PDA

Виж пълната версия : С какво ще третираме тази година?



Страници : [1] 2 3

Nik_m
12.02.2016, 14:06
Още не мога да реша с какво да третирам, бях решил да купя от Плевен, но и там не можах да избера. Есента третирах с ОК и имаше ефект, но не знам точно какъв.
Никога не съм третирал с ВАРОТОМ, но мненията за него не ми харесаха.

vanHanegem
12.02.2016, 14:09
Още не мога да реша с какво да третирам, бях решил да купя от Плевен, но и там не можах да избера. Есента третирах с ОК и имаше ефект, но не знам точно какъв.
Никога не съм третирал с ВАРОТОМ, но мненията за него не ми харесаха.

"Варотом" и "Екостоп" са доказано неефективни, според едно проучване на "Кредо Бонум" преди 3 години.

Nik_m
12.02.2016, 14:46
Не искам препарати на основата на камофос, хербал стрип не са ефикасни при температура под 20 градуса и то не останаха много варианти.
Екостопа го знам, акарите играят карти върху плочките, само миреше нищо друго.

iliew
12.02.2016, 14:53
В края на ноември третирах с BeeVital Hive Clean и ми остана за още едно третиране, което смятам да направя в следващите дни.
Началото на март тест за опаразитеност и ако резултатите са добри - само строителна рамка, ако не - мисля да слагам ленти Herba strip в съчетание с мрежесто дъно.

boris
12.02.2016, 14:53
С ОК по рецептата на Дони.

Nik_m
12.02.2016, 15:59
За BeeVital Hive Clean не е ли препоръчително мрежесто дъно?
iliew доволен ли си от него?

Камен Крумов
12.02.2016, 16:01
За BeeVital Hive Clean не е ли препоръчително мрежесто дъно?
iliew доволен ли си от него? Мрежестото дъно е препоръчително по принцип;)

Nik_m
12.02.2016, 16:08
Мрежестото дъно е препоръчително по принцип;)
На 100% всичко ми е мрежа, но сега са ми на 1/4 отворени.
Вчера направих на последните 20 кошера мрежести табли и вече нямам кошер без мрежесто дъно.

iliew
12.02.2016, 17:12
За BeeVital Hive Clean не е ли препоръчително мрежесто дъно?
iliew доволен ли си от него?

За първи път го ползвам и дали съм доволен, ще отговоря като направя тест през март. Може би е по-добре мрежесто, но моите сега са на плътно, така че ще имаме отговор доколко е ефективен на плътно дъно.

vanHanegem
12.02.2016, 18:16
За BeeVital Hive Clean не е ли препоръчително мрежесто дъно?
iliew доволен ли си от него?

Няма значение какво е дъното - мрежесто или плътно. Ползвам препарата от 4 години - след Зарезан (по старому) е подходящото време да се третира с него. Днес на Плевен го видях на много прилична цена - 30 лв. за 0.500 л. Купувал съм го от "Гордиан" за 46 лв. същото количество. 0.500 л. е достатъчно за третиране на 30-тина семейства.

delta.e
12.02.2016, 18:21
Мрежестото дъно е препоръчително по принцип;)

Добре ! Аз , като съм с плътни дъна и досега нямам проблеми .

Валентин.
12.02.2016, 18:24
С нищо няма да третирам, както последните 5 години. Само за 2 бащини кошера ще направя разтвор на О.К. на половин рецепта. П.П Всъщност ще ми останат около 400гр. от разтвора и......ХА СЕГА, да го ползвам ли.... или да си карам както досега.....

petrov_
12.02.2016, 18:53
Какво ще кажете за мравчена?

Камен Крумов
12.02.2016, 19:29
Добре ! Аз , като съм с плътни дъна и досега нямам проблеми . С какво нямаш проблеми? С влагата в кошерите? С популацията на акара? С роенето? С пролетното развитие? С третирането? С вентилацията през лятото? А имаш ли поне един кошер с мрежесто дъно?

boris
12.02.2016, 19:32
Вальо , когато човек се опари , започва да мисли по друг начин . И аз не обръщах сериозно внимание на акара, докато нямах сериозни загуби. Преди време гледах зайци и не ги ваксинирах, докато един ден ми измряха всички. Някой път стигаме до правилния извод по трудния път.

Валентин.
12.02.2016, 19:44
Вальо , когато човек се опари , започва да мисли по друг начин . И аз не обръщах сериозно внимание на акара, докато нямах сериозни загуби. Преди време гледах зайци и не ги ваксинирах, докато един ден ми измряха всички. Някой път стигаме до правилния извод по трудния път.
Значи, третирам. Веднъж есента след приключване на пилото.(за това се радвам, че ми загиват тея дето гледат пило през зимата). Пролет не третирам. Може да съм в грешка, но за сега имам добри резултати. Да не кажа много добри.
П.П. И ако ме одобрят по програмата най-вероятно ще започна да треперя над тях и да третирам за щяло и нещяло, щот иначе ще се връщат пари......

Валентин.
12.02.2016, 19:46
С какво нямаш проблеми? С влагата в кошерите? С популацията на акара? С роенето? С пролетното развитие? С третирането? С вентилацията през лятото? А имаш ли поне един кошер с мрежесто дъно?
Само мрежестите дъна ли нямат проблеми с влагата...........???????????????? Нещо не съм съгласен с теб. Ама никак даже. Охооо и с пролетното развитие.............????????????
П.П. Не отричам замрежен отвор на дъното (даже е полезен стига да знаеш как и какво да правиш с него). Отричам прехласването по това мрежесто дъно.

zayo
12.02.2016, 20:54
В началото на септември третирах с "Митак", а през ноември с ОК. Пролетта не мисля да третирам!

Валентин.
12.02.2016, 21:01
В началото на септември третирах с "Митак", а през ноември с ОК. Пролетта не мисля да третирам!
Какво е “Митак“? Би ли обяснил?
П.П Змислям се от наесен да сменя малко О.К.

zayo
12.02.2016, 21:19
Какво е “Митак“? Би ли обяснил?
П.П Змислям се от наесен да сменя малко О.К.

"Митак" е наименование на сръбско лекарство на основата на Амитраз. Амитраза не е регистриран за употреба в повечето страни от ЕС (включително и в БГ). Ползва се в различни лекарства в бившите Сръбски и Руски републики и др. Въпрос на личен избор е какво лекарство ще ползваш, но само от един вид "работа не върши".

Валентин.
13.02.2016, 09:41
"Митак" е наименование на сръбско лекарство на основата на Амитраз. Амитраза не е регистриран за употреба в повечето страни от ЕС (включително и в БГ). Ползва се в различни лекарства в бившите Сръбски и Руски републики и др. Въпрос на личен избор е какво лекарство ще ползваш, но само от един вид "работа не върши".
Благодаря за инфото. Ще се въздържа от тоя “Димитър“. Май ще се ориентирам към Мравчена киселина наесен.

iliew
13.02.2016, 14:52
Благодаря за инфото. Ще се въздържа от тоя “Димитър“. Май ще се ориентирам към Мравчена киселина наесен.

За мравчената е много важен изпарителя, за да може да се дозира правилно. Аз тази есен третирах с Фурмитом- пълен т..........к
Фурмитом са едни картони напоени с мравчена киселина. Проблемът е , че са 10 бр. в опаковка и в зависимост от това как са седели по рафтовете са различно напоени, съответно едни семейства се предозират, при други концентрацията е неефективна.

Nik_m
13.02.2016, 17:57
vanHanegem кога третираш с Hive Clean пролетта?
Реших и аз ще третирам с него, купих си от изложението 2 туби по 500мл. и дозатор. Понеделник ще слагам питките с нозевит+ и се чудя дали да наръся с Hive Clean преди това или след като ги махна март месец.
Мисля че няма да има проблеми ако наръся и сложа питките. Ако има акари на контролата ще третирам с нещо друго, ако не няма да третирам с нищо друго.

vanHanegem
13.02.2016, 18:06
vanHanegem кога третираш с Hive Clean пролетта?
Реших и аз ще третирам с него, купих си от изложението 2 туби по 500мл. и дозатор. Понеделник ще слагам питките с нозевит+ и се чудя дали да наръся с Hive Clean преди това или след като ги махна март месец.
Мисля че няма да има проблеми ако наръся и сложа питките. Ако има акари на контролата ще третирам с нещо друго, ако не няма да третирам с нищо друго.

Точно сега е момента - третирай и слагай питките - 2 в 1!

Валентин.
13.02.2016, 18:13
vanHanegem кога третираш с Hive Clean пролетта?
Реших и аз ще третирам с него, купих си от изложението 2 туби по 500мл. и дозатор. Понеделник ще слагам питките с нозевит+ и се чудя дали да наръся с Hive Clean преди това или след като ги махна март месец.
Мисля че няма да има проблеми ако наръся и сложа питките. Ако има акари на контролата ще третирам с нещо друго, ако не няма да третирам с нищо друго.
Прочете ли активната съставка на това чудо.....

Валентин.
13.02.2016, 18:15
За мравчената е много важен изпарителя, за да може да се дозира правилно. Аз тази есен третирах с Фурмитом- пълен т..........к
Фурмитом са едни картони напоени с мравчена киселина. Проблемът е , че са 10 бр. в опаковка и в зависимост от това как са седели по рафтовете са различно напоени, съответно едни семейства се предозират, при други концентрацията е неефективна.
На менми казаха, че всяка плака е опакована по отделно и после в обща опаковка. Не си купих все пак. Но везните клонят натам......

ГАЛДИМ
13.02.2016, 19:00
vanHanegem кога третираш с Hive Clean пролетта?
Реших и аз ще третирам с него, купих си от изложението 2 туби по 500мл. и дозатор. Понеделник ще слагам питките с нозевит+ и се чудя дали да наръся с Hive Clean преди това или след като ги махна март месец.
Мисля че няма да има проблеми ако наръся и сложа питките. Ако има акари на контролата ще третирам с нещо друго, ако не няма да третирам с нищо друго.
Слушах лекцията на румънеца, който е представител на австрийците и той каза, че за да има ефект трябва да се направят три третирания по 15 мл. през 7 дни, което затваря цикъл от 21 дни

Nik_m
13.02.2016, 19:25
Прочете ли активната съставка на това чудо.....
Оксалова, мравчена и етерични масла.

iliew
13.02.2016, 19:26
На менми казаха, че всяка плака е опакована по отделно и после в обща опаковка. Не си купих все пак. Но везните клонят натам......

Тези които ми продадоха на мен, мисля че не бяха в отделни опаковки. Но те бяха произведени 2014 и са ги държали явно по складове и магазини до 2015, вече може да са започнали да ги опаковат поотделно. Но въпреки това не бих си взел отново картон напоен с мравчена киселина, по-добре да си го напоя сам.

Nik_m
13.02.2016, 19:26
Слушах лекцията на румънеца, който е представител на австрийците и той каза, че за да има ефект трябва да се направят три третирания по 15 мл. през 7 дни, което затваря цикъл от 21 дни
Да така е, аз ще направя едно очистително и ако се налага ще третирам пак.

iliew
13.02.2016, 19:27
Оксалова, мравчена и етерични масла.

И прополис

Валентин.
13.02.2016, 19:34
Оксалова, лимонена, прополис, и някакво масло. Активната съставка си остава Оксалова киселина.

solaris60
13.02.2016, 19:50
по-добре да си го напоя сам.

Тъкмо щях да ти го препоръчам, но ти си се сетил и сам.;)

zayo
13.02.2016, 22:50
Как действа ОК върху откритото пило?
Как би подействала при неколкократното й ползване върху хитиновата обвивка на пчелите при едно поколение ?

Валентин.
14.02.2016, 15:20
Как действа ОК върху откритото пило?
Как би подействала при неколкократното й ползване върху хитиновата обвивка на пчелите при едно поколение ?
Ако има как да ти вдигна 2-3 зелени палци....МА НЯМА....hi;

iliew
14.02.2016, 15:31
Как действа ОК върху откритото пило?
Как би подействала при неколкократното й ползване върху хитиновата обвивка на пчелите при едно поколение ?

Какво количество оксалова киселина има в 10-15 милилитра Hive Clean? Има ли значение количеството и концентрацията? Уврежда ли се пилото, ако препарата не попада върху него? ;)

boris
14.02.2016, 15:49
Миналата година през август пробвах 3-4 пъти с ОК с напръскване. Някои ми казаха , че ще си уморя пчелите, ама и тридесетте са живи и здрави и са много добре.

marianski
14.02.2016, 16:14
Края на ноември третирах с ОК, а преди това август с МК. Сега НЕ мисля да третирам няма смисъл да 'тровя' пак пчелите с химия! По една строителна рамка на кошер това ще ми е третирането този пролет. :)

iliew
14.02.2016, 16:19
Края на ноември третирах с ОК, а преди това август с МК. Сега НЕ мисля да третирам няма смисъл да 'тровя' пак пчелите с химия! По една строителна рамка на кошер това ще ми е третирането този пролет. :)

Освен това като разгледаш търтеевото пило, ще прецениш и колко са опаразитени. ;)

M.Milkov
14.02.2016, 18:54
Колеги, има ли някой да третира с не традиционен начин.Имам напредвид с билки/отвари/.Есента третирах с ОК.Сега ми се върти в главата да пробвам запарка от билки и захарен сироп ,по-рецепта на Костадин Якофов.

