PDA

Виж пълната версия : ИЗЧЕЗВАНЕТО НА ПЧЕЛИТЕ



Димитър Бонев
22.04.2011, 12:22
Уважаеми колеги,
По време на Пчеларското изложение в Плевен се срещнах с група млади хора представляващи НПО и работещи по един проект „За пчелите и хората“ Тогава погледнах честно казано малко несериозно на нещата, но преди дни получих e-mail от тях с молба за съдействие и проведохме и телефонен разговор. Мисля, че този проект не е за подценяване и може да бъде от полза за всички нас.Ето и текста от писмото, което ми изпратиха:
Здравейте г-н Бонев,

получихме вашите координати от инж. Илия Цонев (Националната научна асоциация по пчеларство), с когото си сътрудничим по изпълнение на проекта за изчезването на пчелите в България.

Обръщаме се към вас с молба за съдействие по реализацията на проекта „За пчелите и хората“. Целта на проекта е да проведе мащабна обществена кампания за опазването на пчелите и биоразнообразието, както и да постигне диалог и консолидация на заинтересованите страни в решаването на проблема за изчезването на пчелите.

Повече за проекта може да видите на адрес: http://www.credobonum.bg/project/54/„За пчелите и хората“

Кои сме ние?

Фондация Credo Bonum поде инициативата на гражданската група „За пчелите и хората“ и подкрепени от фондация „Екообщност“ вече имаме „мандат“ за действие.

Обезпокоени от т.н. Синдром на разпадане на пчелните семейства през декември миналата година започнахме една гражданска инициатива, част от която е провеждане на анкета сред пчеларите, както и проучване в академичните среди относно проблема за изчезване на пчелите. Така установихме, че проблемите на пчеларството и високите загуби на пчелни семейства през последните години надхвърлят рамките на чисто биологичното, както и обичайните грешки на пчеларите, а по-скоро зад това се крият комплексни и глобални причини.

Ето защо сметнахме за нужно да проведем едно „дълбочинно изследване“ по различните райони в страната с помощта на екипи от специалист проверител и ветеринарен лекар, заедно с координатора на проекта и видео-оператор. За тази цел имаме нужда от съдействието на хора, ангажирани с темите на пчеларството, които познават спецификата и предизвикателствата в конкретните места.

Обръщаме се към вас с молба да ни помогнете да съберем данни за загубите на пчели във вашия район, както и да влезем във връзка с пчелари, засегнати от значително намаляване на отглеждане на пчели у нас.


Благодарим ви предварително и се надяваме да успеем заедно да бъдем полезни.

Пламен Димов и Галина Димитрова-Димова

От името на групата за „За пчелите и хората“ - http://www.facebook.com/home.php?sk=group_125025290899083

и Фондация Кредо Бонум- http://www.credobonum.bg/

Смятам, че можем да си помогнем взаимно.

Nic 59
22.04.2011, 14:03
Поредното "усвояване" на средства. По добре да ги препращаме към ветиринарните служби и кметствата които по принцип трябва да знаят за статуса и броя на семействата. Подобни "фондации" търсят нас пчеларите
защото знаят че само ние ще приемем присърце проблема.
Парите не се дават например като общестена поръчка защото ще има отчетност /срокове обем работа и др/ .

Димитър Бонев
22.04.2011, 21:14
Тук грешите. Проекта не се финансира от България. А и какво като се насочат средства към ветеринарите. Каква е ползата. Колко пчелина са регистрирани по наредба 27. Кметствата и хабер си нямат относно здравния статус на семействата. Трябва някой да събере и обобщи резултатите и проблемите, а това държавните, общинските и ветеринарните служби не се надявай да го сторят. Така че по добре да се възползваме от възможността, и да не се правим на ощипани булки.

христо
23.04.2011, 07:30
От тези неща нищо добро няма да излезе!!! Освен за " усвоителите "" на cash; .

Димитър Бонев
23.04.2011, 21:01
А защо мислиш, че нищо добро няма да излезе? Защо да не направим един анализ и да потърсим причините, за гибелта на голям брой пчелни семейства на много места в страната. Ползата е че поне ще знаем как да се предпазим за в бъдеще.А може и институциите да ни обърнат повече внимание. Когато ние си пишем из форумите няма кой да ни чуе, дори и писма до министерството да пишем, пак нищо няма да се случи, но когато се вдигне шум от вън почват да се задействат.

stonit
24.04.2011, 09:32
А защо мислиш, че нищо добро няма да излезе? Защо да не направим един анализ и да потърсим причините, за гибелта на голям брой пчелни семейства на много места в страната. Ползата е че поне ще знаем как да се предпазим за в бъдеще.А може и институциите да ни обърнат повече внимание. Когато ние си пишем из форумите няма кой да ни чуе, дори и писма до министерството да пишем, пак нищо няма да се случи, но когато се вдигне шум от вън почват да се задействат.

http://www.avaaz.org/en/save_the_bees/?copy

подписването на петиция, призоваваща САЩ и ЕС да забрани употребата на смъртоносни пестициди, които са избиването на пчелите.

kando
02.05.2011, 23:08
Кандо, за първи път да не съм съгласен с теб cool; Нищо особено им няма на гена на пчелите , чисто и просто последните години са си живяли живота на спокойствие. Никой не е издевателствал над тях, не ги е карал да Му носят прашец от кокичета, да Му съберат 50-100 кила мед и да Му дадат две отводки sweating; А да, и да си сменят майката докато почиват.
Добре - явно за първи път сме на различни мнения,но да кажа моето предположение защо се получава така.

Питам - ти виждал ли си такъв кошер,за да ми отговориш или,ако не си да ми кажеш поне как мислиш,колко според теб са тези "последните години".

А относно гена - как да кажа,в една съседна тема се мъдри в момента,въпроса със стесняването на гнездата и търсенето на отговор при кой вариянт по-бързо се развива семейство.А в тази тема,имаме налице негледано семейство,на пълен със стари рамки,порутен,мухлясал плодник,което е явно видимо по-силно от всички гледани стеснени семейства на местен пчелин.

Наистина нищо особенно им няма на гена - пчели,като пчели ..... ама са за пример :D drinks;

христо
03.05.2011, 08:14
п.п. от доста места се чуват отзиви за необичайно количество загинали пчелни семейства въпреки, че преходната година беше много плодоносна/ Запитайте се/Защо

да, запитайте се.

Димитър Бонев
03.05.2011, 08:51
Не е съвсем така. Проблема е, че в много случаи в районите няма кой знае какво интензивно земеделие. По скоро става въпрос за нещо друго. Но В БГ НЯМА КОЙ ДА НАПРАВИ АНАЛИЗ И ДА УТОЧНИ НЕЩАТА, а в МЗХ се действа на сталиновския принцип: Има пчели има проблем. Няма пчели няма проблем. Научните проекти по програмата са същите, които бяха финансирани и преди няколко години. Просто се "усвояват" едни пари.
Съжалявам че излиянието ми е извън темата.

jordanov
03.05.2011, 10:57
Кандо, виждал съм и винаги като чета за супертехнологии точно такива кошери са ми пред очите. Инак за "последните години" според мен е време колкото сами да си сменят поне веднъж майката, башка останалото дето го писах. Считам, че Пчеларят трябва да ги настани в по-хубави къщи / от негова гледна точка де, не от тяхна / и поне една година да не ги размножава. И за стесняването- ако целта е форс на развитието за мен от години си е рисков фактор, и за сезона, и за следващия сезон, но пак си зависи от конкретиката де, някъде сигурно е оправдано.
Христо, и аз мисля че това са основните фактори, за жалост sadsmile;

