PDA

Виж пълната версия : Ужилвания от пчели - Какво трябва да знаем?



Страници : [1] 2

Ангел Йосифов
06.12.2010, 10:50
Изключителна и изчерпателна информация.
Мога да добавя-Да се работи без страх и с предпазни дрехи и пособия.Работата с тях е увлекателна и младите пчелари да работят с внимание. blush;



Нямам си и идея как ще се справя с всичко това.
съвсем се уплаших Споко.Преди всичко е необходима добра екипировка.И нещо много важно-спокойствие.Когато човек се вълнува,неспокоен е отделя адреналин и пчелите усещат това.Това няма как да го избегнеш в началото.Важно е преди да отвориш кошера да знаеш какво ще правиш а това без опитен пчелар до теб няма да стане дори да си прочел 100 книги.Като придобиеш увереност нещата ще се наредят-пчелите не налитат.Аз не съм съвсем безразличен към пчелната отрова.Това го разбрах точно когато си купих първия кошер.Първите отваряния на кошера съзнанието ми беше заето не с това какво е положението в кошера а да не би някоя пчела да ме ужили.Вълнението беше огромно.Благодарение на човека който беше до мен и прочетеното аз добих увереност в действията си.Пчелите сега почти не налитат а на тия който налитат не им обръщам внимание-съзнанието ми е насочино в кошера.Задължително в пчелина тряба да имаш медикаменти дори и да не си алергичен.УСПЕХ И СПОКОЙСТИЕ С ПЧЕЛИТЕ.

na4inaesht
07.12.2010, 09:21
Благодаря за съвета.По принцип съм спокоен,но дефакто тепърва ми предстои да разбера.Смятам да започна с 10 кошерчета пък каквото сабя покаже.

SVE_TASHEV
16.12.2010, 17:39
Когато те ужили пчела не бързаи,огледаи жилото,запознаи се болката,няма страшно!!!Не се умира!!!След това,знаеики какво те очаква работи спокоино и се наслаждаваи! намазваи ужиленото място с маточина за да прикриеш миризмата на пч.отрова за остоналите пчили!

Ангел Йосифов
19.12.2010, 19:01
Когато те ужили пчела не бързаи,огледаи жилото,запознаи се болката,няма страшно!!!Не се умира!!!След това,знаеики какво те очаква работи спокоино и се наслаждаваи! намазваи ужиленото място с маточина за да прикриеш миризмата на пч.отрова за остоналите пчили!Както си го описал-направо си е мазохизъм.Наслъждавайсе на болката.Не познавам човек който е умрял от ужилване,но се умира от това.Маточината се втрива предварително.След приключване на работа с кошерите може отново да се втрива маточина на ужилиното мястото.Аз предпочитам 2-3 гълтока ракия.Въпреки че пчелната отрова е полезна аз предпочитам меда.

Димитър Бонев
19.12.2010, 20:19
Познавах пчелар, които си отиде от тоя свят от едно единствено ужилване. От тогава пчела не ме е жилила.

христо
19.12.2010, 20:29
blush;

SVE_TASHEV
20.12.2010, 12:27
:D АКо ште умирате така лесно по-добре не се занимаваите с това.Не може да бъдеш пчелар,ако те е страх от пчелите!!!Все едно да си водолаз които го е страх от водата!!! blush;

Юрий Цветков
20.12.2010, 16:47
:D АКо ште умирате така лесно по-добре не се занимаваите с това.Не може да бъдеш пчелар,ако те е страх от пчелите!!!Все едно да си водолаз които го е страх от водата!!! blush;Въпроса не опира до страха. Някой хора са много чувствителни към пчелна отрова и могат да умрат от алергична реакция, дори само от едно ужилване.

Ангел Йосифов
20.12.2010, 17:58
:D АКо ште умирате така лесно по-добре не се занимаваите с това.Не може да бъдеш пчелар,ако те е страх от пчелите!!!Все едно да си водолаз които го е страх от водата!!! blush;Страх лозе пази.А водолаз без ЕКИПИРОВКА няма да е водолаз.

Петко Станчев
25.04.2011, 20:57
Има ли някакъв лек срещу подуване на ръцете след ужилване?Понякога ми отичат китките(в 99%)само на лявата ръка и после два три дни си е така.Не ми пречи много но е неприятно.

Бай Пчеличко
25.04.2011, 21:07
Има РЪКАВИЦИ ! :D

Петко Станчев
25.04.2011, 21:15
Ейййй не се бях сетил за ръкавици!!!!! wink; майтапа на страна,но не мога с ръкавиците неудобно ми е,понякога слагам едни тънки ама като решат да жилят пак си ме дупчат.

Станко Ставров
26.04.2011, 07:07
Аз ползвам домакински ръкавици от латекс, като им изрязвам пръстите.На магазина са 80 ст.Вършат чудесна работа.

evgeni.filimonov
26.04.2011, 10:43
Познавах пчелар, които си отиде от тоя свят от едно единствено ужилване. От тогава пчела не ме е жилила.

Ами, значи не е бил подготвен.
Аз преди 3 години след множество ужилвания наведнъж, се наложи да посетя болницата. Добре, че не се отказах от пчеларството. Три години си мисля, че съм алергичен и единствения начин е да се ползва хубаво було, ръкавици и да има под ръка алергозан, урбазон и адреналин - това е задължително за всеки пчелар, дори и да не е алергичен. Може комшията му да е и тогава става опасно.
Но наскоро реших и си направих тест за реакция при ужилване от пчели и оси, за моя радост се оказа, че не съм алергичен, но все пак трябва да внимавам. Вече по-спокойно мога да работя.
Пробвайте преди да започнете работа с пчелите , намажете си ръцете с оцет, пчелите бягат от тази миризма и не налитат да жилят по ръцете. Пробвал съм го. Както и след ужилване, натрийте мястото с оцет, не се подува толкова много.
А иначе работата по пчелите с ръкавици не от най удобната, но се свиква.

Ангел Йосифов
26.04.2011, 12:03
Има ли някакъв лек срещу подуване на ръцете след ужилване?Понякога ми отичат китките(в 99%)само на лявата ръка и после два три дни си е така.Не ми пречи много но е неприятно.След ужилване ако намажа мястото с оцет няма оток.

Ангел Йосифов
26.04.2011, 12:12
Познавах пчелар, които си отиде от тоя свят от едно единствено ужилване. От тогава пчела не ме е жилила.

Ами, значи не е бил подготвен.
Аз преди 3 години след множество ужилвания наведнъж, се наложи да посетя болницата. Добре, че не се отказах от пчеларството. Три години си мисля, че съм алергичен и единствения начин е да се ползва хубаво було, ръкавици и да има под ръка алергозан, урбазон и адреналин - това е задължително за всеки пчелар, дори и да не е алергичен. Може комшията му да е и тогава става опасно.
Но наскоро реших и си направих тест за реакция при ужилване от пчели и оси, за моя радост се оказа, че не съм алергичен, но все пак трябва да внимавам. Вече по-спокойно мога да работя.
Пробвайте преди да започнете работа с пчелите , намажете си ръцете с оцет, пчелите бягат от тази миризма и не налитат да жилят по ръцете. Пробвал съм го. Както и след ужилване, натрийте мястото с оцет, не се подува толкова много.
А иначе работата по пчелите с ръкавици не от най удобната, но се свиква.Евгени не препоръчвай алергозан.Два пъти след ужилване пия алергозан и двата пъти се озовах в болницата.Пчелната отрова сваля кръвното,алергозана също.Относно оцета-ако наблизо има рапица и в казан с оцет да се топниш пак няма да те спаси.

evgeni.filimonov
26.04.2011, 14:05
Да, за алергични хора - да, но за хора със слаба реакция при ужилване, е препоръчително. Сина ми лятото отнесе едно жило по главата и се зачерви целия. Веднага му дадохме алергозан и след 5 минути се поуспокои, както и майка му и баба му...

kando
26.04.2011, 19:00
Странна ми е пчелната отрова - получавал съм наведнъж над 500 ужилвания и само ожаднях,а единствения път когато се наложи да тичам до болницата беше само от едно ужилване.Жилен съм още кога минавах прав под масата - не съм се интересувал по-подробно по въпроса,но допускам,че пчелната отрова има и положително въздействие в/у организма и здравето ни,за това и не смятам да се отказвам от удоволствието :D

Но определено трябва да си има граница - факт е,че в онази година когато ме нападнаха толкова жестоко,после до края на календарната година дори най-невинното ужилване ми носеше непоносима болка.А и по принцип тогава бях доста неопитен и доста ужилвания си отнасях за годината и винаги към края на годината ужилванията бяха по-болезнени.

Но пък за момента,дори спрях да се подувам - само ужилванията в областа на очите са ми проблемни още и за това все още не съм се отказал от булото,но пък моя старец работи и без було,при него където и да го ужили само подпухва леко за деня,още на сутринта няма и следа от ужилване.

Петко Станчев
26.04.2011, 20:26
Оцета,наистина върши работа-днес пробвах.Но за подуването ми се струва,че има значение каква пчела ще те жилне(стара,млада,нямам прдстава)защото не винаги ми отичат китките,независимо дали ме е ужилила една или повече.Случвало се е да ме клъвне някоя по пръстите но явно уцелва някоя веничка и тогава ми подува ръката до лакътя почти,жилила ме е по носа и без никакво подуване,а пък знаете как е по лицето.Та затова си мисля,че има значение от пчелата.Мерси за коментарите

Nic 59
26.04.2011, 21:27
Начинаещ пчелар съм и имам проблем със пчелната отрова за това моля миналите през подобни проблеми да споделят някои признаци за поведението на пчелите за подобна защита.
Например какъв беше проблема на пчелното семейство или грешката на пчеларя.

evgeni.filimonov
26.04.2011, 22:05
Повечето ужилвания идват по невнимание на пчеларя. Прегледи в неподходящо и ветровито време, резки движения, прибързани действия, мачкане на пчели и най вече от любопитство - отваряне на кошера без причина. А също така, много обичам да си завирам носа пред прелките или да ги безпокоя безпричинно, тогава съм получавал най-много ужилвания. Иначе обикновено жилят през пролетта, когато са гладни, а лятото, когато вече намалява пашата. Жилят и по време на рапицата, това може би е от химикалите с които пръскат и побъркват пчелите.

христо
27.04.2011, 16:12
Най сърдити са като няма паша .Или майка...

Ивайло Велинов
02.05.2011, 19:53
И мен ме жилят от време на време, и до сега не ми се беше случвало да се подуя. Болката отшумяваше за 2-3 минути и оставаше следа като след комар. Онзи ден обаче, някаква пчела "стръвница" ме ухапа доста злобно от което ме заболя многократно повече от предишни ухапвания. Толкова ме заболя, че ми се наложи да поседна. Явно пчелата уцели някой кръвоносен съд на китката ми, за има няма 5-6 часа ръката ми стана като надута гумена ръкавица. Пих алергозан, киснах я с часове в оцет, изстудявах с лед но без ефект. Два дена по-късно, точно преди да се запътя към болницата, ми помогна хомеопатичен препарат - apis mellifica - 15ch. който свали отока за има няма 6-8 часа..

N-2
02.05.2011, 20:34
... Пих алергозан, киснах я с часове в оцет, изстудявах с лед но без ефект. Два дена по-късно, точно преди да се запътя към болницата, ми помогна хомеопатичен препарат - apis mellifica - 15ch. който свали отока за има няма 6-8 часа..
По-скоро отокът сам си е спаднал. Обикновено спада за толкова, 2-3 дена, сам.

ahilis
02.05.2011, 22:29
Използвайте маточинка за мазане-стривате 2-3 листа и размазвате върху мястото. Действа много добре.

evgeni.filimonov
02.05.2011, 22:38
Може би някоя стара пчела те е ковнала, макар че отровата си е отрова.

svetlin
01.06.2011, 08:34
Здравейте да ви кажа относно подуванията един цяр това е бъзето веднага късаш две три листа натъркваш хубаво и отоци и болки почти няма.Относно агресията при мен също се появи във два кошера след като извадих меда само да се завартя покрай тях и веднага ме погват дори майками ми се оплака че я нажилили минавайки покрай тях.Интересно ми е че преди да им извадя меда нямах такива проблеми.Но петак си отивам и ще видя какво става. wink;

Angel_A
02.06.2011, 19:29
Здравейте да ви кажа относно подуванията един цяр това е бъзето веднага късаш две три листа натъркваш хубаво и отоци и болки почти няма.Относно агресията при мен също се появи във два кошера след като извадих меда само да се завартя покрай тях и веднага ме погват дори майками ми се оплака че я нажилили минавайки покрай тях.Интересно ми е че преди да им извадя меда нямах такива проблеми.Но петак си отивам и ще видя какво става. wink;

Естествено колега, след като си им извадил меда, че ще имаш такива проблеми. То гладна мечка хоро не играе. :D

plamen
21.06.2011, 23:52
Познавам един пчелар който се занимава 10 години с пчеларство.До сега е получавал безброй ожилвния и е нямал никакав проблем.Във един нормален ден получава ожилване на гърба и от тогава при всяко ожилване тича във болницата или пие противоалергични медикамети.За това най добре всеки който се занимава с пчели да има такива.Аз до сега ходех с булото и пушалката само но утре заминавам на аптеката.Дест години не си алергичен и изведнъж ставаш.

lyub4eto
25.06.2011, 16:24
Колеги мен мн.пъти ме жилят но онзи ден една ме ожили в свивката на пръста и ръката ми се изду до лакета.И немога да си го обясня на какво се дължи.Някои ако е запознат моля да сподели

Angel_A
25.06.2011, 17:11
Колеги мен мн.пъти ме жилят но онзи ден една ме ожили в свивката на пръста и ръката ми се изду до лакета.И немога да си го обясня на какво се дължи.Някои ако е запознат моля да сподели

Колега,
Не се притеснявай. Просто този път те е улучила на лошо място (има доста такива места по тялото). Случвало се е да ме ужили около китката на ръката, а се надува към лакета. Успех.

Kiril8305
25.06.2011, 17:52
Извинявам се за офа , но се чудя мазохисти ли сте или как, вземете си ръкавици и си спестете излишните подувания, пък който каквото иска да ви говори , аз и 50 години да минат при пчелите без ръкавици и маска не ходя.

kando
25.06.2011, 18:17
Значи дори самия аз буквално да ходя гол до кръста на пчелина винаги съм съветвал хората да си обличат защитните облекла - особенно щом имат явни признащи на алергия.

Макар да обичам да се майтапя по въпроса истината е,че не е майтап!!!

svetlin
25.06.2011, 18:22
Така си е колега хубаво е човек да е екипиран добре аз винаги слагам булото ръкавици с ракавели и гащиризон.Но все пак си мисля че всичко това е за психическо спокойствие защо то решат ли да те погна нищо няма да ги спре.Е все пак който го е страх от мечка не ходи в гората. wink;

ahilis
25.06.2011, 18:39
Значи дори самия аз буквално да ходя гол до кръста на пчелина винаги съм съветвал хората да си обличат защитните облекла - особенно щом имат явни признащи на алергия.

Макар да обичам да се майтапя по въпроса истината е,че не е майтап!!!
Който има признаци на алергия просто да не гледа пчели. Защото винаги ще се намери една която ще го изненада когато е неподготвен, а аз лично съм против всякакви облекла и ги проверявам почти гол. Малко мазохистче го давам. :D Дааааааа, но за разлика от облечените като космонавти не се потя и това е достатъчно за да не ме хапят.

Angel_A
25.06.2011, 20:31
Извинявам се за офа , но се чудя мазохисти ли сте или как, вземете си ръкавици и си спестете излишните подувания, пък който каквото иска да ви говори , аз и 50 години да минат при пчелите без ръкавици и маска не ходя.

Колега,
Не сме мазохисти, но лично на мен ми е по удобно да работя по-леко облечен в жегата (не чак гол като някой колеги, но тънка ризка с къс ръкав и було.) иначе се потя много и почват да жилят дори през гащеризона, да не говоря, че цялото було става с пчели и нищо не мога да видя. А иначе само с було и това, че ще ме ужили някоя и друга не е толкова сташно, още повече, че те нормално не жилят само когато по невнимание (пчеларска грешка) затиснеш някоя без да искаш. Успех.

Kiril8305
26.06.2011, 11:48
Извинявам се за офа , но се чудя мазохисти ли сте или как, вземете си ръкавици и си спестете излишните подувания, пък който каквото иска да ви говори , аз и 50 години да минат при пчелите без ръкавици и маска не ходя.

