PDA

Виж пълната версия : Изграждане на пити



Емко
19.01.2016, 13:14
Здравейте колеги да попитам като сложим рамка с ВО за колко време я изграждат. Интересно ми е също , колко време преди пашата слагате питите да се градят. Както и дали слагате да речем 10-12 пити с ВО на куп или по 1-2 .
Благодаря предварително. :)

Ангел Йосифов
19.01.2016, 13:22
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=63&highlight=%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0% B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B8

Емко
19.01.2016, 14:09
благодаря Ачо

Валентин.
23.01.2016, 20:06
Ако купуваш “семейства“ , не “отводки“ и щом ще ПЛАЩАШ трябва да ти ги предложат с магазин /и/ с изградени пити.

Емко
23.01.2016, 20:43
Не знех тази опция, все пак не съм купувал до сега хаха . Тоест да искам и изградени пити ?

Валентин.
23.01.2016, 21:11
Ооо гаранция ще те натоварят с цената. Аз примерно ако претендирам, че продавам пчелни семейства ще ги дам с магазините и питите. Все пак е въпрос на пазарене и преценка. Ама ако имам 30 кошера и искам да продам 10 примерно ще ми останат магазини.....пити..... ВСЕКИ СИ ПРЕЦЕНЯВА И СЕ ПАЗАРИ. Казваш че искаш ти да си ги подготвиш за медосбор. да премем че ги подготвиш, ПОСЛЕ КВО ПРАЙМ. мед ли ще трупат, пити ли ще градят, ако ги вземеш без изградени магазинни /а може да се наложи да градиш и плодникови...../. А СИГУРЕН ЛИ СИ В СЕБЕ СИ, ЧЕ ЩЕ ГИ ПОДГОТВИШ. Ако не успееш, втория дубъл е чак.....догодина. П.П. Все пак се търсят семейства, което предполага че миналата година са дали добив..... къде са им питите да попитам аз и в какво са дали добива, ако се продават без магазини и без магазинни пити. И така, всеки си преценява.

vencii
23.01.2016, 21:31
Ако купуваш “семейства“ , не “отводки“ и щом ще ПЛАЩАШ трябва да ти ги предложат с магазин /и/ с изградени пити.

И ако може магазините да са пълни с мед-купуваш и направо в центрофугата.

Валентин.
23.01.2016, 21:31
А иначе пчелите че ще градят- ще градят и ще пеят. Ама що примерно не насочим градежа към подмяна на плодника и строителната рамка......за догодина ще трябват основи..... разменят се срещу восък. И така, всеки си преценява.

Валентин.
23.01.2016, 21:32
И ако може магазините да са пълни с мед-купуваш и направо в центрофугата.
Ми щом си платиш, какъв ти е проблема.

христо
23.01.2016, 21:34
Проблем няма, има разлика в цената.

Валентин.
23.01.2016, 21:41
Проблем няма, има разлика в цената.
Да не излезе че се чепкам ама разлика в кое в цената на кое...... на меда в тенекиите и на меда в питите. Кой мед е по скъп. Пак казвам-всеки си преценява. Ама като е пълен новобранец, незначи че требва ..........

христо
23.01.2016, 21:45
Има разлика - ако купуваш пчелни семейства те могат да са СЪС кошер или БЕЗ, СЪС магазин или БЕЗ, СЪС магазинни рамки или БЕЗ. Всичко опира до цената - както се договори колегата с евентуалния продавач.

Валентин.
23.01.2016, 21:54
Мисълта ми беше да се обясни на момчето всякакви варианти. АЗ ЛИЧНО ако купувам ще ги търся с изградени магазинни, така и така ще давам пари още някой лев отгоре и готово. ПОЧНАЛ СЪМ ОТ АБСОЛЮТНАТА НУЛА И ЗНАМ КАКВО Е. Лично мнение.

Емко
23.01.2016, 22:45
Исках от вас съвет защото не съм се сблъсквал с това ,пък и няма къде да го прочета ...нали за това е форума. Мисля ,че не съм сам и ще имам помощ. Смятам и че ще мога да ги подготвя. Магазинни пити изградени мога да намеря по 1.5лв/бр . но ако мога да ги спазаря. Попринцип не обичам пазарлъците ,всеки си знае цената на това което продава. Има си минимум на това което иска да получи.

zapstojan
23.01.2016, 23:38
Исках от вас съвет защото не съм се сблъсквал с това ,пък и няма къде да го прочета ...нали за това е форума. Мисля ,че не съм сам и ще имам помощ. Смятам и че ще мога да ги подготвя. Магазинни пити изградени мога да намеря по 1.5лв/бр . но ако мога да ги спазаря. Попринцип не обичам пазарлъците ,всеки си знае цената на това което продава. Има си минимум на това което иска да получи.