Nic 59
03.05.2011, 11:28
Намаляват пчелите и според мен си е съвсем нормално явление. Жимея на село където няма интензивно земледелие и тази година съм видял само една лястовичка. Гугутките изчезнаха преди по вече от 15 г. Майския бръмбар когото гонихме по поляните го няма, светулките кото бяха в огромно количество се броят на пръсти. Всеки във своя район вижда промяната. Защо толкова зависими от природата създания да правят изключение? Дали от химикали, ГМО, нови болести или други фактори трябва да свикваме със новите обстоятелства. Никой и никъде няма да промени кардинално интензивното земледелие докато не настъпят сериозни проблеми от липсата на опрашвачи. Проблемите не идват само от земледелието, един комин бълващ тонове отрови лесно може да унищожи даден вид на огромна площ. Накратко във новия век едва ли има отредено място за пчелите във някои райони и държави - за съжаление.

jordanov
03.05.2011, 13:13
Колеги Бонев и Ник, под "район с интензивно земеделие" в нашия случай аз разбирам географска област или регион с огромни площи монокултура, свръххимизация и много вероятно ГМО. В такъв случай и за пчелите и за пчеларите на много километри наоколо става да си ..., бе жална им майка sadsmile;

kando
03.05.2011, 14:42
1.Райони с интензивно земеделие
2.Закупени майки и отводки от " регистрирани майкопроизводители "
3.Новосъздадени, или увеличени наскоро по численост пчелини в район без прашец наесен
Ице далеч не е толкова просто,защото всичките три точки трябва да си имат обосновката,а в случая имаме само защо не са това причините.
1.изчезването засяга еднакво и райони със интензивно земеделие и такива без никакво земеделие - дори изчезват пчелите от планинските гори.
2.едва ли бройката им е чак толкова голяма - а и те си изчезват по дефоулт.
3.за свърхнаселеност на пчели изобщо не може да става дума - и пак,засяга всички райони,със прашец,без мед,със земеделие и всички подобни комбинации.


Джордан - мисълта ми е,че това е семейство оцеляло изцяло на принципите на естествения подбор,като по-ясен пример си представи пчелин със 100 семейства,които ги зарязваш за 3 години.На 3-тата година отиваш и каквото е останало без значение колко е силно,е със най-силния и успешен ген.

п.п.опс сега видех предупреждението - извинявам се. speechless;

ahilis
03.05.2011, 21:53
Това е тема за въпроси и евентуални отговори.
"Защо изчезват пчелите"
Вие сте на ход.

христо
04.05.2011, 08:56
п.п. от доста места се чуват отзиви за необичайно количество загинали пчелни семейства въпреки, че преходната година беше много плодоносна/ Запитайте се/Защо

Не мога да се сдържа при този въпрос!
Мисля , че това има пряка връзка със:

1.Райони с интензивно земеделие
2.Закупени майки и отводки от " регистрирани майкопроизводители "
3.Новосъздадени, или увеличени наскоро по численост пчелини в район без прашец наесен

Освен това е важна комбинацията от фактори, не наличието на един от тях.Важно е да се обърне внимание на всичко...примерно показателен е факта , че преобладаващо загиват( изчезват ) семейства , които са били силни , дали са високи добиви, и са създадени пролетта.Късносъздадените и по слаби семейства оцеляват._________________

ahilis
04.05.2011, 11:34
примерно показателен е факта , че преобладаващо загиват( изчезват ) семейства , които са били силни , дали са високи добиви, и са създадени пролетта.Късносъздадените и по слаби семейства оцеляват._________________Eто това го наблюдавам и аз лично в моя пчелин. Защо обаче?

Юрий Цветков
04.05.2011, 16:27
Много е възможно причината да е, че тези семейства силно се изтощават и амортизират от прекомерната експлоатация. А късно създадените, не са изтощени от интензивна работа и за това оцеляват безпроблемно, макър и да са видимо по-слаби през есента.

ahilis
04.05.2011, 16:34
Много е възможно причината да е, че тези семейства силно се изтощават и амортизират от прекомерната експлоатация. А късно създадените, не са изтощени от интензивна работа и за това оцеляват безпроблемно, макър и да са видимо по-слаби през есента.Това е логично, но защо само миналата и тази година ще е така? И предни години е имало"експлоатация".

Юрий Цветков
04.05.2011, 16:39
Да така е. Със сигурност факторите, които са повлияли са много.
Метизирани пчели.
С отслабена имуна система в следствие съвременното земеделие и вароатозната инвазия.
Нозема церана.
Пчеларски грешки.
И като сложим всичко на куп ...

христо
04.05.2011, 16:43
Много е възможно причината да е, че тези семейства силно се изтощават и амортизират от прекомерната експлоатация. А късно създадените, не са изтощени от интензивна работа и за това оцеляват безпроблемно, макър и да са видимо по-слаби през есента.Това е логично, но защо само миналата и тази година ще е така? И предни години е имало"експлоатация".

А имало ли е рапица ?

ahilis
04.05.2011, 17:37
А имало ли е рапица ?Никога.

kando
04.05.2011, 18:55
Много е възможно причината да е, че тези семейства силно се изтощават и амортизират от прекомерната експлоатация. А късно създадените, не са изтощени от интензивна работа и за това оцеляват безпроблемно, макър и да са видимо по-слаби през есента.
няма логика - да приемем,че са изтощени много,е и?


Със сигурност факторите, които са повлияли са много.
Метизирани пчели.
С отслабена имуна система в следствие съвременното земеделие и вароатозната инвазия.
Нозема церана.
Пчеларски грешки.
И като сложим всичко на куп ...
и всичко да сложиш на куп,пак няма логика (най-малкото тези фактори са познати и могат да се проследят,както по отделно,така и на куп) - хубаво метизирани,с отслабен имунитет и т.н. все неща,които предразполагат към болест,но въпроса е коя е тя.И другото е - ако е болест,защо не засяга слабите семейства.(или може би ги засяга по-слабо)

Търси се нещо непознато до сега!!!

toko652003
04.05.2011, 20:47
Миналата година, каква беше?


Запитайте как комбинация от роева и медоносна година може да се отрази негативно върху пчелите ,а от там ще даде отговори за необичайна смъртност.

evgeni.filimonov
04.05.2011, 21:22
Причините са комплексни, факторите и причините вече са много.
1. Рапицата - пръска се с бойни отровни вещества, както казва Симеон Тодоров, арендаторите унщожават пчелити ни.
2. При силните семейства - синдрома на уморените пчели, както казва д-р Ангел Грънчаров
3. Изстискване силите на пчелите, вследствие на старанието на някои пчелари, стремейки се да отглеждат повече пило и храненето им целогодишно със суха захар и извличането на големи количества пращец, както казва Боян Първулов
5. Нашествието на нозема церана и куп ще болести, вследствие на безразборното внасяне на пчелни пакети и майки от чужбина, както казва Калинка Гургулова.
6. Хранене на пчелите с изкуствени храни и вкарването на всякакви пластмасови и химически преработени материали в жилищата им.
7. Ненавременното и недозирано третиране на пчелните семейства с лекарства против нозематоза, вароатоза и тн
8. Използването на прекалено стар и износен и инфектиран пчеларски инвентар.
9. Отглеждане на слаби и и болни семейства, както и слабия контрол относно болестите по пчелите, и почти никакви сериозни действия проти гнилцовите заболявания.
10. Немърливото отношение на голяма част от пчеларите към отглеждането на пчелните семейства.
Който се сети за още неща, нека добави.
... държавата..... я няма никаква

