PDA

Виж пълната версия : Открих че 100% от пчелните семейства на един от пчелините ми са загинали.



AlSab
06.02.2016, 20:16
Днес реших да посетя пчелина и да подхраня пчелите. За съжаление установих, че всичките 7 кошера за загинали. Преди Коледа бяха ок,проверявах ги.
В кошерите има мед, не виждам(поне аз) следи от болести. Прилагам снимки. Някой е ако може да има идея от какво е, ще му бъда благодарен.

Миналата година през зимата (2014-2015.) загинаха 8 кошера (60%) - всички, които бях подхранвал. Помислих, че е от ранното подхранване, тази година реших по късно да е, сега през Февруари. Предишните зими (2012-2013г. и 2013-2014г.) всичко беше наред с пчелите, зимуваха без никакви проблеми.

ch.atanasov
06.02.2016, 20:25
Колега, всички снимки от един кошер ли са ? По другите картината същата ли е?

2ма пчеларя
06.02.2016, 20:25
В кой регион си ?

jorors
06.02.2016, 20:31
Днес реших да посетя пчелина и да подхраня пчелите. За съжаление установих, че всичките 7 кошера за загинали. Преди Коледа бяха ок,проверявах ги.
В кошерите има мед, не виждам(поне аз) следи от болести. Прилагам снимки. Някой е ако може да има идея от какво е, ще му бъда благодарен.

Миналата година през зимата (2014-2015.) загинаха 8 кошера (60%) - всички, които бях подхранвал. Помислих, че е от ранното подхранване, тази година реших по късно да е, сега през Февруари. Предишните зими (2012-2013г. и 2013-2014г.) всичко беше наред с пчелите, зимуваха без никакви проблеми.

Причината за смърта е нозема но тя се проявява при много слаби семейства причина предполагам: акар.

s3s3s3
06.02.2016, 20:31
С какво третира есента против вароатоза?

AlSab
06.02.2016, 20:37
Горе-долу същата картина е. Имат мед, като на някои от кошерите питата с кълбото беше без мед. Там да кажем са умрели от глад, защото не са могли да се преместят, макар че има пити с мед през една пита от питата с кълбото. В плевенско е пчелина. Съседните пчелини нямат този проблем. Говорих с колегите, имат нормална смъртност.

kuline
06.02.2016, 20:37
От това което се вижда от снимките, ми се струва, че са зазимени слаби семейства.
Дай повече инфо. Къде пчеларстваш? Каква паша имаш? Как зазимяваш? Подхранваш ли? Третираш ли за акар и как? и т.н.

Валентин.
06.02.2016, 20:37
Майките къде са.....какви са.... Намери ли ги сред умрелите пчели.
П.П. А някой даваха акъл на новобранците да не ги барат от октомври до март. И като ги барнат март с 60 или 100 на 100 загинали......

AlSab
06.02.2016, 20:40
Акар нямат почти никак. Имал съм проблеми с акара, но на друг пчелин. В този пчелин не съм имал проблем. Третирам с Екостоп и Варостоп.
Как да разпозная ноземата? Кошерите нямат кафяви петна/точки нито питите.

s3s3s3
06.02.2016, 20:41
Имаш доста акар в подмора! За мен той е главния виновник.

kuline
06.02.2016, 20:43
Не е нормално под кълбото, на самата пита да има мед.

AlSab
06.02.2016, 20:46
Майките не можах да ги различа да си призная. Не им слагам маркировка. Подхранвам Август и Септември със захарен сироп. Паша - последната е от слънчогледа. Някои от семействата бяха наистина слаби, но имаше и силни. Сега всичко е на пода на кошерите - слаби, силни, няма разлика. Мед има във всички кошери, само на някои от кошерите питите с кълбото са без мед. Това четох че може да е причината, защото при ниски температури пчелите не сменят питата с кълбото, а само го местят нагоре.
Този снимания имаше пило в края на Октомври.

jorors
06.02.2016, 20:48
Майките къде са.....какви са.... Намери ли ги сред умрелите пчели.
П.П. А някой даваха акъл на новобранците да не ги барат от октомври до март. И като ги барнат март с 60 или 100 на 100 загинали......
Приятлчеее, който си е свършил работата до октомври няма за какво да се безпокои. Според теб колегата дали си свършил работата? Аз виждам супер малко пчели и са до меда!?!?!? Дай ми по разумно обяснение.

Валентин.
06.02.2016, 20:49
Слабички са......с изтощени пчели.....ако не са работили майките август и септември.....така се получава.......

Валентин.
06.02.2016, 20:52
Приятлчеее, който си е свършил работата до октомври няма за какво да се безпокои. Според теб колегата дали си свършил работата? Аз виждам супер малко пчели и са до меда!?!?!? Дай ми по разумно обяснение.
Нищо не пречи през топли дни (каквито бяха презседмицата) да се поотворят кошерите. Нищо че има новобранци.....поне ще видят нагледно...кое как....това ми е мисълта.

Валентин.
06.02.2016, 20:54
Майките не можах да ги различа да си призная. Не им слагам маркировка. Подхранвам Август и Септември със захарен сироп. Паша - последната е от слънчогледа. Някои от семействата бяха наистина слаби, но имаше и силни. Сега всичко е на пода на кошерите - слаби, силни, няма разлика. Мед има във всички кошери, само на някои от кошерите питите с кълбото са без мед. Това четох че може да е причината, защото при ниски температури пчелите не сменят питата с кълбото, а само го местят нагоре.
Този снимания имаше пило в края на Октомври.
Майката не е ли колкото 2 пчели дълга.........НАПРАВО Я СМАЧКАЙ.

jorors
06.02.2016, 20:56
Не е нормално под кълбото, на самата пита да има мед.
То пък едно кълбо, те пчелите могат да се проброят.

jorors
06.02.2016, 20:57
Нищо не пречи през топли дни (каквито бяха презседмицата) да се поотворят кошерите. Нищо че има новобранци.....поне ще видят нагледно...кое как....това ми е мисълта.
Иии какво ще направи новобранеца като види една шепа пчели. Каквото и профисионалиста.
Ще пие една студена вода.

kuline
06.02.2016, 20:59
Иии какво ще направи новобранеца като види една шепа пчели. Каквото и профисионалиста.
Ще пие една студена вода.

Ей хайде стига, "чепка". Дай смислен отговор на въпросите на човека.

s3s3s3
06.02.2016, 21:00
Причината за смърта е нозема но тя се проявява при много слаби семейства причина предполагам: акар.

Колега, в Тракийския университет учи ли се разпознаване на нозематоза по снимка?

jorors
06.02.2016, 21:02
Ей хайде стига, "чепка". Дай смислен отговор на въпросите на човека.
Отговора го дадох още в първия си пост, мога само да добавя, че акара не идва сам а пренася и вируси.

Валентин.
06.02.2016, 21:02
Иии какво ще направи новобранеца като види една шепа пчели. Каквото и профисионалиста.
Ще пие една студена вода.
А ако види добър кошер, който се нуждае от мааааалко помощ( да му сложи едно рамо). А и как ще разбере разликата от силен и слаб кошер. Как ще рабере кой ще загива и кой е готов да дръпне......

jorors
06.02.2016, 21:03
Колега, в Тракийския университет учи ли се разпознаване на нозематоза по снимка?
Не само в тракийския, навсякъде по книгите за болсти по пчелите снимките от нозама церане са същите. (черни и мокри)

jorors
06.02.2016, 21:04
А ако види добър кошер, който се нуждае от мааааалко помощ( да му сложи едно рамо). А и как ще разбере разликата от силен и слаб кошер. Как ще рабере кой ще загива и кой е готов да дръпне......
Напролет......

ch.atanasov
06.02.2016, 21:06
Ей хайде стига, "чепка". Дай смислен отговор на въпросите на човека.

Давайте, че и аз имам един такъв.Една шепа и при последния студ, въпреки питката -бегал.

kuline
06.02.2016, 21:06
Акар нямат почти никак. Имал съм проблеми с акара, но на друг пчелин. В този пчелин не съм имал проблем. Третирам с Екостоп и Варостоп.
Как да разпозная ноземата? Кошерите нямат кафяви петна/точки нито питите.

Как установи, че нямаш акар? Правил ли си контроли за популацията на акара?
Спомена, че имаш и друг пчелин. На този пчелин, да не са късни отводки?

kuline
06.02.2016, 21:08
Давайте, че и аз имам един такъв.Една шепа и при последния студ, въпреки питката -бегал.

Е това вече е по твърденията на Матеев, че пчелите мрат от студ.

s3s3s3
06.02.2016, 21:09
Не само в тракийския, навсякъде по книгите за болсти по пчелите снимките от нозама церане са същите. (черни и мокри)

Това в целия кошер или само по питите?

jorors
06.02.2016, 21:10
Давайте, че и аз имам един такъв.Една шепа и при последния студ, въпреки питката -бегал.
Щом е само един всичко е наред. Остави го да бере богу дух и си гледай останалите.

jorors
06.02.2016, 21:11
Това в целия кошер или само по питите?
Погледни последната снимка, типично.

AlSab
06.02.2016, 21:12
Значи майките когато са умрели като са затрупани от другите пчели и като са съсухрени, не е никак лесно да се намерят, или поне за мен. Не си направих труд да ги търся, защото и седемте да умрат заедно, не вярвам. Акар не виждам, може снимките да лъжат.
На питите има по няколко пчелички, другите изпадаха докато местех питите.
Аз също си мислех че голямата смъртност на пчелните семейства е следствие от недобри гижи и познания на пчеларя. Това беше докато нямах никаква смъртност. После и на мен ми дойде до главата.

ch.atanasov
06.02.2016, 21:14
Е това вече е по твърденията на Матеев, че пчелите мрат от студ.

Да , защото са много малко и не могат да подържат температура.Въпроса е /и при колегата/ защо са отслабнали толкова.

Валентин.
06.02.2016, 21:14
Майките не можах да ги различа да си призная. Не им слагам маркировка. Подхранвам Август и Септември със захарен сироп. Паша - последната е от слънчогледа. Някои от семействата бяха наистина слаби, но имаше и силни. Сега всичко е на пода на кошерите - слаби, силни, няма разлика. Мед има във всички кошери, само на някои от кошерите питите с кълбото са без мед. Това четох че може да е причината, защото при ниски температури пчелите не сменят питата с кълбото, а само го местят нагоре.
Този снимания имаше пило в края на Октомври.
Приятел съжалявам за 100 процентовата загуба.Ако пак завъдиш пчели пробвай ЕЙ ТАКА няколко кошера да не ги бараш август и септември ( ако имат достатъчно мед по питите, достатъчно свободни килиики и що-годе читава майка). ПРосто пробвай на няколко кошера...... гарантирам ти, че ще забравиш за захарта.....

s3s3s3
06.02.2016, 21:16
. Акар не виждам, може снимките да лъжат.


На снимката с подмора, преброих 7-8 акара....

ch.atanasov
06.02.2016, 21:26
няколко кошера да не ги бараш август и септември ( ако имат достатъчно мед по питите, достатъчно свободни килиики и що-годе читава майка).

Ехе, то тези три условия без баране трудно стават.:bigsmile:

Валентин.
06.02.2016, 21:32
Гледам,че колегата пише, че ги е подхранвал със захарен сироп. И аз съм подхранвал......с по-рядък, с по-гъст.....Ама вярвам на очите си. В момента най-силните ми кошери (на пчели) са тия дето не съм ги барал август и септември. НЕЩО НАМРАЗИХ ЗАХАРТА. Просто го посъветвах да пробва.....не мисля, че ще загуби нещо ако пробва.

iliew
06.02.2016, 21:39
Не бих дал заключение, че семействата са зазимени с малко пчели само по тези снимки. Есента беше много дълга и топла. Семействата са отслабвали постепенно и подмор не се е забелязвал, защото пчелите са умирали далече от кошера и така едни силни през септември семейства остават с шепа пчели.
Дали има пчеларска грешка? Да, ако причината е акар през август и септември, който е увредил зимните пчели. Тук въпросът е кога с какво е третирано- месец и препарат? Ако причината е Nosema ceranae, пчеларят не е виновен, защото изборът му е бил само антибиотик, който е забранен.

enchev
06.02.2016, 21:47
Една от причините е акар сменяйте препаратите тука и нозема има

vanHanegem
06.02.2016, 21:48
Не бих дал заключение, че семействата са зазимени с малко пчели само по тези снимки. Есента беше много дълга и топла. Семействата са отслабвали постепенно и подмор не се е забелязвал, защото пчелите са умирали далече от кошера и така едни силни през септември семейства остават с шепа пчели.
Дали има пчеларска грешка? Да, ако причината е акар през август и септември, който е увредил зимните пчели. Тук въпросът е кога с какво е третирано- месец и препарат? Ако причината е nozemma cerane, пчеларят не е виновен, защото изборът му е бил само антибиотик, който е забранен.
Нозема церане не се лекува само с АБ и пораженията от нея, както и от вароатозата са само и изключително по вина на пчеларя! Е...!!! Някъде желаят да бъдат класифицирани като "бедствие"...

iliew
06.02.2016, 21:56
Нозема церане не се лекува само с АБ и пораженията от нея, както и от вароатозата са само и изключително по вина на пчеларя! Е...!!! Някъде желаят да бъдат класифицирани като "бедствие"...

А с какво друго се лекува? ..........Май не съм си научил урока. :)

Петър84
06.02.2016, 21:57
Имаше ли някакво пило във някои от 7 кошера?

vanHanegem
06.02.2016, 22:02
А с какво друго се лекува? ..........Май не съм си научил урока. :)

"Vitafeed Gold" на "Vita Europa" - За лечение и профилактика на нозематоза, разрешен за употреба в България.

валко
06.02.2016, 22:07
Колега важно е с какво си третирал но още по важно кога и как даи малко информация ще е полезна за всички иначе се превръщаме на врачки,всички пчели като останат една шепа са черни и влажни и могат да умрът от студ защо са стигнали до там е въпроса.

AlSab
06.02.2016, 22:13
Следи от пило днес нямаше никъде. Третирано е Август - Варостоп, Април - Екостоп. Наснимания кошер действително беше слаб, ама и другите са същите, само че купчето с умрели пчели на дъното е по-голямо.

salash
06.02.2016, 23:36
За по-точна диагноза-събери пчели и носи за изследване. Тука само си гадаем.

AlSab
06.02.2016, 23:44
Къде да ги занеса? В ОДБХ-то, на районния ми ветеринар или другаде?

salash
07.02.2016, 00:08
http://www.vetinst-bg.com/bg/contacts А и Матеев препоръчваше един професор , но не му запомних името.