Емко, какво значи "Смятам и че ще мога да ги подготвя"?
Да подготвиш ДБ за паша, означава да го храниш и разширяваш, докато се напълни плодника с изградени пити, пило и пчели.
За зимата семейството е стеснено /изхвърлени са празните рамки /. Сл. при подготовката става и подмяната на плодниковите пити.
Едно подготвено ДБ семейство, при наличие на паша, за 10 дни изгражда цял магазин основи и го пълни смед.
Така както продавача си прави сметката, направи си и ти твоята.
Използвай зимата и чети. Той бат тянко ти препоръча достатъчно литература :rtfm::laughing:

бат тянко
24.01.2016, 05:37
Емко, когато купуваш вземай пълен комплект. Сиреч- плодник с магазин! Ако рамките в магазина не са изградени- по-добре! Защото, като вземеш изградени, и ти ще ядеш мед от тях. А каква помия, има в тях- един Господ знае! Слагай рамки с основи в плодника. Като всички междурамия се изпълнят с пчели, слагай отгоре магазин. Така ще придобиеш представа и за градежа, и за пашата. Няма как- къща се строи от основите, не от покрива...

Емко
24.01.2016, 07:42
Емко, какво значи "Смятам и че ще мога да ги подготвя"?
Да подготвиш ДБ за паша, означава да го храниш и разширяваш, докато се напълни плодника с изградени пити, пило и пчели.
За зимата семейството е стеснено /изхвърлени са празните рамки /. Сл. при подготовката става и подмяната на плодниковите пити.
Едно подготвено ДБ семейство, при наличие на паша, за 10 дни изгражда цял магазин основи и го пълни смед.
Така както продавача си прави сметката, направи си и ти твоята.
Използвай зимата и чети. Той бат тянко ти препоръча достатъчно литература :rtfm::laughing:

1во -Казах че не съм сам
2ро - достатчно съм прочел и питал мн пчелари с какво ,как,кога и по колко хранят ,подготвят и т.н.

Мисля че са излишни съмненията ви. Ще говорим по късно на пролет.

Димо Караангелов
24.01.2016, 08:27
Казваш че си прочел достатъчно за пчелите!?Интересно..........

Bobi-M9598
24.01.2016, 08:58
Мисълта ми беше да се обясни на момчето всякакви варианти. АЗ ЛИЧНО ако купувам ще ги търся с изградени магазинни, така и така ще давам пари още някой лев отгоре и готово. ПОЧНАЛ СЪМ ОТ АБСОЛЮТНАТА НУЛА И ЗНАМ КАКВО Е. Лично мнение.

Здравейте,

Съгласен съм с теб, ако продаваш как ще е? Всеки търси качество и ниска цена, да ама това не става! Винаги има компромис в едната посока.
Съгласен съм с Тянката, по-добре е Емко сам да си изгради пити. Така ще добие опит, и ще има нови пити. Ще знае от кога са.
За мен е по- важно друго, което до сега не съм срещнал (може и да съм пропуснал). Преди няколко броя във вестник "Пчели" Котларски беше написал, че за северозападна Б-я ДБ кошер трябва да е в конфигурация с три магазина. Това е важно при силна паша. Като купуваш, кошери гледай поне два магазина да имат.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
24.01.2016, 09:16
1во -Казах че не съм сам
2ро - достатчно съм прочел и питал мн пчелари с какво ,как,кога и по колко хранят ,подготвят и т.н.

Мисля че са излишни съмненията ви. Ще говорим по късно на пролет.

Не им обръщай много внимание.Просто скука-няма какво да правят, освен акъл да ръсят. :bigsmile: А това за лошите изградени ,магазинни пити -прати им много поздрави от мен.

Валентин.
24.01.2016, 10:06
1во -Казах че не съм сам
2ро - достатчно съм прочел и питал мн пчелари с какво ,как,кога и по колко хранят ,подготвят и т.н.

Мисля че са излишни съмненията ви. Ще говорим по късно на пролет.
А какво казват твоите помощници по тея въпроси. Те не ти ли казват за тоя градеж за колко време градят......какви семейства да си купиш с какви и колко пити и т.н....... Да чуем и тяхното мнение......

solaris60
24.01.2016, 10:50
Казваш че си прочел достатъчно за пчелите!?Интересно..........

Ха, ха.... наистина много интересно. Дори му личи още от пръв поглед.

Валентин.
24.01.2016, 11:03
Казваш, че искаш да вземеш семействата в началото на март. Предполагам, че тогава няма да бъдат повече от 5-6 пити ДБ покритие. 1 съвет от мен- не ги разширявай с основи, търси за първото разширение ПОНЕ по 1 плодникова пита изградена. Основите за 2-ро и 3-то разширение. Незнам какво те учат твоите помощници, нолично според мен е това.

zapstojan
24.01.2016, 11:05
1во -Казах че не съм сам
2ро - достатчно съм прочел и питал мн пчелари с какво ,как,кога и по колко хранят ,подготвят и т.н.