Колега,
Не сме мазохисти, но лично на мен ми е по удобно да работя по-леко облечен в жегата (не чак гол като някой колеги, но тънка ризка с къс ръкав и було.) иначе се потя много и почват да жилят дори през гащеризона, да не говоря, че цялото було става с пчели и нищо не мога да видя. А иначе само с було и това, че ще ме ужили някоя и друга не е толкова сташно, още повече, че те нормално не жилят само когато по невнимание (пчеларска грешка) затиснеш някоя без да искаш. Успех.
Мнението ми бе към колегата със първия пост.Ужилване по сгъвката на пъста , не вярвам със ръкавиците да му е чак толкова жежко, но негова работа.Колкото до вашия пост , аз също не обичам докато работя да ми е жежко , работя с цял гащериозон , във него съм само по боксери , помага и това , че кошерите ми са между овошките ми , и те пазят приятна сянка.
Поздрави.

koko_74
26.06.2011, 12:16
В крайна сметка, има ли някакъв цяр за алергията ?
Аз съм покрай пчели откакто се помня-до 15 годишен, когато ме нападнаха много, ама доста много пчели и от тогава поллучих ниакаква алергия от пчелната отрова.
Сега пак се занимавам с пчели , но е много кофти при ухапване ,колкото и рядко да се случва .
Алергозана помага, но не можеш да свършиш работата си на пчелина в деня на ухапването (просто съм като пребит).
Съществува ли лечение на тази алергия?

lyub4eto
26.06.2011, 12:46
Колеги аз мисля че не съм алергичен защото преди 2 седмици ме жилнаха 6,7 пчели и имах минимален отк а и нищо не съм пил,при това ожилване ако бях алергичен можеше и да пукна.И тези ожилваня бяха през плъта на ръкавиците и булото.

vanHanegem
26.06.2011, 12:47
В крайна сметка, има ли някакъв цяр за алергията ?
Аз съм покрай пчели откакто се помня-до 15 годишен, когато ме нападнаха много, ама доста много пчели и от тогава поллучих ниакаква алергия от пчелната отрова.
Сега пак се занимавам с пчели , но е много кофти при ухапване ,колкото и рядко да се случва .
Алергозана помага, но не можеш да свършиш работата си на пчелина в деня на ухапването (просто съм като пребит).
Съществува ли лечение на тази алергия?

Лечение има! Нарича се СПЕЦИФИЧНА ХИПОСЕНСИБИЛИЗАЦИЯ ! Провежда се с АЛЕРГЕНИ (Алергенен екстракт в различни концентрации)! Лечението се назначава от специалист-алерголог след направен скарификационен тест за чувствителност! Провежда се по схема! Самите алергени са българско производство и се произвеждат от Бул-Био НЦЗПБ ЕООД с адрес : София 1504, бул."Янко Сакъзов" № 26, тел: 02/9446 999, вътр.260 .
П.С. Това, че се чувстваш като "пребит" след приема на "Алергозан" е нормално - това е едно от страничните действия на препарата. Съществуват обаче препарати, които нямат това странично действие - напр. "Ролетра".

kando
26.06.2011, 18:59
Не знам аз съм приказвал със доктори и те ми рекоха,че няма стопроцентово лечение на тази алергия - но може и толкова да са знаели де.

Но инак до колкото знам - няма НЕ алергичен човек към пчелната отрова.Много хора не са ми вярвали,но всъщност пчелната отрова е доста силна и според официалните стъкмистики,годишно умират от пчелни ужилвяни много повече хора от колкото от змийски ухапвания (и нападения от акула :) .... не че е смешно де )

ahilis
26.06.2011, 19:08
Не знам аз съм приказвал със доктори и те ми рекоха,че няма стопроцентово лечение на тази алергия - но може и толкова да са знаели де.

Но инак до колкото знам - няма НЕ алергичен човек към пчелната отрова.Много хора не са ми вярвали,но всъщност пчелната отрова е доста силна и според официалните стъкмистики,годишно умират от пчелни ужилвяни много повече хора от колкото от змийски ухапвания (и нападения от акула :) .... не че е смешно де )
Така е да. Повече са умирали от пчели. Ха сега направи бройката на змиите колкото на пчелите и ще видим какъв ще е резултата(подвижноста да прибавим ли и нея?) :D

kando
26.06.2011, 19:20
Е по тази сметка - калинките са най-зле :D


п.п.само не разбрах - нещо за китайците ли намекваш :D

ahilis
26.06.2011, 19:27
Е по тази сметка - калинките са най-зле :D


п.п.само не разбрах - нещо за китайците ли намекваш :D
Къде пък ги видя тия китайци. :D

Жоро$73
05.09.2011, 21:11
Хи.Аз съм новак в тая работа,но нямам проблем да ходя разголен при пчелина.Само с було.Но рекат ли да жилят като днес,например ,просто ги изоставям за малко и се екипирам като за вайна. Но интересното днес беше,че като си свърших работата,на 10-тина метра от кошерите докато свалех булото е прас.Мушна ме под окото.сега ближа отоци. А преди дни,имах подобно ужилване от другата страна,без никакъв оток и болка.

Ангел Йосифов
02.02.2012, 14:58
Изглежда лечението(специфична хипосенсибилация) действа положително.Днес на контролен преглед нещата изглеждаха далеч по добре от преди половин година.Май има надежда за мен.Продължавам втори курс на лечението.

Nic
20.02.2012, 11:00
Вчера като поставях питките за подхранване една пчела ми ожили върху дланта на дясната ми ръка, ръката ми се поду почти до китката. През лятото пчела ми ожили в областта на врата но нямах такова подуване. Защо сега се подух. Благодаря Ви!

perdeee
20.02.2012, 19:51
Изгубил си имунитета си защото не си жилен одавна и аз съм така но след няколко ужилвания и всичко е ОК спирам да се подувам толкова много.

Николай Киров
20.02.2012, 20:00
И аз съм като колегата Nic.Когато ме жилят по гърбът не се надувам,а когато ме жилнат по ръцете се надувам до лакътя.Жилили са ме по 30 наведнъж и само на ръъцете се надух.

Кузанаги
20.02.2012, 21:43
Ок за пчелите е ясно, но някой да каже какво да правим ако ни цъфне някой стършел,защото там където има пчели има и стършели.Давайте съвети за първа реакция,ако ни се случи това, или важат всички препоръки и за ужилвания от стършел.Струва ми се,че доста ще боли.
Не ми се е случвало,но ми се иска малко информация от хора които са си патили от този ЗВЯР

e.tagarov
17.04.2012, 16:38
Жилят пущините, но пък медът им е сладък.С тънки ръкавици мехурчето на жилото остава от вън и както казват колегите по горе не го стискайте, а го изваждайте с остър предмет. Професор Първулов е пуснал по пчел. магзини шишенца с антидот.На мен ми помага.

Владимир Владимиров-Влад
17.04.2012, 20:31
С тънки ръкавици мехурчето на жилото остава от вънИ без ръкавици мехурчето остава отвън. :D

estabien6
25.04.2012, 09:32
Днес,докато се разхождах ,една пчела ме набеляза и 2 минути след това получих жило в клепача,добре,че рефлекса е по бърз от пчелата и затворих клепача преди да ме уцели в окото !!!!!! ВНИМАНИЕ!!!

Владимир Владимиров-Влад
01.05.2012, 20:03
При прегледа вчера една ме жилна през булото по челото. Директно в десетката. :D И друг път се е случвало по главата, включително и по окото, но такава болка като вчерашната не бях изпитвал. Ужас, продължих си работата, но наколко минути болката бе невероятна. За капак след около час взех да се подувам. Пих 50 грама ракия /с удоволствие/ и после вечерта като се прибрах две бирички /че бях ожъднял/ и един алергозан. На сутринта се събудих със затворени очи. Добре че е почивен ден. Вече прогледнах, но още си мязам на китаец, по скоро на бит китаец judge; . И всичко това само от едно единствено жилване........кво беше това чудо ?

Владо-Gillan
01.05.2012, 20:32
и аз забелязах че тази година се надувам повече от преди, други колеги също го коментират..........

svetlin
03.05.2012, 09:55
Момчета какво става незнам пролета ме ожили една по челото малко се надух и никакви проблеми.Но преди две седмици когато сложих магазините ме нажилиха 3-4 по краката.Зачервих се започна да ми се схваща врата и сърбеж по главата.Уплаших се ходих на лекар ими каза че съм направил алергичен пристап.После загледах мястото две са ме копнали във вената.Незнам но почвам да се екипирвам яко.Успех на сички колеги drinks;

Ивайло Велинов
03.05.2012, 13:30
Аз най-много се радвам на пчелари без було, потни по шкембе. :) Личните предпазни средства са просто задължителни

Николай Киров
03.05.2012, 18:16
При прегледа вчера една ме жилна през булото по челото. Директно в десетката. :D И друг път се е случвало по главата, включително и по окото, но такава болка като вчерашната не бях изпитвал. Ужас, продължих си работата, но наколко минути болката бе невероятна. За капак след около час взех да се подувам. Пих 50 грама ракия /с удоволствие/ и после вечерта като се прибрах две бирички /че бях ожъднял/ и един алергозан. На сутринта се събудих със затворени очи. Добре че е почивен ден. Вече прогледнах, но още си мязам на китаец, по скоро на бит китаец judge; . И всичко това само от едно единствено жилване........кво беше това чудо ?
Същия съм.През булото право в челото.4 пъти страшна болка беше няколко минути след ужилването.Абе тея бръмбазъци са се наговорили да ни жилят в десятката :D

Атанас Воденичаров
03.05.2012, 18:46
Запазил съм си час за сряда да видя какво ще покаже теста.За десятката не знам дали са се наговорили ама всички се стремят към очите,не знам защо е така но даже съм го и чел някъде.

Ангел Йосифов
03.05.2012, 20:45
Вземете си було с по голяма периферия и нямя да ви целят в десятката.Целят главата защото отделя по голяма топина,а и всеки си има специфична миризма.

Владимир Владимиров-Влад
03.05.2012, 21:29
Вземете си було с по голяма периферия и нямя да ви целят в десятката.Целят главата защото отделя по голяма топина,а и всеки си има специфична миризма.Не става въпрос за голяма и малка периферия. Жилна ме по челото през булото, т.е. през плата дето е като шапка. И аз се замислих за миризмата, в жегата е нормално да си с потно чело. Вчера направих опит за изпиране на булото /на няколко месеца е/. Вече не смърди на пор, а ухае на лавандула от перилния препарат. Ще видя в събота какъв ще бъде резултата. :D :D :D

Недялко Атанасов
03.05.2012, 22:03
Раждясали обрачи и кафяви петна по платът :D :D :D

Владимир Владимиров-Влад
03.05.2012, 22:22
Раждясали обрачи и кафяви петна по платът :D :D :DПчелина ти с разноцветните корпуси ме кефи яко, но и хуморът ти не е за изхвърляне. :D

Ангел Йосифов
04.05.2012, 21:27
Почти винаги преди да сложа булото си слагам шапка.

Владимир Владимиров-Влад
04.05.2012, 21:37
Почти винаги преди да сложа булото си слагам шапка.И аз си го мисля, но се чудя в жегата на какъв модел да се спра.

Недялко Атанасов
05.05.2012, 11:31
Ето ви нещо много ефикасно,за да не ставате като сумисти тежка категория,като ви понахапят схрускайте 1-2 от тези хапченца,най-обикновен алергозан. tube; ВСЕКИ ЗА СЕБЕ СИ ДА ПРОЧЕТЕ ЛИСТОВКАТА ПРЕДВАРИТЕЛНО.
http://s16.postimage.org/w87drqmqp/05052012144.jpg (http://postimage.org/image/w87drqmqp/)

Атанас Воденичаров
05.05.2012, 19:09
Алергозана вече е доста овехтял и отдавна е заместен от много ефикасно лекарство на което забравих името,но ще се помъча да го намеря и ще го кача да го видите.От него не ти се спи и действието му е по бързо. Чел съм че може при повече ужилвания да се постави ампула Орбазон под езика.А колкото до булото аз на мойто му поставих от вътре още един пласт плат/по дебел/.

Владимир Владимиров-Влад
16.05.2012, 21:24
Maлко инфо за пчелната отрова.http://www.blitz.bg/article/30389

Пламен Ганев
16.05.2012, 22:33
ПЪРВОТО И МИГНОВЕННО НЕЩО КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ ПРИ ПОЯВАТА НА АЛЕРГИЧЕН ШОК Е АДРЕНАЛИН! ТОЙ Е ЖИВОТОСПАСЯВАЩ,ЗАЩОТО НЕ ПОЗВОЛЯВА СЪБИРАНЕТО НА ГРАНИЦИТЕ НА КРЪВНОТО НАЛЯГАНЕ И ИЗПАДАНЕТО В БЕЗСЪЗНАНИЕ.ТОВА ЩЕ ГО ПОТВЪРДЯТ ВЪВ ВСЕКИ КЛОН НА СПЕШНА ПОМОЩ!!!

Владо-Gillan
16.05.2012, 22:59
и как да го натрупаме този адреналин???? да направим малко спринт около пчелина ли?Съвсем сериозно питам, че ми стана любопитно.

Пламен Ганев
16.05.2012, 23:11
и как да го натрупаме този адреналин???? да направим малко спринт около пчелина ли?Съвсем сериозно питам, че ми стана любопитно. Най важното е да не се панираш и общо взето да прочетеш добре това което написа модератора по темата-светли дрехи-много важно...Когато започнах преди 8г се надувах сериозно.Сега ми е по гадно когато ме мушне комар,защото ме сърби 2 дни. Ако някой път след много ужилвания усетиш,че ти става студено,или много горещо-чупиш ампулата и под езика.Иначе при тежки алергии се бие мускулно.

estabien6
17.05.2012, 09:30
Препоръчвам да внимавате с адреналина ,добре е да се поставя от здравен работник!!! Опасен е за хора с диабет и такива с кардиологични проблеми.

Жоро$73
17.05.2012, 19:02
Да.Аз също го коментирах това с Личния ми лекар.Не толкова заради мен,а за евентуални странични хора,които могат да пострадат при преминаване покрай пчелина ми.По думите и,адреналинът може да ги убие,а не алергичната реакция,която се получава.Тя ме посъветва,че много по безопасно е ампула Урбазол.вярно,че е за препоръчване,тя да се постави от медицинско лице,но при липса на такова,можем и ние да го направим.

vanHanegem
17.05.2012, 19:31
Колеги, не си играйте с огъня! Не дай, Боже да се случи някому!
Анафилактичния шок е животозастрашаващо състояние, настъпващо много бързо и драматично. Който види такова нещо, никога не може да го забрави!
Средство на избор при овладяване на такова състояние е само и единствено АДРЕНАЛИН. Всичко друго са спомагателни медикаменти, действащи предимно симптоматично. Лошото е, че адреналин в ампула трудно може да се дозира дори и от медицинско лице.
Но...затова има и препарати(адреналин), които са прецизно дозирани от производителя и се поставят дори през дрехата. Такъв препарат предлага дистрибуторът "Евофарма", а препарата се нарича "Анапен"(мисля, че препарата е американски) - адреналин дозиран за еднократна употреба - осигурява до 20 минути "забавяне" на настъпване на шока, което предполага за това време достигане на най-близкия Спешен център! Друг препарат със същото действие и начин на приложение е препарата "Апипен"(мисля, че е френски). Всичко друго - антихистаминови препарати(Алергозан, Антиалерзин и др.), кортикостероиди(Метилпред озолон, Урбазон и др.) са за другите симптоми на анафилаксията и се прилагат след адреналина!

tokist502
02.06.2012, 22:12
По принцип не съм алергичен и при ухапване от пчела мястото само се подува. Но веднъж от едно ухапване така се подух, че неможах да се позная като се видях в огледалото - направо човечето на Мишелин :D . Веднага в болницата и ми биха инжекция. Преди това бях ял яйца и като се замисля, може би е от това. То в последно време с тия ГМО-та, консерванти и др. химия която ядем....

павликянин
02.06.2012, 22:49
Най важното е да не се панираш и общо взето да прочетеш добре това което написа модератора по темата-светли дрехи-много важно...Когато започнах преди 8г се надувах сериозно.Сега ми е по гадно когато ме мушне комар,защото ме сърби 2 дни. Ако някой път след много ужилвания усетиш,че ти става студено,или много горещо-чупиш ампулата и под езика.Иначе при тежки алергии се бие мускулно.

Приложен мускулно, адреналинът може да причини некроза на тъканите (макар, че това е по-скоро бял кахър - важното е да се овладее шокът, за да не пее попът). Затова - под езика и 112. В последствие може да се сложи подкожно или интравенозно, като се съобразят тегло, кръвно налягане, пулс, съпътстващи заболявания и т.н.(хех, как го написах, като че ли на някой доктор му пука и ще го направи - слагай там една ампула, да не се е занимавал с пчели!). Аз покрай гъбарството винаги нося със себе си противоалергичен комплект - 2 ампули адреналин, 2 ампули урбазон и две еднократни спринцовки, - когато излизам за гъба. Не че ще ме ухапе някоя, ама има опасност от пепелянки или пчели по местата, дето скитам. Покрай работата ми с пчели започнах да ги нося и когато ходя при кошерите, а на място съм оставил една ампула адреналин - най ме е страх да не ужилят някой съсед, че ще има разправии до Бога! Ако някой знае със сигурност, че е алергичен към пчелна отрова, спокойно може след ужилване да си направи профилактично един урбазон мускулно - еднократната доза не може да влоши състоянието му.

