PDA

Виж пълната версия : Майки Карника



Петко Станчев
09.02.2016, 17:08
Извинявам се ако е коментирано някъде,но не можах да намеря информация.Искам да попитам за съвет,идея,коментар-от къде мога да се сдобия с майки Карника(за чужбина имам предвид),как става поръчването,плащането,плюс ове минуси,рискове някакви.

Mateev
09.02.2016, 17:24
Извинявам се ако е коментирано някъде,но не можах да намеря информация.Искам да попитам за съвет,идея,коментар-от къде мога да се сдобия с майки Карника(за чужбина имам предвид),как става поръчването,плащането,плюс ове минуси,рискове някакви.

Основния риск е да те хванат при вноса на майките и да опереш пешкира. Имай предвид факта, че този форум се чете от служителите на МЗХ, както и от службите. Името ти най-вероятно вече е включено в черните списъци на двете институции. Аз лично имам копие от един такъв стар черен списък, съставен в МЗХ. Ха-ха - там е моето име и името на Scutellator-a. Има и доста други имена.

Та най-голямата ти грешка е, че публично декларираш бъдещите си намерения. Иначе Карниката е съвместима с Македониката. Двете породи са много близки в морфо-етологично отношение, и дори се припокриват, така че няма да имаш проблеми от типа създаване на майки-мелези с много ниски продуктивни качества. Няма да имаш и проблеми с разпадането на породите в бъдеще, което се случва при кръстоски на далечни раси или породи. Просто вложената нова кръв ще се претопи в търтеевия фон в небето и вероятно ще го подобри, стига в него да няма гени на италианската пчела, които ще ти боядисат в жълто всички бъдещи майки (повече или по-малко жълти петна по тергитите).

Петко Станчев
09.02.2016, 17:42
Предни години знам,че беше забранен вноса,но колеги тук във форума доста пъти са казвали,че от страни членки на ЕС няма проблем за купуване.В наши сайтове съм виждал обяви какви ли не-за карника за италианки..бъкфаст.Та така се подведох,че вече е разрешено.

Mateev
09.02.2016, 18:07
Напротив - забранено е до ден днешен. В закона за пчеларството е записан термина БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА, каквото и да значи това. Този термин няма как да го променим - не и без съгласието на всички пчеларски организации, всички пчеларски учени и всички политически сили. Толкова здраво е закована тази формулировка, че едва ли не трябва да свикаме Велико Народно Събрания, за да имаме поне някакъв макар и минимален шанс да пообсъдим дали това наистина е най-доброто за пчеларския сектор в България.

scutellator
09.02.2016, 20:32
...... Иначе Карниката е съвместима с Македониката. Двете породи са много близки в морфо-етологично отношение, и дори се припокриват, така че няма да имаш проблеми от типа създаване на майки-мелези с много ниски продуктивни качества. Няма да имаш и проблеми с разпадането на породите в бъдеще, което се случва при кръстоски на далечни раси или породи...

Не съм много сигурен относно валидността на това твърдение. Повечето линии на карника (от общо над 70) се кръстосват най-добре само с тях си. Повечето линии са повече или по-малко несъвместими ( по майчина, бащина или и от двете страни) със други линии на Карника и други раси. Единственото изключение е Sklenar, която е универсално съвместима с другите линии на Карника ( но пък първия коремен тергит често е с жълто оцветяване, особенно пък на пролет).

Или поне така се твърди в немската литература. Там Карниката се развъжда изключително линейно и се вземат всякакви мерки да се предотвратяват междулинейни оплождания (събуждащи спящи гени на агресивност и ройливост). ЗАЩО според вас пчелите в България масово са агресивни ? В Полша експериментират в създаването и тестването на различни промишлени междулинейни кръстоски на карника, тъй че те също са достоверен източник на информация. А знам че там има кой да бъде попитан за експертно мнение, дал своя принос за създаването на БПРА

Mateev
10.02.2016, 07:18
Зависи откъде черпиш информацията си. Ако е от някой селекционер, които иска да продаде само собствената си линия, естествено е, че ще казва такива неща. Осъзнаваш ли че твърдиш, че дори в рамките на една единствена раса пчелите са несъвместими? Ами какво тогава се случва в небето, където търтеевия фон се смесва?

Вълчан
10.02.2016, 09:02
Казваш само местната пчела, да така е а как; Scutellator-a си продава бъкфаста!?

vanHanegem
10.02.2016, 11:17
Казваш само местната пчела, да така е а как; Scutellator-a си продава бъкфаста!?
Той продава българска медоносна пчела - ВВ2016.

Вълчан
10.02.2016, 13:42
Той продава българска медоносна пчела - ВВ2016.

Благодаря не знаех!

зуница
10.02.2016, 14:39
Моите комшии шопите имат хубави приказки за нашия случай: "Законо йе врата у полье!". И "Ако те не фанат, купи и за мене.";)
Мъдри хора са шопите! Ако и на някои днес да не им изнася Андрешко.Така шопа е оцелял 500 години иго, (не казвам робство, да съм в тон с директивите на Б.Б.) и така с мъдрост ще надживее и сегашните потисници.:ae:

m_pchelari
10.02.2016, 15:41
След като законите се пишат за определени хора е нормално всички останали да се опитват да ги заобикалят.

Напълно законно например във форума се продават антибиотици на лицензираните майкопроизводители. За всички останали обаче е забранено.

Нищо чудно още утре ако някой реши, че има далавера някой хора да започнат да продават лицензирано бъкфасти с една поправка в закона.

valaz
10.02.2016, 16:19
Няма ли някой да организира внос на карника от Австрия? Нашата медоносна пчела е метизирана, тъй като вече са внасяни пчели от други породи. По-лошо няма да стане.

зуница
10.02.2016, 16:32
В Австрия цените "бръснат". Аз гледам към Словения, родината на "карниката".

delta.e
10.02.2016, 17:33
Преди 5 години , мой съсед пренесе 20 майки ,,Карника ,, от Словения в Русия.

scutellator
10.02.2016, 23:06
Осъзнаваш ли че твърдиш, че дори в рамките на една единствена раса пчелите са несъвместими?

Понякога се чудя сам на себе си защо ли изобщо се обаждам.....
ДА! Някои пчели наистина са НЕСЪВМЕСТИМИ. Ако имах намерение да създавам спекулации, нямаше да споменавам за изключенията или пък да правя препратка към човек, който може да потвърди (или отхвърли) информацията. Все пак във ваш интерес е да го зададете този въпрос, към компетентен авторитет в областта на развъждането на Карника, и да разберете отговора. Не боли и не е страшно!

"Раса" е прекалено голямо таксономично понятие, което позволява вътре в нея да съществуват отделни екотипове и линии с ОГРОМНИ РАЗЛИЧИЯ В ИКОНОМИЧЕСКИТЕ СИ КАЧЕСТВА помежду си. Това се отнася както за Карника, Лигустика ( и за една порода, която няма да й споменавам името), така и за всяка друга пчела с достатъчно голям и разнообразен в климатично отношение естествен ареал на разпространение.

Например F1 Troisek x Peshchetz и особенно F1 Celle x Hoffmann (и реципрочната) дават по-голямо повишение в агресивност и ройливост, отколкото F1 Li x Car!

