PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛАРСКА 2011



dunsho78
08.05.2011, 17:26
Тука в централна България тази година мед може и да не опитаме всеки ден ако на е то през ден все вали и е студено .Тази година си мисля че не е пчеларска ,дано не съм прав.Пчелите ще се развият но няма какво да турят в магазините и ще ги избие на рой. sweating; Надеждите все пак са големи и те ще ме крепят.ТРЯВНА drinks;

ттитто
08.05.2011, 19:04
Тази година много прилича на миналата засега. А миналата беше доста добра. Сезонът едва сега започва.

kando
08.05.2011, 19:51
Тази година със нищо не прилича на миналата - на Гергьовден миналата извадих последния мед от рапица,на 10-11 се местих на акация и то точно на време.

Тази рапицата закъсня,но дойде,обаче виждам как вече си заминава безследно - а акацията даже още не е разлистила,днес от там се прибрах.

п.п.В.Търново - вятър вее,дъжд вали и студа се носи на кутийки.

jordanov
09.05.2011, 15:53
Съботата случихме хубаво време и реших набързо да погледна какво става в някой кошер, без да пуша. Почнах с този дето му правих ревю в темата "Как се прави..."- в магазина от девет пити на осем имаше от 1/4 до 1/3 пресен медец, пчели много, бачкат като за световно и не ми обръщат внимание tongueout; Още един-два такива дни и ще ги зарадвам с втори магазин. Отворих и един ЛР, много внимателно и набързо, на крайна пита-нищо, втората- проблясква тук таме из килийките, обаче около мене вече се заформяше много агресивен облак. Подвих си опашката, казах им довиждане и се оттеглих без бой :D Студено и всичко закъснява.

kando
11.05.2011, 13:26
Ей майка му да е'а вънка е направо буря бе да го таковам във времето убито next_mad; next_mad; next_mad; next_mad; next_mad; next_mad; next_mad;

Юрий Цветков
12.05.2011, 18:30
Пчеларствам от 97 година, но такава пролет изобщо не си спомням през живота си.

Димитър Бонев
12.05.2011, 19:25
Винаги има първи път. За съжаление природните катаклизми от тук нататък няма да са рядкост, а като гледам прогнозите и лятото ще е по-хладно и мокро.

jordanov
13.05.2011, 09:27
Така е момци. И аз не помня година за Гергьовден да не съм виждал цвят на акация, пък ей я тая - още няма speechless; Прашинки сме някакви и се опитваме да си надскочим сянката, ама не можем sadsmile;

evgeni.filimonov
13.05.2011, 09:39
Най обичам това шареното време, хем слънце пече, хем дъждец пада. Ливадите ще пощуреят от цъфтеж. А не е ли по-добре лятото да е хладно, че като напече онова жарко слънце, всичко изгаря. Успех на всички колеги пожелавам.

N-2
13.05.2011, 10:20
Гена, чувал ли си приказката "от суша - нещо, от киша - нищо"? То това е за земеделието най-вече, но ще видим, живи да сме.

jordanov
13.05.2011, 10:40
Евгени, Ирис, баланс има навсякъде, от нас се иска умереност във всичко и това е. Модераторите да ми простят за философските отклонения.

kando
13.05.2011, 11:11
Проблема тази пролет не е толкова във дъжда,колкото във студа - може ли ти до днес 13 май,да няма ден със температури по-високи от 20 градуса ...... да не говорим,че средно при мен беше все около 15 градуса,е вчера примерно и толкова не успя да покаже.

На такъв студ,ни развитие,ни прашец,ни мед.

jordanov
16.05.2011, 09:01
В събота сложих втори магазин на 10ДБ и четвърти корпус на ЛРите. Пчели много, работят много, ама и жилят много, добре че имах наблизо ръкавички :D :D . В първи магазин, респ. медови корпус има мед на 70-80 %, тук-таме наченки на закапачване. Аз не храня и не стеснявам и за нашего брата годината е перфектна. Е, засега де. В събота, неделя ако е рекъл дедо Господ мисля да пооцапам центрофугата. Цъфнала акация още не съм видял.

stan
16.05.2011, 09:24
Тази година нямам рапица около мен и в момента ЛР-овете ми са с един пълен корпус с запечатано пило, един с незапечатано и прашец и съвсем малко мед.
Един корпус ми изградиха основи от Великден до сега.
Чакам акацията и се надявам да няма роеве като миналата година.

