PDA

Виж пълната версия : Пчеларска база/постройка



koragroup
07.02.2016, 15:16
Колеги, моля за съвет.

Имам идея за изграждане на малка база за нуждите на пчелините ми. Има възможност да се купи парцел 1-2дка, в края на селото, където ми се иска да изградя постройка със следните функции:
- Удобно разтоварване на магазини или корпуси от транспортно средство,
- Помещение за вадене и разфасоване (по наредба 26) на мед,
- Помещение за приготвяне и съхранение на инвертиран сироп и твърда храна за собствени нужди,
- Помещение за съхраняване на продукцията,
- Помещения за отдих и срещи с приятели и колеги,
- Евентуално като притурка - малка дърводелска работилница за поддръжка на инвентара.

Та... има ли някой "построил комунизъма" или поне да се е доближил?
Ще съм благодарен на всякакви идеи и съвети по темата (примерно помещението за инвертиране да е над това за съхранение - за по-лесно преливане в транспортни съдове и т.н.) Идеи за рампа/асансьор, разположение на помещенията...
По принцип имам въображение, така че може и словесни описания на идеите.
Най-много ще се радвам на коментари "аз разтоварвам еди как си, но ще ми е по-удобно, ако имах..."

Предварително благодаря!

Искрен Мутафов
07.02.2016, 15:34
Жорка, ти сам си си отгооври на половината въпроси, всичко е въпрос на "фантазия" и средствата с които разполагаш за реализирането им...
Според мен, най си е удобно всичко де е на един етаж, голяма разгърната площ, но пък ако терена ти позволява да го направиш на два, като вторият да ти е с денивелация и рампа, за де не ти са нужни разни съоражения от асансьорен тип, е това ще е перфектният вариант.
Иначе за инверта си има помпи, което е много по-практично от всичко друго, стават и за пълнене. Ако разтоварваш захарта на горният етаж, и от там я сипваш директно в съда за инвертиране(гравитационно) , после с помпа можеш да мяташ обратно готовият сироп в съдове(цистерни) пак на горинят етаж, абе идеи много, ама всичко си иска средства...

koragroup
07.02.2016, 16:37
Тъй де, ама като не съм работил с удобни машини? Например идея си нямам какви размери трябва да има помещение с машина за разпечатване и голяма (36р) радиална центрофуга, за да е удобно на работещите с нея...

tarty
07.02.2016, 16:59
На изложението в Пловдив се запиши за отиването на пчелина на Бормалийски, той е направил ремонт на старата постройка. От там може да вземеш идеи за твоята бъдеща постройка.

distedi
07.02.2016, 17:54
Друг вариант е да погледнеш в книгата на Венер - там още в началото има подробно описание кое къде се намира и защо :)

Искрен Мутафов
07.02.2016, 19:22
На изложението в Пловдив се запиши за отиването на пчелина на Бормалийски, той е направил ремонт на старата постройка. От там може да вземеш идеи за твоята бъдеща постройка.

Ееее, пак ли на неговият пчелин ли ще се ходи, преди две години беше включен в програмата?!?(аз не съм запознат с тази годишната съпътстващата програма, а и не я намерих при бързото търсене...) - ако си е обобудвал новото помещение с поточнота линия, то определено ще има какво да се види, но излиза едва ли не, че в пловдивско няма други пчелини на които си заслужава нещо полезно да се види(или пчеларите свенливо си крият научно-техническите пчеларски достижения)...?!?

;) ;) ;)

koragroup
07.02.2016, 19:46
Друг вариант е да погледнеш в книгата на Венер - там още в началото има подробно описание кое къде се намира и защо :)

Венер го гледах. Има 1-2 идеи, но нашенската практика по ми е интересна.

В Пловдив едва ли ще мога да отида. Ако някой от посетилите сподели идеи, ще съм благодарен.