Разликата е единствено в това, че в единия случай има голямо отклонение в икономическите, а в другия - в екстериорните показатели.


Според брат Адам, макар че Критските пчели са били изключително агресивни в чисто състояние, кръстоската в F1 Adami x Buckfast дава кротки пчели колкото "чистите" Бъкфаст, а в F2 дори още по-кротки пчели ( Е, това вече няма как да бъде репликирано и потвърдено от друг източник).

Срещал съм и изследване (правено в Германия) че кръстоската (A.m. Scutellata x A.m. Carnica) x A.m. Carnica, дава пчела кротка колкото Карника! ( ако го намеря, ще го кача).

ch.atanasov
10.02.2016, 23:18
Понякога се чудя сам на себе си защо ли изобщо се обаждам.....







Не се отказвай, в противен случай оставаме само спамаджий.

kuline
10.02.2016, 23:19
Понякога се чудя сам на себе си защо ли изобщо се обаждам......

Капацитет си!
Липсата на твоето дейно и компетентно участие във форума, ще се усети.

solaris60
10.02.2016, 23:29
Не се отказвай, в противен случай оставаме само спамаджий.


Капацитет си!
Липсата на твоето дейно и компетентно участие във форума, ще се усети.

Четкаджии.:bigsmile: Дърти.

Дамян Дамянов
10.02.2016, 23:31
Понякога се чудя сам на себе си защо ли изобщо се обаждам.....

Брат, надеждата умира последна sweating;

solaris60
10.02.2016, 23:33
Брат, надеждата умира последна sweating;

Той нещо се е размекнал, но ще му мине и ще се стегне. ;)

Дамян Дамянов
10.02.2016, 23:55
Той нещо се е размекнал, но ще му мине и ще се стегне. ;)

Колкото повече общуваш с хора извън България, толкова повече се "размекваш".


https://www.youtube.com/watch?v=fOg7mj1_-sk

бат тянко
11.02.2016, 08:24
Дамянич, много ме кефи перспективата! Но без цигарите! Иначе готини мадами и Джак- това си е разврат! Ухаааа!

iliew
11.02.2016, 08:40
Четкаджии.:bigsmile: Дърти.

Ама те са и дърти ли? :bigsmile:

valaz
09.05.2016, 16:21
http://apis-mellifera-carnica.eu/Apis%20mellifera%20carnica%20learn%20more%20YOU%20 WILL%20LOVE%20IT.html
http://www.queen-carnica.com/en/
Интересувам се, дали някой може да сподели впечатления от покупката на пчелни майки, порода Карника от Словения?

delta.e
12.06.2016, 09:32
http://apis-mellifera-carnica.eu/Apis%20mellifera%20carnica%20learn%20more%20YOU%20 WILL%20LOVE%20IT.html
http://www.queen-carnica.com/en/
Интересувам се, дали някой може да сподели впечатления от покупката на пчелни майки, порода Карника от Словения?

Колеги закупили майки ,,Карника,, са доволни .

Bee Varna
12.06.2016, 19:27
Чета и давамсе в чудо. Майки на пазара, ::)))). Без коментар. Хора без опът - четат лекции по пчеларство. Скутелатор разбира от нещата но пише на не много понятен език. Чудо продажби на маточници, различни породи майки и всякакви л-на на пазара. Кой каде какво купи продаде предложи. Трябва една точна линия на поведение в тази ситуация и тогава може би ще стигнем до някакъв резултат. Но майка е най важното в кошера. Искам в моите да не е ройлива, продуктивна и работлива. Дайте ми я и ще платя за нея пари. Не ми трябва демогогия, мен ми трябва качествена и реална майка.

m_pchelari
12.06.2016, 20:39
Чета и давамсе в чудо. Майки на пазара, ::)))). Без коментар. Хора без опът - четат лекции по пчеларство. Скутелатор разбира от нещата но пише на не много понятен език. Чудо продажби на маточници, различни породи майки и всякакви л-на на пазара. Кой каде какво купи продаде предложи. Трябва една точна линия на поведение в тази ситуация и тогава може би ще стигнем до някакъв резултат. Но майка е най важното в кошера. Искам в моите да не е ройлива, продуктивна и работлива. Дайте ми я и ще платя за нея пари. Не ми трябва демогогия, мен ми трябва качествена и реална майка.

Канадците купуват майки от Австралия и Нова зеландия, американците купуват майки от Русия, германците ползват бъкфаст, китайския мед е навсякъде, малкия кошерен тропа на вратата, азиатската нозема вече е в кошерите ни, сирийци афганистанци и турци заливат Германия, макдоналдс продават картофи в България.
Света отдавна е едно голямо село и това никой не може да го спре. Само ние пазим фронта и Северна Корея :bigsmile:.

scutellator
13.06.2016, 07:59
... Трябва една точна линия на поведение в тази ситуация и тогава може би ще стигнем до някакъв резултат. .....

Когато намериш такава дето да е универсална за мед, маточници, пчелопакети и отводки, пчелно млечице и да не е ройлива - вземи и за мен!

Mateev
13.06.2016, 12:09
Когато намериш такава дето да е универсална за мед, маточници, пчелопакети и отводки, пчелно млечице и да не е ройлива - вземи и за мен!

Ха-ха ..... все едно да се намери умна и красива блондинка с големи бомби, богиня в леглото, добродушна и смирена като характер, добра домакия, добра готвачка, весела, усмихната, работлива, непретенциозна и най-важното - всяка сутрин да буди мъжа си със свирка и след това да му поднася кафето и закуската в леглото.

valaz
13.06.2016, 17:02
Когато намериш такава дето да е универсална за мед, маточници, пчелопакети и отводки, пчелно млечице и да не е ройлива - вземи и за мен!
Пропускаш, че трябва да е устойчива на болести, да е добре приспособена за нашия климат, да е кротка и т.н.

okic
13.06.2016, 21:42
Има, имаааа ама не търсите, все чакате някои да ви я продаде

scutellator
13.06.2016, 22:18
Пропускаш, че трябва да е устойчива на болести, да е добре приспособена за нашия климат, да е кротка и т.н.

Тези неща се донагласят.
По правило, ако една линия е идеална за мед, не става за маточници.
Ако е идеална за пчелно млечице, е безполезна за мед.
Ако е подходяща за производство на маточници, то няма да е неройлива..... И т.н.
Все взаимоизключващи се неща.

