направиш отводки. За мен те са най-добрия вариант. С тях създаваш нови биологични еденици, а до есента може да постъпиш, както си пожелаеш с тях.
То това е и най-лесния вариант в случая ако трябва да бъда честен :) но до слънчогледа ще си се развиват и евентуално после пак обратно в "къщи" Нови биологични единици за сега не искам, защото не съм толкова на вътре и действам по-бавно. Като са повече означава повече заетост с тях а имам и други задачи.



Друго за което се сещам, е да натовариш и 2-та кошера и на другото село на акацията, а след нейното приключване, върни които искаш 2, щом там нямаш място за повече.
Този вариант ми е невъзможен. Там просто нямам възможност за повече корпуси. Освен да ги качвам върху някои от другите - шегувам се. А и тези са си чисто за подмяна и не ми се рискува да ги клатушкам да не стане някои цирк. Затова и мислех възможно ли е така да я завъртя работата, че да закарам само летящи пчели и да ги налетя в кошерите които са по-слаби и да ходят да бачкат.

Та схемите които са ми възможни са две. Или правя отводки и си остават при двата или им оскубвам летящите пчели и ги настанявам по другите ако е възможно като схема.

galin_f
26.05.2011, 21:24
Колега, така сладкодумно пишеш, направо си за писател готов.
Благодаря! :))) Рядко ми се отваря възможност :)))



Създай им работа, разбъркай им гнездото, сложи крайните пити с мед в средата, пилото в края. или им извади питите с мед и им дай основи за градеж.
Може и така да стане. Ще видиш утре какво ги правя ще им разцентровам схемата :) Но няма ли да е добре и да понамалеят като бройка? В магазините и сега има по някоя нова основа и след рапицата не са ги бутнали!?!



Или сложи още един магазин с основи между магазина с мед и плодника и качи две плодникови рамки. При тази ливади и тези следобедни дъждове и хубавото слънце, не може да бездействат, освен ако няма къде да складират нектара.
Място имат те за складиране на нектар не са останали без хич и при толкова нацъфтели "гюрлюци" и на мен ми е чудно що се шляят. Това ме хвърля в размисли.



Но май спомена, че не се качват в магазините. Ако имат дебели венци в плодника, разпечати ги и ги напръскай с вода, ще ги почистят и тези венци няма да им действат като преграда за качване в магазина. Ако дъната имат вентилационни отвори, отвори ги докрай.
Напръскай питите в магазина със сироп, за да се качат пчелите горе в магазина. Това се казва приканване на пелите. Има тъпи пчели които трябва да ги научиш какво да правят. Извинявам се за израза.
Отворено е де що има да се проветряват. Че има тъпи и аз съм го усетил :))) То какво ли не се "изроди" :))) Няма проблем за изразите и аз малко плеснато приказвам като е в свободен текст.



Това ни е прблема на младите пчелари, че знаем много на теория, но на фронта се панираме и не се сещаме за елементари неща, иначе по писането сме велики - не изключвам и себе си.
Успех.
Рядко пиша аз ама като почна нали виждаш :)))

galin_f
26.05.2011, 21:33
gillan ще видим утре ще анализираме всичкото инфо и все ще я забъркаме някаква като начинаещи :)

По съборите не знам до къде се разпростираш ама ако ходиш в Стара Загори, Казанлък или Павел Баня трябва да пием по бира. Мотористи - пчелари странна комбинация сме :))) Тази година до тези най-много, ще се сведат моите, че парите по редки а и съм без матор, миналия сезон нещо си намрази двигателя и сега е паметник :)))

Малко се отклоних от темата ама карай :)

kando
26.05.2011, 21:35
тези експерименти,които и ти не знаеш какви ще ги сътвориш са ..... как да кажа,дори опит няма да натрупаш.

Най най най елементарното нещо,което всеки може да направи,за да не му роят кошерите е да не допуска маточници - като имаш време,през 5-6-7 дена ходиш и чистиш маточници,бъди сигурен че никога няма да изрои.

п.п.и така до края на света

Юрий Цветков
26.05.2011, 21:37
Да "оскубеш" летящите пчели е възможно, ако си направиш на място отводки само от тях и придадеш майка или пита с открито пило, да си произвеждат сами. Но да ги вземеш и да ги придадеш на друго място, според мен е рисковано, трудоемко, а и докато се адаптират ( ако не се избият) то вероятно ще пропуснат пашата. За да ги приеме другото семейство, те трябва да са "натоварени" с нектар или прашец. Но как да стане това след като, ти ги местиш на новото място. А ако ги обединяваш през мрежа, докато чакаш да се уеднаквят миризмите, те ще си умрът от старост. През вестник, стабилно подхранени със сироп, може и да стане. Не съм пробвал, но определено си мисля, че не си заслужава упражнението.
Ти сам ще си решиш, как точно да постъпиш, но направи нещо, ако не друго, то поне това което те посъветва Гената, за да не гониш рояци.

