PDA

Виж пълната версия : Две майки в едно семейство



n_markov
18.01.2016, 21:16
Колеги възможно ли е да съжителстват две майки в изолаторни клетки от по 2,3 пити в един сандък. Т.е. да се образува едно пчелно кълбо което да се грижи за двете майки изолирани една от друга с обща площ от 5,6 пити.

solaris60
18.01.2016, 21:32
Колеги възможно ли е да съжителстват две майки в изолаторни клетки от по 2,3 пити в един сандък. Т.е. да се образува едно пчелно кълбо което да се грижи за двете майки изолирани една от друга с обща площ от 5,6 пити.

Има такива драсканици из литературата, че е възможно, но аз си мисля, че това ще е временно явление.

m_pchelari
18.01.2016, 21:49
Многомайчините семейства са масова практика в Китай. Отстранява се част от мандибулата на майките.

5859

П.С. На снимката има още една майка освен оградените.

n_markov
18.01.2016, 21:51
Идеята ми е да се използват майките като запасни в нуклеус и зимата,(пролет) при осиротяване се предава едната майка, а другата си остава за следващо осиротяло семейство.

solaris60
18.01.2016, 22:04
Многомайчините семейства са масова практика в Китай. Отстранява се част от мандибулата на майките.

5859

П.С. На снимката има още една майка освен оградените.

Може ли да ни кажеш с каква цел се отстраняват.

RDV_83
18.01.2016, 22:07
Пчелите няма ли сами да си изберат едната а другата да я убият?

solaris60
18.01.2016, 22:13
Идеята ми е да се използват майките като запасни в нуклеус и зимата,(пролет) при осиротяване се предава едната майка, а другата си остава за следващо осиротяло семейство.

Ха, ха.... аз имах идеята да ги слагам в една кутийка в хладилника и като ми дотрябва майка да си вадя една и да си я поставям в съответния осиротял кошер. Все още мисля усилено по въпроса.

m_pchelari
18.01.2016, 22:21
Може ли да ни кажеш с каква цел се отстраняват.

За да не се бият до смърт.

solaris60
18.01.2016, 22:25
За да не се бият до смърт.

Това ще помогне до толкова колкото да не се убиват една друга майките, а иначе все ще са в борба. Или не е така?

m_pchelari
18.01.2016, 22:30
Това ще помогне до толкова колкото да не се убиват една друга майките, а иначе все ще са в борба. Или не е така?

Не не са в борба. Има го във файловете. Поддържа се хомогенно гнездо.
- тримайчини и петмайчини семейства са съответно 200 и 320% по силни от едномайчино семейство.
- първите 6 месеца снасят всички майки в 90% от семействата.
- 55% от семействата презимуват с всички майки.
- 15% от семействата елиминират 1-2 майки при презимуване.
- само 3% от семействата оставят една майка след презимуване.

iliew
18.01.2016, 22:30
Ако едно семейство с 4 майки не изкарва мед поне колкото 6 едномайчини, не виждам практически смисъл да имам повече от една майка в кошера.

m_pchelari
18.01.2016, 22:34
Ако едно семейство с 4 майки не изкарва мед поне колкото 6 едномайчини, не виждам практически смисъл да имам повече от една майка в кошера.

Практическия смисъл китайците са го измислили. Всяка втора година вместо да хвърлят майки, при подмяната се правят многомайчини семейства от "бракуваните" майки.

Както и да е, аз за себе си съм решил такова нещо на майката да не причинявам. Не съм рязал и крака и крила до сега.

Гогол
18.01.2016, 22:41
Колеги възможно ли е да съжителстват две майки в изолаторни клетки от по 2,3 пити в един сандък. Т.е. да се образува едно пчелно кълбо което да се грижи за двете майки изолирани една от друга с обща площ от 5,6 пити.
Да съжителстват в едно кълбо през зимните месеци–не съм имал такъв случай.Но ще споделя случай от предходната година –2015г.На 5–6 с–ва не ми харесваха майките.Нямах резервни в момента.Реших да ги принудя да направят самосмяна за да не губя от пашата.След направените процедури десетина дена не ги поглеждах.При прегледа констатирах заложени идеални маточници–навсякъде само по един.С това реших че въпроса е решен. След кориандъра отново ги прегледах.Констатирах ,че в четири от с–вата работят и двете майки–старата на последните три пити,а младата ,на останалите . И така до началото на септември–тогава останаха само младите.Март ще ги прослушам.Така че е възможно да съжителстват ,но до кога ?–решават пчелите.Колегата m–pchelari публикува снимка от китайски практики.Може и да може ,но мисля че това са млади ,неоплодени майки .Тогава търпимостта м/у тях е възможна.Само мнение.

solaris60
18.01.2016, 22:47
Не не са в борба. Има го във файловете. Поддържа се хомогенно гнездо.
- тримайчини и петмайчини семейства са съответно 200 и 320% по силни от едномайчино семейство.
- първите 6 месеца снасят всички майки в 90% от семействата.
- 55% от семействата презимуват с всички майки.
- 15% от семействата елиминират 1-2 майки при презимуване.
- само 3% от семействата оставят една майка след презимуване.