Шанса да се създаде овца с мека вълна, вкусно месо, голям млеконадой, добър прираст и висок приплод е в пъти по- голям. Казвали са ми че в Австралия никой не яде овче месо (понеже овцете са тънкорунни)

valaz
24.05.2017, 13:52
http://www.apis-mellifera-carnica.com/html/carnica_za_balgaria_.html

azazelo
09.07.2017, 15:35
За мен Apis mellifera carnica е най-доброто, което един пчелар може да има в своя пчелин. От личен опит съм правил сравнение с Италианка и Бъкфаст и т. нар. от Закона за пчеларството "местни отродия пчели" и най-отговорно заявявам, че разликата е огромна. Породата е устойчива, тъй като се развива много рано и съответно рано залага търтиево пило. Много често младите майки се оплождат още на пчелина. Всяка година "опреснявам кръвта". Внасял съм от Словения-18 евро и от Австрия 37 евро. Майките, които ще ползвате за разплод трябва да са две годишни, т.е. да са закупени предната година. Австрийските са по скъпи, но пък за сметка на това са уникални от към качества. Аз и няколко колеги с близки пчелини сме решили, че друго освен карника няма да отглеждаме.

malkia.sandanski
09.07.2017, 16:07
За мен Apis mellifera carnica е най-доброто, което един пчелар може да има в своя пчелин. От личен опит съм правил сравнение с Италианка и Бъкфаст и т. нар. от Закона за пчеларството "местни отродия пчели" и най-отговорно заявявам, че разликата е огромна. Породата е устойчива, тъй като се развива много рано и съответно рано залага търтиево пило. Много често младите майки се оплождат още на пчелина. Всяка година "опреснявам кръвта". Внасял съм от Словения-18 евро и от Австрия 37 евро. Майките, които ще ползвате за разплод трябва да са две годишни, т.е. да са закупени предната година. Австрийските са по скъпи, но пък за сметка на това са уникални от към качества. Аз и няколко колеги с близки пчелини сме решили, че друго освен карника няма да отглеждаме.

Какъв процент от тези австрийки изпадат в роево? Може ли да кажеш и какво и колко добиваш от тях?

ch.atanasov
09.07.2017, 19:51
Аз и няколко колеги с близки пчелини сме решили, че друго освен карника няма да отглеждаме.

Да не сте решили и на въпроси да не отговаряте. :cool:Я да пробвам : пишеш стаж -3 г., как успя за толкова кратко време да изпиташ тези раси и да дадеш заключение ?

azazelo
09.07.2017, 20:29
Решил съм да отговарям. По отношение на стажа тъщата е с 35 години пчеларски стаж, но ме остави аз да ръководя пчелините. Нали знаете някой гледат 30 години пчели, а други ги отглеждат и постигат някакви резултати. Разбира се трябва да съм благодарен на моя комшия (професионален пчелар от 20 г.), от който за три години научих доста неща на професионално ниво. И въпреки, че съм изчел над 120 пчеларски книги мога да кажа, че за пчелите нищо не знам. По отношение на роевото настроение за три години такова не съм допускал, тъй като съм правил ранни отводки и съм прилагал противроеви методи. От тази година всичките ми кошери са Лангстрот-Рут и няколко Фарар (за проба). До май месец имах и Дадан Блат, но скъсих рамките и ги преселих в Лангстрот Рут. Така, че поне за моя район ранните отводки са идеално решение. Искам да кажа и още нещо, карниката е най-устойчивата и издържлива пчела. Тази зима имах 1 кошер загуба, на който не смених предната година младата роева майка с карника. Също така всяка година сменям майките, като оставям само тези който съм купил за разплод.

Георги Куров
09.07.2017, 20:56
Ти ако не вадиш пило не можеш да ги удържиш до липата карниките, изпадат в роево, а като отнемеш пило става един среден кошер. Ако не бяха толкоз ройливи целия свят щеше да работи с карника. Нямат по-добри качества от нашата местна сиво-черна пчела, не говоря за жълтите мелези.

kuline
09.07.2017, 21:00
Ти ако не вадиш пило не можеш да ги удържиш до липата карниките, изпадат в роево, а като отнемеш пило става един среден кошер. Ако не бяха толкоз ройливи целия свят щеше да работи с карника. Нямат по-добри качества от нашата местна сиво-черна пчела, не говоря за жълтите мелези.

Все пак уточни, че става въпрос за един и същи район на пчеларстване, с най-голяма и разновидна паша.

Георги Куров
09.07.2017, 21:10
Все пак уточни, че става въпрос за един и същи район на пчеларстване, с най-голяма и разновидна паша.

Да, виждам че колегата пчеларства в Русенско, значи е като при мен. Ще ги приема карниките ако изкарат сезон на рапица, акация и основната паша без да им се отнема пило и не изпаднат в роево, като добива им е 50 + кг.

tarty
09.07.2017, 21:15
Решил съм да отговарям. По отношение на стажа тъщата е с 35 години пчеларски стаж, но ме остави аз да ръководя пчелините. Нали знаете някой гледат 30 години пчели, а други ги отглеждат и постигат някакви резултати. Разбира се трябва да съм благодарен на моя комшия (професионален пчелар от 20 г.), от който за три години научих доста неща на професионално ниво. И въпреки, че съм изчел над 120 пчеларски книги мога да кажа, че за пчелите нищо не знам.

След всичко това написано явно за три години си работил само с карника, но не и със сиво-черната нашенска пчела. Защо тогава си мислиш, че си прав?

kuline
09.07.2017, 21:19
След всичко това написано явно за три години си работил само с карника, но не и със сиво-черната нашенска пчела. Защо тогава си мислиш, че си прав?

Янчо, човека каза, че за три години е добил ПРОФЕСИОНАЛНО ниво. Наследствен пчелар по женска линия и вероятна не от вчера. Защо го нападаш? Районите ви са различни, вероятно и системата на отглеждане, така че ти не можеш да прецениш до колко е прав!

azazelo
09.07.2017, 21:25
Не знам за вас ама аз отводките ги правя с пило. А ако не правя ранни отводки, още по време на акацията ще ги гоня по дърветата. На мен ранните отводки не ми пречат, така се получава по-голям добив (отводката ми дава по един корпус липа или слънчоглед), а на есен обединявам и обикновенно остава младата майка. Така не ми се налага да търся стари майки в три или четири корпуса (още се чудя защо не работя с ханеманови решетки :)). Та за това ройливостта не ми пречи. За средния кошер не съм съгласен. За липата ми бяха на три корпуса, въпреки направената отводка. Е то липата и тази година при нас изгоря, но слънчогладец са докарали достатъчно. От добива съм много доволен средно тази година 1 корпус рапица, 1 корпус акация и 1 корпус слънчоглед. Миналата година беше почти същото с изключение на по-малкото акация.

azazelo
09.07.2017, 21:26
Работил съм и с нашенска пчела, както споменах подарък от тъщата. След като се убедих в нейните качества, вече не я отглеждам

ch.atanasov
09.07.2017, 21:28
Защо го нападаш?

Ами лош човек бре. :bigsmile:И не чете. :boi:Колегата е сравнявал Италианка , Бъкфаст и Родопика, значи ги е отглеждал.

solaris60
09.07.2017, 21:38
Не знам за вас ама аз отводките ги правя с пило. А ако не правя ранни отводки, още по време на акацията ще ги гоня по дърветата. На мен ранните отводки не ми пречат, така се получава по-голям добив (отводката ми дава по един корпус липа или слънчоглед), а на есен обединявам и обикновенно остава младата майка. Така не ми се налага да търся стари майки в три или четири корпуса (още се чудя защо не работя с ханеманови решетки :)). Та за това ройливостта не ми пречи. За средния кошер не съм съгласен. За липата ми бяха на три корпуса, въпреки направената отводка. Е то липата и тази година при нас изгоря, но слънчогладец са докарали достатъчно. От добива съм много доволен средно тази година 1 корпус рапица, 1 корпус акация и 1 корпус слънчоглед. Миналата година беше почти същото с изключение на по-малкото акация.