бат тянко
07.02.2016, 08:05
Ако този проблем на колегата ме споходи- да пази Господ! Бих се подсигурил в оцеляването на кошерите, по другите пчелини. А препаратите, които споменава колегата за борба с акара- не бих ги използвал. Цената им и за мен е непосилна.

marianski
07.02.2016, 09:11
Съжалявам колега за пчеличките ти.
За напред съвета ми е да НЕ се доверяваш само на един препарат за третиране срещу вароатоза, а като си има предвид, че си третирал със Варостоп е задължително да използваш поне още 1 препарат като например Оксалова късна есен!
Ти казваш, че не виждаш акар ама акара не се вижда така лесно то вземеш ли да го виждаш тогава лошо много лошо.
За мен Оксаловата и Мравчената в момента са най ефикасни в борбата с тези гадини и не на последно място най евтини от към финанси!

solaris60
07.02.2016, 10:39
Ако този проблем на колегата ме споходи- да пази Господ! Бих се подсигурил в оцеляването на кошерите, по другите пчелини. А препаратите, които споменава колегата за борба с акара- не бих ги използвал. Цената им и за мен е непосилна.

За това чудо споменавах в предни постове, че ходи като грип по пчелите. Преминава за година - две. Това е което премина и през Странджа. Така си мисля - не съм бил там все пак.;)

scutellator
07.02.2016, 11:30
......Аз също си мислех че голямата смъртност на пчелните семейства е следствие от недобри гижи и познания на пчеларя. Това беше докато нямах никаква смъртност. После и на мен ми дойде до главата.


Ето че си успял да опровергаеш това твърдение - може един пчелар знае всичко, но когато му умрат семействата, той пак да не знае защо.



Надявам се сегашния неуспех да ти послужи и да те мотивира. А за вбъдеще да знаеш как да поддържаш по-добро здравословно състояние на семействата си.

бат тянко
07.02.2016, 12:12
Слънчо, много добре знаеш че нямах предвид това! Но колегата надали е свикнал на хумора ни. Добре е, че се включи и Дони. Защото моя начин за грижа донякъде се припокрива с неговото виждане. А именно- снижаване на нивата на патогените вътре в кошера, не в пчелите. Като това на първо място се постига чрез превенция с акара. Другото е увеличаване на жизнеспособноста на всяка пчела. Това с помощта на качествена диета- имам предвид използване на правилните и необходими добавки. За това помага Дамянов. Смъртност нямам, не съм Странджански пчелар. Но съм солидарен с колегите си от там. Не на последно място, както Дони твърди и аз го споделям напълно. Повечето на брой пчели, облекчават работата на отделния индивид в семейството. Има още много...

Георги Куров
07.02.2016, 12:18
След като уточни с какво си третирал за акара, аз имам обяснение за смъртността на този пчелин. Проблема на всички пчелари с висока смъртност е, че се доверяват на тимола за борба срещу акара, а после реват. Разберете най-после, че тимола е слаб акарицид, а когато концентрацията му е голяма вреди на пчелите. Качил съм един доклад на Йерусалимския университет и там си го пише, в резултат на 30 годишни изследвания. При теб пролетта екостопа не е свалил акара от семействата. До август е станало бъкано от акар, който е докарал бързо и голямо разпространение на вируси и нозема. В това състояние какъвто и препарат да сложиш, в твоя случай варостоп, само той , колкото и да е добър не може да ти спаси семействата. Трябвало е след Варостопа да третираш с друг препарат. След като си извадил Варостопа, а даже и да са стояли повече от посочения срок, акара продължава да се размножава. Майките не спират да снасят до късна есен, а семействата отслабват прогресивно. Разликата на другите ти пчелини е, че там ноземата и вирусите не са обзели в голяма степен семействата ти и ще оцелеят.
л
е
д

licho76
07.02.2016, 13:49
Аз немога да разбера какво има толкова да се коментира те оплодните ми сандачета имат доста повече пчели в момента .Научете се да си зазимявате кошерите както трябва

petrov_mm
07.02.2016, 14:43
Варостопа е пълен боклук!!! След него задължително трябваше да третираш с оксалова.

solaris60
07.02.2016, 14:59
Слънчо, много добре знаеш че нямах предвид това! Но колегата надали е свикнал на хумора ни..

Нищо не съм казал лошо. Просто използвах поста ти за да кажа за смъртността на пчелите, че се получава епизодично. Мисля, че това се получава от други причини. И не са виновни препаратите, че не са силни или обратно. Лекува се това, което не трябва.

valaz
07.02.2016, 18:10
Ако през зимата, някой зложелател е пръснал по малко мухозол във входовете на кошерите, резултатите биха били абсолютно същите - 100% зимна смъртност на пчелина. Това разбира се, е само една от възможните версии.

бат тянко
07.02.2016, 19:15
Че то този няма да е зложелател, а направо терорист! Неговата ...

Георги 1974
07.02.2016, 19:38
Колегата споменава че предишната зима има 60% смрътност някаде бях чел че един от признаците на Нозема церане е че първата година умират 50-60% после другата 90-100% лятото по силните устискват. Есента е топла заразените пчели умират навън.Професор Вълчовски изслдва за вирусулочични заболявания. Но ноземата може само микроскопски.При ветеринарите е проблем че понякога едно животно едновременно е болно от няколко болести.

Mateev
07.02.2016, 20:08
Има две възможни първопричини, които са предпоставка за 99% от зимната смъртност - НОЗЕМА или АКАР. И за двете си има профилактични мероприятия, но кой ли ги спазва. Особенно акара - той е по-значимата причина от двете.

Аз 10 пъти се опитах да кажа във форума, че препаратите за третиране на акар са НЕНАДЕЖДНИ и че всеки един пчелар трябва да направи ТЕСТ ЗА ОПАРАЗИТЕНОСТ след третирането. Не може да се вярва на антивароатозните препарати, още повече че РЕЗИСТЕНСТНОСТ се получава много лесно към всеки един от тях.

Също така 100 пъти обясних във форума, че подложната табла не се явява НИКАКЪВ ИНДИКАТОР. Тя показва колко акари са умрели, но не показва КОЛКО АКАРИ СА ОСТАНАЛИ В КОШЕРА. Това е елементарна истина, която може да бъде разбрана от всеки един първокласник, но по неведоми причини много от пчеларите не я разбират. В резултат на това темите за тестовете за опаразитеност бяха оплюти от "големите разбирачи" във форума, логиката на които беше на елементарно първобитно ниво. Резултата от дейноста на "разбирачите" го виждате сега - на хората им мрат семействата от много акар, и те се чудят как това е възможно.

Ситуацията ще се подобри само тогава, когато големите "разбирачи" си извадят главата от пясъка и се опитат да си поразмърдат малко сивото вещество. И ако едно нещо не го разбират, поне да престанат да плещят глупости из форума, защото от техните глупости страдат техните колеги.

Съжалявам за грубите думи, но това го мисля наистина. Докато простотията вилнее в този форим, много хора има да страдат не само сега, но и за в бъдеще.

А сега по-конкретно:
Единственият начин да се разбере дали третирането за акар е успешно е да се направи ТЕСТ ЗА ОПАРАЗИТЕНОСТ. Този тест представлява вземане на проба от 100-200 пчели, упояването им с азот или с диетилов етер, и след това преброяване на акарите. Ако този тест не си го направил, можеш да се сърдиш само на себе си или на "разбирачите" от форума, логическите функции на които са на нивото на деца от детската градина.

бат тянко
07.02.2016, 20:11
Наличието на спори на нозема, не е причина за заболяването и смъртноста. Както Дони твърди а и аз го подкрепям тя е по-скоро симптом.

Mateev
07.02.2016, 20:14
Ааааа - забравих. Пчелите през зимата умират от глад, а не от студ. Няма акари, няма и други причини. Това пак според "разбирачите" от форума с коефициент на интелигентност, близък до абсолютната нула. :)

бат тянко
07.02.2016, 20:20
Матеев, твърдиш че си почнал да забравяш? Това не го вярвам! Всяко правило си има изключения, които го опровергават. А ако тука си говорят само разбирачите щеше да е мъртвило.

georgi rumenov
07.02.2016, 20:21
Според мен това е нозема.Аз имах същият проблем миналата година,умрелите ми семейства изглеждаха по същият начин,мокри с много малко пчела по дъната. Изпратих проби на проф.Вълчовски оказа се церана с два вироса.Най-важното което трябва да направиш е да затвориш плътно кошерите за да не влизат други пчели.

ch.atanasov
07.02.2016, 20:24
Според мен това е нозема.Аз имах същият проблем миналата година,умрелите ми семейства изглеждаха по същият начин,мокри с много малко пчела по дъната. Изпратих проби на проф.Вълчовски оказа се церана с два вироса.Най-важното което трябва да направиш е да затвориш плътно кошерите за да не влизат други пчели.

Някои помним. Как са тази година?Може да споделиш и нещо по-конкретно.

kuline
07.02.2016, 20:31
Има две възможни първопричини, които са предпоставка за 99% от зимната смъртност - НОЗЕМА или АКАР. И за двете си има профилактични мероприятия, но кой ли ги спазва. Особенно акара - той е по-значимата причина от двете.

Аз 10 пъти се опитах да кажа във форума, че препаратите за третиране на акар са НЕНАДЕЖДНИ и че всеки един пчелар трябва да направи ТЕСТ ЗА ОПАРАЗИТЕНОСТ след третирането. Не може да се вярва на антивароатозните препарати, още повече че РЕЗИСТЕНСТНОСТ се получава много лесно към всеки един от тях.

Също така 100 пъти обясних във форума, че подложната табла не се явява НИКАКЪВ ИНДИКАТОР. Тя показва колко акари са умрели, но не показва КОЛКО АКАРИ СА ОСТАНАЛИ В КОШЕРА. Това е елементарна истина, която може да бъде разбрана от всеки един първокласник, но по неведоми причини много от пчеларите не я разбират. В резултат на това темите за тестовете за опаразитеност бяха оплюти от "големите разбирачи" във форума, логиката на които беше на елементарно първобитно ниво. Резултата от дейноста на "разбирачите" го виждате сега - на хората им мрат семействата от много акар, и те се чудят как това е възможно.

Ситуацията ще се подобри само тогава, когато големите "разбирачи" си извадят главата от пясъка и се опитат да си поразмърдат малко сивото вещество. И ако едно нещо не го разбират, поне да престанат да плещят глупости из форума, защото от техните глупости страдат техните колеги.

Съжалявам за грубите думи, но това го мисля наистина. Докато простотията вилнее в този форим, много хора има да страдат не само сега, но и за в бъдеще.

А сега по-конкретно:
Единственият начин да се разбере дали третирането за акар е успешно е да се направи ТЕСТ ЗА ОПАРАЗИТЕНОСТ. Този тест представлява вземане на проба от 100-200 пчели, упояването им с азот или с диетилов етер, и след това преброяване на акарите. Ако този тест не си го направил, можеш да се сърдиш само на себе си или на "разбирачите" от форума, логическите функции на които са на нивото на деца от детската градина.

Следователно да разбираме, че който не се е вслушал в съветите ти, е сбъркал и скоро време е приключил с пчеларството.
За статистиката - Хайде, нека всеки, който е направил въпросния тест си каже.

tarty
07.02.2016, 21:22
Според мен това е нозема.Аз имах същият проблем миналата година,умрелите ми семейства изглеждаха по същият начин,мокри с много малко пчела по дъната. Изпратих проби на проф.Вълчовски оказа се церана с два вироса.Най-важното което трябва да направиш е да затвориш плътно кошерите за да не влизат други пчели.

Малеееее как се осмели да кажеш, че са ти измрели пчелите. Ей сега те разкъсаха, както писаха преди няколко поста, вината е изцяло твоя, ти за просветените по-добре да беше станал овчар отколкото пчелар. Така се коментираше миналата година хората който имаха загуби, без значение дали пчеларстваш от двадесет години или от една. Соларис правилно сподели, че всяка година това се повтаря на различни места, но мълчанието от страх за предстоящето оплюване от колеги е разбираемо.

Nik_m
07.02.2016, 21:27
Акар нямат почти никак. Имал съм проблеми с акара, но на друг пчелин. В този пчелин не съм имал проблем. Третирам с Екостоп и Варостоп.
Как да разпозная ноземата? Кошерите нямат кафяви петна/точки нито питите.
Аз патих 2014г. от Екостоп добре че на време видях какво става и успях до зимата да ги стабилизирам. Много колеги се оплакват от него, като цяло от тимола. За мен това е пречената много акари които са донесли болест и до там.
Съжалявам за кошерите и бързо въстановяване.

Георги 1974
07.02.2016, 21:45
Когато има 100% смрътност обикновенно се мисли или за натравяне или за заразно заболяване .При паразитните заболявания 100% няма за кратък период от време но акара способства за появата на вирусни заболявания.Интересно е дали на другия пчелин който няма смрътност дали е мешал пчелите с този дали е използвал един и същ инвентар и пити дали е купувал пчели и майки от друго място. Защото тук ако имаме вароатоза и само вароатоза човека може да си използва питите но ако имаме заразно заболяване е рисково.По горе се спомена че наличието на спори на нозема не е причина за заболяване да найстина е така но тука също като при акара се прави тест тоест изчислява се броя на спорите.

Георги 1974
07.02.2016, 21:52
А Вароатозата е голяма напаст роднина пчелар в Канада ми каза че миналата година са купували пакети от Австралия след тест наистина не са имали кърлежи но в края на лятото след тест вече са били опаразитени при положение че са били на километри от други пчелини .И аз се замислих че при километри отстояние се заразяват то какво остава тук където кошерите са ни нагъчкани един до друг. И щом се заразяват с акари значи се заразяват и с други неща.Мойте пчели са накрая на селото но пролет като цъфне едно растение на му знам името местните го наричат некакви си гащи петльови ли бяха не знам ама на цялото село идват пчелите и пасат като овци няма къде да стъпиш от пчели .

бат тянко
07.02.2016, 22:00
Именно акара е преносител и активатор на повечето патогени в пчелния кошер.

solaris60
07.02.2016, 22:04
Именно акара е преносител и активатор на повечето патогени в пчелния кошер.

Аз малко не съм съгласен, но от мене да мине.

Георги 1974
07.02.2016, 22:15
Аз малко не съм съгласен, но от мене да мине.