PS - Г-н Ахилс, защо толкова се интересуваш от причините за изчезването на пчелите, като не те интересува тровенето на същите, пий една студена вода и карай напред, нали твойте пчели са добре. СОРИ.

ahilis
04.05.2011, 21:46
PS - Г-н Ахилс, защо толкова се интересуваш от причините за изчезването на пчелите, като не те интересува тровенето на същите, пий една студена вода и карай напред, нали твойте пчели са добре. СОРИ. И на мен ми измряха, но какво да направя-да се гръмна в главата ли? И тези неща които изброяваш по горе при мен ги няма и пак ми измират за втора година. Силни семейства, мед има, а пчели няма. Измират силните, а всички слаби са живи(отводки). Сега някой ще каже-ми те с млади майки, ами и другите бяха с млади от същата година. Само един силен ми остана-невероятно, но факт и тази година върви като такъв. И все пак въпроса е- ЗАЩО?

kando
04.05.2011, 22:03
А това е нещо ново - ти си първия за който чувам,че го е повторило,това втора година по ред ли е или през няколко години?

ahilis
04.05.2011, 22:27
А това е нещо ново - ти си първия за който чувам,че го е повторило,това втора година по ред ли е или през няколко години?По ред.

kando
04.05.2011, 22:39
Във един и същи месец ли се е случило - ако да във кой,ако не във кои тогава?

ahilis
04.05.2011, 22:44
Във един и същи месец ли се е случило - ако да във кой,ако не във кои тогава?Зимата-декември, януари.

evgeni.filimonov
04.05.2011, 22:51
Да, сложно нещо е пчеларството, но пък затова е интересно, както казва един млад колега от Самоков.
Изчезването на пчелите е загадка, с която цял свят се бори с този проблем и все още не е намерен отговор. За съжаление.
Със сигурност не е от препаратите с които се пръскат посевите и културите. В нашия район полупланински, освен картоф и малко слънчоглед, друго не се отглежда, основната паша е ливадна. Но пак има масово изчезване на пчелни семейства, проблема е глобален.
Иначе и аз имах две семейства, които постепенно отслабваха, всяка седмица имаше изхвърлен или натрупан подмор по дъното. и накрая останаха една шепичка пчели и естествено януари загинаха. Ако не бях ходил всяка седмца, тогава какво щях да заваря в края на зимата, може би празни кошери и пълни пити с мед. Може би ако наистина това е някакъв неопределен синдром, колегите, които постоянно живеят до пчелите си, щяха да кажат нещо определено по този въпрос. Просто щяха да вдят как изчезват пчелите им. Но така е, повечето коментари на стари пчелари са - пилците се броят наесен, а пчелите напролет. Да си стоим зимата на топличко покрай печката, пък каквото ще да става. каквото оцелее - оцелее.

ahilis
04.05.2011, 23:02
Да, сложно нещо е пчеларството, но пък затова е интересно, както казва един млад колега от Самоков.
Изчезването на пчелите е загадка, с която цял свят се бори с този проблем и все още не е намерен отговор. За съжаление.
Със сигурност не е от препаратите с които се пръскат посевите и културите. В нашия район полуплаински, освен картоф и малко слънчоглед, друго не се отглежда, основната паша е ливадна. Но пак има масово изчезване на пчелни семейства, проблема е глобален.
Иначе и аз имах две семейства, които постепенно отслабваха, всяка седмица имаше изхвърлен или натрупан подмор по дъното. и накрая останаха една шепичка пчели и естествено януари загинаха. Ако не бях ходил всяка седмца, тогава какво щях да заваря в края на зимата, може би празни кошери и пълни пити с мед. Може би ако наистина това е някакъв неопределен синдром, колегите, които постоянно живеят до пчелите си, щяха да кажат нещо определено по този въпрос. Просто щяха да вдят как изчезват пчелите им. Но така е, повечето коментари на стари пчелари са - пилците се броят наесен, а пчелите напролет. Да си стоим зимата на топличко покрай печката, пък каквото ще да става. каквото оцелее - оцелее.Да, точно такава е картинката. Тази седмица ги има на другата ги няма.

toko652003
04.05.2011, 23:22
Иначе и аз имах две семейства, които постепенно отслабваха, всяка седмица имаше изхвърлен или натрупан подмор по дъното. и накрая останаха една шепичка пчели и естествено януари загинаха. Ако не бях ходил всяка седмца, тогава какво щях да заваря в края на зимата, може би празни кошери и пълни пити с мед.

Август и септември имаха ли много мед?
Не мислиш че майката може да е била блокирана тогава или по някаква причина да не е снасяла?
Видимо си ги зазимил с уж много пчели(летни), но не и със зимни. Майките какви бяха роеви или други?

evgeni.filimonov
04.05.2011, 23:24
Да, това му е хубавото на новите системи кошери - най вече на дълбоките дъна, защото само с едно отваряне на вратичката отзад , виждаш какво е положението. Има или няма подмор, има или няма влага, в коя част на корпуса е кълбото, има ли вече пило и най вече има ли пчели вътре и много други неща.

evgeni.filimonov
04.05.2011, 23:28
Токо, и аз си ги задавам тези въроси, и наистина относно увеличаване на зимната популация на пчели, не съм наблегнал много. Но това което забелязах по умрелите пчели е , че бяха много опаразитени с вароа. А съм ги третирал с препарат.

ahilis
04.05.2011, 23:39
Август и септември имаха ли много мед?
Не мислиш че майката може да е била блокирана тогава или по някаква причина да не е снасяла?
Видимо си ги зазимил с уж много пчели(летни), но не и със зимни. Майките какви бяха роеви или други?Бяха с по три магазина и не беше голямо пренаселването в плодника и съм ги следил. Не е била блокирана. Майките при мен са различни-видяхте мнението ми за майките.

ahilis
04.05.2011, 23:44
Токо, и аз си ги задавам тези въроси, и наистина относно увеличаване на зимната популация на пчели, не съм наблегнал много. Но това което забелязах по умрелите пчели е , че бяха много опаразитени с вароа. А съм ги третирал с препарат.А при мен няма такова опаразитяване. Проста района е по запазен и няма такова-не се забелязва. Аз също ги третирам.

kando
04.05.2011, 23:46
А при мен няма такова опаразитяване. Проста района е по запазен и няма такова-не се забелязва. Аз също ги третирам.
а бе гледай да не се хващаш на бас - има огромна вероятност да загубиш!!!

ahilis
04.05.2011, 23:50
А при мен няма такова опаразитяване. Проста района е по запазен и няма такова-не се забелязва. Аз също ги третирам.
а бе гледай да не се хващаш на бас - има огромна вероятност да загубиш!!!Ти мен за gillan ли ме имаш? Аз да не съм от вчера?

kando
04.05.2011, 23:53
Ти мен за gillan ли ме имаш? Аз да не съм от вчера?
като ми кажеш как си установил дали имаш или нямаш опаразитяване,тогава ще ти кажа за какъв те имам и от кога си!!!!!!

ahilis
05.05.2011, 00:08
като ми кажеш как си установил дали имаш или нямаш опаразитяване,тогава ще ти кажа за какъв те имам и от кога си!!!!!!Ти като ми задаваш този въпрос си мисля, че май не си виждал кърлеж (вароа)

kando
05.05.2011, 00:32
Ти като ми задаваш този въпрос си мисля, че май не си виждал кърлеж (вароа)
да речем не съм виждал - идвам при теб,при пострадалите ти пчели и ти ми обясняваш как да разбера има ли,няма ли опаразитяване,а именно ......?

