PDA

Виж пълната версия : СТАРИ РАМКИ



evgeni.filimonov
02.05.2011, 11:49
Имам питане към по напредналите колеги.
Може ли стара тъмна пита със стар незапечатан мед и непокрит с мед прашец - в рамките на 2 часа след слагането и в семейството да предизвика реакция на отравяне на пчелите, да започнат да излизат пчелите навън и да пълзят и умират пред кошера ? Питата е стояла във фризер и не е третирана с никакви препарати срещу молци. Фризера е включван първоначално да замрази и да унищожи яйцата на молеца и после е стоял изключен.
Занесени са проби от пчелите и от рамката за изследване.

Юрий Цветков
02.05.2011, 12:05
Този мед, щом е не зпечатан, да не е вкиснал?

evgeni.filimonov
02.05.2011, 12:29
Вкиснал мед може ли да предизвика такава реакция ?

Ангел Йосифов
02.05.2011, 19:07
Да не забравяме и за "не покрития прашец",който може да се превърне и в отрова.

evgeni.filimonov
02.05.2011, 21:26
Нещо такова трябва да е станало, утре ще излязат резултатите.

Юрий Цветков
02.05.2011, 22:14
До Гената.Не е невъзможно. А като се има предвид, колко хигроскопичен е меда, не се знае и какво може да е поел от околната среда.Ако е химикал, който идва от вън има 2 варианта. Много силен такъв, ще убие летящите пчели веднага и те няма да се завърнат в кошера. А ако е слаб, то реакцията ще е по-забавена, а не както ти казваш. Друг вариант е ако, някой "добронамерен" комшия, не е решил, че пчелите ти му пречат.

evgeni.filimonov
02.05.2011, 22:27
Ами за комшията няма начин, тези кошери са ми в двора и да 12 часа на обяд си бяха ок всичките. След като раширих с корпус и пити от склада, ситуацията се промени само при един от кошерите се получи това нещо. А на всички семейства сложих пити от склада.

Nic 59
02.05.2011, 23:53
Не съм спец по проблема и информацията е много голям обем от нета за това само нахвърлям някои момети които са ми направили впечатление.

Хранително натравяне - възможно е от прашеца и нектара.
При прашеца - гъбично /плесенясва/ за колко време???
При нектара - Цитат от енциклопедията на Root - "Особенно благоприятна среда за развитие на дрожди са меда и нектара погълнал някакво количество влага".
При подобно натравяне главния подмор е главно от млади пчели като големи консуматори при изхранването на личинките.
Характерно при тези натравяния е изплезеното хоботче.

Във Руските форуми за подобни проблеми дискутират за:
Септицемия - наличие на черни и "плешиви" пчели скоро след като са умреи./бърз разпад на тъканите/
При откъсване на главата хемолимфата е мътно бяла а не прозрачна.
Прашецна токсикоза - нарича се Майска болест - отровен прашец от някои видове растения. Също млади пчели и по силни семйства.
Вирусен паралич

evgeni.filimonov
04.05.2011, 13:34
Излязоха пробите - отравяне - предполагаем състав - фосфор органични и карбамитни съединения. Както и характерното изплезване на хоботчето.
И много спори на нозематоза.

Юрий Цветков
04.05.2011, 16:32
Да не би някой комшия да си е пръскал в двора нещо цъвтящо и от там да се е получило натравянето.

христо
04.05.2011, 16:48
Гена , а в " склада " да не държиш и селскостопански препарати ?

N-2
04.05.2011, 18:29
Кои препарати съдържат фосфор и карбамид? Фосфор не съдържат ли някои торове?

evgeni.filimonov
04.05.2011, 20:09
За съжаление, направо си е студио Х.
Всички препарати са ми в мазето, а там не държа нищо пчеларско.
Говорих със специалисти, едни казват, че плесенясването на прашеца си е чиста отрова, но пък други специалисти казват, че от прашеца, освен диария, друго не може да се получи, камо ли за 2 часа да започнат да измират пчелите.

ahilis
04.05.2011, 20:46
Колега ти си там и не можеш да откриеш от какво е, та ние от тук ли. Май си сбъркал форума. :D Пийни една студена водица и се успокой. Няма да ги върнеш повече. Колкото са ти умряли сега ти пък си направи двойно отводки и след 2-3 месеца ще си забравил. Иначе така"- Какво става в моите кошери?" е малко трудна работа.