Пламен Ганев
03.06.2012, 11:06
Драги колеги!Темата за пореден път се изкриви.Не говорим за хора които се подуват,а за алергичен шок,който за минути води до смърт.Не подвеждайте хората които правят първи стъпки в пчеларството.В нашето градче за последните 10г има трима починали от ужилване.Най добре могат да ви светнат в спешните центрове.

павликянин
03.06.2012, 11:25
Не е точно така, колега! Темата е "УЖИЛВАНИЯ ОТ ПЧЕЛИ - КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ?". Алергичен шок може да настъпи и у човек, който до момента не е проявявал алергични признаци след ужилване или те са били слабо изразени - зачервяване, леко подуване и т.н. При натрупване на пчелната отрова в тялото всеки организъм реагира по различен начин - на един изначално и впоследствие не му вреди, друг я приема и спира да изявява външни алергични симптоми, трети изведнъж преминава критичен праг на натрупване и получава алергичен шок, дори и преди това въобще да не е получавал дори подуване или зачервяване. Затова, според мен, е добре да се обсъжда всяко едно от състоянията, възможни след ужилване.

Ангел Йосифов
03.06.2012, 12:57
Целенасочено работя с пчели от почти 40г.Още като дете в детската градина ловях пчели по храстите за да ме жилнат и да скатая от градинката.В училище също съм прилагал този номер.Доста години по късно когато реших да си купя първия кошер организмат ми все още не реагираше на пчелната отрова.Два три месеца след като си купих пчели от едно ужилване усетих слабост,червени петна по цялото тяло,сърбежи-навсякъде особенно в областа на гениталите и леко напрежение в основата на езика.След около 2 часа преминаваше.Ако след ужилване изпия 40-50милиграма ракия реакцията преминава по бързо..Това продължи докато не започнах терапия "специфична хипосенсибилация".Година по късно терапията продължава,но резултатите са налице организмат ми не реагира на 5 ужилвания с изключение на лек оток.

Пламен Ганев
03.06.2012, 15:43
Не е точно така, колега! Темата е "УЖИЛВАНИЯ ОТ ПЧЕЛИ - КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ?". Алергичен шок може да настъпи и у човек, който до момента не е проявявал алергични признаци след ужилване или те са били слабо изразени - зачервяване, леко подуване и т.н. При натрупване на пчелната отрова в тялото всеки организъм реагира по различен начин - на един изначално и впоследствие не му вреди, друг я приема и спира да изявява външни алергични симптоми, трети изведнъж преминава критичен праг на натрупване и получава алергичен шок, дори и преди това въобще да не е получавал дори подуване или зачервяване. Затова, според мен, е добре да се обсъжда всяко едно от състоянията, възможни след ужилване.

Нямам в предвид леки състояния колега-те не са алергичен шок!Става въпрос за спасяване на животи,а не кой къде го сърбяло!?

Ангел Йосифов
03.06.2012, 18:43
[quote="Farar"
Нямам в предвид леки състояния колега-те не са алергичен шок!Става въпрос за спасяване на животи,а не кой къде го сърбяло!?[/quote]

Калоянчо,ако става въпрос за спасяване на живот бих ти"прерязал гърлото" за да живееш.Извинявай,най смирено те моля да определиш какво представлява алергичния шок при ужилване от медоносна пчела.Моля!

Пламен Ганев
03.06.2012, 22:39
[quote="Farar"
Нямам в предвид леки състояния колега-те не са алергичен шок!Става въпрос за спасяване на животи,а не кой къде го сърбяло!?

Калоянчо,ако става въпрос за спасяване на живот бих ти"прерязал гърлото" за да живееш.Извинявай,най смирено те моля да определиш какво представлява алергичния шок при ужилване от медоносна пчела.Моля![/quote]

Как да го разбирам това:"Калоянчо" ?Имам си име г-н "Раковски"!Изпускат се нервички,а това е признак на слабост. Алергичен шок е : най често събира границите на кръвното и се изпада в безсъзнание.Именно затова е ценен адреналина,защото той не позволява това,което не означава че след това не трябва да се бие урбазон.При други случаи,се стига до гълтане на езика.Тогава първо трябва да се извади езика и веднага адреналин и урбазон.Всички останали сърбежи и подувания са лиготии!Други въпроси?????

Spens
04.06.2012, 05:55
Колега Farar остави го Толстой освен писателските му наклонности едва ли алергията му е изразена в по-голяма форма.Явно не е виждал тежка форма на човек изпаднал в шок от ужилване на пчели.
При преместване на кошери на слънчогледова паша приятел който ми помагаше беше ужилен само от две пчели -едната по ръката и една на врата в областта на сънната артерия.След свалянето още на втория кошер почувства сърбежи,цялото му тяло се покри с струпеи ,погна го разстройство после започна едно повръщане което едва ли някой е виждал.Започна да се тресе,зъбите му тракаха не можеше да диша и се свлече на земята .Едвам го натоварих в колата беше се вдървил и веднага на лекар.Сложиха му не по-малко от 5 инжекции,лекаря каза че е трябвало още 15-20 минути за да премине в друго измерение .Цялата драма се разигра за не повече от половин час-80 килограмов мъж беше свален от две пчели!!!!(Ето това е шок Алексейчо!)Препоръчаха му да пие и то много компот от кайсии!?След 3-4 дни се надигна от леглото и сега муха да му бръмне е нащрек! wink; Така че подуването и сърбежа са нищо Farar ,съгласен съм с теб.Нека написаното се има в предвид,ужилването от пчели не е съвсем безобидно понякога.

vanHanegem
04.06.2012, 14:52
Алексей е изключително прав - т.н. специфична хипосенсибилизация е задължителна за свръх алергични на пчелна отрова индивиди. Провежда се по схема в продължение на 2-3 години и се назначава от специалист-алерголог!

Ангел Йосифов
04.06.2012, 19:20
Алергичен шок е : най често събира границите на кръвното и се изпада в безсъзнание.

А какво ще кажеш за задушаването влиза ли в сметкитети за шока.И какво според теб трябва да се направи при задушаване-кофа адреналин май.С адреналина ще стимулираш само сърдечната дейност.Мисля че необходимата интервенция се казваше ;трахеотомия".Но да не навлизам в материя която немие ясна.

Последния път когато ме караха в бърза помощ,след едно ужилване изпих един алергозан и....в колата изгубих съзнание за малко.Последва яко повръщане след което ми просветна пред очите.Доктора ми би нещо венозно неможеше да засече кръвното.След няколко минути цитирам"чука само на 40" става въпрос за кръвното.Последва още една инжекция венозно.След известно време ме освободиха.В бърза помощ прекарах около 1ч.След като се прибрах в къщи започна понижение на телесната температура последва втрисане и яко подскачане .....след още два часа вече се пооправих.Оставям на д-р Spens да постави диагноза за сърбежите.

Spens
04.06.2012, 19:40
Алергичен шок е : най често събира границите на кръвното и се изпада в безсъзнание.

А какво ще кажеш за задушаването влиза ли в сметкитети за шока.И какво според теб трябва да се направи при задушаване-кофа адреналин май.С адреналина ще стимулираш само сърдечната дейност.Мисля че необходимата интервенция се казваше ;трахеотомия".Но да не навлизам в материя която немие ясна.

Последния път когато ме караха в бърза помощ,след едно ужилване изпих един алергозан и....в колата изгубих съзнание за малко.Последва яко повръщане след което ми просветна пред очите.Доктора ми би нещо венозно неможеше да засече кръвното.След няколко минути цитирам"чука само на 40" става въпрос за кръвното.Последва още една инжекция венозно.След известно време ме освободиха.В бърза помощ прекарах около 1ч.След като се прибрах в къщи започна понижение на телесната температура последва втрисане и яко подскачане .....след още два часа вече се пооправих.Оставям на д-р Spens да постави диагноза за сърбежите..
Благодаря за титулуването колега но не го заслужавам понеже ценза ми не отговаря,споделих само факти от които всеки да си извади заключение за сериозността на проблема с шоковото състояние а и ВИЕ допълнихте нещо в повече след моя пост???,може би сърбежите ви в определени области на човешкото тяло да са свързани с друго естество,както и да е -не искам да навлизам в подробности...и моля-отнасяйте се с малко уважение към мнението на другите ,слезте малко защото определено не сте такъв капацитет в пчеларските науки за какъвто усърдно се опитвате да се представите.Моля за извинение за грубия тон -ако така е прозвучало.
С уважение -др.SPENS. wink;

Ангел Йосифов
05.06.2012, 12:06
И двата пъти в които посетих бърза помощ след ужилване се дължат на медицинско лице,което съветваше по телефона да изпия два алергозана.Едва след второто посещени в бърза помощ ми обясниха,че -пчелната отрова сваля кръвното и алергозана и той свалял кръвното.Алергозана е трябвало да се пие на другия ден.


Най-правилното нещо според мен е да се отиде на алерголог и да се следват неговите указания.При оказване на първа помощ за да е ефективна трябва да знаем какво се случва с пострадалия.Защото припадането може да се дължи на задушаване не само на кръвното и неговите граници.Един казва адреналин друг казва не урбазон трябва...Нещата са доста сложни така че по добре да не си играем на доктори.Аз споделих Вие сте. sweating;

leoniv
07.08.2012, 14:05
Здравейте,

съветите за студен компрес на гърлото и гърдите, както и да се изцеди отровата от мястото са много полезни, но има ли някакво лекарство, което човек може да носи със себе си превантивно?

Димитър Бонев
07.08.2012, 14:14
За съжаление няма такова лекарство което, човек да може сам да си сложи. Поне в България не се внася. Таблетките са с бавно действие и не помагат. По-бързодействащите са препарати, които се инжектират, но пак трябва внимателно да се прецени от медцинско лице.

grand_pn
07.08.2012, 15:21
Може да си вземеш адреналин който се изсипва под езика,тъй като там има най много кръвоносни съдове и лекарството се приема почти като по венозен път,всичко това да се забави шока до пристигане при лекар.Орбазона всеки може да си го постави мускулно,но за всеки дозата е различна,тъй като е според килограмите и пак тичкаш в бърза помощ.

lacezarasia
03.10.2012, 09:52
здравейте колеги, нека и аз споделя моя опит. историята ми е като на повечето колеги, а именно-многократно жилене (през годините) и нищо и в един момент анифилактичен шок. отидох на алерголог (във ВМА-софия) и това което ми предписа е zirtec 10мг. таблетки които действат със скоростта на инжеция. та при настъпване на шока (имаш време да го усетиш) пиеш една таблетка зиртек и след това адреналин и урбазон (в определени дози които лекарят ми написа). аз в момента съм в процес на лечение на пчелната алергия и да знаете, че има резултат. при тестовете (преди започване курса на лечение) за пчела и оса резултатите са средна чувствителност към пч. отрова и мн. ниска към осата. препоръчвам курса на лечение има положителен резултат и това го казвам от личен опит.

инджова
08.04.2013, 08:24
Здравейте колеги!Реших да си купя няколко кошера и да се занимавам малко с пчеларство!При първия ми досег ме ужили една по ръката!Вичко беше нормално лек оток зачервяване сърбеж!Но на другия ден ръката ми се поду ужасно едва свивах малко пръстите!Ходих на лекар поставиха ми инжексия и днес вече поспадна!А предварително си бях правил тест дали съм алергичен кам пчели!И теста е отрицателен!Дали при следващи ужилвания реакцията ще е така бурна или ще затихва!Дайте ми съвет пред дилема съм дали да продължа да се занимавам с мухите!

Владимир Владимиров-Влад
08.04.2013, 08:30
При положение че още не сте разбрали разликата между пчели и МУХИ, по добре е да се откажете навреме.
А това че ви се е подула ръката още не означава че сте алергична.

П.С. Пчеларството е вътрешна потребност и необходимост която всеки сам за себе си усеща.

todorksavov
08.04.2013, 08:35
При мен при първите 1-2 пъти се зачервявах ,понадувах се и ме сърбеше много но после вече отшумяха тези реакции.

инджова
08.04.2013, 08:39
Мухи им викат старите хора на село!Не е задължително да се заяждаш колега!

Владимир Владимиров-Влад
08.04.2013, 08:46
Мухи им викат старите хора на село!Не е задължително да се заяждаш колега!
Не се заяждам, а се опитвам да обясня правилният начин. След като сте нова в занаята е хубаво да се учите не от "старите хора на село", а да намирате пътя на познанието от литературата и опита на хората извървяли този път преди вас.
От отношението Ви към пчелите зависи и тяхното отношение към самата Вас.

инджова
08.04.2013, 08:51
Да прав си така и правя чета литература!Следя вашите публикаций тук!И ако може малко повече да ми кажеш за това което ме интерисува а не да си чешем пръстите на клавиатурата!

Драгошинов
08.04.2013, 10:18
Това, че сте получил оток нищо не означава. Той и без инжекция спада на 2-3 ден. Миналото лято ме ожилиха две пчелички на разстояние 1 см. на дланта, като от едната имах само точка, а от другата тежък оток до лакътя. Алергичната реакция се изразява по-съвсем друг начин и във форума има много на брой практични съвети, както преватнивни, така и последващи.

Nik_m
08.04.2013, 19:28
Аз след 1вите 2 ужилвания се надух след това почти няма оток, даже последния път ме ужилиха 2 по лицето и никой не разбра.
Имам един кошер, само да се подадеш носа в двора и напада.

alex74
08.04.2013, 20:01
Но на другия ден ръката ми се поду ужасно едва свивах малко пръстите! :D :D :D Аз и десет да ме жилнат не мога да се подуя,ама си спомням това време когато и на мен се подуваше ръката -чувстваш се жив,бодър ,сякаш някой ти е влял сила,а сърбежа е толкова приятен,че не можеш се начеса и “мравчици“лазят после.Абе ужилването с подуване е мечта ,само да не е по лицето ,че ставаш друг и ти се смеят .:D :D :D

инджова
08.04.2013, 20:16
alex да разбирам че с времето нещата се нареждат!

Юрий Цветков
08.04.2013, 20:26
alex да разбирам че с времето нещата се нареждат!
Най-вероятно. Нормално е организма ти да реагира на пчелна отрова. При мен също нещата се подобриха с годините. Има и значение мястото на ужилването и близостта на кръвоносните съдове. Най-слаба е реакцията на големите мускулни групи и най-силна на главата.

alex74
09.04.2013, 21:59
alex да разбирам че с времето нещата се нареждат! С времето всичко се нарежда.Давай смело Инджова-ще бъдеш здрава.

stefarata
30.05.2013, 07:55
Аз в момента съм като китаец. Товва ми е второ или трето хапане. Цялата ми лява страна на лицето е надута. Просто 3 ме жилнаха по челото, а други 3 по ръката. Нямаше вариант да не ми отече около окото. Чакам да спадне защото е мн гадно усещането. Знам и причината за ужилванията- от булото се изпотих доста и това ядоса пчелите.

slavi 13
30.05.2013, 09:20
Има едно мазило което се продава в аптеките, тигрова мас или т.н. виетнамско чудо. Малко, кръгло, червено със звезда върху металното капаче. Ползвам го и има страхотен ефект. Маже се по малко върху мястото на ужилването. Ако има оток и подуване също се маже. Ефекта е моментален. Изчезва сърбежа а подуването спада. След ден два мястото започва пак да сърби. Ако това стане пак мажете. А иначе един стар пчелар ме намаза с пресен чесън. Има засаден в пчелина, подрака му е, и действа. Колегата оскуба чесана, разряза пресната глава със скилитките на две, маже се със сока който пуска пресния чесън.
Жиленето е полезно. Щракаха ми ставите на кутретата докато не изпуснах една пита с пчели. Кълбото се вдигна моментално от земята и се залепи за ръцете ми. Надупчиха ме здравата. От тогава не съм изпускал пита с пчели. А ставите престанаха да щракат.

dimitar_petkof
14.07.2013, 17:53
Здравейте. Днес ме жилна една от моите красавици по веждата и... едното ми око е като на китаец. След ожилването намазах с чесън, после с оцет, пих 50 ракия, ядох мед, комрес с лед пих 2 таблетки алергозан, мазах и с алергозан мас и оттока си стои, предната седмица ме жилнаха през ръкавиците 2 и нямаше такова подуване беше съвсем леко и отшумя за 1 ден. Шефа утре ако ме види така пак ще има мъмрене и т.н. Можете ли да ми препоръчате някой медикамент с бързо дейатвие за спадане на оттока?