Защо моля те сподели твоите коментари са интригуващи и аз ги следя с интерес

solaris60
07.02.2016, 22:20
Защо моля те сподели твоите коментари са интригуващи и аз ги следя с интерес

БЛАГОДАРЯ. Та така: самите пчели са преносители.

kuline
07.02.2016, 22:24
Ааааа - забравих. Пчелите през зимата умират от глад, а не от студ. Няма акари, няма и други причини. Това пак според "разбирачите" от форума с коефициент на интелигентност, близък до абсолютната нула. :)

Г-н Матеев, тъй като Вашия КИ е достатъчно висок, би следвало, а и логично, да ни светнете нас непросветените: Кое е произлязло първо - кокошката или яйцето? Респективно пчелата-майка или яйцето.

solaris60
07.02.2016, 22:31
Г-н Матеев, тъй като Вашия КИ е достатъчно висок, би следвало, а и логично, да ни светнете нас непросветените: Кое е произлязло първо - кокошката или яйцето? Респективно пчелата-майка или яйцето.

От време на време като изплющиш някоя глупост и се чудя - възможно ли е все пак това при тази твоя интелигентност?

Mateev
07.02.2016, 22:33
100%-ната смъртност със сигурност е по причина ГРЕШКА НА САМИЯ ПЧЕЛАР. Каква точно е грешката - ами възможни са поне 20 различни грешки. Никой не е застрахован, но когато човек извършва един минимален набор от ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ, няма как семействата му да умрат на 100%.

Аз написах по-горния си постинг, защото на снимките се виждат АКАРИ. Увеличете ги и ги разгледайте. Какво повече искате и защо продължавате да обсъждате - просто човека се е издънил с есенното третиране. За мене въпроса е приключен, а вие ако искате, спорете още 20 страници от темата.

kuline
07.02.2016, 22:39
100%-ната смъртност със сигурност е по причина ГРЕШКА НА САМИЯ ПЧЕЛАР. Каква точно е грешката - ами възможни са поне 20 различни грешки. Никой не е застрахован, но когато човек извършва един минимален набор от ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ, няма как семействата му да умрат на 100%.

Аз написах по-горния си постинг, защото на снимките се виждат АКАРИ. Увеличете ги и ги разгледайте. Какво повече искате и защо продължавате да обсъждате - просто човека се е издънил с есенното третиране. За мене въпроса е приключен, а вие ако искате, спорете още 20 страници от темата.

Така е в действителост - прав си, увеличили сме ги, видяхме(преди още да ни кажеш), но не бива така грубо към нас - простолюдието. Докачливи сме.

kuline
07.02.2016, 23:04
От време на време като изплющиш някоя глупост и се чудя - възможно ли е все пак това при тази твоя интелигентност?

Какво да правиш? Раздвоение на личността:)

solaris60
07.02.2016, 23:13
Какво да правиш? Раздвоение на личността:)

Не е добре това. Губи се личното! Преставаш да бъдеш личност. Личното се превръща в конюнктурно безличие!

georgi rumenov
07.02.2016, 23:16
;]Някои помним. Как са тази година?Може да споделиш и нещо по-конкретно. [Нямам смъртност но още рано да говорим по този въпрос.Не съм давал антибиотик макар,че много хора дадоха защото в нашият раъон много семейства загинаха,и аз купих фумагилин но така и не го дадох,мислех на единият пчелин да третирам с него а на другият с алтернативни средства,тоест идеята беше такава нозевит и hive alive на двата пчелина и накрая фумагилин на единият и на пролет равносметка.Но след като дадох алтернативните средства ми се сториха пчелите добре и нещях да цапам повече.Колегите които дадоха фумагилин за в момента също нямат смъртност.Много труден сезон иначе изкарах,много работа за малко мед,половината семейства ги гледах без дори да си помисля за добиви.Най-важно е да се доведе до минимум акара, и хигиената на пчелина.По-добре дай повече средства и усилия в профилактиката есен от колкото пролет да се чудиш какво згреших,аз го разбрах това по лошият начин.Има и голямо значение как излиза семейството от от зимуването,аз лично бих дал по 10 лв.повече на семейство но да излезне от зимата с минимален подмор,две рамки пчели в края на март са една одвотка в края на май

kuline
07.02.2016, 23:16
Не е добре това. Губи се личното! Преставаш да бъдеш личност. Личното се превръща в конюнктурно безличие!

Въх, чак сега се замислих, ами те - психолозите, са си взели дипломата с ... агнета, ъъъ телета.:)

Петър84
07.02.2016, 23:25
Не е нормално да нямат пило,а причината може да е като при мен некачествени майки.Преди няколко дена изринах две такива слаби.Бяха отводки но майките те си ги произведоха свищеви.И сиропи им давах и пити с запечатано пило,и пак влезнаха във зимата с малко пчели.

vasilevsa
07.02.2016, 23:29
Ще Ви кажа какво мисля аз по темата. Мисля, че пчелите са измрели далеч преди колегата да отиде да го посети. някои имат акари да така е вижда се като се увеличат снимките безспорно. Типично за заразените с акар, болни и слаби семейства е ранното залагане на пило, а тук отсъства. Някои са измрели от глад безспорно е така. Нозема и влага също са дали своя принос. Това ме навежда на мисълта че са измрели много преди прегледа на колегата, както вече казах и за сравнително кратко време, поради което не смятам акара за основна причина за смъртта.

solaris60
07.02.2016, 23:32
Ще Ви кажа какво мисля аз по темата. Мисля, че пчелите са измрели далеч преди колегата да отиде да го посети. някои имат акари да така е вижда се като се увеличат снимките безспорно. Типично за заразените с акар, болни и слаби семейства е ранното залагане на пило, а тук отсъства. Някои са измрели от глад безспорно е така. Нозема и влага също са дали своя принос. Това ме навежда на мисълта че са измрели много преди прегледа на колегата, както вече казах и за сравнително кратко време.

Страшно умозаключение. Особено последното изречение.

Дамян Дамянов
07.02.2016, 23:52
Добър вечер :)
Доста сте умували днес, че и в писмен вид :laughing:
Сега почвам да чета, но ми изглежда, че весело сте си прекарали :)

solaris60
07.02.2016, 23:54
Добър вечер :)
Доста сте умували днес, че и в писмен вид :laughing:
Сега почвам да чета, но ми изглежда, че весело сте си прекарали :)

Жалко. С теб щеше да ни е още по - весело.:bigsmile:

Дамян Дамянов
08.02.2016, 00:03
Слънчо, много добре знаеш че нямах предвид това! Но колегата надали е свикнал на хумора ни. Добре е, че се включи и Дони. Защото моя начин за грижа донякъде се припокрива с неговото виждане. А именно- снижаване на нивата на патогените вътре в кошера, не в пчелите. Като това на първо място се постига чрез превенция с акара. Другото е увеличаване на жизнеспособноста на всяка пчела. Това с помощта на качествена диета- имам предвид използване на правилните и необходими добавки. За това помага Дамянов. Смъртност нямам, не съм Странджански пчелар. Но съм солидарен с колегите си от там. Не на последно място, както Дони твърди и аз го споделям напълно. Повечето на брой пчели, облекчават работата на отделния индивид в семейството. Има още много...

:laughing: Днес цял ден работя по този въпрос. Батко ти ме събуди в 15 часа с въпроса "Имаш ли добавки?". Много ще се смееш, но на лични съобщения. Виж снимките в другата тема - Какви добавки трябва да слагаме в питките или в захарния сироп (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2043)

iliew
08.02.2016, 00:12
Добър вечер :)
Доста сте умували днес, че и в писмен вид :laughing:
Сега почвам да чета, но ми изглежда, че весело сте си прекарали :)

Ааааааа нищо интересно, просто брътвежи на хора


с коефициент на интелигентност, близък до абсолютната нула. :)


логическите функции на които са на нивото на деца от детската градина.

:bigsmile:

solaris60
08.02.2016, 00:18
Ааааааа нищо интересно, просто брътвежи на хора.


Ако беше се появил и ти щеше да има освен хора и други.:bigsmile:

зуница
08.02.2016, 12:05
...Прилагам снимки. Някой е ако може да има идея от какво е, ще му бъда благодарен....
Покриваш ли с найлонче от горе?

marianski
08.02.2016, 15:43
100%-ната смъртност със сигурност е по причина ГРЕШКА НА САМИЯ ПЧЕЛАР. Каква точно е грешката - ами възможни са поне 20 различни грешки. Никой не е застрахован, но когато човек извършва един минимален набор от ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ, няма как семействата му да умрат на 100%.

Аз написах по-горния си постинг, защото на снимките се виждат АКАРИ. Увеличете ги и ги разгледайте. Какво повече искате и защо продължавате да обсъждате - просто човека се е издънил с есенното третиране. За мене въпроса е приключен, а вие ако искате, спорете още 20 страници от темата.

Г-н Матеев така е, но нека всеки се упражнява и дава акъл за възможни болести в пчеларството. Така ще е полезен за всички. Виж, колко дискусии придоби тази тема ще е полезна за новите колеги с какво НЕ трябва да се третира!

AlSab
09.02.2016, 17:25
Излезнаха резултатите от изследването на подмора. Откриха значителен процент вароатоза и нозематоза.
Освен това се оказа, че наесен сме пропуснали да третираме.
Извинявайте колеги, само ви уплаших, че препаратите не работят. Моя си е грешката.
Благодаря на всички, които се отзоваха във форума, с повече или по-малко полезни постове!

Mateev
09.02.2016, 17:32
...... Освен това се оказа, че наесен сме пропуснали да третираме.....

Как така ще пропуснете бе хора? Като излизате зимно време вън на студа, пропускате ли да се облечете с топли дрехи, или излизате голи по бански? Та третирането на пчелните семейства против вароатоза и нозематоза е А и Б на пчеларството. Всичко останало е от В нататък, та чак до Я. Но това останалото няма да го има, ако ги няма А и Б. Трябваше ли да го научите по трудния начин?

Дамян Дамянов
09.02.2016, 17:36
Излезнаха резултатите от изследването на подмора. Откриха значителен процент вароатоза и нозематоза.
Освен това се оказа, че наесен сме пропуснали да третираме.
Извинявайте колеги, само ви уплаших, че препаратите не работят. Моя си е грешката.
Благодаря на всички, които се отзоваха във форума, с повече или по-малко полезни постове!

Моля, дайте една снимка на това изследване, че ми стана много интересно.
Как са изследвали нозематозата и какво точно са констатирали. Как са изследвали вароатозата ще ми бъде още по-интересно.

Това звучи АДСКИ несериозно! Трябваше да кажете и безплатно щяхме да ви направим едно такова изследване.

6047

Валентин.
09.02.2016, 17:39
Излезнаха резултатите от изследването на подмора. Откриха значителен процент вароатоза и нозематоза.
Освен това се оказа, че наесен сме пропуснали да третираме.
Извинявайте колеги, само ви уплаших, че препаратите не работят. Моя си е грешката.
Благодаря на всички, които се отзоваха във форума, с повече или по-малко полезни постове!
ЕДНА ЕСЕН АКО ПРОПУСНЕШ ДА ТРЕТИРАШ НИЩО НЯМА ДА ИМ СТАНЕ......ИЛИ ПОНЕ НЯМА ДА СА 100% ЗАГИНАЛИ. И НИЕ СМЕ ВИЖДАЛИ ПЧЕЛИ ВСЕ ПАК.

zapstojan
09.02.2016, 17:44
Явно предишните третирания са били неефективни.

Ангел Йосифов
09.02.2016, 17:50
Излезнаха резултатите от изследването на подмора. Откриха значителен процент вароатоза и нозематоза.
Освен това се оказа, че наесен сме пропуснали да третираме.
Извинявайте колеги, само ви уплаших, че препаратите не работят. Моя си е грешката.
Благодаря на всички, които се отзоваха във форума, с повече или по-малко полезни постове!
Опиши (накратко) как протече годината;пролетно третиране и развитие,какви паши има.Теглели ли сте пило за отводки.Подхранвано ли е през август????

s3s3s3
09.02.2016, 18:07
Как така ще пропуснете бе хора? Като излизате зимно време вън на студа, пропускате ли да се облечете с топли дрехи, или излизате голи по бански? Та третирането на пчелните семейства против вароатоза и нозематоза е А и Б на пчеларството. Всичко останало е от В нататък, та чак до Я. Но това останалото няма да го има, ако ги няма А и Б. Трябваше ли да го научите по трудния начин?

За "А" съм напълно съгласен, но за "Б" имам известни съмнения.

delta.e
09.02.2016, 18:19
Излезнаха резултатите от изследването на подмора. Откриха значителен процент вароатоза и нозематоза.
Освен това се оказа, че наесен сме пропуснали да третираме.
Извинявайте колеги, само ви уплаших, че препаратите не работят. Моя си е грешката.
Благодаря на всички, които се отзоваха във форума, с повече или по-малко полезни постове!

Първо , пишеш в единствено число , а в този пост - ,, ... сме пропуснали да третираме,, . Колко човека сте ?

Mateev
09.02.2016, 18:22
За "А" съм напълно съгласен, но за "Б" имам известни съмнения.

Ха-ха ..... ако А-то го няма, въобще няма смисъл да мислим за Б-то ..... И така натаък със следващите букви от азбуката.

Георги 1974
09.02.2016, 18:35
Ха-ха ..... ако А-то го няма, въобще няма смисъл да мислим за Б-то ..... И така натаък със следващите букви от азбуката.

Много се извинявам г-н Матеев ако имате време и възможност да обясните за Б-то имате предвид Нозема апис или Нозема Церане и ако е Церане в какво се изразява профилактиката.

Mateev
09.02.2016, 19:16
Аз например откакто съм станал пчелар, всяка пролет и есен третирам с НОЗЕВИТ +. Логиката ми е следната - ако не помага, поне не вреди. Ами факт е до момента, че при 2000 семейства в 22 пчелина аз повече от 10-15% смъртност не съм наблюдавал, а и тази смъртност е преди всичко поради форсмажорни обстоятелства - торнадо, паднали заледени клони върху кошери, кълвачи, есенна смъртност по причина липса на майка или кражба и т.н.

Умрели от глад пчели НЕ СЪМ ВИЖДАЛ. Избягали пчели НЕ СЪМ ВИЖДАЛ.

s3s3s3
09.02.2016, 20:07
Аз например откакто съм станал пчелар, всяка пролет и есен третирам с НОЗЕВИТ +. Логиката ми е следната - ако не помага, поне не вреди. Ами факт е до момента, че при 2000 семейства в 22 пчелина аз повече от 10-15% смъртност не съм наблюдавал, а и тази смъртност е преди всичко поради форсмажорни обстоятелства - торнадо, паднали заледени клони върху кошери, кълвачи, есенна смъртност по причина липса на майка или кражба и т.н.

Умрели от глад пчели НЕ СЪМ ВИЖДАЛ. Избягали пчели НЕ СЪМ ВИЖДАЛ.

Защо не си направиш един експеримент и 10 кошера въобще да не третираш с Нозевит +? Предварително мога да ти кажа какъв, ще бъде резултата.

solaris60
09.02.2016, 20:12
Защо не си направиш един експеримент и 10 кошера въобще да не третираш с Нозевит +? Предварително мога да ти кажа какъв, ще бъде резултата.

