PDA

Виж пълната версия : АДАПТОР ЗА ЛЕПЕНЕ НА ОСНОВИ С ТОК



Страници : [1] 2

Даниел Йорданов
11.05.2011, 11:45
Моля колегите които монтират с ел.ток восъчни основи да ми дадат съвет дали е подходящ за тази цел адаптор с изходящи характеристики 9V / 600mA...благодаря предварително!!!

stan
11.05.2011, 15:56
Слабичко ми се струва, но пробвай ако можеш на една тел дали ще я загрява. Пробвай с 2 метра, после с 1 и виж какво става.
Само се увери че има защита срещу окъсяване да не да си замине безвъзвратно

Ивайло Велинов
11.05.2011, 16:47
http://www.mpel.eu/article.php?sub_category_id=1021410294&cat_category_id=294

Ето тук има добър асортимент. Чудя се кое е най-добро?

plamen
11.05.2011, 19:55
12V 4A ще върши работа.Аз работя със подобен траф и съм доволен.Но трябва да внимаваш да не задържаш повече от 2 3 секунди защото бързо топи основата.

ivandespotov
11.05.2011, 20:13
Моля колегите които монтират с ел.ток восъчни основи да ми дадат съвет дали е подходящ за тази цел адаптор с изходящи характеристики 9V / 600mA...благодаря предварително!!! Аз работя с подобен 9.5/ 600 от 20 години и не е мръднал много съм доволен. Работиш на края на всички телчета, не общо 2 секунди и си готов.

ahilis
11.05.2011, 20:29
:D И какво като я топи!!!!
Като спре да загрява и восъка се втвърдява.Нищо страшно.Само основата да е на подложка. Когато се прегрее се изменят формите на килийките и пчелите не ги поправят пак както са били, а си правят техните изпълнения и започват да правят и дупки тук там и така-абе свободно съчинение колега Желев.

N-2
11.05.2011, 20:38
И понякога, като телта стопи основата, я срязва.

Kiril8305
11.05.2011, 21:00
И понякога, като телта стопи основата, я срязва.
За да не се допуска това се иска опит и теловете ви да лежът във една равнина.При ползване на основи от тежките при ДБ няма абсолютно никакъв яд, основата дава възможност за лека грешка.

Даниел Йорданов
11.05.2011, 21:19
Слабичко ми се струва, но пробвай ако можеш на една тел дали ще я загрява. Пробвай с 2 метра, после с 1 и виж какво става.
Само се увери че има защита срещу окъсяване да не да си замине безвъзвратно Благодаря на всички взели отншение по темата!!!А как мога да разбера дали има защита против окъсяване?!

Владо-Gillan
11.05.2011, 21:37
отвори го и виж. но би трябвало да има. в 99 процента всеки един адаптор без значение за какво се използва има защита. но ако няма, а и да има просто му добави едно по яко съпротивление и си готов.

evgeni.filimonov
11.05.2011, 21:58
Абе 600 милиампера е слабичко, по добре ще е поне 2-3 ампера.

Даниел Йорданов
12.05.2011, 08:19
Ами такъв ми попадна....ще потърся по-як!!!

stan
12.05.2011, 08:22
Не съм пробвал , но ми казаха че захранване на компютър върши работа

Angel_A
12.05.2011, 09:51
Не съм пробвал , но ми казаха че захранване на компютър върши работа

Със сигурност върши !!! Успех.

Димитър Попов
12.05.2011, 14:55
Как на практика се използва тази техника.Аз имам трансформатор и мога да се пробвам но не знам как да постъпя.

ahilis
12.05.2011, 18:21
Как на практика се използва тази техника.Аз имам трансформатор и мога да се пробвам но не знам как да постъпя.

В Ю Туб има клипове доста за това.Ако ги прегледаш, всички въпроси ще са излишни.Трансформатора ,трябва да е силен.Не си струва маломощен траф.Тези 4 А,не са достатъчни за целта.Изобщо даже.
При мен не се лепи 10 основи ,а повече.Трябва ти МОЩЕН ТРАНСФОРМАТОР.Колеги, колегата Желев е наистина прав-трафа не е важно колко ще е мощен, а зависи вие колко време ще държите щипките. Колкото е по мощен толкова по добре за него-няма да го мъчите, а и вие при продължителна работа. Хубаво е да има различни напрежения с което ще можете да си изберете това напрежение което ще ви върши най добра работа. А и теловете са различни и изискват и различни напрежения за да се загряват.

plamen
12.05.2011, 21:16
В Ю Туб има клипове доста за това.Ако ги прегледаш, всички въпроси ще са излишни.Трансформатора ,трябва да е силен.Не си струва маломощен траф.Тези 4 А,не са достатъчни за целта.Изобщо даже.
При мен не се лепи 10 основи ,а повече.Трябва ти МОЩЕН ТРАНСФОРМАТОР.

Имам познат който има300 кошера.Продава сковани рамки със залепени основи натях всеки ден и всичките ги лепи на ток със зарядно за акомулатор от старите 4 А.Махнал е греца и го е направил на промелив ток.Вече пета година го ползва и няма никави проблеми.Аз ползвам траф 4А втора година не съм осетил да се натоварва.За мен траф 4 ампера е достатачен да си лепиш основите без проблем.

ahilis
12.05.2011, 21:34
Имам познат който има300 кошера.Продава сковани рамки със залепени основи натях всеки ден и всичките ги лепи на ток със зарядно за акомулатор от старите 4 А.Махнал е греца и го е направил на промелив ток.Вече пета година го ползва и няма никави проблеми.Аз ползвам траф 4А втора година не съм осетил да се натоварва.За мен траф 4 ампера е достатачен да си лепиш основите без проблем.

Че то траф за зарядно на автомобил за малък ли го имате?

ahilis
13.05.2011, 19:42
Естествено е, че е малък!
Колега, приятелят ти не знае сигурно ,че основата се лепи само за една секунда.САМО ЕДНО НАТИСКАНЕ НА БУТОНА.Сега разбирате,че и прекъсвача е бутонен.Аз нямам време и желание да отделям повече.
Съмнявам се колега Желев този траф да е малък. Ако той е малък то какъв да вземем тогава? Желев ти с какъв ги лепиш?

ahilis
13.05.2011, 19:52
ЕЛЕКТРОЖЕН!!!!!!
Колега Желев, ти бъзикаш ли се?

ahilis
13.05.2011, 20:25
Все едно не съм прочел!!!!!

Не, не се бъзикам.И на вниманието на колегите: Ако смятат,че се бъзикам, то нека изобщо да не пишат и цитират мои постове!!!!!!!!Подробности няма да давам.
Работата е не да се палим, а да разберем какъв траф е необходим за тази манипулация-лепене на основи чрез затопляне на тела на рамките. Аз мисля, че такъв траф-тоест от зарядно за автомобил е достатъчно мощен и може да лепи основи по цял ден без дори и да загрее малко. Няма нужда да хабим нерви. drinks;

vanHanegem
13.05.2011, 20:47
Защо трябва да пригаждате електрожени, зарядни за акомулатор....прахосмукачки , ютии и....т.н.
Миналата година закупих от Пчеларски център Южен - Ст.Загора устройство за залепване на В.О. с 3 степени за 43(четиридесет и три) лева. Работи перфектно!!! Изключително съм доволен! "Инвентум" - Холандия.
Преписвам параметрите, които въобще не мога да коментирам:

TYPE HD 40 Vs 16-13.5-9.5
220 V 50 Hz VA 40-29-15
2.5 A 50 W

ahilis
13.05.2011, 21:00
Защо трябва да пригаждате електрожени, зарядни за акомулатор....прахосмукачки , ютии и....т.н.
Миналата година закупих от Пчеларски център Южен - Ст.Загора устройство за залепчане на В.О. с 3 степени за 43(четиридесет и три) лева. Работи перфектно!!! Изключително съм доволен! "Инвентум" - Холандия.
Преписвам параметрите, които въобще не мога да коментирам:

TYPE HD 40 Vs 16-13.5-9.5
220 V 50 Hz VA 40-29-15
2.5 A 50 W
Превеждам данните- 16 волта, 13,5 волта, 9,5 волта или 3 напрежения.
2,5 ампера, 50 вата мощност.
От тук идва мисълта, че един траф за акумулатор е перфектен и ако е направен като моя на който има 16, 12, 9, 6, 4,5 и 3 волта и е 100 вата ще ги лепи та ще ги къса чак. :D :D

vanHanegem
13.05.2011, 21:08
Защото го имам и не се дават повече средства за нещо ,което притежаваш.Все пак има и икономически интерес.А още повече, вече веднъж съм инвестирал някакви средства.Не давам повече.Няма конкуренция моя трансформатор.Просто няма.СЕКУНДА.Много от колегите го притежават и не знаят неговите способности.И няма никакво пригаждане-+ и - ~~~~~~.Това е.Аналогично е и с компресора ,който имам.Не е довършен,но трябва ли да си купя готов.

Щом ти върши работа - ДА! И разбира се, че в твоя случай не трябва да се инвестира допълнително! Но....трябва ли да си купи някой електрожен , за да си лепи основите?
П.С. Защото тук никой досега не спомена, че такива устройства се продават и не струват кой знае колко много!

Kiril8305
14.05.2011, 13:13
Извинявам се за закъснинието , просто сега ми остана време.



http://s13.postimage.org/ucdkf9ev7/5t1z8tdzktmdcmhykvt4.jpg (http://postimage.org/image/ucdkf9ev7/) http://s13.postimage.org/5x5ce7fyb/evv68536hdxtheuety3x.jpg (http://postimage.org/image/5x5ce7fyb/) http://s13.postimage.org/9jb5qumbn/h5aem672vytf4anlb5gk.jpg (http://postimage.org/image/9jb5qumbn/) http://s13.postimage.org/4ytkpns03/xtr6ngzvp2f4spokopeu.jpg (http://postimage.org/image/4ytkpns03/)

Димитър Попов
17.05.2011, 08:18
Много благодаря на всички колеги които описаха използването на адаптор за лепене на ВО.Снощи го приложих за първи път- толкова лесно,бързо и приятно беше,че като ми свършиха основитенаправо съжалих че нямам още за правене.Благодаря колеги.

Ивайло Велинов
17.05.2011, 22:21
http://pchelar.com/node/71 Някой ползвал ли е това?

Даниел Йорданов
18.05.2011, 07:38
какви са характеристиките на това устройство?!

георги ананиев
18.05.2011, 11:21
Колеги ще си позволя да публикувам пост на колега от руския сайт " МЕДОСБОР" може да бъде полезен на някого :

Нужен понижающий трансформатор 220/12 V. Кроме старых ламповых телевизоров такие встречаются в старых фильмоскопах или выжигателях.

krasirz
22.12.2011, 09:57
Направих си това устроиство и сам много доволен.
Работи на 5v 6а.
http://www.youtube.com/watch?v=fM_umYSWPXU

спартак
30.12.2011, 20:56
Колеги аз ползвам траф от стар радио - грамофон
" Кантата " - БГ. 12V - 1A - 20W.Според мен важно е числото показващо ватовете!След като изпъна телта с уреда за изпъване, слагам основата и допирам двата извода до съответните два края на телта и за няколко секунди воала.Доволен съм от уреда за изпъване на телта, придобива вълнообразна форма и тя допълнително по - добре се захваща за основата.

Nic
02.01.2012, 21:42
Може ли да ми кажете това зарядно за акумулатори ще върши ли работа за лепене на основите към теловете на рамките

http://s15.postimage.org/6tutdmzhz/zaryadno.jpg (http://postimage.org/image/6tutdmzhz/)

Танаси
02.01.2012, 22:20
Да работи перфектно от 2 години лепя с същия че даже вартях и центрофугата с него миналото лято.

Nic 59
02.01.2012, 22:39
Адаш, ако е трансформаторно ще си на горната граница около16-17волта и ще трябва да лепиш бързо. Ако е импулсно трабва да е 14 в. стабилизирано и проблема е че не е желателно да работят дълго време на празен ход. Трябва да сложиш една крушка 24 вата за товар докато лепиш. Ако лепиш теловете по отделно допълнително трябва да се намали мощноста/ например по дълги и тънки кабели от зарядното до рамката или баластно съпротивление/.

Румен Димитров
03.01.2012, 10:19
Зарядното за акумулатори е прекалено силно. Аз ползвам трафче от касетофон. Всеки има вече неработещ касетофон или да закупи такова, цената е 5-6 лв.
Допира се до телта и се държи около 3-4 секунди, иначе прогаря основата. Времето се установява опитно.

kroko_71
05.01.2012, 15:18
колеги мисля че пирограф също върши работа особенно българските Обзор

perdeee
24.01.2012, 14:59
Днес реших да поставя малко восъчни основи с едно трафче но когато започнах да нагрявам телта и тя взе да се отпуска и не се получава нищо.кажете защо е така дали грешката е в мен или телта ми не става?Телта ми е някаква калаидисана ако не бъркам?

спартак
24.01.2012, 15:14
Проблема е в телта . Купи си от пчеларския магазин нормална тел -0,3 мм, калайдисана или неръждавейката ( инокс ). Проводимостта на обикновената и инокса телове е с различно съпротивление и съответно време на загряване .Направи си няколко опита да усетиш нещата и ще си прецениш за себе си.Аз съм сигурен , че ще успееш. Вероятно и задържаш по дълго време с трафа в/у телта тя прегаря и затова провисва. hi;

perdeee
24.01.2012, 15:24
Не мисля че задържам повече защото когато изтине пак се опъва а телта която ползвам наистина е калаидисана и е 0.5 мм купена от пчеларски магазин.

спартак
24.01.2012, 15:33
Браточка шах съм . sweating; Може телта да е ментак пък и дебела ми се струва 0.5 Стандарта е 0.33. Купи си от друго място тел. Знам ли?Не мога да разсъждавам до безкрай. При мен няма проблеми само с една подробност предварително изпъвам телта с рапида - едно малко уредче с зъбни колелца в двата края и прилича на щипка . Пробвай с него . Струваше десетак мисля. Успех

perdeee
24.01.2012, 16:37
Благодаря ти утре ще си взема и ще опитам,знаеш ли за телта маи аз бъркам не е 0.5 тъкмо прочетох на макарката.

Анатоли Василев
24.01.2012, 16:52
Здравейте искам да попитам има ли значение как е оплетена рамката - на кръст или само хоризонтално или само вертикално за работата на такъв уред за лепене на основи.... мойте рамки са всичките оплетене и по хоризонталата и по вертикала ... би ли ми вършила машинката работа всъщност????

Светозар Каменов
24.01.2012, 17:16
Здравейте искам да попитам има ли значение как е оплетена рамката - на кръст или само хоризонтално или само вертикално за работата на такъв уред за лепене на основи.... мойте рамки са всичките оплетене и по хоризонталата и по вертикала ... би ли ми вършила машинката работа всъщност????
Когато са оплетени на кръст е трудно лепенето. Не съм много наясно ама се бъркат токовете и не се нагрява навсякъде равномерно телта.
Пробвал съм го и за това минах на 5 хоризонтални тела.

small_bee
27.01.2012, 13:56
Къде, освен в пчеларските магазини, мога да намеря тел за рамките? Става въпрос за в Пловдив.
Защото ще ми трябва доста, а те предлагат на много малки разфасовки. Миналата година купих едно по голяма макара, тя едно че беше по тънка ами при опъване се разтягаше двойно.

Споделете идеи за изпъването и начина на лепене на основата. Ние го изпъваме, после къдрим- пак се отпуска като ги напълнат,но е сравнително добре.
А основите- оставяхме отляво, отдясно и отдолу по 3-4мм разстояние, но тази година мислим да ги слагаме точно по рамката за да ги изградят по нея и да са по стабилни...

Румен Димитров
02.02.2012, 20:35
Изпъване на телта по рамките става или с така наречените втулки или с такер. Аз лично ползвам такер. На всеки отвор където телта се орязва в рамката бия скоба с такера и после при поставяне на тела опъвам с клещи. Става като струна и не омеква....при добра тел!
Началото и края на телта също захващам с 2-3 пъти огъната тел и скоба, т.е. скоба, телта на 180

Kiril8305
12.02.2012, 19:54
Ето ви трафове за лепене единия е с характеристики 12-0-12V 5A другия е 9-0-9V 5A и с двата ще лепите като хала аз ги издирих в магазин за озвучителна техника на цена 18,50 - потърсете из нетя днеска изнамерих универсално зарядно за лаптоп с характеристики 220 на 18-19-20-22-24 волта като ги поддържа всички от 18 до 20 волта има ампераж 4,5A а по нагоре 4А избирането на напрежението става чрез плъзгач цената днес бе 19,50 на това чудо.
Поздрави на всички.

Nik_m
18.03.2013, 13:41
Зарядно за акумулатор 12V - 6A дали ще ми върши работа или е прекалено силно?
Или да си взема едно трафче от магазин за електроника?

галин
18.03.2013, 15:15
аз лепя с такъв малко по бързо се загрява телта, но няма проблем.първата тел като пробвах задържах докато се стопи за да добия представа колко да задържам

srg
18.03.2013, 18:00
В случая трансформаторите работят почти в режим на късо съединение и малък такъв няма да върши работа.Също така зависи от големината на рамката/дължината на телта и специфичното му съпротивление/.Аз още не съм лепил с ток, но ако колеги са замервали тока при залепване моля да споделят. От там може да се определи дали даден трансформатор става или не.
Ако има побликувани такива данни моля да бада извинен.

bai-pe6o
18.03.2013, 18:56
Зарядно за акумулатор 12V - 6A дали ще ми върши работа или е прекалено силно?
Или да си взема едно трафче от магазин за електроника?
да, ще върши работа. Ползвам 12V/5A и се получава перфектно....Токоизправител ят ми се регулира - като го наглася на 14,2-14,5V зареждам акумулатора на колата...

Nik_m
26.03.2013, 12:10
Купих си от магазин за ел.уреди преобразувател 12V, 3А, лепи основите за 3 сек. и става идеално.
Цената е 26 лева а в пчеларските магазини е около 50 същите показатели.

pojara77
26.03.2013, 12:37
А с това дали ще става http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1% 84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+1X12V %2F3.0A

Nik_m
26.03.2013, 12:49
Да, взимаш му една кутия, щепсел, кабел и 2 крокудилчета и си готов.

Mateev
26.03.2013, 12:58
За да може нагряването на телта да е контролируемо, независимо от нейната дължина, трябва да се използва ГЕНЕРАТОР НА ТОК.

Когато телта се нагрява, тя си променя своето съпротивление, а от там се променя и тока през нея (ако е със стабилизатор на напрежение). Когато телта е с различна дължина, също се променя тока, а от там отдадената мощност. Всичко това води до трудно контролиране на процеса на нагряване и времето за стопяване.

