PDA

Виж пълната версия : Какво е положението във високопланинските региони



Страници : [1] 2 3 4 5 6

Mateev
08.01.2016, 18:32
По желание на потребители на форума създадох нов раздел за високопланинските региони с надморска височина над 500m. Един от моите пчелини наистина се намира на височина 508m и наистина в него нещата се случват с 1-2 седмици закъснение.

Вече имате нов раздел и нова тема за положението във високопланинските региони. Можете да започнете да ги използвате по предназначение. :yahoo:

С молба когато някой публикува ново мнение в този раздел и в тази тема, задължително да добавя в края на постинга си на каква надморска височина е неговия пчелин. Тази информация ще е полезна за другите пчелари, които имат пчелини на приблизително същата надморска височина.

Mateev
08.01.2016, 18:42
Ето и първия мой постинг по тази тема. Положението в кв. Етъра на гр. Габрово (500m надморска височина) е следното:

През последните 3 дена среднодневните температури са 4-6 градуса, а нощем пада до някъде около нулата. Снега се топи и само в усойните места все още се белее. Денем е слънчево, но не може да вдигне температурата до повече от 6.5 градуса.

Пчелите са щастливи и радостно жужат, особенно когато днес започнахме да им раздаваме новогодишни подаръци - питки с АПИФОНДА. Веднага започнаха да ги ядат, та чак им пращят ушите. Не сме гледали за пило, но мога да се похваля, че подмор не се вижда. Няма и кълвачи, което ми е голям дерт, защото миналата година ми унищожиха около 20-30 семейства.

ves
09.01.2016, 12:16
Ето и първия мой постинг по тази тема. Положението в кв. Етъра на гр. Габрово (500m надморска височина) е следното:
Пчелите са щастливи и радостно жужат, особенно когато днес започнахме да им раздаваме новогодишни подаръци - питки с АПИФОНДА. Веднага започнаха да ги ядат, та чак им пращят ушите. Не сме гледали за пило, но мога да се похваля, че подмор не се вижда. Няма и кълвачи, което ми е голям дерт, защото миналата година ми унищожиха около 20-30 семейства.
На мен ми е рано за подхранване. Най-рано началото на февруари, ако времето е добро. Но имам предчувствието, че точно тогава ще удари здрав студ. Сега ще се разходя до кошерите, не че имам работа, просто да се разтъпча.

Пчелина ми е на 710м. надморска височина

slavi 13
09.01.2016, 22:59
Надморска височина около 780 м. От около 30-40 дни няма никакво летене, много мъгли, земята е замръзнала. Около 14 часа, температурата е под 0 градуса. И така е почти всеки ден. Няма ден за облитане.
Но, пчелите бръмчат, и са живи и здрави.
Пчелите не отглеждат пило. Няма нищо цъфнало в района, даже и кокичетата не са се показали.
Много е полезна новооткритата тема.

Изчезнаха темите за "Какво е положнието в.....". Те бяха най-отдолу във форума. Моля пак да ги виждаме.

никодимов
10.01.2016, 16:50
В с. Рударци Пернишко имам два имота над 700м надморска височина, като разликата между тях е 30-тина метра. В единия имам 10, а в другия 15 кошера.В по- ниския имот с 15 кошера пчелите вчера облитаха, взимаха от питките (в затоплена хранилка) и подмора пред кошерите беше 20-30 пчели, като последно са облитали преди 20-тина дни. В горния имот, като всяка зима по два месеца няма никакво движение.

evgeni.filimonov
10.01.2016, 21:19
При нас в района на гр. Годеч положението е следното. Пчелните семейства са все още в предната част на корпусите и назад имат много запаси. Пчелите са оставени на спокойствие вече трети месец. По дънните табли има съвсем малко подмор и много малко восъчни разпечатки, което означава, че консумацията е малка. Според мен е рано за поставяне на питки. 780 м надморска височина.

Ангел Йосифов
11.01.2016, 17:45
Това да не ви е хладилник-позавъртиш се малко и хоп на хладилника.Оставете пчелите на спокойствие...

slavi 13
12.01.2016, 20:18
При нас в района на гр. Годеч положението е следното. Пчелните семейства са все още в предната част на корпусите и назад имат много запаси. Пчелите са оставени на спокойствие вече трети месец. По дънните табли има съвсем малко подмор и много малко восъчни разпечатки, което означава, че консумацията е малка. Според мен е рано за поставяне на питки. 780 м надморска височина.
Така е и при мен. Не съм ги пипнал от септември. Много, много е рано за питки, зимата започна при мен - около 780 м - около края на ноември, но кога ще свърши, ще определи цъфтежа на джанката. А това може да стане и след 20 април. Както стана през 2015 г.

BateMisho
24.01.2016, 08:37
Вчера - слънчево, тихо, -8 градуса и 40см сняг в района на яз. Лобош, 700мнв.
Всички семейства са оцелели, в добро състояние, в предната част на кошера. Някои имат лед по капака на хранилката и най вероятно гледат пило. Доволен съм от видяното.

зуница
25.01.2016, 08:58
Вчера сутринта -19*, -20*.Слънце и искрящ сняг. Около обяд 14- 15 часа' затопли до -9*, -10*.Пчелите си седяха вътре и нещо си мърмореха, та пропуснаха тая бяла красота.

ves
25.01.2016, 09:12
Забравих да спомена, че в събота се качих до пчелина. За сега нямам загуби. Преди да започнат големите студове им дадох питки. По принцип не ми се иска да ги отварям януари ама ме достраша. Имам един кошер на който есента му оставих празен магазин отгоре. Него май щях да го изпусна ако не бях ги нахранил, защото пчелите се бяха качили в него и опрели до таблата. Имам и една много слаба августовска отводка на 2-3 междини ама и тя е жива.

Валентин.
25.01.2016, 10:07
Забравих да спомена, че в събота се качих до пчелина. За сега нямам загуби. Преди да започнат големите студове им дадох питки. По принцип не ми се иска да ги отварям януари ама ме достраша. Имам един кошер на който есента му оставих празен магазин отгоре. Него май щях да го изпусна ако не бях ги нахранил, защото пчелите се бяха качили в него и опрели до таблата. Имам и една много слаба августовска отводка на 2-3 междини ама и тя е жива.
И аз имам късна слаба отводка сега е на 2 междини и все още е жива след минус 25. Ама мисля АКО затопли малко след някой ден да я кача с 1 снелгрова дъска над някой друг кошер. Тоя студ сега на слабите ще проличи след 20-30 дни..... П.П. Мойте са на полето, не са в балкана. Ама като прочетох на колегата ves за слабата отводка и рекох да напиша какво съм намислил за моята такава. Иначе нямам нищо общо с балкана....

Aranis
25.01.2016, 10:53
Хайде и аз да се разпиша в тази тема. Пчелинът е на 917м надморска. Не съм ходил и не съм ги отварял от 15.10.2015г.

От началото на януари температурите (според GISmeteo) са - нощно време -20*С, а през деня около -7*С. Вчера сутринта пристигам и термометъра показва какво? - 30 С* :laughing:. Имаше около 50см сняг и докато прокарам пътека до прелката на всеки кошер, докато махна шапките и почистя прелките стана 12ч. Температурата стигна -9*С и на мен ми се струваше, че е лято :laughing:. Подплашен от заключенията в една друга тема реших поне да ги преслушам. Едно парче от градински маркуч около 60см и един по един всички кошери. Чуваше се спокоен, монотонен звук. Мисля че всичко е наред. Подмора по дъната беше в рамките на нормалното (20-30 пчели).

Само на единия, освен кълбото се чуваха много откъслечни индивидуални жуженета, т.е. освен монотонния звук на кълбото се чуваха отделни пчели. Ако има някой с опит в преслушването зимата да каже дали има нещо притеснително. Следващо посещение, края на февруари за питки и найлони.

Драгошинов
25.01.2016, 11:27
Само на единия, освен кълбото се чуваха много откъслечни индивидуални жуженета, т.е. освен монотонния звук на кълбото се чуваха отделни пчели. Ако има някой с опит в преслушването зимата да каже дали има нещо притеснително. Следващо посещение, края на февруари за питки и найлони.

Много вероятно е да не достигат медовите запаси - глад!

ves
25.01.2016, 11:31
Хайде и аз да се разпиша в тази тема. Пчелинът е на 917м надморска. Не съм ходил и не съм ги отварял от 15.10.2015г.

От началото на януари температурите (според GISmeteo) са - нощно време -20*С, а през деня около -7*С. Вчера сутринта пристигам и термометъра показва какво? - 30 С* :laughing:. Имаше около 50см сняг и докато прокарам пътека до прелката на всеки кошер, докато махна шапките и почистя прелките стана 12ч. Температурата стигна -9*С и на мен ми се струваше, че е лято :laughing:. Подплашен от заключенията в една друга тема реших поне да ги преслушам. Едно парче от градински маркуч около 60см и един по един всички кошери. Чуваше се спокоен, монотонен звук. Мисля че всичко е наред. Подмора по дъната беше в рамките на нормалното (20-30 пчели).

Само на единия, освен кълбото се чуваха много откъслечни индивидуални жуженета, т.е. освен монотонния звук на кълбото се чуваха отделни пчели. Ако има някой с опит в преслушването зимата да каже дали има нещо притеснително. Следващо посещение, края на февруари за питки и найлони.
Колега, с колко мед ги зазимяваш есента за да си спокоен?

п.п. Аз предпочитам първо да ги преслушам и след това да чистя сняг. Иначе като обезпокоиш пчелите/поразклатиш кошера и след това при почукване се чува по-друго.

marinov
25.01.2016, 12:25
Много вероятно е да не достигат медовите запаси - глад!

По скоро стомашно-чревни проблеми на отделни пчели. Следващият път сложи в питките и някакъв
препарат против нозематоза.

Aranis
25.01.2016, 12:44
Много вероятно е да не достигат медовите запаси - глад!

Благодаря за мнението, колега. Нямам опит в прослушването и всяко мнение е от полза :).

Недостиг със сигурност няма. Подсигурил съм ги, но и при мен изкрастализира някаква подобна мисъл, но друго стечение на обстоятелствата. Аз по-ското си мислех да са стигнали до горните летви и да не могат да се изместят към запасите поради ниските температури. Тази седмица прогнозитар положителни температури пред деня - между 3 и 9 градуса, което трябва да е достатъчно за да се премести кълбото (ако разбира се това са причините). Другата неделя ще прескоча пак да ги прослушам и ако няма промяна ще мисля каква магария да правя :):).


Колега, с колко мед ги зазимяваш есента за да си спокоен?

п.п. Аз предпочитам първо да ги преслушам и след това да чистя сняг. Иначе като обезпокоиш пчелите/поразклатиш кошера и след това при почукване се чува по-друго.

По принцип на око :), но горе-долу между 16кг и 22кг мед и 1-1,5 (зависи колко имам) пити с прашец. Тези, които са останали по-слаби на 5-6 междурамия 16-18кг са им напълно достатъчни (като предвиждам март месец да са им останали минимум 2-3 пълни рамки с мед), по-силните 8-10 междурамия гледам да имат 20-22 килограма. На 12 междурамия до сега не съм имал :). При така спазените килограми не съм имал проблеми.

jordanov
25.01.2016, 16:49
...Пчелите си седяха вътре и нещо си мърмореха,...

Добре де, за какво могат да си мърморят!? То при тебе сладка работа, пчела да си...

tarty
25.01.2016, 21:02
Как какво? Играят карти а кибиците от страни залагат кой ще бие :-) :-) :-) :-) .

Nik_m
25.01.2016, 21:10
Как какво? Играят карти а кибиците от страни залагат кой ще бие :-) :-) :-) :-) .
Някой играят и на руска ролетка, че гледам по дъната са загубилите.

зуница
25.01.2016, 21:31
Добре де, за какво могат да си мърморят!? То при тебе сладка работа, пчела да си...
А-а, аз на женски приказки ухо не давам. Стига ми само да им чувам мърморенето и съм спокоен , че всичко е в реда на нещата. " Чушка ако не люти, краставица ако не горчи, жена ако не гълчи и мъж ако не мълчи, това не е живот" неточен може би, но смислово верен цитат.
Като се затопли ще им кажа, че има и друг дето си говори с пчеличките, та да не мислят , че само на мене може да мрънкат.:bigsmile:

Pavel_Bs
25.01.2016, 23:49
" Чушка ако не люти, краставица ако не горчи, жена ако не гълчи и мъж ако не мълчи, това не е живот"

Туй нещо,само жена ще го е измислила,вервай ми.Лошото е,че май е вярно.Е понявга и аз си продухвам вулията,че да се разбере има ли лъв в околиятаtube;

iuli1971
27.01.2016, 16:14
Днес в два след обяд температура 13градуса .Масово облитане имаше при всички семейства.Западни Родопи-1000м.н.в.

