PDA

Виж пълната версия : ТЪРТЕЕВО ПИЛО



Ивайло Велинов
13.05.2011, 17:09
Днес прегледах най-после и останалите кошери, които не можах да прегледам предишния път заради дъжда. В един стар кошер (който дойде при мен по неведоми пътища преди 1 месец) забелязах особено голямо количество търтиево пило.
Нормално ли е да има половин пита търтиево пило на 6 от 12 рамки? И 3 рамки напълно покрити с търтиево пило, в средата на плодника (които вече извадих). На око търтиевото пило е равно или повече от работническото.
Струва ми се нередно, за пръв път виждам подобна инвазия. Защо се получава това?

ahilis
13.05.2011, 17:51
Днес прегледах най-после и останалите кошери, които не можах да прегледам предишния път заради дъжда. В един стар кошер (който дойде при мен по неведоми пътища преди 1 месец) забелязах особено голямо количество търтиево пило.
Нормално ли е да има половин пита търтиево пило на 6 от 12 рамки? И 3 рамки напълно покрити с търтиево пило, в средата на плодника (които вече извадих). На око търтиевото пило е равно или повече от работническото.
Струва ми се нередно, за пръв път виждам подобна инвазия. Защо се получава това?
Според мен майката е на 100 години. :D Сериозно. Този кошер е с много стара майка. А другия вариант е ако питите са изградени с търтиеви килийки. Това се получава когато не се поставят основи, а се оставят пчелите да градят на празни рамки. И най вече в началото на пашата както е сега, към края ги правят по нормално.

Ивайло Велинов
13.05.2011, 20:44
Хмм, ей сега рових из книгите.. няма конкретика. Ако майката разполага само с лоши за работническо пило пити, какво прави? Снася наред където свари? Мисля в насока лоши пити, понеже не бяха най-красивите и правилно изградени пити които съм виждал. И не, не са строителни рамки, явно не са поставени правилно и на места са изградени по-високо, на места не и така. Колкото до майката, не я открих но това което забелязах е, че работническото пило е правилно и плътно разположено. Друга подробност, имаше на една пита, работническо пило, търтеево пило, меден венец и прашец. Това ме навява на мисълта, че май се разполагат само в годни килийки и то там където има що годе добри. И пак, тази майка няма ли мярка, да спре да снася търтей след като не и се удава възможност да разположи работническо пило?

ahilis
13.05.2011, 21:08
Хмм, ей сега рових из книгите.. няма конкретика. Ако майката разполага само с лоши за работническо пило пити, какво прави? Снася наред където свари? Мисля в насока лоши пити, понеже не бяха най-красивите и правилно изградени пити които съм виждал. И не, не са строителни рамки, явно не са поставени правилно и на места са изградени по-високо, на места не и така. Колкото до майката, не я открих но това което забелязах е, че работническото пило е правилно и плътно разположено. Друга подробност, имаше на една пита, работническо пило, търтеево пило, меден венец и прашец. Това ме навява на мисълта, че май се разполагат само в годни килийки и то там където има що годе добри. И пак, тази майка няма ли мярка, да спре да снася търтей след като не и се удава възможност да разположи работническо пило?
Както казах ако има много търтиеви килийки ще снася и в тях-сега е сезона в който с удоволствие го правят. А и казах не строителни рамки, а рамки на които е нямало основи изобщо. Има пчелари които слагат само рамки и така работят. Кошера трябва да се поднови изцяло. Сложи му сега една основа да я изгради и ще видиш, че всичко ще се промени, а ако имаш готови изградени пити-нови и му замениш старите пак ми се обади след 3-4 дена да ми кажеш какво си видял и дали тази майка е онази която сега я имаш. Няма да я познаеш.

ANIBAL
13.05.2011, 21:49
.......

evgeni.filimonov
15.05.2011, 21:24
Следи го да не влезе в роево. Не е нормално да има толкова много търтиево пило.
Направи пробата с основата на всяка цена.