Ако обаче се използва генератор на ток, то тогава настройката ще се извърши ЕДИН ЕДИНСТВЕН ПЪТ за всяка една нова ролка с тел. Например след няколко експеримента се открива, че при ток 3.5А восъка се топи за 5 секунди. И след това за тази ролка тел винаги настройваме на 3.5 А и винаги нагряването е перфектно, независимо от това колко е дълга телта на рамката.

Настройката може да се извърши върху 10 сантиметра тел, а после да се нагрява 2,3,4 или 5 реда или стълба с тел - все тая - нагряването ще е перфектно и ще е точно толкова, колкото е било и при 10-те сантиметра. При нагряването съпротивлението на телта ще се променя, но това няма никакво значение, защото тока ще остава същия. Ще остава същото и времето на нагряване.

С две думи - ГЕНЕРАТОРА НА ТОК НИ РЕШАВА ВСИЧКИ ПРОБЛЕМИ, свързани с нагряването и лепенето.

Ето ви една идея откъде може да се закупи стабилизиран токоизправител с ГЕНЕРАТОР НА ТОК:
http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=222_293&products_id=11937

Сигурно ще намерите и на друго място. Може дори и да са по-евтини. Този от линка обаче аз съм го пробвал и мога да го похваля. Имам го от дълги години и досега не ми е правил никакви проблеми.

Румен Димитров
26.03.2013, 13:24
Лепенето на основи с ток става не с "генератор" а с практика!
Не става с генератор, щото всяка партида основи има различен състав, дебелина и съответно различно време за нагряване.
"Генератора", може и да поддържа стабилизирано напрежение(което го може и компютърно захранване за 15 бг.лв.), но не знае кога телта се е впила в основата и то без да да я прогаря.
След определен брой залепяния, даже и с най-обикновен траф от касетофон, какъвто всеки има, се постига практика и усет за ползване.
По-важния детайл при лепенето на основи с ток е "преса" в която да се постави основата и рамката, така, че като се нагрее, телта основата да не провисва и тел, рамка и основа да останат монтирани в една равнина.
Аз го правя, като между две стъкла поставям основата с рамката, които стъкла притискат, а и до някъде охлаждат. Става хубава пакетна основа!

.....ма тва сичкото го разбрах от практика де....щото нивото ми ниско wink;
.....а в началото пробвах и с триодина drinks;

Nik_m
26.03.2013, 14:42
Ето http://prikachi.com/images.php?images/283/6043283V.jpg
Това е моя адаптер, залепих 50 основи и не прогори нито една килийка а който има пари и няма какво да ги прави да ги хвърля на вятъра, даже да си купи мерцедес и да му използва акумулатора за лепене на основи!?!

Ивайло Георгиев - ingivo
26.03.2013, 14:45
Колеги , Матеев не говори глупости. next_banned;

Румен Димитров
26.03.2013, 14:48
Колеги , Матеев не говори глупости. next_banned;

не говори, тва не оспорвам...ма 200 кинта за едното лепене....
.....я нека като е фирмен и финансов специалист, да сметне за къв период че се възстанови инвестицията ?!?!?!?


....и некакси "токоизправител с ГЕНЕРАТОР НА ТОК" ич не ми звучи учено.....ма грам даже... wink;

Mateev
26.03.2013, 20:22
Въпроса е принципен, а не ценови. Генератор на ток може да се сглоби и за 5 лева (ако човек разбира от електроника). Мога да ви дам схема с 2 транзистора и 2-3 резистора.

Генератора на ток просто дава преимущества, които няма как да се получат със стабилизатор на напрежение. Не е редно да бъде критикуван и отричан от хора, които хал-хабер си нямат за какво става въпрос и които дори не са го пробвали.

Нали този форум е за споделяне на информация, а не за чешене на езика с предположения (дезинформация). Е АЗ ГО ПРОБВАХ и трябва да ви кажа, че РЕЗУЛТАТИТЕ СА ПРЕВЪЗХОДНИ.

Ако искате го ползвайте, ако искате - не, но е хубаво да знаете, че СЪЩЕСТВУВА РЕШЕНИЕ ако ви възникнат проблеми с лепенето.

Mateev
26.03.2013, 20:38
....и некакси "токоизправител с ГЕНЕРАТОР НА ТОК" ич не ми звучи учено.....ма грам даже... wink;

Просто терминологията е такава. Ако не разбираш от електроника - не си чеши езика със спам.

"Генератор на ток" в областа на електрониката всъщност е терминология за "Стабилизатор на ток". Съжалявам че е така в Българския език, но не съм аз човека, който е измислил термините. Всички специалисти по електроника са напълно наясно с това, което го говоря. А твоя коментар означава само едно - ти си много зле с електрониката, но по неведоми причини си решил това да го демонстрираш на всички от страниците на форума.

Забележи как аз внимателно си трая по всички теми, свързани с пчеларството. Пределно ми е ясно, че съм некомпетентен, и няма нужда допълнително да го крещя това. Виж в областта на електрониката, автоматиката, компютърните технологии, информатиката, финансите, организацията, логистиката - там имам самочувствие, че нещо знам, и с удоволствие бих го споделил с всички останали. Ако ти имаш самочувствие за специалист в дадена област - ами намесвай се там и давай мнения. В електрониката обаче е по-добре да си мълчиш, за да не ти се смеят хората.

Юрий Цветков
26.03.2013, 21:45
Коста Желев ги лепи с електрожена, а вие не можете да се разберете, как да го кажем по научному. :D :D :D

evgeni.filimonov
26.03.2013, 21:57
Все пак, по известно е наименованието - стабилизатор на ток, а не генератор на ток. И общо взето всеки един адаптер, бил той на 12 или 19 волта, но с по висок ампераж, например 3А, върши работа. Такива се намират за дребни пари.. Но и за скъпите си има клиенти, разбира се. За всяко нещо , което се произвежда, има клиенти.

k-2
27.03.2013, 09:45
По идея на колеги от форума, опитах да лепя основи с ток от захранване на компютър.
Получи се много добре!
Рамките са с височина 16см. имат 6 вертикални тела.
Подавам 5V (черния и червения проводник) в двата края на тела. Получи се изключително фино , без прогаряне, а основите бяха от леките.
(пробвах и с 12V (черния и жълтия проводник), но не стана добре, много бързо нагряваше)

srg
27.03.2013, 10:01
Колега Матеев надявам се че не си си купил това устройтво само за да си лепиш основите при условие че може да се направи такова за много по-малко пари.Иначе напълно съм съгласен с теб. Идеалния генератор на ток е теоретично понятие.Реалния генератор го има навсякъде в електрониката,но термина стабилизатор на ток е доста размито като съдаржание и доста хора го асоциират със стабилизатор на напрежение.

kseno
12.04.2013, 22:16
Направих си това устроиство и сам много доволен.
Работи на 5v 6а.
http://www.youtube.com/watch?v=fM_umYSWPXU
Днес се сдобих и аз с нещо подобно :) Ще го снимам и ще го кача да го ..... А като го пробвам ще кажа как е :)

Mateev
13.04.2013, 08:25
Мене също ме накефи това приспособление на руснака:


http://www.youtube.com/watch?v=fM_umYSWPXU

При него вече наистина може да се добави едно усъвършенствуване с генератор на ток и с реле за време и разбира се с един светодиод, който да показва кога тече ток през жицата и кога - не.

А като висша екстра може да се направи СТАБИЛИЗАТОР НА МОЩНОСТ. Такова понятие в електрониката няма, но това не означава, че не може да се направи. Само че ще е необходим едночипов компютър да смята мощността, отделена в жицата. Ако тази мощност винаги е една и съща, количеството отделена топлина също ще е едно и също и няма да зависи от дебелината или от вътрешния състав (метала) на армиращата тел.

kseno
13.04.2013, 15:47
Мене също ме накефи това приспособление на руснака:

http://www.youtube.com/watch?v=fM_umYSWPXU

При него вече наистина може да се добави едно усъвършенствуване с генератор на ток и с реле за време и разбира се с един светодиод, който да показва кога тече ток през жицата и кога - не.

А като висша екстра може да се направи СТАБИЛИЗАТОР НА МОЩНОСТ. Такова понятие в електрониката няма, но това не означава, че не може да се направи. Само че ще е необходим едночипов компютър да смята мощността, отделена в жицата. Ако тази мощност винаги е една и съща, количеството отделена топлина също ще е едно и също и няма да зависи от дебелината или от вътрешния състав (метала) на армиращата тел.

Това което взех е с диод който показва дали прави контакт с жичката, също така има ключе което е на три степени за мощност - по точно подава на пазличните палци ток за лепене на различни дължини тел. Да взема да го снимам да го видите а ? :)

estabien6
13.04.2013, 22:04
Нема нужда wink;

Димитър Бонев
14.04.2013, 01:05
Гледах клипчето и ми се струва, че моята ръка с шпорчето е доста по-ефективна (между два и три пъти) от това приспособление. Може да ви се струва изненадващо, но е така. Още повече, че аз зателвам кръстосано-4хоризонтални и 3 вертикални тела. Не че не може да се наптави приспособление и за такова зателване, но ми се струва, че ефективността няма да е голяма. Аз съм от типа хора, които ако по някакъв начин може да си облекчат работата, го правят, но в конкретния случай, това ми е най-бързия и лесен начин.

estabien6
14.04.2013, 20:11
карам със зарядно за акумулатор ако му стане нещо има и шпорчета за топло и студено има и трафове от лунички и куп други sleepy;

estabien6
14.04.2013, 20:39
Лепенето на основи с ток става не с "генератор" а с практика!
Не става с генератор, щото всяка партида основи има различен състав, дебелина и съответно различно време за нагряване.
"Генератора", може и да поддържа стабилизирано напрежение(което го може и компютърно захранване за 15 бг.лв.), но не знае кога телта се е впила в основата и то без да да я прогаря.
След определен брой залепяния, даже и с най-обикновен траф от касетофон, какъвто всеки има, се постига практика и усет за ползване.
По-важния детайл при лепенето на основи с ток е "преса" в която да се постави основата и рамката, така, че като се нагрее, телта основата да не провисва и тел, рамка и основа да останат монтирани в една равнина.
Аз го правя, като между две стъкла поставям основата с рамката, които стъкла притискат, а и до някъде охлаждат. Става хубава пакетна основа!

.....ма тва сичкото го разбрах от практика де....щото нивото ми ниско wink;
.....а в началото пробвах и с триодина drinks;Стъкла ли бе лек,направо изкърти :D рамката ,отгоре основата,реотан секунда 2,next wink;

Румен Димитров
14.04.2013, 21:34
...."секи си има собствен вкус" - казало кучето....и си облизало ...парашмангела wink; drinks;

estabien6
14.04.2013, 23:49
:D :D :D drinks;

Румен Димитров
15.04.2013, 07:28
http://youtu.be/JrOfIIcnBMM wink;

Stefanbg
21.04.2013, 16:30
Мене също ме накефи това приспособление на руснака:

http://www.youtube.com/watch?v=fM_umYSWPXU

При него вече наистина може да се добави едно усъвършенствуване с генератор на ток и с реле за време и разбира се с един светодиод, който да показва кога тече ток през жицата и кога - не.

А като висша екстра може да се направи СТАБИЛИЗАТОР НА МОЩНОСТ. Такова понятие в електрониката няма, но това не означава, че не може да се направи. Само че ще е необходим едночипов компютър да смята мощността, отделена в жицата. Ако тази мощност винаги е една и съща, количеството отделена топлина също ще е едно и също и няма да зависи от дебелината или от вътрешния състав (метала) на армиращата тел.

Колега, аз си направих такова приспособление преди 2 години, видях го на един подобен клип. Жена ми стана специалист с него. Беше с 4 щифта, крайните са захранващи, а средните притискат тела, че като се затопли се повдига от лин. разширение. Проблема е, че сега минах на вертикално зателване и понеже имам и ДБ и ЛР, работя с 3 вида рамки, с различна дължина (по-скоро височина) на теловете. В момента си правя приспособление за всички телове наведнъж - захранвам в началото и края на VV. Снощи направих 15-тина рамки с него. Остава проблема с провисването на тела. Става перфектно само като поставя рамката на монтажната дъска,върху нея основата, а отгоре стъкло, но трябва визуално да се контролира нагряването - докато тела започне да прозира през основата. Работя с тънки основи. Забелязах следното: там където тела проникне в основата се получава локално нагряване, може да се стигне до зачервяване, а където контакта с основата е лош не потъва добре. При мен това не е проблем, защото съм само с 13 кошера, но мисля с придобиване на знания и опит (едва от 2011 съм пчелар)да разширявам пчелина, че останах без работа, пък на 56 съм вече. Пък и тук в Лч каква работа може да има...Затова на всяко оборудване гледам като за бъдещ по-голям пчелин. Ще се радвам, ако споделяш резултатите от опитите в областта на механизацията и автоматизацията, особено на времеемките рутинни дейности.
Идеята ми е след време някои дейности да могат да се изпълняват от човек без квалификация.

Mateev
21.04.2013, 19:45
Ако си от Ловеч, дай ми телефона си на лично съобщение. В момента си търся пчелари да ги назнача на постоянна работа и ако се разберем, може още от понеделник да се обзаведеш с официално назначение и осигуровки. Във вторник ще зареждам първия пчелин в Александрово с първите 80 ЛР кошера, а до 1-2 седмици пчелините ще станат 4, а кошерите - 300. И това е само началото. До края на годината ще се умножат по 3, а всяка следваща година в следващите 3 години - ще умножаваме кошерите и пчелините по 2.

srg
21.04.2013, 19:47
Мене също ме накефи това приспособление на руснака:

http://www.youtube.com/watch?v=fM_umYSWPXU

При него вече наистина може да се добави едно усъвършенствуване с генератор на ток и с реле за време и разбира се с един светодиод, който да показва кога тече ток през жицата и кога - не.

А като висша екстра може да се направи СТАБИЛИЗАТОР НА МОЩНОСТ. Такова понятие в електрониката няма, но това не означава, че не може да се направи. Само че ще е необходим едночипов компютър да смята мощността, отделена в жицата. Ако тази мощност винаги е една и съща, количеството отделена топлина също ще е едно и също и няма да зависи от дебелината или от вътрешния състав (метала) на армиращата тел.

При стабилилизация на тока на еденица дължина на телта имаме определана мощност.Каква е идеята на "СТАБИЛИЗАТОРА НА МОЩНОСТ". Та и процесори . Просто засичаш времето ако работиш с една и съща тел.

Stefanbg
22.04.2013, 06:39
Ако си от Ловеч, дай ми телефона си на лично съобщение. В момента си търся пчелари да ги назнача на постоянна работа и ако се разберем, може още от понеделник да се обзаведеш с официално назначение и осигуровки. Във вторник ще зареждам първия пчелин в Александрово с първите 80 ЛР кошера, а до 1-2 седмици пчелините ще станат 4, а кошерите - 300. И това е само началото. До края на годината ще се умножат по 3, а всяка следваща година в следващите 3 години - ще умножаваме кошерите и пчелините по 2.
С удоволствие, но за сега все още нямам сериозен опит с пчелите и не бих поел такава отговорност. Веднъж разговаряхме с теб и видях, че си сериозен, но не съм сигурен, че ще оправдая очакванията ти. Повече за мен ще ти пиша на ЛС.

Stefanbg
14.05.2013, 07:23
Слабичко ми се струва, но пробвай ако можеш на една тел дали ще я загрява. Пробвай с 2 метра, после с 1 и виж какво става.
Само се увери че има защита срещу окъсяване да не да си замине безвъзвратно Благодаря на всички взели отншение по темата!!!А как мога да разбера дали има защита против окъсяване?!
Имай предвид, че сега производителите са задължени да слагат еднократна термозащита. Намира се върху първичната, при определена температура прекъсва и макар че струва стотинки, много често не е предвидено да може да се сменя и подмяната и е доста трудна и несигурна.

pchelar26
23.07.2013, 18:37
Добър вечер колеги,
винаги съм отворен за нови идеи и като видях това ми хареса


http://www.youtube.com/watch?v=fM_umYSWPXU

и мисля да си го направя

За ток щe използвам трансформатор 12v 5a 50w

Ще използвам за болтове или както се казва там - мед, защото има най- добра топлопроводимост
На първия болт ще вържа единия кабел, на последния болт- другия кабел и на дългия кабел ще сложа такова ключе за прекъсване на тока.
Толкова е...
Правилно ли мисля и дали мощността на трансформатора ще ми стигне?
Нещо да добавите или да ми кажете и това дали е опасно, ако се пипнат с ръце тези болтове или както се наричат там?

Mateev
23.07.2013, 19:17
Редактирах ти линка така, щото клипа директно да се показва в постинга ти. С молба за в бъдеще да ползвате функционалността за вграждане на клипове директно във форума, защото така ще облегчите стотици други, които четат и гледат вашия постинг.

По въпроса за приспособлението - да ще стане. Да, лесно се прави. Да, напълно е безопасно, дори и да пипнете крайните електроди с ръце.

Единствената ми забележка е по въпроса за напрежението и необходимия ток. Това и друг път сме го обсъждали във форума. Има различни видове пчеларска тел с различно вътрешно съпротивление, което автоматично означава, че всеки път когато сменяте телта, ще трябва да си търсите друг трансформатор с друго напрежение и ток. За да направите стенда малко по-универсален ще се нуждаете от малко електроника за регулиране на тока и напрежението или най-добре от готов стабилизиран изправител с индикация и с регулировка както по ток, така и по напрежение.

pchelar26
23.07.2013, 19:44
Златен сте г-н Матеев


...Единствената ми забележка е по въпроса за напрежението и необходимия ток. Това и друг път сме го обсъждали във форума. Има различни видове пчеларска тел с различно вътрешно съпротивление, което автоматично означава, че всеки път когато сменяте телта, ще трябва да си търсите друг трансформатор с друго напрежение и ток. За да направите стенда малко по-универсален ще се нуждаете от малко електроника за регулиране на тока и напрежението или най-добре от готов стабилизиран изправител с индикация и с регулировка както по ток, така и по напрежение.

Да четох целия форум за "АДАПТОР ЗА ЛЕПЕНЕ НА ОСНОВИ С ТОК", защото и на мен ми се появи в главата този въпрос още преди да прочета и вие ми дадохте отговора на този въпрос и затова не попитах. Сега като продам пчелен мед, ако мога да си го позволя ще си го купя.

Благодарности за отговорите ...

sandman
24.07.2013, 13:38
Ето моето творение. Регулирам тока с ключ за лунички на първичната намотка и ми върши работа за сега.