Христо Димитров
14.02.2016, 19:55
Края на ноември третирах с ОК, а преди това август с МК. Сега НЕ мисля да третирам няма смисъл да 'тровя' пак пчелите с химия! По една строителна рамка на кошер това ще ми е третирането този пролет. :)



Аз все още се колебая дали да мина само със СР тази пролет.Но определено клонят везните именно само към това "третиране".И в допълнение на колегата Илиев,ще си проверя търтеивите килийки за степента на опаразитеност.

бат тянко
14.02.2016, 20:24
Нетрадиционни методи за борба. Прочетени във форума..Корен от хрян- парчета се режат и се слагат в пушалката. Имаше и един по- модерен метод..Масло от хвойна- капе се директно върху рамките. Чесън. Люти чушки. Брашно. Брашно от борови иглички. Пелин. Дъбилни вещества. Танини. Мащерка. Кумарини. Селекция- не им дават да дъвчат гуми и дървета като питбули. Ама също като тях се джаскат върху акари и МКБ. Има и още....

marianski
14.02.2016, 20:29
Аз все още се колебая дали да мина само със СР тази пролет.Но определено клонят везните именно само към това "третиране".И в допълнение на колегата Илиев,ще си проверя търтеивите килийки за степента на опаразитеност.
Зависи с какво си третирал на есен. Ако си третирал с 2-3 препарати, от които ОК няма смисъл да третираш сега на пролет.
Нека им спестим малко лекарства, препарати, химия и т.н. Като погледнеш СР ще си направиш преценка. Никой препарат не е безвреден за тях(пчелите) Комафоси, тимоли, Оксалови и тем подобни всеки по малко вреди.
Като започна сиропа им давам 3-4 пъти Нозевит+ и приключвам с препаратите за тази пролет!

Георги 1974
14.02.2016, 21:22
3 пъти през 7 дни по 1 мл.кофеин натриум бензоикум в 200-300мл. сироп 1:1, на семейство
Някой пробвал ли е, върши ли работа.

solaris60
14.02.2016, 21:25
Аз им капвам по капка керосин на всяка. Като изтребители са.

vanHanegem
14.02.2016, 21:26
3 пъти през 7 дни по 1 мл.кофеин натриум бензоикум в 200-300мл. сироп 1:1, на семейство
Някой пробвал ли е, върши ли работа.

За какво да върши работа, т.е. срещу какво?

Георги 1974
14.02.2016, 21:35
В бр. 137/13-26.X.2005 г. на в. "Пчела и кошер" е поместена статия на д-р М. Върбанов "Как опазих пчелите си".
В присъствието на алкалоида капсаицин на лютите чушлета не могат да се развиват никакви болестотворни агенти. Еднократната доза за един кошер е едно малко люто чушле, червено и изсушено. Нарязва се на ситно, залива се с вряла вода колкото да потъне и се захлупва за 20 минути, за да се запари. Прецежда се и се сипва в 150 г. захарен сироп в съотношение вода:захар, 1:1. Дава е на три последователни седмици. Междувременно се дава на 4-ия ден ан същите три седмици такъв захарен сироп, но с разтворен в него натриев бензоат 1 чаена лъжичка на прах или по 1мл. от по- слаба концентрация от натриев бензоат с кофеин. Натриевият бензоат блокира смукателя на краката на акара и на въшките и те умират. Така съм лекувал пчелите през цялото време на пчеларстването ми от 1986 г. досега. По този начин осигурявах добро здраве на пчелите и получавах добра стокова продукция по количество и качество. Този начин на лечение съм публикувал в сп. "Пчеларство", бр.8/1992 г. В следващите му броеве бяха публикувани благодарствени отзвии за много добрите резултати от това лчение. Същият начин на лечение бях публикувал в сп. "Медоносец", кн. 1/1991 г.

solaris60
14.02.2016, 21:45
В бр. 137/13-26.X.2005 г. на в. "Пчела и кошер" е поместена статия на д-р М. Върбанов "Как опазих пчелите си".
В присъствието на алкалоида капсаицин на лютите чушлета не могат да се развиват никакви болестотворни агенти. Еднократната доза за един кошер е едно малко люто чушле, червено и изсушено. Нарязва се на ситно, залива се с вряла вода колкото да потъне и се захлупва за 20 минути, за да се запари. Прецежда се и се сипва в 150 г. захарен сироп в съотношение вода:захар, 1:1. Дава е на три последователни седмици. Междувременно се дава на 4-ия ден ан същите три седмици такъв захарен сироп, но с разтворен в него натриев бензоат 1 чаена лъжичка на прах или по 1мл. от по- слаба концентрация от натриев бензоат с кофеин. Натриевият бензоат блокира смукателя на краката на акара и на въшките и те умират. Така съм лекувал пчелите през цялото време на пчеларстването ми от 1986 г. досега. По този начин осигурявах добро здраве на пчелите и получавах добра стокова продукция по количество и качество. Този начин на лечение съм публикувал в сп. "Пчеларство", бр.8/1992 г. В следващите му броеве бяха публикувани благодарствени отзвии за много добрите резултати от това лчение. Същият начин на лечение бях публикувал в сп. "Медоносец", кн. 1/1991 г.

Ако това е вярно, то този човечец трябва да е милионер. Че той направо е затрил Вароатозата. Не, че не съм го чел това и преди, но ми се струва малко несериозно. Ако беше поне малко вярно, досега да са измислили препарат с тези съставки.

zayo
14.02.2016, 21:49
Аз им капвам по капка керосин на всяка. Като изтребители са.

Внимавай само да не ударят по някой клапан или да не счупят кобилици, че после ... ;)

boris
14.02.2016, 21:53
А колко болести се лекуват с мед , канела, джинджифил , синап и.....Ама ние си даваме парите за химикали , защото е по-лесно и много много не го мислим докато сме млади.

solaris60
14.02.2016, 21:58
Внимавай само да не ударят по някой клапан или да не счупят кобилици, че после ... ;)

iliew е насреща. Много им разбира.

iliew
14.02.2016, 22:03
iliew е насреща. Много им разбира.

Аз да не съм авиоинженер !? :bigsmile:

Георги 1974
14.02.2016, 22:11
Ако това е вярно, то този човечец трябва да е милионер. Че той направо е затрил Вароатозата. Не, че не съм го чел това и преди, но ми се струва малко несериозно. Ако беше поне малко вярно, досега да са измислили препарат с тези съставки.

Слънчо само питам досега търсих но не можах да намеря едно интервю с един пчелар от Монтанско който споделяше че при пръскане на рапицата част от пчелите на човека намаляли и той се консултирал с ветеринаря който му изписъл кофеин натриев бензоат (във вет. медецина се използва за натравяне).На човека му направило впечатление че след третирането много акари били на таблата под мрежестото дъно дали било от това не знаел но сега профилактично слагал. Като казва че има ефект колко е ефекта е друг въпрос. Та затова питах а не да ги тонизирам с кофеин да брамчът повече та повече мед да донесат.

solaris60
14.02.2016, 22:12
Аз да не съм авиоинженер !? :bigsmile:

Ех, как се изплъзваш като охлюв от тенджерата с гореща вода.:bigsmile: Но разбираш и от клапани, и от кобилици, а донякъде от пчели.;)

meho
14.02.2016, 22:28
Преди две години един колега с люти чушки умори пчелите си , за акарите не ми каза.

marianski
14.02.2016, 22:59
Преди две години един колега с люти чушки умори пчелите си , за акарите не ми каза.

Ама това е несериозно! Още преди да е започнал да третира е трябвало да се сети за резултата! Люти чушки, чесън, лук, праз, брашно и т.н. се използват в кухнята, а не в кошера!!!!

Юрий Цветков
14.02.2016, 23:02
Преди две години един колега с люти чушки умори пчелите си , за акарите не ми каза.
И как по точно се е случило това?

jordanov
15.02.2016, 09:56
Имаше някъде въпрос защо един човечец не е станал милионер. Преди 30 години пчеларство и комерс бяха различни понятия.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=73&page=2

бат тянко
15.02.2016, 11:05
Юрка, ако позволиш аз ще ти кажа за лютите чушки! Ами колегата е използвал най- лютата чушка в света- Carolina Reaper. По скалата на Scoville, тя има 1,569,300 единици лютивина. Което е малко повече от тези на Халапеньо- от 5000до 8000 единици. Така че, пчелите са се разбягали панически, барабар с акарите и всички вируси по тях:bigsmile: .

boris
15.02.2016, 11:25
Мой приятел пчелар всяка пролет слага в сиропа отвара от люта чушка , лук (лук е използвал и Гърдев ) и някои билки и до колкото знам добре се отразяват на пролетното развитие . Не знам колко чушки им е сложил въпросния пчелар , че да си умори семействата, ама и аз като превишава дозата бълвам огън и жупел.

Silvia
15.02.2016, 11:43
Мой приятел пчелар всяка пролет слага в сиропа отвара от люта чушка , лук (лук е използвал и Гърдев ) и някои билки и до колкото знам добре се отразяват на пролетното развитие . Не знам колко чушки им е сложил въпросния пчелар , че да си умори семействата, ама и аз като превишава дозата бълвам огън и жупел.

Аз, също миналата пролет давах люти чушки по рецептата на Д-р Върбанов, но на четвъртия ден слагах натриев бензоат на прах, лук слагам винаги в питките, и до сега не сме имали проблем, най-вероятно, не е спазено времето за накисване , а то не трябва да е повече от 20 минути, защото разтвора става отровен. Смятам да го приложа и тази пролет, за ефект, не мога да кажа, защото не разчитам само на това. На 07.02.2016, третирахме с BeeVital, като очаквах, че ще изпаднат доста акари, понеже последното третиране, пак със същият препарат, беше през октомври, когато гледаха още пило, но вчера установих,че са изпаднали много малко, в някои семейства по 2, в някои по 20, само в едно имаше около 70, а в едно изобщо. Дъната навсякъде са мрежести, и цяла зима следя естественото отпадане на акари, колкото и да е неточен метод, според мен все пак дава някаква представа.

tsc1
15.02.2016, 11:44
Много ми е интересна тая история с третирането за акара! Покрай термичния метод, който ме заинтересува преди две години изчетох купища най различни мнения и рецепти. То не са химии всякакви, то не са билки, чушки, аромотерапия и каквото още се сетите. Очаквам скоро някой да пише, че е третирал с "царска вода". :laughing:
И никой не докладва съизмерими и съпоставими резултати, с които да се направи сравнителен анализ на методите. А метода не е сложен и всеки може да го приложи. Матеев достатъчно точно го описа. Правиш теста и броиш останалите, а не падналите акари. После третираш и след месец пак броиш. Само така ще може да се извадят някакви смислени изводи, кой метод дава резултат и кой е чиста проба "пчеларска легенда". Останалото е стрелба по комари в тъмна стая!

Silvia
15.02.2016, 11:56
Мой приятел пчелар всяка пролет слага в сиропа отвара от люта чушка , лук (лук е използвал и Гърдев ) и някои билки и до колкото знам добре се отразяват на пролетното развитие . Не знам колко чушки им е сложил въпросния пчелар , че да си умори семействата, ама и аз като превишава дозата бълвам огън и жупел.

Аз също, миналата година давах сироп с люти чушки по рецептата на Д-р Върбанов, на четвъртия ден натриев бензоат на прах, кромид лук слагам винаги в питките, и досега не сме имали проблем, за ефект относно акара, не мога да потвърдя, защото не разчитаме само на това. В статията пише, че престоят на чушките повече от 20 минути, прави разтвора отровен, може би от там е дошъл проблема. На 07.02.2016 третирахме с BeeVital, като очакванията ми бяха, че ще изпаднат доста акари, тъй като последното третиране със същият препарат, беше през октомври, когато гледаха още пило. Вчера установих, че в едно семейство нямаше нито един изпаднал, в три имаше по 20, в три по 2 и само в едно имаше около 70. Макар, че се смята за неточен метод, аз цяла зима следя естесвеното опадане на акари, дъната навсякъде са мрежа. Семейството в което, нямаше никакви изпаднали акари, а и зимата почти не се виждаха, месец август имаше прекъсване на пилото.

boris
15.02.2016, 12:00
Колега, мислиш ли че имам време да броя акарите по пчелите? За мен по-важно е че последните две години имам нулева смъртност (зимата не е свършила тъй, че не съм сигурен за тази година )

tsc1
15.02.2016, 12:23
Колега, мислиш ли че имам време да броя акарите по пчелите? За мен по-важно е че последните две години имам нулева смъртност (зимата не е свършила тъй, че не съм сигурен за тази година )
Интересен начин на мислене. А ако всички кажат, че нямат време да споделят сравнителни данни за ползвания от тях метод, как ще стигнете до верни изводи, кои методи дават резултати и кои не? Нали все пак форумите са именно за това - всеки да сподели своя опит и после всеки да черпи от колективния?

boris
15.02.2016, 12:32
Колега tsc 1 , това че нямам смъртност значи , че акара е в норми (под критичния праг) , а в предни постове съм споделил как тренирам .