Мисля че са излишни съмненията ви. Ще говорим по късно на пролет.

Не гледай само емотиконите, а чети какво пише покрай тях.
Нарочно слагам хилене вместо big smile, понеже big smile не ми изглежда достатъчно big.
Не помня да съм изказвал съмнения.
Иначе споменатата литература съм я подхванал, та не мога да се откъсна от нея.:bigsmile:

zapstojan
24.01.2016, 12:49
По-увлекателно четиво не съм срещал!
Бат тянко, златен си.:laughing:

Емко
24.01.2016, 13:00
Казваш че си прочел достатъчно за пчелите!?Интересно..........

казах , че съм запознат достатъчно добре с пролетно подхранване,развитие на пчелите и разширяване на семейството.Прочел,разпита л доста хора и са ми дали доста съвети. Въпросът е аз как ще се справя .


Здравейте,

Съгласен съм с теб, ако продаваш как ще е? Всеки търси качество и ниска цена, да ама това не става! Винаги има компромис в едната посока.
Съгласен съм с Тянката, по-добре е Емко сам да си изгради пити. Така ще добие опит, и ще има нови пити. Ще знае от кога са.
За мен е по- важно друго, което до сега не съм срещнал (може и да съм пропуснал). Преди няколко броя във вестник "Пчели" Котларски беше написал, че за северозападна Б-я ДБ кошер трябва да е в конфигурация с три магазина. Това е важно при силна паша. Като купуваш, кошери гледай поне два магазина да имат.

Поздрави, Г. Георгиев

Последната ми уговорка е да са поне с 2 магазина ,защото съм се ориентирал към 10 рамкови.




А какво казват твоите помощници по тея въпроси. Те не ти ли казват за тоя градеж за колко време градят......какви семейства да си купиш с какви и колко пити и т.н....... Да чуем и тяхното мнение......

дадоха ми примери , както и в нашият регион кое доло-горе кога започва да цъфти и кога да сложа ВО за градеж. Просто аз съм на този принцип: Питам питам питам...2-3-5 човека и тогава решавам какво да правя за да не сгреша .




Казваш, че искаш да вземеш семействата в началото на март. Предполагам, че тогава няма да бъдат повече от 5-6 пити ДБ покритие. 1 съвет от мен- не ги разширявай с основи, търси за първото разширение ПОНЕ по 1 плодникова пита изградена. Основите за 2-ро и 3-то разширение. Незнам какво те учат твоите помощници, нолично според мен е това.

Смятам да започна да работа през март за да мога да ги развия и разширя до май месец. Мисля да работя с преградна дъска,а колкото плодниковите пити също имам обещани няколко за развитие на моите семейства .




БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
Ако ВСИЧКО знам и МОГА , няма да съм в във форума. Не ме иронизирайте ,подигравайте и т.н. не забравяйте , че и вие от тук сте тръгнали . Я наследени я сами да сте си ги взели ...
Поздрави

solaris60
24.01.2016, 13:29
Ако ВСИЧКО знам и МОГА , няма да съм в във форума. Не ме иронизирайте ,подигравайте и т.н. не забравяйте , че и вие от тук сте тръгнали . Я наследени я сами да сте си ги взели ...


Давай спокойно напред. Иронията се поражда от това, че ти много често казваш, че знаеш много, четеш много, а задаваш някакви елементарни въпроси, които ако четеш задълбочено - подчертавам - както ти сам казваш, то няма да има проблем да ги знаеш отговорите.

Емко
24.01.2016, 14:22
благодаря за съвета , ще се опитам да бъда по сдържан !

Илиев
24.01.2016, 15:33
По миналата г. и аз бях на същия хал относно изгр. рамки, иззимуваха ми успешно 14 отводки от общо 18, но нямах нито една изгр. магазинна рамка! Питах наляво-надясно, но никой не продава, бях готов и кило кръв да дам за изградени магазинни ДБл. рамки, иначе пчелите нямаше къде да складират меда!! Късметът ми проработи и намерих случайно човек, който продава - купих за около 700лв изгр. рамки, и те ми се изплатиха после от простата сметка, че имаше какво да сложа в магазините. Ако си на ДБл, плодникови рамки не ти трябват, долу градят бързо, търси магазинни ДБл и МК, с една наставка 7см висока, и МК стават за магазинни, аз даже вече изобщо не слагам магазинни ДБл за градеж - само МК и плодникови. И знай, че горе в магазина трудно градят, да не кажа почти никак, ако искаш да градиш сам рамки, слагай долу в плодника по 2 магазинни ВО, храни здраво със захар пролетта, и през 3 дни ги вади, и слагай нови.