Не е задължително да се появи този резултат. Трябва да има определени условия. Надявам се, че се сещате какви? Или не?

s3s3s3
09.02.2016, 20:16
Не е задължително да се появи този резултат. Трябва да има определени условия. Надявам се, че се сещате какви? Или не?

Естествено точка А, ще бъде изпълнена....

licho76
09.02.2016, 20:16
Защо не си направиш един експеримент и 10 кошера въобще да не третираш с Нозевит +? Предварително мога да ти кажа какъв, ще бъде резултата.

Много ме самнява дали ще можеш да ми кажеш резултата:laughing::laughing::laughing:

Валентин.
09.02.2016, 20:17
Не е задължително да се появи този резултат. Трябва да има определени условия. Надявам се, че се сещате какви? Или не?
Резултат винаги ще има....( в плюс или минус). И да, аз не се сещам какви условия трябва да има.

slavi 13
09.02.2016, 20:28
Снимковият материал е много малък, но аз виждам следното:
- Липса на надграждане на килийките със запечатан мед в горната част на питите. Запечатаният мед се намира в килийки дълбоки около 12-13 мм. – няма никакво надграждане на медовите килийки. Питите са гладки и нямат удължени килийки със запечатан мед.
При мен в рамковите кошери, пчелите силно надграждат килийките над пилото, и ги запечатват с мед. Поради това, подреждам гнездата още в началото на август, след което подхранвам, след което не местя питите, защото ме е страх да не убия майката при късно подреждане, страх ме е, да не смачкам майката между надградените килийки със запечатан мед.
- Виждам пита на която, част от зимното кълбо е сформирано над запечатания мед. Това не е нормално.
- Виждам пита без мед, в областта на умрялото зимното кълбо.
Според мен това е пчеларска грешка. При подреждане на пчелното гнездо за зимуване. Предполагам, че пчеларя се е опитал да премахне черните пити, но нека той да каже дали го е правил.
Това е само мое предположение.

solaris60
09.02.2016, 20:29
И да, аз не се сещам какви условия трябва да има.

Като ти дойде до главата ще се сетиш. Но първо трябва да ти заври сивото вещество от мислене.

solaris60
09.02.2016, 20:33
Снимковият материал е много малък, но аз виждам следното:
- Липса на надграждане на килийките със запечатан мед в горната част на питите. Запечатаният мед се намира в килийки дълбоки около 12-13 мм. – няма никакво надграждане на медовите килийки. Питите са гладки и нямат удължени килийки със запечатан мед.
При мен в рамковите кошери, пчелите силно надграждат килийките над пилото, и ги запечатват с мед. Поради това, подреждам гнездата още в началото на август, след което подхранвам, след което не местя питите, защото ме е страх да не убия майката при късно подреждане, страх ме е, да не смачкам майката между надградените килийки със запечатан мед.
- Виждам пита на която, част от зимното кълбо е сформирано над запечатания мед. Това не е нормално.
- Виждам пита без мед, в областта на умрялото зимното кълбо.
Според мен това е пчеларска грешка. При подреждане на пчелното гнездо за зимуване. Предполагам, че пчеларя се е опитал да премахне черните пити, но нека той да каже дали го е правил.
Това е само мое предположение.



Ами липсва надграждане - добре. Ти ще ми кажеш ли защо няма такова надграждане? Защо се получава такова в дадени случаи и защо не, в други дадени случаи? Хайде обяснявай. Чакам.

solaris60
09.02.2016, 20:36
Снимковият материал е много малък, но аз виждам следното:
- Липса на надграждане на килийките със запечатан мед в горната част на питите. Запечатаният мед се намира в килийки дълбоки около 12-13 мм. – няма никакво надграждане на медовите килийки. Питите са гладки и нямат удължени килийки със запечатан мед.
При мен в рамковите кошери, пчелите силно надграждат килийките над пилото, и ги запечатват с мед. Поради това, подреждам гнездата още в началото на август, след което подхранвам, след което не местя питите, защото ме е страх да не убия майката при късно подреждане, страх ме е, да не смачкам майката между надградените килийки със запечатан мед.
- Виждам пита на която, част от зимното кълбо е сформирано над запечатания мед. Това не е нормално.
- Виждам пита без мед, в областта на умрялото зимното кълбо.
Според мен това е пчеларска грешка. При подреждане на пчелното гнездо за зимуване. Предполагам, че пчеларя се е опитал да премахне черните пити, но нека той да каже дали го е правил.
Това е само мое предположение.



Хайде още един въпрос. Защо гнездото е над запечатания мед. Каза, че не е нормално. Защо смяташ така? Каква е причината да е там? Чакам.

solaris60
09.02.2016, 20:40
И да, аз не се сещам какви условия трябва да има.


Като ти дойде до главата ще се сетиш. Но първо трябва да ти заври сивото вещество от мислене.


Ахааа, за да ми забиваш пръста надолу значи се сещаш май. :bigsmile:

vasilevsa
09.02.2016, 20:40
Снимковият материал е много малък, но аз виждам следното:
- Липса на надграждане на килийките със запечатан мед в горната част на питите. Запечатаният мед се намира в килийки дълбоки около 12-13 мм. – няма никакво надграждане на медовите килийки. Питите са гладки и нямат удължени килийки със запечатан мед.
При мен в рамковите кошери, пчелите силно надграждат килийките над пилото, и ги запечатват с мед. Поради това, подреждам гнездата още в началото на август, след което подхранвам, след което не местя питите, защото ме е страх да не убия майката при късно подреждане, страх ме е, да не смачкам майката между надградените килийки със запечатан мед.
- Виждам пита на която, част от зимното кълбо е сформирано над запечатания мед. Това не е нормално.
- Виждам пита без мед, в областта на умрялото зимното кълбо.
Според мен това е пчеларска грешка. При подреждане на пчелното гнездо за зимуване. Предполагам, че пчеларя се е опитал да премахне черните пити, но нека той да каже дали го е правил.
Това е само мое предположение.



Слави, прав си че се наблюдават доста странни неща. По повод на кълбото което е над меда в горната част на рамката мисля, че след като е стигнало върха се е преместило върху странична пита, да се храни, но е настъпило сериозно застудяване и е умряло отгладе там където го виждаме на снимката. Студа е вцепенил малкото наброй пчели и не са успели да се хранят от заобикалящия ги мед.

Валентин.
09.02.2016, 20:49
Ахааа, за да ми забиваш пръста надолу значи се сещаш май. :bigsmile:
Не се сещам. А пръста надолу е защото ти първо питаш, а после ме прати на майната ми......така да се каже.
П.П. Май не ти се вярваше, че някой ще си каже, че не се сеща...........

Георги 1974
09.02.2016, 20:50
Темата отново стана активна . Аз съм човек който вярва в билките разбира се не безрезервно.
Нозестата е съдържа йод и мравчена киселина.
Нозевит+ съдържа лимонена киселина, витамини и етерични масла(май танин).
Миналата година имах 4 кошера с варовито пило след смяна на майките 2 се оправиха 2 не след като пробвах с Фунгисан по рецепта на доц, Гургулова не стана .След месец пак порових във форума и пробвах с лимонена киселина (съставка на нозевита) и фокуса стана оправиха се.

meho
09.02.2016, 20:50
Ако не ти представлява трудност изкажи се за резултата.Към пост №104.

solaris60
09.02.2016, 20:56
Не се сещам. А пръста надолу е защото ти първо питаш, а после ме прати на майната ми......така да се каже.
П.П. Май не ти се вярваше, че някой ще си каже, че не се сеща...........

Доста не се сещат, но ти определено би трябвало да се сетиш. Ти май имаше доста кошери, но защо ми убягва бройката? Би ли ме подсетил за нея?

Валентин.
09.02.2016, 20:59
Доста не се сещат, но ти определено би трябвало да се сетиш. Ти май имаше доста кошери, но защо ми убягва бройката? Би ли ме подсетил за нея?
23. Минус 2 загинали.....до днес. И кво да се сетя.....за нозема не съм слагал нищо откакто гледам пчели....6 години.

delta.e
09.02.2016, 21:00
Ами липсва надграждане - добре. Ти ще ми кажеш ли защо няма такова надграждане? Защо се получава такова в дадени случаи и защо не, в други дадени случаи? Хайде обяснявай. Чакам.

Слънчо дай обяснение .
Ти буташ фитилите и друг да пише.

delta.e
09.02.2016, 21:07
Снимковият материал е много малък, но аз виждам следното:
- Липса на надграждане на килийките със запечатан мед в горната част на питите. Запечатаният мед се намира в килийки дълбоки около 12-13 мм. – няма никакво надграждане на медовите килийки. Питите са гладки и нямат удължени килийки със запечатан мед.
При мен в рамковите кошери, пчелите силно надграждат килийките над пилото, и ги запечатват с мед. Поради това, подреждам гнездата още в началото на август, след което подхранвам, след което не местя питите, защото ме е страх да не убия майката при късно подреждане, страх ме е, да не смачкам майката между надградените килийки със запечатан мед.
- Виждам пита на която, част от зимното кълбо е сформирано над запечатания мед. Това не е нормално.
- Виждам пита без мед, в областта на умрялото зимното кълбо.
Според мен това е пчеларска грешка. При подреждане на пчелното гнездо за зимуване. Предполагам, че пчеларя се е опитал да премахне черните пити, но нека той да каже дали го е правил.
Това е само мое предположение.



На първата снимка - 15 пчели стигнали до горната летва . За какво говорим .
Бил третирал през пролетта и есента , днес пише забравихме да опаразитим .

Георги 1974
09.02.2016, 21:07
Може би (надграждане и удължаване на килийките това се прави от пчелите след запълване на всички свободни килийки с нектар) , може би по голямо растояние м/у питите

solaris60
09.02.2016, 21:09
23. Минус 2 загинали.....до днес. И кво да се сетя.....за нозема не съм слагал нищо откакто гледам пчели....6 години.

Питах те колко кошера имаш за да разбера колко време се бориш с пчелите, но ти си каза и годините и се сетих вече. За какво да се сетиш ли? Ами кога се появява ноземата? При какви условия? Има ли ги в района ти тези условия? Може и 60 години да отглеждаш пчели и да нямаш заболяване от нозема, а може и всяка година да имаш такова проявление. Както казах това зависи от определени условия. Потърси малко из литературата. Сега да не кажеш, че пак съм те пратил еди къде си?:bigsmile:

evgeni.filimonov
09.02.2016, 21:09
Че не са умрели от глад, не са, няма пчели набити в килийките. Всичко е от това че е пропуснал есенното третиране, особено при последната дълга и топла есен. Проблем е и зазимяването със слънчогледов мед. Акара и вирусите вървят ръка за ръка, които пречат на пчелите да зимуват нормално и спокойно. Пчелите са постоянно възбудени от безпокойството и тормоза на акарите, вдигат температурата в гнездото, гнездото не е компактно и при тежък зимен и по-дълъг период, отпадат малко по малко и затова са толкова много по дъното, а горе вече остават по малко пчели, които не могат да поддържат живота на кълбото и загиват.
А като се замисля че има и пчелари, които изобщо не третират, а си мислят че всичко ще се регулира от естествения подбор, направо ми се плаче и вдигам и двете си ръце в знак на съгласие, всички пчелни семейства да бъдат регистрирани и проверявани.

Валентин.
09.02.2016, 21:13
Питах те колко кошера имаш за да разбера колко време се бориш с пчелите, но ти си каза и годините и се сетих вече. За какво да се сетиш ли? Ами кога се появява ноземата? При какви условия? Има ли ги в района ти тези условия? Може и 60 години да отглеждаш пчели и да нямаш заболяване от нозема, а може и всяка година да имаш такова проявление. Както казах това зависи от определени условия. Потърси малко из литературата. Сега да не кажеш, че пак съм те пратил еди къде си?:bigsmile:
Търсил съм из литературата........то там дават не само по кое време се “засилва“ ами дават и от каква храна се засилва.........и от метеорологията зависи......... Знам ли. Аз си признавам, че досега лекарства и препарати за нозема не съм слагал в мой кошер.

solaris60
09.02.2016, 21:21
Търсил съм из литературата........то там дават не само по кое време се “засилва“ ами дават и от каква храна се засилва.........и от метеорологията зависи......... Знам ли. Аз си признавам, че досега лекарства и препарати за нозема не съм слагал в мой кошер.

Както казах по - горе нямаш условията и затова не си пострадал още. Ето тук си си отговорил малко на въпроса.

Георги 1974
09.02.2016, 21:24
Като ви чета се сещам какво ми каза един приятел пчелар
-Хем много знаеш хем си гола вода.
Имам чувството че още съм в 1 клас а кога ли ще се дипломирам.

Валентин.
09.02.2016, 21:25
Както казах по - горе нямаш условията и затова не си пострадал още. Ето тук си си отговорил малко на въпроса.
А пълния отговор на въпроса.....? Или да си взимам парцалите и...... на майната си... :bigsmile: Ти страдал ли си от това чудо, ако не е тайна!blush;

solaris60
09.02.2016, 21:25
Слънчо дай обяснение .
Ти буташ фитилите и друг да пише.

Ами написал, че нямало надграждане и аз го попитах защо? :bigsmile:

vasilevsa
09.02.2016, 21:28
Както казах по - горе нямаш условията и затова не си пострадал още. Ето тук си си отговорил малко на въпроса.

Нозематоза се появява предимно в години със студена и продължителна зима, когато пчелите са били възпрепятствани да се облитат. Причинява се от "вътрешноклетъчен паразит, локализиран в епителните клетки на стената на средното черво и по-рядко в тези на отделителната система на пчелите, майката и търтеите. Извън организма на пчелата паразитът съществува само под формата на спора, която не може да се размножава.

