PDA

Виж пълната версия : Някой работил ли с 2 семейства в дадан-блат.



brusa
09.01.2016, 11:23
Може би заглавието да ви е смаяло извинете ако е така.
Предложиха ми при активния сезон да сложа над магазина една ханеманова решетка и да сложа отгоре кошер(плодник пълен с пчели и майката).
Да работят 2 семейства на 1 магазин и да го пълнят по бързо.
Само че с различни входове.Ако някой може да сподели опит ще съм благодарен.

Валентин.
09.01.2016, 11:28
И аз вдигам на 2 корпуса някой ДБ 8р и 10р. Ама 2 майки и 2 плодника ДБ ми се вижда..............доста интересно. И то само за 1 магазин. Нищо лично приятел, ама сигурен ли си , че не те пробват......

boris
09.01.2016, 11:38
Не го пробват. Миналия век е било доста разпространено. И сега познавам хора, които работят така . Използва се за ранни паши . Семействата се развиват по -бързо.

Валентин.
09.01.2016, 11:44
Не го пробват. Миналия век е било доста разпространено. И сега познавам хора, които работят така . Използва се за ранни паши . Семействата се развиват по -бързо.
Продължи ако обичаш. След ранните паши.......?

boris
09.01.2016, 11:53
Има различно продължение (зависи от майките, от пашите ). Темата е много дълга.

Валентин.
09.01.2016, 11:57
Има различно продължение (зависи от майките, от пашите ). Темата е много дълга.
Зимата не бързаме....нито да орем, нито да сеем или пък мед да вадим. Така , че може да четем дълго. Ако ти можеш да пишеш дълго естествено.

boris
09.01.2016, 12:01
Имам едни стари списания от 1957 г. ,ако ги намеря ще ти ги пратя. Ако се поразровиш в нета, предполагам, че ще намериш информация , ако не ще се опитам да ти помогна.

бат тянко
09.01.2016, 12:21
Здравей, Брусе! В заглавието няма нищо смайващо- дори напротив! А се смаях, че очакваш две семейства да пълнят един магазин! От моите 12ци очаквам да ми напълнят 3 магазина и да дадат 4 отводки- казвам очаквам, не че става. Така че няма нищо странно да отглеждаш 2 семейства в един корпус . И на паша да ги обединиш- другото давай да го разнищваме...

boris
09.01.2016, 12:35
Тянка, колегата е само на 16г. и аз шапка му свалям , че от сега се занимава с пчели. Да бъдем по -снизходителни . С каквото мога и аз ще помогна.

boris
09.01.2016, 13:13
Май говорим за различни неща. Според мен заглавието на темата не е формулирано правилно.

бат тянко
09.01.2016, 13:15
Борка, не мога да бъда снизходителен към някой, защото рискувам да го обидя. Аз не искам това, а да разбера какво точно иска колегата!

Валентин.
09.01.2016, 13:32
Имам едни стари списания от 1957 г. ,ако ги намеря ще ти ги пратя. Ако се поразровиш в нета, предполагам, че ще намериш информация , ако не ще се опитам да ти помогна.
В старите книги и списания всичко е написано по-артистично, по-човешки. На мен ми харесва да ги чета. новите малко сухи ми се виждат. Ще чакаме да напишеш нещо. За двукорпусните /с 1 майка/ рових доста, но освен общи неща най-вече за 12р не повече от 1-2 страници не намерих. И докато не си пробвах сам, и някой мой неща дето са ми в главата чак тогава си нагодих системата. и то с 8р и 10р. дето почти нищо не пишат за тях.

solaris60
09.01.2016, 14:08
Може би заглавието да ви е смаяло извинете ако е така.
Предложиха ми при активния сезон да сложа над магазина една ханеманова решетка и да сложа отгоре кошер(плодник пълен с пчели и майката).
Да работят 2 семейства на 1 магазин и да го пълнят по бързо.
Само че с различни входове.Ако някой може да сподели опит ще съм благодарен.