Евала за добрите познания, но като чуя/видя/ изброяване на всички медоноси наред и от всеки по корпус, магазин, 20, 30, 100 кила мед и веднага започвам да се съмнявам. Абе хора? При вас лошо време няма ли? В рая ли живеете? При нас вали, суша, град, студ, слани, пръскания. :tres:

kuline
09.07.2017, 21:38
Ами лош човек бре. :bigsmile:И не чете. :boi:Колегата е сравнявал Италианка , Бъкфаст и Родопика, значи ги е отглеждал.

Тънки бъзици правиш, но според мен, той си се е насочил към определен вид пчела, с които е постигнал реалните резултати от работата си за раойна, поне това възприемам от написаното от него

solaris60
09.07.2017, 21:40
Ами лош човек бре. :bigsmile:И не чете. :boi:Колегата е сравнявал Италианка , Бъкфаст и Родопика, значи ги е отглеждал.

Атанасов, Друмев да не си е сменил ника? Само той може да прави такива фокуси.

kuline
09.07.2017, 21:41
Евала за добрите познания, но като чуя/видя/ изброяване на всички медоноси наред и от всеки по корпус, магазин, 20, 30, 100 кила мед и веднага започвам да се съмнявам. Абе хора? При вас лошо време няма ли? В рая ли живеете? При нас вали, суша, град, студ, слани, пръскания. :tres:

Ей го и поредния Тома Неверни :bigsmile:
Ти на черква ходиш ли бре или само Богохулстваш. Казах ти ела, виж, убеди се сам. А, забравих, ти, си идвал с преспиване, ама май само си спал. :bigsmile: Едно е неудобството - далеко сме от гръцко, далеко сме от турско и плажа там ни е мираж, както за вас добивите. ;)

solaris60
09.07.2017, 21:45
Ей го и поредния Тома Неверни :bigsmile:
Ти на черква ходиш ли бре или само Богохулстваш. Казах ти ела, виж, убеди се сам. А, забравих, ти, си идвал с преспиване, ама май само си спал. :bigsmile:

О не. Аз вярвам. Само ееей така малко си се чудя.

solaris60
09.07.2017, 21:54
Ей го и поредния Тома Неверни :bigsmile:
Ти на черква ходиш ли бре или само Богохулстваш. Казах ти ела, виж, убеди се сам. А, забравих, ти, си идвал с преспиване, ама май само си спал. :bigsmile: Едно е неудобството - далеко сме от гръцко, далеко сме от турско и плажа там ни е мираж, както за вас добивите. ;)

И към добавеното. Не само, че не съм спал, но съм и гледал. Какви толкова природни чудеса имате от които да се лее толкова нектар? Затова някои ходят насам натам за да знаят.

kuline
09.07.2017, 21:58
И към добавеното. Не само, че не съм спал, но съм и гледал. Какви толкова природни чудеса имате от които да се лее толкова нектар? Затова някои ходят насам натам за да знаят.

Ейй, как ме "дърпаш за езика", ама после ще мрънкаш, че ти отварям работа. ;)

ch.atanasov
09.07.2017, 22:12
Да, виждам че колегата пчеларства в Русенско, значи е като при мен. Ще ги приема карниките ако изкарат сезон на рапица, акация и основната паша без да им се отнема пило и не изпаднат в роево, като добива им е 50 + кг.
Куров, много ти е ниска летвата -нещо. :)Виж колегата вади 30 ЛР мед, което отива към 80кг. Парадайса ли е виновен, Карниката ли.:bigsmile:

solaris60
09.07.2017, 22:12
Ейй, как ме "дърпаш за езика", ама после ще мрънкаш, че ти отварям работа. ;)

Давай да видим какво ще сътвори езика ти. Няма да ми отвориш работа.

azazelo
09.07.2017, 22:23
За тези, който искат да се убедят сами прилагам снимка на паспорта на една майка от новото попълнение. В него има всички координати. И една снимка на майката87668766

azazelo
09.07.2017, 22:24
Ето я красавицата
8767

ch.atanasov
09.07.2017, 22:31
Ето я красавицата.


Изкарах едни внучки на Матеев, ами те същите, като тая.blush;

azazelo
09.07.2017, 22:33
Похвално е, че в този късен час имате добро чувство за хумор :)

kuline
09.07.2017, 22:36
Давай да видим какво ще сътвори езика ти. Няма да ми отвориш работа.

Езика ми няма какво друга да сътвори, освен споделяне на реалността, но понеже не е за тази тема, та за това се въздържах. Ти си Двуликия Янус и не знам с другия никнейм да не ме забършеш. Та по същество - споделял съм ти какви медоноси има в района. Най-обилния, от които е слънчогледа - хиляди, хилади декари, цъфтящи по различно време. Може и да не вярваш, но на нас основния ни проблем е отделянето на видовете мед, т.е. да ги извадиш в точния момент, а не дали ще има или няма да има. Да случвало се е да няма - 2015г. липата цъфна, но заваля и слаби добиви, но за сметка на това всичко друго се отчете, даже в повече от очакваното. Преди 6-7 години, рапицата замръзна и валат, но другите медоноси се отчетоха. Тази година студ зимъска, труден старт пролетта, но медоносите си свършиха работата, стига и пчеларя да е подходил адекватно. А щях да забравя, преди 3-4 години ми се наложи да вадя по два магазина 12р ДБ от рапица, която бе 1400 дка в непосрествена близост до пчелина. Хайде стига че ще ви потекат лигите и ще ми завидите :bigsmile:

ch.atanasov
09.07.2017, 22:38
Похвално е, че в този късен час имате добро чувство за хумор :)

Е , хумор, но самата истина . И не само цвета докарва, но и добива. Като приключа сезона ще пиша.

solaris60
09.07.2017, 22:47
Езика ми няма какво друга да сътвори, освен споделяне на реалността, но понеже не е за тази тема, та за това се въздържах. Ти си Двуликия Янус и не знам с другия никнейм да не ме забършеш. Та по същество - споделял съм ти какви медоноси има в района. Най-обилния, от които е слънчогледа - хиляди, хилади декари, цъфтящи по различно време. Може и да не вярваш, но на нас основния ни проблем е отделянето на видовете мед, т.е. да ги извадиш в точния момент, а не дали ще има или няма да има. Да случвало се е да няма - 2015г. липата цъфна, но заваля и слаби добиви, но за сметка на това всичко друго се отчете, даже в повече от очакваното. Преди 6-7 години, рапицата замръзна и валат, но другите медоноси се отчетоха. Тази година студ зимъска, труден старт пролетта, но медоносите си свършиха работата, стига и пчеларя да е подходил адекватно. А щях да забравя, преди 3-4 години ми се наложи да вадя по два магазина 12р ДБ от рапица, която бе 1400 дка в непосрествена близост до пчелина. Хайде стига че ще ви потекат лигите и ще ми завидите :bigsmile:

Успокойте се за другия ми ник. Както виждаш ти, а и други не го ползвам за щяло и нещяло. Затова и ползвам този. За да си говорим като пчелари, като колеги. А това, че казвам, че такива добиви които се споменават тук, като се изреждат всички медоноси подред ми се струва прекалено. Сега и аз не съм паднал от небето за да не разбирам от пчели в каквато и насока да погледнеш. Нека бъдем по реалистични. И аз знам как се правят добиви, но .....нали?

tarty
09.07.2017, 22:58
Янчо, човека каза, че за три години е добил ПРОФЕСИОНАЛНО ниво. Наследствен пчелар по женска линия и вероятна не от вчера. Защо го нападаш? Районите ви са различни, вероятно и системата на отглеждане, така че ти не можеш да прецениш до колко е прав!