vanHanegem
26.05.2011, 21:37
gillan ще видим утре ще анализираме всичкото инфо и все ще я забъркаме някаква като начинаещи :)

По съборите не знам до къде се разпростираш ама ако ходиш в Стара Загори, Казанлък или Павел Баня трябва да пием по бира. Мотористи - пчелари странна комбинация сме :))) Тази година до тези най-много, ще се сведат моите, че парите по редки а и съм без матор, миналия сезон нещо си намрази двигателя и сега е паметник :)))

Малко се отклоних от темата ама карай :)

А нещо за....офф-роуд да предложите? Мога да се включа.... скромно..., ако ме приемете!

Владо-Gillan
26.05.2011, 21:44
Аз малко се поизненадах, защото не са само при прелката а и нагоре по стената. Особено на единия направо са поне две три пити, на другия са на половина.
колега ако си чел моята тема и аз имах подобен проблем от онези дни.мисля че е от жегата.и моите седяха по дъската дори и не вентилираха и пълзеха нагоре на стената на кошера. много се оплаших и писах тук в форума порови се в моята тема и ще го намериш.след това времето захладня с 4-5 градуса акацията надделя и сега пчелите си ходят на паша и не кибичят на дъската.колеегите ти казаха озвади една пита от плодника медова, изрежи търтиево пило и сложи 1 основа може и 2. това е засега което аз мога да каца защото съм оше начинаещ

колкото до заглавието на темата харесва ми и в кръга на нещата ще кажа щом искаш да помогнеш на безработните,,,, ..... миииии регистрираи ги в бюрото по труда.съреч създаи им работа.изрежи търтиевото пило. сигурен съм че половината от тези пчели дето виждаш да бездеистват са търтеи.

vanHanegem
26.05.2011, 21:48
А най-сигурно е да си приготви......роеловката и да чака....на пусия!

kando
26.05.2011, 21:50
Не става - като ги хване пак ще пита какво да ги прави (нали не ще отводка,то хванат рой е пак така)

Владо-Gillan
26.05.2011, 21:51
gillan ще видим утре ще анализираме всичкото инфо и все ще я забъркаме някаква като начинаещи :)

По съборите не знам до къде се разпростираш ама ако ходиш в Стара Загори, Казанлък или Павел Баня трябва да пием по бира. Мотористи - пчелари странна комбинация сме :))) Тази година до тези най-много, ще се сведат моите, че парите по редки а и съм без матор, миналия сезон нещо си намрази двигателя и сега е паметник :)))

Малко се отклоних от темата ама карай :)

А нещо за....офф-роуд да предложите? Мога да се включа.... скромно..., ако ме приемете!
дааааа решил съм тази година да идвам на Казанлък на блак роузис на събора им. колкото до офф роуда няма как да стане щото съм чопърист. ама може да го измислим де имам един иж които върви без проблем по горите. сега по същество. както казах и аз имах подобен проблем преди няколко дни.сложих по 2 основи, изрязах доколкото е възможно повече търтиево пило и поразместих питите. същевременно и акацията цъфна. сега имам няквви маточни чашки ама те са на другия кошер. и ще ги видя тези дни

galin_f
26.05.2011, 21:52
Да "оскубеш" летящите пчели е възможно, ако си направиш на място отводки само от тях и придадеш майка или пита с открито пило, да си произвеждат сами. Но да ги вземеш и да ги придадеш на друго място, според мен е рисковано, трудоемко, а и докато се адаптират ( ако не се избият) то вероятно ще пропуснат пашата. За да ги приеме другото семейство, те трябва да са "натоварени" с нектар или прашец. Но как да стане това след като, ти ги местиш на новото място. А ако ги обединяваш през мрежа, докато чакаш да се уеднаквят миризмите, те ще си умрът от старост. През вестник, стабилно подхранени със сироп, може и да стане. Не съм пробвал, но определено си мисля, че не си заслужава упражнението.
Ти сам ще си решиш, как точно да постъпиш, но направи нещо, ако не друго, то поне това което те посъветва Гената, за да не гониш рояци.

