PDA

Виж пълната версия : Начинаещ пчелар



nikolairrr
21.01.2016, 12:28
Здравейте, колеги.Сигурно вече са пускани доста такива теми, но се извинявам за неудобството и въпросите, на който трябва да отговаряте.Първо да разкажа малко за мен и моята идея. Занимавам се с геодезия в сектор строителство, което е доста изтощаваща и динамична работа(но нека да не ви отегчавам с моите проблеми).От може би година ми е влезнало в главата да се занимавам с пчеларство (колкото и общо да звучи това), но все нямам време да седна да попрочета малко за отглеждането на пчелите. Живея на 20 километра от Пловдив в доста голям земеделски район (в този район се отглеждат зеленчуци, доста житни култури, слънчогледи, рапица и т.н.) и искам да си направя пчелин, който първоначално мисля да е от 30-на кошера. Но преди това мисля да си взема 2-4 кошера тази година за да разбера повече за пчелите и тяхното отглеждане, и да натрупам все пак някакъв практически опит (колкото и малък да е). В тази връзка искам да ви задам много въпроси относно това. Първо дали районът в който искам да ги отглеждам е благоприятен, и тъй като постоянно се пръска с хербициди до каква степен това е вредно за пчелите. Второто нещо е какъв вид кошери трябва да си взема, защото според мен това е доста спорен въпрос.След това веднага идва въпросът каква ще е горе долу инвестицията за кошерите, оборудването и като цяло дали вече не съм закъснял с покупката на въпросните 4 кошера, защото до колкото знам работата с пчелите започва от февруари.Въпросите ми са общо взето безкрайни защото е явно че не съм се занимавал с това.....Просто бих искал да ми дадете някой първоначални съвети. Другото важно за мен нещо в този момент е да ме ориентирате с какво време трябва да разполагам за да се занимавам с тях (баща ми е пенсионер и той също ще ми помага) , но все пак основна действаща фигура ще съм аз.
Благодаря предварително.!!!

ch.atanasov
21.01.2016, 12:47
Нещо за начало.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2280&highlight=%D0%BD%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0

Искрен Мутафов
21.01.2016, 12:51
Нещо за начало. -http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2280&highlight=%D0%BD%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2280&highlight=%D0%BD%D1%83%D0%BB%20%D0%B0%D1%82%D0%B0

Sakar
21.01.2016, 12:52
Отговорите на повечето от въпросите ви, ако не и на всичките, могат да бъдат открити в този форум. Докато ги откривате ще научите и много други полезни неща.
Не е лошо преди всичко да се свържете с пчелари от избрания от вас район. Ето празникът на пчеларя 10-ти февруари е добър повод да се запознаете и почерпите. От тях може да научите неща, които трудно ще разберете другаде. Можете да предложите помощта си на някой, с което ще имате възможност да придобиете първоначални впечатления от работата с пчели.
Районите с интензивно земеделие, както сам предполагате, не са най-подходящи - създава се опасност за самите пчели и за замърсяване на пчелните продукти.
Набавянето на семейства е най-добре да стане напролет. Идеята да започнете с няколко семейства е добра.
Изборът на система кошер е строго индивидуален и ще трябва сам да го направите след като понатрупате информация и опит.
Инвентар ще е необходим - какво е минимално необходимо ще разберете и сам. А за цени на оборудване - информация в нета бол.
Успех.

П.П. Писали сме едновременно с други колеги.

Искрен Мутафов
21.01.2016, 13:02
Здравейте, колеги.Сигурно вече са пускани доста такива теми, но се извинявам за неудобството и въпросите, на който трябва да отговаряте.Първо да разкажа малко за мен и моята идея. Занимавам се с геодезия в сектор строителство, което е доста изтощаваща и динамична работа(но нека да не ви отегчавам с моите проблеми).От може би година ми е влезнало в главата да се занимавам с пчеларство (колкото и общо да звучи това), но все нямам време да седна да попрочета малко за отглеждането на пчелите. Живея на 20 километра от Пловдив в доста голям земеделски район (в този район се отглеждат зеленчуци, доста житни култури, слънчогледи, рапица и т.н.) и искам да си направя пчелин, който първоначално мисля да е от 30-на кошера. Но преди това мисля да си взема 2-4 кошера тази година за да разбера повече за пчелите и тяхното отглеждане, и да натрупам все пак някакъв практически опит (колкото и малък да е). В тази връзка искам да ви задам много въпроси относно това. Първо дали районът в който искам да ги отглеждам е благоприятен, и тъй като постоянно се пръска с хербициди до каква степен това е вредно за пчелите. Второто нещо е какъв вид кошери трябва да си взема, защото според мен това е доста спорен въпрос.След това веднага идва въпросът каква ще е горе долу инвестицията за кошерите, оборудването и като цяло дали вече не съм закъснял с покупката на въпросните 4 кошера, защото до колкото знам работата с пчелите започва от февруари.Въпросите ми са общо взето безкрайни защото е явно че не съм се занимавал с това.....Просто бих искал да ми дадете някой първоначални съвети. Другото важно за мен нещо в този момент е да ме ориентирате с какво време трябва да разполагам за да се занимавам с тях (баща ми е пенсионер и той също ще ми помага) , но все пак основна действаща фигура ще съм аз.
Благодаря предварително.!!!