Ивайло Велинов
28.05.2011, 15:39
Преди 2 седмици им сложих 3 нови пити с основи. Миналата седмица ги преместих в нов съндък (от 12ДБ в 10ЛР с 2 пити брак) и не бяха градили новите пити.
Днес, ги проверих. На една от новите пити имаше запечатано пило, както и 2-3 големи запечатани маточника и(4-6) по-малки. Без да му мисля много много, махнах маточниците. Забелязах че има маточници САМО на 1 и то нова пита, единствената новоизградена със запечатано пило.
Останалите нови пити отново не са изградени. Поразбърках гнездото, добавих нов корпус и качих 2 пити с пило ( нова и стара ). На долния корпус добавих още 2 нови пити (в свободните места от тези които качих горе). Преместих една пита с прашец и нектар по-навътре.
Всичко това е прекрасно, обаче имам усещане че направих грешка. Дали не съм повредил майката при местенето и сега им прекъснах самосмяната? Изобщо не се опитвах да я търся, питите са безформени, с дупки, гъмжи от търтей. Благодаря за мененията ви!

Angel_A
29.05.2011, 14:41
Не се притеснявай колега,
дори да си повредил майката (в което силно се съмнявам), при толкова пило те ще си произведат нова. Успех.

rusev1
18.09.2016, 21:58
Здравейте колеги! Пиша тук, за да не отварям нова тема. Днес прегледах кошерите и забелязах, че единият има по половин рамка търтеево пило на 3-4 рамки. На една стара рамка имаше и два три маточника, но понеже беше свечеряване, не можах да видя дали има ларва вътре или са стари маточници. Майката е 2015 година и това семейство беше много силно този сезон. Кошерите са ЛР и са на два корпуса, като прегледах 5-6 рамки от горния корпус. Не знам какво се случва в долния. Възможно ли е да подготвят самосмяна през това време на годината? Или пък нещо да се е случило с майката и семейството да е станало търтовка? Трябва ли да придам нова майка сега или е по-добре това да стане на пролет? Ще се радвам да споделите мнения и опит.

Георгиева
18.09.2016, 22:15
Възможно е да самосменят сега. Възможно е майката да е там и да снася само търтеево пило, въпреки че преди това е имала и работническо. Ако не сте отварял отдавна кошера, може и отдавна да е нямал майка и просто да се е отъртовчил.
Днес унищожих самосменни маточници и некачествена майка в кошер, има и търтеи....

vasilevsa
18.09.2016, 22:33
Възможно е да самосменят сега. Възможно е майката да е там и да снася само търтеево пило, въпреки че преди това е имала и работническо. Ако не сте отварял отдавна кошера, може и отдавна да е нямал майка и просто да се е отъртовчил.
Днес унищожих самосменни маточници и некачествена майка в кошер, има и търтеи....

Ако през този период от годината майка снася търтеево пило значи не е в ред. Самосмяна в този момент е рискова, от гледна точна на предстоящото оплождане което трябва да се случи. Ако майка не се оплоди до 40 дни от излюпването си става търтовка и следва да се смени. Риска е голям по-сигурно е придаване на нова майка.

Георгиева
18.09.2016, 22:57
Ако през този период от годината майка снася търтеево пило значи не е в ред. Самосмяна в този момент е рискова, от гледна точна на предстоящото оплождане което трябва да се случи. Ако майка не се оплоди до 40 дни от излюпването си става търтовка и следва да се смени. Риска е голям по-сигурно е придаване на нова майка.


Точно затова майката и маточниците ги няма вече. Тази майка е в кошера от 20 април, според майкопроизводителя трябва да е 2016 г., цял сезон работи без проблем. Началото на слънчогледа заложи за самосмяна, но не й се получи. Август пилото беше добре. Вариантът с най-голяма вероятност е да съм я повредила при последния преглед, според мен.
И да, след два дена ще проверя новата майка дали са я приели. :)