Димитър Бонев
14.07.2013, 18:29
Компрес с риванол, но внимавай да не влезе в окото

dimitar_petkof
14.07.2013, 18:45
Дано помогне, Благодаря!
http://s22.postimg.org/60qxzalgt/2013_07_14_16_06_25.jpg (http://postimg.org/image/60qxzalgt/)

Nik_m
20.07.2013, 23:43
Вземи си от аптеката мехлем за мазане след ужилване от насекоми.
Аз съм си купил и като ме жилнат по лицето се мажа, надува по малко и за 1 ден минава.

Ned
02.10.2013, 13:59
Има ли някакъв лек срещу подуване на ръцете след ужилване?Понякога ми отичат китките(в 99%)само на лявата ръка и после два три дни си е така.Не ми пречи много но е неприятно.

Подуването на ръцете ще мине с времето, след една година вече :bigsmile:няма да се подуваш.

jnev
23.03.2014, 19:24
Колеги на мен също ми предстои тази година да се занимавам с пчели и мога да кажа че досега не ме е жилила но онзи ден си правих тест и се оказах алергичен доктора ми каза че няма как да знаи какво може да ми стане докато не ме ужили и ми преписа урбазон на инжекция и ми каза постоянно с мев на пчелина да го нося и при нужда да го бия.Но аз питам възможно ли е да си алергичен към нещо с което никога си нямал допир не че алергията ще ме откаже да се занимавам с пчелите но се пак

радо
23.03.2014, 19:33
Колеги на мен също ми предстои тази година да се занимавам с пчели и мога да кажа че досега не ме е жилила но онзи ден си правих тест и се оказах алергичен доктора ми каза че няма как да знаи какво може да ми стане докато не ме ужили и ми преписа урбазон на инжекция и ми каза постоянно с мев на пчелина да го нося и при нужда да го бия.Но аз питам възможно ли е да си алергичен към нещо с което никога си нямал допир не че алергията ще ме откаже да се занимавам с пчелите но се пак
Ако си алергичен по добре се откажи има дни когато пчелите са много агресивни и не се разминаваш само с едно ужилване ,а 10/20 и това е много опасно.Дали е възможно да си алергичен без да имаш допир естествено но понякога алергията се появява и на по късен етап но внимавай няма предпазно облекло 100% предпазващо.

Niki1313
23.03.2014, 20:38
В София в "Александровска болница" има клиника по алергология. Не вярват на никакви изследвания и наново правят изследване. След излизане на резултата, назначават лечение. Специално алергията към пчели се лекува успешно. Лечението се казва "десинсибилизация" - вкарване на пчелна отрова в организма на пациента, като са извлечени алергените. Инжекциите се бият по схема и след известно време си готов да понесеш множество пчелни жила.

Успех

rosty_sz
23.03.2014, 20:47
Не познавам човек, който да се е изследвал и да не са му казали, че е алергичен. Нормално е да има някаква реакция при ужилване. Тази реакция при някои е по-силна при други по-слаба, но при тестването тя се отчита като алергичност. Ужилване в контролирана среда (втори човек подготвен с подходящи медикаменти и познания да ги приложи при нужда) е най-верния тест.

Nik_m
23.03.2014, 20:49
jnev ако се облечеш добре, няма да те жилят, но когато си без предпазни дрехи ще отнасяш някое жило няма как. Днес работих на пчелина без ожилване и след като приключих с работата отнесох 3 жила.
Интересно , е че при мен някой път се надува друг не. Преди година и аз получих алергична реакция и не можех да дишам, но за моя радост от тогава няма проблеми, но винаги си нося с мен аптечка.

Niki1313
23.03.2014, 20:51
Не познавам човек, който да се е изследвал и да не са му казали, че е алергичен. Нормално е да има някаква реакция при ужилване. Тази реакция при някои е по-силна при други по-слаба, но при тестването тя се отчита като алергичност. Ужилване в контролирана среда (втори човек подготвен с подходящи медикаменти и познания да ги приложи при нужда) е най-верния тест.

Rosti, Не виждам капак на гърнето на аватара ти, но ти не пропускаш със всеки пост да го поставиш.

BUGI
23.03.2014, 21:02
А бре какви сте такива страхливи хора:(,
какви сте вие м-жеsweating;,
когато се стзрахувате от толко малки животни ПЧЕЛИ;)
какво мислите да са пчелите големи колко крави, как-в би тогава бил страх:laughing:.

jnev
23.03.2014, 22:02
Нямам намерение да се отказвам по скоро ще си направя павторен тест и ще се консултирам за някакво лечение евентуално и да се надявам да не ме жилят много ще гледам да се пазя а при ужилване ако се усложни да се надяваме че урбазона ще помогне.Предполагам не съм единствения алергичен пчелар а и докато не ме ужили няма как да знам каква ще е реакцията ми може просто само да се потдуя и след няколко ужилвания да изчезне алергията.

Искрен Мутафов
23.03.2014, 22:23
Не познавам човек, който да се е изследвал и да не са му казали, че е алергичен. Нормално е да има някаква реакция при ужилване. Тази реакция при някои е по-силна при други по-слаба, но при тестването тя се отчита като алергичност. Ужилване в контролирана среда (втори човек подготвен с подходящи медикаменти и познания да ги приложи при нужда) е най-верния тест.


Нямам намерение да се отказвам по скоро ще си направя павторен тест и ще се консултирам за някакво лечение евентуално и да се надявам да не ме жилят много ще гледам да се пазя а при ужилване ако се усложни да се надяваме че урбазона ще помогне.Предполагам не съм единствения алергичен пчелар а и докато не ме ужили няма как да знам каква ще е реакцията ми може просто само да се потдуя и след няколко ужилвания да изчезне алергията.



Баща ми "съветва" кандидат пчеларите, които не са имали предишен допир до пчели, и не са сигурни дали са алергични или не, по следният начин:
"Напълвам ти една кутийка с пчели, отиваш пред болницата и започваш да ги вадиш една по една хвещайки ги така че да те жилят. Така ще се тестваш "безопасно" и най-сигурно дали си алергичен. Ако ти стане нещо, примерно някакъв алергичен шок - пред болницата си и няма да чакаш линейка..."

rosty_sz
23.03.2014, 22:27
Ники1313, не виждам от какво се дразниш. Опитвам се да бъда полезен със собствените си наблюдения и знания. Ако имаш аргументи против казаното спори, ако не, не виждам защо се опитваш да ме дразниш. АЗ СЪМ С НАЙ-ДОБРИ НАМЕРЕНИЯ КЪМ ВСИЧКИ.

xxs
24.03.2014, 13:48
В София в "Александровска болница" има клиника по алергология. Не вярват на никакви изследвания и наново правят изследване. След излизане на резултата, назначават лечение. Специално алергията към пчели се лекува успешно. Лечението се казва "десинсибилизация" - вкарване на пчелна отрова в организма на пациента, като са извлечени алергените. Инжекциите се бият по схема и след известно време си готов да понесеш множество пчелни жила.

Успех

Аз ходих миналата седмица в "Александровска болница" в София при д-р Ушева (препоръчаха ми я, като много добра алерголожка). Направиха ми изследване. Оказа се, че не съм алергичен но все пак ми написа рецепта с лекарства, които е хубаво да имам винаги със себе си. Дори и ми предписа лекарство, което може да се пие превантивно още преди да си отишъл на пчелина. Още не съм си купил лекарствата и за това не мога да им назова точно имената, но ако има желаещи мога да кача рецептата тук. Относно лечението за което казва Ники питах само информативно и ми обърнаха внимание, че ако имам нужда се започва само през месец ноември.

Дано съм бил полезен.

jnev
24.03.2014, 17:10
Аз ходих миналата седмица в "Александровска болница" в София при д-р Ушева (препоръчаха ми я, като много добра алерголожка). Направиха ми изследване. Оказа се, че не съм алергичен но все пак ми написа рецепта с лекарства, които е хубаво да имам винаги със себе си. Дори и ми предписа лекарство, което може да се пие превантивно още преди да си отишъл на пчелина. Още не съм си купил лекарствата и за това не мога да им назова точно имената, но ако има желаещи мога да кача рецептата тук. Относно лечението за което казва Ники питах само информативно и ми обърнаха внимание, че ако имам нужда се започва само през месец ноември.

Дано съм бил полезен.

Много полезна информация благодаря само един въпрос имам когато те тестуваха дали си алергичен зачерви ли ти се леко и сърбя ли те малко там където капват отровата или не.Защото на мен ми се зачерви и леко ме сърбя и съответно отговора беше че съм алергичени нищо повече никаква консултация не проведохме и затова мисля до отидя пак при друг специалист за да се консултирам.А ако е удобно и рецептата да качиш или поне имената на лекарствата особенно това което се пие превантивно

Pavel_Bs
24.03.2014, 17:14
По принцип лекарите предписват антихистаминни препарати,които се пият по едно хапче на ден с бавно освобождаване(повечето са такива).По стечение на обстоятелствата,от малък имам алергичен ринит и съм минал повечето "специалисти" от София.На тях не им пука от вредните странични действия на антихистамина.Понякога предписват и кортикостероиди,те са още по вредни.Антихистамините причиняват сънливост,вяло настроение и отпуснатост,независимо,че на опаковката пише че НЕ ГИ ПРИЧИНЯВАТ.Съвета ми е да ползваш лекарства само при доказана алергия,останалото си е чисто тровене и пълнене на джобовете на фармацията.

Pavel_Bs
24.03.2014, 17:19
Ето нещо съвсем прясно : http://bolenzdrav.com/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D 0%B0-%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D0%B8/%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B5-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0/%D0%98%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D 0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%8F-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-6-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%86%D0%B0

Nik_m
24.03.2014, 17:25
За какво ще пиеш лекарства предварително????
Обличаш си гащеризона, високи платнени обувки, ръкавици аз си слагам и шапка с малка козирка защото ме жилят по челото и нямаш проблеми, работиш си спокойно и приятно.
Шанса да те ужилят е много малък почти нулев, и си носи лекарства ако се наложи.

simo
24.03.2014, 17:58
За какво ще пиеш лекарства предварително????
Обличаш си гащеризона, високи платнени обувки, ръкавици аз си слагам и шапка с малка козирка защото ме жилят по челото и нямаш проблеми, работиш си спокойно и приятно.
Шанса да те ужилят е много малък почти нулев, и си носи лекарства ако се наложи.

Не може да се разчита на това. Дори и със супер предпазно облекло, все ще намерят място да те жилнат като решат. Затова е добре винаги да има подръка медикаментозни средства.

xxs
24.03.2014, 18:31
Много полезна информация благодаря само един въпрос имам когато те тестуваха дали си алергичен зачерви ли ти се леко и сърбя ли те малко там където капват отровата или не.Защото на мен ми се зачерви и леко ме сърбя и съответно отговора беше че съм алергичени нищо повече никаква консултация не проведохме и затова мисля до отидя пак при друг специалист за да се консултирам.А ако е удобно и рецептата да качиш или поне имената на лекарствата особенно това което се пие превантивно

Не. Нямах абсолютно никакво зачервяване или сърбеж. При мен цялата процедура се проведе по следния начин: взех направление от личния лекар, после консултация с алерголожката (за какво съм при нея, оплаквания и т.н), която после ме насочи към лабораторията (съседната стая), след това като излязоха резултатите отново се върнах при алерголожката и тя на базата на резултатите ме консултира и написа рецептата. Последното лекарство в списъка се пие превантивно(Evotex).
1066

Ангел Йосифов
24.03.2014, 19:20
Измерваха ли ви диаметъра на зачервяванията?

xxs
24.03.2014, 19:39
Измерваха ли ви диаметъра на зачервяванията?

На мен не, тъй като нямаше никакво зачервяване.

rosty_sz
24.03.2014, 19:53
Последното лекарство в рецептата е "евофекс", а не "евотекс". Антихистамин е и действа, но наистина се наблюдава разсеяност и отпадналост при система употреба.

Pavel_Bs
24.03.2014, 20:20
Колега,аз също разполагам със солу-медрол за краен случай,но да знаеш,че при алергичен шок дозата му отива на 80mg.Съвета ми е да си вземеш няколко опаковки,защото предполагам че и други хора край теб може да имат щастието да бъдат ужилени.Гледай срока на годност.

спартак
24.03.2014, 20:45
Едно стъкло с гроздова е достатъчно на пчелина и в аптечката.

jnev
25.03.2014, 07:10
Измерваха ли ви диаметъра на зачервяванията?
Да моя бесе 4см. диаметар или два см. от мястото на ухапването.При теб как бесе

Ангел Йосифов
25.03.2014, 13:19
6mm/30mm.Вече трета година ме боцкат(по схема).Доктора ми предписа ЗОДАК превантивно ден-два преди работа с пчели по едно хапче.Проблема при мен идва,когато ме жилнат по ръцете или главата.Миналата година ме нажилиха 20 по гърба през потник,риза и памучна фланела.Незнам как успяха да пробият през дрехите,но изглежда не са вкарали много отрова.Обикновенно,реакция та започва около 15мин.след жиленето-зачервявне на очите и червени петна по тялото,сърбежи в слабините изтръпване(възпаление) на венците.Отоци и затруднено дишане не се проявяват(при мен).Всичко това преминава за около 1,5ч.-2ч.Та,като ме нажилиха (две години от терапията) алергичната реакция се изрази само в червени петна.Липсваха сърбежите и възпалението на венците,но на 20мин. бях в болницата....Два месеца по късно бях на алерголог-каза ми ,че"специфичната хипосенсибилация" при мен ще даде резултат.Имам още 2-3 боцкания...и пак на преглед.

m_pchelari
25.03.2014, 14:28
Първите 7-8 години се оставях да ме жилят и нищо ми нямаше, после изведнъж почнах да правя реакция. Оттогава започнах да се пазя. Един майкопроизводител от търновско ми каза че съм станал алергичен защото съм взимал редовно алергозан. Страх не страх го спрях и реакцията ставаше все по-малка. Каза ми пиеш само ако видиш че мреш. Алергозана не го ползвам само бия орбазон и то само в краен случай ако ме жилне по глава или врат.
Признаците са ми сходни, сърбеж в дланите, кладенчета в очите и нервност.
Един приятел едвам стигна на времето до града да го спасят. После говореше за тази терапия с лекуването на алергията, ходи по разни докторки, но в крайна сметка се отказа от пчелите.

Ангел Йосифов
25.03.2014, 16:03
И аз получих алергията в последствие,въпреки,че преди не съм приемал медикаменти против алергии.

jnev
25.03.2014, 18:30
И аз доколкото знам алергия дори и да нямаш с времето може изведнъж да е получиш както и обратното да имаш и да придобиеш имунитет няма никои застрахован така че най-добре е винаги да си имаш аптечка с необходимите медикаменти и да ги ползваш само в краен случаи при нужда.Аз не съм се сблъсквал с това да получа алергична реакция и ми изглежда доста страшно и опасно но се надявам че при такъв случай медикаментите и лекарствата който са преписани от доктора да помогнат и да не ме откажат от този толкова приятен и релаксиращ занаят

Mateev
25.03.2014, 20:20
И аз да си кажа мнението:

Най-лесният и най-безопасният начин да се провери алергичната реакция е да си купите 1 грам суха пчелна отрова и после да направите серия от експерименти с увеличаващи се дози. Само трябва да сте наясно, че 1 грам е количество, достатъчно да убие 4-5 човека. Според литературата леталната (смъртната) доза е 260 милиграма. Трябва да си купите и маска за устата, както и очила за очите. Също и гумени ръкавици. Ако не го направите това, само с едно кихване срещу праха и можете да изтрепите всичко живо в стаята - от муха до слон.

Едно ужилване е около 0.1-0.2 милиграма. Тоест ако си купите 1 грам отрова, трябва да я разпределите на 5000 дози, еквивалентни на 5000 ужилвания. След това започвате пробите първо с 1 доза, после с 2 и т.н. Ако достигнете до 50 дози на ден без значителни неудобства, значи сте по як от кон, и можете въобще да не се притеснявате. Отделно от това ще живеете 100 години и ще умрете от всичко друго, но не и от сърдечно-съдово заболяване.

Любопитно ми е дали някъде се продават хапчета, еквивалентни на 1 ужилване. Ако има такива, човек би могъл спокойно да ги използва за ежедневна профилактика.

vanHanegem
25.03.2014, 21:14
И аз да си кажа мнението:

Най-лесният и най-безопасният начин да се провери алергичната реакция е да си купите 1 грам суха пчелна отрова и после да направите серия от експерименти с увеличаващи се дози. Само трябва да сте наясно, че 1 грам е количество, достатъчно да убие 4-5 човека. Според литературата леталната (смъртната) доза е 260 милиграма. Трябва да си купите и маска за устата, както и очила за очите. Също и гумени ръкавици. Ако не го направите това, само с едно кихване срещу праха и можете да изтрепите всичко живо в стаята - от муха до слон.

Едно ужилване е около 0.1-0.2 милиграма. Тоест ако си купите 1 грам отрова, трябва да я разпределите на 5000 дози, еквивалентни на 5000 ужилвания. След това започвате пробите първо с 1 доза, после с 2 и т.н. Ако достигнете до 50 дози на ден без значителни неудобства, значи сте по як от кон, и можете въобще да не се притеснявате. Отделно от това ще живеете 100 години и ще умрете от всичко друго, но не и от сърдечно-съдово заболяване.

Любопитно ми е дали някъде се продават хапчета, еквивалентни на 1 ужилване. Ако има такива, човек би могъл спокойно да ги използва за ежедневна профилактика.

Това е безумно!

Искрен Мутафов
25.03.2014, 21:37
"Рекорда" ми е малко над 100 ужилвания в рамките а няколко часа - преди години купувахме кошери от близките на един починал дядо, доста време не бутвани с по два магазина мед, и сина му и внук му алергични, кошерите буквално се разпадаха в ръцете ни, даже един го събрахме в чаршаф, и въпреки нова всички майки оцеляха. Бяха 15-тина кошера, товарене разтоварване. Най-пострадали бяха ръцете ми, около 24 часа бяха твърди като камък.
Сега ако усетя някое ужилване като по-болезнено, започне да се подува или ме жилнат няколко близо в една област, използвам този спрей(на снимките) стандартно цената му е 35-37 лева, тоя месец беше на промоция 23,50 и си купих няколко. Много е ефикасно за десеттина секунди отпуска и не се подува, при мен и при близките ми действа, при някой може и да не сработи така. Аз не си падам много по предпазното облекло, ръкавици, була и навличане като космонавт - само в краен случай...

1073

1074

1075

jnev
25.03.2014, 21:39
И на мен ми се струва доста безотговорно а и как ще дозираш дозата как ще е разпределиш без някои специалист да ти помогне

спартак
25.03.2014, 21:45
И аз да си кажа мнението:

Най-лесният и най-безопасният начин да се провери алергичната реакция е да си купите 1 грам суха пчелна отрова и после да направите серия от експерименти с увеличаващи се дози. Само трябва да сте наясно, че 1 грам е количество, достатъчно да убие 4-5 човека. Според литературата леталната (смъртната) доза е 260 милиграма. Трябва да си купите и маска за устата, както и очила за очите. Също и гумени ръкавици. Ако не го направите това, само с едно кихване срещу праха и можете да изтрепите всичко живо в стаята - от муха до слон.

Едно ужилване е около 0.1-0.2 милиграма. Тоест ако си купите 1 грам отрова, трябва да я разпределите на 5000 дози, еквивалентни на 5000 ужилвания. След това започвате пробите първо с 1 доза, после с 2 и т.н. Ако достигнете до 50 дози на ден без значителни неудобства, значи сте по як от кон, и можете въобще да не се притеснявате. Отделно от това ще живеете 100 години и ще умрете от всичко друго, но не и от сърдечно-съдово заболяване.

Любопитно ми е дали някъде се продават хапчета, еквивалентни на 1 ужилване. Ако има такива, човек би могъл спокойно да ги използва за ежедневна профилактика.
Матеев, това да не е мексикански картел, дози , дозички ХА ХА

jnev
25.03.2014, 21:52
"Рекорда" ми е малко над 100 ужилвания в рамките а няколко часа - преди години купувахме кошери от близките на един починал дядо, доста време не бутвани с по два магазина мед, и сина му и внук му алергични, кошерите буквално се разпадаха в ръцете ни, даже един го събрахме в чаршаф, и въпреки нова всички майки оцеляха. Бяха 15-тина кошера, товарене разтоварване. Най-пострадали бяха ръцете ми, около 24 часа бяха твърди като камък.
Сега ако усетя някое ужилване като по-болезнено, започне да се подува или ме жилнат няколко близо в една област, използвам този спрей(на снимките) стандартно цената му е 35-37 лева, тоя месец беше на промоция 23,50 и си купих няколко. Много е ефикасно за десеттина секунди отпуска и не се подува, при мен и при близките ми действа, при някой може и да не сработи така. Аз не си падам много по предпазното облекло, ръкавици, була и навличане като космонавт - само в краен случай...

1073

1074

1075

С този спрей значи си намерил начин да претъпиш болката и сърбежа но няма ли да ти е по лесно ако работиш с облекло предполагам ще е по-неудобно но се пак ако облеклото е добро с оптимална защита може дори и да не ти се налага да го ползваш този спрей.Според мен хубавото облекло а и от пчеларя си зависи де но предпазва на 90%

Искрен Мутафов
25.03.2014, 22:48
С този спрей значи си намерил начин да претъпиш болката и сърбежа но няма ли да ти е по лесно ако работиш с облекло предполагам ще е по-неудобно но се пак ако облеклото е добро с оптимална защита може дори и да не ти се налага да го ползваш този спрей.Според мен хубавото облекло а и от пчеларя си зависи де но предпазва на 90%

1. Малко проблемни са ми размерите на работното облекло - въпреки това съм си намерил блузон с було по размер, но предпочитам да ползвам само було.
2. Тепърва е настъпила пролетта, а времето и температурите, са такива че само по тениска или с ризка е топло, представи си какво ще стане лятото като стане 35+ градуса, навлечен със защитно облекло е несамо несомфортно, ами това комбинирано с изпотяване води само до екстра агресия от пчелити. Ползвам си памучни тениски с дълъг ръкав и най-много в жегите да сменя 2-3 на ден, и нямам проблеми.
3. Спреят го открих случайно(обясняваха ми че извличал пчелната отрова и я неутрализирал...) и го ползвам, както казах дамо при по-болезнени ухапвания(т.е.т. рядко), попринцип нямам проблем с ужилванията...

Mateev
26.03.2014, 08:44
И аз да си кажа мнението:

Най-лесният и най-безопасният начин да се провери алергичната реакция е да си купите 1 грам суха пчелна отрова и после да направите серия от експерименти с увеличаващи се дози. Само трябва да сте наясно, че 1 грам е количество, достатъчно да убие 4-5 човека. Според литературата леталната (смъртната) доза е 260 милиграма. Трябва да си купите и маска за устата, както и очила за очите. Също и гумени ръкавици. Ако не го направите това, само с едно кихване срещу праха и можете да изтрепите всичко живо в стаята - от муха до слон.

Едно ужилване е около 0.1-0.2 милиграма. Тоест ако си купите 1 грам отрова, трябва да я разпределите на 5000 дози, еквивалентни на 5000 ужилвания. След това започвате пробите първо с 1 доза, после с 2 и т.н. Ако достигнете до 50 дози на ден без значителни неудобства, значи сте по як от кон, и можете въобще да не се притеснявате. Отделно от това ще живеете 100 години и ще умрете от всичко друго, но не и от сърдечно-съдово заболяване.

Любопитно ми е дали някъде се продават хапчета, еквивалентни на 1 ужилване. Ако има такива, човек би могъл спокойно да ги използва за ежедневна профилактика.


Това е безумно!

Самото добиване на пчелна отрова е безумно, защото рисковете за пчеларя и за хората около него са ОГРОМНИ. И въпреки това много пчелари го правят. Цената си заслужава - от един пчелин за 1 ден могат да се извадят 5 грама отрова на цена най-малкото 200 лева. Въобще ако човек си намери пазар за пчелната отрова - не му трябва да се занимава с мед, восък, отводки и други глупости.

Дозирането за експерименти с алергията е много лесно - отровата се разрежда във вода и после се мери с капкомер. След това с една игла леко се надрасква кожата от вътрешната страна на ръката и върху надрасканото място се капва една капка. Можете така да си сметнете дозата, щото в капката да има само 10% от отровата на 1 пълно ужилване. Има златарски кантарчета, които мерят с хилядна от грама и струват по 10-20 лева едното.

Затова и казвам, че метода е лесен и безопасен, защото се започва с дози, 10 пъти по-малки от едно пълноценно ужилване. Който е алергичен, ще се размине само с леко зачервяване на кожата. Не е необходимо да прави пълно ужилване и да изпада в алергичен шок.

jnev
26.03.2014, 16:47
Самото добиване на пчелна отрова е безумно, защото рисковете за пчеларя и за хората около него са ОГРОМНИ. И въпреки това много пчелари го правят. Цената си заслужава - от един пчелин за 1 ден могат да се извадят 5 грама отрова на цена най-малкото 200 лева. Въобще ако човек си намери пазар за пчелната отрова - не му трябва да се занимава с мед, восък, отводки и други глупости.

Дозирането за експерименти с алергията е много лесно - отровата се разрежда във вода и после се мери с капкомер. След това с една игла леко се надрасква кожата от вътрешната страна на ръката и върху надрасканото място се капва една капка. Можете така да си сметнете дозата, щото в капката да има само 10% от отровата на 1 пълно ужилване. Има златарски кантарчета, които мерят с хилядна от грама и струват по 10-20 лева едното.

Затова и казвам, че метода е лесен и безопасен, защото се започва с дози, 10 пъти по-малки от едно пълноценно ужилване. Който е алергичен, ще се размине само с леко зачервяване на кожата. Не е необходимо да прави пълно ужилване и да изпада в алергичен шок.

Матеев а ти знаеш ли каква е дозата пчелна отрова която ти пускат когато се тестуваш за алергия 10 пъти по-слаба ли е от едно ужилване или се равнява на едно ужилване.А това ми се вижда доста сложна работа не всеки може да извлича отрова от пчелите а както казваш ако е толкова скъпа кои нормален ще даде 200 лв.за да се тества дали е алергичен при условие че тестуването е 10лв. плюс консултация.

Mateev
26.03.2014, 21:16
Цитирам много конкретни и точни данни защото преди няколко дена си закупих за проба един апарат за пчелна отрова, и покрай него изчетох десетки статии по тематиката. Набълбуках се с теория, а в следващите дни ще има и практика. За 40 минути от 1 кошер може да се събере от 0.2 до 1.0 грама отрова. Именно затова и цитирах количество от 1 грам, но никой не ви пречи да пробвате и с много по-малко.

Концепцията за събиране на пчелна отрова е много проста - едно стъкло и на 2 милиметра над него са опънати жици със стъпка около 3 милимера. Жиците се редуват четни и нечетни, и на тях се подава напрежение от порядъка на 40-50V. Тока е микроампери. Импулсите са по няколкостотин микросекунди. Има си някаква схема на импулсите, доколкото можах да я декодирам с осцилоскопа. Вървят на пакети с почивка, а групата отново върви на пакети с почивка. Не съм много убеден дали това е вярната комбинация, защото в литературата има и други параметри на импулсите.

Както и да е - важното е друго. Апарата се слага на прелката и пчелите като кацат върху него, автоматично получават електрически токов удар. Той ги дразни и те вадят жилото си и капват една капка отрова върху стъклото (около 0.1-0.2 mg). Тази капка засъхва за около половин час и става на прах, който трябва да се изстърже с остро ножче. Интересното е, че една единствена пчела да се раздразни и тя по някакъв начин информира останалите вътре в кошера и за няма 2-3 минути целия кошер се изсипва върху апарата (стъклото) и се опитва бясно да го жили. За около 40 минути (съгласно инструкцията на апарата) се натрупват няколко хиляди ужилвания на стъклото. Този кошер може да се счита издоен и апарата се мести на следващия. И така за 1 ден с 1 апарат могат да се съберат 1-2 грама. С няколко апарата могат да се съберат 10 грама, което си е 400-500 лева надник. Ако всеки ден пчеларя го прави това, има шанс за 1 месец да получи 10 000 лева заплата. Ха-ха - как ви изглежда това?

rosty_sz
27.03.2014, 06:52
Пропусна да кажеш, че пчелите стават изключително раздразнителни и жилят всичко живо в доста голям периметър.За горкия пчелар просто не ми се мисли, но той все пак може някак да се подготви. Това и аз съм го чел само и нямам опит.

Ангел Йосифов
27.03.2014, 06:52
Не очаквай "ужилено" семейство да работи,а и е възможно агресия да развие.Може би августовска отводка със стари пчели е подходяща за доене.

Цеко
08.06.2014, 14:29
От 10 години се занимавам с пчели, случвало се е да получа доста ужилвания за деня по тялото (главата си я пазя ревниво) и не съм имал проблеми (няма отоци, няма сърбежи, само бързо отшумяваща болка и зачервяване на мястото), но за последните около 30 дни за четвърти път ми се случва да получавам отоци под очите и як сърбеж по гениталиите. Явно ще се ходи на алерголог, най интересното е че при мене алергичните реакции се случват доста забавено. Примерно вчера след обяд ме ужилиха две пчели (нарочно съм ги броил) една през ризата и една на голо и до вечерта нищо ми нямаше, чак нощес в 4.30 се събудих от як сърбеж и тогава видях че са ми отекли и очите....

спартак
08.06.2014, 17:47
Браточка, СПЕШНО си обърни внимание и вземи мерки, не чакай! При мен няма сърбеж, а само усещам като ме бодне за три -четири секунди болка и край на мача, няма отечка ни сърбеж. Явно съм на второ ниво след някоя година ще видим. В началото се подуваше сърбеше, отиваше с дни.Знам че колкото и внимателно да работиш няма начин , да не отнесеш някое жило. При нас дядките винаги си носят на пчелина ракия и удрят по една глътка преди да почнат работа.

Mateev
08.06.2014, 21:28
И после вместо да използват пушалка, дъхват един път на прелката, и пчелите заспиват..................

Цеко
08.06.2014, 22:16
Чакам да минат 15 дни без да съм приемал медикаменти (че джипито ми ме успа с някакви инжекции преди две седдмици) и тръгвам по доктори, но на първи прочит из интернета разбрах че алергологията е най неясната наука в медицината (не че другите са много ясни) така че ще бъде тегло. Не знам, но по ми е гадно да мисля по въпроса, отколкото да се справям със сърбежите и отоците налегнали ме напоследък :(. Май накрая ще излезне вярна поговорката че няма вариант "Душата в рая и ............." blush;

Ангел Йосифов
09.06.2014, 20:22
Пробвай,след ужилване два-три гълтока ракия-НЕ ПОВЕЧЕ от 50гр.Няколко пъти съм го правил на полеви условия.Дори съм спирал на бензиностанця,около София, за ром.Алкохола действа обратно на пч.отрова или поне така пише.При мен стопираше задълбочаването на алерг.реакция.

Niki1313
09.06.2014, 20:40
Чакам да минат 15 дни без да съм приемал медикаменти (че джипито ми ме успа с някакви инжекции преди две седдмици) и тръгвам по доктори, но на първи прочит из интернета разбрах че алергологията е най неясната наука в медицината (не че другите са много ясни) така че ще бъде тегло. Не знам, но по ми е гадно да мисля по въпроса, отколкото да се справям със сърбежите и отоците налегнали ме напоследък :(. Май накрая ще излезне вярна поговорката че няма вариант "Душата в рая и ............." blush;

Цеко, това е за теб http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=28&page=12
Десенсибилизацията за 1 г. струва 16 - 20 лв

Успех

спартак
09.06.2014, 21:33
Пробвай,след ужилване два-три гълтока ракия-НЕ ПОВЕЧЕ от 50гр.Няколко пъти съм го правил на полеви условия.Дори съм спирал на бензиностанця,около София, за ром.Алкохола действа обратно на пч.отрова или поне така пише.При мен стопираше задълбочаването на алерг.реакция.
Ачо, вярно е че след ужилване е добре приема на малка доза качествен алкохол.Не е желателно предварително щот пчелите наистина се дразнят.Аз не съм алергичен , но профилактиката е наистина чудесна със салатка , особено след сладката умора от работата на пчелина

Цеко
09.06.2014, 22:20
​По принцип всяка вечер си пия до 100 грама домашна ракия (50 градусова, няма зиме, няма лете), но напоследък и това май не ми помага (може би само забавя алергичния процес)? Въпроса не опира до пари, а до оправяне, че няма ли го става много сложно.Niki1313 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2227)мерси за предложението сигурно ще се възползвам от него. Успокоителното е че всичко се нормализира за около 24 часа (с изключение на обрива, той е най упорит), та ако е само това ще го преживея, колкото и мазохистично да звучи. Тия дни съм на алерголог там ще лъсне истината, каквато и да е тя .....

Цеко
12.06.2014, 22:17
Днеска бях на преглед при алерголог, правиха ми тест за алергичност, оказа се отрицателен за пчелната отрова. Алерголожката доста се учуди, по принцип съм имал всички алергични симптоми, но май не са от пчелите (ако е от тях, то реакцията протича доста забавено, чак след 12-ия час). В понеделник продължавам с изследванията....

спартак
13.06.2014, 18:59
Че то направо си е за черпене Цеко! Дано да се разминеш с това премеждие, инак лошо, ще се наложи тежък избор.

Цеко
13.06.2014, 22:22
Че то направо си е за черпене Цеко! Дано да се разминеш с това премеждие, инак лошо, ще се наложи тежък избор.
Дано да е така колега спартак, но доколкото разбрах от сложната терминология можело да съм алергичен не към пчелната отрова, а към пчелните жила, което трудно се установявало ........

зуница
14.06.2014, 00:21
Колега, Цеко,
Помисли си с какво друго контактуваш на пчелина, освен пчелните жила.Може да е растение ,химикал или животно.Например котка.Аз съм доказано алергичен към различни растения и прах, но пчелните ужилвания с годините стават все по-незабележими като ефект.Потърси си сериозен доктор.Че то доктори много , но лекари малко.

Цеко
14.06.2014, 22:27
Лошото е че до сега никога не съм се замислял с какво контактувам не само на на пчелина, а изобщо по принцип. Тия дни пак ще пробвам с пчелите (и без това имам работа с тях), поне за мен малко да ми се по изчистят нещата, че то докторите вярно са много (личния ми лекар ми тресна инжекция урбазон + алергозан, а бях отишъл само за направление при него и после цял ден вървях като изтръпнал), но едва ли ще ми помогнат ако сам не си помогна.

Baldwen
30.06.2014, 08:13
Вчера отново ме докопа една пчела. Намазах се с оцет и веднага спадна (то беше леко, като ужилване от комар). Но друго е ако си алергичен...

jnev
04.07.2014, 21:39
И аз да добавя нещо както съм писал по-долу в постовете ми когато си направих тест се оказах алергичен ,това обаче не ме отказа от това да отглеждам пчели и си купих костюм ,тип гащеризон с було и ръкавици ,нямa да казвам точната цена нито марката да не прозвучи като реклама, но от както работя с него от май месец тази година до сега не ме е жилила пчела и онзи ден правих преглед и след него свалих булото и запалих цигара и застанах пред входа на единия кошер, потен целия и там му слагах поилка и изведнъж като ме нападнаха 10-тина пчели ,по главата бягай, махаи с ръцете разминах се само с едно ужилване по главата отзад ,но интересното ,е че нищо не ми стана ,а уж съм алергичен чак на другия ден малко ме сърбеше и това е.Та мисълта ми е че с хубава екипировка и внимателна работа може да се избегне ужилване а и тези тестове нямайте им много вяра докато не ви ужили макар ,че първите няколко ужилвания не са фактор но се пак e нещо доколкото знам чак след 4-5-то ужилване може да се каже алергичен ли си

Искрен Мутафов
04.07.2014, 21:55
Познавам хора, които след първото ужилване на 101% без никакво съмнение може да се разбере че са алергични...

Ivan_vd
04.07.2014, 23:23
И аз познавах един ,но вече го няма незнам колко пчели са го ужилили но си отиде човека а беше само на 32 год.

argilov
05.07.2014, 05:51
В този ред на мисли то може и от комар да си отиде човек.Има гащиризони по 3-5 лв.за еднократна употреба,на мен ми вършат работа, и потенето е колкото с пчеларските, специални.

Цеко
05.07.2014, 22:17
Не ми се вярва да устиска на пчелните жила, поне аз до сега не съм срещал дрехи с подобни параметри,но ако все пак някой знае (но да е сигурно и проверено) да свирка.

jnev
06.07.2014, 08:24
Не ми се вярва да устиска на пчелните жила, поне аз до сега не съм срещал дрехи с подобни параметри,но ако все пак някой знае (но да е сигурно и проверено) да свирка.

Колега ето ти линк на един костюм ползвам същия един даже два размера по-голям от моя реален размер под него слагам тениска и понеже ми е по-голям стои леко подпухнал смисал не е прилепнал по мен и досега не съм получил нито едно жило с него да чукам на дърво.Ето линка http://www.legabg.com/index.php/ekipirovka/obleklo/kostiumi/kostium-komplekt-s-kvadratno-bulo.html
А ето и линк на ръкавиците с който работя и най-редовно по тях след като приключа работа има по 5-6 жила но не пропускат да стигне до кожата на ръката ти страхотни са много съм доволен.http://www.legabg.com/index.php/ekipirovka/obleklo/rukavitsi/rukavici.html
Не искам да правя реклама на сайта въпреки че така се получи но това си е моето мнение

argilov
06.07.2014, 10:46
Отвори търсачката ,и пиши,предпазни облекла за еднократна употреба.

kunev
06.07.2014, 19:02
Аз ползвам този http://www.pchelar.com/node/403 , малко по-свободен както е обяснол колегата и тези ръкавици http://www.pchelar.com/node/418 , жило през тях до момента не е успяло да мине

Ангел Йосифов
06.07.2014, 20:21
6mm/30mm.Вече трета година ме боцкат(по схема).Доктора ми предписа ЗОДАК превантивно ден-два преди работа с пчели по едно хапче.Проблема при мен идва,когато ме жилнат по ръцете или главата.Миналата година ме нажилиха 20 по гърба през потник,риза и памучна фланела.Незнам как успяха да пробият през дрехите,но изглежда не са вкарали много отрова.Обикновенно,реакция та започва около 15мин.след жиленето-зачервявне на очите и червени петна по тялото,сърбежи в слабините изтръпване(възпаление) на венците.Отоци и затруднено дишане не се проявяват(при мен).Всичко това преминава за около 1,5ч.-2ч.Та,като ме нажилиха (две години от терапията) алергичната реакция се изрази само в червени петна.Липсваха сърбежите и възпалението на венците,но на 20мин. бях в болницата....Два месеца по късно бях на алерголог-каза ми ,че"специфичната хипосенсибилация" при мен ще даде резултат.Имам още 2-3 боцкания...и пак на преглед.


След последното боцкане(април) не съм ходил на алерголог,но вече два теста(по едно ужилване) ми правят пчелите....Все още не смея да се зарадвам въпреки отрицателните тестове,които ми провеждат пчелите.Но винаги ще имам "едно на ум"-без предпазни средства само под душа.

Цеко
07.07.2014, 22:22
Благодаря на колегите за съветите, благодарениие на вас може би ще намеря най подходящото облекло, но за съжаление пчеларството за мен вече няма да е същото както беше до сега - по къси панталони, тениска и булото на главата :(

jnev
08.07.2014, 05:59
Благодаря на колегите за съветите, благодарениие на вас може би ще намеря най подходящото облекло, но за съжаление пчеларството за мен вече няма да е същото както беше до сега - по къси панталони, тениска и булото на главата :(
Няма да е същото но все пак удоволствието и удовлетворението си остават което е доста по-добре от това на цяло да се откажеш.Благодарание на развитието на човечесвото хора като нас алергични към пчелната отрова получават шанса с необходимите облекла и медикаменти да се занимеват с това което харесват с минимален риск.

jojonov
10.07.2014, 04:17
Към Ангел Йосифов: "...без предпазни средства само под душа", но ако си сам или със собствената жена там. В други случаи пак се препоръчва да метнеш "булото"...

Pavkata77
24.07.2014, 10:46
Само да добавя към новобранците като мен с НИСКО КРЪВНО , постарайте се да го вдигнете при 1-2 ухапвания не е проблем но станат ли 10 бърза помош и интензивно поне са 24 часа .Така че пийте ако трябва 2 кафета, личен опит . Успех

vegan
30.07.2014, 12:18
ЗДРАВЕЙТЕ КОЛЕГИ. Отскоро се занимавам и имам няколко въпроса.Дано не се повтаря темата, но не ми се четат всичките мнения.Ако е така се извинявам.Преди 10 дни си взех първите отвотки и докато търсехме майките ме ужилиха 6 пъти включително и по лицето една,понеже влезе под булото.Не чувствам болка и не се надувам като изпитах голяма радост че го приемам леко и няма да имам проблеми при работата,което си е дар Божи.На следващия ден обаче се надух.Не прекалено и поносимо,като отшумя бавно за около 48 часа.Не ми се гади ,нищо не ми става само се подувам средно.Казах си че са ми дошли много 6 ужилвания наведнъж и ще я карам по бавно за да свикне организма постепенно.Преди 2 дни поставях основи за градеж и позволих една да ме ужили по ръката.Усетих лека приятна болка,извадих жилото и си казах браво стига толкова слагай ръкавиците,по нататък повече.На следващият ден се надух много,не свръх много но трудно си згъвам ръката.Жена ми е алергична и и сподели че при едно ужилване се надува веднага,и двойно на мен.Днес са минали около 40 часа от ужилването а ръката още ми е надута.Минавам я през студена вода и болката спира за малко.Та въпросът ми е защо сега се надух повече при едно ужилване отколкото от 6 преди 10 дни.Бих искал много да свикна с жиленето .Кажете ми някаква схема ако има изобщо такава за т.н . ''КОНТРОЛИРАНО ЖИЛЕНЕ''. Примерно 10 пъти по една през 6 дена,после по две през 7 дена и така нататък. Знам за ползите от пчелната отрова и понеже мисля да съм сериозен с пчелите искам на всяка цена да свикна с отровата независимо колко време ще отнеме това.Аз съм търпелив.Понеже съм ветеринарен лекар сега си спомням от Имунологията че организмът се сензибилизираше до определен етап ,тоест вече има антитела и затова по бързо и бурно реагира след повторно жилене.Но имаше и някакъм праг след които сензибилизацията изчезва и вече няма алергична реакция.Но това са само Учебници а за мен е по важен опитът на хора минали през това. Понеже съм против лекарствата ,кажете ми нещо природно да се мажа или да пия,и чак в краен случаи лекарства.Извинявам се ако въпросите ми са глупави ,но моля да ми дадете съвет.Не бих искал да съм постояно опакован около преличките ми. Много късмет и успехи на всички колеги

Вълчан
30.07.2014, 17:45
Преди години работих без ръкавици, като ме ужилижа по ръката, на обет в събота; оток които спада след три дни. Вторник сутрин ръката е нормална! На следващата седмица ако ме жилнеше, по тази ръка тя не се надува, но ако пропуснех една семица, пак оток след ужилване. В началото не ми пречеше много, но с годините, се налага да карам автомобил, да ходя на работа и отока ми пречи! Ако ме жилне на друго място няма голям оток! Затова работя с ръкавици, не много удобно, но...

Цеко
30.07.2014, 21:52
Не знам май няма нещо което да се твърди със сигурност? При мен ужилванията минават почти без усложнения (оказа се че проблемите ми идват не от пчелната отрова а от нещо друго, но какво е ще го видя по нататък- първо да приключи сезона...), НО зависи къде са, ако са в областта на глезените, и горната част на китките, почти винаги имам оток и доста време мястото ме боли.

Nik_m
30.07.2014, 22:04
Днес една ме ужили на кръста, направо подскочих, така ме забля все едно са ми ударили инжекция с конска спринцовка.

distedi
30.07.2014, 22:20
Преди повече от 30 години, когато баща ми е започнал да се занимава сериозно с пчели, при ужилване по пръст или някъде по китката, се е надувала ръката до лакътя. С течение на времето е придобил някакъв имунитет и сега след 5-6 ужилвания не се забелязва никаква реакция.

Mateev
31.07.2014, 07:21
Според мене е нормално един и същи пчелар да реагира различно при различните ужилвания. Първо различните пчели имат различия в състава на отровата (естествен подбор), како и в нейното количество и сила, и второ мястото на ужилването също е много важно. Ако в близост до ужиленото място няма голям капиляр, то тогава все едно пчелата прави подкожна инжекция и отровата си остава там на място и се разсейва бавно, давайки време и шанс на имунната система на организма да се пребори с нея. Ако обаче жилото нацели капиляр, то това е еквивалентно на венозна инжекция, при която буквално за 5-10 секунди отровата достига до други органи и ги атакува с пълна сила - мозък, сърце, белите дробове и т.н. За толкова кратко време имунната система няма шанс да се организира и да противодействува ефективно. Та именно поради тези причини веднъж е нищо, втори път - оток, а трети път - алергичен шок с главоболие, затруднено дишане и сърцебиене.

При мене веднъж едно от момчетата изпадна в шок с виене на свят, сърцебиене и затруднено дишане и спешно го карахме в болницата, а преди и след това са го жилили хиляди пчели, без да му стане нищо. Също и при други - при ужилване във врата, веждата, ухото - последствията са огромни отоци, а например по ръцете все едно че нищо не се е случило. При единия от най-старите ми пчелари, който през живота си е отнесъл един милион ужилвания на майтап, веднъж една пчела се изхитри да го ужили по носа и лицето му се поду. На друг по веждата и окото му се заши за почти цяла седмица.

distedi
31.07.2014, 08:38
Безспорен факт е това, че за всеки човек реакцията към ужилване е различна. Сетих се и за дург случай - пчелар, който над 15 години си гледа спокойно пчелите, развива алергия и е принуден да се откаже от хобито си.

delpi
04.08.2014, 07:52
От 15 Юни тази година започнах да се занимавам с пчели. В началото като ме хапеха получавах оток и за 2-3 дни спадаше.
Онзи ден в петък една ме ухапа по глезена и една по задните части, но не получих никакъв оток и на 2-те места.
Вариант 1: Започвам да привиквам на ухапванията;
Вариант 2: Ухапванията са били само повърхностни.

Nik_m
04.08.2014, 14:39
Аз още се подувам въпреки че ме жилят всеки ден почти, на някой места повече на други съвсем малко, а се занимавам повече от година.
Вчера една ме ужили между пръстите на ръката и така се поду, че не мога да си свия пръстите.

Vankata-BG
17.08.2014, 16:14
Kolegi,probvali li ste homeopatichni.Az polzvam "Apis melifika"N15 ili N9.Mnogo sam dovolen.Davat go dori za mnogo alergichni.

Nik_m
17.08.2014, 16:59
Vankata-BG не може да пише на BG.
Да се беше регистрирал с Vankata-MAJMUNICA.

atanasov_msb
17.08.2014, 18:45
Преди повече от 30 години, когато баща ми е започнал да се занимава сериозно с пчели, при ужилване по пръст или някъде по китката, се е надувала ръката до лакътя. С течение на времето е придобил някакъв имунитет и сега след 5-6 ужилвания не се забелязва никаква реакция.
Важното е да не опуснеш питата другото е майтап

Vankata-BG
17.08.2014, 18:59
Г-н Nik_m,тъй като ми е прецакан компютъра трудно пиша на кирилица.Ти не ме познаваш,но въпреки това си намери незначителен повод да ме обидиш.Казват,че пчеларите били добри хора,но ти ме караш да се съмнявам.

БУТАНЯ
17.08.2014, 19:42
за мен неса добри хора защо и аз като теб написах нещо и те ме нападнаха като кобри

asm22
17.08.2014, 20:15
Да споделя и моите случаи с жилене от пчели. Когато започнах да пчеларствам вече бях жилен като малък от пчела и оса. Помня първите жиления по ръцете 2012 г. Пръста дето ме ужили пчела стана много дебел, почти да се пръсне, така е подут щото няма свиване, почти до лакътя се подух. Случи се една сутрин максимума настъпи късния следобед, вечерта посетих болница, където всъщност даже ми стана по-зле. След 2 дена затихна. По лицето първите жиления пак бяха помнещи се. Примерно жилене по челото, малко по-малко отровата слиза надолу, имах случай да шофирам с едно око. Това бяха случаи от първите месеци на първата година. По после почти няма поражения, ако нацелят вена на ръката се подувам за кратко.

ciko
17.08.2014, 21:59
Г-н Nik_m,тъй като ми е прецакан компютъра трудно пиша на кирилица.Ти не ме познаваш,но въпреки това си намери незначителен повод да ме обидиш.Казват,че пчеларите били добри хора,но ти ме караш да се съмнявам.

Не съди за всички от изказването на един. Има и дори ХОРА.ЧОВЕЦИ - малко са но са истински
Има и такива който се намазват.....
Нищо лично

Цеко
18.08.2014, 00:57
Днеска карах един дядо спешната след ужилване от пчела, там се заговорих с докторите за ефикасно лекарство при ужилвания и единия доктори ми каза че имало нещо като като готова инжекция с разреден урбазон (готова за поставяне при екстремни ситуации, можела да са поставя дори и през дрехите), но не можа да се сети как се казва ??? Някой да знае нещо по въпроса ?

Mateev
18.08.2014, 01:11
Да не е АТРОПИН? Той е универсална противоотрова, и може да се бие през дрехите. Използва се от войници, когато бъдат обгазени от бойни отровни вещества. Има изключително бързо и ефективно действие като противоотрова на дълъг списък от отровни за човешкия организъм течности и газове.

Nik_m
18.08.2014, 21:47
Г-н Nik_m,тъй като ми е прецакан компютъра трудно пиша на кирилица.Ти не ме познаваш,но въпреки това си намери незначителен повод да ме обидиш.Казват,че пчеларите били добри хора,но ти ме караш да се съмнявам.
Извинявай ако съм те обидил, не ми е било това целта, но не мисля че е редно още с първия коментар да нарушаваш правилата като пишеш на маймумица.
Също това е неуважение към останалите участници в форума.

ahilis
18.08.2014, 22:18
за мен неса добри хора защо и аз като теб написах нещо и те ме нападнаха като кобри

Приятелчета, никой не ви напада като "кобри", а просто ви се казва да не пишете на латиница. Когато се регестрирате в даден форум, там някъде пише - СЪГЛАСНИ ЛИ СТЕ С ПРАВИЛАТА НА ФОРУМА?. И вие набързо пляскате една чавка без дори да хвърлите едно око на написаното и вече сте във форума. И с първият си пост сте вече сгазили лука, а извиненията, че се е скапал компа, че не можете да пишете на кирилица, ..... и т.н. си е пълно неуважение към всички колеги тук.

atanasov_msb
19.08.2014, 19:24
Днеска карах един дядо спешната след ужилване от пчела, там се заговорих с докторите за ефикасно лекарство при ужилвания и единия доктори ми каза че имало нещо като като готова инжекция с разреден урбазон (готова за поставяне при екстремни ситуации, можела да са поставя дори и през дрехите), но не можа да се сети как се казва ??? Някой да знае нещо по въпроса ?
да не би да се взема през устата щото знам как се казва

Pavel_Bs
19.08.2014, 20:05
По принцип има такива инжекции,колкото химикалка са и са готови за инжектиране.Имам приятел в Америка,който си носи такава,но тук не съм търсил.Аз си купих СОЛУ-МЕДРОЛ - представлява шишенце с хапче плюс разтворител.При нужда се стиска,мембраната се къса и разредителя се смесва с кортикостероида.До минута си готов с инжекцията.Като си купуваш спринцовката гледай иглата да е с нормални размери,щото на мен ми дадоха едни като за кон:laughing:.СОЛУ-МЕДРОЛ е 40мг., за възрастен при реакция е необходимо поне 80мг,тоест две инжекции по 40мг. Виж тук : http://apteka.framar.bg/18001396/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%83-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BB-%D1%84%D0%BB-40-%D0%BC%D0%B3-

Цеко
19.08.2014, 21:54
Инжекция е, днес говорих с позната аптекарка, каза че ги има и в БГ но бързах и не им запомних името. Знам само че едната е от 80 а другата от 120 мг и приема е според килограмите. Цената им а около 10 лева, а трайността 5 години което е приемливо според мен. Като приключи напрежението по последната паша ще се поинтересувам по подробно и ще пиша тук.

Ангел Йосифов
15.12.2014, 18:15
Някой можели да ми разтълкува това.Изследванията на кръвта показват 0,87KUA/I

Дамян Дамянов
15.12.2014, 18:42
Доктора защо не го обясни?!?! 6/4 значи, че е извън границите(поне на мен така ми го обясниха като ми правиха за упойка и се гледа с колко е отгоре)
0,87KUA/L значи ниска към умерена реакция. То е от 0 до 100.
Това ми прилича на списък с покупки.
Това е с вземане на кръв и изследване на самата кръв.
250 алергена бяха(по памет) и са записани само значимите.
Имам по-нови, но не помня в коя папка са.

http://s30.postimg.org/7y6qxkid9/alerg.jpg (http://postimg.org/image/7y6qxkid9/)

MuTko
28.12.2014, 08:53
Здравейте, и Честита Коледа на всички.
Казвам се Димитър на 26 г. от с.Мировяне, и искам много да се занимавам с пчели. Тази година съм се решил да започна с 3 кошера ДБ 12 рамкови, но също така ме е страх да не нажилят децата ми който ще си играят по двора. Намислил съм място на пчелина далеч от къщата, но все пак ме е страх. Как сте вие с пчелините имате ли пчелин в близост до къщата и имате ли случай на нападение от страна на пчелите.Някой знае ли периметъра на пчелите пазачки колко е?

BateMisho
28.12.2014, 10:07
Ха добре дошъл!
Трябва да ориентираш кошерите, така че трасетата на излитащите пчели да не се пресичат с трасетата на хората - пътеки, място за игра на децата и т.н. По правило кошерите се ориентират на изток или юг, но тук ще срещнеш мнения, че най добре е да са на север. Виджал съм дворен пчелин с трийсетина кошера, които бяха оградени с жив плет висок около 1,5-2м, така че пчелите излитайки веднага вземат височина и летят нависоко и не пречат.

BUGI
28.12.2014, 21:59
Митко, Димит-р, добре дош-л.
да имаш успех в пчеларството, трјбва да вложиш труд, којто ште се исплати, само не веднга.
За конкретнија в-прос трјабва да пазиш да се коридорите на хората,те. на домашните в двора
и на пчелите ,неса много блиски. најдобре би било, ако може кошерите да сместиш зад к-штата.
ако не, направи си нјакоја заштитна спирачка пред кошерите.

зуница
28.12.2014, 22:20
Здравейте, и Честита Коледа на всички.
Казвам се Димитър на 26 г. от с.Мировяне, и искам много да се занимавам с пчели. Тази година съм се решил да започна с 3 кошера ДБ 12 рамкови, но също така ме е страх да не нажилят децата ми който ще си играят по двора. Намислил съм място на пчелина далеч от къщата, но все пак ме е страх. Как сте вие с пчелините имате ли пчелин в близост до къщата и имате ли случай на нападение от страна на пчелите.Някой знае ли периметъра на пчелите пазачки колко е?
Когато купуваш пчелите, не ги купувай от пчелар облечен като "космонавт" на пчелина си. Не вярвай , че агресивните пчели носят повече мед и медът им е по-хубав.Агресивните пчели атакуват не предизвикано на десетки метри пред , зад и отстрани на кошера.А иначе в България за момента никой не отдава голямо значение на агресията на пчелите.Затова купи от пчелар работещ гол до кръста и по къси гащи, както писа един колега.Това като начало до смяната на майките ще ти гарантира относително спокойствие като спазиш и указаното от колегите по горе.
Добре дошъл и умната!

Ангел Йосифов
29.12.2014, 08:56
Доктора защо не го обясни?!?! 6/4 значи, че е извън границите(поне на мен така ми го обясниха като ми правиха за упойка и се гледа с колко е отгоре)
0,87KUA/L значи ниска към умерена реакция. То е от 0 до 100.
Това ми прилича на списък с покупки.
Това е с вземане на кръв и изследване на самата кръв.
250 алергена бяха(по памет) и са записани само значимите.
Имам по-нови, но не помня в коя папка са.

http://s30.postimg.org/7y6qxkid9/alerg.jpg (http://postimg.org/image/7y6qxkid9/)


Не пожелах да слушам точно този доктор.Отидох в Александровска с направление..и ме "приканиха" да си платя(на доктора)без касва бележка.Доверието ми тотално се срина,като ме изпратиха в един Софийски "гараж" -лаборатория,където да ми вземат кръв за изследване срещу заплащане,а знам със сигурност,че болницата си има лаборатория.Освен това доктора 15 минути емитира търсене на адрес на лабораторя,като се има в предвид,че точно срещу портала(арката) на болницата има такава....

Иначе преди 4 години показателите на пробите за алергия към пч.отрова бяха 40/9.След проведена "специфична сенсибилация" -3години,подпомагана от чести еденични ужилвания(веднъж и 20 ужилвания) -мисля,че нещата са оптимистични.Последното ужилване бе в началото на октомври в зоната на сънната артерия-никаква реакция само червена точица на мястото на ужилването.Но винаги ще имам "едно на ум"

argilov
29.12.2014, 09:49
Митко здравей! Мога да те посъветвам две неща.Добре е на страната към двора да имаш преграда поне два метра, така нито пчелите ще ти пречат нито ти на тях.Разстоянието от кошера до преградата е необходимо да е поне 1.5м.Вторият ми съвет е:пчеларството е занаят който се учи цял живот, и още нещо не се мъчи да оправяш слаби семейства.

Асен Йосифов
19.01.2015, 16:12
Вече 4 месеца само чета ли чета. Вече в главата ми са първите ми 5 кошера. И после попадам на тази тема. Почти апокалипсис. Болници, линейки, шокове, ужас! Кошерите поизбледняха.

bgludost
19.01.2015, 16:55
Всичко зависи от това до колко си алергичен към пчелната отрова. Моя съвет е преди да започнеш да се занимаваш с пчеларство е да отидещ при някой познат пчелар да му помагаш известно време. Така хем ще научиш много неща, хем ще те ужили някоя друга пчела и ще видиш до колко реагира организма ти на пчелната отрова. Може въобще да не си алергичен и да си работиш спокойно само по тениска и було, но може и да си алергичен като мен и да се обличаш с цял гащеризон и пак да се притесняваш да не те ужилят през него :)

Nic
19.01.2015, 17:09
Да Ви попитам, мястото на което искам да поставя кошерите е обиколено с дървестна раститетелност, т.е една поляна насред гората, та въпроса ми е на колко метра пред кошерите трябва да се намират дърветата, така че да не пречат на летежа на пчелите? Благодаря Ви!

Mateev
19.01.2015, 18:50
В дивата природа никой не им мери метрите, и пак се оправят. :)

Аз лично имам няколко пчелина в гора, която уж съм я разреждал, но пак има разстояние средно от по 5-6 метра между дърветата. Между тях са ми стойките с кошерите, без много много да се съобразяват с дърветата. По-скоро съм гледал да има поне 3 метра за превозно средство, а не за пчелите. Така че ако питаш мене - 2-3 метра пред прелката е достатъчно растояние. Те пчелите ще се оправят и на 1 метър, но на тебе да ти е по-удобно да работиш.


https://www.youtube.com/watch?v=JsrSERRu4Tc

evgeni.filimonov
19.01.2015, 20:04
Евала за клипчето и начина му на създаване, евала и за пчелина.

XAHKPYM
08.02.2015, 16:47
Здравейте! Не казвам колеги, защото хем съм пчелар (с 1 кошер съм :)) хем не съм, че не работя усилено по него, а колкото да не загине. Ще разберете и защо.
Та четейки из форумите за защитното облекло прочетох доста и тук и реших да драсна и аз някой ред на моите неволи. От доста време съм мераклия да се занимавам с пчели, четох, интересувах се и най-накрая 2013г. се реших да почвам. Един познат ми направи отводка и аз почнах да се занимавам с нея. До тогава не съм имал проблеми с ухапванията от пели или оси и си действах смели само с було и тениска с къс ръкав. При второто ми отваряне на кошера ме ужилиха 2 пчели по ръката. Нямаше никаква реакция. На другия ден обаче като се събудих местата бяха силно надути, а след обяд ми прилоша. Взех алергозан и се оправих. Но при първа възможност отидох на алерголог и направих изследвания - оказах се алергичен. От 3 месеца съм започнал лечение на алергията. По 2 пъти седмично ми бият ваксини. Дано даде резултат. И понеже нямам никакви намерения да се отказвам, напротив ставам все по-упорит, чета още повече и се интересувам. Засега съм от типа "космонавт" и понеже от една страна така да се работи е неудобно, а от друга се сварявам само за времето през което боравя с единствения си кошер все още не съм се засилил сериозно, но и това ще стане.
За алергичните като мен (а и нали всички пчелари трябва да имат под ръка лекарства): има самоинжектори EpiPen (0,3 ml епинефрин), който за съжаление не съм успял да намеря в нашите аптеки, а май все още ги няма на българския пазар и който може да се снабдявате от чужбина.
Искам да питам, пчелите могат ли да пробият гумени ръкавици от по-дебелите. Това е оборудването което най ми пречи. При вдигане и оставяне на рамките, а и по принцип все се свлича. Дайте предложения за по-удобни, все още ме е страх с голи ръце да пипам.
Благодаря!

distedi
08.02.2015, 17:10
... Дайте предложения за по-удобни, все още ме е страх с голи ръце да пипам.

Гумените домакински ръкавици издържат на жилата, но лесно се късат при работа. Може да отидеш до някой магазин от типа на Практикер, Метро или нещо подобно. Там продават ръкавици от естествена телешка кожа. Оказа се, че ръкавиците там са по-евтини от тези, които се намират в пчеларските магазини. Важното е да са ти плътно по ръката и да не са по-дълги от пръстите ти. Така ще ти е по-лесно да работиш.

Nik_m
08.02.2015, 17:19
http://pchelar.com/node/418
Аз ползвам тези, само си вземи точни размер и смело :).
Купил съм си един дезинфектант за ръце и преди да почна да работя ги напръскам, така хем дезинфекция хем стават меки и супер удобни за работа. Много по удобно ми е от колкото с голи ръце.
От Плевен мината година ги купих за 16 лева.

vencii
08.02.2015, 20:53
Ювиги. не се притеснявай, Като започнах с пчеларството и ме ухапаха за пръв път след 20 мин. бях в болницата на системи,след това първо си приготвях спринцовката с урбазон и алергозан и тогава започвах да работя - те ме хапят аз си бия инжекцията и така до един слънчев ден в който булото ми не е закопчано добре и ме нахапаха 4-5 по лицето, седнах на масата пред мен е спринцовката и чакам да ми стане лошо, чаках 10-20 минути нищо. След това спрях да си бия лекарства, това лято всеки път когато ги гледах си слагах по 5-6 да ме хапят и нямам никакви проблеми.

jordanov
09.02.2015, 10:34
...
Искам да питам, пчелите могат ли да пробият гумени ръкавици от по-дебелите. Това е оборудването което най ми пречи. При вдигане и оставяне на рамките, а и по принцип все се свлича. Дайте предложения за по-удобни, все още ме е страх с голи ръце да пипам.
Благодаря!

За мен лично латексовите са най-удобни. От по-дебелите, домакински, не ми се е случвало пчела да ме ужили през тях. Изкарват по 2 години, може и 3, но аз ги ползвам в ранна пролет и късна есен. След употреба закачаш на сянка да съхнат отворени до следващия път. Трябва да са ти по мярка долу горе. Ако се свличат, уший си едни ръкавели до или над лактите, с ластици. Късат се ако ги защипваш с рамката при поставянето й на място, така че трябва да внимаваш с тая операция. Прочети внимателно темата от началото, ако не си я чел и си спазвай мерките за безопасност. Успех!

XAHKPYM
09.02.2015, 11:36
Благодаря на всички за съветите. Всички кожени ръкавици на които съм се натъквал по магазините са много груби, но тези от линка на Ник ми харесаха на пръв поглед и ще ги пробвам.
В началото почнах с гумени ръкавици които бяха отгоре с плат. При отварянето на кошера, първата излетяла пчела се заби директно там. Сега съм с гумени ръкавици до зад лактите с ластик. При гумените проблема е, че от тежестта на питите ги свлича напред и се защипват после при връщането на питите на мястото им, а при издърпване се получава тропане което драсни пчелите. Аз си имам и един недостатък, че ръцете почти винаги са ми потни и в тези гумени ръкавици за 10-15 мин. се събира канче вода. Затова под гумените ръкавици слагам и тънки памучни да събират мокрото. Абе с времето ще му намеря цаката. Много хора ме съветват като съм алергичен да се откажа от пчелите, но това ми е мечтата и отказване няма.
И друго: на мен са ми предписали 0,3ml адреналин, преднизулон и ериус. Това става ли, не че мога да си бия инжекцията, но все някой ще се намери.

спартак
09.02.2015, 18:22
Може да намажеш гумените ръкавици с малко олио, за да не залепват за прополисните отлагания по рамките.Може да изполваш и щипка(чирак) за рамките, при изваждане и други манипулации

Ангел Йосифов
20.02.2015, 18:34
Здравейте! Не казвам колеги, защото хем съм пчелар (с 1 кошер съм :)) хем не съм, че не работя усилено по него, а колкото да не загине. Ще разберете и защо.
Та четейки из форумите за защитното облекло прочетох доста и тук и реших да драсна и аз някой ред на моите неволи. От доста време съм мераклия да се занимавам с пчели, четох, интересувах се и най-накрая 2013г. се реших да почвам. Един познат ми направи отводка и аз почнах да се занимавам с нея. До тогава не съм имал проблеми с ухапванията от пели или оси и си действах смели само с було и тениска с къс ръкав. При второто ми отваряне на кошера ме ужилиха 2 пчели по ръката. Нямаше никаква реакция. На другия ден обаче като се събудих местата бяха силно надути, а след обяд ми прилоша. Взех алергозан и се оправих. Но при първа възможност отидох на алерголог и направих изследвания - оказах се алергичен. От 3 месеца съм започнал лечение на алергията. По 2 пъти седмично ми бият ваксини. Дано даде резултат. И понеже нямам никакви намерения да се отказвам, напротив ставам все по-упорит, чета още повече и се интересувам. Засега съм от типа "космонавт" и понеже от една страна така да се работи е неудобно, а от друга се сварявам само за времето през което боравя с единствения си кошер все още не съм се засилил сериозно, но и това ще стане.
За алергичните като мен (а и нали всички пчелари трябва да имат под ръка лекарства): има самоинжектори EpiPen (0,3 ml епинефрин), който за съжаление не съм успял да намеря в нашите аптеки, а май все още ги няма на българския пазар и който може да се снабдявате от чужбина.
Искам да питам, пчелите могат ли да пробият гумени ръкавици от по-дебелите. Това е оборудването което най ми пречи. При вдигане и оставяне на рамките, а и по принцип все се свлича. Дайте предложения за по-удобни, все още ме е страх с голи ръце да пипам.
Благодаря!


