PDA

Виж пълната версия : Схема за кредитиране от страна на ДФЗ за пчеларите по НПП 2016



Mateev
01.02.2016, 13:57
Отварям тази тема, защото днес получих информация, че сравнително малко пчелари ползват Схемата за кредитиране, която ДФЗ е създал специално за нашата пчеларска програма. Накратко - ДФЗ може да кредитира всички пчелари, сключили договор за подпомагане по НПП 2016, но за целта трябва да се подадат допълнителни документи.

http://www.dfz.bg/bg/darzhavni-pomoshti/-kreditirane-programa-pchelarstvo

Схемата за кредитиране е следната:
1. Пчеларя подава заявление за кредитиране и съпътствуващите го документи
2. ДФЗ сключва с пчеларя договор за кредит
3. Пчеларя трябва да участвува със самоучастие, което се смята по някакви формули, и обикновенно излиза някъде около 20-25%
4. Пчеларя сключва догорор с доставчика на лекарства, кошери, отводки и др.
5. Пчеларя прави превод със собствени средства на доставчика (сумата за съучастие 25%)
6. Доставчика дава фактура за тази сума
7. Пчеларя представя фактурата в ДФЗ
8. ДФЗ доплаща останалите 75% на доставчика
9. Всичко това се случва сега при договарянето с доставчиците, като така пчеларя си гарантира, че ще бъде включен в списъците за доставка на доставчиците
10. През активния сезон пчеларя си получава заявеното оборудване или отводки
11. На 15-ти Октомври ДФЗ се разплаща с пчеларя, като си прихваща дадената като кредит сума

Ползата за пчеларя от цялата тази схема е, че сега той инвестира само 25% от цялата налична сума, необходима за закупуването на кошерите и отводките. Ако се не използва схемата за кредитиране, аванса който се заплаща сега е около 50%, и още 50% преди получаването на стоката - тоест пчеларя инвестира 100% от сумата и после чака 15-ти октомври ДФЗ да му я върне.

tarty
01.02.2016, 19:21
Това може ли да се използва,ако поръчваш от Европейска Държава?

Mateev
01.02.2016, 21:03
Схемата е специално разработена само за бенефициентите по НПП 2014-2016, сключили договор с ДФЗ за получаване на пари по програмата. Схемата позволява 100%-овото самоучастие от Февруари до 15-ти Октомври да бъде сведено само до 25%-ово самоучастие.

bok_gancevi
01.03.2016, 16:34
А за лекарствата как става кредита,защото няма много яснота. Може ли някакъв примерен договор.Или има вариант да се ползва кредит за кошери и отводки, а лекарствата да се заплатят.

Краско
21.03.2016, 16:27
Малко инфо от кухнята на ДФЗ относно кредитирането по НПП. Кредита представлява 95% от размера на полагащата се субсидия по дадено направление. Собственото участие на кандидата може да се направи и само в едно направление - кошери, отводки, майки или лекарства. При проявен интерес се посещава офис на ДФЗ и ви се предоставят комплект документи. На място след представяне на договора за подпомагане по НПП се изчисляват параметрите по кредита. Открива се една особена сметка на която целта е след отпускане на парите от страна на ДФЗ, след писмено потвърждение от страна на директора на ОД на ДФЗ банката прави разплащане към доставчика. При кандидатстване кандидатът осигурява трето лице което се явява гарант по кредита с подписване на запис на заповед. По отношението на запитването на bok_gancevi, няма проблем лекарствата да се заплатят и сумата ще бъде прихваната като собствено участие. Кредитът се погасява с подаването на заявка за плащане в съответната РРА на ДФЗ. Заявките се подават най късно до 31 август на текущата година. Прихващането на кредита става от изчислената субсидия. По заявлението за кандидатстване могат да се подават повече от една заявка за плащане. ПРИМЕР: Извършени са ВСИЧКИ инвестиции по трите направления от мярка Г - кошери, отводки и майки - подава се заявка, Извършени са инвестиции по мярка Б - подава се заявка, А може и обратно с ЕДНА ЗАЯВКА ЗА ВСИЧКИ ИНВЕСТИЦИИ. Да се надявам че съм осветлил малко схемата за кредитиране по НПП. Матеев малко е сбъркал процентите, но някой ако иска да види собственото си участие и кредита да ми прати сканирана таблица за инвестиции по НПП на Л. С и ще му сметна кредита