jordanov
25.05.2011, 10:06
Ае колегията, що не се включвате ? То верно че много ни натисна работата през тия празници, ама не вярвам и през нощта да сте край центрофугите tongueout; Аз неделята извадих по десетина кила мед от кошер. Семействата са наред, работят перфектно, само един десетак с миналогодишна лятна майка се беше напънал за самосмяна, ами сцепих го. Явно вместо магазини е трябвало да му хвърлям ЛР корпуси отгоре, за друг път ще си знам. Живот и здраве след една две седмици ако извадя още толкоз и почвам да броя годината за успешна :D . Само един имам необичайно агресивен, ама дано да си имаме уважението по-нататък blush;

kando
25.05.2011, 10:31
И аз си обаждам ма във темите за другите региони - да ме питаш,защо там не мога ти обада,ама :D

Уви удара,който понесох зимата си каза думата и едвам успях да закача по 5 кила от рапицата,но поне семействата заприличаха на нещо - инак още преди нея имах два-три напънали да роят и си изкарах отводки,мисля че за липата ще им слагам магазини (на отводките,инак семействата се отчетоха).Заради лошото време,в рапицата отървах два кошера - не се оправдавам,но наистина нямаше един ден,в който времето да ми позволи да ги ровя.В края на рапицата,имах няколко заложили маточници,но направих и от тях по някоя отводка,та съм ги укротил временно - за случая ми помогна и акацията,гледам отрупана със много цвят,като сняг е,но едва от два-три дена та трудно мога да кажа,как е притока на нектар.

След акацията от сега ги знам,кои ще напускат маточници,та се подготвям за направата на много отводки - хем ми трябва размножение,хем м/у акацията и липата,при мен винаги,винаги има поне 3 седмици пас ...... и да не стоя без работа :D


п.п.дори при тези слаби семейства,ако времето беше позволило щях да хвана със сигурност по приличен добив от рапицата - за акацията от днес ще броя хубавите дни ..... за по-нататък е рано да прогнозирам какво ще се случва.

jordanov
25.05.2011, 11:32
Ти местиш ли ги ?

kando
25.05.2011, 13:17
За рапицата и акацията да - за късмет тази година и двете паши са на едно място,но за липата ще местя на друго.

dunsho78
18.06.2011, 17:58
Колеги ,понеже отворих тази тема и сега спокойно мога да напиша че пролетта наистина беше малко хладна но пчелите се отчетоха добре от акацеята те си знаят работата и затова се отнасяите ,с уважение към тези малки но важни за съществуването на света животинки wink;

p4elarov
16.08.2011, 06:14
Като добив сам доволен от акацията рекорден за 15г пчеларстване-сланчогледа премина барзо и там по слабо от миналата година рапица не хванах -слаби ми бяха кошерите[/b]

Цеко Сифоня
16.08.2011, 08:14
От рапицата и акацията съм доволен но сушата продължила почти 2 месеца след нея си каза думата-от 70 кошера -3 тенекии sweating; Слънчогледа едвам достигна метър.

jordanov
22.08.2011, 11:21
Една снимка и от мен / по идеята на Станко/ .
Това ми е добива от трите хубави паши : рапица , слънчоглед и от последната от която съм най-доволен - разни миризливи треви и мноого много бодил :D. Събота и неделя приключих с въртенето и докладвам, че и тази година с Божията помощ изпълнихме програма максимум - 40 кила мед от кошер . По -важното е , че в плодниците всичко е наред и пчелите продължават да работят с добро настроение .
http://s3.postimage.org/7ya3i8xw/P1010891.jpg (http://postimage.org/image/7ya3i8xw/)

p4elarov
23.08.2011, 08:04
Дам и при мен е 40 кг-рапица-2-акация15-сльнчоглед-23-Плевенско село

jordanov
23.08.2011, 09:16
Ми що не си обаждаш ? :D Аз съм в Българене . drinks;

p4elarov
24.08.2011, 17:15
drinks; Дебово

jordanov
07.09.2011, 09:21
Хм, а при мен медосбора продължава с пълна пара , след днешния дъжд сигурно ще пощуреят . Оня ден се бях засилил да слагам ленти и се отказах . За две седмици напълнили по половин корпус и продължават да носят . Направих бърз преглед на два десетака дето не ги бях поглеждал от акацията само меда им вземам - крайните пити с мед и прашец запечатани , другите с мед и пило както дават по филмчетата и магазините отгоре наполовина пълни . Явно пак ще се кара без сиропи и стесняване . Жалко че измих центрофугата и съм си малко фаталист , тъй че всичко остава за тях . Пък и нали казват хората че идва 2012http://www.pic4ever.com/images/kaffeetrinker_2.gif

ceco_lovech
07.09.2011, 10:51
Хм, а при мен медосбора продължава с пълна пара , след днешния дъжд сигурно ще пощуреят . Оня ден се бях засилил да слагам ленти и се отказах . За две седмици напълнили по половин корпус и продължават да носят . Направих бърз преглед на два десетака дето не ги бях поглеждал от акацията само меда им вземам - крайните пити с мед и прашец запечатани , другите с мед и пило както дават по филмчетата и магазините отгоре наполовина пълни . Явно пак ще се кара без сиропи и стесняване . Жалко че измих центрофугата и съм си малко фаталист , тъй че всичко остава за тях . Пък и нали казват хората че идва 2012http://www.pic4ever.com/images/kaffeetrinker_2.gif