Вълчан
08.02.2016, 10:41
Някой може да ме обвинят в безхаберие, но аз съм учен, че пчелите не се барат от октоври до февруари! Имам пчелин на 900м в райна на Своге. Вчера реших да го посетя, там още си е зима! Пътят беше покрит със сняг, Добре, че джипа е подготвен за такива условия. От четенията по форума, бях подготвен да намеря пити и съндъци, с мъртви пчели! Кошерите покрити със сняг, само следи на животни в района. Отварям кошера, и той жив, следващия няма следи от живот, почвам да магхам рамките и кълбо с пчели-живи! Дадох на всички храна, няма за сега жертви! От трите ми пчелина имам един разграбен кошер, есента! Всички са преживяли до сега!

зуница
08.02.2016, 12:23
Сняг още около десетина сантиметра е останал. Слънце. Всичко лети и нищо не носи.Не са се научили да се гмуркат под снега за прашец. Ако го има някъде, де. Събират вода на изчистеното място пред кошерите, където снегът е оставил само локвички и капки.Земята още е замръзнала. Гледат пило явно.Имат питки с протеин. Чакат пролетта без да си губят времето.
Да им разтуря ли с рахатлъка с броене на паднали акари, или къпане с О.К., или пушене, или просто със зяпане, я за пило , я за нещо си..?;) Няма-а.Разбрали сме се. Аз не ги закачам , те не ме изненадват. :bigsmile:

бат тянко
08.02.2016, 13:17
Ако имаш изглед, към кошерите от топло място. Си развали твоя рахатлък! Като седнеш да им се кефиш с някое ирландско кафе!

зуница
09.02.2016, 08:45
Ако имаш изглед, към кошерите от топло място. Си развали твоя рахатлък! Като седнеш да им се кефиш с някое ирландско кафе!
Кафето да си призная го обичам само с коняче.blush; Конячето е концентрирана, чиста истина.;)"In vino veritas!" За винцето, италианците имат приказката: " Vino puro, cazzo duro.":laughing:

vlado 9
09.02.2016, 11:19
Сняг още около десетина сантиметра е останал. Слънце. Всичко лети и нищо не носи.Не са се научили да се гмуркат под снега за прашец. Ако го има някъде, де. Събират вода на изчистеното място пред кошерите, където снегът е оставил само локвички и капки.Земята още е замръзнала. Гледат пило явно.
На 3.02 четвъртък в 14.00 часа t14 градуса на сянка (в други райони на Бг беше стигала да 22)положението беше подобно въпреки че незнайно от къде някоя пчела се появявяше с жълтеникав прашец .Не се сдържах отворих един ,само яйца на не повече от ден около 10 на 10см.

pchelar4e
10.02.2016, 12:15
Пчелина ми се намира на 980 м. надморска височина до с. Женен гр. Своге. Вече 2 пъти подхаранвам със собственоръчно замесени питки от мед пудра захар и малко Vitamix. Имат си медец но папат питките доволно, които са по 400 гр на семейство. Тази Събота мисля да ги презаредя отново. Все още няма нищо цъфнало. Предполагам ако се задържи другата седмица времето така ще цъфнат игликите.

evgeni.filimonov
10.02.2016, 12:45
При мен една година питките ги бях преработили и смъкнали там където трябва да е пилото и майката нямаше място къде да снася. Аз съм решил при първия подходящ ден след 15 ти февруари да направя преглед на запасите и да сложа питки само на нуждаещите се. Това съм си го решил за себе си и просто го коментирам.

зуница
10.02.2016, 12:48
Имаше ли мед в питките?

evgeni.filimonov
10.02.2016, 13:29
НЕ, Апифонда ползвам от 4-5 години.

rumenggr
10.02.2016, 13:37
При мен една година питките ги бях преработили и смъкнали там където трябва да е пилото и майката нямаше място къде да снася. Аз съм решил при първия подходящ ден след 15 ти февруари да направя преглед на запасите и да сложа питки само на нуждаещите се. Това съм си го решил за себе си и просто го коментирам.

Здравей. Имаш ли спомен, какво е било времето през онази година? Възможно ли е при топла зима, пчелите да са сравнително активни и да правят запаси от твърда храна?

зуница
10.02.2016, 13:38
Моите в момента ядат пета питка. Миналата година изядоха по четири, но не съм забелязал за трупат. Ще наблюдавам за подобни действия от тяхна страна.Благодаря!

Вълчан
10.02.2016, 13:50
При мен, са ми трупали запаси, но есента от апифонда.

зуница
10.02.2016, 13:55
Дамянчо, трий, ако обичаш.

evgeni.filimonov
10.02.2016, 16:04
Здравей. Имаш ли спомен, какво е било времето през онази година? Възможно ли е при топла зима, пчелите да са сравнително активни и да правят запаси от твърда храна?

Не, но при първия пролетен преглед през март го забелязах това. Имаше много мед встрани и дебели венци в средните рамки където е било кълбото и под венеца всички килийки до долната летва лъщяха. Но аз тогава слагах питка 2.5 кг, може би ако е по-малка питката, този проблем няма да го има, а и може това да се е получило при семейства, които са имали много останали запаси и просто няма къде да складират външната храна. Факторите са много. Но все пак трябва да се внимава с подхранването и да се има впредвид състоянието на семейството. Те пак пчелите ще се оправят, както се оправят и по време на цъфтежа на жълтурчето, когато се получава блокиране на гнездото с прашец, но ще им се забави развитието.

rumenggr
10.02.2016, 16:23
Имам и силни и слаби, с повече и малко мед, питки апифонда от 0.5 до 2.4 и на всички забелязах лъщящи килийки. Само в един имаше петнайсетина килйки запечатано пило. Другите нямат. Стана ми интересно(първа зима!) и търся обяснение. Може да е нормално поведение при начало на пролетно развитие.

zapstojan
11.02.2016, 11:55
Забелязал съм пролетта: най-напред килийките започват да лъщят, след това в тях се появява пило.

slavi 13
14.02.2016, 14:57
Днес забелязах летеж като при главна паша, а няма нищо цъфнало, не е облитане. Никак не съм доволен. Имам усещането, че пчелите са открили загинал кошер в съседен пчелин, и му ограбват меда. И не се сещам за никакво противодействие.

Ангел Йосифов
14.02.2016, 15:49
Когато крадът се връщат нацапани-в ограбваното семейство се струпват-бутат около меда и се цапат.

slavi 13
14.02.2016, 16:48
Не се връщаха нацапани с мед. Имат си всичките власинки по тялото, и не ги облизваха когато се прибираха. Рано сутринта започнаха да летят. Може би носят вода. Ама чак пък толкова вода да носят?
Носят и по малко прашец, от къде го взимат не знам, ама в двора не е цъфнала леската, студено е.
Летежът е като при главна паша, прибират се, падат върху дъската пред прелката, дишат тежко, след което влизат през прелката. А тези пчели които излизат от кошера, излизат с премятане през глава, мощно излизане, претъркулване, след което се чува едно мощно бръм, и потеглят, за къде не знам.
Дано да не са намерили някой болен кошер, или умрял кошер.

solaris60
14.02.2016, 16:56
Не се връщаха нацапани с мед. Имат си всичките власинки по тялото, и не ги облизваха когато се прибираха. Рано сутринта започнаха да летят. Може би носят вода. Ама чак пък толкова вода да носят?
Носят и по малко прашец, от къде го взимат не знам, ама в двора не е цъфнала леската, студено е.
Летежът е като при главна паша, прибират се, падат върху дъската пред прелката, дишат тежко, след което влизат през прелката. А тези пчели които излизат от кошера, излизат с премятане през глава, мощно излизане, претъркулване, след което се чува едно мощно бръм, и потеглят, за къде не знам.
Дано да не са намерили някой болен кошер, или умрял кошер.



Ей Славчо, понякога ги докарваш постовете, но този път толкова тъп пост не съм очаквал да прочета от теб. Само с този си пост доказваш, че в пчеларството си кръгла нула.

slavi 13
15.02.2016, 20:00
Имаш на този етап 2022 мнения, които са кухи, заядливи, и от тях лъха незнание, и като се заяждаш, търсиш информация.
Имаш ли пчелин над 500 метра надморска височина, или само се заяждаш?
Защо си тук? Какво правиш в тази тема?
А аз считам, че е напълно възможно, моите пчели да ограбват загинали кошери в моя район.
И се притеснявам, и не знам какво да правя.

pchelar4e
16.02.2016, 08:05
Онзи ден бях на пчелина. На височина 1000 м. н.р са цъфнали само кокичетата. Надявам се сегашните високи за сезона температури да ускорят цъфтежа на леската и дряна....

tarty
18.02.2016, 14:46
Досега си мислех, че моят пчелин е на стръмно място, но вече разбрах в какво заблуждение съм. В момента съм в Триград и навсякаде, кадето минах и видях пчели са на такива байри, че носът ти сигурно опира в земята. Видях ДБ и многокорпусни и то на височина над 1000 метра. Евала ви правя хора, като се замисля само какъв труд хвърляте да закарате рамките за центруфогиране, ми умаляват краката.

delta.e
18.02.2016, 15:01
Онзи ден бях на пчелина. На височина 1000 м. н.р са цъфнали само кокичетата. Надявам се сегашните високи за сезона температури да ускорят цъфтежа на леската и дряна....

https://kartibg.files.wordpress.com/2012/10/bg_klimat_91.jpg

slavi 13
19.02.2016, 19:42
Високите пчелини си имат и предимство, не се отказвайте. Цъфтежът се проточва, на юг цъфти на север по баира се забавя и т.н. И медът е много по-качествен отколкото в равнината.

zapstojan
19.02.2016, 19:58
Напълно съм съгласен със slavi 13. Когато в полето всичко е изгоряло, в планината има паша и то до късно.
Меда освен че е БИО, поради липса на промишлено замърсяване, е и много ароматен.

Aranis
29.02.2016, 12:00
Вчера сколасах и направих осведомителен преглед на семействата. Температурата не беше желаната (предсказаната от синоптиците), но като цяло ставаше - между 9*С и 14*С, предимно облачно, без вятър. Като цяло съм много доволен от видяното. Няма влага и мухъл - тази година за първи път не поставих никакви "затоплящи" материали и разликата е очевидна. Всичко е сухо, а при отваряне от кошера се носи приятна миризма на прополис и восък. Всички семейства са презимували успешно, като са излезли силни от зимата, а майките са пронесли. Пило има на 4 пити, като на 2/3 от питите са осеменени и запечатани на около 50 % двустранно, а 4-тата е започната. Направи ми впечатление, че има големи площи излюпено пило (за сезона) на около 2 пити с големината на длан (осеменени повторно). Пчелите разчистват усилено, въпреки все още студеното време (току що са излезли минзухарите, а до джанката има повече от 20 дни). Поставих питки по килограм и третирах за акар, като си мисля да направя контрола по метода на Матеев в края на март.

Nik_m
29.02.2016, 19:30
И аз изхвърлих затоплящите материали още миналата година и съм много доволен.

slavi 13
02.03.2016, 18:29
Аз, сега сложих затоплящи материали над пчелите.

Ники
04.03.2016, 18:23
Здравейте,

Пчелина ми се намира на 750 м.н.в. Работя предимно с 8 рамкови ЛР с мрежа на 1/4 от дъната.

При посещението ми на пчелина на 28.02 установих ,че две от семействата(от общо 13) са изяли питките апифонда ,които им бях поставил за всеки случай в началото на Януари.Времето позволяваше преглед и реших да видя какво е положението с медените запаси в тези кошери.Трябва да кажа ,че и двете майки са миналогодишни. Положението беше 5 пити с пило(елипси около 25см.) 4 от които запечатано.
Мед в питите от северната страна(по 2 цели пити) и по малко в другите пити в задните краища.Има достатъчно пресен прашец в съседните на пилото пити.Долните корпуси не съм ги ровил.Поставих отново питки и разпечатах малко мед.
Другите кошери не съм притеснявал храна си имат, пити с мед и питки отгоре..Прашец внасяха всички кошери.
Загуби на семейства няма.

При посещението ми днес забелязах ,че джанките се гласят да цъфтят.В района има малка площ с рапица, която на отделни стръкчета има цвят.


Много добра тема!