Дамян Дамянов
15.02.2016, 12:34
500 г зрял бял фасул
наденица - около 300 г
1 морков
1 червена чушка
1 средно голяма глава зрял лук
1 с.л. доматено пюре
1 с.л. червен пипер
1 с.л. брашно
2 скилидки чесън
5-6 стръка пресен или щедра щипка сух джоджен
4 с.л. зехтин
сол и черен пипер
щипка чубрица
1 ч.л. сода

boris
15.02.2016, 12:38
Дамяне, пак спамиш .Не знам кой ще трие .

Ivan Mankov
15.02.2016, 12:53
500 г зрял бял фасул
наденица - около 300 г
1 морков
1 червена чушка
1 средно голяма глава зрял лук
1 с.л. доматено пюре
1 с.л. червен пипер
1 с.л. брашно
2 скилидки чесън
5-6 стръка пресен или щедра щипка сух джоджен
4 с.л. зехтин
сол и черен пипер
щипка чубрица
1 ч.л. сода



Това е рецептата ,ама да ти го направя аз в един добруджански съд чувен ! На открит огън .
Няма да стане за пчели ,но става за пчелари !

Дамян Дамянов
15.02.2016, 13:06
И аз душа нося.
Говорите за рязни манджи и ми се дояжда :D

siko13
15.02.2016, 13:40
Имам 10 кошера, на всички давам разни отвари от дървесна пепел, като 2 кошера от тях съм ги оставил само на тия отвари от пролетта. Засега всички са живи, но не бих давал каквито и да са съвети. Това с дървесната пепел го практикувам вече две години, но за пръв път не третирам с нищо друго.

Nik_m
15.02.2016, 14:24
Накапах с hive clean и се чешат като крастави магарета. Ама немога да сложа питките защото ги расърдих, ще бъде друг ден.

Георги 1974
15.02.2016, 15:04
Аз есента слагах варостоп а през декември накапване с оксалова. Сега мисля да пробвам с Кофеин Натриев Бензоат на няколко като сложа контрола а на други не след това може би тест (мразя да убивам пчели) и ако има ефект и на другите. Ако няма с оксалова по рецептата на scutellator http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/statusicon/user-offline.png

M.Milkov
15.02.2016, 16:09
Аз есента слагах варостоп а през декември накапване с оксалова. Сега мисля да пробвам с Кофеин Натриев Бензоат на няколко като сложа контрола а на други не след това може би тест (мразя да убивам пчели) и ако има ефект и на другите. Ако няма с оксалова по рецептата на scutellator http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/statusicon/user-offline.png
И аз още се лутам насам натам и се чудя с какво да третирам.Есента с ОК.А сега мисля да ползвам Кофеин Натриев Бензоат,но не знам дали е ефикасен,да няма някой страничен ефект.Ако някой е работил с него моля да сподели,да не изтровя пчелите си.Предварително му благодаря.

M.Milkov
15.02.2016, 16:33
Тъкмо щях да ти го препоръчам, но ти си се сетил и сам.;)
По-колко мл. мравчена киселина слагаш колега Соларис в изпарителя.

Nik_m
15.02.2016, 16:47
Накапах с hive clean и се чешат като крастави магарета. Ама немога да сложа питките защото ги расърдих, ще бъде друг ден.

Сега погледнах контролноте листи с олио. От 5 кошера - 1 с 3 акара а останалите 4 няма нито един. След 1 ден ще видя как е.

Георги 1974
15.02.2016, 17:03
И аз още се лутам насам натам и се чудя с какво да третирам.Есента с ОК.А сега мисля да ползвам Кофеин Натриев Бензоат,но не знам дали е ефикасен,да няма някой страничен ефект.Ако някой е работил с него моля да сподели,да не изтровя пчелите си.Предварително му благодаря.

Показания:
При сърдечно - съдова слабост; за възбуждане на нервната система при потиснатост, вследствие отравяне с наркотици, заразни и незаразни болести, преумора; при потиснато дишане; при следродилно залежаване; при спазми на кръвоносните съдове на сърцето, мозъка и бъбреците; при понижена моторна активност на червата; при мускулна слабост
Карентен срок:
не се изисква

Прицелни животни:
ЕПЖ, ДПЖ, КН, СВ, КЧ



Пчели не пише в листовката и аз затова питах да ли го е ползвал някой. Не се прилага и с витамин Ц става някаква реакция.
Но засега май никой от този форум. Интересен факт като се замисли човек.

Валентин.
15.02.2016, 18:30
Накапах с hive clean и се чешат като крастави магарета. Ама немога да сложа питките защото ги расърдих, ще бъде друг ден.
При толкова киселини, шпирт, и.....т.н. и ти ще се чешеш като...........sweating;

Nik_m
15.02.2016, 18:34
При толкова киселини, шпирт, и.....т.н. и ти ще се чешеш като...........sweating;
цццццц..........................
Без коментар!!!

M.Milkov
15.02.2016, 18:57
Показания:
При сърдечно - съдова слабост; за възбуждане на нервната система при потиснатост, вследствие отравяне с наркотици, заразни и незаразни болести, преумора; при потиснато дишане; при следродилно залежаване; при спазми на кръвоносните съдове на сърцето, мозъка и бъбреците; при понижена моторна активност на червата; при мускулна слабост
Карентен срок:
не се изисква

Прицелни животни:
ЕПЖ, ДПЖ, КН, СВ, КЧ



Пчели не пише в листовката и аз затова питах да ли го е ползвал някой. Не се прилага и с витамин Ц става някаква реакция.
Но засега май никой от този форум. Интересен факт като се замисли човек.


Дано някой да е ползвал тази рецепта с Кофеин Натриев Бензоат,да се включи и да сподели своя опит и мнение.

solaris60
15.02.2016, 19:05
По-колко мл. мравчена киселина слагаш колега Соларис в изпарителя.

Колегата Соларис не може да ти каже колко мравчена киселина да слагаш в изпарителя, защото не помни къде го е прочел, не че е невъзможно. Но мисълта ми беше, че колегата iliew вместо да се чуди какви са му изпарителите - нови или стари е по - добре да си ги накапе сам. А той съответно ако знае как си ги накапва, а ако не знае си намира отговора в някоя литература и след това си ги накапва. Просто не си ми разбрал мисълта.

iliew
15.02.2016, 19:05
Аз есента слагах варостоп а през декември накапване с оксалова. Сега мисля да пробвам с Кофеин Натриев Бензоат на няколко като сложа контрола а на други не след това може би тест (мразя да убивам пчели) и ако има ефект и на другите. Ако няма с оксалова по рецептата на scutellator http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/statusicon/user-offline.png

При теста не се убиват пчели, само се упояват.

meho
15.02.2016, 20:16
Каза ми че не само люти шипки е варил, но да подсили настойката сложил и смлян лют червен пипер.

delta.e
15.02.2016, 20:21
Тази рецепта е писана във форума .Казват има ефект 50% .
Лично , аз не съм я ползвал .

Георги 1974
15.02.2016, 20:48
Тази рецепта е писана във форума .Казват има ефект 50% .
Лично , аз не съм я ползвал .
Благодаря за отговора 50% ме удовлетворяват използвам и далаци в комбинация с мрежесто дъно мисля че ще свърши работа.

Георги 1974
15.02.2016, 20:59
При теста не се убиват пчели, само се упояват.

При мен проблема е хващането на 100ина пчели смитам ги с едно перо чувал съм че някой използват нещо подобно
Ръчна прахосмукачка Bosch BKS4003, 0.3 л-http://s2emagst.akamaized.net/products/3/2310/images/res_7aaf36fff5f8bcf380a1226e9db5c883_80x80_1gpg.jp g

Но не съм опитвал а и не знам откъде да намеря етър та затова използвах един варварски метод който никога не искам да повтарям.

iliew
15.02.2016, 21:04
При мен проблема е хващането на 100ина пчели смитам ги с едно перо чувал съм че някой използват нещо подобно
Ръчна прахосмукачка Bosch BKS4003, 0.3 л-http://s2emagst.akamaized.net/products/3/2310/images/res_7aaf36fff5f8bcf380a1226e9db5c883_80x80_1gpg.jp g

Но не съм опитвал а и не знам откъде да намеря етър та затова използвах един варварски метод който никога не искам да повтарям.

Виж това! https://www.youtube.com/watch?v=c1HCTB6mVEE

Георги 1974
15.02.2016, 21:17
Виж това! https://www.youtube.com/watch?v=c1HCTB6mVEE

Много благодаря.

Георги 1974
15.02.2016, 21:36
За мен тази тема беше полезна не знам защо досега избягвах теста.Разбрах че без тест правя нещо на сляпо с надежда да не е късно и може би понякога излишно и вредно за пчелите.

M.Milkov
16.02.2016, 13:30
Аз есента слагах варостоп а през декември накапване с оксалова. Сега мисля да пробвам с Кофеин Натриев Бензоат на няколко като сложа контрола а на други не след това може би тест (мразя да убивам пчели) и ако има ефект и на другите. Ако няма с оксалова по рецептата на scutellator http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/statusicon/user-offline.pngЩом есента си третирал с ОК ,сега пролетта не е желателно да третираш отново с ОК.Ще загине пило,пчели и ще им забавиш развитието.Ако е обезпаразитено семейството пролетта не е нужно пак да ги тровиш.За това и аз търся друг начин да третирам.Намерих Кофеин Натриев Бензоат във ветеринарна аптека , ампула 5мл.на цена 1.60лв.но чакам мнение на компетентен колега които е прилагал този метод за третиране.

petrov_
16.02.2016, 14:40
Колегата Соларис не може да ти каже колко мравчена киселина да слагаш в изпарителя, защото не помни къде го е прочел, не че е невъзможно. Но мисълта ми беше, че колегата iliew вместо да се чуди какви са му изпарителите - нови или стари е по - добре да си ги накапе сам. А той съответно ако знае как си ги накапва, а ако не знае си намира отговора в някоя литература и след това си ги накапва. Просто не си ми разбрал мисълта.
Есента третирах с МК 60%, върху гъбичка от тези домакинските за подсушаване с размери 20/20 см. по 20 ml киселина на кошер ДБ.

M.Milkov
16.02.2016, 14:54
Есента третирах с МК 60%, върху гъбичка от тези домакинските за подсушаване с размери 20/20 см. по 20 ml киселина на кошер ДБ.
Да,разбрах те колега.Но къде ги поставяш тези гъбички,има ли някаква подложка под тях.

Вълчан
16.02.2016, 14:55
Това е характеристиката на натриевия бензоат:http://hranene.framar.bg/%D0%B5-%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0/e211

M.Milkov
16.02.2016, 15:47
Това е характеристиката на натриевия бензоат:http://hranene.framar.bg/%D0%B5-%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0/e211Да, благодаря ти за характеристиката.

Камен Крумов
16.02.2016, 16:21
Дано някой да е ползвал тази рецепта с Кофеин Натриев Бензоат,да се включи и да сподели своя опит и мнение. В началото на Август 2015 третирах с Кофеин Натриев Бензоат - 30% от семействата, по рецептата на Scutellator - 25%, и 30% с ОК чрез накапване (35г ОК на литър сироп 1:1 - по 5 мл на междурамие). Тъй като до тогава бях ползвал само последния начин и съм много доволен от резултатите, то той ми послужи, като контрола. И при трите метода изпадаха еднакво количество акари. Не съм забелязал каквото и да е увреждане на семействата след третирането.

marianski
16.02.2016, 16:36
Да,разбрах те колега.Но къде ги поставяш тези гъбички,има ли някаква подложка под тях.
Директно върху рамките поставяш! Следиш градусите. Вземи си Фурмитом(напоени картонени плаки с МК) там има указания за работа.

petrov_
16.02.2016, 16:36
Да,разбрах те колега.Но къде ги поставяш тези гъбички,има ли някаква подложка под тях.
Гъбичките ги поставям над рамките върху парче найлон.

M.Milkov
16.02.2016, 16:44
В началото на Август 2015 третирах с Кофеин Натриев Бензоат - 30% от семействата, по рецептата на Scutellator - 25%, и 30% с ОК чрез накапване (35г ОК на литър сироп 1:1 - по 5 мл на междурамие). Тъй като до тогава бях ползвал само последния начин и съм много доволен от резултатите, то той ми послужи, като контрола. И при трите метода изпадаха еднакво количество акари. Не съм забелязал каквото и да е увреждане на семействата след третирането.Есента 2 пъти третирах по-метода на Скутелатор/Дони/. И после им поставих плаки от Екостоп.Не съм слагал контролни листа за да видя колко акара са паднали.Пролетта тогава щом има резултат,и не е по-различен ефекта на Кофеин Натриев Бензоат,ще третирам с него.