Христо Димитров
24.01.2016, 15:59
По миналата г. и аз бях на същия хал относно изгр. рамки, иззимуваха ми успешно 14 отводки от общо 18, но нямах нито една изгр. магазинна рамка! Питах наляво-надясно, но никой не продава, бях готов и кило кръв да дам за изградени магазинни ДБл. рамки, иначе пчелите нямаше къде да складират меда!! Късметът ми проработи и намерих случайно човек, който продава - купих за около 700лв изгр. рамки, и те ми се изплатиха после от простата сметка, че имаше какво да сложа в магазините. Ако си на ДБл, плодникови рамки не ти трябват, долу градят бързо, търси магазинни ДБл и МК, с една наставка 7см висока, и МК стават за магазинни, аз даже вече изобщо не слагам магазинни ДБл за градеж - само МК и плодникови. И знай, че горе в магазина трудно градят, да не кажа почти никак, ако искаш да градиш сам рамки, слагай долу в плодника по 2 магазинни ВО, храни здраво със захар пролетта, и през 3 дни ги вади, и слагай нови.



Аз също се сблъсках с този проблем на неизградени магазинни рамки тази година.Добре,че имам приятел ,който разполагаше с повече.Иначе проблема е ясен,имаш силни семейства и паша и нямаш какво да сложиш за да ти сложат мед .....

В допълнение на колегата Илиев,в магазина градят рамки малко по-бавно,но слагай примерно по 3 рамки с основи,като ги слагаш през една с изградените,т.е. 6 изградени и 3 с основи(препоръчително е да слагаш винаги една по-малко в магазина при ДБ 12 рамков - 11 пити,а ДБ 10-рамков - 9 магазинни рамки.По-добре ги изграждат и пълнят и е по-лесно за вадене след това.Задължителните условия да градят в магазина са две :
1)Наличие на паша
2)Силно семейство ,за да може да има достатъчно пчели,че да ти е пълен и магазина с пчели.
Щом си се насочил към ДБ,ползвай задължително СР.Тук печелиш двойно,хем си правиш магазинни рамки,хем се бориш с акара.СР е едно от най-добрите средства и начини да се справиш с борбата с акара.По-малко акар, в нормалните случаи значи и здрави и силни семейства,от което следва и силна добивна година.
Успех,Емко!

Петър84
24.01.2016, 16:45
Това че пчелите трудно градят магазини пити при мен не е така.Миналата година слагах само рамки с основи в магазините,всичките ги изградиха и напълниха.Имали силно семейство и паша,пчелите градят много бързо

solaris60
24.01.2016, 16:48
Аз също се сблъсках с този проблем на неизградени магазинни рамки тази година.Добре,че имам приятел ,който разполагаше с повече.Иначе проблема е ясен,имаш силни семейства и паша и нямаш какво да сложиш за да ти сложат мед .....



Туй незнанието е голяма работа.:bigsmile: Стига да има паша слагаш празните рамки и си готов. Нямаш рамки - слагай само горниците. И това нямаш? Слагай празен магазин и след това само режи далаците. Изкарай меда, а след това другото на восък. Еееех, къде е тази паша и аз да съм там и да нямам рамки? Ха, ха..... клони от върбата ще дялкам и ще поставям само и само да се хване този благодат.:bigsmile: Нямала буля вретено.

tarty
24.01.2016, 17:08
Емко, ако взимаш изградени рамки от всякаде не се знае каква болест ще си навлечеш, ако може даже първата година смени всички плодникови рамки. Има една поговорка; много баби,хилаво бебе.

ch.atanasov
24.01.2016, 17:16
Има една поговорка; много баби,хилаво бебе.

Много вярно. Ама то като ви чете - изобщо няма да си купи пчелни семейства.:bigsmile:

Емко
24.01.2016, 17:20
ето такова развитие исках на темата , не да ми се каже за 2 дни 4 часа и 20 сек. се изгражда магазинна пита .... Просто хората да ми кажат с какво са се сблъскали и как са отреагирали .
И да попитам това за градежа го знам 10 рамков - 9 рамки и т.н. НО дали ще ми е слабо семейството ако сложа на 10 рамков кошер 8 рамки ,1 преградна дъска и 1 строителна (разделена на 2 с половин основа . Тоест да речем 8 рамки и половина .

solaris60
24.01.2016, 17:23
Много вярно. Ама то като ви чете - изобщо няма да си купи пчелни семейства.:bigsmile:

Да, така е. Но ако не чете за да напредва ще ПИТА постоянно като теб.:bigsmile:

Емко
24.01.2016, 17:25
Много вярно. Ама то като ви чете - изобщо няма да си купи пчелни семейства.:bigsmile:


да разкажа набързо за една случка по тая тема.. българската завист ...
срещам една колежка , която знам че мъжа и гледа пчели иииии почвам аз отдалече : Как е ? Има ли паша ? Смъртността как е? цитирам ...
-Ооо моя Данчо цял ден чете книги за това книги за онова ,мед много , много добър доход е даже вземаме повече и от основният за който ходим на работа..
решавам вече да и кажа че и аз вече имам само сандъци ,инвентар и местенце за кошерите и дали няма как да ми даде някоя книга и се чува :
-Ооо ма то да знаеш много трудно, ние нямаме книги нз от къде ги взема Данчо... нямаме време за нищо ..то не е така както си мислиш и умират и болести сега .. и мед не пускат ние не сме вадили от всичките кошери ...

Та така с моята случка :bigsmile:

BateMisho
24.01.2016, 17:26
Преди три години и аз бях в подобно положение - в началото на май взех три отводки на по 3-4 рамки и едно изстрадало семейство на починал пчелар. Имах нови-новенички кошери, току-що сковани рамки и много мерак. Хранех отводките, но напредваха много бавано докато не измолих 6-7 стари плодникови рамки от колега пчелар. Сложих ги и семействата дръпнаха - появиха се пчели и започнага да градят основите. Към края на юни понапълниха плодника в стана време за слагане магазини, а изградени магазинни пити нямах. Четох тук-там, питах във форума и реших - вдигнах няколко осеменени плодникови рамки в магазините и допълних с основи. След 5-6 седмици имах изграден по един магазин напълнен с ливаден мед. Това ми беше първият сезон - тръгнах с отводки, изградиха ми пити, мед ядох и за почерпка остана.

В резюме - по-важното е да имаш няколко резервни плодникови рамки, за да има къде да снася майката в началото. Другото си идва на мястото след като засилиш семействата и хванеш някаква паша.

Христо Димитров
24.01.2016, 17:26
Туй незнанието е голяма работа.:bigsmile: Стига да има паша слагаш празните рамки и си готов. Нямаш рамки - слагай само горниците. И това нямаш? Слагай празен магазин и след това само режи далаците. Изкарай меда, а след това другото на восък. Еееех, къде е тази паша и аз да съм там и да нямам рамки? Ха, ха..... клони от върбата ще дялкам и ще поставям само и само да се хване този благодат.:bigsmile: Нямала буля вретено.



Идеята ми беше да пълнят,не да си правя магазинни рамки,все пак се губи време докато ги изградят,а акациевата паша е кратко време .Иначе е ясно,че при наличие на паша и силно семейство,може и само на основи да ги сложиш,и пак ще извадиш мед.Тези без магазините бяха миналогодишни отводки,които бях развил ,но не толкова,че им сложа рамки с основи само.Трябва много армия и много силно семейство при голи основи...

ch.atanasov
24.01.2016, 17:27
Да, така е. Но ако не чете за да напредва ще ПИТА постоянно като теб.:bigsmile:

Ха ха -аз питам или за сверяване или да става раздумка. Като гледам от пост 35 доста го объркахте с този градеж на пити.Вече бърка плодник с магазин.:bigsmile:

Валентин.
24.01.2016, 17:48
ето такова развитие исках на темата , не да ми се каже за 2 дни 4 часа и 20 сек. се изгражда магазинна пита .... Просто хората да ми кажат с какво са се сблъскали и как са отреагирали .
И да попитам това за градежа го знам 10 рамков - 9 рамки и т.н. НО дали ще ми е слабо семейството ако сложа на 10 рамков кошер 8 рамки ,1 преградна дъска и 1 строителна (разделена на 2 с половин основа . Тоест да речем 8 рамки и половина .
В началото с преградна. като стигнеш до 9 пити махаш преградната и слагаш 10. там вече преградната няма място.

zapstojan
24.01.2016, 17:53
ето такова развитие исках на темата , не да ми се каже за 2 дни 4 часа и 20 сек. се изгражда магазинна пита .... Просто хората да ми кажат с какво са се сблъскали и как са отреагирали .
И да попитам това за градежа го знам 10 рамков - 9 рамки и т.н. НО дали ще ми е слабо семейството ако сложа на 10 рамков кошер 8 рамки ,1 преградна дъска и 1 строителна (разделена на 2 с половин основа . Тоест да речем 8 рамки и половина .