А как ще се работи с този кошер? Ти трябва да си културист? Да помислим и върху друга част от въпроса. Когато този магазин е между двата плодника то аз мисля, че пчелите преминавайки през ханемановата решетка ще запълват горния плодник с мед и майката там ще остане без място за снасяне, а долната майка ще снесе яйца в магазина. Така е според мен. Не съм съгласен и с друго. Ако майките са в тази комбинация в която казваш то те ще се стремят да се бият и ще стоят постоянно на ханемановата решетка. Третото което ми идва на ум е, че едната майка ще излъчва по - силно феромони и по този начин пчелите ще се стремят да са около нея и другата ще бъде аут. Аз ще дам пример с мои лежаци в които майките са разделени по - равно в лежака. Рано или късно надделява едната майка. Остава само едната страна. Предполагам майката с по - силно излъчване на феромони, и най - вече по - младата в случаите с моите лежаци.

boris
09.01.2016, 16:11
Има един руснак , който работи така, само че той ползва само корпуси(а не магазини ). Той обаче тренира културизъм (не се шегувам ).За подробности чукни Кривчиков в чичко Гугъл. Има доста клипчета.

brusa
09.01.2016, 16:18
Казвам това което съм чул не искам после упреци не съм сигурен дали има такава система но чух и за това питам.
Плодник 1 ще го нарека ще е долния над него слагаме ханемановата решетка да не ходи майката да снася яйца горе в магазина.
Плодник 2 е над магазина (забравих дали имаше между него ханеманова решетка за което извинете)
Семейството от горе е нещо като помощно семейство веднага след пашата ми каза мога да взема от 1 и 2 и да направя отвотка защото вече са с една миризма само за пашата са заедно.
Питате защо 1 магазин защото ще се пълни бързо и ще можем да използвам пашата на МАХ.
Не съм сигурен за това сложих тази тема.
И ще съм благодарен който няма отговор по въпроса или той да зададе въпрос нека да не пише защото всички теми са пълни с излишни коментари така че не пишете извън темата.
Благодаря ви предварително.

brusa
09.01.2016, 16:21
Еми знам че плодника тежи.Имам хора който ще ми помогнат ако имам нужда.

brusa
09.01.2016, 16:23
Има един руснак , който работи така, само че той ползва само корпуси(а не магазини ). Той обаче тренира културизъм (не се шегувам ).За подробности чукни Кривчиков в чичко Гугъл. Има доста клипчета.
Сега ще го видя.И Културист като си не значи че вдигаш много значи че си пълен с хранителни добавки.Тренирал съм и за това се отказах има хора който вдигат много а пък не са нацепени.

Максим Тодоров
09.01.2016, 16:38
Ако те интересува за двомайчино и двосемейно пчеларстване си купи книгите на Ангел Грънчаров.
Лично аз изгубих цял сезон с неговите слатки приказки слет което изхвърлих повечето пчеларски книги и започнах да правя това което смятам за по добре.Съветвам те да не вярваш във всичко написано по книгите.

tarty
09.01.2016, 17:14
Прочети тук,това е един от вариантите:
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-2/#comment-494

бат тянко
09.01.2016, 17:30
Брусе, ти прочете ли си заглавието на темата? Аз чух от един колега, че през миналия сезон добива му от 10 кошера ДБ е 900 кила! И мани другото ами му и вярвам!

jorors
09.01.2016, 17:36
Ако те интересува за двомайчино и двосемейно пчеларстване си купи книгите на Ангел Грънчаров.
Лично аз изгубих цял сезон с неговите слатки приказки слет което изхвърлих повечето пчеларски книги и започнах да правя това което смятам за по добре.Съветвам те да не вярваш във всичко написано по книгите.
Тя и лисицата като не достигнала гроздето си казала.............Ако споделиш какво си направил, можеш да попиташ и си разбереш грешките. Не се отказвай прочети Грънчаров още 1-2 пъти и питай ако нещо не ти е ясно.

srg
09.01.2016, 18:23
Брусе, ти прочете ли си заглавието на темата? Аз чух от един колега, че през миналия сезон добива му от 10 кошера ДБ е 900 кила! И мани другото ами му и вярвам!