M.Milkov
16.02.2016, 16:50
Гъбичките ги поставям над рамките върху парче найлон.
Окей,не съм работил с МК.и за това се интересувам.Благодаря за отговора.

M.Milkov
16.02.2016, 16:50
Директно върху рамките поставяш! Следиш градусите. Вземи си Фурмитом(напоени картонени плаки с МК) там има указания за работа.
Благодаря ти,земляк.

Георги 1974
16.02.2016, 17:04
Есента 2 пъти третирах по-метода на Скутелатор/Дони/. И после им поставих плаки от Екостоп.Не съм слагал контролни листа за да видя колко акара са паднали.Пролетта тогава щом има резултат,и не е по-различен ефекта на Кофеин Натриев Бензоат,ще третирам с него.
И аз мисля подобно на теб но да те попитам за рецептата на Скутелатор/Дони/ какво количество използва
Цитат на колега и поправка от Скутелатор/Дони/ с червено я маркирах.
Рецептата на scutellator
35 гр. ОК
900мл вода
100гр захар.

Концентрацията на ОК е достатъчно висока за да има ефект върху акарите, а захарния сироп е достатъчно слаб за да не привлича пчелите и по този начин да им причини стомашни проблеми. Ако разтвора съдържаше само вода и ОК , при изпарението на водата, концентрацията на ОК в кошера би се увеличила (с нея и страничните ефекти) , захарта се използва за да държи Ph-то под контрол.

Разтвора може да се използва по всяко време на годината, дори при всеки преглед . 2-3 впръсквания на семейство с пулверизатор върху плодника са достатъчни. Използва се по преценка на пчеларя, когато се сметне за необходимо.

Направения разтвор трябва да се използва в рамките на 1 седмица.



scutellator 50 мл на семейство. 2-3 впръсквания не са достатъчни. (http://pchelari.com/forum/member.php?u=71)
file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image002.gif
Модератор
file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image003.jpg (http://pchelari.com/forum/member.php?u=71)
Регистриран
06.10.2010
Мнения
2,152
Пчеларски район
Орестиада
Ако трябва да направя (субективна) класация на препаратите, според вредния им ефект върху пчелите и/или семействата това са:

1. Кумафос - предпочитам пчелите ми да загинат, отколкото да го сложа дори веднъж в кошерите си!!!!! Който иска скоро време да започне да сменя майки на всеки 6 месеца като американците, нека продължава да си го ползва.

2. Мравчена киселина - при положение че не се внимава с нея, може да причини големи бели. С нея трябва да се третира малко по-рано през есентта за да има време семействата да се възстановят (да се смени поне едно цяло поколение) преди зимата.

3. Тимол (изпарения) - определено не помага за отглеждането на по-голямо количество есенни/зимни пчели.

4. Пиретроиди (флуметрин/тау-флувалинат) - всичко добре, само че там където акарите вече са придобили резистентност, може да се ползва веднъж на две години.

5. Амитраз - под формата на Apivar - ако акарите са устойчиви към пиретроиди, много е вероятно да има понижена или никаква ефективност.

6. Оксална киселина ( но само при положение че не се поглъща от пчелите!!!) Безопасните форми на третирате с Ок за пчелите, крият рискове за пчеларя.

iliew
16.02.2016, 17:24
Относно използването на мравчена киселина може да разгледате този файл http://www.biovet.ch/en/images/stories/products/FAM-Dispenser/PDF/FAM-Dispenser.pdf , за да видите как го правят германците. Лично аз като видях това разбрах, че с напоените картончета с киселина поставени за 48 часа, мога както нищо да не свърша, така и голяма да я свърша.

Имайте в предвид, че дори и с подобни изпарители има оплаквания от изхвърлено пило, спиране на снасянето и загуба на майки. Установено е, че с използване на 50% вместо 60% мравчена киселина, смесена с етерични масла загубата на майки спада под 5%, което се смята за нормално. http://rnoel.50megs.com/queenloss2.htm

Георги 1974
16.02.2016, 17:45
В началото на Август 2015 третирах с Кофеин Натриев Бензоат - 30% от семействата, по рецептата на Scutellator - 25%, и 30% с ОК чрез накапване (35г ОК на литър сироп 1:1 - по 5 мл на междурамие). Тъй като до тогава бях ползвал само последния начин и съм много доволен от резултатите, то той ми послужи, като контрола. И при трите метода изпадаха еднакво количество акари. Не съм забелязал каквото и да е увреждане на семействата след третирането.

Хиляди благодарности за споделения опит.
Два дена чета за борба с Вароатозата и вече научен труд мога да напиша (обаче всяко мнение има контра мнение при това научно доказано) и недоумявах защо никой не е ползвал Кофеин натриев бензоат при тази цена и лесен начин на приложение и може би безвредна за пчелите (не знам просто мое мнение). В кока кола има и двете съставки а знаем колко е разпостранена тя, колко е полезна е друг въпрос.

Георги 1974
16.02.2016, 18:00
Докато ровех в другата тема за борба с Вароатозата попаднах на нещо интересно. От вароатозата може да се избавим с природни средства
Ю.Н. Куликов Източник: сп. „Пчеловодство” 2005/N 5
Превел от руски: д-р инж Иван Парашкевов, Плевен http://www.pchelar-probvaisambg.com/...163_spisak.htm
Обаче при използване на дим от изгарянията на дива калина, може да се отровят пчелите и затова трябва да се проявява необходимото внимание при определянето на дозировката. Не се препоръчва да се използват току що събрани цветове от калина, по – добре за тази цел да се използват миналогодишни цветове.
Процедурата по опушването на пчелите е проста. В пушалката върху разгорени въглени поставям шепа сухи цветове от калина, а след това пускам няколко кълбета дим под пчелното гнездо. Първите кълбета дим обикновено имат зелен цвят. За контрол над посипващите се акари, на дъното може да поставим лист, намазан с растително масло. Според някои наблюдения се установява падане на мъртви кърлежи, както в случай на употребата на бипин. Но за разлика от използването на този препарат, опушването на пчелите с дим от дива калина може да се прави в което и да е време от активния сезон, даже и при наличие на магазинни надставки по време на медосбора, тъй като на състава и вкусовите качества на меда това обработване не оказва влияние.
(http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia163_spisak.htm)От зуница:
За "дива калина".
Превод: "От разговорите с пчелари разбрах, че може успешно да се преборя с вароатозата с помощта на дива калина."
Оригинал:"Из разговоров с пчеловодами узнал, что можно успешно бороться с варроатозом с помощью пижмы."
Неточен превод.Пи́жма обыкнове́нная(лат. Tanacétum vulgáre).= Вратига (Tanacetum vulgare).По-вече във wikipedia.

Неправилен превод после проблем. Затова старите баби казват питай патило а не старило.

M.Milkov
16.02.2016, 18:00
[QUOTE=Георги 1974;85986]И аз мисля подобно на теб но да те попитам за рецептата на Скутелатор/Дони/ какво количество използва
Цитат на колега и поправка от Скутелатор/Дони/ с червено я маркирах.
Рецептата на scutellator
35 гр. ОК
900мл вода
100гр захар.

Концентрацията на ОК е достатъчно висока за да има ефект върху акарите, а захарния сироп е достатъчно слаб за да не привлича пчелите и по този начин да им причини стомашни проблеми. Ако разтвора съдържаше само вода и ОК , при изпарението на водата, концентрацията на ОК в кошера би се увеличила (с нея и страничните ефекти) , захарта се използва за да държи Ph-то под контрол.

Разтвора може да се използва по всяко време на годината, дори при всеки преглед . 2-3 впръсквания на семейство с пулверизатор върху плодника са достатъчни. Използва се по преценка на пчеларя, когато се сметне за необходимо.

Направения разтвор трябва да се използва в рамките на 1 седмица.



scutellator 50 мл на семейство. 2-3 впръсквания не са достатъчни. (http://pchelari.com/forum/member.php?u=71)
file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image002.gif
Модератор
file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image003.jpg (http://pchelari.com/forum/member.php?u=71)
Регистриран
06.10.2010
Мнения
2,152
Пчеларски район
Орестиада
Ако трябва да направя (субективна) класация на препаратите, според вредния им ефект върху пчелите и/или семействата това са:

1. Кумафос - предпочитам пчелите ми да загинат, отколкото да го сложа дори веднъж в кошерите си!!!!! Който иска скоро време да започне да сменя майки на всеки 6 месеца като американците, нека продължава да си го ползва.

2. Мравчена киселина - при положение че не се внимава с нея, може да причини големи бели. С нея трябва да се третира малко по-рано през есентта за да има време семействата да се възстановят (да се смени поне едно цяло поколение) преди зимата.

3. Тимол (изпарения) - определено не помага за отглеждането на по-голямо количество есенни/зимни пчели.

4. Пиретроиди (флуметрин/тау-флувалинат) - всичко добре, само че там където акарите вече са придобили резистентност, може да се ползва веднъж на две години.

5. Амитраз - под формата на Apivar - ако акарите са устойчиви към пиретроиди, много е вероятно да има понижена или никаква ефективност.

6. Оксална киселина ( но само при положение че не се поглъща от пчелите!!!) Безопасните форми на третирате с Ок за пчелите, крият рискове з

M.Milkov
16.02.2016, 18:08
Нещо не се получи,обърках нещо при публикуването.Рецептата с която третирах на Скутелатор/Дони/ е същата като тази която ми я пишеш.

Георги 1974
16.02.2016, 18:11
А количеството на пчелно семейство.

M.Milkov
16.02.2016, 18:18
А количеството на пчелно семейство.Третирах септември месец.Нормални семейства 10 рамкови ЛР.кошери ,на 2 корпуса,

Георги 1974
16.02.2016, 19:01
Третирах септември месец.Нормални семейства 10 рамкови ЛР.кошери ,на 2 корпуса,

Мерси за отговора. Трябва да побързаме много е топло има пило и гадовете ще отидат там. А в пилото няма как да ги изтребим. Между другото пчелите и един апетит са отворили ще ме глътнат целия.Казвах на колегите в района още декември да подхранваме а те :
-Е оти бе
-Оти изедоха меда отговарям. А те
-Абе това да не са али да го изедат рано е
Ама сега месат питки,слагат мед и реват
-Се е било ама такова чудо не е .Едно време по това време сняг а сега....А аз
-Едно време и слънцето по друго грееше ама свърши това време.

solaris60
16.02.2016, 19:10
Мерси за отговора. Трябва да побързаме много е топло има пило и гадовете ще отидат там. А в пилото няма как да ги изтребим. Между другото пчелите и един апетит са отворили ще ме глътнат целия.Казвах на колегите в района още декември да подхранваме а те :
-Е оти бе
-Оти изедоха меда отговарям. А те
-Абе това да не са али да го изедат рано е
Ама сега месат питки,слагат мед и реват
-Се е било ама такова чудо не е .Едно време по това време сняг а сега....А аз
-Едно време и слънцето по друго грееше ама свърши това време.

Ама сега месат питки,слагат мед и реват..... но те ще ядат мед.

Казвах на колегите в района още декември да подхранваме..... а ти ще гониш рояци още април.

Камен Крумов
16.02.2016, 19:19
...а ти ще гониш рояци още април. Като слушам как е тръгнало навсякъде, май и ти няма да се отървеш:bigsmile: Абе подготвяйте си празните кутийки;)

Георги 1974
16.02.2016, 19:20
Ама сега месат питки,слагат мед и реват..... но те ще ядат мед.

Казвах на колегите в района още декември да подхранваме..... а ти ще гониш рояци още април.

Къде се беше изгубил. А аз така и така гоня рояци Аз съм съботно неделен пчелар
Съседът на съботно - неделния пчелар си споделя впечатленията:
- На твоя пчелин на това дърво почти всеки ден един и същи рой се хваща в клоните на дървото. После отлита. След това отново се връща. И така през цялото време докато те няма…

solaris60
16.02.2016, 19:30
Като слушам как е тръгнало навсякъде, май и ти няма да се отървеш:bigsmile: Абе подготвяйте си празните кутийки;)

Само, че моите са още на глад, но има и доста напреднали. Аз обаче за какво съм? Да им подтискам ищаците.

redbull
16.02.2016, 19:41
Внесат ли толкова прашец-върви ги спирай. Аз съм спокоен-и средните ще станат силни за акацията(ако не вали).

Георги 1974
16.02.2016, 20:31
А как е тръгнало ще слагаме магазините то в тая жега и молеца се активира и аз докато умувам за природосъобразни методи за борба с него той и дървенията ще изгризе. А и сме високосна година по поверията е и ройлива.

solaris60
16.02.2016, 20:40
А как е тръгнало ще слагаме магазините то в тая жега и молеца се активира и аз докато умувам за природосъобразни методи за борба с него той и дървенията ще изгризе. А и сме високосна година по поверията е и ройлива.

Когато пчелите са силни молец не ги мори.

Георги 1974
16.02.2016, 20:42
Да и затова казвам че ще слагаме магазините по рано.

solaris60
16.02.2016, 20:45
Да и затова казвам че ще слагаме магазините по рано.