Ето защо китайците ни заливат с мед. Ха, ха... китайски. Аз пак да продължа да питам. Значи 3% остават с една майка. А тези 15% както пишеш с колко остават като премахнат 1-2 от 3-5 майки? Остават 55% с всички майки. Нали така? Да по - горе пише 90% само снасят. От 90 вадя тези 55 и се получава 35%. Това значи по - малко от половината. А от тук следователно, че до началото на активния период ще опукат още някоя и друга и какво излиза? Едно нищо. Дали съм прав или не?

ch.atanasov
18.01.2016, 22:48
Ако едно семейство с 4 майки не изкарва мед поне колкото 6 едномайчини, не виждам практически смисъл да имам повече от една майка в кошера.

Амчи що ве.Няма да ги диндюркаш.Они си снасят, пчелите събират и после само дигаш оборотите на центрофугата.:bigsmile:

solaris60
18.01.2016, 22:51
Може и да може ,но мисля че това са млади ,неоплодени майки .Тогава търпимостта м/у тях е възможна.

Тук не съм съгласен. Помисли малко и ако не се сетиш ми се обади на лични за да ти подскажа защо не съм съгласен.

m_pchelari
18.01.2016, 22:56
Ето защо китайците ни заливат с мед. Ха, ха... китайски. Аз пак да продължа да питам. Значи 3% остават с една майка. А тези 15% както пишеш с колко остават като премахнат 1-2 от 3-5 майки? Остават 55% с всички майки. Нали така? Да по - горе пише 90% само снасят. От 90 вадя тези 55 и се получава 35%. Това значи по - малко от половината. А от тук следователно, че до началото на активния период ще опукат още някоя и друга и какво излиза? Едно нищо. Дали съм прав или не?

Не, не го тълкуваш правилно. Ето ги табличките. Едната е за презимуването а другата за приемането. Става дума за 3 годишна статистика и 10 годишна практика.

5862

Майките трябва да са минумум на 6 месеца, най-добре двугодишни а пчелите на които се придават млади.

Валентин.
18.01.2016, 22:58
Тук не съм съгласен. Помисли малко и ако не се сетиш ми се обади на лични за да ти подскажа защо не съм съгласен.
Точно младите се бият, особенно когато роят и се люпят батарейно..........виждал съм го.

zayo
18.01.2016, 23:00
Преди две години късно есента обединих две семейства поради това, че бяха слаби. При пролетния преглед установих, че двете майки осеменяват заедно, без да си налитат една на друга. През последната седмица на месец май когато правех отводки видях, че двете продължават да съжителствуват мирно и заедно. Същата година това семейство бе едно от отличниците в пчелина като даде много мед. Не знам до кога двете майки са били заедно понеже имах други грижи на главата, като облагородяване на пчелина и бързото качване на броя на семействата в него. По отношение на майките и търпимостта между тях има много изписано. Последната книга която прочетох по въпроса и може да ти е полезна и не само е "Майката - уникално творения" на Йозеф Кантар, в която има доста споделено от различни пчелари.

solaris60
18.01.2016, 23:08
Не, не го тълкуваш правилно. Ето ги табличките. Едната е за презимуването а другата за приемането. Става дума за 3 годишна статистика и 10 годишна практика.

5862

Майките трябва да са минумум на 6 месеца, най-добре двугодишни а пчелите на които се придават млади.

Така. Въпросите ги задавам просто да се раздвижи темата. Аз още отдавна съм задавал въпроси във форумите - защо се режат мандибулите на майките? Ето най - после излезе и отговора. Но да приемем, че съм прочел доста по въпроса и ще кажа, че това са временни явления и в крайна сметка кошера ще остане с една майка. Това, че са отрязани мандибулите на майките и те не могат да се елеминират една друга, то пчелите рано или късно ще оправят нещата чрез феромоните на майките. Това няма да може да се случи в случая когато китаеца постоянно рови в кошера и му натиква постоянно по 5-6 майки с които пчелите трябва да се справят.

solaris60
18.01.2016, 23:09
Точно младите се бият, особенно когато роят и се люпят батарейно..........виждал съм го.

Не трябваше да цитираш мен, а друг.