Спорите на паразита са много устойчиви във външната среда. В изсъхнали диарични субстрати те се запазват жизнеспособни до две години, а в пчелен мед - до 460 дни. При температура 100°С умират за 1-2 минути."
Лошите метеорологични условия през зимата способстват за разпространението на болестта, тъй като пчелите са принудени да изхвърлят изпражненията си в кошера - по рамките, восъка, стените на кошера. С изпражненията на болните пчели се изхвърлят и спорите на нозематозата, които, ако са попаднали в храна или вода могат да бъдат погълнати от други пчели.
Особено тежко протича болестта, ако семействата са зазимени с манов мед.
Появата и разпространението на болестта зависят в голяма степен от темпратурата, при която живеят пчелите. Най-благоприятни за размножаване на паразита са температури от 30 - 35 градуса. Поради това болестта се наблюдава най-често в началото на пролетта, когато се появява първото пило и пчелите повишават температурата в гнездата за затопляне на пилото. Развитието на ноземния паразит спира напълно при температура под 0 и над 37 градуса.
Заразените с нозематоза пчели умират в продължение на 1 до 3 месеца от заразяването им.
Пилото не боледува от нозематоза.
Признаци на заболяването:
- диария - изпражненията са с кафяв до тъмно кафяв цвят и се виждат по всички части на кошера, вкл. по прилетната дъска. (Забележка: Диарията може да има и друг произход напр. манова токсикоза и да не е свързана с наличност на нозематоза). Нозематозната диария се появява ранно пролетния сезон, когато се появява първото пило в кошера, респ. пчелите започват да поддържат температура около 35 градуса.
- наблюдават се единични пчели, които са отпуснати и слабо подвижни, не летят а само лазят по прелката
- подуто коремче - ако се натисне, съдържанието на червата се изпръсква надалече, има кафяв цвят и неприятна кисела миризма
- голям подмор в иоколо кошера
- силен шум и разпускане на кълбото през зимата
Диагностициране:
При наличие на голяма смъртност се изпращат проби (20 до 50 пчели, както мъртви, така и връщащи се с прашец) за микробиологично изследване.
Със затопляне на времето признаците у заболелите кошери изчезват, но останалите живи пчели са слаби, а новоизлюпените също не се развиват добре. Това е така, защото болестта не изчезва със затопляне на времето, а преминава в латентна форма, заразата се разпространява, и при настъпване на подходящи условия отново се проявява. Семействата заразени с нозематоза са слаби и не дават добра стокова продукция.
Профилактика:
- правилно зазимяване на семействата - без манов мед и стесняване на гнездата според заетия брой пити
- вземане на мерки за елиминиране на състояния, които карат пчелите да консумират голямо количество храна през зимата - шум, влага, гризачи
- редовна подмяна на питите
- редовна дезинафекция на използваните инструменти и внасяните пити, хранилки и др.
- дезинфекцияна кошерите
- смяна на майките

solaris60
09.02.2016, 21:28
Като ви чета се сещам какво ми каза един приятел пчелар
-Хем много знаеш хем си гола вода.
Имам чувството че още съм в 1 клас а кога ли ще се дипломирам.

Не можеш да си представиш колко е бил прав този твой приятел. След знаеш има запетайка.

solaris60
09.02.2016, 21:33
Нозематоза се появява предимно в години със студена и продължителна зима, когато пчелите са били възпрепятствани да се облитат. Причинява се от "вътрешноклетъчен паразит, локализиран в епителните клетки на стената на средното черво и по-рядко в тези на отделителната система на пчелите, майката и търтеите. Извън организма на пчелата паразитът съществува само под формата на спора, която не може да се размножава.

Спорите на паразита са много устойчиви във външната среда. В изсъхнали диарични субстрати те се запазват жизнеспособни до две години, а в пчелен мед - до 460 дни. При температура 100°С умират за 1-2 минути."
Лошите метеорологични условия през зимата способстват за разпространението на болестта, тъй като пчелите са принудени да изхвърлят изпражненията си в кошера - по рамките, восъка, стените на кошера. С изпражненията на болните пчели се изхвърлят и спорите на нозематозата, които, ако са попаднали в храна или вода могат да бъдат погълнати от други пчели.
Особено тежко протича болестта, ако семействата са зазимени с манов мед.
Появата и разпространението на болестта зависят в голяма степен от темпратурата, при която живеят пчелите. Най-благоприятни за размножаване на паразита са температури от 30 - 35 градуса. Поради това болестта се наблюдава най-често в началото на пролетта, когато се появява първото пило и пчелите повишават температурата в гнездата за затопляне на пилото. Развитието на ноземния паразит спира напълно при температура под 0 и над 37 градуса.
Заразените с нозематоза пчели умират в продължение на 1 до 3 месеца от заразяването им.
Пилото не боледува от нозематоза.

Вальо, ето василевса го намери точното обяснение. Виждаш ли? :bigsmile:

Валентин.
09.02.2016, 21:33
Както казах по - горе нямаш условията и затова не си пострадал още. Ето тук си си отговорил малко на въпроса.
За условията не знам, но при мен лично меда 80% е слънчоглед. Това по моя преценка.....може и да не е точна. Август въртя и плодникови пити щото блокират и т.н..... и да ти кажа честно не знам на какъв мед зимуват. А вече втора зима и сега второ лято няма да ползвам захар. Така, че ако храната има нещо общо (несмлени остатъци и т.н.) не съм много съгласен. А и попадам в един от най-студените раьони на България. Знам ли вече.

solaris60
09.02.2016, 21:34
Нозематоза се появява предимно в години със студена и продължителна зима, когато пчелите са били възпрепятствани да се облитат. Причинява се от "вътрешноклетъчен паразит, локализиран в епителните клетки на стената на средното черво и по-рядко в тези на отделителната система на пчелите, майката и търтеите. Извън организма на пчелата паразитът съществува само под формата на спора, която не може да се размножава.

Спорите на паразита са много устойчиви във външната среда. В изсъхнали диарични субстрати те се запазват жизнеспособни до две години, а в пчелен мед - до 460 дни. При температура 100°С умират за 1-2 минути."
Лошите метеорологични условия през зимата способстват за разпространението на болестта, тъй като пчелите са принудени да изхвърлят изпражненията си в кошера - по рамките, восъка, стените на кошера. С изпражненията на болните пчели се изхвърлят и спорите на нозематозата, които, ако са попаднали в храна или вода могат да бъдат погълнати от други пчели.
Особено тежко протича болестта, ако семействата са зазимени с манов мед.
Появата и разпространението на болестта зависят в голяма степен от темпратурата, при която живеят пчелите. Най-благоприятни за размножаване на паразита са температури от 30 - 35 градуса. Поради това болестта се наблюдава най-често в началото на пролетта, когато се появява първото пило и пчелите повишават температурата в гнездата за затопляне на пилото. Развитието на ноземния паразит спира напълно при температура под 0 и над 37 градуса.
Заразените с нозематоза пчели умират в продължение на 1 до 3 месеца от заразяването им.
Пилото не боледува от нозематоза.
ризнаци на заболяването:
- диария - изпражненията са с кафяв до тъмно кафяв цвят и се виждат по всички части на кошера, вкл. по прилетната дъска. (Забележка: Диарията може да има и друг произход напр. манова токсикоза и да не е свързана с наличност на нозематоза). Нозематозната диария се появява ранно пролетния сезон, когато се появява първото пило в кошера, респ. пчелите започват да поддържат температура около 35 градуса.
- наблюдават се единични пчели, които са отпуснати и слабо подвижни, не летят а само лазят по прелката
- подуто коремче - ако се натисне, съдържанието на червата се изпръсква надалече, има кафяв цвят и неприятна кисела миризма
- голям подмор в иоколо кошера
- силен шум и разпускане на кълбото през зимата
Диагностициране:
При наличие на голяма смъртност се изпращат проби (20 до 50 пчели, както мъртви, така и връщащи се с прашец) за микробиологично изследване.
Със затопляне на времето признаците у заболелите кошери изчезват, но останалите живи пчели са слаби, а новоизлюпените също не се развиват добре. Това е така, защото болестта не изчезва със затопляне на времето, а преминава в латентна форма, заразата се разпространява, и при настъпване на подходящи условия отново се проявява. Семействата заразени с нозематоза са слаби и не дават добра стокова продукция.
Профилактика:
- правилно зазимяване на семействата - без манов мед и стесняване на гнездата според заетия брой пити
- вземане на мерки за елиминиране на състояния, които карат пчелите да консумират голямо количество храна през зимата - шум, влага, гризачи
- редовна подмяна на питите
- редовна дезинафекция на използваните инструменти и внасяните пити, хранилки и др.
- дезинфекцияна кошерите
- смяна на майките

Василевсе, това трябваше да го пуснеш без да ме цитираш. Аз това го знам. ;) Виж аз как ти изкарах без да искам и останалата част от текста. Ха, ха, ха.

ch.atanasov
09.02.2016, 21:35
Че не са умрели от глад, не са, няма пчели набити в килийките. Всичко е от това че е пропуснал есенното третиране, особено при последната дълга и топла есен. Проблем е и зазимяването със слънчогледов мед. Акара и вирусите вървят ръка за ръка, които пречат на пчелите да зимуват нормално и спокойно. Пчелите са постоянно възбудени от безпокойството и тормоза на акарите, вдигат температурата в гнездото, гнездото не е компактно и при тежък зимен и по-дълъг период, отпадат малко по малко и затова са толкова много по дъното, а горе вече остават по малко пчели, които не могат да поддържат живота на кълбото и загиват.
А като се замисля че има и пчелари, които изобщо не третират, а си мислят че всичко ще се регулира от естествения подбор, направо ми се плаче и вдигам и двете си ръце в знак на съгласие, всички пчелни семейства да бъдат регистрирани и проверявани.

Тука май видях някаква "бомба" за А Г. Къде отиде.Язък, то на ноземата и минава времето.:bigsmile:

evgeni.filimonov
09.02.2016, 21:38
Ами има го явно АГ , но пчеларите ги е страх да си признаят. Така е като е пълно с нерегистрирани пчелини... липса на ветеринарен контрол и тн.

solaris60
09.02.2016, 21:41
Ами има го явно АГ , но пчеларите ги е страх да си признаят. Така е като е пълно с нерегистрирани пчелини...

Твоя нерегистриран ли е?

ch.atanasov
09.02.2016, 21:42
Ами има го явно АГ , но пчеларите ги е страх да си признаят. Така е като е пълно с нерегистрирани пчелини...

Тема " табу" , за това се впечатлих.blush;

vasilevsa
09.02.2016, 21:48
Че не са умрели от глад, не са, няма пчели набити в килийките. Всичко е от това че е пропуснал есенното третиране, особено при последната дълга и топла есен. Проблем е и зазимяването със слънчогледов мед. Акара и вирусите вървят ръка за ръка, които пречат на пчелите да зимуват нормално и спокойно. Пчелите са постоянно възбудени от безпокойството и тормоза на акарите, вдигат температурата в гнездото, гнездото не е компактно и при тежък зимен и по-дълъг период, отпадат малко по малко и затова са толкова много по дъното, а горе вече остават по малко пчели, които не могат да поддържат живота на кълбото и загиват.
А като се замисля че има и пчелари, които изобщо не третират, а си мислят че всичко ще се регулира от естествения подбор, направо ми се плаче и вдигам и двете си ръце в знак на съгласие, всички пчелни семейства да бъдат регистрирани и проверявани.
А как си обясняваш намирането им над меда? Под кълбото има мед вижда се на снимката. 100 процентов мор от акар ми се види прекалено.

vasilevsa
09.02.2016, 21:49
Василевсе, това трябваше да го пуснеш без да ме цитираш. Аз това го знам. ;) Виж аз как ти изкарах без да искам и останалата част от текста. Ха, ха, ха.

То май няма нещо дето да го незнаеш ми се струва.

evgeni.filimonov
09.02.2016, 21:56
При нас до края на юни нощите бяха студени и след недооценяване на ситуацията от моя страна, извърших демариране на няколко семейства и явно проблемното не е било толкова силно и се прибра в долния корпус при откритото пило и в горния запечатаното пило измръзна и след известно време имаше килийки с гнилцова маса на две рамки. След консултации с колеги, извода е вследствие измръзване на пилото. Тези рамки изхвърлих, стесних семейството и го подхраних добре и нещата уж се оправиха, но сега това семейство загина и реших да дам проби и наистина се оказа АГ.
Трябва много да се пише тук за тези неща, защото се оказва, че АГ си го има и чака подходящото време и условия, за да се развие.

solaris60
09.02.2016, 21:57
То май няма нещо дето да го незнаеш ми се струва.

Старая се приятелю. Но ако знаеш колко неща има на този свят които не ги зная, а искам да ги знам. Не се предавам все пак.;)

evgeni.filimonov
09.02.2016, 22:00
Твоя нерегистриран ли е?

Регистриран е...но ветеринар не е стъпвал.

ch.atanasov
09.02.2016, 22:02
Регистриран е...но ветеринар не е стъпвал.

Ще се изненадам да чуя, че някъде е стъпвал.

evgeni.filimonov
09.02.2016, 22:03
А как си обясняваш намирането им над меда? Под кълбото има мед вижда се на снимката. 100 процентов мор от акар ми се види прекалено.

Неправилно подреждане на гнездото. Явно има намеса на пчеларя. А акара е първопричината за появяване на всички зимни неволи...вируси и заболявания.

vasilevsa
09.02.2016, 22:05
Неправилно подреждане на гнездото. Явно има намеса на пчеларя. А акара е първопричината за появяване на всички зимни неволи...вируси и заболявания.

Дали е неправилно подреждане немисля. Местоположението на пчелата как зависи от подреждането? Пчелата не допуска мед под нея при зимуването освен ако меда не е под прелката в условия на хралупа, но в кошер абсурд и да я редиш както искаш пак не би следвало да се получи.

evgeni.filimonov
09.02.2016, 22:09
Ще се изненадам да чуя, че някъде е стъпвал.

Аз от миналата година чакам нова регистрация за увеличаване на бройката на кошерите и за снемане на GPS координатите и се оказа, че трябва ветеринара да дойде и да свърши тази работа. Обажда ми се по телефона лятото през седмицата, че ще мине , а аз съм на работа в София и му казвам, че пчелите са в двора на вилата и там е съпругата ми и че ще може да влезе, а той ми вика, какво да правя при жена ти.... и така и не мина, ...бунак.... поне едно кафе можеше да изпие, направо си е обида..

solaris60
09.02.2016, 22:12
Регистриран е...но ветеринар не е стъпвал.

Зададох ти въпроса защото в случая се набеждават нерегистрираните, че разнасят болестите, но твоя е регистриран и ето имаш АГ. А що се отнася до ветеринарите ми се струва, че този тема малко е табу за тях. И при мен не стъпва. Стъпваше когато родителите ми се занимаваха с животновъдство и идваше да слага номера на ушите на животните. През това време поглеждаше към кошерите и даваше някакви наставления в които и той се съмняваше, но поне казваше - ти си знаеш най - добре. И до това се свеждаше прегледа, но когато ми се налагаше да ми се издаде дневник си беше човека на място и най - прилежно си ми го издаваше. А как са семействата - е, аз нали си знам.:bigsmile:

solaris60
09.02.2016, 22:13
Ще се изненадам да чуя, че някъде е стъпвал.

Прочете ли ми поста?:bigsmile:

vencii
09.02.2016, 22:13
При нас до края на юни нощите бяха студени и след недооценяване на ситуацията от моя страна, извърших демариране на няколко семейства и явно проблемното не е било толкова силно и се прибра в долния корпус при откритото пило и в горния запечатаното пило измръзна и след известно време имаше килийки с гнилцова маса на две рамки. След консултации с колеги, извода е вследствие измръзване на пилото. Тези рамки изхвърлих, стесних семейството и го подхраних добре и нещата уж се оправиха, но сега това семейство загина и реших да дам проби и наистина се оказа АГ.
Трябва много да се пише тук за тези неща, защото се оказва, че АГ си го има и чака подходящото време и условия, за да се развие.

Съжалявам за неприятната ситутуация при теб, но ти прави чест че я споделяш във форума.

solaris60
09.02.2016, 22:16
Дали е неправилно подреждане немисля. Местоположението на пчелата как зависи от подреждането? Пчелата не допуска мед под нея при зимуването освен ако меда не е под прелката в условия на хралупа, но в кошер абсурд и да я редиш както искаш пак не би следвало да се получи.

Аз зададох въпроса, но никой не ми отговори. Защо са над меда? Ами защото им е студено, поради тази причина, че са малко и затова са над меда. В най - горната част на кошера за да търсят топлина.

ch.atanasov
09.02.2016, 22:17
Прочете ли ми поста?:bigsmile:

Кой , от многото?:)

evgeni.filimonov
09.02.2016, 22:20
Сега като гледам отново снимките, зимните запаси са малки в рамките на кълбото, което явно не е било и голямо.
Последните години есента е дълга и топла, което позволява на пчеларя да направи осведомителен , дори и основен преглед на семейството, за да установи дали правилно е разположено кълбото и какви са запасите и да се направят нужните корекции. Аз това го направих през септември и на нуждаещите подадох инвертиран сироп за допълване на запасите и дори ми направи впечатление, че някои от семействата бяха и запечатали този сироп.

solaris60
09.02.2016, 22:20
Кой , от многото?:)

За ветеринара.

vasilevsa
09.02.2016, 22:21
Аз зададох въпроса, но никой не ми отговори. Защо са над меда? Ами защото им е студено, поради тази причина, че са малко и затова са над меда. В най - горната част на кошера за да търсят топлина.

Аз отговорих на този въпрос, може би не си прочел. Там където са е имало мед, меда е добър проводник на топлина и пчелите го избягват при зимуването, стараят се винаги храната да е горе. Според мен е странична пита на която са се прехвърлили, за да се хранят след като са стигнали върха на питите върху които се е намирало кълбото. рамката на ДБ е къса 30 см.

ch.atanasov
09.02.2016, 22:22
За ветеринара.

Е да де, при теб идва.При мен не идва, щото ми е приятел.:bigsmile:

tarty
09.02.2016, 22:29
Аз един път не ги зазимих на мана и тогава имах най -голяма смъртност.

slavi 13
09.02.2016, 23:00
Аз зададох въпроса, но никой не ми отговори. Защо са над меда? Ами защото им е студено, поради тази причина, че са малко и затова са над меда. В най - горната част на кошера за да търсят топлина.

Това не е отговорът. Съседното по-голямо междурамие с пчели, ги е вдигнало надоре, над запечатания мед. Това е отговорът!
Когато разбъркаш гнездото, и го подреждаш късно през есента, зимното кълбо не е компактно, и пчелите зимуват на отделни междурамия, които не са свързани едно спрямо друго. Едно междурамие се зазимява над или под съседното междурамие, заради запечатания мед, който пчелите не разпечатват без да са гладни.
Което междурамие оцелее през зимата – това е. И ако там е майката – финито.
Когато не оцелеят вътрешните междурамия, където е майката, се наблюдава точно тази картина на снимките. Средните междурамия умират, зимното кълбо се разделя на две части, и двете части загиват в 100% от случаите, независимо, че имат мед. Това е наблюдавано многократно.
Вижте, че на снимките с пчелите, които се намират над запечатаният мед, които са в периферия на зимното кълбо, които са на последната пита, в килийките под тях има разпечатан мед. Те не са умрели от глад. Но са умрели, защото са умрели вътрешните междурамия с пчели и майката.

solaris60
09.02.2016, 23:05
Това не е отговорът. Съседното по-голямо междурамие с пчели, ги е вдигнало надоре, над запечатания мед. Това е отговорът!
Когато разбъркаш гнездото, и го подреждаш късно през есента, зимното кълбо не е компактно, и пчелите зимуват на отделни междурамия, които не са свързани едно спрямо друго. Едно междурамие се зазимява над или под съседното междурамие, заради запечатания мед, който пчелите не разпечатват без да са гладни.
Което междурамие оцелее през зимата – това е. И ако там е майката – финито.
Когато не оцелеят вътрешните междурамия, където е майката, се наблюдава точно тази картина на снимките. Средните междурамия умират, зимното кълбо се разделя на две части, и двете части загиват в 100% от случаите, независимо, че имат мед. Това е наблюдавано многократно.
Вижте, че на снимките с пчелите, които се намират над запечатаният мед, които са в периферия на зимното кълбо, които са на последната пита, в килийките под тях има разпечатан мед. Те не са умрели от глад. Но са умрели, защото са умрели вътрешните междурамия с пчели и майката.


Ето заради какво има Синдром на празния кошер. Просто пчелите бягат от пчеларя.:bigsmile:

vasilevsa
09.02.2016, 23:16
Това не е отговорът. Съседното по-голямо междурамие с пчели, ги е вдигнало надоре, над запечатания мед. Това е отговорът!
Когато разбъркаш гнездото, и го подреждаш късно през есента, зимното кълбо не е компактно, и пчелите зимуват на отделни междурамия, които не са свързани едно спрямо друго. Едно междурамие се зазимява над или под съседното междурамие, заради запечатания мед, който пчелите не разпечатват без да са гладни.
Което междурамие оцелее през зимата – това е. И ако там е майката – финито.
Когато не оцелеят вътрешните междурамия, където е майката, се наблюдава точно тази картина на снимките. Средните междурамия умират, зимното кълбо се разделя на две части, и двете части загиват в 100% от случаите, независимо, че имат мед. Това е наблюдавано многократно.
Вижте, че на снимките с пчелите, които се намират над запечатаният мед, които са в периферия на зимното кълбо, които са на последната пита, в килийките под тях има разпечатан мед. Те не са умрели от глад. Но са умрели, защото са умрели вътрешните междурамия с пчели и майката.


Слави, под вдигнало имаш предвид, че са се прехвърлили от него на това така ли? Или аз нещо не вдявам. Тъй като казваш, че междурамията не са свързани помежду си. Да попаднат върху меда е странно ако са били зазимени в това междурамия, тъй като пчелата се стреми да подгрява меда, който ще консумира ако меда е долу е сложна, затова аз смятам, че са се прехвърлили там през горното междурамие ако е нямало летвички.

scutellator
09.02.2016, 23:59
.....Пилото не боледува от нозематоза.


ДА-ДА:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2721&p=85025&viewfull=1#post85025

Част от пилото дори умира и се проявява прошарване.

slavi 13
10.02.2016, 00:30
Слави, под вдигнало имаш предвид, че са се прехвърлили от него на това така ли? Или аз нещо не вдявам. Тъй като казваш, че междурамията не са свързани помежду си. Да попаднат върху меда е странно ако са били зазимени в това междурамия, тъй като пчелата се стреми да подгрява меда, който ще консумира ако меда е долу е сложна, затова аз смятам, че са се прехвърлили там през горното междурамие ако е нямало летвички.

Не са се прехвърляли от междураме на междрамие.

Василевса, аз не считам, че пчелите нарочно подгряват запечатаният мед върху който зимуват.
Моето мнение е, че пчелите не правят нищо целенасочено. Пчелите не са „умни“ и „трудолюбиви“ както ги описват в книгите. Това са някакви заблуди, наложени в старите книги. Пчелите не решават нищо, както за роенето, така и за развитието си през пролетта, така е и за главната паша, и за зазимяването. Пчелите просто оцеляват, както и осите, както и земните пчели, както и водораслите в океана, без наша помощ, и въпреки нашата помощ и замърсяване. Доказателство – поведението на пчелите в семейство без майка – търтеевично семейство с пчели търтовки. Ако бяха толкова умни пчелите търтовки, щяха да разберат, че семейството загива, и щяха да си откраднат едно читаво яйце от съседният кошер, за да си отгледат нормална майка, да ама не. Те не разбират че семейството умира.
Въпросът който задаваш, как така последното междурамие с пчели може да се зазими над запечатания мед, което не е нормално за пчелите, има отговор в неправилното подреждане на гнездото от пчеларя. Това подреждане го препоръчват в почти всяка книга.
Последното междурамие с пчели, а то е с малко на брой на пчели, се стреми към средата на голямото съседно междурамие с пчели. Затова, когато се разбърка гнездото, при зазимяване, се получава това на снимките.
При хралупа и ЯТ това няма как да се случи.

Дамян Дамянов
10.02.2016, 02:31
ДА-ДА:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2721&p=85025&viewfull=1#post85025

Част от пилото дори умира и се проявява прошарване.

Явно четем различна литература с колегата :bigsmile:
Инересна става комбинацията между Нозема, DWV и SBV.
Да не си говорим празни приказки -> http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2721&p=85033&viewfull=1#post85033

Nik_m
10.02.2016, 08:43
Какво толкова се дъвче тази тема, колегата не е третирал против нозематоза и вароатоза и резултата е на лице.
Не може да се вади само мед, трябва да се полагат и грижи за пчелите. На всеки може да се случи това, никой не е застрахован, но поне трябва да си направил това което зависи от теб!

vasilevsa
10.02.2016, 08:51
Не са се прехвърляли от междураме на междрамие.

Василевса, аз не считам, че пчелите нарочно подгряват запечатаният мед върху който зимуват.
Моето мнение е, че пчелите не правят нищо целенасочено. Пчелите не са „умни“ и „трудолюбиви“ както ги описват в книгите. Това са някакви заблуди, наложени в старите книги. Пчелите не решават нищо, както за роенето, така и за развитието си през пролетта, така е и за главната паша, и за зазимяването. Пчелите просто оцеляват, както и осите, както и земните пчели, както и водораслите в океана, без наша помощ, и въпреки нашата помощ и замърсяване. Доказателство – поведението на пчелите в семейство без майка – търтеевично семейство с пчели търтовки. Ако бяха толкова умни пчелите търтовки, щяха да разберат, че семейството загива, и щяха да си откраднат едно читаво яйце от съседният кошер, за да си отгледат нормална майка, да ама не. Те не разбират че семейството умира.
Въпросът който задаваш, как така последното междурамие с пчели може да се зазими над запечатания мед, което не е нормално за пчелите, има отговор в неправилното подреждане на гнездото от пчеларя. Това подреждане го препоръчват в почти всяка книга.
Последното междурамие с пчели, а то е с малко на брой на пчели, се стреми към средата на голямото съседно междурамие с пчели. Затова, когато се разбърка гнездото, при зазимяване, се получава това на снимките.
При хралупа и ЯТ това няма как да се случи.

Всичко е следствие на технология на отглеждане, създаваща условия несъответстващи на естественото развитие и живот на пчелното семейство. Нозематозата в условия на хралупа е почти невъзможна, просто няма условия за нея. ДБ изобщо предоставя недобри условия за зимовка на пчелното семейство, меда никога не е на точното си място, затова народа се застрахова с поставяне на питки прережда, преподрежда и една камара действия извършва. Конструктивно я заложено нарушаване на естествения живот на пчелното семейство. Колегата го съветвам ако не е добавял лимонена киселина в сиропа, когато е хранил да почне да го прави.
Мисля, че при пчелите има елемент на мислене, факт е че винаги строят различно според условията, а това предполага оценка на ситуацията в която са попаднали, има елементи на предаване на информация от пчелите разузнавачки към семейството, което предполага че не са тъпи същества, които извършват дейности просто според инстинкт.

delta.e
10.02.2016, 17:42
Не са се прехвърляли от междураме на междрамие.

Василевса, аз не считам, че пчелите нарочно подгряват запечатаният мед върху който зимуват.
Моето мнение е, че пчелите не правят нищо целенасочено. Пчелите не са „умни“ и „трудолюбиви“ както ги описват в книгите. Това са някакви заблуди, наложени в старите книги. Пчелите не решават нищо, както за роенето, така и за развитието си през пролетта, така е и за главната паша, и за зазимяването. Пчелите просто оцеляват, както и осите, както и земните пчели, както и водораслите в океана, без наша помощ, и въпреки нашата помощ и замърсяване. Доказателство – поведението на пчелите в семейство без майка – търтеевично семейство с пчели търтовки. Ако бяха толкова умни пчелите търтовки, щяха да разберат, че семейството загива, и щяха да си откраднат едно читаво яйце от съседният кошер, за да си отгледат нормална майка, да ама не. Те не разбират че семейството умира.
Въпросът който задаваш, как така последното междурамие с пчели може да се зазими над запечатания мед, което не е нормално за пчелите, има отговор в неправилното подреждане на гнездото от пчеларя. Това подреждане го препоръчват в почти всяка книга.
Последното междурамие с пчели, а то е с малко на брой на пчели, се стреми към средата на голямото съседно междурамие с пчели. Затова, когато се разбърка гнездото, при зазимяване, се получава това на снимките.
При хралупа и ЯТ това няма как да се случи.


По-голяма щуротия не бях чел досега .
Върхът е кражбата на яйца при търтовките .
ТУШ ! 13 на 0 точки . Технически туш .

Ангел Йосифов
10.02.2016, 17:47
Че не са умрели от глад, не са, няма пчели набити в килийките.

Когато стане доста студено,пчелите уплътняват кълбото(свива се),като част от пчелите влизат(набиват се) в килийките.Това го правят и силни и слаби семейства през зимата.Само че,ние си мислим,че пчелите търсят храна......

delta.e
10.02.2016, 18:05
Мисля да караштисам пчела и кукувица .
Когато се усетят да пренасят яйца и към търтовачните семейства.

212x
10.02.2016, 18:18
Мисля да караштисам пчела и кукувица .
Когато се усетят да пренасят яйца и към търтовачните семейства.

Човече избягвам да коментирам колеги... ама твоето не се търпи вече. Ако се наложи да обясня какво точно не е в ред... няма да си никак доволен. Поспри се, и пиши когато има какво да напишеш.

m_pchelari
10.02.2016, 18:26
.... Нозематозата в условия на хралупа е почти невъзможна, просто няма условия за нея...
Нозематозата се появява след натравяне с пестициди, така че няма застраховка и за ЯК.

ДБ изобщо предоставя недобри условия за зимовка на пчелното семейство, меда никога не е на точното си място, ...
Тъкмо каза, че пчелите проявяват елементи на мислене и тука жестоко ги обиди. Ако видиш ДБ на 10 февруари с 9 рамки пълно покритие пчели, с каква теория ще го обясниш?