Калине никой не нападам, но се чудя за такъв кратък период да разбере от всичките породи коя е най добрата и да отсече от раз. То аз над 10 години си гледах пчелите и едва последните 3-4 год разбрах, че не съм знаел как да се възползвам от качествата на мойте майки. Все пак и аз съм гледал различни системи и с моя слаб район, сравнен с вашите си постигам близо до вашите добиви.

azazelo
09.07.2017, 23:07
Колега Вие през тези 10 години какви раси сте гледал, ако не е тайна? За мен три години са достатъчни за да се уверя в предимствата и недостатъците. Комшията ми, който ми е и учител са занимава от 20 години професионално с пчеларство и той също премина само на карника. Може би за вашия район карниката не е за предпочитане, но е хубаво когато човек прави изводи и констатации, те да са от личен опит с конкретната раса, а не да са плод на логически съждения основани на теоретически мъдрувания.

tarty
09.07.2017, 23:13
Гледам си моята раса Бяла Сакарка, но преди две години взех Бакфъст от Дони за сравнение и по добиви са на едно ниво, но различно се гледат :-):-):-). Аз не казвам, че имам знания защото не се занимавам с майкопроизводство, просто си правя майки само за мен.

azazelo
09.07.2017, 23:26
Ами пробвай карниката, пък може и да се изненадаш. Бъкфаста не са лоши, но карниката събира с около 30% повече от тях, а и като хибрид бързо метизират. Аз също не продавам майки, а си правя само за мен.

inio33
10.07.2017, 00:01
Колега Майки не продаваш, а подаръци правиш ли? да тествам в моя беден край на паша как са държи карниката ще ти бъда благодарен.

tarty
10.07.2017, 06:09
Ами пробвай карниката, пък може и да се изненадаш. Бъкфаста не са лоши, но карниката събира с около 30% повече от тях, а и като хибрид бързо метизират. Аз също не продавам майки, а си правя само за мен.

Така като гледам по снимката, мойте майки са същите на цвят даже имам някой по черни, но при мене всичките пчелички са сиво-черни, докато на снимката която си качил се виждат доста пчели с жълти пръстени. Това не е ли признак за наличие на друга кръв, например италианки.

зуница
10.07.2017, 07:04
Защо никой не се досеща, че карниката е "планинска пчела"? От това следват и голяма част от характеристиките и.(Не коментирам.Има достатъчно литература.)
Аз от миналата година имам карники и то специално закупени от развъдчик , чийто пчелин е с надморска височина над 550 м. Дали е по-добра от моите "неизвестна порода" ще знам след няколко години.Година с година не си приличат и ако тая са по-добри или по-слаби, не е гаранция ,че следващата условията ще са същите и резултатът ще е идентичен.Няколко годишни наблюдения и сравнения ще дадат по-реална картина.Ще следя и резултатите на колегата, azazelo и се надявам редовно да ги споделя.За, което благодаря предварително.

azazelo
10.07.2017, 08:33
Близко ли е бедния край до моя-община Русе

azazelo
10.07.2017, 09:01
Колега, ще се радвам ако правите по-добри и по-чисти майки от г-н Лампрехт, който се занимава от 40 години със селекция и майкопроизводство, Зам. председател е на Австрийската асоциация карника и е член на Немския институт за развитие на пчелите. Както споменах тази майка конкретно е придадена скоро (на 21 юни 2017 г.) на млади пчели без пило, взети от кошер на другия ми пчелин, в който се намираше майка карника, закупена от Словения. Както споменах по-горе до миналата година там гледах и италианки и е възможно да има някакво южно присъствие в гените на тези пчели. Възможно е и друго, при смяна на майките една от италианките упорито отказваже да приеме маточник на карника (известно е че трудно се придава майка или маточник от една раса на пчели от друга раса, но за това също си има тарикатлъци), поради което стана търтовка и семейството беше разформировано и стръскано от рамките. Може някои от тези пчели да са се приютили в този кошер. Както и да е групата около мен включително и аз от тази година друга раса на пчените ни няма да има. Тъй като някой колеги са доста скептични за тях, а и за тези които искат да видят нещо ново, се ангажирам да публикувам снимки от целогодишното развитие на семействата от тук нататък.

Трендафил Дончев
10.07.2017, 09:21
При това разнообразие - карники, италиянки, бъкфаски и наши куча марка, какво се получава? Манджа с грозде.

azazelo
10.07.2017, 09:52
Ами вече в манджата има само карники. Догодина ще говорим и ще видим живот и здраве да е и Господ да помага.

Трендафил Дончев
10.07.2017, 10:26
Ами вече в манджата има само карники. Догодина ще говорим и ще видим живот и здраве да е и Господ да помага.

На остров ли живееш?

azazelo
10.07.2017, 11:30
Ако някой задава смислени въпроси по темата ще отговарям. На теоретични мъдрувания и безпочвени умозаключения не смятам да обръщам внимание. Когато отглеждате карника г-н Дончев, тогава ще си говорим за острови и полуострови. Пожелавам Ви успех и високи добиви с Вашите пчели. Моето мнение и това на моите приятели и колеги (изведено от практически опит) е лично и никого не задължава. А за чистотата има кубитален индекс, които казва всичко. Заради такива подмятания борбата срещу акара се води безразборно, а не всички в района да третират в един ден. Е има и изключения и едно от тях е нашата група.

Трендафил Дончев
10.07.2017, 12:47
Ако някой задава смислени въпроси по темата ще отговарям. На теоретични мъдрувания и безпочвени умозаключения не смятам да обръщам внимание. Когато отглеждате карника г-н Дончев, тогава ще си говорим за острови и полуострови. Пожелавам Ви успех и високи добиви с Вашите пчели. Моето мнение и това на моите приятели и колеги (изведено от практически опит) е лично и никого не задължава. А за чистотата има кубитален индекс, които казва всичко. Заради такива подмятания борбата срещу акара се води безразборно, а не всички в района да третират в един ден. Е има и изключения и едно от тях е нашата група.

В по - горен пост писа, че сам произвеждаш майките? Тогава за каква карника говорим? Аз задавам смислени въпроси, но ти не даваш смислени отговори.

azazelo
10.07.2017, 13:43
Явно за Вас "на остров ли живееш" е много смислен въпрос, свързан с темата. Щом внимателно сте чели написаното по-горе ще може да си отговорите сам. Ако имате някаква практическа работа с карниката може да я споделите, аз винаги съм готов да науча нещо ново, а ако ли не не пълнете темата със "смислени въпроси", на които сам може да си отговорите.

delta.e
10.07.2017, 14:08
Къде , момчето отглежда ,,Карника ,, ?
Тази година единият рой , който влезе бе с белезите на ,,Карника ,, .Виж , какво е писал ,,Скутелатор ,, .
Градят си момичетата .