Ха, ха... но дали са толкова силни, че като сложим магазините и да дадем предпоставка молеца да се засили?

Георги 1974
16.02.2016, 20:52
Преди годи един човек ми разказваше имал малка баничарница и оставали банички и боза която се чуди какво да прави и си купил прасе да ги оползотворява . Ама пустото му прасе неще и неще иска фураж.И човека ми казва че се чудил, чудил но решил да го остави гладно в края на крайщата нали затова го купил.И така една седмица И после пусто прасе като казало:
-А сега (не му стигнало бозата)
Та май тая година пчелите може да кажат
А сега.

Георги 1974
16.02.2016, 20:55
Ха, ха... но дали са толкова силни, че като сложим магазините и да дадем предпоставка молеца да се засили?

Ами чувал съм доста хора да зимуват с магазини.

Георги Куров
16.02.2016, 20:55
С мравчената киселина трябва да се работи с изпарител задължително, с тези гъбички и плаки си е риск. Ето ви линк за качествени изпарители http://bee.nassenheider.com/artikels/view/1/0/0/0/0/149

solaris60
16.02.2016, 21:02
Ами чувал съм доста хора да зимуват с магазини.

Нали не говорим за зимата в момента, а за пролетта?

Георги 1974
16.02.2016, 21:09
Нали не говорим за зимата в момента, а за пролетта?
Да . Имах в предвид слагане на магазините по рано обикновенно ги слагам края на април но сега не знам. Сега е малкия Сечко но е много топло няма сега да ги слагам. Признавам не те разбирам за предпоставката, до сега нападение от молци вътре в кошерите съм имал само на много слаби отводки и запасни майки.

solaris60
16.02.2016, 22:27
Да . Имах в предвид слагане на магазините по рано обикновенно ги слагам края на април но сега не знам. Сега е малкия Сечко но е много топло няма сега да ги слагам. Признавам не те разбирам за предпоставката, до сега нападение от молци вътре в кошерите съм имал само на много слаби отводки и запасни майки.

Предпоставката е, че като увеличаваме пространството по този начин пчелите няма да могат да почистват и така молеца ще надделее над пчелите.

kli6o
17.02.2016, 14:16
На единия пчелин един от кошерите ми е с два магазина от Май месец 2015 та до ден днешен! Да не би да е проблем?! Там падна до -20 градуса,преди 3 седмици ги погледнах,а пчелите щъкаха в първия магазин.Тази година мисля да го направя и с други,които сега са с по един магазин.

бат тянко
17.02.2016, 15:21
Моите две зими, изкарват с магазин отгоре! Силните- силни, слабите слаби. Тази зима, бяха и на раздалечени рамки. Аман от тия книги. Някои имаха и още имат тук там мед. Нямат найлон.

Георги 1974
17.02.2016, 16:41
Моите две зими, изкарват с магазин отгоре! Силните- силни, слабите слаби. Тази зима, бяха и на раздалечени рамки. Аман от тия книги. Някои имаха и още имат тук там мед. Нямат найлон.
Никога не съм оставял магазините отгоре но вече няколко колеги в моя район ги оставят целогодишно. Моята мисъл не я изразих цялостно в горния ми пост и нещо със Слънчо не се разбрахме. Та значи по книгите се подхранва края на август и се слагат лентите но по Врачанско по мое мнение лятото се удължи поне с месец какви ленти какви зимни пчели края на септември имаше няколко пити с пило сега февруари вместо -20 имаме + 15 (над 15 Молеца се активизира). Мойте пити ги държа в една стая в къщата и е топло и аз помислих че ако така продължава вместо края на април то може да сложим магазините по рано ако пролетта подрани.Просто няма да имам избор. По мое мнение от Глобално затопляне от Гълфстрим от Американци или Руснаци тая Зима не е Зима като Зима и ние трябва да се съобразим с нея.

бат тянко
17.02.2016, 17:31
Ами аз за това ги държа отгоре. Като подготовка за целогодишно лято.

Дамян Дамянов
17.02.2016, 18:04
Ами аз за това ги държа отгоре. Като подготовка за целогодишно лято.


Никога не съм оставял магазините отгоре но вече няколко колеги в моя район ги оставят целогодишно. Моята мисъл не я изразих цялостно в горния ми пост и нещо със Слънчо не се разбрахме. Та значи по книгите се подхранва края на август и се слагат лентите но по Врачанско по мое мнение лятото се удължи поне с месец какви ленти какви зимни пчели края на септември имаше няколко пити с пило сега февруари вместо -20 имаме + 15 (над 15 Молеца се активизира). Мойте пити ги държа в една стая в къщата и е топло и аз помислих че ако така продължава вместо края на април то може да сложим магазините по рано ако пролетта подрани.Просто няма да имам избор. По мое мнение от Глобално затопляне от Гълфстрим от Американци или Руснаци тая Зима не е Зима като Зима и ние трябва да се съобразим с нея.

Аз си мълча по тази тема, че ще ги хвърля в шах :laughing:
Това по книгите е писано за различни цели и в едни различни времена.

redbull
17.02.2016, 19:10
Аз си мълча по тази тема, че ще ги хвърля в шах :laughing:
Това по книгите е писано за различни цели и в едни различни времена.

Да не си врътнал центрофугата вече?

slavi 13
17.02.2016, 19:12
Ще третирам с „нищо“. И не ми пука. Да умират болните, и тези които нямат шанс в природата.

rosty_sz
17.02.2016, 19:53
Ще третирам с „нищо“. И не ми пука. Да умират болните, и тези които нямат шанс в природата.
Много ми е интересно ти, Слави боледувал ли си някога? И понеже знам отговора ще задам следващите въпрос, ходил ли си на лекар? Някога правили си си изследване с някаква медицинска техника? Приемал ли си лекарства?
Странно, на всички въпроси отговора е ДА.
Те пчелите някакви насекоми оставяме ги на естествен подбор обаче за нас лично естествения подбор нещо не е добра алтернатива а?

В интерес на истината се надявам повече хора да си оставят семействата на естествен подбор. Така семействата ще намелеят значително и може би ще се вдигне цената на пчелните продукти.

ves
17.02.2016, 19:54
Моите две зими, изкарват с магазин отгоре! Силните- силни, слабите слаби. Тази зима, бяха и на раздалечени рамки. Аман от тия книги. Някои имаха и още имат тук там мед. Нямат найлон.
И аз бях оставил 2 кошера с магазините отгоре, но единия за малко да го изпусна. Пчелите се бяха качили в него, а той празен. Добре че го отворих и му сложих питка преди големия студ, иначе щеше да даде фира. В другия пчелите си стояха в плодника при меда, а магазина отгоре си стоеше празен.

redbull
17.02.2016, 20:04
И аз бях оставил 2 кошера с магазините отгоре, но единия за малко да го изпусна. Пчелите се бяха качили в него, а той празен. Добре че го отворих и му сложих питка преди големия студ, иначе щеше да даде фира. В другия пчелите си стояха в плодника при меда, а магазина отгоре си стоеше празен.

Свършил е венеца от мед по рамките над кълбото и са продължили нагоре, тоя метод на зазимяване издиша без найлонче над плодника.

Георги 1974
17.02.2016, 20:14
Аз си мълча по тази тема, че ще ги хвърля в шах :laughing:
Това по книгите е писано за различни цели и в едни различни времена.
Моля те светни ни какъв е „Ан пасан” в пчеларството.

Nik_m
17.02.2016, 20:23
Накапах с hive clean и се чешат като крастави магарета. Ама не мога да сложа питките защото ги разсърдих, ще бъде друг ден.
След 48 часа по 2-3 акара от 4те контроли и 6 акара от 5тия. Доволен съм, няма да третирам с нищо пролетта. В листовката на препарата пише, че ако паднат под 8 акара за 24 часа е добре и не е нужно третиране, а при мен е по добре от доберто :) Продължавам със строителната рамка и мрежестото дъно.

rosty_sz
17.02.2016, 20:57
Ники, контролно третиране се прави с възможно най-силен препарат с доказани качества. Тая био, еко, .... простотия не е никак подходяща за контрола.
Дано не се подведеш.
И за какво биха послужили питките поставени по това време, имайки предвид прогнозата и настоящите температури както и цъфтежа?

iliew
17.02.2016, 21:05
Ники, контролно третиране се прави с възможно най-силен препарат с доказани качества. Тая био, еко, .... простотия не е никак подходяща за контрола.
Дано не се подведеш.

По-добре тест за опаразитеност, отколкото контролно третиране. Това контролно третиране със силен препарат, ми звучи като да пия антибиотик преди да отида на преглед при лекар.

rosty_sz
17.02.2016, 21:13
По-добре тест за опаразитеност, отколкото контролно третиране. Това контролно третиране със силен препарат, ми звучи като да пия антибиотик преди да отида на преглед при лекар.
Да така е. Най-добре тест.

Nik_m
17.02.2016, 21:14
Ники, контролно третиране се прави с възможно най-силен препарат с доказани качества. Тая био, еко, .... простотия не е никак подходяща за контрола.
Дано не се подведеш.
И за какво биха послужили питките поставени по това време, имайки предвид прогнозата и настоящите температури както и цъфтежа?
Есента правих контроли на 2 кошера със силен препарат и ефекта беше същият. Времето не е толкова хубаво, а питките ще ги вземат за 10тина дена

Гогол
17.02.2016, 21:17
, до сега нападение от молци вътре в кошерите съм имал само на много слаби отводки и запасни майки.
Че,те това си е постижение .Ще бъде отлично ако точно там не ги допускаш,те са най –уязвими .В стаята е лесно–дали сяра или делиция ,или нещо по –модерно ,ги унищожаваш .Майката е при тях да не ги допуснеш.

Nik_m
17.02.2016, 21:25
Hive clean ми хареса с това, че кара пчелите да се само почистват, нещо от рода на пудрата захар. Не е толкова препарат да убива акара а дразни пчелите и дезориентира акара, което позволява на пчелите да се справят с него.
Примерно ако има 100 акара в кошера ще паднат под 8.

boris
17.02.2016, 21:54
rosty, според мен контролното третиране е ала бала .2014 г. Имах 6 кошера в двора. Третирах ги всичките. Петте бяха добре, а шестият имаше над 150 акара на контролния лист .А в крайна сметка не можеш да третираш контролно всички.

Георги 1974
17.02.2016, 21:56
Че,те това си е постижение .Ще бъде отлично ако точно там не ги допускаш,те са най –уязвими .В стаята е лесно–дали сяра или делиция ,или нещо по –модерно ,ги унищожаваш .Майката е при тях да не ги допуснеш.
Прав си ама борбата с молеца е като вица:
Шоп за пръв път вижда фойерверки и разпалено ги описва пред приятелите си:
– Нема, нема, нема... па току си ебе майката!

212x
17.02.2016, 22:18
Много ми е интересно ти, Слави боледувал ли си някога? И понеже знам отговора ще задам следващите въпрос, ходил ли си на лекар? Някога правили си си изследване с някаква медицинска техника? Приемал ли си лекарства?
Странно, на всички въпроси отговора е ДА.
Те пчелите някакви насекоми оставяме ги на естествен подбор обаче за нас лично естествения подбор нещо не е добра алтернатива а?

В интерес на истината се надявам повече хора да си оставят семействата на естествен подбор. Така семействата ще намелеят значително и може би ще се вдигне цената на пчелните продукти.

Дядо ми е набор 1920 г., след войната става фотограф в държавната болница в Пловдив. Там с кой е говорил, с какъв професор забравих, та си изяснява колко са вредни антибиотиците. Освен антибиотици явно е решил, че всички лекарства са вредни понеже никога не го видях да употребява лекарства. Разболявал ли се е? Естествено, случи се 2-3 пъти за 30 г., това е времето през което го наблюдавах. Лекуваше се по много оригинален метод. Завие се през глава, лежи 2-3 дена и става напълно здрав, през това време нито яде нито нищо. Почина на близо 90 г. Помислете върху това сведение.

rosty_sz
17.02.2016, 22:27
rosty, според мен контролното третиране е ала бала .2014 г. Имах 6 кошера в двора. Третирах ги всичките. Петте бяха добре, а шестият имаше над 150 акара на контролния лист .А в крайна сметка не можеш да третираш контролно всички.

