PDA

Виж пълната версия : Качество на меда



frogyt
16.01.2016, 17:53
Здравейте!

Бих искал да науча дали ма такова нещо, като качество на меда, и как се определя? На око, с някакъв уред?
Как да знам дали меда който купувам с какво качество е?

Благодаря предварително,
Николай

бат тянко
16.01.2016, 18:03
Ники, здравей! И да има такова нещо, ама трябва да купуваш само от мен. Че да си сигурен в него:bigsmile: !

бат тянко
16.01.2016, 19:01
А сега сериозно- в лаборатория!

frogyt
17.01.2016, 17:01
Добър ден и благодаря за отговора, бат Тянко! hi;

Да речем, че се съмнявам във всичко и във всеки (въпреки, че не е така на 100%) и да речем, че съм сигурен в теб и купувам от теб, но ако все пак имам и най-малко съмнение за качеството на получавания мед, какво мога да направя, за да се убедя в качествата му.
И не на края, има ли такова нещо като първо, второ или трето качество, при меда?
Значи ако имаш време, и ако обичаш, ти или някой друг от форума, просто да обясниш на един начинаещ..
Благодаря предварително! :)
Николай

Юрий Цветков
17.01.2016, 17:10
Щом си толкова мнителен, си купи 1-2 кошера и сам си го произвеждай. Ако си имаш вяра разбира се.

ch.atanasov
17.01.2016, 17:51
Добър ден и благодаря за отговора, бат Тянко! hi;

Да речем, че се съмнявам във всичко и във всеки (въпреки, че не е така на 100%) и да речем, че съм сигурен в теб и купувам от теб, но ако все пак имам и най-малко съмнение за качеството на получавания мед, какво мога да направя, за да се убедя в качествата му.
И не на края, има ли такова нещо като първо, второ или трето качество, при меда?
Значи ако имаш време, и ако обичаш, ти или някой друг от форума, просто да обясниш на един начинаещ..
Благодаря предварително! :)
Николай






Вариант първи: регистрираш се в БГ -мама и там си задаваш тъпите въпроси.
Вариант втори: минаваш на мармалад.

delta.e
17.01.2016, 19:20
Темата е - да си начешем езиците .

solaris60
17.01.2016, 20:21
Темата е - да си начешем езиците .

Ами давай. Много си кратък. Ти ако така си го чешеш ще ти трябват сто години.:bigsmile:

frogyt
18.01.2016, 02:12
Не знам засегнах ли някого и защо...
Когато някой ме пита за нещо абсолютно основно, в някоя област, в която съм специалист, на мен също ми се струва, че въпросите са тъпи, но се опитвам да погледна от гледна точка на питащия - за да пита, значи не знае, няма и представа. Ако пък бърка, знам ли... поправи го. Аз нали все пак за мед питам, защо да ходя в мама.бг?
Зададох няколко въпроса и никой не ми отговори нищо. Напротив - един ми казва да си купя кошери и да си произвеждам. Не искам да си купя кошери и да произвеждам - искам да купя готов мед, произведен от другиго. Друг пък ми казва да сменя на мармалад.
Явно в този форум има дружинка, която се заяжда, за да си чеше клавиатурите.
Хайде приятна и благодар

frogyt
18.01.2016, 02:23
ааааааааааааааа

бат тянко
18.01.2016, 06:34
Ники, нормално е да сметнеш че се заяждаме! Но това е за да вникнем в същината на твоя проблем. И защото тук има колеги, които отдавна се занимават с такива като мен и теб. Сиреч новобранци. Така че въпроса ти донякъде има по скоро субективен отговор. Защото опира до вкус и до предлагане- нали знаеш, всеки си хвали стоката и твърди че е най-добра. А обективно, чисто практически когато дадеш проба от съответния мед в лаборатория там ще преценят става ли за ядене, или за ракия. Така че се радвай, че поне няма да ти хвърлят един бой- както в казармата. Че после да те признаят за старюга. Последните две изречения са шега!

solaris60
18.01.2016, 07:30
Не знам засегнах ли някого и защо...
Когато някой ме пита за нещо абсолютно основно, в някоя област, в която съм специалист, на мен също ми се струва, че въпросите са тъпи, но се опитвам да погледна от гледна точка на питащия - за да пита, значи не знае, няма и представа. Ако пък бърка, знам ли... поправи го. Аз нали все пак за мед питам, защо да ходя в мама.бг?
Зададох няколко въпроса и никой не ми отговори нищо. Напротив - един ми казва да си купя кошери и да си произвеждам. Не искам да си купя кошери и да произвеждам - искам да купя готов мед, произведен от другиго. Друг пък ми казва да сменя на мармалад.
Явно в този форум има дружинка, която се заяжда, за да си чеше клавиатурите.
Хайде приятна и благодар

Дай да ти дам от моя, че да се хвалиш навсякъде. Тези ги остави - те само езиците им дълги.:bigsmile:

ves
18.01.2016, 10:06
Здравейте!

Бих искал да науча дали ма такова нещо, като качество на меда, и как се определя? На око, с някакъв уред?
Как да знам дали меда който купувам с какво качество е?

Благодаря предварително,
Николай
Здравей, не разбрах ти пчелар ли си (или кандидат пчелар) или просто искаш да си сигурен че си купуваш качествен мед. Защото пчелар би трябвало да знае , че на такъв въпрос не може да се отговори, може би затова някои пчелари тук се изказват по този начин.

Валентин.
18.01.2016, 10:26
Здравей, не разбрах ти пчелар ли си (или кандидат пчелар) или просто искаш да си сигурен че си купуваш качествен мед. Защото пчелар би трябвало да знае , че на такъв въпрос не може да се отговори, може би затова някои пчелари тук се изказват по този начин.
Ако е пчелар би трябвало да са му ясни тея неща, поне малко от малко. Ако е кандидат- няма да се интересува от качество. Болшинството кандидати ги интересуват добиви, цени, продажби.......доходи....т.н. Ако е клиент и толкова много претендира- г-н Цветков му предложи вариант. А ако може и аз да кажа мнение към пчеларите тук.... ако може малко по-кротко с подхранване, сиропи, питки, добавки..... Верно ако страничен човек чете ще остане с впечатление, че едва ли не пчелите ни са изтощени от глад и карат само на добавки,захар..... Лично мнение, не натрапвам на никого.....

Георги Кръстев
18.01.2016, 10:30
Няма как да разбереш за качеството на даден мед от вида или вкуса. Някой хора казват, че истинския мед имал каймак в буркана, е моя от 33 буркана има каймак само в 4. Просто след като декристализирам тенекия с мед я изсипвам в малък матуратор в който престоява за 30 мин, докато си наглася бурканите, капачките и тнт. Всички балончета изплуват на повърхноста и като започна да пълня просто е хомогенен цвят, без ни едно восъче или наченки на каймак...
Друго по което са ми казвали дали меда е хубав, трябвало като лапнеш една лъжица и да се задавиш, да ти препарело на гърлото. И това не е вярно, зависи от вида мед, слънчогледа е така, кориандъра също. Акацията НЕ!
Това с кристализацията на меда също е някъв мит. Меда когато е центрофужен минава през едра цедка, после се изсипва в матуратор и минава през фин цедак, престоява цяла вечер и на другия ден рано сутринта се налива в тенекии, така няма и грам восък. По-този начин дори слънчогледа при мен кристализира сравнително по-бавно!


п.п. Дори в меда да има някакво количество захар, инверт. То той ще е по-добър от това ако е третиран кошера с антибиотици, варостопи, чек мек... и тнт.. Просто пчелата ще си е свършила работата с инвертирането и обогатяването с други билки и цветя. Говоря за хората които се притесняват да си подхранят пчелите преди паша...

Валентин.
18.01.2016, 10:47
Няма как да разбереш за качеството на даден мед от вида или вкуса. Някой хора казват, че истинския мед имал каймак в буркана, е моя от 33 буркана има каймак само в 4. Просто след като декристализирам тенекия с мед я изсипвам в малък матуратор в който престоява за 30 мин, докато си наглася бурканите, капачките и тнт. Всички балончета изплуват на повърхноста и като започна да пълня просто е хомогенен цвят, без ни едно восъче или наченки на каймак...
Друго по което са ми казвали дали меда е хубав, трябвало като лапнеш една лъжица и да се задавиш, да ти препарело на гърлото. И това не е вярно, зависи от вида мед, слънчогледа е така, кориандъра също. Акацията НЕ!
Това с кристализацията на меда също е някъв мит. Меда когато е центрофужен минава през едра цедка, после се изсипва в матуратор и минава през фин цедак, престоява цяла вечер и на другия ден рано сутринта се налива в тенекии, така няма и грам восък. По-този начин дори слънчогледа при мен кристализира сравнително по-бавно!


п.п. Дори в меда да има някакво количество захар, инверт. То той ще е по-добър от това ако е третиран кошера с антибиотици, варостопи, чек мек... и тнт.. Просто пчелата ще си е свършила работата с инвертирането и обогатяването с други билки и цветя. Говоря за хората които се притесняват да си подхранят пчелите преди паша...
Че захарта дадена в ОПРЕДЕЛЕН МОМЕНТ стимулира пчелите спор няма. Ама айде иди го обясни на клиент, който блъска цялмесец за 600лв заплата /или там горе-долу/ и си мисли, че ти само ТОЧИШ мед от кошера и се чудиш как да му вземеш 8,10,12,15 лв за буркан. НАРОДОПСИХОЛОГИЯ.

Георги Кръстев
18.01.2016, 11:24
Няма продуктивно пчеларство без захар! Като се има в предвид че и правим изследване на меда и се вижда че стойностите са в граници... не виждам проблем. Тук малко има дискриминация. Все едно аз да искам мляко от крави, хранени само със сено или яйца от свободно гледани кокошки без комбиниран фураж. Само със семена, но и те да са отгледани без препарати и торове... е няма как да стане. Има, но едно яйце ще е 5 лв.

Емко
18.01.2016, 11:35
Ако е пчелар би трябвало да са му ясни тея неща, поне малко от малко. Ако е кандидат- няма да се интересува от качество. Болшинството кандидати ги интересуват добиви, цени, продажби.......доходи....т.н. Ако е клиент и толкова много претендира- г-н Цветков му предложи вариант. А ако може и аз да кажа мнение към пчеларите тук.... ако може малко по-кротко с подхранване, сиропи, питки, добавки..... Верно ако страничен човек чете ще остане с впечатление, че едва ли не пчелите ни са изтощени от глад и карат само на добавки,захар..... Лично мнение, не натрапвам на никого.....

Много си прав , аз също съм кандидат пчелар и честно казано в началото за друго не мислех. Сега след около 6-7месеца четене и гледане на клипове расъждавам по друг начин. Колко е важно семейството да е здраво да се грижиш за него ,да му подсигориш що годе паша и да условия. Много пчелари търсят място за пчелин а не се грижат за това да има повече растения за опрашеане. Осъзнах колко благородна е професията и без да преувеличаваме колко сме полезни на човечеството със задаждане на растения ,опрашване на мн видове култури . Всеки мисли , че е лесно ...че изскарват пчеларите пари от труда на животинките ,НООО! Това си е наука ..трябва да си дърводелец,агроном,фармаце фт и т.н. за да зи пчелар.!!!

Валентин.
18.01.2016, 11:38
не му е тук мястото ама преди години гледах крави, сега гледам овце /за лична консумация/, работя и малко земя. ГАРАНТИРАМ ти, че България все още не е толкова замърсена както НЯКОЙ други държави...... А продуктивното производство без добавки, препарати, химия.....не се получава, не само в пчеларството. В крайна сметка всеки преценява какво доверие може да даде и да получи. П.П. и ти ГАРАНТИРАМ, че сега ако си купуваш мляко от някоя средно голяма или малка ферма каквито са болшинството в Бг /щот най-големите са мафиотски/ то наистина си купуваш МЛЯКО. Същото и с месото......и колкото и да искат като цена хората, трябва да им се плати. на никого не е приятно да не му оценяват труда.

бат тянко
18.01.2016, 11:50
На хора с под 600 лева заплата, мед не продавам- а подарявам!

ch.atanasov
18.01.2016, 11:56
На хора с под 600 лева заплата, мед не продавам- а подарявам!

И аз смятам така да правя.Какви документи, удостоверяващи този праг им изискваш?

бат тянко
18.01.2016, 12:16
Няма да цапам повече Градски- достатъчно! Разбрах се с момчето на лични, ако искаш и с тебе мога!:ae:

Mateev
18.01.2016, 12:37
.....Бих искал да науча дали ма такова нещо, като качество на меда, и как се определя? На око, с някакъв уред?
Как да знам дали меда който купувам с какво качество е?......

Не се сърди на колегите. Темата за качеството на меда е безкрайна, темата за фалшификациите - също. Няма как да ти се отговори с две изречения.

Накратко меда както всяка една друга стока си има качество, има си и различни разновидности. Определянето на качеството става посредством измерването на различни негови параметри в акредитирани лаборатории. Такива има както в България, така и в чужбина.

Параметрите, по които се изследва меда, са много. Най-важните са съдържание на вода, захароза, глюкоза и фруктоза, диастазна активност, поленов анализ, електропроводимост, свободна киселинност, ХМФ (хидрометилфурфурол). Видовете мед пък се определят по цвят, мирис, вкус, произход, съдържание на полени и др.

Много голямо внимание се отделя на това меда да е произведен по биологичен начин и в него да няма съдържание на тежки метали, антибиотици, пестициди, ГМО и т.н. За всичките тези неща си има изследвания, които обикновено са много скъпи. Също така си има и изследвания за откриване на различните видове фалшификации на меда, като например анализ на C3/C4 захари, анализ за използване на изкуствена инвертаза, и една камара други методи, от сложни по-сложни и от скъпи по-скъпи.

Въобще може да се напише книга от 500 листа на тема качество на меда. Ти кажи какво по-точно те интересува. Задай малко по-конкретен въпрос, за да получиш по-конкретен отговор. Ако просто те интересуват някакви бабешки методи за грубо определяне на качествата на меда, ами потърси с Google и ще намериш много такива. Например:

http://drugata-realnost.com/%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BC-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC-%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B8/
http://aktivnipotrebiteli.bg/%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82/113/%D0%A2%D0%95%D0%A1%D0%A2-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%BC%D0%B5%D0%B4
http://ntotkov.blogspot.bg/2010/12/blog-post_29.html
http://saveti.framar.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%82%D 0%B5-%D0%B7%D0%B0-10-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D1%82%D0%B8-%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%B5-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D1%8A%D1%82-%D1%87%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D0%B1%D1%8A%D1%80%D0%B7-%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82-%D1%81-%D1%85%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%8F
http://www.hera.bg/s.php?n=338

ch.atanasov
18.01.2016, 13:02
Няма да цапам повече Градски- достатъчно! Разбрах се с момчето на лични, ако искаш и с тебе мога!:ae:

Е , нема нужда.Аз за себе си реших : за по-лесно ще искам само служебна бележка от фирмата.:cool:

frogyt
09.03.2016, 13:44
Здравейте!

Благодаря ви за отделеното време!

За да отговоря на Г-н Матеев, относно какво точно ме интересува (благодаря ви г-н Матеев за подробния отговор), трябва да кажа, че искам да купувам мед на едро, а не за храна вкъщи. Да го купувам от производителя и да го препродавам на други.

Николай

Георги 1974
09.03.2016, 17:59
Здравейте!

Благодаря ви за отделеното време!

За да отговоря на Г-н Матеев, относно какво точно ме интересува (благодаря ви г-н Матеев за подробния отговор), трябва да кажа, че искам да купувам мед на едро, а не за храна вкъщи. Да го купувам от производителя и да го препродавам на други.

Нямам представа какво означава на едро според твоите интереси г-н .Матеев доста подробно ти обясни как стоят нещата.
Ако количествата които мислиш да купуваш не оправдават цената на изследванията просто ще трябва да се довериш на някой пчелар но имай в предвид че видовете мед са много и едни хора харесват един вид други друг и това че един вид мед не ти харесва не означава че е фалшив.
Миналата година ми донесоха подарък от Канада едно малко бурканче с някакъв черен много скъп мед с така наречения остатъчен вкус след като го опиташ след това няколко минути в устата ти се задържа вкуса. цялото ми семейство каза че по гадно нещо не са опитва ли но това не означава че меда е лош аз например много обичам прясно изваден липов мед , колеги казват че от кориандър е много добър но аз не съм опитвал.
Ще ти разкажа случка за един приятел пчелар (голяма зядлица и темеруд) за да го имаш в предвид (Хитлер мисля бе казал че добрата подготовката е наполовина спечелена битка).
В София на пазара Георги Кирков един "производител" продава около 20-30 вида мед с сертефикат някакъв (не ми се обяснява подробно ) и брошури кой мед какво лекува и моят приятел го пита:
-Извинете производител ли сте или прекупвач
-Да имам няколко пчелина
-Ама стационарни или практикувате подвижно пчеларство
-Аааааааааа емиииииииии
-Колко пчели има в един кошер и колко трябва за да почне да пълни магазина
Тук вече продавача видимо изнервен се развика
-Аз да не съм на изпит ,вие какво си позволявате и т.н.
Моят приятел каза
-Аз имам една жена и не знам къде ходи а вие при положение че само в 1 добър кошер има 50-60хил. пчели и за 1кг.мед е необходимо да посетят няколко милиона цвята как разбирате къде ходят за да предлагате толкова видове мед.

ch.atanasov
29.12.2016, 14:40
Нещо -полезно. http://fermera.bg/component/k2/item/3956-%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D1%8A%D1%80%D1%81%D1%8F%D0%B2%D 0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%E2%80%93-%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%BE%D0%B2-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80.html


Изводите за българските пчелари:
- в България липсва програма за мониторинг и изследване на замърсяването с акарициди;
- липсват лаборатории, в които да се прави такова изследване по инициатива на производители или на потребители;
- стимулира се използването на най-сериозните замърсители на пчелните основи и на меда – кумафос и пиретроиди (дори в националната програма за развитие на пчеларството);
- не се работи по стратегически цели на пчеларството в България – стимулиране на качествени и чисти продукти и по-добри цени на реализация на тази база и др.;
- на биологичното пчеларство се гледа като на досадна земеделска дейност, която сама може да се справи с предизвикателствата на аграрния сектор и е без значение за консуматорите в страната.
Неприятно и недалновидно!

Георги Куров
29.12.2016, 15:22
В Германия лекарствата на Байер за вароатозата не са разрешени за употреба. Байер все още ги произвежда за третия свят. За това търговците в Германия имат високи изисквания към качествен мед без осатъци от лекартва, защото това е възможно.