Вълчан
07.03.2016, 09:04
При мен, след преглада на 5 ІІІ, имаха по две рамки пило. Един кошер вече 3 година прави самосмяна февруари-март. Имаше две пити запечатани с пило и 5 маточника.

slavi 13
13.03.2016, 16:47
При мен, в миналия понеделник /07.03.2016/, силен вятър събори един от многокорпусните кошери, и разпиля всичките покриви на останалите кошери. Добре, че имам добри съседи и ми се обадиха.
Тогава /07.03.2016/, видях 3 пити запечатано пило, но това е млада майка от миналата година, в съборения кошер. Другите кошери още не съм ги пипал. При мен сега няма нищо цъфнало, но джанката ще цъфне следващата седмица, ако има топло време. Пчелите са много добре засега. Здрави са.
Събореният кошер днес го погледнах и е много добре. Оцеляха миличките, и майката е оцеляла.
Всички кошери целогодишно са на мрежесто дълбоко дъно, и ги държа на студено след септември, а сега им слагам затоплящи материали само отгоре.

pchelar4e
17.03.2016, 14:25
Миналата седмица установих, че някой от кошерите ми /12 р. ДБ/ са на по 7-8 рамки с пило а останалите пити са запълнени с мед и прашец. Същественото затопляне го дават след 20 март. Понеже майките са почти блокирани и няма къде да снасят извадих от тези кошери по една рамка със запечатано пило за да подсиля няколко по-слабички семейства и поставих изградени празни рамки . До сега само няколко пъти ми се случвало по това време на годината кошерите да "преливат от пчели" предвид колебливите метеорологични условия, още повече че пчелина се намира на почти 1000м н.р. Тъй като времето не е подходящо за направата на отводки, другата седмица мисля да поставя втори плодников корпус върху по-силните семейства със редуващи се изградени пити и ВО, като кача от долният корпус една пита с пило в горният. С цялата тази операция целя следното: малко преди настъпването на акациевата паша отнемам няколко пити с пило от горният корпус и правя отводка, като премахвам горният корпус а останлите пчели ги стръсквам в долният корпус и поставям магазини със изградени пити и ВО.Разбира се всичко това е подплатено със добро умерено харанене до настъпването на акациевата паша. Получава се следното
поради големият брой пчели се получава по-висок принос на нектар и бърз градеж на ВО. До сега такъв кошер не съм имал роил се защото им създавам достатъчно работа с градеж и принос на нектар, че да не мислят за глупости..

дядо борю
17.03.2016, 14:47
Още е студено за 2-ри корпус,по добре разпечатай всичкия мед,зрялото пило ще се излюпи и ще се освободи място за осеменяване.ДБ 12 е с достатъчен обем за снасяне на майката,до акацията има още много време

vlado 9
18.03.2016, 12:18
Миналата седмица установих, че някой от кошерите ми /12 р. ДБ/ са на по 7-8 рамки с пило а останалите пити са запълнени с мед и прашец. - Тъй като времето не е подходящо за направата на отводки, другата седмица мисля да поставя втори плодников корпус върху по-силните семейства със редуващи се изградени пити и ВОИскаш да кажеш че работиш с 12рамкови ДБ корпуси за плодници и на 1000м.нм.в.по това време ще ги разшириш с един такъв корпус ?
П.П Сигурно е ,че имаш много здрав кръст да преметаш тия 12ки .

pchelar4e
18.03.2016, 15:17
Всичките кошери са ми на мрежести дълбоки дъна с вътрешен прашецоуловител и дъната са подвижни . Не ми се налага да ги дигам пълни корпуси..Ротация не правя както при ЛР. Просто раширявам с 12 рамков ДБ корпус който се поставя върху съществуващият и преди акацията вадя рамките правя отводка и стръсквам останлите пчели в долният корпус и на мястото на горния корпус слагам магазини. Няма кой знае каква хамалогия.

vlado 9
20.03.2016, 11:58
6356 19.03.2016г това е най цъфналата джанка при мен.Майките са намалили сериозно яицеснасянето в сравнение с началото на месеца ,въпреки че затворих плътно дъната около 25.02.

rumenggr
20.03.2016, 12:10
Владо, при мен ситуацията със снасянето е същата, а по пъпките още няма бяло, както се вижда на снимката. След два дни вероятно ще са на това дередже(от снимката). Температурите падат през нощта до -4, -5, носят масово прашец, но не са така натоварени, както преди застудяването. Сланите са здрави. При тези условия, каквото цъфне ще се съсипе.

Ivan Mankov
20.03.2016, 12:59
Вие направо ме накарахте да си мисля, че БГ е в поне 3 климатични пояса ! :bigsmile:

Ето снимка от 26.02 : http://s6.postimg.org/tw1ac5n59/Picture_005.jpg (http://postimg.org/image/tw1ac5n59/)
и от вчера : http://s6.postimg.org/f0mi9nk31/Picture_005.jpg (http://postimg.org/image/f0mi9nk31/)

Поне ще се надявате на паша, защото тук се отече !

Ангел Йосифов
20.03.2016, 13:19
Ванка,че те поясите са си на всеки километър (хоризонтален)

Ivan Mankov
20.03.2016, 13:24
Ванка,че те поясите са си на всеки километър (хоризонтален)

Ачка то тези снимки са в разлика от 100-150 м н.в.! Микроклимат . Дано поне едните се отблагодарят !:bigsmile:

vlado 9
20.03.2016, 14:10
Владо, при мен ситуацията със снасянето е същата, а по пъпките още няма бяло, както се вижда на снимката. След два дни вероятно ще са на това дередже(от снимката). Температурите падат през нощта до -4, -5, носят масово прашец, но не са така натоварени, както преди застудяването. Сланите са здрави. При тези условия, каквото цъфне ще се съсипе.

Тя тази е петроФка
Дават го да се вдигат температурите, ако не вали много ще има прашец за пилото.

vlado 9
20.03.2016, 14:34
Ачка то тези снимки са в разлика от 100-150 м н.в.! Микроклимат . Дано поне едните се отблагодарят !:bigsmile:
Миналата събота минах за Троян но през Тетевен ,след Рибарица има изкачване след което се спуска пътя в Шипково ,е там разликата се виждаше много.

rumenggr
20.03.2016, 14:37
Това е джанката от 18.03.2016
6357

И дряна
6358

Ангел Йосифов
20.03.2016, 15:01
Ачка то тези снимки са в разлика от 100-150 м н.в.! Микроклимат . Дано поне едните се отблагодарят !:bigsmile:

Е добре де,хаиде поясите и по верикала да са.При мен (Видинско),около кошерите,прасковите са в разгара си,а само на 200-300метра по хоризонтала,с 50м денивелация има още НЕцъфнали джанки..

BateMisho
20.03.2016, 15:06
Владо, при мен ситуацията със снасянето е същата, а по пъпките още няма бяло, както се вижда на снимката. След два дни вероятно ще са на това дередже(от снимката). Температурите падат през нощта до -4, -5, носят масово прашец, но не са така натоварени, както преди застудяването. Сланите са здрави. При тези условия, каквото цъфне ще се съсипе.

Потвърждавам казаното. Микроклиматът е такъв, че при мен на 750мнв освен дрян и някое друго цветенце няма нищо цъфнало. Джанката е леко напъпила, но ще и трябва още поне 4-5 дни. Пилото е понамаляло, но видях и цели плодникови рамки с пило пред запечатване от край до край. Вчера сутринта имаше лед в поилката.

Ristis
20.03.2016, 15:43
19.03.2016г това е най цъфналата джанка при мен.Майките са намалили сериозно яицеснасянето в сравнение с началото на месеца ,въпреки че затворих плътно дъната около 25.02.

Владо, при мен на 860м още чакам цъфтежа на джанките, но не съм затварял дъната, защото е прекалено влажно и имам проблем с мухъла. В момента всички са изцяло на мрежа от към дъното, дори слабите отводки. В милеровите хранилки се натрупва доста конденз по стъклените им похлупаци и помага да усвояват твърдата захар. Сипвам им и малко сироп (не го предпочитат), но така или иначе вътре си имат достатъчно запаси. Прашец си носят и тази година ми спестиха разходите за скъпи питки.
Според мен, за сега всичко върви нормално и се радвам, че джанките успяха да задържат...

iuli1971
20.03.2016, 17:03
Потвърждавам и при мен-западни Родопи 1000м.н.в.Джанките сега тръгват да цъфтят.Вчера беше малко по-топло / около 14-15гр./ и погледнах в две семейства.Няколко килийки с неизлюпени пчели от февруарското затопляне и всичко друго яйца на ден -два.Според мен е имало пълно прекъсване на яйценосната дейност.Сипах им малко сироп с витамини-определено не го предпочитат.Но предстои затопляне.Акацията тук тръгва в края на май.До тогава има два месеца.Дано се развият добре.

vlado 9
20.03.2016, 18:49
Владо, при мен на 860м още чакам цъфтежа на джанките, но не съм затварял дъната, защото е прекалено влажно и имам проблем с мухъла. В момента всички са изцяло на мрежа от към дъното, дори слабите отводки. В милеровите хранилки се натрупва доста конденз по стъклените им похлупаци и помага да усвояват твърдата захар. Сипвам им и малко сироп (не го предпочитат), но така или иначе вътре си имат достатъчно запаси. Прашец си носят и тази година ми спестиха разходите за скъпи питки.
Според мен, за сега всичко върви нормално и се радвам, че джанките успяха да задържат...И мойте са на такава височина, но като затварях дъната (около 20.02)стесних максимално, фарарите на по 2корпуса,8маците (ДБ)само на по корпус.Вчера като ходих им поставих Милерови хранилки за сефте (благодарско на братя Тотевски екстра са ги направили)сложих и захар и сироп,след час като повдигнах един от капаците имаше доста пчели и на сиропа и на захарта.Не съм ги ровил защото беше около 10 гр.и духаше.Отворих само един 12 так умишлено есента стеснен на 8 рамки (тези дни ще го прехвърля в нов корпус) дъното му е с мрежа1\3 и него го затворих февруари ,и нямаше мухъл зад дори в далечните ъгли зад преградната дъска.Пробвай на затворени дъна какво ще се получи .

Ristis
20.03.2016, 19:16
Бях на затворени дъна зимата - фибран 2см в таблата долу и ми се събира много мухал. Аз съм в долина и реката е на 20 метра от оградата на пчелина, влажно е. Намислил съм една цака за през следващата зима - да махна стъклото от отделението за течна храна и на негово място да сложа метална мрежа в рамка от същото пвц, от което е направена хранилката (ползвам същите хранилки, като твойте). Като свърши течната храна, ще се получи път, през който да минава въздуха. Долу, наместо фибран, ще изрежа парче от геотекстил - има различни дебелини, използва се в строителството. Така хем ще има някаква вентилация, хем няма да набива студ директно. Иначе и аз съм стеснил, не ги отварях сега в събота, защото беше студено и всички си бяха по къщите...

tarty
20.03.2016, 19:43
Потвърждавам и при мен-западни Родопи 1000м.н.в.Джанките сега тръгват да цъфтят.Вчера беше малко по-топло / около 14-15гр./ и погледнах в две семейства.Няколко килийки с неизлюпени пчели от февруарското затопляне и всичко друго яйца на ден -два.Според мен е имало пълно прекъсване на яйценосната дейност.Сипах им малко сироп с витамини-определено не го предпочитат.Но предстои затопляне.Акацията тук тръгва в края на май.До тогава има два месеца.Дано се развият добре.
При мен 3 литра сироп с витамини го дръпнаха за 24 часа, но при мен има изобилие от прашец и по 6-7 рамки пило. Може да има причина да не го свалят при теб. Не пчеларствам във високопланински район.

vlado 9
20.03.2016, 22:14
Бях на затворени дъна зимата - фибран 2см в таблата долу и ми се събира много мухал. Аз съм в долина и реката е на 20 метра от оградата на пчелина, влажно е. Намислил съм една цака за през следващата зима - да махна стъклото от отделението за течна храна и на негово място да сложа метална мрежа в рамка от същото пвц, от което е направена хранилката (ползвам същите хранилки, като твойте). Като свърши течната храна, ще се получи път, през който да минава въздуха. Долу, наместо фибран, ще изрежа парче от геотекстил - има различни дебелини, използва се в строителството. Така хем ще има някаква вентилация, хем няма да набива студ директно. Иначе и аз съм стеснил, не ги отварях сега в събота, защото беше студено и всички си бяха по къщите...Знаеш ,че на мухала освен влага му трябва и ТОПЛО.Зимата ако е отворено дъното (или част от него) няма да е топло.Сега ако затвориш дъната съм 99.9 убеден ,че влагата ще изчезне.Където е много мухъла ще трябва механично да се премахне(А той е много където няма постоянно пчели).Обяснявам си го с факта ,че в такива райони с студени и влажни сутрини ако постъпва по малко количество въздух в кошера ще влиза и по малко влага,а знаеш ,че и пчелите с работата си регулират микроклимата в кошера,затова докато не се затопли трайно 14-15 гр дъното затворено .Така мисля ,а и практиката ми го е показала .Колкото до мрежата на хранилката, много вероятно е като вдигнат сиропа да заклеят процепа на дъното .

Дамян Дамянов
20.03.2016, 23:22
При мен 3 литра сироп с витамини го дръпнаха за 24 часа, но при мен има изобилие от прашец и по 6-7 рамки пило. Може да има причина да не го свалят при теб. Не пчеларствам във високопланински район.

Стига рева, ще купиш още захар като трябва. :laughing:
Сложи по 1 корпус, че не ми е ясно къде я събираш тази пчела. Утре да не ми искаш стълба назаем. :laughing:

Aranis
21.03.2016, 13:20
Актуализация от посещението на 19.03.2016г.
Сравнително гадно време - предимно облачно, лек вятър, температури около 8*С. Въпреки това на водоемчето кацат и отлитат десетки пчели в минута.