И не м/у другото със какво и кога третира?

п.п.да и забравих да те питам - не знам от кой край на България си,но беше ли сравнително топло при теб през месец декември (става дума и за двете години)?

kara7
05.05.2011, 07:25
На мен най силния ми избяга, а не е умрял.
След отваряне на кошера установих че си има и мед и прашец,това се случе през януари през хубавите дни се облита нормално и изведнъж го няма.А при мен рапица няма.

jordanov
05.05.2011, 09:37
Нали за това говорим- Силен кошер, мед има, прашец има, подмор нормален, облита се при хубаво време, и после пчелите ги няма ?

kando
05.05.2011, 09:47
Нали за това говорим- Силен кошер, мед има, прашец има, подмор нормален, облита се при хубаво време, и после пчелите ги няма ?
Много е важно да се уточни точно това и да се запомни,а именно че ги НЯМА - запомнете,като говорите и мислите друг път по този проблем,защото виждам как се лутате във всякакви причини и изброявате всички познати негативни фактори и цитирате всички известни учени,но в 99% от тях имаме умиране на пчели,наличие на подмор и т.н.,а не ИЗЧЕЗВАНЕ.

Пак казвам - проблема не е,че умират,а че изчезват!!! т.е.търси се причината,заради която изчезват,причините за да умрат ги знаем на изуст.Естествено допълнително се задълбочава проблема,когато имаме неправилна пчеларска практика,неграмотност,пръс кане и прочие,но си има конкретна първопричина т.е.няколко причини на куп и комплекс от фактори,за мен са несериозни и необосновани твърдения за МАСОВОТО изчезване на пчели.

Nic 59
05.05.2011, 11:17
Абе те че не изчезват е ясно но защо напускат кошерите?
Интересни са ми обстоятелствата за това.
Според пострадалите напускат зимата. Защо точно тогава?
Едно силно семейство има десетки хиляди пчели - е как никой не видя че напускат? Може би през ноща? Дори поедичното напускане ще се забележи от някой. Друго условие е че има някакви условия за летеж и напускат района на пчелина.
Никой не е споменавал за компактна маса /дори подобие/ на рой напускащи пчели а това щеше да се види някъде.
По еденично и през ноща?
Друг момент е майката. Може да приемем че пчелите напускат защото се чустват обречени и не искат да товарят семейството със чистене на подмор но майката има друга нагласа едва ли има инстинкта да отлети за да не товари семйството.Тя въобще може ли да лети през зимата? ...................
Да не би да бягат от пчеларите ???

kando
05.05.2011, 11:39
Да извинявам се - под изчезване имам в предвид,че напускат кошерите.

Зимата - най-тежкия период за пчелите ....... има нещо необичайно във този сезон .... началото на зимата,особенно тогава ..... какво и е началото на зимата,освен че напоследък е топла за друго не се сещам,но има известна логика да се търси нещо,някаква връзка и със климата.

Компактна маса наистина няма - логично е,че ако бяга цялото семейство,вкупом все ще се намерят някъде умрели (или живи) пчели на куп.

Но има и още един въпрос - бягат ли от пчеларите ....... а защо бягат и от горите?

п.п.поединично бягане,едва ли ще бъде забелязано,дори да е през деня!? - ти можеш да видиш,че в топъл,слънчев зимен ден,пчелата отлита от кошера,но само това,от къде да разбереш дали ще се върне?

Nic 59
05.05.2011, 12:40
То че има нещо общо с климата и това е ясно. Бях писал една друга тема за изчезването... и мога да си коригирам мнението - вчера видях не една цели две лястовички и бяха кацнали както едно време на жиците т/е не висяха с главите надолу както прилепите. За това ги няма и в горите обекта на дискусията.
Правиха мноооооооого голямо изледване на проблема и като лаик /начинаещ де/ имам идея. Не е проблем за големите държави /които реват за проблема/ да сложат няколко хиляди кошера на контролни везни /тензо дачциците са евтини/ и при наличие на бягство да изчислят буквално до пчела времето, скороста и т.н.
Ама как да стане това когато определени представители на тези държави си мислят че млякото се прави както кока-колата.

evgeni.filimonov
05.05.2011, 13:34
[/quote] И на мен ми измряха, но какво да направя-да се гръмна в главата ли? И тези неща които изброяваш по горе при мен ги няма и пак ми измират за втора година. Силни семейства, мед има, а пчели няма. Измират силните, а всички слаби са живи(отводки)

Измряха или избягаха ?
Кое от двете, защото са различни събитя.
Има ли някой от форума, който лично да има случай на избягали пчели, не изчезнали постепенно и останала майката с една шепа пчели. Второто по има обяснение.

Юрий Цветков
05.05.2011, 15:14
За бягане по единично е смешно да се говори. Пчелата е социално същество, а едва ли са си определили среша някъде, където да се изчакват цялото семейство. Ясно е, че умират и за това не се завръщат в кошера, но каква е точната причина. Явно, че пчелите по-някаква причина не са достатъчно витални.

За сега няма официални данни за наличие на Малкия кошерен бръмбър в Б-я. Но дали това е точно така? Да не говорим, че и за Нозема церана, почти нищо не се споменава и публикува.

Ангел Йосифов
05.05.2011, 15:21
Токо, и аз си ги задавам тези въроси, и наистина относно увеличаване на зимната популация на пчели, не съм наблегнал много. Но това което забелязах по умрелите пчели е , че бяха много опаразитени с вароа. А съм ги третирал с препарат.Мисля че опаразитяването си има обяснение.Третирал си август но имайки впредвид топлото време до януари семейството е продължило да се развива и вароа намира убежище в запечатаното пило.Аз третирах и януари.Продължавайки да се развива семейството консумира от готовите запаси и по този начин разширява зимната ложа(мястото на кълбото).След като в края на януари началото на февруари започне развитието семейството се свива да топли пилото и по този начин губи контакт с медовите запаси и гладува.Гладуването отслабва имунната система и всички болести се лепват на семейството.Много често умират от глад.Известно е че пчелата ако има възможност умира извън кошера,а топлото време разрешава това.Затова и не се намира много подмор.Като добавим другите фактори и картинката става пълна. Така си обяснявам изчезването на пчелите.

jordanov
05.05.2011, 15:41
За първи път чух за това чудо преди три години- един селски ми се оплака за най-силния си кошер и не можахме с него да намерим логичен отговор. Оттогава чета и слушам по темата, очевидци на самия процес наистина няма. Лично аз досега не съм губил. Причините явно са комплексни но за да се стигне до отговора трябва да се събере и анализира много информация. Държавата няма да се засили, ама нашите организации и асоциации датчици ли, камери ли ще слагат не знам, но сериозно трябва да се стягат. Пари има, трябва да се харчи и на ползу роду отвреме навреме, пък дай боже това може да стане и някакъв повод за обединение tube;

jordanov
05.05.2011, 15:52
Опс, Алексей сега ти видях поста. Ако има мед и пило в кошера пчелите умират върху пилото и почти всички са на дъното- грозна картина но причината я знаем каква е. Интересното е когато има и мед и пило а пък няма пчели?