Цеко
07.02.2016, 22:17
Колега огледай се за някой поизоставени сгради от едно време, иначе новото строителство е безумно скъпо. Само откриването на нови партиди за ток и вода + разни визи и разрешителни за строеж ще ти стъпят на над 2000 лв + чакането и куп бюрократични спънки и т.н..... иначе УСПЕХ ти пожелавам в начинанието!

zapstojan
07.02.2016, 22:51
Избери си машини според необходимия капацитет.
След това според габаритите на машините и начина на работа с тях, ще определиш разположението им една спрямо друга, както и разстоянието м-у тях, и м-у тях и стените.
Това ще ти определи размера на помещенията / на един или два етажа /, разположението на помещенията едно спрямо друго със съответните преходи м-у тях.
Според габаритите на машините, определи и размера на врати и прозорци, за да не събаряш стени при настаняване на машина.
Успех!

borislav aleksandrov
08.02.2016, 00:08
Това е скица на моето помещение

6037

koragroup
08.02.2016, 07:31
Е това се казва работа! Много благодаря!

"х-тор" предполагам значи хомогенизатор? Или е нещо друго?

ianev
08.02.2016, 09:33
Ееее, пак ли на неговият пчелин ли ще се ходи, преди две години беше включен в програмата?!?(аз не съм запознат с тази годишната съпътстващата програма, а и не я намерих при бързото търсене...) - ако си е обобудвал новото помещение с поточнота линия, то определено ще има какво да се види, но излиза едва ли не, че в пловдивско няма други пчелини на които си заслужава нещо полезно да се види(или пчеларите свенливо си крият научно-техническите пчеларски достижения)...?!?

;) ;) ;)


Програмата е има качена и тук, в Изложения и срещи/ Апи България

rumenggr
08.02.2016, 11:26
Ремонтното помещение е с добра площ. Ако решиш да е по-малка работилница, съобрази се с това ,че дъските/гредите идват с дължина 4м. в общия случай. И на 2м. срязани, пак ще ти трябват над 2м. преди и след машината! При такава база в дърводелската работилница, рано или късно, машина ще влезе. Разполагаш я по дългата стена, а в двете къси се оставят отвори с капаци за да подаваш дълъг материал към машината. Не е гот зимата да се работи на отворено, но е опция, ако се налага да спестиш квадрати от това помещение. Желая ти здраве и време да се нарадваш на завършен и успешно работещ проект.

borislav aleksandrov
09.02.2016, 15:56
Е това се казва работа! Много благодаря!

"х-тор" предполагам значи хомогенизатор? Или е нещо друго?

"х-тор" е точно това което предполагаш :)

Нещо което съм забелязал че много колеги пропускат - това е липсата на канал в пода, които е много важен при миене на помещението независимо дали е циментов под, теракот и т.н.

Ако сега ми се налага да правя отново подобно нещо никога не бих го направил масивно строителство (тухли, цименти и т.н.) а и много зависи какви са местните наредби много често се оказва че примерно за леки конструкции в селата не се искат един куп документи както при масивното...

koragroup
09.02.2016, 19:54
Ремонтното помещение е с добра площ. Ако решиш да е по-малка работилница, съобрази се с това ,че дъските/гредите идват с дължина 4м. в общия случай. И на 2м. срязани, пак ще ти трябват над 2м. преди и след машината! При такава база в дърводелската работилница, рано или късно, машина ще влезе. Разполагаш я по дългата стена, а в двете къси се оставят отвори с капаци за да подаваш дълъг материал към машината. Не е гот зимата да се работи на отворено, но е опция, ако се налага да спестиш квадрати от това помещение. Желая ти здраве и време да се нарадваш на завършен и успешно работещ проект.

Благодаря за идеите и пожеланията!


"х-тор" е точно това което предполагаш :)

Нещо което съм забелязал че много колеги пропускат - това е липсата на канал в пода, които е много важен при миене на помещението независимо дали е циментов под, теракот и т.н.