6372
6373
6374

За съжаление още няма абсолютно нищо цъфнало. А продължават да гледат холеми площи пило за сезона, което е намалило значително ресурсите им от мед. Явно застудяването от минала седмица е отложило цъфтежа на джанката с още няколко дни. Поради ниските нощни (от -5*С до 0*С) и дневни (от 0*С до 10*С) температури и увеличаващата се нужда от вода, реших да им поставя найлон, за да им спестя малко работа. Миналата година даде резултат, тази година ще видим. Също така подхваних с останалото от есента инвертирано сиропче. Питките са ги опоскали до шушка, но не го очаквах и не бях подготвен с нови. Тази седмица ще им поставя по още кило-две.

Има и нещо, което ме притесни. Имаше доста подмор пред кошерите и вътре. Общо по 2-3 шепи от кошер. Първоначално реших, че е естествено отпадане на зимните пчели, поради увеличеното отглеждане на пило и преждевременното им изхабяване. После обаче като се загледах всички пчели бяха с изплезени хоботчета, което ме наведе на мисълта за отравяне. Огледах хубаво подмора, нямаше акар. Диарични петна няма никъде в кошерите. Непривична и лоша миризма няма, мухъл и мокро също. Въпреки понамалелите запаси, храна има. Възможно ли е да са се натровили от флуметрина в лентичките?

vlado 9
23.03.2016, 21:03
6389 Новодомци!
Вчера следобяда времето беше 16-17гр слънчево и тихо ,вкарваха доволно прашец.Явно пролета идва и при нас ,яйца от 2-3дни на по 4-5 пити,да се оправя времето края на седмицата и ще хванем по половин магазин от джанката

НАСКО1976
23.03.2016, 21:09
Вчера следобяда времето беше 16-17гр слънчево и тихо ,вкарваха доволно прашец.Явно пролета идва и при нас ,яйца от 2-3дни на по 4-5 пити,да се оправя времето края на седмицата и ще хванем по половин магазин от джанката

Колега, как я хващате тая джанка?
При мен пилото е на 6-7 рамки в 10ДБ кошер и не мисля още за магазини...
Как го правите това с меда от джанка ми е странно и ще съм ти благодарен, ако споделиш. Благодаря в аванс!

Ангел Йосифов
23.03.2016, 21:18
Наско,много лесно го правят.Взимат развити кошери от ниското и ги качват горе в разгара на джанката и....готово.

vlado 9
23.03.2016, 21:23
Наско,много лесно го правят.Взимат развити кошери от ниското и ги качват горе в разгара на джанката и....готово.Няма ниско ,няма високо ,питам в раздел "въпроси от начинаещи " и крадна занаята.

НАСКО1976
23.03.2016, 21:25
Наско,много лесно го правят.Взимат развити кошери от ниското и ги качват горе в разгара на джанката и....готово.

А при мен вместо нектар, тъпкат яко прашец..., на по 4-5 рамки са го складирали..
Но това е добре..., тъкмо ще има за отводките.;)

vlado 9
23.03.2016, 21:25
Вчера следобяда времето беше 16-17гр слънчево и тихо ,вкарваха доволно прашец.Явно пролета идва и при нас ,яйца от 2-3дни на по 4-5 пити,да се оправя времето края на седмицата и ще хванем по половин магазин от джанката

Колега, как я хващате тая джанка?
При мен пилото е на 6-7 рамки в 10ДБ кошер и не мисля още за магазини...
Как го правите това с меда от джанка ми е странно и ще съм ти благодарен, ако споделиш. Благодаря в аванс!

Шегувам се разбира се!Края на май ако хвана акацията добре ,ако не ливадата каквото пусне.
А наздраве сега.

НАСКО1976
23.03.2016, 21:28
Шегувам се разбира се!Края на май ако хвана акацията добре ,ако не ливадата каквото пусне.
А наздраве сега.

Охххх, успокоих се!
Помислих си, че много съм изостанал с развитието..
Наздраве!!

никодимов
24.03.2016, 08:02
Охххх, успокоих се!
Помислих си, че много съм изостанал с развитието..
Наздраве!!Наско споко,Пенишките ми семеиства са един месец назад от Ломските.

jordanov
24.03.2016, 10:03
Младши, как са лежаците? Де са им магазините?

никодимов
24.03.2016, 11:00
Младши, как са лежаците? Де са им магазините?Ако ме питаш мен,лежака е за сега е само един,но се развива супер.

jordanov
24.03.2016, 11:35
Хааха, Никодимов, въпросите ми бяха към друг, ама верно че и ти отговаряш... Радвам се че си ОК. Жив и здрав!

vlado 9
24.03.2016, 22:22
Младши, как са лежаците? Де са им магазините?

Не съм ги гледал,много е променливо времето ,онзи ден само го биваше ,но прехвърлих няколко семейства в осмаци ,започнах да преглеждам другите и по някое време задуха хладен вятър и приключих.Добре жужат внасят прашец до колкото има ...и те си чакат магазините за джанката

vlado 9
24.03.2016, 22:29
Губиш се в последно време

jordanov
25.03.2016, 09:54
Е не бе. На линия сме.

vlado 9
25.03.2016, 14:35
Е не бе. На линия сме.

Гласят те нещо тез троянските балканджий

Aranis
28.03.2016, 09:29
Тръгнах вчера сутринта да капна по малко сиропче и по пътя заварвам следната картинка :laughing::

6400
6401
6402

На снимките не се вижда, но валя ситен сняг до 12 на обяд.
Разбира се до 14:00 се стопи напълно, но беше забавно :). Хубавото от цялата тая работа е, че джанката таман е тръгнала да цъфти. Ако времето се оправи, както обещават синоптиците ще има прашец на килограм.

зуница
28.03.2016, 19:55
В събота сутринта -8 градуса.Кайсията с розови полуотворени цветчета покрити със скреж. След обяд + 8 градуса. Кайсията с кафяви и сперужени цветчета. Първата жертва на Баба Марта.

vlado 9
09.04.2016, 15:26
Малко нова-стара информация от миналата събота 02.04.16,джанкатата в средата на цъфтежа, пило на 5-6 пити +запечатено търтеево.Задръстено с прашещ!Сироп по 300-400мл от вечерта до сутринта вдигнат .Яко са дали газ.

rumenggr
10.04.2016, 14:58
Цъфтежа върви 22-25 дни по-рано от 2015г. Ако се запази тенденцията, ще има акация в нашия район в края на месеца, началото на Май. От 09.04.2016
6461
Ябълката започва до два дни.

sarachilov
10.04.2016, 16:12
хаха колега много си назад при нас целите парцели са вече в жълто. А корпусите пълни с мед. Преди повече от 10 дена беше така...

rumenggr
10.04.2016, 16:51
Виж снимките на Аранис преди 10 дни... Във връзка със заглавието на темата, това е чистата статистика за района. Трънския край е идентичен.

slavi 13
11.04.2016, 18:50
Цъфтежа върви 22-25 дни по-рано от 2015г. Ако се запази тенденцията, ще има акация в нашия район в края на месеца, началото на Май. От 09.04.2016
6461
Ябълката започва до два дни.

И при мен е точно така. Тук-там започва цъфтежа на рапицата, има и блокове без цъфтеж.

slavi 13
11.04.2016, 18:58
Това ранно развитие на растенията никак не ми харесва. Ама ще видим. През месец май, може да има много дъжд, и студено време заради голямата надморска височина, и тогава ще стане мазало, и никаква акация няма да се хване.
Дано не стане тази моя прогноза.

BateMisho
14.04.2016, 14:33
Ситуацията снощи - топло и тихо време, около 25-26 градуса и силен цъфтеж на треви, цветя и овошки. Най-силният ми кошер, който бях зазимил с магазин отдолу е усвоил напълно 12р ДБ плодник. Имаше 3 пълни пити с пращец - открай до край, такова нещо не бях виждал. И въпреки, че преди две седмици извадих една рамка с пило, вчера пак подсилих късна отводка с прашец и пило и добавих основи. Махнах лентите и сложих магазина отгоре. Дали съм сбъркал с магазина ще стане ясно преди Великден.

Останалите семейства са еднакви - на по 3-4 рамки пило, само дето в един кошер ми направи вечатление липсата на ленти варостоп, въпреки, че бях ги сложил. Работни се оказаха пчелите в това семейство - изхвърлили са клечките за зъби, които държаха лентите. Две клечки намерих пред кошера, другите с лентите бяха на дъното....

IVO_3
14.04.2016, 15:03
само дето в един кошер ми направи вечатление липсата на ленти варостоп, въпреки, че бях ги сложил. Работни се оказаха пчелите в това семейство - изхвърлили са клечките за зъби, които държаха лентите. Две клечки намерих пред кошера, другите с лентите бяха на дъното....

Аз съм намирал ленти изкарани пред кошерите. Дупките са по-широки и съм слагал и по две клечки, но често цепят лентите. Каквато и клечка да се сложи, не трябва да се вади лесно.

vlado 9
17.04.2016, 16:51
Младши, как са лежаците? Де са им магазините?

От вчера...за Jordanov:
Чичко в тези ще е от глог до бодил

vlado 9
17.04.2016, 16:59
Много силно развитие а едва сега започва да цъфти ябълката,до тук добре ,но нататък се появяват много-много въпросителни.

Ангел Йосифов
17.04.2016, 17:02
Владо това 16т сигурно са 16 тенекии.И аз така им задавам заданиe за годината.В началото на пролетта им поставям бележка с задачата,но само 4т. + 3о. +2м.

licho76
17.04.2016, 17:11
От вчера...за Jordanov:
Чичко в тези ще е от глог до бодил

Ти се моли да хванеш акацията че като гледам едвали ще закачиш нещо от нея hi;

BateMisho
17.04.2016, 18:38
Много силно развитие а едва сега започва да цъфти ябълката,до тук добре ,но нататък се появяват много-много въпросителни.

Сложи ли магазините вече?
Иначе си прав за въпросителните - след седмица дават захлаждане с десетина градуса и след това очаквам рояци по дърветата. Аз сложих един капан и имам два готови...
Годината се очертава интересна.

jordanov
17.04.2016, 20:37
Брях, то не му се види края бе. Това магазина ли е или още са на първия етаж?

vlado 9
18.04.2016, 12:16
Владо това 16т сигурно са 16 тенекии.И аз така им задавам заданиe за годината.В началото на пролетта им поставям бележка с задачата,но само 4т. + 3о. +2м.

На 11позиция сложих основа за градеж на 12 та е пита с пило на 13магазинна рамка (за търтеево пило-строителна )14и 15 са с перга,след тях двете са с нектар и там сложих още една основа за градеж.Идеята ми е зад питите с перга да слагат само мед,ако се наложи да го пръскам да не е от пити в който е гледано пило.Дали ще се получи?
ПП 16т. е 2016г.тежка основа,инак това с плана за сезона на бележка ми добро

iuli1971
20.04.2016, 11:30
Начало на цъфтеж на ябълката.Имам си и новодомци.65236524

Юрий Цветков
21.04.2016, 10:07
За толкова години и кошерите не са мръднали. Евала на майстора. ;)

BateMisho
22.04.2016, 12:08
Ситуацията снощи - около 20градуса, добър летеж, но вече без цветове по ябълките и другите овошки след сутрешната слана, която казват била доста дебела. Навсякъде е зелено и единственият цъфтеж за момента е на цветята и тревите по ливадите.
Всички получиха по малко сироп и основи за, да не мислят за глупости като захлади и завали следващите дни. Чакам следващото отваряне преди великден за Демари и магазини.

slavi 13
24.04.2016, 14:21
При мен свърши ябълката много бързо заради 30 градосова жега, но от около 10-12 дни цъфти един блок с рапица на разстояние около половин километър, и пчелите надушиха рапицата.
До вчера беше като при главна паша, строят пити, и не взимат сироп от хранилките /пробвах ги/, задръстени са още от черешата и ябълката, и строят в празните пити и слагат пило в тях.

Само че започна лошо време, и не се знае до кога ще продължи.

rumenggr
24.04.2016, 16:52
От 22.04 сланата при нас е била жестока. Комшийте казаха, че е паднало до -4*. Замръзнали са чешмите на хората. Разсада им в малки наземни парници също е съсипан. Видях на орехите летораслите - всичко е почерняло и увиснало. Сливи, джанки и ранни ябълкии круши няма да има, а имаха невероятен цъфтеж. На рапицата, много от върховете са опърлени от сланата, но долните цветове мисля, че са оцеляли и се посещават от пчелите. Голямия принос за една нощ се превърна в малък принос на нектар. Времето се скапа и изглежда, че ще има лоши мисли в кошерите. До акацията, по моя преценка, има още 6-8 дни в зависомост от топлите предстоящи дни, ако ги има. Въпросът е, какво правите за лошото НАСТРОЕНИЕ на пчелите в планинските райони при такива обстоятелства?

evgeni.filimonov
24.04.2016, 21:38
Прегледитe са по на често. Аз подавам по малко твърда храна в хранилката и основи за градеж. Днес между дъждовете в проблясъците успях да надникна в 5-6 семейства и положението е следното. Силните след ротация имат по един два маточника в горните корпуси, долу е нормално полжението. С тези маточници сле 4-5 дни ще правя отводки. Има много пресен нектар въпреки лошото време и добър градеж на ВО. Има и маточни чашки, но все още празни. По Великден пак ще се проверяваме.....
Иначе орехи, акации, джанки, сливи, всичко е попарено от сланата...

vlado 9
25.04.2016, 22:25
Иначе орехи, акации, джанки, сливи, всичко е попарено от сланата...И акацията...не и ли е рано още?Не съм ходил при мойте от 12-13дена ,в четвъртък ще ходя ,но всв си мисля ,че при мен още не е тръгнала.

slavi 13
26.04.2016, 18:53
При мен слана унищожи всички филизи на лозите и орехите.