Nic 59
05.05.2011, 15:55
Аааааа не съм съгласен. Напълно в кондиция са, енергични, пълни с енергия да пребъдат. Факторите са:
Климат - има ги от Сибир до Екватора. Не е това. Пренасяни са от един континент в друг без проблем.
Химия - единия проблем. Ярък пример ДДТ. Продукт който е в състояние да прекъсне кардинално хранителната верига на екосистемата за много видове след нея. Мисля че се преувеличи канцерогенноста му за се спре употребата му.
Но тогава нямаше Монсанто и БАЙСЕФ.
ГМО - втория виновник. И има Монсанто и БАЙСЕФ.
И малката пчела е в състояние да заличи тези и др. корпорации но победата на пчелите ще бъде в буквалния смисъл Пирова...............

ahilis
05.05.2011, 16:33
Ти като ми задаваш този въпрос си мисля, че май не си виждал кърлеж (вароа)
да речем не съм виждал - идвам при теб,при пострадалите ти пчели и ти ми обясняваш как да разбера има ли,няма ли опаразитяване,а именно ......?

И не м/у другото със какво и кога третира?

п.п.да и забравих да те питам - не знам от кой край на България си,но беше ли сравнително топло при теб през месец декември (става дума и за двете години)?
1 въпрос- не съм на изпит
2 въпрос-Варостоп
3 въпрос- и аз не знам от къде си, кой край, а и не се интересувам. Беше сравнително топло. Характерно за нас.

ahilis
05.05.2011, 16:40
Измряха или избягаха ?
Кое от двете, защото са различни събитя.
Има ли някой от форума, който лично да има случай на избягали пчели, не изчезнали постепенно и останала майката с една шепа пчели. Второто по има обяснение. За сега не може да се каже измряха- не сме виждали да са измрели. Не може да се каже и избягаха- никой не ги е виждал да бягат. Затова, че в момента терминологията не е от значение.

toko652003
05.05.2011, 17:01
Каквото и да умуваме фактите говорят че има мед , а пчелите липсват и то през зимния период т.е.
загинали навън. Никой не ги е виждал да излизат, като ''рой'' значи остава вариянта да умират поединично.
Именно това поединично умиране навън може да е следствие от много фактори, а не от нещо непознато
,което също не бива изцяло да се изключва.


п.п. изчезват от кошера, а не от лицето на земята.

ahilis
05.05.2011, 17:12
Каквото и да умуваме фактите говорят че има мед , а пчелите липсват и то през зимния период т.е.
загинали навън. Никой не ги е виждал да излизат, като ''рой'' значи остава вариянта да умират поединично.
Именно това поединично умиране навън може да е следствие от много фактори, а не от нещо непознато
,което също не бива изцяло да се изключва.


п.п. изчезват от кошера, а не от лицето на земята.
Все си мисля, че е от мобилните мрежи. Тук живея до кошерите на един колега и баща му при въпроса-как са?- той каза: -хич ги няма тази година и почти не му се говореше. А тук има не по- малко от 10 антени. Има и такава теза, но до колко е вярна? Замълча се по тази тема.

ANIBAL
05.05.2011, 18:37
........

bobi
05.05.2011, 18:54
Беше преди доста време.Не ме питайте кога.Лично аз съм наблюдавал, как на малки роеве пчелите напускат кошерите.За един сезон съм видял и хванал 11 такива малки рояка.Но забележете, периода е септември и октомври.Интересното е,че се залепваха за другите кошери,по стените и капаците отвън.Сякаш ги избута някой от кошерите.След този случай, започна доста бързо пчелина да се стопява.После забелязах,че масово напускат пълзейки пчелите от кошерите.Синигерите се отядоха.И това беше края.На пролет имаше
само 4.

Аз имах септември месец такъв случай.Едно ройаче се беше хванало за капака на един от моите кошери.Предположих, че е избягало от опаразитен от вароа кошер.Въпреки, че беше доста слабичко, устиска зимата с малко помощ от мене и сега го наблюдавам изкъсо.

ahilis
05.05.2011, 18:56
Беше преди доста време.Не ме питайте кога.Лично аз съм наблюдавал, как на малки роеве пчелите напускат кошерите.За един сезон съм видял и хванал 11 такива малки рояка.Но забележете, периода е септември и октомври.Интересното е,че се залепваха за другите кошери,по стените и капаците отвън.Сякаш ги избута някой от кошерите.След този случай, започна доста бързо пчелина да се стопява.После забелязах,че масово напускат пълзейки пчелите от кошерите.Синигерите се отядоха.И това беше края.На пролет имаше само 4. Опааа.Тази година и аз имах нещо подобно на два пъти. Но единия рояк беше като побъркан-мъчих го известно време и го зарязах, а другия излезе много кадърен и сега да не му е уруки е първак.
п.п. Една рамка от първия рояк която имаше пчели я сложих в друг кошер-той загина първи.

ANIBAL
05.05.2011, 18:58
........

ahilis
05.05.2011, 19:06
С това се започва!!Интересно ми е за мълчанието на колеги .Навярно не са били при пчелите си често и не са видели нищо. Така е, някои сме по наблюдателни, други не са. tongueout;

христо
06.05.2011, 08:30
Те късните есенни бягства са си от акара. А зимните не са наблюдавани , щото...не сте осъзнали какво виждате. Като се облитат зимата не присъствате ли , поне понякога?
А по въпроса за рапицата - колеги, не е нужно да имате ДО пчелина рапица! Присъствието на ГМО рапица променя района в широки граници...

scutellator
06.05.2011, 10:16
Според мен е вирус, който засяга централната нервна система (и не само) на пчелите, който в комбинация с нозема церана (или нещо друго) става летален за мнозинството от пчелите. Наблюдавам от известно време че пчелите стават все по-агресивни и чувствителни на груби манипулации (и при най-лекото тръсване или почукване на рамка всички пчели за момент започват да жужат като изсъхнали листа). Някъде пчелите стават агресивни по време на рапица със същите описани по-горе признаци. Забелязал съм че някои пчели имат прошарено пило (повече от нормалното) докато други са напълно безупречни. До миналата година не бях виждал окуцяла майка (което е само един външен признак измежду многото други които не могат да се забележат), а миналата видях два пъти. Същия вирус(и) обърква нещо у пчелите и им отслабва способността да се борят с акара ( размножава се много по-бързо при тях).
Слабите семейства по някакъв начин са по-приспособени към околната среда, това е факт. Силните са създадени (селектирани) за да мислят повече за пчеларя, отколкото за самите себе си.

Юри, ако имаше малък кошерен бръмбар(ако наистина имаш него в предвид, aetina tumida) в Бг никой пчелар не би могъл да го пропусне - ако си оставиш питите извън кошера за три дни, после ще останат само по телове.

христо
06.05.2011, 11:03
Правилно ! Това е също част от картината :

Някъде пчелите стават агресивни по време на рапица със същите описани по-горе признаци. Забелязал съм че някои пчели имат прошарено пило (повече от нормалното)

kando
06.05.2011, 11:23
Да и според мен е вирус/болест засягащ централна нервна и периферна система - във другия форум бях казал,че аз видях такова семейство и видях как изчезна пред очите ми за няколко дена,държането на пчелите беше точно като натравяне,каквото съм имал преди години и то не от друго,а от хербицид!!!.Пчелите във това семейство се държаха точно по същия начин като при онова натравяне - а тогава,случката беше със един комшия.Човека ме беше питал предварително дали може - аз кво знам,кво не,му рекох,че щом е хербицид проблем няма.Та тогава викнах (защото не знаех какво да мисля и да направя) доктори,специалисти,ветери нари и прочие и всички единодушно казаха,че са натровени и им е засегната централната и периферна нервна система - по мое му казано,пчелите си беха нещо средно м/у дрогирани и полудели.