Ако сега ми се налага да правя отново подобно нещо никога не бих го направил масивно строителство (тухли, цименти и т.н.) а и много зависи какви са местните наредби много често се оказва че примерно за леки конструкции в селата не се искат един куп документи както при масивното...

Боре, пак благодаря!
Каналът е обезателен! Като свърши пчеларския сезон, почва ловния, а там дрането си е мръсна работа ;-)
А масивна ще е постройката, само ако е вече изградена. Мислех по-скоро за онези панели с пяната, а отвътре само едно бетонно скеле. Иначе за разрешителните не се плаша, нали съм с връзки в Общината :P, а и парите няма да ги давам аз...

solaris60
09.02.2016, 22:32
нали съм с връзки в Общината

Ти виж да поздравиш репортерката от мое име и ще видим с връзки ли си или без връзки?:bigsmile:

goshko3
24.02.2016, 22:10
здравейте,
сайта е много интересен и постоянно чета различните теми във форума. имаме около 15-20 дб кошера в Югозападна България. от около половин година аз и брат ми сме се запалили това да ни стане основен бизнес. идеята ни е да достигнем поне 300-400 и повече кошери. следващата година мислим да построим складче около 150кв.м дървена конструкция и скоро да започнем да си правим сами кошерите. не се надявам на никакви субсидий-ако нещо изпадне занапред добре дошло- иначе единствено разчитаме на собствен капитал. ако някой има препоръки как мога да попроменя складчето приемам всякакви предложения. просто поствам снимките да си кажете мнението дали е добре.

Ristis
24.02.2016, 23:02
Гледам наслагал си прозорци, които се отварят навън. Предполагам знаеш, че по нашите земи са екзотика, защото стандартно и масово разпространените се отварят навътре.
От евтините - профилинк имат профил за външно отваряне.

goshko3
24.02.2016, 23:24
Гледам наслагал си прозорци, които се отварят навън. Предполагам знаеш, че по нашите земи са екзотика, защото стандартно и масово разпространените се отварят навътре.
От евтините - профилинк имат профил за външно отваряне.

прозорците сме ги сложили на чертежа просто да се има впредвид къде ще има прозорец, въобще не сме имали предвид че ще се отварят навън. Явно от програмата на която брат ми е правил чертежа така му излизат.

Ristis
24.02.2016, 23:27
Нарочно ти го написах, за да помислиш върху тази особеност. Може да спестиш много място и да разположиш по-практично оборудването вътре, ако прозорците се отварят навън...

icofly
24.02.2016, 23:29
То е лесно да излизат пчелите;)За кратко време големи амбиции,ами ако не се получи?

goshko3
24.02.2016, 23:39
по принцип ние гледаме пчели от 7-8 години, но винаги е било като хоби и за лична консумация на меда. ако не се получи- както казва Кубрат Пулев: "продължаваме напред". какво значи ако не се получи. 1 година могат да ми умрат пчелите или 2 години, но няма да умират цял живот. както г-н Матеев казва през първите 5 години ще преценим дали ще ,можем да правим бизнес с пчеларстване или не.

zapstojan
24.02.2016, 23:47
Като сте започнали тази тема, да се включа и аз.
Ако конструкцията ще се одобрява от ОБСК /обл-на дирекция по строителен контрол/,
има изискване към обществени и производствени згради, вратите да се отварят навън.

Искрен Мутафов
25.02.2016, 07:11
здравейте,
сайта е много интересен и постоянно чета различните теми във форума. имаме около 15-20 дб кошера в Югозападна България. от около половин година аз и брат ми сме се запалили това да ни стане основен бизнес. идеята ни е да достигнем поне 300-400 и повече кошери. следващата година мислим да построим складче около 150кв.м дървена конструкция и скоро да започнем да си правим сами кошерите. не се надявам на никакви субсидий-ако нещо изпадне занапред добре дошло- иначе единствено разчитаме на собствен капитал. ако някой има препоръки как мога да попроменя складчето приемам всякакви предложения. просто поствам снимките да си кажете мнението дали е добре.