Много добре си се ориентирал, и по-специално за началото(с няколко кошера). Там в Пловдив си имате доста активна организация, въпреки че напоследък членове те й не се изявяват особнно активно из форума:

https://web.facebook.com/%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D 0%BE-%D1%81%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D 0%B5-%D0%90%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-1899-%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B2-125851624246753/?fref=ts

а, пък ако ти се чете ориентирай се към Календарният справочник на Любен Радоев:

http://www.bookpoint.bg/%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D 0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%87%D0%BD%D 0%B8%D0%BA-%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D 0%B2%D0%BE-5589.htm

nikolairrr
21.01.2016, 13:36
Тоест на практика си е доста рисковано да правя каквото и да е свързано с пчели в моя район. А отглеждането на пчели в друг район според мен ще създаде редица трудности.
Най малкото закупуване на някакво място, постоянно пътуване до там - това всичко води до по големи разходи (колкото и малки да са те).

Bobi-M9598
21.01.2016, 13:51
Здравей Николай,

Не се отказвай толкова лесно. Както те посъветва Искрен, в Пловдив има много силна пчеларска организация. Срещни се с тях, те ще те посъветват най-добре, познават района. И много четене, купи си "Календарен справочник на пчеларя" от Л. Радоев. Ще прочетеш плюсовете и минусите на системите кошери, и ще си избереш. Като се ограмотиш в сферата пак питай за нещата които не са ти ясни.

Поздрави, Г. Георгиев

tim35
21.01.2016, 13:56
Пратих ти тел. на лични обади се ако искаш

vencii
21.01.2016, 20:17
Ники аз съм в Асеновградски регион, ако искаш обади се можем да си помагаме.

nikolairrr
21.01.2016, 20:33
Ще ви звънна тези дни, трябва да се поддържа връзка и да си помагаме кой с каквото може, най-малкото със съвет(въпреки, че аз не мога да давам съвети още, но ще помагам с каквото мога).

Илиев
21.01.2016, 21:00
Като реших да ставам пчелар преди 2г. и един познат - стар пчелар ми каза:" Не знаеш с какво се захващаш!!", после разбрах за какво става дума!!....в първия пост пишеш, че работата ти е натоварена, ако искаш почивка през уикенда - много добре си помисли!!!...ще ти падне качеството на живот определено!!..ако мотивацията е с търговска цел - отсега ти казвам - Недей!...бавно възвръщаема инвестиция е пчеларството, а и района ти не е много добър според мен - нямаш акация, липа!!...с най-добри чувства!!drinks;

nikolairrr
22.01.2016, 16:34
Проблема е там първо, че не знам каква инвестиция ще направя. Второ имаме 18 хил. декара обработваема площ, което ме навежда на мисълта че все някаква паша ще има(забравих да спомена, че се отглеждат и доста билки, понеже имаме кооперация която се занимава с това). Трето нямам намерение да се издържам с пчеларство, но си мисля, че това ще ми доставя удоволствие да се занимавам (пък от към приходи каквото дойде, добре ми дошло).Единственият проблем е някой да ми поясни какво време ще трябва да отделям за пчелите за да преценя колко кошера мога да гледам.

зуница
22.01.2016, 16:42
За ден, любител, максимум 10 кошера Д.Б. При условие , че не се заплесваш много да разглеждаш.Трудно условие за нов мераклия.Според мене 5 ти стигат за да се усетиш колко струваш като пчелар.Ако ти се види лесно вдигаш бройката. hi;

zapstojan
22.01.2016, 16:56
Центрофуга – 400-500лв.
Було, пушалка, ръкавици, рамкоповдигач – 50лв.
Кошери 2бр ДБ с рамки и основи –2Х 120лв. = 240лв.
Отводки 2бр. - 200лв.
= 1000лв. + захар + антивароа = пак толкова

Събота и неделя като им дадеш по 2-3 хранилки и по 1-2 основи да градят, и пак следващата неделя.
Ако помага дядото ще е по добре.

После преценяваш и увеличаваш семействата.

Проблем ще е ако трябва да ковеш рамки за 10 кошера с чук и пирони, но това се прави зимата.
Ваденето на меда си е хамалогия.
Успех.