Юрий Цветков
10.07.2017, 14:11
azazelo, майките инстументално ли ги осеменяваш?

delta.e
10.07.2017, 14:14
Не бих го казал .
Работи си момчето и трябва да го поздравим .

tihmr
10.07.2017, 14:16
Колега Азазело, радвам се, че споделяш наблюденията си.
Тази карника която купуваш, все пак не е елитна майка, инструментално осеменена, нали?
Освен, ако не е била на остров с елитни търтеи, нейните дъщери ще са мелези понеже е свободно оплодена.
Поправи ме ако нещо изпускам.

Трендафил Дончев
10.07.2017, 14:34
Явно за Вас "на остров ли живееш" е много смислен въпрос, свързан с темата. Щом внимателно сте чели написаното по-горе ще може да си отговорите сам. Ако имате някаква практическа работа с карниката може да я споделите, аз винаги съм готов да науча нещо ново, а ако ли не не пълнете темата със "смислени въпроси", на които сам може да си отговорите.

Прочети на Матеев постовете за кубиталният индекс за Карниката, прочети малко и от генетиката, и някои от законите и, и тогава ще говорим що за Карники отглеждаш. Затова зададох въпроса си. Просто не може да се говори за никаква чистота особено при дъщерните поколения произведени на наша територия. Трябват условия или както казах се получава манджа с грозде. Иначе би станало да имаш само Карника, но ако постоянно си ги закупуваш от добър оплоден пункт за да има някаква гаранция, ако изобщо и там я има.

inio33
10.07.2017, 15:15
Близко ли е бедния край до моя-община Русе

Не колега разликата е 400 км

azazelo
10.07.2017, 22:02
Тъй като винаги съм готов да науча нещо ново се вслушах във Вашият съвет и прочетох постовете на г-н Матеев. Той за себе си е достигнал до някакви заключения и съм му благодарен, че ги споделя с нас. С повечето от тях аз не съм съгласен с изключение на тези за т.нар. родопска пчела. Аз предпочитам да се опра на знанията на други автори. За генетиката на сте споменали, кой дял от нея да чета. Закони със сигурност съм чел доста повече от Вас, тъй като от 1995 г. се занимавам с право. Убеден съм във вашия капацитет в областта на генетиката, но все пак ще си позволя да Ви дам един съвет. Прочетете раздел ІІІ, глава 1. Оплождане на пчелина, намираща се на стр. 87 от книгата на проф. д-р д-р Фридрих Руттнер "Техника на развъждането и селекциония подбор на пчелите", изд. Астрель 2006 г., Москва. Има я в интернет в PDF формат на руски, ако го разбирате, има я разбира се и на други масовоговорими езици. Явно не сте чели внимателно написаното от мен по-горе. Там съм споменал, че ние сме група пчелари от един район и сме решили заедно да гледаме карника. Единия ми пчелин се пада точно в средата на ареала на тази група. Ако вашия пчелин беше до моя и произвежахте ранни майки съм сигурен на сто процента, че те щаха да се оплодят с мои търтеи. За късните майки процента вероятност е около 60. В тази връзка може да прочетете и за качествата на търтеите при различните раси пчели. Продължавам да Ви отговарям не за друго, а заради ентусиазма на други колеги, който ентусиазъм винаги се потиска от негативни и деструктивни писания, от които няма никаква полза и които са израз на проява на отрицателни характеропатични и психологични състояния или душевни терзания.

azazelo
10.07.2017, 22:07
Елитна майка е. Можеш да прочетеш паспорта (приложил съм снимка). В него ясно е посочен произхода на търтетите.

Трендафил Дончев
10.07.2017, 22:18
Тъй като винаги съм готов да науча нещо ново се вслушах във Вашият съвет и прочетох постовете на г-н Матеев. Той за себе си е достигнал до някакви заключения и съм му благодарен, че ги споделя с нас. С повечето от тях аз не съм съгласен с изключение на тези за т.нар. родопска пчела. Аз предпочитам да се опра на знанията на други автори. За генетиката на сте споменали, кой дял от нея да чета. Закони със сигурност съм чел доста повече от Вас, тъй като от 1995 г. се занимавам с право. Убеден съм във вашия капацитет в областта на генетиката, но все пак ще си позволя да Ви дам един съвет. Прочетете раздел ІІІ, глава 1. Оплождане на пчелина, намираща се на стр. 87 от книгата на проф. д-р д-р Фридрих Руттнер "Техника на развъждането и селекциония подбор на пчелите", изд. Астрель 2006 г., Москва. Има я в интернет в PDF формат на руски, ако го разбирате, има я разбира се и на други масовоговорими езици. Явно не сте чели внимателно написаното от мен по-горе. Там съм споменал, че ние сме група пчелари от един район и сме решили заедно да гледаме карника. Единия ми пчелин се пада точно в средата на ареала на тази група. Ако вашия пчелин беше до моя и произвежахте ранни майки съм сигурен на сто процента, че те щаха да се оплодят с мои търтеи. За късните майки процента вероятност е около 60. В тази връзка може да прочетете и за качествата на търтеите при различните раси пчели. Продължавам да Ви отговарям не за друго, а заради ентусиазма на други колеги, който ентусиазъм винаги се потиска от негативни и деструктивни писания, от които няма никаква полза и които са израз на проява на отрицателни характеропатични и психологични състояния или душевни терзания.

Целия ти пост е добре оформен и дава ясна представа за знанията и уменията ти, но края на поста ти малко надхвърля добрия тон. Ние тук не рупаме пача трева и също разбираме от закони във всяка една част от материята. Всички тук поназнайват кой повече, кой по - малко за пчеларството. Хайде да не се обиждаме за да не се наложи един месец да оправяш собствените си психологични или душевни терзания.

valaz
10.07.2017, 22:25
Какви са ви впечатленията за пчелните майки Карника? Моите впечатления се базират на две такива пчелни майки, с които миналата година успях успешно да направя отводки. Тези отводки презимуваха успешно, като през тази пролет бяха едни от най-силните ми пчелни семейства. След поставянето на магазините за акацията, те се роиха и за слънчогледа станаха едни от най-слабите ми семейства.

azazelo
10.07.2017, 22:56
Всеки в даден момент, както аз, така и Вие, има отрицателни характеропатични и психологични състояния или душевни терзания, така че нещо което е свойствено за всяко човешко същество не може да бъде обидно. Обидата според чл. 146 от НК е казването или извършването на нещо унизително за честта и достойнството на другиго. Не виждам от горните ми постове да има унизителни за честта и достйнството на другиго квалификации. Нещо повече използвал съм учтивата форма "Вие" за разлика от Вас. Най-отговорно Ви предупреждавам, че заканата в последното изречение на Вашият пост осъществява състава на чл.144, ал. 1 от Наказателния кодекс. Приканвам Ви да се извините или уточните значението на последното изречение на Вашия пост, ако не сторите това ще бъда принуден да сезирам компетентната прокуратура.