212x
10.02.2016, 18:28
Нозематозата се появява след натравяне с пестициди, така че няма застраховка и за ЯК.

Тъкмо каза, че пчелите проявяват елементи на мислене и тука жестоко ги обиди. Ако видиш ДБ на 10 февруари с 9 рамки пълно покритие пчели, с каква теория ще го обясниш?

Ще го обясня с топло време и отпусното кълбо + вероятно обединяване на семейства есента. Да при 9 междурамия с пчели дори и ДБ10, та дори и ДБ12 става.

vasilevsa
10.02.2016, 18:30
Нозематозата се появява след натравяне с пестициди, така че няма застраховка и за ЯК.

Тъкмо каза, че пчелите проявяват елементи на мислене и тука жестоко ги обиди. Ако видиш ДБ на 10 февруари с 9 рамки пълно покритие пчели, с каква теория ще го обясниш?
Отговярям ти веднага при късата и ниска рамка на ДБ, която никак не зависи от пчелите, той няма как да е там където трябва, ама каквото и да правят те при тези условия няма как. Мястото на меда за зимовка е над пчелите не под тях или в страни от тях. Ниската и къса рамка изобщо не е мислена за зимовка и всеки извършва дейности да преодолее технологичните недостатъци на избраната система на пчеларстване.

delta.e
10.02.2016, 18:42
Човече избягвам да коментирам колеги... ама твоето не се търпи вече. Ако се наложи да обясня какво точно не е в ред... няма да си никак доволен. Поспри се, и пиши когато има какво да напишеш.

Колега , вземам си бележка .
Успех в работата .

iliew
10.02.2016, 18:44
Отговярям ти веднага при късата и ниска рамка на ДБ, която никак не зависи от пчелите, той няма как да е там където трябва, ама каквото и да правят те при тези условия няма как. Мястото на меда за зимовка е над пчелите не под тях или в страни от тях. Ниската и къса рамка изобщо не е мислена за зимовка и всеки извършва дейности да преодолее технологичните недостатъци на избраната система на пчеларстване.

Василевсе, каква е тая дума "зимовка", която постоянно ползваш? Нашите пчели зимуват и презимуват. Ясно, че четеш предимно книги на руски и в това няма нищо лошо, но остана колегите, които четат пчеларска литература на английски да казват, "мястото на меда за wintering".

m_pchelari
10.02.2016, 18:50
Отговярям ти веднага при късата и ниска рамка на ДБ, която никак не зависи от пчелите, той няма как да е там където трябва, ама каквото и да правят те при тези условия няма как. Мястото на меда за зимовка е над пчелите не под тях или в страни от тях. Ниската и къса рамка изобщо не е мислена за зимовка и всеки извършва дейности да преодолее технологичните недостатъци на избраната система на пчеларстване.

Споря с теб защото те виждам, че четеш и напредваш, но само с един кошер няма да стане. Имаш един кошер ЯК а даваш оценки на ДБ. По-важна е системата на пчеларя а не системата на кошера. По-добри условия за зимовка от ДБ здраве му кажи. Бъркаш и че кълбото винаги трябва да е под меда. Преди време коментирахме с Гогол, че имах кошер ДБ с празен магазин през зимата. През цялата зима кълбото беше в магазина /на празни рамки/ само около 1/4 застъпваше меда в плодника, рано на пролет магазина беше пълен с пило.
Недей да си правиш грешни изводи по няколко снимки и частен случай на слабо и болно семейство.
В Германия на такова пчеларстване на зазимяване на 3-4 рамки са му измислили ироничен термин: "sublethal beekeeping"

vasilevsa
10.02.2016, 18:50
Василевсе, каква е тая дума "зимовка", която постоянно ползваш? Нашите пчели зимуват и презимуват. Ясно, че четеш предимно книги на руски и в това няма нищо лошо, но остана колегите, които четат пчеларска литература на английски да казват, "мястото на меда за wintering".
Не е важно какво понятие съм ползвал важното е че е разбираемо на славянски език. Ти явно щото няма какво да добавиш по темата та се хвана за понятието като девственица за ...

vasilevsa
10.02.2016, 18:54
Споря с теб защото те виждам, че четеш и напредваш, но само с един кошер няма да стане. Имаш един кошер ЯК а даваш оценки на ДБ. По-важна е системата на пчеларя а не системата на кошера. По-добри условия за зимовка от ДБ здраве му кажи. Бъркаш и че кълбото винаги трябва да е под меда. Преди време коментирахме с Гогол, че имах кошер ДБ с празен магазин през зимата. През цялата зима кълбото беше в магазина /на празни рамки/ само около 1/4 застъпваше меда в плодника, рано на пролет магазина беше пълен с пило.
Недей да си правиш грешни изводи по няколко снимки и частен случай на слабо и болно семейство.
В Германия на такова пчеларстване на зазимяване на 3-4 рамки са му измислили ироничен термин: "sublethal beekeeping"

Дядо ми имаше навремето 8 ДБ, та съм му помагал и съм му ял попарата на ДБ, тъй че моля моля. При студена зима кълбото се движи само нагоре, в страни и да има мед не може да го стигне и мре. В нашия район миналата година зимата помете сумати кошери имаше страхотен мор. Готвя втори а след това и трети ЯК.
тъй като условията на Дб са "най-добри" та се налага гнездото да се стеснява пренарежда, да се стеснява входа, да се слагат мишепредпазители, да се слагат питки върху рамките ,студения въздух облива кълбото от всички страни, губи температура през покривните дъски.
казах ли нещо невярно?

бат тянко
10.02.2016, 18:55
Аз в подкрепа на колегата, предлагам две теории- Закон на Мърфи и Ефекта на пеперудата! И ще цитирам рефрен от група НЛО- Случаи има много, и случки има много. Но това, което ще се случи като случка- никой не може да предвиди! Наздраве!

m_pchelari
10.02.2016, 19:05
Дядо ми имаше навремето 8 ДБ, та съм му помагал и съм му ял попарата на ДБ, тъй че моля моля. При студена зима кълбото се движи само нагоре, в страни и да има мед не може да го стигне и мре. В нашия район миналата година зимата помете сумати кошери имаше страхотен мор. Готвя втори а след това и трети ЯК.

Стига бе за каква зима ми говориш през тази а още повече миналата година. Тази есен едвам намерих промеждутък от 15-20 дена без пило да третирам за акар. А за местене на кошери да не говорим.
Пчелите ги е помело нещо друго, но не и зимата.

vasilevsa
10.02.2016, 19:10
Стига бе за каква зима ми говориш през тази а още повече миналата година. Тази есен едвам намерих промеждутък от 15-20 дена без пило да третирам за акар. А за местене на кошери да не говорим.
Пчелите ги е помело нещо друго, но не и зимата.

Ти недей лежа на тази кълка, че всички зими ще са като тази или предходната. Има зими и зими не всички са еднакви.

delta.e
10.02.2016, 19:13
Ще го обясня с топло време и отпусното кълбо + вероятно обединяване на семейства есента. Да при 9 междурамия с пчели дори и ДБ10, та дори и ДБ12 става.

Не бих го казал .
Работата през август и септември си показват резултатите .

m_pchelari
10.02.2016, 19:14
....
тъй като условията на Дб са "най-добри" та се налага гнездото да се стеснява пренарежда, да се стеснява входа, да се слагат мишепредпазители, да се слагат питки върху рамките ,студения въздух облива кълбото от всички страни, губи температура през покривните дъски.
казах ли нещо невярно?

-гнездото се стеснява поради съвсем други причини а не успешно презимуване а и зависи какво разбираш под стесняване.
-зависи какъв ти е входа, може да минеш и с прашецоуловители без стесняване и мишепредпазители
-питките също се слагат поради други съображения а не гладна смърт /не и при ДБ/.
-студен въздух ще облива кълбото при всеки един кошер с плитко дъно и грешна вентилация

Всичко което си изброил са грешки на системата на пчеларя а не на системата на кошера.

iliew
10.02.2016, 19:22
Не е важно какво понятие съм ползвал важното е че е разбираемо на славянски език. Ти явно щото няма какво да добавиш по темата та се хвана за понятието като девственица за ...

Темата я приключи колегата който я създаде като каза, че пролетта е третирал с Екостоп (най-вероятно без ефект), а есента е забравил. От там нататъка ти реши, че това е поредната твоя тема, а аз в нея отдавна съм спрял да пиша, защото няма смисъл.

А за "девственицата за......." ще ти цитирам Бърнард Шоу- „Отдавна научих, никога да не се боря с прасе. Цапаш се, пък и на прасето това му харесва.”

Георги 1974
10.02.2016, 19:29
В Индия има празник когато се събират всички просветени . На този празник се събират учениците на гурутата и започват да спорят чий учител е по велик един казва моя ходи по вода друг моя яде огън и т.н. тоест всеки учи при най великия гуру просто той не може да е ученик на учител номер 2 а ученика на Лао Дзъ седи и мълчи после казва а пък моя когато му се яде-яде, когато му се сере сере тоест той е тотално в момента.Вчера писах че съм в 1 клас днес цитирам Сократ-Аз знам че нищо не знам .Но мисля че всеки с кой вид кошер пчеларства е най велик кошер.

tarty
10.02.2016, 19:30
Ти недей лежа на тази кълка, че всички зими ще са като тази или предходната. Има зими и зими не всички са еднакви.
Човече ще ме умориш, запали колата и ела до Бургас да те закарам да видиш ДБ без да е стеснен,без питки и е зазимен на МАНОВ мед, има само суха захар в хранилката. Можеш да разглеждаш от 150 бр .

vasilevsa
10.02.2016, 19:30
-гнездото се стеснява поради съвсем други причини а не успешно презимуване а и зависи какво разбираш под стесняване.
-зависи какъв ти е входа, може да минеш и с прашецоуловители без стесняване и мишепредпазители
-питките също се слагат поради други съображения а не гладна смърт /не и при ДБ/.
-студен въздух ще облива кълбото при всеки един кошер с плитко дъно и грешна вентилация

Всичко което си изброил са грешки на системата на пчеларя а не на системата на кошера.

В кошерите с ниска и широка рамка медовите запаси са максимум около 2 кг, като не остава място за сформиране на зимно пчелно кълбо. Затова пчелите висят под питите. Пчелите не образуват зимно кълбо върху медови запаси /защото медът е добър проводник на топлина/, а под медовите запаси върху празни килийки, които са добър топлоизолатор.
Голям недостатък на широките и ниски рамки е че в много случаи медовите запаси в питите се намират в задната част на рамката, далече от прелката. В този случай зимното кълбо се сформира пред прелката, но венеца с мед над кълбото е малък. През студена зима кълбото се движи само нагоре, и при изчерпване на малкия венец с мед, пчелите в междурамието умират от глад, независимо че в задната част на питата има много мед.
Ползването на широка и ниска рамка в кошерите също нанася голяма вреда на пчелите. Ако преди сечението на хралупата, борта и колодата са били с вътрешни размери около 30 см., то сега разборните кошери ни налагат вътрешни размери от 45 см.
Вътрешните размери на разборните кошери не са приемливи и нормални за пчелите. Нарушава се баланса между развитието на пчелното семейство и сезонното развитие на медоносната растителност. Много често през пролетта има изобилие от ранна паша, а в съвременните кошерите няма мед, защото пчелите са малко на брой. Много често пчелите се роят през пролетта. А в края на главната паша, в кошерите има много открито пило, за изхранването на което пчелите изразходват и последните си запаси от мед.
За да получи стоков мед, пчеларя подхранва семействата и разширява гнездата през ранна пролет. Целта е да получи силно семейство с голям брой пчели, в точно определен период, по време на главната паша. Или казано по друг начин, пчеларя се опитва изкуствено да нагоди графика на развитие на семейството към графика на развитие на медоносната растителност.
При ползването на рамковата технология в многокорпусните кошери и кошерите Дадан-Блат контролът над семейството е много сложен. За съжаление е необходимо да се каже, че технологията за отглеждане на пчели в тези кошери, не може да обезпечи постоянно ниво на снасяне на яйца от майката, и постоянно количество млади пчели, в продължителен период от време,.
Технологията при кошерите Дадан-Блат предвижда постоянно разширяване на гнездата с рамки с восъчни основи и изградени пити, което довежда до неритмично снасяне на майката. Още по-голяма вреда нанася разширяването на гнездата при многокорпусните кошери. Варварската технология да се разширяват гнездата с цял корпус, който разделя гнездото на 2 части, води до това, че майката има периоди на усилено снасяне. Стремейки се да запази целостта на гнездото, майката снася по 2000 и повече яйца на ден, което води до появата на голямо количество нежизнеспособни пчели. Неритмичното снасяне на майката води до голям дисбаланс между количеството на пчелите кърмачки и количеството на откритото пило. Точно това води до роене в тези кошери.
Голямо влияние на ройливостта на семействата оказва размера на рамките. Ако конструкцията на кошера не нарушава естествения процес на развитие на семейството, и размера на рамките осигурява бързо пролетно развитие, то роенето може да се избегне.

m_pchelari
10.02.2016, 19:42
... Варварската технология да се разширяват гнездата с цял корпус, който разделя гнездото на 2 части, води до това, че майката има периоди на усилено снасяне. Стремейки се да запази целостта на гнездото, майката снася по 2000 и повече яйца на ден, което води до появата на голямо количество нежизнеспособни пчели. ...

А виж тук има нещо вярно. Разкъсването и разтягането на гнездото не е хубаво. Колегата Филимонов спомена някои доказателства за това.

solaris60
10.02.2016, 19:47
Не е важно какво понятие съм ползвал важното е че е разбираемо на славянски език. Ти явно щото няма какво да добавиш по темата та се хвана за понятието като девственица за ...

Той има за какво да се хване, ама ти в пчеларството си като девственица хваната за .... И то за голям ....

vasilevsa
10.02.2016, 19:53
Той има за какво да се хване, ама ти в пчеларството си като девственица хваната за .... И то за голям ....

Ти пък кой си да ми даваш оценка?

solaris60
10.02.2016, 19:56
Дядо ми имаше навремето 8 ДБ, та съм му помагал и съм му ял попарата на ДБ, тъй че моля моля. При студена зима кълбото се движи само нагоре, в страни и да има мед не може да го стигне и мре. В нашия район миналата година зимата помете сумати кошери имаше страхотен мор. Готвя втори а след това и трети ЯК.
тъй като условията на Дб са "най-добри" та се налага гнездото да се стеснява пренарежда, да се стеснява входа, да се слагат мишепредпазители, да се слагат питки върху рамките ,студения въздух облива кълбото от всички страни, губи температура през покривните дъски.
казах ли нещо невярно?