Но това,което ме мъчи е от къде идва този вирус - и наистина най най логичното от всичко е да идва от акара и за това винаги съм ти контра,след някои твой постове (@scutellator) и мнението ти за проблема вароатоза.Принципно си прав и аз съм ти казвал на лични,че има много вярно във това,което казваш,но в случая със тази пандемия,според мен хората изобщо не трябва да подценяват борбата срещу акара ....... - до сега се говореше основно за инвазия на акара,а вече може би трябва да се говори и за болести от/на акара т.е.изобщо не е задължително да си силно опаразитен.

А слабите семейства са по-скоро късни роеве т.е.по принцип имат още по-малко акар от силните.

Окуцели майки съм засичал много пъти през живота си - дори имах семейство две години кара със една такава и беше завидно силно.Прошарено пило също често съм виждал,но във почти всички случаи семейства си правят самосмяна.

И не е от неправилно третиране или грешна пчеларска практика,проблема е и във горите,не само при отглежданите от хората пчели - допълнението идва от климата.Зимата,началото на миналата зима беше много топло - дори тука във форума има съобщение от средата на декември,че температурите са около 20 градуса.Това е идеално време за една последна инвазия на акара и все си мисля,че хората със мрежести дъна са имали по-малко загуби,но не съм сигурен.


Всичко това го заключих и знам след разговори със колеги,включително и от форумите и проследяване на форумите за всичко свързано със темата - има и още няколко неща,които още повече подсилиха тези заключения,но да речем не е толкова важно.

п.п.какво знаем за болестите на този акар и какви болести могат да прихванат пчелите от него?
.....................
(естествено може и да не е така!!!)

ahilis
06.05.2011, 16:07
По горе в темата споменах за два роя които ми излезнаха късно есента- единия сега е много силен, а другия тогава какви ли не манипулации прилагах за да го вкарам в роеловката и накрая го зарязах. Държеше се крайно неадекватно. И на мен тогава нещо ми мина през главата, че са като че ли не добре с мисленето :D и това ме довежда до мисълта, че може да е някакъв вирус, както споменават колегите, а може и някакви химикали които използват за пръскане.

христо
06.05.2011, 16:53
А не сте ли забелязали , че някои видове животни са почти изчезнали в района ви ? Конкретно за някои змии говоря ( при мен пепелянките ).
Токсина , който се произвежда в ГМО рапицата е " инсектицид "! Съмнявам се , дали не е възможно да се получи " генетично замърсяване " на района , било чрез прашеца , при опрашване, било чрез някои насекоми.

bobi
13.05.2011, 23:25
Едно интерестно материалче http://www.progressiveconvergence.com/monsanto-bayer-killing-of-bees.htm

Юрий Цветков
14.05.2011, 17:07
Едно интерестно материалче http://www.progressiveconvergence.com/monsanto-bayer-killing-of-bees.htmЗа тези, които не са го разбрали, накратко. Виновник за CCD (колапс на пчелните колонии ) са произвежданите от Байер, Клотианидин и Имидалклопирид. Това са хербициди широко използвани в селското стопанство, които имат невротоксично действие върху пчелите.

evgeni.filimonov
15.05.2011, 20:46
Значи Байер скоро ще пуснат и лекарство...

Владо-Gillan
06.06.2011, 15:31
току що видях реклама по нешънъл джиографик че след половин час, или по точно в 17.00 часа ще има едночасов филм на тема изчезването на пчелите.

анонса които вървеше беше че америка е пред глобална катастрофа, защото 80 процента от пчелите са изчезнали

kando
06.06.2011, 15:47
Гилъне не отваряй нова тема бре човек,има вече такава.

п.п.инак положението е много по-зле от колкото си гледал по нешенъла - повярвай ми :(

http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3158&start=60

Владо-Gillan
06.06.2011, 15:54
не съм видял извиняваите. не съм го гледал сега след 5 мин започва. филма гледам че го пише в програмата под името Мълчанието на пчелите

kando
06.06.2011, 17:30
Няма за какво да се извиняваш - а да разкажеш после какво са обадили,че нямам време за телевизия.

Владо-Gillan
06.06.2011, 19:13
филма беше покъртителен. казаха че за един месец в сащ са изчезнали 800 милиона семеиства. и то през зимата... sadsmile; sadsmile; sadsmile; sadsmile; sadsmile; това се наблюдава вече и в европа, като е стигнало до хърватска. започнали са да изчезват от зимата на 2006-та.какви ли не изследвания са правени, и са забелязали че пчелите не страдат от 1 болест или няколко, а от много. синдромът го нарекоха буквално спин при пчелите.бил скапал имунната им защита. в кошерите просто нямало нищо, пчелите излитали вкупум и не оставала и 1 пчела.проследили болеста че идва от израел. (скапаните евреи съсипаха и пчелите) казаха че ако продължава в тези темпове болеста, през 2035 ще загине поседното пчелно семеиство. правят опити за кръстоска между медоносна пчела и африканската, защото африканската била с много силна имунна система и се справяла без проблем с вируса.абе с една дума филма беше, филм на ужасите. sadsmile; sadsmile; sadsmile; sadsmile;

kando
06.06.2011, 21:42
хм - това за африканските го знам,но че излитат вкупом не го бях чувал.А инак батка проблема е вече е в пълна сила и във БГ - но не ми се спори за това.

Добре де проследили,че е от израел (от това в скобите нямаше нужда),но не казаха ли кой е преносителя,поне някакви теории,предположения?

п.п.а за мерки срещу болеста/проблема нещо не споменаха ли?

.................
взема да потърся този филм из торентите

Юрий Цветков
06.06.2011, 21:46
Гледал съм филма преди. Казват, че за 2-3 дни кошерите се опразвали, но никъде не се казва, че някой е видял пчели да излизат вкупом.
Също така в лабораторните проби е открит "изрелски вирус", но никой не твърди, че това е истинската причина.
Филма го има в Zamunda, който иска, може да си го свали

ledenia123
06.06.2011, 21:56
Гледал съм филма преди. Казват, че за 2-3 дни кошерите се опразвали, но никъде не се казва, че някой е видял пчели да излизат вкупом.
Също така в лабораторните проби е открит "изрелски вирус", но никой не твърди, че това е истинската причина.
Филма го има в Zamunda, който иска, може да си го свали Как се казва филма?

Angel_A
06.06.2011, 22:03
Мълчанието на пчелите.

Юрий Цветков
06.06.2011, 22:06
Има го даже и в този сайт. За което може да благодарите на админа.

Максим Тодоров
07.06.2011, 07:31
Каде е този линк за Адамс да се образоваме drinks; blush;

ledenia123
07.06.2011, 07:38
[quote="ludiqmaks"] Каде е този линк за Адамс да се образоваме drinks; [quote]
http://pchelari.com/filmi.html

Станко Ставров
07.06.2011, 12:31
Ако имате регистрация в Замунда има доста филми на пчеларска тематика.От там може да си ги изтеглите.