Ако говориш за двумайчни семейства, излиза по 45кг. на семейство.Напълно постижимо при добра година за стандартно отглеждане. Не се сещам за съществени придимства на такова отглеждане ,но работата е много повече.

brusa
09.01.2016, 18:30
Прочети тук,това е един от вариантите:
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-2/#comment-494
Благодаря ти много сега ще ги прочета.

solaris60
09.01.2016, 18:37
Брусе, ти прочете ли си заглавието на темата? Аз чух от един колега, че през миналия сезон добива му от 10 кошера ДБ е 900 кила! И мани другото ами му и вярвам!

Егати кошерите, егати добива.

бат тянко
09.01.2016, 18:38
Говоря за 12 рамков ДБ с магазини според силата. Със стандартна работа колеги вадят от 130 кошера- 12ДБ около 500 кила мед.

бат тянко
09.01.2016, 18:41
Слънчо просто споделям какво съм чул- като колегата в пост 15.

brusa
09.01.2016, 18:50
Заключение: Ако искате да влезете в главната паша със супер силни семейства е необходимо един месец преди нея да снасят 2 майки (всяка в отделен корпус разделени с ханеманова решетка), като пчелите на двете семейства са общи. Така се постигат над 3000 яйца на ден и достатъчно пчели да осигуряват затоплянето и изхранването на поколението.
Това нещо питах само че в дадан-блат дали някой го е правил.Благодаря на tarty

solaris60
09.01.2016, 19:09
Слънчо просто споделям какво съм чул- като колегата в пост 15.

Не казвам нищо - просто многоо, многоооо се зачудих.

Сергей Тимофеев
09.01.2016, 19:30
Имам едни стари списания от 1957 г. ,ако ги намеря ще ти ги пратя. Ако се поразровиш в нета, предполагам, че ще намериш информация , ако не ще се опитам да ти помогна.

А тогава имаха ли ТЕЛЕФОН в джоба си???

jorors
09.01.2016, 19:47
Заключение: Ако искате да влезете в главната паша със супер силни семейства е необходимо един месец преди нея да снасят 2 майки (всяка в отделен корпус разделени с ханеманова решетка), като пчелите на двете семейства са общи. Така се постигат над 3000 яйца на ден и достатъчно пчели да осигуряват затоплянето и изхранването на поколението.
Това нещо питах само че в дадан-блат дали някой го е правил.Благодаря на tarty
Няма никакъв проблем да го направиш и с дадани. Големите рамки са по неудобни за работа, корпуса става доста тежък и неудобен за манипулации.

Bobi-M9598
09.01.2016, 20:42
Здравейте,

Нямам достатъчно опит, но при тази конфигурация (плодник-магазин-плодник) не смятам, че ще може да се постигне по-добър, като количество добив.
Колкото и много да са пчелите, нектара който събират за да се превърне в мед си има "технология".
За развитие на семействата, да. Макар Слънцето да е прав. Смятам, че ако има ХР от долу и отгоре на магазина, Майките ще са раздалечени, но това с феромоните на по-младата.......Но нищо не пречи да се опита. После ще е ясно има ли ......... няма ли ЕФЕКТИВНОСТ!

Поздрави, Г. Георгиев

jorors
09.01.2016, 20:53
Здравейте,

Нямам достатъчно опит, но при тази конфигурация (плодник-магазин-плодник) не смятам, че ще може да се постигне по-добър, като количество добив.
Колкото и много да са пчелите, нектара който събират за да се превърне в мед си има "технология".
За развитие на семействата, да. Макар Слънцето да е прав. Смятам, че ако има ХР от долу и отгоре на магазина, Майките ще са раздалечени, но това с феромоните на по-младата.......Но нищо не пречи да се опита. После ще е ясно има ли ......... няма ли ЕФЕКТИВНОСТ!

Поздрави, Г. Георгиев
Тази конфигурация е напълно неприложима. Когато тръгне пашата пчелите складират нектара в горния корпус и втората майка става излишна.