Да не пишеш напролет,че ти изчезнали пчелите!Лентите отдавна трябваше да си ги сложил!

jordanov
07.09.2011, 14:38
При всички случаи ще пиша , както виждаш аз съм от редовните , само да съм жив и здрав . За лентите - не се притеснявам особено , в някои години не съм слагал и нямаме оплаквания . Все пак другата седмица ще се постарая http://www.pic4ever.com/images/shv.gif

Valiapetrova
12.12.2011, 10:48
Здравейте колеги от централна България.
Приключи 2011 година за пчеларя и започна 2012 година стопанска , пчелните семейства са подготвени да презимуват успешно , при тези високи необичайни декемврийски температури пчелите усилено търсят да пият вода. Какво е вашето мнение за семействата и необходимостта от вода в този период на годината . Ще се радвам да прочета всяко мнение и предварително благодаря за активността по темата.

Юрий Цветков
12.12.2011, 11:51
Щом я търсят, значи имат нужда от нея. Най-вероятно има пило.

Пеньо Лазаров
12.12.2011, 20:05
Съмнявам се сега да има пило независимо, че е по топло времето освен ако майките ти са произведени август и началото на септември.Моите пчели не съм ги виждал сега да пият вода на поилките.

N-2
12.12.2011, 20:21
Ако имам 180 кошера, щеше да ме е срам да задавам въпроси като за детската градина.
Щях да си отворя кошера, който лети за вода и нямаше да се излагам.
Още повече, че не много отдавна колежката каза, че е потрошила много пари, за да се образова по пчеларство и затова няма да споделя с нас скъпа информация, а само общи неща. Жалко, че колегите го изтриха това грандоманско и пренебрежително към нас мнение.

Valiapetrova
12.12.2011, 21:24
Ако имам 180 кошера, щеше да ме е срам да задавам въпроси като за детската градина.
Щях да си отворя кошера, който лети за вода и нямаше да се излагам.
Още повече, че не много отдавна колежката каза, че е потрошила много пари, за да се образова по пчеларство и затова няма да споделя с нас скъпа информация, а само общи неща. Жалко, че колегите го изтриха това грандоманско и пренебрежително към нас мнение.
Здравей колега, вече са 250 бр кошери и са проверени последно на 30.11.2011 год. за себе си въпроса съм го изяснила но никога не е зле да чуеш още мнения по темата . Относно думата /потрошила/ не бих я използвала, със сигурност съм казала - инвестирала в литература. А на този който е попитал е получил компетентен отговор, рещенията си остават за пчеларя. Ако искам нещо го казвам там където му е мястото и само на този които иска да го чуе, явно ти не си от тях.

Пеньо Лазаров
12.12.2011, 21:52
Незнам килегата iris защо напада колегите с повече кошери и който са кандидатствали по програмите и са си направили големи пчелини.
Могли са , трудили са се , направили са си ги и няма нищо лошо и те да попитат,поне да сравнят своето с чуждото мнение.
Колега iris защо и вие не кандидатствахте и не направихте толкова голям пчелин като сте толкова голям пчелар, а не да нападате колегите,ама то изисква отговорност,риск и много труд.

N-2
13.12.2011, 06:41
Всеки прави каквото може, колега. Аз толкова мога.

Но колежката с 250 те кошера няма морално право да пита след изцепката, дето я направи преди няколко месеца. Тогава останах втрещена от това изказване. И продължавам да съм след наглостта, която демонстрира тя отново.
Съжалявам, че мнението й е изтрито, но нищо, аз бих й го напомняла всеки път, когато попита за нещо. "Потрошила" е моя интерпретация, смисълът е такъв - не съм похарчила толкова много пари, за да науча пчеларство, за да споделям с вас тук разни важни неща, а само общи.
И след като иска "да чуе още мнения по темата", може би ще трябва да ги чуе от някъде, където не се е компрометирала по този начин. Тя пак не споделя своя опит, а само иска да чуе нашите мнения ...

Незнам килегата iris защо напада колегите с повече кошери и който са кандидатствали по програмите и са си направили големи пчелини.
Могли са , трудили са се , направили са си ги и няма нищо лошо и те да попитат,поне да сравнят своето с чуждото мнение.
Да, нищо лошо няма да си направят хората пчелини по този начин.
Но ако на вас не ви прави впечатление обидното отношение на подобни изказвания, аз не мога да проявя конформизъм и да ги подминавам.