Аз съм с ДБ и с никакви няма да ги сменя. Такива неща които говориш не съм виждал, а аз не съм от вчера и кошерите ми са малко повече от твоя китаец. Оплодните ми сандъчета са по - големи от него. Да не казвам, че в лежаците можеш да спиш. Василевсе, говориш с реципрочния си край спрямо главата.

solaris60
10.02.2016, 20:01
Ти пък кой си да ми даваш оценка?

А ти пък кой си та ги раздаваш оценките наляво и надясно? А за знанията ти да не говорим. :tres:

delta.e
10.02.2016, 20:05
Вие , двамата работите по -добре от 112 .
Винаги сте на разположение .
Браво .

Bobi-M9598
10.02.2016, 20:22
Здравейте,

Императоре мой, съгласен съм с това което си преписал отнякъде!
Кошерите ми са ДБ 10, 9, 12р. във Врачанско. Зимата не е плюс 25 градуса! Никога до сега не съм стеснявал, или преподреждал плодника! Третирам пролет и есен, с различни препарати. Не съм ползвал до сега ОК и Тимол. Нямам загуби!

Бих те помолил, ако имаш възможност, и време, и ако прецениш..........Напиши с думи "прости" разбираемо за нас по-некомпетентните, с каква система кошери работиш и от колко време. Технологията ти, и постигнатите резултати.
Предварително БЛАГОДАРЯ за положеното усилие, и отделеното време.

Поздрави, Г. Георгиев

delta.e
10.02.2016, 20:22
Ще го обясня с топло време и отпусното кълбо + вероятно обединяване на семейства есента. Да при 9 междурамия с пчели дори и ДБ10, та дори и ДБ12 става.

Симпатяга ! Пиши кога имаш пчели !

Георги 1974
10.02.2016, 20:51
"При ползването на рамковата технология в многокорпусните кошери и кошерите Дадан-Блат контролът над семейството е много сложен"

15 тина години в Дадан -Блат се отглеждаха сами кажи речи 7-8 кошера без стеснение и подреждане на гнездото даже на единия кошер плодника не бе отварян 3-4 години.И бяха най щастливите пчели на земята даваха 20-40кг.мед на стационарен пчелин и така докато не реших да започна да ставам пчелар и да им се мешам в работата и сега милите тегло теглят.

Дамян Дамянов
10.02.2016, 20:52
Човече ще ме умориш, запали колата и ела до Бургас да те закарам да видиш ДБ без да е стеснен,без питки и е зазимен на МАНОВ мед, има само суха захар в хранилката. Можеш да разглеждаш от 150 бр .

Тихо бе! Чети и попивай!
Сипи си една ракия!


https://www.youtube.com/watch?v=2OKK2Y1pdIE

бат тянко
10.02.2016, 21:00
Е, попи- хубаво! Ама сега да го чакаме да се изпоти, та да пусне- тъй ли?

delta.e
10.02.2016, 21:30
Отдавна знам някои работи !

delta.e
10.02.2016, 21:41
Семейството с твоята майка загина .
Тази зима , имам едно семейство минус .
Повече няма да се доверя .

Дамян Дамянов
10.02.2016, 21:45
Семейството с твоята майка загина .

Жалко, надявах се да ми направиш маточници от нея. :(

ch.atanasov
10.02.2016, 21:45
Отдавна знам някои работи !


Семейството с твоята майка загина .

??????:juggle:

delta.e
10.02.2016, 21:54
Кефа на простака

delta.e
10.02.2016, 22:02
Атанасов , аз продължавам напред .

delta.e
10.02.2016, 22:15
??????:juggle:


Втори ИКСПЕРИМЕНТ няма да има .

дядо борю
10.02.2016, 22:30
колеги и аз да се обадя,хайде да спрем тази тема има по важни неща,какво ще кажете за протест към земеделското министерство в Плевен

kuline
10.02.2016, 22:35
колеги и аз да се обадя,хайде да спрем тази тема има по важни неща,какво ще кажете за протест към земеделското министерство в Плевен

На протеста ще ги замеряме с обувки.

marianski
11.02.2016, 09:03
Интересна и разнородна е станала темата. Като се започне от упражнения за най различни болести уморили на колегата пчелите, като се стигне до намесата на професор Василевса та се завърши с протест у Плевен :)

delta.e
11.02.2016, 17:32
Вярно , Мариански .
Станахме пенкилери .

slavi 13
11.02.2016, 20:03
Интересна и разнородна е станала темата. В темата има много интересни неща:
- Как болестите в стандартите кошери могат да бъдат активирани от пчеларска намеса.
Спори на АГ има навсякъде, но трябва едно определено ниво за да се развие болестта /вижте по-нагоре в темата/, нозематоза има навсякъде , акар има навсякъде, но защо се разболяват точно определени семейства? И защо една смъртност от 10-15% вече е нормална?
Моето скромно мнение е, че болестите се предизвикват от пчеларя.

Илиев
11.02.2016, 20:34
Моето най-скромно и непретенциозно мнение на 2 годишен пчелар е, че кошерите през зимата трябва да бъдат на слънце - и колкото повече ги пече слънцето, толкова по-малко болести ще ги нападат, с изключение на акара - там трябва да се прилагат жестоки превенции целогодишно - особено късната есен!!...т.е. кошерите зимъска трябва да са на сухо, проветриво, слънчево място...т.е. да няма влага в кошера!

Георги 1974
11.02.2016, 21:42
Моето най-скромно и непретенциозно мнение на 2 годишен пчелар е, че кошерите през зимата трябва да бъдат на слънце - и колкото повече ги пече слънцето, толкова по-малко болести ще ги нападат, с изключение на акара - там трябва да се прилагат жестоки превенции целогодишно - особено късната есен!!...т.е. кошерите зимъска трябва да са на сухо, проветриво, слънчево място...т.е. да няма влага в кошера!
Иновативно решение за борба с акарите Вароа -линк http://pcheli.bg/inovativno-reshenie-za-borba-s-akarite-varoa/ Хората търсят спонсори.
На един приятел пчелар споделям мъдро зимата пчелите да са на слънце лятото на сянка защото на слънце лятото е предпоставка за АГ а той ми отговаря сложи им по един плажен чадър на кошер и кога трбва го отваряш кога трябва го затваряш.

kuline
11.02.2016, 21:50
Ах баня, ах кеф, ами теляк, от де?

Георги 1974
11.02.2016, 21:52
Тоя хубостник с чадърите преди 2 години го бях викнал да ми помогне да маркираме малко майки на който не им знаех възрастта бяха купени отводки и му викам кажи кои са старите да знам а той:
-Е как да ги разберем (човека гледа 30 кошера над 15ина години)
-Ами космите на гърдите са им пооплешивели отговарям.
-Ами свали им сутиените да мога да ги поогледам.

Величков
13.02.2016, 08:50
Ах баня, ах кеф, ами теляк, от де?

Избери си.
Поздрав към всички които харесват здравословната баня blush;

https://www.youtube.com/watch?v=LiAqOQie8qU

tsc1
13.02.2016, 09:37
Иновативно решение за борба с акарите Вароа -линк http://pcheli.bg/inovativno-reshenie-za-borba-s-akarite-varoa/ Хората търсят спонсори.
.................

При реализацията на тази идея немците са приложили любимия си принцип: "Защо да е просто, като може да е и сложно?" и естествено са се получили тези цени.

валко
13.02.2016, 12:46
Че не са умрели от глад, не са, няма пчели набити в килийките. Всичко е от това че е пропуснал есенното третиране, особено при последната дълга и топла есен. Проблем е и зазимяването със слънчогледов мед. Акара и вирусите вървят ръка за ръка, които пречат на пчелите да зимуват нормално и спокойно. Пчелите са постоянно възбудени от безпокойството и тормоза на акарите, вдигат температурата в гнездото, гнездото не е компактно и при тежък зимен и по-дълъг период, отпадат малко по малко и затова са толкова много по дъното, а горе вече остават по малко пчели, които не могат да поддържат живота на кълбото и загиват.
А като се замисля че има и пчелари, които изобщо не третират, а си мислят че всичко ще се регулира от естествения подбор, направо ми се плаче и вдигам и двете си ръце в знак на съгласие, всички пчелни семейства да бъдат регистрирани и проверявани.
Регистриран не значи проверяване в 95 процента от случаите ветиринаря гледа да дръпне някакви пари от държавата и всичко е само на книга то затова сме но този хал,слънчогледовия мед не е чак толкова голям проблем на цяла добруджа пчелите зимуват на тъкъв,акара и вирусите там е проблема.

Георги 1974
13.02.2016, 21:17
Регистриран не значи проверяване в 95 процента от случаите ветиринаря гледа да дръпне някакви пари от държавата и всичко е само на книга то затова сме но този хал,слънчогледовия мед не е чак толкова голям проблем на цяла добруджа пчелите зимуват на тъкъв,акара и вирусите там е проблема.

Добре е че е само на книга. По принцип ветеринара трябва да е хирург, гинеколог, стамотолог и т.н. на различни видове животни.
А за насекоми 99% от тях се доверяват на пчеларя че е по компетентен. Заради това преди имаше проверителим по времето на Дядо Тошо но сега при една евроориентирана страна с отворена пазарна икономика не знам да ли има тази опция (проверителите обикновено нямаха ветеринарно образование )

ch.atanasov
13.02.2016, 21:33
По принцип ветеринара трябва да е хирург, гинеколог, стамотолог и т.н. на различни видове животни.
А за насекоми 99% от тях се доверяват на пчеларя че е по компетентен.

Ха ха .Сетих се : за една от последните збирки /пчеларски/, на която бях преди години.Влизам с малко закъснение, оглеждам се- непознати млади хора.Млад човек държи една книжка и срича нещо от нея.След малко включвам, че е доктор и изнася лекция за болестите по пчелите. Тези млади хора тогава -сега са стари кучета. :bigsmile: В момента тук пак вървят лекции, чувам дават и тапии. :cool: П.П. организатора пак е същия.

Георги 1974
13.02.2016, 22:06
По принцип ветеринара трябва да е хирург, гинеколог, стамотолог и т.н. на различни видове животни.
А за насекоми 99% от тях се доверяват на пчеларя че е по компетентен.

Ха ха .Сетих се : за една от последните збирки /пчеларски/, на която бях преди години.Влизам с малко закъснение, оглеждам се- непознати млади хора.Млад човек държи една книжка и срича нещо от нея.След малко включвам, че е доктор и изнася лекция за болестите по пчелите. Тези млади хора тогава -сега са стари кучета. :bigsmile: В момента тук пак вървят лекции, чувам дават и тапии. :cool: П.П. организатора пак е същия.

Да така е един от тези който дават тапии (курса в Криводол струваше 100лв) има магазин отидох да купя една книга за Фарар (разбрах от книгата че дядо му е българин) която я има при него и попих за варостоп Човека започна да ми обяснява че обричам пчелите си на гибел и ми препоръча екостоп ако не бъркам Ама аз нали съм с 50 % шопски гени отговорих ами аз не разбирам, не знам но вече 15ина години са си живи и не купих екостопа.
А тука от форума прочетох от Дони че при роене затвараш входа и пускаш пчелите през магазина през ханеманова решетка и казах на един пчелар който ходеше при двама лектори за тапия да ги попита какво мислят.
Единия доцент казал интересен въпрос трябва да се експериментира а другия отказал коментар и изхъмкал глупости. Но аз повече вярвам на Дони а не на тези лектори макар че и книги пишат.

solaris60
13.02.2016, 22:31
Да така е един от тези който дават тапии (курса в Криводол струваше 100лв) има магазин отидох да купя една книга за Фарар (разбрах от книгата че дядо му е българин) която я има при него и попих за варостоп Човека започна да ми обяснява че обричам пчелите си на гибел и ми препоръча екостоп ако не бъркам Ама аз нали съм с 50 % шопски гени отговорих ами аз не разбирам, не знам но вече 15ина години са си живи и не купих екостопа.
А тука от форума прочетох от Дони че при роене затвараш входа и пускаш пчелите през магазина през ханеманова решетка и казах на един пчелар който ходеше при двама лектори за тапия да ги попита какво мислят.
Единия доцент казал интересен въпрос трябва да се експериментира а другия отказал коментар и изхъмкал глупости. Но аз повече вярвам на Дони а не на тези лектори макар че и книги пишат.

Ей, това доцентите и професорите много прости. Да се неначудиш защо е така.:tres:

Георги 1974
13.02.2016, 22:45
Е може би им е стар офис пакета и не могат да отварят някой файлове.

Георги 1974
13.02.2016, 22:55
Цитат от вестник фермер
Този проверителски аппарат не беше създаден случайно. Още на времето е станало ясно, че само ветеринарните служители не могат да се справят със заболяванията по много обективни и субективни причини. Затова голата истина е, че провеждането на прегледи без участието на пчеларите-проверители е формално и неефективно.
2010г.
Допустими кандидати за проверители са тези, които са заявили минимум 400 и максимум 600 пчелни семейства. На заявилите по-малко от 400, както и на тези над 600 няма да се заплаща.
2013г.
КУРСОВЕ /краткосрочни – от един месец до един семестър:Пчелар – проверител – 350 лв.;

Георги 1974
13.02.2016, 23:30
Ей, това доцентите и професорите много прости. Да се неначудиш защо е така.:tres:
Така и така тази тема стана така разнородна

- Вуте, ти какъв би искал да станеш - професор или педераст?
- Пa я сaкaм дa стaнем педерaст!
- A зaщо?
- Оти у гъзо по-лесно че ми улезе, отколко у глaвaтa…

Вуте и Пена си говорят:
- Абе Пено, туй делтапланера е много хищна птица...
- Що бе?
- Пет пъти го пушках доде пусна човека...

solaris60
14.02.2016, 00:37
Така и така тази тема стана така разнородна

- Вуте, ти какъв би искал да станеш - професор или педераст?
- Пa я сaкaм дa стaнем педерaст!
- A зaщо?
- Оти у гъзо по-лесно че ми улезе, отколко у глaвaтa…



Затова професорите и доцентите са толкова малко в сравнение с .....

Георги 1974
14.02.2016, 20:50
Срещат се Нане и Вуте, заприказвали се и Нане пита Вуте какво работи.
- Научен работник!
- Е кво е научен работник? - пита Нане
- Глей са, правим разни опите и документираме.Та значи фанахме една стоножка, откинем и единио крак и речем:
"Oди ма!", "Она оди". И ния пишем у протоколо -"Она оди " После откинем и още един крак и пак й речем:
"А оди ма!", "Она па оди"... И ния пешем "Она па оди" И така доде и откинем сите крaка Викаме й: "А оди ма!" Она ни мърда ни шава, И ния пишем у протоколо: "Она оглуше"