Предвиди си за всичко което си намислил поне 50% аван, че и повече дори, защото в един момент колкото и да ти е голямо помещението, то винаги утеснява.
Виж, ако имате възможност с брат ти мятайте се днес и отивайте към Пловдив на Апи България, доколкото си спомням за днес слетобед е предвидено посещение при Бормалийски в базата му, а там при него има точно за твоя случай какво да видиш, и да си "откраднеш" идеии...

Bobi-M9598
25.02.2016, 07:47
прозорците сме ги сложили на чертежа просто да се има впредвид къде ще има прозорец, въобще не сме имали предвид че ще се отварят навън. Явно от програмата на която брат ми е правил чертежа така му излизат.

Здравейте,

На времето произвеждахме чипс. От ХЕИ тогава, като правихме цеха, имаха изискване. Пътя на суровината и пътя на готовата продукция да не се пресичат.
Сега не знам как е. Просто не съм се разраснал дотам.

Поздрави, Г. Георгиев

Искрен Мутафов
25.02.2016, 07:59
Здравейте,

На времето произвеждахме чипс. От ХЕИ тогава, като правихме цеха, имаха изискване. Пътя на суровината и пътя на готовата продукция да не се пресичат.
Сега не знам как е. Просто не съм се разраснал дотам.

Поздрави, Г. Георгиев

То това е едно от основните изисквания за ИСО-та, ХАСАП-и, ГМП-та и разни други добри производственни практики, които са съпъстствани и с километрични списъци с още ред други изисквания....

kubio
25.02.2016, 08:34
Опиши ми ''пътя на меда'' приятелю?... от къде ще вкарваш магазините, от къде излизат тенекиите, че нещо не си го представям... като го гледам твоя чертеж, ми прилича на жилищно помещение тип бунгало, но не и на индустриално
по-горе в темата беше даден доста добър чертеж на това, което ти трябва... просто си поиграй с размерите по твой вкус...

goshko3
25.02.2016, 16:09
[QUOTE=kubio;87288]Опиши ми ''пътя на меда'' приятелю?... от къде ще вкарваш магазините, от къде излизат тенекиите, че нещо не си го представям... като го гледам твоя чертеж, ми прилича на жилищно помещение тип бунгало, но не и на индустриално
по-горе в темата беше даден доста добър чертеж на това, което ти трябва... просто си поиграй с размерите по твой вкус...[/QUO


все пак 150кв.м склад не е като 1000кв.м склад. Както виждаш има стая за обратботка на мед-там ще се пълнат тенекиите и после се съхраняват в съседната стая. Никаде не съм писал че това ще е индустриално помещение. Според мен инд. помещение започва от 500кв.м нагоре. Мисля, че като заначало 150кв.м ще ми вършат добра работа за първите 100-200 кошера. Немога да се изхвърлям с помещения от по 400-500кв.м още от самото начало при условие че нямам неободимата бройка кошери и пчели. Няма да купувам никакви разпечатващи машини засега- поне от това дето Бормалийски казва- той има около 800 кошера и не използва разп. машина., аз ли да имам :)

kubio
25.02.2016, 20:41
[QUOTE=kubio;87288]Опиши ми ''пътя на меда'' приятелю?... от къде ще вкарваш магазините, от къде излизат тенекиите, че нещо не си го представям... като го гледам твоя чертеж, ми прилича на жилищно помещение тип бунгало, но не и на индустриално
по-горе в темата беше даден доста добър чертеж на това, което ти трябва... просто си поиграй с размерите по твой вкус...[/QUO