Главна паша от рапица, когато е топло.

Лошото е, че заради голямата надморска височи, слани може да има до края на месец май, а до тогава има още 40 дни.

Мисля, че го написах вече в тази тема, че никак не съм доволен от ранното пролетно развитие на природата и пчелите.

Има средни годишни температури за даден район, които не се променят много, и голямата топлина през зимата и през пролетта, се компенсира със студ и дъжд след това, в късна пролет или в началото на лятото.

Очаквам големи аномалии на температурите през месеците май и юни, и ще стане мазало. Не очаквам нищо от акацията - изстрадан опит с климата.
Хранете си пчелите в лошото време.

slavi 13
26.04.2016, 19:04
При мен акацията ще цъфне след 2-3 седмици, но това зависи от средните денонощни температури, може да стане по-рано или по-късно.

jdrumev
26.04.2016, 19:09
при вас нямаше ли сняг през ноща тук на бояна по-валя

rumenggr
26.04.2016, 19:23
Облаците се разбягаха, вятъра утихва. Тази нощ се очертава здрава слана и финала на овощните дървета. Жалко. При предишната слана, при по-високи дневни температури слезе до -4. Ако има такава зависимост, тази ще е... екстра. Прогнозата е за -3, но при пчелина е винаги 1-2 градуса по-студено.

slavi 13
26.04.2016, 21:24
Ако видиш звезди тази нощ, ще има здрава слана. При мен ще утрепа всичко. А след 1-2 седмици пак ще го направи, каквото не е изтрепала.

Е това е ранното развитие!

Но това е и при кошерите, ............Няма паша.....

Вълчан
27.04.2016, 06:59
Имаше слана!

Ristis
27.04.2016, 09:01
http://www.mirogled.com/bg/news-view/stud-skova-trnsko-izmrznakha-drvchietata

iuli1971
01.05.2016, 17:22
Това е положението с акацията от днес.
659365946595

Дано се види добре ,но има още минимум 2 седмици до началото на цъфтежа.

slavi 13
03.05.2016, 21:27
През миналата неделя се разходих около селото и видях следното при облачно но топло време:
Глогът е в началото на цъфтежа, и пчелите „бучат“ около него. Има много глог около селото и пчелите са го нападнали. Има и рапица, но тя е по-далече, на около половин километър.
Чух силно бучене на пчели и около смърчови дървета, много високи и в гора. Там пчелите се мушкаха между игличките, нямаше прашец и цъфтеж на смърча,, и предполагам че събираха мана. Ако някой знае нещо повече нека да каже, какво събират от смърча по това време?
Ако температурата е над 15-18 градуса, даже и при облаци и вятър, пчелите летяха като при главна паша и събираха прашец и нектар.
Пчелите са удължили най-горните килийки в питите, които са пред запечатване, и има забелване на восъка. И градят пити.
Само че, 1-2 дни летят – 1-2 дни си седят в кошерите, заради лошото време.

Aranis
04.05.2016, 10:53
Ако някой знае нещо повече нека да каже, какво събират от смърча по това време?

Възможно е да събират и мана, но аз по-скоро съм склонен да си мисля, че търсят и събират съставки за прополис.

slavi 13
04.05.2016, 18:17
Възможно е да събират и мана, но аз по-скоро съм склонен да си мисля, че търсят и събират съставки за прополис.

Възможно е да търсят прополис, мушкаха се между игличките, и имаше силен "бръм", от смърча, чува се на 20 метра от дърветата. На всяко клонче по една пчела.

Юрий Цветков
05.05.2016, 09:53
Чак толкова много пчели да събират прополис, не ми се вярва.

ves
05.05.2016, 10:47
При мен миналата седмица имаше скупчване по шипките. Почти съм сигурен, че събираха мана, защото и мравките бяха доста активни.

iuli1971
05.05.2016, 15:11
Това е положението от преди малко.Температура на въздуха 14гр.

https://www.youtube.com/watch?v=yBNC1haRcsU&feature=youtu.be

delpi
05.05.2016, 15:25
iuli1971 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6164), отвори им входовете още малко.

iuli1971
05.05.2016, 15:29
Сутринта беше 3гр.И така е откакто времето се развали.Нощните температури са доста ниски.Затова леко са притворени.От друга страна пък вече има достатъчно пчела да топли пилото.Може да им отворя още 2-3 см.

Ristis
05.05.2016, 20:48
Днес върбите щяха да хвръкнат във въздуха...

iuli1971
06.05.2016, 17:41
Днес се отвори преди обяд малко време и надникнах в няколко кошера.Имам един въпрос -на строителна рамка ,която е напълно изградена едно от семействата е заложило и работническо пило.Почти цялата рамка е запечатана.Работническото е съвсем малко,може би колкото длан.Как процедирате в подобен случай.Може би да изчакам да се излюпи пчелното пило и да режа всичко ,но пък не съм сигурен кое кога е запечатано.Или да махам всичко или ...знам ли.

Вълчан
16.05.2016, 08:44
На 14.05 акацията беше започнала да пука при мен, реших да сложа магазините! Храна малко, търтеи няма въобще не са гледали. Много цъвтяща растителност, но това време ми съсипва пашата!

rumenggr
16.05.2016, 12:41
На 15.05 , акацията е както през януари. Единия масив няма признаци, видими от около 400м. на живот. Другият (по-близко до пчелина)е на по-стръмен северен склон и само в най-близката част до билото леко зеленее. Явно там течението го е спасило частично от сланата. Цъфтеж, някакви цветенца, глог, бъз и сигурно още неща невидими за неопитно око. Въпреки студените сутрини и дъжда има някакъв принос, колкото да преживеят. Днес няма да летят. 75% последователно изпаднаха в роево. Всичките успях да ги озаптя преди да са си обули обувките. Семействата са ми малко, но за мен е успех. Миналата година ми беше първа и в края на юни, 6 дни след разширяване с четвърти корпус, заварих гора от маточници и половин армия. Тогава не отчетох, че три от тези шест дни, бяха дъждовни. Сега наблюдавам сравнително плахи мераци. Дали гадното време не ги стопира да се чупят набързо и с ентусиазъм? Имах желание да ги запазя в кондиция, но при така стеклия се сезон обикновенно прилаганите методи не са достатъчни. Към по-опитните в студените райони, по това време прилагали ли сте Демари и какъв е резултата(освен ливадна, друга паша не очаквам)?

evgeni.filimonov
16.05.2016, 14:52
Аз постоянно им подавам по малко Апифонда в хранилките, за да си чоплят и да поддържат пилото, особено когато предстоят студени и валежни дни.Целта е да се поддържа нектаропотока. Развивам семействата на два корпуса като съм направил една ротация с вдигане на една рамка с разновъзрастно пило в началото на април. След това следя какво става в горния корпус. Ако майката се е качила и работи горе - всичко е наред. След това майката си слиза отново долу когато се освободи място и работи и в двата корпуса. Ако не се е качила, вдигам още една рамка с разновъзрастно пило и на нейно място слагам основа. Там където горния корпус има повечко нектар и малко свободно място, слагам отгоре магазин, но преди това проверявам дали всичко е наред в долния корпус. Общо взето на десетина дни проверявам положението и в двата корпуса, ако има открито пило в големи количества, всичко е наред. Показател за работно състояние е многото внасяне на прашец. Единични самейства са заработили и в магазина /магазин ДБ/ и си внасят нектар, въпреки променливото време. Там където все още не са в магазина, смятам следващите почивни дни да вдигна една рамка с пило или с мед и да я спусна през магазина. Имам едно семейство на един ЛР корпус с магазин, мислех да го оставя така, но плодника пръщи от пчели, а летежа е слаб, сложих му втори ЛР корпус отдолу като смъкнах две рамки със запечатано пило и на тяхно място сложих ВО и празна рамка. Следващия уикенд ще повторя операцията. При мен основната паша е ливадната и като гледам прогнозите и зацъфтяването ще има време да напълнят и втория корпус с пило. Относно демарирането, преди години го правех на всички семейства, но вече го прилагам само когато има признаци за роево настроение, много маточни чашки и малко открито пило и много стоящи и бездействащи пчели върху горните летви на рамките. Условието обаче е да има пълни два корпуса с пчели иначе при по-малко пчели може да се получи измръзване - загиване на запечатаното пило над ХР, тъй като пчелите не напускат гнездото с майката и откритото пило под ХР. Имал съм такъв случай миналата година и сега много внимавам. Миналата година целия юни нощите бяха доста хладни. А загиналото пило през деня в топлите дни загнива и е предпоставка за появяване на гнилцови заболявания. Относно това дали да се работи с един или два корпуса за плодник, според мен за високопланинските райони, където пашата е по-слаба, семействата с два корпуса се развиват много по-добре и стават доста по-силни и съответно донасят повече мед. Това е мое мнение и не го налагам на никой.

Ristis
16.05.2016, 15:08
При мен акацията е аут, включително и орехите - голи клони, без никакви листа, не видях да има млади издънки по дърветата...
Част от силните ми семейства започнаха да се роят и се наложи да правя отводки, независимо че им осигурих достатъчно пространство, храна и основи за градеж.

ves
16.05.2016, 15:17
При мен Април нещата тръгнаха много добре, но после лошото време ми разказа играта. Понеже съм сложил магазините (даже бяха започнали да ги пълнят с нектар) реших да не ги подхранвам за да не се влезе захар в стоковия мед. Вчера отворих три кошера, да видя до къде са стигнали, изяли са почти всичко, почти няма открито пило. ГЛАД! Сега искам не искам ще трябва да подхранвам. Иначе акацията цъфти от една седмица, детелина - килим, а кошерите гладни. Имаше няколко дни без валежи, или валеше само вечер, но приток почти няма. Айде акацията иска по-вискока темперетура, но се надявах детелината да пуска нещо. Лоша работа.

Ангел Йосифов
16.05.2016, 16:23
На детелината и трябва и влага и жега....

delta.e
16.05.2016, 17:07
При мен Април нещата тръгнаха много добре, но после лошото време ми разказа играта. Понеже съм сложил магазините (даже бяха започнали да ги пълнят с нектар) реших да не ги подхранвам за да не се влезе захар в стоковия мед. Вчера отворих три кошера, да видя до къде са стигнали, изяли са почти всичко, почти няма открито пило. ГЛАД! Сега искам не искам ще трябва да подхранвам. Иначе акацията цъфти от една седмица, детелина - килим, а кошерите гладни. Имаше няколко дни без валежи, или валеше само вечер, но приток почти няма. Айде акацията иска по-вискока темперетура, но се надявах детелината да пуска нещо. Лоша работа.

Аз , говорих за възвратното време , но кой ме разбра .

delta.e
16.05.2016, 18:36
Къде е Слънчо ?

Ангел Йосифов
16.05.2016, 19:45
Къде е Слънчо ?

Ми той,откак се дръпна,прецака времето.....

kuline
16.05.2016, 20:27
Къде е Слънчо ?

Крие се. Зад облаците е.

Ивайло Георгиев - ingivo
16.05.2016, 20:39
Положението е следното без да изпадам в подробности ще го кажа с две думи . Спасително подхранване по време на цъфтежа на акацията :( :( :( . За тази нощ 16-ти срещу 17-ти май прогнозата е за темперетури около 0-лата . От последните 14 дни я се съберат 12 часа летеж я не . Следващите 2 дни се очертават също с летеж 0 . Работата не е добре към момента .

BateMisho
19.05.2016, 07:20
Положението е интересно - ливадите цъфтят, кошерите пращят от пчели, а мед няма. За пръв път виждам рамки с пило и венец от празни сухи килийки. Явно приносът е колкото да се изхранват, а може и по-малко да е. Но съм пазарил един чича да сипва по малко сироп през ден-два и да ги държи в настроение. Градежът е много вял и почти е престанал. Снощи добавих втори магази и направих Демари. Следващото отваряне ще е след месец.

Но имам едно питане за акацията - не е правила опит да цъфти тази година и все още не се е раззеленила. Та, въпросът е цветовете преди листата ли идват или след.

IVO_3
19.05.2016, 07:35
Но имам едно питане за акацията - не е правила опит да цъфти тази година и все още не се е раззеленила. Та, въпросът е цветовете преди листата ли идват или след.

Цветовете са след листата!

Вълчан
19.05.2016, 08:32
Но имам едно питане за акацията - не е правила опит да цъфти тази година и все още не се е раззеленила. Та, въпросът е цветовете преди листата ли идват или след.