На 10 рамков плодник може да има и само две пити спчели, но задължително с преградна дъска.
В плодника рамките са на разстояние 10-12мм.
Храниш ли ги пчелите, те ще строят. =>Слагаш основи и храниш.
До колко ще разшириш плодника 8, 9 или 10 рамки, зависи от майката и от храненето.
Когато се чудиш от къде да купиш изградени пити, не приказвай за строителна рамка, няма място за такава.
Магазинните основи ги строят по-бързо, ако ги поставиш в плодника, но има опасност да извадиш много добре изградена пита пълна с яйца.
Затова магазинните пити си ги слагай в магазина поне в началото.
И престани да се сърдиш на закачката ми за литературата!:bigsmile:
П.п. Все пак без литература не може. Особено ако е препоръчана от бат тянко.:laughing:

solaris60
24.01.2016, 18:12
Ха ха -аз питам или за сверяване или да става раздумка. Като гледам от пост 35 доста го объркахте с този градеж на пити.Вече бърка плодник с магазин.:bigsmile:

Да, обърква се но постепенно ще се научи. Те новите пчеларчета каквото им кажеш и са готови. Ето например, ако им кажеш, че може да летят с метла и току виж някой хвръкнал.:bigsmile:

tarty
24.01.2016, 18:24
На 10 рамков плодник може да има и само две пити спчели, но задължително с преградна дъска.
Тая преградна дъска ви е като библия, що не вземете да я махнете по добре,току виж направили по един далак на нейно място :-) :-) :-) :-) .

solaris60
24.01.2016, 18:33
Тая преградна дъска ви е като библия, що не вземете да я махнете по добре,току виж направили по един далак на нейно място :-) :-) :-) :-) .

А вместо далак, ако направят една допълнителна пита, какво ли ще е?

бат тянко
24.01.2016, 18:43
Японка ще е.

Гогол
24.01.2016, 18:54
.Вече бърка плодник с магазин.:bigsmile:
Ама как няма да ги бърка при такъв голям поток от информация за отрицателно време.Явно това студено време благоприятства за седене пред компютъра и писане ,писане.Да, това е добре.Но дайте му малко време да асимилира прочетеното,защото той започна да приема всичко–дори и тези практики които се самоотричат.Същественото е силна паша/ако я няма–яко хранене/ и силно семейство/стеснено максимално + основа за градеж/,но не сега.Да напълни плодника,а магазина е лесен за пълнене.

M.Milkov
24.01.2016, 19:56
Колеги,някой може ли да обясни на младите и желаещите да се занимават с пчеларство,защо пчелите прояждат восъчните основи по-теловете.Много се разводнява темата за изграждането на ВО.Аз изчетох всичко което е написано до тук и искам да знаят нашите мнения и да поставят навреме и къде точно да ги поставят за да няма прояждане на ВО.Аз например вземам от 1 корпус където е семейството 2 пити с запечатано пило и го качвам в 2корпус като м/у него слагам рамка с ВО.а долу в плодника на мястото на двете рамки слагам изградени рамки.Първият и вторият корпус са разделени с ханеманова решетка.Младите пчели след като се излюпят остават там ,не слизат долу.Така хем има празно пространство за майката ,хем след като се излюпят младите пчели градят ВО в 2 корпус. Това обаче както се споменава навсякъде от колегите при силна паша и нектаропоток.Както знаем пашата е различна и е бурна но и краткотрайна. При тези цени на восъка и ВО.не е много рентабилно да слагаме да градят и след това да бракуваме рамки.

scutellator
24.01.2016, 22:58
Колеги,някой може ли да обясни на младите и желаещите да се занимават с пчеларство,защо пчелите прояждат восъчните основи по-теловете.....

Защо ги прогризват не мога да ти отговоря, но мога да изброя условията, при които го правят и съответно как да го предотвратиш.

Прогризване при теловете се наблюдава при:
1) липса на паша/градеж
2) неправилно обтелени восъчни основи - когато телът не е във центъра/вътрешността на основата (тежките основи тук имат предимство) или тела е прекалено дебел.
3) генетична особеност на самите пчели. Някои пчели градят основи дори и когато приток не се забелязва (макар и бавно), докато други - правят на парцал всяка основа и са напълно неспособни да изградят две еднакви килийки, дори и при най-хубавата паша (такива пчели загиват, ако го няма пчеларя да им осигури изградени рамки, в които да гледат пило )

M.Milkov
25.01.2016, 09:47
Защо ги прогризват не мога да ти отговоря, но мога да изброя условията, при които го правят и съответно как да го предотвратиш.

Прогризване при теловете се наблюдава при:
1) липса на паша/градеж
2) неправилно обтелени восъчни основи - когато телът не е във центъра/вътрешността на основата (тежките основи тук имат предимство) или тела е прекалено дебел.
3) генетична особеност на самите пчели. Някои пчели градят основи дори и когато приток не се забелязва (макар и бавно), докато други - правят на парцал всяка основа и са напълно неспособни да изградят две еднакви килийки, дори и при най-хубавата паша (такива пчели загиват, ако го няма пчеларя да им осигури изградени рамки, в които да гледат пило )
Дони, радвам се че включи и разясни защо прегризват ВО.Аз съм намерил мой си начин който го обясних как им слагам да градят във 2 корпус.В плодника не слагам докато не започне по-обилна паша.