За това спор няма. Така се случва при основните третирания, на някои почти не падат акари, а от други стотици. Подробността е че акара е имал време да се развива месеци наред. В момента ситуацията не е такава. Имаме ефективно (надяваме се ) есенно третиране, може и да имаме и късно есенно което предполага, че акара е бил под голям натиск преди зимния сезон. След това не се е размножавал.
Така или иначе пробите ако не се взимат от всички кошери няма гаранция за опаразитеноста. Това обаче си е огромен труд при повече семейства и заради това просто трябва да се ползват препарати за третиране с доказан ефект, а не разни глупости които напоследък излизат една след друга. Взимането на проби от "представителна " извадка дава някаква представа за свършената работа, но пълна сигурност няма.
Хората спряха да третират тотално ние сега в големи подробности изпаднахме

boris
17.02.2016, 22:39
Не уточних , имах впредвид второ зимно третиране с ОК .

solaris60
17.02.2016, 22:42
Имам чувството, че чета материали за концлагерите. :bigsmile:

tarty
17.02.2016, 23:02
Дядо ми е набор 1920 г., след войната става фотограф в държавна болница в Пловдив. Там с кой е говорил, с какъв професор забравих, та си изяснява колко са вредни антибиотиците. Освен антибиотици явно е решил, че всички лекарства са вредни понеже никога не го видях да употребява лекарства. Разболявал ли се е? Естествено, случи се 2-3 пъти за 30 г., това е времето през което го наблюдавах. Лекуваше се по много оригинален метод. Завие се през глава, лежи 2-3 дена и става напълно здрав, през това време нито яде нито нищо. Почина на близо 90 г. Помислете върху това сведение.
Това се нарича Сух Пост. И ти да се разболееш в момента, недей яж и пий и за три дена си здрав. Практикувам го от 9 месеца.

solaris60
17.02.2016, 23:07
Това се нарича Сух Пост. И ти да се разболееш в момента, недей яж и пий и за три дена си здрав. Практикувам го от 9 месеца.

Важно е да останете и живи, не само здрави.:bigsmile:

tarty
17.02.2016, 23:11
Важно е да останете и живи, не само здрави.:bigsmile:
А сега кой не знае, кой не е чел. Има една книга на Филонов/руснак/,скоро излезе.Вземи я купи. Аз за момента съм стигнал 9 дена :-) :-) :-) :-)

ch.atanasov
17.02.2016, 23:16
Аз за момента съм стигнал 9 дена :-) :-) :-) :-)

Какво си стигнал-9 дена не я деш, не пиеш ?

boris
17.02.2016, 23:20
А коя е книгата?

boris
17.02.2016, 23:26
И аз карам на едни ябълки тия дни, ама много бързо ме хваща (ракията ).

rumenggr
17.02.2016, 23:31
Внимавайте с тези книги, да не се изтрепате от някоя печатна грешка!

zapstojan
17.02.2016, 23:34
А сега кой не знае, кой не е чел. Има една книга на Филонов/руснак/,скоро излезе.Вземи я купи. Аз за момента съм стигнал 9 дена :-) :-) :-) :-)

Колега, 2007 или 2008г. по телевизията даваха руснак който лекувал със студ.
Показаха го, как залива една жена със студена вода, за да я лекува .
В същото предаване казаха, че този руснак е починал на 75г.
От клипа като го гледах ми приличаше на 150 годишен.
Това не е шега. Друг е въпруса за манипулативната същност на медиите.

zapstojan
17.02.2016, 23:39
Валентине, да нети е повредена клавиатурата бе човек?:laughing:
Само с ръчички ли ще участваш във форума? Напиши нещо.:cool:

zapstojan
17.02.2016, 23:42
Каквото и да напишеш, ще ти вдигна пръстче нагоре /може и средно/, но все пак пиши, не се стягай.

kuline
17.02.2016, 23:44
Не ви ли сърби вече нещото?
Доста работа отворихте на Дамян.

solaris60
17.02.2016, 23:48
Не ви ли сърби вече нещото.
Доста работа отворихте на Дамян.

То ти си седнал точно на отговора.

tarty
18.02.2016, 07:44
Какво си стигнал-9 дена не я деш, не пиеш ?
Книгата е на доктор Филонов " Лечение на организма със собствени сили ", която е издадена и в България. Да Атанасов,без да ям и без да пия.

Вълчан
18.02.2016, 08:23
Някой знаели каква е активната съставка на антивара, търсих но така и не успях да намеря какъв му е състава. Преди 30г. се ползваше, интерено ми стана с какво сме ги пудрили тогава.

Nik_m
18.02.2016, 08:50
И за какво биха послужили питките поставени по това време, имайки предвид прогнозата и настоящите температури както и цъфтежа?
Някой семейства са намалили много запасите 2 пити от северната страна са сухи и в останалите има по малко от 1/3 мед. Времето го дават дъждовно и облачно месец напред, на мен ми изглежда че няма да минат само с тази питка. Други си имат предоволно запаси, но без преглед не мога да съм на 100% сигурен кое как е и за това почвам с питките.
Какво предлагаш вместо питки, да се почва направо със сироп ли?

Георги 1974
18.02.2016, 15:51
Някой семейства са намалили много запасите 2 пити от северната страна са сухи и в останалите има по малко от 1/3 мед. Времето го дават дъждовно и облачно месец напред, на мен ми изглежда че няма да минат само с тази питка. Други си имат предоволно запаси, но без преглед не мога да съм на 100% сигурен кое как е и за това почвам с питките.
Какво предлагаш вместо питки, да се почва направо със сироп ли?
Интересен въпрос и ще е още по интересен инвертен или захарен сироп (с първия запасяваме с втория активизираме пчелното семейство)

slavi 13
18.02.2016, 19:13
Няма да лекувам с нищо. Не ми трябват болни семейства. Лекувал съм с всички антибиотици и лекарства против акар и няма никакъв ефект от 1986 година до сега. Пчелите пак са си болни, само оцеляват, и ги храня, и имам финансови загуби от това.
Не съм лекувал пчелите си през този сезон, но през август, им давах захарен сироп с лимонтозу, с чай от билки, много мента и ментови бонбони, бъз, противогрипен чай, и пелин. Толкова беше горчив чаят от пелина, че пчелите „кихаха“, като ги гледаш отгоре над хранилката, но го взимаха.
Не съм ползвал само сироп с люти чушки, но сега ще го направя.

Георги 1974
18.02.2016, 19:43
Аз също съм фен на билките но трябва да се внимава с дозата.
Парацелс: Всичко е отрова, всичко е лекарство, едното и другото се определя от дозата
„Храната за един е отрова за друг“. Смисълът на израза е, че действието на отровите в голяма степен зависи от особеностите на организма, в който са проникнали. Един от най-ярките примери е пчелоядът (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%8F%D0%B4), който е безразличен към пчелната отрова и с удоволствие изяжда всяка пчела, която срещне.

rosty_sz
18.02.2016, 23:06
Някой семейства са намалили много запасите 2 пити от северната страна са сухи и в останалите има по малко от 1/3 мед. Времето го дават дъждовно и облачно месец напред, на мен ми изглежда че няма да минат само с тази питка. Други си имат предоволно запаси, но без преглед не мога да съм на 100% сигурен кое как е и за това почвам с питките.
Какво предлагаш вместо питки, да се почва направо със сироп ли?

До колкото с спомням тази година зазими с мнооого мед. Гледам моите и колкото и да е различен микроклимата няма начин положението да е кой знае колко различно. Моите пчели не са изяли почти нищо с изключение на няколко по-слаби, които ме изумиха колко са излапали. През последните дни цъфтежа направи здрав старт дори и в равнините райони. Гледам прогнозата, чисто пролетна, слънце, дъжд, затопляне, застудване, динамично от всякъде, но в никакъв случай зимно или неочаквано студено. Семействата при мен имат максимум по еди шамар пило на две рамки. Според прогнозата кълбата през следващите десетина дни денем ще бъдат разпуснати. Цялата тая картина която не мога по цветно да изрисувам ми говори че питките са абсолютно излишни. Ако са останали без запаси - инверт, ако търсим подбуда и има запас от мед - зах. сироп 1/1.
Не ангажирам никого и това важи за състоянието на моите семейства. Използвах доброто време и направих преглед на всички и знам на какъв хал са. Който не е сигурен да слага питките.

Nik_m
19.02.2016, 09:10
Зазимих ги с 20+кг. мед, само 3 кошера с 15, но аз тях ги почнах по рано. Като ги третирах видях напълно разпуснат кълба, но няколко кошера както написах при поглед от горе, 2 празни рамки от северната страна и в другите 1/3 мед.
Предполагам, че не се качили меда от 1вия корпус, но без да се види не мога да съм сигурен. А питките ги слагам слагам 1во заради нозевита и 2ро защото върху найлона се образуват капки конденз за пилито.
А прогнозата за времето я сменят всеки ден, един ден март го дават 25 градуса на следващият сняг и минусови температури.

vasilevsa
19.02.2016, 20:44
Няма да лекувам с нищо. Не ми трябват болни семейства. Лекувал съм с всички антибиотици и лекарства против акар и няма никакъв ефект от 1986 година до сега. Пчелите пак са си болни, само оцеляват, и ги храня, и имам финансови загуби от това.
Не съм лекувал пчелите си през този сезон, но през август, им давах захарен сироп с лимонтозу, с чай от билки, много мента и ментови бонбони, бъз, противогрипен чай, и пелин. Толкова беше горчив чаят от пелина, че пчелите „кихаха“, като ги гледаш отгоре над хранилката, но го взимаха.
Не съм ползвал само сироп с люти чушки, но сега ще го направя.

Аз даже и такъв сироп с билки и мента не съм давал, лимонтозу обаче слагах и то доста 3 гр. на килограм захар.

Георги 1974
19.02.2016, 21:18
Аз даже и такъв сироп с билки и мента не съм давал, лимонтозу обаче слагах и то доста 3 гр. на килограм захар.

Аз това лято за варовито пило също слагах такива зверски дози лимонтозу и се излекуваха.

solaris60
19.02.2016, 21:22
Аз това лято за варовито пило също слагах такива зверски дози лимонтозу и се излекуваха.

А дали това е което ги е излекувало?

Ангел Йосифов
20.02.2016, 11:57
Таз пролет ще третирам,като предните години-строителна рамка и подмяна минимум на половината рамки в плодника...Ааа и малко йод или калиевперманганат в сиропа и водата...

rosty_sz
20.02.2016, 18:58
Зазимих ги с 20+кг. мед, само 3 кошера с 15, но аз тях ги почнах по рано. Като ги третирах видях напълно разпуснат кълба, но няколко кошера както написах при поглед от горе, 2 празни рамки от северната страна и в другите 1/3 мед.
Предполагам, че не се качили меда от 1вия корпус, но без да се види не мога да съм сигурен. А питките ги слагам слагам 1во заради нозевита и 2ро защото върху найлона се образуват капки конденз за пилито.
А прогнозата за времето я сменят всеки ден, един ден март го дават 25 градуса на следващият сняг и минусови температури.

Времето много се скапа. От днешна гледна точка питките са по-добро решение.
Много ми е интересно колко мед от тези 20 кг. с които си зазимил в момента са в първи корпус. Ще бъда много благодарен ако споделиш когато провериш, може и на лично.

Nik_m
20.02.2016, 21:04
Времето много се скапа. От днешна гледна точка питките са по-добро решение.
Много ми е интересно колко мед от тези 20 кг. с които си зазимил в момента са в първи корпус. Ще бъда много благодарен ако споделиш когато провериш, може и на лично.
Всичкия мед в края на август го свалих в 1вия корпус и после са си качили каквото и е трябвало, от тогава не съм ги закачал.
Когато правя преглед ще вия колко е останало и ще пиша, само да не забравя до тогава.

Дамян Дамянов
21.02.2016, 14:30
Преди малко непознат колега ми се обади да ме пита откъде да си намери един химикал. Колегата се обиди, но 3 пъти звъни, 3 пъти затварям...
Телефонът ми е включен винаги и ако не вдигам, значи не мога да говоря и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ще ви се обадя при първа възможност.
На никого не съм отказвал помощ или информация или каквото и да било, СТИГА да имам времето.

За специализирана химия, която не се намира във всеки магазин за реактиви, можете да се обръщате към фирма ФОТ ООД - http://www.fot.bg
Имат офиси в София и Бургас. Дори и това което търсите да го нямат в наличност, доставят го за 1-2 седмици. Поръчва се на името на фирма, а не на физическо лице.
Цените им са малко по-високи, отколкото ако си поръчате същия химикал директно от чужбина, но за малки количества...повярвайте ми не си заслужава бягането по митници и цялата документация.

райна.в.йо.
26.02.2016, 17:02
За съжаление и аз си го купих от Гордиан за 46 лв. Другия път ще се замисля като си поръчвам от тях препарати.

бат тянко
26.02.2016, 19:01
С какво ще третираме- строителна рамка, витамини, оксалова, Био Апис. Това за пчелите! За пчеларите- бира, ракия, морски дарове, мастика, бяло вино, джин фис, Биволско сърце и моцарела, ракия! Оппа повтарям се, има и още но.....!

галин
26.02.2016, 19:15
Биволско сърце и моцарела,

Забрави и едно листенце босилек, той е етерично маслена култура и вероятно ще помогне за акара.:D

Nik_m
29.02.2016, 20:11
Ники, контролно третиране се прави с възможно най-силен препарат с доказани качества. Тая био, еко, .... простотия не е никак подходяща за контрола.
Дано не се подведеш.

Видях 2 обезкрилени търтея пред 2 от кошерите и за това сложих само на тях силен препарат да видим какво ще стане. Направи ми впечатление многото търтеево пило в горния край на рамките, даже си рекох да не е търтовка, но като светнах с фенерчето, под него се вижда работническо пило, но не съм ги ровил. След 2 дена ще видя какво е паднало и дали може да се вярва на hive clean.

keser
03.03.2016, 20:52
И можели да се вярва на hive clean?