Валентин.
18.01.2016, 23:12
Не трябваше да цитираш мен, а друг.
Прощавай. Прав си.

m_pchelari
18.01.2016, 23:14
Така. Въпросите ги задавам просто да се раздвижи темата. Аз още отдавна съм задавал въпроси във форумите - защо се режат мандибулите на майките? Ето най - после излезе и отговора. Но да приемем, че съм прочел доста по въпроса и ще кажа, че това са временни явления и в крайна сметка кошера ще остане с една майка. Това, че са отрязани мандибулите на майките и те не могат да се елеминират една друга, то пчелите рано или късно ще оправят нещата чрез феромоните на майките. Това няма да може да се случи в случая когато китаеца постоянно рови в кошера и му натиква постоянно по 5-6 майки с които пчелите трябва да се справят.

Ами те китайците и кокошките им сигурно не са щастливи. Както писах за мен въпроса е повече хуманен а не икономически. Може би затова, това е китайска а не европейска практика.

solaris60
18.01.2016, 23:20
Преди две години късно есента обединих две семейства поради това, че бяха слаби. При пролетния преглед установих, че двете майки осеменяват заедно, без да си налитат една на друга. През последната седмица на месец май когато правех отводки видях, че двете продължават да съжителствуват мирно и заедно. Същата година това семейство бе едно от отличниците в пчелина като даде много мед. Не знам до кога двете майки са били заедно понеже имах други грижи на главата, като облагородяване на пчелина и бързото качване на броя на семействата в него. По отношение на майките и търпимостта между тях има много изписано. Последната книга която прочетох по въпроса и може да ти е полезна и не само е "Майката - уникално творения" на Йозеф Кантар, в която има доста споделено от различни пчелари.

В този случай аз смятам така. За да са ти слаби късно есента тия семейства то значи, че майките са били стари. Феромоните слаби и просто една друга са се приемали като пчели, а не като майки и затова са съжителствали. Като са обединили силите са засилили кошера, но ти в най - важния момент си ги изоставил и опита пропада. Жалко.

solaris60
18.01.2016, 23:22
Ами те китайците и кокошките им сигурно не са щастливи. Както писах за мен въпроса е повече хуманен а не икономически. Може би затова, това е китайска а не европейска практика.

И ще си остане само китайска, като че ли?

zayo
18.01.2016, 23:33
В този случай аз смятам така. За да са ти слаби късно есента тия семейства то значи, че майките са били стари. Феромоните слаби и просто една друга са се приемали като пчели, а не като майки и затова са съжителствали. Като са обединили силите са засилили кошера, но ти в най - важния момент си ги изоставил и опита пропада. Жалко.

Наистина не мога да посоча на каква възраст са били майките, но факт е, че същите презимуваха заедно и бяха в числото на семействата, които дадоха най-много мед през годината. След направата на отводки нямах възможността да наблюдавам въпросното семейство през годината.
Тази година, ако нещата ми се развиват нормално и достигна желания брой на пчелните семейства ще имам възможността да опитам да заселя на няколко пъти по няколко стари майки в едно семейство, както и да опитам с двусемейни и двумайчини семейства. Попрехвърлил съм по темата, та ми остава да опитам :bigsmile:

solaris60
18.01.2016, 23:41
Наистина не мога да посоча на каква възраст са били майките, но факт е, че същите презимуваха заедно и бяха в числото на семействата, които дадоха най-много мед през годината. След направата на отводки нямах възможността да наблюдавам въпросното семейство през годината.
Тази година, ако нещата ми се развиват нормално и достигна желания брой на пчелните семейства ще имам възможността да опитам да заселя на няколко пъти по няколко стари майки в едно семейство, както и да опитам с двусемейни и двумайчини семейства. Попрехвърлил съм по темата, та ми остава да опитам :bigsmile:

Действай да видим какво ще се получи. Ти какво ще им режеш?;)

Ангел Йосифов
19.01.2016, 08:25
Колеги възможно ли е да съжителстват две майки в изолаторни клетки от по 2,3 пити в един сандък. Т.е. да се образува едно пчелно кълбо което да се грижи за двете майки изолирани една от друга с обща площ от 5,6 пити.

https://www.youtube.com/watch?v=F2WAaodhlYg&list=PLYy56_X8qSKdCJ7VUi1X54VV27B1QjVhc

Юрий Цветков
19.01.2016, 11:03
https://www.youtube.com/watch?v=9VJJqqCLzyU&index=49&list=PLnTyiaR7ygmXMMgYzbgvg3zRtqdEIN3Zg

и това https://www.youtube.com/watch?v=g0e87J72-G8

solaris60
19.01.2016, 12:46
https://www.youtube.com/watch?v=9VJJqqCLzyU&index=49&list=PLnTyiaR7ygmXMMgYzbgvg3zRtqdEIN3Zg

и това https://www.youtube.com/watch?v=g0e87J72-G8

На първия клип майките бяха повече от пчелите.:bigsmile: На втория клип - този направо ме срази. На всяка пита майка, на някоя и по две. Добре, че не прегледа и долния корпус, че наистина щеше да избие рибата. На толкова майки, кошера му беше по сила колкото мой среден с една майка. Тоя ако му покажа един 14-так и ще хване къра и то с една майка.