Трендафил Дончев
10.07.2017, 23:19
Всеки в даден момент, както аз, така и Вие, има отрицателни характеропатични и психологични състояния или душевни терзания, така че нещо което е свойствено за всяко човешко същество не може да бъде обидно. Обидата според чл. 146 от НК е казването или извършването на нещо унизително за честта и достойнството на другиго. Не виждам от горните ми постове да има унизителни за честта и достйнството на другиго квалификации. Нещо повече използвал съм учтивата форма "Вие" за разлика от Вас. Най-отговорно Ви предупреждавам, че заканата в последното изречение на Вашият пост осъществява състава на чл.144, ал. 1 от Наказателния кодекс. Приканвам Ви да се извините или уточните значението на последното изречение на Вашия пост, ако не сторите това ще бъда принуден да сезирам компетентната прокуратура.
Последното ми изречение преведено на по ясен език означава, че ще ви банна за един месец. Без значение, че владеете членовете и алинеите на Наказателния кодекс. Тук се изпълняват други закони. Никой не ви дава право да определяте на кой са му деструктивни писанията и на кой какви са му състоянията и терзанията. Това е пчеларски форум и в него се разискват пчеларски теми. Ако някой не е съгласен с някоя ваша теза, то е логично да го оборите с факти от литературата или от ваши знания и наблюдения върху материята. Аз не съм ви се заканил, а неофициално ви предупредих за бан, за който съм в правата си. Вие директно ми се заканвате използвайки явно положението си. Като се има предвид, че в момента аз изпълнявам задълженията си. Какво казва същия този закон за това във втората си алинея?

jdrumev
10.07.2017, 23:22
Може ли някой да покаже една хубава фотография на карника.Чета,чета но фотографии много не видях.

azazelo
10.07.2017, 23:31
"Хайде да не се обиждаме за да не се наложи един месец да оправяш собствените си психологични или душевни терзания". Щом е било предупреждение за бан, а не заплаха тогава аз не съм разбрал и всичко е наред. Мисля, че не съм обидил никого, но силно се надявам че този форум е създаден за да се обменят опит и знания. Винаги съм приемал аргументираните критики и тези. Както и да е. Аз исках да споделя моя опит, колкото и скромен да е той и съответно да науча нещо от други колеги, които гледат карника. Ако считате, че съм нарушил някакви правила на форума, тогава постъпете съгласно Вашите права и съвест.

Трендафил Дончев
10.07.2017, 23:40
"Хайде да не се обиждаме за да не се наложи един месец да оправяш собствените си психологични или душевни терзания". Щом е било предупреждение за бан, а не заплаха тогава аз не съм разбрал и всичко е наред. Мисля, че не съм обидил никого, но силно се надявам че този форум е създаден за да се обменят опит и знания. Винаги съм приемал аргументираните критики и тези. Както и да е. Аз исках да споделя моя опит, колкото и скромен да е той и съответно да науча нещо от други колеги, които гледат карника. Ако считате, че съм нарушил някакви правила на форума, тогава постъпете съгласно Вашите права и съвест.

Давай за Карниката. Надявам се, че при нея няма толкова бързо да се предадеш. :bigsmile:drinks;

azazelo
10.07.2017, 23:44
8769

Снимката е взета от https://en.wikipedia.org/wiki/Carniolan_honey_bee

azazelo
10.07.2017, 23:57
Давай за Карниката. Надявам се, че при нея няма толкова бързо да се предадеш. :bigsmile:drinks;
drinks;:yo:

Ангел Йосифов
11.07.2017, 06:21
"Малко" се съмнявам,че със закупуването на няколко десетки "елитни" майки ще се насити ефира с расови търтеи.Насищането може и да се получи,ако всяка(4-5) година се внасят стотина майки,а във всички други семейства се води целогодишна,безкомпромисн борба с търтеите,за да може и случайните рояци да се оплодят с расовите търтеи.Но и в този случай присъствието в търтиевото сборище на неканените "гларуси" не са изключени.Успокоително може да действа твърдението,че различните раси пчели насищат ефира в различни диапазони от време през деня.Но метизираните търтеи може и да носят украската на дадена порода,но за какви ли се мислят?Чистопородноста до известна степен може да се гарантира с изкуствено осеменяване или на достатъчно отдалечен остров.

зуница
11.07.2017, 07:22
Да ви попитам ,Колеги: Ако на всеки 3 години си сменям майките в моя пчелин със закупени, оплодени чистопородни майки , какви ще са пчелните семейства?Мелези?
Хич не ми пука какви търтеи ще летят където и да щат.Разходът от 40-50 лева за майка веднъж на три години за едно семейство е нищожен.
Всичко останало са теории.
Ако на някой му харесва да отглежда Карника може да го прави и без да е задължително да развъжда Карника.Огромна е разликата между двете дейности.Така си мисля.

Трендафил Дончев
11.07.2017, 09:57
Ако ще се говори за чистопородност то това трябва да се постига чрез строги мерки, но подмятат ли се търтеи неконтролирано не може да се говори за каквато и да било чистота. Пускането периодично на майки от оплодни пунктове само може да подобри фонда, но и тук има едно НО. Дали пункта ще отговаря на изискванията и дали от тези майки ще последва възпроизвеждане на нови семейства.

azazelo
19.09.2017, 09:03
Здравейте колеги,

За всички, които ме питаха за внос на майки карника от Словения, приложени публикувам снимки на адрес на майкопроизводителя и фактура. Доволен съм от неговите майки, доставката до България отмема 4 дни и може да се следи със номера на товарителницата. Плащането е предварително по банков път. Разбира се в интернет винаги може да намерите адрес и на други майкопроизводители. Ако има желаещи мога да изпратя и контакти за закупуване на майки за разплод от Австрия, произведени от Зам. председателя на Австрийската Асоциация Карника.
8930
8931

azazelo
19.09.2017, 09:24
https://youtu.be/WdJgLIfrSBA

Ето и една стегната австрийка :laughing:

azazelo
19.09.2017, 09:44
:laughing:Маточници от края на юли
8932
8933

azazelo
19.09.2017, 09:56
Ето така пълни породата :laughing:
8934

РуменПавлов
08.06.2020, 21:39
Може ли някой колега да даде адрес на внос на елитни майки Карника от Австрия.

barkov1982
09.06.2020, 13:37
Може ли някой колега да даде адрес на внос на елитни майки Карника от Австрия.

Какво точно очакваш да се случи като си вземеш майки Карника и колко на брой

РуменПавлов
09.06.2020, 15:55
Получих адрес свързах се но нямат налични
Само от 160 евро.

РуменПавлов
09.06.2020, 15:58
Подадох заявка за месец Юли. 39 Евро броя плюс такса доставка.

РуменПавлов
09.06.2020, 19:34
Моля за Вашето мнение. Хванах един рояк в сандъче което бях сложил на покрива на къщата в която живея.Ако го занеса и поставя в кошер на пчелина дали ще има проблем с агресия от рояка към другите семейства. Да стане беля.

Трендафил Дончев
09.06.2020, 19:46
Моля за Вашето мнение. Хванах един рояк в сандъче което бях сложил на покрива на къщата в която живея.Ако го занеса и поставя в кошер на пчелина дали ще има проблем с агресия от рояка към другите семейства. Да стане беля.