Nik_m
03.03.2016, 21:07
От 1вия 8 акара, от 2рия 4 акара, за 3 дни.

Валентин.
03.03.2016, 21:36
И можели да се вярва на hive clean?

Вярваш колкто на Оксаловата киселина (това е активната съставка на препарата)(активна против кърлежа).
П.П. Оксаловата киселина действа и в по-малка концентрация от 3,5%. Проверено лично от мен. Ползвал съм и 2%. Действа.

keser
03.03.2016, 22:06
Пусни после една контрола с Перицин, да видим колко ефективен е бил hive clean-а. Чак пък толкова да си изчистил акарите е странно!

keser
03.03.2016, 22:13
Вярваш колкто на Оксаловата киселина (това е активната съставка на препарата)(активна против кърлежа).
П.П. Оксаловата киселина действа и в по-малка концентрация от 3,5%. Проверено лично от мен. Ползвал съм и 2%. Действа.

Нive clean има и лимонена и мравчина киселина, трябва да е по-ефективен от чистата оксалова. Колко действа реално ми е интересно да се провери след 3 третирания на 7 дни с hive clean, да се направи една контрола с перицин. След 3 третирания дават ефективност 100%, но дали е така?

Валентин.
03.03.2016, 22:17
Мравчена не прочетох да има (на изложението в Плевен четох на една листовка). А лимонената не действа на кърлежа.
П.П. Всеки търговец си хвали стоката на 100%.................

keser
03.03.2016, 22:57
Точно 3 са органичните киселини, които съдържа. В книжката си го пише.


Мравчена не прочетох да има (на изложението в Плевен четох на една листовка). А лимонената не действа на кърлежа.
П.П. Всеки търговец си хвали стоката на 100%.................

Георги Кръстев
04.03.2016, 08:01
Разтвори лимонтозу, накапи пчелите и да видиш как пада акара.... работи разбира се, колко обаче и в каква концентрация не мога да споделям поради липсата на опит.

п.п. 2014 есента третирах с ОК. 2015 пролетта третирах само с етерични масла, тимол в сиропа и био апис. Така до есента на 2015 когато пак заложих на ОК 3 пъти през 7-8 дни... Тази пролет пак ще заложа на био апис, тимол в сиропа и етерични масла. Но си мисля за 1 минаване със строителна рамка след 15-20 дена... ще видим

zayo
04.03.2016, 08:55
Разтвори лимонтозу, накапи пчелите и да видиш как пада акара.... работи разбира се, колко обаче и в каква концентрация не мога да споделям поради липсата на опит.

п.п. 2014 есента третирах с ОК. 2015 пролетта третирах само с етерични масла, тимол в сиропа и био апис. Така до есента на 2015 когато пак заложих на ОК 3 пъти през 7-8 дни... Тази пролет пак ще заложа на био апис, тимол в сиропа и етерични масла. Но си мисля за 1 минаване със строителна рамка след 15-20 дена... ще видим

По кое време на есента третира и след трикратно ползване на ОК през 7 дни нямаше ли проблем с пилото /ако е имало такова/ и пчелите. Прегледа ли семействата и как се развиват сега?

Ангел Йосифов
04.03.2016, 09:22
Но си мисля за 1 минаване със строителна рамка след 15-20 дена... ще видим
Най-добри резултати от СР се получават,когато се слагат рано.След 15-20 дни акара ще се е пръснал по всички рамки.....

ch.atanasov
04.03.2016, 10:14
Есента на 2015г. си направих експеримент при третирането за акар.Една група--мравчена кисерина, една --О.К. чрез опушване и последната --О.К. чрез напръскване.Третирането е еднократно. Какъв е резултата:
От 1 група--1 слаба отводка и3 нормални -загинали.
От 2 група--1 загинало и едно без майка.
От 3 група --1 слаба отводка и едно 1 нормално -загинали. без майки-5 бр
Първите групи са почти равни по брой, по около 35бр.Третата е най-голяма около 60бр.Не е издържан експеримента ми, но отново имам проблем с майките след къпане с О.К. Правих тест с пудра захар /на десетина семейства/ паднаха съмнително малко акари.Незнам може ли да се вярва на този тест.За третиране-2016 още незнам, но задължително ще третирам за нозема.

Nik_m
04.03.2016, 10:17
По кое време на есента третира и след трикратно ползване на ОК през 7 дни нямаше ли проблем с пилото /ако е имало такова/ и пчелите. Прегледа ли семействата и как се развиват сега?ОК не влиае на пилото, но не действа на акара който се намира в запечатаното пило. Пръскал съм директно върху отворено пило да видя дали ще има проблем и висчко беше добре. Когато ме нападна акара 2014 третирах яко с ОК и това ми спаси семействата след това се развиха много добре.

Nik_m
04.03.2016, 10:21
В този етап на годината 10 -20 акара на семейство как е?
Бързо ли се размножава и разпространява тази гадина?
Дали е нужно третиране?

marianski
04.03.2016, 11:13
В този етап на годината 10 -20 акара на семейство как е?
Бързо ли се размножава и разпространява тази гадина?
Дали е нужно третиране?

Според мен не е нужно повторно третиране. Особено ако използваш СР .

Pavel_Bs
04.03.2016, 15:26
Най-добри резултати от СР се получават,когато се слагат рано.След 15-20 дни акара ще се е пръснал по всички рамки.....

Колега Йосифов,точно за тази цел си мислех,дали няма да е по-удачно да имам на склад строителни от миналата година,за да мога по-рано да я сложа и да не губят толкова време за градеж,а акара да скача от радост,че има търтеи за папкане.За същата цел мисля и за по-ранни търтеи от бащините семейства.Как ще коментираш?

бат тянко
04.03.2016, 15:32
Павка, а не е ли по- добре СР да си седят вътре?

Nik_m
04.03.2016, 15:36
Павка, а не е ли по- добре СР да си седят вътре?

Пълнят ги с мед.

бат тянко
04.03.2016, 15:39
А, когато ги разпечаташ сега с какво ще ги напълнят?

Ангел Йосифов
04.03.2016, 15:44
Определено е по лесния вариант и за лов на акари и за търтеи.Пък и ако си имат меден венец,още по добре.Но колко време си мислиш,че ще загубят,за да изградят половин рамка(долната част на магазинна-примерно.)И за производство на търтеи,както и за майки си трябва силно семейство.А силното семейство ще изгради за 24ч далака,но ако майката е млада,може да не изградят далака с търтиеви килийки......

n.kostadinov
04.03.2016, 16:25
Есента на 2015г. си направих експеримент при третирането за акар.Една група--мравчена кисерина, една --О.К. чрез опушване и последната --О.К. чрез напръскване.Третирането е еднократно. Какъв е резултата:
От 1 група--1 слаба отводка и3 нормални -загинали.
От 2 група--1 загинало и едно без майка.
От 3 група --1 слаба отводка и едно 1 нормално -загинали. без майки-5 бр
Първите групи са почти равни по брой, по около 35бр.Третата е най-голяма около 60бр.Не е издържан експеримента ми, но отново имам проблем с майките след къпане с О.К. Правих тест с пудра захар /на десетина семейства/ паднаха съмнително малко акари.Незнам може ли да се вярва на този тест.За третиране-2016 още незнам, но задължително ще третирам за нозема.

аз също къпах с ОК есента,еднократно в началото на ноември.Зимна смъртност нямам,но имам 3 останали без майка.Интересното,е че като проверих в тефтера се оказа че и трите майки са стари(на два или три сезона работа).От 86 семейства зазимих 70 с майки от 2015г и нямам ядове с нито една от младите.При теб от тези 5,които са останали без майки колко са с млади майки?

ch.atanasov
04.03.2016, 17:18
При теб от тези 5,които са останали без майки колко са с млади майки?

Миналата година се майтапихме, че старите майки нямат зъби и не могат да хрупат мед. :bigsmile: Тогава 6-7 майки бяха налични,но не снасяха.Тази пролет ги няма изобщо.Няма го тефтера при мен, но доколкото поня една-2013 ,една-2015 и останалите-2014г.Интересното е, че семействата им са с много презимували пчели.За статистиката около 30% от майките ми са от 2013г.

Валентин.
04.03.2016, 18:52
Точно 3 са органичните киселини, които съдържа. В книжката си го пише.
Не видях да пише Формик асид(ацид). Така, че може и аз да греша.

keser
04.03.2016, 22:08
6234
Това е от книжката.

Не видях да пише Формик асид(ацид). Така, че може и аз да греша.

delpi
07.03.2016, 15:14
Цитат от фейсбук групата Пчелин:


Nikolai Kumenov
March 5 2016 at 11:13pm
Пчели без химия!
За вароатоза: едно шишенце ментови капки се сипва в 100мл. спирт, от получената консистенция се слагат по 4-5 капки на литър сироп 1/1 захар, вода. Това се прави при пролетно и есенно подхранване.
За нозематоза: една чаена лъжичка йод на литър сироп.
За старт на майката: една ампула витамин Б12 на литър сироп.
Само с тези средства третирам от години и нямам загубено семейство. Някои колеги бяха пробвали написаните от мен начини преди година и останаха доволни. Успех
wink emoticon

Начините не са измислени от мен, а разработвани и пробравани с години от дядо ми.

kapanec
07.03.2016, 19:27
Цитат от фейсбук групата Пчелин:
5мл Йод на 1л сироп не е ли много аз слагам 1мл на 1л сироп

IVO_3
07.03.2016, 19:51
Лошо е качеството, ама така съм го изтеглил от нета.

6259

6260

Така го правя от две години!

Zlatko
07.03.2016, 19:54
https://www.youtube.com/watch?v=xBpl82Z9Hx4

Вълчан
08.03.2016, 10:31
5мл Йод на 1л сироп не е ли много аз слагам 1мл на 1л сироп
От години третирам с тази концентарация, не съм имал проблем. Така беше обяване в списание пчеларство за варовитото пило-аскосфероза.

Недялко Атанасов
08.03.2016, 21:12
Цитат от фейсбук групата Пчелин:Nikolai Kumenov
March 5 2016 at 11:13pm
Пчели без химия!
За вароатоза: едно шишенце ментови капки се сипва в 100мл. спирт, от получената консистенция се слагат по 4-5 капки на литър сироп 1/1 захар, вода. Това се прави при пролетно и есенно подхранване.
За нозематоза: една чаена лъжичка йод на литър сироп.
За старт на майката: една ампула витамин Б12 на литър сироп.
Само с тези средства третирам от години и нямам загубено семейство. Някои колеги бяха пробвали написаните от мен начини преди година и останаха доволни. Успех
wink emoticon

Начините не са измислени от мен, а разработвани и пробравани с години от дядо ми.Ако на някой му стиска,да пробва ,резултата ще е ..........за ментовите капки говоря.

plamen2009
08.03.2016, 21:18
Ако на някой му стиска,да пробва ,резултата ще е ..........за ментовите капки говоря. Какво искаш да кажеш?

Nik_m
12.03.2016, 22:02
Като цяло останах доволен от HiveClean. Мисля след изрязването на строителната рамка пак да мина с него или с ОК така хем ще махна част от старите и част то младите акари, което ще намали популацията значително.

iliew
12.03.2016, 22:58
Като цяло останах доволен от HiveClean. Мисля след изрязването на строителната рамка пак да мина с него или с ОК така хем ще махна част от старите и част то младите акари, което ще намали популацията значително.

Ако няма много акар в строителната, има ли смисъл от оксалова?

Бърз
13.03.2016, 00:40
До сега третирал само с *Фурмитом* http://pchelar.com/node/330 - заедно с мрежесто дъно роботи на шестица.
Тази година искам да пробвам *КАС-81* https://plus.google.com/106338265996072737255/posts/HdMvmdm1Ane
4 литра на пролет (до 10 април - за един месец до акация ) и 10-12 литра за зима.

SanifleX
13.03.2016, 11:57
Колега, можеш ли да дадеш повече информация относно третирането с фурмитома. При каква температура го слагаш, входа колко голям го оставяш и най-вече как действа на семейството...