Юрий Цветков
19.01.2016, 13:27
То и самия кошер не е стандартен, а доста малък. Нещо тип алпийски. Поне така изглежда. Но по важното е че майките си живуркат спокойно.

solaris60
19.01.2016, 23:24
То и самия кошер не е стандартен, а доста малък. Нещо тип алпийски. Поне така изглежда. Но по важното е че майките си живуркат спокойно.

Наистина си живуркат спокойно. Една майка в дадени случаи толкова яйца снася, че няма място и бездейства, а тук фрашкано с майки, а кошера колкото нуклеус и те се подмятат като дрогирани. Ако са нормални и снасящи активно, то би трябвало да има яйца и по стените.

scutellator
20.01.2016, 17:14
Наистина си живуркат спокойно. Една майка в дадени случаи толкова яйца снася, че няма място и бездейства, а тук фрашкано с майки, а кошера колкото нуклеус и те се подмятат като дрогирани. Ако са нормални и снасящи активно, то би трябвало да има яйца и по стените.

Предполагам съществува конфликт между гените на различните майки, в резултат на което дъщерите на една майка чистят яйцата на останалите, бидейки с различен обонятелен маркер.

Нищо повече от заключение на база индукция спрямо процесите случващи се при пчелите анархистки, контролирани посредством "worker policing". Винаги обаче остава по някое и друго пропуснато яйце, от което в мнозинството от случаите се излюпва търтей.

n.kostadinov
20.01.2016, 17:29
Преди две години късно есента обединих две семейства поради това, че бяха слаби. При пролетния преглед установих, че двете майки осеменяват заедно, без да си налитат една на друга. През последната седмица на месец май когато правех отводки видях, че двете продължават да съжителствуват мирно и заедно. Същата година това семейство бе едно от отличниците в пчелина като даде много мед. Не знам до кога двете майки са били заедно понеже имах други грижи на главата, като облагородяване на пчелина и бързото качване на броя на семействата в него. По отношение на майките и търпимостта между тях има много изписано. Последната книга която прочетох по въпроса и може да ти е полезна и не само е "Майката - уникално творения" на Йозеф Кантар, в която има доста споделено от различни пчелари.

от къде я купи,че аз не мога да я намеря?

Ivan Mankov
20.01.2016, 19:11
от къде я купи,че аз не мога да я намеря?

Провери тук : http://meden-market.eu/majkata-unikalno-tvorenie
http://pchelar.com/node/358

solaris60
20.01.2016, 19:34
Предполагам съществува конфликт между гените на различните майки, в резултат на което дъщерите на една майка чистят яйцата на останалите, бидейки с различен обонятелен маркер.

Нищо повече от заключение на база индукция спрямо процесите случващи се при пчелите анархистки, контролирани посредством "worker policing". Винаги обаче остава по някое и друго пропуснато яйце, от което в мнозинството от случаите се излюпва търтей.

Значи в такъв случай няма да има никакъв ефект от толкова майки. Пчелите на едната майка ще унищожават яйцата на всяка друга и така ще тъпчат на едно място. Не, че това не ми е ясно - просто пояснявам. Ето затова кошера му е по - слаб и от който и да било друг с една майка.

Валентин.
20.01.2016, 21:19
от къде я купи,че аз не мога да я намеря?
Не е кой знае какво........по пчеларските изложения я имаше.....

scutellator
20.01.2016, 23:33
Значи в такъв случай няма да има никакъв ефект от толкова майки.......

Ефекта е за този, който ги продава. Ти си купувай по 20 майки х 10 лева за кошер на година, пък аз ще ти стискам палци да извадиш много мед за да си избиеш разходите и догодина да повториш.

solaris60
21.01.2016, 00:02
Ефекта е за този, който ги продава. Ти си купувай по 20 майки х 10 лева за кошер на година, пък аз ще ти стискам палци да извадиш много мед за да си избиеш разходите и догодина да повториш.

Не, не. Само ще стискаш палци без аз да си купувам майки. Аз веднъж си купих едни "подарени" и си лях куршум. Повече такова нещо няма да се получи с каквито и да било майки. Това ми беше за пръв и последен път.:tres::bigsmile: Ще разчитам само на своите. Разполагам с два далечни един от друг райони и по този начин ще имам що годе някакво разнообразие.