Действай, нищо няма да се получи.

РуменПавлов
09.06.2020, 19:50
Благодаря Ви.

Трендафил Дончев
09.06.2020, 20:18
Благодаря Ви.

Тук си говорим на Ти, като добри приятели. ;)

РуменПавлов
09.06.2020, 20:22
Да така е.

зуница
09.06.2020, 20:42
Тук си говорим на Ти, като добри приятели. ;)
Колегата има предвид адреса на "Скленар" , който му изпратих.:laughing:

РуменПавлов
09.06.2020, 20:53
Ползвах адреса за което благодаря но няма налични.За месец Юли се записах Карника.

РуменПавлов
09.06.2020, 20:57
Ползвах адреса за доставка и благодаря но няма налични.Става с заявка за месец Юли.КарникаF1.

зуница
09.06.2020, 21:03
Ползвах адреса за доставка и благодаря но няма налични.Става с заявка за месец Юли.КарникаF1.
Заявките за майки при сериозните производители почват още от март. В активния сезон е трудничко.;)

РуменПавлов
09.06.2020, 21:08
Малко рисковано е защото пътуват три четири дни и не поемат никаква отговорност ако майките загинат.Ще поема риска.

зуница
09.06.2020, 21:22
Малко рисковано е защото пътуват три четири дни и не поемат никаква отговорност ако майките загинат.Ще поема риска.
Гаранция само, ако си я вземеш на място.От нашите "производители " какви гаранции получаваш? Тук трябва да получиш платежен документ, ветеринарно свидетелство и документ за породна принадлежност. В това е "малката " разлика в търговията с пчелни майки у нас и в ЕС.:laughing:

РуменПавлов
09.06.2020, 21:27
Всичко това е вярно и съм доволен. Ще чакам.

Илиев
09.06.2020, 21:45
Балъците били два вида - едните ти ги търсиш, а другите сами идвали при теб!!:laughing:

РуменПавлов
09.06.2020, 22:06
Сигурно е така.

Sylvie
10.06.2020, 07:15
Малко рисковано е защото пътуват три четири дни и не поемат никаква отговорност ако майките загинат.Ще поема риска.

Може би риска не е само дали ще оцелеят, но и доколко ще бъдат ефективни след това.

https://m.bgfermer.bg/Article/8680545

И аз искам майки карника, а и бъкфаст, но да можеше да си намеря някъде оттук.

Трендафил Дончев
10.06.2020, 08:44
Може би риска не е само дали ще оцелеят, но и доколко ще бъдат ефективни след това.

https://m.bgfermer.bg/Article/8680545

И аз искам майки карника, а и бъкфаст, но да можеше да си намеря някъде оттук.


Това в статията на каква база е казано? Или просто по този начин оправдаваме ниското качество на майката. Щяла да спадне тегловно? В рояка не се ли получава същото? При лошо време няма ли да е повече? Да. Но след това рояка работи като за световно. Матеев ми изпрати майки на които сбъркаха адреса и обиколиха България докато пристигнат. Приеха ги и си работеха не по зле от други. Важно е клетката да е по - голяма и придружителките да са повече. Последното е мое лично мнение въз основа на някои опити.

РуменПавлов
10.06.2020, 10:05
От Дони от Хасково.

РуменПавлов
10.06.2020, 11:00
Рояка който хванах на покрива го заселих в нов кошер.Много спокойни пчели.Не можах да намеря майката.Третирах го с ОК.И литър и половина захарен сироп.

Трендафил Дончев
10.06.2020, 12:19
Рояка който хванах на покрива го заселих в нов кошер.Много спокойни пчели.Не можах да намеря майката.Третирах го с ОК.И литър и половина захарен сироп.

С третирането малко си избързал. Със сиропа добре. При кротки пчели най-добре се намира майката. Пак провери.

РуменПавлов
10.06.2020, 12:30
Вали дъжд.Храних всички с сироп и просто нямаше време. Дали трябва да сменя майката.

Pero Melifero
10.06.2020, 12:34
С третирането малко си избързал. Със сиропа добре. При кротки пчели най-добре се намира майката. Пак провери.

По-добре да избърза, отколкото да закъснее ;)

РуменПавлов
10.06.2020, 12:39
Много интересни пчели жълто златисти със сиви ивици.

Трендафил Дончев
10.06.2020, 12:47
Вали дъжд.Храних всички с сироп и просто нямаше време. Дали трябва да сменя майката.

Няма да я сменяш. Изчакай да започне да снася и ще прецениш.

Трендафил Дончев
10.06.2020, 12:49
Много интересни пчели жълто златисти със сиви ивици.

Снимки. Да видим и ние. ;)

РуменПавлов
10.06.2020, 12:49
Така ще направя .

Трендафил Дончев
10.06.2020, 12:51
По-добре да избърза, отколкото да закъснее ;)

Ти пък. Те за хората при коронавируса не бързат, а ти за едни пчели.

Pero Melifero
10.06.2020, 13:08
Ти пък. Те за хората при коронавируса не бързат, а ти за едни пчели.
е баш пчелите са нужни на планетата, което не може да се твърди със сигурност за хората:P

зуница
10.06.2020, 20:06
...И аз искам майки карника, а и бъкфаст, но да можеше да си намеря някъде оттук.

Един съвет.Не вземай от тукашни тарикати.Често са и неграмотни.Качвал съм снимки на майки унищожени поради простотията на нашия "майко-производител".Миналата година направих пробна покупка от нашенска фирма с претенции.Нищо освен крещяща неграмотност и алчност.

Sylvie
13.06.2020, 14:44
Това в статията на каква база е казано? .

Не знам. Четох тук нещо, към което някой беше дал линк и там имаше препратки и към сайта Фермер. Така го видях.

От собствен опит. Купувала съм общо за моята пчеларска практика 10-12 пчели-майки. От различни производители ( и лицензирани и не), от всички краища на България. От тези майки се задържа, направи хубаво семейство и в последствие от нея си направих 3 отводки, само 1 (една). Всички останали или бяха сменени веднага или още на есента/ пролетта и всички тези семейства бяха кекави. От 2 години не купувам майки.


Един съвет.Не вземай от тукашни тарикати.Често са и неграмотни.Качвал съм снимки на майки унищожени поради простотията на нашия "майко-производител".Миналата година направих пробна покупка от нашенска фирма с претенции.Нищо освен крещяща неграмотност и алчност.

Чела съм много за пчелите-майки на Дони, легендарни са. Много искам да си купя бъкфаст, догодина може да пробвам да си купя няколко, ако има с кого да се коалирам, защото, доколкото знам, той изпраща по 20.

зуница
13.06.2020, 19:04
...Чела съм много за пчелите-майки на Дони, легендарни са. Много искам да си купя бъкфаст, догодина може да пробвам да си купя няколко, ако има с кого да се коалирам, защото, доколкото знам, той изпраща по 20.
Виж това.Може и да ти е полезно.
https://www.pushalka.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=996

FreeBSD
29.01.2021, 20:20
Има ли колега ( знаете ли някого) който работи със Тройсек 1012, 1007 или 1075, Пешец,Сингер,Скленар. Търся да обменя информация и изкоментирам няколко лични въпроса.