Бърз
13.03.2016, 13:18
Давам 2-а пъти в сезона. Инструкцията - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3&p=203&viewfull=1#post203
Въртяща прелка в долни корпус, слагал и с отворено и с затворено дъно - лесно и бързо. Оптимално от 14 до 25 градуса да има 1-2 дена за третиране. По ниски температури - не изпарява, по високи - може да загубиш маика. Махаш плака след 3-4 дена, а забравиш - те сами махат. Заедно с мрежести дъна - не познаваш как изглежда акар и всички *други работи* от повишена влага в кошера. Обаче посрещнал в *Енциклопедия Рут* - не препоръчват на пролет да ползваш химично третиране, по добре нещо от растителни - пелин, борови връхчета и т.н.т. Защо то тази зимна пчела не толкова има в мастно тяло необходими неща... слабичка за *химиотерапия* )

Nik_m
03.04.2016, 21:12
Времето много се скапа. От днешна гледна точка питките са по-добро решение.
Много ми е интересно колко мед от тези 20 кг. с които си зазимил в момента са в първи корпус. Ще бъда много благодарен ако споделиш когато провериш, може и на лично.
Проверих и докладвам :)
Едни нямаха капка мед, други имаха над 10кг, но болшинството около 5 кг.

kostaka
12.04.2016, 16:05
Здравейте на всички.
Нов съм във форума, а и в бранша.
Пчелар няма как да се нарека ,но имам огромен интерес да стана такъв , преди седмица си купих 20 пчелни семейства третирани от пчелара с ЕКО Стоп,не беше така очтив да ми сподели с какво друго да ги третирам и за това се обръщам към вас. За което ще съм ви много благодарен.
Семеистрава ги подхранвам със сиром 400г и стартовит през 4/5 дни в зависимост от семеиството и силата му.
Кошерите са ми дадан блат 10 рамкови и 12 рамкови
Ще съм много благодарен ако ме насочите с какво да ги третирам....
Това е пчелина ми http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=klz1460469768v.jpg , приемам всякакви критики отностно подредбата на кошерите и всичко което по опитните виждат , а аз не.
Благодаря много.

Георги 1974
12.04.2016, 16:17
Здравей много успех ти желая с много добра бройка започваш.
Приемаш критики сигурен ли си

kostaka
12.04.2016, 16:21
Щом е за доброто на пчелите , ДА :)

Георги 1974
12.04.2016, 16:26
По принцип е хубаво не че при мен е така два един до друг да са с два различни цвята по удобно е когато са по двойки единия ти служи за маса.
Другото мисля че пчелите различават нюанси на син.жълът бял и гълъбово сив за зелен не съм сигурен иматеории за налитане на пчели един в друг и за обръкване на майки след брачен полет.

Георги 1974
12.04.2016, 16:29
Екостопа никога не съм го ползвал но май не е най доброто решение и кога ги е третирал. Хубаво е да направиш тест за опаразитеност и тогава да мислиш щото започва сезона .

kostaka
12.04.2016, 16:32
Хмм това с двата един до друг не се бях досетил....добра идея е , а за цветовете нз как ще го измисля , но и това ще го променим.
А нещо за вароатоза , нозематоза, акар и други болести по пчелите .... ?
Благодаря много за информацията !!

Георги 1974
12.04.2016, 16:36
Задаваш много труден въпрос но по това време на годината трябва да си много внимателен ако скоро ще слагаш магазините

Юрий Цветков
12.04.2016, 17:32
Хмм това с двата един до друг не се бях досетил....добра идея е , а за цветовете нз как ще го измисля , но и това ще го променим.
А нещо за вароатоза , нозематоза, акар и други болести по пчелите .... ?
Благодаря много за информацията !!
Само да не тръгнеш сега да ги местиш.

Георги 1974
12.04.2016, 18:18
Добре че Юри го спомена
сега няма да ги пипаш като местоположение и цвят те и без това са малко нагъстичко. Живи и здрави зимата а и зеления цвят си го виждат но не е от основните цветове за пчелите. Много е трудно да отговориш на начинаещ за да не те разбере погрешно и без да искаш да го подведеш. Това е причината да не ти отговарят на въпроса за третиранията а не че форума е някакъв затворен кръг на илюминати.

jenia
12.04.2016, 18:34
Костак сигурно разбираш от пчели ,за да се загърбиш с толкова на веднъж ?Тръгнал си изведнъж на пичелбарство .Аз започнах с 5 бр. Тази година ще ги увелича с още някой ,докато що годе влеза в час .За догодина ако сме живи и здрави още някой За сега ми е хоби Желая ти успех!!!!!!

jdrumev
12.04.2016, 19:01
Костак сигурно разбираш от пчели ,за да се загърбиш с толкова на веднъж ?Тръгнал си изведнъж на пичелбарство .Аз започнах с 5 бр. Тази година ще ги увелича с още някой ,докато що годе влеза в час .За догодина ако сме живи и здрави още някой За сега ми е хоби Желая ти успех!!!!!!

е що така мислиш може да са му изпаднали изгодно от някъде
ако ти изпаднат 20 по 50лв колко ще си вземеш

jenia
12.04.2016, 19:14
Ако са по 20 лв ,от сега е късметлия Къде и аз да бях такъв късмет !!!!!

Георги 1974
12.04.2016, 19:17
20 бр. си е добра бройка зависи гледната точка ако са му далече и има транспортни разходи за 5 бр, се обезмисля.
Човека интелигентно точно в темата пита с какво да третира само че е по лесно да се отговори по това време с какво да не третира,

Bobi-M9598
12.04.2016, 20:28
Здравейте,

Костак, действай! Първо питане: Регистрира ли си пчелина? Второ: Как се реши да гледаш пчели?

Поздрави, и УСПЕХ! Г. Георгиев

jdrumev
12.04.2016, 20:41
костак от едни лентички кат гледам как е тръгнало скоро може и лиценз да вадиш за износ:bigsmile:

kostaka
13.04.2016, 00:33
печелбарство .... :D решил съм да гледам пчели, работя вечер имам свободно време също така и оргомен интерес ... на 18този месец ще регистрирам пчелина и ще се консултирам с доктор Тодор Атанасов от гр. Вълчи Дол м/у другото имам и платформа за 30кошера въпрос на време и да се регистрира имам и с какво да я тегля.
С помоща на Юри Зарев от фонд земеделие ще кандидатсваме по програма за стартово подпомагане мярка 6.1
Наясно съм с всички документи за практикуване на подвижно пчеларство НО това за другата година, сега е важно да отгледамм едни силни семейства за акацията липата и слънчогледа ,рапица няма за жалост около мен .... в двора ми съм насял ЛОФАН и ФАЦЕЛИЯ почти 500кв.м с цел облагородяване на пчелите.
50лв кошери с пчелите стига глупости дайте да взема и аз от тях хахах платих ги близо 6 хиляди лева...
Bobi-M9598 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1994)
идните дни ще регистрирам пчелина , после и във стопанството ще пусна заявление да ме предопреждават преди всяко пръскане и от къде реших да се занимавам с пчели ли ... ами от близо година гледам клипове и чета за пчеларстово имам и няколко книги....а и попринцип съм на мнение , че желязото се кове в огъня в движение ще се учим :D просто исках няколко мнения за това кой какви препарати използва БЛАГОДАРЯ !

бат тянко
13.04.2016, 02:25
Хубаво, няма лошо питай си! Обаче, ако няколкостотин човека изкажат мнение? А, си има и много хубави теми. За желязото, Слънчо знае най- добре! Все пак нещо по въпроса ти- оксалова, нозевит, витамини. Ленти? Никога!

tarty
13.04.2016, 06:14
Костак, радвам се, че има такива хора като теб. Решил си,пресметнал си плюсове и минуси и си започнал с главата на пред. Виж да намериш наблизо пчелар от когото да се учиш/най-добрия вариант/на практика. Ленти може да използваш само чекмайт+, но ако ще имаш мед за събиране скоро ще отпаднат всякакви лекарства.

Bobi-M9598
13.04.2016, 07:08
Здравейте,

Костак, БРАВО! Съгласен съм Тарти. Според мен, вече е късно за третирания. Ползвай строителна рамка. Това за ученето в движение, е така ама................ Може да струва скъпо. Тук във форума има много писано по всички въпроси. Чети и литература. Има и вестници. Дерзай!

Поздрави, Г. Георгиев

kostaka
13.04.2016, 07:46
Благодарско на всички.
Ще видим доктора какво ще каже и ще ви държа в течение ако имате интерес.
И още едно въпросче ако може , семействата са ми средно силни поне според мен от 10 рамки 6 7 са плътно покрити с пчели и от 11рамки пак 7 8 са плътно покрити с пчели,мисля да направя 3 -4 хранения със сироп и стартовит , да не вземе да ги докарам до роево състояние ако ги храня по продължително , утре ще е 3тото хранене.

бат тянко
13.04.2016, 07:56
Стартовита е излишен сега. Сироп може винаги. Настроението им да е предроево цяло лято- тъй ще е най- добре! Може да ползваш и Био Апис.

Георги 1974
13.04.2016, 11:03
Давай Костак ако тръгне да се рой го цепиш на отводки ползваш маточниците и си пиукаш. Ако не влезеш в пашата с силни кошери няма мед ще правят пило а после до слънчогледа имаш време да ги дигнеш. При мен след акацията и кестените е страшен глад до слънчогледа. Обърни и внимание сега дали носят нектар а за подхранването не е крава да я презобиш

Георги 1974
13.04.2016, 11:26
Само уточнявам бе писал че даваш по 400гр. тоест мл. 3-4 пъти това си е съвсем нормално подбудително подхранване

Георги 1974
13.04.2016, 16:56
Костак тук не е темата но ти имаш възможност да го направиш (страхуваш се да не се рой и аз правих такава грешка-но баланса е тънък и страхът основателен)

Много е важно е да се посрещне пашата със силни пчелни семейства. Колкото повече пчели има в кошера, толкова повече мед се добива.

Начините за постигане на това биват няколко:

kostaka
13.04.2016, 17:57
След акацията и кестена при глад на семействата както спомена подхранваш ли ?

Георги 1974
13.04.2016, 18:06
До миналата година не , но от миналата да сега се чудя дали да не експерементирам с твърда храна става въпрос от края на май до около 20 юни.

boris
13.04.2016, 20:15
Костак, ако ги храниш , добре е да им даваш и да градят, иначе може и да ги изтървеш .

jdrumev
13.04.2016, 20:25
Костак, ако ги храниш , добре е да им даваш и да градят, иначе може и да ги изтървеш .


е той човека не видели че се е подготвил и за тоя проблем:bigsmile:

Христо Димитров
13.04.2016, 20:25
Аз им давах да градят и те си градят усилено.Силните семейства градят за около 24 часа и питата е почти на 90% изградена.Даже тази вечер махах последна пита,пълна с мед и прашец и слагах основа.Градят и осеменяват за един ден.Но в един кошер видях захранена маточна чашка.....
В събота ще ги прегледам основно всички семейства.На няколко силни кошера сложих и магазини(според мен закъснях).Интересното е че във всички кошери имаше маточни чашки,но само в един видях захранена,която разруших.
Огледай си добре семействата,че след тези 2 лоши дни,някои са почнали да мислят за "глупости".

Успех,Костак!

boris
13.04.2016, 20:26
Костак, в момента според мен можеш да третираш само с ОК 35г , 900 мл вода и 100 г захар. С това може и цяло лято. Това е за 20 семейства.

jdrumev
13.04.2016, 20:29
Аз им давах да градят и те си градят усилено.Силните семейства градят за около 24 часа и питата е почти на 90% изградена.Даже тази вечер махах последна пита,пълна с мед и прашец и слагах основа.Градят и осеменяват за един ден.Но в един кошер видях захранена маточна чашка.....
В събота ще ги прегледам основно всички семейства.На няколко силни кошера сложих и магазини(според мен закъснях).Интересното е че във всички кошери имаше маточни чашки,но само в един видях захранена,която разруших.
Огледай си добре семействата,че след тези 2 лоши дни,някои са почнали да мислят за "глупости".

Успех,Костак!


аз тая година на един 12ДБ нищо не съм слагал за градеж в бояна е кошера почна да пълни втория магази вече

kostaka
18.04.2016, 17:15
Здрасти колеги , извинявайте ,че отново в тази тема си задавам въпросите, но мисля ,че не е нужно за един въпрос да отварям нова тема ....и така.....
Днес при преглед на семействата и подхранване това ми направи впечатление ....до сега не бях виждал такова нещо... ето и снимка http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=jdv1460991977h.jpg до колкото знам е рано за роево състояние.... или по скоро мисля , че им е прекалено тясно защото на 25.03 при прегледа имаха 6 7 рамки с пчели от 10 , а сега са 10 от 10 пълни с пчели рамки и над рамките също беше фулл с пчела,и малко на риск сложих магазините с цел раширяване.... а и рапицата цъфти вече, но за жалост е на 2 ,3 , 4 км от пчелина ми ..... в крайна сметка какви съм ги надробил незнам ..... магазините сложих само на 10 рамковите кошери другите 12ки нямаха такъв проблем ако мога така да го нарека проблем.
Поздрави.

Георги 1974
18.04.2016, 17:23
На тези май им е тясно една от основните причини за роене имаш и рапица -Костак не е рано за роене Трябва яко разширение плюс много работа да не мислят за глупости лично мнение незангажиращо

Bobi-M9598
18.04.2016, 18:12
Здравейте,

Костак, за мен си закъснял със слагането на магазините. Миналата год. един мой кошер (не изглеждаше точно така) го разделих на две и допълних с ВО. Внимавай да не ги отървеш. Ако са изпаднали в роево, при силна паша ще се отложи за малко.

Поздрави, Г. Георгиев

валко
18.04.2016, 19:50
Цепи го на две смело рамка -основа и ще видиш как ще заработят и тези дето висят отвън имаш още шанс да го оправиш,не вземеш ли мерки ще ги гониш по дърветата.