HINAP
25.06.2011, 10:51
Аз имам мое становище по въпроса с изчезването на пчелите,макар не доказан в 100 процента.Изобщо изключвам инвазията след опаразитяването от вароаякобсони.В повечето случаи в разговор с тези колеги стигнах до извода че това се случва с едногодишни или млади понякога на 2 до 4 месеца М.Според мен това става когато времето се влоши ненадейно,или М си е загубила времето да търси търтеево сборище,но то е малко.А в повечето случаи такова липсва защото има химизиране на района на сборищата,а те го усещат и напускат този район.От там М като се оплоди снася определено време,сем. се развива но свършват възможностите за снасяне.М и пчелите чувстват това.Започват да намаляват храненето на М.След седмица М е готова за ново оплождане/понякога този момент съвпада със зимното слънцестоене т.е.края на декември .Тогава М иска да снесе първите яйца но не може.Затова има избягали сем. точно в този период и това не е случайно.По някога тя излита и се връща наново оплодена/това обикновено става когато има разновъзрастен състав пчели/.Но ако състава е от по млади пчели то те таксуват ситуацията като РОЙ.И понеже няма заложен маточник както при другото роене младите пчели увличат и по старите,но те са в пъти по малко от тях.Ще кажете,че М тръгва да търси търтеево сборище,а къде отиват пчелите.Но тя го прави това след като се изсели роя на голямо разстояние,където има нови търтееви сборища.Все пак тя помни,че при предишното и летене за оплождане се е лутала да търси нормално сборище.Всичкия запис го има като в харддиск.А какво става после никой не знае.Хващал съм рой през август и септември но все съм мислил,че това са опаразитени пчели и веднага съм третирал против вароа,но е възможно това да са такива роеве,защото М са винаги били белязани с цвят от същата година и се оказват много добри.Не изключвам,че М може и да е изкуствено оплодена и спермата която са я оплодили да не е прецизно грамирана.Все пак в природата М знае кога да прекрати с оплождането.Всяка М има различно тегло и различна полова система и се нуждае от различен брой търтеи за оплождане.Много по различно става при изкуственото осеменяване.Всичко там е по калъп.За това стават и разминавания с количеството сперма за оплождане.В майкопроизводителните ферми имат бащини семейства от които вземат генетичен материал за изкуствено оплождане,но има много случаи когато М излизат за повторно съешаване но никой не казва за това.Там са в оплодни сандъчета с една шепа пчели и там трудно може да се организират за напускане на кошера.Там бъка от феромони и това за пчелите не е нормално.В тези майкопроизводитилни центрове не вярвам да напусне рой.Там се човърка почти ежедневно.Един път за вземане на яйца,след това за връщане на захранените после за подбор на маточниците,после за поставянето им в клетки.Изобщо работа на конвеер.Същото става и при сем. от които се дои пч.млечице.Някой да е чул от там да има такъв избягал кошер.Мисля,че не.А защо,защото постоянно го ровичкат и пчелите не могат да си създадат организация за напускане.А няма да казвам как жилят тези семейства.Всичките пчели все едно са за охрана.А и пчелите са само за това,едните за защита другите за производство на пч.млечици.А за подхранването няма да говоря/там 5 литра сироп го имат за аперитив.Мислите ли, че пчела ще напусне такъв благодат и ще си помисли за друго.Плюс това там М няма.Кошерите са обезмайчени.Но дори да спре сезона за производство на М,или за пч.млечице пак няма напуснало семейство.А защо ли....Защото ВИНАГИ има хранилка и то пълна.Теорията ми може да е вярна ако успея да хвана рой през зимата и да проследя майката,но това става трудно имайки пред вид,че няма да се закачи на дърво в тоя студ ,а ще се стреми по най бързия начин да заеме новото жилище.А то много трудно може да се открие.Цялото пътешествие може да стане само от силен кошер и то в хубав ден с температура поне 14 или 15 градуса и то без вятър.И все пак всичко това е абстракция.Много се съмнявам в истинноста,но все пак не може да се изключи.

scutellator
25.06.2011, 20:07
...в оплодни сандъчета с една шепа пчели и там трудно може да се организират за напускане на кошера.

Бягат и още как. И може би точно това е част от проблема - че когато видят дебелия край, предпочитат да изоставят нуклеуса (съответно кошера), вместо да останат.

кирил
26.06.2011, 19:40
Аз имам мое становище по въпроса с изчезването на пчелите,макар не доказан в 100 процента.Изобщо изключвам инвазията след опаразитяването от вароаякобсони.В повечето случаи в разговор с тези колеги стигнах до извода че това се случва с едногодишни или млади понякога на 2 до 4 месеца М.Според мен това става когато времето се влоши ненадейно,или М си е загубила времето да търси търтеево сборище,но то е малко.А в повечето случаи такова липсва защото има химизиране на района на сборищата,а те го усещат и напускат този район.От там М като се оплоди снася определено време,сем. се развива но свършват възможностите за снасяне.М и пчелите чувстват това.Започват да намаляват храненето на М.След седмица М е готова за ново оплождане/понякога този момент съвпада със зимното слънцестоене т.е.края на декември .Тогава М иска да снесе първите яйца но не може.Затова има избягали сем. точно в този период и това не е случайно.По някога тя излита и се връща наново оплодена/това обикновено става когато има разновъзрастен състав пчели/.Но ако състава е от по млади пчели то те таксуват ситуацията като РОЙ.И понеже няма заложен маточник както при другото роене младите пчели увличат и по старите,но те са в пъти по малко от тях.Ще кажете,че М тръгва да търси търтеево сборище,а къде отиват пчелите.Но тя го прави това след като се изсели роя на голямо разстояние,където има нови търтееви сборища.Все пак тя помни,че при предишното и летене за оплождане се е лутала да търси нормално сборище.Всичкия запис го има като в харддиск.А какво става после никой не знае.Хващал съм рой през август и септември но все съм мислил,че това са опаразитени пчели и веднага съм третирал против вароа,но е възможно това да са такива роеве,защото М са винаги били белязани с цвят от същата година и се оказват много добри.Не изключвам,че М може и да е изкуствено оплодена и спермата която са я оплодили да не е прецизно грамирана.Все пак в природата М знае кога да прекрати с оплождането.Всяка М има различно тегло и различна полова система и се нуждае от различен брой търтеи за оплождане.Много по различно става при изкуственото осеменяване.Всичко там е по калъп.За това стават и разминавания с количеството сперма за оплождане.В майкопроизводителните ферми имат бащини семейства от които вземат генетичен материал за изкуствено оплождане,но има много случаи когато М излизат за повторно съешаване но никой не казва за това.Там са в оплодни сандъчета с една шепа пчели и там трудно може да се организират за напускане на кошера.Там бъка от феромони и това за пчелите не е нормално.В тези майкопроизводитилни центрове не вярвам да напусне рой.Там се човърка почти ежедневно.Един път за вземане на яйца,след това за връщане на захранените после за подбор на маточниците,после за поставянето им в клетки.Изобщо работа на конвеер.Същото става и при сем. от които се дои пч.млечице.Някой да е чул от там да има такъв избягал кошер.Мисля,че не.А защо,защото постоянно го ровичкат и пчелите не могат да си създадат организация за напускане.А няма да казвам как жилят тези семейства.Всичките пчели все едно са за охрана.А и пчелите са само за това,едните за защита другите за производство на пч.млечици.А за подхранването няма да говоря/там 5 литра сироп го имат за аперитив.Мислите ли, че пчела ще напусне такъв благодат и ще си помисли за друго.Плюс това там М няма.Кошерите са обезмайчени.Но дори да спре сезона за производство на М,или за пч.млечице пак няма напуснало семейство.А защо ли....Защото ВИНАГИ има хранилка и то пълна.Теорията ми може да е вярна ако успея да хвана рой през зимата и да проследя майката,но това става трудно имайки пред вид,че няма да се закачи на дърво в тоя студ ,а ще се стреми по най бързия начин да заеме новото жилище.А то много трудно може да се открие.Цялото пътешествие може да стане само от силен кошер и то в хубав ден с температура поне 14 или 15 градуса и то без вятър.И все пак всичко това е абстракция.Много се съмнявам в истинноста,но все пак не може да се изключи.
Интересно мнение. При мен се случва от 4-5 год майки да спират снасяне, но това е през пролетта и понеже майката е в кошера, то семейството не залага спасителни маточници, и докато се усетя е станало търтовка. Тази пролет имам две семейства изчезнали ( гнездото-добре подредено, питката наповина използвана, но пчелите изчезнали ). Прави ми впечатление ,че такива семейства не ги нападат.

kando
27.06.2011, 10:47
Интересна теория наистина - само,ако успее да се вмъкне в нея и някаква обосновка за безбройните болести откривани във пчелите пострадали от това изчезване.