И при мен е така акацията. Мисля, че от сланата е проблема, надявам се да пусне филизи и да цъфне, посред лято!?

Ники
19.05.2016, 08:41
При мен половината акация започна да цъфти .Другата половина въобще не се е разлистила и мисля ,че няма да я бъде.
И на мен ми се наложи да подхранвам за да не умрат от глад някои кошери.
На 17.05 и 18.05 сутринта е имало слана.

Ristis
19.05.2016, 09:15
Ей това сивото без листа - в дясно от боровете ми е акацията. А в близък план дърветата са с "попарени" листа и са някакви широколистни, подобни на дъб:
http://modelistika.com/temp/ristis_akacia.jpg

slavi 13
26.05.2016, 13:47
И при мен акацията е попарена от слани. Сега пуска нови филизи. Не знам дали ще цъфне с тези нови филизи.
Попарените лози вече пуснаха нови филизи с цветове и ще цъфнат, но не знам дали и акацията ще го направи.

Ники
12.06.2016, 09:14
От около седмица поляните цъфтят и дават нектар обилно .Пчелите работят много добре. Както се очертава пчелите ще са ангажирани с работа до липата .За по натам ще видим . Все още няма кошери изпаднали в роево.

slavi 13
19.06.2016, 14:59
Вчера отворих пчелите. Добре са и имат много събран мед, задръстени са. При мен е главна паша от ливади. Акацията измръзна от слани и няма да цъфне втори път, наблюдавам я, очаквам липата, която ще цъфне след 10 дни. Дал Бог на всички!

vlado 9
19.06.2016, 23:34
Няма да цъфне акацията,и аз като теб се надявах като се разлисти след попарването да цъфне ама не.За сметка на това ливадите цъфтят яко ,от първи до сега пашата е много силна .

slavi 13
20.06.2016, 20:47
Няма да цъфне акацията,и аз като теб се надявах като се разлисти след попарването да цъфне ама не.За сметка на това ливадите цъфтят яко ,от първи до сега пашата е много силна .
Да, надеждите са напразни, и при мен няма да цъфне акацията след измръзването от сланите. Тук-там има цветове, но са единични.
При мен има по един корпус пълен с мед, част от питите са запечатани, но 2/3-ти от питите са пред запечатване, пълни и с удължени килийки, и ще ги изчакам, и чакам липата, тръните и т.н. Сега пчелите са по капините, малините и по тревите. Има и много листни въшки, мравки и мана. Една съседка ми каза "Твоите пчели са по моите череши, там където са збръчкани листата".
Успех на всички!

iuli1971
21.06.2016, 00:10
Докато дочакаме да тръгне някаква паша брадясахме.Местни пчелари споделят ,че не помнят подобно нещо.Почти никаква паша допреди 2-3 дни.Нейсе ливадите цъфнаха.Има принос и някои семейства вече са блокирали долу в плодника майката.В някои има по рамка две запълнени в магазина.Късмет-дано изцапаме центрофугите скоро.Поне не им хрумна да бягат по дърветата.Всъщност един изяви желание,но като тръгна паша и днес гледам разрушил маточниците и бегом по ливадите.Така е при нас тази година.Ако напълнят по един магазин -берекятверсин.:)

kartagen27
23.06.2016, 22:42
Положението е .... положително :D
От ливадите направо капе нектар, семействата които успяха да не се изроят гонят 60 кг .... Рояците пък се развиват идеално без подхранване ... проблема дет се вика е, че свърша инвентара :D

solaris60
23.06.2016, 22:44
Положението е .... положително :D
От ливадите направо капе нектар, семействата които успяха да не се изроят гонят 60 кг .... Рояците пък се развиват идеално без подхранване ... проблема дет се вика е, че свърша инвентара :D

Това на коя планета е?

kartagen27
23.06.2016, 22:51
Брезнишко 850 метра над морето :D

Юрий Цветков
24.06.2016, 08:26
Положението е .... положително :D
От ливадите направо капе нектар, семействата които успяха да не се изроят гонят 60 кг .... :D
Това заедно с кошерите ли?

Nik_m
24.06.2016, 19:27
Положението е .... положително :D
От ливадите направо капе нектар, семействата които успяха да не се изроят гонят 60 кг .... Рояците пък се развиват идеално без подхранване ... проблема дет се вика е, че свърша инвентара :D
Супер, след слънчогледа ще удариш над 120кг. от кошер. Моите толкова сбират за 3 години.

kartagen27
24.06.2016, 22:43
Супер, след слънчогледа ще удариш над 120кг. от кошер. Моите толкова сбират за 3 години. Нямам слънчоглед - засуши ли край на ливадата и край на сезона ! :/

licho76
24.06.2016, 23:10
Положението е .... положително :D
От ливадите направо капе нектар, семействата които успяха да не се изроят гонят 60 кг .... Рояците пък се развиват идеално без подхранване ... проблема дет се вика е, че свърша инвентара :D



Поредния професор:laughing:

vlado 9
24.06.2016, 23:39
Без да познавам колегата и без да имам претенции към килограмите,мойте кошери са на 8-10 км от село Красава в същия район .8 и 10 рамкови фарари в момента са ми на по 6 корпуса,и 4 те над решетката са почти пълни с нектар и мед.На 17.06 слагам 6ти корпус с 3 изградени и 6 рамки с нови основи,на 20ти основите бяха изгадени и заляти с нектар .Извадих няколко запечатани пити от 5тия и в центрофугата .Днес е валяло та поне още седмица ще има цъфтеж .
ПП та колегата е прав,засуши ли всичко приключва , но за сега инвентара не стига .

vlado 9
24.06.2016, 23:46
Нямам слънчоглед - засуши ли край на ливадата и край на сезона ! :/

Не се знае,слъчоглед няма но бодила и другите тръняци ще цъфнат след средата а Юли

Nik_m
25.06.2016, 06:02
Направо ви завиждам на районите в които пчеларствате.

vlado 9
25.06.2016, 08:04
Направо ви завиждам на районите в които пчеларствате.

Ник не сме за завиждане , миналата година беше зле .В такива полупланински райони пролета не "бърза "да идва и влажно ли е лятото е добре ,но суша ли е ...

Nik_m
25.06.2016, 11:59
Ник не сме за завиждане , миналата година беше зле .В такива полупланински райони пролета не "бърза "да идва и влажно ли е лятото е добре ,но суша ли е ...
По принцип е така една година е добре в един район, друга в друг.

jordanov
27.06.2016, 08:36
...

Ъъъ, таковата, бодилец имате ли?

Remi
27.06.2016, 09:16
Ъъъ, таковата, бодилец имате ли?
Шефа даде таз година но ще видим накрая

slavi 13
27.06.2016, 13:32
В моето село има овце, крави и кози. Няколко стотин животни на свободна паша по мерата около селото. Там съм виждал много пчели, по пасбищата. Има храсталаци, къпини, диви ягоди на туфи, бяла детелина, риган, конски босилек, и още много други треви, на които не знам имената. Има много тръни, има и заблатена област около две реки и около микроязовир.
Това е предимството на високите райони, има голямо разнообразие на цъфтящи растения. Няма ги блоковете с пшеница и царевица.
А в селото и около него има хиляди дървета, някои диви, големи тополи, върба от всеки вид покрай реките, смърч и бор за мана по високите хълмове, ябълки, круши, череши, джанки и т.н. Има и акация и липи.
Но започнах с животните, там където се е запазило отглеждането на животни на свободна паша, има разнообразна ливадна паша. Там ще се намерят глог, шипка, после къпина, диви ягоди, бяла детелина, много треви и т.н.
Сега трябва да завали един проливен дъжд при мен, и пашата от ливади ще се удължи с още един месец най-малко, ако няма големи горещини.
Успех на всички!

delta.e
27.06.2016, 13:39
Точно това , ти трябва за хубав мед .

vlado 9
28.06.2016, 22:26
Ъъъ, таковата, бодилец имате ли?

Чакаме го,горе-долу средата на юли ...ъъъ то как казал "бай мангал" обещаното не е като даденото,ноо има ли пращам ти

vlado 9
03.07.2016, 07:45
Гора-ливада

rumenggr
03.07.2016, 08:21
При мен нямаше валежи, което е странно, в продължение на две седмици. Притока на нектар беше много малък. Заваля обилно в петък и се надявам да не е изсъхнало всичко преди това.

borifototo
18.07.2016, 21:05
Здравейте!
На 950м.(Рила) притока на нектар е малък.От няколко седмици е суша.Детелината изсъхна,чакаме магарешкия бодил.Засега работата не е на добре.

slavi 13
21.07.2016, 19:40
Здравейте!
На 950м.(Рила) притока на нектар е малък.От няколко седмици е суша.Детелината изсъхна,чакаме магарешкия бодил.Засега работата не е на добре.

Говорих с един свещеник-пчелар, оплака ми се от сушата, пчелите му са престанали да летят, летят много малко, и ми каза че при него силните семейства гладуват, всичко което са събрали преди сушата прибират в плодниците, а отводките правят целият нектар на пило, и се налага да се подхранват. Аз познавам неговият регион, и се заговорихме. Оказа се че е имало поройни дъждове около неговият пчелин, но на 5-6 километра от пчелите, дъжд на облак. Пожелах му успех, ама без дъжд...... Неговите думи бяха "има мед тази година, но не навсякъде". Изключително начетен човек.
Това е пчеларството, трябва и късмет.

borifototo
21.07.2016, 19:47
И при мен същата работа,вместо да го запечатат в магазините го свалиха в плодника.

slavi 13
21.07.2016, 20:09
И при мен същата работа,вместо да го запечатат в магазините го свалиха в плодника.

Същото ми го каза и един познат, който пчеларства в искърското дефиле в Стара планина. Сложили един магазин на ДБ за акацията, който се напълнил наполовина и повече, и сложили втори магазин под него, и след 3-4 седмици суша, целият мед бил свален в плодника. Нямало е паша.
При мен не е така, имаше дъждове, но на колегите при които медът е смъкнат в плодниците препоръчвам да ги прегледат. Да направят преглед на плодниците, и ако са задръстени с пълни пити с мед да ги изцентрофугират, е не всичките, но поне 3-4 пити, и питите да се върнат обратно в плодниците, за да има къде да снася майката през август.

slavi 13
21.07.2016, 20:42
Другото което може да се направи при сега задръстен плодник на ДБ, е да се сложи магазин с изградени празни пити под плодника. Но това не е възможно при всички кошери от по-старите разработки с падащо дъно.
Тогава майката ще се смъкне в магазина под плодника и там ще снася яйца.
И е добре семейството да зимува в тази конструкция, магазин под корпус на ДБ. И догодина ще има много мед.
Веднъж смъкнат мед от магазина в плодник, обезсмисля стоенето на магазина над плодника. Пчелите през този сезон няма да качат мед в магазин над задръстен с мед плодник, няма и да разположат пило там, няма да стане.

jdrumev
21.07.2016, 21:26
При вас изгониха ли търтеите?При мен още миналата седмица ги почнаха.

slavi 13
21.07.2016, 22:08
При вас изгониха ли търтеите?При мен още миналата седмица ги почнаха.

При мен не.

zapstojan
21.07.2016, 22:38
При мен не.

Къде пчеларстваш?

slavi 13
21.07.2016, 22:43
Къде пчеларстваш?

Няма значение къде са ми пчелите, важното е че миналата събота, върху пчелина и околностите се изля такъв дъжд, че щеше да ни издави. Има ли дъжд има и паша от треви. А съм около Радомор.

borifototo
22.07.2016, 05:59
При вас изгониха ли търтеите?При мен още миналата седмица ги почнаха.


И при мен не са.

vasilevsa
22.07.2016, 06:19
При вас изгониха ли търтеите?При мен още миналата седмица ги почнаха.


Пашата ти е на приключване и ще трябва да храниш. Инак и при мен не са.

Вълчан
22.07.2016, 13:16
Значи, има търтеи и то много, покриват по цели пити, пчелите, на техния фон изглеждат малко. Валя дъжд, давидим да ли ще сложат нещо в магазина. Своге!

Юрий Цветков
22.07.2016, 20:39
Другото което може да се направи при сега задръстен плодник на ДБ, е да се сложи магазин с изградени празни пити под плодника. Но това не е възможно при всички кошери от по-старите разработки с падащо дъно.
Тогава майката ще се смъкне в магазина под плодника и там ще снася яйца.
И е добре семейството да зимува в тази конструкция, магазин под корпус на ДБ. И догодина ще има много мед.
Веднъж смъкнат мед от магазина в плодник, обезсмисля стоенето на магазина над плодника. Пчелите през този сезон няма да качат мед в магазин над задръстен с мед плодник, няма и да разположат пило там, няма да стане.Слави, това правил ли си го или само разсъждаваш.?
Аз лично съм опитвал не веднъж и да ти кажа хич не се получава. Единствения вариант при който ще се получи ако в тези пити е гледано пило и то не веднъж и съответно хранилката да не пресъхва. Само че, ти говориш за магазинни пити. С тях по това време, няма да стане.

vlado 9
23.07.2016, 12:05
И при мен търтей бол, не ги гонят за сега .

jdrumev
23.07.2016, 13:53
И при мен търтей бол, не ги гонят за сега .