зуница
25.01.2016, 16:40
4) Добавете и миризмата на смазочни материали останали от производството и навиването на телта. Дали всичко продавано на пазара е обезмаслено?

scutellator
25.01.2016, 17:02
Дони, радвам се че включи и разясни защо прегризват ВО.Аз съм намерил мой си начин който го обясних как им слагам да градят във 2 корпус.В плодника не слагам докато не започне по-обилна паша.
Да, това съм го пропуснал да поясня. Някои пчели трупат меда над пилото, други отстрани на пилото. Съответно и там е градежа. При италианките е много трудно да градят основи в долния корпус (когато кошера е с поне два корпуса), дори и при най-силна паша, тъй като повечето пчели и почти всички млади, се намират в горния корпус.

Виждал съм и случаи, в които семейство се пръска по шевовете, плодника е блокиран до нема и къде, а в магазина три пчели не се качват и основите няма кой да ги барне. В конкретния случай, дори и подхранването не даде резултат ( пчелите минават през празния магазин, стигат до хранилката и от там - обратно в плодника)

Sofiqnec
25.01.2016, 19:51
Колеги, а какво смятате за идеята да се градят пити без восъчни основи само рамки с телове? След един момент на например 2 3 плодникови рамки с търтеев градеж ще спрът ли ?

kuline
25.01.2016, 19:57
Колеги, а какво смятате за идеята да се градят пити без восъчни основи само рамки с телове? След един момент на например 2 3 плодникови рамки с търтеев градеж ще спрът ли ?

в 90% от случаите ще градят търтееви килийки. Случвало ми се е на строителната рамка да градят малки килийки и да залагат пчелно пило, в много редки случаи.
Работя със строителна рамка от разширяването на гнездото през пролетта, та чак до свиването през септември. През август и септември въпреки, че почти не отглеждат търтеево пило, килийките на строителната рамка са запълнени с мед, но все са големи.

solaris60
25.01.2016, 20:02
в 90% от случаите ще градят търтееви килийки. Случвало ми се е на строителната рамка да градят малки килийки и да залагат пчелно пило, в много редки случаи.

За да градят само пчелно пило се поставят основите в определено време, а не когато на пчеларя му се иска, особено, ако пък той само се нарича такъв, а хал хабер си няма от пчеларство.

kuline
25.01.2016, 20:06
За да градят само пчелно пило се поставят основите в определено време, а не когато на пчеларя му се иска, особено, ако пък той само се нарича такъв, а хал хабер си няма от пчеларство.

Еврика. Да не сте луди да си давате парите за ВО.
Чети цитирания от мен пост.

boris
25.01.2016, 20:12
А в кенийския кошер само търтееви килийки ли градят?

kuline
25.01.2016, 20:14
А в кенийския кошер само търтееви килийки ли градят?

То и в хралупите е така.

solaris60
25.01.2016, 20:14
Еврика. Да не сте луди да си давате парите за ВО.
Чети цитирания от мен пост.

Понякога не е необходимо да се води спор.

solaris60
25.01.2016, 20:16
Еврика. Да не сте луди да си давате парите за ВО.
Чети цитирания от мен пост.


То и в хралупите е така.

Ето, сам си даде отговора и нямаше нужда да крещиш в екстаз в първия си пост.

boris
25.01.2016, 20:17
Всяко семейство си поддържа определен процент търтеи ,тъй че то си гради каквото му трябва без значение дали му слагаме нещо или не (особено след роевия период ).

kuline
25.01.2016, 20:17
Понякога не е необходимо да се води спор.

Нямам такова намерение, още повече с теб!

solaris60
25.01.2016, 20:23
Нямам такова намерение, още повече с теб!

Радвам се, че си го разбрал.bow;

kuline
25.01.2016, 20:27
Радвам се, че си го разбрал.bow;

Случва ми се понякога да разбирам "о чем идет речь", пък било то и на по-късен етап.

Sofiqnec
25.01.2016, 20:32
Не ми е въпроса за парите за ВО по скоро за това, че в тях има всичко друго освен восък :bigsmile:

kuline
25.01.2016, 20:35
Не ми е въпроса за парите за ВО по скоро за това, че в тях има всичко друго освен восък :bigsmile:

Експериментирай колега с едно-две семейства и пиши за резултата.

Гогол
25.01.2016, 21:33
в 90% от случаите ще градят търтееви килийки. Случвало ми се е на строителната рамка да градят малки килийки и да залагат пчелно пило, в много редки случаи.