кирил
27.06.2011, 18:24
Интересна теория наистина - само,ако успее да се вмъкне в нея и някаква обосновка за безбройните болести откривани във пчелите пострадали от това изчезване.
То това е и въпроса-как да разберем кое семейство ще изчезне, та да го проверим за болести. А и ако нещо ме съмнява в здравословното състояние, то коя лаборатория да ангажирам.... и т.н., всичко е оставено на самотек, само си плащай данъка...

vankata
28.07.2011, 08:50
http://pchelari.com/view.php?id=148

scutellator
14.08.2011, 23:02
Ето едно проучване за ефектите на пестицидите (вкл. и препаратите против вароатоза) и хербицидите, намиращи се в околната среда върху пчелите.

http://www.beekeepingforum.co.uk/showthread.php?t=13089

Който не говори Английски моля да ползва превода на гугъл.

За тези които не могат да отворят страницата - http://www.plosone.org/article/info:doi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0014720

Списък на намерените пестициди в пчелното гнездо на семействата в Америка
2,4 Dimethylphenyl formamide
3-hydroxycarbofuran metabolite
Aldicarb Carbamate INSECTICIDE
Azoxystrobin Strobilurin FUNGICIDE
Boscalid Carboxamide FUNGICIDE
Carbendazim (MBC) metabolite
Carbofuran Carbamate INSECTICIDE
Chlorothalonil Chloronitrile FUNGICIDE
Chlorpyrifos Ogranophosphate INSECTICIDE
Clothianidin Neonicotinoid INSECTICIDE
Coumaphos Ogranophosphate INSECTICIDE
Coumaphos oxon metabolite
Cyfluthrin Pyrethroid INSECTICIDE
Cypermethrin Pyrethroid INSECTICIDE
Cyprodinil Anilinopyrimidine FUNGICIDE
Diazinon Ogranophosphate INSECTICIDE
Dicofol Organochlorine INSECTICIDE
Dinotefuran Neonicotinoid INSECTICIDE
Diphenylamine Amine INSECTICIDE
Endosulfan I Organochlorine INSECTICIDE
Endosulfan II Organochlorine INSECTICIDE
Endosulfan sulfate metabolite
Esfenvalerate Pyrethroid INSECTICIDE
Fenhexamid Hydroxyanilide FUNG
Fenpropathrin Pyrethroid INSECTICIDE
Fluvalinate Pyrethroid INSECTICIDE
Imidacloprid Neonicotinoid INSECTICIDE
Iprodione Dicarboximde FUNGICIDE
Malathion oxon metabolite
Norflurazon Fluorinated pyridazinone HERBICIDE
Oxamyl Carbamate INSECTICIDE
Oxyfluorfen Diphenyl ether HERBICIDE
Permethrin total Pyrethroid INSECTICIDE
Phosalone Ogranophosphate INSECTICIDE
Pyrethrins Pyrethroid INSECT High
Thiacloprid Neonicotinoid INSECTICIDE
Thiamethoxam Neonicotinoid INSECTICIDE
THPI metabolite
Vinclozolin Dicarboximde FUNGICIDE


Maryann Frazier's work at Penn State showed that if a single insecticide was fed to bees - it had a certain LD50 (dose at which 50% of the bees died).
She found that the addition of just ONE extra fungicide or insecticide, increased the lethality of the combined pesticides by a factor of over 100 TIMES. Three pesticides added together had a toxic lethality of up to ONE THOUSAND TIMES that of a single insecticide.


Ще си позволя съкратен превод: При използването на даден инсектицид в доза убиваща 50% от пчелите, добавянето само на още ЕДИН инсектицид или фунгицид увеличава общата токсичност 100 ПЪТИ.
При три пестицида смъртоносността нарастнала до 1000 пъти от тази на само един пестицид.




Не знам до колко е вярно, но подочух че миналата година пръскали против комари със забранен препарат, който причинявал изчезването на пчелите.

kando
15.08.2011, 13:06
А е мамицата му, аз вчера се замислих, че тази година поне тука нямаме нито комари нито мухи - което айде за комарите и други години е имало, да не са толкова много, но толкова малко мухи никога, ама никога не е имало, дори като питах бабичката на село и тя ми сподели, че на други старци също им направило впечатление. Дали наистина не е пръскано със нещо, което в последствие в комбинация със препаратите за вароатоза и куп други химии из земеделието, това пръскане за комари (ако е имало) просто да е било решаващия фактор/ капката заради която чашата преля.

п.п. иначе гледам флувалината присъства в списъка ......

morfeii
08.09.2011, 22:39
тази година говорих със колежка пчеларка тя сподели че е третирала с два вида лентички варостоп и супер стрипс тези които са третирани със супер стрипс са останали живи другата са изчезнали оставяики пълни пити със мед та акара кара пчелите да напускат зимата кошерите

Юрий Цветков
09.09.2011, 10:32
тази година говорих със колежка пчеларка тя сподели че е третирала с два вида лентички варостоп и супер стрипс тези които са третирани със супер стрипс са останали живи другата са изчезнали оставяики пълни пити със мед та акара кара пчелите да напускат зимата кошеритеИ къде отиват според теб ?

ahilis
05.01.2012, 12:37
Американски учени откриха паразит от муха, който зомбира пчелите, кара ги да напускат кошерите си, прави ги дезориентирани и накрая ги убива, съобщи АФП.

Според ентомолозите този паразит може да бъде причината за масовото изчезване на пчелите през последните години, известно като „колапс на пчелните семейства".

За пръв път феноменът е наблюдаван в Сан Франциско. Той се появява през 2006 г. и от тогава досега е унищожил голям брой медодайни пчели в щатите, които играят съществена роля за добивите от селскостопанската реколта.

Досега паразитът на мухата Apocephalus borealis беше открит при домашни пчели единствено в Калифорния и Южна Дакота, уточни един от участниците в изследването - Джон Хаферник, професор по биология в университета в Сан Франциско.

Но вредителят бързо се разпространява и може да застраши пчелните семейства на цяла Северна Америка, тъй като пчеларите пътуват с кошерите си из много щати, за да опрашат реколтите.

Заразяването на пчелното семейство започва, когато мухата снесе яйцата си в торса на пчелата. Веднъж заразени, насекомите напускат кошера, предимно нощем, и се събират близо до светлинни източници.

Учените наблюдавали как пчелите се въртят в кръг, напълно дезориентирани, след което умират като зомбирани.