Mateev
21.03.2016, 22:53
.... Матеев малко е сбъркал процентите, но някой ако иска да види собственото си участие и кредита да ми прати сканирана таблица за инвестиции по НПП на Л. С и ще му сметна кредита

Цитираните от мене проценти на самоучастие са ориентировъчни, защото формулата им за изчисление е една ГОЛЯМА ТАЙНА НА ДФЗ. Не знам защо ДФЗ не публикуват официално тази формула, а карат всеки един пчелар да им идва на крака и да му смятат конкретната сума.

Тази порочна практика създава много затруднения както на пчеларите, така и на доставчиците, с които те сключват договор. На мене лично ми се е случвало един и същи договор да го изпращам по куриер няколко пъти на един и същи клиент, защото местния бюрократ от ДФЗ не харесва написаните в него суми на аванс и доплащане, всяка една от които е разбита на 3 части - без ДДС, сумата на самото ДДС, и сумата с ДДС (цифром и словом). От моя гледна точка това е едно ИЗДЕВАТЕЛСТВО на държавната бюрокрация над пчеларите и техните доставчици, принуждавайки ги да влизат в дълги взаимни процедури с десетки телефонни разговори и с поне 7-8 пращания на договори, проформ-фактури и истински фактури по куриер насам-натам.

Краско
22.03.2016, 09:16
Цитираните от мене проценти на самоучастие са ориентировъчни, защото формулата им за изчисление е една ГОЛЯМА ТАЙНА НА ДФЗ. Не знам защо ДФЗ не публикуват официално тази формула, а карат всеки един пчелар да им идва на крака и да му смятат конкретната сума.

Тази порочна практика създава много затруднения както на пчеларите, така и на доставчиците, с които те сключват договор. На мене лично ми се е случвало един и същи договор да го изпращам по куриер няколко пъти на един и същи клиент, защото местния бюрократ от ДФЗ не харесва написаните в него суми на аванс и доплащане, всяка една от които е разбита на 3 части - без ДДС, сумата на самото ДДС, и сумата с ДДС (цифром и словом). От моя гледна точка това е едно ИЗДЕВАТЕЛСТВО на държавната бюрокрация над пчеларите и техните доставчици, принуждавайки ги да влизат в дълги взаимни процедури с десетки телефонни разговори и с поне 7-8 пращания на договори, проформ-фактури и истински фактури по куриер насам-натам.

Не е издевателство. При мен ако всичко е наред идват четири пъти: Първия път им давам документи и им обяснявам кое как, къде и какво да свършат и втория път изчисляваме кредита и докато им напиша проектодоговора през това време хората си заверяват дебитното известие в банката подписват записната заповед и са готови. След това им връщаме подписани договори и след това идват за писмено потвърждение за разплащане с доставчиците когато са готови. Нищо сложно.

Краско
13.04.2016, 18:58
Кредита се смята по бакалски много лесно събираш сумите на субсидиите и ги умножаваш по 95 % - това е максимума на кредита. Пример 10000 е сумата на субсидиите * 95% = 9500 лв максимален размер на кредита, която умножаваш по 1,045 намираш сумата която връщаш (главница и лихва на годишна база) - 4% е лихвата по кредита и 0,5 % такса за разглеждане на документи. Останалото до пълния размер на инвестициите по Б и Г е собствено участие

Balinski
05.05.2016, 15:34
В кои банки открихте сметки,че днес една от банките се опита да ни отреже главата само с годишната такса при откриване на сметката.

jdrumev
05.05.2016, 15:54
В кои банки открихте сметки,че днес една от банките се опита да ни отреже главата само със такса откриване на сметка?

