PDA

Виж пълната версия : Въпрос за отвотка



damyanco
05.01.2016, 13:47
Здравейте,имам 5бр ДБ 12р ще правя от тях отвотки май месец.Въпросът ми е на отвотките ако не и придам майка или маточник ,ще си изградят ли сами ,и ако да за колко време.Благодаря ви.

бат тянко
05.01.2016, 14:53
Ако на отводка, не придавам майка или маточник. Бих изкарал майката в отводка. А основното да се опита в това начинание- успех!

damyanco
05.01.2016, 15:02
мерси много

Ангел Йосифов
05.01.2016, 15:57
Дамянчо.имаш ли акация?

Христо Димитров
05.01.2016, 19:25
Ако не си правил до момента,според мен е по-добре да придадеш майка.Ако пък си решил да опиташ сам да си направиш,го направи както казва бат тянко,вземи майката от основния кошер и я използвай в отводката,а основния кошер сам да си произведе майка.Силно семейство по-лесно прави майка,а в същото време по-трудно приема,т.е. по-добре да придаваш майка на слабо семейство,отколкото на силно.
Успех

Bobi-M9598
05.01.2016, 20:50
Здравейте,

Дамянчо, влизаш в "ПЧЕЛАРСКИ ТЕХНОЛОГИИ" и след това в "ПРОИЗВОДСТВО НА ОТВОДКИ И РОЯЦИ"

Четеш и си избираш това което теб те устройства най-добре. Успех!
Съжалявам но не мога (не знам как) да ти копна линк.

Поздрави, Г. Георгиев

damyanco
06.01.2016, 09:31
да има доста акация

zapstojan
06.01.2016, 09:57
Тогава послушай бат тянко. Майката с две пити пило ще развие семейство, а основното докато се сдобие със снасяща майка, няма да храни пило и ще събере мед.

Валентин.
06.01.2016, 11:20
Тогава послушай бат тянко. Майката с две пити пило ще развие семейство, а основното докато се сдобие със снасяща майка, няма да храни пило и ще събере мед.

Осиротял кошер мед не събира. Поне докато не изведе майка/макар и неплодна/. Иначе това е начина майката остава с 1-2 пити пило и мед, а останалите пити в друг кошер и те ще си направят майка. НО! САМО ОТ НАЙ-СИЛНИТЕ И РАБОТЛИВИ КОШЕРИ.

Валентин.
06.01.2016, 11:30
Здравейте,имам 5бр ДБ 12р ще правя от тях отвотки май месец.Въпросът ми е на отвотките ако не и придам майка или маточник ,ще си изградят ли сами ,и ако да за колко време.Благодаря ви.
За колко време ще изведат майка трудно ще се каже. Мойте с жълтите гъзове извеждат маааалко по-бързо. А тея с кафявите и бели пръсттени малко изостават. Това за пронасянето на новите майки. А иначе абсолютно всички се излюпват около 16--я ден, от снасянето.

zapstojan
06.01.2016, 11:34
Осиротял кошер мед не събира. Поне докато не изведе майка/макар и неплодна/. Иначе това е начина майката остава с 1-2 пити пило и мед, а останалите пити в друг кошер и те ще си направят майка. НО! САМО ОТ НАЙ-СИЛНИТЕ И РАБОТЛИВИ КОШЕРИ.

А какво прави?

Валентин.
06.01.2016, 12:31
А какво прави?

Прави майчила. П.С. а и всички специалисти препоръчват от който кошер ще се правят майки и отводки да не се ползва за стокова продукция. Аз лично се придържам към това.

Ангел Йосифов
06.01.2016, 14:03
да има доста акация

Развий семействата за акацията.Като свалиш магазините след акацията не ги връщай обратно,за да останат на тясно(пчелите).Така със сигурност ще изпаднат в роево състояние и ще заложат маточници.След това имаш два варианта.Единият е да изчакаш сем.да се руи и след това да разцепиш на отводки.Другия начин е след като заложат маточници веднага да напрвиш отводките...Това ако не ти се дават пари за готови майки.....Но моят съвет е ако очакваш пчелите сами да си изведат качествени майки,направи го след акацията....

n_markov
07.01.2016, 21:32
Някои използвал ли е метод с подрязване на пита за самозалагане на маточници от пчелите естествени. По колко маточника могат да заложат на подрязана пита? Имали някакви методи за увеличаване на броя самозаложени маточници на подрязаната пита?

Валентин.
08.01.2016, 10:57
Някои използвал ли е метод с подрязване на пита за самозалагане на маточници от пчелите естествени. По колко маточника могат да заложат на подрязана пита? Имали някакви методи за увеличаване на броя самозаложени маточници на подрязаната пита?
Аз съм го правил този метод. Подрязвам на дъга обърната надолу през средата между 2 реда тел. Зателвам хоризонтално. не съм броил но до 15-18-20 майчила се получават. на 4-5 ден поглеждам на бързо дали има запечатени а като запечатат махам тези, които не ми харесат. Оставам само шарените. Кривите и късите ги махам. ако искаш повече бройки залагаш 2 пити. Аз залагам в горен корпус ДБ със собствен вход и ХР и магазин между двата плодника. На осмачетата всичко е пълно с пити, а на десетаците допълвам с някоя преградна. Подрязвам след акацията щото майката е леко блокирана от пчелите. Подрязвам средна пита от плодника, нямам време да ограничавам майката и да и залагам празна пита за осеменяване и след 4 дни да я подрязвам. само не съм доволен от процента качествени майки, които се получават. Все пак избирам семейство рекордьор от предходната година. Но 30-40% не се представят като техните майки. общо взето , това е. Не е сложно, доволен съм от начина и занапред ще го използвам. Немога да пренасям личинки-треперят ми ръцете и това е проблем.

Ангел Йосифов
08.01.2016, 17:04
Някои използвал ли е метод с подрязване на пита за самозалагане на маточници от пчелите естествени. По колко маточника могат да заложат на подрязана пита? Имали някакви методи за увеличаване на броя самозаложени маточници на подрязаната пита?

Взимаш една рамка и монтираш половин ВО .Пчелите изграждат основата с раб.пило,а надолу търтиево(не е задължително).Едновремено с поставянето на рамката започваш подхранване.Майките охотно осеменяват прясно изградените пити.След 2-3 денонощия правиш проверка.Изрязваш питата до работническите яйца и я връщаш обратно.Обикновено майката е на тази рамка.Какво ще правиш с майката си е твоя работа.Подхранването продължава още 4-5 дена.7-8 дена след отсраняване на майката правиш преглед и внимателно отстраняваш всички маточници по другите рамки.На 10 ден от отстраняване на майката използваш маточниците по предназначение.Може и на 11-12 ден да ги вземеш,но ако си пропуснал някой маточник от другите рамки,майката ще се излюпи по рано и........