Светозар Каменов
25.07.2013, 08:16
А бе да питам. Имам един трансформатор ама не знам ни колко волта е, ни колко ампера. Как мога да го измеря и евентуално да регулирам тия стойности?

tsc1
25.07.2013, 08:34
А бе да питам. Имам един трансформатор ама не знам ни колко волта е, ни колко ампера. Как мога да го измеря и евентуално да регулирам тия стойности?
Измерването е лесно - става с прост мултиметър. Поставя се в режим измерване на променливо напрежение и подходящия обхват.
Регулирането е по-сложно. Най-просто е с тиристорен регулатор. Продават се и готови, може да Ви го направи и някой електрончик. Лично на мен идеята с димера от горния пост ми се вижда най-лесно и рационално.
Всъщност колко трябва да е тока и напрежението на това приспособление?

Светозар Каменов
25.07.2013, 08:49
Измерването е лесно - става с прост мултиметър. Поставя се в режим измерване на променливо напрежение и подходящия обхват.
Регулирането е по-сложно. Най-просто е с тиристорен регулатор. Продават се и готови, може да Ви го направи и някой електрончик. Лично на мен идеята с димера от горния пост ми се вижда най-лесно и рационално.
Всъщност колко трябва да е тока и напрежението на това приспособление?

Нямам мултиметър и го давах на един дето уж разбира от такива уредчета и ми каза, че не можело да се измери. Нещо не ми се вярва ама като не разбирам... Инъче с димера е ясно, че е лесно, но пък нямам идея къде и как да го включа. Ползвам такъв за регулиране на оборотите на едно моторче и там е ясно ама за трансформатор нямам идея. А инъче ми трябва да си включа ел ножа към него. В момента като го свържа и дава такава топлина, че стопява калая. :bigsmile:

tsc1
25.07.2013, 09:04
За какво напрежение и ток е ножа? Вижте на табелката на производителя. А за рамките димера се свързва в първичната страна на трафа. Един мултиметър с добро качество е около 30лв. Купете си, ще ви е необходим навсякъде. Има и упътване как се работи, но ако качите снимка на панела ще ви дам нужните указания.

Светозар Каменов
25.07.2013, 09:18
Ножа е мое производство ;) За това искам да мога да регулирам трансформатора, за да достигна оптималната температура. Замислил съм се и да си купя, даже сега погледнах да ги разгледам. Примерно този би ли вършил работа, гледам, че и температура измерва. http://elektronikabg.com/product/405/tsifrov-multitset-multimer-890g.html

tsc1
25.07.2013, 09:38
Ножа е мое производство ;) За това искам да мога да регулирам трансформатора, за да достигна оптималната температура. Замислил съм се и да си купя, даже сега погледнах да ги разгледам. Примерно този би ли вършил работа, гледам, че и температура измерва. http://elektronikabg.com/product/405/tsifrov-multitset-multimer-890g.html
Точно това ти трябва! Купувай смело!
//Добавено
И аз си купих някои неща от там. Има и доста соларни панели и цели системи, подходящи за захранване на пчелини.

pchelar26
01.08.2013, 15:50
Това го направих и съм доволен. Дъската е от стар рафт, комшията ми правеше ремонт. Най- голямо търсене падна за медените пластини. Трансформатора го взех за 1кг мед. След седмица се получи.

http://imagessharedstorage.com/files/BrHbYqhwpfTsVmrEdgvDj8D87xQDksjlXrAwXhiAA0tWcYa55J 6/971018_486774444744475_392873031_n.jpg

tenik1
24.02.2014, 19:18
Колеги, на пчелина имаме 24v и 12v. Два акумулатора по 70А захранвани от фотоволтаичен панел. Можем ли да използваме тази енергия и по какъв начин за да залепваме восъчните си основи на пчелина?

srg
25.02.2014, 09:39
Можеш разбира се.12V пробвай дали те устройва за определената дължина тел. Ако ти нагрява много бързо трябва да сложиш някакво гасящо съпротивление предполагам 1-2 ома.

Mateev
25.02.2014, 13:40
За тези, които не знаят - Пчеларската тел е СПЕЦИАЛНО направена за тази цел. Не става каква да е тел. Не става дори и хромникеловата тел. Не стават по простата причина, че естествените метали, от които се прави тел, включително и хромникеловите сплави - всичките те имат много ниско електрическо съпротивление. Такава обикновенна тел за да се нагрее се нуждае от много ниско напрежение (под 1V) и много голям ток (над 10A). Това обаче не ни устройва, в резултат на което сплавите, от които се прави пчеларска тел, са МНОГО СПЕЦИАЛНИ. В тях освен хром и никел има и други високорезистивни метали така, щото съпротивлението на 1 линеен метър пчеларска тел да се повиши до ниво 6-8 ома. Обикновенните телове имат съпротивление под 1 ом на метър.

И така - за да нагреем пчеларската тел до подходящата температура (80-100 градуса по Целзий) и за подходящото време (6-7 секунди) трябва да подадем ПОДХОДЯЩИЯ ТОК, и той е от порядъка на 2А. Забележете - казвам ТОК, а не напрежение. Ако тока, който го подаваме, е само 1А, то тогава нагряването става сравнително бавно, и човек се изнервя докато го чака. Ако тока е по-голям от 2А - например 3А - то тогава нагряването става сравнително бързо, и именно това е най-подходящия ток за хора, които вече са свикнали да правят основи, и които вече се дразнят и от 7-8 секунди и искат процеса да трае само 3-4 секунди.

Най-подходящият начин за нагряване на пчеларската тел е с ГЕНЕРАТОР НА ТОК, настроен на 2А за начинаещи и на 3А за напреднали. Когато се използва генератор на ток, няма никакво значение колко е дълъг сегмената пчеларска тел - може да е само 20 сантиметра, а може да е дори и 1.50 метра (цялата рамка). И в двата случая нагряването ще е за едно и също време, а именно 3-4 секунди при ток 3А. Няма никакво значение колко е дебела телта, както и от каква сплав е направена - стига да е 6-8 ома на линеен метър. Самият факт, че захранваме с генератор на ток, винаги ни гарантира отделянето на точно определено едно и също количество топлина на единица дължина, а именно това е нещото, което го искаме.

И друг път съм го писал, ще го напиша пак - ГЕНЕРАТОР НА ТОК притежават всички съвременни електронни ЛАБОРАТОРНИ ЗАХРАНВАЩИ БЛОКОВЕ, като например този:
http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=222_293&products_id=11937
Посочения от мене блок е идеалното устройство за загряване на пчеларска тел с прецизно контролиране на тока, а от там и на времето за загряване. Аз ползвам точно това устройство и съм много доволен. Предимствата му проличават именно когато трябва за кратко време да се правят много на брой рамки и всяка една секунда в процеса на производството е ценна.

Другият по-евтин, но и по-скапан метод, е подаването на НАПРЕЖЕНИЕ, а не на ток. Няма значение дали напрежението е постоянно или променливо. Тоест за целта може да се използва както елементарен трансформатор, така и например автомобилен акумулатор. Когато се подава напрежение, получилия се ток ще зависи от ДЪЛЖИНАТА НА СЕМЕНТА с пчеларска тел. При много къс сегмент ще прегрява за секунди, а при много дълъг може да чакате и цяла минута, и пак да не загрее. Трябва да променяте напрежението и по метода на пробите и грешките да откриете подходящия ток за вашата дебелина на телта, за вашия модел тел като сплав и за вашата дължина на сегмента (вид рамка и брой хоризонтални и вертикални редове с тел). Може да се окаже, че ви трябват 2 волта или 32 волта - никой нищо не може да ви каже предварително. Телове всякакви, рамки всякакви, начини на обтелвания всякакви, дължина на телта - всякаква - в резулт - необходими напрежения всякакви.

Та искам да кажа следното:
- Или използвате ГЕНЕРАТОР НА ТОК и го настройвате на 2/3 А за 4/6 секунди и тогава няма значение каква е телта ви, колко е дебела и колко е дълга
- Или използвате някакво напрежение, но тогава не задавайте никакви въпроси във форума, защото никой няма да може да ви отговори вярно, понеже вашата тел, дебелина на телта, рамка, начин на обтелване и дължина на обтелването ще са различни от тези на останалите. Просто запретвате ръкави и започвате да правите експерименти с различни трансформатори или акумулатори, и каквото откриете, ЩЕ СИ Е САМО ВАШЕ и ще важи само за вашата комбинация от фактори. В никакъв случай обаче не го препоръчвайте това ваше откритие, защото ще излъжете останалите ваши начинаещи колеги.

Mateev
25.02.2014, 14:03
Малко информация как се настройва захранващия блок от електронния магазин на Млад Конструктор, ако решите да го купите и да го ползвате:

1. Включвате блока
2. Завъртате двата потенциометъра на напрежението (грубо и финно) на максимум - тоест настройвате на максималното възможно напрежение
3. Давате изхода на късо - така се превключва от стабилизатор на напрежение към ГЕНЕРАТОР НА ТОК
4. С двата потенциометъра на тока (грубо и финно) настройвате тока на 2.0А за средно по време нагряване (6-7s) и 3.0A за бързо нагряване (3-4s)
5. Премахвате късото съединение и уреда вече е готов за работа
6. Допирате перата на изхода върху къс сегмент от пчеларска тел (напр. 3-4 сантиметра). Сегмента се нагрява напр. за 4 секунди и екранчето на амперметъра показва 3.0A
7. Допирате перата на изхода върху дълъг сегмент пчеларска тел (напр. 1 метър). Сегмета пак се нагрява за същите секунди и екранчето на амперметъра пак показва същия ток.

Както виждате - всичко работи перфектно. Тока винаги е един и същи, и нагряването винаги е с една и съща скорост, независимо колко е дълъг сегмента с тел или колко е дебела телта. ВАЖЕН Е ТОКА - от него зависи скоростта на нагряване. При различните по дължина сегменти волтметъра ще показва различни напрежения, и това е нормално. Така трябва да бъде. Уреда автоматично подава необходимото напрежение така, щото тока винаги да е 3.0 А. Именно затова и този режим на работа се нарича ГЕНЕРАТОР НА ТОК.

Mateev
25.02.2014, 14:15
За тези, които подметнаха че имат фотоволтаични панели, и се чудят дали могат да ги използват за лепене на восъчни основи:

Да, един фотоволтаичен панел се явява ИДЕАЛЕН ИЗТОЧНИК на енергия за нагряване на пчеларската тел и за лепене на основи. Защо това е така?

Ами защото фотоволтаичния панел има почти същата волтамперна характеристика като на лабораторния захранващ блок, който го описах по-горе. При малки консумирани токове фотоволтаичния панел работи като СТАБИЛИЗАТОР НА НАПРЕЖЕНИЕ, а с увеличаване на консумирания ток хоризонталната част от характеристиката става ВЕРТИКАЛНА, и панела започва да работи като ГЕНЕРАТОР НА ТОК. При това тези два режима са напълно безопасни за панела, включително и късото съединение е безопасно за него.

Какво трябва да се направи?
1. Взема се един стандартен панел за фотоволтаична централа, който обикновенно е с мощност около 180-200W, напрежение 36V и ток 5-6А.
2. Панела се подпира отвън на стената, като се избира такъв ъгъл спрямо слънцето, щото тока на късо съединение да е 3.0 A.
3. Без никаква друга електроника двата извода на панела директно се допират до пчеларската тел и това е - работи перфектно.
4. Понеже слънцето се върти, хубаво е веднъж на час да се променя наклона на панела така, щото тока му на късо да е около 3.0A.
5. Ако слънцето се скрие зад облак - спирате да лепите и започвате да правите нещо друго по рамките.

Mateev
25.02.2014, 14:28
И последно - за тези, които се занимават с електроника:

Сравнително лесно може да бъде направен ГЕНЕРАТОР НА ТОК само с 2-3 транзистора или пък да се ползва специализирана интегрална схема и един мощен транзистор. Ако в Google се направи търсене с думичките Current Source, човек ще попадне на стотици схеми. Би могло дори някой пчелар-електрончик да се потруди и да разработи такова устройство, и после да започне да го продава, като така ще облегчи труда на десетки хиляди пчелари. Например tsc1 може на майтап да го разработи и предложи като крайно изделие на ниска цена и така да си разшири бизнеса.

scutellator
25.02.2014, 15:41
И все пак май ще успееш да научиш пчеларите на нещо ново. ХА ХА.
Въпреки милионите години, през които се е употребявал прост токоизправител за тази цел, на никой досега не му е идвало и на ум че това не е съвсем правилния начин.

Ако не се беше обаждал и да беше някой прекръстил тази машинка напр. на "революционна пчеларска машинка за лепене на основи", щяха да бъдат нужни десетилетия преди някой да се досети, че това всъщност не е измислено и патентовано от пчеларите на БАН.:bigsmile:

tsc1
25.02.2014, 16:05
А защо ви е токоизправител бе хора? На телта и е все тая с какъв ток ще я греееш!

Светозар Каменов
25.02.2014, 16:28
Правилен или не, важното е да върши работа. Не виждам смисъл да давам едни 200 лв, които мога да ги използвам за съвсем друго нещо, като имам с какво да си залепя основите без да губя време. На пчелите им е все тая с какво съм го направил.

srg
25.02.2014, 17:25
Това за генератора на ток смее го коментирали и друг път и аз съм съгласен със всичко което казва Матеев.Но човека питаше дали може да използва тези 12В за лепене на основи. Дали сме му помогнали с целия дебат и дано не сме го объркали. Готовите генератори са малко скъпички.Разработката на такава елекроника за наши нужди е идея, но се покачват изискванията към захранващия трансфарматор.Може някой колега да прояви инициатива.

matevone
25.02.2014, 17:46
Имам познат, който ползва зарядното за акамулатор за лепене на ВО.Лично аз не съм го пробвал тоя метод.

scutellator
25.02.2014, 18:05
Аз също имам няколко + едно нещо с подобни функции (токоизправител?, адаптер?).

Понеже знам какво става, когато теловете на рамката се пресичат (при хоризонтално+вертикално или при зигзаговидно обтелване), би било интересно да се разбере дали със генератора на ток също има проблем при лепенето на основи на такива рамки.

tsc1
25.02.2014, 18:39
Аз също имам няколко + едно нещо с подобни функции (токоизправител?, адаптер?).

Понеже знам какво става, когато теловете на рамката се пресичат (при хоризонтално+вертикално или при зигзаговидно обтелване), би било интересно да се разбере дали със генератора на ток също има проблем при лепенето на основи на такива рамки.
Правиш го на два етапа - първо пускаш ток само по хоризонталните, после по вертикалните.

rosty_sz
25.02.2014, 19:49
Изтрих си поста.

вълк дивак
25.02.2014, 19:50
Ако стане с генератора, да не провираме ВО между теловете ще ни спести доста работа. Тогава може би си струва да се бръкнем едни 200 лв. То и сега сме намерили начин но няма гаранция, че е лесният.

Mateev
25.02.2014, 20:10
Това за генератора на ток смее го коментирали и друг път и аз съм съгласен със всичко което казва Матеев.Но човека питаше дали може да използва тези 12В за лепене на основи. Дали сме му помогнали с целия дебат и дано не сме го объркали. Готовите генератори са малко скъпички.Разработката на такава елекроника за наши нужди е идея, но се покачват изискванията към захранващия трансфарматор.Може някой колега да прояви инициатива.

Аз му отговорих на човека точно и ясно, а именно:
Никой не може да му каже дали с 12V ще се получи при него, защото ние не знаем каква сплав е неговата тел, колко е дебела, колко ома на метър е нейното съпротивление, за каква рамка става въпрос, колко са вертикалните и хоризонталните телове и каква е тяхната обща дължина. С две думи - НИКОЙ НИЩО НЕ МОЖЕ ДА МУ КАЖЕ ПО ВЪПРОСА С ПОДХОДЯЩОТО НАПРЕЖЕНИЕ !!!. Може 12V да се окажат много, а може и 24V да се окажат малко.

И го посъветвах за най-правилното нещо в неговата ситуация - ЗАПОЧНИ С ПРОБИ И ГРЕШКИ ДА СИ ОТКРИЕШ ВЯРНОТО ЗА ТЕБЕ НАПРЕЖЕНИЕ !!!

И най-накрая допълних - НЕ СЕ ХВАЛИ ПО ФОРУМА КАКВО НАПРЕЖЕНИЕ СИ ОТКРИЛ, ЗАЩОТО ЩЕ ИЗЛЪЖЕШ ОСТАНАЛИТЕ !!! Тяхната комбинация от фактори (сплав на телта, дебелина, дължина, омично съпротивление) е друга, и тяхното напрежение ще бъде друго.

Това два пъти съм го писал в този форум точно и ясно. Сега го пиша за трети път. Колко пъти още трябва да го напиша, за да го разберете? Каквото и да се е случило при вас, то това си е само ВАШЕ ЛИЧНО и зависи от вашите лични фактори. При другите ще е друго. Не се хвалете и НЕ ЛЪЖЕТЕ начинаещите, че видите ли с еди какво си напрежение ще стане. Бъдете сигурни, че НЯМА ДА СТАНЕ !!! И всеки път, когато си купите нова тел, ще трябва наново да търсите вярното напрежение по метода ПРОБА/ГРЕШКА. И всеки път, когато смените метода на обтелване, ще трябва отново да търсите вярното напрежение. И всеки път, когато смените типа на рамката, пак ще трябва да търсите вярното напрежение.

По метода с напрежение се губи много време в търсене на верния изправител или трансформатор. След това се губи много време във всяка една рамка, защото често се налага да работите с неоптимално време и да изчаквате по много секунди или да лепите сегмент по сегмент, което отнема още повече секунди. И ако имате над 100 кошера и си сметнете загубените секунди през живота, в един момент ще откриете, че сте похарчили много-много повече пари, отколкото струва верния уред - генератор на ток.

simo
25.02.2014, 20:24
Чета темата, и не мога да схвана какво точно не може да се изясни. Каквото и да е трафчето, все ще загрява телта, не и трябва много за да влезе в основата, просто трябва да се прецени колко време да се държи. Ползвал съм каквото ми е паднало под ръка, понякога и акумулатор и всичко ми е вършило работа.

Mateev
25.02.2014, 20:35
Ако стане с генератора, да не провираме ВО между теловете ще ни спести доста работа. Тогава може би си струва да се бръкнем едни 200 лв. То и сега сме намерили начин но няма гаранция, че е лесният.

Да, ще стане. Не трябва да се притеснявате, когато има къси съединения между жиците на хоризонталното и вертикалното обтелване. Просто трябва да лепите рамката ред по ред и стълб по стълб, и всичко ще е наред. Основния ток ще тече по сегмента, към който сте се включили. По всички останали сегменти също ще тече ток, но той ще е от 9-10 пъти по-малък, което означава, че те ще се затоплят от 9-10 пъти ПО-БАВНО. Тоест когато основния сегмент вече достигне температурата на топене на восъка и жицата се вреже в основата, температурите на другите сегменти ще са ниски и восъка под/над тях въобще няма да се разтопи. Единственото, което трябва да направите при тази ситуация, е да увеличите тока с около 15%, за да компенсирате страничните токове по другите сегменти. С две думи - настройте уреда на 3.5А и всичко ще заработи без проблеми.