Аз миналата година бях в Прокредит,но след като закрих сметката ми върнаха парите за откриването.

Balinski
05.05.2016, 16:30
Говорим за 150лв годишна такса,която се плаща при откриване на сметката,а при закриването не се връща.Отделно имат и такса от 10лв за откриване и още 10 за удостоверение на сметка,която искат от ДФЗ.

tarty
05.05.2016, 19:30
Човече, с банките става все по зле и аз съм на Про Кредит, но от февруари месец от 1 лв на месец за подръжка ги направиха 8 лв, защото съм ЗП и ми запорираха 250 лв, който не мога да ги тегля. Този месец гледам някаква нова такса 'операции на машини' още 5 лв. До миналата година плащах по 1 лв подръжка и 2 лв за карта, общо на година излизаше към 35-40 лв, а сега за година ще надхвърля 180 лв само защото трябва да имам разплащателна сметка. Големи кожи съдират и няма на кой да се оплачеш.

Rado76
07.05.2016, 07:14
И аз бях във Про Кредит но когато ми съобщиха че във фирмената сметка трябва да има минимум 250лв.си закрих сметката и се преместих във ДСК.
Към момента ДСК-ми изисква да има само 10лв минимум във фирмената сметка.Закриването на сметката става за 10мин.и ти връщат наличните пари във сметката до момента.

batboby
08.06.2016, 12:58
Кредитирането е мисия невъзможна. След десет дена ходене по мъките се отказах. Оказа се, че в ДФЗ Монтана никой от служителите не е наясно какви документи трябва да се попълнят. Трима различни служители, три пъти попълване, защото "колегата" не бил много наясно с материята. Едната служителка даже искаше аз да платя цялата сума на доставчика, а после те щели с кредита да ми ги възстановят. Яд ме е че си загубих времето. По-добре да не бях чел темата.

asusat
08.06.2016, 13:33
Кой пчелар има време да ходи по банки,да се занимава с банкиране ,програма 2016 и т. н . Аз нямам такова време и не ми се занимава! Ако самата процедура по отпускане на субсидия на пчелар беше така лесна,както пчелар като отвори кошера и знае какво да прави ,всичко щеше да е ОК,но уви,НЕ Е ! Досадни чиновници те гледат умно и те не знаят какво трябва да изискват ! Всичко в тая държава е така завоалирано и ясно като прясна боза,че ти се отщява от всичко !

Remi
08.06.2016, 15:19
Самата дума схема иде да рече че ( схемаджия - Човек, занимаващ се със сложна и често неясна бизнес дейност, обикновено свързана с търговия.)

jdrumev
08.06.2016, 17:19
Кредитирането е мисия невъзможна. След десет дена ходене по мъките се отказах. Оказа се, че в ДФЗ Монтана никой от служителите не е наясно какви документи трябва да се попълнят. Трима различни служители, три пъти попълване, защото "колегата" не бил много наясно с материята. Едната служителка даже искаше аз да платя цялата сума на доставчика, а после те щели с кредита да ми ги възстановят. Яд ме е че си загубих времето. По-добре да не бях чел темата.

не е така .Първо в банката откриваш сметка вземаш от там бланки за кредита и с тях във разплащателна от там пак в банката и си готов
хубавото е че после няма 10% за годишната декларация:bigsmile:

solaris60
08.06.2016, 18:43
не е така .Първо в банката откриваш сметка вземаш от там бланки за кредита и с тях във разплащателна от там пак в банката и си готов
хубавото е че после няма 10% за годишната декларация:bigsmile:

А по пътя случайно да срещна онзи с хеликоптера?;)

meho
08.06.2016, 20:07
Аз също съм в ДСК и съм доволен от тях.

tarty
08.06.2016, 20:50
Аз също съм в ДСК и съм доволен от тях.
Лошото в ДСК е, че взимат % от парите когато теглиш. Ако си като мен, постянно да внасяш и да теглиш, работата отива на нагорнище.

jdrumev
08.06.2016, 21:08
Лошото в ДСК е, че взимат % от парите когато теглиш. Ако си като мен, постянно да внасяш и да теглиш, работата отива на нагорнище.