Това вече ми дава доста точна насока. Хамалогията не ме бърка ще откъсна време, за риска също не ме притеснява, но вероятността че до голяма степен няма да има много полза и положителни резултати от цялата процедура ме разколебава. Със сигурност ще претърпят някаква метаморфоза тези семейства, защото осъзнавам, че за мен не е добре така да я карат. Или ще бъдат разцепени или ще бъдат разбъркани, но ако се разбъркват трябва ли същевременно и да се поотслабят. Примерно от двата една сборна отводка която ще е по-силничка а и ще ми остане един корпус свободен за всеки случаи, че имам само два сега а ми се струва,че и другите по някое време ще имат нужда от подобна процедура като премине обилния цъфтеж. Другия вариант е да страквам нуклеоси и там да ги настанявам.

galin_f
26.05.2011, 21:59
На пусия за мухи аз няма да си губя времето, за едър зъбат виш може ама пак не мои ме върза на пост :D Пък то ако го хваним пусти рой ще намерим какво да го правим :D Не, че няма какво да го правим ама на този етап не ми се занимава с още еденици ама накрая и така може да стане.

Шегаджии бе :) Някои да не се засегне сега - шегувам се drinks;

Юрий Цветков
26.05.2011, 22:03
Разбира се, че може и сборна отводка. Даже ако ги "изстискаш" повече може направо цяло семейство да си направиш, което да го ползваш за следвашата паша. Важното е да не остават без работа. По-точно имат ли условия да градят пити и да хранят открито пило, забравят за роене, колкото и да е силно семейството. Важното е да им нарушиш целоста на гнездото ( да им развалиш рахата) и те се впускат да възстановяват тази нередност. И така до следващата главна паша.

galin_f
26.05.2011, 22:06
gillan чел съм темата ти. То какво ли не съм чел от този форум. В последно време не съм чел всичко иначе до преди месец не мисля, че има нещо пропуснато. При тизи два паша няма да ги оправи защото скоро в изобилие няма да има та ще се налага аз да ги оправям :)))

То и аз само по шьосетата карах разни дето все ни изглеждат полицайте и сме им вечно криви, не че не сме си го заслужили понякога ама май вече в гората ще се влиза, че малко по-ефтино и по-малко разправии поне за сега :)

galin_f
26.05.2011, 22:10
Благодаря yuri най-вероятно към някакъв такъв вариант клонят нещата. Ама за граденито нещо се спряха след рапицата и това също ме изненада а имат в магазина по две основи. Ще им бутна и в плодника да ги видя тях поне дали ще ги градят, защото със сигурност има и доста млади пчели.

С всеобща помощ се поизясни картинката. Благодарности на всички!

evgeni.filimonov
27.05.2011, 09:52
Колега иначе знае какво да прави, но много се чуди. Най добре е да направи 2 отводки и да ги продаде , търсят се много в момента. Или да ги подари ако ще.

N-2
27.05.2011, 11:26
Може би е най-лесно от двете семейства да направиш една отводка с летящи пчели.
Премести двата кошера в страни, а на тяхно място /някъде по средата на това, където са били/ сложи кошер, който предварително си заредил с пити с мед, прашец, някоя друга основа и в средата една пита с пресно пило в различни стадии.
Приготвянето и поставянето на този нов кошер трябва да бъде направено предварително, всично да е подредено. Да има вътре храна, пита с пило, до питата с пило - пита с прашец, основи. Двата кошера със семействата се преместват леко в страни /ако няма място/, за да се намести новия и едва след това се отместват кошерите със семействата, по възможност по-далече или/и да са им завъртяни входовете назад или на 90 градуса, за да се предотврати връщането на летящите пчели по кошерите им.
Тази отводка ще си произведе майка сама.
Така не увеличаваш много семействата, само с едно.
Можеш да преместиш отводката в другото село, където няма нужда да я присъединяваш, тя ще си работи и ще събере мед, докато си отглежда майка.
Можеш да я оставиш на място.
Не знам дали няма да се бият, затова предварително им уеднакви миризмата, като ги подхраниш и двата вечерта преди налитането със сироп, ароматизиран с чай от мента или нещо друго. Примерно ванилия, лимонена есенция и т. н., или чрез подобна есенция поставена на хартия върху рамките.
В някакъв момент /след като си отгледа майка/ тази отводка ще се нуждае от подсилване с пита или две люпещо се пило или с млади пчели, стръскани пред входа. Поставя се платно, в единия си край закрепено на прилетната, а другия край е разпрострян пред кошера. Там се стръскват младите пчели от пита с незапечатано пило.
Ако междувременно някое от семействата е заложило маточници, за направа на отводката ползвай пита с маточници освен питата с пресно пило, като оставиш само 1-2 маточника.

jordanov
27.05.2011, 15:12
Галине, не ти знам разстоянията и материалната обезпеченост, ама може да си помислиш за едно авторемаркенце. 6-8 десетака стъпват отгоре и да чакат пашата на гьоме. Има много особености обаче и всичко е въпрос на преценка.

galin_f
31.05.2011, 07:17
Благодаря на всички за вниманието и подробните съвети!