Тук си в ГОЛЯМА ГРЕШКА .Коригирай се след 3–4 сезона като си записваш в дебела тетрадка/минимум 100 листа/ по дни какво градят до 01.09. Начало –о5.04. ако имаш рапица.Не знам какъв смисъл влагаш в думите малки и големи килийки–те са пчелни и търтиеви.Други няма.Апропо,греша,има и килийка –маточник.Всичките ми магазинни рамки са изградени без основи или на тасмичка от изрезките на плодниковите рамки. При мен е обратното на твоето писание и твърдение –99% работнически килийки,но ...............зависи кога съм ги сложил да ги градят.Нищо целенасочено ,просто си избързал с изводите .Но е поправимо.hi;

Ivan Mankov
25.01.2016, 21:52
в 90% от случаите ще градят търтееви килийки. Случвало ми се е на строителната рамка да градят малки килийки и да залагат пчелно пило, в много редки случаи.
Работя със строителна рамка от разширяването на гнездото през пролетта, та чак до свиването през септември. През август и септември въпреки, че почти не отглеждат търтеево пило, килийките на строителната рамка са запълнени с мед, но все са големи.

Зависи от какъв тип ти е строителната рамка ! Аз в ДБ пускам пролетта магазинна на основа ! Почти е сигурно ,че първите два пъти т.е от 15 април до 15-20 май ще изградят работнически килийки и ще бъде запечатано пило към 15-16 ден ! По този начин с пилото от няколко ДБ СР миналата пролет скалъпих Фарарова отводка ! Всеки последващ път основа ! Така 6-7 кошера ти правят окомплектован Фарар до липата ! Личен опит !

delta.e
25.01.2016, 21:54
Зависи от какъв тип ти е строителната рамка ! Аз в ДБ пускам пролетта магазинна на основа ! Почти е сигурно ,че първите два пъти т.е от 15 април до 15-20 май ще изградят работнически килийки и ще бъде запечатано пило към 15-16 ден ! По този начин с пилото от няколко ДБ СР миналата пролет скалъпих Фарарова отводка ! Всеки последващ път основа ! Така 6-7 кошера ти правят окомплектован Фарар до липата ! Личен опит !

Ванко е точен !

kuline
25.01.2016, 21:55
Тук си в ГОЛЯМА ГРЕШКА .Коригирай се след 3–4 сезона като си записваш в дебела тетрадка/минимум 100 листа/ по дни какво градят до 01.09. Начало –о5.04. ако имаш рапица.Не знам какъв смисъл влагаш в думите малки и големи килийки–те са пчелни и търтиеви.Други няма.Апропо,греша,има и килийка –маточник.Всичките ми магазинни рамки са изградени без основи или на тасмичка от изрезките на плодниковите рамки. При мен е обратното на твоето писание и твърдение –99% работнически килийки,но ...............зависи кога съм ги сложил да ги градят.Нищо целенасочено ,просто си избързал с изводите .Но е поправимо.hi;

Под малки и големи килийки, имах в предвид килийки за пчелно и търтеево пило.
Мисля, че колегата попита за плодникови рамки, които са единствено обтелени, за това дадох пример със строителните рамки, които в моя случай са плодникови, сложени като предпоследна в 12 рамков ДБ плодник с малко восък на горната летва.

Sofiqnec
25.01.2016, 23:23
Да, колега, питам за плодникови рамки ДБ-само обтелени най-много с тънка восъчна лента, с които искам да разширявам 20 рамков лежак, и се чудя къде да ги поставям приимуществено за изграждане с работнически килийки и по кое време на сезона.

kuline
26.01.2016, 00:40
Да, колега, питам за плодникови рамки ДБ-само обтелени най-много с тънка восъчна лента, с които искам да разширявам 20 рамков лежак, и се чудя къде да ги поставям приимуществено за изграждане с работнически килийки и по кое време на сезона.

Колега, аз ти дадох пример с моя "тертип" на работа и бях упрекнат от доста хора (чели-непрочели) за неправилния съвет. Има фундаментални познания къде и кога се поставят рамките с основи за градеж.
Твоя въпрос е по-специфичен. Обтелени рамки, без основи в лежак...
Оставям това на знаещите, но имай в предвид, че всяко правило си има изключение.

solaris60
26.01.2016, 09:37
Колега, аз ти дадох пример с моя "тертип" на работа и бях упрекнат от доста хора (чели-непрочели) за неправилния съвет. Има фундаментални познания къде и кога се поставят рамките с основи за градеж.


Понякога и когато сме много умни допускаме грешки, но като се усетим, тъй като сме обаче много умни се чудим как да излезем от положението и изкарваме другите, че са чели - непрочели.