бат тянко
09.01.2016, 21:04
Рече и отсече- какво повече може да се каже ?

boris
09.01.2016, 21:16
Според мен може да се направи отводка с горната майка и всичко нагоре да се напълни с мед.

А.Димитров
09.01.2016, 22:04
Защо ми прилича на Венеровата технология само че не с ЛР корпуси а сДБ!

brusa
09.01.2016, 22:28
Значи извинявам се на всички зададох въпрос а не съм казал мнение.
Попитах не съм казал че има такъв метод.Чух и питах за което се извинявам.

Валентин.
10.01.2016, 20:58
Има един руснак , който работи така, само че той ползва само корпуси(а не магазини ). Той обаче тренира културизъм (не се шегувам ).За подробности чукни Кривчиков в чичко Гугъл. Има доста клипчета.
За Кривчиков не съм виждал да работи с двусемейни кошери, за двукорпусни ДБ да. Виж ако напишеш в ТУБАТА Александр Иванович Истомин ще попаднеш точно на това, двусемейни ДБ. Клипа се казва пасека на гречихе. Късичък е, няколко секунди ама показва нещо.....има и коментари отдолу. Тая система въобще не е за 1 или 2 магазина или за скоростно пълнене с нектар.

boris
10.01.2016, 21:16
Вальо, ако бъркам се извинявам , но мисля че той правеше отводка отгоре и после я обединяваше с основното семейство за главната паша. По този начин сменя майката.

Валентин.
10.01.2016, 21:23
Може, аз лично не съм го виждал. Иначе чаках да напишеш нещо от твоя стар вестник. Ако искаш виж клиповете на Истомин, това е точно за което пита колегата. Ама задължително 2-3 човека трябва да работят с тия сандъци. Лично мен ме блазни да опитам това но на стационар, с една двойна стълба. На ремарке НИКОГА.

Валентин.
10.01.2016, 21:26
Ба с осмачета колко ли високо може да стигна....... Наесен започвам да залагам двумайчини осмачета ДБ.

boris
10.01.2016, 21:28
Като ги намеря ще ги копирам . Обещавам!

boris
10.01.2016, 21:36
Ами аз го направих. Имах един слаб осмак и направих отводка над него. Хем си смених майката, хем извадих мед от него.

Юрий Цветков
11.01.2016, 10:13
Говоря за 12 рамков ДБ с магазини според силата. Със стандартна работа колеги вадят от 130 кошера- 12ДБ около 500 кила мед.
Тези колеги, по-добре да се захванат с нещо друго.

бат тянко
11.01.2016, 10:22
Юрка, те това и правят! Сиреч с 3,4 ходения на година- толкова!

Юрий Цветков
11.01.2016, 10:26
Ами не знам. Аз съмна принципа, че едно нещо или го правиш както трябва или изобщо не се захващаш.

бат тянко
11.01.2016, 11:42
Явно е че, това са нашите принципи! Но има и безпринципни хора- например каквото и да е, но без никакъв зор!

Георги Кръстев
11.01.2016, 12:49
Пробвал съм с тези двумайчините-тежко е и винаги губиш едната майка. Пробвал съм и в 12р кошер 2 майки с по 6р и нагоре магазини...пак се губи едната майка. Сега работя с помощни отдлени кошери. До всеки 2 кошера 1 бомощен. Нямам още техника на работа, но преди паша даваш пило, след паша отнемаш (отводка). Мед ще има ГАРАНЦИЯ!

BateMisho
11.01.2016, 16:56
Пробвал съм с тези двумайчините-тежко е и винаги губиш едната майка. Пробвал съм и в 12р кошер 2 майки с по 6р и нагоре магазини...пак се губи едната майка. Сега работя с помощни отдлени кошери. До всеки 2 кошера 1 бомощен. Нямам още техника на работа, но преди паша даваш пило, след паша отнемаш (отводка). Мед ще има ГАРАНЦИЯ!