Знам, че е досадно да те питат постоянно почти за еднакви неща, ама така е с новаците, и вместо да те пратят отново да четеш, защото със сигурност го пише някъде получаваш насоки които ти са от полза и които може почва да щъка с мозъка :)) Колкото и да са дебели някои книги пак има неща които ги няма вътре или се загубваш в обема от информация. Като навляза в нещата ще взема да напиша една книга от новаци за новаци :))) нали ме похвалиха, че ставам за писател :)))

Не остава време да пиша какво стана. Да отдадем първо заслуженото внимание на новите отговори и разказвам :)


Колега иначе знае какво да прави, но много се чуди. Най добре е да направи 2 отводки и да ги продаде , търсят се много в момента. Или да ги подари ако ще.
Знаем ние ама като ни изненада и шокира нещо се получава шах с пешката и блок в системата :))) Колкото и да се търсят отводки то да са 20бр., че да се занимава човек с пласирането им, за две по добре да ги подаря на някои да се радва :)

iris благодаря за подробните насоки drinks; За в бъдеще със сигурност ще са от полза.


Галине, не ти знам разстоянията и материалната обезпеченост, ама може да си помислиш за едно авторемаркенце. 6-8 десетака стъпват отгоре и да чакат пашата на гьоме. Има много особености обаче и всичко е въпрос на преценка.
На мен България ми е малка :) за разстояния не се замислям :) Напоследък понамаляха парите за хобита ама резнем от тук-там и закърпи ме положението да мърда всичко по малко. Иначе разстоянието от едните до другите кошери е 45км. Не, че не ги пътувам редовно, пък и аз уж съм им по средата. Ремаркета, платформи... имам това-онова покрай разните ми хобита ама къде да зарежеш шест кошера и да ги мислиш, не си заслужава.

Сега да разкажа накратко :))) какво стана.

Сутринта се засилих към двата да ги спасявам :) Бях си отделил почти цял ден, че да ги понагледам и анализирам ситуацията да се вземе крайно решение за действие. Отивам сутринта и всичко е спокойно, слаб летеж и т.н. Като се позатопли летежа се засили и всичко изглеждаше нормално. Гледам ги аз от близо ама ме траят по 4-5мин. и почват да ме закачат. Тука които даде съвета с пусията ще вземе да познае :D Грабнах едно походно столче, бинокъла и от безопасно разстояние чопля семки и зяпам все едно съм на футболен мач :D Мина време, понапече, всичко още е спокойно и ни следа от огромното струпване от безработен китаец :) Като взе да става жешко наизкочиха 20-30бр да се шматкат. Явно всичко е било в резултат на по-голямата жега предните дни. Реших да не ги разреждам. Разбърках им къщичката (питите), извадих една пълна пита с мед и сложих им една основа в плодника да ги видя дали ще градят, че в магазина им останаха и не изградени ама спряха да ги барат. Ударих им капаците, надянах едни ботушки, пуснах визьора и гас малко да ме разходят до крушунските водопади.

В неделя се отбих да видя четирите как са. И там "тревоги" Единия си беше много силен, надрусал всички изградени пити без една с нектар, повечето основи изградени и те с нектар... Другите три и те вървят към напълване... Сложих му на силния още един магазин и трябваше да отивам да стракам и за другите магазини, че този ми беше единствения допълнителен. Отбих се малко в гората да пощракам малко и да нагледам акациите. Нацъфтели, мирише, цялата гора жужи като високо волтов трансформатор :))) При тези ми направи впечатление, че от известно време не ходят на поилката която е до тях а сега ги видях да ходят на басейна и накацали на покривалото и от там смучат, че ми дожаля да ги разпъждам да се цопна за разхлаждане :)

Докато си почивах от направата на магазините нагледах бегло двата как е положението. Всичко спокойно единия наполовина си изградил плодниковата основа а другия я позахванал ама вяло иначе и двата в магазина не ги бутат след като прецъфтя рапицата нито качват мед, нещо го тъпчат в плодника judge; а всичкия бурен и билка по полето е нацъфтяло и дъждец им превалява, че ще ги видим тези самогъзци как я мислят тази работа :D

Та така, днес отивам при четирите да досложа магазини ако на някои му е притрябвал и оставам да поотдъхна малко и да се порадвам на кучетата, че ги позабравих напоследък :) ако не изскочи пак нещо спешно или някои звънне с някакви претенции :)

Весел и усмихнат ден на всички!

kando
31.05.2011, 12:09
Питове или амстаф?

Инак е ти една тънкост за плодниковите основи да знаеш - пусни основата през магазина ще останеш по-доволен.

galin_f
03.06.2011, 16:25
Дого Аржентино. Най-мащабното ми хоби в което съм задълбал най-надълбоко от всички други, но и с пчелите е интересно и те са "гадинки" с характер :)