все пак 150кв.м склад не е като 1000кв.м склад. Както виждаш има стая за обратботка на мед-там ще се пълнат тенекиите и после се съхраняват в съседната стая. Никаде не съм писал че това ще е индустриално помещение. Според мен инд. помещение започва от 500кв.м нагоре. Мисля, че като заначало 150кв.м ще ми вършат добра работа за първите 100-200 кошера. Немога да се изхвърлям с помещения от по 400-500кв.м още от самото начало при условие че нямам неободимата бройка кошери и пчели. Няма да купувам никакви разпечатващи машини засега- поне от това дето Бормалийски казва- той има около 800 кошера и не използва разп. машина., аз ли да имам :)

Гошко, нещо не се разбахме... не ти критикувам квадратурата... имах предвид, че няма да ти е лесно да вкарваш тежки магазини с мед, като ти гледам разположението на стаите.

ти си сложил ''обработка на мед'' на най-завряния ъгъл, че и после до ''съхранение на мед'' пак нямаш директна врата.
Моето скромно мнение е, че трябва да имаш голяма (двойна, гаражна) врата към помещение, където първоначално ще ''нагъзиш'' камион/ван и ще разтовариш магазините, във второ помещение, с директен достъп ще се разпечатва и центрофугира (при необходимите хигиенни условия) и от там в трето складираш тенекиите. И там също трябва да има голяма врата, за товарене на готовата продукция. Това имах предвид под ''пътя на меда''.
Както казах, колегата Александров е дал отличен чертеж (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2845&p=84736&viewfull=1#post84736) по горе. Просто коригирай размерите според собствените нужди/възможности.

позрави.

Илиев
25.02.2016, 21:29
Гошко3, мисля, че слагате каруцата пред коня както се казва...умножете първо семействата до 100-120, вижте какви добиви ще имате от тях - знам хора, които обслужват подобен брой кошери в един фургон...и тогава вече инвестирайте в такава постройка 150кв.м......300-400 кошера предполагат 3-4 пчелина на различни места, отдалечени на по 5-6км един от друг...на едно място е неефективно да държиш 400 кошера

borislav aleksandrov
26.02.2016, 15:27
все пак 150кв.м склад не е като 1000кв.м склад. Както виждаш има стая за обратботка на мед-там ще се пълнат тенекиите и после се съхраняват в съседната стая. Никаде не съм писал че това ще е индустриално помещение. Според мен инд. помещение започва от 500кв.м нагоре. Мисля, че като заначало 150кв.м ще ми вършат добра работа за първите 100-200 кошера. Немога да се изхвърлям с помещения от по 400-500кв.м още от самото начало при условие че нямам неободимата бройка кошери и пчели. Няма да купувам никакви разпечатващи машини засега- поне от това дето Бормалийски казва- той има около 800 кошера и не използва разп. машина., аз ли да имам :)

Размерът няма значение - важното е да е удобно като разпределение и достатъчно просторно за да работиш свободно. Разбира се всеки има свой представи за удобно/просторно....
Ако говорим за основен бизнес (а и за хоби също е добре) колегата ако има възможност да прочети примерно Наръчник за добри пчеларски практики - там има описано изисквания за помещения. Може да прехвърли и примерно Наредба 9 за преработвателните предприятия (ако един ден се развие достатъчно и иска примерно някаква сертификация на помещенията) то може да "крадне" някой от по-лесните неща за изпълнение.

Примерно изискването да има предверие където пелите да излизат и да се извеждат навън и едва тогава рамките с мед да влизат в помещението за разпечатване и центрофужене, да няма застъпване на "пътя на меда", склада за готовата продукция не бива да служи и за нещо друго, вътре в самото помещение да има мивка с течаща топла/студена вода, помещение за отдих/офис, WC (евентуално). Може дори и да няма прегради но трябва да има ясно изразени зони. Всичко това са добри пчеларски практики гарантиращи качеството на продукцията. И по принцип би трябвало всеки според възможностите си да се стреми да ги покрива и не са без значение, ако се замислите ако може да гарантирате чистотата и качеството на продукцията си и да докажете на клиента си това то защо това да не повлияе и на цената на вашия мед в посока нагоре...