на колко метра си надморска височина

vasilevsa
23.07.2016, 15:11
И при мен търтей бол, не ги гонят за сега .

Значи имаш добра паша намалее ли ще ги подпукат. Абата Емил Варе е забелязал, че кошерите в които има най-много търтеи са давали най-много мед.

zelha
25.07.2016, 15:10
От 15 години пчеларствам, но такава слаба година като тази, не съм имала. Положението е трагично. Височина 900m.

slavi 13
25.07.2016, 18:53
Слави, това правил ли си го или само разсъждаваш.?
Аз лично съм опитвал не веднъж и да ти кажа хич не се получава. Единствения вариант при който ще се получи ако в тези пити е гледано пило и то не веднъж и съответно хранилката да не пресъхва. Само че, ти говориш за магазинни пити. С тях по това време, няма да стане.

Правил съм го в 10 рамков ДБ с дъно което е отделно от плодника, по следният начин:
1. Майката трябва да е задръстена в плодника, и пчелите да не желаят да се качват в магазина, заради голямата шапка със запечатан мед над пилото. Това са средни семейства по сила след акацията. Когато ги отворя, в почти всички пити в плодника има пило, и не може да се вади мед от плодника.
2. Изваждам 2 пити с мед от плодника, обикновено това са двете крайни пити.
3. Слагам преградна дъска в плодника и го оставям с 8 пити, пълни с мед и пило, Там е задръстената майка. Майката трябва да е доста задръстена, не трябва да има много свободни килийки. И трябва да има и някаква паша.
4. Слагам магазин с 10 изградени пити под плодника. Майката се смъква в магазина и започва да го осеменява без проблем. а питите в плодника се запълват с нектар и запечатан мед.

Направят ли венец от 10 см. със запечатан мед в плодника през пролетта и акацията, пчелите много трудно ще се качат в магазина, когато пашата е поддържаща или слаба след акацията. По скоро ще се изроят.

Относно магазинните пити в които се отглежда пило.
Правя всичко възможно през пролетта да кача майката в магазина. Обикновено вдигам 3 пити с пило, една до друга в магазина, след ябълката. След като майката осемени 3 магазинни пити, връщам плодниковите пити в плодника, а майката продължава да снася в магазина. Обикновено осеменява около 6-7 пити в магазин на 10 рамки. След което нямам никакви проблеми. Когато семейството запълни магазина с пило и нектар, майката сама слиза в плодника, които обаче е без шапка със запечатан мед по плодниковите пити. Пчелите започват да качват меда нагоре, в магазина, около пилото в магазина.

А при мен все още има търтеи, не са ги изгонили, но пашата е слаба и поддържаща и носят много прашец, започват да се зазимяват.

vlado 9
03.08.2016, 12:58
на колко метра си надморска височина

Около 850.
Сори за закъснението!

vlado 9
03.08.2016, 13:00
Значи имаш добра паша намалее ли ще ги подпукат. Абата Емил Варе е забелязал, че кошерите в които има най-много търтеи са давали най-много мед.

И при мен пактиката точно това показва.

rumenggr
13.08.2016, 11:53
13 август, 7:00 , само 7*С. Масово облитат и вентилират на прелките само Апис мелифера Арктика...

Mateev
14.08.2016, 05:38
Същото е и положението в Габрово на Етъра. Температурата в момента (6:30 сутринта) е 7.2 градуса. Максималните дневните температури също паднаха - последните 2 дена бяха на ниво около 20 градуса.

7251

Намирисва ми на ранна зима ........

Ето какви са температурите в цялата страна:

7250

tsc1
14.08.2016, 06:13
Не е ли твърде висока влажността, която отчита станцията ти? Мъгла ли има?

Mateev
14.08.2016, 07:42
Не е ли твърде висока влажността, която отчита станцията ти? Мъгла ли има?

Не, няма мъгла. Кой е казал, че при висока влажност на въздуха трябва да има мъгла? Влажноста може да е почти 100% и пак въздуха да си е прозрачен.

Виж следващите 2 картинки - първата е за последните 7 дена, а втората - за последните 24 часа. И на двете се вижда, че по принцип нощем влажноста е много висока и често надхвърля 90% дори и при сухо и ясно време.

7252

tsc1
14.08.2016, 08:17
За нощната влажност - това е ясно! Говорим за стойността, а не за явлението. Виж данните за страната: http://www.stringmeteo.com/stations/index.php

borifototo
14.08.2016, 19:00
При нас цъфна магарешкия бодил.

slavi 13
21.08.2016, 19:29
Пчелите летят нормално до обяд и слабо след това. Кошерите са пълни с пчели. Масови облитания, но дотам. Търтеите ги изгониха преди около 2 седмици. Зазимяването е в последна фаза, сами си го правят. През септември, пчелите при мен не са активни. Имат мед за зимата.
Правих подхранване със захарен сироп по 300-400 гр. на ден /2 части вода и 1 част захар/. Това стана в началото на август, след главната паша, след 14 август спрях подхранването за да не им преча на зазимяването.
Моята работа за тази година приключи.

solaris60
21.08.2016, 19:32
Пчелите летят нормално до обяд и слабо след това. Кошерите са пълни с пчели. Масови облитания, но дотам. Търтеите ги изгониха преди около 2 седмици. Зазимяването е в последна фаза, сами си го правят. През септември, пчелите при мен не са активни. Имат мед за зимата.
Правих подхранване със захарен сироп по 300-400 гр. на ден /2 части вода и 1 част захар/. Това стана в началото на август, след главната паша, след 14 август спрях подхранването за да не им преча на зазимяването.
Моята работа за тази година приключи.

Браво за така добре свършена работа.

slavi 13
27.09.2016, 18:35
Край на сезона при мен. Пчелите не летят, или летят много слабо, като си охраняват прелката. Имат си мед. Студено им е и няма паша, заради това не летят. А в кошерите е пълно с пчели и мед. Супер е.
Пилото е старо, от 1-3 рамки и намалява, температури под 8 градуса сутрин.

iuli1971
30.09.2016, 17:49
И при мен е подобно положението.Не бях ги отварял повече от две седмици.Днес след обяд погледнах в 4 от семействата.След това излезе вятър и спрях.
Положението е следното-и в четирите семейства няма пило.Само по няколко все още неизлюпени килийки забелязах.Мед имат по 10-12кг.Сутрин температурите са 5-6гр.През деня е доста топло и може би затова има полирани килийки в средата на гнездото.Всъщност доста добре са подредили всичко.Аз не съм пипал нищо,само извадих в началото на септември по някоя маломедна пита.Цяло лято са пръскани периодично с ОК по рецептата на Дони.В началото на септември са сложени ленти варостоп.Днес ги махнах от семействата които прегледах.Скоро ще направя и третиране с нозевит+ и ги оставям на спокойствие.В две от семействата майките са сменени юли месец-пчела при тях 6-7 междурамия.В едно майката сменена юни месец-пчела 8 междурамия.И другото прегледано семейство с майка от 2015г. -пчела 10 междурамия.Разнообразие:bigsmile:

delta.e
30.09.2016, 19:17
Днес , следобед бяхме в Кичево да прегледаме семействата на един колега .
Видях точно тази картинка .

slavi 13
02.10.2016, 16:27
Аз не съм ги отварял от около 15 юли, след изваждането на меда. Тогава пчелите започват да се зазимяват в моя район. Кошерите имат дълбоко дъно с мрежа и чекмедже под мрежата. Върху чекмеджето слагам найлон за да не падат разпечатки, восък, клей, боклуци и захарни кристали - без найлона има плесен и мухал в чекмеджето. Найлона го измивам през седмица и пак го връщам върху чекмеджето. Така знам какво се случва в семейството за последните 1-2 седмици.
С прослушване и по падналите боклуци върху найлона мога много добре да определя къде е пилото, на колко рамки е и къде са запасите с мед.
Няма нужда от отваряне на кошерите. При почукване по кошера, и при отворено чекмедже, веднага се разбира къде са пчелите и пилото сутрин рано когато е студено.
Отваряне на кошерите е планирано за следващата пролет, когато цъфне черешата.
Сега имат една педя с мед над последното пило, пчелите не летят, няма паша, студено е през нощта.
В момента пчелите прибират меда разпилян по крайните пити и го разполагат около последното старо пило, и това се вижда от падналите кристали по дъното.

Mateev
09.10.2016, 08:41
Тази сутрин на Етъра (510 m надморска височина) за първи път тази есен температурата падна под нулата и естествено в момента навсякъде има слана. А въздуха вън мирише на зима..... :)

borifototo
06.11.2016, 18:47
На 1000м. слаб летеж.Носят и прашец.7809

BateMisho
09.01.2017, 08:41
За много години, колеги!
Ситуацията вчера следобед: -14 градуса, тихо време и 30см сняг - дружно жужене при почукване, като по учебник. Всички са живи засега. Ще видим вярна ли е поговорката "дебел сняг голям комат"

iuli1971
11.01.2017, 13:27
Днес ходих до пчелина.Всички семейства са живи.Не съм ги притеснявал,само по една слушалка сложих.Сняг 5см.Малко е при нас.Не бях ги посещавал от 18 декември.Имаше няколко дни с нощни температури от -15-16гр. а през деня -10.Следващо посещение при леко подобрение на времето за слагане на питки.Успех на всички.

Kowalski
11.01.2017, 17:44
Преди малко бях на моя пчелин (9 кошерчета).Отворих ги за проверка за състоянието им.Не са много силни,но поне са живи.Кълбата на някои са до предната стена или по средата на кошера.Тези,които съм ги зазимил на два корпуса са на горния корпус,обикновено там са и запасите.Само че!!Едното ми семейство от есента насам не ще да се качи на горния корпус.До късна есен имаше пило на долния корпус,явно това е причината.И сега гледам че е опряло задната стена,сигурно изяде меда в корпуса.Горе има пълен корпус с мед ,но не вярвам да се качи до него,пък ако и вече има пило НИКАКЪВ ШАНС!Мисля да сложа питка между корпусите.Как мислите?

Валентин.
11.01.2017, 18:21
Как ги отвори в тоя студ. Между двата корпуса ли ги повдига или пита по пита.:yo:

Kowalski
11.01.2017, 18:41
Как ги отвори в тоя студ. Между двата корпуса ли ги повдига или пита по пита.:yo:

Рамките не ги барам.Внимателно отварям платното от едната страна и от местоположението на кълбото определям имали запаси ,това става за 10 секунди.Без да ги притеснявам

tarty
11.01.2017, 18:54
Преди малко бях на моя пчелин (9 кошерчета).Отворих ги за проверка за състоянието им.Не са много силни,но поне са живи.Кълбата на някои са до предната стена или по средата на кошера.Тези,които съм ги зазимил на два корпуса са на горния корпус,обикновено там са и запасите.Само че!!Едното ми семейство от есента насам не ще да се качи на горния корпус.До късна есен имаше пило на долния корпус,явно това е причината.И сега гледам че е опряло задната стена,сигурно изяде меда в корпуса.Горе има пълен корпус с мед ,но не вярвам да се качи до него,пък ако и вече има пило НИКАКЪВ ШАНС!Мисля да сложа питка между корпусите.Как мислите?

Завърти корпусите и слагай питка отгоре.

Kowalski
11.01.2017, 19:59
Завърти корпусите и слагай питка отгоре.
Добра идея,колега!

Aranis
17.01.2017, 11:07
Здравейте, колеги,
Да дам малко информация относно положението в пчелина, към 15.01.2016. След слънцето на 13-14.01.2017г. снегът е следнал и от 60 см е станал на около 30см. От 37 зазимени семейства има само едно фира. Очакван от мен резултат, защото семейството беше слаба, късна отводка, която трябваше да обединя, но както знаем вселената и човешката глупост са безкрайни.
Семействата зимуват на студено и неспокойна обстановка, за съжаление, но за сега с достатъчно запаси. Явно подгонени от снега някои животинчета са поогладнели и търсят начин за препитание в кошерите. Единия кошер е със сериозни следи от кълвач. Семейството е живо, но предполагам притеснявано доста от пернатия ми приятел. Случвало се е и предна година. Не знам защо винаги точно на този кошер. По другите няма дори и опити.
В няколко кошера има опити да влезе белка (махнати или разтворени мишепредпазители, надявам се да не са нахлули мишки). В единия кошер белката е пробила през дъното, като е разкъсала мрежата на дъното, но има опити и следи около всички кошери. Благодарение на колегата rumenggr имаме и снимков материал в ето тази тема: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1578&page=3

Запушихме пробойните и за сега оставям пчелите да почиват.

borifototo
17.01.2017, 18:57
Трябва си пазач.


8185

redbull
17.01.2017, 19:24
Трябва си пазач.