Кръстев, за дванайсетаците от третата снмка ли става въпрос (номер 60 от http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=42&page=42)?
Аз се запалих от твоите снимки и разделих един кошер есента. Засега двете семейства зимуват добре, ще видим как ще е след месец-два. Очаквам по-бързо развитие и възможност да отнемам пило за подсилване на останалите семейства. След това ханеманова решетка, магазини, центрофуги и тн... Ама май хамалогията ще е в повече.

pakerlata
13.01.2016, 07:23
130 кошера 500 кг :laughing: може би точат 3-4 пътиblush;

srg
13.01.2016, 09:25
Отглеждали са 130 кошера и са вземали по 4кг. от кошер!! Сериозна инвестиция в облагородявани на околната среда. Явно има още хора живеещи за благородни каузи. :)
Нещо в тези преразкази ........

Искрен Мутафов
13.01.2016, 11:38
...Според мен заглавието на темата не е формулирано правилно.

Обърни се с молба/предложение към Дамянов да го провмени!

Искрен Мутафов
13.01.2016, 11:41
Ако те интересува за двомайчино и двосемейно пчеларстване си купи книгите на Ангел Грънчаров.
Лично аз изгубих цял сезон с неговите слатки приказки слет което изхвърлих повечето пчеларски книги и започнах да правя това което смятам за по добре.Съветвам те да не вярваш във всичко написано по книгите.

Ти много "бързо" си чел - цял сезон, лека му пръст на д-р Гранчаров, всичките му книги се изчитат за няколко дни. То пчеларството да не ти е ръководство на "сглоби си сам", че да следваш всичко сляпо стъпка по стъпка без да се съобразяват разликите условията и да се разчита на някакви "невероятни" резултати!

Искрен Мутафов
13.01.2016, 11:44
Заключение: Ако искате да влезете в главната паша със супер силни семейства е необходимо един месец преди нея да снасят 2 майки (всяка в отделен корпус разделени с ханеманова решетка), като пчелите на двете семейства са общи. Така се постигат над 3000 яйца на ден и достатъчно пчели да осигуряват затоплянето и изхранването на поколението.
Това нещо питах само че в дадан-блат дали някой го е правил.Благодаря на tarty

Само, че един месец не е достатъчен. Трябват поне 6 седмици по-рано да започнат да снасят двете майки, за да се извлече максималният ефект.

Вълчан
13.01.2016, 12:09
Аз от миналата година експерементирам с няколко ДБ 12р., но са разделени двата с разделителна табла. На акацията ги, събирам.

Георги Кръстев
13.01.2016, 12:52
Акацията не е проблем да се посрещне със силни семейства едно майчини. Проблема е след акацията ако няма паша до слънчогледа семействата се стопяват... Всеки сам трябва да си прецени, как да работи, но единствения начин да си винаги готов за паша е да работиш с помощно семейство. Дали ще налиташ пчели, дали ще даваш пило или пчели и пило...

jorors
13.01.2016, 13:22
Само, че един месец не е достатъчен. Трябват поне 6 седмици по-рано да започнат да снасят двете майки, за да се извлече максималният ефект.

Достатъчно е! Това не означава че са започнали да снасят преди един месец, а заедно снасят един месец с общи пчели.

Искрен Мутафов
13.01.2016, 15:26
Да, така е но аз за по-сигурно ги оставя само ХР и махам разделителната мрежа около 20-25 март за да са готови по Гергьовден.
И, то ДБ 12р, тежичко си е ама пък по-малко се налага да се ровят.

Максим Тодоров
13.01.2016, 20:25
Ти много "бързо" си чел - цял сезон, лека му пръст на д-р Гранчаров, всичките му книги се изчитат за няколко дни. То пчеларството да не ти е ръководство на "сглоби си сам", че да следваш всичко сляпо стъпка по стъпка без да се съобразяват разликите условията и да се разчита на някакви "невероятни" резултати!

Как разбра за колко дена какво съм прочел или просто изкаш да се дразнеш?
Просто исках да си споделя моето мнение че не всичо е така както някой го споделя и си мисли че е правилно.

m_pchelari
13.01.2016, 21:30
Някой пробвал ли е този метод. На пръв поглед има предимства. Стандартно оборудване, възможност за бърз преглед на семействата....
Нищо допълнително, само долепяш два корпуса и слагаш ХР по средата.

5814

5815

Pavel_Bs
13.01.2016, 22:04
Акацията не е проблем да се посрещне със силни семейства едно майчини. Проблема е след акацията ако няма паша до слънчогледа семействата се стопяват... Всеки сам трябва да си прецени, как да работи, но единствения начин да си винаги готов за паша е да работиш с помощно семейство. Дали ще налиташ пчели, дали ще даваш пило или пчели и пило...

Или рояци...:laughing:

Георги Кръстев
14.01.2016, 10:44
Някой пробвал ли е този метод. На пръв поглед има предимства. Стандартно оборудване, възможност за бърз преглед на семействата....
Нищо допълнително, само долепяш два корпуса и слагаш ХР по средата.
Предимствата са много на теория и уж с този метод добиваш до 20% повече медец.. Огромното предимство е че имаш достъп до плодника(ако го правиш с 10р кошери поне 4 рамки са ти открити) без да вдигаш магазините! Говорим за бърз преглед за роево, отваряш вдигаш 1-2 рамки и затваряш. Мислил съм по този въпрос, но не съм го пробвал. Не съм чел достатъчно, но има колеги в БГ които го правят. Господин Каров от Шумен. То е като да ползваш лежак с 2 майки и общ магазин, трябва от такива хора да се вземе някакъв опит за да се види дали става или не.

Георги Кръстев
14.01.2016, 10:48
Или рояци...:laughing:
Ако успееш на всеки медовик да хакнеш по един рояк... то смятам че 50кг мана от кошер ще са ти гарантирани :laughing:

m_pchelari
14.01.2016, 11:14
Предимствата са много на теория и уж с този метод добиваш до 20% повече медец.. Огромното предимство е че имаш достъп до плодника(ако го правиш с 10р кошери поне 4 рамки са ти открити) без да вдигаш магазините! Говорим за бърз преглед за роево, отваряш вдигаш 1-2 рамки и затваряш. Мислил съм по този въпрос, но не съм го пробвал. Не съм чел достатъчно, но има колеги в БГ които го правят. Господин Каров от Шумен. То е като да ползваш лежак с 2 майки и общ магазин, трябва от такива хора да се вземе някакъв опит за да се види дали става или не.

Аз мисля да го пробвам само с плодници ДБ10, отваряш в страни да дърпаш рамки с пило и слагаш горе в общия плодник. Лесно храниш, лесно дърпаш рамки. Добре е семействата да са ограничени на 6-7 рамки с преградна. Лошото е, че плодниците ми са с кантове и не мога да ги долепя плътно, но ще го измисля някак.

Георги Кръстев
14.01.2016, 12:41
Ще стане разбира се, допираш двата кошера един до друг и мериш разтоянието. На ХР по средата лепиш 1-2 ленти с алуминиево тиксо и си готов! Проблема е че медовия корпус (магазин, плодник дб или лр) трябва да е БЕЗ первази!

delta.e
23.01.2016, 18:51
Може би заглавието да ви е смаяло извинете ако е така.
Предложиха ми при активния сезон да сложа над магазина една ханеманова решетка и да сложа отгоре кошер(плодник пълен с пчели и майката).
Да работят 2 семейства на 1 магазин и да го пълнят по бързо.
Само че с различни входове.Ако някой може да сподели опит ще съм благодарен.

Хайде де . Момчето попита нещо и се започна отново с изкривяване на темата .
Става тази работа , но си има определена технология.
Лично аз , така не съм работил с различни входове - т.е . един на изток , а един на запад .
Прелките са само на една страна и всичко е наред .

Ангел Йосифов
23.01.2016, 19:48
Пробвал съм двумайчно в 12ДБ,но двете майки са работили в един плодник от август до началото на акацията,след което едната майка излиза във отводка.Плодника е преграден плътно по средата с фазер,а отгоре задължително ХР. .На фазера има замрежен отвор 10см./20см.Предната стена,също се прегражда с дъска с различно оцветяване.За началото на акацията кошера е с 3 магазина.При изваждане на едната майка се изваждат и преградните дъски отвътре и от вън и се маха ХР. Трябва да отбележа,че когато зимуват две майки преградени с НЕ плътна преграда,майките трябва да са на една възраст.Този начин на работа е добър за райони с ранна паша,но изисква ежеседмични манипулации-изваждане на рамки с пило и добавяне на ВО.