бат тянко
22.01.2016, 17:23
Ами бюджета за книги, де е бре?

Величков
22.01.2016, 17:50
nikolairr от къде точно си ако не е тайна?

kubio
22.01.2016, 18:10
Проблема е там първо, че не знам каква инвестиция ще направя. Второ имаме 18 хил. декара обработваема площ, което ме навежда на мисълта че все някаква паша ще има(забравих да спомена, че се отглеждат и доста билки, понеже имаме кооперация която се занимава с това). Трето нямам намерение да се издържам с пчеларство, но си мисля, че това ще ми доставя удоволствие да се занимавам (пък от към приходи каквото дойде, добре ми дошло).Единственият проблем е някой да ми поясни какво време ще трябва да отделям за пчелите за да преценя колко кошера мога да гледам.

28-30 часа на кошер на година, според една статия.

Разбивката е следната:
Януари - до 1 час
Февруари - до 1 час
Март - 2 часа
Април - 3 часа
Май - до 5 часа
Юни - до 5 часа
Юли - до 3 часа
Август - до 2 часа
Септември - до 3 часа
Октомври - 2 часа
Ноември - 1 час
Декември - почивка

Разбира се, това е ориентировъчно! Може двойно повече или двойно по-малко.

nikolairrr
22.01.2016, 18:34
Да и аз предполагам, че всичко все пак си зависи от пчеларя. Сега като съм начинаещ предполагам, че ще се позаглеждам повечко по тях.

zapstojan
22.01.2016, 19:10
Ами бюджета за книги, де е бре?

Бюджета за книгите ще го предостави Емко.
Той има опит вече.:laughing:

Емко
23.01.2016, 00:48
Подиграваш ли ми се?

zapstojan
23.01.2016, 00:57
Не, по-скоро напомням на бат тянко какви книги ти е препоръчал. Поста ми се отнася към него.;)

Емко
23.01.2016, 00:58
Имам чуство че ме взехте за мезе.....

zapstojan
23.01.2016, 01:00
Наистина имаше малко ирония.
Не го взимай на сериозно. Опитай да се засмееш и ти на шегите!

Bobi-M9598
23.01.2016, 08:28
Ами бюджета за книги, де е бре?

Здравейте,

Парите за литературата не влизат! Те са "оправдан разход", направен предварително. Да си наясно, аджеба........ ДА или НЕ!

Поздрави, Г. Георгиев

Bobi-M9598
23.01.2016, 08:35
Здравейте,

Емко, не се коси, че ти мине! След известно време, като "натрупаш стаж" тук, ще разбереш. От време на време, се случва "някой да попадне на мушката". Това е ПРИЯТЕЛСКИ ОГЪН.
Най- важното от цялата работа, е да сме ти полезни! Пък и чат пат малко разтуха.

Поздрави, Г. Георгиев

Валентин.
23.01.2016, 11:00
Хубу де. Ама като ги почнеш па тех на бизици......и оревават орталъка че биле СТАРИ а ти като НОВ требва да им свикваш...... ЧЕ ИМ НАПИРАЛО......ДОСТОИНСТВОТО....ДА МИСЛЯТ....

delta.e
23.01.2016, 17:58
Имам чуство че ме взехте за мезе.....

Емко , не е така .
Спокойно .
Скоро ще се увериш във всичко.

brusa
23.01.2016, 19:07
Здравейте!!
Доста от въпросите който задаваш няма как да ги научиш във форума трябва сам да се разходиш около мястото където ще ти е пчелина във форума можеш да научиш нещо общо.И за кошерите зависи какви паши имаш.Ако има около тебе разумен пчелар може да научиш доста от него ако ли не вече всичко е в твой ръце.
Споделям това което знам ако някой знае повече да ме поправи нямам спор.

delta.e
23.01.2016, 19:11
Тоест на практика си е доста рисковано да правя каквото и да е свързано с пчели в моя район. А отглеждането на пчели в друг район според мен ще създаде редица трудности.
Най малкото закупуване на някакво място, постоянно пътуване до там - това всичко води до по големи разходи (колкото и малки да са

те).
Приятелю , не се отказвай .
Започни с два кошера и ще си говорим след 2 години .
Фитилът е къс . Ще скочиш на по-голям брой .
Успех .

freddie46
24.11.2016, 22:34
Аз също започнах със 4 кошера и от тогава нямам мира.Много ми е хубаво като отида на пчелина и се занимавам с пчелите няколко часа , след това си обиколя дръвчетата в двора и той следобедът минал.Много е разпускащо и ме успокоява , при положение че всеки ден патувам по 100 километра да отида и върна от работа.Не се отказвай а се хвани сериозно за тази дейност.
Успех в начинанието:Цветан Димитров:welcome: