PDA

Виж пълната версия : Каква е разликата между ливаден и полски мед?



Beer
13.01.2016, 14:40
Простете невежеството ми. Ентусиаст новобранец съм. Някой може ли да ми каже разликата между ливаден и полски мед? Срещам го доста често (в по-старата литература), примерно в разни славнителни таблици за химичния състав на отделните видове пчелен мед (често обобщаващи понятия за полифлорен мед от отделен район). Хайде, да се съпоставят планински и ливаден мед, разбирам, но ливаден и полски? За мен е едно и също. Вероятно ми куцат дефинициите за "поле" и "ливада" :) Ако някой освети тъмата в моите познания, ще му бъда благодарен в истинския смисъл на думата.

бат тянко
13.01.2016, 15:12
Разликата идва от различната интерпретация на двете понятия в селското стопанство! Питай чичо за двете поотделно и кажи и тук, да видим дали си разбрал. Аз лично предпочитам полски мед.

rosty_sz
13.01.2016, 16:46
Не съм съгласен. За ман:
Полски е медът добит в равнините и низините. В неговия състав обикновено има и присъствие на технически култури- рапица, най-вече слънчоглед, люцерна и т.н. Има присъствие и на растения (билки), които намират подходящи условия за развитие на малка надморска височина. Растат по парцелите оставени за пасища, сеновалите, изоставени ниви и т.н.
Ливадния мед е мед предимно от растения предпочитащи Средна и висока надморска височина. Добива се предимно в планинските райони и почти липсва присъствие на технически култури.

Под понятието ливада разбирам тревна площ предназначена за косене - добив на сено. Такива в равнините територии на БГ почти няма поради супер интензивното селко стопанство. Там има затревени територии които са предназначени за директна паша и те влизат по понятието- пасище.

Beer
13.01.2016, 19:45
Благодаря за отговора

бат тянко
13.01.2016, 20:48
Ливада- постоянно затревена площ, която се коси от един до четири пъти! Окосеното сено се използва за зимно изхранване на животни. Понеже са два вида естествени и изкуствени могат да бъдат създавани на всяка надморска височина!
Пасища и мери- едно и също! Постоянно затревени площи за изпасване на животни. Като животните могат да бъдат насочвани или оставени на свобода!
Поле- в земеделието обработваеми ниви и необработваеми пасища, ливади.
Поляна-открита местност с трева сред гора- например с ягоди.

rosty_sz
13.01.2016, 21:04
;)
Ливада- постоянно затревена площ, която се коси от един до четири пъти! Окосеното сено се използва за зимно изхранване на животни. Понеже са два вида естествени и изкуствени могат да бъдат създавани на всяка надморска височина!
Пасища и мери- едно и също! Постоянно затревени площи за изпасване на животни. Като животните могат да бъдат насочвани или оставени на свобода!
Поле- в земеделието обработваеми ниви и необработваеми пасища, ливади.
Поляна-открита местност с трева сред гора- например с ягоди.

Това навярно е според тълковния речник. Аз изразих моето виждане

бат тянко
13.01.2016, 21:07
Не това е според агрономското ми мнение! Но това не пречи да пием по едно нали?

Юрий Цветков
14.01.2016, 10:18
Не това е според агрономското ми мнение! Но това не пречи да пием по едно нали?
Като те чете човек, ще каже че, не пускаш чашата. Все имаш някакъв повод. drinks;

бат тянко
14.01.2016, 12:37
Специално ти Юрка не ме чети, защото от мен нищо няма да научиш! Дори напротив аз се уча от теб. Но най-добре да се видим та да ме учиш tet a tet. А аз само да правя салата, мезе и да пълня чашите! Не се стърпях и са осрах и в тази тема- моля да ме извините!

delta.e
17.01.2016, 19:15
[QUOTE=бат тянко;81813]Специално ти Юрка не ме чети, защото от мен нищо няма да научиш! Дори напротив аз се уча от теб. Но най-добре да се видим та да ме учиш tet a tet. А аз само да правя салата, мезе и да пълня чашите! Не се стърпях и са осрах и в тази тема- моля да ме извините![/QU

Чакай ,Бат Тянко .
Не си сбъркал нищо ,за да се извиняваш .
Желая ти успех .