Георги 1974
23.01.2016, 22:36
По миналата година 1 стар пчелар ми подари подобен кошер за тази работа . Но е различно магазин няма а са 3 плодника с два входа различно оцветени. Майките са майка и дъшеря от предходната година в най долния корпус разделени с много тънка цяла дъска с 10см. отвор мрежест и ханеманова решетка отгоре.Майките са само долу но всяка седмица се вади зряло пило и се прехвърля нагоре.Като се напълни с пило и мед се слага 3ия плодник.Няма магазини само корпуси.Казва че е вадил по 70-80 % повече мед ако всичко е наред с метерологичните и други фактори . Иначе се роят. Има на същия принцип още кошери само че са с обърнати рамки на 90 градуса мисля че се казваше украински метод. Недостатъците са че са ги вдигали корпусите с скрипец с още един друг старец и грижите са ежеседмични.Аз пробвах тази година но изимиха добре но пролетта едната майка даде фира и аз се отказах от гореописания метод.От въпроса на темата много много ме учудва 1 магазин на две семейства за по бързо пълнене каква е идеята.

jordanov
25.01.2016, 09:53
Някой пробвал ли е този метод...
Нищо допълнително, само долепяш два корпуса и слагаш ХР по средата.



Тука има едни картинки с нещо по-мащабно:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=73&page=4

BateMisho
29.01.2016, 13:17
Преди няколко дни попаднах на една сравнително нова книжка с доста интересна информация по темата - Ефективно пчеларство от Петър Бонев.
В книжката е описан авторски метод на работа с двумайчин ДБ12 - с мрежеста преграда разделя плодника вертикално на две отделения по 6 рамки, горе слага ханеманова решетка, а над нея два корпуса от по-тънки дъсчици за по 5-6 рамки всеки. Така се постига олекотяване на горните корпуси и възможност за манипулации от един човек. Горните корпуси могат да бъдат завъртяни и на 90 градуса, така че пчелите да се смесват. Покривът е стандарния капак на кошера, понеже габаритите на двете корпусчета заедно са колкото размерите на плодника.

Друга интересна особенст на метода, е дълбокото дъно - около 20см. Авторът твърди, че зимуването по този начин е перфектно и аз съм напълно съгласен с него.

Ето една бърза снимка от книжката за онагледяване по темата.

5961

галин
29.01.2016, 14:30
Как се казва книжката и от кое издателство е?

jordanov
29.01.2016, 15:38
И Бай Петър Бонев го коментирахме някъде из темите... 2004 г в "Пчела и кошер" беше подробно публикуван начина на работа, май и същите снимки. Довечера може да наснимам малко.

Юрий Цветков
29.01.2016, 16:12
Има и клип с негова лекция в тубата.