Ако си спомним за мечите атаки от по-миналата година.... ще отложиш нападението над кошерите с една нощ.

borifototo
17.01.2017, 20:29
Е, чак пък мечки.

iuli1971
25.01.2017, 14:47
Почти няма сняг при нас.Някои от семействата получиха питка апифонда.Семействата с майки от Дони са с по-голям подмор.Дали защото са миналогодишни отводки и по-трудно чистят подмора...не зная.По-скоро не.Най-важното е че всички са живи.Едни по-слабички,други с повече пчела.Още малко остана.

8223

Ето част от семействата.Магазините са празни.

Румборак
26.01.2017, 23:00
При мен е по-ниско 500м./н.в. но още не можем да се отървем от сняг а пчеличките са живи, оня ден като почуках зажужаха дружно в хор!

8225

borifototo
30.01.2017, 20:33
При нас сняг да искаш.

8248

kuline
30.01.2017, 21:01
При нас сняг да искаш.
Ха, това да не е Балик от "Фермата"?:)

Ivan Mankov
30.01.2017, 21:50
Ха, това да не е Балик от "Фермата"?:)
Явно това е водача на кучешкия впряг!:bigsmile:
Борка много добра снимка!:win:

kuline
30.01.2017, 21:54
Явно това е водача на кучешкия впряг!:bigsmile:
Борка, много добра снимка!:win:

Аз, също мислех, с това да го похваля!
Занаята, си е занаят. Фотограф е все пак! ;)

rumenggr
30.01.2017, 22:20
Сняг и все още отрицателни температури в района.
8249
Всички са живи. Последната седмица някои са повшили чувствително консумацията на храна. Вероятно усещат предстоящо затопляне или просто им е време. Успешна година на всички.

borifototo
31.01.2017, 07:36
Ха, това да не е Балик от "Фермата"?:)

Не, това е Максимилиян.

8250

vlado 9
04.02.2017, 21:49
Днес беше около 5градуса ,дъждец и облаци,слънцето не можа да пробие .Никакво облитане ,и вчера не е имало ,горе долу от началота на декември според мен не са се облитали.При почукване добре изжужукват ,дано издържат още малко.Само едно по късно рояче е дало фира...за сега.

rumenggr
05.02.2017, 09:30
Владе, при мен е същата ситуация. Дъжд вали и днес. Май ще облитат в първи корпус между рамките...:(

vlado 9
05.02.2017, 19:50
Румка днес към 11 се чух с един приятел в Брезник.Каза ,че пекнало слънце и са започнали да излизат ,силно се надявам по обяд да е напекло и да са се облетятли .

rumenggr
05.02.2017, 20:35
Видях го това слънце. В селцето си имаме уебкамери. Само температурата не я знам с точност. Ангажираха ме с някакви щуротий, аха да ритна педалите и черта ама остисках. Само малко да омекне времето и влизам в преговори да ми пуснат една камера на пчелина. Успея ли, ще е голям кеф.

Димитър Байраков
07.02.2017, 13:48
Здравейте,
аз съм с 3 а колегата с 10-тина кошера Дадан Блат, на ок. 900 м н. м. р. През първата третина на Януари отворихме при по слънчево време. Имаше прясно и запечатано пило на два от моите три кошера. Пчелите бяха отгоре върху рамките, т.е. стояха гладни, въпреки че имаше мед по другите рамки. Повечето кълба са или отпред или в западния край, на 3-5 рамки в зависимост от силата на семействата. Сложих подбуда от мед и пудра захар на единия, а на другия, който нямаше пило завъртях една от рамките с повече мед от източния край и я добавих към кълбото. Видях две от три майки. Вчера 06.02.2017г. отворих пак и прегледах набързо. Всички имат запечатано пило. Сложих две пити от немската подбуда (не помня марката) от по 2.5 кг. Третия си беше вземал по малко от януари насам и не го закачах. Изчистих дъната от подмора. Като цяло се търпи и не е много. Пчелите тук (Велинград) вече принасят прашец! На колегата му беше влезнала мишка и беше изяла в един от кошерите три пити. Изхвърлихме ги и почистихме. Имаше си пило и вероятно майката е жива и семейството ще оцелее въпреки мишока! Пчелите се облитаха горе долу през предишните по-топли дни и като цяло това мисля ще ги облекчи! Чакаме следващото застудяване и не мисля да пипам нищо до март!

BateMisho
09.02.2017, 11:15
Всичко е живо при мен и жужи юнашки при почукване. Имах една слаба отводка, която ми скъса нервите през лятото, и която е била нападната от мишки - с много подмор е и една шепа останали пчели. Живи са, но ще видим дали ще докарат до март. Отводката е Фарар, зазимена с магазин отдолу. Това, което ме учуди е, че мишокът се е покатерил по гладките корпуси и е влезнал през прелката на третия корпус, понеже другите са затворени. Не съм вярвал, че може да се случи и затова не съм сложил там мишепредпазители, пък и отворът е кръгъл - 20мм. Всички са се облетели, само слабачето е пооцапало корпусите и прилетната дъска.

zelha
20.02.2017, 10:12
Здравейте, радвам се за всички, на които са оцелели пчелните семейства. При мен смъртност 75%, почти всички пчелари имат жертви в нашия район, но не си признават, това си е техен проблем. В събота, когато им слагах питките, ми се плачеше, но това е положението. През зимата на 2011 - 2012 г. също имах загуби, но поне бяха 50% и ги възстанових бързо, но сега ще бъде трудно. Успешна година на всички.

П.П. Не мога да намеря темата за майките от Матеев, затова ще пиша тук. Имам две оцелели майки от г-н Матеев и много се радвам.

Nik_m
20.02.2017, 10:23
Здравейте, радвам се за всички, на които са оцелели пчелните семейства. При мен смъртност 75%, почти всички пчелари имат жертви в нашия район, но не си признават, това си е техен проблем. В събота, когато им слагах питките, ми се плачеше, но това е положението. През зимата на 2011 - 2012 г. също имах загуби, но поне бяха 50% и ги възстанових бързо, но сега ще бъде трудно. Успешна година на всички.

П.П. Не мога да намеря темата за майките от Матеев, затова ще пиша тук. Имам две оцелели майки от г-н Матеев и много се радвам.
Съжалявам за загубаите, сигурен съм че не е лесно при това положение. Прави ли изслевания и разбра ли каква е причината?

zelha
20.02.2017, 10:36
Не, не съм правила изследвания.

rumenggr
20.02.2017, 11:49
Не, не съм правила изследвания.

Здравей. Съжалявам за загубата! 75% е много. При положение, че не си сбъркала серьозно, колегата е прав да те насочва към изследвания. Заслужава си да се направи такова, особенно при голяма смъртност в целия район. Аз бих го послушал.


Съжалявам за загубаите, сигурен съм че не е лесно при това положение. Прави ли изслевания и разбра ли каква е причината?

jordanov
20.02.2017, 16:42
Здравейте, радвам се за всички, на които са оцелели пчелните семейства. При мен смъртност 75%, почти всички пчелари имат жертви в нашия район, но не си признават, това си е техен проблем. В събота, когато им слагах питките, ми се плачеше, но това е положението. През зимата на 2011 - 2012 г. също имах загуби, но поне бяха 50% и ги възстанових бързо, но сега ще бъде трудно. Успешна година на всички.

П.П. Не мога да намеря темата за майките от Матеев, затова ще пиша тук. Имам две оцелели майки от г-н Матеев и много се радвам.

Две оцелели - добре - но не стана ясно колко са били изобщо?
Иначе смъртността е много голяма и трябва да се търси причината задължително. Особено щом това е налице и при колегите наоколо.

zelha
20.02.2017, 16:50
От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.

Nik_m
20.02.2017, 17:38
От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.

Това няма как да е пречината. При мен трмпературата на пчелина е винаги - 5 градуса по студено от Монтана и 2 месеца не се облитаха и нямам загинал, въпреки че съм с мрежести дъна.

Христо Димитров
20.02.2017, 18:37
От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.



И аз подкрепям колегите за задължителни изследвания.Особено ,че не е само при вас ,а и колегите около вас!

borifototo
20.02.2017, 19:21
От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.

Причината не е в зимата.Имам кошери с изцяло мрежести дъна и съм на 1000м.

jordanov
20.02.2017, 19:40
От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.

Какво й беше тежкото на зимата??
Може би януари трябваше да бъде с плюсови температури?

Nik_m
20.02.2017, 21:20
Какво й беше тежкото на зимата??
Може би януари трябваше да бъде с плюсови температури?
Помня когато бях дете слагах кънките на обувките октомври и ги свалях март, тогава имаше зими а сега се оплакваме за няма и 2 месеца студ.

iliew
21.02.2017, 09:04
Нормална зима, но я подценихме. :)

Свикнахме на топли зими и започнахме да зазимяваме през пръсти и с малко мед над кълбото (тук колегите с ЛР са в по-изгодно положение). Това комбинирано с непоставяне на спасителна храна, когато вече сме разбрали, че зимата няма да е топла, води до смърт от глад.

Но има и колеги, на които смъртността е точно заради зимата. Кошери затрупани догоре от сняг, който се е заледил и пчелите са се задушили. Тук проблемът е в невъзможността да се стигне до пчелина дълго време, защото е извън населено място с много труден достъп.

zelha
21.02.2017, 09:22
За 16-годишния си опит като пчелар, все пак имам някаква представа от болни пчелни семейства. Минала съм през вароатозата, нозематоза, аскосфероза, гнилец и т.н. Причината за смъртността е комплексна. 1. Лоша 2016 г. пролетта попари орехи, ябълки, джанки и т.н. 2. Лятото сухо, есента също, младите пчели не можаха да натрупат мастно тяло, за да издържат на три месеца необлитане - ноември,декември и януари. Макар че по питите на загиналите няма диарични изпражнения. Оцеляха най-силните. Средните и слабите си заминаха. Третирам. срещу вароатозата с ленти Варостоп и цяло лято са на строителна рамка. Пробвала съм всичко, което е на пазара срещу Вароатозата, но съм най-доволна от Варостопа. Органични киселини не ползвам. Радвам се, че при вас няма смъртност. Успешна 2017 г. на всички.

ch.atanasov
21.02.2017, 09:28
За 16-годишния си опит като пчелар, все пак имам някаква представа от болни пчелни семейства. Минала съм през вароатозата, нозематоза, аскосфероза, гнилец и т.н. Причината за смъртността е комплексна. 1. Лоша 2016 г. пролетта попари орехи, ябълки, джанки и т.н. 2. Лятото сухо, есента също, младите пчели не можаха да натрупат мастно тяло, за да издържат на три месеца необлитане - ноември,декември и януари. Макар че по питите на загиналите няма диарични изпражнения. Оцеляха най-силните. Средните и слабите си заминаха. Третирам. срещу вароатозата с ленти Варостоп и цяло лято са на строителна рамка. Пробвала съм всичко, което е на пазара срещу Вароатозата, но съм най-доволна от Варостопа. Органични киселини не ползвам. Радвам се, че при вас няма смъртност. Успешна 2017 г. на всички.


Ако правите изследване, ще е интересно да споделите резултата. Най вече заради варостопа.

rumenggr
21.02.2017, 09:39
От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.
Колежке, от този пост се разбира, че си избрала причина. Удобно извинение, нещо не зависещо от нас. Тежка зима(спрямо нашите разбирания) има в Норвегия, Финландия, голяма част от Русия, Беларус,..... Канада.... На твое място бих се замислил върху метода си на подготовка и зазимяване на семействата(според поста отхвърляш варианта болест). Извини ме, но не е серьозно да приключиш проблема с ”тежката зима”. Със сигурност ти е неприятна загубата и не ти се иска да се повтори.
При мен, от плодните дървета оцеляха само дренките! На Варостопа не се предоверявай. След третиране направи тест на две-три семейства и виж какво ще се получи. Щом в района ти се случват безпрашецови периоди,аз бих отделил прашецови пити тогава, когато го има в изобилие. Може да се коригират и други практики, но това си зависи от теб. Ако останеш на 16годишната си практика, рискуваш пак да страдаш.

zelha
21.02.2017, 10:42
Колеги винаги чета, следя и прилагам добри практики от пчеларството. Наистина може и аз да греша, който не работи, той не греши. Но защо имам смъртност само през зимите, когато температурите са - 20 градуса и повече. Сега ще ви кажа. При понижаване на температурата около пчелата да 3 градуса С, захарите от храносмилателната система не могат да преминат в кръвта. Тогава жизнените процеси продължават, използвайки резервните хранителни вещества, които се намират в тъканите /мастното тяло/. Установено е, че при температура до 0 градуса С, в пчелното кълбо вцепенените пчели могат да живеят от 4 до 9 дни, при -2 градуса С те живеят до два дни, а при -15 градуса С умират след 20 минути. Спомнете си колко дни през януари беше -20 градуса, т. е. целият месец. Когато семейството е силно, то поддържа необходимата температура в центъра на кълбото, за да оцелеят, но когато е средно или слабо, пчелите се изтощават, външните се вцепеняват и не могат да се разменят с тези от центъра на кълбото и така семейството си отива.