evgeni.filimonov
04.05.2011, 21:17
Аз водица пийнах, и не ми е толкова за семейството, колкото за причината. Семейството го спасих, Но целта е да се разбере каква е причината, защото всички във форума се правим на специалисти, а като излезе нещо по-сериозно , започваме да спорим и да се караме и да пийваме по една студена водица.
А като си помисля, че някои губят по десетки и стотици семейства и инфаркт получават и умират, така е като няма на кого да се оплачат или някой да им помогне.

ahilis
04.05.2011, 21:54
А като си помисля, че някои губят по десетки и стотици семейства и инфаркт получават и умират, така е като няма на кого да се оплачат или някой да им помогне. Оплакването определено не спасява от инфаркт. А за помоща- за сега няма помощ за тази болест. Сами виждате, че се разпространява с години в къде по напреднали със светлинни години напред държави и не могат да се справят с изнамирането и та аз и ти или той ще кажат от какво се получавава. Но все пак ние като пчелари трябва да си зададем този въпрос най-после и ние. Знае ли човек пък от кой трън може да изкочи заек? И ние не сме за подценяване. Такива специалисти имаме, че да ти се приплаче. Абе държава за пощянка. crying;

evgeni.filimonov
04.05.2011, 22:42
Точно затова искам да ти кажа , че ме подразни твоето предишно изказване, в тон, карай бе, какво толкова е станало. Но така като споделяме тези неща, се стига до отговорите. Защото повечето специалисти мислят и разсъждават по друг начин и от друга гледна точка, а не се взимат под внимание дребните неща, които определено са основната причина за последствията.
Едни казват прашец развален - диария , нищо повече. Да да , ама не, той плесенясва и става абсолютна отрова за пчелите, това са белтъчини, които развиват такива бактерии, че слон могат да повалят, камо ли такива нежни създания като пчелите.

ahilis
04.05.2011, 22:59
Точно затова искам да ти кажа , че ме подразни твоето предишно изказване, в тон, карай бе, какво толкова е станало. Но така като споделяме тези неща, се стига до отговорите. Защото повечето специалисти мислят и разсъждават по друг начин и от друга гледна точка, а не се взимат под внимание дребните неща, които определено са основната причина за последствията.
Едни казват прашец развален - диария , нищо повече. Да да , ама не, той плесенясва и става абсолютна отрова за пчелите, това са белтъчини, които развиват такива бактерии, че слон могат да повалят, камо ли такива нежни създания като пчелите.Извинявай ако съм те засегнал, но какво да се направи. И хора си отиват-хубави при това, но какво? Продължаваме. Една година пръскаха за едни много гадни пеперуди. Измряха ми всичките и един остана само с шепа пчели. Спасих го като го поставих в една от стаите в къщата с отворен прозорец през цялата зима за да се облита, но да е на топло. Плачеше ми се, но какво-няма ги. След това нямаше дупка в гората, по стени и къде ли не да не съм проверил. И така от рояци си направих пчелина отново. А и си има и тръпка. И сега да ми кажат, че някъде има рояк зарязвам всичко и съм там. Абе тръпката си е тръпка. Нищо, че мога по всяко време да си направя отводка. Дааа, ама не е като рояка в някой забутан дънер на незнам какво си място. :D

ANIBAL
05.05.2011, 17:39
Ахилис,адски си прав!!!!

христо
06.05.2011, 09:08
Кои препарати съдържат фосфор и карбамид? Фосфор не съдържат ли някои торове?

Фосфороорганичните и карбаматните инсектициди са едни от най-широкоизползваните препарати за борба с насекомите.Тук влизат както препарати за третиране на полски и овощни култури , които са силно отровни, така и "безвредни " препарати за домакинството - срещу комари и хлебарки. Предполагам, че тези наименования са Ви поне частично известни :
-фосфорооганични- Би-58, Агрия 1050,Релдан,Дурсбан...
-карбаматни-Севин,Тирам,Маршал,ФИКАМ
Последния се използва в домакинството .

Евгени, сигурен съм , че ако помислиш сам ще откриеш причината за това отравяне! Случката...може би пръскане за хлебарки , може би съседа - с неговите овощни дървета...пчелните пити знаеш , че поемат(абсорбират)...
Част от тези препарати са забранени за използване!

evgeni.filimonov
08.05.2011, 19:58
Още се чудя, смятам да събера питите от склада в един два корпуса и да ги изкарам някой слънчев ден навън и да изчакам да се завъртят 20-30 пчели вътре и да ги захлупя отгоре. Ако измрат след 2 часа - значи е ясно от къде е проблема. Ако ли не, тогава остава варианта пчелите само от това семейство да са посетили някоя овошка - пръскана около обяд с някой отровен за тях препарат.
И тъй като нектароносачките предават нектара на нектароприемачките, нормално е цялото дъно да е покрито с умрели пчели.