boris
21.02.2016, 14:49
ДВУСЕМЕЙНИ КОШЕРИ

Аз работя с 12-рамкови Дадан-Блатови кошери , но вместо с преградна дъска си служа с преградна двойна мрежа. Тя е прикована от двете страни на обикновена гнездова рамка ( по-дълга 45 см. И по широка 31 см. ) , която плътно прилепва отстрани , отгоре и отдолу на кошера. Преградната рамка заема мястото на една рамка,затова в двете отделения остават 5-6 рамки. Точно срешу преградната рамка разделям прелетната дъска на две с дъска, боядисана от двете страни с различни цветове за ориентировка на пчелите. С подвижни летвички дълги 5 - 6 см, затулям в средата двете прелки, за да се отдалечат те една от друга. Прелките на тези кошери са по-широки, затова подвижните летвички слагам ту в средата, ту в краищата. След като снема магазините, разделям кошера на две и в шест-рамковото отделение оставям майката, а в другото слагам оплодена майка или такава с цяло оплодено сандъче. Подхранвам двете смейства, като те се засилват и зимуват добре. През пролетта майките започват да осеменяват по-рано и до главната паша двете отделения се изпълват с пчели. От така засилилите се двойни семейства взимам рамки с пило и подсливам изостаналите семейства или роеве, а на тяхното място слагам пити за изграждане, макар че е още рано. Два – три дни преди да сложа магазините вземам по-старата или по-ленива майка и заедно с една съставна ( две нуклеусни рамки ) с люпещо се пило и пчели и ги слагам в нуклеус. След това снемам преградната мрежа, на нейно място слагам рамка с восъчна пита за градеж и оставям кошера в покой един – два дни, след което слагам магазина. Миризмата надвете майки се е смесила през мрежата и осиротялото отделение не чувства това, а останалата майка осеменява сложената в средата пита , която се изгражда много бързо и след това я премествам в другото отделение. В двете отделения работят съвсем безопасно. Когато едната страна изпревари, аз вземам пита с люпещо се пило ( като внимавам да не взема и майката ) и заедно с пчелите я прехвърлям в другото отделение за подсилване. Слагам тази пита през една – две пити далеч от майката на това отделение. Останалият с една майка кошер, на който всички пити са пълни с пило и пчели, заработва почти с двойна сила и дава повече мед от другите. Освен това през зимата по всяко време имам по няколкото запасни майки. Не съм съгласен с колегата Ангелов ( Ангел Ангелов – тема от 7/1956 г. Сп. „Пчеларство“ ) който пише, че през лятото 12 – рамковият кошер не е тесен за две майки . През тази пролет имаше много неблагоприятни дни за пчелите,затова двойните кошери са засилиха много, а за магазините беше рано, поради което закъснях с няколко дни да махна едната майка. В резултат на това, след като сложих магазините, майките се изкачиха и осемениха голяма част от полурамките. Това положение ме затрудни, но се справих с него, като отделих роеве и сложих по 2 – 3 пити за градеж. От тези кошери направих по един рой , а от взетите майки заредих по един нуклеус, а в резултат взех повече мед от другите. През време на силната паша след 2 – 3 подхранвания с рядък сироп отделям старата майка в нуклеус с две полурамки и с люпещо се пило и пчели. Отначало тя е с малко работници , но я оставям на самоиздръжка, а ако работи добре, оставям я за другата година. Ако майката не ми хареса, сменям я и до есента тези нуклеуси се разиватмного добре. По този начин получавам млади оплодени майки от маточиници, взети от рекордни кошери, които ми служат за зареждане на нови двусемейни кпошери. По този начин през есента зазимявам двусемейните кошери с една млада и една стара майка ( не по-стара от година и половина ), която напролет изхвърлям като стара, затова семействата ми остават всяко година с едногодишни майки. Пропуснах да спомена за преградната мережа. Тя трябва да бъде двойна. Така майките от двете отделения не могат да се доближават, докато при еденичната мрежа те се хапят, щипят краката си и се жилят, от което пчелите се дразнят и често едната или двете майки стават жертва. Според мен мрежата е по удобна от дъската, защото през нея се уеднаквява миризмата и може да се работи с двете отделения безопасно , а през зимата двете семейства подържат по-лесно нужната топлина. Може да се използва и дъска, но тя да бъде дебела и пробита с големи дупки , на които от двете страни да се приковат мрежи. Ако едната страна осиротее, тя залага много хубави маточници, но след като се излюпи майката, много често се изгубва. Изглежда, че пчелите я убиват, защото чустват миризмата на другата майка. Ако от двете страни се заложат едновъзрастни маточници , майките се излюпват и се оплождат почти всякога. Двусемейните кошери могат да се сформират и при зазимяването, като слабите семейства и роеве се събират по описаният начин. Предлагам на колегите-пчелари да се изкажт по* моя опит.

Спас Гоневски
село Крамолин , Севлиево
списание "Пчеларство" - 1957 г. , бр 1

Бях обещал тази статия преди време и сега я поствам.