вие за кредетиране ли говорите или за превеждане що то не мие ясно как ги теглите

tarty
08.06.2016, 21:39
вие за кредетиране ли говорите или за превеждане що то не мие ясно как ги теглите
Не става въпрос за кредетиране. Това ако е разплащателна сметка на мое име, но ми обясниха в банката, че взимат % , когато теглиш от банкомат или превеждаш пари по интернет банкиране. Аз непрекъснато внасям или превеждам по интернет банкирането пари/по бързо и лесно/, а от там ще се натрупат повече удръжки/ % / месечно.

Remi
09.06.2016, 06:49
И аз бях във Про Кредит но когато ми съобщиха че във фирмената сметка трябва да има минимум 250лв.си закрих сметката и се преместих във ДСК.
Към момента ДСК-ми изисква да има само 10лв минимум във фирмената сметка.Закриването на сметката става за 10мин.и ти връщат наличните пари във сметката до момента.
В момента на пазара няма по добра от Сосиете женерал във всяко отношение. Не че и аз не храних бабите в ДСК-то преди 10 години но ..

tsc1
09.06.2016, 08:37
Не става въпрос за кредетиране. Това ако е разплащателна сметка на мое име, но ми обясниха в банката, че взимат % , когато теглиш от банкомат или превеждаш пари по интернет банкиране. Аз непрекъснато внасям или превеждам по интернет банкирането пари/по бързо и лесно/, а от там ще се натрупат повече удръжки/ % / месечно.
Сигурен ли си, че е процент, а не твърда такса за определената услуга? Различните банки действат по различен начин и трябва внимателно да се четат общите условия и тарифата за таксите на съответната обслужваща ви банка. Банката, с която работим ние например при електронното банкиране има твърди такси за преводите, но те са различни според това дали превода е между вътрешни за банката сметки или към друга банка. Същото е и при теглене от банкомат - ако се теглят пари от банкомат на банката, в която ви е сметката таксата е една (може да е и нулева) и друга, ако теглите от банкомат- собственост на друга банка. Внимавайте също, когато внасяте пари в брой по собствената си сметка на каса какво пишете в графата "Основание". В нашата банка напринер само при основание "Захранване сметка" не се събира такса. Ако напиша нещо друго си ми вземат 5лв за усмивката на касиерката, защото и в двата случая става едно и също нещо - едни пари се броят и постъпват в тази банка по моя сметка. И още един съвет - изберете си една служителка, с която да работите и сядайте само при нея. Коткайте си я по всякакъв начин, заливайте я с усмивки и комплименти. Това може да ви спести много разходи, защото тя ще ви подскаже кое как да направите с мин. разходи.

jdrumev
02.07.2016, 12:49
ДФ „Земеделие“ преведе близо 10,5 млн. лева по Схемата за дребни земеделски стопани Днес, 30 юни, Държавен фонд „Земеделие“ преведе 10,5 млн. лева на над 9 000 стопани по Схемата за дребни земеделски стопани (ДЗС), която се прилага за първи път от Кампания 2015. Право на подпомагане по схемата имат земеделски стопани, които през 2015 г. са подали заявления по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и отговарят на минималните изисквания за получаване на директни плащания. Кандидатите трябва да са заявили участие по схемата до 15 октомври 2015 г. съгласно чл. 16 от Наредба 3 от 17.02.2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания получават подпомагане. Стопаните трябва да поддържат през целия период на участието си в схемата най-малко допустимите площи, определена на база подаденото заявлението за 2015 г. Финансовото подпомагане по Схемата за дребни земеделски стопани замества всички плащания по схемите за директни плащания. Размерът на годишното плащане за всеки земеделски стопанин е минимум 500 евро и максимум 1 250 евро, като субсидията се формира от отделните изчисления по всяка от заявените схеми по директни плащания за Кампания 2015.