N-2
13.12.2011, 11:27
И колега, извинявай, че си се почуствал нападнат wink;cvete; , някои на това му викат ухажване. :D cvete;

apolo_bg
13.12.2011, 12:09
Колежката Valiapetrova написа:
Здравей колега, вече са 250 бр кошери и са проверени последно на 30.11.2011 год. за себе си въпроса съм го изяснила но никога не е зле да чуеш още мнения по темата.

Хайде колежке, щом си го изяснила, би ли споделила, какъв е бил проблема, че и ние да научим нещо.
Благодаря.

Valiapetrova
13.12.2011, 12:31
Колежката Valiapetrova написа:
Здравей колега, вече са 250 бр кошери и са проверени последно на 30.11.2011 год. за себе си въпроса съм го изяснила но никога не е зле да чуеш още мнения по темата.
Хайде колежке, щом си го изяснила, би ли споделила, какъв е бил проблема, че и ние да научим нещо. Благодаря.

Здравей колега, моето мнение е следното:
1. В кошерното пространство няма влага.
2. Няма наличие на пило
3. За разпечатването на хранителните запаси и разреждането им до консистенция за усвояване на храната е необходимо вода.
4. Все още са високи среднодневните температура и те по-често облитат за да изпразнят ректомата, и така се налага попълване на хранителните запаси в гушката за да могат при по-дълго застудяване да могат да подържат необходимата температура в пчелното кълбо.
Благодаря предварително на тези от вас които се интересуват от моето мнение по темата. Но въпреки всичко бих се радвала да чуя мнения/мисли - расъждения/ по темата .
Хубав ден!

Valiapetrova
13.12.2011, 12:50
T.e. с две думи - некачествени зимни запаси ....
Не мисля че са некачествени , а по скоро липса на влага/конденз/ в кошерното пространство

apolo_bg
13.12.2011, 13:03
Аз съм 200км. по-на юг от Павликени и при мен сигурно е още по-топло.
Онзи ден 6 семейства от Даданови ги прехвърлих в по 2 корпуса на ЛР- пита по пита(с пчелите по тях).
Целта е на пролет с 3ти корпус минавам на ЛР рамка.
- Пило въобще няма.
- Над кълбото има още незапечатан мед
- Пчелите са в долната част на питата.
- Никакви проблеми!
- По дъното 5 – 8 умрели.
Летят си от време на време пчелички, но не забелязах да носят вода, щото, ако носеха щях да забележа.
Та си мисля да не би колегата valyo да е прав?

Ангел Йосифов
13.12.2011, 13:13
пчелите усилено търсят да пият вода. .

Да неби да си "пресолила манджата" чак пък УСИЛЕНО да търсят вода. sleepy; sleepy;.Неми се вярва търсенето да е усилено понеже от 250кошера по една пчела да има на поилката това са си 250 пчели на куп може да се заблудиш.Ха drinks; че и аз ожаднях.

Evgeni Petkov
13.12.2011, 20:30
Тази вечер ми се обади пчелар, който ценя и винаги се съобразявам с мнението му- та той беше притеснен, че кошерите му имат по 1-2 пити с пило и при едно нормално застудяване през януари смърността ще бъде много голяма. А той има повече от 250 кошери! wink; Посъветвах го да сподели във форума мнението си, ако го направи - добре, ако не аз го пиша. Може би apolo_bg, кошера който си местил да е без пило, но ако наистина има пило нали никой не изключва, че пчелите са жадни поради това?! drinks;

Юрий Цветков
13.12.2011, 21:03
Здравей колега, моето мнение е следното:
1. В кошерното пространство няма влага.
От следващия ти пост става ясно, че говориш за конденз. Ако в кошера няма пило, не би трябвало да има и конденз. Ако има конденз, без наличие на пило, значи имаш много сериозен проблем с вентилацията.

2. Няма наличие на пило
Това е предположение или си прегледала внимателно семейството?

3. За разпечатването на хранителните запаси и разреждането им до консистенция за усвояване на храната е необходимо вода.
Атмосферната влага е напълно достатъчна за това. Освен това през този сезон, ако няма пило, консумацията на мед е пренебрежимо малка.

4. Все още са високи среднодневните температура и те по-често облитат за да изпразнят ректомата, и така се налага попълване на хранителните запаси в гушката за да могат при по-дълго застудяване да могат да подържат необходимата температура в пчелното кълбо.
Това е несериозно.

Благодаря предварително на тези от вас които се интересуват от моето мнение по темата. Но въпреки всичко бих се радвала да чуя мнения/мисли - расъждения/ по темата .
Хубав ден!Това е моето мнение по темата.