Този номер не може да бъде направен ако работите с напрежение, защото всеки един сегмент от рамката ще изисква различно напрежение, понеже към него има свързани в паралел различни паразитни съпротивления от другите сегменти.

Някой може да попита защо другите сегменти ще се нагряват 9-10 пъти помалко, въпреки факта, че са свързани накъсо с основния сегмент. Ами всичко е много просто, ако погледнем Закона на Ом. Количеството топлина, отделяно от нагряваната жица, е равно на мощността по времето. Самата мощност P е равна на U * I, a U = I * R, и като заместим се получава, че P = I на квадрат * R. Или при три пъти по-малък ток ще имаме 9 пъти по-малка мощност.

А сега си представете един квадрат, направен от пчеларска тел. Пускаме ток X по един от сегментите му. Част от този ток се отклонява и по другите 3 сегмента, но там той е с 3 пъти по-малка стойност, защото те имат 3 пъти по-голямо съпротивление от основния сегмент. Напрежението върху всеки един от сегментите също е 1/3 от напрежението върху основния сегмент. Следователно мощността е 1/3 * 1/3 = 1/9 от мощността на основния сегмент, а от там и температурата и или времето на нагряване са 9 ПЪТИ ПО-МАЛКИ и ПО-БАВНИ.

Както виждате по 2 различни начина ви доказах, че ако се работи с ГЕНЕРАТОР НА ТОК, могат да се загряват единични сегменти дори и тогава, когато те правят къси съединения с други сегменти от рамката. По другите сегменти тече само 10-15% от енергията, но тя е недостатъчна да ги загрее до ниво да се предизвика разтопяване на восъка под тях.

вълк дивак
25.02.2014, 20:51
Точно където се получава късо е проблем. ВО се пробиват от голямата топлина и пчелите на тези места ги прогризват.

Mateev
25.02.2014, 20:57
С генератор на ток ли го правиш или със стабилизатор на напрежение? Сегмент по сегмент ли го правиш, или нагряваш цялата мрежа?

Моля да давате по точна информация какъв точно експеримент сте направили, защото иначе излиза че ЛЪЖЕТЕ ХОРАТА, като ГЕНЕРАЛИЗИРАТЕ вашата грешка и я обобщавате за всички възможни случаи на работа.

Аз написах че ако се ползва ГЕНЕРАТОР НА ТОК и се работи СЕГМЕНТ ПО СЕГМЕНТ, няма никакви проблеми с каквото и да било прогаряне, и продължавам да го твърдя този факт !!!

kuline
25.02.2014, 21:08
Прав си бе Матеев, ама докато се пипкаме сегмент по сегмент, трудодните се увеличават значително.
А в крайна сметка нали се цели за по-кратко време, да свършим същата тази работа, защото ни чака и друга, а както казваш и ти "трябва да се научим да си ценим труда" (перифразирам)

rosty_sz
25.02.2014, 21:35
Просто не мога да разбера, защо си затруднявате живота. При положение, че с W-образното зателване става чудно особено ако първия и последния тел са успоредни на страничните летви и са близо до тях. Няма кръстосани телове всичко става бързо и точно. Аз ползвам 4 хоризонтални тела за ЛР рамки, което е далеч по слабо зателване и няма никакви проблеми, за какво се мъчите. Няма свличания, три четири скъсани рамки новоизградени за сезона. Зателвам по 200+ рамки без никакъв проблем за ден, основите се лепят за 3-4 секунди.

Mateev
25.02.2014, 21:40
Чета темата, и не мога да схвана какво точно не може да се изясни. Каквото и да е трафчето, все ще загрява телта, не и трябва много за да влезе в основата, просто трябва да се прецени колко време да се държи. Ползвал съм каквото ми е паднало под ръка, понякога и акумулатор и всичко ми е вършило работа.

За един сегмент или за много?
Какъв модел ти е телта?
Каква е нейната дебелина?
Какви рамки и какво обтелване - тоест каква е общата дължина на телта, която я нагряваш?
За колко секунди се получава - за 3 или за 63 секунди?

Ха сега се конкретизирай, за да знаят хората каква точно е твоята ситуация с твоите параметрите на обтелването.
И недей ГЕНЕРАЛИЗИРА, защото ако при тебе си имал късмет да се получи, при другите това може и да не е така.

вълк дивак
25.02.2014, 21:41
Утре ще измеря колко ампера е тока. Иначе е 9v. А уреда е стар прожекционен апарат. Пробвах да загрея цялата мрежа но ВО прогаряха на две места където ставаше късо. Сега провирам ВО между теловете и загрявам около 7-8 секунди хоризонталните и после вертикалните. Имам и два стари стабилизатора, но от това апаратче съм по доволен. Та лакомията ми в случая бяха секундите за нагряване които да паднат на половина, но май няма да стане.

kuline
25.02.2014, 21:47
Малко се отклоняваме от темата, но ще споделя опита си:
Преди три години ми "падна" едно устройство за лепене на основи и започвам аз ...
Първа рамка - прегаря
Втора рамка - пак не улучвам времето за нагряване и т.н. до 4 бр.
Накрая навих кабела около устройството и хайде в шкафа и това беше. Извадих си шпорчето и така ми спори, че си нямате идея (не става въпрос за 20-30 рамки)
Като доуточнение - работя с даданблат хоризонтално и вертикално армиране с пробиване на рамките. Ако е W-образно армиране лепенето ще се получи след принципа проба-грешка ще намерим оптималното време за загряване, но пак зависи и от съпротивлението на телта и т.н. (Матеев го е разяснил)но подготовката и армирането е по-трудоемко.

Mateev
25.02.2014, 21:53
Аз (и моите служители) обтелваме само с една единствена тел - инокс, закупен от Lyson. Винаги използваме само тази тел, за да няма хък-мък после при настройките. Обтелваме само ЛР рамки. Обтелването е двойно W (W с два вертикални тела в двата края на 2 сантиметра от рамката). Общата дължина на цялата тел е около 1.50 метра. Съпротивлението и е около 10 ома. Стандартните пчеларски трансформатори, които се продават под път и над път, не дават достатъчно напрежение, в резултат на което се наложи да лепим рамката на два пъти - един път лявата половина и един път - дясната. При това времето за лепене беше много голямо и най-вече - беше непостоянно - променя се с температурата на стаята или с промяна на напрежението в мрежата. Имаше и бракувани основи докато човек му свикне на промените.

Когато си купихме стабилизирания лабораторен уред - генератор на ток, параметрите на рамката вече се изясниха. За да прокараме ток около 3А, при който лепенето се извършва за 3-4 секунди, се наложи да вдигнем напрежението до 30V. С това напрежение от 30V вече можехме да лепим цялата рамка на един път, при това да го правим бързо (3-4 секунди) и освен това времето за лепене да не се променя при промяната на външните фактори. Със сигурност цената на този уред ще се избие само за няколко седмици от икономията на време. Освен това този уред дава невероятен комфорт на работа - всичко става лесно и бързо, без да има бракувани основи, защото всеки път процеса протича по един и същи начин и за едно си също време и човек много бързо натрупва опит и му свиква.

Та ако съдим по моя опит и ако другите купуват от моята тел и имат моите рамки, обтелени по моя начин, смело мога да кажа, че 12V СА СИЛНО НЕДОСТАТЪЧНИ и че пчеларските трансформатори по магазините СА ПЪЛНИ БОКЛУЦИ. Ако искате подобрение, използвайте 24V, още по-добре 30V, а най-добре - генератор на ток за 3.0A - с него винаги се получава.

simo
25.02.2014, 21:57
Матеев, тая вечер май си нещо бая изнервен. Върнах се назад в темата и схванах за какво става въпрос. Рости вече го каза, ама и аз да повторя, някои хора се чудят как да си създават проблеми, че после да търсят начини да ги разрешат. Няма лошо, така се правят открития. Но аз съм привърженик на опростените нещица, що ми трябва да кръстосвам телове и да се чудя как да ги лепя с електрика като мога да обтеля без да ги кръстосвам и да лепя с квото ми попадне за без пари и то качествено. Обтелвам ЛР рамки с четири хоризонтални тела и досега за три години нямам скъсана при центрофугиране. Същото и даже по добро е и W образното обтелване и пак ще се лепи с квото дойде. Лепенето на една основа правя за четири секунди.

Mateev
25.02.2014, 22:21
Матеев, тая вечер май си нещо бая изнервен.......
Ами опитвам се да обясня азбучни истини, които човек би трябвало да ги разбере за 3 секунди, а срещам пълно неразбиране. В резултат на това ми се налага да обяснявам пак и пак и пак, по един или по друг начин и най-накрая пак осъзнавам, че почти никой не ме е разбрал. И сега започвам да си мисля - аз ли не мога да обяснявам, или четящите въобще не четат и си знаят тяхното си - нещо от рода "Аз от 40 години съм пчелар и съм го правил еди как си, пък тоя вчера се пръкна и сега се опитва и акъли да дава".

Чувствам нещо подобно, и ви се извинявам, ако в постингите ми по-горе сте доловили някаква нотка на раздразнение. Не съм искал това да е така. Опитвам се безпристрастно да обяснявам, но не знам до какво ниво да слезна в обясненията, така че да ме разберат всички пчелари.

kuline
25.02.2014, 22:28
, но не знам до какво ниво да слезна в обясненията, така че да ме разберат всички пчелари.

Много е трудно да разбереш, като си се насочил към технически науки, а и психологията на пчеларя не е изследвана, следователно не се подчинява на науките.

tsc1
25.02.2014, 23:36
Не забивайте в сложнотии! Трябва си трансформатор и генератор на ток с фазово регулиране. Останалото са евтини тиристори, два превключвателя за клоновете (хоризонтален и вертикален) и за броя на жиците в клона. Едно реле за време и един регулатор за тока. С няколко проби правиш настройката за дадения вид рамка и конкретната тел и действаш. На това може да му се докара цена и под 200лв заедно с настройваеми контактни пластини за цялата рамка.

Mateev
26.02.2014, 00:30
Аз си мислех са цена от порядъка на 20-30 лева. Ако ще е 200 - тогава по-добре лабораторния захранващ блок на Млад Конструктор.

Предполага се, че хората и в момента си имат някакво захранващо устройство или акумулатор. Трябва да се направи само един външен генератор на ток, а такъв може да стане само с два транзистора. Не е необходимо да е кой-знае колко прецизен. Единия транзистор е мощен 100W NPN Дарлингтон, сложен на радиатор, защото бая ще грее. В емитерната му верига има резистор, с който се регулира нивото на тока. Този резистор също така е между базата и емитера на един друг маломощен NPN транзистор, колектора на който дърпа надолу базата на дарлингтона. Още един резистор от базата на дарлингтона към плюса и това е всичко - тока през емитера на дарлингтона ще е стабилизиран с грешка около 10%. Грешката е голяма, но за лепене на основи няма да оказва съществено значение. Разбрахте ли схемата, или да сядам да я рисувам?

Та тази схема съдържа само два транзистора, два резистора и един оребрен алуминиев радиатор за охлаждане. Частите на тази схема струват жълти стотинки. Схемата се явява двуполюсник, който се свързва последователно на веригата за захранване на телта. Няма никакво значение какъв ще е захранващия източник - стига напрежението да е право. Тоест достатъчен е един трансформатор и схема Гретц за изправяне. Не е необходимо да се слагат филтриращи кондензатори. Ако схемата Грец се сложи на радиатора и стане част от двуполюсника, тогава той ще може да работи както с прави, така и с променливи напрежения, и няма да има никакво значение къде е плюса и къде - минуса.

Та идеята е ако някой иска - да седне и да го произведе това устройство и да го продава по 20-30 лева. Почти съм сигурен, че пчеларите много ще му се зарадват, защото ще им върши страхотна работа за малко пари.

Mateev
26.02.2014, 01:13
Обещах ви ГЕНЕРАТОР НА ТОК на цена под 20 лева и горе вече ви дадох едно схемно решение. След това помислих 5 минути, и открих още един, много по-лесен и по-надежден вариант. Той се състои само от готови компоненти, и всеки един пчелар сам ще може да си го сглоби за по-малко от 5 минути.

Идеята е следната - всеки един стабилизатор на напрежение може да бъде накаран да работи и като ГЕНЕРАТОР НА ТОК, ако на изхода му се сложи резистор с подходящото съпротивление, а като стабилизиран ток се използва общия ток, течащ от захранването към стабилизатора на напрежение. Супер - до тук идеята е много добра. А ако стабилизатора на напрежение е импулсен, то тогава топлинните загуби ще са сравнително малки, и няма да има нужда от голям радиатор. Идеята започва да става страхотна. А ако този стабилизатор успеем да го купим готово направен за цена под 10 лева, идеята направо става супер !!! Пък ако успеем да накараме всичкото това да заработи с всякакво входно напрежение (както малко, така и голямо, както постоянно, така и променливо) и на туй отгоре да струва под 20 лева, идеята става направо превъзходна !!!

Възможна ли е тази идея????? Да, не само че е възможна, но и е напълно реализуема със сравнително малко усилия. Каква тогава трябва да е схемата?

Ами на първо време човек трябва да се сдобие с някакво нисковолтово захранване с напрежение от 10 до 30V. Няма значение какво ще бъде това захранване. Важното е само да е с мощност от 100W нагоре, защото това е необходимата мощност телта на една рамка да се загрее цялата наведнъж, без да си играем сегмент по сегмент. Ако това захранване е някакъв гол трансформатор, трябва да се сложи и схема Гретц, за да изправи напрежението. Филтриращ кондензатор не е необходим. Ако източника на енергия е автомобилен акумулатор - няма значение дали е 12V или 24V. Източник на енергия може да е и всеки един фотоволтаичен панел, с мощност над 100W. Няма значение дали е 12V или 24V или дори 36V. Няма нужда и да се накланя, за да му ограничим мощността. Всичкото това ще го направи предложената от мене схема.

Източник на енергия също така може да бъде някакво старо кимпютърно захранване с мощност над 100W. Източник на енергия може да бъде и всяко едно друго захранване или адаптор, който е с мощност над 100W и напрежение между 10 и 30V. Например едно захранване за лаптоп с 18V на изхода си и ток 4-5А би свършило чудесна работа.

Въобще може да се използва всеки един нисковолтов източник на енергия, стига да има необходимата мощност. Така или иначе и в момента повечето пчелари си имат някакъв нисковолтов източник, с който в момента си лепят основите, така че този проблем отпада.

Mateev
26.02.2014, 01:37
Втората част от схемата е напрежението на този съществуващ нисковолтов източник на енергия да се повиши до ниво 30-35V и да се поддържа стабилно на това ниво независимо колко се променя напрежението на входа. При това повишаване трябва да се използва импулсна схема, за да може топлинните загуби да са сравнително малки. И най-накрая това устройство трябва да е на цена не повече от 10 лева, заедно с доставката до България. Има ли някъде по света такова животно, което да отговаря на всичките тези условия?

Да, има го и се нарича Hot 150W DC-DC Converter 10-32V to 12-35V 6A Step-Up Adjust Power Supply HD23L.
Ето линк: http://www.ebay.com/itm/Hot-150W-DC-DC-Converter-10-32V-to-12-35V-6A-Step-Up-Adjust-Power-Supply-HD23L-/111249960497?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19e703ae31

Изхода на този преобразувател се настройва на максимума от 35V посредством многооборотния тример-потенциометър (синьото компонентче в най-горната част на снимката). На входа на този преобразувател (сините клеми отдолу) се подава произволно напрежение от 10 до 32V. Независимо от това какво е входното напрежение, на изхода винаги ще имаме 35V. Такова високо напрежение е необходимо, за да покрие целия възможен диапазон от всякакви рамки, всякакви телове, всякакви дебелини и всякакви дължини на телта в една рамка. Притежавайки под ръка възможния максимум, от тука нататък вече можем да започнем да ограничаваме за конкретните наши цели, но ще ограничаваме не напрежението, А ТОКА ПО ВЕРИГАТА.

Mateev
26.02.2014, 01:44
Последният елемент от нашата схема вече е истинския ГЕНЕРАТОР НА ТОК, но както вече казах, за такъв ще се използва стабилизатор на напрежение с фиксиран по стойност резистор на неговия изход. Този стабилизатор на напрежение също трябва да бъде импулсен, за да има ниски топлинни загуби. Също така трябва да е достатъчно мощен, за да може да стабилизира желания от нас ток въпреки високото напрежение и голямата мощност, която ще се ограничава и контролира от крайното му стъпало. Пак ще се използва DC-DC конвертор, но този път той трябва да е Step-Down - тоест да намалява напрежението на своя вход.

Ето какво подбрах, което според мене е идеално за нашия случай: 12A 200W Adjustable DC-DC Step Down Converter Buck Module 4.5-30V to 0.8-32V
Ето и линк за закупуване: http://www.ebay.com/itm/12A-200W-Adjustable-DC-DC-Step-Down-Converter-Buck-Module-4-5-30V-to-0-8-32V-/251401122026?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a88acb0ea
Цената също е под 10 лева, което означава, че общата цена, която ще дадем за всички части, не надхвърля 20 лева.

Mateev
26.02.2014, 02:02
За да накараме втория стабилизатор на напрежение да работи като ГЕНЕРАТОР НА ТОК, трябва да свържем в изхода му резистор и така да подберем този резистор, щото тока през него да бъде такъв, какъвто ние го желаем - 1А или 2А или 3А. При ток 1А ще имаме бавно лепене за начинаещи, при ток 2А ще имаме средно по скорост лепене за напреднали и при ток 3А ще имаме бързо лепене за експерти. Бас ловя, че всеки един пчелар ще премине през обучението от начинаещ до експерт лепейки първите 10-20 основи, и при това няма да допусне повредата на нито една основа. Поне при нас така се получи. Надявам се, че ще е така и при всички останали.

Та за да накараме втория стабилизатор на напрежение да стане ГЕНЕРАТОР НА ТОК, трябва да настроим изхода му на напрежение от 1.0V. След това трябва да се сдобием с два резистора - 1 Ом 1W и 0.5 Ома 2W. Когато включим първия резистор, тока ще е 1А. Когато включим втория резистор, тока ще е 2А. Когато включим и двата резистора в паралел - тока ще е 3А. Това е всичко. Друго няма. Който иска - може да си сложи 2 ключета и да си ги щрака тези резистори, за да си сменя тока по време на работа. Според мене обаче това е безсмислено, защото всеки пчелар бързо-бързо ще се убеди, че най-добрия ток за него е 3А. Поне при нас така беше. Този ток го избрахме буквално след 5-тата залепена основа.

Ако искате директно да преминете на ток 3А и да не си играете на шикалки, директно можете да си търсите един единствен резистор със съпротивление 0.33 ома и мощност, не по-малка от 3W.

Mateev
26.02.2014, 02:15
Обяснената от мене концепция за създаване на перфектно електронно устройство за лепене на восъчни основи посредством ГЕНЕРАТОР НА ТОК е правилна и на 99.9% съм сигурен, че всичко ще заработи от раз. Преди години съм правил подобни схеми, но с други компоненти. За всеки случай за да не стане някакъв гаф, след малко ще купя по 5 бройки от препоръчаните от мене компоненти и когато пристигнат, ще пробвам схемата и ще ви кажа резултата. Шанса нещо да се обърка е нищожен, но знае ли ги човек тези китайци дали няма да ми стъкнат някаква изненадка. Затова ако искате - изчакайте да дойдат компонентите и да ги пробвам, и чак тогава си купувайте за вас. А ако сте нетърпеливи - смело купувайте. Със сигурност предложената от мене схема ще проработи на 100%, като в най-тежкия случай може да се наложи добавянето на някое друго транзисторче, резисторче или ценерче - все неща, които струват стотинки.

Благодаря за вниманието и извинявайте, че ви накарах да четете толкова много постинги. Ще се радвам, ако коментирате предложената от мене идея, като с особен интерес oчаквам мнението на tsc1.

Mateev
26.02.2014, 02:36
Накратко какво по-точно предлагам:

1. Произволен нисковолтов източник на енергия с произволно напрежение между 10 и 32V и мощност, равна или по-голяма от 100W. Предполагам, че повечето пчелари вече го имат.
2. Ако източника на енергия е трансформатор, трябва да се сложи и схема Гретц за изправяне на напрежението. Няма нужда от слагането на филтриращ кондензатор, но ако се сложи, няма да пречи.
3. Напрежението се повишава до 35V посредством мощен DC-DC Step-Up (Bost) преобразувател. Това е необходимо, за да може да се нагряват дълги участъци от пчеларска тел с дължина до 2 метра.
4. С това напрежение се захранва лепенето на телта, само че последователно на тази тел се слага един двуполюсник - ГЕНЕРАТОР НА ТОК.
5. Този двуполюсник в действителност представлява втори DC-DC Step-Down (Bulk) преобразувател, изхода на който е настроен на напрежение 1V и е натоварен с такъв резистор, тока през който да е равен на желания от нас ток.
6. За практични нужди (това, което вече съм го пробвал) аз ви препоръчвам 3 стойности на тока - 1А, 2А и 3А, като съм почти сигурен, че след няколко експеримента всички ще изберат тока 3А като най-добър и най-бърз с време на лепене 3-5 секунди.
7. За да имаме абсолотна сигурност, че схемата работи, аз ще купя компонентите, ще я пробвам и ще публикувам резулатите.
8. Цената на цялото оборудване е под 20 лева, заедно с доставката на компонентите до България, което означава, че може да си я позволи абсолютно всеки един пчелар.
9. Ако някой електрончик (например tsc1) се навие масово да произвежда устройството и да го продава например по 30 лева, вероятно ще успее да продаде хиляди бройки и да реализира десетки хиляди левове печалба. Аз твърдо не желая да се занимавам с това, защото мащабите не ме устройват, така че подарявам я тази схема на всички пчелари, и ще съм много щастлив, ако тя наистина започне да се използва, и от време на време някой се сети да каже едно благодаря.

kapanec
26.02.2014, 08:38
Много точно и приемливо обяснение дори за човек които си няма и никаква представа от електроника, като мен .Благодаря за търпението и желанието да обяснявате така подробно.Благодаря и за идеята от която, аз ще се възползвам.
Благодаря

tsc1
26.02.2014, 09:33
Идеята на Матеев е добра за комплектоване на китове "Направи си сам". Двата конвертора+2 мощни резистора+1лист схема и кратко описание в найлоново пликче за 30лв става. Само дето вноса през Ибей върви за 5 комплекта, но не върви за 500 комплекта наведнъж. Веднага попадаш в полезрението на митниците и започват декларации, мита и ДДС. И сумата вече нарастна до 45-50лв с транспортните разходи.
Ако обаче ще се продава готово изделие нещата далеч не стоят така!
1. Не може да се разчита, че всеки ще има подръка подходящия източник на постоянен ток с този ток или напрежение. Това предполага трансформатор и токоизправител.
2. За да може едно изделие да работи и да отговаря на минималните изисквания за безопасност и да е продаваемо законно то трябва да е в подходяща кутия с необходимите защити.
3. За да е удобно за работа едно електротехническо изделие, то трябва да има необходимите органи за управление - ключета, потенциометри, клеми.
4. Всичко това изисква проектиране, доставка на материалите, монтаж, тестове и опаковка. А това изисква ХОРА - с работна заплата, осигуровки и всичко останало.
Ако някой в България може това да го направи, произвежда и продава легално за 50лв аз би му казал едно голяма "БРАВО".

srg
26.02.2014, 10:18
tsc1 аз предлагам още по просто решение.Всеки стабилизатор ни напрежение например 78ХХ става генератор на ток. Един мощен транзистор за по голям ток, трансформатор по мои груби изчисления 30V 100VA и реле за време. Иначе аз за себе си не изпитвам нужда от такова нещо засега.При по-големи мащаби вероятно. Обтелвам хоризонтално и релето за време ми е в главата Магзински 4с, ЛР 6с, ДБ 8с. Като пусна конвейра става бързо. За кръстосаното обтелване ми се струва доста сложно за равномерно нагряване.

ПП:Извинявам се пропуснал съм да прочета последните постове

tsc1
26.02.2014, 10:49
tsc1 аз предлагам още по просто решение.Всеки стабилизатор ни напрежение например 78ХХ става генератор на ток. Един мощен транзистор за по голям ток, трансформатор по мои груби изчисления 30V 100VA и реле за време. Иначе аз за себе си не изпитвам нужда от такова нещо засега.При по-големи мащаби вероятно. Обтелвам хоризонтално и релето за време ми е в главата Магзински 4с, ЛР 6с, ДБ 8с. Като пусна конвейра става бързо. За кръстосаното обтелване ми се струва доста сложно за равномерно нагряване.

ПП:Извинявам се пропуснал съм да прочета последните постове
Да, това ако трябва да го правя аналогово, така бих го направил. Но много са загубите и отделената топлина. Горе вече писах - няма значение с какъв ток ще се работи - прав или променлив. И стигаме до най-евтиното и разумно решение - тиристорен регулатор на напрежение с фазово управление и обратна връзка по ток.

srg
26.02.2014, 11:12
3Aх30V=90W. 1000бр рамки х 6s = 2ч /даже по-малко/. 0,2 кWч енергия. Освен това аналоговия вариянт почти не консумира на празен ход.

tsc1
26.02.2014, 11:27
3Aх30V=90W. 1000бр рамки х 6s = 2ч /даже по-малко/. 0,2 кWч енергия. Освен това аналоговия вариянт почти не консумира на празен ход.
Това е сметката на необходимата "полезна енергия". А тази, която ще подадеш, за да получиш стабилизатора на ток? Нали трябва да я разсееш някъде? Нали имаш загуби в стабилизатора и в мощния транзистор, работещи в активен режим.

srg
26.02.2014, 11:39
Всичко е вътре.

tsc1
26.02.2014, 12:01
Всичко е вътре.
Мисля, че не ме разбра. Въпроса е не колко ток ще изхарчиш, а какво ще правиш с топлината от загубите?

Искрен Мутафов
26.02.2014, 14:02
Напарво ме "кефите"!
Да вземем да ви спретнем една олимпиада по физика и електротехника, за няма и ден изписахте сума ти му и страници във форума, в може би най-скучната тема(поне според мен)...
Явно има много инженери и самородни таланти сред нас...

;-)

Mateev
26.02.2014, 14:03
Разсейването на 100W топлинна мощност е едно много голямо предизвикателство. Това е все едно да си купите едно малко котлонче за кафе и посредством поливане с вода да се опитвате да го държите хладно. Пробвайте - ще изливате по 10 литра вода в секунда и пак плочата ще пари и няма да може да се държи с ръка.

За да разсеем 100W топлинна мощност, вероятно ще се нуждаем от оребрен радиатор с огромна площ и тегло от 2-3 килограма и размери едва ли не на дипломатическо куфарче. Може да сведем размерите до това на една дебела книга, но ще трябва да се сложи и вентилатор. Така изглеждат нещата при 100W.

Именно поради тази причина аз използвам DC-DC преобразуватели. Те също ще греят, но 10 пъти по-малко. Както всички виждате по снимките - и двата преобразувателя си имат радиатори, и то доста сериозни. И бъдете сигурни, че те ще парят в процеса на работа. Но се надявам, че площта им е добре изчислена, и няма да се налага да слагаме някакво венилаторче.

Такава схема, която оперира с мощности от порядъка на 100W и повече в никакъв случай не трябва да се прави аналогова. Греенето ще е огромно, а и загубите на енергия ще са 10 пъти по-големи. Някой подметна за стабилизатор 78ХХ - той в никакъв случай не е подходящ. Първо защитата му е настроена на 2А, а ние искаме 3А, и второ кристала на стабилизатора няма да издържи на огромната мощност, на която ще го подложим. Не си спомням точно параметрите, но мисля че повече от 30W не могат да бъдат поети от такъв корпус (става въпрос за металния), защото топлинното съпротивление на прехода кристал-външна среда е прекалено голямо. Има мощни транзистори, които са за 115W, има и такива за 150W, но корпусите им са специално изпълнение от специален метал и много тънък метален слой между кристала и радиатора. Металния корпус на 78ХХ не е такъв и едва ли ще може да разсейва повече от 30-40W.

tsc1
26.02.2014, 14:42
Напарво ме "кефите"!
Да вземем да ви спретнем една олимпиада по физика и електротехника, за няма и ден изписахте сума ти му и страници във форума, в може би най-скучната тема(поне според мен)...
Явно има много инженери и самородни таланти сред нас...

;-)
Какво да се прави - и аз така се "кефя", когато попадна на задълбочен разговор за техниката на кърлинга - спорт, от който нищо не разбирам!:laughing:

srg
26.02.2014, 14:46
Аз също включвам мощен транзистор към стабилизатора не може без него/по-ранния ми пост/. Относно топлината.За една минута ще направиш 3 рамки или ще работи 20s.Това означава 1/3 от 100W 30W. Полувината от мощноста ще се отделя върху телта остават 15W.При някои транзисори може и да не трябва радиатор.Изчисленията са за 3А а мисля че препорьката по горе беше за 2А. Вкарването на допълнителна електроника според мен само ще вдигне консумацията.
Съжалявам ако спамим темата.Ако искате да я прехвърлим в друг раздел.Нямам желание да я раздуваме, но защитавам идеята си.

Mateev
26.02.2014, 15:31
...Съжалявам ако спамим темата...
Напротив - не я спамим. Разговора си е точно по темата и точно в момента се опитваме да създадем идеалния адаптор за лепене на восъчни основи. Ако успеем - ще е голям успех. При това положение всяко едно предложение или идея може да е от полза.

Вярно е, че темата стана повече електронна и по-малко пчеларска, но няма как - такова е разрешението на проблема - иска си електроника и няма как да се размине без нея.

Колкото до използваната енергия - DC-DC преобразувателите в режим на празен ход консумират много малко енергия - може би 1-2W. Като дойдат, ще премерим по-точно. В режим под товар ще консумират само около 10% от това, което консумира телта. Тоест колкото енергия поеме телта, едва ли ще загубим още 10 максимум 12%. Това е. Ако пчеларя работи бавно и лепи само една рамка в минута, радиаторите на преобразувателите ще стоят студени.

Нали това е основното преимущество на всички импулсни DC-DC преобразуватели - те имат високо КПД, достигащо до 90%, че и нагоре.

srg
26.02.2014, 16:18
Няма спор за DC преобразувателите. Ако консумацията на електрониката е 10% при напрежение 10V примерно върху телта захранването трябва да ти е 11V /еднакъв ток/.Можеж ли да го постигнеш? Както описах горе изразходваната енергия за лепене е много малко и там няма какво да се мисли толкова. Независимо от това варианта който педлагам има само загуби в трансформатора на празен ход и ако се оптимизират елементите и напреженията скептичен съм за по-добро и просто решиние. Поне в реда на мислите които се въртят в главата ми.

tsc1
26.02.2014, 17:43
Големите загуби са не в трафа,а в регулиращия тока елемент. Напрежение от 30В е необходимо само в случая на W-образно зателване и непрекъснат тел от край до край. При нормално зателване с вертикални и хоризонтални телове загубите ще са огромни!
Пример - имаме 4 вертикални тела, несвързани помежду си, всеки със съпротивление примерно 2ома. За да протече ток 2А ти трябват 4В. Ако решиш да ги нагрееш всичките едновременно трябва да осигуриш ток 8А. От 30В ползваш 4В и трябва да утрепеш останалите 26В. При ток 8А това са цели 208 Вата разсеяна мощност!!!!!!!!

srg
26.02.2014, 19:07
Ако не бъркам нещо сметките при 8 ома съпротивление на телта схема 7805, 2,5 Ома опорно сапротивление - 24V зах. напрежение е достатъчно. Отношение загуби/полезна мощност е 1/2.
Според мен нямаме основния елемент за да правим сметките.Съпротивлението на метър тел и в какви граници ще варира дължината. Или какви съпротивления ще "стабилизираме". Някой може ли да даде тази информация,че аз в момента не мога.
Случая за който говориш tsc1 e доста екстремен. Съпротивлението пада на 0,5 ома. Ако отиваме на такива разчети трява сериозна преоценка на заданието.

Mateev
26.02.2014, 19:24
Аз вече написах, че пчеларската тел е със съпротивление от 6 до 8 Ома на линеен метър. Става въпрос за инокс, закупен от Lyson. Други телове нямам и не съм мерил. Също така написах, че ЛР рамка с двойно W обтелване (общо 6 сегмента) консумира тел с дължина около 1.50 метра. Казах и че 3А е максималния ток, при който се постига време на лепене 3-5 секунди. От тука нататък смятай сам.

srg
26.02.2014, 19:42
Да видях го в поста ти но реших че повечето пчелари не ползват инокс или греша.Аз палзвам обикновен от по-мекия, но съм далеч от пчелина и не мога да го измеря.

srg
27.02.2014, 09:29
Няма друго измерване.Ако приемем че съпротивлението е от 4 до 12 ома, схема 7805, 2 ома опорно сърпотивлиние /2,5А/.
При 4 ома и напрежение 30V кпд 0.3.
При 12 ома напрежението трябва да минимум 34V което е малко над прага на възможностите на 78ХХ серията и трабва да се търси по-добър стабилизатор. А кпд=0.8

tsc1
27.02.2014, 10:21
Няма друго измерване.Ако приемем че съпротивлението е от 4 до 12 ома, схема 7805, 2 ома опорно сърпотивлиние /2,5А/.
При 4 ома и напрежение 30V кпд 0.3.
При 12 ома напрежението трябва да минимум 34V което е малко над прага на възможностите на 78ХХ серията и трабва да се търси по-добър стабилизатор. А кпд=0.8
Не зная ние ли не можем да обясним добре или ти не схващаш къде е проблема. Той не е в КПД (ясно е, че при всякакво аналогово регулиране то е ниско). Проблема е в това, че се налага да разсееш топлината от многото енергия, отделяна върху регулиращия елемент. Виж примера от твоите сметки:
- при 30V и 2.5А ток имаме обща мощност 75W
- при КПД 0.3 полезната мощност е 22.5W
- разсеяна мощност върху регулиращия елемент - 52.5W
За да охлаждаш този елемент (7805+транзистора) ще ти трябва радиатор с размер на ютия!

srg
27.02.2014, 11:17
Колега tsc1 това вече го обясних по-горе и то в случай 100W а не 75W. Ще повторя че устройството работи едва 30% от времето.
Направи сметки варианта за който ти говориш и да сравним.Аз съм почти сигурен че не можеш да поститнеш по-добри резултати или ако ги постигнеш ще бъде за сметка на доста по-висока цена и сложност.

tsc1
27.02.2014, 12:26
Колега tsc1 това вече го обясних по-горе и то в случай 100W а не 75W. Ще повторя че устройството работи едва 30% от времето.
Направи сметки варианта за който ти говориш и да сравним.Аз съм почти сигурен че не можеш да поститнеш по-добри резултати или ако ги постигнеш ще бъде за сметка на доста по-висока цена и сложност.
Ами опитай да го реализираш и сам ще се убедиш в това, което искаме да ти кажем и аз и Матеев за топлинните загуби.

Mateev
27.02.2014, 22:11
Колега srg, и аз оставам с впечатление, че нещо не я разбираш цялата тази история. Нима не разбра, че един аналогов стабилизатор ГРЕЕ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ВРЕМЕ, през което през него тече ток, а един импулсен стабилизатор грее САМО ПО ВРЕМЕ НА ПРЕХОДНИТЕ ПРОЦЕСИ от 0 към 1 и обратно. Но те са много кратки. Като цяло един импулсен стабилизатор ВИНАГИ грее 5 до 10 ПЪТИ ПО-МАЛКО от аналоговия, а при фотоволтаичните инвертори дори са успели да достигнат до 98% КПД, което означава 50 пъти по-малко греене.

koragroup
28.02.2014, 00:33
Абе пичове, от едно просто зарядно за акумулатори, вие направихте егати скучната тема...

tsc1
28.02.2014, 08:40
Абе пичове, от едно просто зарядно за акумулатори, вие направихте егати скучната тема...
Абе за ставането, става. И много други работи също стават. Въпроса е да се направи по най-добрия начин за бърза и качествена работа.
В такива случаи винаги си спомням лафа от вица:
"И я моем и тате мое, ама она, козата пръч сака" :laughing:

Mateev
28.02.2014, 10:28
Абе пичове, от едно просто зарядно за акумулатори, вие направихте егати скучната тема...

Абе пичове, не може ли пчелите цяла година да ги оставиме сами да си правят каквото си искат, а после с багера да гребем тонове с мед. Вие направихте егати скучния форум.......

Диян Димитров
28.02.2014, 10:49
Абе пичове, от едно просто зарядно за акумулатори, вие направихте егати скучната тема...

Много е прав човека.
Пчелина ми не е електрифициран. Закачам два кабела към акумулатора на автомобила и лепя основите без проблем. Номера е да прецениш кога е готова /залепена / основата за да не я пререже телта. Всичко се получава с малко опит. Вие едва ли не совалка ще построите за да лепите основи. Пчелина ми е от 185 кошера ДБ, Вие си направете сметка колко основи лепя на година, а аз ще ви кажа, че се справям без проблеми по тоя начин.

koragroup
28.02.2014, 11:12
Абе пичове, не може ли пчелите цяла година да ги оставиме сами да си правят каквото си искат, а после с багера да гребем тонове с мед. Вие направихте егати скучния форум.......

Матеев не се пали за глупости. Разбира се, разсъжденията ви са полезни, ама си ги разбирате вие тримата... Като почнете с тези параметри, синусоиди, анджъклами дето не мога да им кажа названието от първия път... А важното е в същност да върши работа. Ти сам си го казвал хиляди пъти - максимални резултати с минимален разход на средства и ВРЕМЕ!
Ако искате да помогнете на "простите юзъри на хардуер", като мен, моля кажете има ли опасност да си изгоря зарядното за лаптопа. ако се пробвам с него да лепя... или ако пробвам да си захранвам винтоверта с него (19V, 4.74A).

P.S. Нищо не разказа за срещата...

FVCVS CAESAR
28.02.2014, 11:44
В тази тема намерих доста интересни идеи, но и аз смятам, че по-простите решения са по-удачни.
Какво ще кажете за това нещо, на снимката? Дали ще мога да си лепя основите с него, докато чета форума?
Само две щипки може да му се закачат.

Цеко
28.02.2014, 12:00
Ако искате да помогнете на "простите юзъри на хардуер", като мен, моля кажете има ли опасност да си изгоря зарядното за лаптопа. ако се пробвам с него да лепя...
.
Предполагам се бъзикаш, с тоя адаптер за около 15 лева купен преди няколко години от магазина до ц. гара в София лепенето е песен стига да му свикнеш да не режеш основата908

scutellator
28.02.2014, 12:20
Абе пичове, не може ли пчелите цяла година да ги оставиме сами да си правят каквото си искат, а после с багера да гребем тонове с мед. Вие направихте егати скучния форум.......

ЕЙ, това си е моята философия на пчеларстване, не си я присвоявай като собствена!

tsc1
28.02.2014, 13:00
В тази тема намерих доста интересни идеи, но и аз смятам, че по-простите решения са по-удачни.
Какво ще кажете за това нещо, на снимката? Дали ще мога да си лепя основите с него, докато чета форума?
Само две щипки може да му се закачат.
Ще можеш, но си забравил да снимаш тубата с лепилото.:P
@Цеко,
По колко тела лепиш наведнъж и за колко секунди?
Някой ще качи ли малко снимки на различни видове рамки и зателвания, така че да се вижда как прикрепвате телта?

FVCVS CAESAR
28.02.2014, 13:04
Не съм, защото мислех, че няма да ми трябва в случая. И радиаторчето не съм снимал. :)

Цеко
28.02.2014, 13:54
@Цеко,
По колко тела лепиш наведнъж и за колко секунди?
Някой ще качи ли малко снимки на различни видове рамки и зателвания, така че да се вижда как прикрепвате телта?

Най ефективно е по един тел, задържам по около секунда, различно е (зависи от околната температура) карам на усет :bigsmile:

910

gorgi
28.02.2014, 15:01
Mateev имам чувството,че пчеличките са само парички за теб.

Цеко
28.02.2014, 16:16
Mateev имам чувството,че пчеличките са само парички за теб.
А не ли по добре форума да се раздели на две части - едната да е за тези за които пчелите са хоби, а другата за тези за които са парички?

tsc1
28.02.2014, 16:27
А не ли по добре форума да се раздели на две части - едната да е за тези за които пчелите са хоби, а другата за тези за които са парички?
Е то не е ли най-голямото изкуство в това, да превърнеш някое от хобитата си в печеливш бизнес??? Само тогава работата освен доходи ще ти доставя и удоволствие.

Mateev
28.02.2014, 16:31
Mateev имам чувството,че пчеличките са само парички за теб.

Ще се учудиш колко малко мисля за пари. Ако за повечето хора парите се явяват първопричина, то за мене те са следствие. Да, хубаво е да ги получиш, но когато започвам някакъв нов проект, 99.99% от времето ми, знанията ми, усилията ми и енергията ми са насочени към организационната и логистичната страна на този проект и парите остават на един много заден план - ако някога дойдат - добре, ако не - здраве да е - ще захвана друг проект.

srg
03.03.2014, 17:33
Колега srg, и аз оставам с впечатление, че нещо не я разбираш цялата тази история. Нима не разбра, че един аналогов стабилизатор ГРЕЕ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ВРЕМЕ, през което през него тече ток, а един импулсен стабилизатор грее САМО ПО ВРЕМЕ НА ПРЕХОДНИТЕ ПРОЦЕСИ от 0 към 1 и обратно. Но те са много кратки. Като цяло един импулсен стабилизатор ВИНАГИ грее 5 до 10 ПЪТИ ПО-МАЛКО от аналоговия, а при фотоволтаичните инвертори дори са успели да достигнат до 98% КПД, което означава 50 пъти по-малко греене.

Нямаше ме извесно време и искам да завърша.
Дипломната ми работа беше импулсни захранвания, а и голяма част от работата ми беше свързана с това.Определено смятам че материятя ми е позната. Ако прочетете моите постове ще видите че за направа на 1000бр рамки се изразходва енергия за по-малко от 0.2лв. Има ли смисъл да се търси икономия.
Като изключим трансформатора който ще го има при всеки вариант частите ще ми струват по-малко от 10лв. По-сложното решение не винаги е по-доброто.Е хубаво е човек да човърка нещо ако има желание и време но все пак трябва да мислим практично.
Приключвам с коментарите по въпроса. Мисля че съм обяснил всичко в постовете си.

Stefanbg
23.03.2014, 22:18
Въъй, като гледам колко страници са изписани по тази тема, изкушавам се и аз да се включа. Включвам се, защото съм ползвал най-различни източници на ток, както у дома, така и във фирмата. Готова рецепта просто НЯМА. В зависимост от тела - материал, дължина и сечение съм ползвал най-различни източници: 12 в., 18 в. и 30 в. Например за 6 тела вертикално 0,4 неръждаем IVVI разположение са необходими около 30 в. и около 3 А. Същото, но на 12 в. го правим на 2 пъти по половината телове. Същото зателване с по-тънък тел от черна стомана на един път - 12 в. При хоризонтално с черен тел нагрявах всеки тел по отделно на 12 в. със специално приспособление с 2 междинни притискача (прави се лесно с подръчни материали), ако някой не се сеща, пишете да ви кача снимка. С 10 тела вертикално, тънка черна тел - 18 волта.
Препоръчвам на този, който ще лепи с ток да си подготви няколко рамки, зателени по неговия си начин и да пробва с разни източници, като замери и тока. Тела трябва да потъва в основата за 3-4 сек. Ако е по-бързо, трудно се контролира, а ако е по-бавно, губи се време или изобщо не се постига добър резултат. После да си търси такъв източник.

jovani_vanko
15.04.2014, 10:17
а дали става захранване от комп?

Stefanbg
16.04.2014, 06:05
Някъде по форумите пишеше, че става, но аз не съм пробвал. Но ако не може цялата рамка наведнъж, става на два пъти по половината телове или всеки тел поотделно.

jovani_vanko
16.04.2014, 12:46
ще пробвам и ще кажа

nih
16.04.2014, 14:31
Става, в зависимост от вида рамки и дебелина на тела можеш да ползваш 5 волта или 12-те.

jovani_vanko
23.04.2014, 14:50
пробвах и с 5 и с 12 волта но в момента в който допра двата накрайника и захранването спира

tsc1
23.04.2014, 15:33
пробвах и с 5 и с 12 волта но в момента в който допра двата накрайника и захранването спира
Тока надвишава допустимия за захранването и сработва защитата от късо съединение.

nih
23.04.2014, 15:45
пробвах и с 5 и с 12 волта но в момента в който допра двата накрайника и захранването спира

Надявам се че не пробваш да лепиш директно от pc-то така може да изгориш и дъното!
Намираш едно захранване колкото по-старо толкоз по добре, замостваш куплунга с кламер и си ти.
Ето ти схема кои крачета да окъсиш: http://www.almus.net/dcc/ATX.gif

jojonov
23.04.2014, 22:31
Аз опитах няколко корпуса с електрожена. Получава ми се.

srg
27.07.2014, 13:55
Да споделя и аз една "иновация"/както е модерно/.
За лепене използвам трансформатор 18V 100-тина W/ не знам от какво е, май от някакъв TV/. Идваше ми много като напрежение и бях сложил резистор в пъвичната намотка. Той горкия гря, гря и изгоря. Като затърси някакъв по мощен заместител се затрудних за стойноста и реших да видя коя е най-подходяща црез различни ел.лампи. Като сложих 100W лампа разбрах че тази конфигурация е много практична. Времето за лепене на различните рамки е добро.Режима на трансформатора е много добър /дори при късо на изхода/.Лампата светва при ток във вторичната намотка и показва че вразката я има. Пледполагам че на 12V няма да се получи но при наличие на по-големи напрежения може да се използва.Лампата ми е на фасунга и мога да я сменям с друга мощност/досега не се е налагало/.

Mateev
27.07.2014, 15:53
Странно нещо са хората. В тази тема аз най-подробно обясних на всички пчелари къде им е основния проблем при обтелването на рамките. Разказах им за генератора на ток и как с него могат да си разрешат всичките проблеми при лепенето на восъчните основи. Дадох схема и линкове откъде могат да се купят модули и как всичко може да излезе на цена под 20 или дори под 10 лева, ако се използва външен източник на захранване. Изписах 100 постинга и загубих 100 часа лично време. И всичкото това за ............... за нищо. Имам чувството, че някои хора изпитват удоволствие да правят нещата по грешния начин, и да пиляет пари и време ей-така - защото ги имат в излишък.

По-нататъшното писане в темата е абсолютно излишно и безсмислено. Проблемът си има идеалното решение - лесно и евтино. Това решение е описано с най-големи подробности. Не знам какво повече може да се добави към него, освен поредното доказателство от някой, който доказва, че не е чел темата и че се опитва отново да открие колелото, мислейки си, че прави велико откритие, а всъщност доказва колко е назад с материала.

Съжалявам за казаните думи, ама хора - имате си идеалното надеждно, работещо и евтино решение. Защо продължавате да си блъскате главата в стената?

Ще взема да организирам производството на този генератор на ток и да го предложа за продан почти без пари, но дори и тогава имам чувството че все ще се намери някой, който да разказва как случайно е успял да намери верния работен режим с "някаква си лампа" и някакъв си "трансформатор" за някаква си дебелина и дължина на телта, които при него лично са се случили "някакви си". И ще си мисли, че дава велика идея за нещо, което случайно работи само при него и при никой друг................

Mateev
27.07.2014, 16:32
Още веднъж повтарям (за кой ли път):

Количеството отделена топлина в телта на обтелената рамка зависи от количеството подадена ЕНЕРГИЯ, която е равна на МОЩНОСТ х ВРЕМЕ. И тъй като времето е предварително известно (3-4 секунди), то за нас остава само и единствено да регулираме МОЩНОСТТА.

Мощноста, отделена в телта, се подчинява на Закона на Ом, и е равна на ТОКА х НАПРЕЖЕНИЕТО. Напрежението обикновенно е някаква даденост (акумулатор за кола, трансформатор и т.н.), така че при това положение важен за нас е само ТОКА.

Течащия по телта ток съгласно закона на ОМ е равен на НАПРЕЖЕНИЕТО / СЪПРОТИВЛЕНИЕТО. Както обаче вече казахме, напрежението е някаква даденост, така че определящото за нас е СЪПРОТИВЛЕНИЕТО.

Съпротивлението на телта зависи от три различни фактора:
1. Материал (метал, сплав), от които е изготвена тази тел. В пчеларските магазини има телове от почти 10 различни метала (сплави).
2. Дебелина на телта - колкото е по-дебела, толкова е по-малко съпротивлението. В пчеларските магазини се продават телове с почти 10 различни вида дебелини.
3. Дължина на телта - колкото е по-дълга, толкова е по-голямо съпротивлението. В пчеларските рамки има много и най-различни дължини - ДБ, ЛР, Фарар, право обтелване, W обтелване, с един сегмент, с два, три, четири, пет......

Като цяло вариантите с вашето лично съпротивление на вашите лични рамки с вашата лична тел с нейния материал, дебелина и дължина са поне 500 на брой!!! При това положение къде сте тръгнали да се хвалите и да препоръчвате това или онова, след като то си е ваше лично и едва ли ще проработи при друг пчелар ???????

Освен това времето за залепване на основата зависи не само от съпротивлението, което може да бъде всякакво, а зависи и от това дали сте допрели електродите до цялата тел или до един единствен сегмент (хоризонтален, вертикален или W).

Има ли някакъв начин да се разреши целия този хаос с различни съпротивления, обусловлени от различни материали на телта, дебелини и дължини?

Даааа, имааааа.......... и това се нарича ГЕНЕРАТОР НА ТОК. Генератора на ток е нещото, което РЕГУЛИРА НАПРЕЖЕНИЕТО така, щото тока през телта да е ВИНАГИ ЕДИН И СЪЩИ, независимо какво е съпротивлението на телта. Тоест независимо какъв е нейния материал, дебелина или дължина. И ако се върнем назад по формулите, написани по-горе, бързо-бързо ще осъзнаем, че ако ползваме генератор на ток, то тогава ние ще си гарантираме КОНСТАНТНО ВРЕМЕ ЗА ЗАГРЯВАНЕ, независимо дали електродите са допрени до къс сегмент, дълъг сегмент или всички сегменти едновременно от цялата рамка. Генератора на ток ни позволява когато купим поредната нова тел с нови параметри да направим еднократна настройка, и от този момент нататък той гарантира, че загряването на телта и лепенето на основата ще е ВИНАГИ например 4 секунди, независимо дали с електродите сме допрели парченце от 3 сантиметра тел или 30 сантиметра или метър и половина, колкото е в цялата рамка.

Ами това е теоретичната обосновка и тя работи ВИНАГИ и НАВСЯКЪДЕ, за разлика от постингите на един или друг пчелар от типа "при мене така се получи.........", които работят само при него и почти при никой друг.

Разгледайте темата по-назад и ще видите моите препоръки как с готови компоненти за по лев-два да си сглобите този генератор на ток. Нещо повече - описал съм как това да го направите да работи с произволно захранващо напрежение от 3 до 30 волта. Това е буквално чудо с цена под 10 лева - подавате на входа каквото си искате, и получавате на изхода ИДЕАЛНОТО НАПРЕЖЕНИЕ с ИДЕАЛНИЯ ТОК, които автоматично се адаптират точно към вашата тел с нейната променлива дължина, сечение и материал (сплав). Ами повече от това няма какво да се каже или напише.........

scutellator
27.07.2014, 17:44
Да споделя и аз една "иновация"/както е модерно/.
За лепене използвам трансформатор 18V 100-тина W/ не знам от какво е, май от някакъв TV/. Идваше ми много като напрежение и бях сложил резистор в пъвичната намотка. Той горкия гря, гря и изгоря. Като затърси някакъв по мощен заместител се затрудних за стойноста и реших да видя коя е най-подходяща црез различни ел.лампи. Като сложих 100W лампа разбрах че тази конфигурация е много практична. Времето за лепене на различните рамки е добро.Режима на трансформатора е много добър /дори при късо на изхода/.Лампата светва при ток във вторичната намотка и показва че вразката я има. Пледполагам че на 12V няма да се получи но при наличие на по-големи напрежения може да се използва.Лампата ми е на фасунга и мога да я сменям с друга мощност/досега не се е налагало/.


Аз лично нищо не разбрах. Дали защото не разбирам половината от изреченията (думите ми са ясни, но не и значението им), но ми се струва че логическата връзка някъде се губи. Говори се нещо за някакъв си трансформатор който впоследствие изгаря, после за някакви си лампички, за някаква конфигурация (не става ясно каква), ... и от къде по дяволите се взема другия трансформатор и как си успял да го накараш да свети със крушка?
Това ако не го снимаш, няма как да си гопредставя.

srg
27.07.2014, 18:22
Изгоря резистора а не трансформатора.Но няма значение.Явно не трябваше да влизам в такива подробности.
Нещата са прости.Последователно на първичната намотка съм включил лампа с нажежаема жичка 220V 100W.

С риск Матеев пак да ми се расърди искам да попитам - Някой направил ли си е генератор на ток по схемата която той препоръча с DC-DC конвертора и какви са му впечатленията. Не поставям под съмнение компетентноста на Матеев,напротив почти съм съгласен с него, но мисля че болшинството от хората предпочитат по простите неща. Това което описах е такова - изпробвано и практично.

fram
16.01.2015, 14:23
Изгоря резистора а не трансформатора.Но няма значение.Явно не трябваше да влизам в такива подробности.
Нещата са прости.Последователно на първичната намотка съм включил лампа с нажежаема жичка 220V 100W.

С риск Матеев пак да ми се расърди искам да попитам - Някой направил ли си е генератор на ток по схемата която той препоръча с DC-DC конвертора и какви са му впечатленията. Не поставям под съмнение компетентноста на Матеев,напротив почти съм съгласен с него, но мисля че болшинството от хората предпочитат по простите неща. Това което описах е такова - изпробвано и практично.

Здравейте колеги и за много години, вчера попаднах на тази тема и се зарибих да си направя описаното от Матеев устройство. разполагам с компютърно захранване с мощност 240 вата. Днес поръчах от Ebay въпросните DC-DC устройства. Обаче тъй като не съм особенно на ти с електрониката ми изникнаха някои глупави въпроси в главата на които ще се радвам да получа отговор.


За да накараме втория стабилизатор на напрежение да работи като ГЕНЕРАТОР НА ТОК, трябва да свържем в изхода му резистор и така да подберем този резистор, щото тока през него да бъде такъв, какъвто ние го желаем - 1А или 2А или 3А. При ток 1А ще имаме бавно лепене за начинаещи, при ток 2А ще имаме средно по скорост лепене за напреднали и при ток 3А ще имаме бързо лепене за експерти. Бас ловя, че всеки един пчелар ще премине през обучението от начинаещ до експерт лепейки първите 10-20 основи, и при това няма да допусне повредата на нито една основа. Поне при нас така се получи. Надявам се, че ще е така и при всички останали.

Та за да накараме втория стабилизатор на напрежение да стане ГЕНЕРАТОР НА ТОК, трябва да настроим изхода му на напрежение от 1.0V. След това трябва да се сдобием с два резистора - 1 Ом 1W и 0.5 Ома 2W. Когато включим първия резистор, тока ще е 1А. Когато включим втория резистор, тока ще е 2А. Когато включим и двата резистора в паралел - тока ще е 3А. Това е всичко. Друго няма. Който иска - може да си сложи 2 ключета и да си ги щрака тези резистори, за да си сменя тока по време на работа. Според мене обаче това е безсмислено, защото всеки пчелар бързо-бързо ще се убеди, че най-добрия ток за него е 3А. Поне при нас така беше. Този ток го избрахме буквално след 5-тата залепена основа.

Ако искате директно да преминете на ток 3А и да не си играете на шикалки, директно можете да си търсите един единствен резистор със съпротивление 0.33 ома и мощност, не по-малка от 3W.

1. Как се вързва резистора на изхода на + на - или на късо?
2. Защо се настройва изхода на 1.0V?
3. В процеса на работа напрежението само ли се регулира в зависимост от съпротивлението на дадената тел?
4. Какво се случва ако дадем двете клеми на късо?

Предполагам като започна да го сглобявам и други въпроси ще излязат. Ако има възможност и някаква схема да покаже Матеев ще съм му много благодарен (а ако някой ден някъде се засечем ще почерпя).

На снимката е показано описание на 12A 200W Adjustable DC-DC Step Down Converter Buck Module 4.5-30V to 0.8-32V

2965

До скоро лепих основи с едно универсално зарядно за лаптоп което се регулираше от12 до 24 волта и 4.5 ампера . Всичко беше 6 докато един колега не ми подари няколко рамки обтелени с някаква по дебела тел. Като пробвах за загрея единия хоризонтален тел адаптера изпуши. Явно съпротивлението се оказа твърде малко и се укъси. С тънката тел се получаваше без проблем. Това ме кара да се замисля за правотата на колегата да се ползва така наречения генератор на ток (стига да не струва 200лв.)

srg
17.01.2015, 11:21
Моята концепция е друга, но прочетох внимателно предложението на Матеев за да ти помогна. Има нещо което ме смущава в обяснението в работата на втория конвертор за целта. Или трябва да се разгледа схемното решение и да се изведат необходимити изводи от определено място, но нека Матеев да се произнесе.

Максим Тодоров
17.01.2015, 11:34
Аз ползвам акумулатора на колата става идеално.

srg
19.01.2015, 09:12
Fram!
Дадоха ли ти някакви напътствия? Ако е да, моляте да споделиш, че ми е интересно. Предполагам и на други колеги.

fram
19.01.2015, 10:00
Само в тази тема съм писал по въпроса и за сега само от теб има писано. Мен също ме притесняват некои неща. Доколкото схванах Генератора на ток служи за да имаш на изхода постоянен ток независимо от товара, а напрежението се регулира според съпротивление на телта. Втория конвертор е стабилизатор на напрежение което посредством потенциометър се настройва на конкретно напрежение в диапазона 0.8 до 32V. Според Матеев ние го настройваме на 1.0V. В този ред на мисли как хем имаме настроено постоянно напрежение хем генератор на ток.

srg
19.01.2015, 10:55
Идеята на Матеев е правилна, но според мен той е пропуснал нещо . Може да има нещо което аз не разбирам, затова го моля да даде допълнително разяснение. Гледам че е активен във фурума.

srg
19.01.2015, 11:18
Човек трябва да е внимателен като използва менторски или назидателен тон, защото може понякога да греши.

Mateev
19.01.2015, 11:22
За да няма грешки ви предлагам да поизчакате още ден-два. Сега ще се разпоредя на моите електрончици да реализират, настроят и оживят схемата, и след това да я нарисуват, за да мога да я публикувам и обяснявам по нея. Едно време съм я правил с аналогови стабилизатори и работеше, сега ще я пробваме с DC-DC преобразователи. За първия преобразовател съм сигурен, че ще стане, но за втория храня известни съмнения (генератора на ток), защото не знам каква му е вътрешната схема.

Иначе логиката е много проста. Закона на Ом е U=I*R или I=U/R. По втората формула ако резистора R е константен и напрежението U също е константно, защото стабилизатора на напрежение го регулира, то и тока I през резистора на изхода също ще е константен. Този същия ток иска или не освен през изхода, минава и през входа, и точно там можем да сложим телта. Няма значение дали е във веригата на плюса или минуса. Но всичко това важи само при аналоговите стабилизатори. При цифровите по-скоро не важи (пак зависи от схемата), но за да не гадаем, дайте ми ден два да направя работоспособна и проверена схема.

srg
19.01.2015, 11:31
Така е. Има преобразузане на напрежението със съответния коефициент и отношението ток/напрежение е различно. Трябва да се види схемното решение във вторичната страна и евентуално от там да се търси възмажност да се прекъсне веригата и да се изкарат изводи.

Mateev
19.01.2015, 12:49
Има една идея - да се опитаме да го направим само с един DC-DC преобразовател, като го накараме да работи в режим на токоограничение. Тоест да му използваме вътрешната защитата против късо съединение като генератор на ток. Трябва обаче да видим с какъв чип е направена схемата, за да се ориентираме как е организирано токоограничението и от кой точно резистор зависи. И ако всичко е наред, ще се наложи само да се смени един резистoр и всичко би трябвало да проработи. Вече съм възложил задачата и скоро ще имаме резултат.

Ако не стане по този начин, ще направим схема на аналогов генератор на ток. Тази схема се прави само с 4 компонента - 2 транзистора и два резистора. Единия транзистор е мощен Дарлингтон (150-200W), сложен на як радиатор, защото бая ще грее. Втория транзистор е какъв да е. Прави се отрицателна обратна връзка през емитерния резистор на мощния транзистор и готово. Втория резистор е за отпушване на Дарлингтона. Тази схема със сигурност ще работи много добре (пробвал съм я многократно), но ще отделя до 90W мощност под формата на топлина. Тази топлина трябва да се разсее с голям радиатор и/или вентилатор.

Така или иначе този път всичко ще се изпробва. Просто ми дайте малко време да ви предложа проверена и изтествана схема.

srg
19.01.2015, 13:13
Аз все пак се надявам да има подходящо място след товарния резисто където да има константен ток.
Само разсъждавам.

Mateev
19.01.2015, 13:22
Човек трябва да е внимателен като използва менторски или назидателен тон, защото може понякога да греши.

Никой не е безгрешен. За това че генератора на ток е по-доброто решение съм абсолютно сигурен както на теоретично ниво, така и на практика. Аз така си лепя основите вече 2 години. Също така ви дадох и идеалното решение - готово устройство, което може да го прави това:
http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=222_293&products_id=11937

Вие обаче започнахте да се жалвате, че 200 лева са много пари. Ами дадох ви идея как може да стане по-евтино с тези DC-DC преобразователи, но какво очаквате повече от мене? Аз моя проблем съм си го решил. Въпреки това тогава мисля че обещах да купя модули и да пробвам, и наистина ги купих, но не съм правил проби, защото си имам хиляди по-важни задачи.

Сега в момента възложих задачата на мои служители и вероятно ще ми струва поне 300 лева (2 човека по 3 дена работа) за да направя устройство, което не ми трябва и ще го изхвърля след това. Забележи иронията - харча 300 лева за да може някой друг да икономиса 200 лева - звучи смешно, нали. Това само глупак може да го направи, и този глупак съм аз. И след всичко това вместо едно благодаря получавам критики и обидни намеци ..... Постави се на моето място. Защо вместо да ме обиждаш не седна ти да го направиш това, пък после другите за благодарноост да те оплюват?

Mateev
19.01.2015, 13:29
Аз все пак се надявам да има подходящо място след товарния резисто където да има константен ток.
Само разсъждавам.

Всичко зависи как е реализирана интегралната схема на DC-DC преобразователя. Ще трябва да се види каква е схемата и след това да се прочете нейната документация. Напълно възможно е тока на късо съединение да се мери вътрешно и да се регулира с напрежение на някое краче. Възможно е и да има последователен резистор, от който да се взема пада на напрежение като обратна връзка. В зависимост от ситуацията ще се направи една или друга модификация на външната схема. Но това е развойна дейност, която някой трябва да я свърши, губейки няколко дена време. Затова и досега не съм я свършил тази работа - не е нито лесна, нито пък е спешна (поне за мене).

srg
19.01.2015, 15:01
..... че все ще се намери някой, който да разказва как случайно е успял да намери верния работен режим с "някаква си лампа" и някакъв си "трансформатор" за някаква си дебелина и дължина на телта, които при него лично са се случили "някакви си". И ще си мисли, че дава велика идея за нещо, което случайно работи само при него и при никой друг................

И все още смятам че идеята ми е много добра и съм я обяснил с едно изречение. Дори мога да ти докажа че това е един вид генератор на ток с не особенно добри параметри и всеки който разбира закона на Ом може да я реализира с подръчни средства.

Mateev
19.01.2015, 15:07
Да споделя и аз една "иновация"/както е модерно/.
За лепене използвам трансформатор 18V 100-тина W/ не знам от какво е, май от някакъв TV/. ...

Това ли ти е идеята? И как тази идея може да помогне на някого от форума?

Ползваш НЯКАКЪВ трансформатор с НЯКАКВА лампа, вързана в първичната намотка, и така лепиш НЯКАКВА тел с НЯКАКВО съпротивление и НЯКАКВА дължина и това НЯКАКСИ се е получило. Много полезна информация, няма що. Аз я интерпретирам така "Правете проби и грешки и все някога ще се получи точно за ВАШАТА си тел с ВАШАТА си дължина и сечение. Ако обаче смените дебелината на телта или нейната дължина или нейния материал, пробите и грешките започват отначало."

Искам да попитам какво правиш, когато лепиш късата страна, след това дългата страна и след това W обтелването. Нима имаш 3 лампи и на всяка една рамка ги развиваш и завиваш? И ако скороста на лепене не те устройва, купуваш ли нови три лампи, за да я увеличиш или намалиш. Като смениш телта, купуваш ли си още 3 лампи или по-точно купуваш ли още 10 лампи, за да разбереш кои 3 от тях ще ти свършат работа за бавно лепене и кои 3 за бързо? Също и при началните експерименти колко трансформатора закупи, за да откриеш подходящия?

Всичките тези проблеми са обсъждани в темата и ми е чудно, че сега започваме да ги преповтаряме.

srg
19.01.2015, 15:26
Матеев!
Аз съм привърженик на простите неща. Не искам да влизам в такъв вид спорове, но очаквам от теб да бъдеш по толерантен към мнението на другите. Всеки си има своя истина. Виждам че си напорист и инициативен и аз уважавам такива хора.Трябва да поработиш и в друга посока обаче.

Mateev
19.01.2015, 15:33
И все още смятам че идеята ми е много добра и съм я обяснил с едно изречение. Дори мога да ти докажа че това е един вид генератор на ток с не особенно добри параметри и всеки който разбира закона на Ом може да я реализира с подръчни средства.

Никакъв генератор на ток не е това, и това много лесно можеше да го разбереш, ако беше включил един амперметър и да премериш тока при различни дължини на телта. Лампата си е просто един мощен резистор и няма никакво значение дали е включен в първичната или във вторичната намотка. Съпротивлението на този резистор се събира със съпротивлението на телта, като сумата определя и тока през телта. Има разни нелинейни ефекти, като например "клякането" на напрежението на трансформатора, или промяната на съпротивлението на лампата при различни температури на нейната жичка, но тези нелинейни ефекти НЯМАТ СТАБИЛИЗИРАЩ ЕФЕКТ.

Mateev
19.01.2015, 15:35
Матеев!
Аз съм привърженик на простите неща. Не искам да влизам в такъв вид спорове, но очаквам от теб да бъдеш по толерантен към мнението на другите. Всеки си има своя истина. Виждам че си напорист и инициативен и аз уважавам такива хора.Трябва да поработиш и в друга посока обаче.

И тука имам какво да отговоря, но предпочитам да замълча. Все някой трябва да го направи първи, и нека този път да бъда аз.

Между другото вече имам информация, че DC-DC преобразователя има вградена защита по ток, но тя е настроена вътрешно на 12А и този ток не може да се променя с външни компоненти. Затова минаваме на план Б - разработка на генератор на ток с 4 компонента. В момента тестваме една набързо сглобена схема с по-маломощни транзистори, но истинския тест ще стане когато купим от интернет точно определен мощен дарлингтон транзистор (сега го избираме), за да мога после да ви дам линк и вие да си го купите точно същия. Просто трябва да почакаме ден-два да дойде доставката. След това ще публикувам схемата и снимки на сглобката.

srg
19.01.2015, 15:41
Всеки источник е генератор на ток ако вътрешното му съпротивление е много по-голямо от товарното.Привеждаш съпротивлението на лампата към вторичната намотка и се вижда че то е няколко пъти по-голямо от съпротивлението на телта.

srg
19.01.2015, 15:49
И тука имам какво да отговоря, но предпочитам да замълча. Все някой трябва да го направи първи, и нека този път да бъда аз.
.
Поста ми е съвсем позитивен.Нещо не те разбирам.Май е дабре да минем на лични или да спрем.

Mateev
19.01.2015, 15:53
Всеки источник е генератор на ток ако вътрешното му съпротивление е много по-голямо от товарното.Привеждаш съпротивлението на лампата към вторичната намотка и се вижда че то е няколко пъти по-голямо от съпротивлението на телта.

Прав си по принцип, но въпросът е че приведеното съпротивление на лампата не е МНОГО ПО-ГОЛЯМО от това на телта, а е СЪИЗМЕРИМО с него. Ако беше много по-голямо, то тогава върху него щеше да пада основния пад на напрежение, и за телта нямаше да остане напрежение, а от там и мощност. Аз обаче вече знам, че при 3А ток и дълга тел необходимото напрежение достига до 25, че дори и до 30V при W обтелване. Това го виждам на екрана на електронния ми стабилизатор. Ти с твоите 18V по начало си с ниско напрежение за W обтелване, и ако го свалиш 5-10 пъти с лампата, какво тогава ще остане за телта?

Твоята идея за лампата е добра само в едно единствено нещо - ако на някого му се случи трансформатора да лепи много бързо, то тогава той може да намали скороста на лепене посредством мощен резистор. И ако така погледнем нещата, то лампите наистина се явяват добър заместител на мощните резистори. И ако лампата е във вторичната намотка, трябва да използва например 100W 24V крушка от камион (или 2х12V от кола), а ако е в първичната - 220V крушка с експериментално определена мощност.

Накратко - идеята ти е добра за ГРУБО РЕГУЛИРАНЕ, но тя не осигурява стабилизиращ ефект, освен ако не намериш специален нисковолтов трансформатор с преводно отношение 1:1 или 2:1 и тогава вече крушка в първичната намотка ще играе ролята на генератор на ток.

srg
19.01.2015, 15:57
Колко съпротивление на телта смяташ. Грубо приведеното съпротивление го смятам около 20 ома. Обтелвам само хоризонтално.

Mateev
19.01.2015, 16:16
Не съм го мерил точно, но при W обтелване (около 90 сантиметра тел) и 3А ток стабилизирания ми изправител (в режим на генератор на ток) наистина автоматично вдига до 30V напрежение. Следователно това прави около 11 ома на метър съпротивление на телта. При хоризонтално обтелване (40 сантиметра) би трябвало съпротивлението да е 4.4 ома и за да прекараме през него 3A е необходимо напрежението да е някъде около 13V. Но това е при сегашната ми тел, а съм попадал и на други видове тел с друга дебелина или друга сплав и от там друго съпротивление, което ще даде и други сметки.

srg
19.01.2015, 16:23
Твоята идея за лампата е добра само в едно единствено нещо - ако на някого му се случи трансформатора да лепи много бързо, то тогава той може да намали скороста на лепене посредством мощен резистор. И ако така погледнем нещата, то лампите наистина се явяват добър заместител на мощните резистори. И ако лампата е във вторичната намотка, трябва да използва например 100W 24V крушка от камион (или 2х12V от кола), а ако е в първичната - 220V крушка с експериментално определена мощност.

Накратко - идеята ти е добра за ГРУБО РЕГУЛИРАНЕ, но тя не осигурява стабилизиращ ефект, освен ако не намериш специален нисковолтов трансформатор с преводно отношение 1:1 или 2:1 и тогава вече крушка в първичната намотка ще играе ролята на генератор на ток.

Е те тогава напреженията стават опасни, а и мисля че трудно ще постигна този ток. Другото педимство е че лампата светва когато има контакт с телта и е много удобно, че не се чудиш дали си дал верига или не. Освен това режима на късо съединоние не е никъкъв проблем.

Mateev
19.01.2015, 16:31
Колко секунди в момента губиш за едно залепване? Става ли за 3-4 секунди или губиш повече от 10? Защото при така цитираните от тебе данни за напрежението нещо не ми се връзва закона на Ом. Да не би телта ти да е по-тънка? Мерил ли си тока? Достига ли до 3А?

Ако трансформатора ти е 100W и лампата ти е 100W, то тогава на практика ти си ограничил мощността на 50% под товар. И при максимален товар ще имаш 9V напрежение с 50W мощност. Тоест трансформатора ти би дал 5.5А ток, но само ако съпротивлението на телта ти е 1.6 ома при хоризонтално обтелване. При моята тел обаче е 4.4 ома и ако ползваш същата, то тогава тока през телта ще е 2.75 пъти по-малък (по-малко от 2А), а времето на лепене ще двойно.

srg
19.01.2015, 16:38
За плодникова рамка окол 10с. Зависи и от температурата на въздуха разбира се. Телта ми е обикновенна.

Mateev
19.01.2015, 16:46
Че за какво ти е тогава лампа? Махни я и времето ще стане 3-4 секунди.

srg
19.01.2015, 16:58
Става много кратко за по-малките рамки. Аз не бързам. Намам 2000 кошера :). Като се забързам ще я шунтирам с едно ключе /откраднах ти идеята/:).

Петър84
19.02.2015, 12:36
Колеги това зарядно за акумулатор,дали ще върши работа за лепене на основите?До сега съм работил само с пластмасово шпорче.

галин
19.02.2015, 13:22
Повечето оригинални зарядни имат защита против късо, а с телта се получава такова.Пробвай ако не иска намери някой който чатка малко от ток да я махне.

Росен Младенов
19.02.2015, 14:12
Става с трансформатор от микровълнова печка.

галин
19.02.2015, 15:24
Къде закачаш телта на трафа от микровълнова?
На изхода за магнитрона.Със или без кондензатора.
Ако имаш снимка или схема ще е хубаво да видим.

zapstojan
19.02.2015, 15:32
Аз използвам захранващ блок / ATX 230w / от стар компютър. Рамките ми са рутови, обтелването е вертикално с 5 тела - неръждавейка.
Към двата края на телта подавам 12в.. Телта се нагрява за нормално време - няма опасност да се прогори основата, нито пък е досадно бавно.
Преди използвах мека поцинкована тел, но не си спомням дали при нея не ползвах 5волта от същия захранващ блок. Неръждаемата тел е с по високо съпротивление.
Тези блокове могат да се вземат от стари морално остарели деск-топ компютри.
Ако някой иска да пробва нека пробва най- напред с 5волта и ако става бавно тогава на 12в.

Росен Младенов
19.02.2015, 17:09
Къде закачаш телта на трафа от микровълнова?
На изхода за магнитрона.Със или без кондензатора.
Ако имаш снимка или схема ще е хубаво да видим.
Махаш тънката намотка,на нейното място навиваш кабел виж в ютуб имаше клип ,много елементарно и много добре работи.

srg
20.02.2015, 19:29
Колеги това зарядно за акумулатор,дали ще върши работа за лепене на основите?До сега съм работил само с пластмасово шпорче.
Би трябвало да върши. Като чета има и токоограничение или възможност за работа като генератор на ток. Просто трябва да се прочете описанието.

сашо 38
21.02.2015, 08:39
Аз го правя с руски пирограф Узор.Махнах му накрайника за пирографиране и калайдисах жиците.Става супер,дори се регулира мощността.

Петър84
24.02.2015, 15:02
Повечето оригинални зарядни имат защита против късо, а с телта се получава такова.Пробвай ако не иска намери някой който чатка малко от ток да я махне. Ако се върже на плюса или минуса,някаква крушка примерно от фар на кола,дали пак ще дава на късо?

Дамян Дамянов
24.02.2015, 15:59
:) Има 1000 по-лесни начини една основа да залепне на телта.
Закачате +(плюс) на адаптер за края на телта, а с минусовата щипка хващате едно парче графит(от молив или четка за мотор или...).
Като прeкарате графита по телта се получава дъга и температурата може да стигне 2000 °C или нещо такова. Справка: заводи за рециклиране на метали използват пръчки графит за нагреватели.
Мисля, че няма нужда да обяснявам как да си направите една дръжка с колелце или пръчка от графит и да го прекарвате по телта на основата.
Жичкаджиите да кажат колко трябва да е дебел кабела, колко да е голям графита и колко волта са нужни.

И това ще си го патентовам :laughing:

ch.atanasov
24.02.2015, 16:08
Последното нетрябваше да го пишеш.Сега жичкаджиите ще се покрият.:laughing:

Дамян Дамянов
24.02.2015, 16:17
Последното нетрябваше да го пишеш.Сега жичкаджиите ще се покрият.:laughing:

Aaa...няма, нямааа... :laughing:
Сега фирмите дето продават разни адаптерчета ще сложат по едно моливче и ще ти искат 100 лева отгоре. Ама няма да почерпят и една минерална вода drinks;

Mateev
24.02.2015, 18:14
Хайде следващия път преди да изтеоритизирате нещо, първо го пробвайте ...... Че тука до мене на чаша ракия е седнал един Закон за запазване на енергията, и той се сърди, че нещо го пренебрегвате ......

Дамян Дамянов
24.02.2015, 18:42
Хайде следващия път преди да изтеоритизирате нещо, първо го пробвайте ...... Че тука до мене на чаша ракия е седнал един Закон за запазване на енергията, и той се сърди, че нещо го пренебрегвате ......

Какъв е проблема със закона за запазване на енергията?
Може нещо да пропускам, но не мога да разбера какво.

Mateev
25.02.2015, 11:45
Добавянето на графит във веригата не само че няма да подобри положението с енергията за стопяване на восъчната основа, а ще го влоши. Ще има загуба на енергия във вътрешното съпротивление на графитната пръчка (молива). Същото и с дъгата (ако въобще успеете да я получите при такива ниски напрежения). В тази дъга няма как да се появи енергия, която по принцип я няма в захранващия източник и не се подава във веригата.

В идеята се използва аналогия с други приложения на дъгата и графитния електрод, но се премълчава факта, че при тези други приложения се използват много високи напрежения (за да има въобще дъга) и много големи токове (за да е дебела тази дъга и да съдържа в себе си много енергия). Сам по себе си графитния електрод е едно нищо и полза от него никаква. Същото важи и за нискоенергийните дъги - можете да си играете с тях и да си ги цъкате по ръката с цел гъделичкане (пиезозапалка, ТХО от телевизор), но нищо повече. Восъчна основа с тях няма да можете да разтопите независимо дали използвате графитен електрод или златен или дори титаниев - все тая - закона за запазване на енергията изисква определено количество енергия и въобще не се интересува с какъв електрод или с каква дъга ще я доставим тази енергия.

gorgi
25.02.2015, 14:57
В казармата възстановявахме клейми на акомулатори.Със сърцевина от батерия.Прави дъга като елетрожен.Стопява оловото за секунди,но и доста ток дърпа от акомулатора.

kseno
25.02.2015, 17:18
А туй за което говорите ..... "Графита" ....дали не са коксови пръчки ???? :) таквиз пръчки се използваха и по кината НЯКОГА а и не само там :)

valvrv
26.02.2015, 13:15
Аз ползвам трансформатор за лампи лунички на 12 волта свалил съм няколко при ремонта на един таван.Лепи за около 9 секунди рамка с 6 вертикално обтелени тела, допираш в началото и в края и това е.Лепи се без станок слагаш рамката след това върху нея основата допираш двата края чакаш да почне да прозира телта и това е .Досега не съм имал не добре залепени основи.

petrov_
26.02.2015, 13:20
Това в купичката подхранка за пчелите ли е.:laughing:

valvrv
26.02.2015, 22:25
Това в купичката подхранка за пчелите ли е.:laughing:
дааа мляко с ориз:laughing:

xxs
04.03.2015, 23:28
И тука имам какво да отговоря, но предпочитам да замълча. Все някой трябва да го направи първи, и нека този път да бъда аз.

Между другото вече имам информация, че DC-DC преобразователя има вградена защита по ток, но тя е настроена вътрешно на 12А и този ток не може да се променя с външни компоненти. Затова минаваме на план Б - разработка на генератор на ток с 4 компонента. В момента тестваме една набързо сглобена схема с по-маломощни транзистори, но истинския тест ще стане когато купим от интернет точно определен мощен дарлингтон транзистор (сега го избираме), за да мога после да ви дам линк и вие да си го купите точно същия. Просто трябва да почакаме ден-два да дойде доставката. След това ще публикувам схемата и снимки на сглобката.

Г-н Матеев, дали имате финален вариант/схема и необходимите компоненти за изработване на генератор на ток с 4 компонента? Предполагам, че не само аз следя тази тема и очаквам с нетърпение информация за постигнатото от разработения план Б.

Питам Ви, тъй като вече закупих първоначално посочените компоненти а бих искал да довърша започнатия генератор на ток.

Благодаря Ви за отделеното време и положеното усилие.

Mateev
05.03.2015, 08:00
Ето тази схема имах предвид:

3639

Транзистора VT1 така управлява VT2, щото пада на напрежение върху него винаги да е около 0.6V. Следователно тока, който винаги ще тече през R1 е I=0.6/R1. Това е схема за зареждане на акумулатори с постоянен ток, но може да се използва и за лепене на основи. Телта на основата се включва на мястото на акумулаторите. Схемата издържа дори и на късо съединение. Дори и тогава тока е такъв, какъвто е по написаната от мене формула.

За да се направи схемата да работи за по-голям ток, VT2 трябва да е МОЩЕН ДАРЛИНГТОН ТРАНЗИСТОР с коефициент на усилване поне 1000 и мощност над 100W. Този транзистор трябва да се сложи на голям радиатор, защото ще грее.

Резистора R2 трябва да е 4-6 килоома 0.5W. Захранващото напрежение е желателно да е 24-30V и това се постига с единия от закупените от тебе DC-DC преобразуватели - този, който е Step-Up (Boost).

xxs
05.03.2015, 15:53
Ето тази схема имах предвид:

3639

Транзистора VT1 така управлява VT2, щото пада на напрежение върху него винаги да е около 0.6V. Следователно тока, който винаги ще тече през R1 е I=0.6/R1. Това е схема за зареждане на акумулатори с постоянен ток, но може да се използва и за лепене на основи. Телта на основата се включва на мястото на акумулаторите. Схемата издържа дори и на късо съединение. Дори и тогава тока е такъв, какъвто е по написаната от мене формула.

За да се направи схемата да работи за по-голям ток, VT2 трябва да е МОЩЕН ДАРЛИНГТОН ТРАНЗИСТОР с коефициент на усилване поне 1000 и мощност над 100W. Този транзистор трябва да се сложи на голям радиатор, защото ще грее.

Резистора R2 трябва да е 4-6 килоома 0.5W. Захранващото напрежение е желателно да е 24-30V и това се постига с единия от закупените от тебе DC-DC преобразуватели - този, който е Step-Up (Boost).


Може ли само да уточним, тъй като не разбрах, какви трябва да са параметрите и на VT1 и R1?

А бе тези китайци само мляко от пилета не произвеждат.............Няма ли такъв готов компонент съгласно посочената схема, който да се закупи?

Mateev
05.03.2015, 18:29
Има готов такъв генератор на ток, но няма да ти хареса цената. Виж този, но избери варианта със 100W - той дава 3А константен ток.

http://www.ebay.com/itm/10W-100W-Watt-KSQ-Driver-LED-Constant-current-source-Floodlight-Headlight-/161624418283?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item25a190e7eb

Пак искам да напомня на аудиторията, че най-доброто решение е този стабилизиран изправител, който работи и в двата режима - стабилизатор на напрежение и генератор на ток:
http://www.ebay.com/itm/Switching-DC-Power-Supply-Adjustable-Variable-precision-digital-30V-5A-220V-mini-/361204987012?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item54197eb484

Подобен на него го има и в България поне на 10 различни места:
http://panda-bg.com/product.php?lang=bg&code=421025
http://radimex.eu/%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D 1%89-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA-hy3005d-30v-5a
http://www.elimex.bg/product/60933/zahranvasht-blok-hy3005d.html
http://www.sirius-pcb.com/bg/product/i1353/%D0%9B%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D 1%80%D0%BD%D0%BE-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%80%D1%83%D 0%B5%D0%BC%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D 0%BD%D0%B5-HY3005D-5A/30VDC.html

Mateev
05.03.2015, 18:41
Може ли само да уточним, тъй като не разбрах, какви трябва да са параметрите и на VT1 и R1?.....

VT1 си е такъв, какъвто го пише на схемата.
За R1 вече дадох формулата, но явно не ти се смята. За 3А ток R1 трябва да бъде 0.2 ома с мощност поне 2W.

srg
06.03.2015, 17:37
Нещо не успявам да кача една схема. Трябва да си припомня. Ако някой я иска да ми прати мейл на лични.
Ето линк
http://srg63.snimka.bg/animals/srg.738430.34986360.big

srg
07.03.2015, 11:16
http://media.snimka.bg/s1/4371/034986360-big.jpg?r=0 (http://srg63.snimka.bg/animals/srg.738430.34986360)

rosty_sz
07.03.2015, 13:35
Дай малко обяснение? Какво е 7805? Какъв е ефекта от цялата схема?

srg
07.03.2015, 16:03
7805 е интегрална схема - стабилизатор на нарежение / в случая 05 означава 5V/ . Транзистора е мощен нискочестотен . И двата елемента се намират по могазините за електраника и струват не повече от по един лев. По скъп е мощния резистор , но и той да е 2-3 лева ,но може да се намери и от някоя стара елекроника. Може да се сложат и стойности между 2 и 5 ома и тока ще е между 1 и 3 А. Всичко тава е генератор на ток който по изчисленията но Матеев трябва да покрива различните дължини и видове пчеларска тел. Колегите които нямат захранване 30V 3A могат да опитат и с по-ниско 20-24V, но изправителните диоди трябва да държат поне 3А / това е общо изискване/. Танзистора може да се пробва и без радиатор и да се прецени дали грее много / това зависи от работния ток и от вероятноста да го забравиш накъсо дълго време , но е добре да не се рискува/. Паралелно на резистора може да се сложи светодиод през резистор 500 ома за индикация - осъществена верига.

Mateev
08.03.2015, 10:49
Стабилизатора 7805 поддържа напрежение 5.0V между изхода и масата. Ако като товар сложим резистор, то тогава тока, който тече през резистора, ще е и ток, който тече през цялата схема (и през телта). И тъй като резистора не си променя стойноста, и напрежението също е стабилно, то тогава и тока ще е стабилен (константен) независимо от това каква тел слагаме и колко е дълга. Това е всъщност принципа, на който работят всички генератори на ток. На същия принцип работи и публикуваната от мене по-горе схема. Единствената разлика е, че в моята схема напрежението върху резистора е 0.6V, а тука е 5.0V. По-високото напрежение изисква и по-голяма мощност на резистора.

Трябва да се знае, че стабилизаторите 7805 в зависимост от модела и производителя имат защита на изхода си от късо съединение, която е от 0.5 до 2.0A. За да можем да работим с по-големи токове (и мощности), налага се на изхода да сложим емитерен повторител с мощен транзистор, така както го е нарисувал колегата srg. Схемата му е вярна и ще работи правилно, но имам известни забележки около нейното оразмеряване. Първо трябва да сме наясно, че прехода база-емитер на мощния транзистор има пад на напрежение около 0.6V, в резултат на което напрежението върху резистора винаги ще е 4.4V. При това положение формулата за определяне на стойноста на този резиsтор ще е R=4.4/I. Мощноста, отделяна върху резистора, ще е P=4.4*I. От тука вече можем да сметнем какъв резистор ни е нужен при различни токове:
1А - 4.4 ома, 4.4W (сложете поне 5W)
2А - 2.2 ома, 8.8W (сложете поне 10W)
3А - 1.5 ома, 13.2W (сложете поне 15W)
4A - 1.1 ома, 17.6W (сложете поне 20W)

Сега вече видяхте защо аз търся схема, при която пада на напрежение върху резистора да е по-малък - ами защото това означава по-малка отделена мощност върху него. Ако изберем варианта с 3А ток, то тогава трябва да търсим 15W резистор и той ще грее като печка (поялник).

Вторият проблем вече го знаете, и той важи за всички аналогови схеми - стабилизатори на ток или напрежение. Ако приемем, че захранваме схемата с 30V и през нея тече ток 3А, то тогава сумарната отделена топлинна мощност ще е 30*3=90W. От тях 4.4*3=13.2W ще се отделят върху резистора, а останалите 76.8W ще се разпределят между транзистора и телта. Най-тежка ще е ситуацията при къс сегмент тел, когато върху транзистора ще се отделят около 70W. Такава мощност за секунди ще го стопи, ако не е сложен на достатъчно голям радиатор. При това трябва да е стегнат много добре и между него и радиатора да се сложи тънък слой силиконова топлопроводяща паста.

srg
08.03.2015, 11:43
Приемам уточнението на Матеев за 0.6V. Относно мощноста на резистора ще кажа че тя се дава не като пределна мощност , а мощност която гарантира определено изменение на съпротивление вследствие затопляне от разсейването на мощноста /тук поне такава прецизност не се търси/. Транзистора е 115W 15A така че горния режим не вярвам да го уплаши. Освен това времето за работа ще бъде накъсано на 50% което сваля всички изчиславани мощности наполувина. Да не пропусна че стабилизатора 7805 работи до 35V и не рискувайте с напрежения по големи от 30V. Продават се и доста лоши китайски варианти. Аз купувам едни с изцяло пласмасов корус.

tsc1
08.03.2015, 12:06
Вчера покрай тази схема и аз се разрових из темата. Решения всякакви, като преобладава тенденцията "направи си сам от подръчни материали". Всъщност решенията се свеждат до 3 групи:
1. Направи си сам от подръчни материали: гони се минимална цена без отчитане на труд, качество и удобства за работа
2. Класическо аналогово решение, което се коментира по-горе: направих същите сметки и стигнах до същите резултати като Матеев (то няма и как да е различно). Направих сметка и за себестойността на това решение: само материалите - трансформатор, предпазител, изправител, ИС, транзистор+радиатор, резистори, платка, кутия с клеми излизат между 40 и 50лв в зависимост къде се купуват.
3. Професионално решение - импулсно захранване 100W/36V, генератор на ток с специализирана ИС (или ШИМ с микроконтролер), регулиране на тока в границите 1,5-3А и таймер с регулируемо време 3-10сек. Цената на материалите излиза горе долу същата, но като се добавят и всички други разходи може да се гони продажна цена до 100лв без ДДС. Пазара ще е свит до собственици на над 100 кошера.

tarty
08.03.2015, 16:24
Продават ги от 25 лв нагоре,готови за използване.Всеки сам да си направи сметката.

Mateev
08.03.2015, 16:28
Преди да напишеш "умно" мнение прочете ли за какво става въпрос в темата?

tsc1
08.03.2015, 17:59
Продават ги от 25 лв нагоре,готови за използване.Всеки сам да си направи сметката.
Бихте ли дали пример за това устройство - къде се продава и каква е неговата функционалност? Дайте линк или посочете магазина.
Това, което аз открих в нета е следното:
http://pchelar.com/node/71 - обявата е от 2009г
http://www.legabg.com/index.php/drugi/akses-drugi/lepene-osnovi.html
http://pchelarski-magazin.eu/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8/

koragroup
08.03.2015, 18:33
Бихте ли дали пример за това устройство - къде се продава и каква е неговата функционалност? Дайте линк или посочете магазина.
Това, което аз открих в нета е следното:
http://pchelar.com/node/71 - обявата е от 2009г
http://www.legabg.com/index.php/drugi/akses-drugi/lepene-osnovi.html
http://pchelarski-magazin.eu/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8/

С риск да ми се разсърдите "електрончиците" ето ти линка, който искаш даже е за 22лв...

http://www.avto.bim.bg/Zarqdno-za-akumulator-4A-12V_pr51894.html

tsc1
08.03.2015, 18:50
Защо пък трябва да се сърдим? Опитвал ли си с това да лепиш? Как регулираш тока при различни дължини на телта?

rosty_sz
08.03.2015, 23:43
Е, то и на горната схема реглажа на тока е само посредством смяна на резистора което го прави почти невъзможен, а потинциометър с такава мощност е малко ....

koragroup
09.03.2015, 01:24
Защо пък трябва да се сърдим? Опитвал ли си с това да лепиш? Как регулираш тока при различни дължини на телта?

Конкретно с това не съм лепил. Използвам по-старо зарядно. Не регулирам тока, а времето. По-къса тел загрява по-бързо ...

tsc1
09.03.2015, 08:02
Е, то и на горната схема реглажа на тока е само посредством смяна на резистора което го прави почти невъзможен, а потинциометър с такава мощност е малко ....
Схемата на srg има много просто решение за регулиране на тока - паралелно на токоопределящия резистор се свързва потенциометър, от плъзгача на който се взема напрежение за подпиране на 7805.

Конкретно с това не съм лепил. Използвам по-старо зарядно. Не регулирам тока, а времето. По-къса тел загрява по-бързо ...
Снощи като прибирах колата в гаража погледнах моето и видях, че е същото. Имам някаква пчеларска тел - куча марка, през седмицата ще направя някои тестове. С какви дължини на телта се работи най-често?

rosty_sz
09.03.2015, 08:15
Всеки работи с различно обтелване и няма и там е същината на проблема. За това ако се прави такъв продукт с търговска цел трябва да има възможност за супер лесен реглаж на тока- потинциометър. Аз лично ползвам близо 2м. за една рамка.
Дай схемно как става с потинциометъра който "подпира" 7805.

koragroup
09.03.2015, 09:42
... С какви дължини на телта се работи най-често?

Аз обтелвам на VVV. Трите дължини са ми (ДБ, ЛР и магазин): 215см, 160см и 120см.