Смело напред.... колега,но винаги с едно на ум. И аз като теб нямах проблеми с ужилвнията,но........като започнах се появиха.При мен жиленето по главата и ръцете се превръщаха в алергични реакции.Ужилванията по краката не ми създаваха проблеми.Изкарах 3 годишен курс на лечение подпомагано от ужилвания ....и "хоризонта" пред мен вече е мн по чист.На последния преглед доктора ми обясни,че човек може да получи алергична реакция ако продължително време не е жилен 4-5 и повече години.Поради липса на алерген в кръвта спадало нивото на анти телата......Нещо от този род ми обясни.Иначе през тези години работех като астронафт,а ръкавиците ги купувах от метро-гумени около 10лв.С тях най-добре работех и работя все още(до скъсване).С тези ръкавици спокойно ловя оси и стършели.Ще ги снимам...Успех.

plamen22
20.02.2015, 19:49
От 3 месеца съм започнал лечение на алергията. По 2 пъти седмично ми бият ваксини. Дано даде резултат.
Това с алергена и аз го минах. Kогато стигнах максималната доза(при моето лечение Ж1 пчелна отрова 500 BU/ml) ужилванията преминаваха в рамките на деня. Курса на лечение е от 3 да 5 години но аз изтърпях само година и половина. Така, че смело и с каквото и да се облечеш няма спасение от ужилвания. Когато си правя майките при мен първия признак, по който избирам семейството донор е агресивността.
Успех!

Ангел Йосифов
10.03.2015, 13:27
]
а ръкавиците ги купувах от метро-гумени около 10лв.С тях най-добре работех и работя все още(до скъсване).С тези ръкавици спокойно ловя оси и стършели.Ще ги снимам...Успех.36743675[ATTACH=CONFIG]3676[/ATTACH

В_Илиев
27.04.2015, 09:37
Здровейте. Аз все още не мога да се нарека пчелар. Сега започвам да се занимавам с това. Миналата седмица реших да си направя тест при алерголог, да видя дали не съм алергичен. Теста не беше положителен, но не беше и отрицателен даде ци много лека реакция на отровата. Амерголожката ми каза да не се притеснявам и като ме ужили пчела ще се разбере със сигурност. Искам да ви попитам някой друг правил ли си е такъв тест и имал ли е такъв резултат 50 на 50. И в последствие дали е ицал проблеми.

Ristis
27.04.2015, 13:10
Направи си "полеви" тест и без това сезонът е в разгара си и има достатъчно работа по кошерите. Според мен прекалено много задълбаваш, което може да се оправдае, ако предварително си имал някакви признаци за остри алергични реакции при ужилвания. Ако си нямал такива - тогава или се отказвай овреме от пчеларството, или не си губи времето с алерголожката...

HINAP
27.04.2015, 16:02
Здравейте колеги пчелари.При мен случая с алергията е интересен,защото и аз при започване на пчеларството отидох в алергологията в Пловдив и след теста ми издадоха документ с който ми се забраняваше работата с пчели поради остра реакция от пчелната отрова.Удариха ми един червен правоъгълен печат и ме изпратиха по живо, по здраво.В последствие разбрах,че доктора си е вързал за всеки случай гащите,както се казва.Организма ми привикна към отровата в течение на дългото време работа с тези гадинки.Но както споминава един от съфорумците реакцията в различни периоди е различна.През февруари леко ме сърбят ръцете при жилене,но мисля че е нормално защото цяла зима не съм ги пипал и частично съм загубил имунитет.След това всичко си идва на място.Стигал съм до 100 ужилвания за денонощие и още съм жив.Но все пак бях и по млад и организма ми е бил по борбен.Практикувах подвижно и повечето от колегите знаят за какво иде реч.Пчелите стават понякога суперагресивни, особено когато има в близост системи за напояване чрез пръскане и в близък момент е използван и препарат за защита от рода на акарицидите или инсектицидите, пък си ги и разходил на 30 километра и се чудят на къде да хванат,а при връщане 10 минути се чудят къде да се приберат.Изобщо пълна дезорганизация.Говоря за това от личен опит и ако човек има съмнение за алергия трябва да е много внимателен и въорежен с медиаменти.

rumenggr
28.04.2015, 08:38
УЖИЛВАНИЯ ОТ ПЧЕЛИ - КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ?
Здравейте. Изчетох 23 страници и не стана ясно, какви медикаменти трябва да има на пчелина за да се помогне на човек при тежка алергична реакция, колкото да има шанс да стигне до болница. Миналата година една позната пчеларка, след две таблетки алергозан едва е стигнала до болница с колата си. Лицето се подува, очите се затварят, започва подуване на езика и затруднено дишане. Така е разбрала, че е отключила алергия, която преди не е имала. В случая е пчеларката, но може да бъде мама, тате, баба, дядо или случайни гости и играещи наблизо деца. Няма как да знаем кой от тях е алергичен. Много от нас имат кошери по дворовете си във населени места. Би било добре да имаме под ръка един набор от медикаменти за спешен случай. Виждам, че много от вас са стигали до алерголози, болнични лечения и т.н. Споменават се АЛЕРГОЗАН, УРБАЗОН, АТРОПИН, АДРЕНАЛИН, ЕПИНЕФРИН, СОЛУ-МЕДРОЛ и самоинжектор, който го нямало на нашия пазар. Молбата ми е, ако имате лекарски препоръки за медикаменти и тяхното дозиране, които вършат работа в такива случаи, да ги публикувате тук в списък, който може лесно да се намери от всеки.

Ангел Йосифов
28.04.2015, 15:51
Румене всичко е индивидуално и тия медикаменти,които си изброил са препоръчвани от алерголози..Аз съм ходил при двама алерголози.Единия препоръчва урбазон,а другия адреналин.В бърза помощ са ми поставяли и система......Общото е ,че препаратите трябва да се дозират според теглото, възраста,кръвно....Това,коет о изкаш трябва да го свърши някой......"И тате може и аз мога,но козата си сака пръч".

rumenggr
28.04.2015, 20:54
Предполагах такъв отговор. Критична ситуация - сериозни медикаменти - прецизна дозировка, за да няма... ”вместо да изпишем вежди, избодохме очите”. Често ни се иска нещата да са по-простички.blush;

solaris60
28.04.2015, 21:51
Аз не ползвам нищо и ще кажа защо. Преди години при ужилване от доста пчели приех две таблетки алергозан. Уж да се спасявам. Щях да умра от алергозана. Затова, че и с медикаментите трябва да се внимава.

ferdy
28.04.2015, 23:24
Какво стана, че щяхте да умрете, някаква непоносимост към алергозан или?

solaris60
29.04.2015, 06:15
Какво стана, че щяхте да умрете, някаква непоносимост към алергозан или?

Приятелю, мини на ТИ, не съм толкова важен. Възможно е да има някаква непоносимост. Но същото съм наблюдавал и с Климастин при друг човек.

Ангел Йосифов
29.04.2015, 06:18
Пчелната отрова сваля кръвното,алергозана и той сваля.....Веднъж доктора от бърза помощ,10-15 минути не можа да ми засече кръвното налягане-отчиташе само едната граница 40.От тогава не използвам алергозан.......

Mateev
29.04.2015, 16:59
Аз не ползвам нищо и ще кажа защо. Преди години при ужилване от доста пчели приех две таблетки алергозан. Уж да се спасявам. Щях да умра от алергозана. Затова, че и с медикаментите трябва да се внимава.

Вчера ме нажилиха пчели по главата (в косата). Бях достатъчно неблагоразумен да отида без костюм на пчелина веднага след като се бях избръснал и миришех на автършейв от 3 метра. Не знам какво нацелиха жилата им, но в първите 3-4 минути силна болка ме удари направо в мозъка. Намазах се с ФЕНИСТИЛ ГЕЛ и болката отшумя за по-малко от 5 минути.

Та искам да го препоръчам този ФЕНИСТИЛ - явно действува добре, при това много бързо. Доколкото знам действува антиалергично и болкоуспокояващо при ухапвания и ужилвания от всякакви насекоми.

http://apteka.framar.bg/21000576/%D1%84%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB-%D0%B3%D0%B5%D0%BB-30-%D0%B3%D1%80-

Иначе при силна алергична реакция със задушаване трябва да се бие инжекция с УРБАЗОН. Тя помага и при ухапване от змия. Хубаво е всеки един пчелар да си има една такава в жабката на колата - хей така за всеки случай.

Mateev
29.04.2015, 17:09
Какво стана, че щяхте да умрете, някаква непоносимост към алергозан или?

Приятелю, мини на ТИ, не съм толкова важен. Възможно е да има някаква непоносимост. Но същото съм наблюдавал и с Климастин при друг човек.

ferdy е мадама, при това много готина.

solaris60
29.04.2015, 18:58
ferdy е мадама, при това много готина.

Мина ми през ума, че е, но оставих така поста, че нямах време. Много се извинявам госпожо/госпожице при това, че сте и много готина. :yo:

Цеко
29.04.2015, 21:29
Урбазона се разрежда със специална вода (не си спомням как точно се казваше) и дозировката е на според килограмите, мисля че не медицинско лице трудно би се справило правилно с него в критична ситуация.

vanHanegem
29.04.2015, 21:34
Урбазона се разрежда със специална вода (не си спомням как точно се казваше) и дозировката е на според килограмите, мисля че не медицинско лице трудно би се справило правилно с него в критична ситуация.

"Специалната" вода се казва Aqua redistilata - т.е. двойно дестилирана вода!

Mateev
29.04.2015, 21:43
Урбазона се разрежда със специална вода (не си спомням как точно се казваше) и дозировката е на според килограмите, мисля че не медицинско лице трудно би се справило правилно с него в критична ситуация.

Спомням си за казармата, когато лейтенанта ни разказваше за бойните отровни вещества и за инжекциите с АТРОПИН. Тогава основните въпроси към него бяха "Ама как, кога, къде, какво, защо и т.н.". Той тогава се усмихна и ни каза "Ако наистина ви дойде до главата, бъдете сигурни, че сами ще си я биете, без въобще да се замисляте къде, кога и как". :)

solaris60
29.04.2015, 21:48
Спомням си в казармата когато лейтенанта ни разказваше за бойните отровни вещества и за инжекциите с АТРОПИН. Тогава основните въпроси към него бяха "Ама как, кога, къде, какво, защо и т.н.". Той тогава се усмихна и ни каза "Ако наистина ви дойде до главата, бъдете сигурни, че сами ще си я биете без въобще да се замисляте къде, кога и как". :)

Матеев, къде си служил? Тоя лейтенант много познат ми се струва.:bigsmile: Или от една книга са се учили всички.

Mateev
29.04.2015, 21:52
Във ВВС в гр. Ямбол, школа за радисти 7 месеца в самия център на града, и след това на Червен баир в подземния щаб на 3-та Българска армия. Тогава това беше едно съоръжение, направено да издържа на атомни бомби, паднали върху него. Сега е разрушено из основи, което наистина е много жалко.

vanHanegem
29.04.2015, 21:57
Във ВВС в гр. Ямбол, школа за радисти 7 месеца в самия център на града, и след това на Червен баир в подземния щаб на 3-та Българска армия. Тогава това беше едно съоръжение, направено да издържа на атомни бомби, паднали върху него. Сега е разрушено из основи, което наистина е много жалко.

Не знам защо си мислех, че си служил като...футболист! Имаше един Матеев преди 30-тина (и повече) години в "Чардафон Орловец"...

Цеко
29.04.2015, 22:00
При положение че има нови медикаменти които не се нуждаят от сложна дозировка, не бих се занимавал с урбазона (дай Боже дано и да не ми се налага).

Mateev
29.04.2015, 22:11
Не знам защо си мислех, че си служил като...футболист! Имаше един Матеев преди 30-тина (и повече) години в "Чардафон Орловец"...

Нееее, явно е грешка в имената. Бях радист (най-добрия) и на мене се падна честа по време на тревоги да стоя на най-възловото място и да приемам донесения от радарните станции с висока скорост (координати на самолети във въздуха). Пишех в една тетрадка със скорост над 140 знака в минута. Над главата ми стоеше телефонист и диктуваше приетото от мене на долния етаж на планшетистите, които го рисуваха на един огромен екран с размери сигурно 20 на 6 метра. Пред екрана стояха генерали и решаваха дали да натиснат червения бутон или не (тревога и евентуално ядрена война). Бях едно малко болтче от цялата тази военна машина, но през тази година и половина наистина осъзнавах, че цяла България спи спокойно отчасти и заради мене.

ferdy
29.04.2015, 23:44
Благодаря за вниманието, питайте държавните администрации колко съм готина. :laughing: Добре, минавам на "ти", започнах да посвиквам във форума.

Казахте, че пчелната отрова сваля кръвното, алергозанът също, урбазонът също. Моето кръвно е близо до нулата ежедневно, предполагам ако ми се наложи да реагирам при алергичен шок ще трябва да залагам на адреналина.

Ангел Йосифов
30.04.2015, 06:32
Има и друго универсално лекарство за което пише,че е задължително да присъства в аптечката на пчелина,но не присъства в аптечката на колата...Твърд алкохол-ракия.Количество ДО 30ммл-40ммл,приети на "залп" действат обратно на пчелната отрова.Но над 50ммл действат успоредно с отровата.Така,че и тук има дозировка....

solaris60
30.04.2015, 06:33
Нееее, явно е грешка в имената. Бях радист (най-добрия) и на мене се падна честа по време на тревоги да стоя на най-възловото място и да приемам донесения от радарните станции с висока скорост (координати на самолети във въздуха). Пишех в една тетрадка със скорост над 140 знака в минута. Над главата ми стоеше телефонист и диктуваше приетото от мене на долния етаж на планшетистите, които го рисуваха на един огромен екран с размери сигурно 20 на 6 метра. Пред екрана стояха генерали и решаваха дали да натиснат червения бутон или не (тревога и евентуално ядрена война). Бях едно малко болтче от цялата тази военна машина, но през тази година и половина наистина осъзнавах, че цяла България спи спокойно отчасти и заради мене.

Евала. Шапка ти свалям.:yo:

зуница
30.04.2015, 07:47
Има и друго универсално лекарство за което пише,че е задължително да присъства в аптечката на пчелина,но не присъства в аптечката на колата...Твърд алкохол-ракия.Количество ДО 30ммл-40ммл,приети на "залп" действат обратно на пчелната отрова.Но над 50ммл действат успоредно с отровата.Така,че и тук има дозировка....
Ракия вътрешно и оцет външно е доказано лекарство.А някой пробвал ли е с вино и панирани дробчета , вътрешно?;)За да не пада кръвното от ракията.:bigsmile:

Ангел Йосифов
30.04.2015, 08:25
Обещавам утре да пробвам да "ударя едно рамо" на кръвното,но не с дробчета,а с цели гъши и не панирани,а на жар....За резултата от експеримента очаквайте понеделник-вторник.


Бях едно малко болтче от цялата тази военна машина, но през тази година и половина наистина осъзнавах, че цяла България спи спокойно отчасти и заради мене.

Брях... аз се чудех защо преди 30-тина години заспивах спокойно по Родопските чукари,а сега малко ми е неспокоен съня.

Юрий Цветков
30.04.2015, 08:32
Мина ми през ума, че е, но оставих така поста, че нямах време. Много се извинявам госпожо/госпожице при това, че сте и много готина. :yo:
Слънчо, това си е дискриминация. Ами ако не беше много готина, нямаше ли да се извиниш? :bigsmile:

solaris60
30.04.2015, 11:39
Слънчо, това си е дискриминация. Ами ако не беше много готина, нямаше ли да се извиниш? :bigsmile:

Пак щях да се извиня, но сега като разбрах, че наистина е много готина, защото много хора го потвърдиха, отново бих го направил -дори лично. За да се убедя, че е така.

П.П. Интересно - всички я познават само аз не!? Това трябва да се поправи.:bigsmile: